Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 70
  1. #21
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Citim Postuar më parë nga EdiR
    Edi une kam shume respek per personin tende dhe per mendimin time je nje nga njerzit me te zgjuar ketu ne forum persa i perket Informatikes ne pergjithesi por ne postimin me lart me duket se nuk je treguar shume i sakte me trego nese jam une gabim por zakonisht transferimi i informacionit nepermjet internetit TCP/IP matet me bits dhe jo me Bytes.
    Thjesht per te te ngacmuar pak mos ma mer per keq. Te uroj gjithe te mirat dhe vazhdo ne punen e mire qe ben duke ndihmuar te gjithe.
    EdiR
    Faleminderit për respektin Edi.
    Atë që thua ti e kam të qartë dhe e kam shprehur më parë në temën Shpejtësia e Internetit.

    Citim Postuar më parë nga edspace
    Shpejtësia e rrjeteve kompjuterike matet me bite për sekondë dhe njësitë shkruhen më "b" të vogël (Kbps, Mbps). Madhësia e skedarëve matet me bajte dhe shkruhet me "B" të madhe (KB, MB).
    Në rastin më lart përmënda bajt për sekondë për të kujtuar Eduardin që ka ndryshim midis 128 kilobits dhe 128 kilobajts. Gjithësesi, nuk është gabim edhe sikur të përdorësh bajte për shpejtësinë e internetit. Shumicës së njerëzve nuk u interesojnë bitet, por bajtet, sepse kur shkarkojnë një skedar nga interneti e shikojnë shpejtësinë në KB/sek. Nëse lidhja është 128 kilobite për sekondë, e pjestojmë atë numër me 8, dhe mund të themi që lidhja lejon të shkarkosh deri në 16 kilobajte për sekondë. Çfarëdo njësie të përdorësh, shpejtësia është e saktë. Megjithate, në botën e informatikës, është rënë dakort të përdoret njësia më e vogël (bit) për transferimet dhe njësia më e madhe (bajt) për sasinë.
    Edi

  2. #22
    anetar i rregullt Maska e fioreal
    Anëtarësuar
    05-07-2003
    Vendndodhja
    Ne planetin Toke
    Postime
    124

    Lidhja e internetit duket më e ngadaltë

    Kam nje problem me cilesine e internetit.Pasi eshte formatuar Kompjuteri nuk po punon si me pare.Raporti ndermjet Send dhe Received ne ikonen qe tregon shpejtesine eshte gjithmone ne disfavor te Received.psh kur Send tregon 3.952 Recived 2.952 dhe ne momentin qe te dyja ikonat ndizen se bashku atehere mund te klikosh ndryshe del mesazhi kjo faqe nuk mund te hapet .Kush ka mundesi te me shpjegoje pse ndodhe?
    ..I grandi ci sembrano grandi fino a quando stiamo in ginocchio...

  3. #23
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anëtarësuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    CA lloj sherbimiinterneti eshte .... recive edhe send nuk eshte e thene qe te jene gjihtmone ne te njejtin proporcojon pasi ndryshon upload me download speed

    ke bere ndonje ndryshim pas formatimit ...!

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  4. #24
    anetar i rregullt Maska e fioreal
    Anëtarësuar
    05-07-2003
    Vendndodhja
    Ne planetin Toke
    Postime
    124
    Sherbimim i internetit qe ofron Albtelekom.Me ate kam punuar gjithe kohes dhe nuk ka qene keshtu.Ne formatim skam bere ndonje gje te vecante.si perhere.Megjithate faleminderit
    ..I grandi ci sembrano grandi fino a quando stiamo in ginocchio...

  5. #25
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Fioreal, ato numra që shikon tek tabela e rrjetit nuk tregojnë shpejtësinë e internetit, por sa informacion ke shkëmbyer me internetin. Mos u kushto rëndësi numrave dhe dritave.

    Shpejtësia e internetit ndryshon nga shumë faktorë dhe nuk mund të jetë për faj të kompjuterit tënd, por edhe për faj të Albtelekom. Kompjuteri krijon një arkivë me faqet më të vizituara që t'i hapë ato më shpejt. Kjo arkivë është fshirë sepse ti e formatove kompjuterin, kështu që duhen disa ditë sa të mbushet prapë arkiva dhe pastaj faqet do hapen pak më shpejt.

    Besoj se Albtelekom ofron lidhje 56K, apo jo? Provo të shkarkosh ndonjë skedar nga interneti dhe shiko sa do arrijë shpejtësia e shkarkimit. Po arriti 4-5 KB/sek, e ke në rregull internetin.
    Edi

  6. #26
    anetar i rregullt Maska e fioreal
    Anëtarësuar
    05-07-2003
    Vendndodhja
    Ne planetin Toke
    Postime
    124
    Ky eshte mesazhi qe del sa here qe klikoj dicka.


    ERROR
    The requested URL could not be retrieved

    --------------------------------------------------------------------------------

    While trying to retrieve the URL: http://rds.yahoo.com/;_ylt=Aj1TRmWu9...%2F000020.html

    The following error was encountered:

    Access Denied.
    Access control configuration prevents your request from being allowed at this time. Please contact your service provider if you feel this is incorrect.

    Your cache administrator is webmaster.



    --------------------------------------------------------------------------------

    Generated Fri, 30 Sep 2005 19:53:40 GMT by FIER.FIER (squid/2.5.STABLE7)
    ..I grandi ci sembrano grandi fino a quando stiamo in ginocchio...

  7. #27
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Atë mesazh ta nxjerr kompania që të ofron internetin. Kontakto kompaninë që të të japin leje për atë adresë.
    Edi

  8. #28
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Lidhja e internetit duket më e ngadaltë

    --------------------------------------------------------------------------------

    Kam nje problem me cilesine e internetit.Pasi eshte formatuar Kompjuteri nuk po punon si me pare.Raporti ndermjet Send dhe Received ne ikonen qe tregon shpejtesine eshte gjithmone ne disfavor te Received.psh kur Send tregon 3.952 Recived 2.952 dhe ne momentin qe te dyja ikonat ndizen se bashku atehere mund te klikosh ndryshe del mesazhi kjo faqe nuk mund te hapet .Kush ka mundesi te me shpjegoje pse ndodhe?
    ====
    Ne qofte se ke windows xp me sp2 pak,atehere eshte vete faji i windowsit.Ky difekt ka te beje me lidhje te njekohshme TCP/IP.Me default windows XP pa Sp2 e ka pas 10 lidhje te njekohshme TCP/IP.Microsofti per arsye sigurie ne njeren prej patcheve,azhurnimeve te nxjerra kete vit e ka ndryshuar lidhjen e njekohshme TCP nga 10 lidhje te njekohshme ne 5.Pikerisht ky patch qe mund ta kesh instaluar ne kompjuter eshte shkaku,qe ti i shikon faqet te hapen shume ngadale,ose te mos hapen fare.Kur klikon ne nje link ose fut nje adrese,faqja hapet shume shume ngadale ose del nje Faqe"this page can not be displayed"
    Per ta rregulluar kete difekt mund te perdoresh nje komande start/run dhe aty fut komande netshwinsock.reset,dicka e tille se mbaj mend mire.Ka nje artikull te mikrosoftit per te ndryshur numrin e lidhjeve te njekohshme nga 5 ne 10.Ky artikull ka te beje me modifikime ne regjister,po nuk eshte shume i qarte.
    Mund te perdoresh me shume sukses programin XP Antispy 3.94-2 http://www.softpedia.com/get/Interne...PAntispy.shtml programi eshte falas.Kur ta hapesh shiko nen Internet explorer 6.Vendosi me miun shenjen e v-se katrorit te bardhe bosh perpara rreshtit qe thote "increase max conection per server to 10".Kliko poshte ne Apliko settings dhe e mbyll programin.Do shohesh qe faqet do hapen normal dhe shpejt.
    Per arsye te panjohura difekti pas ca kohesh mund te perseritet.Hap programin,boshatis katrorin nga shenja e v-se tek "increase......connection"Pastaj
    kliko poshte apliko settings.Shko perseri vendosi shenjen e v-se katrorit dhe kliko poshte apliko settings dhe mbyll programin.
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 30-09-2005 më 19:22
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  9. #29
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anëtarësuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    Nga errori me siper duket nje problem konfigurimi i Albtelecom-it.
    Ata perdorin squid si proxy dhe zakonisht ka qene e keshillueshme qe te perdoresh kete proxy direkte duke vene tek:
    Control Panel -> Internet Options-> Connections -> Lan Settings -> kliko "Use proxy server for your LAN -> tek
    Address:= 192.168.16.2 Port:=8080

    te pakten kjo ka qene deri vone dhe sduhet te kesh keto probleme.

  10. #30
    forever hers Maska e Eagle
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Vendndodhja
    boston-temporarly
    Postime
    505
    Ate punen e 10 apo 5 lidhjeve te njekohshme nuk e kuptova.Une di qe ne xp nese ju share skedar ne rrjet d.m.th. e perdor xp si server mundet qe deri ne 10 user ne te njejten kohe te aksesin resurset ne kompiuterin tend i 11-ti duhet te prese.Se ku lidhet kjo me internetin apo me tcp/ip si protokoll ????!!!!!!
    nuk e duroj dot i-ne pa pike.

  11. #31
    T'majt e jotja. Maska e Reiart
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Atje ku arrin tymi i SHARRES
    Postime
    621

    Kerkoj ndihme nga ekspertet e pc.

    Kam nje lidhje interneti me dial-up. Shpejtesia shkon deri ne 50.6 por me duhet me shume. Nuk e di a i behet derman qe me te njejten linje te shtohet shpejtesia e komunikimit, kryesisht per video dhe audio. Ju falenderoj paraprakisht.
    Injoranti eshte......
    Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

  12. #32
    djal i mirë Maska e YPSILONI
    Anëtarësuar
    17-05-2002
    Vendndodhja
    Atje ku kam rehatin (USA)
    Postime
    103
    Po pate dial up sma ha mendja ta rrisesh shpejtesin pa paguar me shume...

  13. #33
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Reijart,shpejtesia e modemit ne dial-up teorikisht eshte 56k.Ne praktike nuk arrihet kjo shpejtesi.Komisioni federal i komunikacionit ka vendosur si rregull qe shpejtesia maksimale ne transmetim server-kompjuteri jot te jete deri 53kb.
    Kjo shpejtesi varet nga shume faktore si cilesia e linjes,trafiku ne serverin qe te lidh me internet dhe zonen ku jeton,konfigurimi i lidhjes me internetin dhe lloji i modemit.Nqs severi ka lloj te ndryshem modemi krahasuar me tendin,do verehet shpejtesi e ulet.Ky fenomen ka qene shume i perhapur,kur perdorusi perdor modem te tipit K56Flex dhe serveri perdor modem v90.Ne keto raste shpejtesia ne modem eshte e ulet.Gjithashtu shpejtesia ne modem eshte e ulet,kur linja e telefonit ka zhurma.Modemat v90 jane bere standart komunikimi sot ne dial up.
    Megjithate kur zgjedh nje servis dial up(isp=internet servise provider) sigurohu qe ato perdorin modem v90.Gjithashtu modemi jot duhet jete v90.Serverat qe sigurojne servis dial up nuk te sigurojne shpejtesi me te larte se 53kb,pasi eshte rregull,ligj i vene nga Komisioni federal.Dhenia e nje shpejtesie me e larte se 53k nga serveri per lidhje dial up eshte e kunderligjshme.
    Per shpejtesi te larta qe te shohesh median ne faqe interneti si klipsa filmash,ose muzike sport (videostream)etj me mire,paguaj servise interneti ISDN me i shpejte,ose kabell akoma me i shpejte,ose DSL qe eshte me i mire se dial-up,isdn,dhe kabelli.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-02-2006
    Postime
    3
    Citim Postuar më parë nga Reiart
    Kam nje lidhje interneti me dial-up. Shpejtesia shkon deri ne 50.6 por me duhet me shume. Nuk e di a i behet derman qe me te njejten linje te shtohet shpejtesia e komunikimit, kryesisht per video dhe audio. Ju falenderoj paraprakisht.
    Neper dyqane Modemat kryesisht jane 56kb/s
    Por ke edhe modemat ekxtern qe jane me fuqi prej 112kb/s
    Por ne Shqipri edhe ne kosove nuk kane kete prodhim!
    Sepse linjet tonat jane digjitale por recive packets ne dial up jane shume te ngadaljshme !
    Kshtu qe u mundova te ndihmoj por mvaret prej teje si do te veprosh!

  15. #35
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anëtarësuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    Nuk mund te marresh me Dial-up(modem-at e zakonshem 56kbps) bandwidth me te madh.
    Arsyeja:
    kur u shpik telefoni u percaktua se mjafton banda nga 300Hz - 4KHz per te shprehur te mos humbur ne nivel te pranueshem cilesite e zerit te njeriut.
    Do te thote afersisht 4Khz bande te cilen duke marre minimumin e percaktuar nga teorema e Naigel per konvertim DAC apo ACD(digtial ->analog ose Analog -> Digital) qe eshte 2 kampione per cikel sinjali, me cikel te plote imagjinoni ciklin e plote te nje sinusi qe fillon ne 0(grade) dhe mbaron ne 2pi(360 grade), na jep
    4 Khz * (2 * 8bit) = 64Kbit/s
    (banda shumezuar me (2 kampione per cikel * 8 bit per te shpreshur cdo kampion) = bandwidth per sekonde te modemit)

    Pra harrojeni te merrni me shume me ato lloj modemash.
    ISDN, ADSL ose ATM perdorin enkodime te ndryshme dhe shfrytezojne disa kanale pernjeheresh qe arrijne shpejtesite qe reklamohen.

    P.S. per me shume teori telekomunikacioni referohuni librave.

  16. #36
    ..:in the Universe:.. Maska e strong_man
    Anëtarësuar
    27-12-2005
    Vendndodhja
    me zemër në Shqipëri
    Postime
    30
    Meqenese jemi ne lidhjen e Internetit teper te ngadalte do te desha te bej dy pyetje dhe nese dikush ka nje eksperience te caktuar eshte i lutur te me jape nje pergjigje.





    Do te desha te di nese per shpejtesine e ulet te Internetit ndikon edhe distanca nga priza telefonike deri tek P/C. Personalisht kam nje linje rreth 20 metra nga priza kryesore e deri tek P/C. Sa ndikon nje gje e tille?


    Ekzistojne disa priza te cilat ofrojne mbrojtje te P/C nga tensioni i larte dhe nga levizjet e rrymes. Ne keto gjenden te instaluara in & out per linjen telefonike dhe per DSL. Sa ndikon kjo ne cilesine e sinjalit telefonik?





    Faleminderit

  17. #37
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anëtarësuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    E para nuk ka rendesi fare distanca e kabllit sepse 20metra me shume ne distancen deri ne 2 km qe ke me centralin sjane as gje :P.

    Per *DSL ajo nuk eshte mbrojtje nga tensioni por dicka tjeter.

    P.S. se e vura re tani 8 bit nga 64kbit/s jane per kontroll dhe korrektim gbimesh pra 64 - 8 = 56kbit/s

  18. #38
    ..:in the Universe:.. Maska e strong_man
    Anëtarësuar
    27-12-2005
    Vendndodhja
    me zemër në Shqipëri
    Postime
    30
    E kisha fjalen nese sinjali telefonik qe kalon ne kete prize humbet cilesine ose jo.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  19. #39
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anëtarësuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Sinjali ne ate paisje nuk mund te humbase pasi e vetmja gje qe ajo paisje ben te mbron nga shkarkimet elektrike qe mund te ndodhin ne linjen telefonike. Une personalisht nuk mund ta sygjeroja pasi mundesia per te patur shkarkese elektrike ne linjen e telefonit eshte shume e ralle pothuajse e pamundur pasi kompania e telekomit ka mbrojtjet e veta.


    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  20. #40
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anëtarësuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    Ardi ne shqiperi nuk ekziston kjo mbrojtje sidomos ne linjat e vjetra per shkak te amortizimit te tyre.
    Keshtu qe mire eshte te perdoren paisje te tilla, te pakten ne shqiperi.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Lidhja Shqiptare e Prizrenit - 10 qershor 1878
    Nga Taulant-Dardani në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 11-06-2023, 07:23
  2. Ç'mendim keni për internetin?
    Nga AuGuSt_ në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 11-05-2009, 05:17
  3. Si bëhet lidhja e internetit të Pc dhe loptopit me warieles kartë
    Nga Dardiafro në forumin Rrjeti kompjuterik
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 31-03-2009, 15:18
  4. Ilirët - diskutimi mbi ta
    Nga Leonard Alili në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 111
    Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
  5. Lidhja e internetit me satelit
    Nga balada në forumin Rrjeti kompjuterik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-08-2006, 07:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •