Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 55
  1. #21
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Hemoroidet janė prej sėmundjeve tė anusit dhe rektumit. Kėto janė portat e jashtme tė sistemit boshatisė sė trupit. Hemoroidet janė zgjerimi i venave hemoroidale nė anus dhe tė varurit e tyre duke marrė ngjyrė blu nė tė kuqe. Ndonjėherė mund tė formohen tromboza brenda tyre duke shkaktuar dhimbje tė forta dhe enjtje (edem). Por shenjat mė tė shpeshta janė hemoragjia me gjak nė tė kuqe tė fortė dhe kruajtje. Zakonisht nuk janė tė dhimbshėm.

    Formimi .....

    Shkaku kryesor ėshtė konstipacioni (kapslliku). Mė pas mund tė rradhisim kolitin, proktiti, infeksionet e zorrėve, alkooli, higjiena, zmadhimi i prostatat, qėndrimi i tej zgjatur nė shtrat apo nė kėmbė, hipertensioni portal, miomė uteri, shtatzėnia, kistet e overit, kolla kronike, mbipesha apo problemet e lindura tė mureve tė venave.

    Llojet e hemoroideve

    Sė pari ndahen nė tė brendshėm dhe tė jashtėm. Ato qė janė nėn vijėn qė ndan qelizart e anusit nga tė zorrėve tė trasha janė tė jashtme dhe ato hemoroide qė janė sipėr kėsaj vize quhen tė brendshme. Shumica janė tė brendshėm dhe kanė 4 gradė. Ka akut dhe kronik apo i thjeshtė dhe i komplikuar.

    Grada e parė:
    Kur hemoroidi qėndron brenda dhe nuk shihet veēse me anoskop. Si shenjė ka vetėm hemoragji (pikon gjak). Zakonisht janė pa dhimbje, janė mė tė vogla se 1 cm dhe nuk preken me dorė.

    Kurimi: Mund tė lidhen ose mund tė pėrdoret injeksioni i njė lėnde sklerozane apo me lazer mund tė koagulohen. Ska nevojė pėr operacion. Zakonisht njė diet e mirė, shplodhja e mjaftueshme dhe disa ilaēe si pomadat me kortizon ,kremrat e ndryshėm analgjezik(qetėsues) apo banjo me ujė tė vakėt bėjnė dobi. Nėse ka infeksion mund tė duhet antibiotik.
    Grada e dytė: Gjatė shtrėngimit nė banjė dalin dhe preken me dorė ndėrsa kur ngrihet nė kėmbė futen vet brenda. Janė reth 1-3 cm dhe pa dhimbje. Kanė hemoragji sikur pikon. Shkaktojnė ameni dhe ndonjėherė mund tė mos futen brenda. Edhe kėtu kurimi ėshtė jo me operacion por si nė shkallėn e parė.

    Grada e tretė: Dalin shpesh jashtė anusit dhe shoqėrohen shpesh me tromboza kėshtu qė janė tė dhimbshme dhe tė enjtura. Duhen tė shtyhem me gisht qė tė futen dhe dalin pėrsėri. Megjithėse mund tė bėhen operacion pėrsėri fillohet me metodat konservative. Mė tė pėrdorshme janė lidhja dhe koagulimi infrared (lazer).
    Grada e katėrt: Kur kapslliku bėhet kronik dhe hemoridet zgjaten jashtė anusit si nė tualet ashtu edhe kur qėndrohet gjatė ulur. Janė vena tė fryra, pa dhimbje dhe tė qullura. Kanė hemoragji dhe probleme me ineksionet dhe pastėrtinė e kėsaj zone. Kur ulet dhe shtyp mbi to ndjen dhimbje.

    Kurimi: Megjithėse disa pėrmirėsohen me diet qė pengon kapsllikun, me njė disiplinė tualeti dhe me njė higjenė tė mjaftueshme pėrsėri tek disa raste mund tė lind nevoja e kurave qė zbatohen tek gradat e tjera. Por nė shumicėn e rasteve duhet bėrė operacion.

    Nėse nuk e pėrballojnė dot kėtė pėr arsye tė ndryshme atėherė gjithė jetėn duhet tė mbajnė diet me lėngje tė bollshme dhe supra, me perime dhe fruta dhe tė qėndrojnė larg ēajit (kinez), kafes, kokakolės dhe ushqimeve pikante. Edhe sporti i rregullt ka shumė dobi. Largojuni ambienteve shumė tė nxehta si sauna. Gjithashut duhet tė pihet ujė i bollshėm gjatė ditės (1.5-2 litra).

    Komplikacionet (ndėrlikimet)

    Si pasojė e hemorragjisė anemi, tension i ulėt, kėputje dhe zbehje. Si pasojė e plagėve dhe infektimit temperaturė. Strangulacioni: Fryrja dhe dalja jashtė anusit duke u kyēur aty dhe duke shkaktuar dhimbje si pasojė e trombozave brenda kėtyre venave. Nuk futen brenda duke bėrė tė pamundur procesin e jashtėqitjes. Pengon aktivitetin ditor. Duhet kuruar me urgjencė.

    Nga: Armando Jaupaj
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-06-2009
    Postime
    3
    Ju Kisha Lut Qe Din Ndokush Nga Ju Ndonje Bar Sherus Te Hemoroideve Ose Ndonje Metod Si Te Veproj

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-03-2008
    Postime
    537
    Shko ne farmaci dhe merr nje pomade qe quhet "Preparazione H" ne italisht,kudo te ndodhesh e di farmacisti.Perdor ate dhe nderkohe mbaj dhe diete,per pune 10 ditesh s'ke me probleme.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anėtarėsuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    Citim Postuar mė parė nga plami Lexo Postimin
    Ju Kisha Lut Qe Din Ndokush Nga Ju Ndonje Bar Sherus Te Hemoroideve Ose Ndonje Metod Si Te Veproj
    Sa u fute ne forum ,drejt e tek hemoroidet shkove
    Hajt sherim te shpejt se nuk do rrish dhe ne karrike dot ,dhe ne mezi te presim qe te na shkrush ,na lajmero per sherimin se jemi ne merak.......
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Angry

    po ju tregoj nje rast humori te hidhur.
    Motra ime eshte e semure nga hemorroidet, besoj se ne shqiperi ska ngelur njeri pa qene i semure nga hemorroidet,
    ok vuante dhe vuan shume shpeshe nga krizat dhe pas shume hezitimesh vete tek doktorri ne kabinetin e tij privat qe ndodhet diku tek ........
    Mjeku pasi i vuri gishtin ne b.... i tha qe duhet operuar , por ketu tek neve ne tirane sado qe te operohesh prap do perseritet si semundje i thote mjeku, prandaj qe te mos perseritet dhe meqe e paske motren jashte shko operohu tek motra, kollajshem fare , vetem te duash
    Dhe per kaq gje i kerkoi 30 000 leke.
    U interesova ketu dhe me thane qe operacioni i hemorroideve eshte nje nga operacionet me banale per nje kirurg dhe thashe per kaq pak gje duhet te marrin rruget njerezit......

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-07-2009
    Postime
    4

    lee chefree

    pershendetje lee
    Nenen e kam me probleme te hemoroideve.Ju lutem nese mundet me mtregu cka duhet me bo.aea lexova postimin tend ju lutem me ndihmoni.Respekt

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-07-2009
    Postime
    4

    pershendes

    Citim Postuar mė parė nga Le Chiffre Lexo Postimin
    Doni te shpetoni nga majaselli (Hemorroidet) pa operacion, pa asnje ilac, dhe vetem per 3 dit?
    Me shkruani ne MP dhe ju do te shpetoni nje here e pergjithmone nga kjo semundje qe sot eshte me te vertete e perhapur ne gjithe boten.

    A jam i sigurte? Ju jap garanci 100%, ju nuk do te merrni asnje ilac, asnje operacion (qe eshte i rekomandueshmi sot) dhe nuk do te beni asnje gje tjeter shqetesuese vec 7 minutave perkushtim te paket ne dite per tre dit rresht qendrim...

    A eshte e provuar? Kam sheruar me dhjetra njerez te cilet sot jane te lumtur e nuk e mendojne se per vite kane vuajtur deri ne kete menyre deri kur u cliruan plotesisht.

    Nuk jam shkencetar, por kam lexuar kaq shume dhe kam deduktuar kaq shume sa kam arritur ne nje "zbulim" qe po e aplikoj me nje mjek tek pacientet e tij...
    Kete informacion e kam vetem per shqiptaret...me shkruani nese vuani me te veertete perndryshe mos me humbisni kohen...sepse po te ishte une e kisha postuar ketu!

    Faleminderit
    E kam lexuar postimin se per 3 dit njeriu mund te shendoshet prej hemoroideve te lutem nese esht ndonje kure qe njeriu munt ta bone vet ose dicka tjeter me trego.E kam nenen ne hall te math ju lutemm shum.respekt

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anėtarėsuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    vėllezėr tė nderuar ndėgjova se dhjami i derrit e paska shėru njė sėmundje "hemoroidet" si ėshtė e mundur kjo qka pėrmbanė dhjami i derrit ? Njė grua e familjes ėshtė e sėmurė prej hemoroideve barėrat ja kanė sjellė edhe prej shteteve tė jashtme por ska pas shėrim dikush i paska propozu dhjamin e derrit edhe prej asaj dite nuk ka pas dhimbje sipas asaj ky ka qenė ilaqi i duhur per at, a ėshtė e lejuar kjo?

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-06-2009
    Postime
    3
    Citim Postuar mė parė nga fegi Lexo Postimin
    vėllezėr tė nderuar ndėgjova se dhjami i derrit e paska shėru njė sėmundje "hemoroidet" si ėshtė e mundur kjo qka pėrmbanė dhjami i derrit ? Njė grua e familjes ėshtė e sėmurė prej hemoroideve barėrat ja kanė sjellė edhe prej shteteve tė jashtme por ska pas shėrim dikush i paska propozu dhjamin e derrit edhe prej asaj dite nuk ka pas dhimbje sipas asaj ky ka qenė ilaqi i duhur per at, a ėshtė e lejuar kjo?

    Edhe une kam perdore lloj lloj barerash te ndryshme por kot, perdori vjam te derrit.Prej gjitha qe kam perdor vjami i derrit ashte lehtesusi ma i mire i smundjes ndersa per sherim mua me kan humbur krejt shpresat se edhe sipas mjekeve kjo smundje nuk ka sherim.
    Por prap po e perseris nese ndokush din ndonje bar sherus te na tregon.

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anėtarėsuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    gjethet e rrushit te zi [lat.Vitis vinifera.]jane bime qe ndihmojne ne menyre te persosur per problemet e qarkullimit te gjakut.
    si psh kembet e renda e te fryra, variset, hemoroidet, Qarkullim jo i rregullte i gjakur... Keto gjethe permbajne nje supstace qe quhet anthocyanosides e cila i jep gjetheve edhe ngjyren e kuqe gjate stines se vjeshtes. Kjo supstance ka per karacteristike aktivitetin vitaminik te supstances P, qe do te thote, rrit ndjeshem rezistencen dhe tonikun e venave e te artereve...
    Mundt ta perdorni si "infuzjon".. Gjethet e thare mund te lehen ne uje te valuar perqate 5 deri ne 10 min.


    Big Bang
    Moderator
    Moderator

    Male
    Numri i postimeve: 210
    Vendndodhja: Space
    Data e regjistrimit: 06/05/2008

    http://www.explorerunivers.com/

    Mbrapsht nė krye

  11. #31
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anėtarėsuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Nuk e di si krejt rastesish dola tek kjo teme mirepo nuk e di e ka zgjidh problemin apo jo.Nese jo mund te perdori Aloja vea dhe vaj Ulliri.Eshte dhe nje bime qe ti mbash breket me dore.Quhet fara e Mbreterve.Nese e do te rekomandoj ku ta gjesh.
    "Shoku Mjekesise"

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-01-2011
    Postime
    1
    Nese keni mundesi per te me ndihmuar ne ket drejtim do te ishte nje ndihmes e madhe per mua sepse edhe une vuaj nga kjo semundje. Ju faleminderit.

  13. #33
    po une kam nevoj per ndihm ju lutem me tregoni se si do te ju jem falenderus per gjithmon

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979
    Citim Postuar mė parė nga plami Lexo Postimin
    Edhe une kam perdore lloj lloj barerash te ndryshme por kot, perdori vjam te derrit.Prej gjitha qe kam perdor vjami i derrit ashte lehtesusi ma i mire i smundjes ndersa per sherim mua me kan humbur krejt shpresat se edhe sipas mjekeve kjo smundje nuk ka sherim.
    Por prap po e perseris nese ndokush din ndonje bar sherus te na tregon.
    C'fare mish dhjami derri flet mor vlla se ska pa kush hajer prej derrit e semundjeve kancerogjene qe shkaktohen prej derrit.
    Shko bej operacion, une kam qene vete para 10 vjetesh me nder sa here shkoja ne banjo dilja gjak. Nuk lashe ilac e bar pa provu. I mora mbare te gjithe mjeket popullor ne qarkullim por asnje sma dha drejtim. Ne fund bera u bera operacion. Ne fakt operacion i thencin se nuk zgjat as 10 minuta e as nuk e ndjen fare. Shendeti nuk ka turp e aq me teper kur dhimbjet behen te padurueshme. Sa per informacion operacioni nuk kushton shume , rreth 15.000 leke te reja me duket.
    Sot e 10 vjet e nuk kam pas me asnje problem. Shpetova.
    Mos ngurroni se nuk behet shaka me shendetin.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-05-2014
    Postime
    2

    Pėr: Na ndihmoni me informacion mbi homorroidet(majesellin).

    le chifre ju lutem kam nevoje per ndihmen tuaj mund te me tregoni se si funksionon kjo kuree

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-05-2014
    Postime
    2

    Pėr: Na ndihmoni me informacion mbi homorroidet(majesellin).

    jesii miri

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-08-2014
    Postime
    1

    Pėr: Na ndihmoni me informacion mbi homorroidet(majesellin).

    Citim Postuar mė parė nga Sayan2003 Lexo Postimin
    C'fare mish dhjami derri flet mor vlla se ska pa kush hajer prej derrit e semundjeve kancerogjene qe shkaktohen prej derrit.
    Shko bej operacion, une kam qene vete para 10 vjetesh me nder sa here shkoja ne banjo dilja gjak. Nuk lashe ilac e bar pa provu. I mora mbare te gjithe mjeket popullor ne qarkullim por asnje sma dha drejtim. Ne fund bera u bera operacion. Ne fakt operacion i thencin se nuk zgjat as 10 minuta e as nuk e ndjen fare. Shendeti nuk ka turp e aq me teper kur dhimbjet behen te padurueshme. Sa per informacion operacioni nuk kushton shume , rreth 15.000 leke te reja me duket.
    Sot e 10 vjet e nuk kam pas me asnje problem. Shpetova.
    Mos ngurroni se nuk behet shaka me shendetin.
    Sayan2003 ne c'vend e keni kryer kete operacion brenda apo jashte shqiperise ? Mund te me thoni pak vendin e sakte ? Dhe nese ka ndonje numer kontakti spitali ?

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Vinjol
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Fier
    Postime
    1,540

    Pėr: Na ndihmoni me informacion mbi homorroidet(majesellin).

    Hemorroidet, ose siē quhet nė gjuhėn e popullit majasėlli, janė zgjerime (fryrje) tė venave tė gjakut qė ndodhen pėrreth pjesės mė tė fundit dhe asaj tė jashtme tė zorrės sė drejtė (rektumit).
    Kjo zonė ėshtė mjaft e pasur me enė gjaku dhe kryesisht me vena. Duke qenė se kėto zgjerime, hemorroidet, kanė mure tė holla ndodh shpesh qė tė dalurit jashtė tė shoqėrohet me hemorragji jo tė shtuar ose vetė fekalet janė tė pėrziera me koagula gjaku.
    Nė varėsi tė dukshmėrisė sė tyre, ato ndahen nė tė brendshme, pėrreth murit tė pjesės fundore tė rektumit, dhe tė jashtme, pėrreth pjesės sė jashtme tė rektumit, anusit. Hemorroidet e brendshme janė mė serioze, mė tė dhimbshme dhe me risk mė tė lartė pėr komplikacione, tromboza apo fistula.
    Shkaku
    Nė radhė tė parė rritja e presionit tė brendshėm tė barkut. Nė rritjen e kėtij presioni ndikojnė mjaft faktorė ku mė i zakonshmi dhe i shpeshti ėshtė kapsllėku. Si rezultat i tij, pra mungesės sė defekimit, rritet presioni i pareteve tė zorrės sė trashė dhe kjo bėn qė gjaku tė mbetet nė vena, tė mos qarkullojė dhe pėr rrjedhoje tė zgjerojė muret e venave duke formuar hemorroidet.
    Nė shkaqet e tjera tė shpeshta janė dhe tė qėndruarit ulur pėr kohėra tė gjata, sėmundjet e mėlēisė tė shoqėruara me zmadhim tė saj, prania e ujit nė hapėsirėn midis organeve nė bark, neoplazmat, sėmundjet kancerogjene, tė aparatit tretės etj.
    Pra tė gjitha ato procese qė shoqėrohen me rritje tė presionit nė bark. Prania e kapsllėkut dhe hemorroideve sė bashku bėn qė tė zhvillohet i ashtuquajturi circulus viciosus, pasi defekimi nė kapsllėk ėshtė tepėr i vėshtirė dhe pėr rrjedhoje tek njė person me hemorroide do tė sjellė acarim tė tyre, dhimbje dhe gjakderdhje. Pėr tė evituar kėto, personi qė vuan mundohet tė mėnjanojė tė dalurit jashtė ose ta vonojė atė duke thelluar kėshtu kapsllėkun dhe formuar tė ashtuquajturin circulus viciosus.
    Parandalimi
    E rėndėsishme ėshtė kryerja e defekimit (tė dalurit jashtė) ēdo ditė. Nė rastet e kapsllėkut rekomandohen ēajra qė ndihmojnė tė dalurin jashtė si psh. ēaj me gjethe sene. Gjithashtu rekomandohet edhe kivi (frut). Njė dietė e pasur me zarzavate nuk do tė pėrbėnte problem pėr jashtėqitjen, pėrkundrazi duke qenė se celuloza rrit kontraktimin e zorrėve dhe pėr rrjedhojė ushqimi lėviz lirisht nga nivelet e sipėrme tė zorrės nė ato tė mėposhtme. E rėndėsishme ėshtė tė evitohet qėndrimi ulur pėr kohė tė gjatė, prandaj rekomandohen lėvizjet dhe shėtitjet e gjata.
    Mjekimi
    Sė pari mjekimi i gjendjeve bazė shkaktare tė hemorroideve, si psh. kapsllėkut apo sėmundjeve tė tjera tė aparatit tretės.
    Nė rastet e lehta tė hemorroideve tė pakomplikuara rekomandohen suposte apo kremra me pėrdorim lokal nė fundin e rektumit. Si supostet dhe kremrat qė pėrdoren kundėr hemorroideve kanė nė pėrbėrje tė tyre substanca qetėsuese, kortizonike etj.
    Nė rastet e hemorroideve tė brendshme tė pakontrolluara vetėm me mjekim me barna apo te fistulave tė komplikuara, rekomandohet korrigjimi kirurgjikal i tyre.
    Komplikacionet e hemorroideve
    Kur hemorroidet janė tė pranishme pėr njė kohė tė gjatė, nė to mund tė formohen trombe tė vogla, si rezultat i mosqarkullimit tė gjakut, tė cilat mund tė dalin nė qarkullimin e gjakut dhe tė shkaktojnė tromboza. Ky komplikacion nuk ėshtė i shpeshtė por ėshtė i mundshėm. Fistulat janė lidhje jo natyrale midis venės dhe rektumit ose anusit.
    Nė varėsi tė lokalizimit ato ndahen nė tė brendshme dhe tė jashtme, kurse nė varėsi tė funksionit tė tyre nė zorrėn qorre dhe tė hapura, kur hapen rreth anusit. I sėmuri nga zorra e trashė, kur ka tė bėj me majasėll tė jashtėm (nė lėkurė) duhet tė ketė kujdes nė ushqim dhe nė kryerjen e nevojave. Ėshtė mirė qė pėr ēdo mėngjes, me bark tė zbrazėt, tė hajė nga dhjetė kokrra kumbulla tė thata (hoshaf ).
    Kėshilla pėr personat qė kanė probleme nė zorrė
    Nė tė gjitha rastet kur tek tė sėmurėt pezmatohen nga hemorroidet, u kėshillohet qė tė pėrdorin krundet e grurit nė supė apo nė gjellė, tri herė nė ditė, duke pasur kujdes qė ato tė mos pėrvėlohen, por tė hidhen atėherė kur serviret ushqimi nė tryezėn e ngrėnies. Krundet e grurit duhet tė zėvendėsojnė mėlmesat e tjera qė janė shumė tė dėmshme pėr hemorroidet.
    Mėlmesa me pėrbėrje tė barishteve natyrore qė pėrgatitet e bluar, ka hekur dhe e pėrmirėson shėndetin e tė sėmurėve. Pėrdorimi i kėsaj mėlmese krijon lirimin e kapsllėkut. Mėlmesa e tillė nuk duhet tė pėrvėlohet, por tė qitet nė supė apo nė gjellė ashtu e “gjallė” tė pėrzihet dhe tė hahet. Ngrėnia e njė molle tė ėmbėl para ushqimit liron zbrazjen e zorrėve.
    Frutat qė ndihmojnė kundėr infektimit tė zorrėve
    Ata qė kanė probleme nė zorrė duhet tė pinė rregullisht tri herė nė ditė nga njė gotė lėng molle para ushqimit, kėshillon mjeku amerikan Dr S. Hiams. Edhe Hipokrati, babai i mjekėsisė, para 2.500 vjetėsh, kėshillonte pėrdorimin e mollėve kundėr infektimit tė zorrėve, telasheve nė mushkėri, tė ērregullimeve tė funksionit tė veshkave, etj. Asnjė nga pemėt nuk ėshtė ekzaminuar aq shpesh shkencėrisht, sa molla.
    Zorra e trashė duhet tė pastrohet me pemė tė ėmbla, duke i ngrėnė gjithnjė para bukės, pra me bark tė zbrazėt. Tė sėmurėt duhet tė ziejnė komposto nga pemėt e ėmbla. Kundėr mbylljes kronike tė zorrės sė trashė (pėr rregullimin e jashtėqitjes), ndihmojnė gjethet e pelinit, lėvoret e dardhės si dhe kamomili, i cili mund tė pihet nė vend tė ujit.
    Trajtimet dhe ndėrhyrjet mė tė shpeshta
    Njė trajtim me krem qetėsues dhe frenues tė pėrskuqjes (inflamacionit) ėshtė nė mė tė shumtėn e rasteve i mjaftueshėm.
    Mirėpo shkaku nė tė vėrtetė nuk ėshtė mėnjanuar por vetėm sa ėshtė zbutur dhimbja. Shpesh rekomandon mjeku antihistaminicum ose qetėsues dhimbjesh oral dhe frenues tė pėrskuqjes. Preparatet me hidrokortizon japin njė lehtėsim por duhet tė pėrdoren jo me shumė se tri javė. Nėse ėshtė formuar njė puēėrr atėherė pėrmes njė ndėrhyrjeje tė vogėl bėhet heqja e saj. Nėse majasėlli eliminohet, aty mbetet njė pjesė e lėkurės e rrudhosur e cila nuk paraqet asnjė problem. Nėse ankesat dhe shqetėsimet pėrsėriten herė pas herė atėherė parashikohet njė ndėrhyrje lokale. Shumica e tyre bėhen nė mėnyrė klinike, njė injeksion qė tė mpiksė enėt e gjakut, ngrirje, koagulim me rreze infra tė kuqe.
    Shkaqet e shfaqjes sė hemorroideve janė:
    - Shtatzėnia
    - Trashėgimia
    - Mosha
    - Kapsllėku,
    - Qėndrimi gjatė ulur
    - Infeksionet anale
    - Diarreja kronike
    - Disa sporte si: kalėrimi, ēiklizmi
    - Ushqimet pikante (djegėse)


    Me mire se kaq sta pershkuaja dot semundjen e diagnozen
    Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

  19. #39
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    05-08-2014
    Vendndodhja
    Suedi
    Postime
    51

    Pėr: Na ndihmoni me informacion mbi homorroidet(majesellin).

    Tė parandaloni hemorroidet ėshtė mė lehtė se qė keni menduar. Me pak ushtrime fizike, ushqim tė kujdesshėm dhe ndryshime nė shprehi, ju mund tė ēliroheni nga hemorroidet.

    Pėr tė parandaluar hemorroidet ju do tė keni nevojė pėr:
    - Vullnet
    - Vetė-disiplinė
    Paralajmėrim: Kėshillohuni me mjekun tuaj para se tė ndryshoni ushqimin ose tė filloni planin e ushtrimeve.

    Hapi 1 - Pini sė paku tetė gota tė mėdha ujė nė ditė pėr tė reduktuar rrezikun e dehidrimit, qė ėshtė njė prej shkaktarėve mė tė mėdhenj tė hemorroideve.

    Hapi 2 - Hani ushqime tė cilat janė tė pasura me fibra, si drithėra tė plota, cereale (ushqime tė thata drithėrash), dhe perime tė freskėta. Fibrat ndihmojnė qė ushqimi tė lėvizė rregullisht dhe me butėsi nėpėr zorrė.

    Kėshillė: Kufizojeni konsumimin e mishit tė bardhė, nishestesė, dhe ushqimeve tė tjera tė cilat kanė pak fibra nė pėrbėrje. Thjesht thoni JO kafesė dhe alkoolit.

    Hapi 3 - Patjetėr ndani 20 deri 30 minuta nė ditė pėr ushtrime fizike pėr tė stimuluar funksionin e zorrėve.

    Hapi 4 - Lėvizni mė shumė pėr tė stimuluar qarkullimin e gjakut. Nėse duhet tė qėndroni ulur pėr periudha tė gjata, mundohuni tė bėni pauza tė shkurtra kohė pas kohe.

    Hapi 5 - Mos pritni gjatė pėr tė shkuar nė tualet. Nėse keni nevojė tė zbrazni zorrėt, shkoni sa mė herėt qė mundeni. Kur jeni nė tualet, relaksohuni; tendosja (dhėnia zor) vetėm se do t’i pėrkeqėsojė simptomat.

    Kėshillė: Caktoni njė kohė tė caktuar nė ditė pėr ta pėrdorur tualetin. Shprehitė e rregullta janė pjesė e rėndėsishme e shėndetit digjestiv.

    Hapi 6 - Fokusohuni nė ushqim, stėrvituri rregullisht, pini sa mė shumė ujė, dhe krijoni shprehi tė mira tė shkuarjes nė tualet. Ju do t’i parandaloni hemorroidet dhe do ta pėrmirėsoni shėndetin tuaj.

    Fakt: Tre nė katėr njerėz i pėrjetojnė hemorroidet gjatė jetės sė tyre. /Mjeku


    MARRĖ NGA RADIO-PENDIMI.COM
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga FarushProfesori : 08-08-2014 mė 11:21

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e CRO
    Anėtarėsuar
    29-12-2013
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    305

    Pėr: Na ndihmoni me informacion mbi homorroidet(majesellin).

    te kqija jane ... kam vuajt vet .

    shume veta vuajn po pak e pranojne se po vuajne se kan turp .

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. ju lutem me ndihmoni ta gjeje kengen e rifat berishes
    Nga Riona nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-04-2009, 15:02
  2. Ju lutem me ndihmoni rreth ushqimit me sonde.
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 18-11-2008, 21:55
  3. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-11-2008, 10:42

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •