Close

Rezultati i Sondazhit: Mendoni se Brigel duhet te ik nga kombtarja jone?

Votues
33. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Po, sa me par...

  8 24.24%
 • Po, ai eshte pengese per talentet e reja...

  2 6.06%
 • S'ka fajet Brigel, duhet nderim gjeneratash...

  6 18.18%
 • S'ka fajet Brigel, kemi nepotizem ne Kombtare...

  3 9.09%
 • FSHF-ja duhet te leshon postet...

  3 9.09%
 • Jo, ka bere dicka edhe ai...

  7 21.21%
 • Nuk kam pergjigje...

  4 12.12%
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 141
 1. #-19
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641

  "BRIGEL IK" - sht koha pr ndryshime.

  Une mendoj se Brigeli ka deshtuar plotesisht si traineri i kombetares sone.
  6 pike ne 5 ndeshje mund t`i kishim marre me cfaredolloj traineri.

  Deshtimi i Brigelit n.q.s nuk eshte i qellimshem (gjera qe ndodhin ne ditet e sotme), tregon nje perciptesi te plote te tij si trainer, mosnjohje totale te lojtareve, nje pertaceri te jashtezokonshme ,dhe te gjitha me nje fjale = injorance dhe indiference .

  Sa per ate qe ka zbuluar ndonje talent, me duket gjeja minimale qe mund t`i kerkohet nje traineri kombetare, qe mendohet te jete traineri me i mire i nje vendi.
  Edhe kur shikon ndonje ndeshje kampionati shqiptar, le te kuptohet se po kryen ndonje sakrifice te madhe.

  Aq me teper qe vjen ne Shqiperi nje here ne mot, dhe jep deklarata kontradiktore ne shtypin e huaj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Qerim : 14-02-2005 m 07:18

 2. #-18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389

  Thumbs down Mos t'i bime samarit...

  JO!
  Nuk ndrrohet kali ne mes te rruges...

  6 pike ne 5 neshje mund te mos i kishim marre me do trajner. Brigeli si tranjer nuk eshte shume lart, por dihej se kush eshte edhe para se te vinte.

  Talente s'ka... Ku ka talente nje vend qe nuk ka kampionat?

  Deklarat kontradiktore... keto jane krejt normale... Ne presim shume prej nje kombetareje qe s'eshte ne cilesine e kundershtareve, gjithmone bertasim per fitore te sigurta...jemi te etur per fitore... dhe ai eshte i detyruar ne njefare menyre qe t'i marre parasysh keto ...

  Ti qe fajeson Brigelin...fol konkretisht...
  Marrim Bushin... Bushi ne ekipin e vet, per momentin, nuk lu ne 11-she te pare. Po ku lun Bushi? Ne nje ekip ne Ligen Turke qe perpiqet te mos bije nga kategoria... Pse e merr Brigeli Bushin? Sepse s'ka te tjere... Ai eshte me i miri... Po me i miri sulmues i yni loz aty ku e thashe me lart ndersa me i mire i Ukraines loz tek Milani dhe kete vit morri nje TOP TE ARTE...Ukraina u fut me dy ekipe ne Champions League ndersa ekipet tona me zor kalojne naj tur nga Intertotto...

  O shqiptare, kuptojeni se s'kemi futboll...kemi shume per te bo... jemi shume mbrapa...

  Them se nuk duhet ta ndrrojme tranjerin...

 3. #-17
  wWw.WebShqip.Com Maska e vodafone_1
  Antarsuar
  11-05-2004
  Vendndodhja
  Italy Torino
  Postime
  189
  Jo more ...
  Po Brigel eshte ai qe po e con kombetaren tone sa me lart pastaj eshte edhe kurajoja e lojtarve .Po ne nuk kemi shanse nuk na do loja qe te fitojme (edhe pse ndonjeher nuk luajm me zemer).
  Gjithsesi i uroj fat kombetares per ndeshjet ne vazhdim

 4. #-16
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641

  re

  Nga gazeta Panorma

  Kush u mund, Brigel apo kombtarja shqiptare

  Shqipria e vogl, aktualisht ka nj kontigjent t mir futbollistsh profesionist. N raport me popullsin, skuadra jon sht nga m t mirat, por duket se disa defekte jan tek trajneri Brigel. Rrjedhimisht, mendoj se nuk ka humbur kombtarja jon, por Brigel. M 9 shkurt u luajt nj ndeshje futbolli me nj skuadr q sht prfaqsuese e nj vendi t madh, e nj vendi q ka popullsin 20 her m t madhe n numr sesa ne. Kjo do t thot q ne duhet t jemi realist, jo modest. Pra, shkallt e suksesit dhe t pretendimeve t ngjiten nj nga nj dhe jo t gjitha prnjher. Nuk mundet q nj skuadr futbolli, deri dje e pakonsideruar, t bhet rivale n kampionatin botror. Kjo, nse do t ndodhte, do t ishte nj mrekulli. Un mendoj se zoti Brigel gaboi n formulimin e formacionit dhe zvendsimet e bra pa nj filozofi realiste, q ti prgjigjej ritmit t fushs. Prpara se t shprehem u krkoj falje emrave q prmend, por un mund t them se n port duhej Lika ose Beqja dhe jo 40-vjeari Strakosha, i cili mbetet i nderuar pr gjith sa ka dhn deri m tani. Po kshtu, n mbrojtje u vun dy djem shum t rinj, Dallku dhe Osmani. N vendin e tyre u desh t luanin Dede dhe Lii, t dy kto lojtar me eksperienc dhe n form t mir sportive. N mesfush me Skeln e Haxhin duhej Patushi i ekipit t Tirans. Natyrisht q duhej edhe i mirnjohuri Fatmir Vata. Ndrsa Bogdani duhej futur n sulm q n minutin e par dhe jo n fund. Po t ishin br kto ndryshime dhe ky rregullim, mendoj se rezultati do t ishte krejt ndryshe. Sportdashsi shqiptar ka krkuar me modesti q skuadra shqiptare t arrij sa m afr gars s botrorit. Kombtarja shqiptare, pr paradoks, ka mundur skuadra t fuqishme si psh., Gjermanin, ndrkoh q sht rrahur nga skuadra shum t dobta. Kjo ka ardhur, si pasoj e neglizhencs dhe mosorganizimit t mir. Mendjemadhsia sht nj gjendje q sjell humbje, kjo ndodhi edhe pas ndeshjes me Greqin. Tani q u mundm nga Ukraina, n ndeshjen me Turqin ne mund t dalim fitues. Un mendoj se kombtarja jon duhet organizuar mbi baza t shndosha profesionale, larg interesave klanore q fatkeqsisht veprojn ndonjher edhe aty.

 5. #-15
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641

  re

  Ja edhe nje tjeter na www.sportisot.tk


  Kombtarja Shqiptare, eksperienca e par pr trainert e huaj?!!!
  Drguar nga webmasteri m 13/2/2005 0:08:31 (114 lexime)

  Kombtarja Shqiptare si dihet humbi edhe me skuadrn e Ukrains disa dit m par, pasi kishte humbur m par edhe me skuadrn e Danimarks po n Shqipri. Por do t ndodhi m von, ka nj t ardhme kjo kombtare? Gati t gjith lojtart e kombtares Shqiptare kan luajtur bashk pr disa vjet dhe tashm sht nj grup i konsoliduar. Nuk arrijn t fitojn me skuadra t nivelit m t lart se jona (edhe se Gjeorgjia nuk duhet t jet shum m lart se ne, por prsri nuk fituan) ather pse duhet t zhgnjejm gjith kta tifoza duke ju thn se pretendojm pr nj vend n botror.

  Gjithnj nuk kam qen i mendimit se Brigeli apo Dossena apo cilido tjetr specialist i huaj me eksperiencn e ktyre t fundit jan t nevojshm pr kombtaren ton. Jo sepse mendimi im sht i ndonj specialisti apo i ndonj gazetari, apo cilitdo tjetr q sht marr gjith jetn me sport, por vetm thjesht i nj tifozi t kombtares edhe pse jo shum i zjarrt. T fillojm t analizojm dy ndeshjet q kemi humbur n Tiran, gjithnj sipas njohjes sime t futbollit dhe mendimeve t mia. Humbm me Gjeorgjin dhe q ktu u lkund pozicioni i nj skuadre q pretendon pr t zn nj vend n nj kampionat botror sepse pikrisht humbm me nj skuadr pak a shum t nj niveli me ne, humbm duke luajtur mir apo keq kjo sht tjetr pun sepse edhe me Gjermanin m prpara kemi humbur me nj gol dhe kemi luajtur shum mir por loja nuk sjell pik dhe ne e dim shum mir sepse m shum se vendi i parafundit nuk kemi shkuar. far bri Brigeli m shum se trainert m para tij, trainert shqiptar? Asgj, doli i parafundit n grup (pavarsisht se e drejtoi skuadrn ton kur ishin luajtur disa ndeshje) nuk tregoi ndonj zgjuarsi apo kapacitet t madh si trainer, pavarsisht se disa ndeshje si pr shembull at me Greqin e ka ndrtuar shum mir. Mbase ne shqiptart i mbivlersojm t huajt, sepse Brigeli ka qen vetm nj futbollist shum i mir por jo nj trainer, futbollista shum t mir kan qen edhe Maradona, Pele, Panajot Pano e t tjer por trainer nuk kan qen ndonjher. T kalojm tek ndeshja me Danimarkn. do futbolldashs e kupton se Danimarka sht skuadr m e konsoliduar dhe m e fort se jona, skuadr nordike, ka sulmues t qet para porte q shnojn n rastin m t vogl q i jepet. far bri kombtarja jon me n krye trainerin e saj Brigel pr t ndalur Danimarkn? Thjesht luajti me t njjtn taktik q luan gjithnj, e cila nuk sjell rezultat sepse po t kishte sjell rezultat
  nuk kishte nevoj t merrnim nj trainer t huaj duke shpresuar q t ndryshonte taktikn e lojs s kombtares son, sepse kombtarja jon luan akoma me at taktik e cila nuk sjell rezultat, nj her e ka ndrruar taktikn, vetm me Greqin, ku puns q bn n mesfush me qarkullimin e topave i shtoi dhe presingun e vazhdueshm kundrejt mbrojtjes greke n fillim t lojs, por Brigeli nuk ndryshoi lojn dhe karakterin e lojtarve, pra asgj, taktika me Danimarkn ishte po ajo me Ukrainn, merreni me mnd se sa lodhen skuadrat tona kundrshtare q t zbulojn taktikn ton e cila nse bllokon Skeln n mesfush, nga i cili kalojn t gjitha topat pr tek sulmi ather ke bllokuar gjith sulmin dhe mesfushn Shqiptare.
  Si Danimarka dhe Ukraina prpara ndeshjeve jepnin deklarata se do t ishte ndeshje e vshtir kjo prball skuadrs s Shqipris, pr mua kto skuadra kan dashur t tallen me ne, pasi ne krkojm fitore m shum me fjal se sa me vepra. Ato e dinin q n Shqipri do t fitonin dhe t dyja fituan leht. Ka disa q thon se Ukraina vetm dy gjuajtje bri n port dhe ne luajtm mir, kjo nuk sht aspak e vrtet, mendohuni mir, do t ndodhte nse Ukraina gjuante edhe tre her n portn ton, rezultati do t ishte 5-0. Ukraina u duk q ka nj trainer t zotin sepse bri at q mos t lodhte lojtart e tij dhe Shevenkon q "shqiptart" e konsideronin si m t rezikshmin e vendosi n rolin e organizatorit m shum se sa t sulmuesit, traineri i Ukrains ndryshe nga traineri jon gjeti pikat e dobta t skuadrs Shqiptare dhe pikrisht shnoi dy gola nga dy goditje standarte, aty ku alon mbrojtja jon. Brigeli mbase ka edhe merita, un nuk shoh shum merita t tij por di q Brigel n ndeshjet me Danimarkn dhe Ukrainn duhet t linte t luanin skuadrat kundrshtare e jo t luante me taktikn e Brazilit sepse Shqipria nuk sht Brazili. Ne duhet t prdornim nj kundrsulm t shpejt, dhe t reshtoheshim mir n mbrojtje pr t marr qoft edhe nj barazim 0 - 0 dhe t godisnim me kundrsulm kundrshtart. N kto dy ndeshje Shqipria nuk ka treguar aspak se sht nj skuadr pretendente pt t zn edhe qoft vendin e tret n grup e jo m lart pastaj. Nuk e kuptoj se pse lojtart tan luajn me pasime t shumta n mesfush dhe nse nuk i vete topi Skels pr tja prcjell m pas sulmuesve do t kthehet topi pas, kjo sht e uditshme, po nj dit kur Skela t mos jet m n kombtare si do t bjm, do t gjejm nj Skel tjetr apo do t vendosim m n fund q t luajm t gjith s bashku. S fundi traineri Brigel ma mbushi plotsisht mendjen se nuk sht pr trainer, ne kemi plot trainer t mir, por ka edhe trainer t tjer t huaj q kan eksperienc, pr shembull Zdenek Zeman apo shum t tjer, por jo nga kta q duan t fitojn eksperienc me kombtaren ton, me klubet mund t bhet far t duash por jo me nj kombtare q ka disa vjet q po e pret populli Shqiptar, kombtarja sht kombtare dhe jo thjesht skuadr ku t msojn dorn ish-futbollist t huaj. S fundi mendimi im sht se ka dhe trainer t mir n Shqipri, trainert tan nuk jan t "vjetr" sepse kan qen ata q na kan drejtuar deri m sot, kan qen ata q i kan br t njohur n arenn ndrkombtare klubet Shqiptare si Flamurtari, Vllaznia, Tirana, Partizani. Prse vall nuk mund ti bjn pun kombtares son trainera si Leonidha urri, Bejkush Bire, Shklqim Mua, Astrit Hafizi, Ramadan Shehu, Sulejman Mema, Sulejman Starova, Neptun Bajko, Vasil Bici, mos vall kta federata e futbollit nuk i preferon sepse jan Shqiptar dhe trainera t vjetr? Kta njerz deri tani i kan dhn futbollit Shqiptar prestigjin q ka sot (at prestigj q ka), kan punuar nj jet pr futbollin Shqiptar edhe n kushte shum t kqija, shum her me pasion e dshir t madhe pr t ndryshuar kt futboll, ata nuk jan t vjetr. Kush vall do ta drejtonte kombtaren ton m mir se nj shqiptar q dshiron porsi vet tifozat q mbushin stadiumet fitoren dhe prestigjin e vendit ku ka lindur dhe t sportit m t dashur pr at, t cilit t gjith kta specialista q prmenda m lart i kan dhn pjes t rndsishme nga jeta e tyre.
  Kombtarja Shqiptare nuk duhet t vuaj nga pazotsia e drejtuesve t FSHF-s, sepse nse ata binden se duhet nj trainer i huaj le t mos veprojn si veprojn klube t kampionatit Shqiptar duke i marr lojtart nga rruga q t luajn n Shqipri, sepse ish kampion bote apo ish kampion europe ka shum, por ne na duhet vetm nj kampion i vrtet, nj trainer q ti japi nj loj t re ksaj skuadre, e cila i ka t gjitha mundsit pr t shkuar m lart se nj vend i parafundit.

  (Webmasteri - Pr www.SportiSot.tk)

 6. #-14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-11-2003
  Postime
  337
  Po te futej Brigeli ne fushe, edhe mund te shenonte...
  Lojtaret e kombetares tone nuk bejne dot nje gjuajtje ne porte, kurse ju thoni te iki brigeli...
  Kush e ka fajin qe Tare dhe Bushi nuk bene nje guajtje per te pare a eshte noj cike portier i mire ai i ukraines?
  Kush e ka fajin qe Skela nuk dhe nje pas per gol. Kush e ka fajin qe duro dhe haxhi nuk e moren nje here te vetme fundoren?
  Per mua i vetmi gabim i brigelit ishte mos-thirrja e F. Vates.Ai aktualisht eshte lojtari me ne forme shqiptar.
  Pastaj tranjeret shqiptar nuk kane mentalitet fituesi dhe jane brumosur me ndjenje e inferioritetit ndja skuadrave perendimore...
  Hajt pra, le ti urojme skuadres tone FAT ne ndeshjen me turqit. Une kom nje parandjenje qe turqit do tregohen tolerante me ne.
  Mjaft na kane shkel me kembe 500 vjet,,, tani erdhi dita edhe te na tolerojne icik...

 7. #-13
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641

  re

  Ja cfare shkruan sot tek www.sportishqiptar.com.al

  Nuk duhet t harrojm se trajneri yn i kombtares ka qen prher disfatist pr t ardhmen 15-02-2005

  "Arkitekti" i humbjes s kombtares...

  Sporti - Online


  Nga Xhevdet Zekaj Nuk besoj q historia e sportit n Shqipri t ket pasur ndonj trajner m t prkdhelur dhe t superpaguar se Hans Peter Brigel. Asgj e re. Ai ka marr sa ka dashur, ka grumbulluar k ka dashur, ka shitur dhe bler k ka dashur, nuk ka pyetur dhe respektuar median, ka bredhur si kryetrajner, pa respektuar asnj trajner a "ish" para tij e far nuk ka br, por nuk merremi me at jo sepse humbi, se humbje pson edhe Brazili, por ai duhet t jet m ekzigjent n punn e tij. Pr mendimin tim, humbja e kombtares nis te deklarimi dhe kapitullimi i Brigelit para disa muajve: "Athere, ajo q ne t ndrrojm pranin n Gjermani, sht nj iluzion. N t vrtet, un i kam vlersuar shanset tona m pak se nj 1%. T gjith e din se Shqipria sht nj nga vendet m t varfra n Europ. Niveli i superligs n Shqipri i prgjigjet nivelit t ligs s katrt amatore n Gjermani. Kushtet e strvitjes jan t tmerrshme, thjesht katrastrofike, ekipet e Bundesligs 2 as mund t krahasohen me superlign shqiptare. Infrastruktura shum, shum e varfr, ju bile nuk e prfytyroni dot sa e keqe sht ajo. Aty n do moment t strvitjes mund t psosh traum. Kur shkova n kt vend kishte vetm tri fusha ku mund t luhej futboll. Problem kryesor sht rritja e barit, por duhet t nnvizoj se FSHF po merr masa drastike pr t prmirsuar situatn. Ktu punojn trajner me moshat nga 15?21 vje. Po n prgjithsi ky vend nuk prodhon talente q mund t sigurojn ecjen prpara." Qart, hapur, prer, nj sinqeritet i dhimbshm, i pavrtet, por dshtak e i patolerueshm pr kdo trajner n bot. Ne mund t jemi vendi m i varfr n Europ, por Brigelit i dham nj pages e CV t pasurish e t sinqert, kurse ai asnjher nuk na i tha objektivat. Cili trajner shqiptar, ndonj Bire, Hafiz, Zheg, Demollar, Bajko, nuk do t ishte persekutuar pr deklarime t tilla, por n fakt pr abuzime me detyrn, pr dy humbje rresht n fushn tnde? Cilin trajner shqiptar do t kishte kryqzuar media dhe drejtuesit pr pazaret anti?Vat, anti?Beqaj dhe anti?Bogdan? Kush do t'i shptonte aktivizimit jorentabl t futbollistve t dmtuar dhe q ngrohin stolat npr Europ? Beqaj, pr t disatn her, sht portieri i javs n kampionatin helen, protagonist i rubrikave sportive n ERT, Lika i Dinamos n form dhe perspektiv e ne vazhdojm t rrim nihilist e t duartrokasim pr Foton, q sht emblem e kombtares, por do gj e ka nj fund. A do t rrinim pa mallkuar e quajtur antishqiptar Biren e kompani, po t vlersonin me at gjuh institucionin e futbollit shqiptar? Por kjo pjes interviste sht justifikim pr t gjitha rezultatet e prfaqsueses son, ku pa dyshim pjesn e luanit t fajit e ka Hans Petr Brigel, pr t cilin nn z t gjith ia thon t metat, megjithse ne disa her i kemi thn edhe n kt faqe t "Sportit". Nuk besoj se habitesh kur "disiplina gjermane" e futur nga Brigeli te prfaqsuesja jon dhe e trumbetuar nga t gjith, sht ajo e rrumpalls dhe jo mbulimit n zon. Them kshtu, sepse dy golat e psuar nga Ukraina nuk kan asgj t prbashkt me disiplinn gjermane, sepse lojtar pa strvitje q t aktivizohen nuk kan asgj t prbashkt me disiplinn gjermane, sepse portier q t mos dal nj her t grushtoj rrall gjen n manualet gjermane, sepse trajner disfatist e pesimist rrall gjen n disiplinn gjermane, sepse, sepse.... Intervista e sinqert e Brigelit ishte m shum se kamban pr humbjen e t mrkurs. Ajo ka t bj edhe me psikologjin dhe vizionin e futbollbrjes shqiptare, edhe me personalitetin e vet gjermanit. Ndoshta pr t qen t qet jo se humbm, sepse Ukraina mundi Turqin n Turqi, barazoi n Danimark, por sepse Brigeli duhet t punoj dhe prmbush kontratn si shqiptar, t kuptoj se ka t drejta dhe detyrime, se duhet t punoj m shum n Shqipri, t dgjoj m shum, se ka shum pr t br, sepse ai edhe mund t ik si Dosena e ne do t krkojm nj tjetr emr t madh, q do t na thot: Un ju kualifikoj! Kurse n sajtet e UEFA?s dhe median botrore t pohoj se n Shqipri s'ka fusha, s'ka futboll, s'ka talente, jan injorant e t varfr etj. Sepse ktu shtja sht karakter dhe pr ata q dyzojn karakterin sht vshtir t besosh se do t ringren futbollin shqiptar. Pak muaj m par, mbar bota qe dshmitare e prfundimit me sukses t Euro 2004?s dhe t Lojrave Olimpike n Athin. T mbledhur rreth pishtarit olimpik, sportist dhe sportiste treguan se sa afr mund t qndrojn kombet me njri?tjetrin dhe se si mund t ln mnjan urrejtjen dhe konfliktet, se si mund t'i japin dorn e mbshtetjes njeri?tjetrit. Le t lm simbolin e paqes dhe vllazris olimpike t na ndihmoj t ndrtojm nj bot futbollistike m t mir dhe m t sigurt, pr t tashmen dhe pr brezat q do t vijn dhe besoj se kontributi kryesor n kt valle i takon FSHF?s dhe herr Brigelit. Le t'i lm edhe shqiptart t ndrrojn t paktn pr nj futboll t pastr e t barabart.

 8. #-12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Po gazetaret ate puna kane, o Qerim. Kur fiton te ngren ne qiell, kur humb te shajne e mundohen te te perzene...

  Me shume mundesi e njejta gazete i ka thure lavde Brigelit pas fitoreve me Greqine dhe Kazakistanin...

  Shqiperia s'ka futboll dhe per shume vjet s'do kete!

 9. #-11
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641

  re

  SHQIPERIA KA SHUME FUTBOLL DHE GJITHNJE DO TE KETE.

  Permendet shume here ne kete forum se ukraina kishte Shevcencon, por edhe ne kishim Bogdanin qe momentalisht kerkohet me ngulm nga Udinese , qe ne kampionatin italian nuk eshte vecse 2 vende poshte Milanit.

  E di njeri deri kur e ka kontrakten Brigeli me FSHF ??

 10. #-10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Citim Postuar m par nga Qerim
  SHQIPERIA KA SHUME FUTBOLL DHE GJITHNJE DO TE KETE.

  Permendet shume here ne kete forum se ukraina kishte Shevcencon, por edhe ne kishim Bogdanin qe momentalisht kerkohet me ngulm nga Udinese , qe ne kampionatin italian nuk eshte vecse 2 vende poshte Milanit.

  E di njeri deri kur e ka kontrakten Brigeli me FSHF ??
  Aman mos krahaso Shevenkon me Bogdanin o burr i dheut...
  Bogdani ka qene diku ne kategori te pare pastaj ka shku atje ku eshte... Ndersa Sheva ka sa vjet qe e mban i vetem nje MILAN dhe fiton kampionate, champions etj....


  Kur them s'ka, kuptohet qe e kam fjalen per cilesine...
  SHume Futboll ka, eshte e vertete, por nuk ka rendesi sasia por cilesia...

  Do ta them gjithmone kete deri sa tu mbushet mendja te gjithe tifozeve:

  Shqiperia s'ka futboll dhe per shume vjet s'do kete!
  Fajin s'e ka Brigeli.
  Ndryshuar pr her t fundit nga [xeni] : 15-02-2005 m 09:08

 11. #-9
  wWw.WebShqip.Com Maska e vodafone_1
  Antarsuar
  11-05-2004
  Vendndodhja
  Italy Torino
  Postime
  189
  Ne zihemi kot sepse ne duma vetem fitore
  Pastaj ne grup nuk eshte se kemi skuadra te lehta po kemi disa nga skuadrat qe pretendojne per te marre boterorin,ndersa ne duma vetem te futemi ne boteror,rendesi ka qe kete loje qe po bejme tani te bejme deri ne fund kjo eshte e rendesishme.

 12. #-8
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Lexova dy artikujt e mesiperm e me teper me ngjajten me bomba tymuse se sa fjale objektive e realiste qe mund te na tregojne dicka per te dale nga situata ku eshte kombetarja.
  Po e dime ne can niveli eshte shtypi shqiptar dhe gazetaret e tij!

  Kritikat jane te nevojshme po te jene realiste dhe te japin dhe zgjithje po jo sic ndodh me ca gazetar qe vetem denigrojne e genjejne pa dhene as dhe nje alternatve bindese.

  Brigeli solli nje ere te re ne kombetare dhe po ta keni parasysh kombetarja gjermane eshte e vetmja kombetare ku trainjeret pavaresisht haritjeve vleresohen e respektohen e kurre nuk denigrohen e kane nje vazhdimesi pa prishur klimen dhe imazhin e kombetares.

  Per kushtet e pergjithshme ku ndodhet shqiperia tani dhe per nja 10 vjet do ishte me mire te kishim nje trainier te huaj.[i dime problemet pa fund qe krijohen me trainieret shqiptar dhe per ca kohe kur shqiperia te harij ne nje tjerer nivel]

  Trainieri gjerman per mendimin tim jane nga me te pershtatshmit per vete karakteristikat e gjermaneve punetor e me disipline qe jane shume te nevojshme per ne.
  E pame ca beri trainieri italian qe u soll si alabak.

  Brigeli e tha qe pas greqise se nuk kam lojtare e kjo duhet te na shqetesoj.

  Ne artikullin e fundit artikullshkruesi ja hidhte fajin dhe atmosferes madheshtore qe e ka zili cdo kombetare dhe te tjeret hedhim miliona dollare ta krijojne.
  Na jep dhe shembuj nga Greqia qe i pame qarte ne shtator kur ajo atmosfere qe ai reklamon per ne solli ne vrasjen e nje tifozi shqiptar e masakrimin e qindra te tjereve qe festonin thjesht per nje ndeshje futbolli.

  Ne cdo vend jane tifozat e mbeshtetja e publikut qe e con sportin para.
  Kjo e con cdo sport para qe nga spektakli i krijuar deri te mbeshteja monetare e deri te biznesi e te levizia qe sjell ne jeten e vendit.
  Ne ameriken e veriut sportet maten thjesht nga mbeshtetja e publikut, kush eshte me i madhi,po keshtu ne europen perendimore.

  Trainieri ,Federata duhet te kene nje strategji me te afatgjate e jo te ngelen ne javen e fundit kur ky luan e ky nuk luan dot.
  E me shume ndeshje stervitore , me shume talente te reja e pse jo nje plan per ta bere nga e para me lojtar te rinj per Kupen e Europes se qe tani punohet per ate e jo te presim pas dy vitesh te kujtohemi para ndeshjes se kush mund te luaj e kush jo.
  Plus e kemi nevoj te kemi disa klube ne shqiperi te jene te pakten ne standartet europiane.
  Dhe ne greqine fqinje qe eshte shtet me me shume para tre ekipe jane kryesore te tjerat japin lojtar per keto.

  Tifozat Kuqezi , Brigeli dhe loja e forte e lojtareve tane qe duhet ta pranojme e vjeresojme se kane luajtur me perkushtim na coi ne kete nivel qe ne medojme e pretendojme per kualifikim.
  Mos te bejme ne keto momente si ca 'humbes' apo eren e tyre qe hapin'gazetaret' tane medioker po te shikom ca mund te bejme te kemi nje kombetare me te mire e i kemi mundesite.

  Ta marr e mira ne dhe vetem nje sport kemi ne shqiperi, futbollin, kurse vende si Kroacia,Danimarka etj me te njejten popullsi me ne kane gjithe ato sporte e dalin shume mire ne to e marrin nje qerre me medalje.

  FORCA SHQIPERIA
  Ndryshuar pr her t fundit nga Iliriani : 15-02-2005 m 10:52

 13. #-7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Citim Postuar m par nga Qerim
  Une mendoj se Brigeli ka deshtuar plotesisht si traineri i kombetares sone.
  6 pike ne 5 ndeshje mund t`i kishim marre me cfaredolloj traineri.

  Deshtimi i Brigelit n.q.s nuk eshte i qellimshem (gjera qe ndodhin ne ditet e sotme), tregon nje perciptesi te plote te tij si trainer, mosnjohje totale te lojtareve, nje pertaceri te jashtezokonshme ,dhe te gjitha me nje fjale = injorance dhe indiference .

  Sa per ate qe ka zbuluar ndonje talent, me duket gjeja minimale qe mund t`i kerkohet nje traineri kombetare, qe mendohet te jete traineri me i mire i nje vendi.
  Edhe kur shikon ndonje ndeshje kampionati shqiptar, le te kuptohet se po kryen ndonje sakrifice te madhe.

  Aq me teper qe vjen ne Shqiperi nje here ne mot, dhe jep deklarata kontradiktore ne shtypin e huaj.
  Qerimo,

  Ti e di qe kete artikull e ke bere nga merzia e humbjes, sepse shpresoje ne fitore me Ukrainen. Megjithate kjo nuk do te thote qe Briegeli meriton cka thua. Pertac Briegeli nuk eshte pasi ai pershembull drejton dy kombetare (A dhe B), gje qe s'e ben asnje trajner ne Evrope. Injorant nuk eshte sepse ka qene ne ambientin e futbollit per 35 vjet. Indiferent nuk eshte sepse i intereson te fitoje.

  Briegeli i ka futur mentalitet te ri federates (apo te pakten eshte munduar t'i fuse), qe te gjejne miqesore e te mbajne ekipin e grumbulluar sa me shpesh ne menyre qe te provohen skema e zgjidhje qe jane te nevojshme ne raste qe te mungojne lojtaret.

  Briegeli eshte ai qe fitoi dy ndeshje zyrtare (Rusi dhe Greqi) ne dy vitet e fundit, te dyja me mire se vendi i 20-te ne renditjen FIFA, kur asnje trajner tjeter s'e ka bere deri me sot qysh prej vitit 1946. Ne fakt, qe prej atij viti (59 vjet) vetem nje fitore kishte arritur Shqiperia me skuadra te atij niveli (Belgjiken e '84 qe u rendit e katra ne bote ne 1986 ne Meksike).

  Briegeli eshte trajneri i Shqiperise me statistikat me te mira nder trajneret me me shume se 10 ndeshje (8 fitore, 2 barazime, e 10 humbje).

  Kur Briegeli thote qe ne Shqiperi ka varferi ne mund te na vrase miza nen kesule ama duhet te pranojme qe ne Shqiperi ka varferi. Ndryshe genjejme veten. Kur Briegeli thote qe ka kushte te llahtarshme stervitjeje (edhe pse shton qe shume po behet), thote nje te vertete. Pse s'duhet ta pranojme ne? Eshte gje e mire qe kemi nje trajner qe ta shkunde ambientin me deklarata te tilla, pasi nje shqiptar do pajtohej me kollaj me status quo-ne e sportit. Briegeli s'bie ne kompromise dhe i thote gjerat troc, i vete gjuha ku dhemb dhembi. Menyra me e mire per te ndryshuar eshte te pranosh se si je. Po kujtove se Shqiperia eshte plot me talente, qe jemi me te mire se te tjeret, qe jemi fenomena etj., s'ke bere gje tjeter vecse ke ushqyer shpresa te kota. Shqiperia s'ka kampionat per te qene sepse skuadrat e saj ne Evrope une s'i kam pare ndonjehere ne shtator 15 vitet e fundit (luajne ne vere kur te tjeret sterviten). Shqiperia e ka skuadren kampione qe stervitet ne llac e argjile (merre me mend te tjerat). Shqiperia s'ka dushe me uje te ngrohet per skuadrat e c'quhet (hmmm), Superliga. Shqiperia i ka stadiumet bosh sepse ka dizinteres per skuadrat, kaq i ulet eshte niveli i futbollit.

  Ne fund te fundit Briegeli kur tha qe Shqiperia ka 1% shanse u tregua optimist, pasi agjencite e basteve (para ndeshjes me Ukrainen) e jepnin Shqiperine mesatarisht 1:300, pra me 0.333 shanse, pra Briegeli e rriti kuoten.

  Xhevdet Zekaj nuk ka shume shifra kur shkruan artikujt e tij. Ai ben polemika qe te lexohet si ata debilat e "Processo di Biscardi", qe shkatarrojne ambientin italian duke i dhene skicofreni tipike italike. Te lutem Qerim mos u bej si ai. Ti e njeh futbollin dhe jam i sigurte qe do me kuptosh.
  Ignore List: Den Bossi

 14. #-6
  Betimi i Hipokratit
  Antarsuar
  05-06-2004
  Postime
  1,081
  une jam per nderrimin e trajnerit Brigel.mendoj qe kaq ishte.cdo trajner ka pozitivet dhe negativet por ne duhet ta nderrojme per arsye se te mos i duket vetja i pandryshueshem.Edhe Saki e coi Italine ne finale ne 1994 ,atehere qe Italia doli e treta e grupit ne filklim por me vone e nderruan.pra duhet ndryshuar.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 15. #-5
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,428
  Nderrimi trajnerit ne keto momente eshte si me nderru kepucet, nga Nike te marresh Adidas, ose ne rastin tone, nga Firma Plepi tek Firma Mysybeti.


  -Kur do e kuptoni ju qe golin e bo koma jo kepuca?

  Kur i morren shpaten Skenderbeut per t'ia cuar ne Stambolll, te gjithe Shqiptaret u prene, se shpresat i kishin tek ajo shpate. Por Gjergj Kastrioti i tha qe sekreti ishte krahu e jo shpata. Kshu pra.

  -Ndaj, ne kemi marr aq pike sa meritojme duke u bazuar ne kontigjentin e lojtareve qe kemi ne formacion, ku 30% jane sakate, 30% invalide lufte, 40% pensionista dhe te tjeret ne asistence sociale.

  Ju siguroj une, qe po te kemi 11 lojtare me te mire se ata "mumjet" qe ishin me Ukrainen ne fushe do marrim me shume pike. Ekuacioni u zgjidh. X-i nuk qenka trajneri.

  Brigelin do ta nderrojne, se ne jemi si ajo kafsha e urritur qe cfare te gjej ha. Edhe ne s'kemi ku ta gjejm shpresen edhe mendojme se duke ndryshuar trajnerin, cdo gje do ndryshoje ne favor tone, aq shpejt sa kur shtyp edhe nji buton. Biles ne do fitojme edhe Euro 2008. lloooll (Turp ne fakt) .

  Pra ajo qe doja te thoja, me pak fjale, eshte se nuk e kemi problemin tek trajneri. Ne, na qan syri diku tjeter... s'kemi talente!

  C'rendesi ka kush do ngrofi pankinen, kur ne skemi ata qe do vrapojne barin!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Del Monako : 16-02-2005 m 01:23
  HOLLAND...

 16. #-4
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  http://www.sportishqiptar.com.al/
  I kemi dhn jet elegjis pr ndeshjen me Ukrainn ndrkoh q perdja e shfaqjes ka rn me koh 16-02-2005

  Elegji pas rnies s perdes...

  Ahmet Shqarri


  E kishim parashikuar si shfaqje dhe kshtu ndodhi. Paka se humbm, shfaqja nuk mungoi. A nuk ishte ai flamur kombtar i jashtzakonshm, q u shpalos me prmasa t tilla, si n asnj rast tjetr n bot, q eli shfaqjen e asaj mbrmjeje? Por erdhi humbja, me nj lloj zhurme dhe keqardhje, sikur ajo t ndodhte pr her t par n kt loj, aq m tepr n futbollin ton!? Filloi elegjia q vazhdon ende, edhe pse perdja e shfaqjes ka koh q ka rn! Gjithsecili ka t drejt q t shpreh mendimin e tij, sepse pikrisht pr kt futbolli mbetet interesant. Gjithsecili mund t kritikoj, po ashtu t "luaj" rolin e trajnerit, megjithat jo t kalohet n ekstremitet, aq sa fjalt e mira t thna nj dit m par, t harrohen menjher dhe n vend t tyre t hidhen anatema, pr t shkuar nga ndonjeri deri n dorheqjen e trajnerit! Dhe pr k, pr nj njeri q kombtarja jon kurr nuk e ka pasur ndonjher m par n drejtimin e saj; pr nj trajner q t kaluarn e tij e ka t stolisur me dy tituj nnkampion bote, nj her kampion Europe dhe nj her kampion i Italis! Dhe q prej dy vjetsh i ka dhn 8 fitore Shqipris, aq sa ajo nuk i kishte arritur n disa dekada, pr t kujtuar se 2 prej tyre, aq sa asnjher tjetr n historin e futbollit ton, ky Brigel na i ka dhn vetm pr eliminatoret e nj botrori. Kush do t ishte ai q nuk do ta dshironte nj fitore at mbrmje ndaj Ukrains, aq m tepr futbollistt tan dhe vet Brigeli? Pse nuk u arrit ajo, ktu mund t sjellsh llojlloj shkaqesh dhe argumentesh, q nuk jan specifike vetm pr kte ndeshje dhe vetm pr skuadrn ton. Sa dshir do t kishte pasur Maqedonia, q pas humbjes s turpshme n Andor, po pr kto eliminatore, t arrinte nj fitore triumfuese ndaj ktij liliputi t futbollit botror gjat ndeshjes s kthimit n Shkup, por jo, ajo nuk shkoi n kte ndeshje m shum se barazimi. Por ajo nuk e ktheu n elegji kt rast, si jemi duke br ne prej ditsh, edhe pse kemi humbur prball nj ekipi q ka n prbrje, as m pak dhe as m shum, por vet Shevenkon, lojtarin m t mir t Europs dhe Voroninin, nj prej m t mirve t Bundesligs. Dhe t mos harrojm se ajo Andor lilipute, q sfidoi skuadrn maqedonase, na pat mundur edhe ne keqas, 2-0, jo m larg se 3 vjet m par, kur Brigeli ende nuk kishte zbritur n Shqipri. E pra, n kt "epok" t ktij gjermani, q jemi duke e marr npr goj si pa t keq, ne fituam n Kazakistanin e nnvleftsuar prej disave, por q ajo Ukraina kryesuese e Shevenkos e pat mundur me vshtirsi para nesh. Kur ekipi yn "po i merrte prpara" kundrshtart, ideja se po i afroheshim pr her t par nj finaleje botrore nisi t bhej shum e afrt pr t gjith ne, por tani q kemi rn prsri me kmb n tok nuk ka pse t kalojm nga kngt e fests n elegji. Se, si dihet, ekstremitetet jan gjithmon t rrezikshme. I shpallur hero deri dje, sot po pr kt njeri shkohet deri atje, sa q shum vet, midis tyre edhe pseudogazetar dhe pseudospecialist krkojn t'i msojn "ABC"-n e futbollit, pikrisht atij q dikur u kundrvihej plot sukses yjeve nga m t shndritshm n bot, si Maradona apo Platini, pr t mos prmendur t tjer n karriern e gjat t titullarit t m se 70 ndeshjeve me prfaqsuesen gjermane, Hans Peter Brigel. Atij q iu thurrn lavde kur mundi t sapokurorzuarn me titull kampione e Europs, Greqin, ndrsa tani, pas nj humbjeje ndaj nj ekipi kryesues n grup, q ka nnshtruar pak koh m par n Turqi fituesen e vendit t tret n bot, po drdllitet se ajo fitore ndaj "mbretit Rehagel" pr ne paska qen vese nj fitore fati!? Madje, ndryshe nga far sht thn m par, tani po na del se ky grupi yn na qenkej i dobt dhe se ky Brigel duhej t'i kishte fituar t gjitha ndeshjet!? N vend q t bhen analiza pr t qen nga specialist t mirfillt dhe nga ata q kan marr prsipr fatet e futbollit ton, prfshi ktu edhe Brigelin, pr t cilt po thoshim para humbjes me Ukrainn se i kan dhn nj identitet tjetr-pozitiv Shqipris, disa po merren ende me "urra komuniste", q ve demagogjis false t "shqiptarve t pamposhtur", nuk i sjellin asnj t mir atmosfers s jets son, q edhe pa kt elegji, q vazhdon ende pas rnies s perdes, mbetet pr t dshiruar, ngado q t hedhsh syt. N fund t fundit, ku krkojm t shkojm me kto "kshilla" q po duam t'i japim Brigelit, i cili nga idhull prnjher na u kthye n higj!? A do t bnim t njjtn gj me t nse do t kishim fituar ndaj Ukrains, qoft edhe me "fat", si po thuhet tani se paskemi fituar edhe ndaj grekve? Gjermant si gjermant, t fort dhe kmbnguls, ata bjn at q mendojn se sht m mir. Ja, shihni se far bn Klinsmani q e drejton Gjermanin nga Amerika(!), i cili n vend q t fus n loj portierin e famshm Kahn, prkundrazi aktivizon, n kundrshtim me shum zra, pikrisht Lehmanin, edhe pse ky prej kohsh nuk luan me ekipin e tij. Jan pun m t studiuara se sa i mendojm ne ato q trajnert bjn pr ndrtimin e nj ekipi. A nuk ishte Brigeli ai q e futi n kombtare, pr ta ln titullar atje, mbrojtsin e ri Elvin Beqiri, q t tjert e patn provuar, por e harruan m von? A nuk sht po ky Brigel q provoi gjithashtu dy t rinj t tjer t aft, apo tani q humbm duhen gjetur vetm ykla pr t denigruar, ashtu si dim t bjm ne zakonisht, duke e harruar mirnjohjen pr gjithka t br mir m par! Ishte po Brigel q, nj her q u b "shqiptar", duke futur n loj n gjendje t vshtir shndetsore at q e ka br titullar t pazvendsueshm, Aliajn, tani pas humbjes po "e mallkojn" me t gjitha mnyrat e mundshme! T shumt ishin ata q than se Tare nuk duhej t kishte luajtur se nuk ishte n form, po far forme qe ajo q Tare shfaqi pas 3 ditsh, paka se golin e shnoi pr Bolonjn? "Duhej ta kishte nisur lojn me Bogdanin,"- than disa t tjer, por a nuk e nisi si zvendsues Tare ndeshjen e s diels q shkoi, ndaj Palermos, e megjithat shnoi, ashtu si shnoi n fakt edhe Bogdani q i konfirmoi prsri vlerat si golashnuesi m i mir i Seris B? Pra, ky sht futbolli, me t mirat dhe me t pakndshmet e tij, q gjithsesi pr kt vazhdon t jet nj loj e prjetshme e surprizave, t cilit nuk mund t'ia ndryshoj petkun karakteristik asnj trajner, prvese mund t'ia modifikoj disi. Kt po bn me futbollin shqiptar edhe nj gjerman shum i njohur n t gjith botn, emri Brigel i t cilit sht tepr e vshtir t mbulohet me tymnajn e shprndar kto dit, kur vazhdon elegjia, edhe pse perdja tashm ka rn. Dhe, pr ta mbyllur, kur kemi qen ndonjher t knaqur me trajnert e prfaqsueses ne shqiptart, kur n dekadn e fundit, pasi lam duart me Biren, Bajkon, Hafizin, Zhegn dhe me Demollarin, q e patn uditur me ftesn e papritur q i patn br n at koh kur i dorzuan kombtaren, tani krkojm t bjm t njjtn gj edhe me nj personalitet t till t formatit t madh ndrkombtar, si Brigel, q futbolli yn nuk e ka pasur dhe nuk do ta ket kurr ndonjher tjetr n historin e tij.

 17. #-3
  Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
  Antarsuar
  25-06-2002
  Vendndodhja
  11105
  Postime
  443
  SHyqyr qe lezova dicka te hajrit nga nje gazetar shqiptar , Shqarri e ka tamam .

 18. #-2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Shqarri ka kopju shkrimet e mia...

  edhe une jam i te njejtit mendim me Taulantin...

 19. #-1
  Moderator
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,009
  Me poshte eshte mendimi i gazetarit te njohur sportiv, Besnik Dizdari, per ndeshjen, botuar ne gazeten Tema.

  ABC-ja e problematiks mbas Shqipria Ukraina 0-2

  Prse krkojm q vetm me Kombtaren t hyjm n
  Evrop?


  - Kur askund tjetr nuk po hyjm?
  - Gabimet e trajnerit Briegel dhe fajet e Shqipris

  Nga BESNIK DIZDARI

  A
  Tashm t gjith krkojn me kmbngulje q me
  Kombtaren e Futbollit t hyjm n Evrop. Pr udi e
  krkojn t gjith pa prjashtim: puntor e fshatar,
  lufttar pr demokraci, mbajts t pushtetit,
  reaksionar, komunist, biznesmen, t varfr, t
  pasur, komunist t sotm e t djeshm, instruktor t
  Komitetit Qendror t Partis, atdhetar, gazetar t
  sprovuar e diletant, ish punonjs t Sigurimit t
  Shtetit, veteran t rezistencs antifashiste, nxns,
  student, veteran t Kombtares, ekspert t
  prnjimndt e t rrjshm t futbollit kombtar e
  ndrkombtar me kombsi shqiptare, shqiptar njohs
  t fort t Serie A t Italis e t Bundesligs
  gjermane, analist t pamim t futbollit n ekrane
  televizioni, drejtor, ministra, antar kryesish t
  partive, fmij e t rritur, pleq e plaka, ushtarak e
  polic, diasporas t vjetr e t rinj, familje me
  origjin shqiptare jasht kufijve t Shqipris,
  spektator e tifoz, telespektator e lexues gazetash.
  E krkojn t gjith. E krkon shteti e dikasteret. E
  krkon Federata Shqiptare e Futbollit. E krkon
  kryeministri e ndjeksit e tij. E krkojn t
  sapothemeluarit Miqt e Kombtares. E kush nuk e
  krkon!
  Mirpo, t gjith harrojn se sht tepr e vshtir
  t hysh n Evrop qoft dhe me futbollin, kur nuk ke
  hyr me t tjerat. Dhe nuk mund t hysh n Evrop kur
  bie fjala, do mbrmbje edhe n kryeqytetin me emrin
  Tiran, shteti t ndalon t drejtn e furnizmit me
  energji elektrike pa pik mshire e turpi bashk,
  madje pa denjuar as t t thot prse t degdis
  rregullisht ksisoji n errsir. Nuk mund t hysh n
  Evrop as me gjestin arrogant prej sunduesish ndaj
  qytetit t Shkodrs, t cilt sapo mbaron ndeshja e
  futbollit, prshembull ajo Vllaznia SK Tirana, nga
  ndriimi i Stadiumit menjher e ojn popullsin n
  errsirn e shtpis. Nuk mund t hysh n Evrop me
  futbollin kur nuk ke hyr me ekonomin, me rrogat, me
  pensionet, me t ardhurat pr frym, me shkolln, me
  fshatin e qytetin. Madje nuk mund t hysh n Evrop
  qoft dhe me futbollin e Kombtares kur nuk ke hyr me
  futbollin e Kampionatit. Nuk mund t hysh n Evrop me
  Kombtaren vetm e vetm sepse ngarkon nj njeri t
  Federats Shqiptare t Futbollit t cilin me sqim e
  prkujdeje krejt artificiale e ke caktuar t vj
  pran do venduljeje t tribuns qeveritare nj shall
  t kuq, nj kapel t kuqe, nj flamur t kuq
  kombtar. Kur pr popullin e thjesht n treg i shet
  300-500 lek t reja pr krye. Dhe nuk mund t hysh n
  Evrop me Kombtaren sepse ksaj i premton 400.000
  euro, e stadiumin e Shkodrs dhe gjith stadiumet e
  Shqipris i ke thuajse rrnoja.
  E megjithate ka raste kur me Kombtaren e futbollit
  mund t hysh n Evrop pa hyr me t tjerat. Kjo ndodh
  vetm nj her n shekull, kur ke fatin q Providenca
  t zbatoj posarisht pr ty sentencen topi sht i
  rrumbullakt. Shqipria mesa duket ktu shpreson.

  B
  Por le t mos ngutemi. E vrteta sht se Shqipria ka
  ndrtuar n kte periudh mbase Kombtaren m moderne
  q ka patur ndonjher. Dhe mund t synoj q me te t
  krkoj t hyj n Evrop, ka mund t shprehet pr
  nj mundsi kualifikimi pr n Gjermania 2006. E
  prapseprap kjo nuk do t thot se mund t hysh n
  Evrop, thjesht ngaq e ke skuadrn ksisoji, madje
  me thuajse t gjith evropian n 11-sh, pra l1 djem
  q luajn n kampionatet e shteteve evropiane. Sepse
  kta evropian t sotm dhe t lindur n Shqipri,
  n fund t fundit, jan po shqiptar, ka do t thot
  se papritmas iu shfaqen disa dobsi t shqiptarve q
  ne mund ti kemi n gen: lodhje e parakohshme fizike,
  naivitet, eufori, munges sakrifice, inferioritet
  psikologjik, besim i tepruar, mosbesim, pavmndje,
  nnvleftsim i pavetdijshm, harres. Vite t shkuara,
  kur Brazili i famshm shfaqte dobsi fizike n
  krahasim me skuadrat e Evrops, specialistt ia vinin
  fajin fmijris s varfr q kishin kaluar kta
  futbollist. Brazili e kaprcente kte mangsi me
  virtuozitetin e lojtarve t tij q ishte disa her m
  i shumfisht se sa ishte eprsia fizike e
  evropianve.
  Shqipria jon nuk zotron ksisoj shumfishimesh,
  ndonse sot ka skuadrn kombtare m moderne n
  histori. Me t ciln ka dhuruar disa ngjarje t mdha,
  t paharrueshme. Prshembull ka arritur t mund
  Rusin, Suedin, Greqin Dhe nuk krkon t mbes te
  fitorja e 4 shtatorit 2004 kundr Kampiones s
  Evrops, shembull ballkanik ky, q e frymzon,
  natyrisht. Ndonse Shqipria nuk sht Greqia, madje
  n t gjith treguesit e jets shoqrore, ekonomike,
  politike, sportive, futbollistike e t mendsis
  evropiane. Ksisoj, e ka disi naiv mendimin pr t
  hyr n Evrop me Kombtaren e futbollit, sepse jo
  pak, por plot katr Kombtare t grupit t saj:
  Danimarka, Turqia, Greqia dhe Ukraina ia kalojn
  shumfish n gjithka, n furnizimin me uj e me drita,
  n ndrtim e me investime, n kultur e qeverisje,
  madje deri n liri t personit, t mendimit a t
  ides. Ndonse megjithate, kjo nuk mund t ndikoj
  deri aty sa t paktn n futboll, nj her t vetme
  Shqipria t mos ua zj atyre vendin q ato kan n
  Evrop.

  C
  N ndeshjen e Shqipris me Ukrainn 0-2 t 9 shkurtit
  2005, n 11-shin e saj kjo e fundit kishte 9 lojtar
  t kampionatit t vet: 5 t Dinamos s Kievit
  (Shovkovsky, Nesmachnyy, Rusol, Gusev, Gusin), 3 t
  Dnjeprit (Yezerskyy, Shelaev, Rotan), 1 t Shahtjor
  (Tymoschuk). Dhe vetm 2 q vinin nga kampionatet e
  shteteve evropianoperndimore (Shevchenko, Voronin).
  ka n nj far mnyre do t thot se Kampionati i
  Ukrains pr forcn e Kombtares s vet ka triumfuar
  mbi kampionatet e shteteve t Evrops Perndimore.
  Shqipria ndr 11-tt kishte vetm dy t Kampionatit
  t saj: ipi e Dallku. Duket disi artificial ky
  prfundim. Po ajo q nuk sht artificiale mbase sht
  kjo tjetra: edhe pse pr nj far periudhe ti ke nj
  skuadr shum t mir me futbollist q luajn n
  kampionate t shteteve evropianoperndimore, kur
  papritmas nj dit t mungojn ksisoj titullarsh
  evropianoperndimor, je i detyruar ti krkosh
  ndihm Kampionatit Kombtar. Dhe nse ky sht i
  dobt, ahere ty t tronditet menjher mundsia e
  hyrjes pr n Evrop. Prshembull, mungesat e Hasit,
  Muratit apo Elvin Beqirit, u ndjen qart n lojn e
  Kombtares. Dallku dhe T.Osmani - dy 20-vjear jo pa
  t ardhme - natyrisht q treguan se mund t bhen, por
  prap se prap nuk kishin prgatitjen e evropianve
  tan. Madje deri edhe Geri pi megjith prvojn e tij
  t njohur evropiane, i cili n koh rekord sht
  shndrruar nga evropianoperndimor n shqiptar i
  Kampionatit Kombtar.
  Kombtarja e Shqipris vshtir se ka pr t hyr n
  Evrop me kte Kampionat q ka vet Shqipria, q n
  fund t fundit, duhet t jet miniera e prodhimit dhe
  fabrika e formimit t talenteve t saj.
  Disa her e kemi prekur temn e Kampionatit. E
  kuptojm se gjithka ka shkuar n shurdhsi,
  mosdgjim, por dhe n moskundrshtim. Sepse FSHF
  kujton se futbolli n Shqipri sht vetm Kombtarja.
  Prsrisim: ky Kampionat 2004-05 m 10 skuadra ka
  marr fund n cilsi. Sot skuadra e 10-t e
  Shqipris, Lai, ndodhet 56 pik larg kryesueses,
  dukuri q prbn nj rekord shqiptar, evropian dhe
  botror s bashku. Praktikisht, kjo skuadr nuk luan
  m asnj rol n Kampionat. Pra ke mbet me 9 skuadra,
  madje me 8, sepse edhe Egnatia e Rrogozhins duket q
  13 jav para mbarimit i ka thn lamtumir
  Kampionatit. Nj Kampionat pa pik rivaliteti t nj
  cilsie, t cilit ka koh q i ka thn lamtumir
  edhe spektatori m besnik i tij, ai i kryeqytetit.
  Madje jo vetm ai i Dinamos q sht nj klub pa
  ndjeks, pa spektator, pa tifoz, por pr fat t keq
  edhe spektatori i kampiones n fuqi dhe kryesueses
  Sportklub Tirana. Me KS Lushnjen t premten q shkoi
  ishin vetm 600 shikues! Po kshtu edhe ai i
  Partizanit: t dieln n ndeshjen e rndsishme me
  Vllaznin ishin vetm rreth 800 spektator!
  Si shihet, dshtimi i Kampionatit t 66-t sht i
  qart si drita e diellit.
  Prsrisim: Kampionatit Kombtar Shqiptar i mungon
  barazpesha, i mungojn ngjarjet, i mungon cilsia,
  befasia e vrtet e futbollit, i mungon financa
  ligjore dhe e qndrueshme n drejtimin e klubeve
  presidencial shqiptar, i mungon kultura e
  qndrueshme e drejtimit, i mungon disiplina. E ka nuk
  i mungon! Prjashto ndrtimin e hijshm t fushave
  arritja e vetme dhe m madhe e dy viteve t fundit.
  Pra fushat, terreni, jo stadiumet t cilt n Shqipri
  ende nuk mund t quhen stadiume! Dhe Kampionati
  Kombtar i sotm i Shqipris me 10 skuadra, nuk sht
  m Kampionat i Qyteteve, por i t ashtuquajturave
  Qndra t Banimit, mbase nj prcaktim jo dhe aq
  binds ky, por q na lind kur mendojm traditn e
  shuar t futbollit cilsor n t munguarat e mdha:
  Kor, Kavaj, Berat, Vlor, Gjirokastr, Fier
  Ky Kampionat kurrsesi nuk mund t jet mbshtets i
  forcimit dhe hyrjes n Evrop t Kombtares s
  Shqipris

  D
  Kur mbas fitores s bujshme 2-0 kundr Kampiones s
  Evrops, Greqis, Kombtarja shkoi te humbja po 0-2 me
  Danimarkn, n faqet e ksaj gazete po dhe te
  Futbolli Shqiptar-MAGAZIN kemi shkruar:
  Festa mbaroi. Mbaroi t shtunn, pr ne n nj prej
  mbrmbjeve m t thella t futbollit, andej rreth ors
  23.00 n Stadiumin Kombtar Qemal Stafa t Tirans,
  kur prfundimisht Danimarka fitoi 2-0 me Shqiprin.
  Qe humbja m e rnd n shifrat e fushs son, qysh
  nga 1 shtatori 2001, kur Finlanda fitoi po 2-0 ndaj
  Shqipris, n nj ndeshje po pr Kupn e Bots Tri
  mungesa shkatrruese n mbrojtjen e gati dy vjetve t
  palvizshme (ipi, Aliaj, E.Beqiri) q detyruan
  kthimin prapa t dy mesfushorve t shklqyer, Hasi e
  Cana, t cilt n t shumtn e kohs, treguan
  universalizmin e tyre t jashtzakonshm prball
  teknikve motorrik t Danimarks, mund t jen nj
  shkak kryesor, natyrisht. Po ndrkaq, ndrrimet tejet
  t vonuara t trajnerit Briegel prej mosbesimit t tij
  tek stoli e kjo ka t bj me prodhimin e pakt t
  futbollit shqiptar t talenteve t rangut t besueshm
  mund t jet shkaku i dyt. Dhe vetm kaq. Festa
  mbaroi. Tash e mbrapa punt duhet ti marr ndr duar
  jo m m pathosi i fitores me Greqin, por
  profesionalizmi i konkurimit n ndeshjet pr Kupn e
  Bots 2006. Ndryshe, mund t ndodhemi prball kthimit
  befasues n origjin.
  ka mund t kuptonim me kthimin n origjin?
  E spjeguar me gjuhn e historis, kthimi n origjin
  do t thoshte q ne t mbetemi si n t shumtn, po t
  fundit e grupit; si na ka ndodhur tash 40 vjet n
  pjesmarrjet tona t Kups s Bots, n 8 edicione
  pjesmarrse t deritashme, kur jemi renditur as m
  pak e as m shum se sa ksisoji:
  1964-66: T fundit n grup!
  1972-74: T fundit n grup!
  1980-82: T parafundit n grup!
  1984-86: T parafundit n grup!
  1988-90: T fundit n grup!
  1992-94: T fundit n grup!
  1996-98: T fundit n grup!
  2000-02: T fundit n grup!
  Kjo sht ajo, e pamshirshmja, e padiskutueshmja
  ritmik historike n njtrajtshmrin e vet!
  Patm shkruar: Tash, t gjitha kto u arshivuan.
  Shqipria e vogl duhet ti futet gars s Kups s
  Bots me synimet e saj, jo thjesht pr kualifikim, por
  pr mtim (pretendim). Dhe patm shtuar: Kemi
  prshtypjen se ai q m tepr ka nevoj pr financa
  sht Kampionati Kombtar gati i rrnuar, prej t
  cilit do t lindin lojtart e ardhshm t Kombtares,
  e ksisoj n vend t nj shoqate artificiale Miqt e
  Kombtares q shpesh duket se ka pun vetpubliciteti
  pr antart e saj, do t ishte m e dobishme nj
  shoqat asisoji pr Miqt e Kampionatit. .
  Por gjith kte problematik e shndrroi n t
  harrueshme fitorja n Kazakistan.
  Tash me humbjen 0-2 t 9 shkurtit 2005 me Ukrainn,
  vetvetiu shtyhemi, ose rikthehemi tek problematika e
  humbjes identike me Danimarkn. Nuk ka tem t re pr
  sot, ka prsritje tematike: Shqipria nuk mund t
  hyj me Kombtaren n Evrop, kur nuk hyn dot me t
  tjerat. Sidomos kur nuk arrin t modernizoj fabrikn
  e Kombtares q sht Kampionati Kombtar.
  E pra? Nuk do t kishte gj m me kuptim q 400.000
  eurot e bra gati e t parathna me pompozitet n
  takimin kryeministror t para ndeshjes me Ukrainn, t
  jipeshin me q u mblodhn, me q ekzistokan. Ti
  jipeshin Kampionatit Kombtar. Ti jipeshin Stadiumit
  Loro Borii. Stadiumit Ruzhdi Bizhuta. Stadiumit
  Niko Dovana. Ti jipeshin stadiumeve apo klubeve t
  Vlors, Kors, Beratit. Tiu jipeshin pr rindrtim
  t futbollit. Dhe organizata Miqt e Kombtares t
  shndrrohej n Miqt e Kampionatit. Ky po, do t
  ishte nj hap drejt Evrops n futboll.

  E
  Ka qen nj mjedis interesant n nntribunat e
  Stadiumit Kombtar Qemal Stafa mbas ndeshjes me
  Ukrainn. Nuk mund t harrohet konferenca e shtypit me
  trajnerin Bllohin, ku mund t shijoje modestin e tij,
  diturin, vlersimin, respektin e tij pr
  kundrshtarin, gzimin pa krenari pr fitoren,
  mendimin lakonik specializues. Ky njeri, i cili kur
  dikush e pyeti se ka do t kishte br po t ishte n
  vendin dhe rolin e trajnerit gjerman, tha se Briegeli
  di m shum se un, dhe i cili m fort se n
  gjithka, gzohej q pr her t par n histori
  Ukraina fitonte n muajin e paprshtatshm shkurt nj
  ndeshje t Kups s Bots, na befasoi m tej kur
  theksoi se edhe me 14 pikt q ka, ende nuk ndjehet i
  sigurt pr vendin e par n grup. Kur n Shqipri,
  gazetaria m nave e bots, ka jav q prmend pr
  Shqiprin kualifikimin! Fluturim tipik i ides t
  tipit socialist, pr t mos thn komunist. Harrojn
  rrregulloren e shkuarjes pr n Gjermania 2006, q nuk
  e boton askush asnjher dhe q thot:
  8 skuadrat q zejn vendet e para n grupet s bashku
  me dy skuadrat e dyta m t mira shkojn
  drejtprsdrejti n fundoret e Gjermania 2006. Dhe
  mandej 3 t kualifikuarat mbas play offi-t q dalin
  prej 6 t dytave t tjera, shkojn gjithashtu n
  Gjermania 2006!
  Nj rregullore q na e kishte zvogluar tejet
  kualifikimin edhe pa u ndeshur me Ukrainn, pa harruar
  mundsit e traditn q kemi. Ndonse nj her edhe
  Shqipria mund ta ndrroj ate.
  Njzet vjet m par autori i ktyre rradhve ka qen
  pjesmarrs i mbledhjes n salln e Ministris s
  Arsimit, kur antari i Byros Politike q mbulonte
  edhe sportet, lshoi urdhrin e famshm t partis:
  Ne duhet t shkojm n Meksik! Por ne shkuam n
  Stadiumin Olimpik t Athins dhe 2-0 pr Greqin! Dhe
  mbarim i ndrrs parajsore t partis. Shqipria nuk
  kishte hyr me asgj n Evrop. Dshronte t hynte me
  Kombtaren e futbollit. Kujtojm: jemi n 20-vjetorin
  e ndeshjeve t historike Poloni Shqipri 2-2- dhe
  Shqipri Belgjik 2-0. E kemi thn: Ishte viti
  oruellian 1984!.
  N t vrtet, asnjher deri tani trajneri Briegel
  nuk ka thn se Shqipria do t shkoj n Gjermania
  2006. Ndonse prher ka krkuar t luftoj pr
  fitoren e rradhs.
  Dhe duke, i kthyer mjedisit t nntribunave t
  pasndeshjes, teksa po hynte n Konferencn e tij t
  shtypit, Trajneri Briegel, i ka zgjatur dorn Oleg
  Bllohinit duke e ururar pr fitoren. Asnjher nuk e
  kisha par q gjermani yn, t cilit n ksi rastesh
  nuk i lviz asnj muskul i fytyrs, t shprehte kaq
  qart idhnimin pr humbjen. Dhe pa u ulur mir, ai
  tha: Kjo sht humbja m e idht q kam psuar! N
  salln e shtypit nuk ishin as gjysma e gazetarve q
  kishte patur Oleg Bllohini. Hans Peter Briegelin e
  kishin braktisur gazetart shqiptar!
  Shqipria kishte humbur besimin brnda vetm nj ore.
  Briegeli u mblodh ndrkaq. Jan edhe shtat ndeshje,
  tha me nj sforcim, por me krenari teutonike, si pr
  ti ikur kompleksit t humbsit t madh.

  F
  Ksaj here Hans Peter Briegel kishte gabuar.
  Kishte gabuar n ndrrimet e vonuara, sidomos t
  dyshes Bogdani - Myrtaj. Kishte gabuar kur iu kishte
  besuar gati gjysms s lojtarve t cilt koht e
  fundit thuajse nuk kishin luajtur me klubet e tyre.
  Kishte gabuar q nuk kishte thirrur nj nga shqiptart
  m t bujshm n kampionatet evropianoperndimore:
  Fatmir Vatn e Bundesligs gjermane, i cili parmbrm
  qe motorri i fitores s bujshme 3-1 t Arminias ss
  tij kundr Bayernit! Kishte gabuar Briegel edhe n
  mnyrn e ndrtimit t mbrojtjes, ndonse me mungesa
  jo pr faj t tij. Kishte gabuar ndoshta edhe n
  mnyrn e lojs, pr udi m fort n pritmni se sa n
  nj sulm taktik dhe strategjik s bashku, nse mund t
  prcaktojm ksisoji. Kishte gabuar edhe n primin e
  nj psikologjie t fort t fitimtarit si t ndeshjes
  me Greqin. Dhe kishte gabuar sepse u duk se kishte
  harruar t shihte moshn e titullarve t tij dhe
  tont q kan disa shifra trondits: Strakosha 40
  vje, Haxhi 30, ipi 29, Lala 30, Aliaj 29, Tare 32,
  Bushi 32, Skela 29! Si braziliant e dikurshm, edhe
  kta t gjith kan kaluar nj fmijri t varfr.
  Natyrisht, ne nuk gabojm q t themi se kta
  futbollist t mrekullueshm, q na kan dhuruar disa
  knaqsi t paharrueshme duhen flakur tej. Jo! Ata
  duhen mpleksur me m t rinj. Ndoshta Dallku dhe Tefik
  Osmani qen nj shembull shprese. Ndrsa 21vjeari
  Lorik Cana m i mir n fush - qe nj kujtes e
  madhe edhe pr Hans Peter Briegelin. Ksaj rradhe Hans
  Peter Briegeli vrtet q kishte gabuar. Madje kishte
  gabuar jo pak
  Ndrsa Shqipria ishte fajtorja. Ajo ishte madje
  fajtorja e prhershme. Sepse krkon t hyj n Evrop
  me Kombtaren e Futbollit, pa hyr me askurgj tjetr.
  ka me sa duket sht e pamundur t realizohet.
  Shqipria ishte fajtorja e madhe sepse e vazhdon ta
  rrj mendja se mund t hyj n Evrop me Kombtaren
  pa hyr me energjin elektrike, me ujin e pijshm, me
  rrogat, me pensionet, me ndrtimin, me t ardhurat pr
  frym, me jetesn qytetare. Si dhe me stadiumet e me
  Kampionatin e saj. Ishte fajtore se mendonte se mund
  t hyj n Evrop me Kombtaren pas hyr me futbollin
  kombtar q luhet n stadiumet e saj t akullta pa
  spektator, pa tribuna prsmbari. Ishte fajtore se
  mendonte se mund t hynte n Evrop me Kombtaren,
  duke patur Vlorn, Korn, Kavajn, Beratin,
  Gjirokastrn, Fierin jasht Kampionatit Kombtar.
  Ishte fajtore sepse me kryefortsi allogjike kmbngul
  n kte Kampionat t cilit i ka dhn nj emrim
  absurd dhe ahistorik superior, kur atij mund ti
  shkonte m fort emrtimi inferior. Inferior me
  Evropn, natyrisht. Ishte fajtore sepse mendonte se
  mund ta mbaj gjat afshin e ksaj Kombtareje m
  moderne se asnjher n historin ton, pa prodhuar,
  forcuar, e formuar lojtar t tjer nga Kampionati
  Kombtar.
  N t vrtet, Shqipria nuk ishte fajtore. Ajo
  sht fajtore.

  G
  92 vjet mbas Pavarsis s saj, Shqipria prodhoi
  Flamurin m t madh kuq e zi t saj me shqiponjn m
  gjigande n histori. Flamurin q mbuloi tribunn e
  spektatorve atdhetar shqiptar. E prodhoi ajo q
  organizoi Kryengritjen e famshme t 1911-12-ts q i
  dha Pavarsin Shqipris, Kosova q e barti prej
  Prishtine deri n Tiran, edhe pse ai peshonte 350
  kilogram. Thon se historia e Kups s Bots qysh n
  krijim, m 1930, nuk ka par n mjedisin e ndeshjeve
  t saj nj Flamur kaq gjigand. Shtrirjen spektakolare
  t ktij Flamuri gjigand e kan drejtuar dhe
  ekzekutuar rreth 4000 shqiptar t Kosovs t prhapur
  tejendan n tribunn popullore t njohur si karshi.
  Kombtarja e ka nderuar Flamurin historik t 6
  shkurtit 2005, duke ia kthyer shpinn tribuns s
  qeveritarve me shalla e kapel t kuqe, dhe duke vn
  prball Flamurit fytyrn, shikimin, gjoksin, teksa
  ekzekutohej Hymni Kombtar. Ndrsa tribuns qeveritare
  i solli shpinn. Ky gjest spektakolar me sa duket iu
  ka shptuar t gjithve. Ishte emblematik aq sa qe
  emblematike shpalosja e Flamurit m t madh shqiptar
  92 vjet mbas Pavarsis s 1912-ts.
  Ky nuk ishte nj gjest futbolli. Ishte nj gjest
  atdhetarie.

  H
  Mbas humbjes me Ukrainn, duke i hedhur nj vshtrim
  renditjes s 8 grupeve evropiane, simbas pikve t
  mbledhura (6), Shqipria m renditej e 30-ta midis 52
  shteteve! A mos ishte kjo renditja reale e Kombtares
  shqiptare, Kombtares s nj shteti t vogl,
  problematik, zhvilluesi m i ri , m i vonuar
  demokratik n Evrop, q sipas Time Almanac 2004 ka
  vetm 3800 dollar pr frym n vit, q mua si njohs
  i Shqipris sime, m duken shum?
  E pra ia ka arritur t formoj skuadrn e saj m
  moderne q ka patur ndonjher n histori. Shqipria e
  cila me Ukrainn psoi humbjen e 3-t n fushn e vet
  n kto 5 vjet t Shekullit XXI, t mrkurn e 9
  shkurtit 2005, zbriti n vendin e 5-t t Grupit 2
  evropian pr Kupn e Bots 2006. Para saj jan
  Ukraina, Greqia, Turqia dhe Danimarka. Katr shtete q
  prej kohsh jan n Evrop. Shqipria asesi! Mu kujtua
  ndrkaq edhe nj her se Shqipria kishte fituar vetm
  8 ndeshje n 67 t luajtura qysh nga viti 1964-65 kur
  merr pjes n Kupn e Bots. Dhe si e pat m sipr,
  asnjher nuk ka qen m lart se sa e vendit t fundit
  ose t parafundit n grup! Kshtu t drmon historia.
  Shqipria kurr nuk ka mundur t fitoj m shum se 1
  ndeshje n grupin e saj n 8 edicionet e mparshme t
  pjesmarrjes s saj.
  Ndrkaq, mbeta i uditur nga prania e Presidentit t
  Ukrains, Leonid Kuchma, n tribunn e Qemal Stafs
  i veshur me xhakoventon dhe kapuin e Kombtares s
  Ukrains. Ishte i dyti udhheqs i nj shteti evropian
  pas Teodor Zhivkovit t Bullgaris m 1959, i cili
  ndiqte nj veprimtari n Stadiumin Kombtar Qemal
  Stafa. Se si nuk m dukej dhe aq e natyrshme prania e
  tij n ndeshje. Mirpo, kur dgjova intervistn e tij
  para trups televizive t Ukrains, mbeta i mahnitur
  nga zbrthimi analitik q i ai bri ndeshjes. Gjithka
  e trajtonte si nj shtje e nj rndsie kombtare,
  ndonse ishte pun futbolli, ndonse askund nuk
  dgjova se lojtarve t tyre iu ishin premtuar 400.00
  euro pr fitoren. Ky njeri, i cili disa muaj m par
  zinte ekranet e televizioneve t gjith bots pr
  rreth asaj ka ngjante n Ukrain, e konsideronte
  futbollin thuajse si nj lloj strategjie.Teknikisht me
  kompetencn q ai demostronte, m bnte t pyesja
  veten: Mos ka qen, m e pakta nj far futbollisti a
  trajneri presidenti Kuchma?. E pyeta: A e prisnit
  kte rezultat?. Vuri buzn n gaz. Kur fiton
  ksisoji, - tha, - t duket se e ke pritur t jet i
  till. Kuchma nuk ka qen futbollist. Ka qen dhe
  sht nj ingjinier fizikant, sekretar partie dhe
  drejtor ndrmarrjesh t rndsishme n ish BRSS,
  laureat i mimit Lenin si shkenctar, shpiks i
  shquar, autor librash, mbi t gjitha i librit t
  bujshm Ukraina nuk sht Rusi. Por e pakta n
  forcn e futbollit ajo duket se sht Rusi!
  T lind pyetja: A e ka Shqipria nj shtje
  kombtare, Kombtaren e futbollit?
  Do t thosha se Shqipria shpesh krkon ti jap nj
  rndsi kombtare Kombtares s Futbollit. Nuk do t
  ishte pak. N prmbajtjen e punve, ajo ende nuk e ka
  ate nj shtje kombtare. Sepse nj Kombtare
  Futbolli nuk ka kuptim t shndrrohet n nj shtje
  kombtare. Sidomos n ato vnde t vogla e
  problematik si Shqipria, ku nuk shndrrohen n
  shtje kombtare nj tuf shtjesh jetike pr
  popullin e saj. Midis t cilave natyrisht hyn sporti
  n tansi, t cilin shum vnde t prparuara e kan
  njrn prej shtjeve kombtare. Shqipria jo.
  E pra, ka ka q krkon t hyj n Evrop me
  Kombtaren e Futbollit kur nuk ka hyr
  ende me asgj tjetr?
  Ky sht Edicioni i 9-t i pjesmarrjes s Shqipris
  n Kupn e Bots. Dhe pr her t par n gjith kte
  histori ajo ka arritur t fitoj 2 ndeshje. Jan edhe
  shtat ndeshje t tjera, tha Hans Peter Briegeli..
  Shtat ndeshje q krkojn riparimin e gabimeve t
  Hans Peter Briegelit dhe fillimin urgjent t njohjes
  dhe mnjanmit t fajeve t Shqipris.

 20. #0
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641

  re

  Ok jam dakort edhe une me kete llogjike qe parashtroni ju.

  Por prape jam i mendimit se edhe Brigeli ka shume gabime, dhe jep me pak se sa mund te jepte nje trainer i huaj per nje kombetare si tonen.

  Mund te marrim shembullin e trainerit frances tek Gjeorgjia. Ka bere nje revolucion te vertete tek kjo skuader, qe para pak kohesh as qe e perfytyronte te ishte pretendente.Ai tha do fitojme me Shqiperine atehere kur ne vinim pas nje fitoreje historike me Greqine dhe fituan. Barazuan me Danimarken, me Turqine ne Turqi , dhe une jam i sigurt se kjo skuader do te jete nje nga pretendentet e grupit.Pra ai ka ndryshuar shume tek kjo skuader, i ka dhene besim etj

  Edhe rasti i trainerit gjerman te Greqia, qe arriti t`a coje deri kampion, nje skuader qe vleresohej e nivelit nen mezatar.Ketu thuhet se nuk kemi lojtare. Po greqia kishte lojtare per te dale kampione??. Une jam i mendimit se jo lojtaret por grupi e ben ekipin, dhe ketu ka rol shume te madhe traineri. Traineri i grekut, kur ben zevendesime ke qef t`a shikosh. Ndryshon gjithe lojen e ekipit.Ky i joni ben ca zevendesime kot, qe i kishte menduar qe para ndeshjes.

  Me kujtohet kur u zevendesua Muka nga Lici ne Kazakistan.Kjo levizje ishte menduar qe para ndeshjes., ne rast se do kishte probleme nga krahu i majte. Pra une mendoj se brigelit i mungon spontaniteti.

  Une jam dakort qe nuk kemi ekip qe te pretendoje, por nje barazim me Gjeorgjine ose Ukrainen edhe mund t`a nxirrnim me pak kujdes.

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Pas akuza pr korrupsion nga ndrkombtart, ndryshon qeveria e Kosovs
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 06-07-2010, 17:36
 2. Londer: Largime dhe ndryshime n kabinetin qeveritar
  Nga Nice_Boy n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-06-2009, 09:14
 3. A mendoni se duhen bere ndryshime ne gjuhen Shqipe ?
  Nga baby dream n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-03-2006, 10:46
 4. Ndryshime rrnjsore tek besimet Shqiptare
  Nga dodoni n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 14-07-2003, 07:09
 5. Ndryshime ne kushtetuten shqiptare
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-09-2002, 01:41

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •