Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960

  Raporti i UNICEF-it, OHCHR-s dhe OSBE-s pr tregtin me njerz n EJL

  UNECEF-i, Zyra e komisariatit t lart pr t drejtat e njeriut OHCHR dhe Zyra e OSBE-s pr institucione demokratike dhe t drejtat e njeriut (OSBE/ODIHR) sot n Shkup e prezantuan Raportin "Tregtia me njerz n Evropn Juglindore 2004: Fokus i masave parandaluese".

  Si njoftoi prfaqsuesja e UNICEF-it n Republikn e Maqedonis Honvej Gao, Raporti i cili sht publikuar n fund t marsit n Gjenev, jep pasqyr t situats me tregtin me njerz n Maqedoni, Shqipri, Bosnj e Hercegovin, Bullgari, Kroaci, Moldavi, Rumani, Serbi e Mal t Zi dhe n Kosov. Ajo shtoi se Raporti i shqyrton edhe prpjekjet q bjn qeverit dhe organizatat joqeveritare ndrkombtare dhe t vendit pr pengimin e tregtis me njerz dhe ngritjen e vetdijes dhe ndihmn pr viktimat, ndrsa prezantimi i sotm ka pr qllim t kontribuoj ndaj aktualizimit t ktij problemi.

  Dokumenti jep edhe rekomandime n t cilat mes t tjerash u bhet apel qeverive t'i prforcojn mbrojtjen e t drejtave t grave dhe fmijve viktimave t tregtis, t zbatojn programe m fleksibile pr pengimin dhe luftn kundr tregtis ilegale t cilat do t aftsohen n natyrn e ndryshueshme t ksaj dukurie, shqyrtim t problemit n nj kontekst m t gjr t zhvillimit ekonomik dhe t barazis s gjinive, si dhe prforcimin e mtejshm t sistemit t mbrojtjes sociale pr shkak t pengimit t tregtis ilegale me fmijt.

  Lidhur me tregtin e fmijve, si tha Gao, n EJL si dhe n Maqedoni, nuk ekzistojn t dhna t sakta pr viktimat e ktij krimi, por nga hulumtimi sht konfirmuar se bhet fjal pr vajza-adoleshente n moshn mes 15 dhe 17 vjare me t cilat tregtohet pr shkak t eksploatimit seksual dhe pr fmij nn moshm 13 vjeare t cilt rekrutohen pr shkak t puns s detyrueshme dhe t lmoshs.

  Gao vlersoi se Qeveria e Maqeonis sht kushtuar n mbrojtjen e fmijve, ndrsa legjislacioni sht n pajtim me standardet evropiane, por pr shkak t pengimit efektiv t tregtis dhe keqprdorimit t fmijve duhet t prforcohen sistemet e mbrojtjes dhe masave parandaluese.

  Xheraldine Bjallstrsred e OSBE/ODIHR theksoi se Republika e Maqedonis sht vend-lider n pengimin e tregtis me njerz dhe fmij n rajon sipas rejtingut q e ka br Grupi punues i Paktit t Stabilitetit. Ky vlersim bazohet, n si tha, n raportet e Stejt departamentit edhe at sipas rregullativs ligjore, masat parandaluese dhe strvitja e policis dhe gjyqsis n shkatrrimin e tregtis me njerz.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  My silence doesn't mean I am gone!

Tema t Ngjashme

 1. Hipertensioni: tensioni i larte i gjakut
  Nga Mimi_1 n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 01-04-2013, 21:23
 2. Raporti i Kosovs i dorzohet Ananit
  Nga CEZARND n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-10-2005, 19:28
 3. Raporti i Grupit Ndrkombtar t Krizave
  Nga RTP n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-06-2005, 03:21
 4. Xhungla e Krishtit (nga David Kostincuk)
  Nga Shiu n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-05-2003, 19:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •