Lora Arbana & Florian Vika, finissage n GKA


Autori i Lajmit: P.Grosi
Pr far ndihmon errsira n kryeqytetin e ndrrave me ngjyra?
Pr t harruar, pr tu fshehur, pr tu arratisur nga nj realitet surreal, apo pr tu ulur me veten dhe biseduar me t? Kundrejt siprores nuk ka rrugzgjidhje tjetr prve dashuris! Tek Finissage kjo vjen kshtu: kundrejt siprores nuk ka rrugzgjidhje tjetr prvec arratisjes! Kjo e fundit nuk ekziston vetm n kuptimin e mirfillt t fjals. Mbylle 24-orshin standard me buzqeshje apo ngrdheshje, bj kolazh me veten, transmetoji ambientin nokturn dhe nj shtitje n Galerin Kombtare t Arteve t enjten m 24 mars, ora 18.00! Finissage vjen nga frngjishtja, q e prkthyer n shqip do t thot mbyllje. Ky sht titulli i ekspozits q vijon projektin Tirana Overground. Titulli ka marr shtys ka vet punt e przgjedhura t artistve pjesmarrs. N rastin konkret Lora Arbana, e cila vjen pas nj periudhe studimi n Njy Jork, prezantohet m nj video art, q n vetvete nuk sht gj tjetr, vese nj moment intim. Madmauselle Lora improvizon n bashkpunim m kameran dixhitale nj filmim t vetvetes, teksa kndon nj nga kngt e saj t preferuara. Ndrsa artisti tjetr Florian Vika, ish student n Akademin e Arteve t Bukura t Firences, prezantohet me nj vizatim, t cilin e l t paprfunduar [shih teorit e Da Vincit]. Lidhja midis t dyve krijohet n procesin e puns, i cili nuk prfundon pr motive t caktuara. Madmausselle Lora nuk preferon studiot muzikore dhe ofertat pr videoklip t Antoni Corbijn, ndrsa Vika, teksa vizaton n studion e tij, pr nj ast sjell ndrmend teorit e profesor Da Vincit rreth pikturs, e cila sht e prfunduar n do moment. T dyja punt kan nj tjetr lidhje t prbashkt pr ironin e kohs dhe hapsirs. Videoja nga Madmausselle Lora sht realizuar n nj ambient t mbyllur, ku drita sht mjaft e dobt dhe krijon nj imazh noktun t planit. Ndrsa vizatimi i Viks sht nj fragment, i cili t kujton shkmbinjt e zinj t Da Vincit n pikturn e Monalizs. Pr rrjedhoj t asgjs, q i kundrvihet dikaje, prftohet ideja se: asgjja e dikas sht reale dhe ekziston. Errsira motivon dy realizime punsh n zhanre t ndryshme dhe mbyllja e tyre n nj moment fillestar vendos titrat: The End!(Fundi) Ather fillojm t besojm se intuita qndron prpara aryses s kulluar, t ciln e bazojm n fakte reale dhe refleksione t ftohta, ku emocionet censurohen pr efekte konkluzioni.

Data e Publikimit: 23/03/2005

2001-2004 Ballkan.com