Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Antarsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Mosha
    35
    Postime
    11,960
    Faleminderit
    1
    22 falenderime n 21 postime

FRANESK RADI - "Muzika e kitars, vet jeta ime"

Ishte dit e hn kur u takuam me Frankon tek bar "Tirana". Me nj sjellje praktike e mjaft xhentile, prmes natyrs s tij t qet dhe fytyrs babaxhane, arriti t krijonte nj atmosfer tepr t kndshme. E kisha ndjekur Frankon n prezantimet e ndryshme t tij, npr vite. M kish br prher prshtypje ajo prezenca e tij tepr e thjesht, modeste. Nj qndrim shum praktik n sken, q i impononte edhe publikut vmendje e respekt. Sot po ajo fytyr, po ajo butsi e thjeshtsi, prve thinjave q ishin shtuar dhe rrudhave q dshmonin pr lodhje ndr vite.

"Kam filluar t kndoj q m 1972, nis t tregoj kantautori, paksa mendueshm. 'Adresa' ka qen knga ime e par, e cila korri maft sukses. M pas ajo pasohet me 'Biikleta' dhe n festivalin e madh t dimrit prezantohem me 'Kur dgjojm zrin e bots', nj kng protest kundr lufts n Vitnam."
    Ai sht nj kngtar q gjithmon sht prpjekur t prqafoj t ren, t bu kurn. Nj prirje e guximshme pr t ecur prher paralelisht me kohn. Kt e dshmon edhe fakti q ai numrohet ndr t part kngtar n Shqipri q ka futur n kngt e tij rrymn rrep, si sht knga "Telat e kitars sime".

I frymzuar nga gjithka e rrethon, u ka knduar temave shoqrore, dashuris n detajet e saj m domethnse. Kurdoher sht prpjekur t prcjell nj fabul q i ka qndruar jasht t prgjithshmes.

Edhe pse kan kaluar vite q nga dalja e tij e par n sken, ai ende ruan ndrra, projekte q dshiron t'i realizoj. E ka ndier fuqishm presionin q brrylat i kan krijuar vit pas vitesh. sht munduar t ruaj origjinalitetin dhe t knaqet me duatrokitjet e nj publiku t sinqert".
    Franko sht ndr kngtart e par q ka riorkestruar kngt popullore dhe i ka knduar me delikates prej artisti, pr t ruajtur tabanin e saj. "sht pr t ardhur keq, por sot knga jon popullore po bastardohet. sht mir t rizgjosh vlerat e nj flklori t pasur, por kurrsesi nuk duhet cnuar 'zemra' e tij, natyra e thjesht, fabula popullore. Kjo sigurisht merr vlera nga personi q e prpunon at"

N shtpin e Frankos gjendet nj studio e vogl regjistrimi, e cila e ndihmon n punn e tij t prditshme krijuese. Ai futet n gamn e artistve t cilt punojn, eksperimentojn, seleksionojn, dhe vjen nj moment kur ata shprehin gjithka kan dashur t thon ndr vite.
    Aktualisht, po merret me mbledhjen e kngve t albumit t tij t tret. Do t jen kng t vjetra, suksese t dy viteve t fundit, krahas disa krijimeve t reja. "E dhimbshme ta thuash, por artisti sot, n ambientin shqiptar ndihet vetm, si jetimi pa baba. Kt e them duke u nisur nga prvoja ime shumvjeare. Kam punuar kaq, sakrifikuar kaq shum, dhe nuk arrij t korr suksesin e ksaj lodhjeje, e ktij investimi. Ne jemi n fazn e mbijetess, ku un bashk me kolegt e mi rropatemi npr punra sekondare, n mnyr q t'i bjm ball ksaj jete kaq t vsh tir, e kaq pak premtuese. Dhe e gjith kjo, pr shkak se mungon organizimi, mungon nj menaxhim i mir i burimeve dhe talenteve, q do t ishte dhe zgjidhje e ktij kaosi t prgjithshm artistik sot".

Nga Klotilda Karei
    Gazeta Shqiptare
    Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
    My silence doesn't mean I am gone!

i/e regjistruar
    Antarsuar
    10-02-2014
    Postime
    38
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime

Pr: FRANESK RADI - "Muzika e kitars, vet jeta ime"

Biografine, kenget e Francesk Radit mund t'i gjeni ketu: http://www.rockshqip.com/francesk-radi/

i/e regjistruar
    Antarsuar
    29-11-2010
    Postime
    7,516
    Faleminderit
    252
    348 falenderime n 326 postime

Do mbetet ne memorie keshtu si vetem nje muaj e gjysem me pare ........ nje Mjeshter i kenges shqipe & ARTIST I MADH ne interpretim, shpirt, ndjenje !!!

Faleminderit per artin tuaj te mrekullueshem ! ..... .Kenduat " Vietato Morire " (min. 27), po s'ndalet dot ne rrugen tuaj drejt lamtumires ..... e parakohshme kjo ..... Do te mbeteni I paharruar !

Nje tjeter yll ne gjerdanin e yjeve te perjetesise te Artit Shqiptar !
    Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 04-04-2017 m 12:22

4. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

Lazo (04-04-2017)

i/e regjistruar
    Antarsuar
    29-11-2010
    Postime
    7,516
    Faleminderit
    252

Nje nder Intervistat e bukura te tij..... ndoshta e fundit !

i/e regjistruar
    Antarsuar
    29-11-2010
    Postime
    7,516
    Faleminderit
    252

U prehshi ne paqe Artisti I Madh !

i/e regjistruar
    Antarsuar
    29-11-2010
    Postime
    7,516
    Faleminderit
    252

i/e regjistruar
    Antarsuar
    29-11-2010
    Postime
    7,516
    Faleminderit
    252

Srisht .......Atje ku nisi gjithka ...

http://www.revistawho.com/breakingne...nisi-gjithcka/
    Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 03-04-2018 m 11:27

i/e regjistruar
    Antarsuar
    29-11-2010
    Postime
    7,516
    Faleminderit
    252

Dokumentari 'Jet e trazuar' pr kantautorin Franesk Radi.

http://shqiptarja.com/lajm/dokumenta...vit-pa-frankon

Tema t Ngjashme

1. Gjon Francesk Albani - Papa Klementi XI
    Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
    Prgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-04-2006, 17:37
  2. Medi Prodani, historia e gjall e kitars shqiptare
    Nga Xhuxhumaku n forumin Muzika shqiptare
    Prgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 19-12-2005, 04:22
  3. Francesk Armadhi
    Nga deti_bajri n forumin Enciklopedia letrare
    Prgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 14-12-2002, 05:52
  4. " Drame dashurie "ose "Drama ime"
    Nga Letersia 76 n forumin Letrsia shqiptare
    Prgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 06-08-2002, 07:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •