Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anëtarësuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837

    ADSL në Shqipëri më në fund

    Me ne fund dhe per ne shqipetaret erdhi sherbimi ADSL pak i shtrenjte per mendimin tim po shyqyr dhe kaq.
    Atehere tarifat ishin si me poshte:
    Ip dinamike,bandwidth 256/64, 9000 leke (te reja)/muaj dhe tarife instalimi me duket 17000 leke me sa duket duhet ta blesh modemin e ADSL.

    Kjo ishte per persona per biznes kishte per me shume shikoni gazetat e sotme dhe do i keni te gjitha ose tek atnet.al duhet ti kene publikuar dhe aty.

    Une do keshilloja 3 veta afer te merrnin nje sherbim te tille dhe ta ndanin mjaft i leverdisshem pasi 9000/3 = 3000 leke mese normale me duket mua.

    Gjithsesi shpresoj qe nga kerkesat qe duhet te jene te shumta te ulet sadopak edhe cmimi

  2. #2
    BASTARDODENTRO Maska e reni00
    Anëtarësuar
    04-12-2002
    Vendndodhja
    * jetoje jetën sic e di unë :-) *
    Postime
    805
    qoska kush e ofron kete sherbim albtelekom???

  3. #3
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anëtarësuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    po pra eshte i fresket fare

  4. #4
    ABSOLUT JUSTICE Maska e Piranha
    Anëtarësuar
    11-07-2004
    Vendndodhja
    Ikur drejt forumeve te lira
    Postime
    478
    nqs kerkesat jane te shumta atehere cmimi do te mbetet njesoj per kohe te gjate....nje zgjidhje e mire do te ishte sikur te hynin dhe menyra te tjera lidhjeje interneti qe cmimi te ulet sado pak.....pa konkurence nuk ka ulje cmimi...

  5. #5
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154
    9000L te reja i bie afersish 75€ per 256/64!!! Jashtezakonisht shtrenjte.

  6. #6
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anëtarësuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    epo kjo eshte e mira e monopoleve bejne cte duan perderisa eshte e vetmja kompani qe ka linja per te ofruar kete sherbim ajo ben ligjet.
    Pasi nje ISP shqiptare qe do te ofroje sherbim DSL duhet te pakten te paguaje 4000leke te reja vetem per qirane e linjes ne muaj ose 200-300 euro per ta bere te veten

    Dhe derisa cmimi antenave te bjere albtelecom do te beje ligjin shpresojme qe me privatizimin e saj tju vije dhe ndopak llogjika

  7. #7
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Vertete tuk qenkan cmime te pakuptueshme!
    Ne Shqiperi me ato standarde, gadi nje rroge e nje puntori.
    Ne EU eshte nga 20-30 € ne muaj.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  8. #8
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Serveri i albtelekomit duhet te ofroje paketa cmimesh te ndryshme .Per banoret nje cmim 25-30 dollare ne muaj lidhje pa kufi 24 ore duket i arsyshem.Per perdorime me te kufizuara duhet te jape perseri opsione abonimi.Psh nje cmim me i ulet per nje mesatare kohe perdorimi interneti 5 ore ne dite.Per perdorim interneti 12 ore te caktohet nje cmim tjeter.Kjo jep mundesi qe te perdoret nga nje mase e madhe njerezish,qe zgjedhin cmimin qe u pelqen.E njejta gje per bizneset. Cmime te ndryshme per kohzgjatje te ndryshme perdorimi.Jo te gjithe njerezit dhe bizneset e perdorin internetin njelloj.Ka qe mundta perdorin vetem 4-5 ore ne dite,ka qe mund ta lene kompjuterin te lidh me internetin 24 ore.Mund te vihet edhe nje opsion cmimi me leke/ore perdorim interneti.Mundesite jane shume te medhaja per tekenaqur te gjithe kerkesat me cmime te arsyshme.Krijimi i nje plani marketimi dhe servisi te differencuar do krijoje nje klientele abonentesh shume te madhe,si dhe do krijoje me shume te ardhura per telekomin.Ai cmim fiks90mije leke ne muaj,eshte absurd,nuk merr parasysh fuqine blerese,vendosja e cmimeve kerkon studim,ndryshe do perfundojne me 100-200 kliente gjithsej,gje qe eshte shume qesharake, nuk justifikon mbajtjen e nje ISp dhe potencialet e sherbimit.Pavarsisht nga shpenzimet e bera ne ngritjen e serverit si dhe shpenzimet qe do kene ne servis dhe mirembajtje,i del qe me nje numer shume te madh klientesh do krijojne nje fitim shume me te madh krahasuar me nje cmim qe te largon 90 mije lek.Bjeri kalemit....
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  9. #9
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anëtarësuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    o lale keshtu e hengren dhe me ISDN ata
    une nuk i marr vesh pse e bejne kete po shpresojme te privatizohet se kur e ka shteti smerret vesh sa veta i fusin hundet

  10. #10
    Blanc et noir
    Anëtarësuar
    28-03-2005
    Postime
    490
    Ti merr nje sherbim 2 here me te mire sesa albtelecom (gati falas) per nje pagese 5 here me te larte?! BooH
    Quand le doigt montre le ciel, l' imbécile regarde le doigt.

  11. #11
    Argjentinas Maska e ArberXYZ
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Postime
    867
    Citim Postuar më parë nga qoska
    Me ne fund dhe per ne shqipetaret erdhi sherbimi ADSL pak i shtrenjte per mendimin tim po shyqyr dhe kaq.
    Atehere tarifat ishin si me poshte:
    Ip dinamike,bandwidth 256/64, 9000 leke (te reja)/muaj dhe tarife instalimi me duket 17000 leke me sa duket duhet ta blesh modemin e ADSL.

    Kjo ishte per persona per biznes kishte per me shume shikoni gazetat e sotme dhe do i keni te gjitha ose tek atnet.al duhet ti kene publikuar dhe aty.

    Une do keshilloja 3 veta afer te merrnin nje sherbim te tille dhe ta ndanin mjaft i leverdisshem pasi 9000/3 = 3000 leke mese normale me duket mua.

    Gjithsesi shpresoj qe nga kerkesat qe duhet te jene te shumta te ulet sadopak edhe cmimi


    Ky eshte nje cmimi shume i shtrenjte?!

    Por mire dote ishte sikur nje linja ta merrnin 3-4 perdorusu ne menyre qe cmimi te ulet.

    nje pyetje kisha, meqe jam fillestar:

    Linje interneti me perdorim 24 oresh, me linjen e albtelecomit, sa kushton ne nje muaj?

    Dhe ka ndonjefare cilesie?

  12. #12
    Citim Postuar më parë nga qoska
    epo kjo eshte e mira e monopoleve bejne cte duan perderisa eshte e vetmja kompani qe ka linja per te ofruar kete sherbim ajo ben ligjet.
    Pasi nje ISP shqiptare qe do te ofroje sherbim DSL duhet te pakten te paguaje 4000leke te reja vetem per qirane e linjes ne muaj ose 200-300 euro per ta bere te veten

    Dhe derisa cmimi antenave te bjere albtelecom do te beje ligjin shpresojme qe me privatizimin e saj tju vije dhe ndopak llogjika

    Te gjithe hajdute njelloj jane. Ne Itali ofrojne sherbimin shume kompani por cmimi eshte i njejte: 39.95€=36.95€+3€(qeraja e modemit) ne muaj per 4Mb-Down/256kb-Up. Ky eshte "TRUST" kompanish njelloj si monopoli i kompanise se vetme, dhe ofertat qe kushtojne me pak jane vetem sa per publicitet ne te shumten e rasteve dhe ne fund te kushtojne me shume ose po te jete me te vertete pak, pergjigjja eshte pothuajse e njejte: Na vjen keq por linja jote nuk mbulohet nga ky sherbim bli perkundrazi ate 36.95€ qe funksionon shume mire (skandaloz eshte Tiscali ne publicitete te tilla ("Merde direi"). Kostoja e aktivimit (154,99 € per te gjithe operatoret!) eshte e falur dmth e aktivojne gratis. E ca te them me teper: doni sherbim pagujeni kjo eshte filozofia e "tregut te lire" (nenkupto monopolizuar ketu).

    ah harrova: per vete e kam filluar nga 128/64 deri sot 4Mb/256kb cmimin e kam patur te gjitha vitet "fiks-fare": 39,95€ ne muaj.

    bye, bye
    sometimes I hate Myself, sometimes I love Myself

  13. #13
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anëtarësuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    Por tek ty aman cilesia e sherbimit rritet me te njejten pagese kurse ketu ngelet po e njejta me te njejten cilesi :P.
    Kesaj cfare ti thuash?!!!

    Nesje shpresojme gjithmone se me mire do te behet, kjo na eshte bere moto per momentin

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Gepardi
    Anëtarësuar
    30-10-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    169
    ADSL ka filluar te shperndaje dhe Albania Online me Tarife 35$/Muaj dhe Setup-Fee 150$

    Shikoni www.albaniaonline.net

  15. #15
    Argjentinas Maska e ArberXYZ
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Postime
    867
    Citim Postuar më parë nga Gepardi
    ADSL ka filluar te shperndaje dhe Albania Online me Tarife 35$/Muaj dhe Setup-Fee 150$

    Shikoni www.albaniaonline.net
    Per sa ore mund ta perdoresh internetin me kete cmim?

  16. #16
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anëtarësuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    Gepardi bazohesh ne website apo ke informacion tamam?
    Sepse me sa di une ata ta ofrojne ate sherbim jo me ADSL por me fibra optike dhe vetem nqs kjo fiber ka kaluar ne nje distance 200m-400m afer shtepise.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Gepardi
    Anëtarësuar
    30-10-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    169
    Mesa kam pare une reklamen 24 ore ne dite. Interneti te vjen nepermjet linjes telefonike (ne frekuence tjeter pa zene telefonin).

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Lorencone
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    E di vete ti ska nevoje ta them une :)
    Postime
    183
    Ne shqiperi ja fuskan me top.Ketu ku jam une ADSL eshte 19.99€ ne muaj kurse per studentet si puna ime i kemi gratis 10mb lan connection (Finland)
    I dorezuar me ne fund

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Tom_Sojeri
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    andej kendej Gjithandej
    Postime
    78

    Veshtire

    E vetmja menyre per te shperndare internet ne shqiperi eshte me ane te antenave.Nuk ka albtelekomi linja tokesore aq te mire sa te perdori adsl.mund te shkoj deri diku jo larg vetes por jo me shume.Sa per albaniaonline perdor antena 2.4 GHz qe po zevendesohen me 5.8 GHz edhe sa per sherbimin e saj "adsl" perseri po te linjat e albtelekomit do kaloj kshuqe prap nuk behet gje.Linjat fizike ne shqiperi i zoteron vetem Albtelekomi e gjersa ai te jete i shtetit mos shpresoni ndonje gje te madhe nga ai.

Tema të Ngjashme

  1. Si mund të ulet ndikimi grek në shqipëri ?
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 192
    Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
  2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
  3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nënshtetësinë shqiptare
    Nga Arrnubi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 130
    Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
  4. Guerilasit e LANC
    Nga Tannhauser në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
  5. Debat mes anti liberalëve dhe liberalëve
    Nga liridashes në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •