Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 85
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e harmonies
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Postime
    181
    R2T,

    Dhe te thote, tani zgjidh....ke 30 dyer te cila do hysh...kujdes se po hyre tek dera e gabuar do te te ndeshkoj..

    Zoti ka percaktuar nje rruge te vetme per njerzit e tij, dhe i rikujtoi vazhdimisht ata me ane te profeteve te tij.
    Kur njeriu njohu te keqen dhe e beri ate, para tij u hapen mijra dyer. Jeta u be e nderlikuar.

    Ju pershendes me nje pasazh historik (marre nga ketu):

    Dirac was a commited atheist. After being asked about his thoughts on Dirac's views, Pauli remarked "If I understand Dirac correctly, his meaning is this: there is no God, and Dirac is his Prophet".

  2. #22
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Hi Jimi Hendrix !!


    Citim Postuar mė parė nga Hendrix
    Problemi me sa eshohe te ti eshte gjendja e jote shpirterore,mu sikur edhe te gjithe ateistet,pasiqe nuk mund te kupton veten ben thirrje ne nje gjendje absurde,apo thene saktesisht ne gjendjen tende te mjerueshme.Edhe nese paraqitesh, ”as me keta as me ata” E kjo I dashur do te qoje ne nje rast te mirefillt psikik me te gjitha vecorit dhe simptomet e nje te smuri te vertete shpirterore dhe mendore.

    ouu????!!!!... Une po flisja per dicka jo te mire qe me ka bere pershtypje. Grindjet nderfetare !! Nuk e dija se do merrja nje seance psikologjike..Gjithsesi faleminderit per pershkrimin gratis, por vetem me shtoi bindjen qe ju fetaret keni dicka qe ja keni mohuar vetes, dhe kjo ju sjell komplikime te metejshme hamendesore.. NUK KAM QENE ASNJEHERE ME MIRE ne jeten time, sesa keto vite, por gjithsesi duhet ta kem gabim, perderisa e njeh me mire ti sesa une, situaten time personale.. "As me keta as me ata" nuk eshte nje preference qe une bej ngaqe me pelqen te mbetem i pavarur.. Jeni absurde qe te dyja palet dhe me mire pa fe, sesa grindje me njeri tjetrin..(Nuk ke menduar ndonjehere nga ky lloj shpjegimi, apo nuk eshte me i natyrshmi?)




    Citim Postuar mė parė nga Hendrix
    Me vjen shume keq(qe nuk njeh-apo nuk mundohesh-apo deri tani nuk ke mundur nga keta fetaret te cilet vetem paraqiten si fetare e ne te vertete….mos te hy aty ku nuk duhet,thote populli- dhe me fale per keto shprehje,te lutem)te kupton detyren dhe mesazhin e fese.




    hmmm, si te ta shpjegoj.. Jam munduar ca here, po eshte tmerresisht e dukshme qe nuk shkon.. Keshtu qe.. FreeThinker !!!





    Citim Postuar mė parė nga Hendrix
    Detyra dhe mesazhi I fese(edhe krishtere edhe islame)nuk jane fshirja e instikteve natyrore,por modifikimi,ndreqja,kanalizimi dhe te drejtuarit,si dhe sjellja e tyre nen kontrollim dhe vetpermbajtje.Ngase instiktet nuk mmund dhe s’duhet te asgjasohen,rrjedhoja e pashmangshme ne shoqerit ku ato shtypen ne emer te Zotit,besimit e fese dhe ku adhurimi I Zotit konsiderohet I paperputhshem me jeten,eshte vertete disfate e ketyre ideve dhe domethenive sublime,si dhe marrja ne hov e mbizotrimi I materializmit dhe formave tjera te te mendimit ateist e anti-fetare.




    Detyra dhe mesazhi i fese mund te jene ato qe thua ti, dhe jane te shkruara, por asnjehere Njeriu nuk ka bere te keqen aq te plote dhe me aq gezim, sesa kur ka qene i nisur nga bindjet fetare.. Historia fatkeqsisht ju zhgenjen ane e mbane ne kete drejtim !!!





    Citim Postuar mė parė nga Hendrix
    Prandaj duhet thene se besimtaret injorant! Dhe fetaret e genjeshtaret ne cdo shoqeri-te cilet per fat te keq jane te shumte dhe midis vete nesh ashtu siq e ke pare edhe vete-jane faktore madhor I animit te njerezve nga ateizmi-materializmi.




    Sigurisht, kjo eshte nje nga shkaqet me te dukshme, por mua nuk me duket madhori..







    Citim Postuar mė parė nga Hendrix
    ...shkenca bazohet ne dy themele: teorik dhe praktik. Kur studiuesi fillon te zbuloje dhe shpjegoje ndonje fenomen te caktuar, se pari ne trurin e tij paraqitet idea, pastaj kjo ide shkon ne laborator ne te cilin kryhen eksperimentimet. Nese kete ide respektivisht teori e verteton eksperimentimi, atehere ajo teori fiton baze shkencore. Kjo teori shkencore mbetet gjer atehere kur ne vend te saj te vie ndonje teori me e plote e vertetuar me eksperimentime me te sakta.Shkenca e ndjek kete rruge ne zbulimin e shkaqeve dhe pasojave. Eskperimentet praktike zbulojne shkaqet e nje gjeje, gjurmet dhe pasojat, i orientojne shkaqet drejt shkaqeve, ndersa pasojat drejt pasojave. Ne kete menyre shkenca e ndjek rrugen ne kufij te probabilitetit (te mundshmes).Puna e shkences eshte e tille qe ndjek rrugen e hulumtimit shkencor, me cilesite dhe mangesite e tyre. Karakteristikat me kryesore te nje zbulimi shkencor jane preciziteti, vecantia dhe analiza detale. Shkenca eshte ne gjendje qe njeriut t'i ofroje me mija te dhena lidhur me ekzistimin e gjerave te vecanta. .



    Amen !!





    Citim Postuar mė parė nga Hendrix
    Ekzistojne te dyja keto pikepamje, mirepo ballafaqohet ajo materialiste me ate hyjnore kur kemi te bejme me ekzistimin ne kuptimin metafizik.Aftesia e shkences eshte e kufizuar me eksperimente, ajo i ndjek fenomenet e jashtem, gjersa keto fenomene i nenshtrohen eksperimentimit. Nderkaq, universi me te gjitha dimensionet e veta nuk i nenshtrohet eksperimenteve. Shkenca eshte ne gjendje te percjelle shkaqet dhe pasojat dhe gjurmet gjer ne nje kufi te caktuar ne realitetin pragmatik, mirepo kjo do ta shpjere ne rruge te pa krye. Shkenca eshte si fanar, eshte ne gjendje ta caje erresiren e nates gjer ne nje distance te caktuar. Shkenca nuk eshte ne gjendje ta hulumtoje parimin e krijimit dhe te fundit te botes, as mundet ta gjeje lidhjen ne mes te qellimit dhe padobishmerine e kesaj bote si dhe qellimin e ligjeve te saj, as mund ta kuptoje shkakun suprem ne univers, as lidhshmerine e njeriut me aktivitetin e universit, as e kupton jeten pas vdekjes.





    Ne fillim thashe AMEN, sepse po thoje pike pe pike ate qe eshte e verteta, por me duket (mua personalisht !) se po e shtremberon(i ndikuar nga DOGMA fetare) .. Nuk duhet gjykuar ne menyre kaq absolute.. Koha nuk mbetet ne vend kurre !! As ti, as une, bile asnjeri (mor po as "zoti" vete, per mua !!) nuk i di limitet (qe nuk besoj se do kete!) ku do te arrije shkenca, dhe cfare teorish do te rrezoje apo do provoje ajo me vone..




    Citim Postuar mė parė nga Hendrix
    Prandaj shkenca ne kete nivel ndalet ndersa aktivitetin e merr persiper filozofia. Bota ne syte e shkences eshte si liber i vjeter, faqet e para dhe te fundit te ciles jane shqyer ashtu qe nuk dihet as fillimi as perfundimi i librit. Nga kjo mund te shihet se botekuptimi shkencor mbi boten eshte jo i plote. Shkenca na njohton vetem me disa pjese te botes ejo me njohjen e teresishme te botes dhe identitetin e saj. Te kuptuarit e botes nga ana e shkences eshte botekuptimi mbi elefantin nga ana e njerezve kur e zenen ne erresire. Keshtu, ai i cili e kape veshin e ele-fantit i behet se elfanti i gjason nje ventilatori, ai i cili e kape kemben e elefantit i behet se i gjason nje shtylle, ndersa ai i cili e preke shpinen e elefantit i behet se i gjason shtratit.(mos ta zgjase -mos te behem sikur ai I cili ka thene ,mire e kam dhe hiq s’do te ndalem )Te kisha preferuar te lexon nje teme te cilen e kam pas postuar ne Mesime nga Kur’ani me titull CKA ESHTE FILOZOFIA(nese besimtaret nuk e kane fshire).




    Botekuptimi shkencor mbi boten eshte jo- i plote ???!!!!! Sepse shkenca vazhdimisht permiresohet, vete-korrigjohet, por vetem se shton ritmin vazhdimisht (packa se "njerezit e zotit" kane luftuar kunder saj gjate gjithe historise).. Ajo vazhdimisht ecen perpara, dhe mos harro, dhe ka hapin me te shpejte nga te gjithe fushat e jetes !! Eshte gjithmone ne LEVIZJE !! Feja eshte ajo qe zakonisht nuk rishikohet, dhe konsiderohet si absolute !! cfare eshte filozofia ?? ka nje pergjigje shume te thjeshte... "Filozofia jane pyetje qe mbase nuk marrin kurre pergjigje. Feja jane pergjigjet qe nuk duhen pyetur kurre ."




    Citim Postuar mė parė nga Hendrix
    Ekziston nje qeshtje e mirenjohur ne filozofi e teologji dhe nje dikutim ne etike me titull ‘percaktimi dhe liria e zgjedhjes’ pyetja eshte nese njeriu eshte I detyruar ne veprimet e tij dhe s’e ka lirine e te zgjedhurit,apo eshte i lire dhe i emancipuar ne to? Nese percaktimi I Zotit eshte I gjithanshem dhe perfshine tere gjerat dhe ngjarjet apo jo.Dhe,nese eshte I gjitheanshem,c’do te behet me lirine e njeriut dhe vullnetin e lire? A eshte e mundur qe fati nga Zoti te jete I gjitheperfshires e nderkohe njeriu te jete I pavaruar dhe I lire?
    A edi! Pergjegjja eshte se PO(vetem duhesh te kerkon literature te pershtatshme per kete dhe asgje tjeter)).




    Pergjigja eshte qe po ???!!!! Nuk do kete, e perseris NUK DO TE KETE, asnje literature te pershtatshme qe te me "pershtase" ne keto mendime.. koncepti i zotit, dhe ai i lirise nuk shkojne dot bashke..





    Citim Postuar mė parė nga Hendrix
    Edhe kjo eshte e vertete,se mendimtaret siq jane jean Paul Sartre kane pasur problem dhe virtiten te humbur ne labirintet e kesaj teme,sepse ne filozofin e tyre jane mbeshtetur tek ceshtja e ‘zgjedhjes dhe lirise’ dhe s’duan ta pranojne Zotin.Ai ne nje liber te tij -Ekzistencializmi eshte Humanizem- thote: “Ngaqe besoje ne liri,nuk mund te besoje ne Zot.sepse nese pranoj Zotin,duhet te pranoje dhe fatin e keshtu do me duhet te heq dore nga liria e njeriut,dhe ngase deshiroje ta pranoje lirine dhe e dua e kam besim tek ajo,atehere nuk mund te besoje ne Zot.”
    Sipas kendeveshtrimit te fese,te besuarit ne Zot eshte barabarte me ate qe njeriu te jete ilire dhe I pashtrenguar,liria eshte kuptim I vertete I thelbit te njeriut.shemb.Kur’ani e paraqet Zotin teper te lartesuar dhe vullnetin e Tij e tregon si gjithedepertues,por edhe mbron fuqimisht lirine njerezore: “Mos valle eshte e larget koha kur njeriu sishte I denje te permendej? Ne e krijum njeriun prej nje langu te bashkedyzuar per te sprovuar ate,andaj e bejme te degjon e te shohe.Padyshim,ne e udhezuam ate ne rruge te drejte dhe atij I lihet te zgjedhe: te jete mirenjohes apo perbuzes.” .


    Te besuarit ne zot eshte barabarte qe njeriu te jete i lire dhe i pashtrenguar..

    sigurisht qe te besuarit ne zot eshte nje lloj lirie, por kjo ne sensin tokesor (karta e OKB-se, Helsinki dhe nga keto domethene)..kurse filozofisht kjo eshte nje fjali qe nuk shkon..

    Etika dhe Pergjithshmeria kane te vlefshem per cdonjeri kete koncept :Ate qe (ne nje moment tjeter) mund te thuash dhe qe vlen ne cdo moment.
    Ne ETIKE, I Vecanti, ose nje njeri i vetem per tu shprehur me mire, (i konceptuar si realitet sensibel dhe psiqik) eshte I Vecanti qe ka "Hyjnine" (ose zotin!) e tij ne universalen !! dhe detyra e tij ETIKE eshte qe te shprehe veten e tij, duke hequr Vecantine e tij, per t'u Pergjithesuar.. Sapo I Vecanti ka deshire te tregoje Vecantine e tij perballe Pergjithshmerise, atehere ky eshte momenti qe ai hyn ne gjynah/mekaton, dhe vetem duke e njohur "gabimin" e tij atehere mund te beje paqe serish me TE PERGJITHSHMEN.. Sa here qe I Vecanti, pasi ka hyre prape te beje pjese ne TE PERGJITHSHMEN, ndjen ngacmimin per te treguar vlerat e tij si I vecante, atehere ai bie ne SKRUPULL nga i cili ai lirohet vetem duke u penduar apo duke braktisur veten e tij si I Vecanti ne TE PERGJITHSHMEN..


    Besoj se e kupton shume mire, per cfare behet fjale !!
    ky eshte ekzistencializmi, qe ka ekzistonte kohe para se Sartre te lindte..





    Citim Postuar mė parė nga Hendrix
    Ndersa John Calvin ne vepren e tij -Institucionet e fese se Krishtere- shkoi akoma edhe me tej me konceptin e tij te dyfisht te percaktimit te fatit “disa-thote ai-jane percaktuar per shpetim te perhershem dhe te tjeret per denim te perjetshem”..




    as nuk ja vlen fare te permendet John Calvin.. per mendimin tim, ai i krijoi fanatiket fetare, anembane.. Bile ai ishte, ne sens figurativ, Talebani i pare (por i krishtere) !!



    Citim Postuar mė parė nga Hendrix
    ...Edhe sot ne disa shkolla te krishterimit dhe islamit gjendja eshte e njejte.Por kjo ty nuk te jep te drejte ti paraqet ato me nje ironi aq ofenduese....


    mire, e pranoj.. bile kerkoj edhe ndjese, ndaj teje dhe te tjereve !! duke rilexuar ato qe kam shkruar kam patur sens agresiv (mbase dhe fyes!) ne te shprehur, por konsideroje vetem si nje tejkalim ne REAGIM qe kam ndjere kur lexova debatet midis Shqipetareve, qe konsideroheshin "te krishtere" dhe "muslimane".. aty jam "erresuar" nga absurditeti i grindjeve, duke qene te gjithe Shqiptare (!?).. keshtu qe une shpreha ate qe ndjej dhe mendoj, po me nje doze eksesive..





    Citim Postuar mė parė nga Hendrix
    ...Qeshtja e determinizmit dhe Vullneti I Lire eshte nder me te veshtirat per t’u zgjidhur teologjikisht,sepse ajo perfshine nje realitet qe e tejkalon dikotomine e arsyes diskutuese...


    Nuk besoj qe do te mundni ta zgjidhni ndonjehere.. Jane procese qe nuk shkojne me njeri - tjetrin qe ne nisje !!

    nejse, do te shkruaj dhe me gjate per te tjerat sepse lexova qe ke shkruar dicka interesante ne lidhje me "Skicim (dizenjimin) Hyjnor".. mbase do te kesh deshire ti shikosh njehere nga "lozha tjeter", por sapo te kem mundesi me te shumta..


    Citim Postuar mė parė nga Hendrix
    ps. Darwin,ai ka qene nje besimtare i forte.

    P.S : "Personalisht, nuk besoj ne asnje SHPALLJE (revelation).. Ndersa per "jeten e ardhshme" cdo njeri mund te gjykoje per veten e tij, midis mundesive konfliktuale te vaketa qe ka ajo".. Keto jane fjalet qe ka thene Charles Darwin, dhe megjithate per sqarim nick-u im nuk ka fare lidhje me Darwin natyralistin..
    Prektora

  3. #23
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar mė parė nga R2T
    E kam shkruar me perpara diku:

    Pra sipas teje, dikush te krijoi qe ti ta adhurosh. Pra te krijoi ty qe te ndihet me mire per veten e tij. Me nje fjale Zot egoist.
    Te thote, urdho kete bote, mund te besh c'te duash por po bere ate qe s'me pelqen mua do te te rraf. Une dua te behet keshtu, por te jap mundesine qe te besh dhe ashtu. Dhe po bere ashtu, megjithese isha une ai qe ta dha ate mundesi, une do te te ndeshkoj. Pra eshte Zot shpirtlig.
    Eshte Zot qe krijon nje fe, pastaj kerijon dhe nje fe tjeter, pastaj dhe 30 te tjera. Dhe te thote, tani zgjidh....ke 30 dyer te cila do hysh...kujdes se po hyre tek dera e gabuar do te te ndeshkoj...dhe keto dyer i krijova une vete, per te te ngatruar ty, dhe kenaqur shpirtin tim mizor...por ti zgjidh, po zgjodhe ti gabim eshte faji yt jo timi.
    Eshte Zot qe te frikeson. Bej keshtu se po nuk bere keshtu, do te ndeshkoj. Beso, se do te te vras, lutu se ndryshe do shkosh ne ferr, kthehu nga Qabja se ndryshe nuk quhet.
    Eshte Zot mosmirenjohes. Ti lutu, falu, beso ne mua, por po desha une te ndeshkoj te afermit e tu, per te provuar besimin tend eshte e drejta ime. Le ti bej une te afermit e tu te vuajne ti ki besim tek une, se per ty po e bej. le te ti mar nga jeta te afermit pa asnje arsye ti prape beso. Le ti jap une prosperitet atij qe nuk me njeh fare kush jam, ti mos e ki ziline prape vazhdo beso....


    "Is God willing to prevent evil, but not able? Then he is not omnipotent.
    Is he able, but not willing? Then he is malevolent.
    Is he both able and willing? Then whence come the evil?
    Is he neither able nor willing? Then why call him God?"




    .........
    Prektora

  4. #24
    Perjashtuar Maska e Ryder
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,160
    Darwin...kjo teme nuk esht ceshtje feje...duhet ta hapje te psikologjia me titull "Influenca e indoktrinimit qe njeriu ka pesuar gjate femijerise"...se s'ka shum rendesi feja...ashtu si e mbron nje polak katolicizmin e mbron edhe nje iranian islamizmin dhe nje tibetan budizmin...pse? Se kjo esht ideologjia qe kan trasheguar nga vendi i lindjes. Dhe meqe vendin e lindjes nuk e kan zgjedhur vete atehere vijme te titulli i sugjestionuar me lart.

  5. #25
    Darwin i dashur,
    pyetjet apo me mire dyshimet e tua per ekzistencen apo absurditetin e Zotit nuk jane as te reja e aq me pak te palogjikshme. Le ta zeme se ti ke te drejte: Zoti eshte absurd! Problemi eshte se e kunderta dmth pohimi i mosekzistences se tij eshte edhe me absurd se i pari. Te pranosh se bota eshte krijuar kot do te thote te pranosh edhe kotesine e ekzistences tende, arsye kjo qe ka cuar shume njerez te zgjuar ne vetevrasje. Pyetja jote e shtruar ndryshe eshte:A eshte bota absurde? Natyrisht qe kendveshtrimi absurd i botes eshte nje menyre artistike perjetimi per ata qe nuk e marrin veten seriozisht ose per ata qe mbeten ne kete pike si miza ne cerge. Nese vertet je kerkues ndaj se vertetes se fundit (pa u marre me pyetje cilimijsh nese Moisiu,Krishti apo Muhammedi jane rruga e drejte; ata thone te njejten gje me fjale te ndryshme) atehere duhet ta pyesesh veten se cfare do ndodhe me ty pas vdekjes.Jeta pas vdekjes eshte themeli i cdo feje apo besimi, i cfaredo kohe qofte ky.
    Ti do te thuash tani menjehere si cdo nihilist tjeter qe ka shkuar ne shkolle e i duket vetja i zgjuar:asgje,hic. Po a nuk eshte hici po aq absurd? A mund te me tregosh se cfare nenkupton me hicin ti? Duhet te pranosh se hici njihet po aq pak nga shkenca sa edhe Zoti, bile deshmite per kete te fundit jane shume me bindese.
    Eshte shume e thjeshte te shtrosh pyetje blasfemuese.Me e veshtire eshte te besosh dicka e eshte tipar i lindur i njeriut te kerkoje edhe pergjigjet e asaj qe nuk di (qe e dallon edhe ate nga kafshet me qe ra fjala te darwin-i). Nuk eshte turp te mos dish: turp eshte te besh si i ditur. Se ku i dihet, mbase Zoti nuk eshte absurditet e te pret ne anen tjeter te ngjarjes.Cdo i thuash pastaj? Kaq dita,kaq bera?Apo nuk e dija?
    Nejse: edhe ky tarafi tjeter qe na kercenon me ferrin e qe e merr cdo pyetje te natyrshme e me te cilen perballohet cdo njeri ne jeten e tij (pasi askush nuk lind besimtar po behet) si blasfemi e mekat te denueshem nuk eshte ne pozite me te mire se ti.Edhe ata nuk e dine e bejne sikur e dine.
    Zoti nuk eshte absurd. Absurde jeni ju.

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-09-2003
    Vendndodhja
    in her dreams
    Postime
    26
    Darwin pike se pari te siguroj qe e mendoj si ty....dhe te falemnerit qe more iniciativen per te shtruar kete teme pasi u be kohe qe mendoj por nuk kam pasur kohe qe ti bej nja 2 pytje besimtareve te forumit.E vetmja pike qe nuk jam dakort me ty eshte ideja qe mbi entitetit te quajtur Zot ti ve atdheun!!!Une do te vija NJERIUN pasi ai eshte qendra e gjithēkaje dhe sikur keta antare te nderuar te mos humbnin kohen duke i thurur Lavde diēkaje qe nuk shohin vetem me shpresen qe nje dite do te marrin ēMIMIN E MADH:"JETEN E PERJETSHME" dhe kete kohe ta shfrytezonin per te thelluar njohurite e tyre per shkencen sigursht qe sot shume pergjigje qe ato ja atribuojne Zotit do t'ja atribuonin biologjise e shkences.Sipas mendimit tim (personal e pa dashur te gjykoj asnje)feja eshte thjesht diēka qe njerez te dobet kapan per ti dhene pergjigje pyetjeve qe nuk arrine te shpjegojne.Vetem njerez te dobet mund te bejne luftra e te vrasin njerez ne emer te fese.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Tiras
    Anėtarėsuar
    10-05-2004
    Postime
    126
    Citim Postuar mė parė nga darwin
    ... do ta pyes "Perse ka patur nje popull te zgjedhur ?
    ..Perse duhet te te lutem ne arabisht, qe nuk eshte fare gjuha ime ?
    Kjo ishte ne sensin hipotetik.
    Po ne sensin hipotetik tokesor:
    Per te njejtat arsye dhe kritere qe lidhen me simpatine personale, karakterin, zellin, potencialin intelektual, etj. mbi baze te te cilave profesoret promovojne dhe rekomandojne studente te caktuar.

    Kurani eshte dhene ne arabisht dhe regjistruar sic eshte dhene. Ai nuk eshte liber narrativ si librat paraardhes. Rrjedhimisht, per te penguar sadopak subjektivizmin, interepretimin, dhe bindjen personale njerezore te perkthyesve ne krijimin e kontradiktve dhe ndasive fetare, qendrohet konform origjinalit ne arabisht.

    Ekspertet mund te pergjigjen me gjere ne te dy fushat.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Tiras : 12-09-2004 mė 10:02

  8. #28
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar mė parė nga Tiras
    Po ne sensin hipotetik tokesor:
    Per te njejtat arsye dhe kritere qe lidhen me simpatine personale, karakterin, zellin, potencialin intelektual, etj. mbi baze te te cilave profesoret promovojne dhe rekomandojne studente te caktuar.

    Kurani eshte dhene ne arabisht dhe regjistruar sic eshte dhene. Ai nuk eshte liber narrativ si librat paraardhes. Rrjedhimisht, per te penguar sadopak subjektivizmin, interepretimin, dhe bindjen personale njerezore te perkthyesve ne krijimin e kontradiktve dhe ndasive fetare, qendrohet konform origjinalit ne arabisht.

    Ekspertet mund te pergjigjen me gjere ne te dy fushat.

    Karakteri universal qe Kurani ka ose pretendohet qe ka, nuk shkon ne thelb me termat "kriteret, arsyet, simpatite.."
    Shpjegimi qe ke dhene per Kuranin eshte shume i drejte nga pikepamja hyjnore (pra Te vertetes ABSOLUTE dhe te PARISHIKUESHME !!). Por ne sens njerezor eshte absurditet qe "te jepet provim lenda e arabishtes" nga nje besimtar i cfaredoshem (qe fundja mund ta kete dhe tmerresisht te veshtire ta mesoje si gjuhe, apo nuk eshte menduar kjo?), dhe nuk mundet qe ai te lutet ne gjuhen e vet!! Te pakten mesa di une, te krishteret e lejojne nje gje te tille (hehe, bile edhe Janullatosi qe aq shume "na do te miren", ka qene i detyruar te belbezoje ne shqip!) dhe kjo me duket shume e drejte..


    Kam dhe nje pyetje, ne senset e gershetuara hipotetike Njerezore dhe Hyjnore :
    Cfare eshte menduar per, po marr nje shembull, indigjenet e xhungles se Amazones, qe zor se mund te dine qe "ka vetem nje Zot, dhe ai eshte i Gjithfuqishmi dhe i Gjithmeshirshmi".. Afermendsh i bie qe duhet te jeni Ju fetaret (jo ne sensin tend personal !!), qe keni per detyre ti hipni varkave dhe te shkoni e t'i ndriconi ata njerez te gjore. Njehere qe kam pyetur nje te krishtere me ka thene, se "ka gjera te Zotit qe ne nuk mund t'i pergjigjemi kurre, dhe qe i di vetem ai". A ka ndonje shpallje ne Kuran per kete problem dhe cfare detyre i shtron ai "lajmetareve", apo pergjigja eshte pak a shume e njejte ?? Nqs ka, do te kisha deshire ta lexoja ose thjesht mund ta vini si citim nga Kurani.

    p.s. do me vinte keq ne rast se do kujtonit se po pyes me mendjemadhesi !!
    Prektora

  9. #29
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar mė parė nga neo p
    Darwin pike se pari te siguroj qe e mendoj si ty....dhe te falemnerit qe more iniciativen per te shtruar kete teme pasi u be kohe qe mendoj por nuk kam pasur kohe qe ti bej nja 2 pytje besimtareve te forumit.E vetmja pike qe nuk jam dakort me ty eshte ideja qe mbi entitetit te quajtur Zot ti ve atdheun!!!



    pershendetje !
    Une nuk po ve atdheun mbi njeriun.. Une them qe atdheu duhet te jete gjeja me e rendesishme per ne, ne sensin e njerezve tane. Pra fjalet Atdhe dhe Komb Shqiptar per mua kane te njejtin kuptim. Prosperiteti dhe begatia e popullit tone duhet te jete objektivi primar per te cilen duhet te mendojme dhe punojme vazhdimisht.

    Kemi disa trauma shoqerore qe po behen karakteristika dalluese te shoqerise sone. P.sh. me shqeteson shume numri i vetvrasjeve qe kryhen ne Shqiperi, ku mbase mund te jemi ne vendet e para ne bote. Dhe motivi kryesor (ose besoj ne 90% te rasteve) eshte varferia. Kryesisht rastet po ndodhin ngaqe shpresa nuk ekziston me!! Dhe kur njeriu nuk e ndjen fare mbeshtetjen (per te mos thene ekzistencen!) e nje shteti i cili pergjigjet per te, fillon te kerkoje zgjidhje te tjera. Por edhe "ilacit te mirenjohur te fese" ka filluar t'i dale efekti. Do te na sjelle vetem grindje fetare (akoma ne shkalle te vogel fatmiresisht, por shqetesues eshte fakti qe ka lindur!).

    Personalisht per mua, zoti nuk eshte nje "zgjidhje e keshillueshme" per ne..




    Citim Postuar mė parė nga neo p
    Une do te vija NJERIUN pasi ai eshte qendra e gjithēkaje dhe sikur keta antare te nderuar te mos humbnin kohen duke i thurur Lavde diēkaje qe nuk shohin vetem me shpresen qe nje dite do te marrin ēMIMIN E MADH:"JETEN E PERJETSHME" dhe kete kohe ta shfrytezonin per te thelluar njohurite e tyre per shkencen sigursht qe sot shume pergjigje qe ato ja atribuojne Zotit do t'ja atribuonin biologjise e shkences.


    AMEN !!!




    Citim Postuar mė parė nga neo p
    Sipas mendimit tim (personal e pa dashur te gjykoj asnje)feja eshte thjesht diēka qe njerez te dobet kapan per ti dhene pergjigje pyetjeve qe nuk arrine te shpjegojne.Vetem njerez te dobet mund te bejne luftra e te vrasin njerez ne emer te fese.


    Edhe per mua personalisht feja eshte nje komfort spiritual per ata qe e kerkojne ne ate menyre. Persa i perket luftrave, keto raste i gjen neper bote, sepse FATMIRESISHT, "intoksimi" nuk ka qene dhe aq i forte ne Shqiperi. Dhe deri me sot, nuk kam degjuar per besimtare shqiptare qe kane vrare dike ose jane vrare me njeri-tjetrin "ne emer te fese"..

    E them ne sensin se kjo eshte ajo qe me intereson ne rradhe te pare. Duhet te me besosh, qe ne rast se koncepti i zotit do te sherbente per progresin tone, per mua personalisht mund t'i kendonin "atij" edhe 24 ore ne dite.
    Kurse persa na perket neve (Jo-besimtareve !), eshte shume e veshtire, qe Jo-Besimtaret te perfytyrohen (nga besimtaret) si njerez qe jane te afte te besojne ne miresine e shpirtit njerezor, por vazhdimisht perfytyrohen si te semure mendore, perverse, me nje fjale jane njerez qe "kane dicka mangut ne sens shpirteror ose mendor"..
    Dhe nuk ke c'te thuash, perderisa "jemi te yshtur nga djajte"..
    Prektora

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-09-2003
    Vendndodhja
    in her dreams
    Postime
    26
    Dhe ti e di o Darwin qe nuk jane djajte qe shtyjne njerez si puna jone po eshte llogjika natyrore e gjerave,llogjika e pa indoktrinuar nga konceptet mesjetare te te parit te gjera ve qe na rrethojne qe kane miqte tane qe besojne ne Zot.Besoj se edhe ti je gjetur perballe njerezish qe te pyesinush e krijoi Boten?Kush i krijoi njerezit?Kush e krijoi Universin?Jane pyetje qe ato qe besojne i pergjigjen me te njejten thjeshtesi qe u pergjigjnin parardhesit e tyre kur kishin perpara nje te semure:ZOTI!Me pas mendja njerezore evoloi dhe kuptoi qe semundjet nuk i sjell Zoti po kane nje baze biologjike.Keshtu shpresoj qe mendja njerezore do te evoloi dhe pas disa vitesh do te mund ti japim pergjigje edhe ketyre pyetjeve!

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e Tiras
    Anėtarėsuar
    10-05-2004
    Postime
    126
    Citim Postuar mė parė nga darwin
    Karakteri universal qe Kurani ka ose pretendohet qe ka, nuk shkon ne thelb me termat "kriteret, arsyet, simpatite.."

    Kam dhe nje pyetje, ne senset e gershetuara hipotetike Njerezore dhe Hyjnore :
    Cfare eshte menduar per, po marr nje shembull, indigjenet e xhungles se Amazones, qe zor se mund te dine qe "ka vetem nje Zot, dhe ai eshte i Gjithfuqishmi dhe i Gjithmeshirshmi".. Afermendsh i bie qe duhet te jeni Ju fetaret ..
    “Kriteret, arsyet etj” i kisha radhitur ne pergjigje te meditimit tuaj mbi pse-ne e popullit te zgjedhur.

    Kam pershtypjen se provimi arabishtes nuk eshte I domosdoshem pasi kurani lexohet/eshte perkthyer edhe ne shqip duke ruajtur gjithmone referimin origjinal ne arabisht. Por ky, sic kam postur me pare nuk eshte problem i ri i fese.

    Sjellja e xhunglave te Amazonave nuk qarteson gje ne temen mbi “absurditetin e Zotit”-termi juaj. Perkundrazi, konfuzioni rritet me dy parametra me shume, me ate te civilizimit, dhe kujdestarine hipotetike (ku s’keni sqaruar organin/identitetin te cilit I referoheni) mbi fatet e njerezezve te botes.

    Po I jap kete pergjigje tentative. “Civilizimi” eshte term relativ. Le te themi p.sh. qe Evropianet mendonin qe Inkasit ishin te pacivilizuar, ose qe greket I quanin trojanet barbare. Eshte teme tjeter (deri diku e prekur ne forum) ne se eskziston, dhe cila eshte lidhja shkak- pasoje e besimit kundrejt civilizimit.
    Sa per besimin, ky eshte nje akt individual modestie, midis njeriut dhe Krijuesit. As nje lajmetar, qofte edhe i mveshur me fuqi hyjnore, nuk mund te nderhyje e ndryshoje vendosmerine individuale per te ndjekur rrugen e besimit apo mosbesimit.

    Besimi mono/politeist I indigjeneve te Amazones, si zor te kete konsekuence per te cilindo nga ne, ne vendimet tona. Por ju mund te shkoni me sugjerimin modest te - neo p- “…. mendja… do te evoloi dhe pas disa vitesh do te mund ti japim pergjigje edhe ketyre pyetjeve!”

  12. #32
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar mė parė nga Tiras
    “Kriteret, arsyet etj” i kisha radhitur ne pergjigje te meditimit tuaj mbi pse-ne e popullit te zgjedhur.

    Kam pershtypjen se provimi arabishtes nuk eshte I domosdoshem pasi kurani lexohet/eshte perkthyer edhe ne shqip duke ruajtur gjithmone referimin origjinal ne arabisht. Por ky, sic kam postur me pare nuk eshte problem i ri i fese.

    Sjellja e xhunglave te Amazonave nuk qarteson gje ne temen mbi “absurditetin e Zotit”-termi juaj. Perkundrazi, konfuzioni rritet me dy parametra me shume, me ate te civilizimit, dhe kujdestarine hipotetike (ku s’keni sqaruar organin/identitetin te cilit I referoheni) mbi fatet e njerezezve te botes.

    Po I jap kete pergjigje tentative. “Civilizimi” eshte term relativ. Le te themi p.sh. qe Evropianet mendonin qe Inkasit ishin te pacivilizuar, ose qe greket I quanin trojanet barbare. Eshte teme tjeter (deri diku e prekur ne forum) ne se eskziston, dhe cila eshte lidhja shkak- pasoje e besimit kundrejt civilizimit.
    Sa per besimin, ky eshte nje akt individual modestie, midis njeriut dhe Krijuesit. As nje lajmetar, qofte edhe i mveshur me fuqi hyjnore, nuk mund te nderhyje e ndryshoje vendosmerine individuale per te ndjekur rrugen e besimit apo mosbesimit.

    Besimi mono/politeist I indigjeneve te Amazones, si zor te kete konsekuence per te cilindo nga ne, ne vendimet tona. Por ju mund te shkoni me sugjerimin modest te - neo p- “…. mendja… do te evoloi dhe pas disa vitesh do te mund ti japim pergjigje edhe ketyre pyetjeve!”


    po mundohesha te perceptoja me mire, Gjithdashurine e zotit ndaj krijesave te tij !! pra po e shperndaja gjeografikisht per te kuptuar me shume, se cfare eshte shkruar edhe mbi me nje individ indigjen ne Amazone..
    Dhe gjithashtu e di fare mire qe Kurani eshte perkthyer ne shqip, sepse e kam dhe une nje kopje. Por me duket se ne asnje menyre nuk mund t'i drejtohesh Fuqise Hyjnore ne gjuhen tende kur lutesh, apo jo ??
    Prektora

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Tiras
    Anėtarėsuar
    10-05-2004
    Postime
    126
    Citim Postuar mė parė nga darwin
    Por me duket se ne asnje menyre nuk mund t'i drejtohesh Fuqise Hyjnore ne gjuhen tende kur lutesh, apo jo ??
    Ka interes edhe per mua te di se ku thuhet keshtu?

  14. #34
    dEaD rAceR Maska e unreal
    Anėtarėsuar
    02-04-2003
    Postime
    528
    "Ne e zbritėm atė [Kur'an] arabisht,ashtu qė ju ta kuptoni"

    Shih ti c'fare absurdi!?

    Ndoshta edhe jo,mqs All-llahu flet vetem arabishten,atehere absurditeti s'ka vend ketu!

    Darwin

    Ju pershendes

    Edhe mua me mundon kur lexoj,apo ndegjoj shqiptaret duke u kacafytur n'mes veti,per cka?
    Per perralla!

    ika mos t'e prishi kualitetin e shkrimeve tua

    c'do te mire.

  15. #35
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anėtarėsuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Citim Postuar mė parė nga unreal
    "Ne e zbritėm atė [Kur'an] arabisht,ashtu qė ju ta kuptoni"

    Shih ti c'fare absurdi!?

    Ndoshta edhe jo,mqs All-llahu flet vetem arabishten,atehere absurditeti s'ka vend ketu!

    Darwin

    Ju pershendes

    Edhe mua me mundon kur lexoj,apo ndegjoj shqiptaret duke u kacafytur n'mes veti,per cka?
    Per perralla!

    ika mos t'e prishi kualitetin e shkrimeve tua

    c'do te mire.
    Ti ke bere ndonje mesim gjuhe .Me trego me cfare merren vesh njerzit dhe pse eshte e domososhme qe te jete nje gjuhe nderkombetare ne kohen e sotme.Me thuaj pak cilesite qe nje gjuhe duhet te kete ne mynyre qe ajo te jete cilesore apo duhet te jete pushtuese.Pikerisht gjuha arabe zbriti kurani per popullin arabdhe per gjithe njerzimin por vendi ku zbriti kurani ishte arabia.Zoti thote ne kuran qe ne cdo populli (dhe atij shqiptar) i kemi derguar profet por me pare.Zoti e mbylli zbritjen e profecive per ti bere te ditur njerzve qe po afron shkatarrimi i kesaj gjithsie dhe kalimi ne boten te cilet ju e doni shume dhe e keni ndritur me veprat e tuaja me shume "kualitet".Ate dite qe njeriu do ta mallkoje veten e tij me gjuhen e tij cila do qofte ajo.

    Allahu thote ne kuran qe ne krijuam popuj dhe fise ne mynyre qe te njiheni me njeri tjetrin.Pse ne pranojme globalizimin dhe gjuhen anglishte si gjuhe nderkombetare dhe kur vjen puna se pranojme gjuhen arabe si gjuhe qe erdhi profeti i fundit per gjithe njerzimin dhe per xhindet.
    Pastaj Zoti nga roberit e tij zgjedh ate qe do mos doni te ishit ju profete.Ju jeni vetem ndjekes se ne mendime dhe vepra te njerzve te tjere qe padyhim skane qene me te zgjuar se keto profete.Ju ndiqni darvinin marksin , e shume filozofe kur qyteterimet ei formuan keto profete kur dituria qe moren keto filozofe eshte trashegimi e ketyre profeteve po keshtu morali virtyti dhe e mira.Vazhdoni jetoni derisa vdekja sdo iu pyese me per gjuhen qe flsini por per ate qe thate dhe vepruat sipas udhezimit tuaj ateist apo atij besim njehsues ne Zotin.
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  16. #36
    dEaD rAceR Maska e unreal
    Anėtarėsuar
    02-04-2003
    Postime
    528
    Citim Postuar mė parė nga altini55
    Ti ke bere ndonje mesim gjuhe .Me trego me cfare merren vesh njerzit dhe pse eshte e domososhme qe te jete nje gjuhe nderkombetare ne kohen e sotme
    Gjuha qe perdoret sot ne mbare boten eshte gjuha angleze,bile njihet edhe si gjuha e biznisit!
    Ajo se c'fare kam cituar nga Kur'ani kuptohet si "Zoti zbriti Kur'anin ne gjuhen arabe,per arab".Jo per shqiptar,gjerman,angleze etj!
    Pse Zoti paisi vetem keta me libra?
    Pse Zoti nuk paisi me libra hyjnor civilizimet me te vjetra te planetit?
    U dasht vetem arabet dhe cifutet te paisen me libra,apo ku qendron problemi!?
    Thjeshte,pse njeriut i duhet t'i lutet dhe falet Zotit (All-llahut) arabisht?
    Ke ndegjuar ndonjehere hoxhen shqiptar t'e therret zerin nga minarja ne gjuhen shqipe?
    JO.
    Pse jo?
    Sepse Zoti kupton vetem arabishte.


    Me thuaj pak cilesite qe nje gjuhe duhet te kete ne mynyre qe ajo te jete cilesore apo duhet te jete pushtuese.Pikerisht gjuha arabe zbriti kurani per popullin arabdhe per gjithe njerzimin por vendi ku zbriti kurani ishte arabia.
    Nuk jam gjuheter,por nje e di sigurte!
    Ka se paku 50 gjuhe te cilat jan me te bukura dhe me te pasura se gjuha arabe.
    Filluar nga gjuha shqipe,italishtja,anglishtja and so on...

    A s'kishte Zoti ink dhe leter t'i zbres c'do populli nga nje Kur'an por iu desht t'i "mundoi" arabet te perhapin fene me te "mire"?


    Zoti thote ne kuran qe ne cdo populli (dhe atij shqiptar) i kemi derguar profet por me pare.Zoti e mbylli zbritjen e profecive per ti bere te ditur njerzve qe po afron shkatarrimi i kesaj gjithsie dhe kalimi ne boten te cilet ju e doni shume dhe e keni ndritur me veprat e tuaja me shume "kualitet".Ate dite qe njeriu do ta mallkoje veten e tij me gjuhen e tij cila do qofte ajo.
    Zoti ne Kur'an s'ka fare njohuri per popullin Shqiptar!
    Mos u tall me veteveten.
    Deri me sot nuk ndegjova shqipetarve Zoti t'ua kete derguar ndonje profet.
    Ne Kur'an flitet per arab,cifut dhe dy tri fise te tyre.,por jo per ne.
    E pra,ne jemi aq te vjeter sa qe historia na gjeti aty ku jemi sot.por per cudi,liber hyjnor nuk muarem nga Zoti,por nga pushtuesi Turk qe ia pame sherrin me se 500 vjet.


    Allahu thote ne kuran qe ne krijuam popuj dhe fise ne mynyre qe te njiheni me njeri tjetrin.Pse ne pranojme globalizimin dhe gjuhen anglishte si gjuhe nderkombetare dhe kur vjen puna se pranojme gjuhen arabe si gjuhe qe erdhi profeti i fundit per gjithe njerzimin dhe per xhindet.
    Anglishten po e pranojme si gjuhe sepse anglishtja po futet me mjete,teknologji dhe shkence,jo me perralla.
    Sikur t'ishte arabishtja gjuhe qe Zoti e don me se shumeti,atehere i tere njerzimi do e fliste.

    Pastaj Zoti nga roberit e tij zgjedh ate qe do mos doni te ishit ju profete.Ju jeni vetem ndjekes se ne mendime dhe vepra te njerzve te tjere qe padyhim skane qene me te zgjuar se keto profete.Ju ndiqni darvinin marksin , e shume filozofe kur qyteterimet ei formuan keto profete kur dituria qe moren keto filozofe eshte trashegimi e ketyre profeteve po keshtu morali virtyti dhe e mira.Vazhdoni jetoni derisa vdekja sdo iu pyese me per gjuhen qe flsini por per ate qe thate dhe vepruat sipas udhezimit tuaj ateist apo atij besim njehsues ne Zotin.
    Filozofet dhe shkenctaret qe hedhen poshte ideologjite fetare i dhane njerzimit me se shumeti.
    Feja c'dohere mundohet t'e mbaje njeriun te mbyllur.Te mvarur nga ajo.C'dohere i mban fjalime per ate jeten tjeter.E ben te beson nga frika,jo nga dashuria.

  17. #37
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anėtarėsuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Citim Postuar mė parė nga Darvin
    Altin !!

    ...propozoj nje muaj "paqe"..

    do te jete me mire per te gjithe !!
    Une ne Paqe(Islam) jam gjithe jeten.E mira e te gjitheve eshte ne ate cka perfitojme ne diskutimet dhe dialogjet tona.



    Gjuha qe perdoret sot ne mbare boten eshte gjuha angleze,bile njihet edhe si gjuha e biznisit!
    Ajo se c'fare kam cituar nga Kur'ani kuptohet si "Zoti zbriti Kur'anin ne gjuhen arabe,per arab".Jo per shqiptar,gjerman,angleze etj!
    Pse Zoti paisi vetem keta me libra?
    Pse Zoti nuk paisi me libra hyjnor civilizimet me te vjetra te planetit?
    U dasht vetem arabet dhe cifutet te paisen me libra,apo ku qendron problemi!?
    Thjeshte,pse njeriut i duhet t'i lutet dhe falet Zotit (All-llahut) arabisht?
    Ke ndegjuar ndonjehere hoxhen shqiptar t'e therret zerin nga minarja ne gjuhen shqipe?
    JO.
    Pse jo?
    Sepse Zoti kupton vetem arabishte.
    Gjuha angleze perdoret sot me shume ne bote se eshte gjuha e kolonizatireve angleze jo sepse kjo gjuhe eshte me e mira por sepse anglia pushtoj me shume vende .Nese do pyesesh nje gjuhetar dhe do ta pyesesh kush eshte gjuha me e mire e planetit une te them vetem kete qe gjuha ka disa vecori dhe sipas saj shikohet dhe kultura e ne populli.Sa me shume fjale e shprehje te kete nje gjuhe aq me e pasur dhe me e mire eshte ajo per te shprehur situata dhe mendime sa me qarte.Shumica e gjuheve ne bote i mungon ajo vecori qe ka arabishtja jo sepse eshte gjuha e kuranit por sepse eshte fakt se ajo ka nje fjalor fjalesh prej 4 000 000 fjalesh.Mjafton vetem kjo si fakt per te then qe ajo eshte me e mire.Psh ne shqip dites dhe nates nuk i gjen dot emer qe i bashkon keto te dyja.Pra ka mungese fjalori dhe gjuhet e tjera shume fjale i kane te huazura sidomos shqipja nga latinishtja.Megjithate Zoti thote ne kuran qe sduhet ti shajme gjuhet sepse "ato i ak krijuar Ai" qe njerzit te dallohen ne kombe dhe te kumunikojne me njeri tjetrin.Po keshtu profeti Muhamed a.s ka motivuar besimtaret muslimane deri ne fund te botes per te mesuar shume gjuhe te huaj ne nje hadith ku thote.
    Kush meson gjuhen e nje populli ai eshte mbrotur prej atij populli.

    Nga argumentet e Tij ėshtė krijimi i qiejve e i tokės, ndryshimi i gjuhėve tuaja dhe i ngjyrave tuaja. Edhe nė kėtė ka argumente pėr njerėz [Kaptina Er-Rrum, 22].

    26:195.
    (Tė shpallėm) Me gjuhė tė kulluar arabe.


    Edhe pse Allahu i Madhėrishėm gjuhėn e ka krijuar mjet themelor komunikimi mes njerėzve dhe lehtėsim pėr marrėveshje dhe mirėbesim, nė ajetin e pėrmendur nė fillim tė kėtij artikulli gjuhėn e konsideroi prej begative mė tė ēmuara qė ia ka falė njerėzimit dhe e definoi si njė nga argumentet e madhėrisė sė Tij, dhe njėkohėsisht shprehje e nivelit kulturor dhe intelektual tė njeriut, shprehje e emancipimit individual dhe kolektiv, poashtu koha nė tė cilėn jetojmė konsiderohet kohė e komunikimit, lidhjeve dhe kontaktit, bota progresive flet pėr lehtėsimin sa ma tė madh tė lėvizjes dhe komunikimit tė njerėzve, mbrojtjen e pa kontestueshme tė tė drejtave dhe lirive tė njeriut.

    PSe Zoti paisi vetem ato me libra dhe jo dikend tjeter eshte puna dhe dituria e tij pse?Por ndoshta ka urtesi ne kete percaktim.

    Psh une kam pare se Zoti e pruri shpalljen tek populli arab i cili ne ate khe nuk kishte civilizim dhe kulture sikurse kishin popujt Greke ,Latin dhe Perse pikerisht kete e shikoj si mrekulli sepse shikj fene kur ka hyre tek keto vende psh ne greqi eshte bashkuar feja me kulturen e tyre.Psh mitologjia grek me fene krishtere po keshtu dhe ne iran ose persine e dikurshme i kane bere shume shnderrime islamit te vertete.

    Zoti i di gjithe ghuhet e botes se ai i ka krijuar ato duke e frymezuar njeriun per ket gjuhe.Mos je ti apo Zoti ai qe e ben foshnjen te flase dhe te kuptoje dhe te memorizoje fjalet qe ne djep.Allahu e di gjuhen e milingones gjuhen e kafsheve dhe engjejve xhindeve njerzve te gjithe krijesave ne nje fragment seconde ai i degjon te gjithe krijesat dhe asnjera nuk i perzihet dhe arrin ti degjoje pavrsisht nga zeri intonacioni dialekti timbri toni qe ato kane .E kunderta ndodh me njeriun i cili se degjon dot zhurmen e milingones kur ecen.
    17:44.
    Lartmadhėri tė merituar i shprehin Atij shtatė qiejt e toka dhe ēka ka nė to, e nuk ka asnjė send qė nuk e madhėron (nuk i bėnė tesbihė), duke i shprehur falėnderim Atij, por ju nuk kuptoni atė madhėrim tė tyre (pse nuk ėshtė nė gjuhėn e tuaj). Ai ėshtė i butė dhe fal shumė.

    27:16.
    E Sulejmani e trashėgoi Davudin dhe tha: "O njerėz, ne kuptojmė gjuhėn e shpendėve e na shtė dhuruar nga gjithēka, e, vėrtet ky ėshtė shpėrblim i qartė".


    Nuk jam gjuheter,por nje e di sigurte!
    Ka se paku 50 gjuhe te cilat jan me te bukura dhe me te pasura se gjuha arabe.
    Filluar nga gjuha shqipe,italishtja,anglishtja and so on...

    A s'kishte Zoti ink dhe leter t'i zbres c'do populli nga nje Kur'an por iu desht t'i "mundoi" arabet te perhapin fene me te "mire"?
    Ti kurt te behesh gjuhetar me thuaj se ka 50 gjuhe me te mira por kur nuk di cilesite dhe vecorite e gjuheve per te qene te mira atehere mos fol pa argumenete perndryshe mi jep argumentat pse jane me te mira nese je i afte ta besh.Zoti desh ta zbriste kuranin ne gjuhen arabe qe njerzit te bashkohen ose globalizohen ne nje fe te vetme dhe mos kene percarje midis tyre.Ate globalizim qe ti shikon se predikohet sot feja islame e ben vit per vit ne haxh.Ka dy mundesi qe njerzit te merren vesh.Ose te jene te nje populli me te njejten gjuhe ose njeri prej tyre te dije gjuhen e tjetrit.Meqe popujt kane gjuhe te ndryshme atehere Allahu e zbriti kuranin ne gjuhen arabe gjuhe e kulluar e ka quajt per shkak te vecorive te saj gjuhesore dhe keshtu muslimanet te mrren vesh dhe te komunikojne me kete gjuhe te perbashket fetare pa i humbur gjuhet e tyre si popull .Nese do kishte bere secilit popull me nje kuran ne gjuhen e tij atehere nuk do kishte bere thirrje per bashkim dhe globalizim te njerzve pa dallim gjuhe kombi ose rrace por shqiptaret muslimane do ziheshin me turqit dhe domethenia e kuranit nuk do ishte e njejte ne cdo gjuhe per shkak se nje gjuhe nuk i ka ne fjalorin e saj disa fjale te cilat te pershkruajne nje ngjarje ose dukuri.Pra Shqipja ka mungese te theksuar fjalori nese do pyesesh nje perkthyes se ka veshtirsi ne perkthime te gjuhes angleze psh do te thote se ka fjale angleze te cilat ne shqip nuk perkthehen.Pra kjo do te sillte percarje te njerzve dhe atehere feja nuk do ishte universale dhe bashkuese po do behej shkak per nacionalizem gjuhesor.

    Zoti ne Kur'an s'ka fare njohuri per popullin Shqiptar!
    Mos u tall me veteveten.
    Deri me sot nuk ndegjova shqipetarve Zoti t'ua kete derguar ndonje profet.
    Ne Kur'an flitet per arab,cifut dhe dy tri fise te tyre.,por jo per ne.
    E pra,ne jemi aq te vjeter sa qe historia na gjeti aty ku jemi sot.por per cudi,liber hyjnor nuk muarem nga Zoti,por nga pushtuesi Turk qe ia pame sherrin me se 500 vjet.


    Dituria e Zotiti rreth krijesave nuk eshte vetem dituria qe ai ka treguar ne kuran.

    Gjeja e pare qe krijoi Allahu ishte lapsi dhe pastaj i tha shkruaj cdo te ndodhe deri ne diten e kijametit.Dhe keto u shkruajten ne librin Leuhi Mahfudh .Nje pjese e ketij libri eshte Kurani i madheruar qe zbriti ne naten e kadrit ne qiellin e dynjase pastaj i zbriti profetit Muahemd pjese pjese.Pra jo cdo gje eshte shenuar ne kuran.Allahu thote ne kuran qe nuk ka gjethe qe bie ne toke dhe Zoti mos e dije dhe cdo gje eshte e shenuar ne evidenca te sakta.

    6:59.
    Ēelėsat e fshehtėsive janė vetėm te Ai, atė (fshehtėsinė) nuk e di kush pos Tij. Ai e di ēka ka nė tokė dhe nė det, Ai e di pėr ēdo gjeth qė bie dhe s'ka kokėrr nė thellėsi tė tokės, s'ka tė njomė dhe s'ka tė thatė qė nuk ėshtė (shėnuar) nė librin e qartė (Levhi Mahfudh).


    Anglishten po e pranojme si gjuhe sepse anglishtja po futet me mjete,teknologji dhe shkence,jo me perralla.
    Sikur t'ishte arabishtja gjuhe qe Zoti e don me se shumeti,atehere i tere njerzimi do e fliste.
    Dakort jam qe anglishtja ka zene vend si gjuhe teknologjike dhe skam pike kundershtimi por kjo sdo te thote se nga ana shkencore gjhuhesore ajo eshte gjuha me e mire.Duhet te merresh me studimin e linguistikes qe te pohosh dicka te tille.Mbi nje milarde njerez sot e bote kane njohuri te gjuhes arabe .Sigurisht muslimanet .


    Filozofet dhe shkenctaret qe hedhen poshte ideologjite fetare i dhane njerzimit me se shumeti.
    Feja c'dohere mundohet t'e mbaje njeriun te mbyllur.Te mvarur nga ajo.C'dohere i mban fjalime per ate jeten tjeter.E ben te beson nga frika,jo nga dashuria.
    Me thuaj nje filozof qei ka dhene njerzimit me se shumti se nje profet.Me thuaj vetem nje dhe do ta kuptosh se kot ja ke fut.

    Shpesh e forum flitet qe shkenca qendron sot ne duart e kristianeve ose ateisteve dhe pse jo ne krahun e muslimaneve.Teknologjia dhe shkenca nuk jane gjera qe lindin ne cast ato ndihmohen nga ligje te cilat e kane fillesen e tyre qe ne fillim te njerzimit.Nuk mund te themi meqe amerikanet jane me te mire ne shkence jane poopulli me i mire sot ne bote sic thojne disa injorante ketu ne forum duke harruar se shkenca ndodhmohet nga ligjet qe jane zbuluar ne kohe te ndryshme.Sic eshte teorema e pitagores sic jane busulla dhe shpikur prej muslimaneve po keshtu shume ligje dhe zbulime jane bere ne kohe te ndryshme.Nuk mund tia dedikosh 100% sot suksesin teknologjik vetem nje shteti pa harruar kontribuesit e koherave te ndryshme dhe e religjoneve te ndryshme qe kane dhene kontribut ne shkence.Pikerisht permbledhja e bashkimi i te gjithe ketyre zbulimeve dhe perdorimi ne kohen e sotme eshte performanca shkencore qe njerzimi ka arrit sot.

    Kurani eshte aq madheshtor sa nuk gjendet pyetje njerzore dhe mos e kete brenda tij pergjigjen.
    41:44.

    Sikur Ne ta bėnim Kur'anin nė gjuhė tė huaj, ata do tė thoshin: "Pėrse nuk janė ajetet e tij tė kuptueshme (tė shkoqitura), a ėshtė ai (Kur'ani) nė gjuhė tė huaj, kurse ai (pejgamberi) ėshtė arab?" Thuaj: "Ai ėshtė pėr besimtarėt udhėzues e shėrues. E ata qė nuk besojnė nė veshėt e tyre kanė shurdhim, dhe ai pėr ta ėshtė verbėrim. Tė tillėt janė sikurse thirren prej njė vendi tė largėt e nuk dėgjojnė".




    Citim Postuar mė parė nga iliria e para
    Ne Kuranin dim ta lexojme por nuk kuptojme pse po ndodhe e kunderta? Si ka mundesi qe Allahu te lene Ameriken dhe Izraelin te luajne mace e mi me tere boten?
    Edhe se fundi, si ka mundesi qe Allahu e lejon shejtanin te veprojne kunder Tij dhe krijesave te Tij?
    Nuk eshte argument meqe nje popull sulmon nje popull atehere Zoti eshte me te mundurin sepse kjo jete nuk eshte banesa e fundit e njeriut qe ne te gjykojme meqe ky vdiq para meje ose u sulmua para meje atehere eshte me i keq se une.Sepse nuk eshte argument nes nje hajdut te hyn ne shtepi te vjedh dhe ai te jete me i mire se ty ose Zoti mos jete e mos te ndihmoje ty ne kete rast.Porse cdo gje ka kohen e saj .Nuk ishte serbi me i mire dhe me i bekuar se shqiptaret meqe luajti si macja me miun me shqiptaret dhe popujt e tjere kroate dhe boshnjake.Pikerisht kjo eshte sprova qe sprovohen te drejtet dhe mbrotesit e tyre qe Zoti ti japi scilit ate qe meriton te drejtit ti japi grade te larte ne xhenet me shehid lluk dhe mizori ta denoje ne zjarr.

    :186.
    Ju patjetėr do tė sprovoheni si nė pasurinė tuaj, si nė vetėn tuaj, madje do tė dėgjoni ofendime tė shumta prej atyre qė u ėshtė libri para jush, e edhe prej idhujtarėve, po nė qoftė se duroni dhe ruheni, ajo ėshtė gjėja mė vendimtare.

    7:141.
    Pėrkujtoni (o beni israil) kur Ai ju shpėtoi prej popuulit tė faraonit, qė u shtroi mė tė keqen mundim, ua mbyti djemt tuaj, ua la tė gjalla gratė tuaja. E ju me kėto ishit nė sprovė tė madhe nga Zoti juaj".
    14:6.
    (pėrkujto) Kur Musai i tha popullit tė vet: "Pėrkujtonie dhuntinė e All-llahut ndaj jush; kur ju shpėtoi prej rrethit tė faraonit qė ju shijonin dėnimin mė tė shėmtuar, ju mbytnin bijtė tuaj, e lėnin gratė tuaja tė jetojnė. Nė ato kishit sprovė tė madhe nga Zoti juaj."

    16:92.
    Mos u bėni (nė ēėshtjet e betimit) si ajo (grua) qė e prish tjerrin e saj pasi tė ketė dredhur fort, e t'i bėni betimet tuaja dredhi (mashtrim) mes jush, pėr shkak se njė popull ėshtė mė i madh se tjetri. All-llahu vetėm ju sprovon me kėtė, e nė ditėn e gjykimit Ai gjithsesi do t'ju sqarojė atė gjė rreth tė cilės kundėrshtoheshit
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  18. #38
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Allahu thote ne kuran qe nuk ka gjethe qe bie ne toke dhe Zoti mos e dije dhe cdo gje eshte e shenuar ne evidenca te sakta.

    pra, pak a shume Allahu po shikon nje DVD qe ka kohe qe e ka krijuar vete..
    DVD-ja eshte ekzistenca jone ne kete rast.


    Kuptimi i te shtypurit PLAY ne butonin e telekomandes hyjnore qe mundeson shikimin e "ketij filmi" (po e quajme keshtu he per he) kush eshte.... ?????!!!!!

    (une nuk mundem te gjej dot. ju? )
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 21-10-2004 mė 21:22
    Prektora

  19. #39
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anėtarėsuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Mos do ta pyesesh ti Zotin kur te vdesesh apo do te pyesi Zoti ty?

    Mos llogjiko sikur je ti Zoti dhe e ven veten tend kur llogjikon se cfare ben Zoti.Je njeri dhe shiko detyrat qe tu kane caktuar ty si njeri dhe mos u merakos per punet e Zotit sepse Ai eshte vete i dituri per ate qe ben dhe ti si mikroskopik qe je nuk i jep dot mend atij qe te dhja mend dhe tru dhe fuqi ty.

    Edhe nese Zoti e ben ate qe thua ti cfitove ti si njeri nga kjo gje.Pra pikerisht detyra jote eshte te zbatosh detyrat e tua per te cilat ja obliguar dhe jo te merresh se cben Zoti sepse je krijese shume e vogel per te llogjikuar fuqine dhe qenien e tij dhe diturine tij.Nuk e di cju kap kjo arrgogance j ateisteve krijesa poshte 2 metrash krijesa me vellim me te vogel se ne meter kub me nje tru qe smund te beje kater levizje menjehere me nje zemer qe se komnadon dot me nje shikim qe si kalon 800 metra me nje degjim qe si kap te gjitha zhurmat qe degjohen ne toke me nje mendje qe si kupton gjithcka dhe qe lind i paditur dhe gjate jetes arsimohesh duke marre nje pike je ne oqeanin e diturise njerzore .Nuk e di me ke jeton ti darvin me milingonat qe te duket vetja kaq i madh dhe arrogant sa do te barazohesh me Zotin kur mendon dhe poston.
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  20. #40
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar mė parė nga altini55
    Mos do ta pyesesh ti Zotin kur te vdesesh apo do te pyesi Zoti ty?

    Po kjo nuk ka lidhje o njeri.. Une " shikuarjen DVD-se" ( e pranoj qe ishte shembull banal !) e permenda si arsyetim i thjeshte dhe krahasova me Teizmin qe pershkruhet ne librat tuaj te shenjte.

    Une nuk e kuptoj pse vertet cdo gje e klasifikoni sipas bindjeve tuaja..Thjesht ekzistenca jone do te mbaroje. Eshte e dhimbshme, por eshte vete procesi i jetes. Keshtu qe nuk e kuptoj pse duhet te kete seance pyetjesh. Apo prej faktit qe njeriu nuk mund te pranoje dot idene, se "kjo ishte" ?
    Ju e mendoni si te papranueshme idene.. Nuk duhet patur frike, sepse eshte proces natyror.



    Citim Postuar mė parė nga altini55
    Mos llogjiko sikur je ti Zoti dhe e ven veten tend kur llogjikon se cfare ben Zoti.Je njeri dhe shiko detyrat qe tu kane caktuar ty si njeri dhe mos u merakos per punet e Zotit sepse Ai eshte vete i dituri per ate qe ben dhe ti si mikroskopik qe je nuk i jep dot mend atij qe te dhja mend dhe tru dhe fuqi ty.

    Kjo do te ishte e drejte, sikur une te mendoja apriori qe "Zoti ka krijuar njeriun".. Por une kam dyshime shume serioze te kjo pike qe ma bejne te pabesueshme kete gje perderisa nuk ka prova konkrete, dhe me duket me e pranueshme qe "Mendja njerezore e krijoi zotin"..
    Tani a mund te te pyes, pse nuk duhet llogjikuar si zoti ?? Ne c'menyre tjeter do te arrish te vertetosh IDENE e MADHE te jetes tende, qe ai te ka krijuar ??
    Apo i bihet shkurt duke besuar fjalet e nje libri (si Bibla ashtu dhe Kurani, me ato qe kam lexuar, jane shume te dyshimte ne prejardhjen e tyre.. dhe ketu nuk po flas vetem per permbajtjen po dhe per historine e tyre)



    Citim Postuar mė parė nga altini55
    Edhe nese Zoti e ben ate qe thua ti cfitove ti si njeri nga kjo gje.Pra pikerisht detyra jote eshte te zbatosh detyrat e tua per te cilat ja obliguar dhe jo te merresh se cben Zoti sepse je krijese shume e vogel per te llogjikuar fuqine dhe qenien e tij dhe diturine tij.

    hmmm, tani do arsyetoj pak duke ndjekur rrugen tende..

    Detyra ime eshte qe te zbatoj detyrat qe jam obliguar, he?? Po atehere, e para njehere qe nuk eshte nje sistem i lire, por eshte i detyruar, dhe e dyta PO TE RIKUJTOJ qe une nuk po bej asgje tjeter pervec se ndjek nje plan te PARACAKTUAR dhe veprimet e mia (ato qe trumbetohen si "vullnet i lire" !) jane rrjedhimet e rrethanave qe jane krijuar pikerisht qe UNE dhe RRETHANAT te jemi ne harmoni me ate qe eshte CAKTUAR !! pra, ne Planin qe eshte shkruar nga fillimi i koherave, apo jo ??
    P.sh sipas logjikes fetare, eshte parashikuar dhe VENDOSUR se sa pika do perdorja une ne kete postim, e jo me per veprime te tjera qe jane te nje natyre me madhore.. Fjala vjen gjynahet e mia.

    ne rregull ??



    Citim Postuar mė parė nga altini55
    Nuk e di cju kap kjo arrgogance j ateisteve

    krijesa poshte 2 metrash krijesa me vellim me te vogel se ne meter kub

    me nje tru qe smund te beje kater levizje menjehere me nje zemer qe se komnadon dot

    me nje shikim qe si kalon 800 metra

    me nje degjim qe si kap te gjitha zhurmat qe degjohen ne toke

    me nje mendje qe si kupton gjithcka dhe qe lind i paditur dhe gjate jetes arsimohesh duke marre nje pike je ne oqeanin e diturise njerzore .

    Po pse ngaterrohesh me arrogancen se nuk e kuptoj.. Une jam nje njeri (komplet i zakonshem ne shkallen njerezore!) por po te kujtoj qe qeniet e tjera qe jane si une (njerez te tjere!) kane bere ndertesa qe jane 500 here me te medha se une, po shkojne drejt inteligjences artificiale, kane arritur te shikojne vende qe jane miliarde vjet drite larg nesh, dhe nuk ka zhurme qe te mos analizohet ne aparatet e krijuara nga NJERIU, dhe kjo fale asaj pikes se vogel qe gjithsecili eshte ne ate oqeanin e diturise njerezore. Ketu ndryshohet vetem nga madhesia e pikave..



    Citim Postuar mė parė nga altini55
    Nuk e di me ke jeton ti darvin me milingonat qe te duket vetja kaq i madh dhe arrogant sa do te barazohesh me Zotin kur mendon dhe poston.

    Po sepse nuk do ndjehem i lire ne ate qe do te besoj Altin, po te mos marr guximin te mendoj si Ai. Edhe ai vete nuk besoj se do te kishte kundershtim.. Me trego ndonje shenje arrogance ketu ? Perkundrazi, pse nuk e merr ti guximin njehere, sepse je NJERI, te analizosh ato gjera ne te cilat ti ke vene besimin tend ? Mbase nuk do te ktheheshe nga lindja dhe do te meditoje duke belbezuar fjale ne arabisht, te dickaje qe ti nuk e ke provuar.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 24-10-2004 mė 13:27
    Prektora

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •