Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 69 prej 69

Tema: Tėrmetet...

  1. #61
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Edhe une kam qene ne gjume dhe nuk e kam pare driten por kam degjuar ate zhurmen e temerrshme. Megjithate me kujtohet qe disa njerez kane treguar per nje drite shume te forte qe pasoi termetin. Kush e merr vesh se cfare ka qene...

    Mos kane sulmuar UFO-t ne Ndroq....!!
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  2. #62
    progress Maska e BvizioN
    Anėtarėsuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Mos kane sulmuar UFO-t ne Ndroq....!!

    Kur nje histori rrefehet e njejte nga shume njerez te ben te mendosh!!!

    Per nga natyra, termeti nuk ka pse te shoqerohet me drite pasi eshte nje fenomen qe ndodh poshte ne shtresat e tokes.Nje spjegim mund te jete ndonje vetetime nese moti ka qene i trazuar.Nese moti ka qene i qete dhe goditja sizmologjike eshte shoqeruar me drite te forte...atehere kjo futet ne kadegorine e fenomeneve te paspjegueshme mendoj une
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  3. #63
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Sot (02/21/2008) ne mengjes nje termet i madh 6.0 balle (ne epiqender kish qene 6.3 / 6.2 milje nen Toke) lekundi Nevadėn ne US. Termeti u ndje deri 150 milje larg nga epiqendra ne Utah.

    Deri tani nuk jane raportuar aksidente ne njerez por ka pasur demtime ne banesa si dhe nje ndertese e larte eshte shembur si pasoje e tronditjes. E sigurisht kjo pak a shume pritej per nje termet te kesaj fuqie.

    Nuk e di cfare aktivitet sizmik ka ajo zone dhe nq se nje termet i tille eshte normal apo jo. Zakonisht degjojme per termete pak me larg Nevades ne CA, dhe sikur me ishte fiksuar se kjo zone ishte me e qete.

    ------

    Duke folur per termetet...sa kam qeshur me ate sulmimin e Ndroqit lol ku ju shkon mendja. Nga eksperienca dritat tip rrufe etj mund te shkaktohen shperthime te ndryshme qofte nen Toke qofte dhe ndonje aparature qe shperthen nga lekundja mbi Toke. Termet i forte ne Shqiperi ka pas rene pas luftes mendoj ose dicka e tille sepse ma ka treguar nena. Jo veten qe ishin shkaterruar ndertesa gurri etj por dhe te vdekur kish pasur (me te thene kjo : )).

    Mbaj mend ne Korce kur isha e vogel ka rene termet nje vit ne tre te nates dhe nuk na linin te hynim neper shtepi se u cane murret dhe mendohej se do kish akoma lekundje derisa te mbarronte 'vala'. Mua erdhi me zgjoi macka pa filluar termeti dhe kur te tere kishin merakun e femijve qe te na nxirrnin jashte sa me pare une therrisja 'Pisikėn' e shkrete

  4. #64
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Duke parė kėtė temėn pėr tėrmetet mu kujtua qė kėtu nė Greqi dhe mė saktė nė Peloponez ka pasur tėrmete tė shkallės 6,5 Rihter dhe kanė qenė tėrmete qė kan ėpasur epiqendrėn nė det dhe nė thellėsi tė madhe. Nuk e di se sa e saktė ėshtė kjo se njė tėrmet qė kishte epiqendrėn nė tokė dhe jo nė det dhe qė u mendua se ishte i tė njėjtės shkallė u ndje deri nė Shqipėri nė Itali dhe nė Turqi.


    Mendoni se fshehin diēka? Unė besoj se po. Kėto kohėt fundit janė shtuar tėrmetet e thellėsive dhe kanė tė njėjtėn fuqi pėrafėrsisht. Diēka ka sepse ka njė vonesė tė madhe nė nxjerrjen e rezultateve nga qendrat sizmike.


    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  5. #65
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anėtarėsuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Nese me te vertet numri i termeteve eshte duke u rritur, dhe qendrat seizmike nuk po lajmrojn te teren ate qe po ndodh, ateher mund te mendoj se diqka eshte duke ndodhur me token, me sakt me brendesin e saj!!
    Mos eshte kjo ndonje trazim i berthames se tokes, ndoshta diqka periodike, qe paralajmron nje katastrof perfundimtare??

    Nese dikush din me teper, le te na informoj, e posaqerisht nese di diqka me teper rreth Hollow Earth, apo mos ndoshta po ndodh ndonje luft atje posht??
    Mendoj se Darius eshte ai i cili do t'mund te na informonte diqka me teper sepse me te vertet jam kurioz te di arsyen e shtimit te numrit te termeteve ne mbar boten keto vitet e fundit(nese kjo eshte e vertet)..

    pershendetje!!
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  6. #66
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga sam1r Lexo Postimin
    Mos eshte kjo ndonje trazim i berthames se tokes, ndoshta diqka periodike, qe paralajmron nje katastrof perfundimtare??
    apo mos ndoshta po ndodh ndonje luft atje posht??
    hahahahaha sa kam qesh po lufte ndodh,ka miliarda vjet qe ndodh kjo lufte,shumica e termeteve ndodhin per shkak te natyres tektonike te tokes,litosfera tokesore eshte nje patchwork shtresash qe leviz ngadale por ne menyre konstante kjo per shkak te ēlirimit te hapesires se nxehtesise te mantelit te tokes.nxehtesia ju shkakton shkembinjve te levizin gjithmone,kufijte e tektonikes shkaktojne ate te ashtuquajturin stres friksional(frictional stress),kur ky stress friksional e kalon vleren kritike ateher ndodh nje spostim i befasishem i kores se tokes dhe kemi termetin.
    eshte per tu theksuar qe shumica e termeteve ndodh ne kufijte e pllakave kontinentale.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  7. #67
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anėtarėsuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Citim Postuar mė parė nga diocleziano Lexo Postimin
    hahahahaha sa kam qesh po lufte ndodh,ka miliarda vjet qe ndodh kjo lufte,shumica e termeteve ndodhin per shkak te natyres tektonike te tokes,litosfera tokesore eshte nje patchwork shtresash qe leviz ngadale por ne menyre konstante kjo per shkak te ēlirimit te hapesires se nxehtesise te mantelit te tokes.nxehtesia ju shkakton shkembinjve te levizin gjithmone,kufijte e tektonikes shkaktojne ate te ashtuquajturin stres friksional(frictional stress),kur ky stress friksional e kalon vleren kritike ateher ndodh nje spostim i befasishem i kores se tokes dhe kemi termetin.
    eshte per tu theksuar qe shumica e termeteve ndodh ne kufijte e pllakave kontinentale.
    O Italiano, pse gjithmon fut hundet aty ku nuk e ke fare iden mer burre..?
    I di shum mire keto qe ti i permende, por kjo qe tani po ndodh ne kto vite te fundit, nuk duket normale!!
    Per pllakat tektonike kam mesuar qe ne klasen e peste, por ti si duket paske ngelur me ate mesim...
    Kerkova me shum nga Darius, sepse besoj se ai do te kuptoj se ku e kam qellimin!!
    Nese ai nuk mund te me jap pergjigje ateher me se paku pres nga tii..

    pershendetje
    AVE CAESAR...

  8. #68
    Sam1r nuk te jam pergjigjur per Hollow Earth sepse kam ndermend ta konsumoj si teme te zgjeruar. Nuk dua te jap pergjigje te shkurtra ketu e aty dhe te pamjaftueshme.

    Bej durim deri sa te hap temen.

  9. #69
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anėtarėsuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Sam1r nuk te jam pergjigjur per Hollow Earth sepse kam ndermend ta konsumoj si teme te zgjeruar. Nuk dua te jap pergjigje te shkurtra ketu e aty dhe te pamjaftueshme.

    Bej durim deri sa te hap temen.

    ne rregull, vetem se nuk e dita per temen!!
    do te bej durim...
    pershendetje!!
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema tė Ngjashme

  1. Himarė, mėsimi nis me himnin grek
    Nga karaburuni nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 134
    Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
  2. Pse ndodhin fatkeqėsitė natyrore?
    Nga altin55 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 27-11-2005, 22:21

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •