Regjisorja love story me shqiptarin q birsoi


Nga Londra
Muhamed Veliu


31 Mars N Uells, nj dashuri e rrall pr emigrantin, kundrshtohet nga kisha

Julia Gregg divorcon burrin pas lidhjes me 19-vjearin

Lamtumir bashkshort i dashur. M fal, por un jam e dashuruar marrzisht me djalin shqiptar q ne adoptuam. Nuk bhet fjal pr ndonj pasazh t shkputur nga nj film televiziv apo telenovel, por nga nj ngjarje reale, ndodhur n nj qytet t Uellsit. Regjisores 32-vjeare Julia Gregg, i sht dashur q ti krkoj divorcin bashkshortit Steve Crandon, pas disa vitesh dashuri t fsheht midis saj dhe 19-vjearit azilant, Krenar Lleshi. Ngjarja midis Gregg dhe Lleshit ka ngjallur debate n komunitetin katolik t Uellsit, ku vet famulltari i kishs lokale ku ata banojn, e ka quajtur jo t drejt kt lidhje.

Ngjarja

Megjithse 13 vjet m e madhe n mosh se ai, nj gj e till nuk ka frenuar aspak q ata t jen n kraht e njri-tjetrit t lumtur, duke provuar edhe njher si t vrtet shprehjen se dashuria nuk njeh mosh.

As vet 19-vjeari Krenar Lleshi nuk do ta besonte sa shpejt do t rrokulliseshin ngjarjet, nga t cilat do t lindte nj dashuri pr Julian. E pikrisht dashuria me shqiptarin ka br q Julia Gregg, me profesion regjisore, ti krkoj bashkshortit ndarjen. Lidhja mes tyre sht msuar vetm koht e fundit, kur dashuria ishte konsoliduar n at pik, sa nuk mund t mbahej n kasafort sekrete t ndjenjave.

Krenar Lleshi pretendon se ai iku nga vendi i tij i shkatrruar nga lufta gjasht vite m par dhe arriti n Tredegar n Uellsin jugor me shokun e tij, Edmond Pone. Q t dy djemt, ather ishin 14 vje dhe u strehuan nga Julia dhe Steve, t cilt u bn sikur t ishin prindrit e tyre. Ata i ndihmuan shqiptart q t vendosen n Ebbe Vale dhe i futn n nj shkoll kishtare. Ky do t ishte vetm fillimi i lumtur si pr iftin dhe dy djemt azilant.

Dashuria, kisha kundra

Dy dit m par, Julia pohoi se ajo po jetonte me Krenarin, por refuzoi q t komentonte n lidhje me marrdhniet mes tyre. Ajo tha: Un mendoj se kjo shtje nuk i hyn n pun askujt. Un as nuk po e pohoj e as nuk po e mohoj kt. Nuk kam se t komentoj. Por, Rev Roger Hewett, famulltar i kishs s familjes n fjal, n Blaina, zbuloi se Julia dhe Steve jan ndar gjasht muaj m par. Dhe shtoi se ifti i ri sht vendosur n nj shtpi me qira n Aberdare. Ai n lidhje me dashurin e tyre tha se nuk e di se sa koh po ndodh kjo, sepse kjo nuk m ishte pohuar pr nj koh t gjat, por Steve dhe Julia m treguan s bashku se ka po ndodhte. Julia nuk ka tentuar q ta mbulonte kt. Lidhja midis tyre duket se e ka vn n siklet njeriun e Zotit, i cili deklaroi: Nga pozita ime si famulltar i ksaj famullije, kjo gj m fut n nj situat mjaft t vshtir dhe sht kundr do vlere, t ciln e kam afr zemrs time. Por sht me rndsi q t mos jem gjyqtar, por t jem prkujdess. Un nuk pajtohem me ata, por un ende kujdesem q ata t jen n rregull. Megjith paknaqsin e priftit lokal, Julia dhe rrmbyesi i zemrs s saj, Krenari, ende shkojn n kishn e St.Peter-it dhe Rev Hewett, ku besohet se disa antar t komunitetit kan problem q t pranojn kt marrdhnie.

Deportimi n vend t azilit

Ky fillim viti do ti gjente t dy miqt shqiptar n pozita t lkundura, pasi njri nga ata kishte marr prgjigje negative pr aplikimin e azilit. Era e deportimit t tij kishte filluar t ndihej. Ndrsa, Krenarit, n muajin janar iu dha leja q t qndroj n Britanin e Madhe, pasi kishte jetuar si djal i iftit n fjal. Edmondi humbi apelin e tij n prill t vitit t kaluar dhe atij iu krkua q t kthehet n Kosov, edhe pse u argumentua se shtpia e tij e re ishte Uellsi. Pas humbjes s apelit, i dshpruar, atij si mbeti gj tjetr, vese t shkoj n arrati duke iu ruajtur kapjes dhe m pas dbimit. ifti q i kishte birsuar do t fillonte nj betej e cilsuar si e profilit t lart, q t mbajn Edmondin n Britanin e Madhe, prkrahur nga kryepeshkopi i Canterbury-it, Dr.Rowan Williams. Ngjarja ka dominuar edicionet e lajmeve n televizionet e Uellsit. Ndrsa vet Julia Gregg tani i duhet vese t mendoj pr regjin, ndoshta t nj filmi dokumentar rreth lidhjes s saj me djalin e birsuar, pasi skenari sht gati. Vet dashuria e lindur mes tyre.