Close
Faqja 0 prej 22 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 433
 1. #1

  Gjergj Kastriot Sknderbeu

  Gjergj Kastrioti lindi n Kruj dhe ishte djali i Gjon Kastriotit, princit t Shqipris s mesme i cili ishte i obliguar q Perandoris Turke ti paguaj tatim. N mnyr q t siguroj besnikrin e prijsve lokal Sultani i merrte djemt e tyre dhe i drgonte n Turqi. Gjergj Kastrioti prcjelli shkolln ushtarake n Perandorin Turke dhe q i emruar Skender Beu q n turqisht do t thot princi Aleksandr.

  Ai qe i dalluar si nj nga oficert m t mir n disa skuadra Osmane n Azin e Vogl dhe Europ, pr ka edhe morri nga Sultani titullin e Gjeneralit. Skenderbeu luftoi edhe kundr Grekve, Serbve dhe Hungarezve, dhe disa burime thojn se ka mbajtur lidhje t fshehta me Raguz, Venedikun, Vladislasin e Hungaris si dhe Alfonsin e V t Napolit. Sultani Murati i II ia dha titullin Vali ka e bri Gjergj Kastriotin Guvernator Gjeneral t disa krahinave t Shqipris.
  M 1443, gjat betejs kundr Hungarezve te Nishi, ai e lshoi ushtrin Osmane dhe shkoi n Kruj. N kalan e Krujs Skenderbeu ngriti Flamurin Shqiptar, flamurin e kuq m shqiponj t zez dykrershe n mes, dhe tha fjalin e njohur: "Nuk ju solla un lirin, ate e gjeta ktu, n mesin e juve".

  Gjergj Kastrioti arriti t bashkoj t gjith princat Shqiptar n qytetin e Lezhs (Lidhja e Lezhs, 1444) dhe ti udhheqi ata n luftn kundr Turqve.

  Gjat 25 viteve t ardhshme ai luftoi, me forca q rrall her kalonin 20.000 ushtar, me ushtrin m t fuqishme t asaj kohe dhe arriti q t dal fitues pr 25 vjet t tra. M 1450 Ushtria Turke qe e udhhequr nga vet Sultan Murati i II i cili vdiq gjat rrugs duke e kthyer nga beteja e hupur. Dy her t tjera , m 1466 dhe 1467, Mehmeti i II, pushtuesi i Konstantinopolit, udhheqi ushtrin Turke kundr Skenderbeut dhe dshtoi. Perandoria Turke provoi ta pushtoi Krujn 24 her dhe dshtoi t 24 hert.

  Pr nj t katrtn e shekullit Skenderbeu ndaloi pushtimin Turk n Evropn Katolike.

  Pas vdekjes s tij m 1468 n Lezh nga shkaqet natyrore, ushtart e tij u bn rezistenc Turqve pr 12 vjet. M 1480 Shqipria definitivisht u pushtua nga Perandoria Turke.

  Kur Turqit e gjetn vorrin e Skenderbeut n kishn e Shn Nikut n Lezh, e hapn ate dhe morrn eshtrat e Skenderbeut pr t cilat besohej se sjellin fat. M 1480 Turqit ndrmorrn pushtimin n Itali dhe pushtuan qytetin e Otrantos.

  Skenderbeu dhe vepra e tij nuk mbetn t prmenden vetm n tokat Shqiptare. Volteri ka menduar se Perandoria Bizantine do t kishte egzistuar sikur t kishte nj udhheqs sikur Skenderbeun. Disa poet dhe kompozitor gjithashtu kan gjet inspirimin e vet n mjeshtrin ushtarake t tij. Poeti Francez i shekullit 19, Ronsard, shkroi nj vjersh kushtuar Gjergj Kastriotit. T njejtn gj bri edhe poeti Amerikan i shekullit 19, Longfellow. Antonio Vivaldi komponoi opern e cila titullohet Skenderbeu.

  Skenderbeu sot sht hero kombtar i Shqipris. Shum muzeume dhe monumente jan ngritur n nder t tij anemban Shqipris dhe n mesin e tyre edhe Muzeumi i Skenderbeut n kalan e famshme t Krujs.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 12-09-2006 m 00:59
  Imagjinata eshte me e rendesishme se sa njohuria
  Einstein

 2. Anetart m posht kan falenderuar Arbushi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2

  nga bato_ipare

  bato ipare
  Anetar i ri
  Posts: 14
  (1/4/02 2:53:09 am)
  Reply Marlowe, Shekspir dhe Skenderbeu.
  --------------------------------------------------------------------------------


  Ne nje nga sallat e Corpus Christi College, ne
  Universitetin e Cambridge-it ne Angli, midis pikturave
  te tjera te shumta, gjendet e varur edhe nje portret i
  nje njeriu, i cili, qe nga lartesite e 400 vjeteve,
  vazhdon te shohe me te njejten veshtrim te heshtur
  studentet e panumert qe koha i sjell perpara tij.
  Simbas regjistrave dhe vertetimeve nga burime te
  treta, ai eshte portreti origjinal i Christofer
  Marlowe. Nje punim vaji tipik i asaj kohe, dhe ne nje
  kend te saj bashke me shenimin e vitit 1585, si viti i
  berjes se portretit, eshte dhe nje citim latinisht:
  "Quod me nutrit me destruit".
  Christofer Marlowe eshte nje nga poetet dhe
  dramaturget me te medhenj te letersise angleze, i cili
  brenda jetes se tij te shkurter (jetoi vetem 29 vjet)
  qe ne gjendje te ndriconte me nje drite aq te forte sa
  qe ajo drite shihet edhe sot e kesaj dite. Marlow
  ishte nje nga 9 femijet e nje kepucari. Duke i pas
  dhene natyra (ose zoti)nje mendje shume te afte, ai
  vazhdon shkollen dhe ne nje fare pike i ofrohet edhe
  nje burse per te vazhduar ne kolegj, ku ai studion
  biblen, filozofi, histori. Ne fund, mbasi desh e
  perjashtuan nga shkolla per mungesa te shumta te
  paarsyeshme, me nderhyrje nga keshilli privat i
  mbretereshes, arriti te marre Bachelor of Arts nga
  Corpus Christi College ne Cambridge. Shume shpejt
  behet i njohur per poemat dhe dramat e tij, krijime qe
  i hapin dyert me te larta te shoqerise londineze, por
  ne te njeten kohe behet i njohtur ca edhe me shume per
  menyren jo te zakonshme te te jetuarit. Ai beri
  gjithshka. Ishte agjent i sherbimeve sekrete te
  mbretereshes, u burgos dy here per historira qe
  mbaruan me nga nje te vdekur. Nje here e perzune nga
  Hollanda si fallsifikator monedhash floriri (ne nje
  nga vacanzat e tij ne burg, thone se u njoh me nje
  cifut qe e inicioi ne fallsifikim monedhash), dhe se
  fundi arriti deri ne ate pike sa t`ia bente borxh
  kishes, kur deklaroi se bibla ishte inkonsistente.
  Kunder tij u pregadit nje dosje per atheizem dhe
  blasfemi, krime keto te denueshme me vdekje, dhe shoku
  i tij i dhomes, nen torture, pohoi se disa shenime qe
  flisnin mbi inkonsistencen e bibles, ishin shkruar nga
  dora e Christofer Marlowe. Para se ti vinte ora per te
  dale ne gjyq, Marlowe, mbasi kishte ngrene e kishte
  pire ne nje lokal me emer ne Londer, ben sherr me nje
  mikun e tij ne lidhje me pagesen e kontos, dhe ne
  zenie e siper, miku i tij, mbasi i merr nje thike qe
  Marlow e kishte ne dor, ia ngul tej pertej ne sy, duke
  e lene te vdekur ne vend. Mbas dy ditesh e varrosen ne
  nje varr pa emer, dhe me siguri Marlowe njeri do te
  ishte harruar neper erresiren e historise sikur te mos
  ekzistonte Marlowe poet e dramaturg.
  Marlowe ne 6 vjetet e tij te krijimtarise
  dramaturgjike shkroi shume vepra por nga me te
  njohurat per kritiken jane Dr Faust, The jew of Malta,
  Edward II , etj etj.
  ...Come with me, and be my love
  And we will all the pleasure prove
  That valleys, groves, hills and fields
  Woods or steepy mountains yields...
  Per te thone se nese Shekspiri ishte si drita e
  mengjezit ne letersine angleze, ai ishte Ylli i
  mengjezit i saj.

  Deri ketu, rendi kronologjik i ngjarjeve, megjithese
  ka te beje me nje personazh ne limitet e te
  jashtezakonshmes, eshte me se normal e i zakonshme per
  se. Por ajo qe e ben te vecante rastin e tij, eshte
  fakti se shume nga studiuesit, kritiket dhe
  historianet e sotem mendojne se nuk duhet bere dallim
  midis Marlowe dhe William Shakespeare, sepse ata jane
  i njejti person. Pervec analizes se menyres se te
  shkruajturit dhe te shprehurit, qe simbas kritikes,
  eshte shume e perafert, nje teori qe mbeshtet
  njeshmerine midis dy personazheve, bazon analizen e
  vet pikerisht ne portretin qe u permend ne fillim te
  shkrimit. Simbas autorit te nje libri me titullin ""In
  Search of Christopher Marlowe: A Pictorian Biography",
  qe perpiqet te vertetoje kete teori, ne lidhje me
  adagion qe gjendesh ne portretin e permendur me lart,
  autori thote:
  ..."Simbas profesor Gilbert Highet, clasicist
  amerikan, paralelja e saj e sakte nuk gjendet ne asnje
  nga shkrimet e autoreve te vjeter greke dhe latine, te
  cilet Marlow mund ti kete perdorur si burime; po
  keshtu, ajo nuk gjendet as ne punimet e shkrimtareve
  angleze para Marlow-it. Cuditerish, riperdorimi i saj
  e pare gjehet ne nje veper disi me te vonet te
  Shekspirit; se pari ne Sonetin LXXIII, ne nje perkthim
  anglisht "i konsumuar prej asaj me te cilen
  ushqehesh", dhe ne nje varjant te nje versioni latin
  te Perikliut, akti i II, skena 2, rrjeshti 33, kur
  kaloresi i katert, qe mban nje pishtar te kthyer me
  koke posht qe po konsumohesh nga flaka e tij, ka nje
  moto:"'Quod me alit me extinguit"...

  Ne nje liber tjeter me titullin "The Murder of the
  Man Who Was Shakespeare", autori shpjegon:
  ..." Ne dimrin e vitit 1954 une vizitova profesor
  Gilbert Highet te Columbia University per te sqaruar
  nese motoja latine ne portretin e Corpus Christi
  College ishte perdorur nga autore greke ose latine te
  antikitetit, meqenese ekzistonte mundesia qe ajo moto,
  duke qene e mirenjohur nga latinistet elizabetiane
  tekohes, mund ti ishte ofruar Marlowe me ane te
  shkrimeve te tyre.

  Gilbert Highet eshte nje nga shkollaret clasiciste me
  te njohur te Amerikes, i cili eshte i specializuar ne
  greqisht dhe latinisht. Une i tregova atij moton, dhe
  e pyeta nese mund te percaktonte origjinen e saj ne
  antikitet. Me tha te prisja. Pastaj per mbi dy ore ai
  u mor me libra te leksikut latin dhe grek, libra
  referimesh dhe concordimesh te cdo natyre e
  pershkrimi. Mbasi e konsumoi veten dhe te gjitha
  librat e tij te refernces, ai me tha:
  "Asnje grek ose latin nuk e ka perdorur ndonjehere
  kete moto. As kete dhe as ndonje te perafert me te. Me
  duhet te konkludoj qe krijimi i saj eshte unik dhe
  teper individual-qartesish unik dhe individual."

  Konkluzioni, i parrezistueshem, eshte se duke qene
  se te gjitha pikat identifikuese te portretit te cojne
  tek Marlowe dhe se motoja e tij riduket ne nje nga
  pjeset e Shekspirit (Pericles), "motoja eshte unike
  dhe individuale", dhe meqenese teza ime eshte se
  Marlowe shkruajti veprat e Shekspirit, atehere kjo
  eshte nje konfirmim tjeter qe verteton autoresine e
  Marlowe, fakt i cili mund te vihet perkrah
  ngjashmerise se pabesueshme ndermejt portretit te
  Corpus Christi dhe gravures se autorit-autorit real-
  te pjeseve"...

  Ajo qe e ben me interesante kete pershkrimin te
  ketyre koheve te mjegullta e te largeta dhe qe ne nje
  fare menyre ben nje lidhje indirekte te ketyre
  autoreve te famshem me Shqiperine, ose me sakte me
  shqiptaret, eshte fakti se dihet historikisht se vepra
  e pare per skene e Christofer Marlowe ka qene "The
  True History of George Scanderbeg", bazuar ne jeten e
  Princit te Krishtere te Shqiperise, veper e cila ka
  humbur. Nje nga vecorite e Marlowe ishte se ai ishte
  aq i sukseshme si dramaturg sa veprat e tij luheshin
  ne teatrin dhe nga trupa me e mire e kohes. Ne qofte
  se ashtu sic thuhet nga disa specialiste, eshte e
  vertet se Marlowe eshte Shekspiri, do ishte shume
  interesante te dihej se cfare permbante e si
  zhvillohesh vepra e tij mbi Skenderbeun. Une nga
  Marlow njoh thuajse asgje, por Sheksipirin e kam
  lexuar gjeresisht. Jul Cesari i famshem, elegjia e
  Mark Antonit per Cesarin e vrare, ankthi i
  konspiratoreve dhe vdekja e palavdishme e tyre, mundet
  ne nje fare menyre te na japin nje ide se cfare force
  mund te arrije fjala ne penen e Shekspirit. Le te
  flase vete Shekspiri:

  BRUTUS

  Romans, countrymen, and lovers! hear me for my
  cause, and be silent, that you may hear: believe me
  for mine honour, and have respect to mine honour, that
  you may believe: censure me in your wisdom, and
  awake your senses, that you may the better judge.
  If there be any in this assembly, any dear friend of
  Caesar's, to him I say, that Brutus' love to Caesar
  was no less than his. If then that friend demand
  why Brutus rose against Caesar, this is my answer:
  --Not that I loved Caesar less, but that I loved
  Rome more. Had you rather Caesar were living and
  die all slaves, than that Caesar were dead, to live
  all free men? As Caesar loved me, I weep for him;
  as he was fortunate, I rejoice at it; as he was
  valiant, I honour him: but, as he was ambitious, I
  slew him. There is tears for his love; joy for his
  fortune; honour for his valour; and death for his
  ambition. Who is here so base that would be a
  bondman? If any, speak; for him have I offended.
  Who is here so rude that would not be a Roman? If
  any, speak; for him have I offended. Who is here so
  vile that will not love his country? If any, speak;
  for him have I offended. I pause for a reply.  ANTONY
  Good friends, sweet friends, let me not stir you up
  To such a sudden flood of mutiny.
  They that have done this deed are honourable:
  What private griefs they have, alas, I know not,
  That made them do it: they are wise and honourable,
  And will, no doubt, with reasons answer you.
  I come not, friends, to steal away your hearts:
  I am no orator, as Brutus is;
  But, as you know me all, a plain blunt man,
  That love my friend; and that they know full well
  That gave me public leave to speak of him:
  For I have neither wit, nor words, nor worth,
  Action, nor utterance, nor the power of speech,
  To stir men's blood: I only speak right on;
  I tell you that which you yourselves do know;
  Show you sweet Caesar's wounds, poor poor dumb mouths,
  And bid them speak for me: but were I Brutus,
  And Brutus Antony, there were an Antony
  Would ruffle up your spirits and put a tongue
  In every wound of Caesar that should move
  The stones of Rome to rise and mutiny.  Cfare do te kishte qene ne gjendje bardi i famshem te
  vinte ne gojen dhe ne vepren e Skenderbeut? Si do e
  kishte pershkruar rigjetjen e krishterimit prej tij
  dhe furine e shqiptareve mbi turqit e pafe? Asnje
  s`mund ta dije. Bile eshte e veshtire per ta marre
  edhe me mend. Ajo cfare mund te bejme eshte vetem te
  enderrojme, e te kenaqemi me shijen qe nje enderr e
  bukur te le kur zgjohesh ne mengjes. Ne fund te fundit
  edhe keto rrjeshta s`jane vecse nje enderr. Por nga
  ato qe shihen me sy hapur dhe ne mesin e nates.
  Imagjinata eshte me e rendesishme se sa njohuria
  Einstein

 4. Anetart m posht kan falenderuar Arbushi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #3

  nga Eni/p

  Enip
  Moderatore
  Posts: 1046
  (3/19/02 10:13:57 am)
  Reply Dhe Disraeli eshte marre me Skenderbeun!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Po ju sjell nje shkrim te Robert Elsiet qe flet mbi trajtimin e figures se heroit tone kombetar nga nje prej burrave te shtetit anglez, Benjamin Disraelit, por me nje gabim, ai e trajton ne librin e tij Skenderbeun, si hero grek dhe jo shqiptar, duke u nisur dhe nga fama qe i dha Greqise ne ato kohe Bajroni.

  --------------------------------------------------------------------------------------------


  2. Disraeli and Albania


  In his later years, Benjamin Disraeli came to play a major role in the search for a solution to the so-called Eastern Question. The Balkan Peninsula was already a powder keg and during these years of disintegration in the Ottoman Empire, it threatened to jeopardize the balance of power among the major political forces of Europe.

  The Russo-Turkish conflict had been dormant since the Crimean War (1853-1856). In 1877, however, Russia declared war on the Ottoman Empire, ostensibly to protect the Christian subjects of the Porte, in particular the Orthodox Slavs of the Balkans, and by early 1878 her forces were at the very gates of Constantinople. The resulting Treaty of San Stefano of March 1878 was not recognized by the 'great powers' and was to be reviewed at the Congress of Berlin.
  Benjamin Disraeli, now Lord Beaconsfield, and Lord Salisbury (1830-1903) were chosen as English plenipotentiaries to the congress which convened on 13 June 1878. Their primary objective at this gathering of aging diplomats was to protect British interests in the great age of imperialism and, in particular, to check Russian influence and prevent the Czarist Empire from expanding into the Mediterranean either via Asia Minor or through the Balkans. In principle, Disraeli was thus in favour of the creation and strengthening of independent states in the Balkans. At the same time, although he had persuaded Turkey to cede Cyprus to Great Britain, he was not interested in the total annihilation of the Ottoman Empire since this would have created a power vacuum to the advantage of Czarist Russia and Austria-Hungary. In opposition to the Dreikaiserbund (Three Emperors' League), a tactical alliance of the three eastern European empires, Russia, Prussia and Austria-Hungary, Disraeli was determined to follow an independent foreign policy to defend British interests in Europe and the Middle East. As such, Great Britain had become the virtual protector of the Ottoman Empire on the international scene, just as it had been during the Crimean War.

  It is for this reason, among others, that the 19-page 'Memorandum of the Albanians'1 addressed to Lord Beaconsfield at the Congress of Berlin on 13 June 1878 fell on deaf ears. The complete collapse of Turkey in Europe was simply not in British interests. Although the atrocities committed by Turkish irregular forces two years earlier against Balkan Christians, the so-called Bulgarian Horrors, had caused a good deal of outrage and moral indignation in Britain and elsewhere in Western Europe, imperialist rivalry continued to blind the great powers, Great Britain in particular, to the aspirations of little Albania, a primarily Moslem country to boot.

  As opposed to her Balkan neighbours, Serbia, Montenegro and Romania, which had been declared independent, Albania gained nothing from the Congress of Berlin that year and would have to wait another half a century for independence, until after the definitive collapse of the Ottoman Empire. Though Disraeli himself was content at having brought home "peace with honour" from the Congress of Berlin, most of the peoples of the Balkans were bitterly dissatisfied by the conference. The Bulgarians had seen their country partitioned, the Romanians had lost southern Bessarabia, the Serbs were worried about Austro-Hungarian expansion into Bosnia-Hercegovina, the Greeks failed to gain any territory, and the Albanians received absolutely no concessions at all.

  Despite such overriding strategical interests, Disraeli was not unaware of the plight of the Albanians in the labyrinth of Balkan politics. Indeed he seems to have had a special attraction for Albania. He had, after all, visited the country himself almost half a century earlier.

  As a young man, after gaining initial fame as a writer with the novel Vivian Grey (1827), Benjamin Disraeli had decided, despite the financial disasters he had suffered, to take a grand tour of the Mediterranean and the Middle East, ostensibly for health reasons. This seventeen-month tour (from June 1830 to October 1831), which took him to Spain, Malta, Albania, Greece and the Middle East, proved to be one of the most formative experiences of his early years and one of the most vivid memories of his whole life.

  In early June 1830, Benjamin Disraeli in the company of William Meredith, a friend who was engaged to his beloved sister Sarah, set sail aboard the H.M.S. Messenger for Gibraltar and Spain. There they spent two months. In August of that year, he and Meredith met up in Malta with an old acquaintance, James Clay. Clay's renowned and moustached valet, Giovanni Battista Falcieri, known as Tita, who had once served Lord Byron (1788-1824), was to act as an interpreter for the trio in Greece. Disraeli reported home with characteristic enthusiasm, "Byron died in his arms, and his moustachios touch the earth. Withal mild as a lamb, tho'. He has two daggers always about his person2."

  Disraeli was fascinated by the exotic customs, landscapes and costumes of the Levant. Already known in England for his excessive dressing habits, he had a Byronic love of costumes and orientalia, delighting throughout the trip in clothing himself in the colourful garb of a Greek pirate or of an Ottoman vizier. In Malta, Meredith describes the man who was later to become Queen Victoria's Prime Minister as wearing:

  "a shirt entirely red, with silver studs as large as six- pences, green pantaloons with a velvet stripe down the sides, and a silk Albanian shawl with a long fringe of divers colours round his waist, red Turkish slippers, and to complete all his Spanish majo jacket covered with embroidery and ribbons."

  Towards the end of September 1830, the three men set sail on Clay's yacht for "the most beautiful island" of Corfu which they reached after a three-week passage. From there they intended to proceed to Janina (Iannina), then the capital of southern Albania under Ottoman rule, which Lord Byron had visited in the days of Ali Pasha Tepelena (1741-1822), the so-called Lion of Janina.

  Byron had first opened up Albania to the English public with his long verse tale Childe Harold's Pilgrimage (1812-1819) and Disraeli, with this work in mind, had hoped to follow Byron's tracks as he had done in Switzerland on an earlier tour with his London solicitor Benjamin Austen. But for all his love of Byron and of Greek pirate costumes, the romantic Disraeli sympathized more with the Turks than with the rebellious Greeks and Albanians. The English merchants he had met in Malta had also been of predominantly anti-Greek and pro-Turkish sentiment, in particular since their ships had been at the constant prey of Greek pirates. Their attitude confirmed Disraeli's pro-Turkish stance. In a letter to Benjamin Austen, Disraeli had noted that he had "had some thoughts, indeed had resolved to join the Turkish army as a volunteer in the Albanian war." Disraeli and his companions nonetheless arrived too late to prove their manly valour by taking part in the Grand Vizier's campaign against the rebels. The uprising had already been nipped in the bud. In August of 1830, Mehmed Reshid Pasha had journeyed to Monastir (Bitola) in order to proclaim a general amnesty to the rebellious Albanians. In the course of the celebrations marking the amnesty, to which the leading nobles of the country had been invited, his troops encircled and massacred five hundred chiefs and their families, thus exterminating virtually all the nobility of southern Albania in one fell swoop and with them, all Albanian resistance to Turkish rule.

  Disraeli's official pretext for the journey into the wilds of Albania was to deliver a letter to the Grand Vizier from Sir Frederick Adam, the British Governor of the Ionian Isles. Sir Frederick also gave him a "very warm letter" of recommendation for the British consul-general in Preveza on the Greek mainland. From Preveza, Disraeli and his companions set out on 14 October 1830 with their servants, including the renowned Tita, for the border town of Arta (Ambracia) which they reached after a day's journey. There they found accommodation at the British consulate. The once famed town of Ambracia, like most others in the region at the time, had been severely damaged in the fighting and lay in ruins. Disraeli reported, "I shall never forget the effect of the Muezzin, with his rich and solemn and sonorous voice, calling us to adore God in the midst of all this human havoc3." He and his companions paid a visit to the Albanian governor in Arta in order to ask for an additional escort on to Janina and departed with a sense of awe at having entered the divan of the Great Turk. The Albanian officers in the bey's household were described as "finely shaped men, with expressive countenances and spare forms." Disraeli delighted in particular in the Albanian costumes.

  "Their picturesque dress is celebrated, though, to view it with full effect, it should be seen upon an Albanian4... The long hair and the small cap, the crimson velvet vest and jacket, embroidered and embossed with golden patterns of the most elegant and flowing forms, the white and ample kilt, the ornamented buskins, and the belt full of silver-sheathed arms; it is difficult to find humanity in better plight."

  The bey granted them "a guard of Albanians" who like the rest were "armed to the teeth with daggers, pistols and guns, invariably richly ornamented, and sometimes entirely inlaid with silver, even the barrel." He also gave them a letter of recommendation for an Ottoman colonel stationed at a mountain khan where they would spend the next night "under the only roof which probably remained between Arta and Yanina.5" The colonel received them courteously but could not understand the Greek of their interpreter. The ice was broken when the party recalled that they had some brandy and "that we could offer our host a glass, as it might be a hint for what should follow to so vehement a schnaps." A "most capital supper" was eventually brought in and much more to drink.

  The party continued the next morning onward towards Janina, passing through a devastated countryside: razed villages, smouldering ruins of farmhouses, olive groves felled. "So complete had been the work of destruction that I often unexpectedly found my horse stumbling amid the foundations of a village, and what at first appeared the dry bed of a torrent often turned out to be the backbone of the skeleton of a ravaged town." Finally they reached the fabled city of Janina nestled in the mountains at the edge of a sparkling lake.

  "At a distance we first beheld it, this city once, if not the largest, one of the prosperous and the most brilliant in the Turkish dominions, still looked imposing; but when I entered, I soon found that all preceding desolation had only been preparative to the vast scene of destruction now before me. We proceeded through a street winding in its course, but of very great length to our quarters. Ruined houses, mosques with their tower only standing, streets utterly rased. These are nothing. We met great patches of ruin a mile square as if a swarm of locusts had had the power of desolating the works of man as well as those of God. The great heart of the city was a sea of ruin. Arches and pillars isolated and shattered, still here and there jutting forth, breaking the uniformity of the desolation, and turning the horrible into the picturesque. The great bazaar, itself a little Town, was burnt down only a few months since, when an infuriate band of Albanian soldiers heard of the destruction of their chiefs by the Grand Vizier6."

  Albanian warriors, horrified by the atrocious massacre which had taken place at Monastir, had indeed razed the great bazaar of Janina to the ground in revenge. Yet the city bustled with life. Disraeli had finally reached the Orient and was exhilarated by the atmosphere he encountered.

  "Military chieftains, clothed in the most brilliant colors and most showy furs, and attended by a cortege of officers equally splendid, continually passed us. Now, for the first time, a Dervish saluted me and now a Delhi with his high cap reined in his desperate steed, as the suite of some Pacha blocked up the turning of the street. The Albanian costume, too, is inexhaustible in its combinations, and Jews and Greek priests must not be forgotten. It seemed to me that my first day in Turkey had brought before me all the popular characteristics of which I had read, and which I expected I occasionally might see during a prolonged residence.7... I longed to write an eastern tale."

  Disraeli, who had bid farewell to his Albanian bodyguard and found accommodation at the house of a Greek physician, was overwhelmed. The next morning, after having delivered Sir Frederick's letter to the Grand Vizier's secretary, Disraeli, Clay and Meredith set out for the fortress, "greatly battered by successive sieges, but still inhabitable" for their audience with the Grand Vizier.

  The audience hall was "the finest thing of the kind I had ever seen... built by Ali Pacha purposely to receive the largest Gobelin carpet that was ever made, which belonged to the chief chamber in Versailles, and was sold to him in the French Revolution." Some of the details of this scene were later to be incorporated into Disraeli's novel The Rise of Iskander, as were the accompanying descriptions of Janina at the foot of "purple mountains of picturesque form". Indeed much of what Disraeli saw and experience in southern Albania was used in his writing, not only in The Rise of Iskander, but also in Contarini Fleming and The Wondrous Tale of Alroy.

  "Conceive a chamber of great dimensions, full of the choicest groups of an oriental population, each individual waiting by appointment for an audience, and probably about to wait for ever. It was a sea of turbans, and crimson shawls, and golden scarfs, and ornamented arms. I marked with curiosity the haughty Turk, stroking his beard, and waving his beads; the proud Albanian, strutting with his terragan, or cloak, dependent on one shoulder, and touching, with impatient fingers, his silver-sheathed arms; the olive- visaged Asiatic, with his enormous turban and flowing robes, gazing, half with wonder and half with contempt, at some scarlet colonel of the newly disciplined troops, in his gorgeous but awkward imitation of Frank uniforms; the Greek still servile, though no more a slave; the Nubian eunuch, and the Georgian page8."

  The three mylort inglez were then received in the audience hall by the Grand Vizier who offered them coffee and pipes.

  "Here I beheld, squatted up in a corner of the large divan, a little, ferocious-looking, shrivelled, care-worn man, plainly dressed, with a brow covered with wrinkles, and a countenance clouded with anxiety and thought... I seated myself on the divan of the Grand Vizier ('who', the Austrian consul observed, 'has destroyed in the course of the last three months', not in war, 'upwards of four thousand of my acquaintances') with the self-possession of a morning call. At a distance from the Grand Vizier, in a group on his left hand, were his secretary and his immediate suite. The end of the saloon was lined with lackeys in waiting, in crimson dresses, with long silver canes... We congratulated him on the pacification of Albania. He rejoined that the peace of the world was his only object, and the happiness of mankind his only wish: this went on for the usual time. He asked us no questions about ourselves or our country, as the Turks did, but seemed quite overwhelmed with business, and, although courteous, moody and anxious. While we were with him, three separate Tartars arrived with despatches. What a life! And what a slight chance for the gentlemen in the antechamber9!"

  Disraeli spent a 'wondrous week' in Janina with visits to military leaders and local dignitaries, and experienced scenes comparable 'to anything in The Arabian Nights'. In a letter written to Austen from Nauplia on 18 November 1830, he wrote of the delight he felt "at being made much of by a man who was daily decapitating half the province."

  From Janina, the party proceeded to Corinth, Athens and Constantinople and then on to the Middle East. Further adventures came to an abrupt end on 19 July 1831, however, when William Meredith died of smallpox in Cairo. It was a tragic loss for Disraeli who abandoned the tour and returned to England. He reached English soil by the end of October 1831, and was now about to embark upon another adventure: a double career as a politician and as a writer.


  -----------------------------------------------------------------------------------

  Disraeli the writer and 'The Rise of Iskander'


  Benjamin Disraeli was an imaginative and witty writer though he is not usually considered to have been among the sublime literary figures of his age. His best novels, Coningsby: or the New Generation (1844) and Sybil: or the Two Nations (1845), are entertaining and embody, as one might suspect of a statesman, his political creed: a mixture of social response to the misery created by the Industrial Revolution and of idealism and faith in the monarchy and the aristocracy to give proper leadership to the working class. Present in much of his work are a dash of adventure in foreign locales and a touch of oriental philosophy, the "great Asian mystery" which the author was wont to profess. It was Disraeli's tour of the East which proved to be decisive not only for his political thinking and his attitudes in foreign policy, but also for the Levantine atmosphere which comes to the fore in many of these novels and romances: Contarini Fleming: a psychological autobiography (1832), The Wondrous Tale of Alroy (1833), Tancred: or the New Crusade (1847), and Lothair (1870).

  A fine example of Levantine atmosphere was Disraeli's The Rise of Iskander (1833), a prose work based on the life of the Albanian prince and national hero George Castriota (Alb. Gjergj Kastrioti), better known as Scanderbeg (1405-146 .

  The Rise of Iskander is a short novel or novelette, 113 pages in the 1904 edition. It was most likely written in the southwestern English town of Bath in the winter of 1832-1833, two years after Disraeli's Albanian tour and was first published in London in 1833 together with the novel The Young Duke. The plot of the novel, which is divided into twenty-two chapters, may be summarized as follows:

  1.) The tale begins with a description of a noble stranger in Albanian dress on the Acropolis in Athens. It is the Turkish commander Iskander who has come to visit his youthful friend Nicaeus, Prince of Athens, before departing for war as the head of the Epirotes. A crypto-Christian, Iskander betrays to Nicaeus his abhorrence now at having for the first time to make war on his own religion and his own country. 2.) Iskander, the 'Grecian Prince' from Croia, capital city of Epirus, who as a child had been given over to the Sultan as a hostage and educated as a Moslem and warrior in Adrianople, must now prepare for the battle between the invading Christian forces under John Hunniades and the Turks under Karam bey. He bids farewell to his friend Nicaeus. 3.) Iskander, now at the Turkish camp near Mount Haemus, discusses battle plans with Karam bey. 4.) At night, Iskander disguises himself and slips over to the Christian camp to reveal himself to Hunniades. There he first meets the latter's fair daughter, Lady Iduna, who shows a marked interest in his presence. Iskander announces to Hunniades his unwillingness to fight Christian forces and his intention of defecting from the Turkish side. 5.) The battle scene during which Iskander calls upon his men, "All who love their country, follow me!" and, with his five thousand Epirote horsemen, abandons the battle and takes flight. 6.) Iskander returns to Croia which he takes by a ruse. The town is liberated to cries of "The Cross, The Cross! Liberty! Greece! Iskander and Epirus!" 7.) Word of the fall of Croia spreads. The castle of Petrella, too, is taken and all of Epirus is freed. Nicaeus arrives on the scene. The tragic news is announced of Lady Iduna's capture by the Turks. Nicaeus, obviously in love with Iduna, plots with Iskander to rescue Iduna from the Seraglio in Adrianople. 8.) Iskander, arranging for affairs in Epirus to be taken care of, announces his immediate departure. The two heroes reach Adrianople, Iskander dressed as an Armenian physician and Nicaeus at his side disguised as a page. Nicaeus reveals to Iskander his love for Iduna who is reported to be pining away in captivity. A reward of one hundred purses of gold is said to be offered to anyone who can cure her. 9.) Iskander presents himself to the Chief Eunuch with a bribe and offers to cure the captive lady. 10.) The eunuch introduces Iskander and Nicaeus into the Seraglio. The Armenian physician meets Iduna and reveals to her in Greek that he is acting on behalf of Nicaeus, Prince of Athens. She is to ready herself for escape. 11.) Mahomed, her captor, who has sworn to have the heart of Iduna and the head of Iskander before the new moon, meets the foreign physician. Iskander advises him to plunge his scimitar into the fountain of Kallista in Epirus at midnight and call out the name of the enemy he desires to meet. 12.) Iduna is rescued and the three escape on horseback. Iskander is now torn between his growing affection for Iduna and his friendship with Nicaeus. The party is pursued by the Turks. Iskander, finally revealing his identity to Iduna, remains behind at a three-arched bridge to fight off the pursuers, while his companions take flight into the mountains. Iskander defeats the Turks single-handedly. 13.) In a wild ravine, Nicaeus and Iduna find shelter in the cavern of an Eremite. Nicaeus resolves to have Iduna, by abduction if needs be. 14.) Nicaeus declares his love for Iduna and is rejected. 15.) Nicaeus and Iduna depart for Epirus and spend the night at the home of the former's friend Christo, the father of seven daughters. 16.) Nicaeus and Iduna carry on to a fair castle, said to be owned by one Justinian, and take quarters there. 17.) A feast scene. 18.) Nicaeus delays at the castle and tries in vain to please Iduna who wishes to proceed to find her father. The castle of Kallista overlooking the Ionian Sea proves to be Nicaeus' own, and Iduna is now his prisoner. 19.) Iduna escapes out of the window and flees at midnight to a fountain in a grove of olive trees. There to her horror, she comes upon Mahomed, plunging his sword into the water and calling out the name of Iskander. At this moment, Iskander and Hunniades rush forth from the wood to rescue Iduna. Mahomed and Iskander agree to do battle with their respective forces the following day. Iduna tells Iskander and her father of her second captivity. The repentant Nicaeus then arrives on the scene and is forgiven by Iduna and Iskander. 20.) An account of Iskander's earlier return to Croia and his endeavours to find Iduna and Nicaeus. The battle between the Christian forces and the Turks culminates in a Christian victory due in great part to the heroism of the Prince of Athens. 21.) Mahomed is routed and takes flight. The mortally wounded Nicaeus withdraws over a mountain pass to die in solitude at a Doric temple. 22.) Iskander receives the hand of the fair Iduna to jubilant cries of "God save Iskander, King of Epirus!"

  In The Rise of Iskander, Benjamin Disraeli has made use of the figure of Scanderbeg to create a melodramatic tale of adventure and romance very much to the tastes of the broad masses of the reading public in the early nineteenth century. The basic plot structure of the novel, more akin to the libretto of an eighteenth-century opera or an early silent movie, contained nothing particularly unusual for the reader such that the novel did not prove a great success. The periodical American Monthly Review noted briefly in the year of the novel's initial publication, "The story is pleasantly told, and is altogether the most unexceptional of any work of fiction from the author's pen that we have seen0."

  Although in his Home Letters Disraeli often referred to the Albanians and seemed to be fascinated by their physical presence and their martial ways, it is not without interest to note that Scanderbeg is portrayed in The Rise of Iskander not as an Albanian, but as a Grecian prince. Indeed the word Albanian occurs only once in the whole novel, in a early description of the hero's clothes: "He wore also a full white camese common among the Albanians." This is no particular surprise however since at the time the tale was written and in the years of Disraeli's visit to Epirus, half a century before the Albanian national awakening, cultural identity in the region was determined primarily by religion and not by ethnos. Anyone in the southern Balkans who was a Christian was a Greek and anyone of Moslem faith was a Turk. In this respect, Disraeli did not deviate far from formal conditions at the time.

  The Rise of Iskander makes no attempt to be historical nor in any way does it endeavour to paint a realistic picture of Scanderbeg's life. It is simply a sentimental tale in the form of a short novel, which makes use of the figure of Scanderbeg to provide the oriental backdrop, with requisite local colour and costumes which the author so loved.

  Though not one of Disraeli's major triumphs as a novelist, The Rise of Iskander was nonetheless much read by the British and American public in the nineteenth century. It went through many editions, among which: Philadelphia 1842, London 1871, Boston 1874, London 1881, Boston 1887, London 1888, London 1890-1891, Boston 1900, London 1900, London & New York 1904-1905, London & New York 1919, London 1926-1927, and New York 1927. It was also translated twice into Greek1 and once into Slovenian2. In the early twentieth century it began somewhat to disappear from view as tastes among the general public changed.


  ----------------------------------------------------------------------------------------------


  Trajtimi i figures se Kastriotit ne letersine angleze


  The historical figure of Scanderbeg and its occurrence in English literature


  George Castriota3 (1405-146 , now the Albanian national hero, stemmed from a family of landowners from the Dibr region in northeastern Albania who were no doubt of mixed Albanian- Slavic ancestry. His father John Castriota (d. 1440) had initially submitted to Ottoman rule but, after the Battle of Ankara in 1402, declared his independence from the Turks, extending his influence from Dibr through the Mati valley to the Adriatic. In 1410, despite his attempts to form an alliance with the Republic of Venice, he was forced once more to give way to the supremacy of the Sultan. As a pledge of his submission, John Castriota sent his sons, Stanisha, George and Constantine and perhaps one other, in ransom to the Sultan's court at Adrianople (Edirne) in 1423. It was here that George received military training, was converted to Islam and took the name Alexander (Iskander). The young Iskander also participated in military campaigns against the Christians, for which his father was obliged to beg the pardon of the Venetian senate in 1428. For his military valour, Iskander was awarded the title of bey (beg), thus the name Scanderbeg by which he was to be universally known. In 1438, having gained the confidence of Sultan Murad II (r. 1421-1451), he was appointed military commander of the fortress of Kruj (Croia), where he established initial contacts with Venice and Ragusa (Dubrovnik). In 1440 he was made Sandjak-bey of Dibr. Scanderbeg's strength and popularity in his native region and the military success of the Hungarians under John Hunyadi (ca. 1385-1456) in their battles against the Turks convinced him that the time was ripe to abandon the Ottoman forces. An opportunity arose during the Battle of Nish in November 1443 when Turkish troops were in disarray after a Hungarian offensive. Scanderbeg, his nephew Hamza and 300 chosen horsemen abandoned Turkish forces and returned to Dibr, whence they carried on to the fortress of Kruj. Within a matter of days, Scanderbeg had assembled his own Albanian forces for a general uprising. The fortresses of Petrela, south of Tiran, and Svetigrad in Dibr were soon taken by the Albanians. To consolidate his power, Scanderbeg formed alliances through marriage of the main ruling families of Albania. He himself married Andronika, daughter of Gjergj Arianiti (d. 1463), and his sister Mamica was given in marriage to Charles Musachi Thopia. On 2 March 1444, Scanderbeg convened an assembly of all important Albanian nobles at Alessio (Lezh) during which it was decided to set up a standing army to counter an impending Turkish invasion. Scanderbeg was selected to head this force of about 15,000 men. A huge Turkish army soon flooded into Albania but was beaten back in Dibr at the end of June 1444. In view of the superior strength of Turkish forces, Scanderbeg's troops made optimal use of the terrain for guerilla warfare. Two further Ottoman invasions were repelled, one in October 1445 on the Mokr Plateau near Pogradec and a second in September 1446 in Dibr. The following year, Scanderbeg's relations with the Republic of Venice deteriorated when the latter endeavoured to extend its influence into the region of Dagno (Danj). The conflict led to two years of warfare with the Serenissima, forcing Scanderbeg to fight on two fronts. Although his troops managed to defeat the Turks at Oranik on 14 August 1448, he realized that he had to reach an agreement with Venice if he wished to carry on resistance. A peace treaty was concluded on 4 October 1448 under which Dagno and Drivast were abandoned to the Republic of Venice in exchange for the payment of 1,400 ducats of gold annually.

  In May 1450, Sultan Murad II arrived personally at Kruj and besieged the fortress for four and a half months. Although overwhelmingly outnumbered, the Albanians managed to resist Turkish forces and conferred a humiliating defeat upon the Sultan, who was obliged on 26 October to return to Adrianople empty-handed. Scanderbeg's victory over the Moslem hordes was widely acclaimed in the Christian world. Pope Nicholas V (r. 1447-1455), King Ladislaus V of Hungary (r. 1444-1457) and King Alfonso of Aragon-Naples (r. 1435-145 sent messages of congratulations and offered Scanderbeg their support. On 26 March 1451, Scanderbeg concluded an alliance with King Alfonso at Gaeta under which the former pledged allegiance to the latter. Catalonian troops were subsequently stationed at Kruj under the command of the Aragonese viceroy Ramon de Ortafa.

  Scanderbeg's position became somewhat more tenuous after the final Turkish conquest of Constantinople on 29 May 1453. Mehmed the Conqueror was determined to vanquish Albania in order to prepare an attack on Catholic Italy. Naples, the Church and Venice now came up with military and financial assistance. With Neapolitan help, Scanderbeg attempted to reconquer Berat in central Albania in 1455 but was forced back. The alliance of Albanian nobles cemented in Alessio in March 1444 also began to break up. The Dukagjini, Arianiti and Balsha dynasties withdrew their support and even Scanderbeg's commander Moisi Golemi and his nephew Hamza abandoned him. Scanderbeg nonetheless carried on and repulsed two Turkish invasions in 1456 and 1457. For his defence of Christendom against the Moslem hordes, Pope Calixtus II (r. 1455-145 awarded the Albanian warrior the title Atleta Christi.

  In 1458, Scanderbeg was summoned to Italy to fulfil his obligations as vassal under the treaty of Gaeta. Ferdinand I (r. 1458-1494), successor of Alfonso who had died on 27 June 1458, required assistance to defeat the rival house of Anjou which was endeavouring to take power in Naples. Scanderbeg arranged a three-year peace treaty with the Turks and proceeded to Italy with about 2,500 troops. In Barletta and Trani, he managed to defeat Ferdinand's main rival Giovanni Antonio Orsini, Prince of Taranto. After the campaign, some Albanian forces remained in Italy and established colonies in Calabria under one Demetrio Reres, colonies which constitute the first Arbresh settlements. In 1462, Scanderbeg returned to Albania to discover that the Turks had once more invaded the country despite the treaty. He defeated no less than three Turkish military expeditions in 1462 before a new six-month peace treaty could be arranged in April 1463. It was in November of that year, during the cease-fire, that Pope Pius II (r. 1458-1464) declared a holy crusade on the infidels, absolving Scanderbeg of his obligations under the peace treaty with the Turks. The Pope died, however, on 15 August 1464, bringing the crusade to a sudden and inglorious conclusion. Scanderbeg now found himself faced with five successive Turkish invasions under the command of Balaban Pasha. All were successfully repulsed. In 1466, Sultan Mehmed II himself arrived in Albania with an army said to have comprised a total of 150,000 soldiers, and laid siege to Kruj. After two months of siege, the Sultan was force to return to Turkey and left his troops under the command of Balaban Pasha. He also had a new fortress built at Elbasan in central Albania on the Shkumbin river. Scanderbeg hastened to Rome and Naples to request assistance in his struggle against Turkish forces. In April 1467, he returned to Albania just in time to repel a renewed Turkish attack during which Balaban Pasha perished at the foot of the walls of the fortress. In July 1467, Mehmet II returned to Albania, this time with all of his forces, determined to bring Scanderbeg to his knees. The Albanian prince once more requested assistance from Venice and called for a new assembly of nobles in Alessio in January 1468. On 17 January 1468, however, before the assembly could convene, the heroic Scanderbeg died and resistance to the Turks soon collapsed. Albania was to return to Ottoman rule for another four and a half centuries.

  Scanderbeg had gathered quite a posthumous reputation in Western Europe in the sixteenth and seventeenth centuries. With virtually all of the Balkans under Ottoman rule and with the Turks at the very gates of Vienna in 1683, nothing could have captivated readers in the West more than an action-packed tale of heroic Christian resistance to the Moslem hordes. Books on the Albanian prince began to appear in Western Europe in the early sixteenth century.

  One of the earliest of these histories to have circulated in Western Europe about the heroic deeds of Scanderbeg was the Historia de vita et gestis Scanderbegi, Epirotarum Princeps (Rome ca. 1508- 1510), published a mere four decades after Scanderbeg's death. This 'History of the life and deeds of Scanderbeg, Prince of the Epirotes' was written by the Albanian historian Marinus Barletius Scodrensis (ca. 1450 - ca. 1512), known in Albanian as Marin Barleti, who after experiencing the Turkish occupation of his native Shkodr at first hand, settled in Padua where he became rector of the parish church of St. Stephan. The work was widely read in the sixteenth and seventeenth centuries and was translated and/or adapted into a number of foreign language versions: German by Johann Pincianus (Augsburg 1533), Italian by Pietro Rocca (Venice 1554, 1560), Portuguese by Francisco D'Andrade (Lisbon 1567), Polish by Ciprian Bazylik (Brest-Litovsk 1569), French by Jaques De Lavardin, also known as Jacques Lavardin, Seigneur du Plessis-Bourrot (Paris 1576), and Spanish by Juan Ochoa de la Salde (Seville 1582). The English version, translated from the French of Jaques De Lavardin by one Zachary Jones Gentleman, was published at the end of the sixteenth century under the title, Historie of George Castriot, surnamed Scanderbeg, King of Albinie; containing his Famous Actes, his Noble Deedes of Armes and Memorable Victories against the Turkes for the Faith of Christ, London 1596.

  Another important work which increased the renown of Scanderbeg in Europe was the Commentario delle cose de' Turchi, Venice 1531 (Commentary on the affairs of the Turks) by Paulus Jovius (1483-1552), Bishop of Nocera. This was translated from a Latin version into English as A short treatise upon the Turke's Chronicles, London 1546.

  Among other works of this period dealing with the Albanian prince were: Polish author Martin Cromer's Oration of Arsanes agaynst Philip; of the Ambassadors of Venise against the Prince that vnder crafty league with Scanderbeg layd snares for Christendom and of Scanderbeg prayeng ayde of Christian Princes agaynst periurous murderying Mahumet, and agaynst the old false Christian Duke Mahumet's confederate, London 1560?; Andrea Cambini's Two very notable commentaries; the one of the originall of the Turcks and empire of the house of Ottomanno, written by Andrewe Cambine; and thother of the warres of the Turcke against George Scanderbeg, prince of Epiro, and of the great victories obteyned by the seyd George, aswellas against the Emperour of Turkie as other princes, and of his other rare force and vertues, worthye of memorye, London 1562; and Richard Knolles' The Generall Historie of the Turkes, London 1603.

  One year after the Turkish siege of Vienna (1683) which was overcome by Polish king John III Sobieski (r. 1674-1696), a book was published in London on the victorious monarch, comparing his deeds to those of Scanderbeg. This anonymous history was entitled: Scanderbeg redivivus. An historical account of the life and actions of the most victorious Prince John III (Sobiesky), king of Poland, London 1684.

  In the eighteenth century, we come upon yet another historical work on Scanderbeg, entitled: A brief account of the life and character of George Castriot, King of Epirus and Albania, commonly called Scanderbeg, London 1735. With the aid of such publications, the figure of Scanderbeg was kept very much alive in Europe in the seventeenth and early eighteenth centuries as a prime symbol of Christian resistance to the ever-expanding Ottoman Empire.

  Whether Benjamin Disraeli had access to or interest in any of these early histories of the life and times of Scanderbeg is uncertain. What is quite possible, however, is that he came upon references to the Albanian prince in essays by prominent seventeenth and eighteenth century statesmen and military leaders, such as diplomat and writer Sir William Temple (1628- 1699), who ranked Scanderbeg among the seven chieftains of history who had deserved, without obtaining, a crown4; essayist, poet and politician Joseph Addison (1672-1719); and General James Wolfe (1727-1759), commander of English forces at the Battle of the Plains of Abraham in Quebec in 1759, who noted in a letter to Thomas Townshend on 18 July 1756: "he excels all the officers ancient and modern in the conduct of a small defensive army. I met him in the Turkish History but nowhere else5."

  It is reasonably certain that Benjamin Disraeli acquired most of his information on Scanderbeg from the writings of the influential British historian Edward Gibbon (1737-1794). Gibbon's History of the Decline and Fall of the Roman Empire, London 1776- 1778, was, after all, the faithful companion of every genteel reader in early Victorian England and, in particular, of all travellers to the sunnier climes of the Mediterranean. Of Scanderbeg, Gibbon had written:

  "In the list of heroes, John Huniades and Scanderbeg are commonly associated, and they are both entitled to our notice, since their occupation of the Ottoman arms delayed the ruin of the Greek empire. John Castriot, the father of Scanderbeg, was the hereditary prince of a small district of Epirus or Albania, between the mountains and the Adriatic Sea. Unable to contend with the sultan's power, Castriot submitted to the hard conditions of peace and tribute: he delivered his four sons as the pledges of his fidelity; and the Christian youths, after receiving the mark of circumcision, were instructed in the Mahometan religion, and trained in the arms and arts of Turkish policy. The three elder brothers were confounded in the crowd of slaves; and the poison to which their deaths are ascribed cannot be verified or disproved by any positive evidence. Yet the suspicion is in a great measure removed by the kind and paternal treatment of George Castriot, the fourth brother, who, from his tender youth, displayed the strength and spirit of a soldier. The successive overthrow of a Tartar and two Persians, who carried a proud defiance to the Turkish court, recommended him to the favor of Amurath, and his Turkish appellation of Scanderbeg (Iskender beg), or the lord Alexander, is an indelible memorial of his glory and servitude. His father's principality was reduced into a province; but the loss was compensated by the rank and title of Sanjiak, a command of five thousand horses, and the prospect of the first dignities of the empire. He served with honor in the wars of Europe and Asia; and we may smile at the art or credulity of the historian, who supposes, that in every encounter he spared the Christians, while he fell with a thundering arm on his Mussulman foes. The glory of Huniades is without reproach: he fought in the defence of his religion and country; but the enemies who applaud the patriot, have branded his rival with the name of traitor and apostate. In the eyes of the Christians, the rebellion of Scanderbeg is justified by his father's wrongs, the ambiguous death of his three brothers, his own degradation, and the slavery of his country; and they adore the generous, though tardy, zeal, with which he asserted the faith and independence of his ancestors. But he had imbibed from his ninth year the doctrines of the Koran: he was ignorant of the Gospel; the religion of a soldier is determined by authority and habit; nor is it easy to conceive what new illumination at the age of forty could be poured into his soul. His motives would be less exposed to the suspicion of interest or revenge, had he broken his chain from the moment that he was sensible of its weight: but a long oblivion has surely impaired his original right; and every year of obedience and reward had cemented the mutual bond of the sultan and his subject. If Scanderbeg had long harbored the belief of Christianity and the intention of revolt, a worthy mind must condemn the base dissimulation, that could serve only to betray, that could promise only to be forsworn, that could actively join in the temporal and spiritual perdition of so many thousands of his unhappy brethren. Shall we praise a secret correspondence with Huniades, while he commanded the vanguard of the Turkish army? Shall we excuse the desertion of his standard, a treacherous desertion which abandoned the victory to the enemies of his benefactor? In the confusion of a defeat, the eye of Scanderbeg was fixed on the Reis Effendi, or principal secretary: with the dagger at his breast, he extorted a firman or patent for the government of Albania; and the murder of the guiltless scribe and his train prevented the consequences of an immediate discovery. With some bold companions, to whom he had revealed his design, he escaped in the night, by rapid marches, from the field of battle to his paternal mountains. The gates of Croya were opened to the royal mandate; and no sooner did he command the fortress, than George Castriot dropped the mask of dissimulation; abjured the prophet and the sultan, and proclaimed himself the avenger of his family and country. The names of religion and liberty provoked a general revolt: the Albanians, a martial race, were unanimous to live and die with their hereditary prince; and the Ottoman garrisons were indulged in the choice of martyrdom or baptism. In the assembly of the states of Epirus, Scanderbeg was elected general of the Turkish war; and each of the allies engaged to furnish his respective proportion of men and money. From these contributions, from his patrimonial estate, and from the valuable salt-pits of Selina, he drew an annual revenue of two hundred thousand ducats; and the entire sum, exempt from the demands of luxury, was strictly appropriated to the public use. His manners were popular; but his discipline was severe; and every superfluous vice was banished from his camp: his example strengthened his command; and under his conduct the Albanians were invincible in their own opinion and that of their enemies. The bravest adventurers of France and Germany were allured by his fame and retained in his service: his standing militia consisted of eight thousand horse and seven thousand foot: the horses were small, the men were active; but he viewed with a discerning eye the difficulties and resources of the mountains; and, at the blaze of the beacons, the whole nation was distributed in the strongest posts. With such unequal arms Scanderbeg resisted twenty- three years the powers of the Ottoman empire; and two conquerors, Amurath the Second, and his greater son, were repeatedly baffled by a rebel, whom they pursued with seeming contempt and implacable resentment. At the head of sixty thousand horse and forty thousand Janizaries, Amurath entered Albania: he might ravage the open country, occupy the defenceless towns, convert the churches into mosques, circumcise the Christian youths, and punish with death his adult and obstinate captives: but the conquests of the sultan were confined to the petty fortress of Sfetigrade; and the garrison, invincible to his arms, was oppressed by a paltry artifice and a superstitious scruple. Amurath retired with shame and loss from the walls of Croya, the castle and residence of the Castriots; the march, the siege, the retreat, were harassed by a vexatious, and almost invisible, adversary; and the disappointment might tend to imbitter, perhaps shorten, the last days of the sultan. In the fulness of conquest, Mahomet the Second still felt at his bosom this domestic thorn: his lieutenants were permitted to negotiate a truce; and the Albanian prince may justly be praised as a firm and able champion of his national independence. The enthusiasm of chivalry and religion has ranked him with the names of Alexander and Pyrrhus; nor would they blush to acknowledge their intrepid countryman: but his narrow dominion, and slender power, must leave him at an humble distance below the heroes of antiquity, who triumphed over the East and the Roman legions. His splendid achievements, the bashaws whom he encountered, the armies that he discomfited, and the three thousand Turks who were slain by his single hand, must be weighed in the scales of suspicious criticism. Agaian illiterate enemy, and in the dark solitude of Epirus, his partial biographers may safely indulge the latitude of romance: but their fictions are exposed by the light of Italian history; and they afford a strong presumption against their own truth, by a fabulous tale of his exploits, when he passed the Adriatic with eight hundred horse to the succor of the king of Naples. Without disparagement to his fame, they might have owned, that he was finally oppressed by the Ottoman powers: in his extreme danger he applied to Pope Pius the Second for a refuge in the ecclesiastical state; and his resources were almost exhausted, since Scanderbeg died a fugitive at Lissus, on the Venetian territory. His sepulchre was soon violated by the Turkish conquerors; but the Janizaries, who wore his bones encased in a bracelet, declared by this superstitious amulet their involuntary reverence for his valor. The instant ruin of his country may redound to the hero's glory; yet, had he balanced the consequences of submission and resistance, a patriot perhaps would have declined the unequal contest which must depend on the life and genius of one man. Scanderbeg might indeed be supported by the rational, although fallacious, hope, that the pope, the king of Naples, and the Venetian republic, would join in the defence of a free and Christian people, who guarded the sea-coast of the Adriatic, and the narrow passage from Greece to Italy. His infant son was saved from the national shipwreck; the Castriots were invested with a Neapolitan dukedom, and their blood continues to flow in the noblest families of the realm. A colony of Albanian fugitives obtained a settlement in Calabria, and they preserve at this day the language and manners of their ancestors6."

  As we have seen, Scanderbeg captivated the European reader initially as a figure of history and as a fine example of a military strategist. With time, the Albanian prince also came to serve as a modest source of inspiration for creative literature throughout Europe. We have for instance a sonnet on Scanderbeg by French poet Pierre de Ronsard (1524-1585); a 'comedia famosa' entitled El Principe Escanderberg by noted Spanish dramatist Lope de Vega (1562-1635); and at least three operas on the Scanderbeg theme, one of which by Venetian composer Antonio Vivaldi (1675- 1741)7. A good number of articles have been published, principally in the late nineteen sixties, dealing with the role of Scanderbeg in the various European literatures to which the interested reader may refer: Italian8, French9, English0, German1, Swedish2, Hungarian3, Russian and Ukrainian4, and Serbian5.

  The earliest literary references to Scanderbeg in English literature stem from the late sixteenth and early seventeenth centuries. London-born poet Edmund Spenser (1552-1599) was first to publish an English sonnet on Scanderbeg. It appeared in preface of the above-mentioned translation Historie of George Castriot, surnamed Scanderbeg, King of Albinie; containing his Famous Actes, his Noble Deedes of Armes and Memorable Victories against the Turkes for the Faith of Christ, London 1596. Of the Albanian hero, Spenser writes:

  "Wherefore doth vaine antiquitie so vaunt
  Her ancient monuments of mightie peeres,
  And old Heroes, which their world did daunt
  With their great deedes, and fild their childrens eares?

  Who, rapt with wonder of their famous praise,
  Admire their statues, their Colossoes great,
  Their rich triumphal Arcks which they did raise,
  Their huge Pyramids, which do heauen threat.

  Lo! one, whom later age hath brought to light,
  Matchable to the greatest of those great;
  Great both by name, and great in power and might,
  And meriting a meere triumphant seate.

  The scourge of Turkes, and plague of infidels,
  Thy acts, o Scanderbeg, this volume tels."


  To poet and dramatist Christopher Marlowe (1564-1593) is attributed a play entitled The true historye of George Scanderbarge "as yt was lately playd by the right honorable the Earle of Oxenforde his servantes". This work was entered in the Stationers' Register on 3 July 1601 but it does not seem to have been published and is now unfortunately lost6. Evidence for Marlowe's authorship is tenuous, although the subject matter would certainly have appealed to him after the success of his two-part play Tamburlaine the Great, ca. 15877.

  Some brief and rather curious allusions to the name of the Albanian hero are to be found in other works of English theatre of the period. Scanderbeg sometimes appeared as a symbol of heroism and at other times was demoted to the figure of a ruffian. Dramatist Ben Jonson (1572-1637) referred for instance to a "Horson scander-bag rogue" in his comedy Every man in his humour (159 , I, iii, 22. Dramatist and pamphleteerist Thomas Dekker (ca. 1572-1632) referred to "Skellum Skanderbag" in his best play The shoemaker's holiday or the gentle craft. London dramatist James Shirley (1596-1666), for his part, introduced the figure of a Captain Squanderbeg in his Honoria and Mammon, IV, i, but also made reference to Scanderbeg as a warrior in his play The gentleman of Venice, III, i.

  In verse, cavalier poet Richard Lovelace (1618-165 evoked Scanderbeg, or more properly his bones, in a poem entitled To the genius of Mr John Hill, on his exact translation of Hierocles, his comments upon the golden verses of Pythagoras from the volume Lucasta, originally published in 1649. Legend had it that when the janissaries desecrated the tomb of Scanderbeg in Lezh, they struggled to carry off pieces of the hero's bones to keep and wear them as amulets to protect them in battle:

  "That Soldier Conquest doubted not
  Who but one Splinter had of Castriot,
  And would assault ev'n death so strongly charmd
  And naked oppose rocks with this bone arm'd8"
  Poet and critic John Dryden (1631-1700) also refers to the talismanic powers of Scanderbeg's bones in Epistle to the Whigs, his preface to the 322-line poem The Medall. A satyre against sedition (London 1682), where he notes:

  "I believe, when he is dead, you will wear him in Thumb-Rings, as the Turks did Scanderbeg; as if there were virtue in his Bones to preserve you against Monarchy."

  In the early eighteenth century, the figure of Scanderbeg served as the subject matter for three English plays, all of them seemingly written within the space of five years. The first of these was the modest Scanderbeg or love and liberty, London 1747, by Thomas Whincop, which was based on Le grand Scanderbeg, Amsterdam 1688, by Mlle de la Roche Guilhem (ca. 1653-1710), an equally modest French novel which had been published in English in 1690 and 1721. Whincop was rector of St. Mary Abchurch in London and died in 1730. Three years later the 75-page Scanderbeg. A tragedy, London 1733, was published by William Havard (1710?-177 . This play was performed, it seems, with no success whatsoever at the Theatre in Goodman's Fields on 13 January 1735. The third and best of these classical tragedies on Scanderbeg was the 68-page The Christian hero by George Lillo9 (1693-1739). The Christian hero, published in London in 1635, was performed at the Royal Theatre in Drury Lane and was somewhat more entertaining that the previous two. There were various accusations of plagiarism made at the time, but the three playwrights do not seem to have copied from one another0. Scanderbeg had simply become fashionable as a subject for the stage.

  Of all English writers to have introduced Scanderbeg and Albania to the English-speaking public, none was more influential than Lord Byron (1788-1824). Byron was fascinated by Albania and the Albanians during his travels in the Mediterranean and indeed began to learn the Albanian language. He had not been uninfluenced by Gibbon's portrayal of the Albanian prince. In the lengthy poetic tale Childe Harold's Pilgrimage (1812-1819), which Byron had begun writing while in Albania, Scanderbeg and his warrior nation are described in the following terms:

  "Land of Albania! where Iskander rose,
  Theme of the young, and beacon of the wise,
  And he his namesake, whose oft-baffled foes
  Shrunk from his deeds of chivalrous emprize:
  Land of Albania! let me bend mine eyes
  On thee, thou rugged nurse of savage men!
  The cross descends, thy minarets arise,
  And the pale crescent sparkles in the glen,
  Through many a cypress grove within each city's ken."

  Canto II, XXXVIII.

  "Fierce are Albania's children, yet they lack
  Not virtues, were those virtues more mature.
  Where is the foe that ever saw their back?
  Who can so well the toil of war endure?
  Their native fastnesses not more secure
  Than they in doubtful time of troublous need:
  Their wrath how deadly! but their friendship sure,
  When Gratitude or Valour bids them bleed
  Unshaken rushing on where'er their chief may lead."

  Canto II, LXV.

  The initial publication of Childe Harold's Pilgrimage took England by storm and there is no doubt that this work was of major inspiration to Benjamin Disraeli.

  Though the figure of Scanderbeg waned in post-Disraelian literature in England, it did crop up in the second half of the nineteenth century in the United States. The volume Tales of a wayside inn, Boston 1863, by popular New England poet Henry Wadsworth Longfellow (1807-1882), contains a 173-line poem on Scanderbeg entitled The Spanish Jew's second tale, very much a period piece.

  Another book of the period inspired by the Albanian hero was 404-page novel The captain of Janizaries. A story of the times of Scanderbeg and the fall of Constantinople, New York 1886, by James Meeker Ludlow (1841-1932) who was no doubt influenced by the historical work George Castriot, surnamed Scanderbeg, King of Albania, New York 1850, by Clement Clarke Moore (1779-1863). Moore himself is better remembered as the author of the much- loved poem The Night before Christmas.

  me respekt, Enip.
  Imagjinata eshte me e rendesishme se sa njohuria
  Einstein

 6. Anetart m posht kan falenderuar Arbushi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #4
  marre nga http://www.frosina.org/infobits/scander.shtml
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Imagjinata eshte me e rendesishme se sa njohuria
  Einstein

 8. Anetart m posht kan falenderuar Arbushi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #5
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Ju lutem cojeni kete teme tek historia se nuk ka te beje me folklorin.
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 10. Anetart m posht kan falenderuar Anton pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #6
  po une desha te ve tregoj se si historia kthehet ne mitologji edhe mitologjia eshte pjese e folklorit ... tani per tani skam kohe ta bej ama.
  Imagjinata eshte me e rendesishme se sa njohuria
  Einstein

 12. Anetart m posht kan falenderuar Arbushi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #7
  i/e regjistruar Maska e Rafaelo
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  2

  Skenderbeu

  Se pari mirese u gjeta te gjitheve dhe desha te uroja stafin e alabasoul-it se kane bere nje pune te mberkullueshme.
  Jam futur ketu sepe desha prej ndonjerit nga ju nese di fjalimin qe ka dhene Skenderbeu ne Kruje kur erdhi nga Turqia? Ne qofte se e di ndonjeri ju lutem shkrueni pak ketu se me duhet per ne shkolle. Faleminderit

 14. Anetart m posht kan falenderuar Rafaelo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #8
  Kerko librin e Marin Barletit. Megjithse ka plot mutacione e egzagjerime, nuk ke ku gjen dicka me te perafert.
  • Mndjen n mndje e zemrn n zemr.


  • T mirn bje e hidhe n det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vet.

 16. Anetart m posht kan falenderuar Sokoli pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 17. #9
  i/e regjistruar Maska e Rafaelo
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  2
  Te faleminderit o Sokol po ku ta gjej une librin ketu ne Boston? Shenden. Dhe qofsh me shendet.

 18. 2 antart m posht falenderuan Rafaelo pr mendimin e shprehur n kt postim:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #10
  Pse o pak biblioteka keni aty. Ketu ne usa kane sistem fantastik shkembimi materialesh. Mund te kerkosh dicka edhe nga biblioteka e Harwardit po te duash, e nuk besoj te mos jete ndonje kopje zgeqeve te usa. Besoj se eshte dhe ne anglisht i botuar (me mutacione). Plus pastaj qe ke edhe shume studiues gjermane qe jane me reale se Braleti per Skenderbeun. Ik njehere ne biblioteken e shkolles tende e pyet nje punonjes aty si e ke hallin se te ndihmon me shume nga c'e mendon.
  • Mndjen n mndje e zemrn n zemr.


  • T mirn bje e hidhe n det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vet.

 20. Anetart m posht kan falenderuar Sokoli pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 21. #11
  I Love Tilonce Maska e AlbRoma
  Antarsuar
  06-05-2002
  Vendndodhja
  Lezh
  Mosha
  39
  Postime
  95

  :(

  Tema e bukur po emri do te ishte me mire te ishte ne origjinal keshtu edhe veprat do i gjeje me lehte!

  Ju faleminderit!
  Shpresa vdes e fundit!

 22. Anetart m posht kan falenderuar AlbRoma pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #12
  SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  475

  Post Historia e Gjergj Kastriot Skenderbeut

  Mendova se do ishte mire ta postoja kete teme dhe qe eshte me rendesi te madhe

 24. Anetart m posht kan falenderuar SUPERSTAR_N1 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 25. #13
  SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  475
  pari autor i jetshkrimit t Sknderbeut ka qen Martin Barleti, i cili jetonte n nji koh me fatosin tone kombtar. Barleti ishte nji prift katolik nga Shkodra q pat rastin me njoft disa nga prijsit luftarak t'asaj kohe, t cilt I kallzuen gjithka dinin mbi trimnit dhe fitoret e t parit t tyne, Gjergj Kastriotit. Ai kishte pas gjithashtu mundsin me studjue dokumentet zyrtare t arkivit t Venedikut, ku kishte shkue me jetue mbas pushtimit t Shkodrs prej Turqve. Biografin e Sknderbeut ai e shkrojti n gjuhn latine dhe e botoi n Rom n fillim t shekullit t XVI. Nji shekull ma von, G.Bienuni, nji prift italian nga Brescia, gjeti nji tjetr biografi t Sknderbeut t shkrojtun prej nji auktori anonim prej Tivari, t cilin Imzot Fan Noli e pagsoi Tivarasi. Dorshkrimi origjinal i veprs s Tivarasit, q mbante datn 1480, ka humb prjet dhe njifet vetm nga referencat dhe citatat q prmban libri i Biemmit "Istoria di Giorgio Castrioto Scander-Begh".

  Nji burim i tret origjinal mbi jetn e Sknderbeut asht Gjin Muzaka, i cili ishte nga familja sunduese feodale e Beratit dhe luftoi krahprkrah me Sknderbeun. Ai jetoi n Shqipni edhe 11 vjet mbas vdekjes s heroit t'on dhe mandej u vendos n Napoli. Atje shkrojti "Historin dhe trashgimin brez mbas brezi t familjes s Muzakve", ku kallzon historin e Sknderbeut si nji gja q ka dishmue ai vet.

  N shekullin e XIX, dijetar t kombsive t ndryshme, tue lan menjian veprat e shumta q ishin shkruejt gjat dy shekujve t maparshm, u kthyen prsri n burimet origjinale q ishin mbyll n

  arkivat e Vatikanit, Venedikut, Raguzs dhe Stambollit. Zbulimet e tyne kan shtie nji drit t re mbi jetn dhe veprat e Sknderbeut. Disa e prmendin n vepra t prgjithshme dhe fort t gjata q shkruejtn mbi shekullin e zaptimit t Balkanit nga Turqt. Disa t tjer si Anglezi Clement Moors, Francezi Camille Paganel, Gjermani Z. Pisko, shkruejtn biografi t gjata t Sknderbeut. Por punn ma t madhe dhe ma t vlefshme e bane eruditt Thalloczy, Jireek dhe Shufflay, t cilt mblodhn s bashku dhe botuen nji koleksion dokumentash q prbajn nji vepr monumentale mbi Shqipnin e asaj kohe. Ma n fund, iu erdhi radha Shqiptarve. Mbas lufts s par botnore, Imzot Fan Noli botoi "Historin e Sknderbeut", e cila gzoi menjiher nji popularitet t jashtzakonshm dhe u msue gadi prmendsh nga nxansit e shkollave n atdheun e lir. At Martin Sirdani mblodhi dhe botoi gojdhanat e popullit mbi Sknderbeun. M 1937 Thanas Gegaj i parashtroi Universitetit t Louvain n Belgjik nji thez doktorati n gjuhn frengjishte me titullin "L'Albanie et l'invasion turque au XVme sicle". Kjo u botue n form libri me shpenximet e Universitetit. Mbas lufts s dyt botnore, pikrisht m 1947, Fan Noli botoi nji histori t Sknderbeut n gjuhn anglishte. Kjo asht nji vepr shkencore e nji niveli shum t nalt, sidomos pr shnimet kritike mbi veprat e auktorve t shumt q kan shkruejt mbi Sknderbeun, ashtu edhe mbi personalitetet dhe ngjarjet historike q kan pas lidhje me epopn tone kombtare. Dobija ma e mueshme e ksaj vepre qndron n orvatjen e auktorit me dallue faktet nga legjendat dhe paragjykimet. Mjerisht, tue dasht me interpretue ngjarjet historike mbas theoris marksiste, Imzot Noli sikur mundohet me e fut Sknderbeun n kallpin e nji shefi gueriljesh t kohs son. Nga ana tjetr tue dasht me korrigjue nji tregim t Barletit q i duket i gabuem, ai jep nji versjon t tijn q prish ndoshta nji legjend, por nuk duket ma i bindshm.

  Sidoqoft, un nuk kam pas, as mjetet, as kohn me i studjue vet burimet origjinale. Prandaj e them menjiher se ky kapitull asht bazue n veprat e Imzot Fan Nolit dhe t Thanas Gegajt me far pak shtesa ose ndryshime nga burime t tjera.
  Sa te Rrosh Do Te Dashurosh! Juventus For Life!!

 26. Anetart m posht kan falenderuar SUPERSTAR_N1 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #14
  SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  475
  Kthimi ne Kruje
  Gjergj Kastrioti, q muer fam me mbiemrin Sknderbe, ishte djali ma i vogl i Gjon Kastriotit, kryetari i nji prej familjeve princore ma t fuqishme t Shqipnis s Mesme. Gjergj Kastrioti lindi n Kruje m 1405, mbas biografis s Barletit, m 1412 mbas mendimit t Fan Nolit. Legjenda popullore, q u thur mbas gojdhans, thot se e ama, Princesha Vojsava, kur priste fmijn pa n andrr se i dha jet nji dragoi q ishte i madh sa e tan Shqipnija dhe prpinte Turqt me shumic. Gjergji kishte, kur lindi, shenjn e nji shpat n krahun e djatht. Q i vogl ai tregoi nji interesim t uditshm pr armt e lufts dhe i plqente me luejt si ushtar me vllaznit dhe me djemt e tjer t moshs s tij.

  Mbas disfats q psoi nga dora e Turqve m 1423, Gjon Kastrioti u detyrue me i drgue Sulltanit si peng t katr djemt e tij. Barleti shkruen se Gjergji ishte vetm 6 vje. Kurse shifrat q dham ma sipr tregojn se duhet t ken qen 18, domethan nji djal q kuptonte nga bota dhe q nuk mund t asimilohej* krejt n ambjentin e ri t Oborrit t Sulltanit. Biograft ma t vjetr jan dakord se Sknderbeu kaloi gadi 20 vjet si peng n duert e Turqve para kthimit t tij dramatik n Kruj m 1443. Domethan se ishte nji burr i pjekun 38 vje kur ngriti flamurin e lufts s shenjt kundr shkelsit otoman. Tue shkel zotimin q kishte dhan, Sulltan Murati detyroi t katr djemt e Kastriotit t pranojn fn muhamedane. Mandej, iu ndrroi emnat tur quejt Gjergjin Isqender-Bej, q u kthye shqip n Sknderbe. Ky asht nj emn simbolik q iu dha Sknderbeut pr kujtim t Leks s Madh, tue qen se nuk ekziston ndr emnat muslimane.

  N oborrin e Sulltanit Sknderbeu u vue n shkolln e kadetve t Pallatit. Prve truqishtes ai msoi edhe disa gjuh t tjea dhe sidomos italishten. Arti i lufts zgjoi interesimin e tij ma t madh. Porsa ishte n mosh me prdor armt, ai u que n lojnat ushtarake n mes t gjith vrsnikve t tij. Shpata ishte arma e tij ma e preferueme, dhe vrapimi maj kalit sporti q i plqente ma tepr. Nga pamja fizike ishte i gjat, me nji trup t derdhun prej statuje, me sy q shklqenin nga gjallnija dhe zgjuetija dhe nji hijeshim burrnor t mahnitshm. Sulltan Muratit i kishte ba prshtypje shkathtsia e tij mendore dhe mjeshtrija e prsosun n garat me arm. Ai e muer me simpathi dhe e la t jetonte, ndrsa vllaznit e tij duket se u mbytn n nji mnyr q nuk dihet mir.

  Sknderbeu u ba komandant kavalerije n ushtrin otomane dhe muer pjes n disa luftra t Sulltanit n'Evrop dhe n'Azi. "N rrethimin e nji fortese n'Anadoll, - shkruen Fan Noli, - Sknderbeu, si Leka I Madh, u ngjit maj murit, ngriti sanxhakun dhe hyni i pari n qytet". Mbas do spedite Sknderbeu kthehej ngadhnjyes dhe sillte n'Edren robr dhe plak pa mas. Fama e tij rritej dita-dits; ushtrija e adhuronte; komandantt e tjer e kishin zili.

  Ndrsa Sknderbeu ishte n oborrin e Sulltanit, lufta kundr Turqve vazhdonte akoma n Shqipni. Sikur e pam, m 1432, Andreja Topija korri nji fitore t madhe, e cila pat si pasoj nji kryengritje t prgjithshme prej Shkodre n Gjinokastr. Tri ushtri t tjera q Sulltani drgoi kundr Shqipnis tre vjet me radh u shkatrruen dhe u kthyen n Edren pa e krye qllimin. Suksesi ua shtoi guximin Shqiptarve, t cilt sulmuen garnizonin turk t Gjinokastrs. Ather Sulltani drgoi nji ushtri t zgjedhun ndn komandn e Isak Beut nga Shkupi. Shqiptart u kapn n mes t dy zjarreve dhe psuen nji disfat t plot. Megjithat, orvatja e Turqve me zaptue Beratin me 1438' u prpoq n nji rezistenc shqiptare t pathyeshme.

  Duket sikur Gjon Kastrioti kishte qendrue larg ktyne luftrave tue respektue detyrimet q kishte marr kundrejt Sulltanit. Prapseprap, kur vdiq n vitin 1443, Sulltan Murati nuk ia dijti pr nder qndrimin e tij korrekt dhe t paanshm, por aneksoi menjiher principatn e tij dhe drgoi nji guvernator turk n kshtjelln e Krujs. Sknderbeu, i cili kishte mbet si I vetnu trashgimtar i shtpis s Kastriotve, u helmue fort nga kjo pabesi. Ai u betue me vehte se nuk do t linte q kjo grabitje t kalonte pa dnim dhe se do t kpuste pronat e familjes nga thonjt e uzurpatorit. Rastin e volitshm pr t prue betimin e tij n vend Sknderbeu e gjeti m 1443. Ai ishte tue marr pjes n nji spedit ushtarake drejtue kundr Kristianve t'Evrops, t primun prej Vojvods s Hungaris, Jonash Hunjadi. Beteja ndrmjet t dy ushtrive u zhvillue n Konovic afr Nishit. Sknderbeu, i cili komandonte nji krah t ushtris turke, pushoi s luftuemi dhe Hunjadi duel fitues. Sknderbeu, i cili kishte ba mend me u kthye n atdhe pr t librue tokat arbnore, detyroi qatipin e Sulltanit me i dhan nji ferman pr guvernatorin e Krujs q t'i dorzonte kshtjelln. Porsa mrrijti n Kruj, Gjergj Kastrioti u kthye n fen e t parve dhe proklamoi luftn e shenjt kundr invaduesve muhamedan. Ky epizod dramatik i kthimit t Sknderbeut n Kruj, asht prshkrue n historin e Barletit dhe asht prjetsue n vjershn "Skanderbeg" t poetit amerikan Longfellow. Peshkop Fan Noli shpall se epizodi i kthimit t Sknderbeut n kshtjelln historike asht pjella e imagjinats s Barletit. Pikpamja e tij asht se, mbas kapitullimit t Gjon Kastriotit, Sknderbeu qndroi pran babes s tij dhe vetm kohmbaskohe shkonte me luftue pr Sulltanin n krye t nji fuqije shqiptare.

  Kt thez t r Imzot Fan Noli e zhvillon n historin anglishte t Sknderbeut q botoi mbas lufte. Po t jet e vrtet kjo, ather del se Sknderbeu nuk u muer peng nga Sulltan Murati. Kurse t gjith auktort e asaj kohe thon me siguri se Sknderbeu kaloi disa yjet n oborrin e Sulltanit. Vet Fan Noli nuk e mohon drejtprsdrejti kt fakt. Them fakt, sepse prdryshe nuk shpjegohet se si Gjergj Kastrioti muer mbiemnin Isqender dhe titullin bej q ishte ather nji grad n hjerarkin e ushtris otomane. Nji tjetr pike q mbetet e pashpjegueshme n thezn e Imzot N.olit asht se si Sknderbeu kaloi njizet vjet n Shqipni mbas mundjes s Gjon Kastriotit dhe nuk muer pjes n luftrat q u zhvilluen n tokn arbnore. 1 vetmi korrigjim me vnd q Fan Noli i ka ba historis s Barletit asht se, kur u muer peng nga Sulltani, Sknderbeu nuk ishte nji ilimi i vogl, por nji djal i rritun n votrn atnore, i cili kishte kuptue tragjedin e atdheut t sulmuen dhe t mposhtun nga nji fuqi e huej.
  Sa te Rrosh Do Te Dashurosh! Juventus For Life!!

 28. Anetart m posht kan falenderuar SUPERSTAR_N1 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 29. #15
  SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  475
  Sknderbeu n mes t Turqve dhe Venedikut  Mbasi ngriti flamurin kuq e zi mbi kshtjelln e Krujs dhe shpalli luftn e shenjt kundr invaduesve mysliman, Sknderbeu shtini n dor pikat e forta t principats s Kastriotve ku Sulltani kishte vendos garnizone ushtarake t prhershme. Randsin ma t madhe n mes t tyne e kishte Stefigradi, n kufinin linduer t Shqipnis, q shrbente si nji kull vshgimi pr t diktue afrimin e ordhive anmike, t cilat aviteshin gjithnji nga ai drejtim. T gjith Turqt dhe Shqiptart q ishin kthye muhamedan u ftuen t pranojn fen Kristjane. Ata q refuzuen Sknderbeu urdhnoi q t griheshin pa mshir. Kjo ishte e para gjakderdhje q i dha shkndij lufts 25 vjeare q Sknderbeu bani kundr dy Sulltanve osmanlli. Nji val e bujshme enthuzjasmi n tan Shqipnin shoqnoi kthimin e Sknderbeut n Kruj. Fama e tij si nji prijs i madh ushtarak kishte ra n veshin e do Shqiptari, malcor a fusharak, i madh a I vogl, i pasun a i vorfn. Kjo ishte arma e tij ma e fort, mbasi ai kuptonte se nji bashkim i ngusht i t gjith Shqiptarve ishte i domosdoshm pr me iu ba ball me sukses hyryshit t ordhive turke q nuk do t vonoheshin mbas gjith atyne q ndodhn. Gjergj Kastrioti iu bani nji thime t parve t kombit pr t bashkue fuqit pr nji qllim dhe ndn nji komand t vetme. Kushtrimi i tij u ndigjue dhe nji kuvend kombtar u mblodh n Llesh, q ishte ndn sundimin e Venedikut. N kuvnd muern pjes krent e familjeve ma t fuqishme shqiptare, ndr t cilt ma t quemit ishin: Pal Dugjakini, Pjetr Shpati, Gjergj Ballsha, Andrea Topija, Theodor Muzaka, ashtu edhe Stefan Crnojevi i Malit t Zi. Ata u mblodhn m 2 Mars 1444 n kathedraln e Shn Kollit dhe formuen Lidhjen e Princave Shqiptar, tue zgjedh njizanit Sknderbeun si kryekomandant. do antar i Lidhjes rezervoi t drejtn me caktue numrin e ushtarve q do t'epte si kontribut drejt qllimit t prbashkt. Ndrsa Sknderbeu kishte likuidue garnizonet turke n tokat e principats s Kastriotve, kshtjella dhe qytete t tjer t Shqipnis ndodheshin akoma ndn okupatn e anmikut. Kjo bahej sambas rregullave t lufts mesjetare, kur nji prijs lokal, i cili kapitullonte prpara Sulltanit, detyrohej me pague nji hara t prvitshm, me i dhan peng nji a ma tepr pjestar t familjes s tij dhe me pranue vendosjen e nji garnizoni turk n nji qytet ose kshtjell t principats s tij. Kur Gjergj Kastrioti proklamoi luftn e shenjt kundr Sulltan Muratit, garnizone turke kishte n Vlon, Kanin, Gjinokastr, Berat dhe Elbasan. Ndrsa n Shqipni u organizuen fuqit pr ndeshjen supreme me nji anmik q nuk dinte me u ndale, ne shtetet fqinj kishte marre fund gadi krejt do rezistence e orgamzueme Qysh me 1389, Serbia ishte ba nji provincje otomane me Despotin Gjergj Brankovi si vasal te Sulltamt, te cilit i ishte dhane dy djem si peng dhe te bijen si grue.  Bullgaria kishte pushue me qene nji mbretni e pamvarun qysh me 1393, kur kryeqyteti i saj Ternova kishte ra ne duert e Turqve Stambolli vet ishte nji qytet gadi I rrethuem Nga Oborn i tij ne Edrene Sulltam i diktonte Perandont se fare politike me ndjeke Kur perandon Jani I Vin Paleologu zgjodhi si trashegimtar te mpin Kostandin, Sulltam u informue dhe faqi pelqimin e tij Kostandinit, i cili u ba Perandori i fundit i Bizantit, ishte ne at kohe Despoti i Mors, ku memzi po qendronte ne fuqi, ndersa po e sulmomn Turqet nga nji ane dhe Pnncet latin te Greqis nga ana tjeter  I vetmi udheheqes kristian qe luftonte kunder Turqve ishte Jan Hunjadi I Hungaris Ai kishte perkrah kandidaturen e Mbretit Ladislav i III te Polonis, me qene edhe mbret i Hungaris Mbas instalimit te
  tij ne fronin e Shen Stefanit, Ladislavi kishte emnue Hunjadin Vojvode te Transilvanis dhe komandant te forteses se Belgradit Pikerisht gjate nji lufte te Hunjadit kunder Turqve, Skenderbeu gjeti rastin, sikunder e pame ma nalt, me u kthye kunder Sulltanit.  Boten Kristiane te Perendimit e perfaqesonte ne Shqipni Venediku qe okupcnte skelat e Tivarit, Ulqinit, Lleshit dhe Durresit Qysh diten e pare qe Turqet shkelen kambe n'Evrope, venedikasit filluen me ba nji politike me dy faqe mbas tradites se Dandolos, tue synue vetem e vetem mteresat e tyne egoiste Qendrimi I Republikes se Shen-Markut gjate Kuvendit te Lleshit ilustron ma se mirit ket politike oportuniste qe kishte per parim me i la duert kur punet shkonin keq.  Venedikasit lejuen qe Kuvendi te mbahej ne toke te tyne per te dhane pershtypjen se ishin ne favor te luftes kunder Turqve Ata derguen observues per te pa se 'u vendos gjate Kuvendit, por refuzuen me marre ndonji detyrim konkret per me lu ndihmue Shqiptarve Pa u trondite nga qendrimi i dyshimte I Venedikut, Skenderbeu u kthye ne Kruje dhe filloi menjehere pregatitjet ushtarake per sulmet nga lindja qe priteshin or'e cast.  Sulltan Murati e priti lajmin e "dezerhmit" te Skenderbeut si nji ofeze personale qe duhej ndeshkue pa vonese. Ai ishte i bindun se nji spedite ushtarake nden komanden e gjeneralit te tij ma te zotin do te mjaftonte per te likuidue "rebelin Isqender" qe i kishte shpalle lufte me nji guxim te marre.  Ne Qershor te vitit 1444 nji ushten turke prej 25 000 vetesh, shumica kalores, u nis nden gjeneralin Ali Pasha per me I dhane fund "rebelizmit" te Shqiptarve Por pa kalue shum kohe, Sulltan Murati muer haberin se ushteria e Ali Pashes ishte sulmue befas dhe shpartallue nga trimat e Skenderbeut ne nji lugine te Dibres se Poshtme Beteja, sado e shkurte, kishte qene e rrepte tue i shkaktue anmikut 7000 te vrame Nga ana e Shqiptarve te vramit ishin afro 2000 dhe po ai numur te plagosumsh Si thote Barleti, ne at shesh lufte luanet u ndeshen me luane Kjo fitore e pare e Skenderbeut pati nji oshetime te madhe ne mbare Evropen Knstiane Papa Eugjen i IV, Mbreti Ladislav i Hungans e Poloms dhe Duka i Burgonjes Filip le Bon e brohonten me enthuziasem NjI I derguem fuqiplote i Hungaris u nis per ne Kruje me lidhe nji aleance me mbretin pa kunore te Shqipnis. Rasti ma i pare per bashkepunim ne luft t forcave kristiane u paraqit para mbarimit t vitit 1444. Jani Hunjadi dhe Mbreti Ladislav i III ishin tue luftue me Turqt n skeln Varna t Detit t Zi. Sknderbeu u ba gadi me u shkue n ndihm aleatve t tij, mirpo Despoti I Srbis, Gjergj Brankovi, ndaloi kalimin e ushtris shqiptare npr tokat e tij. Ai vuni si shkak armpushimin pr dhjet vjet q ishte nnshkrue n mes t Hungaris dhe Sulltanit n Czegedin m 12 Korrik 1444. N baz t atij traktati Murati i II i kishte njoft si sundimtar n principatn e tij. Kurse i drguemi i Paps Kardinal Cesarini e kishte bind mbretin Ladislav me e shkel armpushimin. Athere Polonija dhe Hungarija i shpalln luft Perandoris Otomane. Sulltan Murati, i cili ishte trheq nga jeta aktive, u kthye me vrap n Edren dhe muer komandn e ushtris turke. Beteja u zhvillue afr Varns. Armata Kristiane psoi nji disfat drrmuese dhe Kardinali Cesarini bashk me mbretin Ladislav mbetn t vram n sheshin e betejs. 1 piklluem nga pamundsij me mbajt premtimin, Sknderbeu i dha nji msim Despotit Brankovi tue ba krdin n tokat serbe pran kufinit. T vetnut n botn kristiane t'Evrops q e muern me sy t keq fitoren e Sknderbeut qen Venedikasit. Ata u trembn se mos Gjergj Kastrioti bahej prijs i gjith Kristianve t Perndimit dhe krcnonte ma tepr se vet Sulltani dallaverat dhe kombinacjonet* e tyre tregtare jo shum t pastra. Pr t evitue nji gja t till Doga I Venedikut filloi negocjata me Turqt pr t shtie n dor Vlonn dhe Gjinokastrn. Sikur nuk mjaftoi kjo, Venedikasit gjetn sebep nga nj prleshje ndrmjet dy familjeve princore shqiptare pr me I shpall luft Sknderbeut, i cili iu dha nji dack t shndosh n betejn e Drinit m 23 Korrik 1448. Doge i ban apel Sulltanit, i cili drgoi menjiher nji armat n Shqipni. Ksaj Sknderbeu ia ndreqi hesapin n gusht po t'atij viti. Nji paqe e mballosun u nnshkrue vitin tjetr, kurse pr pak Venediku do t kishte humb t gjitha posedimet e tij n Shqipni. Sknderbeu muer premtimin se Republika e Shn Markut do t'i paguente nji subvencjon t prvitshm prej 1400 dukat dhe nji hua prej 1500 dukat pr t marr pjes me Hunjadin n luftn kundr Turqve. Ky far armpushimi, jo shum I sigurt, vazhdoi deri m 1463 kur Venediku vet ishte n luft me Turqt dhe, tue pas nevoj pr krahun e pathyeshm t Sknderbeut, vrapoi me firmue nji aleanc me t.
  Sa te Rrosh Do Te Dashurosh! Juventus For Life!!

 30. Anetart m posht kan falenderuar SUPERSTAR_N1 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 31. #16
  SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  475
  Aleanca me Mbretin e Napolit  Prej vitit 1444 e tutje Sulltani drgoi mot pr mot kundr Sknderbeut nji ushtri turke ndn komandn e njanit apo tjetrit prej gjeneralve t tij ma t mir. Te gjith u mundn me nji rregullsi t pagabueshme para se me mrrijt deri n Kruj. Ma n fund, m 1450 Murati i II vendosi me u nis vet n krye t ushtris pr me i hanger kryet ktij kapiteni t nji populli malcorsh q guxonte me i ba luft sundimtarit ma t fuqishm t'asaj kohe. Kshtu u ba rrethimi i par i Krujs ndn komandn e vet Sulltanit t perandoris Otomane. Ai kishte prue me vehte metalin pr t shkrie topa n vnd. Gjylet treqind kilshe ran si breshr kundr mureve t kshtjells, mbasi komandanti, kont Urani, refuzoi me prbuzje nji ultimatum* me u dorzue. Bombardimi i furishm bani efektin dhe muri i kalas u pue n nji vend. Yryshi I ushtris turke me u fut mbrenda u ndal prpara murit t krahnorve Shqiptare.  Muej me radh Sulltan Murati nxiti ushtart e tij me zaptue reduktin e fundit t rezistencs shqiptare, por m kot. Turqt duhej t mbronin vehten nga sulmet e trimave t Sknderbeut q kishin zan pozit n malet prmbi kshtjelln dhe nuk e linin anmikun t merrte frym, t gruponte fuqit, t sillte ushtri dhe material dhe t pregatiste msymjen. Nrkaq, Venedikasit banin pare tue iu shit Turqve ushqim dhe municjon. N dshprim e sipr, Sknderbeu ofroi me iu dhan Krujn po t vinin me i ndihmue atij n vend q me ndihmue anmikun. Por ata than se tregtija me Turqt iu leverdiste ma tepr. Prapseprap ndihma e venedikasve nuk e shptoi Sulltanin nga disfata. Mbas pes muej orvatjesh t pafrytshme Sulltan Murati ngriti rrethimin e Krujs dhe u kthye n kryeqytetin e tij. "Kshtu mbaroi, shkruen Falmrayer, - akti i par i tragjedis shqiptare".  Tue ndjek gjurma-gjurms Turqt q po trhiqeshin, Sknderbeu u kthye triumfalisht n Kruj. Ishte e para here qysh prej kohs s Sulltan Osmanit, q nji ushtri turke thyhej n luft tue pas n krye vet shefin e Perandoris. Sknderbeu muer fam si gjenerah ma i madh i bots kristiane. Ai kishte dal fitues kundr nji ushtrije dhjet her ma t madhe dhe q ishte pajos me artilerin ma t mir t'asaj kohe. Triumfi i Shqiptarve kishte kunorzue gjasht vjet luftime t parreshtuna, por humbjet n njerz ishin shum t mdha. Me mija Shqiptar ishin vra n luft ose masakrue, shum krahina ishin shkretue nga anmiku q trhiqej. Sknderbeu kishte nevoj t ngutshme pr ndihma, pr me iu ba ball sulmeve t tjer q nuk kishin pr t vonue. Pikrisht n'at koh t kritikshme disa nga pjestart ma t fuqishm t Lidhjes Shqiptare e lan n balt fatosin kombtar, tue dezertue kush n Turqt, kush me Venedikasit. Vetm pjestart ma t ngusht t familjes i qndruen besnik Sknderbeut. Gjergj Kastriotit nuk i mbetej rrug tjetr vese me gjet aleat t tjer jasht Shqipnis. Ai iu drejtue Mbretit t Napolit, Alfonsit t V, i cili ishte anmik I Osmanllive dhe i Venedikut. Ksisoj, Italija e Jugut u przie edhe nji her n historin e Shqipnis. N nji kapitull t maparshm kallzova se si Papa Urban i IV ftoi t vllan e mbretit t Francs, Karlin Anjou (Anzhu), me i shkue n ndihm kundr mbretit t Siiljes dhe Napolit, Manfred, q ishte prej shtpis mbretnore gjermane Hohenstaufen. N Kallnuer 1266, Papa Klement i IV, pasardhsi i Urbanit t IV, kunorzoi n Bazilikn* e Shn-Pjetrit Karlin Anjou si mbret t Siiljes. Ai kishte ardh n'Itali n krye t nji ushtrije franceze, e cila mundi forcat mercenare t Manfredit n betejn e Beneventos. Karli hyni triumfalisht n Napoli dhe u suell si nji zaptues pa shkrupulla kundrejt popullats vendase.  Anmiqsija kundr tij shkoi tue u shtue. N Siilje, q ishte qendra e rezistencs, u organizue nji komplot pr t prue n fuqi nji nga nipat e mbretit Manfred. Ky ishte mbreti i Aragons*, Don Pedro, i cili ishte martue me t bijn e trashgimtaren e mbretit Manfred dhe ishte afrue me Perandorin e Bizantit, Mihail Paleologun, kundr Karlit Anjou, i cili kishte dal si eksponenti i dinanstis latine t Stambollit. Sikur e pam ma nalt, Karli kishte marr titullin Mbret i Shqiptarve dhe po gatitej me debarkue n Shqipni. Pikrisht n at koh Don Pedro, me ndihmn financjare t Paleologut, kurdisi planin e nji spedite ushtarake kundr Siiljes, mirpo para se flota aragonase t nisej prej Barelons, populli i Palermos bani vet nji kryengritje q njifet n histori si "Vesprat Siiljane", mbasi ndodhi m 31 Mars 1282.  Duka I Palermos u ue pesh tue pa nji grup francezsh q mundoheshin me rrmbye nji nuse q shkonte n Kishn e Santo-Spirito, jasht mureve t qytetit. Kupa e vuejtjeve dhe e poshtnimeve ishte mbush deri n buz. Ata q pan sqenn e keqprdorimit t nji vajze t r me duvak t bardh brtitn "vdekje Francezve". I gjith qyteti vrapoi si nji sahat i kurdisun, kshtjella u zaptue dhe para mbarimit t dits 2000 francezt e Palermos ishin masakrue. Kryengritja u prhap n krahina dhe, me pushtimin e Messins m 28 Prill, e gjith Siilja ishte librue nga sundimi i huej. Tue pas frikn e nji kundrsulmi hakmarrs t Karlit Anjou, Siiljant ftuen Don Pedron me marr kunorn si trashgimtar i Manfredit. N'at mes, i biri i madh i Don Pedros, Jaku, hypi n fronin e Aragons, dhe ai drgoi t vllan Frederikun t mbretnonte n Siilje. Dinastija Aragoneze mbajti vetm kunorn e Siiljes gjat tan nji shekulli, ndrsa dinastija e Karlit Anzhu vazhdonte me sundue mbretnin e Napolit. M 1421 mbretnesha e Napolit, Joanna e II, e cila nuk kishte fmij, adoptoi si trashgimtar rnbretin Alfons t'Aragons dhe Siiljes. Por ndn presjonin e Paps dhe t princave t'Italis, ajo ndrroi mendjen dhe preferoi Ludovikun e II-t t dinastis Angjevine. Mbasi ky i fundit vdiq para Joanns, ajo emnoi si trashgimtar t fronit vllan e tij, Ren de Provence. Por mbreti Alfons i Aragons vazhdoi me e quejt vehten trashgimtar t mbretnis s Napolit dhe, mbas vdekjes s Joannes, u nis pr me e shtie n dor. Halli asht se, tue dasht me prue n vnd ambicjen e tij, Alfonsi ra n luft me Genovezt, t cilt e zun rob dhe e prun n Milano. Filipi, Duka i Milanos, u bind nga argumentat e Alfonsit se ishte marrzi pr t me lidh aleanc me Francezt pr t prue dinastin Angjevine n krye t mbretnis s Napolit. Kshtu q Filipi e la Alfonsin t lir dhe e ndihmoi me vazhdue luftn. Kaluen gjasht vjet lufte dhe prpjekjesh para se Alfonsi i V bashkoi prsri mbretnit e Napolit dhe t Siiljes ndn shpatn e tij. Ky ishte Alfons Shpirtmadhi, t cilit Sknderbeu iu drejtue pr ndihm mbas fitores s tij t kushtueshme kundr Sulltan Muratit. Nji traktat aleance u nnshkrue n Gaeta m 26 Mars 1451. Mbas sistemit feodal t'asaj kohe, Sknderbeu u proklamue sa pr form vasali i Alfonsit t V dhe u angazhue t'i paguente nji shum t hollash vit pr vit. Mbreti i Naplit, nga ana e tij, muer prsipr t'i drgonte Lidhjes Shqiptare nji fuqi ushtarake t caktueme dhe ndihm financjare pr t vazhdue luftn kundr Osmanllive. N krye t trupave aragoneze u emnue nji gjeneral lufttar, i cili u vendos n Kruj. Traktatin e nnshkruen edhe princat shqiptar t tjer dhe Lidhja e Lleshit u riorganizue me Sknderbeun si kryekomandant i kunors s Aragons, me nji pensjon prej 1500 dukat n vit. Nji fuqi simbolike prej 100 ushtarsh katalan zuni vend n kshtjelln e Krujs dhe qndroi atje deri mbas vdekjes s Sknderbeut. Mbas do fitoreje q korrte kundr Turqve, Sknderbeu i drgonte Alfonsit nji pjes t
  plaks q mbetej n duert e Shqiptarve, por asnji hara n t holla. Traktati I Gaetas ishte sajue si guri themeltar I kryqzats kundr Sulltanit, tue ndjek gjurmat e prijsit norman Robert Guiscard . Por kjo ndrmarrje dshtoi dhe ushtrija aragoneze nuk debarkoi n Durrs. Sknderbeu vazhdoi t jet zot n tokn e vet dhe u trajtue nga mbreti i Napolit si aleat me t drejta t barabarta. Mjerisht, disa nga bashkpuntort ma t ngusht t Sknderbeut e interpretuen traktatin e Gaetas si prammin e nji zgjedhe te huej. Intngat e anmikut nga Edrenja dhe te Venedikut shfrytzuen sa mujten ket vale pakenaqesije dhe Shqipnija u kercenue nga rrebeshi i vellavrasjes. Vendi i yne shpetoi nga kjo katastrofe* e tille me nderhymjen e Kryepeshkopit te Durresit Imzot Engjellit, i cili u ngarkue nga Papa Nikolla i V me pajtue grindjen ne mes te Shqiptarve.  Viti 1451 u shenue me nji ngjarje te hareshme qe ishte martesa e Skenderbeut. Mbretnesha e Shqiptarve u ba Andronika ose Donika, e cila ishte e bija e Gjergj Arianitit, princit te Vlones dhe Kanines. Kjo mertese prum me vehte pajtimin e Skenderbeut me shtepin e Arianitve qe kishte marre anen e Venedikut mbas krizes se vitit 1450. Nusja pruni nji paje te mueshme mbi te cilen auktoret e asaj kohe nuk japin hollesina. Martesa politike e Skenderbeut bani disa te pakenaqun ne mes te krenve Shqiptar, dhe sidomos te kater djemt' e Arianitit, nipin e Skenderbeut Hamze Kastriotin, i cili ishte rtite ne f muhamedane, dhe parin e Dukagjinit. Kta te fundit, Venediku mundohej me i nxite me nji menyre ose me nji tjeter, ta luftonin poziten e Gjergj Kastriotit si mbretin pa kunore te kombit Shqiptar. Kur u zbulue nji komplot per vrasien e Skenderbeut dhe dyshimi ra mbi Dukagjinet, Shqipnija ment u zhyte ne vllavrasje. Papa ngarkoi Peshkopin e Drishtit me prue pajtimin ne mes te pans shqiptare. Misjoni i tij u kunorzue me sukses kur Dukagjinet provuen se nuk kishin gisht ne komplot. Auktoret e vertete
  te komplotit nuk u zbuluen kurr ose emnat e tyne nuk u shpallen botmsht. E vetemja disfate serjoze qe pesoi Skenderbeu gjate karrjeres se tij ngadhnjimtare ishte ne rrethimin e Beratit te okupuem nga nji garnizon i ushteris turke. NJI kontigjent napoletan prej 200 vetesh ishte dergue per te forcue ushten e Skenderbeut pre) 12 000 trimash. Berati u rrethue nga te kater anet, u vune ne vepnim aparatet e atehershem per te rrafe muret e kalas dhe ma ne fund u el nji vend per kalimin e ushteris. Komandanti I garnizonit turk ofroi me u dorzue mbrenda 11 ditve po te mos i vinte den atehere ndonji ndihme nga jashte. Keshilli i luftes vendosi me e pranue ket dorzim me kushte. Skenderbeu la kampin e ushteris shqiptare dhe u nis per nji fushate tjeter. Kalimi i ditve te gjata pa asnji veprim thun disiplinen ne radhet e kreshnikeve te Kastriotit. Kur, pa prite e pa kujtue, 40.000 kalores Turq nden komanden e Isa Bej Evrenozit plakosen ushterin Shqiptare dhe grine me shpate sa muejten, tue mos lane gjalle as komandantin, Muzake Topija.  Si rezultat i kesaj katastrofe, filluen dezertimet ne anen e armikut. Ai qe shkaktoi idhnimin, dhe asht e vertete me thane, pikllimin ma te madh ishte Moisiu I Dibres, gienerali ma i afte i Gjergj Kastriotit. Bashke me Moisin, u hudhen me Turqet edhe Hamze Kastrioti dhe dy Dukagjinet. Gjergj Araniti shkoi me Venedikasit. Gjin Muzaka i shpjegon kto dezertime tue thane se Skenderbeu kishte fillue politiken e centralizimit te shtetit, tue aneksue krahinat qe ata sundomn ne baze te sistemit feodal Gjergj Kastriotin e detyruen rrethanat historike me ndjeke at politike, mbasi ishte e vetemja menyre per me iu ba balle sulmeve turke. Densa Shqipnija ishte e ndame ne principata te vogla autonome, Skenderbeu ishte ne rrezik qe te mbetej vetem ne diten ma te keqe. Urtesija dhe larkpamja e herojt tone te pavdekshem u provue aty per aty kur Moisi Dibrani marshoi kunder Shqipnis ne krye te nji ushterije turke, e cila u derrmue para se te shkelte ne token arbnore.
  Sa te Rrosh Do Te Dashurosh! Juventus For Life!!

 32. Anetart m posht kan falenderuar SUPERSTAR_N1 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 33. #17
  SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  475
  Moisiu u kthye n Kruj i penduem dhe i krkoi ndjes prijsit t kombit. Sknderbeu zemrluani u tregue burr shteti i vrtet dhe e fali dezertuesin q i kishte ra ndr kamb. Prej asaj kohe Moisiu luftoi trimnisht pr kauzn kombtare deri ditn q psoi vdekjen e martirit nga dora e anmikut.  Gjergj Kastrioti muer hakun e disfats s Beratit m 1457, kur Sulltani drgoi nji ushtri prej 80.000 vetsh pr me i dhan grushtin e vdekjes. Sknderbeu manevroi n mnyr q t'u linte Turqve prshtypjen se nuk guxonte me iu dal prpara dhe u vrsul prmbi ta si shqiponja kur nuk e prisnin. Humbjet e anmikut besohet t ken arrijt 15.000 deri 30.000 t vram. Hamz Kastrioti kishte ardh me ushtrin turke pr me u ba sundimtar i Shqipnis ndn hijen e Sulltanit. Ai u zue rob dhe u mbyll n kshtjelln e Krujs. Sknderbeu tregoi edhe nji her shpirtmadhsin e tij tue fal tradhtin e t nipit, t cilin e kishte dasht aq shum. Mbas ksaj fitorje t r q habiti botn, aq ma tepr sepse ishte e papritun, Papa Kalikst i III emnoi Gjergj Kastriotin si kryekapedan t Selis s Shenjt. N nji letr drejtue Perandorit t Gjermanis, Frederikut t III, Shefi suprem* i Krishtenimit e cilson Sknderbeun si lufttar t palodhun dhe si Ushtar t Krishtit me krahun e pathyeshm. N nji rast tjetr, Papa Kalikst i III flet pr "birin ton t shtrenjt Sknderbeun fisnik, mbretin e Shqipnis". M 1460 Gjergj Kastrioti pat rastin me I shprblye trashgimtarit t Alfonsit t V, mbretit Ferdinand t Napolit, ndihmn bujare q i kishte dhan i ati. Alfons Shpirtmadhi vdiq me 1458 tue lan si trashgimtar Ferdinandin, birin e tij pa kunor. Papa Kalikst i III, i cili ishte prej origjine spanjolle, e kishte marr mbretin e Napolit n gazep pr shkak se ai nuk deshi me marr pjes n Kryqzatn kundr Turqve dhe drgoi flotn kundr Gjenovezve. Anmiqsija e papajtueshme e Alfonsit e kishte nxit Republikn detare t Gjenovs me u afrue me dinastin angjevine. N vitin e vdekjes s Alfonsit, Gjon Anjou u proklamue mbreti protektor* i Gjenovs. Nji mot ma von ai organizoi speditn ushtarake pr t zaptue Napolin. Lufta vazhdoi dy vjet por Napoli nuk ra n duert e Gjonit. Megjithat Ferdinandi nuk e ndjente vehten t sigurt mbi fron, mbasi ishte i krcnuem nga baront feodal t'Italis s Jugut. Papa Piu i II, i cili kishte zan vendin e Kaliksit t III, duel prkrahs i Ferdinandit dhe ftoi Gjergj Kastriotin me i ardh n ndihm. Para se me u nis pr n'Itali, Sknderbeu stabilizoi marrdhanjet me Venedikun, tue nnshkrue nji traktat aleance t vrtet. Me porosin e Shenjtris t tij Piu i n, Kryepeshkopi i Durrsit Imzot Pal Engjlli bani pajtimin me Dukagjint. Ma n fund, u nnshkrue edhe nji armpushim dy vjetsh me Sulltan Muratin.  Kur u bind se Shqipnija ishte sigurue kundr anmiqve t jashtm dhe ngatrresave t mbrendshme, Sknderbeu bani pregatitjet pr speditn e Italis. Princi i Tarantos, i cili ishte n krye t lidhjes s Baronve t'Italis, u mundue ta bante Sknderbeun me heq dor nga kjo pun, tue i tregue se Ferdinandi nuk i kishte t gjata si Mbret i Napolit. Sknderbeu e kishte kuptue pozitn e tij t pashpres, por nuk donte me lan n balt n ditn e rrezikut trashgimtarin e aleatit t tij ma t nderuem. 1 shkroi princit t Tarantos pr t hudh posht propozimet e tij dhe mbaroi tue than: "Jam mik i virtytit dhe nuk lakmoj begatin". N vern e vitit 1461 Sknderbeu u nis me det n krye t spedits shqiptare pr n Raguz ku banonte nji koloni e fort shqiptare. Senati i qytetit i bani nji pritje madhshtore. Mbasi pushoi disa dit, Sknderbeu u nis pr n Barletta, ku debarkoi me nji fuqi prej 3000 kalorsh dhe ushtar t zgjedhun. Nnkomandant I ksaj fuqije ishte i nipi i Gjergj Kastriotit, Gjon Ballsha. Pozita e Ferdinandit ishte gadi e pashpres. Pa bjerrun asnji minut, Skndebeu filloi veprimin pr t shptue Barletln q kishin rrethue anmiqt e Ferdinandit me Princin e Tarantos n krye. Me sulmin e vrullshm t fuqive shqiptare rrethimi i Barletts u thye dhe Sknderbeu bani krdin n mes t ushtris anmike, ndrsa ajo po trhiqej e demoralizueme. Shpejtsia e rrufeshme e manevrimit dhe dora e sigurt n drejtimin e sulmeve I fituen Sknderbeut admirimin e mahnitun t gjith atyne q e vzhguen. "Emni dhe lajmi i ardhjes s tij, - shkruen nji historian i asaj kohe, - jo vetm q shkatrroi gjith planet e anmikut, por mbushi tan Italin me famn dhe ngadhnjimin e tij". Mirnjoftja e mbretit Ferdinand nuk kishte ma kufi. Ai e quejti Sknderbeun "Bab" dhe i dha n posedim t prhershm Tranin dhe San Giovanni Rotondon n'Italin e Jugut. Fitoret e Gjergj Kastriotit n Barletta dhe mandej n Trani e kthyen fatin e lufts n favor t mbretit l Napolit. Ushtrija e Ferdinandit kaloi n ofensiv dhe, ma n fund, rezistenca e Baronve t'Italis u drrmue. N'at koh Sknderbeu vrapoi me u kthye n Shqipni, mbasi ishte duk n horizont rreziku i nji ofensive t re turke.
  Sa te Rrosh Do Te Dashurosh! Juventus For Life!!

 34. Anetart m posht kan falenderuar SUPERSTAR_N1 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 35. #18
  SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  475
  Karakteri i Sknderbeut dhe cilsit e tij si prijs luftarak  Gjergj Kastrioti ishte gadi 40 vje kur u ba prijsi i kombit shqiptar n luftn kundr invaduesit otoman. Fuqija e tij fizike dhe shkathtsija mendore ishin n kulm. I gjat, i hijshm, me shtat t derdhun si nji statuj, me tipare t skalituna dhe nji pamjf- madhshtore, Sknderbeut i kishte dhan Zoti nji fuqi vigani dhe shpejtsin e nji atleti te prsosun n lvizje. Ishte nji gjeni i lindun prsa i prket artit t lufts dhe nji lufttar I pashoq pr trimnin dhe aftsin e tij m iu prie t tjerve. Asnji arm lufte e atij shekulli nuk kishte sekrete pr Sknderbeun, por ai quhej sidomos n prdorimin e shpats s tij t gjat dhe t prkulun, nji shpat q do njeri tjetr memzi e ngrinte me t dy duert. Mbasi ishte aq i fort dhe I shndosh, i plqente me hangr dhe me pi boll, por knaqej me pak or gjum, tue mos e pas pr gja me fjet atje ku t qllonte. Dfrimet e zakonshm t jets nuk i interesonin fort dhe ai gjente prehje n sportin e njeriut t aksjonit si gjueti, vrapim kuejsh dhe ojnat ushtarake q I ndihmonin me mbajt trupin n form t mir dhe me ushqye burimet e energjis t tij t pashterueshme. Guximi i tij n sheshin e lufts mund t dukej krejt i mendun sikur t mos ishte shoqnue nga gjakftotsija dhe gjykinu i mprefet q e vinin gjithmon n gjendje me e dominue situatn dhe me sigurue fitoren. Hypun mbi kalin e tij t bardh dhe me shpatn gadi pr t pr kryet e anmikut, Sknderbeu u printe trimave shqiptar dhe ndodhej gjithnji n vendin e rrezikut ma t madh, tue prbuz vdekjen me nji qetsi shpirtnore q nuk mund t prfytyrohej. Kishte shptue gjall gadi pr nji fije kaq shpesh saq njerzija kujtonin se ishte efekti i nji mrekullije t Zotit. Sknderbeu muer vetm nji her nji varr n shpatull, tue u rrzue prej kalit ndrsa e rrethuen trimat shqiptar. Mbrenda pak sekondave e mblodhi vehten dhe vazhdoi luftn. Gjergj Kastrioti ishte i pamshirshm me anmiqt por gjithmon i gatshm me fal ata q i kishin ba keq dhe q i krkonin ndjes. Besa shqiptare ishte parimi i kodit ton moral q ai monte ma tepr, dhe nuk ishte pun q t'i shmangej edhe sikur t rrezikonte me bjerr gjithka. N prgjigjen q i drgoi Princit t Tarantos, i cili e ftonte me braktis mbretin e Napolit n fatin e tij, Sknderbeu thoshte: "Na q kemi pa kaq t mira nga Naltmadhnija e Tij, i ndjeri mbret Alfons, do t baheshim me turp dhe do t na nxihej faqja si njerz t pabes dhe pa mirnjoftje sikur t mos i shtrinim dorn t birit n ditn q ka nevoj". Gjergj Kastrioti i kishte kushtue vehten liris dhe mirqenjes s popullit me nji vetmohim t plot. Qllimi i tij ishte jo vetm t'i mbronte nga sulmet e anmikut t huej por edhe t'i bashkonte si nji komb t pamvarun. Tue dasht me veprue si nji prijs kombtar dhe jo si nji shef feodal Sknderbeu shkaktoi anmiqsin e disa nga krent ma t fuqishm t Shqipnis, t cilt donin t ushtronin nji pushtet absolut n krahinat e tyne dhe nuk ngurruen t dezertonin n fazn ma t kritikshme t lufts kundr Turqve. Gjergj Kastrioti ishte nji Katolik i divotshm dhe i frymzuem nga forca morale q ngriti valn e Kryqzatave n shekujt e maparshm. N do rast t jets s tij ai u mundue t vepronte simbas urdhnave t fes kristiane. Dshiri i tij ma i flakt ishte me fitue zemrat e njerzve me mirsin, drejtsin dhe bujarin e tij, se me i dominue me an t friks dhe t interesit material. Tue iu drejtue nji dit trimave shqiptar Sknderbeu u tha (simbas tekstit t Barletit prkthye nga Fan Noli):  Kapedan dhe ushtar trima". S'sht as e re, as e papritun pamja q kam sot prpara syve. Ashtu si ju kujtonja, ashtu ju gjeta, strnipr t thjesht t nj race t vjetr dhe bujare, trima dhe besnik t patronditur t vendit dhe t mbretit tuaj. Edhe jam i lumtur tani q mund t'ju hap zemrn time. Ju thom pa u mburrur q, sa kam rrojtur, kam patur gjithnj kt mall pr atdhen dhe kt dshir pr lirin. Kur m ftuat pr kt vepr nga shrbimi I Sulltanit, kisha n zemr at dshir q kishit edhe Ju. Juve ndofta ju shkoi nga mndja q e kisha harruar vndin, edhe nderin, edhe lirin, kur ju ktheva prapa t helmuar, pa ju dhn asnj shpres dhe pa ju treguar asnj ndjenj bujare dhe shpirtmadhe. Po un sillesha me at mnyr, se ashtu e deshte shptimi i juaj dhe i imi, se puna ish e till se duhej br dhe jo thn, se e shikonja q kishit m tepr nevoj pr fr sesa pr shtyrje. Jua fsheha planet e mia dhe s'jua faqa dshirn q kisha n zemr aq vjet, jo se s'u kisha besim, jo se s'jua dinja shpirtin, po se ju ishit t part q e hotht zjarrin dhe u futt n kt valle; po se puna duhej mejtuar thell, se duheshin gjetur mjetet, se duhej zgjedhur koha e mir. Ndryshe do t derdhej gjak m kot dhe prfundimi do t'ish nji robri me e keqe se e para. Dhe ahere do shpres pr t nesrmen fluturonte; se nji pun si kjo niset njiher e mir; dhe n mos vaft mbar, rasja dhe mjetet pr ta nisur ikin e s'kthehen kurr prap. Prandaj s'ja tregonja planin tim as vetes sime dhe ruhesha mos me shkiste gjuha dhe m dgjonin muret. Kam pr dshmor Hamzn, tim nip, q e kam pasur kshilltar, prkrahs dhe shok armsh, me ca t tjer t pak, me besnikrin e t cilve e vum kt plan n veprim. Tani, ndonse rronim e hanim bashk dhe kishim nj zemr dhe nj shpirt, me gjith kt asnj nga kta s'm kish dgjuar kurr t z n'goj atdhen, lirin dhe krishtrimin, gjersa ardhi rasa n betej t Nishit. Lirin mund ta kishit fituar me trimrin tuaj nuk i mungojn burrat, po ju plqeu ta prisni nga dora e ime, ndonse von, se kshtu ndofta desh vet i madhi Zot. Se sht me t vrtet udi q trima kryelart si ju, t rritur n liri, duruat kaq koh robrin e barbarve, duke pritur t m shikoni nj dit n krye tuaj. Po vall, a e meritonj kt titull t bukur t lironjsit q kini mirsin t m jipni? Lirin s'jua solla un, po e gjeta ktu, n mes tuaj. Posa shkela kmbn ktu, posa dgjuat emrin, rentt q t gjith, m dualt prpara kush e kush m shpejt, sikur t'ishin ngritur nga varret atrit, vllezrit, bijt tuaj, sikur t kishte zbrit nga qielli vet Perndia. M pritt me aq dashuri dhe gzim, m suallt aq shrbime t muara e pa numr, sa m bt m tepr ju robin tuaj sesa un t lir ju. Kt mbretri, kt qytet nuk jua dhash un, po ju gjeta t'armatosur, lirin e kishit kudo, n krahrore, n ball, n shpata e n ushtat; si gardjan besnik t'emruar prej tim eti, ja ma vut mbi krye kt kunor, ju ma dhat n dor kt shpat, ju m bt zot t ksaj mbretrije, t ciln ma ruajtt me aq bes, me aq kujdes, me aq mundime. Shpjermni tani, me ndihmn e perndis, q ta lirojm tr Shqiprin. Pjesn m t madhe, pothuaj tr punn, e mbaruat: Kruja dhe tr krahina e saj u fitua; Dibra dhe Malsit u bashkuan me ne; anmikut s'i mbeti as emri, as shnjat n fushat tona; qndrojn vetm fortesat. Kam shpres t'i marrim edhe kto me hir a me pahir, me dhelpri a me trimri, ndonse garnizonet turke jan m t forta dhe kshtjellat jan vendosur si shkmbenj t ashpr dhe t paafruarshm. Armiku sht i rrethuar, i dshpruar, dhe s'i kan mbetur vese muret e fortesave. Po pr kto do t kshillohemi e do t prfundojm m nur kur t vemi n vnt e kur t kemi armt n dor dhe anmikun prpara, sesa tani pr s largu dhe pa ditur se 'kemi prball. Do t nisim nga Petrela m par, jo se kjo sht m e leht pr t'u fituar - prkundr sht nj fortes prej natyre dhe ka nj garnizon t fort - po se ndodhet m afr kryeqytetit, dhe jam I sigurt q lajma e mir e ngjarjeve n Kruj ua ka ngrir gjakun armiqve. T tmerruar nga trimrija e juaj dhe nga katrrimi I garnizonit t Krujs, ndofta do t na lshojn fortesn m t mir; n mos, po do t'i shtrngojm t na e japin me t keq. Nj gj vetm duhet t keni nr mnt: n mos e marrshim Petrelln, asnj nga ne s' duhet t kthehet prap i gjall. Ngrehni pra flamurin prpara, dhe rrfehuni burra si ngahera. Perndia, si gjer tani, ashtu edhe pasktaj, do t na ndilnmoj dhe do t na nxjerr faqebardh. 0 Burrani!"
  Sa te Rrosh Do Te Dashurosh! Juventus For Life!!

 36. Anetart m posht kan falenderuar SUPERSTAR_N1 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 37. #19
  SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  475
  Kujdesja pr ushtrin ishte kasaveti ma i madh i Sknderbeut. Ai dijti me prfitue nga eksperjenca e vet pran Sulltanit, tue krijue nji ushtri t zgjedhun dhe t prhershme mbas modelit t Jenierve. Por ai nuk kishte nevoj me prdor metodn barbare t grabitjes s djemve t mitun nga gjiu i familjes pr me i mbyll n kazermat, mbasi do Shqiptar lakmonte me shrbye si ushtar i prhershm i prijsit t'adhuruem t kombit. Kjo ushtri kombtare, q ishte rekrutue mbas listave t hartueme nga Sknderbeu vet, nuk kaprcente t dhjetmijt. N'at koh nuk kishte as kazerma dhe ushtart banonin npr shtpijat e tyne. Kur vinte lajmi se nji ushtri turke po i afrohej kufinit epej kushtrimi nga kshtjella e Krujs dhe trimat e Kastriotit vraponin npr vendet q iu ishin caktue. Kryetart e familjeve sunduese shqiptare, q kishin aderue n kombtare n krye t forcave armate t tyne. Por faktori vendimtar n fitoret e Sknderbeut ishte garda e tij personale, e cila prbahej nga dy a tre mij kalors. Kjo ishte e vetmja arm q mund t'iu bante ball Turqve, t cilt ishin kalors t lindun. Tue prdor taktikn e sulmeve t befta me trimat e hypun n kuaj q shkonin si vettima, Sknderbeu shkaktonte rrmujn dhe panikun n mes t kambsoris anmike, qoft n marshim e sipr, qoft kur kishte rrethue nji kshtjell. N fush t hapt ai manevronte n mnyr q me drejtue ushtrin anmike n nji tok t prshtatun, ku mund t'i vrsulej me kalorsit si shkaba dhe t'i grinte cop-cop. Gjithmon n ball t ushtris gjat ktyne betejave legjendare, Gjergj Kastrioti korrte fitoren vetm me prezencn e tij, tue u fut tmerrin ushtarve t'anmikut. Turqt kishin t drejt me i pas frikn, mbasi Sknderbeu nuk njifte mshir kur ishte tue luftue. Kjo shpjegohet me faktin se anmiku ishte i till jo vetm nga kombsija, por edhe nga feja, dhe kodi moral I Mesjets nuk u vinte asnji kufizim kristjanve q luftonin kundr muhamedanve. Tue mos lyp nga t tjert ma shum sesa ishte gadi t bante vet, Sknderbeu adhurohej nga ushtart e tij, t cilt I bindeshin me nji vetmohim t plot. Ai vet kujdesej mbas do fitoreje q seicili t merrte pjesn q i takonte nga plaka e zanun prej anmikut. Ai u epte shprblimin moral, q ishte ma i mueshm, atyne oficerve dhe ushtarve q ishin dallue ma tepr pr guxim dhe trimni, tue i ftue n tryezn e tij dhe tue pi pr shndetin e tyne. Rrall iu desht t prdorte autoritetin e tij si kryetar kundrejt misave t paris shqiptare, q luftonin ndn komandn e tij pr kauzn kombtare. Ai imponohej gadi gjithnji me forcn e karakterit t tij, me gjykimin e pagabueshm, me aftsin e tij si mjeshtr n artin e lufts dhe me shembullin q epte, t'ue dal gjithmon vet prpara. Por Gjergj Kastrioti nuk prbuzte kurr mendimin e prijsve t tjer t lufts kombtare. Para do beteje me randsi ai mblidhte kshillin e lufts q prbahej nga gjeneralt e ushtris dhe pjestart e Lidhjes Shqiptare dhe vendosnin s bashku planet strategjike mbas nji bisedimi t hapt dhe t imt. N rastin e rrethimit t Beratit m 1455, Sknderbeu iu prul vendimit t shumics me pranue ofertn pr armpushim t garnizonit turk megjithq vet ishte i bindun se po bahej nji gabim fatal. Faktet e provuen se kishte pas t drejt dhe Sknderbeu e pagoi tue psue t vetmen disfat t karrjers s tij. Fama e Gjergj Kastriotit ishte prhap n tan botn Kristiane. Ndrsa mbretn dhe kren feodal t'Evrops ishin zhyt n grindje dhe rivalitete personale sa mos me pa rrezikun q krcnonte mbar Krishtenimin, shum 'njerz t thjesht t atyne viseve ishin enthuzjasmue nga qindresa heroike e Shqiptarve ndn udhheqjen gjenjale t fatosit kombtar. Shum qytetar t'Evrops Kristiane, e tue prfshie edhe Anglez, kishin vrapue n kshtjelln e Krujs pr t luftue si ushtar t Gjergj Kastriotit. Nuk asht nji ekzagjerim me than se Sknderbeu ishte nga klasa e heronjve legjendar, t cilt penda e Plutarkut i ka ba t pavdekshm. Ksaj i duhet shtue se Sknderbeu ishte pjestar i fundit i ksaj falange q nuk dinte se 'asht frika dhe q jetonte pr t luftue pr idealin e liris dhe t mirn e nji populli q e kishte zgjedh si prijs. Merita e tij ma e madhe asht se ai jetoi n praku i shoqnis moderne dhe se u frymzue nga feja kristiane. Gjat nji erek shekull, ai luftoi pr t mos lan q Shqipnija dhe Gadishulli Balkanik t ckeputeshin nga vathi I qytetnimit perendimor per disa shekuj.
  Sa te Rrosh Do Te Dashurosh! Juventus For Life!!

 38. #20
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394

  Gjergj Kastrioti-Skenderbeu

  Skenderbeu, botohet pas 50 viteve
  I jane dashur pak me shume se 50 vjet historianit Kristo Frasheri, per te bere nje nga punet me te medha te historise shqiptare. Vepra, me e plote kushtuar heroit kombetar Skenderbeut, prej pak ditesh, eshte ne duart e publikut shqiptar. E cila per here te pare na tregon sesi ka qene heroi yne i vertete. Duke hequr llustren e shekujve dhe duke dhene deri ne imtesi, pamjen dhe karakterin njerezor te heroit, shqiptaret kane mundesi qe per here te pare te gjykojne realisht per nje Skenderbe ndryshe

  Ben Andoni

  Gjeja me e zakonshme, qe mund te degjosh nga goja e shqiptareve, eshte nje histori per Skenderbeun. Ndoshta, kjo ka qene ajo qe e ka mbajtur aq te stakuar per vite me rradhe, historiografine shqiptare, per te mos 'u marre' realisht me figuren me te madhe perfaqesuese te vendit. Nderkohe, kjo nuk e pengoi historianin e njohur Kristo Frasherin, qe t'i kushtonte nje nga veprat e jetes se tij, kryeheroit te shqiptareve Skenderbeut. Botuar se fundi nga Akademia e Shkencave te Shqipqerise dhe "TOENA", publiku ka ne dore nje nga veprat me te kompletuar, te kohes drejtuar heroit kombetar. Dhe detyra e tij ishte titanike. Plot 50 vjet me pare, ai filloi te mendonte per vepren e jetes se tij, qe do te ishte studimi mbi jeten dhe vepren e Skenderbeut. "Ne ate kohe, ai nuk anoi,- flet autori ne veten e trete- as ne entuziasmin e tepruar te Budes per Barletin, as nga gjykimi i pameshirshem i Fr.Babinger per Biemmin". Dhe, autori ashtu si do te pranoje edhe vete shtrihet mes dy autoreve te njohur. Fillimisht per autorin ka qene e pamundur qe te punohej, pa pasur Barletin ne nje krah dhe Biemmin ne anen tjeter. "Por, me vone per ta shpetuar Heroin dhe luften epike te shek XV nga kritikat, qe u beheshin Barletit si panegjirik dhe Biemmi-t falsifikat, me lindi pyetja, nese mund te trajtohej nje histori e Skenderbeut dhe e epopese se shek XV, duke u mbeshtetur vetem ne burimet dokumentare bashkekohore, pa shfrytezuar dy biografet e diskutueshem".

  Autori ndryshe nga te gjithe paraardhesit u nis qe ne periudhen para Skenderbeut dhe vazhdoi me grumbullimin live te dokumentave pergjate te gjithe shekullit te 15-te. Per 50 vjet me rradhe, ai nuk nguron qe te shfletoje gjithshka, qe ka eren e vjetersise te shekullit te 15. Sepse sfida e autorit ishte ndryshe. Kete rruge pak a shume kishte bere Fan Noli dhe kishte mundur, qe me dokumentacionin e mbledhur te shqyrtonte tre rrethimet e Krujes. Qe mjaftonin per te ngritur ne piedestal heroin. Ndersa per profesor Frasherin perballja me Skenderbeun kishte te bente edhe me perpjekjet per te perballur skeptiket e ndryshem, qe lidheshin me historine dhe figuren e heroit tone. Dhe autori arriti te mblidhte nje pjese te madhe te dokumentacionit, per te ngritur nje ngrehine te shekullit te heroit, shekullit te XV. Materiali voluminoz u referohej akteve shqiptare dhe te huaja, perendimore dhe lindore te vjelura nga historine te ndryshem ne arkivat e Venedikut, Raguzes, Romes, Napolit, Milanos, Barcelones, Parisit, Ankarase dhe Stambollit. Ky material, per te plotesuar vertetesine eshte plotesuar edhe nga kronistet osmane, bizantine dhe italiane te shek XV. Ai permban edhe shume shkrime memoralistike dhe leterkembimi te Skenderbeut. Ishte Skenderbeu i lavderuar por edhe i share. Deshira e autorit eshte qe te botoje edhe nente vellimet me materialet dokumentare, qe do ndihmojne per sqarimin e figures se tij. Keshtuqe, Skenderbeu i Frasherit mbetet nje Skenderbe natyral, me te mirat dhe te keqiat e tij. Kjo, ndryshe nga paraardhesit, i pare ne te gjitha rrafshet: si burre shteti, si ligjvenes, si administrator, deri fizikisht. Historia e Frasherit fillon perpara vete Skenderbeut dhe mbyllet me te sotmen. Simbolikisht, kushdo ka gjetur tashme nje trase gati per te ardhmen.

  Merita e Profesor Frasherit eshte se per here te pare u mbeshtetet ne vepren e tij nga burime thjesht dokumentare. Kaq do te mjaftoje, qe Skenderbeu i Akademise se Shkencave te jete per te sqaruar dhe per te pastruar figuren e vertete te heroit kombetar.

  Cfare permban Vepra

  Shqiperia ne pragun e pushtimit osman; Pushtimi turk i Shqiperise; Nga ishin Kastriotet;Gjon Kastrioti dhe rinia e Skenderbeut; Nga statusi i vasalitetit ne rregjimin e timarit; Skenderbeu ne pragun e kryengritjes clirimtare; Kryengritja e pergjithshme; Kuvendi i Lezhes dhe Beteja e Torviollit; Skenderbeu ne lufte me turqit dhe me venedikasit; Rrethmi i pare, i dyte, i trete i Krujes; Formimi i shtetit shqiptar te pavarur; Flamuri i Skenderbeut; Kanunet e Skenderbeut; Kruja, kryeqyteti i shtetit te Skenderbeut; Skenderbeu si njeri; Portreti autentik i Skenderbeut; Marredhenie Nderkombetare te Skenderbeut; Sulltan Fatihu kunder Skenderbeut;Disfata e Beratit; Beteja e Ujebardhes; Armepushimi; Ekspedita ne Itali; Gjendja kulturore ne Shqiperi ne shekullin e XV; Marreveshje shqiptaro-venedikase; apogjeu i rezistences; Skenderbeu ne Rome dhe Napoli, Vdekja e Skenderbeut, Varri i Skenderbeut dhe vepra historike eSkenderbeut
  --------------------------------------------------------------------------------
  23/02/2003
  Pershendetje
  Bashkimi ben fuqine
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar

 39. Anetart m posht kan falenderuar dodoni pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 22 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 30-11-2009, 05:18
 2. Historia kombtare
  Nga llokumi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-02-2003, 20:51
 3. Major Gjergj Vata
  Nga Albo n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-12-2002, 20:31
 4. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
  Nga Kallmeti n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-08-2002, 14:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •