Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 99
  1. #41
    po pastaj? Maska e Pashai_A
    Anëtarësuar
    16-11-2006
    Vendndodhja
    Belgique(brussels)
    Postime
    79
    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    perSHENDETje

    Me poshte kam vendosur disa pyetje dhe do kisha deshire te shoh kendveshtrimin tuaj mbi ceshtjet qe ato kapin. Ka mundesi qe disa pyetje t'ju duken si te shtruara gabim ose si te vetkuptueshme por megjithate une vendosa t'i sjell ketu ne forumin e fillozofise/psikologjise ku "gabimi" dhe "vetkuptimi" nuk kane asnjefare rendesie! Sidoqofte pa dashur t'ju veje ne siklet do ju keshilloja te jepni mendimin tuaj mbi ndonje ceshtje nga ato qe preken pa qene e nevojshme qe t'i pergjigjeni te gjithave pyetjeve, pra e lej ne interesin tuaj. Pres me interes pergjigjet tuaja!

    1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
    5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
    6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te
    njejtin person?
    7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
    9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
    10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

    falemiNDERit

    1) atjeku mbaron zgjuarsia fillon budalliku dhe anasjellatas
    2)zgjuarsia eshte dhunti,cfar do qe te besh ti nuk mund ta fitosh ate nese nuk te eshte dhen!!
    3)truri kontrollon neve,por truri i ka rrenjet ne ne
    4)vdekja fshin jeten e nje personi por jo jeten e Njerzimit(humanitetit)
    5)perkufizimi i jetes & ndergjegjes jan shum subtile ,mendoj se te dyja drejtojn njera tjetren ne menur te kushtezuara nga njera tjetra
    6) njeriu ndryshon por mbi te gjiath ai evoluon
    7)drejtesi dhe padrjetesia ndahen nga nje vij e padukshme secila vlersohet nga individi
    10)eshte shum e veshtir te njohesh mir vetveten,nese ti e arrin kete ti prap nuk e njeh vetveten

    urime per temen

  2. #42
    Canna-log Maska e Artson
    Anëtarësuar
    24-07-2007
    Vendndodhja
    Loading...
    Postime
    416
    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    perSHENDETje

    Me poshte kam vendosur disa pyetje dhe do kisha deshire te shoh kendveshtrimin tuaj mbi ceshtjet qe ato kapin. Ka mundesi qe disa pyetje t'ju duken si te shtruara gabim ose si te vetkuptueshme por megjithate une vendosa t'i sjell ketu ne forumin e fillozofise/psikologjise ku "gabimi" dhe "vetkuptimi" nuk kane asnjefare rendesie! Sidoqofte pa dashur t'ju veje ne siklet do ju keshilloja te jepni mendimin tuaj mbi ndonje ceshtje nga ato qe preken pa qene e nevojshme qe t'i pergjigjeni te gjithave pyetjeve, pra e lej ne interesin tuaj. Pres me interes pergjigjet tuaja!

    1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
    Zgjuarsia mbaron kur vdes kujtimi i saj nese ... Budalleku fillon tek vetvetja e tij, tek lindja e tij dhe jona bashke.
    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
    I zgjuar behesh, dikush ka gene te tilla qe nuk i shfrytezon disa nuk i kane por qe i fitojne.
    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
    Ne nuk jemi vegel e trurit tone. Ne e ushqejme qe ai te na sherbeje.
    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
    Pikerisht ajo qe mbetet, vetem kujtimi dhe vepra.
    5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
    6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
    Sado te ndryshojme, ne thelb jemi po ata. Ngjyrat e fasades i pershtaten rrethanave te caktuara.
    7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
    E drejte quhet kur prek interesat e te tjereve dhe e padrejte anasjelltas.
    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
    Mendoj qe e mira ndodhet mes te keqes, ose e rrethuar prej saj. Nese s'ka mire ka keq, nese e tejkalon te miren perseri shkon tek e keqja.
    9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)? Nga vetja ime.
    10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
    Patjeter qe e njoh por kjo sdo te thote sigurisht te jem plotesisht krenar.

    falemiNDERit
    Ia vlente te pergjigjeshe ne kete test. Urime per formulimin.
    Kur jam rrethuar nga njerëz të vegjël s'ndjej madhështi, por mjerim! M.Roçi

  3. #43
    1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
    Aty ku llogjika nuk ben me pune


    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
    Behet (spo flasim per talente te lindura)


    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
    Ne jemi orkestra, truri eshte dirigjenti

    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
    Kte pyetje shpesh ja bej vetes, por them se nese mbet emri mire, do te ndihmoje
    shume pasardhsit e familjes time

    5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
    reciproke


    6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
    Sdiskutohet, vdes femijria nis adoleshenca e kshu me radhe

    7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
    Quhet e drejte nese ne e mendojme te tille, edhe quhet e gabuar nese e mendojme te gabuar (sjemi perfekt edhe gabojm)


    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
    Varet cfar eshte e mira edhe e keqja per ne, se ndonjeher dicka e mire per ne eshte e keqe per dike tjeter..

    9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
    kadegorizimi qe kadegorizon ne kadegorin e kadegorizmave

    10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
    E njoh mire

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Pershendetje kryeplak,
    ja po jap edhe une versionin tim te fakteve.

    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
    Pergjigja ndodhet ne vete pyetjen
    "Ku mbaron zgjuaresia"="Ku fillon budallalliku"
    pra zgjuaresia mbaron aty ku fillon budallaliku, dhe budallalliku fillon aty ku mbaron zgjuaresia.
    Pastaj per analiza te thella, duhet patur parasysh se ç'quan zgjuarsi.

    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
    nuk ka me te zgjuar e me pak te zgjuar. Ndryshon vetem drejtimi dhe interesi ne perdorimin e kesaj zgjuarsie nga personi ne person.

    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
    ne kontrollojme trurin.
    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
    nese vdekja fshin gjithçka, ç'kuptim do i mbetej vdekjes?
    nese vdekja fshin gjithçka , vdekja do pushonte se ekzistuari.

    5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
    ndergjegja drejton jeten.

    6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
    te dyja bashke. fundja personaliteti eshte mbledhja e memorieve dhe eksperiencave ne te shkuaren.

    7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
    bashke-ekzistojne, per çdo gje mund te themi se eshte e drejte ose e padrejte. Por kjo varet nga personi.
    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
    vlen e njejta gje si ne piken 7.
    per mua personalisht ka vetem nje te keqe, te nderhysh ne jeten e dikujt tjeter, per mire apo per keq, pa qene i ftuar. Kjo permbledh vrasje,vjedhje, dhune, e ç'do gje qe cenon jeten e dikujt.
    ç'do gje tjeter, eshte e mire.
    9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
    objektivizmi nuk ekziston, keshtu qe subjektvizmi as fillon e as mbaron.
    nga pergjigjet qe dhashe, çdo germe qe shkruajta eshte subjektive.
    10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
    nuk e di, perpiqem ta studioj çdo veprim e mendim timin, dhe mire apo keq, ne nje perfundim kam arritur, qe jam ai qe kam dashur gjithmone te jem.

  5. #45
    Manitu Maska e kiniku
    Anëtarësuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos të na vijë cudi se cdo frymor nga vete natyra priret të kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    Furmulimi i pytjeve eshte pak i cuditshem por...


    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
    Asnjera nuk ka as fund as fillim. Ne te shumten e rasteve jane e njejta gje.


    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku=Kryeplaku
    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
    Edhe Lind edhe Behet.


    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
    Ne jemi truri. Bejme aq sa dim.


    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
    Prej kur jeta ka kuptim?


    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
    Ndergjegja eshte religjioni i jetes.


    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
    Thone gabim; njeriu vetem perpunohet por esenca ngelet e njejte.


    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
    Prape, ne te shumten e rasteve eshte e njejta gje, krejt varet nga vendi prej te cilit veshtrojme.


    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
    Vlen 7.

    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku
    9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
    Haha.


    10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
    Prej 1 deri ne 10, mendoj se jam dikund ka 1-shi.
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  6. #46
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anëtarësuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
    Kur fillon ta shijosh jeten, jashte kornizave te krijuara enkas!
    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
    Te dyja bashke!
    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
    Truri na kontrollon neve, pavetedijen tone!
    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
    Kurre se kam gjetur kuptimin e jetes, ajo eshte e fshire ndonese egziston!
    5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
    Nuk arrij te kuptoj lidhjen ne mes jetes dhe ndergjegjjes. Ndegjegja eshte nje ndjenje qe dikush e ka dikush se ka!
    6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
    Behemi me te vetedijshem, nuk ndryshojme!
    7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
    Drejtesine se kam njohur!
    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
    Cdo lindje ka nje perendim, cdo perendim ka nje lindje!
    9) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
    Nuk e njoh, kush jam une?!
    • The rest is silence.


  7. #47
    ExceLlenCe Maska e LlaCiPaCi
    Anëtarësuar
    10-01-2004
    Vendndodhja
    InsaNe In The MembranE
    Postime
    895

    Exclamation ...

    1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
    Zgjuarsia fillon ne momentin kur ti vendos qe nuk do flasesh me budalliqe. Kjo eshte piknisja e te qenit Jome budalla. Thjesht e vendos me veten qe sdo te jesh me ai qe ke qene...! Po ktu mbaron dhe budalliku...eshte zhvendosja mbase me e vogel ne rrugen ne vazhdim...por eshte e para fare...dhe kjo e ben me te rendesishmen !
    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
    Dikush lind i zgjuar...por ne raste shum te rralla...! Dikush lind normal...dhe tenton te behet dhe ja arrin...dikush lind normal dhe behet "jo i zgjuar" ( jeton pa patur deshiren te evoluoje ne cdo aspekt...sepse cdo aspekt te ben pak me te zgjuar.)
    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
    Koshienca jone ndodhet ne tru. Koshienca jone kontrrollon trurin...truri kontrollon trupin dhe ne kete pike do te beja une ty nje pytje : Kush deshe te thone me "ne" Kush jemi Ne Trupi apo Truri ?
    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?Pytja e vetme te ciles si jap dot pergjigje...osht pytje universale per mu !
    5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?Koshienca , ndergjegja drejton menyren e jeteses...kurrsesi jeten e nje njeriu !Formon komplekset , degjeneron karakterin ne disa raste...( vrasjet e koshiences , depresioni etj )...por kurrsesi jeten e nje njeriu !
    6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?Mendoj se eshte zhvillimi , evoluimi , forcimi dhe fortifikimi i nje karakteri. Njeriu lind dhe nuk di asgje...fillon te mesoj gjene e pare, fillon te mbaje inat , lumturi , gezim , dashuri , frike e gjithcka perbejne ndjenjat e nje njeri...dhe kto te gjitha permblidhen ne nje trup te vetem. Ne varsi te forcave te ndjenjave formohet dhe karakteri i njeriut , qe perben edhe ate personalitetin e tij .Pra them qe kemi te bejme me evoluim karakteri , personaliteti jo me vdekjen dhe lindjen e personaliteteve te reja. Sepse berthama eshte po ajo ...
    7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
    Kur ajo cenon dicka qe ne e kemi thelle te ngulitur ne karakter...!Kur ajo cenon ate qe ne me imponim kundrejt vetes e quajme te drejte !
    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
    Sipas Dante Aligerit e mira perfekte fillon nga qielli i 4 dhe mrekullohet ne qiellin e 7-te. E keqja fillon qe ne purgator...qe ne vetdenimin e vetes...ne vetmohim.9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
    Subjektivizmi mbaron aty ku mbaron Egoizmi...ku cdokush flet per hesap te vet...kur flet me idete dhe imagjinaten e tij. Objektivizmi merr parasysh dhe interesat e shoqerise ...merr persiper me shume mendime...flet me gjete , me efekt me te vogel egoizmi dhe menefregizmi !
    10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?Mendoj se e di deri ku mund te shkoj une...mendoj se e kam gjithnje veten nen kontrroll...! Mendoj se kam llogjiken time totalisht ne kontrroll...! I bej te gjitha veprimet te paramenduara... !
    Mbase kom pak modesti te teprume

  8. #48
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202

    nje sqarim:

    Vura re se kjo teme po ben "xhiro" ne shume forume te tjera shqiptare -sic ndodh edhe me disa tema te tjera te hapura ne forumin e filozofise/psikologjise nga une apo nga anetare te tjere.

    Me gezon fakti qe kane kete shembellim keto lloj temash, por meqenese ndodh qe disa tema pasi te ken bere xhiron e forumeve te kthehen perseri ne Forumin Shqiptar nga anetare te rinje desha te citoj qe duhet te krahasoni datat e postimit dhe te kuptoni se fillimisht keto tema kane dalur pikerisht nga ky forum!

    http://search.yahoo.com/search?p=ku+...0&pstart=1&b=1


    pergezime anetareve qe aktivizohen ne tematiken e filozofise/psikologjise te FSH!~

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    haha i ke zen vertet per laku te gjitha keto tema tuaja ne shum forume,
    Kryeplaku vertet pyetjet ishin te nivelit , kenaqsi te lexojm edhe Albo asht pergjigj vertet me nivel te lart...
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  10. #50
    Responsible Maska e Observer
    Anëtarësuar
    24-05-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    52
    1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
    Zgjuarsia mbaron tek 'a' dhe budallalliku fillon tek 'b'
    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
    Te gjithe njerezit normal lindin me nje zgjuarsi te caktuar, te cilen mund ta zhvillosh sipas informacionit qe merr.

    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
    Te dyja dhe truri neve dhe ne trurin.

    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
    Kuptimi qe ka 'jeta' sot.
    5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
    Ndergjegja drejton jeten.Jeta krijon ndergjegjen.

    6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
    Nje pyetje te percipte i vjen per shtat vetem nje pergjigje e percipte.

    7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
    Ne kontekst.

    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
    Ska ndryshim e mira me te keqen.Por ne kontekst referues mund te ndryshojne.

    9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
    ??????????????????????????????????????????
    EKZISTON VETEM SUBJEKTIVIZMI.



    10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
    Varet cfare quan ti njohjen vetjake.
    From the tree of the knowledgeof good andevil youwont eat it:for in the day that u eat you will die

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488

    Lightbulb

    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku Lexo Postimin
    perSHENDETje



    1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
    1-budalleku fillon 16 vjeq e zgjuarsia ne 40-
    ------------------------------------------------------------------
    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
    2- askush nuk lind i zgjuar po behet me pune e pervoj,pervoja prindve si vyn gadi askujt...
    -------------------------------------------------------------------
    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
    3- Ai qe arrin ta kontrolloj trunin e kontrollon edhe Boten
    --------------------------------------------------------------------------
    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
    4- Vdekja fshin me vete vetem trupin, nese ke jetu per vete ke jetu nese jo ke kohê me reagu ...
    ------------------------------------------------------------
    5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
    5-Ndergjegja dreton jeten,po ndodhi e kunderta i ndergjegj-shmi ne ket botê ka aq pa vend sa ka kende te gjelberta ne kafene (pa duhan) ...
    ------------------------------------------------------------------------
    6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
    6-me kohen pervoja na ndryshon fakt bile nese behemi fillozof edhe vdekjen e shtyjm me tutje,re-arkanacioni ekziston fakt por pas ikjes se shpirtit nga trupi e ku me dit ne cilin kontinent shkon...
    -----------------------------------------------------------------------
    7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
    7-si psh ne demokraci behen "dy pa njerz" kunder teje kjo asht e pa drejt demokaratike e drejt kur has ne nji njeri qe ka ndjenja njeriu .e drejt asht edhe Natyra qe hakmerret ndaj disa padrejtesive....Padrejtesi asht kur popujt e vorfur u nenshtrohen fuqive te medha "per uritje okupacioni" qe Zoti ju ka dhen pasuri nentoksore e toksore e klimatike e gjeostrategjike....
    ------------------------------------------------------------------------------------------
    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
    8- e keqja fillon kur e ke ba te miren pa vend,te keqen as mos e ben ...
    ------------------------------------------------------------------------------------
    9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
    9- subjektivizmi mbaron kur ta perkujtojn tjeret qe sje objektiv fare!
    --------------------------------------------------------------
    10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
    9-Po sot e njof veten dhe tjeret si shifet uji ne gotê.
    ---------------------------------------------------------------------------
    jam e ashper edhe per veti edhe per tjeret....tolerenc vetem per femij e pleq.

    falemiNDERit
    .................................................. ................
    Ndryshuar për herë të fundit nga Dorontina : 24-11-2007 më 18:00
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2007
    Postime
    197
    [COLOR="DarkRed"]1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

    Kujtoj se jemi të zgjuar kur i pranojmë vlerat dhe zgjuarsinë e tjetrit, ndërkaq sado që jemi të zgjuar dhe mundohemi që budallait t' ia tregojmë me pasion zgjuarsinë tonë, atëherë ne jemi gati identik...

    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

    Nuk lindin njerëzit të zgjuar, por bëhen; megjithse si predispozitë, natyrisht, mund të merren gjenet, trashigima, por prapëseprapë gjithçka mbërrihet me dashuri, punë dhe pasion. Ta pranosh teorinë se njerëzit lindin të zgjuar dmth. të pajtohesh me pazgjuarsinë tënde.

    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

    Natyrisht, ne duhet kontrolluar trurin, por nuk jemi të zotët që përherë ta bëjmë një gjë të tillë. Ndërkaq, poashtu dihet se truri erdhe pavetëdijën tonë reagon dhe na mbron. Truri është gjithmonë zgjuar. Ndonjëherë i orjenton edhe ëndrrat tona, frymëzimin, pse jo edhe parandjenjen...

    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?5)

    Vdekja nuk fshin çdo gjë, ngase asaj i mbetet KUJTESA, veprat tona...

    Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

    Ndërgjegja drejton jetën.
    Kujtojeni materien (gurin, shkëmbin, rërën) Pa ndërgjegjie nuk ka jetë. Pra gjithçka që nuk ka ndërgjegjie nuk e ndien praninë e jetës, madje qoftë edhe kategori e përjetshme siç është KOHA.


    [
    7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

    Në shoqëritë e pazhvilluara ekonomikisht dhe si civilizim E DREJTA dhe e PADREJTA janë kategori bukur të ngatërruara; ndërkaq përgjithësisht E DREJTA është në anën e të fortit, ngase njeriu është egoist.
    ... E DREJTA është dimensioni më i rëndësishëm i lirisë...

    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis të mires dhe të keqes)?

    Njeriu ende nuk e ka kuptuar mirë kufirin mes këtyre dy kategorive: E MIRA, E KEQJA. Marrëveshja e këtyre dy kategorive është se bota është dualiste
    Njeriu nuk është aq i përkryer që ta kuptojë këtë qartë dhe drejt...


    9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

    Derisa jemi narcisoid të papërmirsueshëm, natyisht që edhe jemi subjektiv. Objektivizmi nxjerr krye kur nuk na rrezikon. Edhe objektivizmi edhe subjektivizmi kanë shkallët, masën. Objektivizmi është veti e intelektit të njëmendtë, ndërkaq subjektivizmi veti e njeriut të ulët që gjithë bota e tij brenda të cilës lëvizë është e ngushtë dhe e personalizuar...


    10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
    Unë assesi nuk mendoj se e njoh veten mirë edhe pse jam gjurmues i palodhshëm dhe ndonjëherë zhytem në ujëra të turbullta e të panjohura të unit tim.
    Unë nuk kam arritur ta njoh veten.
    Do të dëshiroja të pija një kafe dhe të llafosesha me dikë që e njeh veten...
    Sidoqoftë, mirmëngjes Jetë!

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2007
    Postime
    197
    1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

    Kujtoj se jemi të zgjuar kur i pranojmë vlerat dhe zgjuarsinë e tjetrit, ndërkaq sado që jemi të zgjuar dhe mundohemi që budallait t' ia tregojmë me pasion zgjuarsinë tonë, atëherë ne jemi gati identik...

    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

    Nuk lindin njerëzit të zgjuar, por bëhen; megjithse si predispozitë, natyrisht, mund të merren gjenet, trashigima, por prapëseprapë gjithçka mbërrihet me dashuri, punë dhe pasion. Ta pranosh teorinë se njerëzit lindin të zgjuar dmth. të pajtohesh me pazgjuarsinë tënde.

    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

    Natyrisht, ne duhet kontrolluar trurin, por nuk jemi të zotët që përherë ta bëjmë një gjë të tillë. Ndërkaq, poashtu dihet se truri erdhe pavetëdijën tonë reagon dhe na mbron. Truri është gjithmonë zgjuar. Ndonjëherë i orjenton edhe ëndrrat tona, frymëzimin, pse jo edhe parandjenjen...

    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

    Vdekja nuk fshin çdo gjë, ngase asaj i mbetet KUJTESA, veprat tona...

    Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

    Ndërgjegja drejton jetën.
    Kujtojeni materien (gurin, shkëmbin, rërën) Pa ndërgjegjie nuk ka jetë. Pra gjithçka që nuk ka ndërgjegjie nuk e ndien praninë e jetës, madje qoftë edhe kategori e përjetshme siç është KOHA.


    Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

    Në shoqëritë e pazhvilluara ekonomikisht dhe si civilizim E DREJTA dhe e PADREJTA janë kategori bukur të ngatërruara; ndërkaq përgjithësisht E DREJTA është në anën e të fortit, ngase njeriu është egoist.
    ... E DREJTA është dimensioni më i rëndësishëm i lirisë...

    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis të mires dhe të keqes)?
    Njeriu ende nuk e ka kuptuar mirë kufirin mes këtyre dy kategorive: E MIRA, E KEQJA. Marrëveshja e këtyre dy kategorive është se bota është dualiste
    Njeriu nuk është aq i përkryer që ta kuptojë këtë qartë dhe drejt...


    9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

    Derisa jemi narcisoid të papërmirsueshëm, natyisht që edhe jemi subjektiv. Objektivizmi nxjerr krye kur nuk na rrezikon. Edhe objektivizmi edhe subjektivizmi kanë shkallët, masën. Objektivizmi është veti e intelektit të njëmendtë, ndërkaq subjektivizmi veti e njeriut të ulët që gjithë bota e tij brenda të cilës lëvizë është e ngushtë dhe e personalizuar...


    10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

    Unë assesi nuk mendoj se e njoh veten mirë edhe pse jam gjurmues i palodhshëm dhe ndonjëherë zhytem në ujëra të turbullta e të panjohura të unit tim.
    Unë nuk kam arritur ta njoh veten.
    Do të dëshiroja të pija një kafe dhe të llafosesha me dikë që e njeh veten...
    Ndryshuar për herë të fundit nga trysil : 25-11-2007 më 14:24
    Sidoqoftë, mirmëngjes Jetë!

  14. #54
    Volter.... Maska e Goldanitus
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    328
    1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
    5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
    6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
    7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
    9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
    10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

    1. Kur ne mendojme se kemi arritur gjithqka qe eshte e mundur.
    2. Ne behemi te zgjuar, nuk lindemi te zgjuar. Le ta marrim nje shembull te thjeshte: Nese e dergojme nje femije ne nje ishull te vetmuar dhe ai rritet dhe zhvillohet aty, atehere mos pritni qe ai te na behet Ajnshtajn. Dhe nese po te njejtin femije do t'a lejonim te rritet ne nje ambient dijetaresh atehere jane gjasat e medha qe ai te behet ndonje dite ndonje fizikant, mjek etj. Mirpo nese ai rritet ne nje mjedis te ndyre ku dominon droga dhe punet e keqija, atehere gjasat jane shume te vogla qe ai te behet i ditur.
    3. Edhe ne e kontrollojme trurin tone edhe ai na kontrollon neve. P.sh. ne e kontrollojme trurin tone: ne mund te levizim kur te deshirojme, si te deshirojme, ne mund te vendosim se me cilen kembe te te levizim se pari etj dhe ne nuk e kontrollojme trurin: ne nuk mund te ndalim qarkullimin e gjakut, ne nuk mund te ndalim punen e zemres....
    4. Une se pari nuk besoj se vdekja fshin gjithqka. Mirpo nese vdekja fshin gjithqka, kuptimi qe do t'i mbetej jetes do te ishte e kaluara, ajo qka kemi bere ne ne te kaluaren. Platoni ka vdekur, mirpo fjalet e tij ende jetojne, ashtu edhe shume e shume persona te tjere. Gjergj Kastrioti ka vdekur mirpo vepra e tij nuk ka vdekur dhe nuk do te vdese kurre. Ai per ne ende jeton.
    5. Njeriu vepron ne kohen apo koha vepron tek njeriu?
    6. Asgje nuk mund te krijohet nga asgjeja. Nese kane vdekur personalitete nga jeta e jone atehere do te duhet te lindnin personalitete te reja. Nese kane lindur personalitet te reja tek ne-pse?-Sepse kane vdekur personalitet e kaluara. A mund qe te lind nje personalitet i ri tek ne pa vdekur nje tjeter?-Jo. Thjeshte shkak-pasoja. Pa qene shkaku nuk mund te ekzistoje pasoja.
    7. Drejt=Padrejte. Po permendi thenien e Ajnshtajnit dhe po tregoj se e drejta nuk ka dallim nga e padrejta: Nje gje eshte absolute: Qdo gje eshte relative. Nuk po e zgjas me teper sepse besoj se e keni te qarte ate se qka dua te them.
    8. E mira fillon atehere kur ne nuk e konsiderojme mendimin tone absolut.
    9. Subjektizmi mbaron kur ne e subjektizmin e shenderrojme ne objektizem.
    10. Nuk e njoh veten time aq sa une mendoje se duhet t'a njoh.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Goldanitus : 03-12-2007 më 08:42
    Imagjinata eshte me e rendesishme se dija sepse dija ka limit ndersa imagjinata perfshin tere boten

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anëtarësuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119

    Cool

    Citim Postuar më parë nga Pashai_A Lexo Postimin
    1) atjeku mbaron zgjuarsia fillon budalliku dhe anasjellatas
    2)zgjuarsia eshte dhunti,cfar do qe te besh ti nuk mund ta fitosh ate nese nuk te eshte dhen!!
    3)truri kontrollon neve,por truri i ka rrenjet ne ne
    4)vdekja fshin jeten e nje personi por jo jeten e Njerzimit(humanitetit)
    5)perkufizimi i jetes & ndergjegjes jan shum subtile ,mendoj se te dyja drejtojn njera tjetren ne menur te kushtezuara nga njera tjetra
    6) njeriu ndryshon por mbi te gjiath ai evoluon
    7)drejtesi dhe padrjetesia ndahen nga nje vij e padukshme secila vlersohet nga individi
    10)eshte shum e veshtir te njohesh mir vetveten,nese ti e arrin kete ti prap nuk e njeh vetveten

    urime per temen
    Nja ca njerez duhet me te vertete te zbatojne te pakten ate qe eshte kerkuar nga hapesi i temes ,'' Vetem per ata qe kane deshire t'a vrasin pak trurin'' loooool

    Po nejse jo te gjithe e kuptojne
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  16. #56
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
    Zgjuaresia mbaron atehere kur i pranon vetes dhe te tjereve qe ke arritur kulmin e diturise,qe je gjeni dhe zoteron gjithçka,qe nuk pranon opinionet e te tjereve po vetem te tuat dhe pikerisht ketu fillon budallalleku.....

    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
    Inteligjenca eshte edhe e trasheguar,por nuk mund te jete e persosur nqs nuk kerkojme ta bejme te tille,ajo lind,zhvillohet dhe shtohet ne çdo dite te jetes sone.

    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
    Do te thoja qe eshte truri ai qe na kontrollon me teper,por ne disa raste jemi dhe ne ne gjendje ta bejme.

    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
    Kujtimi i atyre qe na njohen....dhe ti gezohemi faktit qe e njohem jeten,ndonese ishim thjesht kalimtare.

    5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
    Ndergjegja na ndihmon per te kuptuar dhe korrigjuar gabimet e bera,shume njerez e keqperdorin ne jete dhe te tjere e kane per ti ndihmuar.Ndergjegja drejton njeriun jo jeten,jane njerezit ata qe e drejtojne.

    6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
    Me kalimin e viteve dhe ne baze te jetes se kaluar njeriu ndryshon,mund te behet me i forte ne personalitet,me i dobet.Zhgenjimet dhe gezimet e jetes i japin goditje.por mendoj qe nje njeri i mire vdes i tille dhe nje njeri i keq do te vdese po i tille!

    7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
    Diçka e bere me zemer te paster dhe ne perfitim te te mires quhet e drejte dhe nqs tjetri perfiton dhe abuzon atehere per mua do te ishte e padrejte.

    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)
    E mira nuk ka fund,asnjehere nuk ngopemi duke e kerkuar,kurse e keqja vjen vete,vjen pa e ftuar,ate nuk e kerkojme!

    9) Ku mbaron subjektivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
    Duke filluar qe nga krijimi i njerezimit,asnjehere ideali nuk ka patur fuqine qe mund te kete fuqia mbi idealin!Ideali eshte imagjinata e asaj qe duam te jemi ose duam te kemi dhe asnjehere njeriu nuk rresht se kerkuari...ai mbaron me njeriun.

    Objektivizmi do te fillonte dhe do te mbaronte ne momentin qe do te imagjinonim qe e kishim arritur..


    10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
    Mendoj qe njoh veten,po nuk mund te arrij te njoh te tjeret,pasi shpeshhere bej krahasimin me veten dhe ketu qendron gabimi i secilit prej nesh!


    Te pergezoj per temen!

    respekte
    "Carpe Diem"

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-06-2007
    Postime
    173
    1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
    Kur zgjuarsise i hipen vetja ne qejf.

    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
    I zgjuar lind, i mencur behesh.

    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
    Trurin mund ta kontrollosh vetem duke e kultivuar.

    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
    Gjithckaja s'mbaron tek une, fatmiresisht.

    5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
    Ndergjegjja eshte bije dhe pasagjere e jetes, por jeta s'mund te rrije tere jetes ne timon... lol

    6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
    Po, njeriu ndryshon me kalimin e kohes, por jo fale procesit te harrimit.

    7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
    Kur te tjeret paguajne taksa - Kur taksat duhet t'i paguaj vet

    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
    E keqja nuk dashuron... ( flas per dashuri universale, jo telenovelash. lol)

    9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
    Kur i thua zemres "Shut up!"
    (teksa pergjigjesha zemra rrihte... c't'i bej? lol )

    10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
    Jo aq sa nena ime.

    Faleminderit per shlodhjen!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Lady Oscar : 14-12-2007 më 10:35

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-10-2006
    Postime
    13
    Zgjuarsia fillon të bije prej momentit kur njeriu bëhet i pa aft që gjërat t'i ndryshojë në dobi të vetes dhe interesave të tij. Ndërsa budallallëku, fillon nga momenti kur njeriu tenton të ndryshojë diçka në dobi të interesave të tij por ai has në pengesa absolute si rezultat i sjelljeve, të shprehurit dhe organizimit të situatës në favor të tij!

    Gjenetika është njeri prej faktorëve që ndikon në zhvillimin e jetës së tij psikike, por nuk është vendimtare, sepse është puna ajo që e krijon apo zhvillon njeriun gjegjësisht botën e tij mendore apo proceset njohëse psikike në rastin konkret: të menduarit, kujtesen, të mësuarit që janë të gjitha këto komponente përbërëse të botës intelektuale të njeriut.

    Truri është shkalla më e lartë superiore dhe specifike e organizimit të materies, andaj 90% të rasteve truri i njeriut vepron në dobi të njeriut respektivisht botës së tij organike dhe asaj psikike. Në këtë rast kuptojm se ne trurin e kontrollojmë vetëm 10% dhe ai na kontrollon neve 90%!

    Është e vërtetë se vdekja fshin gjithçka, por jeta si proces edhe pas shuarjes së saj lenë gjurmë të theksuara.

    Ndergjegja e drejton jeten e ndergjegjshme ndersa jeta e drejton sjelljen e jo ndergjegjshme.
    Ndryshuar për herë të fundit nga J@mes : 25-01-2008 më 10:43

  19. #59
    Perjashtuar Maska e besi84
    Anëtarësuar
    29-12-2003
    Vendndodhja
    n'toke t'Zotit!!
    Postime
    440
    Citim Postuar më parë nga Kryeplaku Lexo Postimin
    perSHENDETje

    Me poshte kam vendosur disa pyetje dhe do kisha deshire te shoh kendveshtrimin tuaj mbi ceshtjet qe ato kapin. Ka mundesi qe disa pyetje t'ju duken si te shtruara gabim ose si te vetkuptueshme por megjithate une vendosa t'i sjell ketu ne forumin e fillozofise/psikologjise ku "gabimi" dhe "vetkuptimi" nuk kane asnjefare rendesie! Sidoqofte pa dashur t'ju veje ne siklet do ju keshilloja te jepni mendimin tuaj mbi ndonje ceshtje nga ato qe preken pa qene e nevojshme qe t'i pergjigjeni te gjithave pyetjeve, pra e lej ne interesin tuaj. Pres me interes pergjigjet tuaja!

    1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
    2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
    3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
    4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
    5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
    6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
    7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
    8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
    9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
    10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

    falemiNDERit
    1.
    a)Zgjuarsia fillon aty ku mbaron budallalliku ,
    b)Zgjuarsia mbarone aty ku fillone budallalliku
    2.
    a)Njeriu behet i zgjuar,
    edhe
    a-a))Njeriu munde te lind i zgjuar por te behet i humbur
    3.
    a) Ne e kontrollojme trurin
    b) Truri na kontrollone neve
    4.
    Llogaria
    5.
    a) Jeta e meson ndergjegjejen
    b) Ndergjegjeja drejtone jeten
    6
    Edhe, edhe
    7.
    Nje pergjegjeje per nje pytje te tille eshte veshtire te definohet, perkatesisht done shume kohe.
    8.
    Pyetje eshte e pa konkretizuar perkateishte e shtruar gabim.
    9.
    Nje pergjegjeje per nje pytje te tille eshte veshtire te definohet, perkatesisht done shume kohe.
    10.
    Une e njohe vetem time , aq sa me njeh vetja mua...

    citat:
    Per ta njohur veten , duhet ta njohesh Krijuesin (Allahun), e qe ta njohesh Krijuesin (Allahun), duhet ta njohesh veten.

    shnet ishalla
    besi

  20. #60
    spicy girl Maska e financierka
    Anëtarësuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    6
    eeee....une u befasova me pergjigjet e albos...dhe kvs....ne menyra te vecanta e shume te ndryshme..pergjigjet e tyre jane mahnitese....respekte

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Prifeterinjte Pyesin Hoxhallaret Pergjigjen
    Nga Fjala e drejte në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 05-02-2009, 07:33
  2. C'far pyetje duhet te beni!
    Nga Noerti në forumin Lojra dhe rebuse
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 27-08-2004, 19:00
  3. Pyetje shkencore , por
    Nga Anton në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 03-07-2004, 02:22
  4. Interviste e rradhes e Kadarese per "Korrieri"
    Nga Eni në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 03-06-2002, 19:25

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •