Close
Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 157 prej 157

Tema: Nietzsche

  1. #141
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar mė parė nga Dito
    [...] perkundrazi ata sulmojne njeri tjetrin vetem mbi shkakun e nihilizmit pra ndryshimit dhe normalisht cdo filozofi ka kohen e saj.[...]

    [...] Pra perfundimisht per mua njerez te tille nuk pergojohen Nderohen.
    Dito.
    Thjesht per tu sqaruar me veten time.
    Fjaline e pare qe kam cituar nuk e kam marre vesh mire : ato sulmojne njeri-tjetrin mbi shkakun e nihilizmit ??? Pra ndryshimit ??? Nuk e kuptoj mire kete lidhje dhe kapercim.

    Filozofet, per mendimin tim, nuk duhet kurre te nderohen. Ato nuk jane objekte kulti qe tu falemi. Por ato duhen lexuar, rilexuar, sterlexuar, pertypur, ripertypur dhe vetem keshtu do te mundim te hyjme ne mendimin e tyre. Filozofet jane objekte analizimi par excellence. Kurse fjala "pergojim" mendoj se nuk shkon sepse kjo fjale perdoret kur ne merremi me thashetheme mbi jeten e tyre. Por ne nuk jemi bashkekohes te tyre qe tua dime sesi jane rritur dhe ku. Gjithēka qe dime eshte jeta e tyre permes veprave dhe mendimeve te tyre.

    Kjo ishte thjesht ngaqe kalova kendej por jo se kam ndonje gje te veēante.

  2. #142
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    oiseau en vol pershendetje:

    Ne ate cka me ke cituar nuk ka asgje me shume nga ajo cka kam thene, pra nese e kupton cdo te thote Nihilizem llogjikisht shkon vete drejt shqiperimit dhe zgjidhjes perfundimtare te frazes.

    Ps. Filozofet nderohen per mendimet e tyre te cilat shprehin realitetin dhe aspak hopokrizine apo besime te kota si kryq apo henez dhe as te ndonje ikone tjeter te ngjashme.


    oiseau en vol kalofsh sa me mire.

    Dito.

  3. #143
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Ok, Dito, faleminderit per sqarimet e pasqaruara. Por, te lutem shume, zbrit te pakten nje here nga ai mali, dil njehere kendej nga fushat ku gelojne njerezit e vegjel, dhe jep pak me shume tregues mbi fjalite qe formulon.

    Nuk eshte gje e keqe t'i shpjegosh dikujt diēka. Filozofet e medhenj nuk ishin kaq te prere me auditoret e tyre. Kam pare plot biseda dhe intervista filozofesh dhe ato jane aq te perkore saqe mundohen te thone diēka deri ne imtesite me te vogla.

    E megjithate, i qendroj idese qe filozofet nuk duhet te nderohen. Nderim do te thote te shikosh dike si kult. Por kulti eshte fe, i nderuar Dito. Ti nuk shikon heneza e kryqe por shikon diēka tjeter, por ama e njejta gje eshte dhe kjo, nje fe.

    Mbetsh me shendet, po munde te ftillosh pak, do te na behej qejfi.

  4. #144
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    oiseau en vol

    Ajo cka me pelqen tek komunikimi yne eshte vetem ironia e holle dhe pakez sarkazem midis nesh, por kurre ofeze dhe per kete arsye vlen te debatosh me kundershtarin tend.
    oiseau en vol une e kam thene qarte dhe mire qe, Filozofet sulmojne njeri tjetrin mbi konceptin nihilist, qe do te thote nevoja per ndryshim pra kush i di kuptimin fjales nihilizem nuk ka nevoje per perkthim te metejshem. Persa i perket nderimit te filozofeve edhe njehere marr mundimin te them qe ata duhen nderuar per talentin e tyre per mos thene qe disa prej tyre jane edhe Gjeni. hidh syte ne kete teme oiseau en vol dhe do shohesh fjalorin me te ulet kundrejt njerezve te medhenj te cilet i rezistojne shekujve dhe ngrihet nje bebush qe akoma nuk ka konceptin e filozofise dhe shprehet me fjalorin me banal.
    A te duket e drejte qe nese filozofia e nje filozofi bi ne kundershtim me preferencat e tua dhe ti t'a ofendosh ne ate menyre. Pra ketu duhen nderuar per mendimet e vyera.

    Dito.

  5. #145
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Ok, nuk me duket bindese pjesa jote ku flet mbi nihilizmin. Ti e sheh ate si nevoje per ndryshim. Nga kjo une duhet te kuptoj qe nje filozof vjen si Xhengis Khani qe rrafshon gjithēka por me nje ndryshim te vogel qe Xhengis nuk kishte ndermend te ngrinte diēka persiper, por thjesht te rrenonte. Kurse filozofi, sipas teje, vjen te rrafshoje dhe te ngreje diēka tjeter krejt te re. Nuk jam shume i bindur per kete. Bile dhe me fjalen nihilizem. Mund te kishe permendur fjalen "dekonstruksion" te Derridas, por edhe kete nen rezerva.

    Une e kuptoj fjalen nihilizem, por desha te di ē'nenkupton ajo ne fjalorin tend. Dhe si perkthehet ajo ne shqip-shqip. Kjo ma merr mendja eshte me e pakta qe mund te behet per te "nderuar" nje filozof, dmth te sqarohet drejtimi i tij ne lidhje me te tjeret.

    Kurse per ofendimet, nuk mund te behet fjale per to. Ofendime nuk duhet te kete as dhe per njerez normale, e lere me pastaj per filozofet. Nuk ia kemi prere kerthizen askujt qe ta ofendojme. Ofendimi eshte fjala e fundit e teknikes qorre "t'i bjeri kujt t'i bjeri, vetes sime mos t'i bjeri".

    Kurse mendimet e filozofeve mendoj se nuk mund t'i trajtojme si te vyera dhe te demshme. Nje mendim filozofi eshte nje mendim dhe kaq. Dobia e nje mendimi filozofi nuk matet ne perfitimet qe ai mund te sjelle. Veē kesaj, ketu nuk mund te flitet fare per perfitime.

    E perseris, vetem shoshitja dhe bluarja ne mullirin tone, trashe apo holle ska rendesi, secili ben ēka mundet, pra vetem shoshitja e mendimeve te nje filozofi duhet te jete ajo qe ka rendesi, te tjerat futen ne nderime, adhurime, dhe ne kulte te panevojshme.

  6. #146
    i/e regjistruar Maska e Xingaro
    Anėtarėsuar
    14-06-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    640
    Si ska bere nje reēesion me 3-4 pika ...ta linte te gatshem.Tani qe vjen puna dhe na duhet per pune,vijme anes...
    Quanta vita hai contaggiato,quanta vita bruccerai...!

  7. #147
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    A din dikush a ka qenė martuar Niēe?

  8. #148
    Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
    Anėtarėsuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropė
    Postime
    1,838
    U pėrmend "Zarathustra" , desha vetėm tė them se ėshtė i pėrkthyer nė shqip.

    Nice , ishte , po tė pėrkufizoja me njė fjlaė, nacionalist gjerman.

    Mos tė keqkuptohemi , thash nacionalist jo nacist.

    Kjo ėshtė jo vetėm normale por e domosdoshme pėr secilin.
    Po nuk e doje vetvehten , nuk mund ta duash as tjetrin.

    Nė kohėn kur jetoi , nė Evropė , populli gjerman ishte nė disfavor nga popujt e tjerė si ai Francez , Angles , Spanjoll .

    Ai kishte qėllimin e ngritjes sė popullit tė vet nė nievel tė popujve tė tjer Evropian , dhe kjo ėshtė krejt normale.
    Nuk ėshtė e drejt qė politika e hitlerit mori dhe keqpėrdori filozofin e tė madhit Nice pėr interesat e veta.

    Nice ishte , dhe ėshtė shumė i madh, pa mar parasysh se cferė mendojnė antinicistėt!

    Kili

    SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET1
    Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

  9. #149
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Filozofija e Niēes ėshtė mė e qėlluara. Ai flet qartė se si ne nuk jemi njė arritje pėrfundimtare e evolucionit, ne jemi duke udhėtuar drejt mbinjeriut.

    Njė mashkull i gatshėm pėr luftė, dhe njė femėr e gatshme qė tė lindė, kjo ėshtė dashuria, ēdo gjė tjetėr ėshtė budallallėk.

  10. #150
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    A din dikush a ka qenė martuar Niēe?
    Po i ka pasur 7 gra!
    ....

    .... (....!?)
    Jo quni jo, Niēe nuk u kane i martuar.
    Dhe dihet; "Shperthimi Vullkanik" i Niēes ndodhi atehere, kur njėri nga shoket e tij, ia mori te dashuren.. Atehere Mbinjeriu u Ngjall!
    And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!

  11. #151
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-12-2008
    Postime
    8
    Fisnik,

    te falenderoj perzemersisht per punen e lodheshme qe ke bere.

  12. #152
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-08-2010
    Postime
    94
    Mėnyra e trajtimit tė temave,artikullimi solid i ideve tė caktuara nga ana e Fisnikut pėr Nietzschen,duhet tė na shėrbejnė si modus nė tė ardhmen.
    Pėrmbledhazi,veprat e Nices posedojnė vlera tė cmuara,kam lexuar disa nga ato,mundohem qė ti gjejė nė bibliotekėn tonė,por pėrgjithsisht mungojnė!
    Tė pėrshėndes Fisnik!

  13. #153
    Heavy Metall Maska e trestenik
    Anėtarėsuar
    18-10-2010
    Postime
    353
    A Mos Kishte Then ,Nikqe Zot Runa Prej Shpirtave Te Kqi Te Perendimit ,Qe Atdhetaret E Vet Se Kuptuan Gjermanet:
    High Voltage , Power Supply

  14. #154
    wake up&smell the roses Maska e Era-R
    Anėtarėsuar
    16-11-2010
    Vendndodhja
    Home is where your heart is
    Postime
    275
    Zoti vdiq,Niēe
    Niēe vdiq,Zoti
    Ska rėndėsi se sa shpejt vjen e keqja,sepse e mira ėshtė gjithmonė njė hap pėrpara

  15. #155
    i/e regjistruar Maska e alem_de
    Anėtarėsuar
    02-10-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    6,745
    Friederich Nietzsche ka qene ateiste dhe nuk ka besuar ne zotin.Me fjalet Gott ist tot <Zoti vdiq>
    nuk e ka pas fjalen per vdekjen e zotit.
    Da steh' ich nun, ich armer Tor,
    Und bin so klug als wie zuvor!

  16. #156
    Heavy Metall Maska e trestenik
    Anėtarėsuar
    18-10-2010
    Postime
    353
    nikqe vet e ka pas baben prift-protestant.e kam lexu dikun ni citat te nikqes thojke pse njerzit frigohen ndaj diqkafit qe sdin si shihet si asht edhe qka asht,mendojke per zotin.
    High Voltage , Power Supply

  17. #157
    wake up&smell the roses Maska e Era-R
    Anėtarėsuar
    16-11-2010
    Vendndodhja
    Home is where your heart is
    Postime
    275
    Citim Postuar mė parė nga alem_de Lexo Postimin
    Friederich Nietzsche ka qene ateiste dhe nuk ka besuar ne zotin.Me fjalet Gott ist tot <Zoti vdiq>
    nuk e ka pas fjalen per vdekjen e zotit.
    Nuk e di krejt mire historine
    Une e kam ditur se per shkak se ai nuk ka besuar ne Zot ka shkruar ne cdo vend fjaline "Zoti vdiq,Niēe" dhe me pas kur Niēe vete vdiq,njerezit e kthyen ne "Niēe vdiq,Zoti"
    Ska rėndėsi se sa shpejt vjen e keqja,sepse e mira ėshtė gjithmonė njė hap pėrpara

Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678

Tema tė Ngjashme

  1. Nihilizmi
    Nga SKUTHI nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 62
    Postimi i Fundit: 10-11-2018, 10:04
  2. Nietzsche, Jeta e tij, Poetika dhe Lindja e Tragjedise
    Nga Hyllien nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 20-12-2015, 11:30
  3. Friedrich Nietzsche
    Nga Eni nė forumin Shkrimtarė tė huaj
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 14-02-2015, 17:13
  4. Mbinjeriu i Nietzches, realitet apo ēmenduri?
    Nga dionisi123 nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 73
    Postimi i Fundit: 11-10-2010, 15:49
  5. Kundėr fesė
    Nga good devil nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
    Pėrgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 12-05-2005, 07:42

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •