Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 70
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-12-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  38
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Lidhja e internetit tepr e ngadalt

  Shpresoj te jeni te gjithe mire.
  Kam punuar per disa kohe me Internet me Kabell, para ca kohesh i bere nje formatim kompjuterit, qe nga koha qe i bera formatimin shpejtesia e intrenetit ka rene. Perpara nje download e bente rreth 35 - 40 Kb/ps kurse tani nuk e kalon 6 kb/ps dhe kjo ne oret e vona.
  Nuk e di se cili eshte problemi...
  Ju kerkoj ndihmen tuaj
  Kot

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Cfare sistemi operativ perdor? - e ke nderruar gje nga i merparshmi?
  a ke instaluar te njejtat drivera te modemit qe ke pasur?
  ke patur probleme gjate riformatimit dhe me pas ne instalim?


  te keshilloj te ribesh dhe njehere instalimin e driverave dhe gjithashtu konfigurimin e pare fare qe i behet internetit.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  shko nje here tek cmd nqs perdor windows
  behi nje ipconfig -release... dhe pastaj beji nje ipconfig -renew shif se cndodh..
  provo gjithashtu ta fikesh modemin dhe ta rihapesh kur je ne windows.. hiqe nga priza dhe fute prap ne prize.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-12-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  38
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne radhe te pare te falenderoj
  Kam windows XP por problemi eshte se nuk ka te beje fare me modemin, eshte i lidhur ne rrjet.
  Dhe te gjithe te dhenat e nevojshme i kam vendosur.
  Si psh Ip
  Subnet Mask
  Deatiful Gataway etj
  Kot

 5. #5
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Me sa kuptova ti nuk e ke lidhje private por e ndan linjen edhe me njerez te tjere ne te njejtin rrjet. E them kete sepse ti nuk ke modem dhe konfigurimin nuk e ben automatikisht me DHCP.
  Kjo behet shpesh ne Shqiperi per te nxjerre sa me shume fitim. Per fat te keq ndodhin edhe keto probleme si puna tende.

  Fajin mund ta kete kompania qe te jep sherbimin. Ata mund te kene lidhur shume njerez ne te njejtin rrjet dhe trafiku i madh e ka ngadalesuar shpejtesine per te gjithe. Mund te kete njerez qe e mbajne Kazaa hapur gjithe diten dhe jo vetem shkarkojne por edhe mund te ngarkojne skedare ne kompjutera te tjera. Edhe ne oret e vona ata mund ta kene kompjuterin hapur.

  Kompania mund te kete vene dhe ndonje limit per shpejtesine. Kjo gje behet shpesh ne menyre qe te mos abuzohet shpejtesia nga disa dhe te prishin lidhjen e te tjereve.
  psh: Nqs shpejtesia maksimale eshte 100 dhe rrjeti ka 10 kliente atehere ata vene limitin 100 / 10 = 10K qe te gjithe te kene lidhje te barabarte.

  Nje tjeter arsye per ndryshimin ne shpejtesi eshte se ti mund te kesh instaluar program si Kazaa qe e perdorin internetin gjate gjithe kohes. Gjithashtu edhe programe te tjera qe bejne reklama e ngadalesojne kompjuterin. Zakonisht keto program do ti shikosh tek cepi i djathte i ekranit, poshte ku eshte ora. Mbylli te gjitha dhe shiko nqs interneti shpejtohet.

  Duhet te kesh parasysh se ti mund te kesh lidhje te shpejte por website nga po shkarkon mund te kete patur ndryshime qe te ngadalesojne lidhjen. Pra nqs ti do marresh nje dokument nga kompjuteri im dhe une nuk te lejoj shpejtesi me te madhe se 6K atehere ti sado te shpejte ta kesh lidhjen nuk mund ta shkarkosh me shpejt se 6K/s.

  Ku bazohesh ti kur thua se ka rene shpejtesia?

  Pyet njerez te tjere qe kane te njejtin sherbim nqs e kane kete problem.
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 11-12-2003 m 20:37

 6. #6
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime
  Ashtu si e tha dhe Edi me lart eshte problem i ndarjes se volumit
  te sinjalit KB ne shume kompjutera ose sic njihet ndryshe edhe bandwidth.Kur ky volum ndahet ne shume kompjutera bej pjestimin.Problemi i renies se shpejtesise eshte me i theksuar edhe ne network te vogel disa kompjutera ne nje ndertese qe ndajne me ane te router 1 lidhje interneti.
  Te duhet te perdoresh nje ore kur nuk eshte kulmi i perdorimit
  te kompjuterave ne TR psh ora 9 e darkes-11e darkes.Me mire beji shkarkimet ose heret ne mengjes ose pas ores 12 te nates
  nuk ka shume trafik ne serverin tend
  ka mundesi te jesh mbrapa ndonje firewall exit firewallin si program si dhe programe te tjera komunikimi si yahoo msn masaxher,kaza.Mund te besh edhe nje kontroll te tille
  shkohet te kontroll panel te networks shiko te ikona e DSL kliko me te djathte pastaj properties pastaj butonin advanced
  aty duhet hequr shenja e V nga katrori ku thote mbroj kompjuterin me firewall nga aksesi nga jashte.mund te besh edhe pastrim te temporary files dhe histori tek tools/internetoptions/general tab kjo pastron komplet DNS kashene dhe mund te permirsoje shpejtesine e shkarkimit
  Per probleme te tjera te mundshme te serverit si dhe linjes
  si dhe testime shiko keto faqe
  http://www.carricksolutions.com/tweaking.php
  dhe http://www.dslreports.com/tools
  Gjithashtu shiko settings tek modemi per shpejtesi maximale
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #7
  HiGhEqUiPeD Maska e Akulli
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Prague, Czech Republic
  Mosha
  44
  Postime
  178
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Problemin e ke ke Network card.
  Me ka ndodhur shume here kur kam bere formatim te ndonji komputeri.
  Por cuditem se mu 90% te rasteve me ka ndodh kur kam bere formatim te versioneve me poshte se XP. P.sh kam formatuar nji komputer qe kishte win98 SE dhe pastaj kam instalui aty WinXP dhe problemi ishte tek driverat e network card.

  Shko tek Control Panel dhe kontrollo nework connections duke pare properties per karten qe ke dhe a te funksionon.
  C'fare network card ke?
  Jam 90% i sigurt se aty e ke problemin. Une perdor cable connection tek te gjithe locations e firmes.

  Ishallah te ndihmojme me tej
  Cheers

 8. #8
  HiGhEqUiPeD Maska e Akulli
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Prague, Czech Republic
  Mosha
  44
  Postime
  178
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  dhe nji pyetje:
  C'fare lidhje cable ke? ADSL apo guaranted speed?
  Une kam guaranted speed 256 kb/s dhe 512kb/s.
  Kur downloadoj nga kazaa ne linje me 256 kb/s kam shpejtesi download 29-32 kb/s. Kur downloadoj me 512 kb/s eshte diku ke 54 - 58 Kb/s
  Natyrisht varet nga ajo qe thote edspace.
  Une vertet kam 512 kb/s guaranted speed por gjate dites kur te gjithe PC ajne ne pune nuk ka shpejtesi download 30 kb/s por diku ke 18 kb/s.
  Megjithate ajo qe thu ti 6 kb/s eshte clasicall dial up though. Aq kam nga shtepia me modem ku shpejtesia e lidhjes eshte 54 kb/s.
  Fut dhe keto info qe te te ndihmojme me tej.

 9. #9
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime
  provo ti besh shkarkimet jo me programin qe ka vete windowsi
  Mund te perdoresh metadownload express qe pershpejton shkarkimin ose Programin tjeter Slingshat 1.2 eshte falas te kjo faqe
  http://www.tenebril.com/products/slingshot/
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. #10
  Titulli Personal Maska e Sentinus
  Antarsuar
  05-12-2002
  Vendndodhja
  c:\sytem volume information
  Postime
  129
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me ke e ke internetin ?
  C:\>tracert GOD
  Unable to resolve target system name GOD.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-12-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  38
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ju falenderoj te gjitheve per ndihmen dhe kohen qe keni humbur per te me ndihmuar.

  Besoj se problemi kryesor do te jete numri i madh perdoruesve te kesaj linje...

  Dhe nje here ju falenderoj te gjitheve.
  Kot

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-02-2005
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Shpejtsia e internetit

  Pershendetje.
  Doja te dija dicka me shume persa i perket shpejtesise se lidhjes ne internet pasi jam pak konfuz per disa aspekte
  psh Kur une lidhem me modem me dial -up , tregon qe lidhja eshte me
  56kbps .Kjo shifer cfare tregon ?? Shpejtesine e lidhjes ??
  Po shpejtesine me te cilen bej download / upload file si percaktohet dhe ku mund ta shikoj ??
  Po kur lidh PC ne lan dhe kam 100Mbps eshte e njejta gje ?

  Faleminderit

 13. #13
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Informacioni dixhital i kompjuterit shifrohet me zero dhe njsha.

  Nj shifr dixhitale (0 ose 1) quhet bit.
  8 bite = 1 bajt (byte)

  1024 bite = 1 kilobit (kilobit ose Kb)
  1024 bajte = 1 kilobajt (kilobyte ose KB)

  1024 kilobite = 1 megabit (megabit Mb)
  1024 kilobajte = 1 megabajt (MB)

  1024 megabite = 1 gigabit (gigabit ose Gb)
  1024 megabajt = 1 gigabajt (gigabyte GB)

  Shpejtsia e rrjeteve kompjuterike matet me bite pr sekond dhe njsit shkruhen m "b" t vogl (Kbps, Mbps). Madhsia e skedarve matet me bajte dhe shkruhet me "B" t madhe (KB, MB).

  Kur thuhet se shpejtsia e internetit ose modemit sht 56 Kbps, kjo do t thot 56 Kilobite pr sekond.
  56 Kilobite = 57344 bite. Pra, teorikisht kompjuteri mund t marr 57344 bite do sekond por shpejtsia e internetit varet nga shum faktor, prandaj n t vrtet nj modem 56 Kbps transferon mesatarisht 48 Kbps.

  Pr njeriun e zakonshm bitet jan t parndsishm dhe ajo q u intereson sht sa shpejt shfletohen faqet, sa shpejt hapen kngt, videot, etj. Si u prmnd dhe m lart, madhsia e skedarve dhe faqeve t internetit matet me bajte. (1 bajt = 8 bite)

  Pr sa sekonda do hapet kjo faqe n nj lidhje me 56 Kbps?
  Marrim faqen kryesore t forumit si shembull. Stema n krye t faqes sht 5 Kilobajt (KB). Reklama sht afrsisht 10 KB. Shkrimet, menut, lista e forumeve, butonat jan afrsisht 85 KB. E gjith faqja sht rreth 100 KB.

  Faqja = 100 Kbajt = 102400 bajte = 819200 bite (sepse 1 bajt = 8 bite)
  Shpejtsia e internetit = 56 Kbps = 57344 bite pr sekond
  819200 / 57344 = ~14.2 sekonda

  Nj mnyr tjetr sht q t kthejm shpejtsin e internetit n bajt pr sekond.
  Faqja = 100 Kbajt
  Shpejtsia e internetit = 56 Kbps = 7 KBps (sepse 1 bajt = 8 bite)
  100 / 7 = ~14.2 sekonda

  Pra, n kushte ideale, kompjuteri me lidhje 56 Kbps e hap faqen kryesore t forumit pr 14 sekonda.

  Sa shpejt mund t shkarkoj nj MP3?
  Nj kng q zgjat 3 minuta sht afrsisht 3 MB ose 3072 KB n formatin MP3.
  Shpejtsia e internetit = 56 Kbps = 7 KBps (sepse 1 bajt = 8 bite)
  3072 KB / 7 KBps =~ 439 sekonda =~ 7 minuta

  Po e prmnd dhe njher q llogaritjet m lart jan pr kushtet ideale t internetit. Shpejtsia e shfletimit nuk varet vetm nga kompjuteri q hap faqen, por edhe nga kompjuteri ku gjendet faqja. Nse forumi e drgon faqen vetm me 2 bajt pr sekond, ateher nuk ka rndsi sa i shpejt sht interneti sepse te gjith me at shpejtsi do ta marrin.

  Gjithashtu sa m shum faqe t hapsh prnjhersh, aq m i ngadalt do jet interneti. Sa m shum njerz t kt n linj, aq m i ngadalt do jet.
  Pra, ka shum faktor.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-09-2005
  Postime
  50
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Lidhja e internetit tepr e ngadalt

  Une posedoj internet 64-128 kbps kam 11 kopjutera por problemi kyq qendron se faqet hapen shume ngadal .Kopjuterat jan pastruar nga viruset por deshta ta dij se a ekziston ndonje program qe mund ta instaloj qe ndikon ne hapjen e shpejt te faqeve .Ju pershendes Rimi

 15. #15
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Rimi,

  Nuk ta kan fajin kompjuterat. Lidhja 128 kbps sht shum e ngadalt pr 11 kompjutera. Ajo lidhje mezi prballon nj kompjuter, ndrsa ti mundohesh ta ndash n 11. Ka disa programe q krijojn kopje t faqeve m t vizituara q t mos hapen gjithnj nga interneti, por dhe kto programe nuk ja vlejn me at lidhje t ngadalt q ke ti.

  Shiko pr ndonj lidhje m t shpejt. Ns llogarit q t 11 kompjuterat t ken nj lidhje me modem 56K, ather 11 * 56Kbps = 616 Kbps. Edhe kjo lidhje nuk sht e shpejt por e bn punn sa pr hapjen e faqeve t thjeshta, leximin e emailit, etj. Mbi t gjitha mos lejo q prdoruesit t instalojn programe si Kazaa, eDonkey, etj. I vetmi program pr prdorimin e internetit duhet t jet shfletuesi (IE, Firefox, Opera, etj).

 16. #16
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Antarsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  42
  Postime
  1,947
  Faleminderit
  62
  63 falenderime n 54 postime
  edo dhe un e kam 128kbps linjen dhe me perballon 18 kompiutera lal

  dhe kur kam problem me linjen do me then qe eshte e pergjithshme, por per te perballu me perballon shume mire dhe mese normale 18 kompiutera qe kam ne salle

  Eduardi..
  Takohemi n Ditn e Gjykimit

 17. #17
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Eduard, varet se far kupton ti me fjaln "prballon". Pr t hapur, faqet do hapen, por do hapen ngadal si thot Rimi m lart. Kur them q nuk i prballon dot, kam parasysh q t 11 kompjuterat t jen duke prdorur internetin n t njjtn koh.

  Nse kta 11 kompjutera e prdorin internetin me radh nj e nga nj, ather lidhja sht e mjaftueshme, por shpeshher mund t kesh 6-7 kompjutera q jan duke hapur nj faqe dhe n kt rast kta kompjutera do i hapnin faqet shum ngadal. Merr 11 shok, numro deri n tre e thuaju t hapin yahoo.com n t njjtn koh e do shikosh sa shpejt/ngadal do hapen faqet.

  Gjithashtu ki parasysh se 128 kbps do t thot 128 kilobite pr sekond, jo 128 kilobajte pr sekond. Ka mundsi q lidhja tnde t jet 128 KB/s (me KB t madhe). 1 bajt = 8 bite. 128 kilobajte jan t mjaftueshme, por jo 128 kilobite. Maksimumi i shpejtsis q mund t arrish me 128 kilobite sht 128 / 8 = 16 KB/sek. Nse ti ke shkarkuar ndonj skedar me shpejtsi m t madhe, ather lidhja tnde sht m e madhe se 128 kilobits pr sekond.

  Nuk do t'u besoja shum kompanive t internetit n Shqipri. Mate shpejtsin n faqet m posht q t shikosh sa t shpejt e ke lidhjen.
  http://bandwidthplace.com/speedtest/
  http://www.speakeasy.net/speedtest/

  Lexo temn Shpejtsia e internetit pr m shum informacion.
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 23-09-2005 m 14:00

 18. #18
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Antarsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  42
  Postime
  1,947
  Faleminderit
  62
  63 falenderime n 54 postime
  Ndoshta edo por un e kam provu duke pas dhe 10 pc- ne pune nje kohesisht dhe faqet hapeshin normalisht por si e the dhe ti me larte ata qe kan qene pare meje mund te ken shkarku ndonje skedar dhe kjo i jep me shume fuqi,ndoshta mund te jet kjo qe thua ti ed 128 KB/s (me KB t madhe). mund te kem kte fuqi shpejtesi

  gjithsesi faleminderit edo per informacionin
  i respektum nga Edi
  Takohemi n Ditn e Gjykimit

 19. #19
  Shqiptar Maska e EdiR
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  963
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Edi une kam shume respek per personin tende dhe per mendimin time je nje nga njerzit me te zgjuar ketu ne forum persa i perket Informatikes ne pergjithesi por ne postimin me lart me duket se nuk je treguar shume i sakte me trego nese jam une gabim por zakonisht transferimi i informacionit nepermjet internetit TCP/IP matet me bits dhe jo me Bytes.
  Thjesht per te te ngacmuar pak mos ma mer per keq. Te uroj gjithe te mirat dhe vazhdo ne punen e mire qe ben duke ndihmuar te gjithe.
  EdiR

 20. #20
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Antarsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  rimisejdiu,

  Ajo lloj lidhje eshte normale per te gjithe internetet ne Shqiperi, te pakten per shumicen.
  Nje menyre per ta zgjidhur kete eshte te instalosh nje proxy qe ruan faqet qe hapen me shpesh ne internetin tend.
  Me i njohuri ne kete fushe eshte SQUID qe mund ta instalosh ne shumicen e OS edhe ne Windows , por performancen me te mire e ka ne *nix pasi per ta eshte ideuar.

  Ky proxy te ofron mundesine te ruash faqet me te hapura ne kompjuter dhe kufizosh shkarkimet e perdoruesve ne nje shpejtesi te caktuar si psh:
  te gjithe skedaret me .zip, .exe etj mund ti kufizosh me downloadim 5kB/s dhe te gjithe shkarkimet( ne te gjithe rrjetin) me 10kB/s.

  Njekohesisht te eliminohet dhe problemi qe thote edspace per x veta qe tentojne te hapin te njejten faqe njekohesiht pasi proxy do lexoje faqen vetem njehere dhe do ja u shperndaje te tjereve nga hardisku lokal .
  Plus mund te pengosh popupe, faqe qe ti i kondieron te demshme per kompjuterat e tu dmth qe perbejne nje rrezik te parregulluar nga update e windowsit etj..

  Gjithsesi kjo pune behet me mire ne nje router ose gateway(pasi sot konsidoerohen pak a shume njesoj) i cili krijon njefare rregullsie ne trafikun e internetit por eshte pak me shume per eksperte.

  Shpresoj te te ndihmoje sadopak!

  P.S. Po deshe me shume ndihme ne konfigurim me thuaj
  Ndryshuar pr her t fundit nga qoska : 24-09-2005 m 07:56

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lidhja Shqiptare e Prizrenit - 10 qershor 1878
  Nga Taulant-Dardani n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 61
  Postimi i Fundit: 10-06-2012, 17:18
 2. 'mendim keni pr internetin?
  Nga AuGuSt_ n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 11-05-2009, 05:17
 3. Si bhet lidhja e internetit t Pc dhe loptopit me warieles kart
  Nga Dardiafro n forumin Rrjeti kompjuterik
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-03-2009, 15:18
 4. Ilirt - diskutimi mbi ta
  Nga Leonard Alili n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
 5. Lidhja e internetit me satelit
  Nga balada n forumin Rrjeti kompjuterik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-08-2006, 07:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •