Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 89
 1. #1
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  EDGAR ALLAN POE (1809-1849)

  VETEM

  Qysh nga ora e fmijris, un nuk jam
  Njlloj me t tjert ; un nuk shoh
  Si t tjert ; un nuk di t'i nxjerr
  Pasionet e mia nga ujvara e prbashkt
  Nga nj tjetr burim vjen
  Dhimbja ime, kurr nuk kam mundur pr t'a zgjuar
  Zemrn time n tonin e gzimit t t tjerve
  Dhe gjithka q doja, un e doja vetm
  Esht ather - n fmijrin time - n agim
  T nj jete t vrullshme q qe nxjerrur
  N do hon t s mirs dhe s keqes,
  Ky mister q gjithmon m mban -
  N vrshime dhe n ujvar
  N thepisjen e kuqe t malit --
  N diellin q sillet prreth meje
  N arin e tij vjeshtor
  N vettimn q fluturonte n qiell dhe kalonte
  Pran meje pr t'u larguar,
  N gjmimin dhe n stuhin
  Dhe n ren q merrte formn
  (Ndrsa anash qielli ishte blu)
  E nj demoni n syt e mi.


  (Prkthyer nga UN)

 2. #2
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  LOUIS ARAGON
  (1963)

  I MENDURI PAS ELSS

  Ka gjra q nuk ia them Askujt Ather
  Ato nuk i bjn keq askujt Por
  Fatkeqsia sht
  Q un
  Fatkeqsia fatkeqsia sht
  Q un kto gjra i di

  Ka gjra q m brejn Natn
  Pr shembull gjra si
  Si t them si gjra si ndrra
  Dhe fatkeqsia sht q kto nuk jan aspak ndrra

  Ka gjra q m jan krejt
  Ama krejt t padurueshme edhe pse
  Nuk them asgj edhe pse nuk
  Them asgj m kuptoni m kuptoni mua mir

  Ather kjo ju nganjher kjo ju mbyt
  M shikoni m shikoni mua mir
  Shikoni gojn time
  Q hapet dhe mbyllet dhe nuk thot asgj

  T mendosh vetm tjetr gj
  T ndrrosh me z t lart dhe nga un
  Dalin fjal nga ka un habitem
  Q nuk i bjn keq askujt

  N vend t ksaj un kam frik prej meje
  Nga kjo gj n mua q flet

  E di mir q kjo nuk duhet
  Por 'mund t bj un
  Goja hapet dhe shpirti sht aty
  Q drithron zog mbi buzn time

  O gjithka q nuk e them
  Q nuk ia them askujt
  Fatkeqsia sht q kjo tingllon
  Dhe godet papushim n mua
  Fatkeqsia sht q kjo sht n mua
  Edhe pse askush nuk e di kt
  Jo m lini mua jo m lini mua
  Nganjher ia them vetes nganjher
  Vlen m mir t flassh sesa t heshtsh

  Dhe pastaj e ndjej q lagen
  Kto fjal t mia n pshtymn time
  Ktu sht fatkeqsia jo e imja
  Fatkeqsia q n'a sht e prbashkt
  Tmerron njerz t tjer
  Dhe kush pra t pati dhn dorn
  Duke e ditur far ne jemi

  Pr pak pr pak q ti t'a kesh thn
  At q nuk mund t marr form
  At q t banon dhe merr form
  T paktn q sht n udh
  Q shtyp grushtin tnd
  Dhe njerzit 'doni t thoni
  Ti ndjehesh ashtu si ndjehesh
  Shtaz prball njerzve 'po thoja
  'po thoja Ah po ndoshta
  Q bn koh e bukur q do t bjer shi q duhet t ikim
  Ku pra Edhe kjo sht e teprt
  Dhe i ruaj npr dhmb
  Kto fjal frike q ato nnkuptojn

  Mos m shikoni brenda
  Q bn koh e bukur kjo ju mjafton
  Mund t them q bn koh e bukur
  Edhe pse bie shi mbi fytyrn time
  T besosh n diellin kur bie uj
  Fjalt n mua vdesin kaq fort
  Q kaq ashpr m plagosin
  Fjalt q nuk i formoj
  A sht vdekja e tyre n mua ajo q kafshon

  Fatkeqsia sht t dish mbi far
  Nuk flas njkohsisht
  Dhe mbi far megjithat un flas

  Esht n ne kjo q n'a duhet t heshtim  (Prkthyer nga UN)
  Ndryshuar pr her t fundit nga oiseau en vol : 23-02-2005 m 23:52

 3. #3
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Louis Aragon (La Diane Francaise, Seghers 1946)

  Nuk ka dashuri t lumtur

  Asgj nuk sht e fituar nga njeriu As forca
  As dobsia as zemra e tij Dhe kur ai beson
  T hap kraht e tij hija e tij sht ajo e nj kryqi
  Dhe kur ai beson t shtrngoj lumturin e tij ai e shkrmoq at
  Jeta e tij sht nj divorc i uditshm dhe i dhimbshm

  Nuk ka dashuri t lumtur

  Jeta e tij Ajo ngjan me ato ushtart pa arm
  Q i patm veshur pr nj tjetr fat
  Pr far do t'ju duhej atyre t ngriheshin n mngjes
  Ato q n mbrmje i gjejm t rraskapitur t pasigurt
  Thoni kto fjal Jeta ime Dhe mbani lott tuaja

  Nuk ka dashuri t lumtur

  Dashuria ime e bukur dashuria ime e shtrenjt brenga ime
  T mbart ty n mua si nje zog t plagosur
  Dhe ata aty pa e ditur n'a vshtrojn t kalojm
  Duke prsritur pas meje fjalt q kam grshetuar
  E q pr syt e tu t mdhenj krejt prnjher vdiqn

  Nuk ka dashuri t lumtur

  Koha pr t msuar jetuar sht tashm tepr von
  Sa qajn npr terr zemrat tona n nj z
  Sa fatkeqsi duhet pr kngn m t vogl
  Sa keqardhje duhet pr t paguar nj drithrim
  Sa ngashrime pr nj tingull kitare

  Nuk ka dashuri t lumtur

  Nuk ka dashuri q t mos jet me dhimbje
  Nuk ka dashuri ku t mos jemi vrar n shpirt
  Nuk ka dashuri ku t mos jemi rrudhur
  Dhe jo m tepr se ti dashuria e atdheut
  Nuk ka dashuri q t mos jetoj me lot

  Nuk ka dashuri t lumtur
  Por kjo sht dashuria jon e t dyve  (Prkthyer nga UN)

 4. #4
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Pierre Reverdy

  Von n jet

  Jam i ashpr
  Jam i but
  Dhe kam humbur kohn time
  Pr t ndrruar pa fjetur
  Pr t fjetur duke ecur
  Ngado ku kam kaluar
  Kam gjetur mungesn time
  Nuk jam asgjkundi
  Prve hiit
  Por mbart prsipr rropullive t mia t brendshme
  Aty ku rrufeja ka goditur shpesh
  Nj zemr ku do fjal ka ln gjurmn e vet
  Dhe nga ku jeta ime zbrazet papushim  (Prkthyer nga UN)

 5. #5
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Charles Pennequin

  Pouchkine im.

  N fakt kjo sht historia e nj njeriu. Ai sht mullixhi, e bija sht e dashuruar. Nuk dihet mir prse por ato jan t varfr. Thatsira. Kjo sepse ai sht mullixhi. Mullixhinjt jan t varfr n kt vend. Dhe e bija e tij sht e dashuruar. Ky sht kulmi. Sepse ajo sht e dashuruar me nj princ. Princi ka qen i dashuruar ai gjithashtu. Por mullixhiu ka frik. Ai ka frik pr t bijn e vet. Ajo do t bjer nga lart. Apo dika e till. Sidoqoft ato do ta ken ngusht. I ati i thot asaj t mos shoh ndrra. Babai i saj sht mullixhi. Kto jan t varfr. Kjo sht varfria dhe i ati i saj. Dy vjet borxhe. Huadhns ngado. Lakmi pr t br qejf mbar e mbrapsht. Por sht vajza e tij. Dhe kulmi : ajo sht e dashuruar. Dhe me nj princ pr tu vn kapakun t gjithave. Princi u bn kaq koh q nuk po bhet i gjall. E bija e mullixhiut mrzitet. Krejt e vetme. N fund t vrims. Vrima e jets s saj. Mulliri. Mulliri nuk i ka punt mir. Mullixhiu shqetsohet. Vajza sht e dashuruar me nj djal jo t rangut t saj, t llojit t saj, t kushtit t saj. Kjo sht varfria. Kjo sht e shmtuar. Skamja z vend. Mullixhiu sht akoma i ri. Dshprim. Ajo pret princin e saj. U bn tani pak koh q ai nuk po duket. Pak m prpara ato shiheshin shpesh n rrug. Deri ather kur ai nuk vjen m. Tani ja ai tek duket. Ai sht mbi kalin e tij. Ose m mir sht n kmb. E dashura e saj e sheh. Ajo qan. Ajo shqetsohet. Princi jep plot para. Mullixhiu sht i knaqur. Kurse ai sht i zn ngusht. Princi sht i zn ngusht. E fejuara sht e mrzitur. Prse gjith kjo heshtje. Tani ai do ta marr at m vete. Por vetm pak m von. Pas nj kohe t gjat. Nj kohe mjaft t gjat ku vajza mrzitet. Dhe i fejuari duket i zn ngusht. Nj koh e gjat ku shohim gjithashtu mullixhiun tejet t knaqur. Ai i thot atij Ja q kshtu sht. Mullixhiu. Jo princi. Princi thot ja q kshtu sht. Ai ia thot kt vajzs. Vajza i thot atij Nuk jam m e dashuruar. Jo. sht ai q ia thot kt asaj. sht djali ai q nuk sht m i dashuruar. Por ai nuk i thot nuk jam m i dashuruar. Ai i thot : jam i paguar. T pata thn. sht mullixhiu. T pata thn q ai i thot asaj. Dhe pastaj djali largohet. Dhe vajza gjendet e varur. Dhe mullixhiu sht mplakur shum. Ja kaq.

  (Prkthyer nga UN)
  Ndryshuar pr her t fundit nga oiseau en vol : 25-02-2005 m 22:33

 6. #6
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Patrick Dubost

  Ardhmria

  Vshtroj ardhmrin . Jam i ulur n t tashmen dhe vshtroj ardhmrin . Prpiqem t shoh prtej por ardhmria sht nj objekt i errt. Ngrihem dhe i vij asaj anash. Ngadal. A merr koh q ti vish rrotull ardhmris ?... Dhe tani e shoh ardhmrin nga shpina, un shoh airmhdra . airmhdra sht lehtsisht e errt. Prpiqem, prtej airmhdra , t shoh t tashmen. Shoh karriken time bosh. Them me vete, i ngulur prpara airmhdra dhe m larg karrikes sime bosh, q nse rikthehem prsri do t shoh ardhmrin, do t shoh ardhmrin pa thonjza. Rikthehem ngadal dhe shoh : ardhmria . Prapa ardhmris ka ardhmria . T mos dorzohemi shpejt. I vij rrotull ngadal ardhmris n2, rikthehem ngadal dhe shoh airmhdra n2. Rikthehem ngadal dhe shoh ardhmrin n3. Bj pak pushim. Pyes veten mbi shtjen e s tashmes. Problemi i karrikes bosh. Pas nj hovi prej tet metrash, kaprcej ardhmrin n3, pastaj ardhmrin n4, dhe vazhdoj t vrapoj dhe kaprcej por pa e ar m kokn pr t tashmen apo pr karriken bosh. Deri tek ardhmria n10. Dhe ktu : asgj prej gjje. Prve, rrafsh me tokn, nja pesmbdhjet metra larg : mbrritja . E kaprcej, fare ngadal : mbrritja . Shum zhurm tek shkallt. (Parardhsit e mi, pasardhsit e mi.) Ato bjn nj potere t tmerrshme. Jam akoma n t tashmen. Kthehem nn thirrjet dhe nn ka ato hedhin. Shoh perspektivn e ardhmrive dhe, krejt ne fund, qetsisht : karrikja ime sht bosh.

  (Perkthyer nga UN)

 7. #7
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Henry Michaux

  NATA E MARTESES

  Nse, ditn e martess suaj, duke hyr, ju e vini gruan tuaj pr tu qullur natn n nj pus, ajo sht e shastisur. Ajo e ka t kot t ket patur gjithmon nj shqetsim t turbullt
  Shiko, shiko, thot me vete ajo, kjo sht pra, martesa. Ja prse e mbanim kaq t fsheht praktikimin e saj. Ma paskan hedhur n kt pun.
  Por duke qen e ngushtuar, ajo nuk e hap gojn. Ja prse ju do t mundeni pr ta zhytur at aty gjat dhe pr disa her, pa shkaktuar asnj skandal n fqinjri.
  Nse ajo nuk ka kuptuar gj hern e par, ajo ka pak gjasa pr t kuptuar m von, dhe ju keni shum gjasa pr t mundur vazhduar rehat (prjashto ftohjen e mushkrive), nse sidoqoft kjo ju intereson.
  Sa pr veten time, duke patur akoma m tepr dhimbje n trupin e t tjerve sesa n timin, m sht dashur t heq dor menjher.  (Prkthyer nga frngjishtja UN)

 8. #8
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506

  Prpjekje prkthimesh...

  Abraham de VERMEIL (1555-1620)

  Kndoj dhe qaj, dua t bj dhe t prish,
  Guxoj dhe kam frik, iki dhe jam,
  Prplasem dhe trhiqem, errsohem dhe shndris,
  Ndalem dhe vrapoj, jam pro dhe kundr,

  Rri zgjuar dhe fle, jam i madh dhe vulgar,
  Digjem dhe ngrij, mundem dhe smundem,
  Dua dhe urrej, qetsoj dhe trazoj,
  Jetoj dhe vdes, shpresoj dhe dshprohem ;

  Pastaj nga gjith ky shtrngim nn pres,
  Nxjerr nj ver her t bardh her t zez,
  Dhe nga ajo deh shpirtin tim t gjor,

  Q krcyer her kndej dhe her andej,
  Shkon dhe vjen si vark n dallg,
  As rremtar, timon e lopat.

 9. #9
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Marceline DESBORDES-VALMORE (1786-1859)

  Vetmi

  Hon pr tu kaluar vetm, ku askush, oh ! Askush
  Nuk do ta prek dorn time t ftoht pas teje ;
  Vetm n portn time, ku ndonjher Zoti troket,
  I gjori do t shoh, ai, q jam akoma un,
  Nse jetoj ! Pastaj, nj mbrmje, vrulli yt m i qet
  Do t bjer mbi zemrn time t ngurt, t thyer
  Nga ti, por e ngroht akoma ngaq e ndjeshme
  Dhe kotsisht zhgnjyer !

 10. #10
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Urime per temen Highlander dhe faleminderit per poezit e bukura qe na jep shansin ti lexojm !

  Suksese ku do.

  Veshtrusja

 11. #11
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Vshtruse, shum falemnderit pr vlersimin dhe jeni e mirpritur n kt tem me ndonj prpjekje tuajn. Do t'ua lexoja me knaqsi...

  Jules de RESSGUIER (1788-1862)

  T mos ankohemi

  Nuk jan m ditt e veprimeve t mendura,
  Ku do penges kalohej n nj vrull t vetm,
  Ku zemra dehej me mjaltin e mbl t fjalve,
  Dhe ngatrrohej n nyjet e nj velloje apo n nj varse,
  Esht ora kur kuptojm utopin e jets,
  Ku ndjejm q ktu posht gjithka sht kotsi ;
  Dhe ky ast i fundit, ky ast i padukshm,
  Do t jet nesr prjetsia.

  Si nj shenj sht nj gjethe q bie,
  Nj yll q fshihet, nj lule q thahet :
  Natyra, q vdes, na prgatit pr n varr ;
  Prdit ndjehemi dalngadal t vdesim.
  Kemi kur n mbrmje vjen puhiza shptimtare, -
  Aromat e buta prpara perndimit t diellit,
  Barin e gjelbr prpara shtratit t toks,
  Prehjen prpara gjumit.

  Esht e mbl, - udhtar n fundin e ecjes tnde, -
  Kur ajri i rnduar q thithim sht nj pesh mbytse,
  Pr t shkuar u freskuar me uj n at burim,
  Ku jemi dehur ndrsa ishim fmij.
  Dhe kur do lumturi larg prej nesh trhiqet,
  Pr t zbutur tronditjen e ksaj lamtumire supreme,
  T hidhen vshtrimet drejt qiellit, dhe t thuhet :
  Kini mshir pr mua, Ati im !

 12. #12
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Hector de SAINT-DENYS GARNEAU (1912-1943)

  Zemra e tyre sht gjetk
  N qiell ndoshta
  Ato enden atje duke pritur
  Zemra ime sht midis yjesh t tjera e ikur
  Larg nga ktu
  Dhe prshkon natn me nj thirrje q nuk e dgjoj
  far drame vall luhet atje larg ?
  As q dua ta di
  M mir t jem nj i vdekur i ri i shtrir
  M mir t kem humbur gjithka.

  Pr mbuloj qiellin
  Pr shtroj tokn
  Tani sht fjala
  far udhtimi ne do t bjm

 13. #13
  Sikur te vije edhe origjinalin mire do ishte

 14. #14
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Dsol, je n'ai pas l'attention de repondre qui que ce soit sur ce que je fais ou je fais pas. Merci, le Montagnard.


  Cosima Weiter

  Qielli

  E shohim mir qiellin_blun e qiellit (e shohim mir)_besojm mir q e shohim blun (t bardhn e qiellit) dhe e shohim_besojm mir at ka shohim (ka besojm t shohim)_qiellin_t bardhn e qiellit_dhe e shohim_qiellin blu t bardhn e qiellit dhe qiellin e zi_e shohim do t mund t besonim q e shohim_ q e shohim mir_do t mund t besonim at ka shohim_t besonim q shohim qiellin kur shohim nj imazh t qiellit_do t mund t shihnim nj imazh dhe t thonim (ky sht qielli)_t besonim q qielli sht nj imazh_nj imazh i turbullt i qiellit (i blus s qiellit)_q lviz_nj ngjyr (n lvizje)_nj film i tejekspozuar_(i mbuluar)_do t shihnim nj vello mbi imazhin e qiellit dhe do t thonim (ky sht qielli) bluja e qiellit (ky imazh)_do t pyesnim nse qielli sht (bluja) bluja e qiellit_ do t mund t besonim q qielli sht nj imazh nj imazh blu (nj imazh i bardh) i qiellit blu_nse imazhi i qiellit ekziston (nse qielli nuk ekziston)_nse imazhi (qielli) lviz akoma prapa syve ton t mbyllur_nse qielli ekziston a mundemi ne ta shohim nse ne hapim (mbyllim) syt_a ekziston bluja nse ne e shohim_edhe t bardhn grin e qiellit edhe qiellin e zi_nse ne shohim nj imazh t mbuluar t blus a sht qielli gjithashtu i mbuluar_kjo vello mbi qiellin a ekziston ajo pa blun e qiellit_A mund t besojm n blun (n blun e qiellit) kur bn koh gri_A mund ta shohim blun e qiellit (qiellit blu) mbi nj imazh (t turbullt) (bardh e zi)
  JO

 15. #15
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  jU pershendes me nje perpjekje :

  Citim Postuar m par nga Highlander
  Vshtruse, shum falemnderit pr vlersimin dhe jeni e mirpritur n kt tem me ndonj prpjekje tuajn. Do t'ua lexoja me knaqsi...
  THE ARROW AND THE SONG - (Longfellow)
  SHIGJETA DHE KENGA


  I shot an arrow into the air,
  It fell to earth, I knew not where;
  For, so swiftly it flew, the sight
  Could not follow it in its flight.


  Ne ajer qellova nje shigjet,
  Se di se ku, ne toke ka mbet;
  Fluturoj aq shpejt, sa qe shikimi
  Dot se ndoqi nga fluturimi.

  I breathed a song into the air,
  It fell to earth, I knew not where;
  For who has sight so keen and strong,
  That it can follow the flight of song?


  Ne ajer nje kenge fryma m'leshoj,
  Se di se ku ne toke tuboj;
  shikim tmprehte dhe tfort kush ka,
  te ndjeki flut'rimin e kenges qe ra?

  Long, long afterward, in an oak
  I found the arrow, still unbroke;
  And the song, from beginning to end,
  I found again in the heart of a friend


  Vone, vone me pas, ne nje lis
  Shigjeten gjeta, akoma tpa kris;
  Nga fillimi ne fund ate cish kendu,
  E gjeta perseri te zemra e-njmiku.

 16. #16
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  L.L. de Mars

  Kng (n dorn time t djatht)

  N dorn time t djatht
  libri i babait tim q
  m trheq n gojn e t vdekurve t tij q
  ndajn s bashku rrudhat e lkurs sime
  t prera mjaft drejt si zemra indesh
  Un q jam i gjall
  - un n kmb, mbi nj kmban t prmbysur
  q toka e mbulon pak
  - un q jam i gjall
  vetm pr t numruar t vdekurit

  Kam dashur t bj listn
  e t gjitha gjrave q m mbajn,
  dhe ja ka ndodhur :
  kam filluar nga t lnurit e alkoolit
  E t gjitha verrave t Bordeaux
  pa t cilat nuk do t kisha mundur t rrija kurr.
  Dhe jam fare mir gjall, e sheh, pastaj,
  kam pushuar s tymosuri kto dyzet cigare
  do dit pa t cilat jeta nuk kishte m asnj shije...
  Dhe shikom mua, mbijetoj,
  pastaj kam ndalur t lexuarit, nevoj e ngutshme
  pr tu mbajtur, dhe shiko :
  jam fare mir gjall.
  Pastaj kam hequr dor nga muzika, kam mbijetuar pa mundim, asnj ferr n kmb.
  Pastaj kam hequr dor nga piktura, nga restorantet,
  nga peshku, nga pulat, nga lutja, nga biseda
  nga miqt e mi, dhe t gjith
  duke ikur m linin fare mir t gjall.
  Mund t t dboj Zot
  Mund t t lis dashuria ime,
  mund ti pres duart e mia
  dhe nuk do t kem m shum zor
  sesa dje nuk kisha knaqsi.
  Do t jem gjithmon i gjall
  dhe do t numroj t vdekurit.

  Dje goja e t vdekurve
  Kndonte : lista e gjrave q nuk m mbanin
  dhe nuk mbetej asgj, dhe ato kan knduar emrin tim
  dhe jam zhdukur pa vuajtur si nj pik uji mbi nj kokrr sheqeri.

 17. #17
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Marceline DESBORDES-VALMORE (1786-1859)

  Falja

  Po vdes, po i nnshtrohem fatit q m krrus.
  Ktij asti t fundit dshiron ti joshsh tmerrin ?
  Eja dhe nj her t vsh dorn tnde fajtore
  Mbi zemrn time.

  Kur ajo t ket pushuar s djeguri dhe prituri,
  Ti nuk do t ndjesh keqardhje t kota ;
  Por do t thuash : " Kjo zemr, q pr mua qe aq e but,
  Nuk dashuron m. "

  Shoh dashurin q ikn nga shpirti im i plagosur,
  Vshtroj veprn tnde dhe nuk ndjej m frik :
  Vdekja sht n gjirin tim, ndonse jam e ngrir
  M pak sesa ti.

  Merre kt zemr, merre t mirn tnde ! Dashnorja q t adhuron
  Nuk pati kurr pr t ta ofruar, mjerisht ! Nj tjetr dhurat ;
  Por duke e coptuar, ti mund t lexosh aty akoma
  Faljen tnde.

 18. #18
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Andr Laude (1936-1995)

  Krimbi n frutin

  Eci prmes hullis s gjat q on tek t vdekurit e heshtur.
  ndrroj pr born, pr kuajt prej zjarri,
  pr dimrin e fjalve.
  Shoh drur t djegur, anije q mbyten,
  pulbardha t zna nga ngrica.
  Eci prgjat lumit prej gjaku dhe lotsh
  q prshkon rrnojat shqetsuese.
  Ndjej ern e predatorve, urinn
  e hiens, jashtqitjen e bebeve t vogla.
  Shkruaj nisur nga nj brtham nate.
  Shkruaj nisur nga nj hendek i mbytur n balt.
  Shkruaj me litar n fyt.
  Kurthi tashm lviz nn kmbt e mia.
  Eci prgjat mermerit t ftoht q t jep t dridhura
  dhe kndoj nj kng t vjetr dhe t uditshme,
  q thot q sot dhe prgjithmon
  krimbi sht n frutin.

 19. #19
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Andr Laude (1936-1995)

  M quajn askush

  E urrej veten dhe dua t vdes. E urrej veten
  dhe dua t vdes.
  Mbyllini syt. Mendoni pr her t fundit
  profilin tim prej poeti grek,
  n ishullin m t shkret.
  Do t jem, nisur nga kjo dit, qiell, qiell, dhe qiell.
  Qiell prtej mendurive tuaja vrastare.
  Do t jem qiell. Do t jem i prjetshm.

 20. #20
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Andr Laude (1936-1995)

  Boj dhe gjak

  E bj jetn time nat pas nate nj grumbull plehrash.
  E bj jetn time nj kronik t mjegullt.
  E bj natn time nj kryqzim fantazmash.
  E bj gjakun tim nj lum t gjat
  q rreh n tmthat e mi.
  E bj frikn time nj zog bardh e zi
  E bj nj zog t ngordhur, t kalbur,
  fmijn q do t kisha mundur t jem.
  E bj fmijn nj zjarr t mendur, nj pirg hiri.
  E bj vdekjen time t ardhshme nj gosti gjarprinjsh.
  E bj nj gjarpr litar pr t varur veten.
  E bj nj heshtje t gjat, t thell, testamentin
  e gjithkaje q qe shkatrrim, tmerr, mrzi,
  ndarje dhe irrje t pafundme.
  Urinoj boj dhe gjak.
  Urinoj boj dhe gjak.
  Kndoj mbi turrn e ndshkimeve.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prpjekje poetike
  Nga Ullmar Qvick n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 18-12-2007, 14:05
 2. Prpjekje skandaloze e RTK-s, pr rehabilitimin e pionierve t Titos!
  Nga no name n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-04-2007, 06:42
 3. Ungjilli si baz e jets
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-06-2006, 22:59
 4. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
 5. Raporti sekret i CIA-s pr Enver Hoxhn.
  Nga BlueBaron n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-12-2004, 13:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •