Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet n Bllog
  3

  SHBA: Pastrim parash n Bankn Kombtare Shqiptare

  Departamenti Amerikan i Shtetit publikon raportin. Shqipria, vend me rrezik potencial pr pastrimin e parave t krimit

  "Pastrim parash n Bankn Qendrore"

  Raporti, dyshime mbi pastrimin e parave, prmes blerjes s bonove t thesarit n Bankn e Shqipris

  Ened Janina

  TIRAN- Departamenti Amerikan i Shtetit etiketon Shqiprin si nj vend me rrezik potencial pr pastrimin e parave me prejardhje kriminale. Sipas nj raporti t publikuar n faqen zyrtare t Departamentit Amerikan t Shtetit, organizata t ndryshme kriminale e prdorin Shqiprin si nj baz pr t zhvilluar m pas aktivitetin e tyre n t gjith Europn. M pas, parat rikthehen n Shqipri, ku investohen n biznese t ndryshme dhe humbin prejardhjen e tyre origjinale, aktivitetin kriminal. Departamenti Amerikan i Shtetit, n raportin e tij t publikuar vetm pak dit m par ka br edhe sugjerimet prkatse, pr t prmirsuar legjislacionin kundr pastrimit t parave.
  Raporti
  Si nj vend tranziti pr trafikun e drogs, armve, kontrabands dhe at t qenieve njerzore, Shqipria mbetet nj vend me rrezik shum t madh potencial pr pastrim parash t pista. Burimet kryesore t kriminelve jan trafiqet e drogs, grabitjet, shfrytzimi dhe trafikimi i prostitucionit, trafikimi i armve dhe i makinave si dhe vjedhja me an t shprdorimit t detyrs,- thuhet n raportin e Departametit Amerikan t Shtetit. Sipas ktij raporti, n Shqipri nuk mungojn as rastet e evazionit fiskal, krimeve q lidhen me taksat si dhe falsifikimi i parave. N raport citohet se grupime t ndryshme kriminale e prdorin Shqiprin si nj baz t operacioneve t tyre, q kryhen n vende t tjera t Evrops. Ky aktivitet kriminal u sjell atyre prfitime shum t mdha financiare, t cilat rikthehen shum leht n Shqipri. Burimet financiare nga kto aktivitete kriminale pastrohen shum leht n Shqipri pr shkak t kontrolleve shum t ulta q ka qeveria vendase. Pastrimi i parave dyshohet se kryhet nprmjet investimeve n pasuri t paluajtshme dhe projekteve t biznesve t ndryshme pr zhvillim. N raport thuhet q ka dyshime se pastrimi i parave kryhet edhe nprmjet blerjes s bonove t thesarit prej Banks s Shqipris nga individ, nprmjet transanksioneve t parregullta, -thuhet n raport. Sipas raportit, kontrollet doganore dhe bankare pr transferta t mdha parash besohet se nuk jan aspak efektive, pr shkak t korrupsionit q mbizotron n kt fush.
  Ekonomia, me para kesh
  Ekonomia e Shqipris sht kryesisht e bazuar n parat kesh. Ende rreth 80% e transaksioneve ekonomike kryhen me para n dor dhe kjo i krijon nj lloj vshtirsie policis, pr t kryer hetime n lidhje me pastrimin e parave. Transaksionet elektronike jan relativisht t rralla, por ato po rriten me shum shpejtsi, pasi nj numr i madh bankash po prdorin kt teknologji,- thuhet n raportin e Departamentit Amerikan t Shtetit mbi Shqiprin. Duke cituar Bankn e Shqipris, raporti pohon se 26% e parave qarkullojn jasht sistemit bankar, ndrkoh q n vendet e tjera t Europs Lindore dhe Qendrore kjo shifr sht rreth 10%. Deri n vitin 2004, edhe vet qeveria shqiptare i ka paguar punonjsit e saj me para n dor, por tashm nj numr jo i vogl institucionesh kan filluar t prdorin sistemin elektronik t pagess,-thuhet n raport. Deri n fund t vitit 2005, t gjith institucionet e qeveris duhet t kthejn sistemin e pagess me sistemin elektronik. N Shqipri ka 16 banka, por vetm shtat prej tyre mund t konsiderohen si kryesore. Edhe pse ka pasur prpjekje pr t sensibilizuar njerzit q t prdorin sistemin bankar rezultatet nuk kan qen shum t mira, -thuhet n raportin e Departamentit Amerikan t Shtetit.

  INVESTIME
  Parat e fituara nprmjet veprimtarive kriminale dyshohet se pastrohen n Shqipri, nprmjet investimeve n blerjen e pasurive t paluajtshme. T paktn kshtu thuhet n raportin m t fundit t Departamentit Amerikan t Shtetit

  PROJEKTE
  Projektet e ndryshme t biznesit pr zhvillim, sipas raportit t Departamentit Amerikan t Shtetit, jan nj rrezik potencial pr pastrim parash. Sipas raportit, edhe pse ka shum ligje pr parandalimin e ktij fenomeni, kontrolli i institucioneve shtetrore sht i dobt

  BONOT
  Sipas raportit, ka dyshime q pastrimi i parave bhet edhe nprmjet blerjes s bonove t thesarit nga Banka e Shqipris. Kjo mnyr e pastrimit t parave, sipas raportit t SHBA-s dyshohet se bhet nprmjet transaksioneve t parregullta

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet n Bllog
  3
  Reagojn drejtuesit e Banks s Shqipris pas akuzs amerikane pr pastrim parash

  Banka: Raporti USA, jo i sakt

  Ridvan Bode: Me interesat e bonove po bhen pazare


  Amerikant gnjejn. Kjo sht mbrojtja e Banks s Shqipris ndaj akuzs s Departamentit t Shtetit pr pastrim parash.

  Duke shfrytuar edhe prfaqsuesin e FMN-s si kshilltar i banks, vartsit e guvernatorit kan deklaruar dje se, sipas raportit banka nuk mund t bj pastrim parash. Departamenti i Shtetit, n faqen e internetit, www.state.gov, thekson se blerja nga ana e individve, t bonove t thesarit stimulon pastrimin e parave. Sipas Louise N. Sanfelice, prfaqsuei i FMN-s n Bankn Qendrore. Procesi i blerjes s bonove t thesarit bazohet n ligjet shqiptare, q jan sipas standardeve ndrkombtare dhe Banka Qendrore sht prgjegjse vetm pr raportimin e transaksioneve t dyshimta, pr pastrim parash apo financim t terrorizmit. T njjtn gj prsriti edhe Marlan Gjermeni, drejtor i Operacioneve Monetare.
  Por, Ridvan Bode dhe Jozefina Topalli mendojn se ka mundsi q me bonot t bhen allishverishe. Bode theksoi n deklaratn e tij se bonot e thesarit shiten edhe me intersa t ndryshme. Nj akuz tjetr kjo shum e rnd. Por akuza u prgnjeshtrua menjher nga t akuzuarit e Banks s Shqipris. Prfaqsuesit e PD-s than se ka mundsi dhe hapsira ligjore q t bhet pastrim parash me bonot e thesarit. Ekonomisti Bode ishte i sigurt pr kt. N fakt, reagimi i Banks s Shqipris, megjithse prpiqet t shfajsoj veten nga pastrimi i parave, nuk e mohon plotsisht mundsin. Banka raporton mbi blerjen e bonove me vler mbi 2 milion lek t individve, pran Drejtoris s Lufts Kundr Pastrimit t Parave, n Ministrin e Financave. N BSH regjistrohen t gjitha veprimet si n bankat e nivelit t dyt dhe pr m tepr, pr shumat mbi 2 milion lek mbahen regjistrime t veanta mbi burimin e tyre. Sipas drejtuesve t BSH-s, bonot e thesarit blihen n shumicn e tyre nga bankat e nivelit t dyt, ndrsa individt zn vetm 6 pr qind t totalit t blerjeve Bonot e thesarit emetohen nga qeveria dhe Banka e Shqiprs sht vetm shitsja e tyre. N kto kushte edhe mundsia e implikimit t saj nuk sht shum e madhe. Por fakti q banka raporton pr blerjet me mbi 2 milion lek, nuk do t thot se pastrimi i parave nuk ndodh. Kjo do t thot vetm se banka njofton pr t gjitha rastet qeverin.  far thuhet n faqen e internetit t Departamentit t Shtetit

  Money laundering is believed to be occurring through the investment of tainted money in real estate and business development projects, and through other means, including the direct purchase of treasury bills from the Central Bank by individuals in unregulated window transactions. Customs controls on large cash transfers are not believed to be effective, due to lack of resources and corruption of Customs officials.

  Pastrimi i parave besohet se kryhet nprmjet investimit t parave t pista n pasuri t patundshme dhe n projekte pr zhvillimin e bisnesit, dhe nprmjet rrugve t tjera, prfshir ktu edhe shitjen direkte t bonove t thesarit nga Banka Qendrore, individve n transaksione t parregullta financiare. Kontrolli i doganave ndaj transfertave t shumave t mdha cash, mendohet se nuk sht efektiv pr shkak t mungess s burimeve dhe korrupsionit t zyrtarve t doganave.  Si mund t pastrohen parat

  Mundsia e par e pastrimit t parave, pra e ligjrimit t tyre sht blerja direkte e bonove t thesarit. Kjo sipas Banks s Shqipris sht e pamundur, sepse nuk mund t blesh m shum se 2 milion lek bono, pa deklaruar mnyrn e fitimit t parave. Por bonot e thesarit mund t rishiten. Kshtu, blerjen direkte mund ta bj nj person, i cili i ka t ligjshme, psh. 10 milion dollar. Ai tregon rrugn e fitimit t ktyre parave dhe kjo rrug sht konform ligjeve. Por m pas, pas disa kohsh, ai mund t rishes bonot. Pra mund t rishes vlern e bonove, q ka bler. Ky veprim ka shum mundsi t mos kontrollohet nga qeveria. Kjo mund t prbj, sipas ekonomistve, nj mundsi pr pastrimin e parave.  far jan bonot e thesarit


  Bonot e thesarit emetohen nga qeveria. Ato shrbejn pr t financuar deficitin e buxhetit. Pra, pr t balancuar mungesn e t ardhurave me shpenzimet e qeveris. Bonot e thesarit shiten nga Banka Qendrore. Shumicn e bonove, rreth 96 pr qind e blejn bankat e nivelit t dyt. Deri para privatizimit, Banka e Kursimeve blinte m shum se 2/3 e bonove, q emetonte qeveria. Bonot e thesarit kan nj interes m t madh se sa depozitat e kursimit. Ato mund t blihen vetm me lek dhe kan afat maturimi, 3-6 dhe njvjear.

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348

  Korrigjohet Raporti i Departamentit Amerikan te Shtetit, Hiqen rreshtat "BSH pastron

  TIRANE (25 Mars) - Departamenti Amerikan i Shtetit korrigjon raportin Nderkombetar mbi Strategjine per Kontrollin e Narkotikeve, ne pjesen ku flitet per Shqiperine. Departamenti ka hequr nga raporti, nje paragraf ku thuhej se nje nder menyrat e pastrimit te parave te pista ne Shqiperi, eshte ajo e shitblerjes te bonove te thesarit, nga Banka e Shqiperise, nepermjet transaksioneve te parregullta. Ndryshimi i raportit eshte i dukshem ne faqen e internetit te Departamentit Amerikan te Shtetit me adrese www.state.gov, ku nga sot paragrafi ne fjale nuk figuron. Lajmi per korrigjimin e Raportit te Departamentit, u konfirmua zyrtarisht nga ambasada e SHBA ne Tirane, e cila njofton ne faqen e saj ne internet se "Gjuha ne raportin NSKN te Marsit 2005 mbi Pastrimin e Parave eshte korrigjuar per te fshire referimin ndaj perdorimit te mundshem te blerjeve te bonove te thesarit prane sporteleve te Bankes Qendrore, si nje mjet per pastrimin e parave. Ky ndryshim pasqyron te kuptuarit tone te tanishem te veprimtarive te Bankes Qendrore ne kete drejtim" - thuhet ne njoftimin e ambasades. Paragrafi i hequr tashme ne Raportin e Departamentit Amerikan te Shtetit shkaktoi reagime, ne media dhe ne skenen politike shqiptare. Opozita deklaroi se pastrimin e parave eshte e perfshire edhe qeveria nderkohe qe perfaqesues te BSH dhe FMN sqaruan pozicionin e ketij insitucioni, duke kundershtuar ato qe thuheshin ne raport mbi rolin e Bankes ne pastrimin e parave te krimit.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-03-2005
  Postime
  43
  Te ben pershtypje fakti se thuajse ne gjithe ceshtjet e kontestuara,
  si nga pozita, ashtu dhe opozita, opinioni i faktorit nderkombetar
  perben pisten lehtesish me te dukshme e te besueshme per te arritur
  synimet prej seciles pale.

  Edhe ceshtja e bankes nuk ben perjashtim - theniet e kundertheniet
  mbeten ne ate kuader, dhe thelbi i ceshtjes - a perdor banka bonot
  e thesarit si lavatrice parash te pista - kjo mbetet e pasqaruar.

  Mos pritet qe te vije Dpt. i Shtetit Amerikan qe te beje hetim per te
  verteten? Ai Departament ben demarshe kur nga ajo veprimtari preken
  drejtperdrejte interesat e SHBA-se dhe e qytetareve te saj.

  Perse nuk ndermarin vete Shqiptaret veprime per te nxjerre te verteten?
  Jane te paafte, jane te zhulosur ne krim, apo edhe kjo ben pjese ne
  kuadrin e shfrytezimit te tymnajes propagandistike te dy paleve per
  interesat e castit?

  Gjasat jane, si ato ceshtjet e tjera, edhe kjo do te mbetet "mister" ...

Tema t Ngjashme

 1. Fenomeni ''At'' Nikolla Marku
  Nga Fenomeni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 424
  Postimi i Fundit: 07-04-2012, 09:35
 2. Drafti pr Unitet
  Nga Modesti n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
 3. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
  Nga dodoni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
 4. Plav e Guci
  Nga Davius n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 05-10-2008, 23:36
 5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •