Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 107
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,444
  Postimet nė Bllog
  3
  Ali Pasha , 1744?–1822, Turkish pasha [military governor] of Yannina (now Ioįnnina, Greece), a province of the Ottoman Empire (Turkey). He was called the Arslan [lion] of Yannina. His father, governor at Tepelene in S Albania, was murdered, and Ali went to live with the mountain brigands who infested the country. He soon rose to leadership among them, came to the attention of the Turkish government, and as its agent put down the rebellion of a governor at Scutari in Albania. About 1787 he became governor of Yannina, where his power grew until he ruled as a quasi-independent despot over most of Albania and Epirus. He made war on the French along the Adriatic coast and entered an alliance (1814) with Great Britain. Valuing Ali's services, the sultan let him do as he wished until, in 1820, Ali ordered the assassination of an opponent in Constantinople. Sultan Mahmud II ordered Ali deposed. Ali refused to comply, thus keeping Turkish troops engaged against himself while they were needed against the Greeks, who had begun their fight for independence. Ali was assassinated by an agent of the Turks; his head was exhibited at Constantinople. The wild yet cultured court of Ali was described by French and English visitors, notably by Byron in Childe Harold.
  http://www.infoplease.com/ce6/people/A0803351.html
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 2. #22
  Pasioni pėr shkencėn
  Anėtarėsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Albo me vjen keq qe nuk i lexon ose me sakte nuk i sheh gjerat ashtu siē jane.E pare ti e quan vrases se vrau ca fshatare(ne te vertete nė kohen e sotme nuk eshte mire te vrasesh) por duhet ta dish mire se Ali pashai ne ate vrasje lau turpin qe i bene duke i perdhunuar nenen dhe motren(apo ty kjo gje te duket normale se jetojme ne shekullin XXI por duhet ta dishe se ne shqiptaret nuk e hame turpin me buke une per vete jo nuk e di me te tjeret si bejne tash) Ndersa persa i perket vrasjeve te vajzava ato ishin propstituta lexoje mire.Persa i perket krahasimit me Skenderbeut ju kam sqaruar se edhe une nuk jam dakort me nje gje te tille por kur ti krahason Ali Pashen me Zanin e Vlore gabon aq shume saqe dhe vete do te pendohesh me ato qe shkruan.Ku e ke tani Janine,Gumenicen.Prevezen,Arten,Konicen,Kanallacin , e shume e shume te tjera ta dish pra se ai ia ktheu Shqiperise se ishin te sajat.Po Bajronin,francezet,anglezet i harron se ato nuk thane se Ali pasha ishte Turk jo.jo ishte Shqiptar(nuk ka rendesi ne ishte muslyman apo katolik) dhe vleresuan lart bemat e tija(ta dish se te huajt nuk vleresojne kurre nje hajdut apo nje vrasesh).Po i madhi Bajroni tek poema e tij e fashme ku shkruan per figurene tij dhe te djelmoshave te tij duke e vleresuar per kulturen,mencurine.bujarine pse jo edhe ashpersine(natyre e shqiptareve te falur nga koherat e pergjakura qe kemi kaluar).
  Nuk ka rendese nese te mbushet mendje ose jo ty.Nejse te uroj gjithe te mirat dhe me sa di une ky eshte nje forum shqiptar dhe ben mire qe shkrimet ti dergosh nė Shqip(te huazuera por te perkthyera)....Pershendetje te gjitheve Kallmeti JAX.Florida 2002

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Mosha
  53
  Postime
  80
  Nuk do te doja tu hyja debateve "figure historike apo kombetare"sepse perderisa kete figure e nxori kombi yne le te quhet si te doje por here e pare qe nje shqiptar e quan Ali Pashain "turk". Qė ishte pasha turk kjo nuk ka dyshim sepse si i tille nuk mund te ishte ndryshe sepse shqiptaret nuk kishin "pasha". Por te behesh pasha nga Turqia ose guvernator kjo nuk te ndryshon kombesine. Aliu ishte i biri i Hankos (ajo ishte me e famshmja nga familja e tij) dhe thone qe ka lindur ne Beēisht perball Tepelenes. POR nese njef sadopak greket ata dhe sot e kesaj dite nuk i pyesin shqiptaret se i ēfare feje je, por "Turkos ise?" . Pergjigja e asaj se ēafre ishte Ali Tepelena del pra aty. Per greket gjithe muslimanet jane turq, armiku i tyre kryesor.
  Albo, me vjene keq qe paskemi kaq diference ne perceptimin e nje figure historike qe gjithsesi eshte dhe kombetare. Qe ajo ka qene nje figure komplekse dhe si e tille nuk mund te kete mendime te njejta per te por nuk duhet te kalojme ne skajin tjeter dhe tua bejme peshqesh turqve. Dhe se fundi nese nisesh nga historiografia greke ata dhe Gjergj Kastriotin e konsiderojne grek dhe per ta ai quhet Jorgos (Georges) Kastrioti? Mund ta besojmė????
  Rycki
  O moj Shqypni e mjera Shqypni....
  Ti ke pas kenė njė zonjė e randė,
  Burrat e dheut tė thirrsin NANĖ
  Vaso Pasha

 4. #24
  Ali Pashe Tepelena eshte nje nga tradhtaret e ēeshtjes tone kombetare e nga me gjaksoret.Eshte kontribuesi me i madh ne shkaterrimin e ēeshtjes tone kombetare.Mos harroni se ē'beri me Bushatllinjte....
  SHQIPNIA E SHQIPTARVE.................

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,402
  Frosina, njė fat kurorėshkelėse? - Nga Elsa Demo @ SPEKTRI


  Manipulimi i historisė sė vėrtetė tė Frosinės sė Janinės, e cila pati njė marrėdhėnie jashtėmartesore me birin e Ali Pashės. Studiuesja amerikane Katherine E.Flemming i sjell lexuesit njė vepėr qė shuan kuriozitet pėr jetėn nė oborrin e Ali Pashė Tepelenės dhe rolin e tij tė padiskutueshėm prej diplomati nė gjysmėn e dytė tė shek. XVIII-tė


  Zonja Flemming ishte e vogėl kur pėr herė do tė dėgjonte pėr Ali Pashėn gjatė pushimeve nė Greqi. Njeriun qė mė vonė do tė tėrhiqte vėmendjen e saj nė studimet helenike, ajo e "takoi" ndėrsa vizitonte rrėnojat e qytetit tė Janinės, nė Epir, ashtu siē ishte nė kohėn e Aliut. Katherine E.Flemming pas vitesh studimi, kėrkimi nė arkiva e dokumente tė rrallė mbi jetėn dhe veprimtarinė e vezirit Ali, na sjell ndoshta njė nga biografitė kritike mė interesante pėr njeriun qė, nė mjegullėn e kohėrave, na ka ardhur deri mė sot si pashai mizor, tradhėtari, imorali, i shthururi, maniaku seksual, i pamėshirshmi, anadollaku, i shituri etj., dhe se nė shumicėn e rasteve do tė thuhej qė "Aliu e ka gjithmonė gabim". Por, rrallė herė nė biografitė dhe udhėshkrimet evropiane pėr Ali Pashė Tepelenėn do tė flitej pėr realitetin e pamohueshėm tė forcės dhe superioritetit potencial ushtarak, strategjik dhe gjeografik tė tij, pra tė shihej si njė diplomat i pazakontė nė territorin grek tė Janinės, ku ai sundoi. Siē shkruan edhe studiuesja Flemming nė veprėn e sapopėrkthyer nė shqip "Bonaparti Mysliman, diplomacia dhe orientalizmi nė Greqinė e Ali Pashės", kėto jehona "pėrforcuan tonet e nėnvleftėsimit dhe tė superioritetit qė pėrbėjnė shtyllėn kurrizore tė pasqyrimit tė Aliut nga kultura perėndimore." Njė nga tė vėrtetat qė na sjell Flemming nė veprėn e saj, jashtė ēdo lloj zbukurimi e fiksioni, ėshtė edhe kapitulli pėr historinė e zonjės Frosinė tė Janinės. Autorė tė huaj, madje edhe shqiptarė, - kujtojmė romanin e shkrimtares Mira Meksi "Frosina e Janinės"- sjellin, pavarėsisht se bėjnė letėrsi, nė historinė e Frosinės, kėsaj grekeje peri, njė version qė ėshtė shumė larg tė vėrtetės historike, marrėdhėnies sė kėsaj gruaje me tė birin e Ali Pashait, Myftarit dhe vdekjen tragjike, ndėrsa e hodhėn nė liqenin e Janinės bashkė me 17 gra tė tjera, tė futura nė thasė. Ajo qė ndodhi nė rrjedhėn e kohės, ishte paraqitja e Frosinės nė baladat si heroinė dhe simbol tė luftėtares pėr pavarėsinė e Greqisė dhe jo si njė grua kurorėshkelėse. Pėr pasojė, Ali Pasha do tė ishte nė kėto balada, ai mizori dhe i pamėshirshmi, orientali. Por Katherine Flemming na rrėfen.


  Ju rrėfej tė vėrtetėn e Frosinės sė Janinės

  Nga Katherine E.Flemming

  E para ndėr rrėfenjat anekdodike ėshtė pniximoni, domethėnė historia e mbytjes, qė rrėfen se si Aliu vrau nė mėnyrė arbitrare njė numėr tė madh grash greke tė Janinės. Ky fakt gjendet thuajse nė tė gjitha udhėpėrshkrimet evropiane, biografitė dhe historitė e shkruara nga evropianėt qė kanė tė bėjnė me Aliun, qoftė edhe shkarazi fare. Historia ėshtė kjo: djali i madh i Aliut, Myftari, Pashai i Lepantit, ishte shumė i dhėnė pas pasioneve fizike violente. Pėr pasojė iu qep njė numri tė madh grash, duke e bėrė shumė xheloze tė shoqen, Pashon, qė i vinte spiunė nga pas dhe i kontrollonte marrėdhėniet e tij tė dashurisė. Gjatė aventurave tė tij galante, duket se Myftari kishte rėnė nė dashuri me njė grua greke tė quajtur Frosina, e cila, megjithėse e martuar, gėzonte shumė liri, pasi i shoqi tregtar kalonte goxha kohė jashtė Janinės. Kėshtu, Myftari dhe Frosina nisėn njė marrėdhėnie jashtėmartesore tė gjatė dhe publike. Frosina, nga sa thuhet, nuk ishte e dashuruar pas Myftarit (ashtu siē ishte ai pas saj), por ndihej e lajkatuar nga vėmendja e njė qytetari kaq tė shquar. Duke menduar tė pėrfitojė nga marrėdhėnia me tė birin e Ali Pashait, Frosina e bindi Myftarin t'i jepte unazėn e ēmuar qė ai mbante rregullisht nė gisht. Myftari i verbuar nga pasioni pėr Frosinėn, nuk e pa kėtė kėrkesė si njė akt tė thjeshtė pėrfitimi material, siē ishte qartazi, dhe ia plotėsoi dėshirėn, i prekur qė ajo donte tė kishte njė nga sendet e tij personale. Frosina menjėherė e ēoi unazėn tek njė argjendar, duke e ngarkuar qė t'ia shiste. Argjendari, duke e kuptuar menjėherė vlerėn e madhe tė unazės, shkoi tek i vetmi vend ku mund tė gjente blerės aq tė pasur sa qė mund t'i lejonin vetes njė send tė tillė. Ai shkoi nė pallat (nga ku unaza sigurisht vinte) dhe ia tregoi Pashos, me tė cilėn nė tė shkuarėn kishte pasur tė bėnte. Pashoja e njohu menjėherė unazėn dhe e detyroi argjendarin t'i tregonte se si i kishte rėnė nė dorė. Kur mėsoi se nga vinte vėrtet unaza ajo u tėrbua dhe u betua se do tė hakmerrej kundėr Frosinės. Pėr fat, nė atė kohė Aliu ishte thirrur nga Porta pėr tė ndihmuar nė shtypjen e Pashait tė Edrenesė, qė ishte rebeluar kundėr Perandorisė. Meqė nuk kishte dashur tė shkonte, ishte hequr si i sėmurė dhe kishte dėrguar tė birin, Myftarin. Sapo ishte nisur Myftari, Pashoja, sėbashku me tė motrėn, Zybejden (martuar me Veliun, djalin e dytė tė Aliut) i kėrkuan takim Ali Pashės. Tė tėrbuara nga xhelozia, thuhet se tė dyja gratė i kėrkuan Aliut qė tė ndėshkonte Frosinėn pėr tė keqen qė i kishte bėrė Pashos. Duke u premtuar ndihmėn e tij, Aliu arrestoi Frosinėn dhe i kėrkoi Pashos t'i jepte emrat e tė gjitha grave tė tjera qė mund t'i kishin bėrė keq duke i tėrhequr vėmendjen Myftarit. Pa u vonuar, Pashoja i paraqiti Aliut njė listė me shumė emra tė tjerė dhe kėto gra u arrestuan dhe u rrasėn nė burg sėbashku me Frosinėn. Tė gjitha u dėnuan me vdekje. Pak ditė mė pas ato u nxorėn nga birucat dhe u ēuan nė breg tė liqenit tė Janinės, ku u detyruan tė hipnin nė varka, nė pritje qė tė mbylleshin nė thasė dhe tė hidheshin nė liqen si kurorėshkelėse. Padyshim qė mund tė jetė histori e vėrtetė dhe me kalimin e kohės u bė shumė e rėndėsishme, jo vetėm pėr korpusin e literaturės mbi Aliun, por edhe pėr ndėrgjegjjen kombėtare greke. Trupi i Frosinės thuhet se u gjet nė liqen dhe u varros nė Manastirin e Shėn Anargironit, nė Janinė. Kisha Ortodokse e deklaroi Frosinėn si martire tė krishterė; kurse grekėt madje e kthyen nė simbol tė rebelimit nė luftėn pėr pavarėsi nga regjimi osman. Njė kėngė popullore greke e kujton edhe sot e kėsaj dite: A e dėgjuat se ē'ndodhi nė Janinė, mbi liqen / kur mbytėn ato shtatėmbėdhjetė gratė, bashkė me zonjėn Frosinė? /...Nuk tė kisha thėnė, Frosina ime, ta fshihje atė unazė?/ Sepse po e gjeti Ali Pasha, gjarpri do tė tė hajė; /...Fryj, moj era e veriut, fryni, erėra tė jugut, qė liqenin tė tėrbohet / qė tė mund tė hedhin gratė e reja dhe zonjėn Frosinė /...Frosinė, shtėpia tė qan, fėmijėt tė qajnė/ gjithė Janina tė qan, qan bukurinė tėnde...
  Pėrmes balladave tė kėtij lloji, Frosina u bė shpejt njė figurė qėndrore pėr folklorin grek. Si pasojė e pėrsėritjes sė kėsaj historie nė shumė tregime udhėtimi, pėr njėfarė periudhe, kjo histori u bė shumė e njohur edhe pėr publikun evropian. Qoftė tradita e balladės greke, qoftė literatura e udhėtimeve evropiane e pėrdorėn kėtė histori si njė lente zmadhuese pėrmes sė cilės e pėrforcuan karakterin mizor dhe tė pamėshirshėm tė Aliut. Edhe sot e kėsaj dite historia e Frosinės ėshtė komponent i pashmangshėm i ēdo vizite nė Janinė. Xhejms Merill (James Merrill) ka shkruar nė vitin 1973 nė poemėn e tij "Yannina": "Dhe ujėrat e errėta gri fle / njėra qė i tha jo Aliut. Nė gjithė qytetin kjoskat / shesin kėtė kartolinė, "Qiria Frosinėn e mbytėn"...
  Nė rastin e Greqisė, vlerėsimi i Frosinės si njė martire apo luftėtare pėr pavarėsinė pėrforconte domosdoshmėrisht imazhin orientalist tė Aliut, i cili nė traditėn greke luan jo vetėm rolin e vrasėsit tė Frosinės, por edhe atė tė antagonistit si tė Kishės Ortodokse, ashtu edhe tė lėvizjes pėr pavarėsinė greke. Nė rastin e udhėpėrshkrimeve evropiane, historia e Frosinės shėrbente pėr tė konfirmuar saktėsinė e vizionit orientalist. Dhe ndėrsa nga njėra anė e pėrforconte, nga tjetra e pėrjetėsonte. Siē e kemi thėnė pėrsėritja pa fund e disa anekdodave specifike lidhur me Aliun ishte njė marifet, pėrmes tė cilit ushqehej dhe njėherazi pėrforcohej paraqitja orientaliste. Historia e zonjės Frosinė luan qartazi kėtė funksion. Filohelenizimi ishte elementi qė lidhte dy auditorėt e ndryshėm - atė grek ortodoks dhe atė evropian. Urrejtja e grekėve ndaj Aliut, ushqyer nga kėto histori, pėrjetohej edhe nga evropianėt, tė cilėt, nė kėtė mėnyrė, filluan tė interesohen fort pėr ēėshtjen greke nė vitet e para tė luftės pėr pavarėsi. Paragjykimet tradicionale orientaliste kundėr orientalit si tip, ushqeheshin dhe rriteshin nga ky portretizim i Aliut si antigrek dhe ndjenjat evropiane filohelene u transformuan nė urrejtje vdekjeprurėse pėr Aliun.

 6. #26
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  42
  Postime
  332
  Nuk po perpiqem t'i mbush mendjen askujt, por une i qendroj mendimit se Ali Pashai eshte nje figure historike por kurrsesi kombetare per arsyen se mbi te gjitha ai nuk ka bere asgje per ceshtjen shqiptare. Sic dihet zonat e banuara nga shqiptaret ne ate kohe ndaheshin ne kater vilajete dhe Ali Pashai zoteronte vilajetin e Janines.
  Asnjehere gjate sundimit te tij ky njeri nuk u perpoq te bashkonte kater vilajetet ne nje te vetem, por perkundrazi perpiqej te zgjeronte vetem vilajetin e Janines. Une nuk shoh ketu asnje lloj ndjenje atdhetarie por vecse egoizem. E rrethoi veten me greke, me te cilet krijoi sistemin e spiunazhit me te avancuar per kohen e atehershme (kjo eshte nje merite e tij). Ishin po keta greke qe, kur erdhi momenti fatal per te mbrojtur kalane e Janines, e tradhetuan. Ata te paktet qe i mbeten besnike ishin shqiptare me Marko Bocarin ne krye.
  Kryenecesia qe tregoi ndaj Portes se Larte nuk ishte pasoje e ndonje ndjenje atdhetarizmi, por pasoje e megalomanise se tij, kur mendonte se ishte me i madh edhe se vete Sulltani. Ne fund te fundit, ajo nuk ishte nje kryengritje e popullit shqiptar, por e pashallekut te Janines.
  Rruga e tij drejt pashallekut nisi me te qenit kusar maleve te Laberise. Jo komit apo kacak qe luftonte per Shqiperine, por kusar e vrases. Karakteri i tij mizor shihet edhe ne shkrimin me lart, ku duket qarte se Ali Pashai nuk i vrau ato vajza sepse ishin prostituta, por sepse ishin te dashurat e djalit te tij dhe do t'i prishnin atij familjen, pra vetem per interesa personale dhe jo per te zbatuar cfaredo lloj ligji apo per te mbrojtur emrin e mire te pashallekut te Janines.Ne fund te fundit Aliu ishte vete kurvar. Apo harruat grate e Sulit qe u hodhen nga shkembi per te mos i rene ne dore te gjalla? Mos harroni edhe Vasiliqine, gruan e tij te fundit, e cila ishte ne te njezetat kur Aliu ishte 82 vjec. Gjithashtu kur vrau burrat e Hormoves, e beri perseri i shtyre nga arsye personale dhe jo sepse keta ishin kriminele, apo perdhunues qe zinin kedo femer qe kalonte nga fshati i tyre dhe e perdhunonin. Kallmeti tha me lart qe "lau turpin" dhe "ne shqiptaret nuk e hame turpin me buke". Megjithese me duken shprehje shabllon, ndoshta parimisht bie dakort me to, por atehere lind pyetja tjeter: Nese ne shqiptaret nuk e hame turpin me buke, perse i duruam turqit 500 e ca vjet? Apo gjate ketyre viteve, turqve nuk u shkonte ndermend te perdhunonin gra e vajza shqiptare?
  Per keto arsye dhe per shume te tjera, Ali Pashai nuk mendoj se mund te duhet figure kombetare, por vetem historike, pa u perpjekur ketu te mohoj cfaredo lloj meritash pozitive qe ai ka patur si perpjekjet per krijimin e nje shteti (jo shtetit shqiptar) dhe perpjekjet e tij ne arenen nderkombetare te asaj kohe, kur perpiqej te krijonte lidhje me fuqite e medha si Franca dhe Anglia.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jonian : 28-01-2004 mė 00:45
  Trimi i mirė me shoqe shumė

 7. #27
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  42
  Postime
  332
  Bajroni, marredheniet intime me Ali Pashen
  A eshte autori i Cajld Haroldit, ai qe kemi njohur nepermjet teksteve te historise se letersise? Deshmi te pabotuara ne Shqiperi, thone qe jo. Cilat qene marredheniet e tij te verteta ne Janine me Ali Pashen, "ate burr luftrash e mizor"? A ka hyre Bajroni, i njohur per biseksualizmin e tij, ne haremin e pashait? Dhe, me pas, pjesmarrja ne revolucionin grek se bashku me shqiptaret. Aventura shqiptare e poetit, kete here e pare ndryshe.


  Nga AURON TARE*)

  Kur lajmi per vdekjen e Lordit Bajron ne kenetat e nje fshati grek, u perhap neper Evrope, fama e poetit ishte kthyer ne legjende. Koleget e tij, poetet romantike Hygo, Lamartin, Haine e quajten ate "pishtarin e liberalizmit ne Evrope", te tjere "shpirti me romantik, qe shekulli i XIX-te kishte lindur", ndersa poeti anglez Tennyson gdhendi ne nje shkemb prane shtepise se tij, fjalet: "Bajroni vdiq".

  "Poeti i dashurise dhe vdekjes", "Mbrojtesi i njerezve te shtypur", "simboli i lirise se shpirtit njerezor", "rebeli i lindur", keto ishin vetite, te cilat krijuan legjenden Bajron, e cila eshte ndoshta me e forte se kushdo ne Shqiperi. Por, pavaresisht nga legjenda, e verteta per jeten e autorit te Cajld Haroldit, eshte krejt ndryshe. Ai, poeti radikal, kurajoz, bukurosh i artikuluar, ishte gjithashtu i pashpirt, i eger, violent dhe mbi te gjitha amoral. Skandalet e tij te shumta, homoseksualizmi i theksuar, incesti me te motren i mbyllen nje here e pergjithmone dyert e salloneve aristokrate, pa te cilat ai nuk mund te jetonte dot. Bajroni jetoi, dashuroi dhe urreu me pasion te jashtezakonshem, ne menyren qe e beri ate vete nje individ po te jashtezakonshem. Jeta e tij i ngjante nje drame te vertete, ku ai, aktori kryesor i shfaqjes, nderronte parreshtur maskat, per te mos u shfaqur asnjehere para publikut me fytyren e tij te vertete.

  MISTERI I AVENTURES ME ALI PASHEN

  Ditaret me shenime nga jeta intime e Bajronit jane djegur, sapo u mor vesh lajmi i vdekjes se tij. Miku dhe botuesi i vepres se poetit, Xon Murrej, me nje veprim te tille, duket se i ka bere poetit te madh, sherbimin e fundit, per te derguar ne mister, pikerisht ate, cka vete Bajroni kishte dashur ta merrte me vete ne varr. Megjithate, dicka ka mbetur. Letrat e tij te shumta derguar motres, nenes se tij si dhe shenimet e botuara nga miku dhe bashkeudhetari i tij, Xhon Hobhauz, hedhin drite mbi skutat e erreta te jetes se tij private, krejt e papranueshme per etiketen e ngurte angleze. Ndoshta, ne ato ditare, ishin shkruar edhe caste intime, qe ai perjetoi gjate vizites se tij ne oborrin e Luanit te Janines. Shenime, qe do te hidhnin drite me shume, mbi jeten private te nje figure mjaft komplekse si ajo e Ali Pasha Tepelenes.

  Lord Bajroni ka mberritur ne Janine ne tetorin e 1809. I shoqeruar nga Hobhauz, ai vizitoi sarajet e Ali Pasha Tepelenes dhe u prit nga nipat e tij. Sjellja kalorsiake dhe mikpritja e tyre, i mahniti udhetaret angleze. Mbas nje qendrimi te shkurter ne Janine, ata udhetuan per ne Tepelene, te shoqeruar nga nje karvan mjaft i madh. Peisazhet piktoreske dhe kostumet e banoreve do ta mahnisnin poetin dhe do te lene gjurme mjaft te thella ne vargjet e tij.

  Pritja e rezervuar per ta ne Tepelene ishte padyshim nje llogaritje e holle politike nga Pashai plak. Anglezet, ne kete kohe, po beheshin fuqia kryesore ne Mesdhe, nepermjet tyre ai ka shpresuar te nxjerre patjeter perfitimet e tij. Por, ne te njejten kohe, eshte e padiskutueshme se midis Pashait dhe Bajronit pati dhe dicka me teper se llogarite e ftohta politike. Ndoshta dhe intime. Bajroni i shkruante nenes se tij per pritjen ne keshtjelle. "Veziri me priti ne nje dhome te madhe, te shtruar me mermer, ne mes te se ciles ndodhej nje shatrivan. Me priti duke qendruar ne kembe dhe me uli ne krahun e tij te djathte. Ai me tha se ishte i sigurte se une isha aristokrat, sepse kisha veshe te vegjel, floke kacurrel dhe duar te vogla te bardha. Ai mu lut shpesh ta vizitoja naten, kur ai ishte duke u argetuar ne harem". Nga shenimet e konsullit francez Pukevil dhe atij anglez Martin Leak, te cilet kane jetuar prane Ali Pashait, eshte mesuar se Aliu ishte i famshem dhe per perversitetet seksuale te tij. Ne harem, ai mbante vec nje numri ta madh femrash dhe djem te vegjel. Nga ana tjeter, Bajroni, njihej per skandalet e tij ne shoqerine e larte angleze. Ai ishte biseksual dhe madje kishte dhe nje femije nga lidhja e incestit me motren e tij, Augusta. Hobhauz, deshmitari i vetem i atyre neteve te kaluara ne Tepelene, shkruan se Bajroni eshte ftuar disa here nga Ali Pashai ne haremin e tij. Por, nese ka pasur apo jo nje lidhje midis tyre, kjo ka mbetur ende mister. E fshehta per nje gje te tille eshte zhdukur bashke me ditaret e poetit, te djegura ne Londer. Per kete te vertete vetem mund te hamendesohet nga ato pak fraza te shkeputura dhe jo te drejteperdrejta te letrave te tij, derguar nenes dhe motres.

  Bajroni gjeti tek Ali Pashai nje udheheqes tipik oriental dhe ekzotika qe ai rezatonte per nje romantik si Bajroni ishte tunduese. Pashai ishte ne kulmin e fuqise se tij, por kjo megjithate nuk e pengonte poetin te ishte kritik ndaj atij lideri "sa barbar aq dhe i suksesshem". Bajroni nuk e fsheh admirimin per Pashane plak dhe kjo verehet dhe ne vargjet e tij:

  Ne qoshk te shtruar me mermer, ku kroi

  Me uje rrjedhes qe nga mes i trollit

  Gurgullon freski plot ande, dhe divani

  I bute epshor fton mysafire t'ulen,

  Rri pshtet Aliu, burre luftrash e mizor,

  Po tash kur embelsia rrezet hedh

  Ne ballin e nderuar t'atij plaku,

  A ka pasur dicka me teper se terheqie shpirterore midis tyre? Veshtire te gjendet pergjigje per nje pyetje te tille. E verteta ka humbur si per t'i bere me interesante hamendjet.

  Bajroni le Tepelenen e Ali Pashait dhe i shoqeruar nga dy rojet e tij shqiptare kthehet perseri ne Janine. Atje ai hedh ne leter vargjet e para te poemes "Udhetimet e Cajld Haroldit". Pashai i kishte dhene Lordit letra prezantimi per te bijte, duke i dhene mundesine per te udhetuar pa asnje problem, ne cdo skaj ku shtrihej dora e tij. Hobhauzi deshmon se rojet shqiptare ishin fisnike dhe njerez te beses me ta. Por karshi bashkeatdhetareve te tyre, ata ishin te vrazhde dhe te pashpirt. Nje kontrast ky qe nuk kishte shpetuar pa u vene re. Te dy anglezet, me pas, vazhdojne aventuren e tyre drejt Misolongjit e prej andej mberrijne perfundimisht ne Athine. Sebashku strehohen ne familjen Makri, shtepia e ish konsullit anglez, ku poeti dashurohet marrezisht me vajzen me te vogel te familjes - ajo ishte vetem 12 vjec. Idili zgjat vetem tre jave dhe Tereza Makri e "kembyer" me nje djalosh 15 vjecar Niko Giraud, mbyllet ne nje manastir.

  Ne Athine, Bajroni qendron larg bashkeatdhetareve te tij. Titulli qe mbante, prejardhja, perversiteti seksual i tij e mbanin ate larg tyre dhe e vetmja menyre ngushellimi per lordin anglez ishte poezia dhe udhetimet me kuaj. Bajroni, me pas, shtyhet edhe me tej ne Orient dhe perfundon ne Stamboll duke lundruar me nje fregate angleze. Se bashku me Hobhauzin, ai viziton Smirnen dhe rrenojat e Trojes antike si dhe kalon me not ngushticen e Hellespontit. Ndonese, ne Stamboll, ai pritet nga sulltan Mahmut II, nje nga njerezit me te fuqishem te kohes, Bajroni shenon se nje gje e tille e kishte impresionuar me pak se audienca e Pashait plak te Janines.

  Hobhauzi shkruan se ne kete kohe Bajroni nuk pranon te takoje asnje bashkeatdhetar te tij duke dashur te fshehe "eksperimentet" e tij te shumta dhe lirine e tij seksuale. Dy miqte ndahen ne Stamboll, Hobhauz kthehet ne Londer dhe Bajroni perfundon ne Athine e me pas mbyllet ne nje manastir Kapucin, ku "kujdeset" per gjashte djem te rinj. Ne nje leter qe permendet nga Hobhauzi, qe me pas eshte zhdukur, poeti pershkruan orgjite e tij me gjashte djemte e rinj, si per t'i kujtuar mikut pasionet e citeve te shkolles.

  Nga manastiri, Bajroni, largohet per te takuar nje tjeter shqiptar, Veli Beun, djalin e Ali Pashait. Ata takohen ne Tripolica, ku Veli Beu kishte oborrin e tij. Surprize per poetin ishte se mikpritesi i tij, ashtu si edhe i ati, ishte i njohur si njeri i dhene pas "qejfeve te ndaluara". Midis dy miqve te rinj, ndoshta ka pasur nje afrimitet te madh fizik, pasi Bajroni i shkruan Hobhauzit se Veli Beu i rrinte fare prane. "Ai shpreson qe ne do te jemi miq jo per disa dite, por per jete". Veli Beu e merrte per dore duke i treguar sarajet e tij, haremin ku ashtu si i ati mbante nje numer te madh djemsh te rinj, si dhe e "mbyste" me dhurata mikun anglez. Veli Beu gezonte famen e nje njeriu mjaft te shthurur dhe orgjite qe ai organizonte ne sarajet e tij, kishin skandalizuar edhe te atin. Serish nuk ka asnje te dhene krejtesisht te besueshme per ate cka ndodhur midis tyre, por toni i letrave te Bajronit ne kete kohe le te kuptohet se dicka kishte ngjare midis tyre. E megjithate, edhe ne keto rrethana, gjen kohe per te marre ne "mbrojtje" nje djalosh pesembedhjete vjecar qe e kishte gjetur ne oborrin e Veli Beut. Per nje jete te tille sigurisht i duhet te paguaje edhe cmimin e saj. Ai semuret rende nga gonoreja dhe sifilisi dhe shkon fare prane vdekjes. Ne letrat e tij per nenen dhe miqte, ai ankohet per gjendjen e renduar duke u munduar te fshehe shkaqet e tyre. Megjithate here here pranon se kishte ardhur nje "mallkim" i tille.

  I zhytyr ne borxhe dhe me nje shendet te shkaterruar, Bajroni kthehet ne Angli, ku ashtu sic pohon dhe vete "nje dite u zgjova dhe papritur u gjenda i famshem". Fama si poet e ben Bajronin te frekuentoje sallonet me te famshme dhe me aristokrate te kohes. Atje ai takohet me shkrimtaret me te njohur angleze. Paraqitet ne Dhomen e Lordeve, ku mban fjalimin e tij te famshem kunder denimit me vdekje te punetoreve angleze, qe shkaterronin makinat e manifakturave. Ne kete kohe, poeti humbet te emen dhe shkruan parreshtur duke kerkuar dashuri te reja. E famshme mbetet marredhenia e tij pasionante me ledin Karoline Lamp, gruaja e Lordit Melburn, qe me vone do te behej dhe kryeminister dhe keshilltari kryesor i mbretereshes Viktoria. Ledi Karolina tenton te vrase veten ne nje ballo te madhe me maska duke dashur te ndeshkoje mosperfilljen dhe tradhetine e tij. Mbas skandalit, Bajroni lidh kurore me Ledi Anabele Milbanke, dhe ndersa priste nje femije nga ajo, con ne shtrat te motren Augusta. Nga lidhja e tyre ai pret nje vajze, e cila do te vdiste me pas. Skandalet e njepasnjeshme dhe temperamenti i tij e detyrojne poetin brilant te lere serish Angline, kesaj rradhe pergjithmone. Ai vendoset ne Venecia, ku do te njihet shume shpejt si nje nga "klientet" e rregullt te shtepive publike dhe aktoreve te teatrove. Bajroni le Venecian per Zvicren, ku e pret nje tjeter takim qe do t'i linte gjurme jo vetem ne jeten private, por edhe ne vepren e tij. Bajroni miqesohet me nje tjeter anglez te madh, poetin Persi Bishi Shelli dhe te shoqen. Motra e tij Augusta i kerkon ne kete kohe, qe te nderpresin marredheniet dhe e njofton per vdekjen e vajzes se tyre. Ngushellimi i vetem i Bajronit ne kete kohe mbetet poezia; ai shkruan kryeveprat e tij, "I burgosuri i Shilonit" dhe "Gjauri". Motivet e kesaj te fundit merren dhe nga udhetimet ne Shqiperi dhe Turqi.

  Nga Zvicra, Bajroni shperngulet ne Itali. Ketu ai njeh dashurine e tij te fundit, Tereza Guicoli, gruaja e kontit Guicoli. Babai dhe vellai i te dashures se tij e "ngaterrojne" ate me levizjen e Karbonareve, gje qe i krijon probleme me autoritetet austriake.

  ***

  Romantik dhe aventurier i lindur, Bajroni nuk gjente dot prehje. Kerkon eksperienca te reja dhe i kthehet serish pasionit te tij, Greqise. Dhe ketu nuk mungojne lidhjet e tij me shqiptaret. Atje sapo kishte filluar lufta kunder turqve. Lidhjet e tij shpirterore me Greqine ishin teper te forta dhe ai organizon mbledhje ndihmash per revolucionin grek, si dhe pergatitet per te shkuar edhe vete ne teatrin e luftimeve. Pajis nje anije me mjete luftarake dhe niset per ne Greqi. Ai ve ne koke nje helmete antike duke e shnderruar pamjen me ate te nje heroi te koheve heroike. Megjithate, zhgenjimi i tij i pare nga greket nuk do te vononte. Ne Gjenova, greket e ngulitur aty, mundohen te perfitojne nga naiviteti i tij duke spekuluar ne tregeti. Perfundon ne ishujt joniane, te cilet ne ate kohe ishin nen pushtetin anglez. Me te arritur ne ishullin e Itakes, Bajroni i shkruan prijesit te famshem te sulioteve, Marko Bocari, dhe i kerkon bashkepunim. "Me ndihmen e zotit dhe tuajen, armiku do te ndeshet me nje rezistence te ashper". Keshtu, i'u pergjigj luftetari poetit, por vetem disa dite me pas, Bocari humb jeten ne lufte. Vdekja e Bocarit pasohet nga vendimi i Bajronit per te lene ishujt dhe per t'u vendosur ne nje fshat te vogel, Metaksa, afer Misolongjit. Poeti krijon nje garde personale me rreth 500 luftetare suliote, te cilet ai i merr ne sherbim kundrejt shperblimit. Ndonese, edhe ai kishte mberritur aty si nje luftetar, Bajroni behet nismetar i nje aksioni per te mbledhur te holla qe do te sherbenin per te krijuar marinen greke. Nderkohe, lind dhe konflikti i pare me garden e tij te sulioteve, sepse ata i kerkojne qe te paguaje dhe 700 vete te tjere, familjare te tyre qe kishin marre me vete. Nje tjeter konflikt midis Bajronit dhe luftetareve suljote ishte kerkesa e tyre ultimative qe ai t'i gradonte ata nga ushtare te thjeshte ne oficere, gje qe nuk ishte ne doren e poetit. "Suljotet grinden me njeri-tjetrin, ata ngjajne me teper me diplomate, te cilet jane me te ndjeshem per etiketen dhe nderin e tyre dhe nuk pranojne te marrin urdhera nga askush". Ata refuzojne prere, qe te shkarkojne nje anije me municione te mberritur per ta ne portin e Misolongjit, nen pretekstin se ishin luftetare dhe jo hamej, ndonese nje gje te tille e kishin kerkuar me pare me ngulm. Bajroni shkruan ne kete kohe i indinjuar. "Ata le te shkojne tek turqit apo tek djajte. Une nuk dua te merrem me ata". Plani i poetit per te sulmuar Lepanton deshton serish nga krenaria e gardisteve te tij. "Ne nuk duam te sulmojme guret" i thone ata, ndonese u ishte premtuar qe do te paguheshin. Ironia ishte se keshtjella e Lepantos, mbrohej nga nje garnizon shqiptaresh qe sherbenin ne flamurin turk. Ata kerkuan nje sasi te konsiderueshme te hollash per ta dorezuar ate. Mbas diskutimesh te shumta cmimi ulet, por suljotet nuk sulmojne dhe poeti, qe u kishte thurur himne trimerie dhe besnikerie atyre, ndjehet i zhgenjyer. Nderkohe, Bajroni ndjehet i mposhtur gjithmone e me teper nga semundja qe po perparonte dhe po e vinte poshte. Ajo cka jetonte ishte teper larg idealit te tij dhe Bajroni ishte gjithnje e me i pafuqishem per te luftuar, kesaj rradhe per jeten e tij. Ai jep shpirt ne duart e sherbetorit te tij anglez. Ketu mori fund aventura e madhe e Lordit Bajron, te huajit qe me shume se kushdo tjeter ka shkruar per Shqiperine, ashtu sic e shikonte ai vete. Himnizimi i vendit, ku "shqiponja mpreh sqepin" eshte nje nga dhuratat me te medha qe poeti qe vinte nga ishulli i larget, na ka lene ne ate kohe qe ne kete vend mungonin poetet.

  Marre nga gazeta "Korrieri"

  *) Auron Tare eshte drejtori i fondacionit "Butrinti" per Shqiperine. (Gjithashtu eshte vellai i futbollistit te Kombetares shqiptare, Igli Tare).
  Ky fondacion eshte krijuar dhe mirembahet nga Lord Rothschild.

  Ky artikull nuk i jep pergjigje pyetjes nese Ali Pasha eshte figure kombetare apo historike, por megjithate mu duk interesant, prandaj e solla ketu.
  Trimi i mirė me shoqe shumė

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-01-2004
  Vendndodhja
  Ne mergim
  Mosha
  42
  Postime
  36
  Mirdita
  Nuk mund te thuhet qe Ali pasha eshte figur kombetare ose ndoshta Rilindja kombetare nuk e trajtoi ate si te till pasi nuke arganizoj nje luft mbarshqiptare kunder Turqispor besoj se ai ka meritat e menyres se formimit te nje shteti.
  Ne te gjitha shtetet ose perandorit armiqt e pushtetit jane masakruar, kjo gje ka ndodhur ne perandorin, Romake, Angleze, Turke ne US e ne cdo shtet te botes.
  Ne shqiptart mund ta shohim kete dukuri ne vendin tone qe nga koha Ilire e deri me sote.
  Si shembull po u marre nje shkrim te A.G ne librin Skenderbeu. Rroli qe ai luan ne historin e Shqiperis<<Pas lidhjes se Lezhes nje nder armiqte kryesor te Skenderbeut ishte Lek Dukagjini i cili per vite me radhe bashkonte ushtrine e tij me ate Turke ne luft kunder Skenderbeut. U desh nderhyrja e Papes dhe nje pune disa vjecare qe te arrihej nje marveshje ndermjet dy prijsave>>
  Mos valle keta njerez skane masakruar e plackitur ne principatat e njeri tjetrit?
  Ne 1700-800Ne Shqiperi egzistonin disa pashalleqe, por me te famshmit ishin ai i Janines e i Shkodres.
  Ndersa ai i Janines u ngrit ne menyr europiane ku myslyman e te krishter jane te barabart para ligjit. ne ate te Shkodres ndodhi e kundertaqje qe coi ne asimilim e shume shqiptare katolik ne Majlazes ortodoks.
  Per mendimin time pashalleku i Janines ra pasi per nje kohe te gjate nuke egzistonte ndonje fushate ushtarake ku nje pjes e madhe e popullsis punesohej (Dhe besoj se cdo njeri nga ju e di se lufta behet per perfitime)
  Duhet te keni parasyshse kemi te beje me nje popull qe per shume vjet vecse bene pune angari e paguan taksa.
  Kur flasim per Ali Pashe Tepelenen ja vlen qe te permendim edhe ndershkimin qe ju be Shqiptarve te ish vilajetit te Janines disa vjet pas vdekjes se tij ne Manastir.
  Pune pune nat e dite te fitojme pakez drit.

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Dreri
  Anėtarėsuar
  02-06-2002
  Vendndodhja
  Florida
  Postime
  660
  Koka nė sininė e argjendtė
  Serasqeri e priti kokėn e Ali Pashės me nderimet ushtarake qė i takonin njė Vezir-dovleti tė gjallė. U pėrkul pėrpara sinisė sė argjendtė, e mori kokėn nė duar, e puthi nė ballė dhe e vuri nė kutinė e artė, duke qarė mbi tė nė heshtje.Ajo kokė ishte fryt i luftės e mundimi tė gjatė, po telashet me tė nuk mbaronin me kaq. Koka nė kuti, e larė dhe e vėnė nė dėborė, me mjekrėn e bardhė tė krehur qė i mbulonte grykėn e prerė, me sytė e mbyllur si nė gjumė, ruante njė buzėqeshje tė lehtė tė ēastit tė fundit, fitoren mbi hidhėrimin e madh. Serasqeri mendoi se sikur tė lėviznin ato buzė tė trasha, mund tė thoshin fjalė qė s’i kishte dėgjuar kush. Ai kishte njohur shqiptarė tė tjerė tė mėdhenj – Mehmet Aliu qė ishte bėrė nėnmbret nė Egjipt, Mustafa Bajraktarin, qė arriti e u bė sadrazem, kishte njohur edhe vezirėt e pashallarėt mė tė shquar tė Perandorisė, po koka qė kishte pėrpara peshonte mė rėndė se ēdo kokė tjetėr. Serasqeri ndiente njė keqardhje tė thellė, qė nuk arriti tė fliste me tė, por kjo tani s’kishte tė ndrequr. Duke menduar pėr jetėn e vet dhe pėr ato qė ndodhnin nė Turqi, Serasqeri mėrmėriti njė lutje qė Allahu t’i jepte njė vdekje po aq tė nderuar sa ajo e Ali Pashės.  20/02/2004
  muzg i heshtur

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Dreri
  Anėtarėsuar
  02-06-2002
  Vendndodhja
  Florida
  Postime
  660
  Postimi i mesiperm eshte shkeputur nga romani i Sabri Godos
  muzg i heshtur

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Dreri
  Anėtarėsuar
  02-06-2002
  Vendndodhja
  Florida
  Postime
  660
  "Arjaniti"
  dihet historikisht konflikti i Skenderbeut me Lek Dukagjinin
  Dy prijesa keta me emer
  Fama e Lek Dukagjinit eshte pergojuar qellimisht nga historian te ndryshem per te nxjerrur me ne pah famen e Skenderbeut.
  Ndryshimi midist tyre ishte Lek Dukagjini me formim kulturor europian ndersa Skenderbeu me formim kulturor oriental
  Lek Dukagjini asnjehere nuk bashkoi ushtrine e tij me turqit kunder Skendebeut, ai njehere e kercnoi ate se do ta bente pasi ky i fundit nderhyre me force per ti marre keshtjellen e Shatit dhe per te ua dorzuar venedikasve, per kete papa e kercnoi Leken me c'kisherim.
  Skenderbeu shihte tek Lek Dukagjini here here krahun e tij te djathte here here rivalin me te rrezikshem.
  muzg i heshtur

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-01-2004
  Vendndodhja
  Ne mergim
  Mosha
  42
  Postime
  36
  Po Dreri ndoshta keni shume te drejte pasi i vetmi liber qe une kame hasur konfliktin ndermjet GJergjit e Lekes ka per qellim hyjnezimin e te parit dhe s,para futet ne detaje dytesore.
  Mos valle Serbet bene me shume kur Skenderbeu u nis te ndihmonte Hunjadin?
  Pune pune nat e dite te fitojme pakez drit.

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2003
  Postime
  4
  Postuar mė parė nga Jonian


  Se bashku me Hobhauzin, ai viziton Smirnen dhe rrenojat e Trojes antike si dhe kalon me not ngushticen e Hellespontit.

  Tema ėshtė shumė interesante, dhe ndėrsa isha duke e lexuar kėtė artikull, mė ra nė sy njė detaj:

  Kėtu shkruan se Lord George Gordon Byron ka vizituar rrėnojat e Trojės antike!!!! Ky ėshtė njė trillim !!! Nė atė kohė, nuk ėshtė ditur asgjė pėr rrėnojat e Trojės antike para se shkencėtarit gjerman Heinrich Schliemann t'i lindte idea pėr kėrkimin e Trojės, e kjo ka ndodhur diku rreth vitit 1871 - diku 47 vite pas vdekjes sė Byron-it!


  E kjo jep dyshimin mbi vėrtetėsinė e kėtij artikulli! Mund tė ketė ndodhur qė autori i kėtij artikulli tė ketė mbledhur informata tė pasakta, apo vetėm spekulime!!!


  Pėr mua Ali Pashė Tepelena mund tė konsiderohet si njė figurė kombėtare dhe historike!

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-03-2004
  Postime
  2
  Jam regjistruar vetem per t'u pergjigjur Albo e Bled, injoranca eshte nje gjendje e fituar e njeriut, per ta evituar ka 2 menyra mjaft efikase e para dhe me e veshtira eshte te studiosh, e dyta dhe me lehte eshte ta fshehesh.
  Nuk e di ku i keni formuar dijet tuaja mbi ApT, ndoshta thjesht duke lexuar shkrime qe gjenden rendom ne internet.Nuk kam ndermend te jap keshilla, por bej disa emra Ilir Ushtelenca dhe Elizabeth Fleming per nje pikamje historike dhe mjaft te dokumentuar, per nje pikpamje romanike mjafton Sabri Godo( bej keta emra sepse nuk kam ndermend te jap fakte ketu)
  Tani per ti dhene Cezarit ē'eshte e Cezarit, gjendja juaj varet nga shume element te jashtem, vijini vre duke lexuar.
  Ali nuk ngriti flamurin shqiptar, po nuk e beri, dhe vetem per nje arsye te thjeshte, ishte inteligjent, si mund te dalesh hapur kur per kundershtar ke nje perandori boterore, qofte dhe i semure por jo aq sa te lejonte shkeputjen e copes me pjellore te ballkanit.Synimi i ApT ishte krijimi i nje dinastie ne krye te Pashallekut te Janines.Te thuash pse nuk ngriti flamurin eshte si ti kerkosh llogari I.Qemalit pse nuk e ngriti flamurin me pare.
  Skenderbeu ishte princ bir princi, i njohur dhe i respektuar si i tille, ApT ishte jetimi i nje bujari (edhe pse nje nga familjet me fisnike te epirit) te rene nga vafti.Nje djal qe shihte sarajet e te atit nga larg.


  PS:shpresoj qe te mos editohem

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  116

  Thumbs up Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare  Te habit fakti se me sa deshire disa "shqiptare" pervetesojne propaganden greke qe hedh balte mbi Aili Pashe Tepelenen, ndersa te huajt, si ne rastin e mesiperm e ngrene ne piedestalin e nje Napoleon Bonaparti.
  Shume flasin per "krime" ose "despotizem" te Aliut por "harrojne" me dashje se despotizmi ne kete kohe ishte ulur kembekryq ne mes te Europes ndersa Sulltani dhe Amerikanet ishin te impenjuar perkatesisht ne vrasjet masive te armeneve dhe indianeve te amerikes. Per krimet e fuqive koloniale ane e mbare botes nuk eshte nevoja te shkruhet me gjate. Cdo njeri me nje arsim fillestar duhet ti njohi keto ngjarje.

 16. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-03-2004
  Postime
  2
  Ky eshte nje nga ata libra te cilit une i referohem
  Autorja e nisi studimin per nje institut grek ne amerike, ajo vet u habit pse ne Janine askush nuk e kujtonte per mire Aliun, pas kerkimesh dhe dokumentash del ne konkluzione mjaft interesante, qe per me shume jane teper afer qendrimit te historiografise shqiptare.Per Aliun flitej keq sepse ishte gjithmone nje hap perpara te gjithe aleatve dhe armiqve te vet, psh: ambasadori freng u nderesue kunder Aliut kur morri vesh qe ky i fundit ishte ne dijeni te te gjitha info qe ai trasmetonte dhe merrte. Pastja nga nje here (dhe duke pasur parasysh koherat) Aliut vet i vinte per mbare qe te qarkullonin fjale per egersine e tij, ishte thjesht propagande qe i shtynte armiqte apo armiqte potencial te mendoheshin mire.Apo edhe per faktin qe nuk toleronte njeri qofte ky sulltani, Napoleoni apo Cari te prekte interesat e tij, edhe nese e bente do vinte dita qe do hakmerrej.
  Pastaj eshte normale qe greket mundohen ta denigrojne figuren e tij, a nuk eshte Aliu (nje shqiptar dhe myslyman) qe perkrahu dhe ndihmoi pavarsine greke?

  Qeveria shqiptare i eshte shume borxhlie figures se tij, ne Janine , edhe pse janiniotet nuk e duan egziston nje muze i pasur per ApT, ne Tepelene, vendlindjen e pashait mezi u ndertua nje monument, edhe ky fale tepelenasve , se te ishte per qeverine.....

  Eshte njeri qe krahasoi ApT me Zanin : s'di ēa te them.... pa ndytur gojen

 17. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-03-2004
  Postime
  10

  Ali Pasha i panjohur nė The Metropolitan Museum, New York

  Auron Tare


  Portreti i ekspozuar nė muzeun e famshėm, ku historia e artit prek kufijtė 5 mijė vjet qytetėrim, ėshtė relizuar nga piktori gjerman me origjinė ēifute Jacob Ritter von Hartman, nė shek.XVIII. Nė kėtė muze edhe dy tablo me temė shqiptare tė panjohura mė parė pėr studiuesit dhe publikun shqiptar, nga piktori i njohur Gerome.


  Kushdo qė viziton The Metropolitan Muzeum nė New York nuk mund tė mos impresionohet nga koleksionet e famshme tė artit, tė pėrzgjedhura me mjaft kujdes pėrgjatė dy shekujve tė fundit. Emra mjaft tė njohur tė botės sė pikturės janė pjesė e koleksioneve tė kėtij muzeu tė njohur, i cili ėshtė njė nga Tempujt mė tė rėndėsishėm tė artit dhe qė vizitohet nga mijėra persona tė apasionuar mbas pikturės apo arteve tė tjera. Njė vizitor i thjeshtė e ka vėshtirė tė dalė nga sallat gjigande ku janė tė ekspozuara kryevepra botėrore, por ėshtė akoma mė e vėshtirė tė dalėsh kur befasisht pėrballesh me vepra qė flasin pėr historinė apo tema shqiptare.
  Eshtė me tė vėrtetė njė suprizė mjaft e bukur kur zbulon qė ky Muze i famshėm ka nė gjirin e tij edhe disa tabllo “shqiptare” pėr tė cilat nuk ėshtė folur mė parė apo thellėsia e viteve i ka harruar t’i nxjerrė nė dritė.
  Njė portret impresionues i Ali Pashė Tepelenės ėshtė njė prej tre “pikturave shqiptare” qė ndodhen nė kėtė Muze.
  Portreti ėshtė pikturuar nga njė piktor gjerman me origjinė ēifute i quajtur Jacob Ritter von Hartman, (1795–1873), piktor i panjohur deri me sot nga studiuesit shqiptarė.
  Piktura ėshtė nė forme ovale dhe ėshtė rrethuar me kornizė fildishi.
  Ky portret ekspozohet nė The Metropolitan Muzeum nė koleksionin e The Moses Lazarus Collection, koleksioni i dhuruar muzeut tė famshėm nga Josephine & Sarah Lazarus me 1888, nė kujtim tė atit tė tyre njė koleksionist i famshėm hebre i shekullit tė 19-tė.
  Duke kėrkuar nė tė gjitha materialet e botuara deri mė sot pėr Aliun, shikojmė se portreti i ekspozuar nė MET ėshtė njė pikturė e pa njohur mė parė, por shumė e ngjashme me portretin e pikturuar nga Leon Dypre.
  Dypre njė piktor i njohur francez dhe vėllai i konsullit tė Prevezės gjatė viteve 1805-1810, arriti tė kapė portretin e Aliut gjatė njė dite gjuetie nė Liqenin e Butrintit kur ai dhe shpura e tij gjuanin rosa sėbashku me oficerėt anglezė nga Korfuzi. Pėr mendimin tim portreti i Dypresė ėshtė ndoshta imazhi mė i pėrafėrt qė ne kemi pėr Aliun. Nga shėnimet personale tė Dypresė mėsojmė se ai ka qenė mjaft afėr Pashait kur skiconte Portretin, i cili mė vonė u bė dhe figura qėndrore e tablosė sė famshme ku Ali Pasha ėshtė nė njė varkė me disa prej trimave tė tij.
  Po kėshtu diēka e ngjashme me kėtė portret ėshtė edhe ai qė gjendet nė Muzeun Benakis tė Athinės, por duket qartė qė portreti i Muzeut Benakis nuk ėshtė gjė tjetėr tjetėr veēse njė kopje joprofesioniste e portretit tė Dypresė.
  Pa dashur tė luaj rolin e njė specialisti tė pikturės vėrej se portreti i Aliut nė MET ėshtė njė portret shumė realist pėrsa i pėrket detajeve tė shprehura nė tė. Nga literatura e botuar deri me sot nuk njohim akoma tė dhėna mbi mundėsinė e njė takimi tė piktorit gjerman dhe tė pashait tepelenas gjatė sundimit tė kėtij tė fundit. Megjithėse diēka e tillė mund tė ketė ndodhur duke pasur parasysh qė territoret e Aliut vizitoheshin shpesh nga artistė apo aventurierė qė kėrkonin fatin nė Lindje. Nė portretin e MET Aliu ėshtė pikturuar me taxhin bekteshian, gėzofin e lekurės, jelekun si dhe mjekrėn e gjatė, tė gjitha kėto detaje tė shprehura nga Dypre, por mbetet shumė e veēantė: janė sytė blu tė Aliut, njė detaj i pashprehur nė Portretin e Dypresė. Ky fakt ėshtė shumė interesant po tė kemi parasysh qė persona historikė si John Hobhause bashkudhėtari i Lordit Bajron dhe person qė e ka njohur Aliun nga afėr e pėrshkruan mjaft qartė pamjen e Tij duke theksuar ngjyrėn blu tė syve. “I shkurtėr por trupmadh, i shėndoshė, me sy blu tė levizshėm. Mjekra e gjatė, e bardhė aq sa do ta bėnte krenar ēdo turk.” Kėto detaje mjaft realiste tė bėjnė tė mendosh se autori gjerman ka pasur mundėsi ta ketė parė nga afėr Aliun ose tė jetė bazuar nė Portretin e Dyprese, por duke studiuar pėrshkrimet rreth tij nga njė numer bashkėkohėsish qė kanė pasur mundėsinė ta njohin atė.
  Shpresojmė qė kjo vepėr do tė jetė pjesė e studimeve tė specialistėve tanė tė fushės pėr tė pėrcaktuar mė qartė rrethanat dhe historinė e saj si dhe tė autorit gjerman i cili me anė tė kėsaj vepre na sjell njė pėrfytyrim shumė realist tė Pashait tonė tė famshėm.


  Nga literatura e botuar deri me sot nuk njohim akoma tė dhėna mbi mundėsinė e njė takimi tė piktorit gjerman dhe tė pashait tepelenas gjatė sundimit tė kėtij tė fundit. Megjithėse diēka e tillė mund tė ketė ndodhur duke pasur parasysh qė territoret e Aliut vizitoheshin shpesh nga artistė apo aventurierė qė kėrkonin fatin nė Lindje.


  Megjithėse Gerome nuk e vizitoi Shqipėrinė ai ėshtė ndoshta piktori i vetėm i huaj qė ka pikturuar njė numėr tė madh skenash apo personazhesh ku figura e shqiptarėve vendoset nė qendėr tė tabllove tė tij.

  Gerome dhe shqiptarėt e Egjiptit
  Piktori francez Jean-Leon Gerome, (1824–1904) mund tė quhet pa frikė si piktori i dashuruar pas kostumeve shqiptare apo skenave ku “bashibozukėt arnautė” janė figurat kryesore. I njohur si njė piktor brilant i peisazheve apo temave tė Lindjes, Gerome ka qėndruar pėr njė kohė tė gjatė nė Egjypt ku ka njohur nga afėr shqiptarė qė u vendosėn atje pas ardhjes nė pushtet tė Mehmet Ali Pashės. Tashmė janė tė njohura disa tabllo tė Gerome-it tė botuara mė parė edhe tek ne, por ėshtė me mjaft interes fakti qė ekzistojnė edhe njė numėr i konsiderueshėm pikturash tė tij me temė shqiptare tė panjohura me parė nga studiuesit dhe publiku shqiptar.
  Megjithėse Gerome nuk e vizitoi Shqipėrinė ai ėshtė ndoshta piktori i vetėm i huaj qė ka pikturuar njė numėr tė madh skenash apo personazhesh ku figura e shqiptarėve vendoset nė qendėr tė tabllove tė tij.
  Dy Tablotė qė janė ekspozuar nė The Metropolitan Museum, “Fishekbėrėsit” dhe “Lutjet nė Xhami” janė pjesė e atyre tablove ku Gerome pėrjetėsoi figurėn mjaft romantike tė aventuriereve shqiptarė tė cilėt ai takoi gjatė udhėtimeve nė Egjypt

  Jean-Léon Gérōme “Kafe ne Kajro, Fishekberesit” 1870s
  Blerė autorit mė 1881 nga grupi Goupil, Paris.
  Shitur pėr 22,500 Fr koleksionistit Knoedler, Neė York, mė 1884
  Blerė nga Mrs.Mary J. Morgan, Neė York 1885;
  Shitet pas vdekjes tė saj tek American Art Association, Neė York, nė mars tė 1886 Blihet nga Henry H. Cook si “Coffee House — Cairo” pėr $4800
  Henry H. Cook Neė York, ia dhuron The Metropolitan Museum me 1905

  Jean-Léon Gérōme “Lutje ne Xhami” 1871
  Pjese e koleksionit te “Catharine Lorillard Wolfe Collection”
  Dhuruar The Metropolitan Museum, New York nga Catharine Lorillard Wolfe me1887

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Rigjendet varri i motrės sė Ali Pashės

  Varret monumentale mesjetare tė bejlerėve tė Libohovės kthehen nė identitet nga Monumentet e Kulturės

  Rigjendet varri i motrės sė Ali Pashės

  Pėr restaurimin drejtoria rajonale jep 4.2 milionė lekė

  Engjėll Serjani  Sipas njė projekti tė Drejtorisė Rajonale tė Monumenteve tė Kulturės nė Gjirokastėr, njė kompleks varresh monumentale qė i pėrkasin shtresės sė lartė tė aristokracisė mesjetare tė qytetit tė Libohovės do tė restaurohen dhe do tė kthehen nė identitet me fondin 4.2 milionė lekė tė kėsaj drejtorie. Drejtori rajonal i monumenteve, arkeologu Vladimir Qirjaqi, shprehet se "Kompleksi i varreve monumentale mesjetare, tė ndodhura nė lagjen tradicionale Teqe tė qytetit tė Libohovės, paraqet rėndėsi historike jo vetėm pėr shkak tė pamjes sė tyre monumentale ndėrtuar me mure gruri tė skalitur, me parmakė hekuri, qivure guri dhe mbishkrime nė gjuhėn arabe, por edhe sepse njė pjesė e tyre u pėrket disa figurave me ndikim e peshė nė historinė kombėtare, sikurse janė Shanishaja, motra e Ali Pashė Tepelenės; Maliq Pasha; Neki Bej Hibohova; Mufit Bej Libohova etj."

  Rigjendet varri

  Brenda kėtij kompleksi varresh tė vendosura pėrreth njė Mekami ėshtė rigjetur varri i motrės sė Ali Pashės, tė martuar pėr herė tė dytė te njė nga pinjollėt e dinastisė sė bejlerėve libohovitė, tė cilėt para periudhės sė sundimit tė Ali Pashės kanė administruar me dekret tė posaēėm tė Portės sė Lartė tė Stambollit qytetin dhe vilajetin e Janinės. Sipas mėsuesit pensionist, 75-vjeēarit Qazim Zaimi nga qyteti i Libohovės, varri i Shanishasė pėr herė tė parė ėshtė identifikuar nė fillim tė viteve '70 nga gazetari dhe historiani libanez Menahem Begin, i cili vizitoi varret monumentale tė Libohovės, sė bashku me diplomatin shqiptar Misto Treska dhe historianin e muzeologun e njohur gjirokastrit Lefter Dilo. "Praninė e varrit tė Shanishasė gazetari dhe historiani Menahem Begin e kishte lexuar nė disa shkrime tė vjetra, por kur erdhi kėtu sė bashku me Misto Treskėn dhe Lefter Dilon arriti ta lexojė vetė edhe mbishkrimin nė gjuhėn arabe nė qivurin e varrit. Qivuri i varrit tė Shanishasė gjendet edhe sot nė mesin e disa qivureve tė tjera", tregon mėsuesi i vjetėr Qazim Zaimi.

  Dinastia Libohova

  Njė nga pinjollėt e fundit tė dinastisė sė bejlerėve libohovitė ka qenė Mufit Neki Bej Libohova, i cili si deputet nė Parlamentin osman tė Stamollit ka mbrojtur ēėshtjen shqiptare sė bashku me Ismail Qemal Vlorėn. Nė qeverinė e parė tė Ismail Qemalit, tė dalė menjėherė pas shpalljes sė pavarėsisė mė 1912, u emėrua ministėr i Brendshėm, ndėrkohė qė veprimtaria e tij politike ka vazhduar edhe me Kongresin e Lushnjės dhe ka qenė deputet nė Parlamentin Shqiptar nė vitet '20-'30. Sipas drejtorit rajonal tė monumenteve, arkeologut Vladimir Qirjaqi, me njė fond tė Ministrisė sė Kulturės Rinisė dhe Sporteve, aktualisht ėshtė duke u realizuar edhe nė projekt tjetėr nė objektet monumentale tė Libohovės. "Kompleksi i banesave tė tipit peristil italian, i shtrirė nė njė sipėrfaqe rreth 2 500 metra katrore, qė ndodhet nė qendėr tė qytetit dhe qė i pėrket dinastisė sė familjes sė Mufit Bej Libohovės, ėshtė duke u restauruar nga firma ndėrtimore SKAI, e specializuar pėr punime restauruese. Projekti me vlerė rreth 10 milionė lekė, i restaurimit tė kėsaj banesė 150-vjeēare, projektuar dhe ndėrtuar nga arkitektė italianė nė mesin e shekullit tė 19-tė, parashikon rindėrtimin e mureve, tavaneve tė drurit, oxhakėve, rimbulimin e ēatisė me pllaka guri dhe restaurimin e oborrit tė brendshėm, ndėrtuar nė stil kuadratik, sipas natyrės sė peristilit italian.

  Marre GAZETA SHQIPTARE.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e elen
  Anėtarėsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  919

  Smile

  Ka nxjerre nje kenge grupi tepelenas me te njejtin emer qe e degjon dhe prekesh.
  Koka ne Stamboll
  trupi ne Janine
  se nje varr i vetem
  s ta mbante lavdine.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 20. #40
  Pa_Prespektive Maska e KNFC
  Anėtarėsuar
  01-12-2004
  Vendndodhja
  N'shpi_Time
  Mosha
  39
  Postime
  421
  Ali pasha figure kombetare?me mire do thoja pjese e historise kombetare.nuk eshte mire qe Albo thote a ka prova qe eshte shqipetar,se po na ve ne dyshim krejt historine po nejse.Sa per greket ,politika eshte tjeter gje dhe dihet qe ata sna duan dhe e shtremberojne me shume figuren e Ali Pashes,po populli ne Janine e do,sepse thone eshte njeriu qe beri te famshme Janinen ne bote.(pa fakte,thjesht opinoni njerezish te thjeshte te janines).
  Nejse,se dola nga tema.per mendimin tim Aliu eshte thjesht figure e historise kombetare,jo figure kombetare.Them keshtu sepse nese Ali Pasha do ta meritonte te quhej i tille,atehere Shqiperia do ishte vendi i pare Ballkanik qe do ishte cliruar nga pushtimi turk.Ky eshte mendimi im.
  Sa per krahasim me GJergj Kastriot Skenderbeun,nuk mendoj se ka vend te krahasohet.
  P.s:Me falni po si mund te thuhet qe Skenderbeu nuk kishte idene e nje kombi dhe luftonte thjesht se duhet te luftonte meqe qenkesh luftetar?Pse nen flamurin e sulltanit nuk luftonte dot ai?Apo la privilegjet e oborrit te Edrenese per te bere nje aventure kunder sulltanit?Pse arsyetoni dhe flisni keshtu?Edhe krenarine me te madhe kombetare po mundoheni te na bastardoni????????????????????????
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga KNFC : 19-08-2005 mė 22:02
  THINK SMALL LIVE SMALL DIE SMALL

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ali Pashė Tepelena, Luani i Janinės
  Nga YlliRiaN nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 05-11-2014, 10:30
 2. Pepo: Televizionet janė kthyer nė radio me figurė
  Nga Albmaster nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-10-2012, 18:57
 3. Rreth Pėrhapjes Sė Islamit Ndėr Shqiptarėt
  Nga cobra nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:47
 4. Historia kombtare
  Nga llokumi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-02-2003, 20:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •