Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Meidani: PS ka shum pak shanse p t fituar n zgjedhje

  Ish-presidenti tha se nuk ka pasur nj ftes nga PS pr t kandiduar dhe se PD ka shanset m t mdha t fitoj n mazhoritar

  Meidani: Pse nuk kandidoj pr PS-n

  Darina Tanushi

  TIRAN Partia Socialiste ka shum m pak shanse se n vitin 2001 pr t fituar zgjedhjet parlamentare, sht shprehur ish-presidenti Rexhep Meidani, gjat nj interviste pr Shekullin. Sipas tij, ndryshe nga PD-ja, PS-ja nuk po bashkohet me aleatt, madje ai parashikon nj situat m t keqe n kohn q do t prcaktohen kandidatt, pr shkak t paknaqsive q do t shkaktohen. Meidani propozon edhe hartimin e nj kodi etik dhe akti elektoral pr kt fushat zgjedhore, ndrsa ka mohuar t ket patur nj ftes nga PS pr t kandiduar n Berat.

  Z.Meidani, a sht e vrtet q keni marr nj ftes pr kandidim n Berat si deputet i PS-s?
  Jo, por kt periudhn e fundit, kam pasur ose ndjer mjaft shpesh, si krkesa t drejtprdrejta e konkrete nga drejtues, t autorizuar ose t paautorizuar, t disa partive t spektrit t ashtuquajtur t majt pr t kandiduar apo pr t qen n listat e ktyre partive, po ashtu dhe njfar trysnie shoqrore n rritje. Por, natyrisht, vetm kam refuzuar, diku me modesti e diplomaci, diku m prer e qart. Ndoshta, kto shpikjet e ditve t fundit npr media t ndryshme jan dhe pagesa e prkujdesjes sime pr t mos mrzitur apo fyer kta bashkbisedues dashamirs apo me porosi, me ndonj sjellje jo modeste, krejtsisht refraktare e harbute, q nuk sht fare n natyrn time...
  Nga kush ju kan ardhur kto ftesa dhe si do ti prgjigjeni?
  Fakti, q un e kam konsideruar kt dshir t njrs pal, por aspak t pals tjetr, pr asnj ast nuk e kam konsideruar at si nj ftes pr kuotim... Por n do rast prmbajtja e prgjigjes sime ka qen negative, refuzuese.
  Si do t prgjigjeshit po qe se drejtuesit e PS-s do tju krkonin zyrtarisht t kandidonit si deputet n kto zgjedhje?
  Un ksaj pyetjeje i jam prgjigjur edhe m par n nj intervist t ngjashme po n gazetn Shekulli (24 janar 2005). N vazhdn e analizs s trajtuar aty, ajo q un mund t prsris sot, sht se ekziston nj dallim realisht i madh midis koncepteve politike q un mbart e mbroj dhe filozofis qeverisse e partiake t drejtimit aktual n kupoln roz. A mund t ndryshoj kjo filozofi pa ndryshimin e ktij stili konkret drejtimi dhe t individve q e prfaqsojn at? Un nuk besoj. Madje, nse disa e konsiderojn kt ndryshim rinovues brenda PS-s t vshtir, por megjithat t mundur edhe me t njjtt barts, pr mua kjo sht realisht e pamundur. Ndoshta, ata edhe mund t ken t drejt, por ky sht perceptimi im politik, q n thelbin e tij ka kontributin, besimin dhe respektin e ndrsjell midis individve brenda nj organizimi, cilido qoft ai, parti, grup parlamentar, qeveri, etj. N kongresin e fundit t PS-s u shpalos pikrisht e kundrta. Ky moment politik prbn dhe pikn e ndarjes filozofike, pra dhe krkesn-kusht pr rishikimin e vendimeve t tij politike, por dhe pr nxjerrjen e prgjegjsive konkrete t projektuesve t asaj fryme antidemokratike e prjashtuese, autokratike e konservatore, t prodhuar me shumic atje. N gjykimin tim, ky revizionim nuk mund t plotsohet n vigjilje t ktyre zgjedhjeve, gj q bn t qart dhe pozicionin tim. Kjo besoj se mjafton pr tiu prgjigjur pyetjes tuaj me t njohurin algoritm lakonik perso-spartan. Ndoshta, e dini se kur perst, t lodhur e t dobsuar nga rrethimi i Sparts, i krcnuan qytetart e saj se kur ta pushtonin Spartn do t digjnin gjithka e do ta rrafshonin qytetin deri n themele, prgjigja e spartanve ishte thjesht nj nse!...
  Zoti Meidani, tashm n mjediset e PS-s jan lakuar disa emra t rinj, madje disa nga ata jan br t ditur nga kryetari Fatos Nano se do t kandidojn n kryeqytet. A keni nj vlersim pr kto figura?
  Pr mua kjo nuk sht aspak nj surpriz. Madje kt un e kam parashikuar dhe nnvizuar q para kongresit dhe gjat kongresit t PS-s. N fund t fundit, nj prirje e till ka prbr dhe linjn e drejtimit t ksaj partie dhe t rekrutimeve e ngritjeve t reja n prgjegjsi n kt parti dhe n qeverisjen e saj kto 2-3 vitet e fundit, pavarsisht demagogjive t shumllojshme apo premtimeve t kundrta, t servirura me tepric n opinionin publik...
  Megjithat, pa u futur n komente individual, thjesht pr arsye etike-intelektuale, do t dshiroja t theksoja dika tjetr shum m t vlefshme, por q lidhet n mnyr t trthort me prgjigjen ndaj pyetjes tuaj. N gjykimin tim, nj vler t veant pr kohn e mbetur, deri para zgjedhjeve, mund t kishte arritja e nj marrveshje, n trajtn e nj dokumenti politik apo dhe si shtes ligji mbi kodin etik dhe aktin elektoral. Pikrisht n kt kod apo akt mund t prmbahen, si disa premtime solemne pr mbarvajtjen demokratike t procesit zgjedhor, ashtu dhe nj mori masash rregulluese q t mishrojn mirkuptimin e t gjitha forcave politike pr parimet baz etik gjat ktij procesi, por dhe pas tij. Midis tyre, pr periudhn e fushats zgjedhore dhe gjat procesit t votimit, mund t prfshihen dhe ato element q lidhen me cilsin e nj fushate demokratike, bashkkohore e qytetare, si p.sh. me mnyrn e transmetimit t mesazheve zgjedhore e publike, t gjuhs s prdorur e sjelljes korrekte, t burimeve financiare t shfrytzuar, t krkess pr ndershmri votimi e numrimi t votave ndaj antarsis partiake e strukturave zgjedhore prfaqsuese, etj. N kuadr t ktij kodi etik mund t prfshihet dhe akti elektoral, i lidhur ngushtsisht me fondet e fushats. Sepse pr ta ruajtur elementin etik e demokratik t barazis elektorale, n procesin zgjedhor, sht i nevojshm dhe nj sistem rregullator q prfshin mnyrn e financimit t fushats, pra t gjith donacioneve apo burimeve t tjer material, t dhn n mnyr t drejtprdrejt apo t trthort, qoft prej partive politike prkatse, qytetarve apo biznesit, qoft dhe prej vet kandidatve t veant. Nprmjet ktij akti, pra, duhet t synohet dhe mundsisht t garantohet nj barazi sa m e plot financiare, pr nj proces zgjedhor t lir dhe gar elektorale t barabart e t ndershme. Prandaj, sht ligjrisht fare normale e politikisht logjike q t prfshihet n kt akt etik si financimi kolektiv i vet partive politike t kualifikuara pr fonde publike, ashtu dhe financimet individuale. N mnyr t veant, po aty, me prfshirjen n procesin zgjedhor dhe t shum prfaqsuesve t biznesit apo t administrats s lart, do t duhet t deklarohen dhe shpenzimet personale nga xhepi i kandidatit, pr t cilat duhet t prcaktohet dhe limiti prkats, apo dhe kufizimet e nevojshme pr t mos lejuar abuzime ose shit-blerje me postin politik apo pozicionin administrativ. Domosdoshmrisht pr t gjitha kto shpenzime duhet t garantohen dokumentet apo faturat prkatse, q mund t verifikohen nga nj struktur e caktuar pran KQZ-s, me krkes prgjithsuese t nj partive politike, apo me ankes individuale edhe t nj kandidati t vetm, t regjistruar pran KQZ-s, pr kandidatt e tjer, pjesmarrs konkurrent n gar, n zonn e tij.
  Kto zgjedhje jan cilsuar si nj shans i fundit pr Shqiprin nga autoritetet e larta t BE-s. Mendoni se kt her do t kemi vrtet zgjedhje t rregullta dhe t ndershme sipas standardeve evropiane?
  Shpresoj shum, por manovrat e deritanishme, deri me veprime e vendime jo kushtetuese, vonesat e pakuptimta dhe polemikat e strzgjatura, s fundi t prfunduara, mbi ndarjen bipartizane t zonave zgjedhore, datn e zgjedhjeve, etj., t ln nj shije t kundrt, krejtsisht t pakndshme. Po ashtu, gjykoj se pr zgjedhje t lira dhe transparente, n respekt t plot t vullnetit t lir t qytetarve, ka nevoj absolute, n radh t par demokracia ende e brisht shqiptare, dhe m pas vijn t tjerat, qofshin ato t vlersuara me hapje dyersh ose duartrokitje, qofshin ato t shoqruara me vonesa apo me kritika t ashpra
  Sa shanse ka PS-ja q t fitoj prsri?
  Shum m pak se n zgjedhjet me dy raunde t 2001. Aq m tepr q kt radh zgjedhjet jan me nj raund. Kjo do t thot q do copzim apo dispersion forcash politike t nj spektri, n procesin nj emror (mazhoritar) mund t prodhoj dhe rezultate deri katastrofik pr kt spektr. Prandaj, n analizn time, nse midis partive t spektrit t majt dhe m gjer, nuk do t zhvillohen, q tani, iniciativa t prgjegjshme pr bashkpunim t sinqert, pa komplekse e megalomani, por dhe me rregulla t prcaktuara mir, deri dhe pr grupime parazgjedhor, mundsia e ndonj koalicioni paszgjedhor midis tyre nuk m duket, t paktn deri tani, q t mund t konkretizohet potencialisht, sipas rezultatit, me ndonj konfigurim probabl t nj kabineti qeveriss, aq m pak t qndrueshm Par, n kt optik, ndrkoh q n krahun e djatht po realizohet me sukses procesi i bashkimit, individual e kolektiv, n krahun e majt nuk po duket n horizont, t paktn deri tani, ndonj shenj e till. Mund t pritet dhe m keq, n saj t paknaqsive q mund t evidentohen, kur t shpalosen dhe emrat e kandidatve konkret, sidomos t atyre pa ndonj kontribut konkret n parti, apo m sakt, me kontribut t vetm lidhjen apo besnikrin ndaj liderit. N kto kushte m shum shanse, n rezultatin mazhoritar, ka ai q arrin bashkimin m t madh t elektoratit, pra, t paktn deri tani, PD-ja me aleatt e saj t vjetr e t rinj. Ndryshe mund t jet rezultati n pjesn prpjestimore...

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12
  Profesori eshte shume i kendshme dhe befasues. Ajo qe me befason mua tek Meidani eshte se "gjallerohet" vetem ne kohe krizash. U katapultua ne politike ne 1997 dhe perfundoi ne kolltukun e presidentit. Per 4 vjet nuk iu degjuar zeri dhe jo me te ishte faktor ne jeten politike apo kombetare te vendit. Pasi e la kolltukun e presidentit ne 2001, per cudine e te gjitheve, presidentit i erdhi goja, aqsa nuk kalon dite qe te mos leshoje nje analize apo artikull ne shtypin shqiptar. Shume mire ben qe shkruan, por ajo qe me ngacmon mua eshte naiviteti i profesorit: per 4 vjet ishit ne krye te shtetit shqiptar dhe nuk bete asgje, sot qe nuk jeni me ne krye te ketij shteti jeni nder kritiket me te medhenj te atij pushteti socialist qe shume a pak ju keni krijuar dhe sponsorizuar.

  Prit profesor edhe disa muaj sa ti behet derrman dhendrit Nano, se shoku Ramiz nuk vdes pa te ngritur ty ne krye te PS.

  Albo

 3. #3
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Antarsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  46
  Postime
  1,946
  Albo jam dakord me kte qe thua ti per Meidanin
  Por per nje gje kam shume bindje dhe shume siguri duke pare dhe duke jetuar ne tirane
  dhe me punen qe bej dhe me ate qe degjoj qe flitet lart e poshte mendoj se partia socialiste ka per te fituar perseri kto zgjedhje
  Urojm qe me kto zgjedhje te reja qe do behen ky popull te ket me shume shance per nje te ardhme per nje front pune dhe gjera te tjera.
  Shpresoj qe ne qofte se ps fiton perseri kto zgjedhje te bej ndryshime tek stafi i vet dhe mos ket ne qeveri njerez politikane qe e kan mendjen per te zhvat popullin shqiptar
  dhe mos kemi ne krye te shtetit nje president si ish Meidani dhe si ky qe kemi tani Moisiu.
  SEPSE KTA SJAN PER TE DREJTUAR QEVERINE ,SEPSE ME SHUME FLEN SE SA PUNOJNE
  Takohemi n Ditn e Gjykimit

 4. #4
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641

  re

  Albo vellai plasen komunistat ketej

  Edhe ate qe ka thene Mejdani, nje njeri qe une e vleresoj, dhe e besoj se nuk flet kot, vjen Eduarti dhe e fshin me 4 rrjeshta .

  Qe fiton PS ne zgjedhje nuk e thote dot asnjeri ,as extraterrestrat , jo me ti Eduarti ne Tirane. Mund te jesh edhe ne Bruksel po deshe ...

 5. #5
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Antarsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  46
  Postime
  1,946
  qerim lexo me mire pastaj shkruaj nuk thash sepse un jam ne tr e fiton ps po thash me ato fjale qe kam degjuar qe flitet neper institucione

  nejse
  Takohemi n Ditn e Gjykimit

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  48
  Postime
  738
  Qerimo, meqe sja paske haberin hic po ta konfirmoj dhe une qe te pakten ne tiron foti PS-ja. I kane ujdisur mire fijet kuda ata. Po fitove tiranen pastaj, dihet pazari.

 7. #7
  kunder racizmit
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  48
  Postime
  215
  Se kuptoj kete kete:"I kane ujdisur mire fijet kudo ata"??!!!!

  Pastaj dhe po fituan ne tirone te gjithe 15-te deputetetet parlamenti shqiptare ka 140 deputete.
  Me nje fjale kush jeton ne lushnje apo burrel merr fryme kot!!!??? Nuk vlejne fare !!!???

Tema t Ngjashme

 1. Srish zgjedhje t parakohshme parlamentare?
  Nga RaPSouL n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-03-2009, 09:49
 2. Zgjidhet kriza elektorale, arrihet marveshja n zyrn e presidentit Moisiu
  Nga Xhuxh Xhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 312
  Postimi i Fundit: 03-02-2007, 14:05
 3. Opozita e majt, protesta n mbar vendin
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 101
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 05:07
 4. Zgjedhje historike n Kuvajt, grat votojn pr her t par
  Nga Albo n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 30-06-2006, 06:01
 5. Prplasja Mejdani-Rama ne KPD socialiste, triumfojn njerzit e Rams
  Nga Genti^Itali n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 08-10-2005, 20:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •