Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 89
 1. #21
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Michel Deville

  Kur dhe nse...

  Kur rrnqethemi akoma n afrim t tjetrit,
  Kur dyshimi ende sht pafundsisht yni,
  Kur fytyrat t shkojn dhe t vijn,
  Kur pr asgj kthehemi t zemruar,
  Kur dora djersitet dhe vshtrimi humbet,
  Kur folja me ti sht akoma e pasigurt,
  Kur shprthejm n lot pr gjra t kota,
  Kjo sht q jemi t dashuruar, bija ime.

  Nse ti nuk rrnqethesh,
  Nse ti nuk dyshon m,
  Nse ehrja jote nuk ndryshon kurr,
  Nse e mirmbajtur sht dora jote
  Dhe vshtrimi yt i but,
  Nse flet me ti prnjher,
  Nse nuk qan m pa u ndalur,
  Nse u nxjerr gjuhn familjes tnde,
  Ti do t jesh nj burr, bija ime.

 2. #22
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Paul Verlaine

  Chanson du pauvre Gaspard

  Je suis venu comme orphelin,
  Riche de mes seuls yeux tranquilles,
  Vers les hommes des grandes villes.
  Ils ne m'ont pas trouv malin...

  vingt ans, un souffle nouveau,
  Sous le nom d'amoureuse flamme,
  M'a fait trouver belles les femmes.
  Elles ne m'ont pas trouv beau...

  Bien que sans patrie et sans roi,
  Et trs brave, ne l'tant gure
  J'ai voulu mourir la guerre.
  La mort n'a plus voulu de moi...

  Suis-je n trop tt ou trop tard ?
  Qu'est-ce que je fais dans ce monde ?
  Oh ! Vous tous ma peine est profonde.
  Priez pour le pauvre Gaspard...
  ...Gaspard

  Prkthyer nga Fan S. Noli:

  Jetimi

  Kam ardhur un, nj jetim,
  Zengjin prej syve dhe belave
  N njerzit e kasabave;
  Sma varrn, sm gjetn qesqin.

  Kur isha trim njzetvekar,
  U prvlova nga sevdat,
  I desha q t gjitha grat;
  Sm deshn, m lan beqar.

  Pa patur mbret, vatan, a gjak,
  Pa patur zmr q t vrisnja,
  N luft vajta q t vdisnja,
  Po vdekja sm prfilli aspak.

  Kam ardhur von a tepr shpejt?
  po bnj n botn un i mjeri?
  O shok, m mbyti qederi;
  Pr mua lutuni, o t drejt.

  Dhe nga un:
  Knga e Gasparit t shkret

  Erdha un si nj bonjak,
  Me pasuri - syt e qet,
  Kundrejt burrave n qytete.
  Ata nuk m gjetn lavrak....

  Njzet vjear, nj fllad i ri,
  Nn emrin q ndez dashurin,
  Tek grat e gjeta bukurin.
  Ato tek un sgjetn bukuri...

  Kshtu pa atdhe dhe pa mbret,
  Por shum trim, se pata vshtir
  N luft t vdisja m mir.
  Vdekja sdonte gj prej meje...

  Linda von a shum shpejt?
  N kt bot si me u sjell?
  Oh! Dnimi im sht i thell
  Lutuni pr Gasparin e shkret...
  ... Gaspar
  Ndryshuar pr her t fundit nga Diabolis : 21-03-2005 m 20:55
  wrong verb

 3. #23
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Michel Deville

  Takim

  Turma, nj burr, nj grua.
  Ato kryqzohen, ndalen,
  Vshtrohen.
  Gruaja, rrezatuese, prvijon nj buzqeshje.
  Burri, me nj buzqeshje, pulit syt, rrezatues.
  - Ju njoh, m duket, thot ai.
  - Edhe un, besoj, thot ajo.
  - Ju quheni Mathilde.
  - Po. Dhe ju, Mathieu. - Po.
  - E uditshme, thot ai.
  - Shum e uditshme, thot ajo.
  - Sa mir, thot ai.
  - E mrekullueshme, thot ajo.

  Ato kan pir nj got,
  Kan marr nj dhom,
  Jan dashuruar,
  Braktisur,
  Ai quhej Martin,
  Ajo Martine.

 4. #24
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  lise GAGNE, lindur Moreau de Rus (1813-?)

  Trishtim

  Por far ! nuk kam m mendime !
  Ato jan fikur nn lott e mi ;
  T ngrira nga ajri i Paris,
  Si lulet nga dimri !
  N akordet e mia t fundit drithruese,
  Si zri i agonis,
  Lira ime hesht prgjithnj :
  Lamtumir pra, poezi e shenjt !...
  Sa keq ! zemra ime t pati zgjedhur
  Pr t shtyr ditt e mia t trishta !

 5. #25
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Henri MICHAUD

  ENIGMA

  Ata aty e dinin do t thot t pressh. Kam njohur nj t till, dhe t tjer e kan njohur, q priste. Ai ishte futur n nj vrim dhe priste.
  Nse ti vet do t krkoje nj vrim pr ndonj pun, m mir vlente, m beso mua, t krkosh gjetk nj vrim tjetr, ose t ulesh n krah t tij, duke tymosur cigaret e gjata t durimit.
  Sepse ai nuk lvizte aspak q andej.
  Atij i hidhnim gur, dhe ai i hante.
  Ai habitej pak me to, pastaj i hante. Ai rrinte kshtu prgjat gjumit dhe zgjimit, m shum sesa jeta e nj paragjykimi, m shum sesa nj bredh, m shum sesa psallmet q kndojn bredhat e prer ; ai priste kshtu, duke u zvogluar gjithmon deri pr t mos qen m tepr sesa gishti i vetvetes.  Me tulin e buks formoja nj kafsh t vogl, nj lloj miu. Sapoq mbaroja kmbn e tij t tret, ai vihej pr t vrapuar Dhe ai zhdukej npr nat.

 6. #26
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Matthias Vincenot

  T lidhesh...

  Nuk do t duhej u lidhur pas njerzve
  Melankolia, kjo sht e bukur n libra
  Dhe koha q kalon dhe q ndjejm t kaloj...
  Nuk do t duhej u lidhur
  Kur fillojm t duam shum...

  Kur fillojm t shqetsohemi pr pak gj
  Pr nj zbehtsi, pr syt me rreth
  Pr nj fytyr ndopak t ngrysur
  Esht e vrteta ajo q z vend
  Ajo ka pamjen e miqsis

  Dhe tr kto dit t kaluara pr asgj
  Koh e humbur pr tu zn nga pas

  Nuk do t duhej u lidhur pas njerzve
  Por kjo na bn pr t jetuar
  Kto drithrima, kto prkujdesje
  Kto oqeane zemrbutsie
  Q zbulohen n do ast
  Buzqeshim, flasim, prartim...

  Nuk do t duhej u lidhur pas njerzve
  Dhe mjaft me t qenurit sentimental
  T kesh kokn npr yje
  Dhe zemrn rrmbyer nga pak gj

  Nuk do t duhej u lidhur
  Shpesh mbyllemi
  Dhe mrzitemi pr pothuaj asgj
  Pr far japim kaq rndsi
  Q lodhemi pr t dashur shum

  Por t gjith i duam rastsit
  Q nganjher i kemi krkuar
  T nxehta jan disa vshtrime
  Dhe mir sht t afrohemi

  Dhe do t lidhemi pastaj
  Do t drithrohemi pr pothuaj asgj
  Dhe sigurisht do t kalojm
  Or t tra pa thn asgj
  Pa pushuar asnjher
  Dhe pastaj do t fillojm nga e para
  Dhe do t mundemi pa e vrar mendjen
  Pr do her duke u njohur

  Do t duhej t lidheshim
  Ndjenjat tona pr ti ln folur
  Pr t kuptuar m n fund
  At ka sht jeta

 7. #27
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Matthias Vincenot (2002)

  Jets aq i bn

  Jets aq i bn
  Jeta nuk ka ln asgj prej gjje
  Ajo vshtron gjithka nga larg
  Pa zbuluar

  Dshmitare e endjeve tona dhe rri aty
  Duke shikuar

  Jets aq i bn
  Jeta q nuk ka par asgj prej gjje
  Nse kjo sht e padrejt
  Jeta se an kokn

  Ajo prish shpresat tona dhe na vshtron
  T dshpruar

  Jeta na gnjen
  Ajo l gjithka prgjysm
  Nse ti i beson
  Jeta t gnjen

  Jeta vendos n kok t vet
  Ajo sht larg nesh
  Dhe shtyp me misterin e saj
  Moskokarjet tona t pafalura
  Jeta e ashpr
  Do t rrnoj gjithka
  Nse ti shpreson
  Jets aq i bn

  Jeta na lndon
  Prnjher ajo prish gjithka
  Me t papriturn q ajo na hedh
  Gati pr t na mendur
  Jeta na plagos
  Jets aq i bn

 8. #28
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Danielle Beaufils

  Esht ora (1998)

  Esht ora
  pr tu ngritur

  Prapa perdeve,
  Zogu kndon, i paduruar,
  Mbi ikjen e nj ylli
  Humbur n ngjyrn e dits.

  I errsuar,
  Rn pa zhurm,
  Nga degt e nats.

 9. #29
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Vanessa Gilbert

  N thellsin e qenies sime

  Nj vshtrim hidhet mbi mua
  Dhe sheh vetm fytyrn time t buzqeshur
  gzimin tim t rrem
  Dhe dgjon vetm fjalt e mia t mbla
  Fjal t kota

  Por thell
  Jam keq, m zihet fryma, mbytem
  Klithmat e mia t dhimbjes shtohen
  Dhe vuaj
  Dhe gris skicn e tmerrshme t jets sime

  Brtas akoma m fort
  Por askush nuk m dgjon
  Kam aq frik
  jam kaq pran vdekjes
  Pran lirimit nga fajet e mia

  Syt e mi t prlotur
  Qenia ime mbijeton vetm nga dobsia
  Jam aq keq, nuk kam asnj arm
  N thellsin e qenies sime
  Gjithka sht terr dhe mundim...

 10. #30
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Jean MORAS (1856-1910)

  Duke thyer befas zin ...

  Duke thyer befas zin e ktyre ditve t zymta,
  Mbi gshtenjat e larta q humbasin kurorn e tyre,
  Mbi ujin, mbi lulet e vonuara dhe n syt e mi
  Ti derdh butsin tnde, diell i zbeht Vjeshte.

  Diell, do ti nga ne ? Lre lulen t bjer,
  Le t kalbet gjethja dhe era le ta marr !
  Lre ujin t errsohet, dhe lrma mua dhimbjen
  Q ushqen mendimin tim dhe ma bn shpirtin t fort.

 11. #31
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Matthias Vincenot

  I dshpruari dhe dshpruesja

  I dshpruari dhe dshpruesja
  Do t kishin mundur t duheshin
  Kur i dshpruari ka takuar dshpruesen
  Nuk sht dshpruesja ajo q e ka dshpruar

  I dshpruari dhe dshpruesja
  Do t kishin mundur t duheshin
  Nse idet e tyre t mos ishin kaq dshpruese
  Dhe fytyrat kaq t dshpruara

  I dshpruari dhe dshpruesja
  Do t kishin mundur t duheshin
  Nse i dshpruari t mos ishte kaq mbyts
  Dhe dshpruesja kaq e zhgnjyer

  I dshpruari dhe dshpruesja
  Do t kishin mundur t duheshin
  Nse i dshpruari t mos e kishte humbur dashnoren e tij
  Dhe dshpruesja t mos e kishte marr pr vete

 12. #32
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Go Norge (1898-1990)

  Zotri

  Ju them t m ndihmoni,
  Zotriu sht i rnd.
  Ju them t brtisni,
  Zotriu sht i shurdhr.
  Ju them t shpjegoni,
  Zotriu sht gdh.
  Ju them t barkoni,
  Zotriu shpreh keqardhje.
  Ju them ta doni,
  Zotriu sht i vjetr.
  Ju them t luteni,
  Zotriu sht Zot.
  Fikeni dritn,
  Zotriu dremit.
  Ju them t heshtni,
  Zotriu ka vdekur.

 13. #33
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Ren Daumal (1908-1944)

  Dita e madhe e t vdekurve

  Nata, tmerri,
  njqind pash nn dhe,
  varret pa shpres,
  frika n palc dhe terri n sy
  - thirrja e yllit vdes n buzt e pusit
  dhe kto duar, pikllimin tnd t bardh
  n brymn e akullt t fundit t jets,
  n pikllimin e bardh t ktyre duarve q do t jen t miat
  nj dit, aq shum do ti kisha dashur.

  Mos ik, m thot drita
  - ajo q ndrion ngado ktu, por e leht
  mbi dendsin e verbr q ajo mbshtjell
  dhe e kot ; kthjelltsi e panevojshme q shpon lkurn dhe
  m thot : ti nuk do t dalsh,
  por eci vetm i jerrur nga kamzhiku im fantazm
  ky sht prfundi i terrorit,
  pallati pa porta,
  shpell nn shpell, ky sht vendi pa nat.
  Ajri sht i mbushur me nota t paqena
  q t sharrojn kockat, ky sht vendi pa heshtje,
  shpell nn shpell akoma n vendin pa prehje,
  ky nuk sht nj vend, jam vet un
  i qepur n thesin tim
  me frikn, hidrn dhe dragonin
  dhe ti, demon, ja koka jote prej lythi
  q e shkul prej gjoksit tim
  oh ! prbindsh, mashtrues,
  ngrns shpirti.

  Ti m bje t besoja q emri yt i mallkuar
  ishte i imi, i pashqiptueshm,
  q faqja jote, ishte faqja ime, burgu im,
  q lkura ime e urryer jetonte nga jeta jote,
  por t kam par : ti je nj tjetr
  ti mund t m torturosh prgjithmon,
  ti mund t m shtypsh n gropa t vdekurish
  nn kufomat e t gjitha racave t zhdukura,
  ti mund t m djegsh n yndyrn e zotave t vdekur,
  e di q ti nuk je vetja ime,
  ti nuk mundesh asgj mbi zjarrin m t fort sesa i yti,
  zjarrin, klithmn e refuzimit tim
  pr t qen asgj.

  Jo, jo, jo ! sepse shoh shenjat
  akoma t dobta n nj cop mjegull t ngadalt
  por t sigurt, sepse tingujt q ato krehin
  jan vllezr t klithmave q un mbytem,
  sepse udht e pabesueshme q ato hapin
  jan vllezr t hapave t mi t plumbt ;
  shoh shenjat e forcs sime pa kufi, vrasse
  e jets sime dhe e jetve t tjera motra.

  Nga fundi i ndriuar, tavan pas tavani, t shpellave,
  shoh m kujtohet i kisha skicuar n fillim
  shenjat mizore duke hulumtuar do trheqje
  t menduar t moluskut me mij krah.
  Ato m msojn durimin e tmerrshm,
  ato m tregojn udhn e hapur
  por q m mir sesa do muraj t fort
  ligjin e flaks t thn n majn e shpats
  dhe duke rregulluar do hap n orkestrn fatale :
  gjithka sht e llogaritur.

  Ja, kam shqepur pelerinn prej mishi t gjakosur
  dhe prej trbimi dhe eci lakuriq
  - jo, akoma jo ! por e shoh veten larg
  dhe pr tu udhhequr dhe zvendsuar zemrn time kam,
  mjaft larg, kto duar, kto duar t verbre,
  e verbr e vdekur m shikuese sesa syt tuaj prej shtazsh,
  ju t gjall t rnd t ngrysur, mjaft larg e verbra
  dhe bebet e syve t saj, rrath t do dije,
  duke prmbyllur ujin e kthjellt dhe t zi t liqeneve t nndheshme
  do t thoja sa t bukura jan, kto duar,
  sa e bukur sht ajo, jo, sa bukur e flet ajo bukurin,
  e vdekura e verbr, por q sheh tr natn time,
  do t flisja, do t sajoja fjal-ngashrime
  - n kmbt e saj do t duhej qar
  do t lotoja bukurin e saj,
  nse do t mund t qaja,
  nse nuk do t kisha vdekur nga t mos diturit pr t qar.

 14. #34
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Armel Guerne (1911-1980)

  Pesha e gjall e fjals

  Mund t shkruajm, dhe shkruajm ;
  Mund t heshtim, dhe heshtim.
  Por pr t ditur q heshtja
  sht kyi i madh dhe i vetm,
  Duhet shpuar t gjitha simbolet,
  Shqyer imazhet,
  Dgjuar pr t mos marr vesh,
  Duruar deri n vdekje
  Si nj shtypje
  Peshn e gjall t fjals.

 15. #35
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Charles Ferdinand Ramuz (1878-1947)

  Ditn e dasms son, e mendoj kt papushim,
  do t bj nj diell si kurr asnjher ;
  do t bj bukur pr t shkuar n karroc
  ngaq era e freskt ju fryn n fytyr,
  kur pela e bukur shkon duke trokuar mbi kalldrm
  dhe e fshikullojm pr t ecur m shpejt.

  Do ti japim t haj trshr,
  do edhe pak, ja dhe pak ;
  do ta kashaisim q t duket si nj kal
  nga ato t qytetit ;
  dhe troko ! dhe ti do t kesh vellon tnde q valvitet,

  dhe do t buzqeshsh prmes
  ngaq do t duket q ajo
  shenj drurve pr tiu br,
  si kur tundim pr nisje nj shami.

  Do t kqyremi, dhe do t themi : Ikim,
  le t fillojm udhtimin e madh ;
  pr fat t mir nuk ka
  oqeane pr tu prshkuar.
  Dhe kur ne do t kemi mbrritur,
  kmbana do t bjer, porta do t hapet,
  orga do t vihet pr t lshuar z ;
  ti do t thuash po, un do t them po ;
  dhe zrat tan do t dridhen ndopak
  dhe ngurojn ngaq prreth shum njerz
  dhe nuk duam kto gjra pr ti thn
  ndryshe sesa mblsisht n vesh.
  Ndryshuar pr her t fundit nga oiseau en vol : 27-03-2005 m 22:54

 16. #36
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Charles Ferdinand Ramuz (1878-1947)

  At dit, kur t pash,
  isha si kur shikojm diellin ;
  kisha nj zjarr t madh n kok,
  nuk dija m ka bja,
  zigzag shkoja si nj i dehur,
  dhe duart m dridheshin.

  Vetm kam shkuar nga shtegu i pyllit,
  besoja t shihja ty t ecje prpara meje,
  dhe t flisja,
  por ti nuk m prgjigjeshe.

  Kisha frik t t shihja, kisha frik t t dgjoja,
  kisha frik nga zhurma e kmbve t tua n bar,
  kisha frik nga e qeshura jote n degt ;
  dhe i thoja vetes : Ti je i mendur,
  ah ! sikur t t shihnin, sa shum do t talleshin !
  Kjo nuk shrbente pr asgj.

  Dhe, kur kam hyr, ishte mesnata e kaluar,
  por nuk kam mundur t fle.
  Dhe t nesrmen, duke u kujdesur pr kafsht e mia,
  prsrisja emrin tnd, thoja : Marianne
  Kafsht kthenin kokn pr t dgjuar ;
  nxehesha, dhe u thrrisja : ǒkeni ju ?
  hajt, t qeta, eh ! Kontesh, eh ! Kuqalashe.
  dhe i kapja pr brirsh.

  Ka zgjatur kshtu tre dit
  dhe pastaj m nuk kam mundur.
  M sht dashur q ta shoh.
  Ajo ka ardhur, ka shkuar,
  dhe ajo nuk m ka vn re.

 17. #37
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Paul Eluard (1895-1952)

  Shtetrrethim

  ǒti bsh, porta ishte e ruajtur
  ǒti bsh, ne ishim t mbyllur
  ǒti bsh, rruga ishte e zn
  ǒti bsh, qyteti ishte i mbikqyrur
  ǒti bsh, ai ishte i uritur
  ǒti bsh, ne ishim t armatosur
  ǒti bsh, nata kishte rn
  ǒti bsh, ne jemi dashuruar.

 18. #38
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Jacques Prvert (1900-1977)

  Kanceri

  Ai thot jo me kok
  por ai thot po me zemr
  ai i thot po asaj ka ai do
  ai i thot jo msuesit
  ai sht n kmb
  e pyesin
  dhe t gjitha problemet jan shtruar
  befas e kap nj e qeshur e marr
  dhe ai fshin gjithka
  shifrat dhe fjalt
  datat dhe emrat
  fjalit dhe kurthet
  dhe megjith brtitjen e msuesit
  nn talljet e nxnsve t zgjuar
  me shkumsa t t gjitha ngjyrave
  mbi tabeln e zez t fatkeqsis
  ai vizaton fytyrn e lumturis.

 19. #39
  Citim Postuar m par nga Highlander
  Jacques Prvert (1900-1977)


  .........................................
  me shkumsa t t gjitha ngjyrave
  mbi tabeln e zez t fatkeqsis
  ai vizaton fytyrn e lumturis.

  ...pr t marr shembull !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 20. #40
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Ju krkoj ndjes t gjith lexuesve q hyjn ktu q titulli i poezis s fundit t Jacques Prvert sht i gabuar. N fakt sht nj lapsus, pasi fjala cancer dhe cancre kan t njjtn etimologji. Pra n vend t Kanceri duhet lexuar Dembeli, n kuptimin e nj nxnsi prtac dhe q nuk mson.
  Ju falemnderit pr mirkuptimin.

  Jacques Prevel (1915-1951)

  E sikur nj dit nj njeri t ngrihej midis njerzve
  E sikur nj dit nj njeri t ecte midis njerzve pr t qen miku im
  Nj njeri aq i pastr pr t m provuar t trin
  Nj njeri aq i marr dhe i pakuptimt pr t m kuptuar
  Nj njeri i racs sime
  Por duke patur thyer dshtimet dhe frikat
  Dhe q do t lexonte prmes viteve pa numr
  Nj njeri q nuk do t trembej nga sarkazmat e mia
  Dhe q nuk do t kishte frik urrejtjen time
  Ndoshta pa tmerr
  Ndoshta do ta njihja prpara se t bie n terr.

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prpjekje poetike
  Nga Ullmar Qvick n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 18-12-2007, 14:05
 2. Prpjekje skandaloze e RTK-s, pr rehabilitimin e pionierve t Titos!
  Nga no name n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-04-2007, 06:42
 3. Ungjilli si baz e jets
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-06-2006, 22:59
 4. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
 5. Raporti sekret i CIA-s pr Enver Hoxhn.
  Nga BlueBaron n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-12-2004, 13:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •