Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Anėtarėsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,329

  Problemet e ekonomise Shqiperise

  Keto jane problemet sipas mendimit time:
  1. Trade deficit- Me shum vin mallra nga jasht sesa dergojm ne. Kjo minus e shkaterron ekonomin sic po kalon dhe USA ne kto momente.
  2. Private Businesses- Ne Shqiperi shum biznese te medhaja jan te shtetit dhe kjo sben asgje te mir. Cdo biznes duhet jet individual dhe jo i shtetit dhe kto biznese individuale sjellin taksa per shtetin. Sa me shum biznese private dhe jo te shtetit aq me mire.
  3. Transportation-Skemi ne here te pare rruge per gjith vendin dhe binare tamam per trenat qe te levizin ne gjith vendin.
  4. Energy supply- Energjia harxhon shume lek duke shpenzuar cdo vit per te. Kur skemi te tonat na ben qe te harxhojm edhe me shume.
  5. E-Business-Eshte electronic business qe behet ne internet ne Shqiperi kjo duhet te jet me e forte se eshte njesoj sikur njerzitblejn dhe shesin si ne market. E-Business to rritet dhe do jet shume e rendesishme ne te ardhmen.
  6.Pure Competition- Ne Shqiperi nuk ka konkurence sic ka ne USA. Sa me shum konkuren ndermjet kompanize aq me te ulta beher cmimet dhe rritja e marketit.

  *Sipas mendimit tim keto jan problemet e ekonomise tone por edhe mundet te ket dhe te tjera qe as ne si dim tamom. Si mendoni dhe juve cila jan problemet e tjera dhe si mund te rregulloen???

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e jeton26
  Anėtarėsuar
  23-03-2005
  Vendndodhja
  tirane
  Mosha
  42
  Postime
  9
  Niku-nyc,
  parmisht keni te drejte per te gjitha problemet e ekonomise se Shqiperise, por mua me brengos me shume fakti i mungeses se zbatimit te legjislacionit qe ka bere qe me shume se 60 per qind e ekonomise te jete informale (nje inspektor me thoshte se "informaliteti eshte me here me shume se formaliteti"). Ky eshte problemi kryesor qe prish krahasimin e mundshem me SHBA-ne, ku thuhet "vetem vdekja dhe taksat nuk i shmangim dot". Sa per privatizimin e biznesve, pervec Albtelekom dhe ARMO ne Shqiperi ndermarrjet me te medha jane privatizuar, e fundit u privatizua Banka e Kursimeve. Prandaj ky nuk eshte shume problem per momentin. Sa per konkurrencen dhe e-business keto jane akoma nje enderr kur kemi nje mungese te plote transparence nga ndermarrjet pasi shteti nuk eshte ne rolin e rregullatorit por ne rolin e vjelesit te parave, qe ne shume raste jane arbitrare. Nuk ekziston nje lloj partneriteti shtet - biznes por ka shume klientelizem, nepotizem, lobingje per sektore te priviligjuar e me radhe.
  Keshtu mendoj une, diskutimi vazhdon.

Tema tė Ngjashme

 1. Procesi i Pavarėsimit tė Kosovės
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 2. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
  Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 3. Premisa tė gabuara
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 4. Rexhep Mitrovica
  Nga PORTI_05 nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 08:15
 5. Paketa e propozuar nga Ahtisari pėr statusin final tė Kosovės
  Nga Nice_Boy nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •