Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 74
  1. #1
    une jam
    Anëtarësuar
    09-01-2003
    Postime
    290

    Presidenti Rugova refuzon ftesën për bisedime me Serbinë

    PRISHTINE (12 Prill) -Presidenti i Kosoves, Ibrahim Rugova refuzoi sot ftesen per ne Beograd te presidentit serb Boris Tadic per te bashkebiseduar rreth se ardhmes se Kosoves. Ftesa e Tadic erdhi si rezultat i nje vizite 2 ditore ne kryeqytetin serb te perfaqesuesve te grupit te kontaktit per ish Jugosllavine. (SHBA, France, Gjermani, Itali, Gritani dhe Rusi). " Nuk mund te kete bashkebisedime direkte politike me Beogradin" eshte shprehur keshilltari i presidentit Rugova, Muhamet Hamiti, ne nje deklarate per shtyp, duke e ditur qe kerkesa ishte mjaft e shpejte. "Presidenti Rugova insiston per njohje te drejtperdrejte te pavaresise se Kosoves. Nese eventualisht organizohet takimi nderkombetar per te mbyllur ceshtjen e pavaresise se Kosoves, fqinjet mund te marrin pjese ne te, por pa te drejte vetoje. Takime bilaterale te udheheqesve te Kosoves dhe te Serbise per te rregulluar ceshtje qe mbesin si trashegimi e luftes dhe e ekzistences se perbashket te ketyre vendeve ne nje krijese shteterore qe nuk ekziston me, mund te behen pas njohjes se pavaresise se Kosoves"- perfundoi z.Hamiti."


    marre nga Balkanweb

  2. #2
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Shume veprim i drejte i Presidentit Rugova.

    Ceshtja e statusit eshte nje ceshtje e banoreve te Kosoves dhe jo e Serbise. Keta e kane shpallur pavaresine e tyre, keshtu qe, kjo ceshtje eshte e zgjidhur, vetem duhet njohur nderkombetarisht dhe mbyllet edhe ky kapitull.

    Me Serbine, mund te kene bisedime grupet teknike te krijuara nga qeveria e Kosoves dhe ajo e Kosoves, per ceshtjet teknike si ajo e te zhdukurve etj. por jo per statusin e Kosoves sepse statusi eshte ceshtje dhe problem i yni, qe e kemi te zgjidhur si shtet sovran dhe i pavarur dhe qe eshte duke pritur njohje nderkombetare sa me te shpejte.

    Tung
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e RTP
    Anëtarësuar
    26-03-2004
    Postime
    1,756
    O ja ha loqken une z.Rugovës!

    Shume zotni njeri,shuuume!



    .
    Me respekt
    rtp-ja


    ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
    por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anëtarësuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    E du be e duuu.. (K) Dr Ibrahim Rugova..!

    Kto fjal qe lexova dhe me gjith zemer te na ruaj zoti Presidentin.. Dr Ibrahim Rugova , se vertet , me kete qe ka bere po i tregon ketyre hashimoviqave qe nuk bashkpunon me Serbin joooo sepse nuk eshte si ju me u taku tinxa neper Graqanic. , eshte nje grusht qe mbyt Serbin , dhe kshtu vazhdonn dhe zoti ta ruaj..!
    Më gënjeu pasuria, jeta vrap më iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka në dhe të huaj do të vdes..

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anëtarësuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Citim Postuar më parë nga GjIlAnAsI_cSi
    E du be e duuu.. (K) Dr Ibrahim Rugova..!

    Kto fjal qe lexova dhe me gjith zemer te na ruaj zoti Presidentin.. Dr Ibrahim Rugova , se vertet , me kete qe ka bere po i tregon ketyre hashimoviqave qe nuk bashkpunon me Serbin joooo sepse nuk eshte si ju me u taku tinxa neper Graqanic. , eshte nje grusht qe mbyt Serbin , dhe kshtu vazhdonn dhe zoti ta ruaj..!
    Sa unitet kombetar qe keni ju kosovaret mer amon! Nuk e di por kur lexoj diskutimet tuaja ketu sepse menjehere me vijne ne mendje kurdet, palestinezet etj...Shihni te fitoni njehere pavarsine e masandaj zihuni mes veti derisa tju lene fuqite....
    Ah kjo dobesia e rraces shqiptare, gjithmone te percare e duke u share mes veti!
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e RTP
    Anëtarësuar
    26-03-2004
    Postime
    1,756
    Ju perkulem me plote respekt o i madhi Rugove!

    Perderisa z.Rugova ka kerkue te zgjidhet qashtja e Kosoves ne menyre demoraktike ,shkijenija(serbija) iu ashte pergjegje z.Rugoves/Kosoves me lufte.
    Tani,ata kerkojne te diskutojne ne `menyre demokratike` rreth ardhmeris sone...
    Ec moj bish e llahtarueme,e dalun menq,kush done me bisedue me ty per ardhmerin e Kosoves?
    Mundet me u bisedue me serbin per pika te tjera qe i permendi dodoni,arsyna qe lidhe fqinjet n`mes veti,por assesi ardhmeria e Kosoves.

    A u kuptuem me ju qe u mbetet hatri per kete lajme?




    Tani Athine

    Me fal se `po me bie`pak te perzihem ketu,mirepo ky krahasimi juej me palestinez e me kurde ma rrenqethi pak lekuren...
    Ndegjo cuce e lales,kjo cfar tha Gjilanasi eshte e vertet,shume e vertet dhe djaloshi nuk beri kurfar perqarje.Merre si te duesh,mirepo njeriu qe kalon decenie te tera per te arrit ne nje dite si kjo te shuhet nga nje Thaqist ,Batonist,Surroist ...qe permbysin gjithe punen dhe luften e bere per nje dite si kjo,eshte turp shekullor,jo perqamje- por turp.
    Me respekt
    rtp-ja


    ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
    por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


  7. #7
    une jam
    Anëtarësuar
    09-01-2003
    Postime
    290

    NjË Iluzion I TepËrt Optik

    Në një pikëpamje të ngushtë protokollare, ftesa e presidentit serb Tadiç, për homologun e tij kosovar Ibrahim Rugova, nuk do të shënonte ndonjë precedent të veçantë për t'u mbajtur mend. Në Ballkanin e sotëm kryetarët e shteteve takohen, ftohen dhe vizitojnë njëri-tjetrin shumë më shpesh se në epokën e Luftës së Ftohtë. Një modë e re kjo në rajonin që po zbulon aksiomën e universale, se të takohesh është e natyrshme, e pse jo edhe politikisht e shëndetshme.
    Por kur flitet për Serbinë dhe Kosovën, protokollet kanë veçse vlerë formale. Ftesa e Tadiçit, e para e një presidenti serb për një president kosovar qysh nga mbarimi i konfliktit të përgjakshëm të vitit 1999, ka brenda jo vetëm simbolikë, por edhe disa llogari që në Prishtinë duket se i kanë peshuar gjatë këto orët e fundit.
    Ibrahim Rugova është i vetmi politikan kosovar që, I detyruar nga rrethana të kuptueshme dhe të pakuptueshme (të paktën për një pjesë të opinionit tonë publik), e mori disa herë rrugën e Beogradit në ato muaj të trazuar të vitit '99, kur Kosova digjej flakë. Takimet e tij me Millosheviçin, përtej ngarkesës emocionale që paragjykonte dhe paragjykon çdo konktat me atë që rëndom konsiderohet si armiku më i keq i shqiptarëve, mbajtën hapur një kanal diplomatik, dobitë e të cilit ende nuk janë shumë të qarta për qytetarin e thjeshtë kosovar. Megjithatë, zgjedhja dhe rizgjedhja e Rugovës në forumet e larta të politikës kosovare tregoi se një përfaqësues politik mund të bëjë rrugë edhe me këtë peshë mbi supe.
    E meqë historia përsëritet jo gjithnjë në formë tragjike, rasti, ose më saktë momenti që po kalon Kosova, e ka sjellë që sërish Ibrahim Rugova të marrë një ftesë për të vizituar dikur-epiqendrën e perandorisë jugosllave. Kësaj radhe jo më si një i
    burgosur luksi, por si përfaqësues legjitim i një populli që po planifikon ngadalë fatin e tij të ndarë prej zinxhirëve të vjetër të një krijese multietnike, që tashmë nuk ekziston më. Ftesa e Tadiçit për të diskutuar rreth gjendjes në Kosovë dhe të ardhmes së saj, pak a shumë ky ka qenë motivacioni i vizitës së kërkuar, përbën një lëvizje mjaft të zgjuar e dinake, por po aq të panevojshme, nga ana e autoriteteve serbe. Vetë përgjigjja e kabinetit të Rugovës, me formulimin e refuzimit të ftesës së mësipërme, ka dëshmuar se tashmë asnjë politikan kosovar, përfshirë të moderuarin Rugova, nuk ka ndërmend të shkelë në Beograd për të diskutuar rreth një dosjeje e cila, sipas pikëpamjes shqiptare, nuk është më në duart dhe kompetencat e Serbisë. Duke e lënë hapur derën vetëm për diskutime të spektrit të suksesionit, pra të trashëgimisë që rrjedh nga federata e vjetër, Rugova ka dhënë të kuptohet qartë se Prishtina nuk ka asnjë tundim për ta diskutuar çeshtjen e standardeve dhe aq më pak të statusit, me autoritetet serbe, por veçse në një format të gjerë ndërkombëtar. Dhe si përgjigje e kësaj linje të përcaktuar qartë të politikës kosovare, vjen edhe kërkesa që presidenti kosovar i bëri dje ministrit të Jashtëm hungarez, për të ndihmuar Kosovën në cilësinë e vendit anëtar të BE-së, për të arritur sa më shpejt statusin e pavarësisë. Ndërkohë që po dje përfaqësuesi i politikës së jashtme të BE-së, Solana, i ktheu mbrapsht kërkesat e qeverisë maqedone për të mbyllur bisedimet me palën kosovare për përcaktimin e vijës kufitare, para përcaktimit të statusit final të Kosovës. Si për të thënë me fjalë të tjera se kjo është një çeshtje që i përket që ta zgjidhin në mënyrë sovrane institucionet e shtetit të pavarur dhe jo autoriteti
    ndërkombëtar i përkohshëm.
    Ftesa e Beogradit për presidentin kosovar përbën një përpjekje "makiazhi" në rangjet e larta të politikës serbe, të cilat nuk po arrijnë të dalin nga qerthulli I një amullie të tejzgjatur politike e postdemokratike, që vijon qysh prej vrasjes së ish-kryeministrit Xhinxhiç. Kriza ekonomike, problemet me Malin e Zi dhe Gjykatën e Hagës, i shtohen këtij peizazhi politik gri, që e errëson dukshëm perspektivën europiane të këtij shteti ende në kërkim të një emri, statusi juridik dhe stabiliteti të qëndrueshëm politik e ekonomik. Ndoshta në Beograd mendojnë se edhe një herë karta kosovare mund të jetë shpëtimi i asaj çka ka mbetur nga ish-Jugosllavia, megjithëse një vështrim i shkurtër i historisë së fundshekullit të njëzetë dhe fillimit të mijëvjecarit të ri tregon ekzaktësisht të kundërtën.

    Skënder Minxhozi - Gazeta shqiptare

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e RTP
    Anëtarësuar
    26-03-2004
    Postime
    1,756

    Talking

    Citim Postuar më parë nga rudo
    ...I detyruar nga rrethana të kuptueshme dhe të pakuptueshme (të paktën për një pjesë të opinionit tonë publik), e mori disa herë rrugën e Beogradit në ato muaj të trazuar të vitit '99, kur Kosova digjej flakë. Takimet e tij me Millosheviçin, përtej ngarkesës emocionale që paragjykonte dhe paragjykon çdo konktat me atë që rëndom konsiderohet si armiku më i keq i shqiptarëve, mbajtën hapur një kanal diplomatik, dobitë e të cilit ende nuk janë shumë të qarta për qytetarin e thjeshtë kosovar. Megjithatë, zgjedhja dhe rizgjedhja e Rugovës në forumet e larta të politikës kosovare tregoi se një përfaqësues politik mund të bëjë rrugë edhe me këtë peshë mbi supe.

    Skënder Minxhozi - Gazeta shqiptare

    Mire bere o Rudo qe e sjelle artikullin ketu

    Me vie keq per nje gje se humba kohe kot ta lexoje kete te shkrete artikull.
    Asgje te re te lexohej nga "ata" qe i rrin presidentit okolla,dhe ne cdo fjale,
    ne cdo hape, qesin sqepin dhe kap-kap`asin!

    `Hyp se te vrava,zhdryp se te vrava`.È po,mos kane pune te menqme me punue?

    Mirepo,
    e mira e me te mires qendron keshte:

    Zotni Rugoves nuk i han palla per kopalla!




    Permenda edhe me heret se ka shqipfolsa qe thone se presidenti nuk beri mire me kete veper dhe besa-bese ju ngelet hatri goxha shume.

    Ky far Skenderi Maxhupi flet per `peshen ne supe`dhe ka nderin te shtyp genjeshtra per te 500 here e ta vendosi emrin e ti skunroj aty!?



    Si ore ,nuk paskan turp budallenjet?!


    ?
    Me respekt
    rtp-ja


    ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
    por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


  9. #9
    Ftesa e presidentit serb per presidentin e Kosoves zoteri Rugova nuk eshte gje tjeter vecse nje levizje e detyruar nga kushtet e trysnise nderkombetare ndaj politikaneve serbe.
    Serbet e dijne shume mire qendrimin e zoteri Rugoves dhe jo vetem te tijin por te te gjithe klases politike ne Kosove.
    Sepse aty-ketu lexohen shkrime te njeanshme sikur ky e ai bejne keshtu apo thone ashtu e per te gjithe parashkruesit duhet te jete e qarte se te gjithe politikanet e Kosoves kane nje moto-Kosova e pavarur.
    Ndersa ata qe thurin himne e levdata feminore per Rugoven nuk i bejne asnje te mire atij personalisht e Kosoves sepse ai mentalitet eshte vazhde e mentalitetit te partise-shtet.
    Rugova nuk po ben asgje me shume se detyra per te cilen ai eshte zgjedhur.
    Se krahas pavaresise se plote Kosova (jo vetem ajo por te gjithe shqiptaret) duhet te luftoje dhe per te krijuar nje kulture demokratike e per t'u larguar njehere e mire nga ai mentaliet qe shpesh nxjerr krye ne shkrimet apo mendimet tona.
    Kultura demokratike nuk krijon idhuj e nuk len te falesh para tyre.

    KOSOVA DO TE BEHET E PAVARUR SEPSE ASHTU ESHTE DESHIRA E POPULLIT!

  10. #10
    ta ruajm amanetin Maska e deqanas
    Anëtarësuar
    23-03-2005
    Vendndodhja
    diku tjeter
    Postime
    267
    Citim Postuar më parë nga Tani Athine
    Sa unitet kombetar qe keni ju kosovaret...

    Ah kjo dobesia e rraces shqiptare, gjithmone te percare e duke u share mes veti!

    spo di, a eshte per te qeshur, apo per te qare??? sidoqofte, "pak" paradoksale eshte apo, jo??
    te flasesh per dobesine e rraces shqiptare, dhe ne te njejten kohe t´ju drejtohesh kosovareve - pra nje pjese te kombit shqiptar... (ste duket qe po ben dallim/percarje mes shqiptareve??)

    mos u preksh

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anëtarësuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Citim Postuar më parë nga deqanas
    spo di, a eshte per te qeshur, apo per te qare??? sidoqofte, "pak" paradoksale eshte apo, jo??
    te flasesh per dobesine e rraces shqiptare, dhe ne te njejten kohe t´ju drejtohesh kosovareve - pra nje pjese te kombit shqiptar... (ste duket qe po ben dallim/percarje mes shqiptareve??)

    mos u preksh
    Iu drejtohem per rastin konkret, pasi flasim per kosovaret.....
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  12. #12
    Gjilani
    Anëtarësuar
    23-11-2004
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    18
    oooooo leni kosovaret rahat se jav bajn 8 me 2 po leni e mos i ngucni shum lenjav politiken rahat se pavaresija nuk behet me 2 fjal edhe mos u boni kishe po dini qka eshte politika se politika ka mane te madhe e ju te shqiperis kqyrne niher politiken e juve e pastaj folni per politik te huaj se ju e knaqet veq ju ka met me na kallxu neve se qysh mahet shteti apo si behet pavarsija.

    Vetem po ju them edhe nje se te kishi pas ju Dr. Ibrahim Rugoven Ndryshe i kishi pasur punet.
    Spo ma nin..

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anëtarësuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Citim Postuar më parë nga Gjilanasi_ger11
    oooooo leni kosovaret rahat se jav bajn 8 me 2 po leni e mos i ngucni shum lenjav politiken rahat se pavaresija nuk behet me 2 fjal edhe mos u boni kishe po dini qka eshte politika se politika ka mane te madhe e ju te shqiperis kqyrne niher politiken e juve e pastaj folni per politik te huaj se ju e knaqet veq ju ka met me na kallxu neve se qysh mahet shteti apo si behet pavarsija.

    Vetem po ju them edhe nje se te kishi pas ju Dr. Ibrahim Rugoven Ndryshe i kishi pasur punet.
    E para, meso te shkruash me mire gjuhen shqipe......

    E dyta, Shqiperia e ka ndihmuar Kosoven, nese ju jeni mosmirenjohes ky eshte problemi juaj...

    Mos harro vitin 1999 se kane kaluar vetem 6 vjet....Atehere te ndihmoi Shqiperia e jo Rugova...Ky i fundit takohej me Miloshevicin ne Beograd....

    Ne mbase nuk kemi politikane te mire por te pakten kemi nje shtet te lire, kurse ju nga njera ane shtet nuk keni nga ana tjeter akuzoni njeri tjetrin si spiune te Beogradit apo e quani njeri tjetrin serb....

    Prandaj tregohu pak me i kujdesshem kur i drejotohesh Shqiperise....

    Me mire qe nuk e kemi Rugoven, na mjaftojne "Rugovet" qe kemi ne Tirane...

    Une theksova se ju kosovaret duhet te jeni me te bashkuar pasi jeni nje popull i roberuar dhe qe te fitohet pavaresia nevojitet bashkim....Nuk e kuptoj pse reagoni ne kete menyre!
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anëtarësuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    Citim Postuar më parë nga Tani Athine
    E para, meso te shkruash me mire gjuhen shqipe......

    E dyta, Shqiperia e ka ndihmuar Kosoven, nese ju jeni mosmirenjohes ky eshte problemi juaj...

    Mos harro vitin 1999 se kane kaluar vetem 6 vjet....Atehere te ndihmoi Shqiperia e jo Rugova...Ky i fundit takohej me Miloshevicin ne Beograd....

    Ne mbase nuk kemi politikane te mire por te pakten kemi nje shtet te lire, kurse ju nga njera ane shtet nuk keni nga ana tjeter akuzoni njeri tjetrin si spiune te Beogradit apo e quani njeri tjetrin serb....

    Prandaj tregohu pak me i kujdesshem kur i drejotohesh Shqiperise....

    Me mire qe nuk e kemi Rugoven, na mjaftojne "Rugovet" qe kemi ne Tirane...

    Une theksova se ju kosovaret duhet te jeni me te bashkuar pasi jeni nje popull i roberuar dhe qe te fitohet pavaresia nevojitet bashkim....Nuk e kuptoj pse reagoni ne kete menyre!
    E para nuk eshte me rendesi qe te gjith shqiptaret te mesojm Gjuhen shqipe mire , sepse e din fort mire te gjith Kosovaret ashtu flasim , dhe per gjuh nese ty ste pelqen ske pse kundershton kshtu , sikur TY po na fliske me mire..

    E dyta , as pak nuk e kishte ky kolegu me lart mendjen se a na ka ndihmuar neve Shqiperia apo jo , ky kishte fjalen per Politiken , sepse nese Shqiperia na ka ndihmu neve per Politik ateher Kosoven e paska rru dreqi.

    E treta Vitin 1999 Na ndihmoi Amerika e madhe , e jo Shqiperia , mos harro sepse ne Shqiperi te gjitha Armet dhe sendet jan Bler me Leket e Mergimtarve tan dhe kshtu qe mos tja futesh kot tjera her , dhe Rugova me familje nuk ka shku te Milloshi per bisedime por u kap peng dhe kshtu qe nuk ke pse zgjatesh kinse tash pasi iku Rugova te milloshi Shqiperia paska ndihmu Kosoven..

    E Katerta: Ju shteti ju ka hanger dreqi me gjith shtet dhe me krejt , cfar Shteti ju me se pari duhet ta dini ne ne Pushtet keni GREK , cka tju duhet juve shteti qe nje Kryeminister e keni Grek e dreq e krejt i ka ai.. qe sa vite jeni shtet ende rruget/dritat si keni rregullu e leje mo te tjerat qe jeni 0000..!


    E Pesta.. Po ta kishit ju Rugoven do te ishte me ndryshe Shqiperia , por keni Grekt aty dhe per at duket katastrof.

    E Gjashta: Se kuptoj ku e sheh ti popullin te roberuar , nga Kush eshte i roberuar?
    Kete je gabim sepse ne te gjith jemi te bashkuar , dhe mos harro sepse Pavarsia fitohet edhe kshtu , sepse Kosova 1000% ka permisime me shum Se Shqiperia , vec presim edhe pak deri sa te Vie Pavarsia , dhe masnej e sheh ti se sa Dallime do kete.

    Gjith te mirat
    Më gënjeu pasuria, jeta vrap më iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka në dhe të huaj do të vdes..

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e RRyma
    Anëtarësuar
    14-10-2002
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    167
    Ai mos e shani bre kryeminstrin e shqiperis PAPA NANO se ka ber perparim te dukshem , mendoj ne nik emrin e tij nga Fatos konzerva ne PAPA NANO,.

    Shqipria na ka ndihmuar e dim te gjith ne, dhe u jemi shum mirnjehes, ju duam shum ju kemi shum te dashur edhe mos te harrojm jemi vllezer.

    Presidenti Rogova ka qen dhe eshte Profetik, un kam shum besim ne presidentin Rugova.
    Vet thirrja e tadiqit tregon se situata eshte e mire ne favorin ton per ket kurr skam dyshuar
    Nuk duhet harruar se ne kerkojm formalisht te pranohet pavarsia e Kosoves, ky eshte qendrimi i popullit te Kosoves dhe ne ket rast Presidenti Rugova vetem kryen detyren e tij dhe respekton vullnetin e popullit.
    Kur nga bashksi nderkombetare leshohen signale se pavarsia e Kosoves eshte e pa shmangshme dhe e pranueshme, kjo do te ndodh se shpejte.
    Mua me befason fakti se dikush pret nga Presidenti Rugova qe te shkoj ne beograd a ti ngushlloj mu ne ket koh.
    Potez burreror i guximshem profetik i presidentit Rugova
    Ma mir neser se dje

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e RTP
    Anëtarësuar
    26-03-2004
    Postime
    1,756

    Cool Athines nja pes fjale...

    Citim Postuar më parë nga Tani Athine
    E para, meso te shkruash me mire gjuhen shqipe......

    E dyta, Shqiperia e ka ndihmuar Kosoven, nese ju jeni mosmirenjohes ky eshte problemi juaj...

    Mos harro vitin 1999 se kane kaluar vetem 6 vjet....Atehere te ndihmoi Shqiperia e jo Rugova...Ky i fundit takohej me Miloshevicin ne Beograd....

    Ne mbase nuk kemi politikane te mire por te pakten kemi nje shtet te lire, kurse ju nga njera ane shtet nuk keni nga ana tjeter akuzoni njeri tjetrin si spiune te Beogradit apo e quani njeri tjetrin serb....

    Prandaj tregohu pak me i kujdesshem kur i drejotohesh Shqiperise....

    Me mire qe nuk e kemi Rugoven, na mjaftojne "Rugovet" qe kemi ne Tirane...

    Une theksova se ju kosovaret duhet te jeni me te bashkuar pasi jeni nje popull i roberuar dhe qe te fitohet pavaresia nevojitet bashkim....Nuk e kuptoj pse reagoni ne kete menyre!
    E para:
    T.A. ti mendimin tuej per drejtshkrim thueje pak ma bute,pak ma ambel
    se ti je askushi per me ofendue nje djal te ri qe eshte rrit jashte trojeve ku flitet shqip!Ne vend se me e ndihmue ,me e pergezue qe ky djalosh futet ne forume SHQIP dhe mundohet me komunikue shqip me bashkvendasit,ti nxjerr koken dhe na shet ketu p.... Sikur ti ta shkruaje kete gjuhe si duhet,do te arsyetoja deri diku,mirepo me mire te bie mos ti sulomosh kaq keq ata me te cilet nuk te palohen mendimet.

    E dyta:
    Shqipnija e ka ndihmue Kosoven,dhe,ky fakt nuk kerkon ti perkulemi njeri-tjetrit se kjo ka qene dhe eshte dicka njerzore dhe morale per me ndihmue sejcilindo ne raste lufte,e jo me te potencohen te hunda se i ka ndihmue `vellau-vellaut`dhe tash duhet te ti puthim kembet ty.Kjo se sa e ka ndihmue nana Shqipni Kosoven nuk ka lidhje me temen,andaj shkoqitu dhe mos prek aty ku nuk bene.

    E treta:
    Ua kemi lakmi zonjushe,per `shtetin e lire`,por nuk ua kemi lakmi per mbarvajtjen e punes se shtetit.Kete qe e the ,sinjifikon nje dinakeri te pashoqe,qe,vertet nuk kfillem ta mendoj se do na e drejtonte dikush nga nana Shqipni kete marifet.

    E katerta
    dhe e 4milionta per vjet e mot mbaron keshtu:
    Sikur ju ta kishit nje z.Rugove,do na merrte lakmi bota.
    Kjo thenje e z.Gjilanit(te pelqeu o ta ndali buken ne fyt)eshte fakt - shume ka dmth-je per popullin/shtetin se ke e ve ne krye.

    Mendo sikur Kosova te vazhdonte me Thaqin ne krye,
    a thue ku do ishte Kosova sot,mbas 6 vjetve?
    Nuk e di?
    Qe po te tregoj: Do ishim tuj fol shkenisht ne shkolla edhe nuk do kishe me pas guxim me tregue se nuk e ke mbiemrin me `viq`,etj etj marifete te tilla.

    Kaq edhe mjaft ma me `dituri`natyre ne forumin e politikes!


    Respekt
    rtp-ja
    Ndryshuar për herë të fundit nga RTP : 15-04-2005 më 06:08
    Me respekt
    rtp-ja


    ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
    por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


  17. #17
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anëtarësuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Citim Postuar më parë nga RTP
    E para:
    T.A. ti mendimin tuej per drejtshkrim thueje pak ma bute,pak ma ambel
    se ti je askushi per me ofendue nje djal te ri qe eshte rrit jashte trojeve ku flitet shqip!Ne vend se me e ndihmue ,me e pergezue qe ky djalosh futet ne forume SHQIP dhe mundohet me komunikue shqip me bashkvendasit,ti nxjerr koken dhe na shet ketu p.... Sikur ti ta shkruaje kete gjuhe si duhet,do te arsyetoja deri diku,mirepo me mire te bie mos ti sulomosh kaq keq ata me te cilet nuk te palohen mendimet.
    Une nuk e ofendova, e keshillova....Keshilla nuk eshte ofendim..
    E dyta:
    Shqipnija e ka ndihmue Kosoven,dhe,ky fakt nuk kerkon ti perkulemi njeri-tjetrit se kjo ka qene dhe eshte dicka njerzore dhe morale per me ndihmue sejcilindo ne raste lufte,e jo me te potencohen te hunda se i ka ndihmue `vellau-vellaut`dhe tash duhet te ti puthim kembet ty.Kjo se sa e ka ndihmue nana Shqipni Kosoven nuk ka lidhje me temen,andaj shkoqitu dhe mos prek aty ku nuk bene.
    Ju duhet ta shihni Shqiperine si shtet ame e jo me xhelozi dhe ta konkuroni....
    E treta:
    Ua kemi lakmi zonjushe,per `shtetin e lire`,por nuk ua kemi lakmi per mbarvajtjen e punes se shtetit.Kete qe e the ,sinjifikon nje dinakeri te pashoqe,qe,vertet nuk kfillem ta mendoj se do na e drejtonte dikush nga nana Shqipni kete marifet.
    Emri Tani te duket per emer goce? Cfare zonjushe thua?Kosova asnjehere nuk ishte shtet me vete, thjesht eshte nje krahine shqiptare dhe si e tille duhet ti bashkangjitet trungut shqiptar...Nese kjo gje nuk pelqehet ne Kosove atehere je te formojme nje Konfederate....
    E katerta
    dhe e 4milionta per vjet e mot mbaron keshtu:
    Sikur ju ta kishit nje z.Rugove,do na merrte lakmi bota.
    Kjo thenje e z.Gjilanit(te pelqeu o ta ndali buken ne fyt)eshte fakt - shume ka dmth-je per popullin/shtetin se ke e ve ne krye.
    Rugova me te vertete eshte nje politikan i tipit Gandy, nese me te vertete ia arrin qe Kosova te fitoje Pavarsine brenda ketij viti atehere me te vertete do te jete politikani me i suksesshem i Kosoves, ne rast te kundert duhet tia lere vendin ndonje politikani tjeter....
    Mendo sikur Kosova te vazhdonte me Thaqin ne krye,
    a thue ku do ishte Kosova sot,mbas 6 vjetve?
    Nuk e di?
    Qe po te tregoj: Do ishim tuj fol shkenisht ne shkolla edhe nuk do kishe me pas guxim me tregue se nuk e ke mbiemrin me `viq`,etj etj marifete te tilla.

    Kaq edhe mjaft ma me `dituri`natyre ne forumin e politikes!
    Nuk e di se cfare do kishte bere Thaci...Une di qe Thaci rrjedh nga UCK e cila luftoi per clirimin e Kosoves...Gjithashtu ishte veprimtaria e UCK qe u be shkak per nderhyrjen e NATO....Kosovaret duhet te kishin filluar kryengritjen ne kohen kur u formuan Republikat e tjera, pasi Kosova ishte nje territor me popullsi shqiptare dhe ishte e para qe duhej te shkeputej nga Jugosllavia....Kjo gje nuk ndodhi, uroj qe kete vit Kosova te fitoje Pavarsine.....

    Respekt
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  18. #18
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Se pari, per punen e bashkimit te politikaneve ne Kosove, keta jane te bashkuar kur te vije puna per interesat madhore kombetare qe njekohesisht jane edhe mbipartiake, por keta nuk mund te jene te bashkuar per ceshtje tjera te brendshme sepse perndryshe do kishim vetem nje parti, sistem monist, dhe nuk do kishim privilegjin e pasjes se alternativave te ndryshme ne zgjidhjen e problemeve te ndryshme brenda-per-brenda Kosoves, dhe perparimit e zhvillimit me hapa sa me te shpejte. Pra, ne nuk mund te kerkojme nga partite atje, sikur as ne Shqiperi e askund tjeter, qe te jene te bashkuara per te gjitha ceshtjet, por ne kerkojme qe ato te jene te bashkuara ne ceshtjet me interes madhor kombetar qe jane mbipartiake. Partite ne Kosove jane, e tash edhe ne Shqiperi jane duke u bere, te bashkuara per ceshtjet me interesa madhore kombetare.

    Se dyti, e kam thene edhe disa here tjera e po e them prape, (ne pajtim te plote me Tanin, ketu) qe ne nuk duhet te shohim me zili njeri-tjetrin (Kosova e Shqiperia) e ta konkurrojme njeri-tjetrin por te jemi se bashku ne konkurrimet me boten tjeter joshqiptare. Edhe Shqiperia ka ndihmuar dhe ndihmon Kosoven gjithe kohen, sikur qe edhe Kosova ka ndihmuar dhe ndihmon Shqiperine gjithe kohen. Jemi nje komb e rrjedhimisht edhe kemi te njejtat interesa.

    Se treti, per punen e luftes ne kohen e luftave tjera te shperberjes se ish-Jugosllavise, eshte fakt qe po te kishim filluar luften ate kohe, ne do ishim cliruar me heret por kostoja do te ishte shume me e madhe, me shifra jo me te uleta se ato te Bosnjes (300 mije viktima). Duke pasur parasysh kete fakt, mendoj se kemi vepruar mire politikisht qe nuk filluam luften te paret por ishim te fundit, kohe kur edhe opinioni boteror njohu shume mire serbet dhe keta vecse kishin demaskuar dhe deshmuar veten e tyre se cfare njerez jane me te vertete dhe cfare jane ne gjendje te bejne. Kjo ka ndihmuar shume ne intervenimin e shpejte te Nato-s.

    Se katerti, sikur qe Thaci e UCK kane kontribuar ne clirimin e Kosoves me luften e tyre clirimtare, ashtu edhe Rugova e LDK kane kontribuar me sensibilizimin e opinionit nderkombetar per ceshtjen tone dhe nderkombetarizimin e ceshtjes sone. Ishte ky sensibilizim dhe nderkombetarizim i problemit tone qe solli intervenimin shume te shpejte te Nato-s. Keshtu qe, qe te dyja palet kane kontributet e tyre ne clirimin e Kosoves.

    Se pesti, per punen e ribashkimit, sic po shihet, kjo gje nuk eshte e mundur per momentin, por ne me njohjen e pavaresise sone tani kete vit, do kemi dy shtete shqiptare, qe vetem formalisht jane te ndara, sepse realisht dhe faktikisht ne jemi dhe do te jemi te bashkuar. Poashtu, ne nje te ardhme te afert ne do ta realizojme edhe ribashkimin de jure, pa as me te voglin dyshim. Dhe per ribashkim te Kosoves me Shqiperine jane dhe do jene te gjithe shqiptaret kudo jane, jo vetem ata ne Kosove e Shqiperi por edhe ata jashte, pa marre parasysh bindjet politike apo partiake.

    Tung
    Ndryshuar për herë të fundit nga dodoni : 15-04-2005 më 08:48
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anëtarësuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Citim Postuar më parë nga dodoni
    Se pari, per punen e bashkimit te politikaneve ne Kosove, keta jane te bashkuar kur te vije puna per interesat madhore kombetare qe njekohesisht jane edhe mbipartiake, por keta nuk mund te jene te bashkuar per ceshtje tjera te brendshme sepse perndryshe do kishim vetem nje parti, sistem monist, dhe nuk do kishim privilegjin e pasjes se alternativave te ndryshme ne zgjidhjen e problemeve te ndryshme brenda-per-brenda Kosoves, dhe perparimit e zhvillimit me hapa sa me te shpejte. Pra, ne nuk mund te kerkojme nga partite atje, sikur as ne Shqiperi e askund tjeter, qe te jene te bashkuara per te gjitha ceshtjet, por ne kerkojme qe ato te jene te bashkuara ne ceshtjet me interes madhor kombetar qe jane mbipartiake. Partite ne Kosove jane, e tash edhe ne Shqiperi jane duke u bere, te bashkuara per ceshtjet me interesa madhore kombetare.
    Dakort me ty....Vetem se nuk duhet te karakterizijne njeri tjetrin me epitete te ndryshme si spiun serb, serb etj...Sigyrisht qe mund te kete disa parti politike por antaret e ketyre partive nuk duhet te "urrejne" njeri tjetrin....Gjithmone kisha deshire qe Kosova te mos infuencohej apo te imitonte politiken shqiptare, por fatkeqesisht po i perngjan kesaj politike....

    Se dyti, e kam thene edhe disa here tjera e po e them prape, (ne pajtim te plote me Tanin, ketu) qe ne nuk duhet te shohim me zili njeri-tjetrin (Kosova e Shqiperia) e ta konkurrojme njeri-tjetrin por te jemi se bashku ne konkurrimet me boten tjeter joshqiptare. Edhe Shqiperia ka ndihmuar dhe ndihmon Kosoven gjithe kohen, sikur qe edhe Kosova ka ndihmuar dhe ndihmon Shqiperine gjithe kohen. Jemi nje komb e rrjedhimisht edhe kemi te njejtat interesa.
    Ke shume te drejte....
    Se treti, per punen e luftes ne kohen e luftave tjera te shperberjes se ish-Jugosllavise, eshte fakt qe po te kishim filluar luften ate kohe, ne do ishim cliruar me heret por kostoja do te ishte shume me e madhe, me shifra jo me te uleta se ato te Bosnjes (300 mije viktima). Duke pasur parasysh kete fakt, mendoj se kemi vepruar mire politikisht qe nuk filluam luften te paret por ishim te fundit, kohe kur edhe opinioni boteror njohu shume mire serbet dhe keta vecse kishin demaskuar dhe deshmuar veten e tyre se cfare njerez jane me te vertete dhe cfare jane ne gjendje te bejne. Kjo ka ndihmuar shume ne intervenimin e shpejte te Nato-s.
    Liria fitohet me gjak....Ne rastin e pare vertet do kishim viktima por Pavarsine do ta kishim fituar me shpejt dhe pa kushte, ndersa tani shpresoj ta fitojme por nuk jemi 100% te sigurte sepse nuk eshte ne doren tone por ne dore te Fuqive te Medha...Pozitivja eshte se kemi mbeshtetjen amerikane...Nese fitohet Pavarsia e Kosoves kjo do te thote fuqizim i kombit shqiptar...

    Se katerti, sikur qe Thaci e UCK kane kontribuar ne clirimin e Kosoves me luften e tyre clirimtare, ashtu edhe Rugova e LDK kane kontribuar me sensibilizimin e opinionit nderkombetar per ceshtjen tone dhe nderkombetarizimin e ceshtjes sone. Ishte ky sensibilizim dhe nderkombetarizim i problemit tone qe solli intervenimin shume te shpejte te Nato-s. Keshtu qe, qe te dyja palet kane kontributet e tyre ne clirimin e Kosoves.
    Edhe ketu ke shume te drejte, je shume real....Une nuk i krahasova kosovaret me palestinezet apo kurdet, thjesht bera nje parelelizim ne disa drejtime...Mua me vjen keq kur shoh kosovaret neper forume shajne dhe akuzojne njeri tjetrin si spiun serb, serbe etj...Kjo nuk eshte kulture demokratike por mungese e kesaj kulture...

    Se pesti, per punen e ribashkimit, sic po shihet, kjo gje nuk eshte e mundur per momentin, por ne me njohjen e pavaresise sone tani kete vit, do kemi dy shtete shqiptare, qe vetem formalisht jane te ndara, sepse realisht dhe faktikisht ne jemi dhe do te jemi te bashkuar. Poashtu, ne nje te ardhme te afert ne do ta realizojme edhe ribashkimin de jure, pa as me te voglin dyshim. Dhe per ribashkim te Kosoves me Shqiperine jane dhe do jene te gjithe shqiptaret kudo jane, jo vetem ata ne Kosove e Shqiperi por edhe ata jashte, pa marre parasysh bindjet politike apo partiake.
    Ke shume te drejte.....Skrimi i yt ne pergjithesi me gjen plotesisht dakort. Shqiperia dhe Kosova jane nje...Ne Kosove filloi Levizja per Pavaresi ne kohen e pushtimit Osman dhe kjo nuk eshte rastesi...Nacionalistet e atehershem shqiptare e kishin nuhatur rrezikun serb prandaj dhe vendosen qe clirimin dhe bashkimin e kombit shqiptar ta nisnin nga Kosova.
    Kosova eshte djepi i kombit shqiptar dhe Shqiptarizmes ne pergjithesi...

    Gjithe te mirat!
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Une iu kisha pergjigjur UNMIK-ut keshtu:
    nese se perkrahni edhe ket vit pamvarsin e dardanise, atehere ne do kerkojm bashkim direkt me Shqiperin, pa referandum dhe pikë!

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fatmir Sejdiu
    Nga YlliRiaN në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 18-05-2010, 18:47
  2. Moisiu: Nuk nënshkruaj shkarkimin e kryeprokurorit Sollaku
    Nga Antimafia në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 192
    Postimi i Fundit: 30-09-2007, 18:11
  3. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
    Nga DEN_Bossi në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 20-11-2006, 12:27
  4. Ndëron jetë presidenti i Kosovës Dr. Ibrahim Rugova
    Nga Veshtrusja në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 220
    Postimi i Fundit: 02-02-2006, 21:32
  5. Papa Gjon Pali II, ndërron jetë
    Nga Brari në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 152
    Postimi i Fundit: 24-05-2005, 07:13

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •