Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 99
 1. #1
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166

  Disa pyetje, pr ata q e lodhin trurin :

  perSHENDETje

  Me poshte kam vendosur disa pyetje dhe do kisha deshire te shoh kendveshtrimin tuaj mbi ceshtjet qe ato kapin. Ka mundesi qe disa pyetje t'ju duken si te shtruara gabim ose si te vetkuptueshme por megjithate une vendosa t'i sjell ketu ne forumin e fillozofise/psikologjise ku "gabimi" dhe "vetkuptimi" nuk kane asnjefare rendesie! Sidoqofte pa dashur t'ju veje ne siklet do ju keshilloja te jepni mendimin tuaj mbi ndonje ceshtje nga ato qe preken pa qene e nevojshme qe t'i pergjigjeni te gjithave pyetjeve, pra e lej ne interesin tuaj. Pres me interes pergjigjet tuaja!

  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  falemiNDERit

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Atehere kur je ne shoqerine e nje plaku, dhe ne vend qe te degjosh, ti flet.


  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  E di perse pemet ne Amazone rriten me te larta se pemet ne Shqiperi? Sepse ne Amazon bie me shume shi se sa ne Shqiperi.


  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Une e kontrolloj trurin apo truri me kontrollon mua? Dhe pergjigjia eshte, femija qe ia ka friken prindit, nuk pi duhan me shoket se e di qe e pret dajaku ne darke nga i ati. Femija qe pi duhan, e pi sepse ai nuk ia ka friken prindit ose prindi i tij eshte shume i zene me probleme te tjera per ti kushtuar kohen femijes se tij.


  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Femija qe sapo eshte rrahur nga i ati, mendon: "babai genjen se me do shume, se po te me donte nuk do te me rinte." Kur behet baba vete e kupton se sa e donte babai.


  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  Eshte prindi qe e rrit femijen apo femija qe rrit prindin? Te dy rrisin njeri-tjetrin.

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  Edhe shtrati i Vjoses ndryshon gjate gjithe rrjedhes se lumit. Por te pakten Vjosa e di se ku buron dhe e di se ku do te derdhet.

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  Kur ai qe e krijoi ate dickane te rrefen se cfare eshte e drejte dhe cfare eshte e padrejte.


  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  Nata fillon atehere kur perendon dielli. E keqja fillon atehere kur duhet te largohesh nga ngrotesia familjare (diellit) per te ecur ne erresire.


  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  Subjektivizmi fillon atehere kur fillon e ulesh te mendosh mbi nje ceshtje me shpresen per te dale me nje pergjigje. Objektivizimi fillon atehere kur pyet dike per te marre nje pergjigje.


  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Sa % e njerezve qe shijojne embelsine e mjaltit ne gojen e tyre e dine se ai mjalte eshte produkt i punes se mijra bletesh te vogla? Te gjithe kur e shijojne mjaltin kane dicka te mire apo te keqe per te thene per ate mjalte, por askush nuk i ze ne goje bletet per mire apo per keq. Tani te te pyes une ty? U mbetet qejfi bleteve qe te gjithe embelsojne gojen me produktin e punes se tyre, por askush nuk kujtohet per to?

  Une them jo, sepse po te pyesesh nje blete, ka per te te thene qe mjalti nuk eshte i imi, por i atyre nektareve te luleve qe ne mblodhem peme me peme, dege me dege e lule me lule. Lulja prodhon nektarin, bleta e mbledh nektarin, njeriu vjel dhe shijon mjaltin.

  E dije ti se mjaltin e prodhojne bletet, dhe bletet mbledhin nektarin e luleve, dhe lulet rriten ne toke me ujin e shiut, shiu bie nga rete dhe rete jane ne qiell....

 3. #3
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Aty ku fakt=0 e arsye=0. - Objektive.

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  Zgjuarsia sht aftsi e lindur, por sidoqoft mund t zhvillohet me metod deri n njfar shkalle. - Objektive

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Ne=truri. - Objektive

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Ke dhn prgjigjen n formulim dhe ke mbyllur pyetjen!

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  Jetn si koncept t prgjithshm apo jetn personale?
  ku:
  Ndrgjegje = prgjegjsi morale?
  apo
  Ndrgjegje = vetdije (rrethanash)?
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  Kjo hetohet relativisht me personin n fjal (d.m.th. nuk sht rregull i prgjithshm). - Objektive.

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  (Krkon elaborim personal.) - Subjektive.

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  (Krkon elaborim personal.) - Subjektive.

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi...?
  Subjektivizmi mbaron n astin kur nuk interpretojm objektin.
  ...(nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)
  Po. (Shnuar.)

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Jo. (Nuk e kam testuar aq sa duhet.)

 4. #4
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,120
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

  Kur aftesia e te menduarit,logjikuarit,konceptuarit etj bie ne menyre efektive.

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

  Zhvillohet pas lindjes.Eshte veshtire te thuash kjo bebe 2 javeshe eshte me e zgjuar se kjo bebja tjeter 2 javeshe.Pas kalimit te nje kohe te konsiderueshme truri i disave aftesohet me teper se truri i disa te tjereve.Faktoret qe ndikojne jane nga me te ndryshmet.

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

  Truri dhe njeriu jane nje.Nese njeriu komandon trurin...me c'fare e komandon atehere? Truri eshte komandusei i te gjitha veprimeve te njeriut dhe nuk merr komande nga asnje pjese tjeter perveq se nga vetja.

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

  Do i pergjigjem pyetjes me pyetje! c'fare rendesie ka kuptimi i jetes pas vdekjes?
  Per mendimin tim kuptimi i jetes ngelet me vlere vetem per kohen ne te cilen ti e jeton.


  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

  Nuk drejojne njera tjetren.Jeta nuk drejotn....drejtohet po nga fakore me medhenj se ndergjegja.Sidoqofte ndergjegja eshte vyrtyt apo cilesi morale e dikujt.

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?


  Neriu mund te ndryshoje po personaliteti mbetet unik.Edhe pse mund te peretendoje,ne thellesine e vetes se tij fshihet i njejti personalitet.

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?


  Qdo njeri e gjykon te drejten dhe te padrejten ne menyren e tij me personale.Nga historia jone si njerez diqka qe gjykohet e drejte nga pjesa derrmuese e njerezve eshte e drejte.E njejta gje me te padrejten.

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

  Kur kapercen pragun e njeres dhe hyn ne pragun e tjetres.Sidoqofte jo ne menyre kategorike.Shpeshhere ne jete e mira dhe e keqja jetohen njekohesisht.

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  Te njejte pergjigje se pikes 8.(Ne pegjigje specifike kerkon nje pyetje specifike)

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  Me mire nga c'do njeri tjeter ne bote (e megjithate jo 100%)

  Z.i.M
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 5. #5
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Albo nuk mundem te them gje tjeter vecse me ke befasuar...! Pergjigjet e tua fshehin nje mesazh qe shume here e keni sjellur ne forum, megjithate kane vleren e tyre nga menyra sesi i keni formuluar (mbrapa nje realiteti te erret fshihet nje mesazh optimist). Shume here menyra sesi e shef dicka i jep edhe rendesine asaj... Nese shkruani ndonjeher ndonje liber filozofik (ja u keshilloj!) do doja shume t'i hedh ndonje sy!

  KVS qe kur e hapa temen e dija qe pergjigjet do jene subjektive prandaj do me interesonte edhe mendimi juaj sado subjektiv qofte...

  Falenderoj edhe Zerin e Mirdites per pergjigjet e spikatura dhe mundimin e tij per ti dhene pyetjeve pergjigje same reale!

  Uroj te marre edhe pergjigje te tjera...

 6. #6
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Zgjuarsia nuk ka fund, sikurse edhe budallalleku!

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  Zgjuarsia eshte e trashegueshme!

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Ne e kontrollojme trurin ne dy forma te vetedijshme dhe te pavetedijshme!

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Vdekja nuk i fshin te gjitha,. Ajo le pas eshtrat dhe kujtimet!

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  Te dyja njera-tjetren!

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  Hinduistet mendojne keshtu, une jo(nuk jam vegjetariane dhe nuk besoj ne rimisherim)!

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  Cdo person mat me kutin e vet. Gjithkush ka te drejte te gjykoje sipas mendesise!

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  E mire eshte ajo qe te ben te relaksohesh dhe e keqeja eshte ndjesia e kundert: parehatia.

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  Kete e percaktoni ju nga pergjigjet qe kam dhene. Jam realiste dhe gjykoj me objektivitet.

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Veten kam filluar ta njoh dhe cdo dite mesoj gjera te reja per veten. Jam e vemendshme sepse dua ta persos. Njohja s'ka fund kurre, keshtu jam ne kerkim te vetvetes! Mendoj se me mire te njohin te tjeret qe te vene ne dukje te metat. Kete e konsideroj ndihme dhe e vleresoj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Mina : 26-04-2005 m 06:02
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 7. #7
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Citim Postuar m par nga Mina
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Zgjuarsia nuk ka fund, sikurse edhe budallalleku!

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  Te dyja njera-tjetren!

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  E mire eshte ajo qe te ben te relaksohesh dhe e keqeja eshte ndjesia e kundert: parehatia.

  Me vjen me te vertet keq qe duhet te kalonin reth tre vjet ne Forum qe te kuptoja me ne fund se sa nivel te madh zgjuaresie -per mendimin tim- kane disa anetarλ!

 8. #8
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Kryeplak, te pershendes dhe te pergezoj sepse nese ne na merre ca kohe qe ti pergjigjemi pyetjeve qe ke bere, ty te merre akoma me shume kohe te lexosh te gjitha replikat tona.

  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Aty ku nuk mendon, ky nuk pyet, ku nuk dyshon, ku nuk krijon...etc..

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  I zgjuar ne krahasim me ke? Sikur te lindnim te zgjuar atehere ckuptim do te kishte zhvillimi? Njeriu lind me nje fare kapaciteti, zgjuaresia varet te menyra se si e perdorim (se sa (dhe se si) e zhvillojm) ate kapacitet ne jeten tone. Mund te kemi kapacitet per te qen shume te zgjuar por jo gjithmone arrim te jemi te zgjuar...

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Truri eshte nje pjese e jona. Mendja eshte cfare e kontrollon trurin dhe aktet tona. "Ne" jemi cfare perfshine mendjen edhe trurin.

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Jeta ka kuptim edhe pa vdekjen. Ne nuk e dime se cfare eshte vdekja. Edhe nese ajo cfare do kishim jetuar do te fshihej me pas nuk ja heq vleren asaj qe je duke jetuar per momentin. Pra jeta ka kuptim pavaresisht se cfare ndodh ne vdekje.

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  Varet se sa rendesi i jep njeriu ndergjegjes dhe jetes. Dhe, megjithate, jeta deri diku mund te influencoj (por jo drejtoj) ndergjegjen nderkohe qe ndergjegja mund* te kete aftesi me te madhe per te drejtuar jeten.

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  Qe te mesosh (kur ndryshojm mesojm dicka (qofte ky mesim per mire apo keq)) nuk do te thot se dicka brenda teje vdes apo se nuk ka ekzistuar me pare, perkundrazi do te thot se dicka e re lind ose del ne siperfaqe te asaj cfare e quajm personalitet.

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  E drejta nuk mund te "quhet" e drejte por ajo eshte e tille pavaresisht se si e quajm ne ate.

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  E mira nuk mbaron aty ku i hapet rruge se keqes. E mira eshte e mire e pavarur nga e keqja.

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  Subjektivizmi fillon aty ku ne japim opinion ndersa objektivizmi ekziston i pavarur nga opinioni.

  Qe ti ndash pyjetjet e mesiperme ne subjetkive apo objektive eshte teper e veshtire sepse njeriu gjithmone ka "biases". Sa do te mundohem te jem objektive nuk mund te jem plotesisht. Nese per mua e mira dhe e keqja jane te pavarura nga menyra se si i perceptojm/konsiderojm ne ato, atehere une do ti shoh ato si dicka objektive. Dhe ashtu i shoh. Por, ne krahun tjeter, gjithcka ketu mund te duket si "subjektive" kur ne i pergjigjemi asaj...se si eshte ne te "vertete" nuk varet te pergjigjet tona...

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Mendoj se e njoh veten time mire deri diku...Por asnjehere sdo mund te them se e njoh plotesisht.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Veshtrusja : 26-04-2005 m 15:41

 9. #9
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Antarsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  39
  Postime
  324
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

  Zgjuarsia nuk mbaron, te qenurit i zgjuar nuk eshte dicka qe shpenzohet sic mundet psh te shpenzohet, pasuria, e cila mbaron e aty (sado qe s'eshte e thene) fillon skamja/varferia!

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

  Lind i zgjuar, por si nje toke pjellore, duhet kultivuar.

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

  Kushtet e jetes influencojne njeriun/karakterin. Njeriu/ne, mundohemi te kontrollojme kushtet, (kariera, familja, shkolla, pashaporte e huaj, leku, etj etj). Biles jeta eshte lufte per kontrollim te kushteve. Fati eshte justifikim e ngushellim kur njeriu nuk arrin te kontrolloj kushtet. Duke kontrolluar kushtet kontrollojme jeten. Pra te kontrollosh trurin nuk eshte aq e rendesishme sa te kontrollosh kushtet.

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

  Kuptimi i jetes eshte zinxhir, pjese e kuptimit te jetes trashegohet nga prinderit e gjysherit. Me teper kuptim fitohet gjate jetes se njeriut e vlen gjate saj. Njeriu ne kte duhet te fokusohet ne radhe te pare, per ti dhene kuptim jetes se tij per veten e tij per aq sa te jete gjalle. Kur njeriu vdes, kuptimi i jetes se ktij njeriu i mbetet jetes se dikujt tjeter, kryesisht femive te tij.

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

  Ndergjegja eshte predispozicion te disa, e pasion (predispozicion i kultivuar) te disa te tjere. Nese eshte thjesht predispozicion, atehere ka per t'i dhene rruge manive e pasioeneve te tjere, psh dikush eshte maniak i lekeve, ka per ta vene kte mani para ndergjegjes. Ne kte rast jeta/interesi drejton/manipulon ndergjegjen. Nese ndergjegja eshte pasion pastaj, nuk kembehet, ose te pakten kerkon me shume per t'u kembyer.

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

  Asnjera nga te dyja. Kushtet ndryshojne, prioritetet po ashtu. Sa te rrosh do mesosh gjithashtu.

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

  Kur dicka eshte ne kundershtim me parimet e individit, eshte e padrejte.

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

  Parimet perseri!

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

  Parimet po prape!

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  Njoh/di te them se jam i vetedishem se ka vend per permiresime! (sa modest) :P
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjes past nna e shtrenjt..
  Sa shum vllezr paska patur!

 10. #10
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budalleku?
  Zgjuarsia ska mbarim, por edhe rruget qe te cojne ne budallek pambarim jane ama. Ka sa te duash.Apo per te qene njecike me komfort me temen duhet te them qe mes zgjaursise skajshme ka nje kthese drejt fillimit budallekut, ka dicka qe ndan objektivitetin nga endrrat e pambeshtetura ne realitet.

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  Ndikon ana fiziologjike e trurit,por kjo nuk do te thote qe nese je normal nuk ke mundesi ta shtrydhesh e te perfitosh

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Kush jemi ne pa trurin?

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Qe ia vlen me e jetuar sa me shume,pasi njehere ne jepet rasti.

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  As njera as tjetra.Jane te pandara si mish e thua.

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  Per kete edhe hamit beqes i duhet nja tre libra ta shpjegoje.Jo se eshte e thelle por ka shume volum.


  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  edhe kjo shume e larmishme.

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

  E keqja fillon atehere kur perdhunohet e mira lol

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  Edhe kjo nuk shpjegohet dot ne dosjet e FSH,teper voluminoze.Bota eshte plot diversitet

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Ka ca dite qe se kam pare se me ka humb pasqyra.Po kur kaloj rastesisht para ndonje vitrine e njoh direkt.
  "Jo, nuk mund te them qe e njoh plotesisht vetveten"
  Ndryshuar pr her t fundit nga FLORIRI : 27-04-2005 m 12:00
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

 11. #11
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Ju falenderoj per pergjigjet e reja, vecantisht Veshtrusen se me pergjigjet e saj duket se ka kuptuar me mire problematiken time, dmth. dallimi midis disa gjerave!

  Kur e hapa kete teme kisha me teper ndermend te theksohen ose me mire te sqarohen disa dukuri ose epitete te cilat i perdorim cdo dite po radhe here anlizojme ne brendesi domethenjen e tyre. Tani pasi lexova pergjigjet interesante te juaja me erdhi edhe mua deshira te jap nje fare pergjigjesh, pavrasisht se ne fillim nuk ishte ky qellimi im. Shpresoj pergjigjet e juaja dhe ritmi i Bob Marley te cilin po degjoj tani te me japin frymezimin e duhur (shpresoj,,,):

  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Zgjuaresi eshte kur fjala jote shpreh ose kuptohet nga sa me shume njerez kurse budallallik eshte kur fjala jote kuptohet vetem prej teje (sigurisht historikisht shume here gjenia eshte ngatruar me budallain, sepse disa njerez kane pasur nivel aq te larte zgjuaresie saqe nuk i kuptonin te tjeret keshtu quheshin budallenje).

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  Askush nuk lind i zgjuar, mbase disa persona lindin te afte per te fituar disa veti qe te tjeret veshtiresohen te arrijne. Sigurisht mjedisi rrethues dhe nevojat e bejne dike me te zgjuar. Mbase kete gje do e kuptonim me mire nese merrnim shembull njeriun dhe kafshet, thone se njeriu u be kafsha me e zgjuar sepse e kishte me te veshtire mbijetesen por sigurisht askush nuk e hedh poshte faktin se njeriu (ose paranjeriu) ishte i destinuar nga natyra qe te marri inteligjencen qe i nevojitej per te mbijetuar.

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Kjo pyetje eshte pak problematike sepse nese e pranojme se truri kontrollon personalitetin atehere dikush mund te thoshte se edhe kriminaliteti, pedofilia, maniakismi etj. jane dicka e pranueshme ose me pak te denueshme perderisa truri i disa personave lind deshira te ketilla. Pervojtarisht personaliteti ekziston midis trurit pra ne dhe truri jemi sinonim, por nuk duhet te harrojme se truri njerezor ne kundershtim me trurin e qenjeve te tjera ka aftesine e vetkontrollimit. Pra [truri]=[ne], [ne]=[truri] keshtu [truri vetkontrollohet]=[ne vetkontrollohemi] dhe [truri kontrollon neve] = [ne kntrollojme trurin] dhe ansjelltas. Ajo qe i mbetet shkencetareve te shpjegojne eshte pse truri njerezor shfaqi aftesine e vetkontrollimit ne kundershtim me cdolloj tjeter truri....

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Nese vdekja fshin gjithcka atehere jeta nuk do kishte asnje kuptim, sepse cdo dhimbje, cdo dashuri, cdo ndjenje etj. nje dite do fikej. Nese marrim shkumbesin dhe shkruajme ne derrasen e zeze atehere do shikojme nje vije te bardhe dhe kur shkumbesi te mbaroj atehere kjo vije e bardhe do mbetet. Ne rastin tone vdekja sic e konceptojme nuk eshte thjesht mbarimi i jetes por fikja e jetes, keshtu vdekja konceptohet si fshiresja me te cilen meshojme mbi vijen e bardhe qe beri shkumbesi dhe atehere ajo fiket dhe nuk mbetet me asgje. Akoma edhe veprat e njeriut mbi Toke njehere do zhduken bashke me shkatrimin e pashmangeshem te Tokes, si te cdolloj planeti tjeter. Pra nese vdekja fshin gjithcka atehere jeta nuk do kishte asnje kutpim! Po nese ky eshte realiteti i vetem atehere paskemi qene shume me fat ne qe jemi ne jete.... sa perqindje ne pafundesi mund te gjeni per ekzistencen tuaj? Sa mundesi deshmojne pro mosekzistences tuaj dhe sa pro ekzistences tuaj? Megjithate ne ekzistojme! Do ishte me te vertet fatkeqesi dhe cmenduri qe edhe kjo ekzistenca jone, kaq e paimagjinueshme, te merrte nje dite fund dhe t'i kthehej mosekzistences!!!


  Pikat e tjera nje dite tjeter....

 12. #12
  Citim Postuar m par nga Kryeplaku
  KVS qe kur e hapa temen e dija qe pergjigjet do jene subjektive prandaj do me interesonte edhe mendimi juaj sado subjektiv qofte...
  Pa t keq, po pikat 4 dhe 5 jan t paqarta n formulim, detyrimisht derisa t'i riformulosh/qartsosh, vetm pikat 8 dhe 9 jan subjektive. Pikat e tjera jan krejt objektive.

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  268
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

  Zgjuarsia mbaron me goten e peste ..budallalliku fillon kur do te bindesh policin qe sapo te ndaloi qe nuk po ikje zig-zag nga alkoli , por po ndiqje nje mize atomike

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

  Dikush lind i zgjuar , pastaj ben ndonje gabim Si: te hyje ne ndonje debat me ndonje femer ..ose te shohe politike ne Tv
  ..dhe e ze gjumi


  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

  gjeja e vetme qe ne mund te kontrollojme eshte....hm hmm...edhe ate nuk e kontrollojme dot kur hame ndonje gje te prishur ose kur ftohemi...

  4) E harrova

  5) ...Nje gote me pak alkol jep seks... nje e mbushur pergjysem jep dicka ....5 qe rrine para teje bosh japin nje debat midis teje dhe zotit nese Delpiero eshte me i mire se Strakosha
  ..natyrisht zoti humbet ..se jemi ne lagjen time ...  Prost meine herren ...
  dasvidanja ..

  ..Ching chang chunk..raki

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,069
  Citim Postuar m par nga Kryeplaku
  perSHENDETje
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  falemiNDERit
  1)Kur veprojm pa menduar
  2)Mund te behet vetem nqs lind i zgjuar dhe ka kushtet
  3)Truri
  4)Vdekja nuk fshin gjithcka ndaj jeta ka kuptim
  5)Drejtojne njera tjetren
  6)Ngelen pjese qe nuk ndryshojne
  7)Kur rezultati eshte pozitiv ose negativ
  8)Aty ku fillon demi
  9)Kur gjykon pa ndikimin e asaj qe te rrethon
  10)Une per te mire e njoh veten, pra shume mire:P
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 15. #15
  Love's Lover Maska e ice_storm
  Antarsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  fajv 1 for
  Postime
  1,043
  Citim Postuar m par nga Kryeplaku
  perSHENDETje


  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  falemiNDERit
  1- kur e di se kur duhet te ndalosh se foluri

  2- secili lind injorant, gjate jetes thith njohuri, ne baze te shpejtesise dhe sasise se njohurive e dallon

  3- Veza pulen apo pula vezen lol Truni eshte pjese e jona kshu qe kur thua NE perfshin dhe trunin

  4- Ajo qe ke jetuar, nqs vdes sdo te thote qe kur vdes gjithka qe ke jetuar i merr me vete, se ka te tjere qe kan jetuar me ty dmth do i mbetej ajo qe ke lan pas

  5-Jeta, sidomos kjo e gjenerates qe po jetojm ne ka shum pak vend per ndergjegjien. Sot eshte bere njeriu ha njeriun, ste fal gja njeri, ska ma ndergjegjie si kohe me pare, kur burri quhej burre.

  6-Njeriu ndryshon, evolon (ne te mire ose te keq) por nuk ka ndryshim personaliteti. Ata qe kan nje gja te tille jan te semure psiqik dhe se di vallaj emrin e smundjes por me duket se eshte Polipersonalitet dhe jan te shumte qe vuajn nga nje gja e tille

  7-Si u pergjigja dhe tek tema 'E DReJTa' nuk besoj qe mund te quash dika te drejte ose te padrejte sepse eshte kundrejt interesit te nje shumice ose te nje pakice ne fuqi, dmth "e drejta" si fjale per mua nuk ka nje kuptim te sakte.

  8-pak a shume si pergjigjia e pyetjes 7-te sepse e mira e jote e keqja e tjetrit dhe e keqja e tjetrit e mira e jote

  9-kur i ke syt e hap dhe e sheh ku arrin dhe fare ke perpara

  10- Mendoj qe e njoh, nganjeher me ban surpriza por besoj se e njoh mire, jo plotesisht por mire
  domini sumus
  sumus servi
  ubicumque
  nusquamque

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Citim Postuar m par nga Kryeplaku
  perSHENDETje

  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  falemiNDERit
  Teme interesante,komplimente kryeplaku.
  Mua personalisht nuk me terheqin pergjigjet per do pyetje,dhe ja lej me kenaqesi te tjereve.
  Jeta eshte jetesa midis kontrasteve dhe paradokseve.Shpesh ndodh qe ne zgjedhjen tone jemi te terhequr nga nje ngjyre dhe ne menyre inkonshe zgjedhim tjetren qe mund te jete e titulluar si absurde.
  Nuk ekzistojne kufijte qe na bejne te ndalojme perpara te gabuares ose te drejtes dhe shpesh here gjithka kalon poshte lentes se relativitetit.
  Mbi te miren dhe te keqen,drejtesine ose padrejtesine,zgjuarsine ose budallallekun nuk mund te shprehem sepse kalon ne sferen e gjykime dhe preferoj te astenohem.
  Per nje gje jam i sigurt.Nuk jemi ne gjendje te percaktojme kontrastet sepse ato jetojne brenda personit tone.Ekziston nje i mire i keq,ose nje i menur budalla dhe perdite kemi provat.Persa i perket jetes se njeriut jemi perballe dilemes se perhershme kush jam,nga vij e ku shkoj.
  Ne jete njeriu ndryshon por rrenjet ngelin te njejta.Mendoj qe askush nuk njeh vetveten aq mire sa te konfirmoje pozitivisht pyetjen tende.
  Vdekja ben pjese ne jeten e njeriut,fundi i fundit ose fillimi varet nga ajo qe njeriu beson ne jete.

  pershendetje
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 17. #17
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Faleminderit per pergjigjet, edhe lecit qe pa marre cdo pyetje vecantisht dha me menyren e vet nje pergjigje unike.

  Saper pikat e tjera qe nuk i jam pergjigjur akoma, besoj se pak a shume me shprehin pergjigjet e anetareve te tjere (po te mbledhesh cdo pergjigje ketu mund te nxjerresh nje pike te perbashket te cilen mund ta quanim si me te aferten tek realiteti).
  Megjithate ne lidhje me pyetjen 5, doja te shtoje se pavarsiht nese e kuptojme ose jo, shume here njeriu (nese jo gjithmone) eshte pervojtar dhe interesaxhi. Pra besoj se dhe ndergjegja jone i pershtatet pervojave ose nevojave/interesave tona. Pra po ta shikojme thelle ceshtjen besoj se ndergjegja jone perkufizohet nga jeta jone (akoma edhe besimi ne moral edhe fe -qe do thoshte dikush se nuk mund te jete pasoje e ndonje pervoje ose interesi- i cili ndryshon ndergjegjen tone tregon ne themelin e tij nevojen tone per te besuar ose per tu kapur diku). Nga andej e tutje duke pasur kete ndergjegje drejtojme jeten tone, sepse vet jeta eshte dicka relative (ne kuptim dhe rjedhoje). Pra jeta dhe ndergjegja besoj se jane te lidhura forte dhe ndikojne mbi njera tjetren.... por megjithate nuk duhet te jemi absolute..... mos katandisemi as Marksa, qe besonte se ndergjegja eshte pasqyre e klases shoqerore dhe as Frojda qe per cdo anomali psikologjike ose personaliteti i'a hidhte fajin pervojave te jetes!

 18. #18
  e kitht Maska e Rebele
  Antarsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpr
  Postime
  1,088
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  N teori, kufiri midis te bardhes dhe te zezes nuk ekziston. Jane njerezit qe bejne kontrastin n praktike. Perditshmerisht, udhetimi nga nje ekstrem n tjetrin nuk ka te njejtat stacione ndaljeje.

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  Gjithkush lind i prirur per zhvillim.

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Ne kontrollojme veten nepermjet trurit. Motorri i makines nuk funksionon i ndare nga makina ashtu si dhe makina nuk ecen pa motorr.

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Ekzistenca per hir te fshirjes. (Meqe thenia eshte e kushtezuar)

  Kush tha qe fshirja nuk krijon kushte per zevendesim?

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  Ecin perdorazi, here-here njera prin tjetren.

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  Personalitetet (aka vetite/karakteristikat/trajet) lindin, vdesin, ringjallen, gershetohen, zevendesohen ne nje qenie (personi).

  Sa rendesi ka procesi i fabrikimit te nje produkti?

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Varet ke/cfare perdor si pasqyre.

 19. #19
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Antarsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  418
  Ja pergjigjet e disa pyetjeve. Te tjerat pertoj.

  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Pyetja ime eshte, "A e kupton budallai budallallekun?" Pra, duhet perkufizuar personi (prejardhja, edukata, inteligjenca, parimet) pa te flasim per keto dy terma.

  Nga ana tjeter, historia tregon se idete moderne shume here jane percmuar nga te ashtuquajturit "ajka e inteligjences se asaj kohe" dhe keto njerez jane pare si injorante, te cmendur. Dhe kane vdekur neper azile psikiatrike. Dhe ka qene KOHA ajo qe ua ka kthyer meriten dhe ka qeshur me injorancen e atyre qe mendonin se ishin inteligjente.

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  Me pelqen pergjigja e Aragornit. Njeriu zgjuarsine e ka ne gjene por ajo duhet kultivuar. Pse nuk martohet njeri me dike qe ka te meta mendore?

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Kush jemi "ne"? Kush eshte "truri"? Kush eshte "ne" ne relacion me "trurin"?
  Ketu bashkohem me Frojdin. Brenda nesh egziston UNI (ndjenjat, deshirat) dhe SUPERUNI (truri = aresyeja) te cilet jane ne lufte te vazhdueshme. Ka raste qe truri na kontrollon veprimet e ka raste qe ndjenjat na marin perpara.

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Vdekja nuk fshin asgje; ajo permban kuptimin e jetes!

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  Ndergjegja drejton jeten e atyre qe jane te ndergjegjshem; jeta ndergjegjen e atyre qe fshihen pas saj (ndergjegjes).

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Njeriu e ka humbur vetveten momentin qe mendon se e njeh ate mire. Kjo nga eksperienca ime personale.
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 20. #20
  i/e pa regjistruar Maska e miri
  Antarsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
  Postime
  300
  Keto pyetje nuk jane per njeri qe te vrase mendjen per mendimin tim. Nejse pergjigjet jane si me poshte.

  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Budallalliku fillon kur te mbaroje zgjuarsia. Zgjuarsia mbaron kur te vdese njeriu. Asnjeri nuk eshte budalla thjeshte jane me pak te zgjuar nga personat e tjere.

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  Njeriun piqet nga eksperienca si nga ana mendore ashtu dhe fizikale. Merre nje femij dhe mbylle ne nje erresire per 50 vjet sille ne boten e civilizuar sepse me keq se Tarzani i majmunave do te jete.

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Nese njeriu nuk ka tru nuk funksionon trupi i njeriut, pra truri na kontrollon ne. Nje tru i zhvilluar mire do te beje nje person te shfletoje nje personalitet te mire para publikut. Prandaj nje plak ka karakter ngaqe truri i tij eshte rrudhosur dhe mesuar nepermjet eksperiences se tij. Nese ne do ta komandonim trurin atehere dhe mjeshtrat e kesaj bote do te ishin ata qe kane muskuj dhe jo mend.

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Pyetje pa vlere. Vedkja nuk fshin gjithcka, le historine e nje njeriu. Historia e ketij njeriu i rrit emrin familjes se tij be qe femijet dhe gjeneratat e ardhshme te krenohen me ate njeri qe ka vdekur por ka mbushur historine me heroizma, shpikje dhe mireqenie per njerezimin. Ose e kunderta ku u nxyn fytyren familjes dhe nuk kane fytyre ti thone mirmgjes kojshise.

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  Jeta drejton ndergjegjen. Po te ishte ndergjegja ajo qe drejton jeten atehere gjithe do te ishim pre e ndergjegjes dhe fati yne do te ishte i percaktuar.

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  Nuk e kputoj kete pyetje.

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  Kur dicka eshte e drejte atehere eshte e drejte, dhe kur quhet e padrejte eshte e padrejte. Eshte njelloj si te thuash kur uji quhet uj edhe pse budallenjte mund ta quajne dhalle.

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  E mira e kenaq njeriun, e keqja e hidheron.

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  Nuk i kuptoj keto fjale qe i perdor e kam trurin e vogel : ).

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Me mire se gjithe te tjeret, pervec allahut nese ekziston ai e njeh me mire se une.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prifeterinjte Pyesin Hoxhallaret Pergjigjen
  Nga Fjala e drejte n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 05-02-2009, 07:33
 2. C'far pyetje duhet te beni!
  Nga Noerti n forumin Lojra dhe rebuse
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-08-2004, 19:00
 3. Pyetje shkencore , por
  Nga Anton n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 03-07-2004, 02:22
 4. Interviste e rradhes e Kadarese per "Korrieri"
  Nga Eni n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-06-2002, 19:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •