Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Parlamenti Rinor Maska e Failed Rapper
  Anėtarėsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  36
  Postime
  253

  Gjuha (e shkruar) e roberon mendimin?

  Perpara se gjuha (e shkruar) te shpiket, njeriu ka qene i lire te mendoje, dhe per me teper ishte i pacenuar ne ate qe mendon, nderkohe, qe nderlikimi apo komplikim i gjuhes se sotme,kushtezon sesben mendimin e njeriut. njeriu modern eshte shume "taktik" ne ate qe shkruan, sepse dihet se "sinqeriteti i tepert (qe nuk eshte gje tjeter vecse shprehje e lire e asaj qe njeriu mendon) eshte budallallek". nuk hedh poshte gjuhen e shkruar, por ajo e roberon mendimin e njeriut..ju si mendoni?
  Cdo gje qe nuk na vret na ben me te forte

 2. #2
  Perjashtuar Maska e 1vjecari
  Anėtarėsuar
  24-02-2005
  Mosha
  18
  Postime
  40
  e ke shum gabim. shiko per shmbull shimpnazet. nuk dine gjuh. a mendon se mund te mednojne me mir ?

  gjuha dhe mendimi jan te nderlidhura

 3. #3
  Perpara se gjuha (e shkruar) te shpiket, njeriu ka qene i lire te mendoje, dhe per me teper ishte i pacenuar ne ate qe mendon
  Gjuha e shkruar nuk me duket se ka sjelle degradimin e mendimit. Ka ardhur si domosdoshmeri ne shprehjen e mendimit.
  E ke vene re qe, jemi ne gjendje (shpesh) te mendojme aq shume gjera ne veten tone, por nga ana tjeter-absolutisht te pazotet per t'ua percjelle keto te tjereve. Pra, mendimi "vdes" brenda nesh. Gjuha e shkruar, zhvillimi i saj e ndihmon mendimin te jetoje(e ben edhe te pavdekshem).


  Njeriu modern eshte shume "taktik" ne ate qe shkruan, sepse dihet se "sinqeriteti i tepert (qe nuk eshte gje tjeter vecse shprehje e lire e asaj qe njeriu mendon) eshte budallallek"
  Kjo me teper ka te beje me natyren njerezore, qe ne zanafillen e saj(dhe kjo fare mire mund te trajtohet ne nje teme tjeter). E ke degjuar shprehjen-"Nese thua ate qe mendon, mos prit te degjosh ate qe te pelqen"?!

 4. #4
  Perjashtuar Maska e 1vjecari
  Anėtarėsuar
  24-02-2005
  Mosha
  18
  Postime
  40
  e vetmja gje qe mund te kapesh te gjuha e shkruar eshte sepse eshte indirekt (formal)

Tema tė Ngjashme

 1. K. Frasheri: Ismail Kadare, i subvencionuari i diktaturės
  Nga Xhuxh Xhumaku nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 16-10-2011, 08:32
 2. Info per Eqerem Cabej?
  Nga rrogozhinsi nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 18-04-2009, 18:36
 3. Bibla Kur'ani Dhe Shkenca
  Nga Florim07 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 15-04-2009, 21:26
 4. Gjuha Shqipe nga vjetersia e treta ne Europe
  Nga niku-nyc nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 239
  Postimi i Fundit: 11-02-2008, 06:39
 5. Konkurset, programi dhe modeli i testit pėr gjuhė-letėrsi
  Nga Davius nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-06-2005, 06:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •