Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  mace Maska e GATA
  Antarsuar
  22-03-2005
  Vendndodhja
  reth e qark
  Postime
  15

  Ungjillzimi i Hyjlindses Mari - (Vangjelizmoi) - 25 mars

  Ungjillzimi (Vangjelizmoi)

  Festa e Ungjillzimit t Virgjreshs Mari sht n 25 Mars, nnt muaj para Krishtlindjes. Ajo sht kremtimi i lajmrimit t lindjes s Krishtit te Virgjresha Mari, si sht shkruar n Ungjillin e Shn Lluks.

  N muajin e gjasht, engjlli Gabriel u drgua nga Perndia n nj qytet t Galiles, q quhej Nazaret, te nj e virgjr, q ishte fejuar me nj njeri q quhej Josif, nga shtpia e Davidit; dhe emri i Virgjreshs ishte Maria. Dhe engjlli hyri te ajo dhe tha: "Gzohu, o hirplote, Zoti sht bashk me ty; e bekuar je ti n mes t grave". Por, ajo kur e pa u turbullua nga fjalt e tij dhe pyeste vetveten far kuptimi mund t kishte nj prshndetje e till. Dhe engjlli i tha: "Mos ki frik, Mari, sepse ke gjetur hir para Perndis. Dhe ja, ti do t mbetesh shtatzn dhe do t lindsh nj djal dhe do t'ia vesh emrin Jisu. Ai do t jet i madh dhe do t quhet Biri i Shum t Lartit; dhe Zoti Perndi do t'i jap fronin e Davidit, atit t tij; dhe do t mbretroj mbi shtpin e Jakovit prjet, edhe mbretria e tij nuk do t ket kurr mbarim." Dhe Maria i tha engjllit: "Si do t ndodh kjo, prderisa un nuk njoh burr?" Dhe engjlli, duke u prgjigjur, i tha: "Fryma e Shenjt do t vij mbi ty dhe pushteti i Shum t Lartit do t t mbuloj me hijen e vet; prandaj edhe foshnja e shenjt q do t lind prej teje, do t quhet Bir i Perndis. Dhe ja, Elisabeta, far' e fisi yt, edhe ajo, n pleqrin e saj, mbeti shtatzn me nj djal; dhe ky sht muaji i gjasht pr at, q e quanin shterp, sepse me Perndin asgj s'sht e pamundshme." Ather Maria tha: "Ja shrbtorja e Zotit; le t m ndodh sipas fjals sate". Dhe engjlli u largua prej saj (Lluka 1:26-38).

  Shrbesat e fests s Ungjillzimit, Mngjesorja dhe Mesha Hyjnore, theksojn prsri e prsri sihariqin e gzuar t shptimit t njerzve n Lindjen e Shptimtarit.

  Sot sht nisja e shptimit ton dhe shfaqja e misterit t prjetshm; i Biri i Perndis bhet i Biri i Virgjreshs dhe Gavrili ungjillzon kt gzim. Prandaj, le t'i thrrasim Hyjlindses: Gzohu o Hirplote, Zoti sht me ty (Prlshorja).

  Nj tipar i veant i ksaj feste sht Kanoni Mngjesor, i cili ka karakterin e nj dialogu ndrmjet Kryengjllit Gavril dhe Virgjreshs Mari. Gjithashtu, ndrmjet elementve m popullor t fests sht Madhrimi, i cili ka formn e prshndetjes ton ndaj nns virgjresh me fjalt e Kryengjllit:

  Me zrin e kryengjllit le t thrrasim te ty, o virgjresh e kulluar: Gzohu o Hirplote, Zoti sht bashk me ty'. (Madhrimi).

  Prandaj, kremtimi i Ungjillzimit sht festa e marrjes ton t sihariqit t shptimit dhe i lavdrimit ton t shrbtores s Perndis Maria, e cila u b Nna e Perndis n mish.

  Meqense festa e Ungjillzimit bie normalisht n periudhn e Kreshms s Madhe, mnyra e kremtimit ndryshon nga viti n vit, duke u varur se n ciln dit bie. Nse festa bie n nj dit jave t Kreshms, gj q ka m shum mundsi, Mesha Hyjnore e fests bhet n mbrmje me Mbrmsoren dhe kshtu, kremtohet mbas nj dite agjrimi t plot. Kur ndodh kjo, ndiqen rregullat e agjrimit t Meshs s Dhuratave t Parashenjtruara. Mesha Hyjnore e Ungjillzimit, sht e vetmja mesh e Shn Joan Gojartit q lejohet n nj dit jave, gjat Kreshms s Madhe.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-03-2005 m 17:11

 2. 2 antart m posht falenderuan GATA pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Irenna (28-03-2015)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,852
  Postimet n Bllog
  4
  Sot eshte Festa e Vangjelizmoit, Ungjellizimit te Shen Marise.

  Albo

 4. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:


 5. #3
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Gzuar ditn e Ungjillizimit t Shn Mris, t gjith Ortodoksve Shqiptar kudo ku jetojn, n trojet e tyre kudo n Ballkan apo n diaspor!
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 6. Anetart m posht kan falenderuar flory80 pr postimin:


 7. #4
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  43
  Postime
  3,123

  25 Mars - Ungjillezimi i Hyjlindeses

  Ne daten 25 Mars, Kisha Orthodhokse kremton Ungjillezimin e Hyjlindeses, ose ashtu sic njihet ne fjalorin popullor: Shen Vangjelizmoin.

  Kjo dite eshte ekzaktesisht 9 muaj para Krishtlindjes.
  Besoj se me kaq informacion e kuptoni se per cfare behet fjale.

  Eshte dita kur Perendia mori natyren njerezore dhe u misherua ne barkun e Virgjereshes Mari. Biri i Perendise u be Biri i Virgjereshes dhe Krye-engjelli Gabriel e ungjillezoi (shpalli) kete cudi. Maria kete dite u shnderrua ne Hyjlindese (Ajo qe lind Hyjin).
  Me kete nuk nenkuptojme se ajo lindi Perendine ne natyren hyjnore, sepse Perendia eshte i perjetshem dhe nuk ka fillim as fund, por se Ai qe lindi prej Marise ishte Perendia i perjetshem, ndaj ajo mori titullin e perjetshem Hyjlindese!

  Kjo shpallet me gezim nga Elisabeta, nena e Shen Joan Pagezorit kur Maria i shkoi per vizite. Elisabeta shpall se eshte nder dhe lavdi per te qe Nena e Zotit te vije per vizite tek ajo, dhe madje Joani ne barkun e nenes se vet, kur degjoi pershendetjen e Marise, kerceu nga gezimi. Maria, me perulesi e quan veten e saj sherbetore te Zotit, dhe nga ana tjeter profetizon se te gjitha brezat do e quajne te lume. Ajo eshte gruaja me e bekuar nga gjithe grate, sepse pranoi vullnetarisht te behej pjese e planit te perjetshem te Zotit per t'u misheruar, duke u bere nena e Tij. Perendia mori natyren njerezore permes Marise. Ai u be "Fara e Gruas" ne permbushje te profecise se lashte ne Eden.

  Maria, me bindjen e saj, kthehu prapsht mosbindjen e Eves. Adami i vjeter ra permes Eves, Adami i Ri e mposhti renien e Adamit te vjeter permes Marise. Ky rol decisiv i Marise ne shpetim eshte shkaku qe ajo ka marre tituj nderi neper te gjithe historine e Kishes. Ajo u nderua nga Zoti per t'u ngritur truperisht ne qiell, per te mos provuar prishjen e trupit nga efekti i vdekjes, duke qendruar perjetesisht prane Birit te saj Perendi-Njeri, per te qene fruti i pare i bashkesise kristiane te te shpenguarve. Ajo eshte e shpenguara e pare nga efekti i vdekjes, nje shembull i gjalle i shpengimit te pergjithshem permes Krishtit Zotit tone.

  Megjithate, ajo u karakterizua deri ne fund te jetes se saj tokesore nga perulesia e tejskajshme. Ajo imitoi Birin e saj, i Cili dhe pse ishte Perendi, mori natyre sherbetori dhe ju perul deri ne vdekje te kryqit Atit te Vet. Edhe ajo nuk u mburr ne faktin se eshte Hyjlindese, por e numeroi veten e vet si nje sherbetore e Krishtit. Zeri i saj nuk mbizoteroi ne takimet e hershme te Kishes. Ajo ne heshtje deshmoi me jeten e saj se perulesia eshte ajo qe solli Perendine ne toke dhe ngriti njeriun ne qiell!

  Sot sht nisja e shptimit ton dhe shfaqja e misterit t prjetshm; i Biri i Perndis bhet i Biri i Virgjreshs dhe Gabrieli ungjillzon kt gzim. Prandaj, le t'i thrrasim Hyjlindses: Gzohu o Hirplote, Zoti sht me ty
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 24-03-2010 m 19:05
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 8. Anetart m posht kan falenderuar Matrix pr postimin:


 9. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-11-2009
  Postime
  219
  Citim Postuar m par nga Matrix Lexo Postimin
  Ne daten 25 Mars, Kisha Orthodhokse kremton Ungjillezimin e Hyjlindeses, ose ashtu sic njihet ne fjalorin popullor: Shen Vangjelizmoin.

  Kjo dite eshte ekzaktesisht 9 muaj para Krishtlindjes.
  Besoj se me kaq informacion e kuptoni se per cfare behet fjale.

  Eshte dita kur Perendia mori natyren njerezore dhe u misherua ne barkun e Virgjereshes Mari. Biri i Perendise u be Biri i Virgjereshes dhe Krye-engjelli Gabriel e ungjillezoi (shpalli) kete cudi. Maria kete dite u shnderrua ne Hyjlindese (Ajo qe lind Hyjin).
  Me kete nuk nenkuptojme se ajo lindi Perendine ne natyren hyjnore, sepse Perendia eshte i perjetshem dhe nuk ka fillim as fund, por se Ai qe lindi prej Marise ishte Perendia i perjetshem, ndaj ajo mori titullin e perjetshem Hyjlindese!

  Kjo shpallet me gezim nga Elisabeta, nena e Shen Joan Pagezorit kur Maria i shkoi per vizite. Elisabeta shpall se eshte nder dhe lavdi per te qe Nena e Zotit te vije per vizite tek ajo, dhe madje Joani ne barkun e nenes se vet, kur degjoi pershendetjen e Marise, kerceu nga gezimi. Maria, me perulesi e quan veten e saj sherbetore te Zotit, dhe nga ana tjeter profetizon se te gjitha brezat do e quajne te lume. Ajo eshte gruaja me e bekuar nga gjithe grate, sepse pranoi vullnetarisht te behej pjese e planit te perjetshem te Zotit per t'u misheruar, duke u bere nena e Tij. Perendia mori natyren njerezore permes Marise. Ai u be "Fara e Gruas" ne permbushje te profecise se lashte ne Eden.

  Maria, me bindjen e saj, kthehu prapsht mosbindjen e Eves. Adami i vjeter ra permes Eves, Adami i Ri e mposhti renien e Adamit te vjeter permes Marise. Ky rol decisiv i Marise ne shpetim eshte shkaku qe ajo ka marre tituj nderi neper te gjithe historine e Kishes.
  matrix
  Deri ketu me pelqeu komenti yt,dhe natyrisht cdo kush qe desheron mund te mesoje.
  por ...per komentin e me poshtem me duket sikur nuk e kam lexur ndokund .
  E kam fjalen per ato qe i kam nenvizuar.
  [I]Ajo u nderua nga Zoti per t'u ngritur truperisht ne qiell, per te mos provuar prishjen e trupit nga efekti i vdekjes, duke qendruar perjetesisht prane Birit te saj Perendi-Njeri, per te qene fruti i pare i bashkesise kristiane te te shpenguarve. Ajo eshte e shpenguara e pare nga efekti i vdekjes, nje shembull i gjalle i shpengimit te pergjithshem permes Krishtit Zotit tone.
  Gjithashtu,qe nuk jam i bindur qe ka ndonje vend ku flitet per frutin e pare te bashkesise kristjane te te shpenguarve per nenen e tij
  Per me teper Ai (Krishti)e cfaqi vehten mbas ringjalljes per here te pare tek Maria Madalena,dhe ishte ajo qe e ndoqi Zotin ne nje menyre te re ,me pendese dhe besim(modeli i Vertete i braktisjes se jetes qe jep vdekje,ne perqafimin e Jetes qe jep Jete te perjeteshme.

  Megjithate, ajo u karakterizua deri ne fund te jetes se saj tokesore nga perulesia e tejskajshme. Ajo imitoi Birin e saj, i Cili dhe pse ishte Perendi, mori natyre sherbetori dhe ju perul deri ne vdekje te kryqit Atit te Vet. Edhe ajo nuk u mburr ne faktin se eshte Hyjlindese, por e numeroi veten e vet si nje sherbetore e Krishtit. Zeri i saj nuk mbizoteroi ne takimet e hershme te Kishes. Ajo ne heshtje deshmoi me jeten e saj se perulesia eshte ajo qe solli Perendine ne toke dhe ngriti njeriun ne qiell!
  edhe ketu me duket sikur ka ca bojra ca si llustra(gjithsesi eshte mendimi im) per me teper kur nga Shkrimi dime qe Krishti ne momentin e kryqezimit, (ndarja nga bota e Mishit per tu kthyer tek Ati) I kalon (si nje testament te vogel)Gjonit, Marien(nenen e deri tanishme) lexojme :
  Atehere Jezusi,kur pa nenen e tij dhe prane saj dishepullin qe donte, i tha nenes se tij : "O grua,ja biri yt!"
  Pastaj i tha dishepullit : -"Ja nena jote!".Dhe qe ate moment ai e mori ne shtepine e vet....

  [/B]Sot sht nisja e shptimit ton dhe shfaqja e misterit t prjetshm; i Biri i Perndis bhet i Biri i Virgjreshs dhe Gabrieli ungjillzon kt gzim. Prandaj, le t'i thrrasim Hyjlindses: Gzohu o Hirplote, Zoti sht me ty [/B][/QUOTE]

  Nejse ky eshte mendimi yt dhe ai c'far shpreha une ishte i imi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Luani33 : 25-03-2010 m 05:58

 10. Anetart m posht kan falenderuar Luani33 pr postimin:


 11. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,852
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ungjillzimi i Hyjlindses Mari - (Vangjelizmoi) - 25 mars

  Ne kete dite te bekuar, Zoti i shpalli per here te pare krijeses, Ungjillin e Tij, Lajmin e Mire. E beri kete nepermjet Kryengjellit te tij Gabriel teksa i shfaqet Virgjereshes se Tereshenjte Mari!

  Virgjeresha Mari eshte gruaja me e lumeruar ne historine e njerezimit, si ne toke, edhe ne qiell, dhe ishte ajo e para qe i shkoi deri ne fund, rruges qe marrim te gjithe ne te krishteret, rrugen e Ungjillizimit dhe Shenjterimit.

  Ruana o Nene e Tereshenjte Hireplote me Lutjet e Tua e Hirin Tend te gjithe ne mekataret!

  Albo

 12. 2 antart m posht falenderuan Albo pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Irenna (28-03-2015)

 13. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,852
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ungjillzimi i Hyjlindses Mari - (Vangjelizmoi) - 25 mars

  Ruana o Nene e Tereshenjte e Hireplote te gjithe ne mekataret me lutjet e tua!

 14. 2 antart m posht falenderuan Albo pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Irenna (28-03-2015)

 15. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,852
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ungjillzimi i Hyjlindses Mari - (Vangjelizmoi) - 25 mars

  Shpesh, predikuesit e krishtere, sidomos ata protestante, flasin per "Lajmin e Mire", qe ne orthodhokset i themi Ungjill, por pa patur kontekstin e duhur historik se kur dhe kush e degjoi kete Lajm te Mire e para. Festa e Ungjillizimit t Hyjlindses Mari sht Dita e Bekuar kur Zoti na e shfaqi kt Lajm t Mir duke i drguar Engjllin Gavril, nj vajze t re me emrin Mari. Sa ngazelluese jane fjalt q doln nga goja e Engjllit Gavril, akoma m ngazlluese jan fjalt q doln nga goja e nj vajze virgjresh 14 vjeare, kur iu drejtuar Engjllit t Perndis me fjalt "Ja shrbtorja e Zotit; le t m ndodh sipas fjals sate."

  Ungjilli nuk do t kish marr dhen dhe plani i Zotit nuk do t ishte ven n lvizje, nse virgjresha Mari, nuk do t kish pranuar me vullnetin e saj t lir, planin e Perendis pr njeriun, krijesn e Tij. Shpesh, predikuesit e anashkalojn apo nuk i kushtojn vmendjen e duhur ktij fakti. Zoti yn Triun asnjher nuk i impon me forc Vullnetin e Tij krijess s tij, njeriut. Esht gjithmon n dorn ton, q me vullnet t lir, t zgjedhim nj jet me Perendin apo nj jet larg Tij.

  Le t bhet n mua Vullneti yt o Zot, jo vullneti im! - sht msimi q Nna e Tershenjt na jep t gjith ne t krishterve sot.

 16. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,852
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ungjillzimi i Hyjlindses Mari - (Vangjelizmoi) - 25 mars

  Gzuar Festn e Vangjelizmoit t gjith t krishterve orthodhoks!

  9 muaj plot nga dita e Krishtlindjes, Lindjes s Krishtit, Kisha kujton e feston ardhjen e Ungjillit n tok. E para q e dgjoi kt Ungjill, kt Lajm t Mir, ishte Virgjresha e Kulluar Mari, q nga kjo dit ajo do t bhej edhe Nna e Zotit ton Krisht! M e bekuara nga t gjitha grat e ksaj bote, Nna e gjith t Krishterve dhe gjith shenjtorve t Kishs, Mbretresha e Kups s Qiellit, q n lavdin e saj, prkujdeset dhe na ndihmon t gjith ne mkatarve sa her q e zm emrin e saj n goj pr ndihm.

  Ka vetm nj rrug pr ne njerzit pr t njohur Krishtin, dhe kjo rrug fillon pikrisht me Nnn e Tij t Trshenjt, Virgjreshn e Kulluar Mari.

  Dita e festimit t ksaj feste bie gjithmon gjat Kreshms s Madhe dhe n kt dit, besimtart e krishter han peshk.

  Mbrona o Nn e Trshenjt nga i ligu me lutjet e Tua, dhe lutju Birit Tnd pr shptimin e shpirtrave tan!

  Amin

 17. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,852
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ungjillzimi i Hyjlindses Mari - (Vangjelizmoi) - 25 mars


 18. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,852
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ungjillzimi i Hyjlindses Mari - (Vangjelizmoi) - 25 mars  Predikuesi Katekisti Miron ako
  ENVANGJELIZMOI (UNGJILLIZIMI I HYJLINDSES)
  Predikim n kishn e Ungjillizimit Divjak
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 27-03-2023 m 17:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •