Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 99 prej 99
 1. #81
  i/e regjistruar Maska e Uarda-1
  Antarsuar
  09-06-2008
  Postime
  896
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Zgjuarsia mbaron ne ate moment qe dikush mendon se di gjithcka dhe se eshte shume i zgjuar ketu ehste dhe pika ne te cilen fillon budallalleku "Quando una persona e pieno di se"

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  Njeriu lind me nje zgjuarsi te kufizuar te cilen ne baze te zgjedhjeve te veta mund ta zgjeroje apo ta lere aq sa eshte, por dhe zgjuarsia eshte e trasheguar gjenetikisht dhe sado sado qe te mundohesh nuk eshte se mund te behet cdo kush kaq i zgjuar se perndryshe do ishim te gjithe numra nji dhe sdo kishte nga ata qe sdalin dot ne gjerat me te thjeshta eshte dicka objektive per te gjithe nejrezit dhe subjektive per personat en vecanti

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Shume here jemi ne qe e kontrollojme trurin por ne nje pjese te mire te jetes tone eshte truri qe na kontrollon ne, varet dhe shume nga situatat, pra eshte dicka e tille ne=tru=ne

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Vdekja eshte ajo cka i jep kuptim jetes, dhe nuk mund te thuhet qe vdekja fshin gjithcka persa ajo cka ben nejriu ngelet brez pas brezi dhe njeriu nuk vdes deri sa ngelet ne zemrat e njerezve

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  Ndergjegja drejton jeten e individit e cila zhvillohet duke jetuar jeten

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  Mund te kemi personalitet te ri, forcim personaliteti ose dobesim personaliteti dhe kjo varet nga situatat qe jeton njeriu ne jeten e tij pra nje burgosje te personalitetit te vjeter per te patur nje te ri, por jo vdekje personaliteti

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  E drejte quhet kur behet me zemer te paster dhe e padrejte quhet kur ka brenda mashtrimin dhe perfitimin vetjak

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  E mira ska fund ashtu si e keqja nuk ka fund, pra cdo e mire ka pak te keqe ne veten e vet ashtu si e keqja ka pak te mire ne veten e vet, pra jane bashke udhetare ashtu si ke YIN$YANG

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  Objektivismi fillon aty ku i shikon gjerat ne menyre te pergjithshe kur thua gjerat sic jane , subjektivizmi fillon aty ku cdo gje eshte e ndikuar personalisht

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Jo nuk e njof veten time, dhe mund te them se nuk njof as 30% arsyeja? se kam vendos veten time ne cdo situate qe te di se si do te reagoja

  P.S Njeriu zhvillohet ne baze te jetes qe ben dhe te situatave qe i krijohen
  Zoti sht pran gjith atyre q krkojn, pran gjith atyre q e krkojn n t vrtet.

 2. #82
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,076
  Faleminderit
  2
  39 falenderime n 35 postime
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Une do te pyesja: Ku mbaron mencuria dhe fillon budallalleku?
  Mendoj se budallalleku fillon kur veprimet behen pa u menduar mjaftueshem ne menyre
  te tille qe te mos pendohesh me pas.

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet
  Lind i zgjuar por i mencur behet. Mund te lindesh i zgjuar e cila eshte aftesia e te kapurit
  shpejt te gjerave. Mencuria eshte aftesia qe ka njeriu te zgjidhe problemet ne nje menyre
  te tille qe perfundimi te jete i mire dhe i drejte

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Truri eshte thjesht nje organ i trupit qe ben te mundur lidhjen e mendjes me trupin. Nuk
  eshte truri burimi i mendimit por mendja e cila gjendet ne shpirt dhe jo ne trup. Nese te
  demtohet truri humb aftesine e komandimit te trupit nga mendja pra edhe pse ti mendon
  nuk komandon gjymtyret ose nuk mund te therrasesh memorien.

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Vdekja eshte thjeshte largimi i shpirtit nga trupi. Ekzistenca vazhdon. Pra vdekja nuk fshin
  gje.

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  Ndergjegja peshorja midis te mires e te keqes. Kur na vret ndergjegja do te thote qe
  veprimi yne ka peshuar nga e keqja.

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  Njeriu eshte qenie e ndryshueshme ne shume kuptime, gjithashtu edhe persa i perket
  mendimit. Te pranosh nje personalitet fix per dike do te thote qe e quan te
  pandryshueshem. Ndoshta njeriu nuk ka personalitet me kuptimin e zakonshem por vetem
  me kuptimin qe nuk ka dy veta njesoj (qe eshte nje person i vecante).

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  Quhet e drejte nese po ta benin ty do te vinte mire e do te pelqente. E kunderta per te
  padrejten.

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  E mira dallohet nga e keqja sepse behet me dashuri. Kur ben keq nuk e ben me dashuri
  por me inat, hakmarrje,zili,mendjemadhesi etj. Me pak fjale paska pase te drejte Shen
  Agostini kur thoshte "Duaj dhe be c'te duash". Kush don nuk mund te bej keq.

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  Subjektive eshte nje veprim ose gjykim i influencuar nga interesi vetjak. Ose me mire nga
  deshira e perfitimit nga konkluzioni qe nxjerrim. Te jesh objektiv duhet te jesh i xhveshur
  nga interesi i ngushte vetjak pra nuk duhet egoizem. Por as altruizem. Duhet te jesh i
  drejte pamvaresisht konkluzionit.

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Mendoj se e njoh veten por nuk mund te them sesa i pandryshueshem eshte ky qe njoh. Nga kjo del qe nuk mund ta parashikoj me siguri absolute sec veprim ben ne situatat te ndryshme. Por mqns ka lidhje po shtoj se veprimet qe behen ne situata te veshtira dhe suprize jane reflektim i asaj me te cilen e kemi ushqyer veten deri ne ato momente. Per te qene me i qarte nese gjithe kohes them se hajduti duhet vrare ne momentin qe me ndodh nje vjedhje dhe e kap hajdutin ka shume mundesi ta vras sepse ne ato momente nuk ka kohe per tu menduar por une jam esenca e asaj qe kam menduar deri ne ato momente.
  La verita' ti rendera' libero!

 3. #83
  i/e regjistruar Maska e Filozof
  Antarsuar
  12-05-2010
  Vendndodhja
  Zemra e Filozofis
  Postime
  53
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Zgjuarsua mbaron atre sekond kur njeriu i thot vehtes se eshte i mencur,cka ate sekond fillon budallalleku..

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

  Kurrkush nuk lind i zgjuar por behet...ndoshta mund te kete disa trashigimi ne venat nga prinderit,por jo kurkush nuk lind i zgjuar...

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Ne e kontrollojme trurin,sepse nese Ne deshirojme te bejme dishka,ne kete je e bejme me ndihmen e trurit,por truri nuk mund te bej dishka qe ne nuk deshirojme edhe pse ne e mendojme ate qe deshirojme (:

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Vdekja nuk fshin asgje ! Perkundrazi ajo len shume gjurme mbrapa...

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

  Ndergjegjja e drejton jeten,sepse shume gjera qe bejem,masanej pendohemi sepse na vret ndergjegjja,cka me kete dua te them se ndergjegjja na drejton

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

  Thone se njeriu ndryshon,por kjo eshte nje gje shume e pabesueshme,sepse njeriu shume veshtire mund te ndryshohet...shume e shume veshtire...


  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  E drejte quhet ajo gje,qe une e bej dhe e di se e kam bere me plot zemer dhe e di se ashtu eshte,ndersa e padrejt eshte e kunderta e kesaj qe thashe !

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

  Te dyja keto jan shume te ngjajshme,te dyja fillojne kur te duem Ne,dhe mbarojne kur te duem Ne!

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

  subjeltivizmi eshte kur i shikon gjerat ashtu siq jane dhe mundohesh ti besh ashtu siq jane,ndersa objektivizimi eshte e kunderta e kesaj (:

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Une vehten time mundohem qe ta njoh sa me mire qe mundem,por nganjehre me befason,me se shumti e njof permes njerezve te cilet flasin per mua ( pozitivisht apo negativisht)
  Te jetosh do te thote te Filozofosh

 4. #84
  SHQIPTAR Maska e GrimReaper
  Antarsuar
  09-06-2010
  Postime
  97
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

  Zgjuarsia nuk mbaron kurr (nse e ke ), kurse budallallku mund t filloj kur jep paragjykime t kota.

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

  Zgjuarsia sht e lindur e njeriut i cili mund ta prdor n shum mnyra. Prkundrazi zgjuarsia mund t fitohet .

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

  Nuk e di pse ke ndar ''ne" dhe "truri" .

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

  Do mbeteshin vetm kujtimet q kan njerzit pr ty , ndrsa ti je gjall derisa truri te funksionon.

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

  Ndrgjegja mund t ndryshohet me 'rast ndryshohet edhe jeta .

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?


  Njeriu ndryshon nga gabimet e tij dhe prvojat e tjera t jets.

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

  E drejt sht kur asgj nuk dmtohet , n momentin kur dmtohet dika at'her vjen n shprehje padrejtsia.

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

  Sipas nj feje ( nuk dua ta cek ) , e mir sht edhe vrasja vetm q vrassi t ndihet mire si dhe qdo gje tjeter ( torturimet , dhunimet etj) jane gjeste te mira vetem nese ndihesh mir , mirpo shpesh pendohemi dhe kjo e ''mir'' kalon ne te keqe .  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  Veten time e njoh mir dhe do njeri e mendon se e njeh shum mir. Por njerzit t tregojne gjeste tua q i bn qkur ke lindur dhe ti nuk e di kt.

 5. #85
  i/e regjistruar Maska e orion111
  Antarsuar
  15-01-2009
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  37
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  mire qe hedh gure ne lume po te pakten hidh nje jo 10

  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  1.Budallalliku s'egziston.Zgjuarsia e perdor kete term per te diferencuar "rrymat"e zjuarsise
  2.Zgjuarsia eshte nje fare qe po e ujite behet trendafil apo nje lis gjigand.
  3.Persa i perket komandes NE=truri yne=timonieri
  4.Jeta ka kuptim per sa kohe je gjalle dhe mund ta besh kete pyetje.Pasi vdes kjo pyetje s shtrohet me.
  5.Jetojme dhe ndergjegjesohemi paralelisht.
  6.Nuk kemi te bejme me ndryshim personaliteti,thjesht hedhim posht ate tipar te personalitetit qe s hyn ne pune dhe perdorin nje tjeter qe e kishim e me pare po se perdornim.Pershtatemi.Evoluojme.
  7.Gjithcka eshte e drejte.Njerzit perpiqen ta shtremberojne.
  8.E mira ndodhet kudo.Por futim te keqen qe te kuptojme se e mira egziston .
  9.Objektivizmi s egziston.perderisa gjithcka interpretohet ne menyre subjektive
  10.Po 100%.Por nuk njoh ate qe shohin te tjeret tek une dhe ate qe do jem neser.

 6. #86
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-03-2010
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Arrow ndergjegja

  mund te themi deri diku se ndergjegja e drejton jeten pasi qe me ndergjegje duhet kuptuar gjykimin ndaj vetetvetes prandaj ne duke gjykuar veten per veprimet qe i bejm ashtu edhe i japim ni kahje apo drejtim jetes nese ne as njeher nuk mendojm per veprimet tona se a i kemi ber ato si duhet apo jo ateher jeta do te na rrembej

 7. #87
  Atdhetar Maska e Dasius
  Antarsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  37
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Kryeplaku Lexo Postimin
  perSHENDETje

  Me poshte kam vendosur disa pyetje dhe do kisha deshire te shoh kendveshtrimin tuaj mbi ceshtjet qe ato kapin. Ka mundesi qe disa pyetje t'ju duken si te shtruara gabim ose si te vetkuptueshme por megjithate une vendosa t'i sjell ketu ne forumin e fillozofise/psikologjise ku "gabimi" dhe "vetkuptimi" nuk kane asnjefare rendesie! Sidoqofte pa dashur t'ju veje ne siklet do ju keshilloja te jepni mendimin tuaj mbi ndonje ceshtje nga ato qe preken pa qene e nevojshme qe t'i pergjigjeni te gjithave pyetjeve, pra e lej ne interesin tuaj. Pres me interes pergjigjet tuaja!

  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  falemiNDERit
  1. Zgjuarsia nuk fillon e nuk mbaron, po ashtu edhe budallalliku. Pr t'i dhn prgjigje ksaj pyejte duhej q t merrej n trajtim nj rast konkret.

  2. Dikushi bhet i zgjuar. Njerzit lindin t gjith njsoj.

  3. Truri na kontrollon neve 120%

  4. Vdekja sht pjes e kuptimit t jets.

  5. Ndrgjegja ndihmon qnien njerzore q t bj zgjedhje e duhura pr mbijetes n varsi t aftsive individuale.

  6. Me kalimin e viteve njeriu piqet (nse piqet), fiton eksperienc (nse ka nxn ndopak) e rrjedhimisht i adaptohet percetimit t ri t realitetit.

  7. Dika quhet e padrejt ather kur e prcaktojn normat dhe ligjet shoqrore si t padrejt ashtu dhe anasjelltas. N vetvete asgj nuk sht e drejt ose e pa drejt.

  8. E njjta prgjigje si pr pikn 7.

  9. Subjektiv - sht kshtu sepse kshtu m intereson mua. Objektiv - sht kshtu pavarsisht asaj q dua un.

  10. M mir ska ku t vej.
  Atdheu mbi t gjitha
  Tradhtart n t s'ms

 8. #88
  i/e regjistruar Maska e Kanina
  Antarsuar
  14-10-2010
  Postime
  553
  Faleminderit
  7
  10 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Kryeplaku Lexo Postimin
  perSHENDETje

  Me poshte kam vendosur disa pyetje dhe do kisha deshire te shoh kendveshtrimin tuaj mbi ceshtjet qe ato kapin. Ka mundesi qe disa pyetje t'ju duken si te shtruara gabim ose si te vetkuptueshme por megjithate une vendosa t'i sjell ketu ne forumin e fillozofise/psikologjise ku "gabimi" dhe "vetkuptimi" nuk kane asnjefare rendesie! Sidoqofte pa dashur t'ju veje ne siklet do ju keshilloja te jepni mendimin tuaj mbi ndonje ceshtje nga ato qe preken pa qene e nevojshme qe t'i pergjigjeni te gjithave pyetjeve, pra e lej ne interesin tuaj. Pres me interes pergjigjet tuaja!

  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  falemiNDERit

  nje kenge italiane e thote: dipende tutto dipende da che punto guardi il mondo tutto dipende( cdo gje varet, varet nga kendveshtrimi ne te cilin ti e shikon boten cdo gje varet)
  shkenca ka hyre ne relativitet qe nga koha e ainshtainit por mendja njerezore ende nuk ka hyre ne kete faze te re. ne mendjen tone ndodhen ende koncepte te tipit apsolut. si e mira dhe e keqja e bukura dhe e shemtuara e drejta dhe e padrejta jeta dhe vdekja objektiviteti dhe subjektiviteti etj. keto koncepte ne boten reale nuk ekzistojn bota thjesht ekziston(ose nuk ekziton ne te nejten kohe) ajo ndryshon transformohet mere forma dhe trajta te ndryshme te pafundme. cdo forem dhe trajt bashkekziston ne te njejeten kohe sejcila forem dhe trajte ka rolin e saj dhe rendesin e saj ne vetvete. cdo forem apo trajte ka te kunderten e saj ne vetvete pa njeren sdo te ekzisonte tjetra. e mira ka dhe te keqen jeta ka dhe vdekjen e bukura ka dhe te shemtuaren gezimi ka dhe hidherimin etj.
  kur njeriu te kuptoje se ska te mire ska te keqe ska vdekje ska jete ska te bukur ska te shemtuar atehere ai do te lirohet nga kjo bote e ngushte apsolute matreriale dhe do te hyj ne nje faze ndergjegjesimi superior do te jetoj ne harmoni i lire perbrenda dhe jashte.

 9. #89
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-07-2005
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Kryeplaku Lexo Postimin
  perSHENDETje  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  falemiNDERit
  1. Cdo dashuri eshte nje marrezi. Ne cdo marrezi ka nje te vertete. Cdo njeri eshte shume i zgjuar dhe nje cike budalla dhe nje cike i zgjuar dhe shume budalla.
  2. Nga 1.2 miliard banore sa ka India vetem 60% dijne te shkruajn dhe lexojne. Nga ajo pjesa tjeter sigurisht ka te zgjuar, po ja qe nuk dijne te lexojne lajmerimet per quize diturie :P
  3. Truri eshte i vetmi organ qe studion vetveten.
  4. Nje cike me shume sinqeritet dhe me shume gjase, shume me pak vrasje.
  5. Shoqeria ngre dogma dhe zakone, te cilat po i theve te bren ndergjegja.
  6. Kur niset nje shtepi se ndertuari duken vetem Themelet. Vetem Arkitekti e ka visionin se si do te duket ajo. Pas nje kohe, pasi kompletohet, behet transparente per te gjithe.
  7. Kur hiqet dore me vetedije nga ajo qe deshiron dhe vepron ashtu sic do bota - e drejte; kur insiston ne ate qe mendon qe te takon, i vetedijshem qe bota nuk te perkrah - e padrejte.
  8. E mira eshte ajo per te cilen luftojme dhe shpresojme kur jemi keq, por e cila pas disa casesh, pasiqe ta kemi arritur, e harrojme.
  9. Ke nje shok i cili punon ne gjykate. Poqese i sqarohesh ne salle te gjykates, mendimi i tij do jete i bazuar ne ligj dhe rrjedhimisht (duhet te jete) objektiv. Poqese te njejtin e pyet per te njejtin problem jashte salles se gjykates, dhe kerkon nje mendim te tije, ateher baza e mendimit te shokut tend do te transferohet ne nivele tjera. Per pasoje, vendimi perkatsisht mendimi do te jete subjektiv.
  10. aq sa me ofron pasqyra

 10. #90
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-03-2010
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Arrow e mira dhe e keqja

  Sa i perket se mires dhe se keqes une desha ta kujtoi luften e te kundertave tek filozofi Herakliti ku dy te kunderta jan edhe e mira dhe e keqja te cillat jan ne nje luft te vazhdueshme njera me tjetren, por sa i perket asaj se qka mund ta quajm te mir dhe qka mund te quajm te keqe kutu kemi te bejm edhe me nje problem ku ne te njejten koh diqka mund te jet e mir e ne te njejten koh mund te jet edhe e keqe kjo mvaret se nga cilla ane shikohet, shembull uji i detit nuk esht i pijshem per njerzit ndoshta mund te jet edhe vdekjeprus ndersa po i njejti uji edhte i mir per peshqit dhe i mban ata ne jet.

 11. #91
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-12-2009
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Zgjuarsia mbaron kur te vdesesh , budallalleku lind me vete.

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  Lind.

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Ne jemi truri , e truri jemi ne

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Nese buka hargjohet a nuk duhet te mbillet serish ?

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  Varesisht .

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  Njeriu si lind ashtu edhe do vdes, njeriu nuk ndryshon kurr as nuk mundet .

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  E drejt quhet kur gjithkujt i konvenon, e padrejt kur dikush apo gjithkush nuk pajtohet .

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  E mira eshte gjithqka qe u pelqen njerezve qe mvaret se qfar njeriu eshte dhe qfar doket mir per ta, e keqja eshte e kunderta e te mires ,gjithqka qe askujt si pelqen por edhe varesisht qfar njeriu eshte dhe qfar i duket e keqe.

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Mua me njeh e dashura me mir se un , por mendoj se njoh veten aq sa duhet .:P

 12. #92
  ME... <3
  Antarsuar
  06-03-2012
  Vendndodhja
  PG
  Mosha
  21
  Postime
  63
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Une do ta filloj nga fundi:
  10- mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Mendoj se asksuh dhe asgje nuk e njeh veten e tij, "une"-in e tij vetjak. mund te njohin cilesi e karakteristika te tyre dhe identitetin e tyre, por kur se cfare jane, pse jane, si jane dhe ku jane ne univers.

  9-Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  mendoj se subjeltivizmi mbaron aty ku fillojme t'i shohim gjerat me sy e arsye dhe jo me shprit e instinkt si me pare. Objektivizmi fillon kur e shohim boten sic eshte, pa te mirat e te keqijat e saj, thjesht sic eshte...

  8-Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  mendoj se nuk ekziston e mira dhe e keqja. mendoj se ekziston synimi i drejte dhe ai jo keshtu. njerezit nuk ndahen ne njerez te mire dhe te keq, sepse askush nuk eshte as i mire dhe as i keq. jane virtyet dhe veset e tyre qe ndahen ne te mira dhe te keqija dhe ne baze te tyre njerezit paragjykojne mbi miresine e njerezve.

  7- Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  Kur ajo cka gjithkush eshte mesuar te beje dhe e di se duhet bere cenohet nga dikush tjeter.

  6- Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  mendoj se te dyja jane e njejta gje, por edhe te dyja nuk ndodhin, sepse nuk ekziston "vdekja" e sigurt apo "lindja" nga asgje...

  5-Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  te dyja, sepse eshte jeta dhe ajo me cka perballet ajo qe e formon ndergjegjen, por me pas eshte ndergjegja qe e udheheq vete jeten qe e ka ndertuar, si nje tradhti e "drejte".

  4- Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Pikerisht se vdekja NUK fshin gjihtcka. cdo gje le gjurme mbi toke e mbi JeTEN e gjithckaje, sidomos vdekja.

  3-Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Truri eshte nje pjese tona. nese thuhet se ai na kontrollon, do te thote se ne kontrollojme veten dhe anasjelltas.

  2-Dikush lind i zgjuar apo behet?
  Behet. " I zgjuar esthe ai qe di ate qe nuk di..."

  1- Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Aty ku perfundon mendimi dhe arsyetimi i drejte...

 13. #93
  Kalimtar Maska e Docteur
  Antarsuar
  10-03-2012
  Vendndodhja
  Ne toke
  Postime
  53
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

  - Atje kur fillon dhe mendon se je i zgjuar

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

  - Behet ( faktor kryesor ne formimin e femijes eshte prinderi dhe me se shumti e ema )

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

  - Ne e kotrollojme trurin normalisht,por shume nga ne kane force shume te vogel dhe dorzohen shume shpejt para trurit,eshte psikologjike kjo gje

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

  - ne skemi lindur per te pasur kujtime apo ku di ca,ne jemi thjesht per te kalu nje periudhe te vogel ne kete vend te mjeruar,zoti na krijoi qe te adhurojme zotin..qe ne se bejme

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

  - njeriu i ndergjergjsuar drejton jeten

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

  - me kalimin e viteve nuk ndryshon njeriu

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

  - e drejte quhet kur ti se pranon te padrejten

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

  - kur te miren se vlerojme fillon e keqja

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

  - me fal por kte gje se kuptova lol

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  - veten tone se njohim 100% sepse ne jete kemi shume sprova dhe akoma si kemi kaluar te gjitha

 14. #94
  i/e regjistruar Maska e Ana-Paula
  Antarsuar
  17-09-2012
  Vendndodhja
  Pak atje dhe pak ketu :)
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  1)Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?


  Nuk ka nje limit percaktimi as per njeren dhe as per tjetren,koha ka vertetuar qe disa njerez i kombinojne te dyja ose perdorin vetem njeren,ose vetem tjetren ose i nderlikojne te dyja bashke.....

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

  Studimet tregojne qe geni i zgjuarsise trashegohet,por qe zhvillohet me mire nga ambjenti dhe jeta qe ben....

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

  Si mund t"a kontrollojme ne trurin,kur eshte ai qendra e komandave ne organizmin tone.Truri nepermjet neuroneve stimujve apo reflekse ben qe me nje funksionim normal te sistemit nervor qendror,periferik dhe autonom te jemi me te pergjegjshem dhe te kontrolluar ne veprimet dhe reagimet tona

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

  Fakti i te provuarit njehere te te jetuarit,por sipas nje shkencetari cdo gje qe lind nuk vdes,por trasformohet,keshtu qe nuk kemi siguri absolute qe vdekja fshin gjithcka.Nese nje person ka lene femije pas,gjithnje ka nje kujtim gjurme kujtese,nje foto etj dhe pse ky person nderron jete...

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

  Koshienca dmth duke patur nje ndergjegje te paster,ben qe edhe jeten t"a jetosh dhe t"a drejtosh ne menyren e duhur....


  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

  Thone,por une mendoj qe njeriu nuk mund te ndryshoje as sa hap mbyll syte dhe as me kalimin e viteve,por thjesht mund te mundohet te pershtatet duke patur vullnetin e mire per ti vene detyre vetes te ndryshoje per te realizuar objektivat e tij...


  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

  Varet se cfare mund te quash te drejte dhe te padrejte dhe sa i/e afte je te gjykosh nje situate si te tille.....

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

  Kjo ne varesi te situates ku ndodhesh,nuk ka nje limit konkret per fillimin dhe mbarimin e te mires dhe te keqes varet nga kendveshtrimi i situates ku ndodhesh dhe aftesia per t"a gjykuar ate...Ndryshimi midis te mires dhe te keqes eshte qe nga vete fjala.Kur flitet fjala e mire te percjell emocione dhe ndjenja te qeta e te ngrohta,ndersa e keqja trishtim,ftohtesi,zymtesi.


  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

  Aty ku behet edhe vete dallimi ndermjet fjaleve subjekt dhe objekt,psh ne lidhje me te miren dhe te keqen ...


  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  Mendoj se e njoh veten deri diku,por nuk mund te them qe e njoh plotesisht......sepse gjithmone ka te papritura dhe gjithmone ka per te mesuar.....ka nje koshience dhe jo koshience tek kushdo.Koshienca jone mund te krahasohet me majen e nje ajsbergu,ku poshte tij ndodhen me mijera te tille,ashtu edhe jo koshienca jone qe eshte ajo vepron me shpesh....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ana-Paula : 21-09-2012 m 17:23

 15. #95
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  37
  Postime
  2,156
  Faleminderit
  30
  30 falenderime n 26 postime
  Kete teme e kam hapur perpara 7 vjetesh. Naten qe e hodha ketu ishim bere tape me shoke e shoqe dhe po flisnim per filozofine.

  Qysh atehere eshte kopjuar nga 15 forume dhe lexuar nga gati 70.000 veta ne forume te ndryshme, ka marre edhe nja 3000 pergjigje.

  Nejse, kur te behem tape prape do sjell ndonje shkrim te bukur ketu

 16. #96
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Pr: Disa pyetje, pr ata q e lodhin trurin :

  pula ben vezen apo veza ben pulen!!!!!!!!!!!
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 17. #97
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Antarsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime

  Pr: Disa pyetje, pr ata q e lodhin trurin :

  1. Zgjuarsia eshte mungesa e budallallikut dhe budallalliku eshte mungesa e zgjuarsise.
  2. Njeriu lind injorant. Persa i perket zgjuarsise ajo lidhet fort me eksperiencen. Pra te gjithe lindim njelloj te zgjuar. Ajnshtajni thoshte "Une nuk jam me i zgjuar se ju, thjesht qendroj me shume kohe me problemin".
  3. Substanca me fondamentale eshte vetedija. Truri eshte thjesht proxhektori qe nxjerr driten ne mur. Ne jemi limiti qe krijon truri ndaj vetedijes.
  4. Vdekja fshin gjithcka per te krijuar gjithcka ndryshe. C'kuptim do i mbetej jetes nese te gjitha do ishin te ngrira?
  5. Shiko 3.
  6. C'do gje rrjedh (ndryshon). Herakliti Personaliteti eshte shembellimi i personit "i nje individi".
  7. Dicka quhet e drejte kur pranohet si e tille nga morali i shumices.
  8. Shiko 1. Cdo veprim qe favorizon ekzistencen eshte i mire, por probabiliteti i te berit nje te mire me te madg eshte ekzistent keshtu qe shiko 1.
  9. Shiko 1.
  10. Jeta eshte mister, ne jemi pjese e misterit dhe misteri nuk mund te zgjidhe misterin. Veten asnjehere nuk do e njohim nese fizikisht jemi te limituar.

 18. #98
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Antarsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime

  Pr: Disa pyetje, pr ata q e lodhin trurin :


 19. #99
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Disa pyetje, pr ata q e lodhin trurin :

  te lodhesh trurin pa program stervitor, kjo eshte vetevrasje dhe nuk eshte e keshillueshme. Ndersa njerezit e medhenj e gjejne vete rrugen per te stervitur trurin edhe programet edukative te njerezve te vegjel, ndonese me vonese dhe duke mohuar disa breza prinderish ne pergjithesi, kane arritur te lindin dhe rrisin pengesa-loje shume te sukseshme kunder gjenive apo njerezve te medhenj.

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema t Ngjashme

 1. Prifeterinjte Pyesin Hoxhallaret Pergjigjen
  Nga Fjala e drejte n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 05-02-2009, 06:33
 2. C'far pyetje duhet te beni!
  Nga Noerti n forumin Lojra dhe rebuse
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-08-2004, 19:00
 3. Pyetje shkencore , por
  Nga Anton n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 03-07-2004, 02:22
 4. Interviste e rradhes e Kadarese per "Korrieri"
  Nga Eni n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-06-2002, 19:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •