Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 70
  1. #41
    ..:in the Universe:.. Maska e strong_man
    Anëtarësuar
    27-12-2005
    Vendndodhja
    me zemër në Shqipëri
    Postime
    30
    Une nuk jam ne Shqiperi.


    Thjesht pyeta per te ditur.



    Megjithate ke te drejte per ne Shqiperi jane shume te nevojshme keto pajisje.




    Gjithe te mirat

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-02-2006
    Postime
    5

    nese doni ta ritni shpejtesine!

    nese doni ta ritni shpejtesine e internetit ju duhet te keni me shume se 1 lan or high speed connection . Nese i keni keni 2 ose me teper lan or high speed connections e keni mirre punen sepse ju mund ta ritni shpejtesine e internetit duke bere network bridge.
    Per te bere network bridge beri select me mouse lan or high speed connectionet dhe pastaj right click dhe network bridge
    besoj se me kuptuat

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-03-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    17
    Citim Postuar më parë nga pixelize
    Pershendetje.
    Doja te dija dicka me shume persa i perket shpejtesise se lidhjes ne internet pasi jam pak konfuz per disa aspekte
    psh Kur une lidhem me modem me dial -up , tregon qe lidhja eshte me
    56kbps .Kjo shifer cfare tregon ?? Shpejtesine e lidhjes ??
    Po shpejtesine me te cilen bej download / upload file si percaktohet dhe ku mund ta shikoj ??
    Po kur lidh PC ne lan dhe kam 100Mbps eshte e njejta gje ?

    Faleminderit

    Per te matur shpejtesine me te cilen ben download edhe upload ekziston nje web site e cila e ben kete gje nga serverat me te fuqishem te amerikes
    Adresa e ketij website eshte
    http://www.speakeasy.net/speedtest
    Teknika1

  4. #44

    Probleme Me Internetin

    Mora Guximin Te Hap Kete Forum Per Zgjidhjen E Problemeve Te Ndryshme Rreth Internetit.
    Po e filloj me nje problem qe kam vete.

    Lidhja ime e internetit eshte dial-up dhe ne momentin qe lidhem nje tabele tek try icons tregon
    qe shpejtesia e lidhjes me albtelekom eshte 45 kb/s.
    Por kur shkarkoj ndonje file nga interneti e shkarkoj me 4 kb/s.
    A eshte ndonjeri ne gjendje t`ma shpjegoj kete gje.
    Ndryshuar për herë të fundit nga P@R4nOi@C_LorD : 26-05-2006 më 09:35

  5. #45
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Shpejtesia qe jep aty eshte kilobit (kb)apo kilobajt(Kb) 1 kilobajt eshte 8 fishi i nje kilobit.Shiko se ka vene nje post edspace te nenforumi i networkut.
    Shkaqe per ngadalsi mund te jene
    1.Vete serveri i cilesise se dobet.Ndrroje serverin.
    2.Largesia e serverit.Sa me larg te jete serveri nga banesa ku je aq me te medhaja jane shanset per ngadalsi.Shiko se neper sa servera te ndermjetem kalon informacioni.Mund te krijosh nje ide me komandat ping,netstat,ose programe si visual route qe te jep te gjitha segmentet e rrjetit,nyjet(serverat e ndermjetem) dhe shpejtesite e qarkullimit te informacionit nga serveri ne server.Aty shiko se ku shpejtesia eshte me e ngadalte.Mund te jete shkak nje ose dy servera te ndermjetem.
    3.Programi qe perdor per shkarkime,mund te jete jo i mire kur shkarkon programe
    nga interneti.perdor nje program tjeter.
    4.Cilesia e modemit,drajveri modemit.Modemat V92 jane me te miret per dial up.
    5.Shkarkimi i programeve ose aplikacioneve qe pretendojne se permirsojne punen e modemit,kurse ne te vertete shkaktojne probleme.
    6.Numri i telefonit qe perdor kur lidhesh me serverin nuk eshte i mire.Telefono serverin dhe perdor nje numer tjeter te serverit per tu lidhur.
    7.Shiko tcp Ip mund te kete nevoje per azhurnim ose eshte madhesi e vogel.
    8.Shume servise programesh qe komunikojne me serverat e tyre ne task manaxher.
    9.Linja telefonike e cilesise se dobet dhe me zhurma.Kerkohet te telefonosh kompanine e telefonit te testoje linjen ne shtepi per zhurma dhe ta rregulloje.
    10.Pajisje elektronike te tjera afer kompjuterit ne rreze 5 metra ndikojne per keq.
    Aparate fax,abazhure,cd player radio etj.
    11.Serveri eshte shume i njohur,popullor ka shume abonente.per pasoje ka shume trafik.Bandwidthi qe marrin perdorusat qe jane njekohsisht ne linje eshte i ulet.Nqs nuk merr dot brodband/dsl shiko per ndonje server tjeter me servis ISDN.Do te duhet te blesh karte modemi ISDN.Ose opsion tjeter eshte ti kerkosh serverit qe ke te perdoresh lidhje te dyfishte 2 dial up.Kjo do te kerkoje qe ta paguash servisin me dyfish cmimi ne muaj.Shpejtesine do e kesh me te mire.
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 26-05-2006 më 20:32
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  6. #46
    Citim Postuar më parë nga benseven11
    Shpejtesia qe j.
    Qe ne fillim e dija qe e kishte problemin isp-ja(albtelekomi) por thjesht doja qe te mesoja ndonje menyre tjeter per te rritur shpejtesine pa perfshire albtelekomin sepse do te me kushtonte me shume leke.Persa i perket programit qe perdor un perdor moxilla firefox versioni 1.5.03 i cili ne krahasim me internet explorer eshte shume here me i mire.Nuk kuptova ate punen e azhornimit te protokolit ip dhe tcp.
    Modemin e kam v92 por nuk di si ti bej kerkim ne internet per drivera me te rinj.
    Tek faqja e albtelekomit tregoheshin tarifat per lidhjet aty pashe qe kishte
    lidje adsl .A eshte e vertete qe albtelekomi ka mundesi te shperndaj kete lidhje?

    ps-pyetja e fundit i drejtohet atyre qe jetojne ne shqipri sepse per ato jashte vendit
    nuk besoj se mund te kthejne pergjigje.

    Faleminderit te gjithve vecanerisht benseven.

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Era1
    Anëtarësuar
    19-12-2004
    Postime
    1,307
    Une kam nje linje interneti nga Alfacable kushton 19 euro ne muaj ne nje sherbim 24 ore me kabell dhe eshte sherbim relativisht i mire.
    Nese te intereson me thuaj te te jap numer kontakti.
    Firma ime eshte : SHQIPTARE

  8. #48
    Argjentinas Maska e ArberXYZ
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Postime
    867
    Citim Postuar më parë nga Era1
    Une kam nje linje interneti nga Alfacable kushton 19 euro ne muaj ne nje sherbim 24 ore me kabell dhe eshte sherbim relativisht i mire.
    Nese te intereson me thuaj te te jap numer kontakti.

    Une pyta per Alfakabllin, po se me thane, jo duhet te marresh edhe alfakabllin per TV, jo duhen shume usera etjjj.......

    Pastaj nuk eshte e perhapur ne gjith Tiranen.

    Po shpejtsia normalisht sa shkon ERA?

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Era1
    Anëtarësuar
    19-12-2004
    Postime
    1,307
    Po eshte e vertete qe duhet te kesh dhe linjen e Tv sepse eshte i njejti kabell ne te cilin te vjen linja e TV edhe ajo e internetit. Sherbimi per linjen e TV eshte 666 leke ne muaj kur paguan 6 e me shume muaj bashke.
    Linja eshte normale 100 Mbps, ne fillim kishte pak probleme dhe per shkak te shtrimit te linjave qe benin. Por tani eshte stabilizuar goxha dhe punon mire. Une jam e kenaqur (gjithmone duke pasur parasysh nivelin e linjave ne Shqiperi).
    Linjat jane duke u shtruar ne TR dhe ne fakt duhet te pyesesh nese eshte e perfshire lagjia jote.
    Gjithsesi mund te telefonosh ne kete numer 270 884 qe te te japin informacion.
    Firma ime eshte : SHQIPTARE

  10. #50
    ElvisTe Maska e el7
    Anëtarësuar
    16-02-2005
    Vendndodhja
    Vancouver, Canada
    Postime
    164

    Smile Program per shpejtesine e lidhjes ne internet

    Pershendetje forumit dhe te gjithe antareve,

    Kam lidhje Adsl por lishja behet ne 939Kbps me sa tregon windowsi gje qe nuk eshte dhe shume e vertete.
    Do te doja te me sugjeronit nje program qe mund te shikoj shpejtesine e vertete te lidhjes dhe upload shpejtesine.

    Faleminderit.
    LI BE
    "Everything is an Idea"

  11. #51
    Perjashtuar Maska e strano
    Anëtarësuar
    07-04-2006
    Vendndodhja
    n'toke
    Postime
    371
    Ndryshuar për herë të fundit nga strano : 06-06-2006 më 13:58

  12. #52
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anëtarësuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Shpejtesine e vertete se shef dot kure pasi shpejtesia varet nga shume faktore.

    1- Serveri me te cilin ti ben komunikimin.
    2- Sa e ngarkuar eshte linja e serverit ku ti lidhesh (ketu nenkuptoj serverin e faqes apo serveri ku ben shkarkimet)
    3- Sa nyje trafiku kalon
    4- ne DSL Sa larg ndodhesh ti nga DSLAM i ISP ku ti mer sinjalin etj etj etj

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  13. #53
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154
    Shpejtesia e "vertete" eshte larg nga ajo teorike, per me tepe kur behet fjale per
    ADSL shumica a ISP-ve vene ne plan te pare shpejtsine "ATM" qe kur i
    heq "header-at" bie ne rreth 70-80% shpejtesi/ngarkese efektive.
    Ke plot faktore te tjere te cilat ka permendur Ardi me siper, te gjitha ndikojne
    ne "shpejtesine" reale. Nje gje eshte e sigurt, nuk mund te shkosh me shume
    se shpejtesia teorike, ne rastin e ADSL-it e percaktuar nga ISP-ja ne nivelin
    e DSLAM-it.

    Ne rastin tim, ISP-ja na ofron faqen e DSLAM - it ku shikon shpejtesine
    teorike ATM e plot parametra te tjere. Nqs je i lidhur me modem/router me
    sistem te vetin, ne pergjithsi aty shikon shpejtesine teorike te linjes.

    psh shpejtesia teorike (ATM) 832kbs ne upload dhe 6Mbits/s ne download.
    Ne praktik nuk arrij me shume 60Kbytes/s ne upload dhe 500-600Kbytes/sec.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  14. #54
    www.trebit.com Maska e Xemlo
    Anëtarësuar
    20-09-2004
    Postime
    460
    Per te pasur nje ide me te qarte rreth lidhjes tende te internetin mund te besh dy gjera.

    1. Testimin nga nje faqe interneti per shpejtesine qe ke. te keshilloj http://www.bandwidthplace.com/speedtest/. Duhet (duke pasur parasysh dhe informacionet qe jane dhene me siper nga te tjere), te mos kesh asnje program qe aktualisht po shkarkon ne internet si dhe asnje faqe interneti tjeter te hapur. Pra e vetmja gje qe kerkon lidhjen me internetin te jete browser-i me te cilin punon. Sidoqofte rezultati asnjehere smund te jete 100% i sakte.

    2. Metoda e dyte eshte dicka me e vazhdueshme. Nese programi qe vjen me aparatin tend adsl nuk ka nje mates bande mund te shkarkosh DU Meter ose Bandwidth Monitor. Ne kete menyre do te kete nen vezhgim konstant hapesiren e bandes qe aktualisht perdor.

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-02-2006
    Postime
    91
    Kam kompjuterin te lidhur ne lan dhe shpejtesia eshte e vogel. Perdor lan or high speed connections dhe network bridge nuk me aktivizohet. Kush me ndihmon duke shpresuar se do rritet sa do pak shpejtesia e internetit

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anëtarësuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,822
    Rimi, me cfar kompanie e ke linjen e internetit dhe sa paguan per shpejtesin 128 kbps . Nqs do po te tregoj se sa e ka Telekomi shqiptar lidhjen ADSL ip dinamike
    :
    256 kbps = 108 000 lek te vjetra (e ke cmimin megjith TVSH)
    512 kbps = 216 000 lek te vjetra megjith TVSH

    Ke goxha ndryshim nqs mer nje linje te pakten 256 kbps, por duhet te kesh nje nr telefoni qe te kesh mundesin e ksaj lidhjeje.

  17. #57
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anëtarësuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    sa per ta rifreskuar
    Albtelecom me 3000 leke(te reja) 256/64 me shume sbesoj ta ulin para vitit te ri .

  18. #58
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464

    Si te Shpejtoj Shpejtsin e Linjes.

    Kisha nje pyetje se a eshte e mundur nga pc te ndryshoj shpejtesin e internetit , qe te dowload me shpejt etj etj , nuk eshte problem se harxhon shume GB , kryesorja te shpejtesohet linja , nese eshte e mundur , flm
    Sui generis

  19. #59
    Forza INTER!!! Maska e NBAlbania
    Anëtarësuar
    10-04-2005
    Vendndodhja
    Ne Toke
    Postime
    384

    Pyetje per torrent

    Kam nje pyetje per torrent.Kam internet ADSl 256/128 kb/s,zakonisht shkarkoj me 25-29 KB/S.A mund te shkarkoj me me shume shpejtesi p.sh me 60-70 KB/s ku ka shume seeds?
    Faleminderit!

  20. #60
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    jo, nuk mundesh

    bile me ato shpejtesi qe shkarkon je shume mire per linjen qe ke. shpejtesia tende ne kete rast kufizohet nga bandwidth qe ke.
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Lidhja Shqiptare e Prizrenit - 10 qershor 1878
    Nga Taulant-Dardani në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 11-06-2023, 07:23
  2. Ç'mendim keni për internetin?
    Nga AuGuSt_ në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 11-05-2009, 05:17
  3. Si bëhet lidhja e internetit të Pc dhe loptopit me warieles kartë
    Nga Dardiafro në forumin Rrjeti kompjuterik
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 31-03-2009, 15:18
  4. Ilirët - diskutimi mbi ta
    Nga Leonard Alili në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 111
    Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
  5. Lidhja e internetit me satelit
    Nga balada në forumin Rrjeti kompjuterik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-08-2006, 07:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •