Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 104
 1. #21
  super saiyan Maska e vampiro
  Antarsuar
  04-04-2005
  Vendndodhja
  eneh probe
  Postime
  303
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Kryeplaku
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Citim Postuar m par nga Rebele
  Ekzistenca per hir te fshirjes. (Meqe thenia eshte e kushtezuar)

  Kush tha qe fshirja nuk krijon kushte per zevendesim?
  Per kete ka dhe fakte, psh kur vdiq vampiro u shuajt komplet (mor po komplet fare) dhe erdhi vampiro 2

  pikat e tjera dite tjeter
  paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Antarsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  72 falenderime n 57 postime
  Pergjigja ndaj pyetjes se meposhtme eshte nje sinteze e pyetjeve te tjera, prej se ciles buron natyra e sjelljes tek secili prej nesh!

  Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  Aq sa te kem mundesine te deshmoj mungesen e njohjes se mjaftueshme dhe aftesine t'i kerkoj asaj te njohe ate pjese te vetvetes qe nuk e kam njohur ende!

 3. #23
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  1)Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

  Nuk ka ndonje kufi te prere, por pika kulminante e budallallikut eshte kur nuk je ne dijeni te tij. Zgjuarsia dhe budallalliku ekzistojne krahe per krah, ku ka me teper zgjuarsi psh 51 % (nese do ta masnim ate) nuk do te thote se nuk ka idiotesi, perkundrazi ka jo me pak se 49 %.

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

  Te dyja bashke, dikush eshte i zgjuar sepse ka pasur mundesine per tu bere i zgjuar dhe e ka perdorur kete mundesi. Mungesa e aftesise se lindur dhe/ose e pamundesia per ta perdorur kete aftesi mjafton per te penguar zgjuarsine.

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

  Ne dhe truri nuk jane dy gjera te veanta, kur themi ne brenda saj eshte dhe truri.

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

  Asnje kuptim apo jo? Prandaj dhe ne kerkojme ti japim nje kuptim jetes sone, dhe besojme ose jo (kjo eshte patjeter eshtje besimi) se jeta jone e ka nje kuptim.

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

  Kjo eshte nje rruge dykalimshe, jeta formon ndergjegjen tone, dhe ndergjejgja jone drejton jeten, por dhe ndergjegja nuk ka pushtet absolut mbi drejtimin e jetes sone.

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

  Ndryshimet qe peson njeriu nuk jane domosdo ndryshim i personalitetit, personaliteti (identiteti) eshte gjithesia dhe perfundimi i ketyre ndryshimeve. Dikush e ka thene shume bukur, ne nuk mund te kalojme kurre dy here buze te njejtit lume, sepse ai uje qe ishte heren e pare ne lume tashme ia ka lene vendin ujrave te tjere. Dhe ne nuk jemi po ai njeri qe ishte heren e pare. Megjithate une mendoj se ai lume i perfshin te gjithe ujrat qe kane rrjedhur e do te rrjedhin...e njejta gje vlen dhe per ne.

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

  E drejta dhe e padrejta ndryshojne per persona, shoqeri dhe kohe te ndryshme. Dika e drejte eshte e padrejte per dike tjeter, ose dhe per te njejtin person ne koordinata te tjera kohe. Nese ekziston ndarje absolute e se drejtes nga e padrejtes kjo duhet te jete jashte nesh, por per ne ka kuptim vetem kur pervetesohet, kur e bejme pjese tonen, dhe atehere nuk mbetet me absolute.


  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

  Do te jepja nje pergjigje te ngjashme me pyetjen e mesiperme ose me pyetjen 1. Me duhet pak me teper kohe per te shtuar dika me teper ne kete pyetje.

  9) Ku mbaron subjektivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivizmi)?

  Njeriu nuk mund te jete kurre objektiv absolut. Pikerisht vete ndarja e subjektivizmit nga objektivizmi eshte ne vetvete nje veprim subjektiv. Nga kjo del se subjektivizmi ndodhet kudo, dhe prania e subjektizvizmit perjashton objektivizmin. Por patjeter qe subjektivizmi gjendet ne shkalle te ndryshme.


  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  Mendoj se e njoh veten deri diku, nderkohe qe eci ne rruget e jetes nuk zbuloj vetem jeten jashte meje por edhe brendesine, vetveten. Nuk mjafton vetem ecja ne rruget e jetes, duhet njekohesisht reflektim, vetedije dhe here pas here ndalesa per kundruar gjithka rreth e rrotull e per te pare pas. Rruga qe ke bere, pamja rretheqark dhe ajo qe eshte me e erret, pamja e brendesise tende te gjitha bashke te tregojne vetveten.
  Vetvetja mbetet ajo qe njoh me mire ne kete bote, mendo sa pak njoh gjithka tjeter.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 4. #24
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Antarsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,911
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

  Aty ku fillon budallalliku dhe perfundon zgjuarsi!!


  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  Nese lind i zgjuar do te jete i till gjat gjithe kohes!!

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

  E ke degjuar kur thon "I paska ik truri" Cdo beje sikur te te ikte dhe ty,do e kontrolloje dot!!


  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  ..Hetimet vazhdojne!!

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  Varet..!!

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

  ..Te gjith ndryshojme per 1 arsye,por te gjithe kemi arsye te ndryshme!!

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  E drejta Vs E pa Drejta..Sa del rezultati ?
  Gjithmon varet se sa i zoti je per te mbrojtur ate cka te intereson!!


  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  8)

  Eshte njesoje si te thuash "Ku ndryshon e bardha nga e zeza"
  Ku thua ti ?  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  Sido qe te jete,aty ku do mbaroje njeri do te startoje tjeteri!!

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Sapo u prezantova,me duket nje fillim i mire & nje fillim i mire eshte gjysma e punes..!!
  Feel the pump √

 5. #25
  ThjeShtENjeMysAfiR Maska e fatijonuk
  Antarsuar
  16-03-2006
  Vendndodhja
  In the land of the unkown man
  Mosha
  39
  Postime
  137
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  1
  Zgjuarsia vdes kur truri ne nje moshe te vjeter te thote "akoma jam ne gjendje te bej gjithcka" por trupi thote "bjeri se i bie mire daulles ti" dhe si pasoje eshte fillimi i Budallallikut.
  2
  Varet nga njeriu
  3
  Trurit i japim ushqim (mendime) per te dhene por kur vjen puna truri eshte ai qe na kontrollon.
  4
  Te arrish te kuptosh c'fare eshte vdekja perpara se ajo te ndodhi.
  5
  Bashkepunim me njera tjetren.
  6
  Mosha ben te veten dhe sa me shume te plakesh aq me shume te vjen keq per ato vite qe iken e nuk i gezove.
  7
  Ajo qe ti gjykon te drejte dhe ajo qe ti gjykon te drejte
  8
  Shiko pergjigjen 7
  9
  Duke menduar.....
  10
  Deri tashti emrin e di........per te tjerat do tja le kohes....

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e buki19
  Antarsuar
  20-09-2005
  Postime
  313
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga AuGuSt_
  Me poshte kam vendosur disa pyetje dhe do kisha deshire te shoh kendveshtrimin tuaj mbi ceshtjet qe ato kapin. Ka mundesi qe disa pyetje t'ju duken si te shtruara gabim ose si te vetkuptueshme por megjithate une vendosa t'i sjell ketu ne forumin e fillozofise/psikologjise ku "gabimi" dhe "vetkuptimi" nuk kane asnjefare rendesie! Sidoqofte pa dashur t'ju veje ne siklet do ju keshilloja te jepni mendimin tuaj mbi ndonje ceshtje nga ato qe preken pa qene e nevojshme qe t'i pergjigjeni te gjithave pyetjeve, pra e lej ne interesin tuaj. Pres me interes pergjigjet tuaja!

  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  1) Diku ne mes.

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  2) Dikush lind,dikush behet.

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  3) Varet per ken eshte fjala.

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  4) E nese nuk fshin?

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  5) Here ashtu here ashtu.

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  6) Njeriu nuk ndryshon.

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  7) Dicka quhet e drejt,kur nuk eshte e shtrembur dhe anasjelltas.

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  8) Ne Soho.

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  9) Ketu diku.

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  10) Mendoj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga buki19 : 19-05-2006 m 11:49

 7. #27
  echo Maska e Dara
  Antarsuar
  30-11-2005
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  694
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

  Pergjigja e kesaj pyetje eshte ne relate me objektin e studimit dhe studjuesin dhe mbi te gjitha me "normat, rregullat" e nje shoqerie te caktuar ne lidhje me perkufizimin e "zgjuarsise" dhe "budallallekut". Nje analogji e thjeshte do te ishte shprehja:"Liria ime mbaron atje ku fillon liria e tjetrit". Nqs vertet do te dihej "kufiri" , nuk mendoni se bota ( ne nje kendveshtrim shume optimist) do te ishte nje vend "i bukur"?

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

  "Krimineli lind, apo behet?". Nqs kuptimi i "zgjuaresise" do i perkishte zhvillimit te mendimit atehere ajo do te ishte e "lindur" ose me sakte pjese e sistemit autonomik. Nderkohe qe nqs zgjuarsia do te ishte e "fituar me kohen" atehere ne cilen faze te jetes se njeriut ndodh ai reaksion apo "Big Bang" qe i jep jete "zhvillimit te mendimit?" Pra, cila eshte ajo grimce pergjegjese per nje ndryshim thelbesor tek njeriu? Me e rendesishme te kuptosh edhe ti pergjigjesh pyetjes: "Armatimi i njeriut me trurin, do te thote automatikisht qe ai eshte i gatshem te perballet me betejen me te madhe-Kundrejt Jetes?"

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

  Sapo lexova kete me lart mu kujtua: "Njera dore lan tjetren, te dyja lajne fytyren"...Gjithesesi, Kjo pyetje personalisht mendoj qe eshte e pa-kuptimteEshte e vertetuar shkencerisht qe truri me sensoret e tjere kontrollojne mireqenien edhe funksionimin e te gjitha organeve dhe funksioneve te tjera, duke perfshire edhe vullnetin, koshiencen vetdijen pra. Per te vertetuar kete qe sapo shkruajta mjaft lehte mund te beni kerkime ne lidhje me ekpserimentet e "Split Brain" (Trurit te ndare).

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

  Kjo pergjigje eshte totalisht nen influencen e besimit fetar. (te pakten e pranoj )

  C'fare kuptimi i mbetet jetes?-Jetes? Kush ka "vdekur" dhe ehste kthyer mbrapa per te na treguar "jeten ne vdekje"? Pastaj, sa te sigurt jemi ne, si njerez, ne lidhje me "jeten" qe "jetojme". Cilat jane shanset qe kjo "jete" e jona mund te jete "vdekje" e nje "jete" tjeter?. Nqs kjo "jete" eshte "dhurata e njerezimit" atehere vertet do te kisha frike nga "vdekja nga kjo jete". Duke qene (si cdo njeri prej nesh qe ka patur njerez rreth vetes qe jane shkeputur nga kjo "jete") se kam patur tragjedi ne jeten time, "vdekja" e tyre nuk fshiu gjithshka, perkundrazi i dha akoma me teper rendesi edhe kuptim egzistences se tyre (qofte edhe ne forme shpirti)

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

  Kjo eshte shume e thjeshte: Duke qene se njeriu kalon nje pjese te madhe te jetes duke "kerkuar falje", "duke u penduar", "duke shpresuar te kishte vepruar ndryshe" "duke mos qene i kenaqur", "duke dyshuar"--thjesht do te thote qe njeriu ka mungesa ne te quajturen: "siguri ne vetvete" qe llogjikisht eshte nje veprim totalisht i drejtuar nga ndergjegja. Ah...cili eshte roli i jetes?-Akoma me e thjeshte: "Jeta" pret deshtimin e "ndergjegjes" ne menyre qe te marre timonin e anijes.

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

  Nje karakteristike e "Vdekjes" eshte "mos-kthimi mbrapa"...Kam frike se nuk eshte e vertete. Sa here kemi degjuar shprehjen: "Plaku eshte si femija" (te shpresoj nuk ka ne forum asnje te moshuar), apo tjetren (vlen me shume per meshkujt) : "Mjafte u solle si femije"? Thjesht keto dy shembuj tregojne qe "nje personalitet nuk vdes", thjesht "groposet" edhe kalon tek ajo qe i preferuari im Frojdi e quan "mbi-uni, nen-koshiencen, te pa-ndergjegjshmen". Thejsht, mendoje qe njeriu nuk ndryshon (pervec pamjes fizike). Ato qe ndryshojne jane qellimet, objektivat, ambjenti...ndersa nje "zakon i vjeter eshte veshtire per tu hedhur tutje". Duke qene se shoqeria perreth eshte en levizje, gjithesecilit i duhet te ece me hapat e saja. Dhe qe te arrije ne "finish line" ndodh shpesh here qe njeriu te "befasoje" edhe veten e tija. Pastaj...jeta eshte nje cikel ne perseritje.

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

  Me pak fjale: Per aq kohe sa veprimi/fjalet/reagimi i dikujt nuk prek/rrezikon interesat e mia quhet E drejte, ne te kunderten eshte thjesht...lufte.

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

  Edhe kjo pyetje eshte perseritje e atyre mesiperme, thjesht kemi te bejme me "dy objekte studimi te ndryshme" Fillimisht: Pse konsiderohen te tilla? Kush i emeron kete menyre? Kundrejt kujt do te behet krahesimi? Interesat e kujt vihen ne peshore nga perdorimi i ketyre epiteteve?

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

  Shume rralle ndodh qe dikusht te jete objektiv. Kemi te bejme me nje "arsenal te kaluare, historie, kulture, njerezit, vendesh etj" qe fuqishem ndikojne, transformojne, influencojne arsyetimin, pergjigjet, kendveshtrimet e dikujt. Te tjeret nuk do i pyesja per nje pergjigje objektive, pasi nuk jam e sigurt ne subjektivitetin e tyre. "Pyet shtat-a-tet e bej si di vete" -Populli

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  Perdite mesoj dicka te re, gjithnje e me teper kam frike...por jo per veten. Kam frike per njerezimin. Kam frike nga ajo qe mund te bej. "No human on earth shall ever be safe...from me"

  Pilivesa.
  My whores left me no time to get married.

 8. #28
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Sa me lodhi kjo pyetja! S'i pergjigjem dot


  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  kjo eshte si nje gare midis dy makinave. Te dyja kane shpejtesi maximale te ndryshme, ashtu si kane shpejtesi fillestare te ndryshme. Ajo qe nuk dime jane aftesite e shoferit. Une do te thoja shofer me i mire eshte ai qe di kapacitetin e makines qe nget.  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Truri na kujton se jemi te kufizuar dhe ne i kujtojme se dhe ai eshte i tille. Me shume nga cduhej besoj kemi kufizuar instiktin qe ne kete bote bardh e zi duket si fishekzjarre ne nje qiell te erret. I vetmi mjet i forte eshte truri. Pohoj se me shume me kontrollon sesa e kontrolloj.
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  kuptimi i vetem do ishte i tashmi. Besoj se duket qe vete leximi/pergjigjet te kjo teme eshte nje ndjenje e jetuar. (ne fakt nuk shpresoj te emocionohesh shume kur ta lexosh)
  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  se besoj se ndergjegjja eshte qellim ne jete, as jeta nuk jetohet per te ruajtur ndergjegjen. Varet nga vullneti i lire i secilit per t'i perfshire te njera tjetra.
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?Atehere...mendo ne fillim nje njeri lakuriq. Ska asnje lloj rrobe ne trup. Ne fillim nese do fryje ere do gjeje dicka te mbulohet, nese do bjere shi do shkoje poshte nje strehe etj. Po tia heqesh rrobat do ngelet i njejti njeri lakuriq. Ndryshimi midis gjendjeve nuk besoj se eshte lindje apo vdekje. Thjesht eshte ndryshim.


  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  Kur ia kemi mbushur mendjen vetes se eshte e tille, ose na i kane mbushur mendjen te tjeret.


  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  si pergjigjem dot.
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  eshte relative. Subjektive apo objektive eshte dicka qe une e kam gjykuar si te tille. E lidh une posi. lol Mendoj se dicka eshte subjektive kur ma kane mbushur mendjen si te tille ose ia kam mbushur vete mendjen vetes. Midis nderthurjes se ndjenjes dhe trurit duke marre parasysh kufizimin e ketyre dy te fundit nxjerr perfundimin qe dicka eshte subjektive apo objektive, me ndergjegje te paster e duke menduar se kjo eshte dicka e mire.


  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Po e zbuloj dite per dite nga pak. Nuk e njoh shume, as kam per ta njohur. Di shume pak per veten per arsyen e vetme se nuk kam provuar ta njoh. Ndergjegja nuk me le, truri nuk me le. gjykimi i te mires dhe te keqes nuk me le. Kufizohem duke thene do e njoh pak e do mundohem ta bej duke pare vetem anen e mire te vetes.

  Te faleminderit qe me pyete.
  Ezekiel 25-17.

 9. #29
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-09-2004
  Mosha
  36
  Postime
  1,474
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Kryeplaku


  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  falemiNDERit
  1. Ku mbaron arsyetimi.

  2. Shumica lindin me aftesine per te qene te arsyeshem, disa lindin me aftesi superiore mendore nga te tjeret, te gjithen duhen te punojne per tu bere te ditur.

  3. Truri eshte thelbi i qenies tone.

  4. Vdekja dhe jeta, jane dy pjese te egzistences. Asgje nuk fshihet ose rilind, thjesht transformohet.

  5. Ndergjegja eshte dicka e gdhendur nga jeta.

  6. Eksperiecat qe ne kalojme na bejne te jemi ata qe jemi. Jane shume grimca te vogla dhe te ndryshme per tu grupuar ne nje personalitet. Disa nga kto ama kane me shume peshe se te tjerat dhe japin me shum kundrejt "personalitetit" tone.

  7. S'ka te drejte dhe te padrejte universale. Drejtesia dhe padrejtesia ndodhen brenda gjykimit te njeriut.

  8. E njejta gje edhe kjo, ska te keqe dhe te mire universale. Kto gjenden brenda gjykimit te njeriut gjithashtu.

  9. Te nje ure qe quhet realizem. Po mund ti ndaj.

  10. Njohja e vetes eshte nje proces mesimi qe s'mbaron.

 10. #30
  Nallban Maska e alko71
  Antarsuar
  24-03-2006
  Vendndodhja
  Tok
  Mosha
  48
  Postime
  708
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  1. Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalleku?

  Ne momentin qe nje njeri ,ndalon t'i bej pytje vetevetes mbi ceshtjet e ndryshme : Pse? SI? Ku? Per cka? etj.
  Ketu hyn edhe pergjigja e nr 2.

  3. Kush jemi Ne?!(Shihet qarte se jemi dy te ndryshem nga pytja e parashtruar dhe sipas kesaje truri eshte vetem edhe nje mjet tjeter qe na sherben Neve per te komunikuar me boten e jashtme.Pra e perdorim dhe jo, kontrollojme.

  4. Nese vdekja fshine gjithecka?!

  10. Sa me shum qe po e zbuloj veten ,po e shoh sa det i pa fund dhe i thelle jemi,dhe sa te vegjel!!! Jam gati cdogje dhe hic asgje!!!

  Zgjodha vetem keto,dhe mos me keqkuptoni.
  Ndryshuar pr her t fundit nga alko71 : 31-05-2006 m 16:22

 11. #31
  Spirituoziii
  Antarsuar
  08-06-2006
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  1) Zgjuarsia mbaron atehere dhe vetem atehere kur vdes njeriu, ndersa budallalliku fillon atehere kur nuk dish te jetosh ne ujdi me natyren dhe arsyen. ( K'shtu mendoje une).
  2) Lind i zgjuar, por edhe behet,
  3) Ne pikepamje fizike truri e kontrollon njeriun ndersa ne pikepamje filozofiko-psikike ne jemi ata te cilet e zhvillojme trurin, kuptohet nese angazhohesh s'lexuari.
  etj etj.

 12. #32
  Fine Wine Maska e ildushja
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajr
  Postime
  832
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ksaj i jam pergjigjur dhe ne forum tjeter, te shofim a kam te njejten pikpamje si me pare.

  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

  Jane te dyja ane me ane. Nuk shkon njera pa tjetren.

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

  Truri mund te lindi me i zhvilluar nga njeri tek tjetri, por varet sa e ve ne perdorim ate ne vitet qe vijne qe tregon a eshte tru i gatuar apo i lene menjane.

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

  Shkencerisht truri neve, pasi truri dergon sinjalet qe na mbajne gjalle pa nevojen qe ne ti mendojme ato, por truri i njeriut mundet kontrolluar - concience.

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

  Nese vdekja nuk i fshinte gjithcka, c'kuptim do kishte jeta atehere? Sado qe e dime qe do vdesim, e ardhmja eshte e ardhmja dhe ne jetojme per sot, se c'nodh me pas nuk ka rendesi, rendesi ka ta shijosh ate. Nuk ke pse ta jetosh c'do dite sikur do vdesesh neser, jetoje meqe po jeton sot.

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

  Si femi nuk e di c'eshte ndergjegja, nga pak fillon kupton kur te therret mami apo babi per dicka qe ke bere. Jeta drejton ndergjegjen e cila eshte e drejtuar nga perceptimi i jetes dhe rrethanave.

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

  Eshte e veshtire te thuash qe ne nje bote ke dy persona qe jan identik, eshte e pamundur pasi mendimet qe kan ne koke mund te jen ndryshe.

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

  Varet si i shikon dikush gjerat (dikush, disa, norma). Varet dhe nga shkaku dhe pasojat.

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

  Do kthehem serisht per kete pyetje.

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

  Do kthehem serisht per kete pyetje.

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  Do kthehem serisht per kete pyetje.
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 13. #33
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Kryeplaku
  perSHENDETje

  Me poshte kam vendosur disa pyetje dhe do kisha deshire te shoh kendveshtrimin tuaj mbi ceshtjet qe ato kapin. Ka mundesi qe disa pyetje t'ju duken si te shtruara gabim ose si te vetkuptueshme por megjithate une vendosa t'i sjell ketu ne forumin e fillozofise/psikologjise ku "gabimi" dhe "vetkuptimi" nuk kane asnjefare rendesie! Sidoqofte pa dashur t'ju veje ne siklet do ju keshilloja te jepni mendimin tuaj mbi ndonje ceshtje nga ato qe preken pa qene e nevojshme qe t'i pergjigjeni te gjithave pyetjeve, pra e lej ne interesin tuaj. Pres me interes pergjigjet tuaja!

  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  falemiNDERit
  Disa pyetje per ata qe ju pelqen te lodhin trurin?! me teper se lodhje do ta quaja amortizim te trurit miku im......pyetje te tilla,edhe vete filozofeve po tua parashtrosh ju siguron nje bilete gratis per ne rrepartin e psikiatrise......per te evituar amortizimin e trurit,une po u pergjigjem gjysmes se pyetjeve tani dhe gjysmes tjeter me vone.....besoj se s'te ngel hatri

  Te pares po i pergjigjem por duke bere nje pytje te ngjashme.
  Ku qendron ndryshimi ndermjet nje gjeniu dhe nje te c'menduri?...dhe pergjigjja eshte ;shkalla e suksesit.

  Pergjigjja e pyetjes se dyte;mund te kemi te trasheguar ne gen zgjuarsine por
  nese rrethanat nuk na ndihmojne qe ta zhvillojme kete zgjuarsi atehere nuk kemi per ta marre vesh kurre qe e zoterojme kete dhunti....ju do te thoni se po qeve i zgjuar i hap rruget vetes,kjo eshte pjeserisht e vertete....pervec zgjuarsise nevojitet edhe fati+edhe rruga e duhur te cilen nuk mjafton vetem zgjuarsia per ta
  arritur, kuptohet miku,shoku d.m .th nje dore qe te te drejtoje ne kete rruge.

  Pyetja e trete;Nje pergjigjje rracionale do te ishte TRURI por meqe ne na pelqen te tregohemi ndonjehere edhe subjektive p.r.sh une mendoj se zemra,si nje organ jetesor qe eshte dhe vjen e dyta per nga shkalla hierarkike ne sistemin organik.I imponon ndonjehere trurit vullnetin e saj ne forme presioni kuptohet..)

  Persa iperket pyetjes se katert,une mendoj se nuk mund te vertetojme
  se vdekja fshin gjithshka ashtu sikurse nuk mund te vertetojme te kunderten.
  E vetmja gje qe dime me siguri eshte se te pakten mbas vdekjes mbetet kujtimi i jetes dhe i vepres sone ne mendjet dhe ne zemrat e brezave pasardhes.

  Pyetja e peste;Pervecse loje e bukur fjalesh,nuk di c'te them tjeter!
  Ndergjegja e paster ndikon per te patur nje jete te paster sa per drejtimin,nuk e di
  ndoshta here njera here tjetra ne saje te rrethanave.

  Pjeses tjeter te pyetjeve do ti pergjigjem mbasi ti kem bere nje remont te pjesshem trurit per shkak te ketij stermundimi qe i shkaktova per tiu pergjigjur pyetjeve te para......te pershendes per temen kryeplak....edhe per masken gjithashtu...)

 14. #34
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Me qe i bera nje refresh trurit po vazhdoj me pyetjet e mbetura;

  6-Nuk mendoj se personaliteti i njeriut mund te vdese apo te ringjallet.
  Personaliteti i tij eshte nje dhe i vetem......ai qe mer forme ne moshen e pjekurise.
  Mund te kete pershtatje apo shmangie ne momente te caktuara i diktuar nga rrethana te caktuara por kurresesi vdekje personaliteti...

  7-varet se si e shohim ne te drejten dhe te padrejten.....ne nje ambient apo shoqeri te caktuar, dicka qe ne na duket e drejte mund te quhet e padrejte .Ashtu
  sikurse quan gje te gabuar nje shoqeri e prapambetur liberalizmin e nje shoqerie te perparuar.....ashtu e quan te gabuar edhe shoqeria e perparuar fanatizmin e shoqerise se prapambetur.....ky eshte nje nder shembujt e shumte qe na tregon se e drejta apo e padrejta nuk mund te jene standarte per te gjithe shoqerine.

  8-Eshte pak a shume e ngjashme me pyetjen e mesiperme me perjashtim te nje ndryshimi.....e mira apo e keqja ndryshe nga e drejta apo e gabuara,jane gjera per te cilat pjesa me e madhe e njerezimit kane krijuar pak a shume nje mendim
  te vetem......flas gjithmone per te miren dhe te keqen e perbashket....ndryshimi?
  besoj se c'do njeri i arsyshem di ta dalloje kete ndryshim......eshte me se i qarte
  si e bardha me te zezen.

  9-Mbaron pikerisht ne momentin kur ne i leme menjane filozofirat dhe perpjekjet per ti u pergjigjur ketyre pyetjeve te tua dhe bejme dicka konkrete ne jeten reale
  pra dicka vertet te vlefshme

  10-Ahh,kjo eshte pyetja me e veshtire qe mund ti besh nje njeriu.......edhe Zotit po ti a besh kete pyetje do te kridhet ne mendime te thella......a e njeh veten e tij zoti po aq mire sa njeh njeriun?!me kete pyetje qe i bera jam i sigur se do te me degdisi ne ferr

  E mbyll ketu lajthitjen time filozofike duke te falenderuar per kete dhe shume tema te tjera qe ke hapur i nolti Kryeplak....te falenderoj qe i shton disa rrudha ketij trurit tone qe na eshte bere fushe nga dembelizmi...)

 15. #35
  emotion Maska e borabora
  Antarsuar
  12-01-2007
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?

  kur dikujt njeri i duket budalla, nje njeriu tjeter mund ti duket i zgjuar. varet se ne ckenveshtrim e shikon dhe ne cfare e bazon zgjuarsine.

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?

  te gjithe njerezit lindin njelloj, vendi rrotull dhe menyra e rritjes eshte factor ne zgjuarsine

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?

  si e kontrollojme ne trurin?...

  si na kontrollon truri neve? :- ne ane fizike (reflekte, levizja etj etj) dhe mendore ( mendimi, etj)


  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?

  njohuri ndaj vetvetses dhe limitet e tua

  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?

  ndergjegja ndryshon nga nje individ ne tjetrin, pra ndergjegja krijohet gjate perjudhes se rriturit duke u varur ne faktore te ndryshme. me ndergjegje kontrollon veprimet. keto veprime jane pjese e jetes.

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?

  ka te beje me njohurine ndaj gjerave dhe eksperiencave qe kane eksperiencuar. cdo gje qe te ndodh ne jete mund te kete rol ne ndryshimin e menyres se si mendon dhe se si i shikon gjerat.

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?

  kjo prap ndryshon ne kendveshtrim nga njeri ne tjetrin.

  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?

  e mira sjell perfundime positive, opposite me te keqen

  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?

  veshtire qe individed te jene objectiv ne opinionet e tyre.
  kjo varet ne situata te ndryshme.

  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  asnjeri se njeh veten, te tjeret ( shoket, familja) ju njohin me mire
  the more you love a memory, the stronger and stranger it gets

 16. #36
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Aty ku fillon budallalliku mbaron zgjuarsia, dhe aty ku fillon zgjuarsia mbaron budallalliku.

  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  Nse lind i zgjuar nuk asnj gjas q t bhet i zgjuar.

  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Nse ne e kontrollojml trurin do t thot se kemi tru t panevojshm q duhet t'a kontrollojm, e nse truri na kontrollon ne do t thot se ne jemi t marr q nuk dim t veprojm vet por na nevojiten direktivat e trurit.

  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Pikrisht ktu sht kuptimi jets, se jeta nuk fshin asgj.

  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  Personalitetet e mhershme futen n Recycle Bin dhe her pas her mund t'iu bhet restore: psh kur plaket njeriu prsri bhet sikur foshnje.

  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  E drejta dhe e mira jan ato q i dikton forca apo t fortt q sundojn, ashtu sikur e padrejta dhe e keqja, asnjher n histori nuk ka pasur ndonj drejtsi universale dhe t prhershme dhe t vrtet.

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  kur mbaron zgjuarsia,ne se s fillon menuria,mbetet budallalleku.......................
  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  te zgjuar lindim ne pergjithesi,jetae rrethanat na(nese) bejne............................
  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  nuk eshte eshtje partie por eshtje niveli............................................ ..................
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  vdekje nuk ka,ka vetem kalim (arg.me i paket Ligji i lomonos.apo i Lavuazjes).........
  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  fragmenti Jete mund cenoje ndergjegjen, zgjidhja e pyetjes esht ne planin fetar....
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  evolimi,materjal me shpesh e si sasi,spiritual me rralle e si cilsi................................
  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  ne thelb e teorikisht,nuk ka ndarje,esht nje cope.............................................. .
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  ku drita fillon hija mbaron............................................ .........................................
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  distancimi subjektiv nga ceshtja dhe gjykimi pa zjarr per te i afrohet objektivizmit...
  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  kush ka njohur veten ,ka njohur Zot-in, ne se....,IF,...idealja.............................. ..........
  Ndryshuar pr her t fundit nga i humburi : 03-02-2007 m 00:50

 18. #38
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime
  1) Ku mbaron zgjuaresia dhe ku fillon budallalliku?
  Varet se si e perkufizon zgjuaresine dhe budallallekun.Po ta kthej pyetjen me nje pyetje tjeter?a eshte i zgjuar/budalla nje profesor qe sot shet banane per te mbajtur frymen gjalle, apo eshte i zgjuar/budalla nje agronom medioker qe sot eshte deputet ne parlamentin e Shqiperise dhe milioner?
  2) Dikush lind i zgjuar apo behet?
  Mendoj se brumi i mire perpunohet me kollaj dhe jep rezultate me te mira.
  3) Ne e kontrollojme trurin apo truri neve?
  Truri eshte "ne" dhe ne jemi "truri"
  4) Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Vdekja dhe jeta jane vella e moter,jane elemente qe i perkasin te njejtes tabele.
  5) Ndergjegja drejton jeten apo jeta ndergjegjen?
  Ndergjegja kujton se drejton jeten,por ne fakt eshte e kunderta.
  6) Thone se me kalimin e viteve njeriu ndryshon, mos kemi te bejme me
  vdekjen e njepasnjeshme te personaliteteve -ose lindjen e personaliteteve te reja- ne te njejtin person?
  Eshte procesi i njohjes se vetes,por fatkeqesisht nuk arrijme kurre ta njohim veten 100%.
  7) Kur, dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  ceshtje kenveshtrimi, "gota gjysem plot ose gjysem bosh"
  8) Ku mbaron e mira dhe ku fillon e keqja (ose ku ndodhet ndryshimi midis te mires dhe te keqes)?
  As kane fillim ,as kane mbarim.
  9) Ku mbaron subjeltivizmi dhe ku fillon objektivizmi (nga pergjigjet qe dhate
  me siper mund te ndani subjektivizmin nga objektivzmi)?
  ket pergjigje e ka dhene vetem njeri deri tani,po ja u le juve ta gjeni se kush eshte duke u bazuar ne pergjigjet e tjera te miat.
  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?
  Une per vete mund te them se nuk e njoh veten time aq mire sa mendoja se e njihja dhe as mendoj se do te arrij ndonjehere,te pakten ne kete jete.

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e valius
  Antarsuar
  21-05-2007
  Postime
  277
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  ceshte jeta??Fluska sapuni
  po vdekja?cperblim i jetes

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e valius
  Antarsuar
  21-05-2007
  Postime
  277
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  10) Mendoni se e njihni mire veten tuaj, sa mire?

  per te njohur mire veten duhet te behesh Mbinjeriu i Nietzches...eshte mire qe cdo njeri te mundohet qe te njoh veten e tij..

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prifeterinjte Pyesin Hoxhallaret Pergjigjen
  Nga Fjala e drejte n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 05-02-2009, 07:33
 2. C'far pyetje duhet te beni!
  Nga Noerti n forumin Lojra dhe rebuse
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-08-2004, 20:00
 3. Pyetje shkencore , por
  Nga Anton n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 03-07-2004, 03:22
 4. Interviste e rradhes e Kadarese per "Korrieri"
  Nga Eni n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-06-2002, 20:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •