Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 70 prej 70
  1. #61
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Kur shkon neper faqe torrent,aty per linksat e shkarkimit ka edhe pershkrime anash per numrin e "seeds".Shiko per linksa neper faqe te ndryshme torrent qe kane shume "seeds".Ato nga ti merr nje skedar ne torrent program,kane shpejtesi jo te madhe pasi skedari i tyre ngarkohet ne servera(upload).Shpejtesia e ngarkimit eshte relativisht e ulet,nen 100kb/sek.Shtoji kesaj trafikun ne rrjet,largesite gjegrafike ku jane keto kompjutera,serverat ndermjetes qe transportojne informacionin bejne qe shpejtesia e shkarkimit ne kompjuterin tend ulet shume.
    Nqs shkarkon ne programin torrent 3-4 skedar njekohsisht,shpejtesia ulet shume.Duhet shkarkuar vetem nje skedar.Kur ai mbaron se shkarkuari mund te shkarkosh ndonje tjeter,por jo 3,4,5 skedare njekohsisht.Nje shkak tjeter eshte rregullorja qe ka vene serveri qe te lidh me internetin.Nqs kompjuteri jot ka shume lidhje me servera te ndryshem,behen shkarkime dhe ngarkime,atehere serveri vendos kufizime ne shpejtesine e shkarkimit per klientet e abonuar.
    Varet se cfare modeli modemi/routeri ke.Mund te behen ndryshime, "caping"ne konfiguracion qe rritin shpejtesite e shkarkim/ngarkimit."Caping" eshte i paligjshem,ka rrezik.
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 08-09-2007 më 21:11

  2. #62
    Forza INTER!!! Maska e NBAlbania
    Anëtarësuar
    10-04-2005
    Vendndodhja
    Ne Toke
    Postime
    384
    Citim Postuar më parë nga benseven11 Lexo Postimin
    Mund te behen ndryshime, "caping"ne konfiguracion qe rritin shpejtesite e shkarkim/ngarkimit."Caping" eshte i paligjshem,ka rrezik.
    Mund te me shpjegosh pa pate mundesi çfare eshte "caping" dhe si mund ta besh?

  3. #63
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    nese mund te me ndihmoj dikush me ket problem:

    Kam linjen e interneti ADSL 512 kb/s dhe zakonisht shpejtesia e kesaj linje ka qen mesatarisht 400 kbps mirpo kto dit e fundit me eshte zvoglu shpejtesia ne rreth 20 kbps dhe pothuaj eshte ber e pamundshme puna me ket linje, mirepo msn punon pa kurfar problemi.

    dua nje shpjegim nga ju sepse kur e resetoj modemin dhe kur fut cd-n ne kompjuter, dhe kur te bej log-in me paraqitet kjo (foto). Nese kane lidhje keto foto me problemin, ne fjal, ateher lus qe te me ndihmoni. Gjith tmirat
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  4. #64
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Shpejtësia e lidhjes mungon në fotot më lart sepse kompjuterit i duhet pak kohë për të matur shpejtësinë e transferimit të informacionit. Shpejtësia përcaktohet pasi ke shkëmbyer informacion për disa minuta. Gjatë kësaj kohe, modemi ose kompjuteri mbajnë statistika për shpejtësinë maksimale dhe e plotëson atë informacion në dritaren më lart. Pra, edhe kur lidhja ka qënë me shpejtësi normale, informacioni do ketë munguar në çastin pas rinisjes së modemit.

    Arsyet për ngadalësimin mund të jenë të shumta.

    1. Faqet që ti hap mund të kenë probleme ose janë tepër të ngarkuara.
    Provo faqe të ndryshme për të kuptuar nëse është faji me lidhjen tënde apo me faqet që hap. Provo të matësh shpejtësinë e lidhjes në një nga këto faqe.

    2. Kompania që të lidh me Internetin (ISP) mund të ketë probleme ne rrjetin.
    Pyet komshinjtë që përdorin të njëjtën lidhje nëse kanë vënë re të njëjtin ngadalësim. Kontakto ISP dhe pyeti nëse janë në dijeni të ndonjë arsyeje që sjell ngadalësimin.

    3. Në kompjuter mund të kesh shumë programe që mundohen të përdorin Internetin njëkohësisht. Mos e përdor Internetin dhe shiko nëse rrjeti do ketë aktivitet në Menaxherin e Detyrave (task manager). Mbylli programet që janë hapur deri sa të mos kesh aktivitet me rrjetin dhe pastaj provo të hysh në Internet.

    Nëse vazhdon të kesh aktivitet edhe pasi ke mbyllur të gjithë programet, programi i antivirusit ose vetë Windows mund të jenë duke u azhurnuar, por kjo nuk duhet të zgjasë më shumë se 3-4 orë deri në 1-2 ditë në varësi të shpejtësisë së lidhjes. Nëse lidhja vazhdon të jetë e ngadaltë për 3-4 ditë, mund të jenë instaluar programe reklamuese në kompjuter. Lexo temën Si të pastrojmë kompjuterin nga reklamat dhe spiunët nëse ngadalësimi i kompjuterit është shoqëruar edhe me reklama.

    Mund të provosh të nisësh kompjuterin në gjendjen e sigurtë (safe mode). Nëse lidhja është më e shpejtë aty, atëherë mund të jetë faji i ndonjë prej programeve që hapen vetvetiu si antivirusët, kalendarët, reklamat, etj.

    Për të parë lidhjet e rrjetit që janë bërë me kompjuterin tënd, hap start > run > cmd dhe shkruaj komandën netstat. Për të parë adresat e faqeve me të cilat kompjuteri juaj ka komunikuar, shkruaj komandën ipconfig /displaydns. Pastroje listën me komandën ipconfig /flushdns, prit disa minuta pa e përdorur kompjuterin, dhe pastaj përdor përsëri komandën ipconfig /displaydns. Nga adresat që shfaqen aty mund të kuptosh nëse është ndonje azhurnim i zakonshëm apo ndonjë program reklamues.

    4. Nëse ka kompjutera të tjerë që përdorin të njëjtën lidhje, ngadalësimi mund të vijë nga mbingarkesa. Kontrollo kompjuterin tjetër për ato që përmenda më lart. Shiko se mos keni instaluar ndonjë program p2p si uTorrent, emule etj.
    Edi

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e evalt
    Anëtarësuar
    12-09-2007
    Vendndodhja
    Italia
    Postime
    249

    Sërvërat FTP shumë të ngadaltë

    Peshendetje te gjitheve.
    Doja te dija nese ka ndonje mundesi per te shpejtesuar download-in nga server-at ftp.
    Sepse download-i eshte i ngadalte ka raste qe shkarkoj me 5KB/s por ne raste te tjera deri ne 80-90KB/s,.
    Linja qe kam une me lejon te shkakoj deri ne 1,35MB/s

  6. #66
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    5 faktore qe ndikojne ne shpejtesine e shkarkimit nga serverat ftp.
    http://www.ftpplanet.com/ftpresource...peed_tips.html

  7. #67
    I PËRKUSHTUAR ISLAMIT Maska e muli21
    Anëtarësuar
    24-03-2008
    Vendndodhja
    NË TOKË
    Postime
    156
    Ju përshëndes
    A mund të më tregoni se çfar tregon çe kjo: WADSL - 1024/128 Kbps 15 GB

    Unë e kam në kontratë 1MB (një megabit) shpejtësi, kurse me speed test kur e bëj, nuk e kalon 200Kbps.
    ALLAHUT JEMI DHE TE ALLAHU DO TË KTHEHEMI

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e RUDIGURI
    Anëtarësuar
    18-10-2009
    Postime
    21
    ej o quna me falni nqs se ju shqetesoj po dua te them se un kam lidhur inernet me adsl edhe jemi dy veta edhe un e kam amrr me kabull nga ai shoku im dhe ne paguajm 30 milek ne muaj tani dua tju them qe ne fillim kur e morem internetin ishte shum i shpejte mbas 1 jave ai u ngadalsua shum tani dua te di!! qe mos ma kan ulur ato te kompania e internet te shqiperis apo behet vete kjo ??????? ju lutem me ktheni pergjigje nqs se keni bezdi

  9. #69
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Vendndodhja
    Shqiperi, Kosove, Cameri
    Postime
    210
    mundohu te shikosh konfigurimin e modem-routerit, nese eshte e mundur. Kerko ne web manualin e modemit dhe shih cfare kontrollesh mund te besh vete. Me pas, pyet kompanine ofruese te sherbimit akses ne internet.

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e RUDIGURI
    Anëtarësuar
    18-10-2009
    Postime
    21
    shum faleminderit ndonjeri a ka ndonje shqpjegim tjeter

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema të Ngjashme

  1. Lidhja Shqiptare e Prizrenit - 10 qershor 1878
    Nga Taulant-Dardani në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 11-06-2023, 07:23
  2. Ç'mendim keni për internetin?
    Nga AuGuSt_ në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 11-05-2009, 05:17
  3. Si bëhet lidhja e internetit të Pc dhe loptopit me warieles kartë
    Nga Dardiafro në forumin Rrjeti kompjuterik
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 31-03-2009, 15:18
  4. Ilirët - diskutimi mbi ta
    Nga Leonard Alili në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 111
    Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
  5. Lidhja e internetit me satelit
    Nga balada në forumin Rrjeti kompjuterik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-08-2006, 07:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •