Trinia e Shenjt

Doktrina e Trinis s Shenjt nuk sht thjesht nj "artikull i besimit", pr t ciln njerzve i krkohet "t besojn." Ajo nuk sht thjesht nj dogm pr t ciln Kisha i krkon antarve t saj t mir ta "pranojn me bes." Gjithashtu, doktrina e Trinis s Shenjt nuk sht shpikje e dijetarve dhe akademikve, si rezultat i meditimit intelektual dhe mendimit filozofik.

Doktrina e Trinis s Shenjt buron prej eksperiencs m t thell t njeriut me Perndin. Ajo vjen nga njohuria e gjall dhe e vrtet e atyre q arritn ta njohin Perndin n bes.

Paragrafet q vijojn kan pr qllim t tregojn dika nga far Perndia ka zbuluar nga Vetvetja tek shenjtort e Kishs. T kuptosh fjalt dhe konceptet e doktrins s Trinis s Shenjt sht nj gj; t njohsh Realitetin e Gjall t Perndis prtej ktyre fjalve dhe koncepteve sht dika tjetr. Ne duhet t prpiqemi dhe t lutemi q t mundemi t kalojm prtej do fjale dhe koncepti rreth Perndis, q t arrijm ta njohim At pr veten ton, n bashkimin ton t gjall me At: "Atin nprmjet Birit n Shpirtin e Shenjt" (Efesiant 2:18-22).

Shn Trinia e zbuluar

N Dhiatn e Vjetr ne shohim Jahven, nj Zot dhe Perndi, duke vepruar ndaj bots me an t Fjals s Tij dhe Shpirtit t Tij. N Dhiatn e Re "Fjala u b mish" (Joan 1:14). I vetmlinduri Bir i Perndis u b njeri si Jisui i Nazaretit. Dhe Shpirti i Shenjt, i cili e bri Jisuin Krisht, u derdh prej Perndis mbi do mish (Veprat 2:17).

Nuk mund ta lexosh Shkrimin e Shenjt pa ven re referencat e shumta pr Perndin At, Birin (Fja-ln) e Perndis dhe Shpirtin e Shenjt. Thuhet n Dhiatn e Re dhe, gjithashtu, jeta e Kishs Ortho-dhokse sht krejtsisht e pakuptimt pa pohimin e ekzistencs, ndrlidhjes dhe ndrveprimit t Atit, Birit dhe Shpirtit t Shenjt, ndaj njri-tjetrit dhe ndaj njeriut dhe bots.


Doktrinat e gabuara t Trinitetit

Pyetja kryesore, q Kisha duhet t prgjigjet pr Perndin, sht ajo e lidhjes ndrmjet Atit, Birit dhe Shpirtit t Shenjt. Sipas Tradits Orthodhokse, ka disa doktrina t gabuara q duhen kundrshtuar.

Nj nga kto doktrina t gabuara sht ajo q thot se vetm Ati sht Perndi dhe Biri e Shpirti i Shenjt jan krijesa t bra "nga hii" njsoj si engjjt, njerzit dhe bota. Kisha prgjigjet q Biri dhe Shpirti i Shenjt nuk jan krijesa, por jan t pakrijuar dhe hyjnor me Atin, dhe ata veprojn me Atin n aktin e krijimit t gjithkaje q ekziston.

Nj tjetr doktrin e gabuar, sht ajo q thot q Perndia n Vetvete sht Nj Perndi q shfaqet n bot n forma t ndryshme: Tani si At, pastaj si Bir, dhe akoma prsri si Shpirti i Shenjt. Kisha i prgjigjet prsri, q Biri dhe Fjala sht q "n fillim me Perndin" (Joan 1:12), si sht dhe Shpirti i Shenjt dhe q t Tre jan prjetsisht t dalluar nga njri-tjetri. Biri sht "nga Perndia" dhe Shpirti i Shenjt sht "nga Perndia." Biri dhe Shpirti i Shenjt nuk jan thjesht aspekte t Perndis, por nj jet dhe ekzistenc e vet atyre. Sa e uditshme do t ishte, pr shembull, q kur Biri u b njeri dhe i lutej Atit t Tij dhe vepronte i bindur ndaj Tij, t ishte n fakt nj iluzion pa realitet, nj lloj shfaqje hyjnore luajtur para bots pa ndonj arsye dhe t vrtet n t!

Nj e tret doktrin e gabuar sht ajo q thot q Perndia sht nj dhe q Biri dhe Shpirti i Shenjt jan thjesht emra pr lidhjet q Perndia ka me Veten e Tij. Kshtu, Mendimi dhe Fjala e Perndis sht quajtur Bir, ndrsa Jeta dhe Veprimi i Perndis sht quajtur Shpirt; por n fakt - n aktualitetin e vrtet - nuk ka "realitete t tilla n vetvete", si Biri i Perndis dhe Shpirti i Perndis. Kta t dy jan metafora, thjesht pr aspekte t Perndis. N kt doktrin, Biri dhe Shpirti nuk kan ekzistenc dhe jet t tyren dhe ata nuk jan real, por thjesht iluzione.

Nj tjetr doktrin e gabuar sht ajo q thot q Ati sht nj Perndi, Biri nj tjetr Perndi dhe Shpirti i Shenjt nj tjetr Perndi. Kisha prgjigjet q nuk ka "tre perndira" dhe sigurisht jo "perndira" q jan krijuar ose br. Gjithashtu, nuk mund t ket "tre perndira", nga t cilt Ati sht "m i lart" dhe t tjert "m t ult". Sepse, po t ket m shum se nj Perndi, ose "shkall hyjnishmrie", sht nj kontradit q nuk mund t mbshtetet, si nga zbulesa hyjnore ashtu dhe nga mendimi logjik.

Kshtu, Kisha na mson q ndonse sht vetm Nj Perndi, ky Nj Perndi sht n tre Persona - Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjt - t bashkuar prsosmrisht dhe kurr t ndar, ndonse jo t shkrir dhe pa ndonj dallim t veant. Si e mbron pra Kisha doktrinn q Perndia sht njkohsisht Nj dhe prsri Tre?


Nj Perndi, Nj At

Para s gjithash, ky sht msimi i Kishs dhe eksperienca e saj m e thell, q sht vetm nj Perndi, sepse sht vetm nj At.
N Shkrimin e Shenjt termi "Perndi", me pak prjashtime, prdoret kryesisht si emr pr Atin. Kshtu, Biri sht "Biri i Atit" dhe Shpirti sht "Shpirti i Atit." Biri ka lindur prej Atit, dhe Shpirti buron prej Atit - t dy n veprimin pa koh dhe t prjetshm t vet qenies s Atit.

N kt pikpamje, Biri dhe Shpirti jan t dy nj me Perndin dhe n asnj mnyr t ndar prej Tij. Kshtu, Uniteti Hyjnor prbhet nga Ati, me Birin e Tij dhe me Shpirtin e Tij, q ndonse t dalluar nga Ati, jan t bashkuar prsosmrisht me T.


Nj Perndi: Nj Natyr dhe Qenie Hyjnore

far sht Ati, jan gjithashtu Biri dhe Shpirti. Ky sht msimi i Kishs. Biri, i lindur prej Atit, dhe Shpirti i Shenjt i buruar prej Tij, kan t njjtn natyr hyjnore me Perndin, duke e pasur "t qent" nj me Atin.
Ashtu si sht Ati nj Perndi, q "s'mund t t shprehim, q s'mund t t kuptojm; q je i padukshm, q s't arrin mendja jon, q je gjithnj, q je i njjti" (Mesha Hyjnore e Shn Joan Gojartit), ashtu jan krejtsisht dhe Biri e Shpirti i Shenjt. do atribut hyjnor q i prket Perndis At - jet, dashuri, urtsi, e vrtet, bekim, shenjtri, fuqi, pastrti, gzim - i prkasin gjithashtu edhe Birit e Shpirtit t Shenjt. Qenia, natyra, esenca, ekzistenca dhe jeta e Perndis At, Bir dhe Shpirt i Shenjt, jan absolutisht dhe n mnyr identike nj dhe t njjtat.


Nj Perndi: Nj Veprim dhe Dshir Hyjnore

Meqense qenia e Trinis s Shenjt sht nj, fardo q Ati dshiron, Biri dhe Shpirti i Shenjt dshirojn gjithashtu. far Ati bn, Biri dhe Shpirti i Shenjt bjn gjithashtu. Nuk ka asnj dshir ose veprim t Atit q t mos jet n t njjtn koh dhe dshir e veprim i Birit dhe i Shpirtit t Shenjt.

N Vetvete, n prjetsi, si dhe ndaj bots n krijimin, zbulesn, mishrimin, shptimin, shenjtrimin dhe lavdrimin - dshira dhe veprimi i Trinis jan nj: prej Atit hyjnor, me an t Birit hyjnor, n Shpirtin e Shenjt hyjnor. do veprim i Perndis sht veprim i t Treve. Asnj nga personat e Shn Trinis nuk vepron n mnyr t pavarur apo t izoluar prej t tjerve. Veprimi i secilit sht veprimi i t gjithve; veprimi i t gjithve sht veprimi i secilit. Dhe veprimi hyjnor sht esencialisht nj.


Nj Perndi : Nj Njohuri dhe Dashuri Hyjnore

Meqense do person i Trinis sht nj me t tjert, secili njeh t njjtn t Vrtet dhe ushtron t njjtn Dashuri. Njohuria e secilit sht njohuria e t gjithve, dhe dashuria e secilit sht dashuria e t gjithve.

Nse merren veas, do person i Trinis njeh dhe do t tjert me kaq prsosmri, njohuri dhe dashuri absolute sa q nuk ka asgj t panjohur dhe t padashur tek njri-tjetri dhe t gjith n t gjith. Kshtu, nse njohuria e krijuar e njerzve mund t bashkoj mendjet n nj unitet t plot dhe dashuria e krijuar e njerzve mund t'i bashkoj t ndart n nj zemr dhe n nj shpirt dhe madje, n nj mish, sa m tepr duhet t jet bashksia, kur Njohsit dhe Dashuruesit jan t pakrijuar, t prjetshm dhe hyjnor.


Tre Persona hyjnor

N terminologjin orthodhokse At, Bir dhe Shpirt i Shenjt quhen tre personat hyjnor. Person, sht prkufizuar ktu, thjeshtsisht si subjekt i ekzistencs dhe jets, ose hipostaz n gjuhn tradicionale t Kishs.

Qenia, esenca ose natyra e nj realiteti i prgjigjet pyetjes "far?", personi i nj realiteti i prgjigjet pyetjes "cili?" ose "kush?". Kshtu, kur ne pyesim "far sht Perndia?", ne prgjigjemi q Perndia sht hyjnor, i prsosur, i prjetshm, absolut... Dhe kur ne pyesim "Kush sht Pern-dia?", ne prgjigjemi, q Perndia sht Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjt.

Shenjtort e Kishs e kan shpjeguar kt tre-unitet t Perndis, duke prdorur nj shembull prej ekzistencs toksore. Ne shohin tre njerz. "far jan ata?" pyesim. Prgjigjemi "Ata jan qenie jerzore." Secili prej tyre sht njeri, zotron t njjtn njerishmri dhe t njjtn natyr njerzore, t prkufizuar n nj far mnyre: t krijuar, t prkohshme, fizike, racionale etj. N far ata jan, t tre njerzit jan nj. Por kush ata jan, ata jan tre, secili absolutisht unik dhe i veant nga t tjert Secili njeri n mnyrn e tij unike sht nj njeri i veant. Njri nuk sht tjetri, ndonse secili njeri sht prsri njerzor me nj dhe t njjtn natyr dhe form njerzore.

Duke u kthyer tek Perndia, ne mund t pyesim n t njjtn mnyr: "far sht Ai?" N prgjigje, ne themi q Perndia sht prkufizuar si nj persosmri absolute "q s'mund t shprehet, q s'mund ta kuptojm; q sht i padukshm, q s'e arrin mendja jon, q sht gjithnj, q sht i njjti." Pastaj ne pyesim, "Kush sht Ai?", dhe ne prgjigjemi q Ai sht Trinia: Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjt.

N kush Perndia sht, jan tre persona, t cilt jan secili absolutisht unik dhe t veant. Secili nuk sht tjetri, ndonse secili sht hyjnor me t njjtn natyr dhe form hyjnore. Prandaj, ndrsa jan nj n far ata jan, Ati , Biri dhe Shpirti i Shenjt prsri jan Tre n kush ata jan. Dhe meqense far dhe kush ata jan - d.m.th. persona hyjnor, t pakrijuar - ata jan t pandar dhe prsosmrisht t bashkuar n ekzistencn e tyre superesenciale t pakoh, pa hapsir, pa mas dhe pa form, si dhe n nj jet hyjnore, nj dashuri, nj njohuri, nj mirsi, nj fuqi, nj dshir, nj veprim etj.

Kshtu, sipas Tradits Orthodhokse, sht nj mister i Perndis, q jan Tre, t cilt jan hyjnor; Tre q jetojn dhe veprojn nga nj dhe e njjta prsosmri hyjnore dhe prsri sipas dallimit dhe veantis s tyre personale. Kjo do t thot q Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjt jan secili hyjnor me t njjtn hyjnishmri, por prsri secili n mnyrn e Tij hyjnore. Dhe meqense Hyjnia i pa-krijuar ka tre subjekte hyjnor, kshtu do veprim hyjnor ka tre veprues hyjnor; ka tre aspekte hyjnor n do veprim t Perndis dhe prsri veprimi mbetet nj dhe i njjti.

Prandaj, ne shohim nj Perndi, Atin e Trfuqishm s bashku me nj Bir (Imazhi dhe Fjala) t Tij unik dhe me nj Shpirt t Tij t Shenjt. Ka vetm nj Perndi t gjall, me nj Jet t Tij t prsosur hyjnore, q sht personalisht Biri, me nj Shpirt t Tij t Jets. Ka vetn nj Perndi t Vrtet, me nj t Vrtet t Tij hyjnore, q sht personalisht Biri, me nj Shpirt t Tij t s Vrtets. Ka vetm nj Perndi t ditur dhe t dashur, me nj Dituri dhe Dashuri t Tij, q sht personalisht Biri, me nj Shpirt t Tij t Dituris dhe Dashuris. Shembujt mund t vazhdojn pa mbarim; Ati Hyjnor, duke personifikuar do aspekt t hyjnis s Tij n Birin e Tij Hyjnor, q sht personalisht aktivizuar prej Shpirtit t Tij Hyjnor. Ne do t shohim implikimet e gjalla t Trinis kur shqyrtojm aktivitetin e Perndis n veprimet e tij ndaj njeriut dhe bots.


Shn Trinia n Krijimin

Perndia At krijoi botn me an t Birit (Fjals) n Shpirtin e Shenjt. Fjala e Perndis sht e pranishme n do gj q ekziston, duke i br ato q t ekzistojn me an t fuqis s Shpirtit. Kshtu, sipas doktrins orthodhokse, universi vet sht nj zbules e Perndis n Fjaln dhe n Shpirtin. Fjala sht n gjithka q ekziston, duke i br ato t jen, dhe Shpirti sht n gjithka q ekziston si fuqi e qenies dhe jets s tyre.

Kjo sht m se e qart n krijimin e veant t Perndis, njeriun. Njeriu sht br n shembllesn e Perndis dhe kshtu, ai mbart brenda tij ngjashmrin unike t Perndis q sht shprehur prjetsisht dhe prsosmrisht n Birin hyjnor t Perndis, Imazhi Absolut dhe i Pakrijuar i Atit. Kshtu, njeriu ka "logjik"; d.m.th. ai merr pjes n Logos-in e Perndis (Biri dhe Fjala) dhe kshtu ai sht i lir t njoh, t doj, t mendoj n nivelin e krijess mbi vet natyrn e Perndis, si bn Biri i pakrijuar n nivelin e hyjnishmris.

Njeriu, gjithashtu, sht "shpirtror"; ai sht tempulli i veant i Shpirtit t Perndis. Fryma e Jets s Perndis u fry n t n mnyrn m t veant. Kshtu, ndrmjet krijesave, vetm njeriu sht fuqizuar t imitoj Perndin dhe t marr pjes n jetn e Tij. Njeriu ka kompetencn dhe aftsin t bhet Bir i Perndis, duke pasqyruar Birin e prjetshm dhe duke reflektuar natyrn hyjnore, sepse ai sht frymzuar nga Shpirti i Shenjt si asnj krijes tjetr. Prandaj, nj shenjt i Kishs ka thn pr njeriun: "Q ai t bhet njeri, ai duhet t ket Shpirtin e Perndis n vetvete". Vetm ather ai mund t prmbush njerishmrin e tij; vetm ather ai mund t bhet nj Bir i vrtet i Perndis, i ngjashm me at q sht i vetmlindur.

Prandaj ne shohim n nivelin m bazik t krijimit, dimensionin Trinitar t qenies dhe veprimit t Perndis: Fjala dhe Shpirti i Perndis hyn tek njeriu dhe bota, q njeriu dhe bota t bhen ajo, q Ati ka dashur t jet ekzistenca e tyre.


Trinia e Shenjt n Shptimin

Meqense njeriu dshtoi t prmbush vetveten n krijimin e tij unik, Perndia ndrmori nj veprim t veant pr shptimin e tij. Ati drgoi Birin e Tij (Fjaln) dhe Shpirtin e Tij n nj tjetr mision. Fjala dhe Shpirti erdhn tek shenjtort e Dhiats s Vjetr, pr t'u br t njohur Atin. Fjala, mishron vetveten n Ligjin (n hebraishte quhet "fjalt"), q ishte frymzuar nga Shpirti. Shpirti frymzon profett t lisin Fjaln e Perndis. Ligji dhe Profett jan zbulesat e Perndis n Fjaln e Tij dhe n Shpirtin e Tij.

Ato jan zbulesa t pjesshme, "hije" (si i quan ato Dhiata e Re), duke parafiguruar zbulesn totale, n "t mbushurit e kohs" dhe duke prgatitur ardhjen e saj.

Kur u mbush koha dhe bota ishte gati, Fjala dhe Shpirti erdhn prsri - por tani jo vetm thjesht me an t veprimeve dhe fuqis s tyre, por n personat e tyre, duke banuar personalisht n bot.

Fjala u b mish. I Vetmlinduri Bir u lind si njeri, si Jisui i Nazaretit. Dhe Shpirti q sht n t, iu dha tr njerzve, pr t'i br ata gjithashtu bij t Atit, n nj zhvillim t prjetshme drejt arritjes s prsosmris s Tij, duke u rritur gjithmon "n masn e moshs s t mbushurit t Krishtit" (Eftsianct 4:13).

Kshtu, n Dhiatn e Re ne kemi epifanin e plot t Perndis, shfaqjen e plot t Shn Trinis; Atin, me an t Birit, n Shpirtin, tek ne; dhe ne n Shpirtin me an t Birit tek Ati.


Trinia e Shenjt n Kish

Jeta e Kishs sht jeta e njerzve n Trinin e Shenjt. N Kish t gjith bhemi nj n Krishtin, t gjith veshim njerishmrin e hyjnizuar t Birit t Perndis. "Sa u pagzuat me Krishtin me Krishtin u vesht" (Galatiant 3:27). Uniteti i Kishs sht uniteti i t shumtve n nj, n nj Trup t Krishtit, n nj tempull t gjall t Perndis, n nj popull dhe familje t Perndis.

N nj trup ndodhen shum gjymtyr. Shum "gur t gjall" prbjn tempullin e gjall. Shum vllezr e motra formojn nj familje, Ati i s cils sht Perndia. Ndryshmria unike e do antari t Trupit t Krishtit garantohet nga prania e Shpirtit t Shenjt. do person unik frymzohet nga Shpirti t bhet nj njeri i vrtet, nj bir i vrtet i Perndis, n mnyrn e tij t veant. Pra, meqense Trupi i Kishs sht nj n Krishtin, Shpirti i Shenjt i jep mundsin do antari t prmbush vetveten n Perndin dhe t jet nj me gjith t tjert kur thrrasin Perndin "At" (Shih I Korinthiant 12).

Ather, Kisha, si uniteti i prsosur i shum personave, n nj organizm t bashkuar plotsisht, sht pasqyrimi i vet Trinis. Sepse Kisha, e prbr nga shum persona unik dhe t dalluar nga njri-tjetri, sht thirrur t jet nj mendje, nj zemr, nj shpirt dhe nj trup, n nj t Vrtet dhe Dashuri t Vet Perndis. Thirrja q Kisha t jet nj n t gjith gjrat, sht prototipi i thirrjes s gjith njerzimit, i cili u krijua fillimisht nga Perndia si shum persona, n nj natyr, prfundimisht t destinuar nga Perndia pr nj rritje gjithnj m t prsosur, n unitetin e lir t s Vrtets dhe Dashuris, n jetn e Mbretris s Perndis.


Trinia e Shenjt n Misteret

Misteret e Kishs portretizojn karakterin e Trinishm t jets s Perndis dhe njeriut. do person sht Pagzuar prej Shpirtit t Shenjt, n t njjtn njerishmri t Krishtit. do personi t pagzuar i jepet "vula e Shpirtit t Shenjt" t Perndis n Mirosjen, pr t'u br nj "krisht", d.m.th. nj bir i lyer i Perndis, pr t jetuar jetn e Krishtit.

N Martes uniteti i dyve n nj, e bn unitetin e ri nj pasqyrim t unitetit t Trinis dhe t unitetit t Krishtit dhe Kishs. Sepse familja e shum personave, t bashkuar n nj t vrtet dhe dashuri, sht me t vrtet manifestimi i krijuar i s njjts familje t Mbretris s Perndis dhe t Perndis Vet, Trinis s Bekuar.

N pendim ne e rinojm prsri jetn e re, si bij t Atit, me an t hirit t Krishtit me an t fuqis s Shpirtit t Shenjt, t falur dhe t ribashkuar n unitetin e Perndis n Kishn e Tij.

N Vajimin e Shenjt Shpirti lyen t smurin q t vdes n Krishtin dhe kshtu t shrohet dhe t bhet i gjall me Atin n prjetsi.

Priftria vet, shrbesa e Kishs, nuk sht gj tjetr prvese manifestimi konkret n Kish i pranis s Krishtit, me an t t njjtit Shpirt t Shenjt, i cili e bn t arritshm tek t gjith njerzit veprimin e Atit dhe rrugn e kungimit t prjetshm n dhe me T.

S fundi, "misteri i mistereve" Kungata e Shenjt, sht prvoja aktuale e t gjith t krishterve, t drejtuar drejt kungimit me Perndin At, me an t fuqis s Shpirtit t Shenjt, me an t Krishtit, Birit, q sht i pranishm n Fjaln e Ungjillit dhe n marrjen e Trupit dhe Gjakut t Tij, n kujtim t Tij. Lvizja e vrtet e Meshs Hyjnore - drejt Atit me an t Krishtit, Fjals dhe Qengjit, n fuqin e Shpirtit t Shenjt - sht simboli i gjall i prjetimit t mistereve i lvizjes son t prjetshme n dhe drejt Perndis, Trinis s Bekuar.

Madje edhe lutja e krishter sht zbules e Trinis, kryer brenda personit t tret t Hyjnis. T frymzuar nga Shpirti i Shenjt, njerzit mund ta thrresin Perndin "Ati yn" vetm pr shkak t Birit, q i msoi dhe i aftsoi ata ta bjn kt. Prandaj, lutja e vrtet e t krishterve nuk sht thirrja e shpirtrave tan n izolimin toksor, drejt nj Perndie t largt. Por, ajo sht lutja brenda nesh e Birit hyjnor t Perndis, drejtuar Atit t Tij, kryer brenda nesh nga Shpirti i Shenjt, i cili sht gjithashtu vet hyjnor.

Por kemi marr Shpirt birrie, me an t t cilit thrrasim Abba! o At! Vet Shpirti dshmon bashk me shpirtin ton se jemi bij Perndie... sepse nuk dim pr far t lutemi sikurse duhet, por vet Shpirti lutet pr ne... (Romant 8:15-16, 26).


Trinia e Shenjt n Jetn e Krishter

Porosia e re jets s krishter sht "bhuni t prsosur, sikurse Ati juaj n qiell sht i prsosur" (Matheu 5:48). Porosia sht t duam ashtu si Krishti vet ka dashur. "Kjo sht porosia ime, doni njri-tjetrin, si un ju kam dashur ju" (Joan 15:12). Njerzit nuk mund t jetojn jetn e krishter t dashuris hyjnore n imitimin e prsosmris s Perndis, pa hirin e Shpirtit t Shenjt. Megjithat, me fuqin e Perndis, far sht e pamundur pr njerzit bhet e mundur. "Sepse me Perndin t gjitha gjrat jan t mundura" (Marku 10:27).

Jeta e krishter sht jeta e Perndis, e realizuar tek njerzit me an t Shpirtit t Krishtit. Njerzit mund t jetojn ashtu si Krishti jetoi, duke br gjrat q Ai bri dhe duke u br bijt e Perndis n At, me an t fuqis s Shpirtit t Shenjt. Prandaj jeta e krishter sht nj jet Trinitare.

Me an t Shpirtit t Shenjt, t dhn nga Perndia nprmjet Krishtit, njerzit mund t marrin pjes n jetn, dashurin, t vrtetn, lirin, mirsin, shenjtrin, urtsin dhe diturin e Vet Perndis. Kjo bindje dhe kjo prvoj ka br q n Kishn Orthodhokse t pohohet fakti, q esenca e krishtrimit sht "t fituarit e Shpirtit t Shenjt" dhe "hyjnizimi" i njeriut me an t hirit t Perndis. Ky hyjnizim quhet Theosis.

Shenjtort e Kishs e pranojn njzri q jeta e krishter sht pjesmarrje n jetn e Trinis s Bekuar, n mnyrn m t vrtet dhe m realiste. Kjo sht jeta e njerzve e br jet hyjnore. N aspektet m t vogla t jets s prditshme, t krishtert jan thirrur t jetojn jetn e Perndis Atit, q sht komunikuar tek ata nga Krishti, Biri i Perndis, dhe br e mundur pr ata nga Shpirti i Shenjt, i cili jeton dhe vepron brenda tyre.


Trinia e Shenjt n Jetn e Amshuar

N fund t kohs Krishti do t vij n lavdin e Perndis Atit. Ai do ta bj t njohur Atin n tr krijimin. Shpirti i Shenjt do t mbush t gjitha gjrat dhe do t aftsoj gjithka q t jet n bashkim me Perndin, me an t Krishtit, n perjetsi. Prsri ktu kemi pranin dhe veprimin e Trinis s Shenjt.

far ne njohim dhe prjetojm tani n bot, si antar t Kishs, do t manifestohet me fuqi n jetn e mbretris s ardhshme. Esenca e jets s amshuar sht jeta e Shn Trinis, e njjta jet e amshuar q na sht dhn neve tashm n misterin e fes.

Edhe nuk pash tempull n at, sepse tempulli i atij sht Zoti Perndia i Gjithpushtetshm, edhe Qengji. Edhe qyteti nuk ka nevoj pr diell... sepse lavdia e Perndis e ndrion at, edhe kandili i atij sht Qengji.

Edhe froni i Perndis dhe i Qengjit do t jet n at; edhe shrbtort e atij do ta adhurojn at. Edhe do t shohin faqen e atij...

Edhe Shpirti dhe Nusja (Kisha) thon Eja! (Zbulesa 21:22; 22:3,17).


N jetn e amshuar t Mbretris s Perndis, Trinia e Shenjt do t mbush t gjith krijimin: Ati me an t Birit n Shpirtin e Shenjt. do njeri i ndriuar prej Krishtit n Shpirtin do t njoh Atin e padukshm. "Dhe kjo sht jeta e prjetshme, t njohim ty t vetmin e t vrtetin Perndi, edhe Jisu Krishtin q drgove" (Joan 17:3). Kjo njohuri sht e mundur vetm me an t banimit tek ne t Shpirtit t Perndis, "t mbushurit e Atij q mbush t gjitha n t gjitha" (Efesiant 1:23; 2:22).

Eja o popull! Le t adhurojm Hyjnin nn Tre Persona, Birin n Atin me Shpirtin eShenjt.
Sepse para gjith kohrave Ati lindi Birin, t bashkprjetshm dhe bashkfronzoi me At.

Dhe Shpirti i Shenjt ishte n Atin, lavdruar me Birin.

Adhurojm Nj Fuqi, Nj Esenc, Nj Hyjni, dhe le t thrrasim :

Shenjt Perndi, q bre gjithka me an t Birit, me an t bashkpunimit t Shpirtit t Shenjt!
Shenjt i Fuqishm, me an t cilit ne njohim Atin dhe nprmjet t cilit Shpirti i Shenjt vjen n bot!
Shenjt i Pavdekshm, Shpirt, Ngushllimtar, q buron prej Atit dhe prehesh n Birin!
O Trini e Trshenjt! Lavdi m Ty!

(Mbrmsorja e Rushajeve)