Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 89
 1. #41
  Perkthe dhe Fishten ne Frengjisht
  • Mndjen n mndje e zemrn n zemr.


  • T mirn bje e hidhe n det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vet.

 2. #42
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Shptova m duket... n fakt po prisja t m thonin t prktheja frngjishten n fisht...

  Claude Sernet (1902-1968)

  N qendr t vmendjes

  Un shoh, dgjoj, flas
  Shoh pr memect
  Dgjoj pr qorrat
  Flas pr shurdhant

  Bota duke qen bot
  - E verbr, e shurdhr, memece
  Un shkoj atje ku mbetem
  Por nuk trembem m.

 3. #43
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Pierre Reverdy (1889-1960)

  Gjumi i zemrs

  Me thonjt e tij ai irrte faqen e brendshme t ashpr t atij kafazi. Ai ishte rob i ankthit ose i armiqve t tij.
  Ecnim prjashta. Nj dor q krkonte t tijn e preku. M e ftoht sesa agimi mbi ballin e tij. Dritarja hapej nga era tepr e fort q mbshtillej mbi atit. Bnte akoma nat.
  Dhe gjoksi i tij i lir thithte nj ajr t freskt q ndryshonte dekorin. Por, n kujtesn e tij ngulmon nj kujtim i keq. Dhe ka gjithashtu emri i atij q ishte shkaku i ksaj ndrre.

 4. #44
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Roland Gigure (1929)

  Endem

  Nuk ju ndjek m
  nuk ju jam m i prkushtuar
  nuk ju jam m besnik
  endem sipas qejfit tim
  jasht shtigjesh t bekuar

  endem n kufijt e jets sime

  dua gjithashtu
  si nuk kam dashur kurr
  vijn e lakuar t fatit
  heshtjen e puseve

  endem
  megjith kto ka them
  ndrmjet fillimit dhe fundit
  ndrmjet duarve tua t zgjatura
  dhe syve tuaj q mbyllen
  nn peshn e mesnats

  endem
  midis zogjve t mi q i plqej
  fijeve t holla t barit q ngrihen
  n t thnn dit

  endem
  midis vidheve t gjora
  dhe pishave t shkundura
  pa par bredhin q zverdhohet

  endem midis miqve t mi m t mir
  q megjithat i mbaj pr roje

  por endem

  endem gjithmon n mes t thnave tuaja

  endem pr t mos vdekur
  Ndryshuar pr her t fundit nga oiseau en vol : 02-04-2005 m 01:09

 5. #45
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Roger Kowalski (1938-1976)

  Statuja

  Ai kishte fjetur at nat mbi gjunjt e nj statuje t ftoht mermeri dhe t nj madhshtie q e kishte bafsuar. Ai brodhi. N at fytyr mbi t t prkulur ai ndrmori nj udhtim nga i cili ai nuk u kthye menjher. Mbrritur prapa qepalls s rnd ai njohu dekurajimin, por nj z ia behu : "Sa i leht q jeni !" Dhe me goditje t lodhshme, dhe t dhimbshme, ai shpoi faqen e jashtme : larg prpara tij gjelbronte nj perandori e harruar.

 6. #46
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506

  Pr zogun e vockl... ciu ciu... ciu ciu...

  Jacques Prvert (1900-1977)

  Faqe shkrimi

  Dy edhe dy katr
  katr edhe katr tet
  tet edhe tet bjn gjashtmbdhjet...
  Prsriteni ! thot msuesi
  Dy edhe dy katr
  katr edhe katr tet
  tet edhe tet bjn gjashtmbdhjet.
  Por ja zogu-lir
  q kalon n qiell
  fmija e sheh
  fmija e dgjon
  fmija e thrret :
  Shptom
  Luaj me mua
  zog !
  Ather zogu zbret
  dhe luan me fmijn
  Dy edhe dy katr...
  Prsriteni ! thot msuesi
  dhe fmija luan
  zogu luan me t...
  Katr edhe katr
  tet edhe tet bjn gjashtmbdhjet
  po gjashtmbdhjet edhe gjashtmbdhjet sa bjn ?
  Asgj nuk bjn gjashtmbdhjet edhe gjashtmbdhjet
  dhe sidomos jo tridhjet e dy
  sido q t jet
  edhe ato ikin.
  Dhe fmija e ka fshehur zogun
  n bankn e tij
  dhe t gjith fmijt
  e dgjojn kngn e tij
  dhe t gjith fmijt
  e dgjojn muzikn
  dhe tet edhe tet ikin dhe ato
  dhe katr edhe katr dhe dy edhe dy
  edhe kto ia mbathin
  dhe nj edhe nj nuk bjn as nj as dy
  nj nga nj ikin edhe kto.
  Dhe zogu-lir luan
  dhe fmija kndon
  dhe msuesi brtet :
  Kur t'i lini shakat !

  Por t gjith fmijt e tjer
  dgjojn muzikn
  dhe muret e klass
  shkrihen ngadal.
  Dhe xhamat kthehen n rr
  Boja kthehet n uj
  Bankat bhen pem
  Shkumsi shkmb n breg
  Dhe bishti i pens kthehet n zog
  Ndryshuar pr her t fundit nga oiseau en vol : 07-04-2005 m 18:49

 7. #47
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  dhe muret e klass
  shkrihen ngadal.
  Dhe xhamat kthehen n rr
  Boja kthehet n uj
  Bankat bhen pem
  Shkumsi shkmb n breg
  Dhe bishti i pens kthehet n zog


  e mrekullueshme!

 8. #48
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506

  gjithmon pr zogun e vockl... ciu ciu... ciu ciu...

  Florant Mercadier (1979)

  Zogu i bryms

  Zogu fluturon.
  Fmija e vshtron.
  Ai tund kraht e tij, duke lozur me ern
  Por trupi rri n vend.
  E megjithat, fmija ngrihet prapseprap.
  Kmbt e tij prekin akoma tokn
  por zemra sht tashm n re.
  I bashkohet zogut dhe q t dy fluturojn bashk,
  duke prshkuar kohn dhe pejsazhet,
  duke kalruar kuaj drite,
  skulptuar hyjnesha bryme,
  lundruar mbi agimin,
  Lozur me t qeshurat e Morfeut...
  "Tavolina gati !" thot e ma.
  Fmija zbret.
  Por zogu vazhdon t fluturoj...

 9. #49
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Jacques Prvert (1900-1977)

  Adrien

  Adrien mos mbaj inat !
  Kthehu !

  Topin e bors
  q ti ma ke hedhur
  n Chamonix
  dimrin e kaluar
  un e kam ruajtur
  Esht mbi oxhak
  pran kurors s martess
  kuror zjarri nna ime e gjor
  q vdiq e vrar
  nga i ndjeri im at
  q vdiq n gijotin
  nj mngjes t trisht dimri
  apo pranvere...
  Adrien mos mbaj inat !
  Kthehu !
  e kam patur gabim e pranoj
  kam ndenjur vite t tra
  pa hyr
  n shtpi
  Por ta kam fshehur gjithmon
  q isha n burg !
  Kam patur gabime e pranoj
  shpesh rrihja qenin
  por t doja shum !...
  Adrien mos mbaj inat !
  Kthehu !
  Edhe fijen e shelgut
  qenushin tnd t vogl
  q ka ngordhur
  javn e kaluar
  e kam ruajtur !
  Esht n frigorifer
  dhe kur nganjher e hap
  pr t marr nj birr
  e shoh kafshn e gjor pa jet
  dhe kjo m dshpron !
  E pra jam un ai q e ka br
  nj mbrmje pr t kaluar kohn
  duke t pritur ty...
  Adrien mos mbaj inat !
  kthehu !
  Nga kulla Saint-Jacques
  jam hedhur posht
  pardje
  dhe kam vdekur
  pr ty
  Dje m kan varrosur
  n nj varrez shum t bukur
  dhe mendoja pr ty
  Dhe sonte jam rikthyer
  n apartamentin
  ku ti shtisje lakuriq
  n kohn q isha e gjall
  dhe po t pres...
  Adrien mos mbaj inat !
  Kthehu !
  Kam patur gabime e pranoj
  kam ndenjur vite t tra
  pa hyr n shtpi
  Por gjithmon ta kam fshehur
  q un isha n burg !
  Kam patur gabime, e pranoj
  shpesh rrihja qenin
  por t doja shum !...
  Adrien mos mbaj inat !
  Kthehu !

 10. #50
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Nj korigjim t vogl n lidhje me poezin e postuar m lart. Vargu : "E pra jam un ai q e ka br" duhet lexuar "E pra jam un ajo q e ka br". Ju krkoj ndjes dhe ju falemnderit pr mirkuptimin.

  Paul Eluard (1895-1952)

  Dhe nj buzqeshje

  Nata nuk sht kurr e plot
  Ka gjithmon ngaq po e them
  Ngaq po e pohoj
  N thellsi t pikllimit nj dritare t hapur
  Nj dritare me drit
  Ka gjithmon nj ndrr q prgjon
  Dshir pr t ngopur urin pr t knaqur
  Nj zemr bujare
  Nj dor t zgjatur nj dor t hapur
  Sy t vmendshm
  Nj jet pr tu ndar s bashku.

 11. #51
  Citim Postuar m par nga Highlander
  Jacques Prvert (1900-1977)

  Adrien

  Adrien mos mbaj inat !
  Kthehu !

  ..........................
  ...........................
  ............................
  Kam patur gabime, e pranoj
  shpesh rrihja qenin
  por t doja shum !...
  Adrien mos mbaj inat !
  Kthehu !
  Mu duk e gjat ta kopjoj...por sht e bukur e gjitha !

  T lumt, Highlander !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 12. #52
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Ju falemnderit Mi Corazon, ashtu sht, Prvert sht poeti m i madh francez i shekullit t XX. Ja dhe nj tjetr poezi e tij...

  Jacques Prvert (1900-1977)

  Udhtime

  Un gjithashtu
  si piktort
  kam modelet e mia
  Nj dit
  dhe kjo ishte dje
  n stacionin e autobusit
  vshtroja femrat
  q zbrisnin rrugn Amsterdam
  Befas prmes xhamit t autobusit
  zbulova nj
  q nuk e kisha par t ngjitet
  E ulur dhe e vetmuar ajo dukej t buzqeshte
  N kt ast madje ajo m plqeu shum
  por menjher
  pash q ajo ishte e imja
  Isha i knaqur.

 13. #53
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Jacques Prvert (1900-1977)

  Jini t sjellshm

  I

  Kurorzuar me xixa
  Nj tregtar tullash
  Ngre zrin n mbrmje
  N koridoret e stacionit Javel
  Dhe fjalt e tij t pista
  Nuk u plqejn shumics s njerzve
  Por prvlimi i vshtrimit t tij
  I prmend ato n ndjenja t mira
  Jini t sjellshm
  irret njeriu
  Jini t sjellshm me ushqimet
  Jini t sjellshm
  Me elementet me elefantt
  Jini t sjellshm me femrat
  Edhe me fmijt
  Jini t sjellshm
  Me unat e ndrtess
  Jini t sjellshm
  Me botn e gjall.

  II

  Duhet qen mjaft i sjellshm edhe me tokn
  Duhen falenderuar ato n mngjes duke u zgjuar
  Duhen falenderuar ato pr ngrohtsin
  Pr pemt
  Pr frutat
  Pr gjithka q sht e mir t hahet
  Pr gjithka q sht e bukur t vshtrohet
  T preket
  Duhen falenderuar ato
  Nuk duhet ti ngacmojm...
  Ti kritikojm
  Ato e din duhet br
  Dielli dhe toka
  Pra duhen ln t qet
  Ose prndryshe ato nxehen
  Dhe pastaj m pas
  Jemi t ndryshuar
  N kungull
  N pjepr uji
  Ose n tull
  Dhe kemi br mjaft prpara...
  Dielli sht dashuruar me tokn
  Ato e din kt
  Kjo sht pun e tyre
  Dhe kur ka eklipse
  Nuk sht mir ti shikojm
  Prmes xhamash t vogla t errta
  Ato zihen me njri-tjetrin
  Jan histori personale
  M mir t mos ngatrrohemi aty
  Sepse
  Nse przihemi ka rrezik t kthehemi
  N patate t ngrira
  Apo n shtiza floksh
  Dielli e do tokn
  Toka e do diellin
  Dhe ajo rrotullohet
  Pr tu admiruar
  Dhe diellit i duket e bukur
  Dhe ai ndrion mbi t
  Dhe kur ai sht i lodhur
  Ai shkon t fler gjum
  Dhe hna ohet
  Hna sht ish e dashura e diellit
  Por ajo ka qen xheloze
  Dhe ka qen ndshkuar
  Ajo sht kthyer krejt e ftoht
  Dhe ajo del vetm natn
  Duhet qen shum i sjellshm edhe me hnn
  Prndryshe ajo mund tju mend
  Dhe ajo mundet gjithashtu
  Nse ajo do
  Tju ndryshoj n dordolec dbore
  N fener rrugsh
  Apo n qiri
  Shkurt pr ta prmbledhur
  Dy pika hapni thonjzat :
  " Duhet q gjithkush t jet i sjellshm me botn ose prndryshe
  ka luftra epidemi trmete
  dallg t mdha krisma pushksh...
  Dhe milingona t kuqe t mdha t kqija q vijn
  Tju han kmbt ndrsa flem natn. "

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  bukur higlander..

  urime per mundin e sukseshem..

 15. #55
  C O B sanguin Maska e whisper
  Antarsuar
  14-11-2004
  Vendndodhja
  Toronto ( perkohesisht ne Tirane)
  Postime
  1,028
  shume bukur...bravo...highlander!
  ......dhe Udhe e Qumeshtit ne qiell
  drejt gjinjve te tu me ndjell...

 16. #56
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Ju falemnderit Brari dhe Crazy old baby, knaqsia sht e imja...

  Jacques Prvert (1900-1977)

  Duhet kaluar koha

  Kujtojm q sht e leht
  t mos bsh asgj
  n thelb sht e vshtir
  e vshtir dhe madje mjaft
  duhet kaluar koha
  kjo sht nj pun e tr
  duhet kaluar koha
  kjo sht nj pun vigani

  Ah !
  nga mngjesi n mbrmje
  nuk bja asgj
  asgj
  ah ! sa e uditshme
  nga mngjesi n mbrmje
  nga mbrmja n mngjes
  bja t njjtn gj
  asgj !
  nuk bja asgj
  e kisha mundsin
  do t kisha mundur gjithka pr t patur
  pooo ! far historie e trisht

  ka do t kisha dashur
  nse do ta kisha dashur
  do ta kisha patur
  por nuk kisha asgj lakmi
  asgj

  Por nj dit pash nj qen
  kt qen q m plqeu e pata
  ishte nj qen i madh
  nj qen obani
  por kafsha e gjor
  sa shum mrzitej
  mrzitej
  mrzitej pr t zotin e tij
  nj Skocez plak
  kam bler t zotin e qenit
  e kisha mundsin
  ah !
  far tingllimi
  oh !
  sa Skocez i uditshm ishte
  ky obani i qenit tim
  gjith ditn qante
  gjith natn shkrehej n lot
  ah !
  ishte krejt e pakuptimt
  Skocezi po fikej
  nuk donte asgj t dgjonte
  fliste madje pr t varur veten
  M mir dua delet e mia
  kndonte ai n skoceze
  dhe qeni lehte
  duke e dgjuar t kndonte
  e kisha mundsin
  i bleva delet
  i futa n sallonin tim
  ather ato hngrn qilimat e mi
  dhe pastaj ato ngordhn nga mrzia
  edhe n varr
  Skocezi i ndoqi
  ah !
  edhe qeni gjithashtu

  Dhe ather jam nisur pr pushime
  Pr t qetsuar nervat e mia t vogla.

 17. #57
  Meqe i paske marre me rradhe francezet, po ndonje precartje nga Rimbaud kur do ta shijojme?

  Te pergezoj per perkthimet!
  Summertime, and the livin' is easy...

 18. #58
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506

  pr zogun e vockl q m pret nn streh kur kthehem... ciu-ciu... ciu-ciu...

  Arthur Rimbaud (1854-1891)

  ndrruar pr dimrin

  Dimrit, ne do t shkojm n nj vagon t vogl roz
  Me jastek blu.
  Do t ndihemi mir. Nj fole puthjesh t marra prehet
  N do qoshe t but.

  Ti do t mbyllsh syrin, pr t mos par aspak, nga dritarja,
  T ngrdheshen hijet e mbrmjes,
  Kto prbindsha zemrak, tuf
  Demonsh dhe ujqrish t zinj.

  Pastaj ti do ta ndjesh faqen t grricur...
  Nj puthje e vogl, si nj merimang e mendur,
  Do t t vrapoj npr qaf...

  Dhe ti do t m thuash : Krko ! duke prkulur kokn,
  - Dhe ne do t marrim koh pr ta gjetur kt kafsh
  - Q udhton shum

 19. #59

  mersi boku :)

  ...edhe pse e kishe per zogun tend. Nuk kam pasur mundesine te lexoj aq sa duhet nga Rimbaud, prandaj dhe te thashe. Nder mend kisha 'anijen e dehur' apo 'varken e dehur' se se kam idene si eshte perkthyer. Shume e bukur, isn't it?
  Summertime, and the livin' is easy...

 20. #60
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Arthur Rimbaud (1854-1891)

  Dinakja

  N salln e murrme t ngrnies, q kundrmonte
  Nj arom llaku dhe frutash, pr qejfin tim
  Po haja nj pjat t nuk e di 'mjeshtr
  Belg, dhe habitesha n karriken time t strmadhe.

  Duke ngrn, dgjoja orn, - n heshtje dhe i lumtur.
  Kuzhina u hap me nj duhm,
  - Dhe kamarierja erdhi, nuk e di pse,
  Pr dreq gjysm e zbrthyer, hijshm e krehur

  Dhe, duke shtitur gishtin e saj t vogl drithrues
  Mbi faqen e saj, nj kadife pjeshk roz dhe e bardh,
  Duke zgjatur buzt e saj fminore si e paknaqur,

  Ajo rregullonte pjatat, pran meje, pr t m lehtsuar ;
  - Pastaj, kshtu si pa t keq, - kuptohet, pr t patur nj puthje, -
  Me z t ult : " Pa shiko, kam marr 'nj' t ftoht n faqe "

Tema t Ngjashme

 1. Prpjekje poetike
  Nga Ullmar Qvick n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 18-12-2007, 14:05
 2. Prpjekje skandaloze e RTK-s, pr rehabilitimin e pionierve t Titos!
  Nga no name n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-04-2007, 06:42
 3. Ungjilli si baz e jets
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-06-2006, 22:59
 4. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
 5. Raporti sekret i CIA-s pr Enver Hoxhn.
  Nga BlueBaron n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-12-2004, 13:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •