Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  It's not enough to speak.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  353

  Primo Shllaku

  Edhe fjalėt shkojnė nė ferr

  Kush ėshtė?

  Primo Shllaku u lind nė Shkodėr mė 16 dhjetor tė vitit 1947. Shkollėn fillore e kreu nė qytetin e lindjes. Pasi mbaron studimet nė Universitetin e Tiranės pėr Gjuhė-Letėrsi shqipe, me propozim tė Pr.Dr. Eqerem Ēabej, emėrohet pedagog pranė kėtij universiteti, por mė pas emėrimi anullohet. I propozohet njė vend nė Institutin e Lartė Pedagogjik tė Elbasanit-sot Universiteti A. Xhuvani-, por ai detyrohet tė refuzojė pėr arsye se familja e tij transferohet nė Shkodėr. Punon si mėsues nė zonėn e Shllakut -Shkodėr, prej aty nė shkollėn pyjore e mė pas nė atė industriale. Bir i regjisorit, Artistit tė Popullit Lec Shllaku, dhe nip i helenistit dhe pėrkthyesit tė famshėm Gjon Shllaku, qė prej fillimviteve '90, Primo jeton dhe punon si mėsues frėngjishteje nė Greqi. Veprat mė tė rėndėsishme tė tij janė vėllimet poetike Lule nate dhe Hana e njelmėt e ditės.

  Botim i ri i shtėpisė sė librit OMBRA GVG, poezi, tendencė  Aleksandra


  Shkojnė autobusat nėpėr natė.

  Zhurma e njenit duket si gjellė

  qė heshtaz valon.

  ai tė zbret te pragu i derės sime.

  Ti sjell me vete mollė,

  shkrepse

  dhe trokitje padurim

  1989  Dyshi


  Isha i marrė kur besoja

  Se dashunia vjen.

  Jo. Dashunia ikė,

  Ikė gjithmonė.

  Dashunia s'ka ftyrė.

  Ka vetėm shpinėn.

  Ajo jeton nė shtjerrje gjithėherė,

  Jeton nė zgrip ndonjiherė.

  Si jeta.

  Jeta e vogėl, (la vie mineure)

  Qė zgjat.

  Kjo jetė e vogėl, e bame prej ne tė dysh.

  Dhe prej gjithė tė dyve tė tjerė qė janė.

  Dyshi.

  Numri ma i madh i botės.

  I pamatė.

  Botė e futun nė gjoks.

  Botė qė shtjerret.

  Botė qė rri nė zgrip.

  Botė qė zgjat.

  Prandej isha i marrė kur besoja

  Se dashunia ikė.

  Jo, dashunia vjen.

  Kthehet e vjen prap.

  Ndoshta?


  1978  Nji plagė


  Qe, ky ishte gjaku im.

  Nji ēast ma parė ai vraponte nėpėr zemėr.

  Merre kėtė gjak dhe vene nė qiellin tand

  si diell.

  Nė s'ban,

  vene si hanė.

  Nė prapė nuk ban, vene siē asht,

  si gjak

  qė disa ēaste ma parė

  vraponte nė zemrėn time

  dhe ndoshta atje i pa,

  n'errsinėn e kuqe,

  sytė

  e tu plot drit


  1983  Gostia


  Ne ishim pak

  Dhe kishim pak me thanė.

  Dielli ishte pėrshkue nėpėr tavolinėn tonė

  dhe ishte ndalė te pasqyrat.

  Vetėm frutat s'i kishte zanė hija.

  Dora ndiqte copat e diellit

  deri te cepi i tavolinės qė mbaronte me zgrip.  Ne pinim ujė tė ndźjun,

  ndonji dėshironte me heshtė

  dhe na e lźnim tė heshtte

  ndėrsa dielli i radhės e prekte nė shpinė.  Flisnim pėr motin, pėr thojzat, pėr pikturat me karbon e

  teatrin.

  Flisnim pėr kambėt e Maries.

  Ra fjala pėr frutat qė po mbaronin,

  u pėrmendėn ato qė do tė delnin.

  Pak ishim qė donim tė flisnim.

  Tė tjerėt rrinin aty tė papranishėm.  Flisnim pėr ditėn qė shkurtohet.

  Flisnim pėr freskun e darkės.

  Flisnim pėr gjoksin e Maries.  Na ishim pak,

  Askush s'kishte ma qejf tė fliste.

  Dikush vėrejti se kėtė radhė

  Fjalėt kishin sosė para ushqimeve.

  Krismat n'tavolinė ishin metalike,

  Krueset e dhambėve ishin mbarue tė gjitha.  Flisnim pėr Marien, pėr vdekjen e saj,

  Ra fjala pėr vorrin.

  S'e di se kush tha se ajo ishte skelet tashma.

  Lėvizje kambėsh nėn tavolinė.

  Ky ishte shźj se fjalėt,

  nėse s'kishin mbarue,

  ishin kah mbarimi.  Na flisnim pėr Marien,

  pėr jetėn e saj, pėr fundin,

  pinim kafe me thithje tė gjata

  dhe pyesnim vetveten

  nėse do tė delte nji tjetėr si ajo?

  1988  Reja, mali dhe ti


  Ne fund te rruges qe more
  erdhi nje shenj kohe
  qe mbetet
  ti, mali dhe reja.
  Ishit vetem te tre.
  Vetem.
  Bota qe terheqe.
  Mes jush frynte nje ere e ftohte pa cak.
  Ju shikova
  dhe diku thelle ne mue
  dicka e vogel u keput.
  Ju ndejtet aty te ngrime,
  te ardhun prej thellesise se castit
  derisa e rrahuna e qerpikut tim
  ju shtyu edhe nje hap.
  Mbi ecjen tuej te ngadalte,
  te shpejte,
  te pame dhe ta papame
  shuhet ngadalte,
  kujtimi
  i atij casti
  tashma
  te harruem.

  Drisht, 1978
  • Ne veten e dyte


  Ti
  i vetmi kujtim i dites tjeter
  Ti
  E vetmja pasqyre e diellit te zhdukun.
  Ti
  ma pershperitesi burim i drites.
  Ti
  shkallare e imet drite qe ngjit kah inteligjenca.
  Ti
  e vetmja cice e nje shtatoreje te pazbulueme.
  Ti
  syni endacak i nje trendafili qe jeton moshen e vet blu.
  Ti
  tel i trashe kontrabasash i shkurdisur nder huj.
  Ti
  send i ndritshem qe vala hedh ne plazhet e qiellit.
  Ti
  syni ma i habitun
  ma i madh
  ma kureshtar i krejt femijenise sime.
  Ti
  cerdhe e fresket dallendyshash
  qe zemra nis pa pushim drejt botes.
  Ti
  pashkez e lumtun mbi faqen e erret te gjithesise.
  Vete shterpe, por dashnore e dashnoreve.
  Zemren prush
  synin freski.
  Ti
  e vetmja qe s'e njeh lamtumiren.
  Ti
  sy i celun me vese mbi nja balle teper tue nderrueshem
  Ti qe ne gjuhen time amtare ke emrin tingellues:
  HANA

  1985  • Bashkekohes

  Kemi linde bashke
  dhe koha
  per ty njelloj kalon.
  nje minut yti
  per nje minut timin
  ose, per saktesi,
  nje minut yti
  per gjashte dhjete sekonda te jetes sime kalon,
  vjen, barazohet e shkon.
  Po.
  Cdo casti i imi
  asht i njajti cast i yti
  a thue se gojet tona
  mbi te njajten cice
  thithin njeheresh ranen e amshte te zgjatjes se sendeve.
  Nje dite do ta marrim vesh
  se e vetmja gja qe kishim te perbashket
  deri ne fund
  ishte saktesia e persosun
  se cdo dite e imja
  ishte saktesisht e njajta dite e jotja
  dhe se, pa e dite,
  na kishim jetue kohen e njeni-tjetrit
  me titullin ma te lehte te botes:
  "bashkekohes"
  Me duej pra, se dielli asht njeni prej nesh.
  Me duej se ky yll qe pershperit ate heshtjen e vet blu
  ndoshta asht nje fill i keputun drite
  e Koha s'rrjedh ma per te.
  Me shih si nje gja
  qe ma kurre nuk do te perseritet mbi toke,
  si nje qe ndave me te
  saktesisht
  e barabar
  cdo thermi te kohes tande.

  Dyert tona jane te verbeta
  dhe syte nuk mund te shtrengojne.
  Keta sy qe ndeshen, pyeten
  por qe s'preken, s'njihen.
  Ah, gati vdekja!
  E une kam me te dashte
  si due token.
  ate toke
  ku muzat e vdekuna nuk lane skelet
  por bar mbi syte e pleqve

  1986  • Duer te pamunduna

  Anes Luka
  Kam mall me i pa duert e mia.
  Kam mall me i zberthye nje pulle te njohun.
  Kam deshire me u krye diku te thembra.
  Kam deshire ta deboj kete mize te syni.
  Duer mbi tavolinen e nje dasme
  Duer te medha ku pushon koha
  Duar ere te papritun mbi pemet e prehjes
  Duer qe ndezin nje qiri
  Duer qe shkruajne ne ajer figura blu
  Duer mbi grunin e ri e te vjeter
  Duer mbi tavolina, kercenuese dhe andrrimtare
  Duer qe rreshqasin pa shkrue
  Duer mbi qytet
  Duer qe marin nje hane
  Duer te besdishme qe s'i se ku t'i futesh.

  Kam mall me i pa duert e mia
  Kam mall me i ferkue duert e mia
  Kam deshire me hape dere ne doren time
  Kam nevoje me i shtri duert e mia perpara.
  Por duert e mia jane te lidhuna mbrapa.

  Duer te shendosah
  Duer skeletike
  Duer qe s'kane asgja
  Duer qe kane gjithcka pikersiht se nuk kane asgja
  Duer qe dashunohen
  Duer qe urrehen sepse nuk njihen
  Duer qe nuk duhen sepse nuk njihen
  Duer te vemendshme
  Duer te vdekuna nga vemendja
  Duer qe dallojne buzen nga thembra
  Duer qe humbasin ne pyjet e flokeve
  Duer te vdekuna pa zberthye nje gushe
  Duer te ndrojtuna ngjyre rranje
  Duer qe do te donin me qene duer.

  Kam mall me i pa duert e mia
  kam deshire me shkrue nje emen
  Kam deshire me preke
  dicka me dashje
  Asht koha me tregue me gisht.

  Por duert e mia ende s'kane linde ...

  1987  • Gjuetare

  Binte shi ate dite
  Dhe femijet do te shkonin per zogj
  Nder xhepa llastika dhe gure
  Gure te zgjedhun te rrumbullaket

  Ate dite shiu s'kishte pushue
  por femijet e kishin lane te shkonin
  Kercitnin guret neper xhepa
  Shkrehnin llastikat ne te thate.

  Varg u nisen femijet neper shi
  Shoshokut i shkelnin thembrat
  Grate shihnin ne enderr fundin e tyne
  Burrat shihnin cigaret deri afer thonjve.

  Nje per kacube rrinin femijet neper prita
  Shiu u lagte floket, duert, syte e shpinen
  i njajti shi binte mbi zogjte e strukun
  Prandej rrinin thelle ne zemer te ferrave.

  Priten me ore femijet kalimin e ndonje zogu
  Iu ngrine gishtat ne lastika te pashkrehuna.

  Me shi u kthyen femijet, m eshi ashtu si dolen
  Neper ajrin blu te dites qe mbaron
  i fshehen rrobat, kepucet, i ndrydhen teshtimat
  Por askush s'i pyeti, si qysh e tek.

  Nen shi shkuen, nen shi erdhen
  Me gure u nisen, m egure u kthyen
  Zogjte kishin mbetur prej shiut nder skuta
  Ai shi prape binte krena te tyne ne shtreten.  • Simfoni


  Moxarti asht semunde.
  Puthjet mund te mbaronin.
  Moxarti lengon.
  Une gjeta fjale te reja.
  Moxarti dha shpirt.
  Ne kemi nje cast lodhjeje per kujtimin tone.
  befas Moxarti ngjallet
  Nje tjeter simfoni po lindet.
  Kesaj here autoret jemi na.

  1986


  • Kepucet

  Me vrisnin kur ishin te reja
  Tashti
  qe kamba i ka ba per vete,
  jane vjetrue.
  Ishte nje cast vec,
  kur s'me vrisnin fort
  e s'ishin te vjetra fort.

  1987


  • Kryet e gjelit

  Ne livadh kryet e nje gjeli qe kendonte.
  Syni i poshtem
  mbi bar te ashper
  qe ther si fjale.
  Syni i siperm
  drejt nje qielli te gjane
  si heshjte.
  Shikimi i tij si pyetje retorike.
  Qielli, e vetmja liri.
  Heshtja e vetmja shkence.
  Dashunia i vetmi dimension.

  1989


  • Krim i persosun

  Nje diktatori

  E mbolli aren e Buzeqeshjes me miser te verdhe gjeorgjian
  Nxorri jashte ligji Pasten e Brushen e dhambeve.

  1992  • Peshku i vogel

  Ate dite lumi po shterrte.
  Mbeti pa grope
  peshku
  dhe perhere e ma i vogel
  bahej rrethi
  i rruges se tij

  Nje diell i nalte
  ia merrte ujin gropes,
  nje toke e rreshkun
  ia thithte ujin gropes.
  Peshku
  rrotullohej perhere e ne rrathe ma te vegjel,
  ma ta vegjel.
  Shpina e tij e murrme
  u duk si gunge mbi uje.
  barku i tij ndeshi ne zall.
  Nje diell i nxehte ia thithte ujin,
  nje zall i rreshkun ia vidhte ujin
  peshkut.
  Ky peshk i vogel
  s'mund te rrinte ma vec ne bark.
  Syni i tij shihte ne ajer,
  tjetri vec koken e turbullt.
  Mbas pak ai mbeti,
  hasi ne toke
  dhe miza celiku iu ndalen mbi sy.
  Ai u hodh.
  Diku nder make
  stuhia kish shperthye
  me shi e me rrebesh.
  Ujenat e qiellit,
  te bame ujenat e tokes,
  po vinin neper zall
  ne drejtim te peshkut te vogel
  qe luftonte me mizat prej celiku.
  Lekura po i thahej peshkut
  me nje blu te panjohun.
  Uji po vinte
  me ballin e vet te shkumezuem,
  po vinte drejt peshkur.
  Ai perhere e ma rralle perpelitej.
  perhere e ma fort ...
  Dicka si jeta a vdekja
  e shqetesonte peshkun e vogel.
  Uji po mberrinte
  tue e lage zallin me shkumen e vet kakao.
  E ndieu peshku rropamen e ujit
  qe po vinte afer,
  e ndjeu ...
  Ah, po te arrije, po te arrije ...
  U ngrit peshku nalt me furi,
  mizat u shperndane,
  trupi ju njom.
  Furia e vales
  e shtyu ne nje amull.
  U peshtet per breg
  dhe, me gojen e hapun,
  merrte nje fryme me zor.
  Erdhi uji, erdhi uji,
  i dha vetes peshku,
  por trupi s'iu bind ma.
  brenda tij sendet po ndaheshin.
  I dha prape vetes qe te ndreqej.
  Dicka si truni a zemra a muskujt
  nuk i punonin ma peshkut.
  Erdhi vone ky uji erdhi vone.
  Te vinte atehere kur u duken te parat miza.
  Atehere te kishte ardhe ...
  Mizat prej celiku u duken prape.
  Kesaj here peshku ishte i tyne ...

  1986 -1988
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dikeafajtore : 09-04-2005 mė 16:24

 2. #2
  Warranted Maska e Qerim
  Anėtarėsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  cdo me thene "Brushen" ??

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-02-2010
  Postime
  31
  Nje nga poetet per te cilet bota shqiptare dhe e huaj do te gjemoje shume ne te ardhmen.

 4. #4
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  Kush pjerdh per poete ne kohet moderne ahahaha

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-02-2010
  Postime
  31
  Eshte po e njejta ecuri si dhe me pare. Keshtu, poetet e fitojne lavdine me se shumti pas vdekjes. Sepse ne kohen e tyre, askujt s'i behej vone se cfare shkruanin.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Primo Shllaku  A je njė luan i gėrvishtur edhe ti?

  Intervistė me Primo Shllakun - Nga Mira Kazhani

  Shkurt 2022
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 15-09-2022 mė 08:05

Tema tė Ngjashme

 1. Kah po shkojne shqiptaret e Maqedonise
  Nga Shkupi nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 15-01-2008, 10:40
 2. Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 28-11-2005, 02:13
 3. Une dhe fjalet
  Nga nitROSHI nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 11-11-2004, 17:50
 4. Skifter Kellici "Politikantet shkojne ne Mars"
  Nga kolombi nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-10-2004, 14:39
 5. Kur fjalet heshtin, heshtja flet...
  Nga dikeafajtore nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 20-10-2002, 11:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •