Close
Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 101
 1. #1
  Audio Engineer Maska e KACAKU
  Antarsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  40
  Postime
  611
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  `sht deja vu?

  Ju eshte dukur ndonjehere ne ndonje skene qe jetoni,sikur e keni pare,ose jetuar edhe njehere me pare?!!
  Mos u lodhni ta gjeni,se kur e keni jetuar,thjeshte kishit nje Dejavu
  Ky eshte nje fenomen,qe brenda sekondes na shpie diku ne te kaluaren dhe kthehemi perseri.
  Akoma ky fenomen ngelet i pashpiegueshem nga shkenca,sepse asnje nuk eshte i sigurte,per arsyen qe shkakton kete fenomen kaq interesant e te cuditshem!

 2. #2
  i/e larguar Maska e TironciScrub
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  here n there
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  DEJAVU....mos ma kujto aman. kur kam qene ne fillore kisha shume te tilla dhe mendoja se dicka nuk ishte ne rregull tru. per nje kohe mendoja se isha ndoshta i cmendur !
  akoma kam te tilla por tani nuk me bejne aq shume pershtypje. eshte nje ndjenje shume e cuditshme qe nuk zgjat me teper se disa sekonda (2 apo 3). gjate ketij fenomeni te duket sikur ngjarjet e atij momenti i ke jetuar me pare, dhe te rikujtohen ne te njejten kohe qe ato po ndodhin.

  truri i njeriut eshte shum komplex dhe qeniet njerezore perdorin vetem nje perqindje minimale te tij.

  pyetja ime eshte kjo : PO SIKUR NE TE ISHIM NE GJENDJE TE PARASHIKONIM TE ARDHMEN ? POR AKOMA NUK E KEMI USHTRUAR KETE PRIVILEGJ I CILI ESHTE NE FAZAT E TI "PRIMITIVE" .

 3. #3
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Antarsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ndoshta nje dite ne do mund dhe te parashikojme te ardhmen. Edhe pse une jam kunder ketij fenomeni. Eshte misteri ai qe e mban gjalle jeten, duhet te jete dicka e pazbuluar, dicka qe na terheq ne marrine e vet,
  Po ti dime te gjitha?! Nuk e di?! Do me dukej kot fare, s'do kishte me kuptim.
  Sa i perket "deja vu", edhe mua me ka ndodhur qe ne rrethana te caktuara, ne shoqerine e personave te caktuar, kam nje ndjesi te cuditshme, me duket sikur cdo gje qe po me ndodh ne ato 5-6 sekonda, e kam jetuar nje here me pare, komplet fragmentin kohor dhe vendor e kam pare njehere, dhe bej cudi me veten ne ato caste qe si ka mundesi qe ndodhem dy here ne te njejten situate. Une vazhdoj ta quaj vegim te cuditshem dhe nuk e shpjegoj dot. Gjeja e pare qe me vjen ndermend eshte te mendoj dhe per nje jete eventuale qe mund te kem jetuar me pare, per nje jete tjeter, ku di une..........
  nejse\
  Tingujt e heshtjes s mendimeve te pathna
  perplasen n detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmt keqaz mbulojn
  U mpiksn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 4. #4
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Une mendoj se edhe e ardhmja egziston por ne nje plan tjeter. Ajo eshte e piketuar nga nje energji e panjohur per ne. Ndoshta konstatohet me nje tjeter shqise qe ne nuk e disponojme.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 5. #5
  i/e larguar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  46
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Mbaj mend qe kemi pyetur zyshen e psikologjise per kete fenomen ( atehere nuk e dinim qe quhesh dejavu).
  Ajo na e shpjegoi si dicka normale qe ndodh kur sinjale te jashtme kalojne neper te njejtat brazda te trurit dhe i japin atij mesazhe te ngjashme.
  E kam fiksuar pergjigjen e saj se edhe une e kam patur shume problem kur isha i vogel, me pelqente te besoja se ishin prova te jetes time te meparshme.

  Krispi

 6. #6
  i shplodhur
  Antarsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Mosha
  42
  Postime
  289
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  une kam nje lloj shpjegimi per dejavu-ne. - sipas meje-

  idene e kohes ne e kemi vetem me ane te mendimit, sikur mendimi te mos ekzistonte nuk do ekzistonte koha.

  Ne nje rast dejavuje per ate moment kemi nje shkeputje ne mendim,nje lloj si nje luhatje tensioni ose shkeputje korrenti ne telat elektrike. nuk e di pse ndodh.
  pra ne ate moment qe na ndodh kjo shkeputje ne fillin e mendimin(qe na shoqeron tere jeten-mendim -ketu kuptoj mendimet si pasoje e cdo kontakti me jashte ose brenda nesh, komunikim i panderprere,ndergjegjesim i panderprere per situatat qe ndodhemi) koha pushon se ekzistuari, ky cast eshte i pakohe, eshte infinit dhe zero njekoheshit, dhe ne duke qene pothuajse ne te njejten situate sic ishim perpara se te na ndodhe kujtojme se kjo e dyta pas dejavu-se eshte situata qe ishim ne fillim ndersa ajo e para nje casti ka qene DIKUR! , shume kohe me pare, sepse po ta vini re ne pergjithesi na krijohet ideja se e kemi perjetuar nje cast te tille me pare por nuk e kemi te qarte kur.

  Pra eshte i njejti cast, ne nuk kemi kujtime nga ndo nje e kaluar, eshte po i njejti cast i ndare me dysh nga nje cast tjeter, i cili ngaqe eshte i pakohe na krijon nje boshllek e na ngaterron.

 7. #7
  Bordi Drejtues Maska e huggos
  Antarsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Une nuk e di nese rasti im quhet Dejavu,

  ..por dicka e tille me ka ndodhur shpesh dhe madje me ndergjegjie te plote.

  Kam vene re, se ne nje moment me jane shfaqur gjera qe diku i kisha pare.. por ne te njejten kohe isha ne gjendje te parashikoja edhe gjerat qe do te ndodhnin duke thene.. ja tani do te trokase dera.. apo tani do te vije filani, dhe keshtu ndodhte !!!

  Mos jam gje profet e se kam marre vesh akoma..

  miqesisht,
  huggos
  detyra ime sht q me gjith fuqin time t'i shrbej ktij brezi; duke br kshtu, njkohsisht, kam dhn kontributin tim m t mir edhe p brezin e ardhshm... - george mueller

 8. #8
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  36
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime n 25 postime

  Si e shpjegojne Psikologet???

  perSHENDETje
  Shpesh here kur jam duke biseduar me disa njerez me duket sikur ate moment (dmth. ate muhabet me ata persona ne ate vend) e kam bere dhe nje here tjeter.
  Me sa kam pyetur kjo gje i ndodh dhe njerezve te tjere.
  Do doja te pyes ata qe kane nje pervoje te tille ose ata qe studjojne per psikologji si shpjegohet kjo gje??
  falemiNDERit

 9. #9
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Edhe mua me ka ndodhur shume vite me pare dhe shume rralle por mendoja se kisha probleme me veten dhe nuk e kam konsumuar me askend kete, ndonse sekuencat e shkurtera ishin plotesisht reale. Me duket se eshte trajtuar edhe nje here ky fenomen. Truri paska shume mistere. Gjithsesi te ndjekim pjesmarresit e tjere.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 10. #10
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Mina, njerzit me probleme mendore ndalohen n forum.
  M shkrive s qeshuri.

  Qnkemi budallallepsur t tr m duket. Ndonjher i kaloj dhe un ato sekuenca dhe m bn t humbas n mendime pr disa minuta duke krkuar nj shpjegim. Kto sekuenca jan kaq t rralla sa shumicn e rasteve ja hedh fajin pagjumsis ose msimeve t shkolls dhe nuk e vras mndjen shum. Her t tjera kur sekuencat jan m t forta ngelem i habitur. Nuk mund ta di se far do ndodh para se t ndodh por pasi ndodh sikur vrtetohet nj memorje e vjetr.

  Si tha dhe Mina truri sht i komplikuar dhe shkenctart din shum shum pak pr mnyrn si funksionon. Sekuenca t tilla q ndodhin tek njerzit i kam par t ekzagjeruara n disa filma. Biles edhe tek filmi Matrix prfshihet nj sken ku aktori prjeton nj sekuenc dy her brnda pak sekondash (macja kalon dy here). Kuptohet q hollivudi i ekzagjeron gjrat por mendoj se dhe krijuesit e filmit jan bazuar pikrisht mbi kt fenomen q po bisedojm.

  M posht mund t lexoni dhe shpjegimin e deja-vu nga enciklopedia Encarta. Pr ata q nuk din anglisht, me pak fjal thot q ky fenomen ndodh si pasoj e disa momenteve kye n kohn e tanishme (reale) q shkaktojn rikujtesn e nj eksperience t ngjashme n t shkuarn. Kombinimi i kujtimeve t s shkruars me kohn e tanishme shkakton kt ndjenj ngjashmrie aq t fort sa njerzit konfuzohen dhe mendojn se sht e njjta eksperienc.


  1 Dj Vu and Jamais Vu

  The sense of dj vu (French for seen before) is the strange sensation of having been somewhere before, or experienced your current situation before, even though you know you have not. One possible explanation of dj vu is that aspects of the current situation act as retrieval cues that unconsciously evoke an earlier experience, resulting in an eerie sense of familiarity. Another puzzling phenomenon is the sense of jamais vu (French for never seen). This feeling arises when people feel they are experiencing something for the first time, even though they know they must have experienced it before. The encoding specificity principle may partly explain jamais vu; despite the overt similarity of the current and past situations, the cues of the current situation do not match the encoded features of the earlier situation.
  Ky material sht shkputur nga enciklopedia Encarta.
  Shtypni "deja-vu" n kutin e krkimit te http://encarta.msn.com/ pr m shum informacion.

  Personalisht mendoj se shpjegimi m lart qndron pr shumicn e rasteve por fakti q shkenca nuk mund t shpjegoj shum fenomene t tjera si psh ndrrat, lidhja e ngusht e mndjeve binjake dhe shum gjra t tjera m l t dyshoj se mund t ket dhe shpjegim m t sakt.

  U zgjata pak si shum q t bindet Mina q nuk sht me probleme mendore dhe q t mos tallen kta psikologt e tjer t forumit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 16-05-2003 m 22:35
  Edi

 11. #11
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Pr akoma m shum hollsi
  http://home.cc.umanitoba.ca/~mdlee/dejavu.htm

  Vetm pr ata q kuptojn anglisht.
  Edi

 12. #12
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Mina, njerzit me probleme mendore ndalohen n forum.
  M shkrive s qeshuri.

  --------------------------------
  Meqenese eshte keshtu te japim doreheqjen te dy sepse qenkemi shoke!!!
  Kjo tregon qe kemi mendje te sofistikuar.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 13. #13
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  36
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime n 25 postime
  perSHENDETje
  Pjesemarja juaj e beri me interesante kete teme...

  Vec shpjegimeve shkencore ekzistojne dhe shpjegimet e tjera, fetare-medium-magjike etj.

  Nje here dikush me kishte thene qe ato gjera qe te perseriten (ne trurin tend) i ke rijetuar naten. Sipas tij, kur njerezit flejne, shpirtrat e tyre dalin nga trupat e tyre dhe takojne shpirtrat e njerezve te tyre te dashur. Keshtu shume here njerezit pa kuptuar bejne muhabet me njerezit e tyre te dashur , per te njejtat gjera qe bisedonin shpirtrat e tyre. Ose shpirtrat jane ato qe derguan keta njerez ne ate bisede te kryer me pare. Prandaj keto momente "rikujtese" nuk te vijne me njerez qe i shef per here te pare por vetem me njerezit e tu te aferm. Ata njerez qe i vine keto ikona "rijetimi te nje ngjarjeje" duhet te jene me te zhvilluar psiqikisht, ose jane me te lidhur me shpirtin e tyre.

  Nejse.. une besoje qe "rijetimi i nje ngjarjeje" (me tru) eshte dicka qe vet truri jon krijon, dmth. pa asnje shkak bindes neve na duket vet sikur ate cast e kemi jetuar dhe here tjeter.
  Zoti e di me se miri.falemiNDERit

 14. #14
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime n 133 postime
  nje keshille per ata qe perjetojn deja-vu (me siguri shumica e juaj), mos na beheni ne ato momente "profeta" e te mendoni se jeni te sigurte ta parashikoni ndodhine qe vijon. Eshte CDOHERE gabim!!!

  Une mendoj se keto perjetime jane thjesht reakcione te trurit, pa ndonje domethenje te thelle.
  Se paku nuk kam ndegjuar deri sot te kete njeri qe mund ta kontrolloj nje sitaute te tille, psh. ta perseris ate (gje qe tek enderrat eshte e mundur, psh. nje ender te nates se sontme ta VAZHDOSH edhe naten e neserme, apo ndoshta edhe ju vet e keni perjetuar, nese duke pare nje ender te del gjumi, dhe endera eshte aq e bukur, saqe me nje intensitet te madh deshire don ta vazhdosh, endera perseri ne disa raste vazhdohet, une vet kam mundur disa here te perjetoj gjera te tilla!!!).

  Sidoqofte reakcioni i trurit mvaret nga gjendja trupore dhe psikosociale, nese njeriu eshte ne stress te madh, mund te ndodh qe truri te reagoj pa kontrolle. Si duket deja vu perjetime jane ndoshta nje "shkarkim" i barres psikike ne momentin e perjetimit, nje reakcion instinktiv.

  Edhe enderrat jane lodhje e trurit, mendoj se ne te njejten kategori po bie edhe deja-vu perjetimi.

  Flm
  albanish by nature

 15. #15
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Kur ti vet nuk ke ndjer "deja-vu" ather nuk mund t argumentosh pr vlern q ka. Asnjeri nuk tha q personi mund t kontrolloj t ardhmen por ndjenja e riperjetimit sht e pamohueshme. Fakti q kjo dukuri ka trhequr vmndjen e shkenctarve tregon q sht dika serioze dhe jo vetm nj lajthitje e trurit.

  Disa ndrra kan domethnie apo jo?
  Disa ndrra t ln me goj hapur kur ato bhen realitet n t ardhmen. Nj profesor psikologjie q m ka dhn msim na shpjegoi t gjitha argumentat shkencore t t mdhenjve por n fund t klass tha q disa ndrra (nga vet eksperienca e tij) jan t pashpjegueshme jo vetm nga prmbajta por dhe nga lidhja q ato kan me realitetin e t ardhmes.

  Pra shkenca sht shum mbrapa kur flasim pr trurin dhe shum gjra jan t panjohura. Pa gjetur nj lidhje llogjike nuk mund t thuash q deja vu sht vetm nj lajthitje e trurit shkaktuar nga stresi.
  Edi

 16. #16
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime n 133 postime
  Kush tha se nuk kam perjetuar nje gje te tille???, shumica e njerezise perjetojn kete, statistikat thuan gati 70-80 % i njerezise.

  Me se shumti perjetime te tilla kane njerezit e arsimuar, gje qe me mbeshtet mua, kur them se stressi eshte nje nder shkaktaret.

  Flm

  PS: enderra eshte ne krahasim me deja vu nje gje tjeter, une e kombinova vetem me faktin e lodhjes. Dihet se truri kur enderron lodhet, por enderra ne krahasim me deja-vu ka nje permbajtje te gjate (edhe pse zgjat shkurt), kurse deja vu eshte i shkurter dhe kap vetem nje situate te vogel, nje moment, kurse ne enderr mund terre boten ta shetisis.
  albanish by nature

 17. #17
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Thuhet se endrra me e gjate perjetohet vetem ne 7 sekonda.
  Ndryshuar pr her t fundit nga armandovranari : 06-07-2003 m 22:27
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Antarsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Kor
  Mosha
  37
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Kjo quhet deja vu
  dhe perderisa mua me ndodh shpesh nje gje e tille (kjo eshte nje gabim ne konfiguracionin e matrix ) besoj se u ndodh te gjitheve. mund te shikosh dhe dy mace te zeza identike te kalojne si te filmi qe eshte i preferuari im kuptohet the Matrix se the Matrix reloaded ishte pak komercial. Po dy mace te zeza nuk i kam pare akoma si te filmi
  ReSpEkT
  MtrX ubicumque felix

 19. #19
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  36
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime

  C`eshte deja vu?

  Te nderuar, kjo eshte nje analize e bere nga une ne lidhje me deja vu si fenomen. Analizat jane bere duke lexuar libra shkencore dhe revista mbi kete fenomen dhe duke akumuluar njohuri te pergjithshme mbi kete ceshtje, vendosa te hap nje teme debati lidhur me deja vu-ne. Shpresoj t`ju pelqej.

  Te sigurte jeni, kjo ju ka ndodhur edhe me pare, e keni perjetuar edhe me pare. Me te njejtat detaje, ne te njejtin vend, me te njejtit persona. Ndjenja ju merr per nje cast dhe zgjat shume pak. Por perderisa jeni ne ate ndjenje, sikurse humbeni ne kohe-dikund mes te kaluares dhe te tashmes.
  Kur t`ju kaploj ndjenja e "deja vu", ju duket se ja, do mundeni te kujtoheni se ku dhe kur e keni perjetuar ate ngjarje me pare. Po ne ate moment qe mendoni se gjithcka do t`ju klarifikohet, ndjenja ngadale fillon te humbet. Ne fund, ajo zhduket komplet.

  Gjithkush nga ne ka qene ne situate te ketille, e quajtur ne frengjisht si "deja vu" (vec e pare). Ndonjehere ajo na vjen ne formen e "deja vecu" (vec e perjetuar me pare) apo ne formen "deja lu" (vec e lexuar me pare).Psikiatri Verner Nep gati 20 vjet ka studiuar kete fenomen, i cili eshte i vjeter sa edhe njeriu.
  Tolstoj, Dikens, Frojd dhe shume emra tjere te medhenj kane futur gishtat ne sqarimin e ketij fenomeni. Dhe normalisht, perpjekjet per sqarimin e ketij fenomeni jane te pafudnme.

  Ju si e perjetoni kete fenomen?? Keni ndonje sqarim apo teori ne lidhje me deja vu??

  Pergaditi: Mirsad Asani

  (tema vazhdon)
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Per mua eshte shume i prekshem ky fenomen "deja vu", sepse e perjetoj shpesh. Nuk kam lexuar ne fakt per kete fenomen.

  Stormi "deja" dmth "tashme" ne frengjisht, dmth "deja vu" - "e pare tashme" etj. Me ate "vec" po ia ndryshon kuptimin kesaj fjale

Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. 25 pyetje rreth Islamit - Pjesa e pare
  Nga biligoa n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 09:09
 2. Feja dhe politika
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 98
  Postimi i Fundit: 24-09-2007, 19:02
 3. Barcaleta te ndryshme nga antare te forumit
  Nga markaj05 n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 104
  Postimi i Fundit: 09-04-2007, 11:26
 4. Ideali dhe qenia njerezore
  Nga Redi n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 11-03-2006, 14:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •