Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280

  Papa Shqiptar Klementi Xi -albani,kuvendi I Arberit

  "Populli em u ba rob se nuk pat dien"

  Engjell Sedaj: "Papa shqiptar Klementi XI-Albani & Kuvendi i Arbenit".

  Kuvendi i Arbenit eshte nje "kujtese e dokumentuar dhe
  e pashlyeshme e historise se popullit shqiptar ne
  dimensionet me te gjera te jetes se tij"

  Nga Tonin Cobani

  Kuvendi i Arberit, eshte nje nga deshmite me te rendesishme
  te historise se kultures sone kombetare, nje nga ato deshmi te
  dokumentuara me vlera te shumefishta: gjuhesore, historike,
  arsimore, etnografike. Libri i Engjell Sedajt "Papa shqiptar Klementi
  XI-Albani & Kuvendi i Arbenit", botim i Ndermarrjes Botuese
  "Gjon Buzuku", pevecse e risjell te plote dokumentin e Kuvendit
  te Arbenit ("Concilli i dheut Scciypniis, baamun n'vjet 1703 n'coh
  t'Paps scchyptarit Clementitt t'gnimdheitit"), ka nje informacion
  te gjere e vleresim te merituar per Pape Klementin XI-Albani, qe
  "kishte arritur edhe prestigjin me te madh moral ne organizimin
  kishtar dhe politik ne Evrope", dhe nje analize shumplaneshe te
  Koncilit te Arbenit, mbajtur ne fshatin Merci prane qytetit te
  Lezhes.

  Ne studimet e deritanishme dokumenti i shkruar latinisht e
  shqip i Koncilit te Arbenit ka qene trajtuar vetem si vlere per
  historine e gjuhes dhe, per shkak te permbajtjes religjoze, i jane
  anashkaluar vlerat e tjera, qe, sic i percakton autori i studimit,
  "jane edhe letersi, kulture, etnografi, art, filozofi dhe politike".
  Vete argjipeshkvi i Tivarit, Visk Zmajevici (1701-1713), qe udhehiqej
  nga diviza iluministe: "Populli em u ba rob se nuk pat dien", shkruan
  ne nje relacion se dokumenti i Koncilit ne gjuhen shqipe "do t'u
  sherbeje pikerisht prifterinjve, por edhe te gjithe atyre qe deshiroj
  ne te kuptojne gjendjen e shqiptareve, kryesisht ne Shqiperine Veriore
  ne fillim te shek.XVII". Dhe me te vertete Koncili na njeh me kisha e
  manastire qe sot u dihen ose jo rrenojat, por edhe me persekutimin e
  besimtareve katolike si ne ato vite kur islamizimi i popullsise vendase
  ishte ceshtje ekzistence.

  Ne argumentet e studiuesit Sedaj, thelluar ne shkrimet e vjetra
  (kujtojme ketu librin e tij te fundit "Bibla & Perkthimet e saj ne
  gjuhen shqipe", Prishtine 1999), qe lidhen me historine dhe kulturen
  kombetare, theksohen ne menyre te vecante rezistenca e katolicizmit
  ne kushtet e raprezaljeve me intensive osmane. Eshte koha kur
  "sulltani kishte urdheruar qe katoliket ose te turqizoheshin ose te
  transferoheshin", si shkruan ne relacionin e 5 marsit te vitit 1702
  V.Zmajevici dhe, pa kaluar dy muaj, ai realton se u be deshmitar i
  nje fakti konkret te islamizimit masiv te shqiptareve: "pikerisht ate
  dite (me 25 prill), kane kaluar ne fene islame 1000 katolike"(f.52).
  Fillimisht ne fene islame kalonte vetem i zoti i shtepise, pastaj
  meshkujt e tjere, dhe me ne fund te gjithe anetaret e familjes. Ne
  keto rrethana lindi fenomeni i kriptokatolikeve ose, ndryshe, i
  laramaneve, qe nenkupton kthimin formal te katolikeve ne fene
  islame, pasi shpirterisht mbeten ne fene e meparshme. Koncili mori
  nje vendim qe nuk do te lejonte me prifterinjte te pagezonin femijet
  e atyre qe kishin nderruar fene katolike me fete turko-islame apo
  sllavo-ortodokse. Kjo, sipas Sedajt, konverton Koncilin e Arberit ne
  nje kuvend atdhetarie, pasi i kundervihet hapur ideologjise se
  administrates joshqiptare dhe urdheron mostolerimin e kthimit
  qofte edhe formal ne cfaredo feje tjeter, qe synonte asimilimin
  kombetare per shkak te identifikimit te ketyre besimeve me qellimet
  ekspansoniste te shteteve perkatese ne Ballkan.

  Koncili i Arberit ka karakter atdhetar, vecanerisht, sepse del hapur
  ne mbrojtje te gjuhes shqipe dhe te arsimit ne Shqiperi. Keshtu, ne
  vendimet e Koncilit te Arberit percaktohen masa konkrete per
  shkollat dhe librat ne gjuhen shqipe. Aty flitet "permi shkoll'
  t'Kurbinit e t'Leshs". Shkollen e Lezhes, qe aso kohe funksiononte ne
  fshatin Vele, pak kilometra larg qytetit, e drejtonte ipeshkvi i Lezhes,
  Gjergji. Aty mesonin te rinj (xhakojte), qe me vone do te sherbenin si
  prifterinj. Ata duhej te mesonin "me kndue, e me shkrue", gramatiken
  (ndoshta ate te Francesko Mario da Leces qe do te botohej me 1716), dhe
  gjuhen latine, "ne mos teper mire, bare (se paku) nevojisht". Por nuk
  duhet kuptuar kjo shkolle vetem ne qellimet e veta kishtare, sepse ne
  vendimet e Koncilit te Arberit theksohet: "t'mundohet me gjith gjoks
  me i vlit (sherbue) kishs e gjith dheut... prej meshtarve t'urte,
  t'divocem, e t'dijshem", f.88d.

  Ne rrethina e Lezhes e me gjere shkolla te tilla kane ekzistuar edhe
  me pare dhe ne vazhdim. Mjafton te kujtojme formimin kulturor
  te Frang Bardhit (1606-1643) ne Kallmet dhe prane famullive te
  Zadrimes, te Pjeter Budit (1566-1622) ne rrethinat e Matit dhe te Pjeter
  Bogdanit (1627-1684) ne rrethinat e Prizrenit dhe te Shkupit. Nje deshmi
  tjeter e vazhdimesise se ketyre shkollave, se paku deri ne shekullin e
  nentembedhjete, eshte arsimimi i poetit zadrimor Pjeter Zarishi
  (1806-1866), nismetar i letersise sone te Rilindjes Kombetare etj.

  Studiuesi i zellshem Engjell Sedaj me librin "Papa shqiptar Klementi
  XI-Albani & Kuvendi i Arbenit" ka risjelle, si shprehet ai ne
  parathenie,
  nje "kujtese te dokumentuar dhe te pashlyeshme te historise se popullit
  shqiptar ne dimensionet me te gjera te jetes se tij".

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Urime Kallmeti per shkrimet e bukura qe sjell.
  Engjell Sejdaj eshte vertet nji dijetar i madh qe ndricon me studimet e tije erresiren e shekujve.

  Kallmet pse nuk e poston ate poezine...ishte shume e bukur..

  Cdo te mire..

Tema tė Ngjashme

 1. Ē'mendim keni pėr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 2. Identiteti evropian i shqiptarėve
  Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 3. Ēfare historie false mesohet ne shkollat shqiptare?
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 31-07-2009, 09:54
 4. Mbi konfliktin nė Komunitetin Musliman Shqiptar
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00
 5. Me Titizmin kunder Enverizmit
  Nga Albanino nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-09-2002, 19:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •