Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  Ramizi per Enverin..

  gazeta.. Shekulli


  --


  Ramiz Alia: Enveri, protagonist i historisė


  RAMIZ ALIA

  MEMUARE
  Pas njė heshtjee relativisht tė gjatė Ramiz Alia rikthehet publikisht nė mbrojtje tė figurės sė Enver Hoxhės dhe Luftės Nacional-Ēlirimtare. I thur lavdėrime me rastin e 20-vjetorit tė vdekjes dhe shpreh indinjatėn e tij pėr refuzimin e dhėnies sė dėshmisė sė veteranit tė luftės ish-komandantit tė pėrgjithshėm. Mohon gjithashtu qė ish-udhėheqėsi komunist tė ketė humbur kthjelltėsinė mendore nė fund tė jetės sė tij

  “E kam takuar dhe kam biseduar
  me Enverin edhe njė ditė para vdekjes”

  “Ėshtė shkruar se Enveri vitet, sidomos muajt e fundit tė jetės sė tij, nuk ishte i kthjellėt nga pikėpamja mendore. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė. E.Hoxha vuante nga diabeti qysh nga viti 1948, ndėrsa nga shqetėsimet kardiake qė nga viti 1972, kur pėsoi njė infarkt. Qė nga ajo kohė gjendja e tij ka ardhur duke u rėnduar, por asnjėherė nuk iu shmang punės. Nė fakt, nuk ka asnjė mbledhje tė KQ tė Partisė nė tė cilėn tė mos ketė marrė pjesė. Bile edhe mbledhjet e Byrosė Politike ose tė Sekretariatit tė KQ qė janė bėrė nė mungesė tė tij numėrohen me gishta. Unė e kam takuar dhe kam biseduar me tė edhe njė ditė pėrpara se tė vdiste.”

  “Nuk mund tė bėhet leckė lufta
  se dikujt nuk i pėlqen Enver Hoxha”

  “Veēse duhet thėnė fort se njė epokė e tėrė historike dhe protagonisti i saj kryesor, Enver Hoxha, nuk mund tė shuhen e tė hidhen poshtė me gjykime tė njėanshme dhe tė nxitura nga motive personale. Njė periudhė e tillė e historisė sonė, lufta qė solli ēlirimin e atdheut nga pushtuesit e huaj dhe pėrpjekjet e tėrė popullit shqiptar pėr tė ndėrtuar e mbrojtur lirinė e pavarėsinė e vendit nuk mund tė bėhen leckė, sepse dikujt nuk i pėlqen Enver Hoxha. Njė qėndrim i tillė nuk bėn gjė tjetėr veēse hedh baltė mbi historinė e gjithė kombit tonė.”

  “Refuzimi i dėshmisė sė veteranit,
  absurditet i mentaliteteve antihistorike”

  “Mentalitetet antihistorike e subjektive tė ēojnė deri nė absurditete. I tillė ishte qėndrimi, kohėt e fundit, i Ministrisė sė Mbrojtjes lidhur me dhėnien E.Hoxhės tė dokumentit tė Veteranit tė Luftės NĒL. Eshtė e pakonceptueshme, por, mbi tė gjitha, pėrbėn njė ofendim tė madh ndaj tė gjithė atyre qė gjatė uftės u radhitėn nė repartet e ndryshme partizane dhe luftuan pėr ēlirimin e vendit nga pushtuesit e huaj, qė komandantit tė tyre tė pėrgjithshėm t’i refuzohet dėshmia e Veteranit tė Luftės NĒL.”

  Njėzet vjet mė parė vdiq Enver Hoxha, nėn udhėheqjen e tė cilit Shqipėria u ēlirua nga pushtuesit e huaj, fashistėt italo-gjermanė, dhe mė pas, pėr afro katėr dekada drejtoi pėrpjekjet vigane tė popullit tonė pėr tė ndėrtuar njė shoqėri tė pėrparuar dhe tė begatė, tė karakterizuar nga barazia dhe drejtėsia shoqėrore, mbėshtetur nė idealet e socializmit.
  Ndaj figurės sė E.Hoxhės dhe veprės sė tij sot ka qėndrime tė ndryshme. Ka disa qė as duan tė dėgjojnė pėr E.Hoxhėn, qė veprimtarinė e tij si udhėheqės i luftės dhe i ndėrtimit socialist e “pikturojnė” me ngjyrat mė tė zeza qė mund tė imagjinohen. Nuk kam ndėrmend tė polemizoj, as me ata qė vijnė nga radhėt e Ballit apo tė Legalitetit qė, si bashkėpuntorė tė pushtuesit, u mundėn gjatė kohės sė luftės, apo me antikomunistė qė nė ditėt e sotme janė tė “modės”, as me ata qė gjatė regjimit tė kaluar janė persekutuar dhe burgosur, me tė drejtė ose pa tė drejtė. Secili ka motivet e veta personale, tė cilat po i shprehin sa nėpėr gazeta, aq edhe nė emisione tė ndryshme televizive.
  Veēse duhet thėnė fort se njė epokė e tėrė historike dhe protagonisti i saj kryesor Enver Hoxha, nuk mund tė shuhen e tė hidhen poshtė me gjykime tė njėanshme dhe tė nxitura nga motive personale. Njė periudhė e tillė e historisė sonė, lufta qė solli ēlirimin e atdheut nga pushtuesit e huaj dhe pėrpjekjet e tėrė popullit shqiptar pėr tė ndėrtuar e mbrojtur lirinė e pavarėsinė e vendit nuk mund tė bėhen leckė, sepse dikujt nuk i pėlqen Enver Hoxha. Njė qėndrim i tillė nuk bėn gjė tjetėr veēse hedh baltė mbi historinė e gjithė kombit tonė.
  Mentalitetet antihistorike e subjektive tė ēojnė deri nė absurditete. I tillė ishte qėndrimi, kohėt e fundit, i Ministrisė sė Mbrojtjes lidhur me dhėnien E.Hoxhės tė dokumentit tė Veteranit tė Luftės NĒL. Eshtė e pakonceptueshme, por, mbi tė gjitha, pėrbėn njė ofendim tė madh ndaj tė gjithė atyre qė gjatė Luftės NĒL u radhitėn nė repartet e ndryshme partizane dhe luftuan pėr ēlirimin e vendit nga pushtuesit e huaj, qė komandantit tė tyre tė pėrgjithshėm t’i refuzohet dėshmia e Veteranit tė Luftės.
  Pėr Enver Hoxhėn kam shkruar nė librat qė kam botuar, si edhe nė shtypin e pėrditshėm. Besoj se Redaksia e gazetės “Shekulli” do ta plotėsojė kėtė shkrim, duke riprodhuar pjesė nga libri im “Duke biseduar pėr Shqipėrinė ”, qė ėshtė botuar si intervistė nė vitin 2001.

  Pyetje: Padyshim, personi qė dominoi gjatė historisė sė re tė Shqipėrisė ishte Enver Hoxha, udhėheqės i padiskutueshėm, i adhuruar deri nė kult. Ju e keni njohur nga afėr, bashkėpunuat me tė dhe duket se gėzonit besimin e tij. Cili ėshtė sot mendimi juaj pėr Enver Hoxhėn?

  Pėrgjigje: Pėr pesė dekada E.Hoxha ka qenė udhėheqėsi kryesor i Shqipėrisė, i dashur dhe i respektuar nga masat e gjera tė popullit. Ndokush thotė se ky qėndrim ishte i imponuar, se njerėzit "bėnin" sikur e donin, kurse nė realitet e kishin frikė, trembeshin prej tij. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Njerėzit e njohėn Enver Hoxhėn nė kohėt mė tė vėshtira, gjatė luftės pėr ēlirimin e atdheut nga pushtuesit e huaj. Ata e njohėn jo nėpėrmjet shkrimeve, por e panė me sy nė malet e Shqipėrisė nė krye tė partizanėve, i hapėn dyert e shtėpisė dhe i dhanė tė hajė nga buka e tyre.
  E.Hoxha ishte organizatori dhe udhėheqėsi i Luftės NĒL, qė u kurorėzua me ēlirimin e vendit nga nazi-fashizmi. Ai hodhi themelet e shtetit tė ri shqiptar dhe e udhėhoqi popullin nė betejat e mėdha pėr ta nxjerrė vendin nga prapambetja shekullore e pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme mė tė mirė. …
  … E.Hoxha ishte i pajisur me njė kulturė tė gjerė. Ai i pėrkiste brezit qė lidhte periudhėn e Rilindjes sonė Kombėtare me kohėt moderne. E.Hoxha lexonte shumė dhe tepėr shpejt. Natyrisht, vendin kryesor e zinin librat historikė e politikė, kujtimet e njerėzve tė shquar nė botė, libra pėr sociologjinė e tė tjerė. Ai kishte njė kujtesė tė jashtėzakonshme; mbante mend ēdo gjė qė ndeshte me interes nė njė libėr, ashtu siē kujtonte njerėz dhe emra tė atyre qė kishte lexuar ose kishte takuar. Shpesh nė bisedat qė bėnte, qoftė edhe pėr jetėn partizane, mbante mend emrat e fshatarėve ku kishte ngrėnė, tė kuadrove qė kishte takuar. Vetėm me datat e shifrat nuk e kishte mirė, i ngatėrronte, duket se pėr ato nuk e lodhte mendjen. …
  … Aktualisht kundėrshtarėt e tij, kur flasin pėr E.Hoxhėn, e cilėsojnė diktator, hakmarrės, qė nuk ndalej pėrpara asgjėje, nėse rrezikohej pushteti i tij. Ata pėr t'u dhėnė "vėrtetėsi" kėtyre akuzave pėrmendin veēanėrisht mungesat nė fushėn e demokracisė apo ekstremizmat qė kanė ndodhur nė zbatimin e luftės sė klasave, qėndrimet e ashpra qė janė mbajtur si ndaj kundėrshtarėve tė regjimit, ashtu edhe ndaj atyre udhėheqėsve qė nė njė mėnyrė ose tjetėr nuk kanė miratuar vijėn e E.Hoxhės.
  Eshtė e qartė se gjatė periudhės pesėdhjetėvjeēare tė Shqipėrisė sė re janė bėrė edhe gabime tė ndryshme, si nė fushėn politike, ashtu edhe nė atė ekonomike. E.Hoxha si udhėheqės kryesor i partisė dhe i shtetit, natyrisht pėr kėto gabime mban edhe pėrgjegjėsinė kryesore. Po kėshtu edhe pėrsa i pėrket dėnimit ekstrem qė u ėshtė dhėnė disa kuadrove tė larta tė partisė, ose edhe pėr “mbylljen” e qėndrimet e ngurta nė marrėdhėniet me botėn e jashtme, ka ndikuar edhe vetė E.Hoxha, me "dyshimet" e tij dhe bindjen se Shqipėrisė rreziqet i vijnė nga tė huajt dhe komplotet e organizuara prej tyre.
  … Ėshtė shkruar se Enveri vitet, sidomos muajt e fundit tė jetės sė tij, nuk ishte i kthjellėt nga pikėpamja mendore. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė. E.Hoxha vuante nga diabeti qysh nga viti 1948, ndėrsa nga shqetėsimet kardiake qė nga viti 1972, kur pėsoi njė infarkt. Qė nga ajo kohė gjendja e tij ka ardhur duke u rėnduar, por asnjėherė nuk iu shmang punės. Nė fakt, nuk ka asnjė mbledhje tė KQ tė Partisė nė tė cilėn tė mos ketė marrė pjesė. Bile edhe mbledhjet e Byrosė Politike ose tė Sekretariatit tė KQ-sė qė janė bėrė nė mungesė tė tij numėrohen me gishta. Unė e kam takuar dhe kam biseduar me tė edhe njė ditė pėrpara se tė vdiste.
  E.Hoxha u shqua si burrė shteti e diplomat me urtėsi tė rrallė. Ai nė bazėn e politikės sė jashtme tė Shqipėrisė sė re vuri parimin e ruajtjes sė sovranitetit tė plotė kombėtar. Ai ngulte kėmbė qė Shqipėria tė kishte zėrin e vet nė botė, qė ajo t'u dilte drejtėpėrdrejt zot interesave tė saj, pa "kujdestarė", pa tė tretė. Ai qysh nė fillim ka udhėhequr luftėn diplomatike pėr t'i siguruar shtetit tė ri shqiptar njė status tė barabartė me shtetet e kombet qė morėn pjesė nė koalicionin antifashist botėror.
  E.Hoxha ishte kurdoherė i mirinformuar pėr ēdo gjė qė lidhej me politikėn e jashtme. Ai lexonte mjaft libra qė kishin tė bėnin me historinė e marrėdhėnieve dhe me tė drejtėn ndėrkombėtare, si dhe me zhvillimin e ngjarjeve nė rajonet dhe "vatrat e nxehta" nė botė. .. Padyshim, vėmendjen kryesore tė tij e tėrhiqnin zhvillimet qė lidheshin mė shumė me vendin tonė, si ngjarjet nė Ballkan, nė pellgun e Mesdheut dhe nė Lindjen e Mesme. Pėr kėto ai reflektonte, diskutonte vazhdimisht, nxirrte konkluzione dhe shkruante.

  Pyetje: Interesimi i tij pėr ngjarjet ndėrkombėtare duket nga pozicioni qė ai merrte shpesh lidhur me temat e politikės sė jashtme.

  Pėrgjigje: E.Hoxha kishte njė intuitė tė veēantė. Ai ishte njė takticien i pėrsosur. Karakteristikė e tij dalluese ishte aftėsia pėr tė reaguar me vendosmėri dhe nė kohėn e duhur ndaj ngjarjeve tė veēanta. Ditėn kur ushtria sovjetike ndėrhyri me forcėn e armėve nė Ēekosllovaki, nė gusht tė vitit 1968, Enveri, pa as mė tė voglin hezitim, e cilėsoi kėtė akt si njė agresion tė tipit fashist, si njė veprim tė rrezikshėm qė mund tė kėrcėnonte edhe lirinė e pavarėsinė e Shqipėrisė...
  -Tani, -tha ai, -ėshtė koha qė vendi ynė edhe de jure tė largohet nga ky traktat ushtarak, qė tashmė ėshtė shndėrruar nė traktat agresiv, njėsoj si NATO-ja. Eshtė e vėrtetė qė de facto nuk bėjmė pjesė prej kohėsh aty, sepse revizionistėt na kanė pėrjashtuar, por aktualisht ne, nga ana jonė, duhet ta denoncojmė botėrisht Traktatin e Varshavės dhe tė shpallim largimin prej tij pėr tė gjitha efektet.
  Fusha tjetėr pėr tė cilėn E.Hoxha tregonte interes tė veēantė ishte ajo e kulturės. Ai diskutonte vazhdimisht dhe ka shkruar shumė pėr problemet qė lidhen me kėtė temė. Ēdo njeri i paanshėm e ka tė lehtė tė konstatojė se te mendimi i E.Hoxhės pėr kulturėn shkrihen pasioni i atdhetarit dhe kultura perėndimore me tė cilėn ishte formuar, me logjikėn e rreptė tė studiuesit marksist. E.Hoxha nga pikėpamja kulturore kishte orientim perėndimor, tė fituar jo vetėm sepse studimet i kishte kryer nė Francė, por sepse ndiqte pėrditė zhvillimet nė fushėn e kulturės, tė letersisė e tė artit nė Perėndim. …
  …E.Hoxha ishte partizan i pasionuar i trashėgimisė kulturore tė sė kaluarės sonė dhe tė asaj botėrore. Ai ishte armik i kozmopolitizmit, por edhe i ksenofobisė. Ruaj nė shėnimet e mia njė bisedė, nė tė cilėn ai thekson:
  -Letėrsia botėrore ėshtė njė thesar qė ėshtė krijuar gjatė rrjedhės sė epokave historike. Prandaj njė pjesė e saj nuk u pėrshtatet kėrkesave tė sotme. Por, nė kohėn e vet, ēdo vepėr ka ndikuar nė zhvillimin e shoqėrisė. ... Prandaj e kaluara nuk duhet marrė "kallėp" e tė hidhet poshtė me lehtėsi, duke thėnė se "e tėrė kjo nuk vlen". Jo, ēdo vepėr duhet analizuar me kujdes duke pasur parasysh kohėn kur ėshtė krijuar.
  Kur sjell ndėrmend qė megjithė kėtė nė praktikėn tonė artistike e letrare ka pasur "ngurtėsi", ose "kufizime" apo "autocensurė", nuk mund tė mos konkludoj se ato qėndrime nė njė pjesė tė madhe kanė lidhje me paaftėsinė e disa drejtuesve tė partisė dhe tė pushtetit, si dhe me oportunizmin e disa krijuesve, tė cilėt pėr tė qenė "brenda", tregoheshin gjoja parimorė dhe impononin qėndrime sektare. Por nuk mund tė mos vė nė dukje se edhe E.Hoxha pėr kėto shfaqje ka pėrgjegjėsinė e vet. Nėn presionin e situatave tė krijuara ka ndodhur qė E.Hoxha, nė disa raste, ka qenė kontradiktor duke iu shmangur bindjeve tė tij tė brendshme.
  Mendimi im ėshtė se E.Hoxha qėndron nė radhėn e personaliteteve mė tė shquara qė ka nxjerrė nga gjiri i vet populli ynė. Pavarėsisht se sot sundojnė pasionet dhe logjika e hakmarrjes antikomuniste, historia do t'i japė E.Hoxhės vendin qė i pėrket. Ashtu siē nuk mund tė mohohet Lufta NĒL e popullit tonė kundėr fashizmit, nuk mund tė errėsohet e tė shuhet emri dhe roli historik i E.Hoxhės nė krijimin e pėrparimin e Shqipėrisė sė re.  09/04/2005

  -------
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BlueBaron : 12-04-2005 mė 09:15

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Thote Ramizi mes tjerash:

  “Ėshtė shkruar se Enveri vitet, sidomos muajt e fundit tė jetės sė tij, nuk ishte i kthjellėt nga pikėpamja mendore. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė.

  -


  shum bukur..

  Pra ishte i ndergjegjshem per te ditur se cbehej..e c'pasoja kishin brylat e tije ne plenume..
  Tamam nje kanibal i vertete..

  rrofsh Mizo..

  do flasim prap..

  ...

 3. #3
  djalli,mė i dashuri i Zot
  Anėtarėsuar
  23-03-2005
  Vendndodhja
  Nė Zvicerr
  Mosha
  56
  Postime
  116

  Epoka e Enverit

  Citim Postuar mė parė nga Brari
  Moderator.. mos e hiq kte teme sic e keni zakon qe i coni tek Gallata poshte shume shkrime interesante kinse ju ha palla per demokraci e e urreni komunizmin..
  Lere temen ketu e te diskutojne njerzit me dinjitet..
  Nuk cohet me zor lexuesi na halene poshte...por i lihet liri te debatoj per cdo gje aty ku eshte vendi..
  Pra ceshtjet Historike do debatohen tek Historia..

  qashtu..

  --------

  gazeta.. Shekulli


  --


  Ramiz Alia: Enveri, protagonist i historisė


  RAMIZ ALIA

  MEMUARE
  Pas njė heshtjee relativisht tė gjatė Ramiz Alia rikthehet publikisht nė mbrojtje tė figurės sė Enver Hoxhės dhe Luftės Nacional-Ēlirimtare. I thur lavdėrime me rastin e 20-vjetorit tė vdekjes dhe shpreh indinjatėn e tij pėr refuzimin e dhėnies sė dėshmisė sė veteranit tė luftės ish-komandantit tė pėrgjithshėm. Mohon gjithashtu qė ish-udhėheqėsi komunist tė ketė humbur kthjelltėsinė mendore nė fund tė jetės sė tij

  “E kam takuar dhe kam biseduar
  me Enverin edhe njė ditė para vdekjes”

  “Ėshtė shkruar se Enveri vitet, sidomos muajt e fundit tė jetės sė tij, nuk ishte i kthjellėt nga pikėpamja mendore. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė. E.Hoxha vuante nga diabeti qysh nga viti 1948, ndėrsa nga shqetėsimet kardiake qė nga viti 1972, kur pėsoi njė infarkt. Qė nga ajo kohė gjendja e tij ka ardhur duke u rėnduar, por asnjėherė nuk iu shmang punės. Nė fakt, nuk ka asnjė mbledhje tė KQ tė Partisė nė tė cilėn tė mos ketė marrė pjesė. Bile edhe mbledhjet e Byrosė Politike ose tė Sekretariatit tė KQ qė janė bėrė nė mungesė tė tij numėrohen me gishta. Unė e kam takuar dhe kam biseduar me tė edhe njė ditė pėrpara se tė vdiste.”

  “Nuk mund tė bėhet leckė lufta
  se dikujt nuk i pėlqen Enver Hoxha”

  “Veēse duhet thėnė fort se njė epokė e tėrė historike dhe protagonisti i saj kryesor, Enver Hoxha, nuk mund tė shuhen e tė hidhen poshtė me gjykime tė njėanshme dhe tė nxitura nga motive personale. Njė periudhė e tillė e historisė sonė, lufta qė solli ēlirimin e atdheut nga pushtuesit e huaj dhe pėrpjekjet e tėrė popullit shqiptar pėr tė ndėrtuar e mbrojtur lirinė e pavarėsinė e vendit nuk mund tė bėhen leckė, sepse dikujt nuk i pėlqen Enver Hoxha. Njė qėndrim i tillė nuk bėn gjė tjetėr veēse hedh baltė mbi historinė e gjithė kombit tonė.”

  “Refuzimi i dėshmisė sė veteranit,
  absurditet i mentaliteteve antihistorike”

  “Mentalitetet antihistorike e subjektive tė ēojnė deri nė absurditete. I tillė ishte qėndrimi, kohėt e fundit, i Ministrisė sė Mbrojtjes lidhur me dhėnien E.Hoxhės tė dokumentit tė Veteranit tė Luftės NĒL. Eshtė e pakonceptueshme, por, mbi tė gjitha, pėrbėn njė ofendim tė madh ndaj tė gjithė atyre qė gjatė uftės u radhitėn nė repartet e ndryshme partizane dhe luftuan pėr ēlirimin e vendit nga pushtuesit e huaj, qė komandantit tė tyre tė pėrgjithshėm t’i refuzohet dėshmia e Veteranit tė Luftės NĒL.”

  Njėzet vjet mė parė vdiq Enver Hoxha, nėn udhėheqjen e tė cilit Shqipėria u ēlirua nga pushtuesit e huaj, fashistėt italo-gjermanė, dhe mė pas, pėr afro katėr dekada drejtoi pėrpjekjet vigane tė popullit tonė pėr tė ndėrtuar njė shoqėri tė pėrparuar dhe tė begatė, tė karakterizuar nga barazia dhe drejtėsia shoqėrore, mbėshtetur nė idealet e socializmit.
  Ndaj figurės sė E.Hoxhės dhe veprės sė tij sot ka qėndrime tė ndryshme. Ka disa qė as duan tė dėgjojnė pėr E.Hoxhėn, qė veprimtarinė e tij si udhėheqės i luftės dhe i ndėrtimit socialist e “pikturojnė” me ngjyrat mė tė zeza qė mund tė imagjinohen. Nuk kam ndėrmend tė polemizoj, as me ata qė vijnė nga radhėt e Ballit apo tė Legalitetit qė, si bashkėpuntorė tė pushtuesit, u mundėn gjatė kohės sė luftės, apo me antikomunistė qė nė ditėt e sotme janė tė “modės”, as me ata qė gjatė regjimit tė kaluar janė persekutuar dhe burgosur, me tė drejtė ose pa tė drejtė. Secili ka motivet e veta personale, tė cilat po i shprehin sa nėpėr gazeta, aq edhe nė emisione tė ndryshme televizive.
  Veēse duhet thėnė fort se njė epokė e tėrė historike dhe protagonisti i saj kryesor Enver Hoxha, nuk mund tė shuhen e tė hidhen poshtė me gjykime tė njėanshme dhe tė nxitura nga motive personale. Njė periudhė e tillė e historisė sonė, lufta qė solli ēlirimin e atdheut nga pushtuesit e huaj dhe pėrpjekjet e tėrė popullit shqiptar pėr tė ndėrtuar e mbrojtur lirinė e pavarėsinė e vendit nuk mund tė bėhen leckė, sepse dikujt nuk i pėlqen Enver Hoxha. Njė qėndrim i tillė nuk bėn gjė tjetėr veēse hedh baltė mbi historinė e gjithė kombit tonė.
  Mentalitetet antihistorike e subjektive tė ēojnė deri nė absurditete. I tillė ishte qėndrimi, kohėt e fundit, i Ministrisė sė Mbrojtjes lidhur me dhėnien E.Hoxhės tė dokumentit tė Veteranit tė Luftės NĒL. Eshtė e pakonceptueshme, por, mbi tė gjitha, pėrbėn njė ofendim tė madh ndaj tė gjithė atyre qė gjatė Luftės NĒL u radhitėn nė repartet e ndryshme partizane dhe luftuan pėr ēlirimin e vendit nga pushtuesit e huaj, qė komandantit tė tyre tė pėrgjithshėm t’i refuzohet dėshmia e Veteranit tė Luftės.
  Pėr Enver Hoxhėn kam shkruar nė librat qė kam botuar, si edhe nė shtypin e pėrditshėm. Besoj se Redaksia e gazetės “Shekulli” do ta plotėsojė kėtė shkrim, duke riprodhuar pjesė nga libri im “Duke biseduar pėr Shqipėrinė ”, qė ėshtė botuar si intervistė nė vitin 2001.

  Pyetje: Padyshim, personi qė dominoi gjatė historisė sė re tė Shqipėrisė ishte Enver Hoxha, udhėheqės i padiskutueshėm, i adhuruar deri nė kult. Ju e keni njohur nga afėr, bashkėpunuat me tė dhe duket se gėzonit besimin e tij. Cili ėshtė sot mendimi juaj pėr Enver Hoxhėn?

  Pėrgjigje: Pėr pesė dekada E.Hoxha ka qenė udhėheqėsi kryesor i Shqipėrisė, i dashur dhe i respektuar nga masat e gjera tė popullit. Ndokush thotė se ky qėndrim ishte i imponuar, se njerėzit "bėnin" sikur e donin, kurse nė realitet e kishin frikė, trembeshin prej tij. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Njerėzit e njohėn Enver Hoxhėn nė kohėt mė tė vėshtira, gjatė luftės pėr ēlirimin e atdheut nga pushtuesit e huaj. Ata e njohėn jo nėpėrmjet shkrimeve, por e panė me sy nė malet e Shqipėrisė nė krye tė partizanėve, i hapėn dyert e shtėpisė dhe i dhanė tė hajė nga buka e tyre.
  E.Hoxha ishte organizatori dhe udhėheqėsi i Luftės NĒL, qė u kurorėzua me ēlirimin e vendit nga nazi-fashizmi. Ai hodhi themelet e shtetit tė ri shqiptar dhe e udhėhoqi popullin nė betejat e mėdha pėr ta nxjerrė vendin nga prapambetja shekullore e pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme mė tė mirė. …
  … E.Hoxha ishte i pajisur me njė kulturė tė gjerė. Ai i pėrkiste brezit qė lidhte periudhėn e Rilindjes sonė Kombėtare me kohėt moderne. E.Hoxha lexonte shumė dhe tepėr shpejt. Natyrisht, vendin kryesor e zinin librat historikė e politikė, kujtimet e njerėzve tė shquar nė botė, libra pėr sociologjinė e tė tjerė. Ai kishte njė kujtesė tė jashtėzakonshme; mbante mend ēdo gjė qė ndeshte me interes nė njė libėr, ashtu siē kujtonte njerėz dhe emra tė atyre qė kishte lexuar ose kishte takuar. Shpesh nė bisedat qė bėnte, qoftė edhe pėr jetėn partizane, mbante mend emrat e fshatarėve ku kishte ngrėnė, tė kuadrove qė kishte takuar. Vetėm me datat e shifrat nuk e kishte mirė, i ngatėrronte, duket se pėr ato nuk e lodhte mendjen. …
  … Aktualisht kundėrshtarėt e tij, kur flasin pėr E.Hoxhėn, e cilėsojnė diktator, hakmarrės, qė nuk ndalej pėrpara asgjėje, nėse rrezikohej pushteti i tij. Ata pėr t'u dhėnė "vėrtetėsi" kėtyre akuzave pėrmendin veēanėrisht mungesat nė fushėn e demokracisė apo ekstremizmat qė kanė ndodhur nė zbatimin e luftės sė klasave, qėndrimet e ashpra qė janė mbajtur si ndaj kundėrshtarėve tė regjimit, ashtu edhe ndaj atyre udhėheqėsve qė nė njė mėnyrė ose tjetėr nuk kanė miratuar vijėn e E.Hoxhės.
  Eshtė e qartė se gjatė periudhės pesėdhjetėvjeēare tė Shqipėrisė sė re janė bėrė edhe gabime tė ndryshme, si nė fushėn politike, ashtu edhe nė atė ekonomike. E.Hoxha si udhėheqės kryesor i partisė dhe i shtetit, natyrisht pėr kėto gabime mban edhe pėrgjegjėsinė kryesore. Po kėshtu edhe pėrsa i pėrket dėnimit ekstrem qė u ėshtė dhėnė disa kuadrove tė larta tė partisė, ose edhe pėr “mbylljen” e qėndrimet e ngurta nė marrėdhėniet me botėn e jashtme, ka ndikuar edhe vetė E.Hoxha, me "dyshimet" e tij dhe bindjen se Shqipėrisė rreziqet i vijnė nga tė huajt dhe komplotet e organizuara prej tyre.
  … Ėshtė shkruar se Enveri vitet, sidomos muajt e fundit tė jetės sė tij, nuk ishte i kthjellėt nga pikėpamja mendore. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė. E.Hoxha vuante nga diabeti qysh nga viti 1948, ndėrsa nga shqetėsimet kardiake qė nga viti 1972, kur pėsoi njė infarkt. Qė nga ajo kohė gjendja e tij ka ardhur duke u rėnduar, por asnjėherė nuk iu shmang punės. Nė fakt, nuk ka asnjė mbledhje tė KQ tė Partisė nė tė cilėn tė mos ketė marrė pjesė. Bile edhe mbledhjet e Byrosė Politike ose tė Sekretariatit tė KQ-sė qė janė bėrė nė mungesė tė tij numėrohen me gishta. Unė e kam takuar dhe kam biseduar me tė edhe njė ditė pėrpara se tė vdiste.
  E.Hoxha u shqua si burrė shteti e diplomat me urtėsi tė rrallė. Ai nė bazėn e politikės sė jashtme tė Shqipėrisė sė re vuri parimin e ruajtjes sė sovranitetit tė plotė kombėtar. Ai ngulte kėmbė qė Shqipėria tė kishte zėrin e vet nė botė, qė ajo t'u dilte drejtėpėrdrejt zot interesave tė saj, pa "kujdestarė", pa tė tretė. Ai qysh nė fillim ka udhėhequr luftėn diplomatike pėr t'i siguruar shtetit tė ri shqiptar njė status tė barabartė me shtetet e kombet qė morėn pjesė nė koalicionin antifashist botėror.
  E.Hoxha ishte kurdoherė i mirinformuar pėr ēdo gjė qė lidhej me politikėn e jashtme. Ai lexonte mjaft libra qė kishin tė bėnin me historinė e marrėdhėnieve dhe me tė drejtėn ndėrkombėtare, si dhe me zhvillimin e ngjarjeve nė rajonet dhe "vatrat e nxehta" nė botė. .. Padyshim, vėmendjen kryesore tė tij e tėrhiqnin zhvillimet qė lidheshin mė shumė me vendin tonė, si ngjarjet nė Ballkan, nė pellgun e Mesdheut dhe nė Lindjen e Mesme. Pėr kėto ai reflektonte, diskutonte vazhdimisht, nxirrte konkluzione dhe shkruante.

  Pyetje: Interesimi i tij pėr ngjarjet ndėrkombėtare duket nga pozicioni qė ai merrte shpesh lidhur me temat e politikės sė jashtme.

  Pėrgjigje: E.Hoxha kishte njė intuitė tė veēantė. Ai ishte njė takticien i pėrsosur. Karakteristikė e tij dalluese ishte aftėsia pėr tė reaguar me vendosmėri dhe nė kohėn e duhur ndaj ngjarjeve tė veēanta. Ditėn kur ushtria sovjetike ndėrhyri me forcėn e armėve nė Ēekosllovaki, nė gusht tė vitit 1968, Enveri, pa as mė tė voglin hezitim, e cilėsoi kėtė akt si njė agresion tė tipit fashist, si njė veprim tė rrezikshėm qė mund tė kėrcėnonte edhe lirinė e pavarėsinė e Shqipėrisė...
  -Tani, -tha ai, -ėshtė koha qė vendi ynė edhe de jure tė largohet nga ky traktat ushtarak, qė tashmė ėshtė shndėrruar nė traktat agresiv, njėsoj si NATO-ja. Eshtė e vėrtetė qė de facto nuk bėjmė pjesė prej kohėsh aty, sepse revizionistėt na kanė pėrjashtuar, por aktualisht ne, nga ana jonė, duhet ta denoncojmė botėrisht Traktatin e Varshavės dhe tė shpallim largimin prej tij pėr tė gjitha efektet.
  Fusha tjetėr pėr tė cilėn E.Hoxha tregonte interes tė veēantė ishte ajo e kulturės. Ai diskutonte vazhdimisht dhe ka shkruar shumė pėr problemet qė lidhen me kėtė temė. Ēdo njeri i paanshėm e ka tė lehtė tė konstatojė se te mendimi i E.Hoxhės pėr kulturėn shkrihen pasioni i atdhetarit dhe kultura perėndimore me tė cilėn ishte formuar, me logjikėn e rreptė tė studiuesit marksist. E.Hoxha nga pikėpamja kulturore kishte orientim perėndimor, tė fituar jo vetėm sepse studimet i kishte kryer nė Francė, por sepse ndiqte pėrditė zhvillimet nė fushėn e kulturės, tė letersisė e tė artit nė Perėndim. …
  …E.Hoxha ishte partizan i pasionuar i trashėgimisė kulturore tė sė kaluarės sonė dhe tė asaj botėrore. Ai ishte armik i kozmopolitizmit, por edhe i ksenofobisė. Ruaj nė shėnimet e mia njė bisedė, nė tė cilėn ai thekson:
  -Letėrsia botėrore ėshtė njė thesar qė ėshtė krijuar gjatė rrjedhės sė epokave historike. Prandaj njė pjesė e saj nuk u pėrshtatet kėrkesave tė sotme. Por, nė kohėn e vet, ēdo vepėr ka ndikuar nė zhvillimin e shoqėrisė. ... Prandaj e kaluara nuk duhet marrė "kallėp" e tė hidhet poshtė me lehtėsi, duke thėnė se "e tėrė kjo nuk vlen". Jo, ēdo vepėr duhet analizuar me kujdes duke pasur parasysh kohėn kur ėshtė krijuar.
  Kur sjell ndėrmend qė megjithė kėtė nė praktikėn tonė artistike e letrare ka pasur "ngurtėsi", ose "kufizime" apo "autocensurė", nuk mund tė mos konkludoj se ato qėndrime nė njė pjesė tė madhe kanė lidhje me paaftėsinė e disa drejtuesve tė partisė dhe tė pushtetit, si dhe me oportunizmin e disa krijuesve, tė cilėt pėr tė qenė "brenda", tregoheshin gjoja parimorė dhe impononin qėndrime sektare. Por nuk mund tė mos vė nė dukje se edhe E.Hoxha pėr kėto shfaqje ka pėrgjegjėsinė e vet. Nėn presionin e situatave tė krijuara ka ndodhur qė E.Hoxha, nė disa raste, ka qenė kontradiktor duke iu shmangur bindjeve tė tij tė brendshme.
  Mendimi im ėshtė se E.Hoxha qėndron nė radhėn e personaliteteve mė tė shquara qė ka nxjerrė nga gjiri i vet populli ynė. Pavarėsisht se sot sundojnė pasionet dhe logjika e hakmarrjes antikomuniste, historia do t'i japė E.Hoxhės vendin qė i pėrket. Ashtu siē nuk mund tė mohohet Lufta NĒL e popullit tonė kundėr fashizmit, nuk mund tė errėsohet e tė shuhet emri dhe roli historik i E.Hoxhės nė krijimin e pėrparimin e Shqipėrisė sė re.  09/04/2005

  -------
  Secili ka Epokėn e vet!Askush s`ėshtė i pėrhershėm,askush s`ėshtė i pėrsosur!Por ē`po bėjmė ne mė tė mirė pėr atėdheun Tonė se sa bėri Enveri?
  Mė duket se kemi sjellur shqipėrinė nė kohėn e Principatave tė mesjetės!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Mbas ramizit per enverin del sokoli per ramizin..

  panorama

  --

  Pėr herė tė parė, i biri i Enver Hoxhės, Sokoli, rrėfehet nė emisionin "Zonė e Lirė" tė gazetarit Arian Ēani. Tė pathėnat mes viteve 1972-1985


  Kur Enveri vendosi tė zėvendėsohej nga Ramiz Alia
  Zoti Hoxha pa humbur kohė unė do tė desha t’ju bėja disa pyetje, qė lidhen me Enver Hoxhėn. Mė saktė pėr atė ēfarė ka ndodhur nė lidhje me tė jo vetėm nė vitet 84-85, kur ai si rezultat i sėmundjes do tė linte jetėn, por qė nė fillim kur i janė shfaqur simptomat e para tė sėmundjes, pra nė vitin 1972, kur ai do tė goditej nga njė parainfrakt nė zemėr. Qė atėhere nė jetėn e tij janė shfaqur edhe disa goditje radhazi, ēfarė bėri qė udhėheqėsit e tjerė tė asaj kohe tė ndikonin qė ai tė rrinte sa mė larg problemeve dhe sa mė larg shqetėsimeve tė realitetit.
  Do tė ishin me interes pėr publikun shumė tė panjohura, qė lidhen me figurėn e babait tuaj pėr vetė faktin e se ju keni qenė edhe njeriu qė keni ndarė apo diskutuar shumė probleme kokė mė kokė me bababanė tuaj.

  Zoti Sokol nė lidhje me faktin, qė kryesisht pas vitit 1984 nė mungesė tė Nexmijes ju keni qenė konfidenti i tij ne donim tė dinim si pėrgjigje tė parė se sa i izoluar ka qenė Enver Hoxha pas vitit 1972, pra pas goditjes sė parė nė zemėr?
  Nė ‘72-shin babai im pati goditjen e parė tė lehtė nė zemėr dhe nė vitin 1974 ajo u pėrsėrit mė e fortė. Si rezultat i kėtyre, natyrisht u pėrpilua njė portokoll pėr lėvizjet fizike dhe aktivitetet e tiė shoqėrore. Ndėrkohė nė ato momente kishte filluar edhe ajo psikoza e sėmundjes, qė tani zemra e tij konsiderohej si njė bombė, qė mund tė plaste nga momenti nė moment. Nė kėtė sens, filluan edhe kufizimet e lėvizjeve tė tij, qė do tė thotė se mirinformimi mbi realitetin dhe prekja e problemeve nuk ishte mė si mė parė. Qė prej asaj kohe, pra nė vitet ‘72-‘74 informimi i tij bėhej vetėm prej informacioneve, qė i vinin. Ato morėn njė rol thelbėsor duke mos qenė e mundur qė ai tė prekte vetė gjėrat operativisht nė terren. Por kjo gjė u bė shumė e theksuar pas vdekjes sė Hysni Kapos dhe sidomos mė mbrapa pas vdekjes sė Mehmet Shehut.

  Pra nė vitet 1972–1974 kur iu shfaq pėr herė tė parė sėmundja, ka qenė momenti kur Enveri, pra babai juaj nuk i kontaktonte mė njerėzit dhe nuk i merrte mė informacionet si mė parė?
  Nė qoftė se informacionet mė parė i vinin nė shumė drejtime, natyrisht edhe nga dy krahėt kryesorė tė tij siē ishin Hysni Kapo dhe Mehmet Shehu, por atė e gjeje tė paktėn edhe katėr herė nė muaj jashtė Tirane. Kėto dalje i kishte nė takime me popullin apo nė aktivitete tė tjera si nė Pleniumet e partive nė rrethe etj. Pra ishte nė kontakt direkt me realitetin dhe bazėn.

  Pra, pas vitit 1974 ai nuk kishte mundėsi t’i verifikonte tė gjitha informacionet nė terren apo jo?
  Nuk kishte mundėsi. Nuk ėshtė se pas ‘74-ės ai nuk lėvizi. Ai sėrish lėvizte, por jo me atė intesitetin qė kishte pasur mė pėrpara.

  Sokol, si e pėrjetoi ai vetė momentin pas goditjes sė parė, sidomos pas vitit 1974?
  Natyrisht edhe vetė ai e ndjente veten tė izoluar fizikisht nga kontakti me njerėzit, por unė dua them se ai nė vitet pasi Alia ishte zgjedhur president, nuk jam i qartė nė data, por mė duket se ėshtė viti ‘82, arriti ta perceptojė atė situatė pra situatėn e vėrtetė tė mashtrimit dhe tė manipulimit tė jetės sė vendit nga vetė Ramiz Alia.

  Pra kėtė ndėrgjegjėsim ai e arriti nė vitet e fundit?
  Nė vitet e fundit.
  Pra ju thoni qė nė vitin 1982, kur Ramiz Alia u zgjodh president ai filloi tė dyshojė te Ramizi, qė nė fund tė fundit ishte njeriu, qė ishte pėrcaktuar apo piketuar nga vetė Enveri?
  Ai u piketua nė 82-shin.
  Para se tė shkojmė te viti ‘82 zoti Hoxha, dua tė mbetemi te momenti pas vitit 1974, kur babai juaj pėsoi goditjen e dytė nė zemėr. Nuk do tė kalonte shumė kohė dhe nga sa dimė ne, tė paktėn nga ato qė kemi lexuar nė shtyp, ka versione sipas tė cilave Enveri edhe pse ishte i sėmurė kishte arritur atė qė pa lejen apo pa mendimin e tij nuk mund tė bėhej asgjė nė Shqipėri.

  Unė dua tė di mendimin tuaj zoti Hoxha, pasi ju jeni djali i tij, por keni qenė edhe shumė pranė tij. Pra a ėshtė e vėrtetė zoti Hoxha, se pas vitit 1974 gjėrat nė Shqipėri mund tė bėheshin edhe nga drejtime tė tjera, jo shumė nėn kontroll dhe nėn vėmendjen e Enverit?
  Pikėrisht me disinformimin me aq sa ē’mundem unė tė flas , do t’ju tregoj dy shembuj, natyrisht tė ndryshėm nga njėri-tjetri.
  Pėr shembull marrim rastin e tufėzimit. Rasti i tufėzimit si iniciativė ndoshta ishte iniciativė e mirė, sepse donte tė ngushtonte dallimin e fshatit nga qyteti, por disinformacioni ishte nė sensin qė populli vetė ėshtė dakord dhe euforia partiake ishte shumė e madhe. Ky ishte njė studim, qė u bė nga Harilla Papajorgji, qė punonte nė Institutin e Marksizėm-Leninizmit nė atė kohė, pėrkthyer ajo edhe nga disa skema sovjetike pėr tufėzimin, por qė pastaj u institucionalizua nga Komiteti Qendror dhe nga Byroja. Unė di tė them kėtė, sepse edhe kam biseduar direkt pėr kėtė ēėshtje me babain tim. Ai gjithmonė dyzohej ndėrmjet kėtij mendimi kolegjial, qė i ofrohej dhe faktit se si mund tė bėjė njė fshatar pa njė lopė dhe pa njė dhi.

  Ju thoni qė e thoshte vetė Enveri nė atė kohė?
  Po.

  Jua ka thėnė juve?
  Ma ka thėnė. Ma ka thėnė shprehimisht.

  Por si ka mundėsi qė e lejoi zoti Hoxha?
  Sepse disinformacioni ishte aq i fortė. Informacioni qė vinte nga rrethet fliste se si ishte pritur nė rrethe ky orientim i Partisė. Ky informacion vinte nga shumė drejtime. Informacioni ishte i tillė qė fshatarėt e kanė pritur mirė kėtė gjė dhe euforia kaloi jashtė cakut tė duhur. Pamundėsia pėr ta prekur vetė kėtė situatė bėri qė ai tė ishte i dyzuar pėr kėtė veprim. Por po tė shikosh edhe vendimet, qė u morėn nė atė kohė u bėnė edhe diferencime midis zonave tė ulėta dhe atyre tė larta. Kjo ishte tamam nė kėtė sens qė ai nuk ishte i bindur qė kjo mund tė kishte zbatim tė mirė. Se nė njė anė ėshtė orientimi dhe ana tjetėr ėshtė mėnyra e zbatimit.

  Por nė tė njėjtėn kohė mė thoni se nuk ishte i bindur dhe se kėtė gjė jua ka thėnė edhe juve qė jeni dėshmitar. Por nga ana tjetėr ai nuk kishte asnjė mundėsi qė ta frenonte kėtė gjė?
  Nė qoftė se vendimi kolegjial dhe informacionet, qė vinin tregonin qė ky orientim i Partisė pėrkrahej nga poshtė, ai nuk mund t’i dilte kundėr.
  Ne mund tė marrim edhe njė rast tjetėr, qė ėshtė e kundėrta e kėtij shembulli si pėr shembull rasti i fesė.
  Nė rastin e fesė unė them se ishte njė rast, qė ai e prekte vetė situatėn pavarėsisht nga gjendja e tij shėndetėsore.
  Rasti i fesė me sa mė kujtohet mua ėshtė menjėherė pas revolucionit kulturor nė Kinė. Nė atė kohė kishte edhe njė orientim tė tillė, qė thoshte se feja ėshtė opium pėr popullin. Mbi bazėn e kėtij orientimi nė fillim rinia durrsake dhe qė mė vonė mori hov nė tė gjitha rrethet, mori iniciativėn pėr prishjen e kishave dhe xhamive. Por duke qenė se ai mundi ta zotėrojė situatėn doli dhe me ato qė dihen dhe qė janė tė shkrojtura qė u lėshua dhe orienimi qė kishat dhe xhamitė janė vėrtetė objekte kulti, por janė edhe objekte kulture dhe historike. Nė praktikė nuk ndodhi qė tė mos prisheshin kishat dhe xhamitė, por ndodhi qė kishat dhe xhamitė mė kryesore nuk u prishėn, sepse pėrndryshe ne nuk do tė kishim asnjė kishė.

  Ju thoni se Enveri nė atė kohė ėshtė shprehur nė ambjente tė ngushta se kjo gjė nuk duhet tė ndodhte?
  Kėtė orientim e ka tė shkrojtur.

  Ku ėshtė e shkruar?
  Kjo patjetėr ėshtė nė arshiva, pasi nė bazė tė kėtij udhėzimi u frenua prishja e kishave.
  Zoti Sokol, tė gjithė shqiptarėt sa herė qė i referohen atij sistemi thonė qė Enveri prishi kishat dhe xhamitė.
  Unė dua tė marr njė rast tė freskėt nga njė intervistė qė dha Sali Berisha kėto kohėt e fundit….,

  Ku e ka dhėnė kėtė intervistė Berisha?
  Mė duket se te Klani, nė emisionin “Opinion”. Ai ndėrmjet tė tjerash, kur iu kėrkua tė shpjegonte ato qė ndodhėn nė 97-tėn tha se nuk ka mundėsi qė njėshi t’i dijė tė gjitha gjėrat. Unė e kuptova shumė mirė se ashtu ėshtė, se nuk mundet qė njėshi tė dijė gjithēka. Por Berisha e tha kėtė, kur e pėsoi nė kurrizin e tij.
  Zoti Hoxha, unė jam kurioz tė di se si mund tė ndodhnin disiformimet, qė i bėnin Enverit pra babait tuaj, jo pėr ndonjė arsye tė madhe thatė ju, por thjesht se donin tė tregoheshin servilė dhe tė tregoheshin sa mė tė zellshėm pėrballė udhėheqėsit tė Partisė. Gjithsesi njė gjė mė bėn pėrshtypje. Mirė disa qė arrinin dhe e disinformonin, por si ka mundėsi qė Enveri disinformohej pikėrisht edhe kur nė krahun e tiė, pra nė krahun e djathtė erdhi Ramiz Alia, i cili ishte edhe njeriu qė e kishte mbėshtetur.

  Pra si mundi qė Ramizi ta lejonte njė gjė tė tillė?
  Ramizi siē thamė u prezantua si suksesor, pra si pasardhės, nga vetė Enver Hoxha nė vitin 1982 nė njė takim, qė pati babai im me zgjedhėsit siē bėheshin nė atė kohė para zgjedhjeve pėr Kuvendin Popullor. U bė njė takim nė zonėn e tij elektorale, qė ishte andej, mė duket nga Medreseja dhe aty, ai pėrveē fjalimit qė mbajti e prezantoi atė si pasardhėsin e tij. Nė atė kohė ato takime natyrisht jepeshin edhe nė televizion.
  Mbaj mend mirė qė kur ėshtė kthyer nė shtėpi, kemi qenė tė tre nė studio, unė me bashkėshorten time dhe ai. Ai siē nuk e kishte shumė zakon na pyeti : Hė si ju duk takimi me zgjedhėsit.
  Natyrisht unė e ndjeva se ai donte njė mendim pėr kėtė gjė tė re.
  Aty Liliana ia tha troē: “Pse duhej kjo pėr Ramiz Alinė”.
  Pra fjala ishte se ēfarė ishte ky prezantim pėr tė kur koha do ta sillte normalisht. Se ėshtė njė pak e rėndė kur prezanton njė pasardhės pasi kjo do tė thotė se ky njeri edhe do tė vdesė gjė qė nė atė kohė faktikisht ishte tabu.
  Ai si dėgjoi Lilianėn, me dhimbje na ka thėnė: “Nuk kisha rrugė tjetėr se shėndetit tim nuk i dihet dhe populli duhet pėrgatitur”. Kėtė fjalė e mbaj mend shumė mirė.

  Liliana i tha se pse duhej ta kishte bėrė kėtė zgjedhje pėr Ramiz Alinė?
  Ajo saktėsisht i tha se pse duhej ta bėnte kėtė gjė pėr Ramiz Alinė, sepse ishte njė gjė jashtė kornizave normale.

  Po Enveri si i tha?
  I tha atė qė tė thashė se nuk kishte rrugė tjetėr dhe populli duhej pėrgatitur.


  vijon nesėr

  20 vjet mė parė, pikėrisht mė 9 prill 1985 ka vdekur klinikisht Enver Hoxha, i cili pėr 50 vjet drejtoi me dorė tė hekurt shtetin komunist. Tri ditė mė pas, mė 11 prill ėshtė dhėnė lajmi publik pėr vdekjen e tij, i cili nė ato momente shkaktoi njė dhimbje mbarėpopullore.
  Pėr kėtė arsye, pikėrisht mbrėmė nė emisionin “Zonė e Lirė” nė stacionin televiziv “TVA”, tė drejtuar nga gazetari Arian Ēani ishte i ftuar vetė djali i Enver Hoxhės, Sokol Hoxha. Ai ka qenė ndėr tė tjera edhe njeriu mė i afėrt pėr tė atin (pas tė ėmės, Nexhmijes), aq sa ėshtė ndodhur shumė herė pranė tij nė biseda intime, madje edhe kur kishin tė bėnin me probleme madhore tė vendit.
  Njė vit mė parė, pikėrisht nė datėn qė pėrkujtonte vdekjen e Enver Hoxhės, po nė atė studio tė televizionit “TVA”, e shoqja e Sokolit, Liliana Hoxha zvilloi njė bisedė tė zgjeruar, tė cilėn gazeta “Panorama” e botoi tė plotė. Duke parė interesimin e publikut pėr intervistėn e Liliana Hoxhės tė botuar njė vit mė parė, redaksia e gazetės vendosi qė edhe sot ta vijojė botimin e intervistės sė Sokolit, i cili del publikisht pėr herė tė parė pas 15 vjetėsh. Ai ndėrmjet tė tjerash nė kėtė 20-vjetor tė vdekjes sė tė atit, Enver Hoxha, tregon detaje, tė cilat nuk kanė qenė tė njohura mė parė. Flet pėr momentet e izolimit tė Enverit pas viteve 72-74, kur i filluan simtomat e para tė sėmundjes nė zemėr. Si keqinformohej ai nga bashkėpunėtorėt e tij tė ngushtė. Momenti i parė, qė zgjodhi zėvendėsin e tij dhe ēfarė bisede ėshtė bėrė nė shtėpi, kur kishte prezantuar Ramiz Alinė si zėvendės direkt tė tij, etj.  Karriera e Sokol Hoxhės

  • Sokol Hoxha 54 vjeē.
  • Ėshtė i martuar me Liliana Hoxhėn.
  • Ka dy fėmijė, Valbonėn dhe Shpatin.
  • Ėshtė diplomuar nė vitin 1974 pėr Inxhinieri Elektronike.
  • Nga viti 1974 deri nė vitin 1981 ka punuar pranė qendrės elektronike nė Istitutin e Mekanikės nė Tiranė.
  • Nga viti 1981 deri nė vitin 1986 Sokol Hoxha ka qenė zėvendės drejtor i pėrgjithshėm i Postave dhe Telekomunikacionit.
  • Nga viti 1986 deri nė vitin 1990 ka qenė drejtor i pėrgjithshėm i Postave dhe Telekomunikacionit (Albtelekom)
  • Ėshtė drejtori i parė i kėtij institucioni, qė ka mundėsuar ndėrlidhjen automatike me jashtė
  • Nga viti 1990 deri nė vitin 1998 ka qenė i papunė
  • Nė vitet 1998-2003 ka punuar si inxhinier pranė njė firme private kompjuterash nė Tiranė.
  • Nė atė kohė ėshtė larguar nga puna nėn njė presion tė papritur siē shpreh ai vetė se nuk duhej tė shkruante mė kundėr Ramiz Alisė ( tė paktėn kėshtu i ėshtė thėnė nė atė kohė)
  • Nga viti 2003 e deri mė sot vazhdon punėn nė njė firmė tė huaj brenda sektorit tė tij profesional.  Nesėr do tė lexoni

  Hipokrizia e Ramiz Alisė, kur tim eti i vinin informacionet e sheqerosura dhe ēfarė bėnte ai vetė, kur mė vonė pasi kishte zėvendėsuar Enverin gėnjehej nga tė njėjtit njerėz
  Pse shpėtoi Ramizi pas festivalit tė XI tė kėngės nė Radio Televizion, kur nė vend tė tij e kanė pėsuar Todi Lubonja dhe Fadil Paērami. Si mund tė gėnjejė ai sot Todi Lubonjėn tė cilin e ka shok dhe pse nuk e arrin dot njė gjė tė tillė te Fadil Paērami.
  Si u arrit qė Ramiz Alia tė dilte pasardhės i Enverit. Byroja e kalkuluar nga vetė ai nė mėnyrė qė Enveri tė mos kishte zgjidhje tjetėr
  Marrėdhėniet e Enverit me Hysni Kapon para dhe pas vdekjes sė tij dhe si u formulua versioni zyrtar pas lajmit tė marrė nga Parisi
  ---

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  ki harilla eshte nga te paret mos i pari kambist qe dolli me thes me para para teatrit kukullave e shiste blente dallėrs.. e dhrahmira..
  pi.. semes.. kesi kopilash mbante dull m.uti afer e tjeret i kalbi ne spac..

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Jam dakort qe tema te tilla per historine te diskutohen ketu dhe jo ne vend tjeter prandaj dua te them disa gjera;


  1- dikush ka thene qe cdo gje ka ne fillim lavdine me pas kritiken dhe me von historin qe i jep vendin e duhur.


  2-prandaj e gjykoj shum te drejt qe ne kete moment te kritikojne te gjithe ata qe e kane njohur si njerin dhe tjerin sepse kjo eshte faza e kritikave pasi ajo e lavdise ka kaluar, kjo edhe per arsyen e thjeshte sepse nje dite do te vdesin dhe te vdekurit nuk mund te tregojne me.
  biles jo vetem ata por dhe ne duhet ta kritikojme me fakte ate periudhe
  sepse e kemi jetuar vete dhe brezat e rinj duhet te njohin lavdine dhe kritiken, pasi mbas nesh nuk ka kush te flase me per ate kohe, prandaj moderues mendoj se cdo shkrim do jete i vlefshem nje dite dhe faqet e ketij forumi mund ti shfletoj ndonje historian kur ne te mos jemi me.

  3-Persa i perket asaj qe Enveri ishte i vetdijshem per cdo gje deri diten e fundit nuk e besoj dhe per kete sjell nje fakt te vogel por kuptim plote.

  une e kam thene diku ne nje postim qe familja ime nuk ka patur asnjeher komunist por por ka patur njerez dhe miq qe kane punuar ne min e brendshme dhe drejtorine e dyte.
  sqaroe ti braro ca ishte drejtoria e dyte se ka shum qe nuk e dine sidomos te rinjte.
  dhe njeri prej tyre me inicialet S.L me ka shpruhur ne kofidence ne ate kohe qe Enveri kur kishte dale per shetitje ne lulishtet e bllokut i kishte bere nje xhest me pellembet e duarve tek veshet dhe me gjuhen jashte
  ushtarit qe bente roje , dhe ky i fundit kete fakt ja shprehu komandantit te tij dhe shokeve ne garde por reagimi i gardisteve ishte biruce per ushtarin pasi ka cenuar rende figuren e komandantit . nese dikush don prova me pak kerkime mund te gjej ushtarin nese eshte ende gjalle.

  DHE ju ftoj te shkruani sidomos me fakte qe dikujt ti vlejne neser.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  drejtoria e dite ose e dyte quhej nje sektor i sigurimit te shtetit qe ruante ose mbronte udheheqjen e larte te partis punes dhe qeverise.. ose me mir me then.. enverin.. sepse kur enveri i kafshonte udhehqesit e tjere kjo drejtori jo qe nuk i ruante apo mbronte por perkundrazi... i zdrugonte.. me keq..
  drejtori i saje ..legjendari.. llambi pecini.. nje super spiun me kualitete te jashtzakonshme ne profesion.. perfundoi vet ne birucat e sigurimit dhe pastaj mbasi e rropen dhe e trodhen mire.. ja futen nje plumb ..e vate si te tjeret ne te semes..

  dardo.. qe ja ka bere me dore e llape ushtarit te gardes.. nuk tregon se kish humbur aftesine ki dulla inė... qe tu punonte qindin atyre qe mendja tij i thosh se nuk e duan aqė shumė..
  Ne se Ramizi do thote se.. ai Dulla pra kish rrjedhur me kohe.. athere duhet Ramizi te pranoje se ne spastrimet e "pas rrjedhjes" autor e regjisor eshte Mizi..
  Po kete nuku e ha Miz orizi.. por dhe kot nuk ja fut..

 8. #8
  .......TART.......
  Anėtarėsuar
  14-12-2002
  Vendndodhja
  uk
  Mosha
  41
  Postime
  25
  “Refuzimi i dėshmisė sė veteranit,
  absurditet i mentaliteteve antihistorike”

  “Mentalitetet antihistorike e subjektive tė ēojnė deri nė absurditete. I tillė ishte qėndrimi, kohėt e fundit, i Ministrisė sė Mbrojtjes lidhur me dhėnien E.Hoxhės tė dokumentit tė Veteranit tė Luftės NĒL. Eshtė e pakonceptueshme, por, mbi tė gjitha, pėrbėn njė ofendim tė madh ndaj tė gjithė atyre qė gjatė uftės u radhitėn nė repartet e ndryshme partizane dhe luftuan pėr ēlirimin e vendit nga pushtuesit e huaj, qė komandantit tė tyre tė pėrgjithshėm t’i refuzohet dėshmia e Veteranit tė Luftės NĒL.”


  ke degjuar gje gjermanet ti ta thirrin hitlerin hero
  "Biologically speaking, if something bites you it's more likely to be female."

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  e i ngrati..ka qene i izoluar.. e nuku ka ditur gje cbenej ne popull..
  Paska qene i rrethuar egersisht nga rrethimi imperialisto revizionist..
  Po te bijte qe nuk kan qene ne cerdhe ne ato vite..por ne Universitete e drejtora ndermarrjesh.. pse nuku e cane rrethimin imporialisto ramizo-isto hekurano-Palist-lenkoist.. e ti thoshin..se jan qindra prifta burgjeve.. apo se nuk i del 30 lekshi per dit pune fshatereve as per buk thate..se vet buka e zeze bente dizet leka..
  Po breket me se do i blinin.. po kepuc--kanatjere gjiz orizin me se do e blenin.. apo..he se vjedhin ata..e ja pra pse u gdhi Shqiperia ne 1989-90 me 2 meleon hajdute..


  Gazeta Shqiptare ckruan..

  --------


  INTERVISTA/ Flet Ilir Hoxha: Babai klinikish t ivdekur qė nga 9 prilli

  "Lapidari i ushtarėve anglezė me mermerin e varrit tė Enverit"


  --------------------------------------------------------------------------------

  Rezarta Delisula


  Fillimi i vitit 1985 nisi pėr ish-udhėheqėsin e shtetit Enver Hoxha me njė festė tė vogėl familjare pėr 40-vjetorin e martesės me Nexhmijen, shoqen e luftės dhe tė jetės. Pak ditė mė vonė, mė 17 janar, ai mėson se Teuta, nusja e Ilirit, lindi djalė, tė cilit i vunė emrin Besmir. Ky ishte dhe gėzimi i fundit i Enver Hoxhės, i cili pas tre muajsh vdiq. Mė 11 prill 2005 bėhen 20 vjet nga vdekja e udhėheqėsit mė jetėgjatė tė shtetit shqiptar. Njė datė qė ka mbetur nė memorjen e ēdo shqiptari, edhe pse nė tė vėrtetė nuk ėshtė krejtėsisht e saktė. Nė tė vėrtetė, Enver Hoxha ka vdekur klinikisht qė nė 9 prill, por njė gjė e tillė u mbajt sekret deri nė 11 prill. Po si kanė qenė vitet e fundit tė tij, sėmundja, marrėdhėniet me Nexhmije Hoxhėn … Tė gjitha kėto pyetje gjejnė pėrgjigje nė intervistėn e Ilir Hoxhės tė dhėnė pėr Gazetėn Shqiptare. Djali i ish-udhėheqėsit kujton momentet e tmerrshme tė zhvarrosjes sė tė atit, si dhe paradoksin e ēuditshėm: pllaka e varrit tė Enver Hoxhės i ėshtė adaptuar memorialit tė ushtarėve anglezė tė rėnė nė Shqipėri gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.

  Si kanė qenė marrėdhėniet mes prindėrve tuaj?
  Ata kanė pasur njė mirėkuptim tė pėrkryer, qė tė rrezatonte respekt dhe dashuri pėr prindėrit, e qė nė tė ardhmen u reflektuan nė dashurinė e respektin pėr gruan time, Teutėn, dhe fėmijėt e mi. Nuk i kam parė asnjėherė tė bėnin fjalė me njėri-tjetrin. "Kontradiktat" i kam vėnė re vetėm njė herė tė vetme.

  Kur ka qenė ky rast?
  Pėrkujdesja e mamasė ndaj babait nė moshė tė thyer ishte shtuar sė tepėrmi. Ai e dinte qė mosha bėnte tė vetėn, por nuk donte ta pranonte, se binte nė kontradiktė me shpirtin. Babai punonte shumė, ndėrsa mamaja i rrinte nė kokė qė tė mos lodhej dhe i thoshte se edhe doktorėt i kishin thėnė tė njėjtėn gjė. Dhe babai iu kthye mamasė me zemėrim: "Doktorėt kėtė punė kanė, s'dinė tė thonė gjė tjetėr". Kjo ishte e vetmja "kontradiktė", nėse mund tė quhet e tillė.

  Kur u sėmur babai pėr herė tė parė?
  Ka qenė fundi i vitit 1973, kur ai pėsoi njė infarkt dhe qė atėherė vendosi tė ndahet nga "shoku i ngushtė", duhani.

  Pinte shumė duhan Enver Hoxha?
  Babai e kishte nisur cigaren qė kur shkoi nė Francė dhe e ka pirė pėr 43 vjet radhazi. Mė kujtohen shumė skena dhe ditari qė mbante babai, ku shkruante edhe pėr cigaren. Kur erdhi Ēu En Lai pėr vizitė nė Shqipėri dhe e pa qė babai pinte shumė cigare, i tha se duhej tė pinte cigare kineze me duhan tė denikotizuar dhe shumė shpejt i dėrgoi disa kuti tė rrumbullakėta teneqeje, qė mbanin nga 50 cigare. Kur ne e kritikonim tė mos pinte shumė se i bėnte dėm pėr shėndetin, ai na thoshte me tė qeshur: "Janė pa nikotinė, se ndryshe nuk do m'i kishte rekomanduar Ēu En Lai". Kur babai la cigaren nė vitin 1973 pas infarktit tė parė, unė mora njė letėr dhe nisa t'i bėja disa kalkulime, dhe i thashė se ai nė 43 vjet qė pinte duhan, kishte pirė 52 kilometra cigare.

  Ku ndodheshit ju kur mėsuat goditjen e fortė qė mori nė zemėr babai juaj?
  Unė isha nė punė. Ishte 9 prill. Me lajmėruan se babai ishte rėndė. Ataku nė zemėr i kishte rėnė rreth orės 9 tė mėngjesit dhe ai ra nė koma duke pėsuar vdekje klinike. Mamaja lajmėroi menjėherė mjekėt, tė cilėt ishin tė gatshėm pėr vetė gjendjen shėndetėsore tė tij. Edhe pas pėrpjekjeve tė mjekėve, babai nuk doli mė nga koma. Kur shkova ta shihja, e gjeta nė shtratin e tij me plot aparatura rrotull. Njė lėmsh m'u mblodh nė grykė. E pėrkėdhela nė kokė dhe i thashė se jam Lilo, por ai s'reagoi, edhe pse jam i sigurt qė mė ka ndier.

  Sa zgjati kjo gjendje?
  Kjo zgjati deri mė 11 prill, rreth orės 2 tė mėngjesit. Unė sapo kisha rėnė pak mbi shtrat, me gjithė rroba, tė pushoja, se kisha dy ditė pa gjumė. Mė thėrritėn dhe shkova menjėherė nė dhomėn e tij. Zemra i kishte pushuar. E putha dhe dola. Ky ishte momenti mė intim, pasi gjatė ceremonisė sė varrimit nuk kisha mė rast tjetėr tė rrija me tė. U futa nė dhomėn time e qava pėr t'u ēliruar. Mė pas ēdo gjė ishte publike. Ceremonia nė Kuvendin Popullor, ceremonia nė sheshin "Skėnderbej", dhe mė pas varrimi te Dėshmorėt e Kombit.

  Nė vitin 1992, eshtrat e 10 zyrtarėve tė lartė, pėrfshi edhe babanė tuaj, u zhvarrosėn?
  Ky ishte akti mė makabėr i mundshėm. Nė fillim tė majit, nga ora 21.00, ra dera. Njė person i panjohur mė dorėzoi njė zarf nga Bashkia dhe mė pas u zhduk. Brenda zarfit ishte njė njoftim pėr ne qė tė nesėrmen, nė orėn 6.00 tė mėngjesit, duhej tė paraqiteshim nė varrezat publike tė Sharrės, pasi do tė bėhej rivarimi i Enver Hoxhės. Unė ndihesha vetėm. Nėna ishte nė qeli. Pasi lajmėrova vėllanė dhe Klemin, burrin e motrės, shkuam te Varrezat e Dėshmorėve. Nuk na lanė tė futeshim brenda dhe natėn e kaluam te dera e varrezave. Dėgjoheshin zhurmat e matrapikėve. Hapja e varreve pėrfundoi rreth orės 10 tė mėngjesit.

  Shkuat te arkivoli pasi e hapėn?
  Shkuam dhe u siguruam qė babai ishte aty. Siē mė thanė mė vonė ata qė hapėn varret, u befasuan, pasi nuk ishte prishur fare dhe u ngjante si i gjallė. Ora ishte 11. Morėm arkivolin dhe e ēuam nė varrezat e Sharrės. Aty pėrsėri gjetėm 10 varre tė hapura. Varret nuk kishin as pllaka ēimentoje. Pas disa ditėsh na u desh ta nxirrnim edhe njė herė arkivolin dhe, pasi ia rregulluam me betonarme dhe e salduam, e vendosėm sėrish aty. Nga jashtė menduam t'i bėjmė njė varr tė thjeshtė.

  Kemi dėgjuar se pllaka e varrit tė babait tuaj ėshtė pėrdorur nė memorialin e ushtarėve anglezė tė rėnė nė Shqipėri gjatė luftės?
  Pasi regjimi i Berishės bėri aktin makabėr tė zhvarrosjes, vajta dhe u interesova pėr bllokun e mermerit tė kuq dhe gėrmat e emrit dhe numrat e viteve. Kėtė e kishin bėrė mė parė edhe familjarėt e tė zhvarrosurve tė parė. Pas njė diskutimi bajat me drejtuesin e ndėrmarrjes funerale, mė thanė se ato s'mund tė jepeshin. Pak vite mė vonė, teksa kaloja nė Parkun Kombėtar, mė tėrhoqi vėmendjen obelisku i ushtarėve anglezė tė rėnė nė Shqipėri gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Kur iu afrova bllokut tė mermerit, dallova dhe njoha se ai ishte mermeri i kuq i varrit tė babait tim, madje kishin mbetur edhe shenjat e vrimave tė montimit tė gėrmave. Eshtė ofezė pėr ushtarėt anglezė qė t'u vihet pllaka mermertė e njė tjetėr varri. Shteti shqiptar nuk duhet tė bėnte njė gafė tė tillė.


  11 prill 1985, e gjithė Shqipėria zi e lot pėr vdekjen e udhėheqėsit tė hekurt

  Duke gdhirė 11 prilli i vitit 1985, kryetarit mė jetėgjatė tė shtetit shqiptar, pas dy ditėsh nė koma, zemra i pushoi sė funksionuari. Po atė mėngjes herėt qytetarėt mėsuan lajmin e vdekjes sė Enver Hoxhės. Zija pushtoi gjithė vendin. Pėr rreth pesė ditė radhazi homazhet vazhdonin nė Presidencė. Para pėrcjelljes pėr nė Varrezat e Dėshmorėve, nė sheshin "Skėnderbej" u zhvillua njė miting, ndėrsa sheshi u mbush plot e pėrplot. E gjithė Tirana dhe mijėra njerėz tė ardhur nga rrethe tė ndryshme tė vendit shoqėruan kortezhin e pafund drejt banesės sė fundit. Edhe pas kėsaj vinin njerėz nga rrethe tė tjera tė vendit, duke i vendosur kurora me lule ish-udhėheqėsit.

  ---

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  panorama

  --

  sokol hoxha
  intervista

  I biri i Enver Hoxhės rrėfen tė panjohurat e jetės familjare tė babait tė tij


  Sokol Hoxha: Pėrplasjet e babait tim me Mehmetin
  vijon nga numri i kaluar  Zoti Sokol, a e priste vetė Enveri vdekjen e Hysniut, pra e dinte ai qė Hysni Kapo ishte i sėmurė pėr vdekje?
  Ai e priste njė gjė tė tillė, por gjithsesi, kur ndodhi i erdhi disi e befasishme.

  Nė ē’kuptim e thoni qė edhe e priste, edhe i erdhi i befasishėm lajmi pėr vdekjen?
  Nė kuptimin qė e priste sepse vetė Hysniu kishte njė sėmundje tė pashėrueshme, por pėrshpejtimi i saj, d.m.th. vdekja i erdhi e befasishme, pra ishte shumė e shpejt. Unė mbaj mend qė shqetėsimet e tij filluan shumė shpejt. Nisja pėr nė Paris u bė shumė shpejt. Nė Paris u hap dhe u mbyll menjėherė, kur u pa se ishte njė sėmundje e pashėrueshme, por vdekja ishte e papritur dhe e befasishme.

  Ē’doni tė thoni me kėtė zoti Hoxha?
  Unė njė shqetėsim kisha ndjerė nė thėniet e babait, qė ishte ajo qė ai u shpreh se dikush kishte pėrfituar nga kjo vdekje kaq e shpejtė dhe e befasishme.

  Jua ka thėnė Enveri?
  Po.

  Por nuk ka vėnė gishtin se kush mund tė jetė ky dikush?
  Jo, nuk e ka vėnė.

  Pra, sonte kėtu, edhe pse 20 vjet pas vdekjes sė Enver Hoxhės nuk mund ta themi njė gjė tė tillė!?
  Janė gjėrat e tjera qė rrodhėn mė pas, tė cilat i japin shpjegim kėsaj pune.
  Meqė jemi pikėrisht kėtu zoti Hoxha se ēfarė ndodhi mė mbrapa, kur vetėm dy vjet pas vdekjes sė Hysni Kapos, pra nė vitin 1981 vdes dhe Mehmet Shehu. Pyetja ime zoti Hoxha, meqenėse ėshtė hera e parė qė ju prononcoheni nė ekran kėto 15 vjet, ka tė bėjė me mendimin tuaj nėse vdekja e Mehmet Shehut ėshtė vrasje apo vetėvrasje.
  Padyshim vetėvrasje, por nėn presion tė fortė psikologjik.

  Mund tė ma shpjegoni se nga cili njeri vinte ky presion?
  Ishte viti ’81, kur ndodhi ajo me Mehmet Shehun dhe unė di qė njė vit rresht babai nuk buzėqeshi. Ajo qė ndodhi, atė e mėrziti shumė. Pyetja e tij e vazhdueshme ka qenė se pse Mehmet Shehu e bėri kėtė tragjedi kaq tė madhe, kur edhe ai vetė e dinte qė Enver Hoxha atė do ta falte, sepse nuk ėshtė se nuk kishin ndodhur dhe mė pėrpara probleme me tė dhe Enver Hoxha e kishte falur. Ka qenė p.sh nga koha e luftės, qė ju duhet t’i keni lexuar qė Mehmet Shehu ka vepruar nga gjaknxehtėsia e tij, siē ka qenė njė rast qė ai ka pushkatuar 60 ballistė dhe nė kėtė rast natyrisht ėshtė kritikuar nga babai.

  Qė ka pushkatuar 60 vetė dhe vetėm ėshtė kritikuar!?
  Po.
  E bukur kjo! (Qesh).
  Ka qenė njė rast tjetėr me djemtė e njė fshati, kur ėshtė vrarė Bardhok Biba, ku ai ka bėrė terror, por ėshtė falur nga babai. Prandaj ēėshtja e fejesės ose edhe ajo e dualizmit nė Byro, qė ishin dy gjėrat, pėr tė cilat u kritikua nuk e justifikonin vetėvrasjen e Mehmetit. Edhe dualizmi i Mehmetit, qė u trajtua nė Byro nuk ishte nė faktin e dualizmit personal tė Mehmet Shehut ndaj Enver Hoxhės, por dualizėm bėhej nga familja e Mehmetit te familja e Enver Hoxhės, ose nė kėto strukturat e tjera siē ishte rasti i grupit tė shoqėrimit tė Mehmetit ndaj grupit tė shoqėrimit tė Enverit.

  Mė lejoni ta sqarojmė kėtė detaj zoti Hoxha, pavarėsisht se ėshtė i vogėl nė dukje, por pėr lexuesin ėshtė i rėndėsishėm, pra ju thoni se nuk kishte njė pėrplasje tė Mehmetit me Enverin?
  Jo. Atė nuk do ta bėnte kurrė Mehmeti.

  Pra qenė midis familjeve tė tyre, midis bashkėshorteve?
  Po, midis bashkėshorteve ka pasur.

  Pra midis Nexhmies dhe Fiqiretit?
  Po.

  Si kanė qenė marrėdhėniet midis tyre?
  Kanė qenė shumė tė ftohta. Natyrisht ato vizitat mes nesh shkėmbeheshin, por ato kanė qenė tė ftohta. Ishin thjesht qoka.

  Pra nuk ishin si marrėdhėniet e Nexhmies me Vito Kapon?
  Jo. Kėtė dua tė them.

  Pse kjo gjė zoti Hoxha?
  Fjala ėshtė se Mehmeti nuk bėnte dualizėm ndaj Enverit, por familja e tij e bėnte, nė dash familja e nė dash kėto strukturat e tjera. Unė mund tė them se kėtė e bėnin edhe djemtė. Unė kam pasur njė rast me veten time dhe me djalin e madh tė Mehmetit qė ishte edhe ai inxhinier elektronik siē isha dhe unė.

  Me Vladimirin?
  Po, me Vladimirin. Ai kishte mbaruar mė pėrpara se unė dhe punonte nė uzinėn e radio-televizorėve, pra ku prodhoheshin televizorėt nė Durrės dhe qė ishte e vetmja qendėr elektronike nė atė kohė.
  Unė mbarova nė ‘74-ėn dhe fillova punė nė njė grup tė vogėl elektronik siē quhej, i cili ishte brenda Institutit tė Mekanikės. Kur vajta unė, ishin tre inxhinierė shumė tė mirė, por njėri nga ata ishte inxhinier shumė i zoti dhe njihej qė ishte inxhinier i zoti, madje edhe tani njihet shumė si inxinier i zoti. Ai ishte shef i grupit. Avash-avash ne dolėm nga ajo qė merrej grupi, i cili, kur unė fillova punė, merrej vetėm me mirėmbajtjen e repetitorėve, por filluam tė merreshim edhe me procese tė ndryshme tė automatizimit tė industrisė ose dhe tė bujqėsisė. Me njė fjalė, u krijua njė farė rivaliteti i Durrėsit me Tiranėn. Nuk mund tė themi i Vladimirit me mua, por i Durrėsit me Tiranėn.
  Ku rivalitet nuk ėshtė se nuk u shfaq, sepse thėrriteshim nė mbledhje nė Tiranė, se si do tė ecte elektronika, ku shtroheshin ide dhe nė tė cilat merrte pjesė edhe Durrėsi, edhe Tirana.
  Por kėtu nuk ėshtė puna te dukja e rivalitetit, sesa te fakti qė ndodhi mė mbrapa.
  Ka qenė viti 1981, kur ne na njofton Ministria e Industrisė, nga e cila vareshim dhe na thuhet: “Nė grupin tuaj vjen nga Durrėsi shef Vladimiri ”.

  Nė ‘81-shin vdiq dhe Mehmet Shehu!?
  Kjo duhet tė ketė qenė disa muaj para. Por unė nuk kam qenė nė atė qendėr, kur vdiq Mehmeti, pasi kur erdhi Vladimiri unė u largova nga qendra dhe fillova punė nė telekom.

  Pra, nė njė farė mėnyre kjo zbėrthehet kėshtu, se djali i Mehmet Shehut vjen e bėhet shef i djalit tė Enver Hoxhės?
  Qė mund tė vinte nė ēdo vend nė Tiranė nuk ėshtė se nuk kishte vend, por ai erdhi pikėrisht nė vendin qė isha dhe unė. Mua ma kishin propozuar atė vend dhe nuk e kisha pranuar.

  Ia thatė Enverit kėtė gjė apo jo?
  Natyrisht qė ia thashė dhe nuk tha asnjė gjė. Nuk bėri asnjė koment, por natyrisht qė unė e ndjeva qė nuk i pėlqeu. Me sa mbaj mend tha vetėm njė gjė tė tillė:
  “A u njoftua drejtori pėr kėtė gjė”, nuk e mbaj mend mirė, por kėtu e kishte fjalėn. Flitej pėr drejtorin e Institutit nga vareshim ne. Unė i thashė qė nuk e di, por mė duket se jo.

  Nuk tha asnjė gjė mė shumė?
  Jo. Nė fakt, pas disa kohėsh, mė duket se pas njė muaji, kur i thashė qė mė kanė propozuar qė tė filloj punė nė postė-telekom si quhej atėhere, ai u ndje shumė i gėzuar dhe tha: “Shumė mirė se ėshtė njė sektor shumė i gėzuar i jetės sė vendit”. Me njė fjalė e aprovoi me shumė kėnaqėsi.

  Ju thoni qė Enveri nuk e dha veten, po nėna?
  Sinqerisht nuk kam bėrė muhabet se deri sa Enveri nuk e dha veten, natyrisht edhe Nexhmia nuk e jepte veten.

  Po Liliana?
  Patjetėr ndėrmjet nesh ka pasur reagim.

  U bė keq?
  Nuk ėshtė fjala nėse u bė keq, pasi nuk ėshtė se unė kisha ndonjėherė ambicie se do tė bėhesha ndonjėherė shef i Vladimirit, por rasti qė thashė ishte shumė flagrant. Natyrisht kėtė gjė e ka ditur edhe Mehmeti, pasi s’kishte si tė mos e dinte njė gjė tė tillė, qė djali i tij do tė lėvizte nga Durrėsi nė Tiranė dhe pikėrisht do tė shkonte kėtu.
  Le tė vijmė te rasti i fejesės sė djalit tė Mehmetit me vajzėn e profesor Qazim Turdiut. Ēfarė mund tė thoni se si u pėrjetua mes jush ajo ndodhi, qė mori pėrmasa tė atilla.

  Pra flas pėr momentin qė Mehmeti kishte dhėnė okejin, qė djali i tij tė martohej me vajzėn e profesor Turdiut?
  Dy tė rinjtė ishin njohur vetė. Me sa di unė, Mehmeti e kishte pasur shumė merak martesėn e djalit tė dytė, se i kishte kaluar disi edhe koha. Pra, si prind ishte i shqetėsuar pėr kėtė gjė. Pėr tim atė, unė di tė them kėtė gjė, se ajo fejesė ėshtė bėrė publike, kur ai shkoi pėr vizitė nė shtėpinė e Mehmetit. Nė shtėpinė, qė ishte rikonstruktuar. Kur vajtėn pėr vizitė aty, Mehmeti prezantoi nusen, duke thėnė se kjo ėshtė e fejuara e Skėnderit.

  Ishte atje Silva?
  Po. Solli kafet dhe qerazmat.
  Natyrisht tim atė e pėrgėzoi pa u futur fare se kush ishte e ē’familje kishte etj, por e uruan, duke i thėnė “Tė trashėgohet”.

  Edhe Nexhmia nuk kuptoi gjė?
  Jo, edhe Nexhmia nuk ėshtė se kuptoi gjė, por kur u kthye nė shtėpi qė u hap ky muhabet, me sa mbaj mend unė, foli halla jonė Sania, qė jetonte me ne pasi nuk ishte martuar. Ai muhabet filloi si zakonisht siē bėheshin muhabetet, se u tha qė ishim te Mehmeti dhe na prezantuan dhe nusen e Skėnderit, atje Sania tha qė ajo ėshtė vajza e Turdiut. Por edhe ky mbiemėr nuk ėshtė se i tėrhoqi vėmendjen shumė, natyrisht mbiemrin Turdiu, tim atė e njihte sepse ishte professor i nderuar, e njihte pak a shumė edhe si familje, por qė gjithsesi ishte nga ato familje, qė megjithėse kishte njė tė kaluar jo shumė tė mirė pėr atė kohė, Partia nuk i preku, por i la tė bėnin punėn e tyre siē ishte edhe rasti i shumė mjekėve tė aftė, por qė nuk ishin tė pėrlyer. Por pak mė vonė me sa mbaj mend, halla tha: “Thonė se ėshtė dhe mbesa e Arshi Pipės”.

  Pra emrin e Arshi Pipės e ka thėnė Sanija?
  Me sa mė kujtohet po. Ai ėshtė vėllai i gruas sė Turdiut dhe se ai ishte njeri aktiv kundėr Shqipėrisė nė atė kohė.

  Nė ato momente, kur Sania tha kėtė gjė, si reagoi Enveri?
  U prish nė fytyrė natyrisht.

  Ēfarė tha?
  Nuk e mbaj mend.

  Mos thoni qė nuk e mbaj mend?
  Jo, sinqerisht qė nuk e mbaj mend saktėsisht se si ėshtė shprehur, por qė pashė se u bė keq. Nuk ishte e lehtė pėr tė njė ndodhi e tillė, kur krahu i tij i djathtė kishte lejuar njė gjė kaq flagrante, nė njė kohė qė vetė Mehmet Shehu ishte shumė i ashpėr me kėto gjėra.

  Ē’ndodhi pas kėsaj, se sigurisht Enveri nuk mund tė rrinte pa ia thėnė Mehmetit kėtė gjė?
  Sigurisht nuk mund tė rrinte, por mua detaje tė tilla nuk mė kujtohen, pasi kėto biseda ai i ka vazhduar tė nesėrmen dhe tė pasnesėrmen nė zyrė, gjė qė unė nuk kam qenė i pranishėm.

  Por ju e dini tė paktėn reagimin e Mehmetit, pasi mėsoi qėndrimin e Enverit?
  Sigurisht qė Mehmeti filloi tė reagojė deri sa erdhi puna nė Plenium, ku ai u shpjegoi anėtarėve tė Byrosė dhe Pleniumit se pse e kishte bėrė kėtė veprim. Janė ato qė dihen, duke u justifikuar nga dobėsia pėr tė birin etj., etj.
  Pra fjala ėshtė se nuk ishte shkaku kjo fejesė, qė ai shkoi nė vetėvrasje. Ishte diēka mė e madhe, qė doli nga deponimet e mėvonshme qė Mehmeti donte tė helmonte Enver Hoxhėn.

  Nga deponimet e kujt?
  Nga deponimet e sė shoqes.
  Zoti Hoxha, pavarėsisht se jeni djali i Enver Hoxhės mund tė mendoni se ato deponime kanė qenė si rezultat i dhunės sė ushtruar mbi tė shoqen e Mehmet Shehut, pasi ėshtė vėshtirė tė mendosh pėr njė grua qė tė thotė pėr burrin e vet se ai ėshtė spiun.
  Jo tė gjitha pasi vetė logjikat nuk tė lėnė tė mendosh se ato deponime janė bėrė nėn presion. Pastaj pėr qėnien e Mehmet Shehu agjent, kanė folur dhe dokumetet e vėna nė dispozicion mė pas.

  Enveri vetė, ēfarė ka thėnė pėr kėtė ēėshtje tė Mehmet Shehut, a ka thėnė ai se ishte spiun?
  Po, ishte spiun.
  vijon nesėr

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  panorama

  --

  Faqe 12/13 - Speciale


  I biri i Enver Hoxhės rrėfehet nė "Zonė e Lirė" e Arian Ēanit. Pėrse akuzat e djalit tė Enver Hoxhės bien mbi mjekun personal


  Sokol Hoxha: Babain tonė e ka helmuar Isuf Kalo  vijon nga numri i kaluar
  Zoti Sokol, ju thoni qė marrėveshjen me Shtrausin e ka sabotuar Ramizi, pėrse e thoni kėtė dhe ēfarė ju ka thėnė Enveri?
  Pėr ndjenja pro sllave.

  Bazoheni nė origjinėn e tij qė keni nxjerrė kėtė konkluzion?
  Nuk e di si mund tė jetė ngatėrruar nė kėtė gjė. Pasi nė gjyq si nė atė tė Ramizit, por edhe nė atė tė Kadriut nuk ka dalė asgjė. Nė qoftė se ju e keni vėnė re jo vetėm atėhere, por edhe sot, ēdo gjė qė ka tė bėjė me Ramiz Alinė mbyllet, ēdo gjė transformohet.

  Ju mendoni se do tė vijė njė ditė qė tė dalin gjėra, qė ne nuk i dimė?
  Po, tė paktėn ne nuk do tė jemi nė atė kohė, por qė do dalin, do dalin.

  Pse, kaq shumė do tė zgjasė?
  Nuk e di.
  Le tė kthehemi edhe njė herė te ēėshtja “Shtraus” pėr tė cilėn ju thoni se babai juaj ka thėnė se hapja e Shqipėrisė me Gjeramninė ishte shumė e rėndėsishme.
  Ėshtė e vėrtetė ai e kishte merakun pėr hapjen e Shqipėrisė, veprim tė cilin ai e konsideronte shumė tė rėndėsishėm. Kėtė e di, sepse ma ka thėnė vetė.
  Mė mbrapa mua mė janė vėrtetuar ato qė ka thėnė im atė edhe pėr Ramiz Alinė.
  Po tė marrim p.sh rastin e intervistės sė Andreotit, kur foli kėtu nė televizionin shqiptar, ku ndėr tė tjera citoi se Shqipėria e bėri hapin e saj kur doli nga “Traktati i Varshavės”, por perėndimi nuk bėri asnjė hap, por e la tė izoluar kėtė vend.
  Pra kjo vėrteton atė qė Shqipėria nuk mbeti e izoluar vetėm nga Enver Hoxha, por edhe u la e izoluar nga perėndimi.
  Zoti Hoxha, le tė kalojmė nė njė ēėshtje tjetėr shumė interesante dhe shumė tė pėrfolur. Isuf Kalo jeton nė Danimarkė. Ai ka qenė mjeku personal i Enver Hoxhės deri sa ky i fundit vdiq. Emri i Isuf Kalos na shfaqet sa herė ne marrim dėshmitarė tė asaj kohe, tė cilėt flasin pėr Enver Hoxhėn. Ai, mendoj unė ka patur njė rol nė gjithė kėtė histori, aq mė tepėr qė Liliana Hoxha, pra bashkėshortja juaj, kur ėshtė ftuar kėtu nė studio njė vit mė parė ka bėrė akuza tė drejtpėrdrejta nė adresė tė Isuf Kalos, nė lidhje me kurimin e babait tuaj. Atė, me sa di unė edhe ju e akuzoni pėr pėrshpejtimin e vdekjes sė Enver Hoxhės. Si ka mundėsi qė ai njeri, qė ju e akuzoni sot ka qenė dikur pėr njė kohė shumė tė gjatė njeri shumė i afėrt i Enver Hoxhės, qė nuk ka kuruar vetėm Enver Hoxhėn, por edhe bashkėshorten tuaj, e cila ma ka thėnė vetė kėtu nė studio njė gjė tė tillė?
  Unė them se likujdimi i Enver Hoxhės nėpėrmjet shėndetit tė tij deri mė sot ėshtė konsideruar si paranojė e tij. Pra ka qenė vetėm nė mendimin e Enver Hoxhės aq sa edhe nga nipi i Hysni Kapos, Andi Bushati ėshtė quajtur fantazist.
  Por nga zbardhja e shumė dokumenteve pas akuzave tona, qė dolėn nė shtyp pėr likujdimin e Enver Hoxhės nėpėrmjet helmimit dhe kjo kryesisht nė linjėn e Mehmet Shehut natyrisht kishte edhe pista tė tjera pėr kėtė gjė. Nė lidhje me kėtė, ne mund tė sjellim edhe njė shembull, qė lidhet me deponimet e Blerit, i cili kur filluan ngjarjet nė Irak u shpreh se Britania me Shqipėrinė dėshtoi, fjala ishte pėr rrėzimin e regjimit tė Enver Hoxhės. Kėtu del ajo qė rrėzimi i regjimit tė Enver Hoxhės ishte i pamundur, gjė qė e pranojnė edhe vetė, prandaj e vetmja gjė mbetej pėr eliminimin e tij kryesisht me anė tė shėndetit nuk ishte vetėm fantazi. Siē e shikojmė, ky fakt del si rrjedhojė logjike e vetė deponimeve.
  Qė nė vitin 1972, kur babait i ndodhi ataku i parė nė Shqipėri, erdhi njė ekip kinez. Megjithatė qė nga ‘72 deri nė ‘74-ėn shėndeti i tij nuk u pėrmirėsua dhe ekipi kinez u largua. A mund tė thuhet se ky ekip kishte dorė nė kėtė drejtim, kjo nuk dihet, por nė deponimet qė dha nė gjyq Llambi Ziēishti, qė unė natyrisht nuk e dėgjova por e mėsova, u tha se kur ky ekip u kthye nė Kinė njėri nga ata mjekė ka vrarė veten. Natyrisht nuk mund tė them se lidhej gjė me kėtė drejtim, pasi edhe im atė nuk ka bėrė asnjė insinuatė nė lidhje me ndonjė implikim tė shtetit kinez.
  E vėrteta ėshtė se kur unė i kam thėnė se pse u largua ekipi kinez, ai nė mėnyrė shumė diplomatike ma ktheu duke thėnė:” Ne kemi mjekėt tanė shumė tė mirė”.

  Pas kėsaj del Isuf Kalo nė skenė?
  Jo menjėherė.

  Kush ka qenė mjeku personal i Enverit para Isufit?
  Para Isufit deri nga vitet ‘72 –‘73 ka qenė Hektor Peēi. Ai u largua nga njė icident, qė pati me mbesėn e Ramiz Alisė, e cila nė atė kohė ka qenė e fejuara e vėllait tim.

  Nė ē’kuptim ishte ky icident, qė Hektor Peēi ka patur me Teutėn?
  Nuk dua t’i hyj mė shumė kėsaj ēėshtje. Fjala ėshtė se Hektorin e larguan. Nga Hysni Kapo iu propozua mamasė, mjeku i tij Isuf Kalo, pasi Isufi deri nė atė kohė ka qenė mjeku i Hysni Kapos. Isufi, qė nė fillim e kishte qėllim nė vetėvete pėr tė qenė ekskluzivisht mik i familjes sonė. Nė ‘76 –ėn unė pata njė apandesit, qė Isufi nuk e vlerėsoi fare nuk mund ta them se e bėri me qėllim kėtė gjė, por ai nuk e vlerėsoi fare derisa pėr njė javė a dy ai u kthye nė peritonit, qė do tė thotė se apandesiti plasi. Ka qenė koha qė Enveri nuk e la mė tė ishte nė grupin e mjekėve tė shtėpisė.

  Por ndėrkohė ai rikthehet sėrish nė shtėpi?
  Atė e riktheu fillimisht mamaja veēanėrisht pėr Lilianėn, tė cilėn vetė Isufi e futi nė atė siē e kemi treguar edhe kėtu, nė kurat e tmerrshme pėr depresion.
  Ne fillimisht e pamė pozitive kėtė kthim gradual tė tij aq mė shumė qė babai kishte mbetur pa diabetolog. Aq mė tepėr qė ai propagandohej si diabetologu mė i mirė.
  Por natyrisht na ēudisnin shumė veprimet e tij tė shqetėsuara pėr pjesėmarrjen e Sulo Gradecit nė konsultat, qė bėheshin pėr tim atė. Ky shqetėsim ishte aq i madh sa qė nė atė konfidencėn, qė mendonte se kishte krijuar me ne mė thotė nė njė rast: “Thuaji mamasė qė Sulo Gradeci merr pjesė nė konsultat tona mjekėsore”. Mjekėt e tjerė nuk patėn ndonjė shqetėsim nga prania e Sulo Gradecit atje, i cili megjithėse nuk merrte vesh nga mjekėsia bėnte detyrėn qė i takonte si shef i sigurimit tė babait. Mirėpo shqetėimi i Isufit ishte aq i madh sa qė unė i thashė: “Po ti thuaji vetė. Pse mė thua mua qė t’i them”.

  A ia tha vetė?
  Nuk ia tha.

  Sokol, pėrse Isuf Kalo nuk donte qė Sulo tė ishte aty?
  Ndjente shqetėsim, qė njė njeri i Ministrisė sė Brendshme dėgjonte tė gjithė konsultėn.
  Si do mjekohej, ti japim kėtė ilaē apo tė mos i japim kėtė ilaē. Se kėto bėhen nė kosulta. Vazhdimi i mjekimit apo ndryshimi i mjekimit. Ndryshimi i dozės apo ulja e dozės nė bazė tė parametrave shėndetsore qė paraqiteshin.

  Mundohem tė pėrfytyroj se si Sulo Gradeci rrinte i palėkundur mes mjekėve! Po Enveri nuk i thoshte gjė?
  Ai kishte detyrėn e tij, por kėto as qė i thuheshin Enverit. Madje as mamasė ai nuk guxoi t’ia thoshte. Megjithatė nė atė kohė nuk ėshtė se ne dyshonim nė ndonjė gjė tė veēantė.

  Pra kėto mendime, qė ju keni tani nuk ėshtė se i keni patur edhe atėhere?
  Jo, jo kėto shikohen nė retrospektivė me kalimin e kohės. Nė mėnyrė retrospektive themi dhe kėtė se pse iu besua aq shumė Isuf Kalos deri nė marrjen e ilaēeve pėr Enver Hoxhėn nė ato udhėtimet e ēuditshme jashtė shtetit, ku ai shkonte i pa shoqėruar. Nė njė kohė qė kishte disa norma shumė strikte tė shoqėrimit. Jo vetėm nė rastin e marrjes sė barnave, por tė gjithė e dimė se shqiptarėt nė atė kohė nuk mund tė lėviznin vetėm jashtė shtetit. Lėviznin ose dy apo tre e mė shumė, ku nė tė shumtėn njėri ishte i sigurimit, apo bashkėpunėtor i tij. Nė kėtė kohė Isuf Kalo udhėtonte vetėm. Unė them njė gjė qė im atė nuk e ka ditur kėtė fakt, sepse po ta dinte nuk mendoj se do ta linte. Kjo pėr vetė faktin tjetėr se im atė nuk kishte ndonjė konsideratė tė madhe pėr tė, pasi e quante njė mjek mburravec.

  Si arrinte Isuf Kalo tė ikte vetėm jashtė shtetit, nė atė kohė qė kontrollohej gjithēka, zoti Hoxha?
  Po, dikush e lejonte kėtė gjė. Se s’kishte mundėsi qė ai tė ikte jashtė shtetit nė atė formė. Ramiz Alia i drejtonte tė gjitha atėhere, kush i drejtonte?! Im atė nuk merrej me kėto gjėra, le qė ai nuk i dinte kėto veprime se kush ikte jashtė e kush kthehej. Aq mė shumė qė Isufi pėrballė rregullave shumė strikte arrinte tė ikte vetėm. Pas asaj ka dhe disa veprime tė ēuditshme tė Isuf Kalos, tė cilat lidhen me kohėn pas vdekjes sė tim ati, ku ai ka mbajtur fjalime nė organizatat e partisė ku ka bėrė edhe njerėzit tė qajnė. Ka botuar edhe njė poezi pėr Enver Hoxhėn nė “Zėrin e Popullit” nė fillim me emėr pastaj ka njoftuar kryeredaktorin e gazetės “Zėri i Popullit” dhe i ka thėnė qė tė mos e botojė me emėr atė poezi. Kishte shumė gjėra tė ēuditshme, por unė do tė ndalem nė diēka qė duke e parė tani e konsideroj njė fakt tepėr tė rėndėsishėm, qė ka tė bėjė me zhdukje provash. Kėtė gjė unė e kam marrė vesh shumė vonė pas vdekjes sė babait dhe ka tė bėjė me dy persona tė cilėt tashmė jetojnė.
  Drejtori i klinikės sė udhėheqjes i thotė njė ifermierit : “Shko pyet nė farmaci nė qoftė se kanė ilaēe, qė nuk u duhen t’i marrim ne nė klinikė pėr pacientė tė tjerė. Ne nė shtėpi kishim njė faramci, ku rrinin me turne inferimere dhe shėrbenin pėr ilaēet qė do tė kishte nevojė babai ose familja, ndėrkohė doktori qė ishte nė shėrbim ishte jashtė shtėpisė. Por farmacistja rrinte nė farmaci. Aty kishte ēdo lloj ilaēi, qoftė pėr sytė, qoftė pėr diabetin etj. Kur ky ifermieri ka shkuar te faramacia dhe i tha faramacistes atė qė i kishte thėnė drejtori ajo iu pėrgjigj:” Kėtu nuk ka asgjė tani. Ato i ka marrė tė gjitha Isuf Kalo qė njė javė pas vdekjes dhe i ka ēuar nė spital”. Pra me njė fjalė u zhdukėn .

  Po ato shkuan nė spital, zoti Hoxha?
  Nė njė farė mėnyre ėshtė zhdukje. Nėse i pinė disa pacientė ata mnd edhe tė mos kenė vdekur, sepse ato nuk ishin tė helmuara nė njė formė tė tillė qė i pive dhe vdiqe. Po tė ishte ashtu babai do tė kishte vdekur pėr njė ditė. Kėtu flitet pėr njė proces tė tėrė. Pra pėr forma tė shpeshtimit tė keqėsimit.
  Ju kėtė e quani sot zhdukje provash?
  Po, ėshtė zhdukje provash. Por kėtė unė e kam marrė vesh shumė vonė, pas rėnies sė komunizmit. Pastaj ėshtė edhe ajo tjetra, pra pse i kishte grumbulluar tė gjitha medikamentet. Sepse nuk vajti pėr shembull Ahmet Kamberi ose Hajro Shyti ose edhe Ylli Popa qė tė merrnin ilaēet e zemrės. Por ata nuk u futėn, se nė fund tė fundit nga ato pak ilaēe, qė kishin mbetur pas vdekjes sė Enverit do tė shėroheshin pacientė apo do tė rregullohej mjekėsia? Pastaj nuk ua lejonte edhe etika personale, se mendonin qė “ē’mė duhet tani me ilaēet e Enver Hoxhės”. Pastaj ai i kishte grumbulluar tė gjitha, nuk kishte marrė vetėm disa.

  Sokol nė vitin 2000 revista “Klan” shkruante “ Mjekėt e vranė Enverin”. Kjo me sa mbaj mend i referohej njė interviste, apo jo?
  Po, kjo i referohej njė interviste qė bėri Liliana. Me njė insinuatė madje, qė ajo nuk ka dashur ta shkruajė aty. Por gazetari e mori nė atė kohė dhe i kėrkoi tė falur Lilianės se titullin e kishte vėnė Andi Bushati. Kjo nuk ėshtė tamam kėshtu. E para sepse ai ka pėrmendur “mjekėt”gjė qė nuk ėshtė e vėrtetė . Ajo nuk ka pėrmendur fare mjekėt, nė qoftė se ka pėrmendur ka pėrmendur vetėm Isuf Kalon. Duke e ndryshuar kalohet nė njė provokim.
  Mirėpo pas kėtij provokimi ka patur njė sulm dhe kėrcėnim kundrejt meje dhe Lilianės me telefonata dhe me tė gjitha format. Qėllimi i tyre ishte, qė ne tė tėrhiqeshim dhe kjo ēėshtje tė mbyllej njė herė e pėrgjithmonė. Kėtė gjė deri atėhere Liliana e kishte pėrmendur nė rrethe tė ngushta por asnjė herė kjo nuk ishte menduar se do tė dilte ndonjėherė nė shtyp. Por pas kėsaj, ne na u desh tė dilnim tamam hapur. Kėtė, nė njė farė forme e kėrkoi, pra e provokoi vetė revista “Klan”. Kjo ishte nė sensin pėr tė na mbyllur gojėn me mendimin se po qe se dalim kėshtu kėta do ta lėnė me kaq.

  Pra ju thoni se kjo ėshtė bėrė me qėllim nga Bushati?
  Po, me qėllim nga Bushati.

  Pse e keni kėtė mendim pėr Bushatin, kur ju mė thatė pak mė parė se marrėdhėniet mes jush dhe familjes “Kapo” kanė qenė tė mira?
  Marrėdhėnie tė mira kanė ekzistuar mes Enverit dhe Hysniut, por mes familjeve jo.
  Pastaj nuk ėshtė se Bushati ėshtė mjaftuar nė njė veprim. Ajo e revistės ka qenė e para, por mė pas ka edhe raste tė tjera, ku unė do tė theksoja klanin e Fevziut. Unė nė asnjė rast nga deponimet e Fevziut nuk e ndaj Andi Bushatin. Pra i shoh gjithmonė tė lidhur bashkė madje tė lidhur me Ramizin.

  Sokol po tė ecėsh me kėtė logjikė i bie qė unė sot tė jem nga krahu i Enverit?
  Po, edhe mundet. Meqė mė ke thirrur mua edhe mund tė tė quajnė nesėr, pasnesė.
  Pastaj, duke kaluar prapė te Isuf Kalo mund tė them se Isuf Kalo priste nga Ramiz Alia shumė gjėra, por qė nuk iu realizuan.

  Si ishin marrėdhėniet e Isuf Kalos me tė Ramiz Alisė?
  Ramiz Alia e pėrdori Isuf Kalon, por pastaj Isuf Kalo mendonte se do ta pėrdorte Ramiz Alinė pėr t’u bėrė ministėr .Kjo vjen nga ē’mė ka thėnė Isuf Kalo.

  A e kishit mik Isuf Kalon?
  Eh , mik por ne nė atė kohė e kishim kuptuar qė ai nuk ishte njeri i mirė. Ai nė shtėpi vinte pėr tė ardhur, edhe pėr faktin qė ta shikonin qė ishte mik i yni . Ne ia kishim thėnė, por mundoheshim pėr tė mos i bėrė gjėrat hapur pėr tė gjithė personelin, qė kishte punuar pėr Enver Hoxhėn. Por ai vazhdonte tė vinte. Donte me ēdo kusht qė tė mos mendonin tė tjerėt qė s’ishte mė mik i familjes.
  Kthehem nė kėtė tė Ramizit, qė ma kishte thėnė vetė Isuf Kalo. Ai tha se Ramizi i kishte propozuar tė bėhej mik i tij, por ai pėr kujtim tė Enver Hoxhės nuk pranoi. Gjė qė s’ėshtė e vėrtetė, sepse njė gjė tė tillė nuk ia ishte thėnė. Ai e njihte Isuf Kalon, jam i sigurt pėr kėtė. Ose mė ka thėnė tjetrėn qė do tė mė bėjnė ministėr tė Shėndetėsisė. Gjė qė nuk ndodhi pasi u bė Ahmet Kamberi. Pretendonte pastaj tė bėhej dekan i Fakultetit tė Mjekėsisė, por edhe kjo iu vonua. Kėtu pati edhe njė episod tė ēuditshėm. Vjen njė natė shumė i shqetėsuar nė shtėpi dhe na nxjerr nė 12 tė natės nė xhiro nėpėr Tiranė me arsyen siē thoshte: Pėr t’u mbrojtur nga njė arrestim, qė do t’i bėnte Ramiz Alia.

  Po pse dilte nėpėr Tiranė nė orėn 12 tė natės?
  Qė tė na shikonin.

  Po pėrdoret edhe sot kjo skenė zoti Hoxha?
  Ashtu ėė… ( qesh)
  Ishte njė rast i ēuditshėm, se kur ne e pyesnim se ēfarė kishte bėrė vaki ai tepėr i shqetėsuar na thoshte se “kam qenė me njė mjek tjetėr nė hotel “Adriatik”, a ku di unė se ku, dhe kam sharė Ramiz Alinė”.
  Por e ēuditshmja ishte se tė nesėrmen ai ishte njė njeri tjetėr sikur s’kishte ndodhur asnjė gjė, madje nuk donte qė edhe t’ia kujtoje.
  Normalisht unė them se ai nuk ruhej nga Ramiz Alia, por nga segmente fanatikė tė Enver Hoxhės, qė mund tė kishin dėgjuar ndonjė gjė meqenėse vetė e lidhi me ndonjė bisedė qė kishte bėrė me tė tjerė nė hotel “Adriatiku” apo diku tjetėr.
  Kjo pėr faktin se ai po tė kishte ndonjė farė frike se kishte sharė Ramiz Alinė nuk do tė na merrte mua me Lilianėn, por do tė merrte Ilirin me Teutėn, e cila ishte mbesa e Ramiz Alisė. Tė vėrtetėn nuk na e tha asnjėherė.

  vijon nesėr  Nesėr do tė lexoni

  E vėrteta e filmimeve tė bėra ndaj Enver Hoxhės nė pleniumet e famshme tė Komitetit Qendror tė Partisė sė Punės, ku ai kryqėzonte Kadri Hazbiun apo udhėheqės tė tjerė tė asaj kohe. Si qėndron misteri i bėrjes sė atyre filmimeve tė panjohura mė parė jo vetėm pėr Enver Hoxhėn, por edhe pėr pjestarėt e familjes sė tij.


  Si qėndron e vėrteta e shoqėrisė “Deka”, ku opinioni njeh si pronarė tė vėrtetė fėmijėt e Enver Hoxhės.


  Ēfarė pretendimesh kanė lindur mes familjarėve tė Enver Hoxhės pėr trashėgiminė e Enver Hoxhės dhe cila ėshtė ajo trashėgimi.


  Ēfarė qėndrimi mbajnė djemtė e Enver Hoxhės nė lidhje me akuzat, qė ngrihen mbi babain e tyre nė lidhje me eliminimin e shokėve tė vet tė luftės dhe tė punės. Si do t’ia pėrcillte Sokol Hoxha ato akuza nė qoftė se befasisht ai do tė ndodhej sot para tė atit.

  -----

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  hetimi i pucisteve
  intervista

  Flet kryehetuesi i “Grupeve Armiqėsore” , Pirro Dautaj


  “Ju tregoj ditėt e fundit tė jetės sė Beqir Ballukut”  Fatos Veliu
  Quhet Pirro Dautaj. Nė kokė mban gjithmonė njė kapele republike. Megjithėse afro 68 vjeē, fiziku i tij tė jep pėrshtypjen e njė tė riu. Ka njė shkathtėsi tė habitshme dhe gjatė bisedės karakterizohet nga njė energji e veēantė. Ndėrsa hyn nė bashkėbisedim pėr shumė probleme qė kanė tė bėjnė me momente historike qė ka kaluar Shqipėria, nė mėnyrė tė menjėhershme kupton se pėrpara ke njė njeri tepėr profesionist nė fushėn e jurisprudencės. Mund tė kuptosh dhe tė zbulosh gjithashtu shumė cilėsi tė tipit apo tė fshehta tė jetės dhe profesionit tė tij, por kurrė nuk mund tė tė shkojė mendja se ai ka qenė njeriu i pėrzgjedhur nga Byroja Politike dhe personalisht nga Enver Hoxha pėr tė drejtuar ekipet mė speciale tė hetuesisė shqiptare pėr grupet armiqėsore, tė cilėt janė prodhuar me shumicė nė nomenklaturėn e lartė tė shtetarėve tė kohės komuniste. Por ai ka qenė ndėrkohė edhe drejtori i Drejtorisė sė Hetimeve nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė asaj kohe. Ndėrsa mėson kėto fakte shokuese, nuk u beson syve qė pikėrisht Pirro Dautaj, personi mė tė cilin po bashkėbisedon, ėshtė personi qė takonte rregullisht nė qeli Beqir Ballukun, Petrit Dumen, Hito Ēakon, Rrahman Parllakun, Abdyl Kllėzin, Koēo Theodhosin e kėshtu me radhė. Ai ka qenė edhe hetuesi i posaēėm i ēėshtjes sė Fiqiret Shehut, ndėrkohė qė drejtonte tė gjithė grupin special nė hetim tė ēėshtjes “Shehu”.
  Shumė aludime kanė mbėrritur herė pas here nė biseda kureshtarėsh nė lidhje me ngjarjet qė mund tė kenė ndodhur nė qelitė e Beqir Ballukut, Petrit Dumes apo dhe Fiqirete Shehut. Si ishin veshur ata nė burg dhe ēfarė hanin. Me gjithė pėrfundimet e shumta qė mund tė jenė arritur nė kėto biseda, askush nuk mund tė besonte se dinte tė vėrtetėn absolute. Pikėrisht sot, Pirro Dautaj del pėr herė tė parė para publikut shqiptar me dėshmitė e tij tepėr tė veēanta nė lidhje me momentet mė tė nxehta tė historisė komuniste, kur Enver Hoxha kishte nisur fushatėn e gjuetisė sė “shtrigave” ndaj ish-kolegėve tė vet, tė njohur qė nga koha e luftės. Nė kėtė cikėl botimesh ai tregon se si mbaheshin nė qeli ish-udhėheqėsit e mėparshėm tė shtetit, qė ishin shpallur “armiq” nga Enver Hoxha. Ushqimi qė hanin dhe a ushtrohej torturė mbi ta. Pse i vinin skafandėr Beqir Ballukut kur e ēonin nė banjė apo nė dhomėn e hetimit, pse ishte ndėrtuar njė kafaz nė qelinė e tij tė sigurisė sė lartė. Gjendja e tij qesharake kur ne e lėviznim me skafandėr nė kokė dhe me pranga nė duar, ndėrkohė qė mbahej i veshur me rroba ushtari. Pėr ēfarė ankoheshin ata kur nė dhomėn e hetimit takonin Pirron. Momentet kur nė dhomėn e posaēme tė Pirros brenda burgut 313 shkonte nė mesnatė Hekuran Isai. Pse pėrdori incizimet gjatė hetimit tė Fiqiretit dhe ēfarė qėndrimi mbante ajo para tij nė momentin qė fillonte procedura hetimore. Si reagoi Fiqireti kur Pirro i komunikoi vetėvrasjen e djalit tė saj, Vladimirit. Akuzat e saj mbi Mehmetin dhe tė bijtė etj.

  Zoti Pirro, ēfarė ndjeni kur mendoni se ishit ndėr tė paktėt njerėz qė keni kontaktuar rregullisht me ish- udhėheqėsit e dikurshėm tė shtetit, gjatė kohės qė ata ishin nė burg nėn akuzat e fabrikuara nga Enver Hoxha si “armiq tė Partisė dhe tė Popullit”?
  Ēfarė mund tė ndjej pėrveēse dhembje. Ju mė drejtoheni mua me termat e hetuesit, por harroni qė ne ishim disa vegla qė merreshim me vėrtetimin e atyre qė ndodhnin nė sallat e pleniumeve tė Partisė nga dilnin kėta ish-udhėheqės tė prangosur. A mund tė ndiheshe mirė kur shikoja Beqir Ballukun qė e sillnin duke e mbajtur nga krahėt dy gardianė. Skafandra e vendosur nė kokėn e tij pėr ta ruajtur nga vetėvrasja me pėrplasje pas murit, i prangosur dhe rrobat e ushtarit prej stofi sovjetik qė mbante veshur e bėnin shumė qesharak. Ndėrsa e vėreja njė copė herė ish- ministrin historik tė ushtrisė, kujtoja kohėn e luftės kur ai drejtonte aksionet e njėsiteve guerile tė Tiranės nėpėr hundėt e armikut, duke rrezikuar pėrditė jetėn. Mė kuptoni, me ato skena qė ballafaqohesha ndihesha shumė keq.
  Ēfarė qėndrimi mbante para jush?
  Ishte i tjetėrsuar, por kur unė tentoja tė bėnim shaka, edhe ai qeshte. Ishin situata tė vėshtira pėr ta, pėr vetė faktin se mbi bazėn e akuzave ndaj tyre, ata prisnin qė njė ditė t’i pėrshkonte plumbi i ish-bashkėluftėtarėve tė njė ideali dhe ish-kolegėve tė punės.
  Ju mbi ē’baza e ndėrtonit hetimin mbi ta?
  Ishte e qartė se ne nuk kishim pėr detyrė hetimin, por tė kthenim nė faktor juridik tė gjitha akuzat qė u ishin bėrė nė plenium ku u arrestuan. Pra, ne kishim pėr detyrė qė ēdo akuzė politike qė ishte bėrė nė drejtim tė tyre ta shndėrronim nė akuzė juridike.
  Ishte e mbėshtetur juridikisht njė gjė e tillė kur duket se ishte shumė e padrejtė?
  Nė nenet e legjislacionit thuhej shprehimisht : Kush shkel direktivat dhe orientimet e partisė, shkel ligjet e shtetit. Mbi kėtė shprehje mund tė bėje ēdo lloj analogjie.
  Nė momentin qė Beqir Balluku apo edhe tė tjerė uleshin pėr tė filluar procedurėn e hetimit, a kishte pyetje nga ana e tyre?
  Ata menjėherė pyesnin pėr familjet. Kishin shumė merak pėr gratė dhe fėmijėt. Ne i qetėsonim duke u thėnė se i kishin mirė, madje u thoshim se “edhe nė familje u themi pėr ju qė jeni mirė”. Pastaj, nė shumė raste ata pyesnin pėr Enver Hoxhėn: “Si ėshtė komandanti?” apo “ A ėshtė mirė shoku Enver?”. Kur ju thoshnim se shoku Enver ishte shumė mirė me shėndet, ata arrinin tė thonin edhe shprehjen e ēuditshme, “Ku vė Komandanti kėmbėn komandanti, neve vėmė kokėn”.
  Eshtė e vėrtetė qė bėnin pyetje tė tilla, ndėrkohė qė ishte Enver Hoxha ai qė i kishte katandisur nė atė gjendje?
  Eshtė absolutisht e vėrtetė. Kjo pėr faktin se ata ishin shumė tė politizuar dhe tė pėrkushtuar. Ata mendonin pėr partinė dhe pėr Enver Hoxhėn. Kėtė tė vėrtetė e di mirė se kėto pyetje m’i drejtonin mua nė dhomėn e hetimit ku kisha njė rrjet tė sofistikuar pėrgjuesish. Unė nga ana ime jam ēuditur pėr faktin se kur e pėsova unė qė nuk mund tė krahsoshesha me atė qė kaluan ata ata, u irritova jashtė mase me Enver Hoxhėn aq sa kur vdiq nė 85-ėn, unė isha Laē ku mė kishin ēuar dhe mbaj mend qė i thash shokut tim tė ngushtė i quajtur Dhiogjen Feshti i cili ishte edhe sekretar Byroje: U qėrua edhe ky?
  Ēfar cilėsish tė tjera vinit re te ata?
  Tė katėr ushtarakėt e lartė por edhe tė tjerėt qė erdhėn me radhė nė burgjet e sigurisė sė lartė, ishin shumė tė zgjuar. Dukeshin qė kishin aftėsi tė mėdhaja intelektuale ne drejtim tė organizimit dhe tė manaxhimit tė situatave luftarake. Ishin me njė kulturė tė plotė.
  Si ndodhi qė ju ngarkuan me detyrėn e pėrgjegjėsit tė grupit special tė hetimit pėr ēėshtjet mė delikate tė kohės?
  Ishte nėntori i vitit 1974. Unė isha kryespecialist i hetimeve nė Prokurorinė e Pėrgjithshme dhe kisha njė emėr nė historikun e ēėshtjeve hetimore.
  Mė morėn nė telefon nga Drejtoria e Kuadrit tė Komitetit Qendror tė Partisė se tė nesėrmen nė orėn 10.00 duhej tė isha patjetėr nė zyrėn e ministrit tė Punėve tė Brendshme, sepse aty do tė ishte edhe Ramiz Alia. Unė nuk isha nė shtėpi, por gruaja qė kishte marrė kėtė porosi direkt nga Mihal Bisha, ma transmetoi sapo shkova. U ēudita nga kjo e papritur dhe nuk e kisha tė qartė se pėr ēfarė bėhej fjalė. Menjėherė shkova nė zyrėn time dhe takova prokurorin e pėrgjithshėm Rrapi Minon, tė cilit i thashė pėr urdhrin qė kisha marrė pėr t’u paraqitur tė nesėrmen nė zyrėn e ministrit tė Brendshėm. Prokurori i pėrgjithshėm mė tha se ishte nė dijeni pėr faktin se unė isha njoftuar nga Drejtoria e Kuadrit tė Komitetit Qendror tė Partisė pėr tė shkuar nė zyrėn e ministrit tė Punėve tė Brendshme, por ai nuk dinte asgjė mė tepėr, se pėr ēfarė mund tė mė kishin kėrkuar. Nuk kisha rrugėzgjidhje tjetėr, veē tė prisja ditėn e nesėrme pėr tė zbatuar urdhrin ku do tė mėsoja edhe arsyen se pėrse mė kishin thirrur. Mund t’ju them me sinqeritet se, deri atėherė me gjithė rėndėsinė e detyrės time qė lidhej edhe me specifikėn e
  veprimtarisė sė Ministrisė sė Brendshme, nuk isha futur asnjėherė nė godinėn e saj.
  Kur shkuat?
  Sipas njoftimit, tė nesėrmen nė orėn 10.00 arrita te porta e godinės sė ministrisė. Sapo bėra prezantimin te hyrja e saj e kuptova menjėherė se ishin nė dijeni tė takimit. Oficeri u ēua menjėherė nė kėmbė dhe mori masat pėr tė mė shoqėruar nė drejtim tė zyrės sė ministrit. Kur hyra brenda kuptova se kisha shkuar me vonesė.
  Nė krye tė zyrės ishte Ramiz Alia me Kadri Hazbiun. Veē tyre, pėr ēudi pashė edhe njė grup prej 7-8 vetėsh tė cilėt kishin zėnė vend nė kolltukėt anėsorė tė saj. Ishin punonjės tė ministrisė, duke filluar qė nga kryetarė degėsh brenda aparatit tė ministrisė dhe deri nė rrethe. U befasova shumė dhe nuk po kuptoja se ēfarė po ndodhte. Mendova se mund tė bėhej fjalė pėr ndonjė problem shumė serioz, megjithatė nuk e dhashė veten. I pėrshėndeta dhe u dhashė dorėn tė gjithėve. Isha shumė nė ankth deri sa tė mėsoja arsyen se pse mė kishin thirrur. Nė fillim mė foli Kadri Hazbiu, qė e kisha kushėri tė dytė. Ai dinte tė respektonte dhe ne shkonim shumė mirė bashkė. “Po hė ore Pirro, se ty po tė presim. Pse na vjen me vonesė?”. Unė pėr tė mos e zgjatur mė kėtė gjė nuk i ktheva pėrgjigje, por u mjaftova vetėm me njė buzėqeshje.
  Po Ramiz Alia reagoi?
  Menjėherė pas Kadriut e mori fjalėn Ramiz Alia, i cili mu drejtua jo vetėm mua, por tė gjithė tė tjerėve qė ishin thirrur nė tė njėjtėn mėnyrė. Ai menjėherė filloi tė fliste me zė tė lartė. Me intonacion tė veēantė nė formė alarmi filloi tė na paraqiste njė situatė luftarake nė tė cilėn sipas tij ishte futur partia dhe populli ynė. Kuptohej qė ai kishte gjetur mėnyrėn pėr tė na pėrpunuar psikologjikisht nė idenė e asaj qė ishte vendosur nė forumet e larta tė partisė. Ai theksoi: “Shokė, Byroja Politike dhe personalisht shoku Enver Hoxha vendosi qė sot tė krijohet grupi special i hetimit pėr tė hetuar dhe demaskuar veprimtarinė armiqėsore qė ka zbuluar partia me shokun Enver nė krye, e cila i ėshtė kundėrvėnė partisė dhe shtetit tonė tė diktaturės sė proletariatit. Konkretisht, ju do tė jeni anėtarėt e atij grupi. Menjėherė pas kėtij takimi do tė merreni me studimin, konspektimin e materialeve tė pleniumeve, diskutimeve dhe fjalimeve tė shokut Enver. Diskutimet dhe materialet e posaēme tė Kėshillit tė Mbrojtjes sė Republikės dhe fjalimet e shokėve Hysni Kapo dhe Mehmet Shehu. Materialet e organizatave tė partisė nė ushtri, tė cilat janė marrė me dėnimin e veprimeve antiparti nė udhėheqjen e tyre si dhe ēdo material qė do tė dalė nė vazhdim nga organet e partisė dhe tė shtetit nė lidhje me kėtė problem. Po kėshtu do tė keni parasysh dhe do t’i shikoni me pėrgjegjshmėri edhe materialet qė do t’ju sjellė pėr kėtė ēėshtje sektori operativ i sigurimit tė shtetit. Nga gjithė sa na u tha, aq mė shumė nga mėnyra e tė shprehurit me intonacionin e lartė dhe fjalorin e prerė tip urdhėrues, ne kujtuam se psikologjikisht po jepej alarmi nė qeniet tona qė do tė thoshte se nė kėtė rast nuk kishe tė bėje me njė hetim tė zakonshėm, por me ēėshtje qė kėrkonin jetė njerėzish. Aq mė shumė qė kishim tė bėnim jo me njerėz dosido, por me autoritete tė tilla si Beqir Balluku apo Petrit Dume, Hito Ēako, Rrahman Parllaku etj.
  Kuptuat gjė nė lidhje me sa fliste Ramiz Alia?
  Nuk donte shumė mend pėr tė kuptuar se ishte paracaktuar edhe fundi se ku do tė arrinin hetimet. Pra ēdo gjė ishte e paracaktuar.
  E pėrcaktoi Ramizi kryesuesin e grupit?
  Fillimisht gjithēka nisej nėn struktura juridike. Ngjarjet rrodhėn vetvetiu dhe unė ngela kryetar i grupit special shumė tė rėndėsishėm, por qė fatkeqėsisht po merrej me ēėshtje politike tė paracaktuara.
  Nė ē’mėnyrė u caktuat pikėrisht ju?
  Ramiz Alia na komunikoi urdhrin e Byrosė Politike tė firmosur nga Enver Hoxha, sipas tė cilit ne ishim caktuar pjesėtarė tė kėtij grupi, i cili do tė ligjėronte ekzekutimin e ish-njerėzve tė fuqishėm tė shtetit. Mė pas Alia theksoi: Nė krye tė kėtij grupi special do tė jetė shoku Feēorr Shehu, nėn kontrollin e shokut Kadri Hazbiu. Por nuk kaloi shumė dhe Feēorr Shehu u mėnjanua. Gjėrat u servirėn nė mėnyrė tė tillė qė mua mė caktuan si person pėrgjegjės tė tė gjithė grupit. Qė nga ajo kohė unė kryesova grupet hetimore pėr ēėshtjet e grupeve armiqėsore nė kulturė, ushtri, ekonomi dhe pėr ēėshtjen e familjes sė Mehmet Shehut. Unė mund t’ju tregoj edhe njė fakt tjetėr i cili mund t’ju duket shumė i ēuditshėm. Megjithėse ne ishim caktuar nė fillim si personat qė do tė bėnim hetimin e tė ashtuquajturve grupe tė rrezikshme armiqėsore, pati edhe nė radhėt tona tė arrestuar. Pra, nga anėtarė tė grupit special tė hetimit, disa kaluan nė qeli si tė burgosur.
  Si ndodhi njė gjė e tillė?
  Kjo ndodhte sepse gjatė hetimeve nga zbulimi i elementėve tė rinj, nė ēėshtjet qė shqyrtonim implikoheshin edhe njerėz tė tjerė pėrfshi edhe anėtarė tė grupit, pėr tė cilėt firmoseshin menjėherė fletarrestet.
  Kush i firmoste fletarrestet?
  Ato i firmoste prokurori i pėrgjithshėm...

  Karriera e veteranit tė hetuesisė Pirro Dautaj


  Pirro Dautaj k lindur nė vitin 1938 nė fshatin Mavrovė tė Vlorės. Nė vitin 1961 ai ka pėrfunduar me rezultate tė shkėqyera fakultetin Juridik tė Universitetit tė Tiranės. Pas diplomimit ėshtė emėruar menjėherė zėvendėsprokuror pėr hetimet nė rrethin e Lushnjės. Nė tetor tė vitit 1965 ai emėrohet shef i seksionit tė Hetuesisė nė prokurorinė e Tiranės. Deri nė vitin 1974 kur nga prokuroria vareshin 75 % e hetimeve tė krimeve ordinere, nė prokurorinė e Tiranės Pirro Dautaj ka kryer detyrat e ndihmės sė prokurorit pėr hetimet, zėvendės prokuror i rrethit pėr hetimet si dhe shef i seksionit tė hetimeve. Pas vitit 1974 kur u bė unifikimi i Hetuesisė shqiptare Pirro Dutaj kaloi nė organin e hetuesisė pėr shkakun se ishte kushėri i dytė me Kadri Hazbiun dhe njėkohėsisht me tė kishte njė mardhėnie vėllazėrore tė veēantė. Gjithsesi pėr emrin dhe kualifikimet qė kishte arritur nė eksperiencėn e gjatė nė organet e prokurorisė ai kaloi menjėherė pranė Prokurorisė sė Pėrgjithshme nė fillim si specialist pėr kontrollin e hetuesisė dhe 6 muaj mė mbrapa nė pozicionin e kryespecialistit. Kjo strukturė e specialstėve tė kontrollit tė hetuesisė, pas vitit 1974 kur ajo varej tėrėsisht nga Ministria e Punėve tė Brendėshme, ishte e ndėrtuar deri nė bazė, pra nė prokuroritė e rretheve nė tė cilat kishte sektor tė kontrollit tė ligjshmėrisė sė hetimeve. Detyra sektorit tė kontrollit hetimor nė prokurorinė e pėrgjithshme (Ashtu dhe nė bazė) ku bėnte pjesė edhe Pirro Dautaj kishte kopetencė pėr tė mos miratuar arrestimet, dėrgimin e ēėshtjeve nė gjyq, pushimin ose pezullimin e tyre ose detyrimin e hetuesisė pėr tė vazhduar hetimet kur ajo kishte ndėrmend ti mbyllte por qė mund tė kishte akoma elementė tė rėndėsishėm qė mund tė premtonin rezultate. Por kishte edhe kopetencė pėr tė zgjatur edhe afatet ligjore tė proēedurave tė vecanta. Pirro Dautaj pėr vetė specifikėn e detyrės qė kryente nė prokurorinė e pėrgjithshme si kryespecilasit i kontrollit tė hetuesisė, ka kryesuar grupet e posaēme speciale tė hetimit tė ngritura me vendim tė Byrosė Politike nė shqyrtimin e ēėshtjeve tė tė quajtur grupet e rreaikshme armiqėsorte kundėr shtetit. Ai ka kryesuar grupin hetimor nė ēėshtjen e grupit tė ushtrisė me Beqir Ballukun nė krye, atė tė ekonomisė tė kryesuar nga Abdyl Kllėzi dhe Koēo Theodhosi, grupin special nė shqyrtimin e ēėshtjes sė Fiqirete Shehut etj. Nė vitin 1982 ai ėshtė emėruar nė detyrėn e Drejtorit tė Drejtorisė sė Hetimit nė Ministrinė e Punėve tė Brendėshme por qė 10 muaj mė mbrapa ai ėshtė shkarkuar nė mėnyrė tė menjėhershme pėr shkak se ishte kushėri me Kadri Hazbiun dhe u dėbua nė Laē prej nga ėshtė kthyer vetėm pas vitit 1990.


  PANORAMA

 13. #13
  Warranted Maska e Qerim
  Anėtarėsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Ramiz Alia ka shpetuar shume bukur nga fajet e tmerrshme qe i rendojne mbi shpine.

  Une gjithmone kam menduar se Ramiz Alia eshte me fajtor se sa Enver Hoxha per ate cka ndodhi ne Shqiperi.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  hetimi i fiqeretit
  intervista

  Ish-drejtori i hetuesisė tregon ngjarjen e rrallė


  Pirro Dautaj: Si e hetova familjen e Mehmet Shehut  Fatos Veliu
  Ka qenė viti 1982 kur me njė “urdhėr nga lart” nė tė gjitha strukturat drejtuese tė Partisė sė Punės nga qendra nė bazė ėshtė dėgjuar incizimi i dėshmive tė dhėna gjatė hetimit tė sė shoqes sė kryeministrit historik tė Shqipėrisė komuniste, Mehmet Shehut.

  Gjithkush i ka mėsuar nė atė kohė, nėpėrmjet atyre qė dėgjonin nė ato salla tė mbyllura dhe misterioze, rrėfimet e sforcuara tė Fiqirete Shehut, kur e lodhur dhe e tronditur dėshmonte e dėshmonte pambarim duke e ēuar “ujin” nė mėnyrė tė zellshme nė akuzat e Enver Hoxhės. Duhet tė ketė qenė kjo arsyeja qė vetė Enver Hoxha dha urdhėr qė tė dėgjohej ajo kasetė nga e gjithė anėtarėsia e Partisė qė ai drejtonte. Dukej se ai donte tė tregonte se akuzat nuk ishin fabrikuar prej organeve tė shtetit, por ato ishin dėshmuar e pranuar nga vetė Fiqireti. Atėherė ndėrsa u mėsuan dėshmitė e Fiqiretit, duke mos besuar nė tradhtinė e Mehmet Shehut, nga opinioni i gjerė ėshtė pėshpėritur nėn zė se ajo ka folur nėn efektin e drogės dhe tė torturės. Gjithsesi gjithēka qė ka ndodhur brenda qelive tė burgut tė sigurisė sė lartė me atė qė quhej gruaja e “njeriut tė hekurt” ka mbetur enigmė. Nuk dihet nėse janė pėrdorur tortura, apo mjete tė tjera efikase gjatė procesin e hetimit ndaj saj. Me ēfarė vishej nė qeli. A mbahej e lidhur si gjithė tė arrestuarit ndėrsa lėvizte e shoqėruare pėr nė tualet. Cilat ishin bisedat e saj intime nė dhomėn e hetimit. Gjithēka mėsohet tashmė pas mė se 30 vjetėsh nga vetė hetuesi i saj, i cili ėshtė edhe autori i incizimit tė asaj kasete, qė kaloi dorė mė dorė qė nga zyra e Enver Hoxhės dhe deri te organizata e fshatit mė tė largėt tė Shqipėrisė. 68-vjeēari Pirro Dautaj tregon gjithashtu edhe pėr momentet mes seancave tė pyetjeve zyrtare me Fiqiretin, kur ata bėnin bisedė tė lirė. Ai sjell pėr lexuesin e gazetės “Panorama” edhe momentet, qė pėrjetoi ajo kur Pirro Dautaj i komunikoi vdekjen e tė birit tė saj tė madh, Vladimirit i cili u vetėvra me telin e rrymės elektrike.

  Zoti Pirro, tashmė dihet se ju keni qenė drejtuesi i ekipit special tė krijuar pėr hetimin e familjes Shehu. A qėndron fakti se ju personalisht keni hetuar posaēėrisht edhe Fiqirete Shehun?
  Nė vitin 1981 unė drejtova sėrish grupin special tė hetimit tė familjes sė Mehmet Shehut. Isha ngarkuar posaēėrisht pėr hetimin e Fiqirete Shehut, me tė cilėn jemi takuar nė qeli pėr mė se 8 muaj pothuajse ēdo ditė, madje edhe me orė tė zgjatura pasi ishte bėhej fjalė pėr njė hetim intensiv.

  Eshtė e vėrtetė qė hetimi ndaj Fiqiretes ka zgjatur rreth dy vjet?
  Unė u mora me kėtė ēėshtje vetėm 8 muaj, sepse pikėrisht kur dėshmitė e Fiqiretit mbaruan dhe momenti i ballafaqimit tė provave me faktet po afrohej, unė u shkarkova nė mėnyrėn mė tė paprecedentė dhe me motivacionin mė tė pazakontė.

  Me ē’motivacion u shkarkuat?
  Pasi isha kushėriri i Kadri Hazbiut. Pas kėsaj jo vetėm qė unė u shkarkova, por edhe u dėbova nga Tirana nė mėnyrė tė menjėhershme, duke u vendosur nė Laē.

  Si ndodhi qė u caktuat pikėrisht ju pėr tė kryesuar edhe grupin special, qė do tė hetonte ēėshtjen mė nevralgjike tė asaj kohe siē ishte ajo e familjes “Shehu” mbi tė cilėn u pėrqendrua e gjithė propaganda e kohės, aq mė shumė qė ju u caktuat qė tė hetoni posaēėrisht Fiqiretin?
  Nė atė kohė unė isha nė Prokurorinė e Pėrgjithshme me detyrėn e drejtorit tė Kontrollit tė Veprimeve Hetimore tė Republikės.

  Mund ta pėrshkruani momentin dhe situatėn e krijimit tė grupit tė posaēėm pėr hetimin e familjes sė Mehmet Shehut?
  Mbaj mend qė kur u mėsua lajmi pėr vetėvrasjen e Mehmet Shehut, unė kisha vetėm njė ditė qė kisha filluar lejen e zakonshme. Isha tepėr i lumtur qė pas mė shumė se 12 vjetėsh pa bėrė asnjė ditė pushim nga puna do tė mund tė kaloja disa kohė pėr ēlodhje. Aq mė shumė pas tronditjes qė kisha pėsuar nga humbja vetėm dy muaj mė parė e vėllait, i cili ishte vetėm 50 vjeē. Mirėpo njė ditė pas ngjarjes sė rėndė ndodhi sėrish e njėjta skenė si nė rastin kur do tė arrestohej Beqir Balluku. Vetė shefi i kuadrit tė Komitetit Qendror tė Partisė Mihal Bisha mė merr nė telefonin e shtėpisė, i cili pasi nuk mė kishte gjetur, kishte lėnė porosi qė ta merrja unė mbrapsht. Menjėherė pata njė parandjenjė jo tė mirė. Gjithsesi nuk e mora nė telefon, por u lidha me shefin tim, Rrapi Minon. Edhe ai mė tha se ishte njoftuar nga Mihal Bisha, por nuk dinte gjė se pėr se bėhej fjalė, madje i kishte thėnė edhe se isha me leje. Nuk dija ē’tė bėja. U stresova shumė dhe u mbylla nė vetvete pa guxuar t’i tė shprehur edhe me gruan pėr ankthin qė ndjeja. Nuk vonoi shumė nga kjo gjendje kur telefoni i shtėpisė ra sėrish. Nė atė moment u ndodha vetė nė shtėpi. Kėtė herė telefonoi Hekuran Isai.

  Tė njėjtėn gjė ju komunikoi edhe ai?
  Sapo dėgjoi zėrin tim mė tha: “Jam sekretari i Komitetit Qendror tė Partisė, Hekuran Isai. Ju njoftoj se nesėr nė orėn 10:00 duhet tė jeni patjetėr nė zyrėn e ministrit tė Punėve tė Brendshme, Feēorr Shehut. Aty do tė jem edhe unė”. Mbaj mend se kjo ka ndodhur mbrėmjen e 19 dhjetorit tė vitit 1981. Nė atė kohė Kadri Hazbiu, tė cilin e kisha kushėri tė dytė, kishte kaluar ministėr i Mbrojtjes.

  Thatė se parandienit diēka tė keqe?
  Pata njė parandjenjė se bėhej fjalė pėr ndonjė tjetėr grup special i cili do tė merrej me hetimin e ndonjė ēėshtjeje. Pata pėrshtypjen se mund tė kishte tė bėnte me familjen “Shehu”.

  Shkuat nė takimin e caktuar?
  Patjetėr qė shkova. Ishte po e njėjta situatė qė kishte ndodhur nė vitin 1974. Kur hyra nė zyrėn e ministrit tė Brendshėm gjeta sėrish grupin e atėhershėm ( tė 1974-ės) me ndonjė ndryshim tė vogėl, pasi ndonjė prej atij grupi kishte vdekur. Kishte edhe nga ata qė dikur kishin qenė anėtar tė grupit, por qė nė momentin e rikrijua tė kėtij grup, gjendeshin tė arrestuar. Nė zyrė ndodhej ministri Feēorr Shehu dhe Kadri Hazbiu. Nga Komiteti Qendror kėtė herė nuk kishte ardhur Ramiz Alia, por ishte i pranishėm Hekuran Isai. Ai filloi tė fliste pėr grupin qė ishte krijuar me vendim tė Byrosė Politike pėr tė hetuar ēėshtjen e familjes sė poliagjentit Mehmet Shehu. Pėr kėtė na pėrcaktoi sėrish materialet qė duhet tė studionim pėr tė ndjekur ēėshtjen. Ai na bėri tė ditur se pėr kėtė gjė duhet tė konspektonim materialet e pleniumeve dhe tė Enver Hoxhės.

  Jua saktėsoi rolin e misionit tė grupit qė u krijua?
  Kėtu kishte diēka qė mua mė ngjalli njė gjendje tė atillė, aq sa qė mezi prisja qė tė largohesha nga grupi. Konkretisht na thanė se do tė merreshim me hetimin e vetėvrasjes sė Mehmet Shehut. Njėkohėsisht do tė merreshim me hetimin e Fiqiretit, tė fėmijve pra tė tė gjithė familjes. Ndėrsa na thuheshin tė gjitha kėto, mendoja mėnyrėn pėr tė dalė nga ajo situatė, sepse e shikoja qė problemi kishte marrė pėrmasa tė mėdha .

  Ēfarė bėtė pėr kėtė?
  Kur mbaroi Hekurani, u kėrkova leje pėr tė marrė fjalėn, duke u thėnė: Unė dua tė largohem nga ky grup, nė radhė tė parė sepse pėr momentin nuk ndjehem mirė me shėndet dhe aq mė shumė qė nė detyrėn qė mbuloj nė Prokurorin e Pėrgjithshme mė presin shumė punė”. Ndėrkohė fillova tė pėrmendja me radhė punėt qė mė prisnin. Do tė ishte vetė Hekuran Isai ai qė do tė ma priste hovin nė mes duke mė thėnė:“ Nuk mund tė largohesh nga ky grup nė asnjė mėnyrė, pasi pėr kėtė gjė ėshtė njė vendim i posaēėm i Byrosė Politike i firmosur nga shoku Enver. Ja ku ėshtė.” Nė kėtė moment nxori menjėherė letrėn nė tė cilėn ishte shėnuar vendimi i Byrosė Politike qė me tė vėrtetė ishte firmosur nga Enver Hoxha. ”Ja ku je edhe ti, tha ai duke venė gishtin diku nė krye tė listės”. Nė krye tė saj ishte shėnuar emri i Feēorr Shehut.

  Feēorri ishte caktuar si shef i grupit?
  Ishte hartuar, siē tė thashė, i njėjti skenar si me grupin e parė. Feēorri ndenji vetėm pėr momentin pasi nė janar, me ngarkimin me ngarkimin me detyrėn e ministrit tė Hekuran Isait, Feēorri kaloi zėvendės. Edhe kjo gjendje zgjati pak ditė, sepse edhe ai u izolua, duke u arrestuar mė pas nė shkurt tė tė njėjtit vit. Detyrimisht vetėm nė harkun e pak muajve unė mbeta pėrgjegjės i grupit.

  Pse?
  Pėr vetė detyrėn specifike qė mbaja nė atė kohė, atė tė drejtorit tė Kontrollit Hetimor tė Republikės, nė Prokurorinė e Pėrgjithshme dhe atė qė mora menjėherė pas krijimit tė grupit special tė hetimit.

  Pse me ēfarė detyre tjetėr u ngarkuat?
  Nė shkurt, me arrestimin e Feēorr Shehut, unė u bėra drejtor i Drejtorisė sė Hetuesisė sė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme.

  Kė zėvendėsuat nė atė detyrė?
  Zėvendėsova Elham Gjikėn, i cili ashtu ai edhe Feēorr Shehu, u arrestua.

  Si funksiononin emėrimet dhe shkarkimet nė atė kohė? Pasi me sa mė treguat, pasi kryenit detyrėn e drejtuesve pėr vite tė tėra nė drejtime shumė specifike pėr shtetin, prangoseshit edhe vetė, ku bashkoheshit me ata qė kishit hetuar mė parė?
  Ajo ishte situata dhe ashtu funksiononte diktatura. Nė momentin pėr tė cilin po ju tregoja u arrestua vetė ish-ministri i Brendshėm, Feēorr Shehu dhe pas tij e njėjta gjė ndodhi edhe me drejtorin e hetuesisė sė asaj ministrie, qė unė e zėvendėsova si dhe shumė e shumė tė tjerė, derisa njė vit mė pas i erdhi radha edhe kushėririt tim, Kadri Hazbiut dhe bashkė me tė edhe mua.

  Zoti Pirro, le tė ndalemi te vijimi i punės suaj, pasi u bėtė edhe drejtori mė i rėndėsishėm nė ministrinė e Brendshme si dhe kryetar i ekipit mė tė zgjedhur hetimor pėr ēėshtjen e familjes Shehu. Cilat ishin arrestimet qė u bėnė me fillimin e punės sė atij grupi qė ju drejtonit?
  Dua tė tė theksoj nė parantezė se grupi ynė i krijuar me vendim tė Byrosė Politike, juridikisht quhej “Grupi special i hetimit tė komplotit tė poliagjentit Mehmet Shehu”
  Qė nė javėt e para tė fillimit tė punės sė grupit tonė special, i cili ishte nė vėzhgim tė plotė nga strukturat mė tė larta tė partisė sė atėhershme dhe tė vetė Enver Hoxhės, filloi njė valė e madhe arrestimesh. Nė radhė tė parė u arrestua Fiqirete Shehu. Kjo ishte njė situatė e vėshtirė, pasi arrestimi i saj nuk i kishte shkuar e as mund t’i shkonte ndonjėherė nė mėndje kujt. Ajo ishte grua me shumė pushtet nė atė kohė. Pas saj u arrestuan tė dy djemtė e Mehmet Shehut, Skėnderi dhe Bashkimi. Nga familja Shehu jashtė arrestimeve mbeti vetėm Vladimiri, por edhe atij iu krijua njė gjendje e tillė psikologjike qė e detyroi tė vetėvritet. Mė pas vazhdoi operacioni prangosės ndaj ish-ministrit tė Brendshėm, Feēorr Shehut, ndaj sekretarit tė parė tė Durrėsit, Mihallaq Ziēishtit si dhe vėllait tė tij, Llambi Ziēishti, duke pėrfunduar te njerėzit mė tė besuar tė Mehmet Shehu. Ata ishin drejtori i Drejtorisė sė Sigurimit tė Udhėheqjes mė tė lartė tė shtetit, LLambi Peēini, shefi i sektorit tė sigurimit tė Byrosė, Gani Kodra, etj, etj. Pra, siē e shikon e gjithė Ministria e Punėve tė Brendshme dhe Prokuroria, me tė gjitha strukturat bashkėvepruese tė tyre kaluan njė valė tė tillė arrestimesh sa siē thotė njė fjalė “ edhe fėmija dridhej nė barkun e nėnės”.

  Si i paraqitej popullit kjo situatė?
  Propaganda dhe demagogjia ia servirnin popullit kėtė situatė, si njė arritje tė paparė tė partisė, e cila kishte arritur tė zbulonte njė nga armiqtė mė tė rrezikshėm tė saj, Mehmet Shehun dhe grupin qė ai kryesonte.
  (Vjon nesėr)
  Nesėr do tė lexoni

  Ø Si e mbanim Fiqireten nė qeli dhe situata qė krijohej kur ajo thėrritej pėr t’u pyetur. Paraqitja e saj e jashtme nė sigurinė e dy gardianeve qė e mbanin pėr krahu dhe cilat ishin pretendimet e zakonshme tė saj pėr kushtet nė qeli.

  Ø Cila ėshtė e vėrteta e dėshmisė sė saj nė lidhje me Kadri Hazbiun? A qėndrojnė aludimet e shpėrndara nė popull pėr faktin se atyre u ėshtė krijuar mundėsi ballafaqimi nė korridorin e burgut?

  Ø A ėshtė e vėrtetė se ndaj saj ushtrohej torturė dhe se trajtohej me stimulues pėr tė mundėsuar dėshmi tė sajuara pėr efekt incizimi. Ēfarė dėshmoi pėr bashkėshortin e saj dhe situata prekėse kur iu krijua mundėsia e takimit me Skėnderin, pas vdekjes sė djalit tė madh, Vladimirit.
  Hetimi i veēantė
  Me Fiqirete Shehun u aplikua pėr herė tė parė hetimi me incizim

  Kushdo mund ta kujtojė periudhėn e hetimit ndaj bashkėshortes sė ish-kryeministrit tė hekurt tė Shqipėrisė, Mehmet Shehut. Nė atė periudhė dėshmia e Fiqirete Shehut, e cila ishte ende nė fazėn e hetimit ndiqej nė mėnyrė tė organizuar nga tė gjitha strukturat drejtuese tė Partisė sė Punės dhe forumet e larta tė saj nė rrethe si dhe nė institucione tė ndryshme shtetėrore. Aplikimi nė procesin hetimor tė metodės sė incizimit ishte iniciativa e Pirro Dautaj, metodė kjo qė u pėrdor pikėrisht me atė dėshmi, e cila dha para tij. Ai tregon se para se tė kėrkonte tė sillnin Fiqiretin nė dhomėn e hetimit, tė ndodhur nė ambientet e burgut 313 nė kryeqytet, merrte masat qė personat pėrkatės tė kishin ndezur nė dhomat ngjitur saj aparaturat e incizuese me pllaka shiriti. Nė kohėn qė Fiqireti mbėrrinte aty, asaj i vihej pėrpara mikrofoni pėr t’i bėrė tė qartė kėshtu se po incizohej. Pas kėsaj ishte Pirro ai qė e dorėzonte kasetėn te Ramiz Alia. Ēuditėrisht nga dėshmitė e Pirro Dautaj, nė lidhje me sjelljen e Fiqiretit gjatė hetimeve, mėsohet se ajo fliste dhe fliste pa pushim, duke akuzuar njerėzit mė tė afėrt tė saj dhe duke pranuar gjithēka thuhej nė akuzat qė ishin fabrikuar pėr tė. Shpjegimet e saj tė hollėsishme dhe pranimet e akuzave Pirro nuk mund t’i shpjegonte, por nuk dihej nėse tė gjitha ato do tė vėrtetoheshin nė fazėn e krahasimit tė thėnieve me faktet. Gjithsesi dėshmia e saj pėrkonte mė sė miri me ato ēka thuhej nė organet e larta tė partisė shtet. Ishte pikėrisht kjo arsyeja, qė u rekomandua dėgjimi i tė gjithė dėshmisė sė saj nė procesin disamujor tė hetimit tė saj. Ēuditėrisht pėr Pirron ka mbetur ende enigmė edhe fakti tjetėr qė lidhet me mosaplikimin e metodės sė incizimit jo vetėm me personat e tjerė, qė ishin tė arrestuar paralelisht me Fiqiretin, por edhe me ata qė u arrestuan mė vonė.  ------

 15. #15
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,404
  Thashetheme Braro.....Tha keshtu, tha ashtu....Thelbi i muhabetit se "
  Ishte e qartė se ne nuk kishim pėr detyrė hetimin, por tė kthenim nė faktor juridik tė gjitha akuzat qė u ishin bėrė nė plenium ku u arrestuan. Pra, ne kishim pėr detyrė qė ēdo akuzė politike qė ishte bėrė nė drejtim tė tyre ta shndėrronim nė akuzė juridike.
  , pra zoteria e dinte se po shkelte ligjin dhe megjithate e bente pa teklif....dhe del sot dhe e pohon pa pike turpi. Pastaj rrime ne te tjeret dhe pyesim sot :"Si ka mundesi qe paskan qene gjithe keta deshmitare per shkeljet e ligjeve dhe te Kushtetutes se RPPSSH dhe Nexhi u denua per....kontrabande kafeje? Apo Ramizi qe s'u denua fare?"...

  E di si eshte puna Braro....Po afrojne zgjedhjet dhe keta zgjebet e vjetra duan tu ndihet zeri. "Jemi gjalle akoma ne, kemi akoma pushtet!". ( Jo se me hapet barku per Mehmetin se nje cope kriminel ishte, por do te preferoja te ishte denuar per krimet e tija, jo per fantazi poliagjente e llafollogji Biroje.)
  Medemek, Enveri e Ramizi i fusnin ne dhe shoket e tyre,familjet ua internonin etj, kurse Tos Nanua i mban me pare dhe i le te dalin ne opozite, pra Tosi nuk eshte aq qelbesire sa Verka me Ramken, eshte me pak......Eshte me objektiv te larget goditja....Ohuhaaaa sa iu di bitha ketireve...
  "Who is John Galt?"

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  O Brar je thesar , nuk ka kuptim Forumi pa ty.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 17. #17
  Moderator
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,009
  PU, PU, PU…!

  Medi Belortaja

  Pu, pu, pu…! Tmerr, ankth dhe habi! Kjo ėshte pasthirrma qė del si belbėzimė kur lexon nė njė “Dossier”, sinqeritetin e pjesshėm tė njė hetuesi a kryehetuesi tė diktaturės monstruoze tė sė kaluarės. Qė nė parathėnien, CV-nė pėr personin qė do tė intervistohet, kur pėrballesh me “elozhet” qė gazetari mjeshtėrisht ia bėn “objektit” tė tij pėr ta zbėrthyer; ta bėjė tė rrėfejė bėmat dhe gjėmat e “profesionit” tė vet nė atė kohė. Se nuk ėshtė e lehtė tė zbėrthesh njė hetues a kryehetues tė llahtareve tė diktaturės. Duhet mjeshtėri e madhe. Ngjan me njė specie midis breshkės dhe iriqit. Ka zhguall tė fortė, tė pathyeshėm dhe gjemba shpues. Koka dhe trupi nudo ėshtė njė, rri i fshehur aty thellė, nėn iriqė dhe brenda zhguallit. Me sy tė mėdhenj tė ēakėrritur. Sytė zvogėlohen dhe qetėsohen vetėm atėherė kur nxjerr kokėn pėrjashta, shikon rreth e rrotull se s`ka asnjė rrezik pėr tė. Ose rreziku ka mbetur larg, diku, i harruar. Duhet ta joshėsh “viktimėn”, rrėfimtarin, ta miklosh, ta pėrkėdhelėsh nė ato pika qė i ka tė dobėta. Tė dobėta, pėr shkak tė ndryshimeve dhe pėrmbysjeve. Ndryshimi ėshtė katėrcipėrisht i madh. Dikur “rrėfenin” ata para tij, nė saje tė torturave dhe intrigave tė paimagjinueshme. Tani duhet tė rrėfejė ai pėr ato viktimat e mjera, qė deri njėfarė kohe ishin vetė shokėngrėnės tė tė njėjtave ideale. Duhet ta ftosh pėr kafe, ta qerasėsh, tė hiqesh i pavėmendshėm dhe i shkujdesur ndaj atyre qė “gjahu” gazetaresk ka frikė t`i thotė dhe shprehė. Ndaj bėmave dhe gjėmave qė ka kryer nė atė kohė. Tė hiqesh sikur magjepsesh pas pjesėve tė historisė romantike tė tyre; sesi shkonin pėr gjah, ku i bėnin pushimet Ē`mediokritete dhe banalitete i thoshin sho-shoqit. A bėnin dashuriēka. Me se udhėtonin… etj., etj. Po pėrveē kėtyre? Hmm... Kujt do t`ia hedhėsh ti?! Kėtu do kujdes tė madh! Duhet tė luash budallain dhe naivin, tė kruash qafėn, tė qeshėsh kot, tė thyesh ndonjė gotė si padashje mbi tavolinėn ku rri dhe ai, qė do tė shprehet. Tė lesh ndonjė kėpucė zgidhur si i pakujdesshėm…
  Ta inkurajosh, duke i thėnė se s`ka problem, ashtu ishte koha, pse jo, dhe se po tė ishte gazetari nė vend tė tij, nė atė kohė ashtu do tė vepronte. Urdhrat vinin nga lart, jo nga poshtė. Ata poshtė kishin vetėm njė emėr tė pėrbashkėt, POPULL. Dhe me kėtė popull ju takonte tė merreshin ata lart.
  Pu, pu, pu…! E pėrdornin kėtė emėr herė si akuzė ndaj atyre qė ju duhej t`i hiqnin qafe, herė si kobure, herė si litar.
  Kur has dhe shfleton para syve tė tu monstruozitete dhe kanibalizma humane.
  Tė vjen keq qė tė quajnė njeri. Duket sikur i vetėquajturi njeri i ka rėnė kot nė qafė specieve tė tjera mbitokėsore dhe nėntokėsore. Mbiujore dhe nėnujore. Kafsha nuk shtiret, nuk torturon, nuk masakron, nuk poshtėron llojin e vet aq mjeshtėrisht dhe pabesisht sa njė lloj njeriu. Nuk shpik dhe sajon ideale, nuk hakmerret ndaj llojit tė vet nė emėr tė llojit tė vet.
  Nuk mund tė jetė asnjėfarė mėnyre paranojake: Tė vėrė pėrpara “akuzave” shokun qė mendon se mund tė ketė menduar se nė mendjen e viktimės tė kenė shkuar mendime qė s`i ka menduar. Nuk mund tė jetė asnjėfarė mėnyre cinike: Sa t`i vijė pėr tė deklar-uar publikisht se viktimat e gjora tė shpifjes dhe sajesave gjasme juridike, dukeshin qesharakė, kur vetėm qesharakja s`mund tė tė shkojė nėpėr mend, kur je i vetėdishėm se je vetėm njė “kobure juridike”, nė duart e diktatorit dhe klanit tė tij pėr tė vrarė ata qė janė vėnė nė shenjestėr. Deklarohet se dukeshin qesharakė me skafandėr nė kokė (pėr tė mos u vetėvrarė nga goditja e kokės nė mur!), ata qė ishin heronj tė luftės nacionalēlirimtare; ata qė s`u kishte bėrė syri tėrr nga vdekja dhe rreziqet qė ju kalonte pėrditė. Dhe qė e dije se kėta do tė vdisnin para plumbit dhe poshtė litarit, nga sajesa e “fakteve juridike” qė ti aq hapur e pranon se ishin pranuar nga njėqind e ca burra tė plenumeve dhe KQ-ve! Paradoks dhe cinizėm: Tė shpohen nga plumbat e padrejtė tė diktaturės, por nė asnjė mėnyrė tė mos vetėvriten nga dėshpėrimi kompleks i pabesive dhe zhgėnjimeve ndaj idealit qė kishin pėrqafuar me kohė!
  Thuaje hapur tė vėrtetėn, bre burrė! Tė vėrtetėn qė formėzohej pa dashur nė subkoshiencėn tėnde. Pra, qė tė vinte pėr tė qeshur jo se shihje me skafandėr nė kokė dhe me veshje ushtari tė shtrėnguar pas trupit ata qė ju tundeshin portretet madhėrishėm nė mitingjet e 1 Majit, por qė ndieje ēudinė, tmerrin, ankthin se si ti kishe mundur tė hyje nė kryesorėt anonimė tė antidrejtėsisė dhe monstruozitetit! Tė vinte pėr tė qeshur se s`qaje dot! Epo thuaj dreqi ta hajė, se mė tepėr ndjeheshe keq ti dhe qesharak me kostum, kollare dhe kėpucė lustrafine, sesa i gjori qė do tė varrosej pa nam dhe nishan nė varr tė pėrbashkėt dhe pa emėr! Qė e dije mirė qė bashkė me ta do tė vuanin, shkatėrroheshin, syrgjynoseshin, burgoseshin, internoheshin edhe familjet dhe farefiset e tyre tė pafajshme! Thuaje, bre burrė, kaq gjė! Ėshtė shumė pak sinqeriteti yt edhe plotėsisht i deklarueshėm tė jetė, pėrpara tmerreve qė pėrjetuan ata dhe njerėzit e tyre. Edhe Ferri ėshtė Parajsė pėrpara Superferrit tė tyre!
  Pu, pu, pu…!

  "Shekulli"

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  thx per pjesmarrjen e komentet ..toro dhe Boku..
  Era nuk i dua lavderimet..as kur jan plot as kur jan kot..


  thesar eshte Forumi vet.. jo une.. dhe per kete i jam falenderuar atyre krijuesve te ketij Forumi..Albos me shoqe shoke.. gjithmone..

  dhe kur ky thesar mbushet me gjera te bukura e te verteta behet nje mrekulli..

  Psh ti Era..(se mua me lejohet te lavderoj e pergezoj tjeret) je vertet nje pjese e ketij thesarit tone..
  edhe keta dy djemat Boku e Toku.. jane vlera te ketij forum thesit me ar...lol.
  Pse do thuac ti.. se qe te dy.. kurre nuk thone genjeshtra e hipokrizira..

  Cdo te mire..

Tema tė Ngjashme

 1. Zonja e Zezė Nexhmije Hoxha
  Nga Veshtrusja nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 22-11-2010, 19:03
 2. Nexhmija dhe Ramizi
  Nga Qerim nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-01-2007, 16:00
 3. Ramizi per pluramizmin.
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-05-2006, 00:43
 4. Sokoli per Enverin, Nexhmijen dhe Ramizin
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-02-2004, 07:49
 5. Ish shefi i CIA: Dėshtimi me Enverin
  Nga Albo nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 17-06-2003, 23:50

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •