Close
Faqja 22 prej 22 FillimFillim ... 12202122
Duke shfaqur rezultatin 421 deri 433 prej 433
 1. #421
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Anėtarėsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  36
  Postime
  1,153
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  _____________________________________
  ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 2. #422
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-06-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  467
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Gjergj Kastrioti eshte krenari e kombit shqiptar, luftetar per te ruajtur vlerat europiane te shqiptareve dhe kontriboj per mbrojtjen e europes nga pushtimi osman

 3. #423
  i/e regjistruar Maska e agonny
  Anėtarėsuar
  02-08-2008
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  e urrej faktin qe kan fillu "shqiptart" te fejes islame ta njollosin figuren e gjergj kastriotit vetem per faktin se i ka luftu Muslimanet turk

  ka tendenca me paraqit Skenderben si Serb si Grek kinse emrin Georgis Kastriotis vetem e vetem se kan komplekse per tkalumen fetare tkombit shqiptar ma shume e urrej kur armiqt e shqiptarve kto argumente se edhe "shqiptart" e pranojn qe skenderbeu ska qene shqitpar i perdorin kundra shqiptarve ndebate blogje dhe forume tndryshme !  Urime 100 Vjetori te gjithe shqiptareve
  e kta tjeret qe i permenda ma lart mallku qofshi

 4. #424
  Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
  Anėtarėsuar
  22-03-2012
  Postime
  3,368
  Faleminderit
  150
  153 falenderime nė 133 postime

  Pėr: Gjergj Kastriot Skėnderbeu


 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar prishtina75 pėr postimin:

  bili99 (23-02-2018)

 6. #425
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Gjergj Kastriot Skėnderbeu

  A duhet te marrim guximin qė ta korrigjojmi Barletin ?

  Fjalen e kam sa i'u perkete toponimeve dhe emrave tjere te njerėzve, mendoj se duhet te rishikohet Barleti.
  Pa dyshim se, Barleti konsiderohet si burimi i parė i historisė sė Skenderbeut, por, kurrėsesi nuk duhet te themi se Barleti ishte "bashkohės i Skenderbeut" gjė qė ėshtė e pa sakėt, Marin Barleti
  ishte vetem 8 vjeēar kur vdes Skenderbeu, prandaj...nuk mund te themi se ky autor ishte bashkohės i Skenderbeut, dhe perpos kesaj, Barleti u largua nga Shqiperia qysh i ri, pas rrethimit te Shkodres, 1478, ne moshen 17 vjeēare... siē nxitojnė disa historianė tanė, prandaj duhet evitohen kėto gabime;
  Mirėpo do flasim nė kėtė tem arsyet e rishikimit te emrave te vendeve nga Barleti(do flasim edhe per emrin Voizva) por kėtė here do i analizojmi edhe njĖhere nga fillimi dy toponimet;
  =POLOGI= dhe
  =TRIPALDA= qe disa autorė gabohen shumė rreth kėtyre dy interpretimeve;
  Sė pari PoLogu, qė mė njė veshtrim mė tė prerė, emri "polog" ndahet, nuk ėshtė emėr vendi, por tregon perafersishtė rrethin e njĖ vendit;
  =PO= do thotė;= tek/ té, afėr...nga gjuha arumune apo vėllahe qė nuk duhet ta konsiderojmi si gjuhė e sllaveve por gjuhė e veēantė e folur nga vėllahėt.
  =LOG= log, ose Lugi/Lugu, apo Lug, janė emra me kuptim shqip mirėpo parashtesa ėshtė vllahishte "po" gjithnjė iu shtohet njė =po= para emrit, te shumten e rasteve, si psh;
  tek mali
  =PO STENA= me kalimin e kohės mori nė fund emrin;
  = POSTENAN= qė do thotė, fshati bri Kodre/ Stene/kérrshi ose Shkambi, pra Te Shkambi shqip...
  Mendoj se, edhe tek Barleti ka perplotė gabime te interpretimeve te vendeve, njashtu si edhe;
  =VALIKARDI= qė duhej te ishte;
  =Bali-Khardhi=Gardhi i Lugines=bali=vali, valle/ lugina...... duhet te kuptohemi se, ne shumė raste, tek ata popuj qė nuk kishin mundesi te shkruanin emrat e vendeve te tyre, gjithemon keto toponime interpretoheshin nga te tjeret, pra ata qe njihnin shkrimin...dhe, ne shume raste, gerrma "B" shqiptohet "V" e nganjėhere edhe "P"..
  Njė autor i njohur i historisė per Skenderbeut kėtu nĖ forum, nuk kishte arritur ta identifikonte emrin
  =Vitolina= qė ishte;
  =Bitoli=Manastiri etj..
  Poashtu kemi dilemat(dyshimet) se, emri tripalda qe e hasim tek Bbarleti e qė diskutohet ende, ku disa japin interpretime edhe mė tė luhatshme si;
  =TRIPALDA= disa tjerė ngatrrojnė me fisin e tribalve..
  =TRIBALDA= mirėpo , mendoj se ka gabime nė te dy interpretimet, si tek =POLOG=
  njashtu edhe kėtu me toponimin TRIBALI qė per mendimin tim, te kerkohet emri i Tribalve nė rrethin e Dibres ėshtė diēka e pa mujtun, sepse kurrfare lidhje asnjėherė nuk pati kjo pjesė e Maqedonisź me Tribalėt e famshĖm tė Ilirisė, edhe se, dihet qė, mė vonė, vendet qė pushtuan serbėt, banoret i quanin Triballi..por jo kurrėsesi edhe pjesen jugore te Maqedonisė..

  Sipas disa autorve tjerė, toponimi qe e gjejmi tek Barleti, Tribalda apo "Vojsava Tripalda e Pologut" ... edhe Tripalda apo Tribali ėshtė gabim i interpretuar apo sė paku, i shkruar gabimisht tek Barleti;
  Tek njė autor tjetėr gjejmi njė toponim mė tė besueshėm dhe perputhet perafersisht me toponimin qe e hasim tek Barleti; Autori rumun, Bolintineanu e permend njė toponim me emrin;
  =TRIPOLOJDIT= dhe kur mundohemi t'ia gjėjmi spjegimin nė shqipe, patjetėr se duhet tė kemi kujdes tek prefiksi="PO"= se aty kemi mė parė edhe rrokjen =TRI= qė pėr mendimin tim ėshtė interpretim i huazuar nga trakishtja e vjetėr, ku =BRI quhej vendi nėn shtruherė, bri njė shpati apo kodre, pra, BRI e VRRI janė te afėrme, na mbetet rrokja tjeter qe ta zberthejmi;
  =POLOJDIT= siē e permendem me siper rastin tek; POSTENAN, PO STENA, PO VROKOT, VROKOT, POLEANA, PO LEANA, etj...poashtu edhe tek;
  =Po LOJDIT= shohim se i ngatrrohet shumė lehtė nė dy toponimet e barletit, edhe pėr
  =POLOGUT= edhe pėr
  =TRIBALDA = apo
  =TRI BALDIT=
  =TRI PO LOJDIT=Bri/rrėnxė LOJDIT:
  =BRI PO LOJDIT= Pra njė vendė nė rrethin e Lojdit ?
  Parmi les habitants de cette contrée, M. Bolintineanu signale encore les =Tripolojdļt= hommes demi-sauvages=njerźz gjysėm te egér...!
  d'origine roumaine ils sont établis non loin des Brutsļ, ą Peleohori et ą Veląistas.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 04-05-2013 mė 22:43
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #426
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Gjergj Kastriot Skėnderbeu

  A duhet te marrim guximin qė ta korrigjojmi Barletin ? (njė korrigjim )

  Fjalen e kemi kėtu nė lidhje me toponimet dhe emrave tjerė te njerėzve, mendoj se duhet te rishikohet Barleti.Pa dyshim se, Barleti konsiderohet si burimi i parė i historisė sė Skenderbeut, por, kurrėsesi nuk duhet te themi se Barleti ishte "bashkohės i Skenderbeut" gjė qė ėshtė e pa sakėt, Marin Barleti ishte vetem 8 vjeēar kur vdes Skenderbeu, prandaj...nuk mund te themi se ky autor ishte bashkohės i Skenderbeut, dhe perpos kėsaj, Barleti u largua nga Shqiperia qysh i ri, pas rrethimit te Shkodres, 1478, ne moshen 17 vjeēare... siē nxitojnė disa historianė tanė, prandaj duhet evitohen kėto gabime;
  Mirėpo do flasim nė kėtė tem arsyet e rishikimit te emrave te vendeve nga Barleti(do flasim edhe per emrin Voizva) por kėtė here do ti analizojmi edhe njėhere nga fillimi dy toponimet;
  =POLOGI= dhe...
  =TRIPALDA= qe disa autorė gabohen shumė rreth kėtyre dy interpretimeve;
  Sė pari PoLogu, qė mė njė veshtrim mė tė prerė, emri "polog" ndahet, nuk ėshtė emėr vendi, por tregon perafersishtė rrethin e njė vendit;
  =PO= do thotė;= tek/ té, afėr...nga gjuha arumune apo vėllahe qė nuk duhet ta konsiderojmi si gjuhė e sllaveve por gjuhė e veēantė e folur nga vėllahėt.
  =LOG= log, ose Lugi/Lugu, apo Lug, janė emra me kuptim shqip mirėpo parashtesa ėshtė vllahishte "po" gjithnjė iu shtohet njė =po= para emrit, te shumten e rasteve, si psh, tek mali:
  =PO STENA= me kalimin e kohės mori nė fund emrin;
  = POSTENAN= qė do thotė, fshati bri Kodre/ Stene/kérrshi ose

  Shkambi, pra, Té Shkambi shqip...
  Mendoj se, edhe tek Barleti ka perplotė gabime te interpretimeve te vendeve, njashtu si edhe;
  =VALIKARDI= qė duhej te ishte;
  =Bali-Khardhi=Gardhi i Lugines=bali=vali, vallé/ lugina/lugi......
  Duhet te kuptohemi se, ne shumė raste, tek ata popuj qė nuk kishin mundesi te shkruanin emrat e vendeve te tyre, gjithemon kėto toponime interpretoheshin nga te tjeret, pra ata qe njihnin shkrimin...dhe, ne shume raste, gerrma "B" shqiptohet "V" e nganjėhere edhe "P"..

  Njė autor i njohur i historisė per Skenderbeut kėtu nė forum, nuk kishte arritur ta identifikonte emrin;
  =Vitolina= qė ishte;
  =Bitoli=Manastiri etj..
  Poashtu kemi dilemat(dyshimet) se, emri tripalda qe e hasim tek Barleti e qė diskutohet ende, ku disa japin interpretime edhe mė tė luhatshme si;
  =TRIPALDA= disa tjerė ngatrrojnė me fisin e Tribalve..
  =TRIBALDA= mirėpo , mendoj se ka gabime nė te dy interpretimet, si tek =POLOG= njashtu edhe kėtu me toponimin TRIBALI qė per mendimin tim, te kerkohet emri i Tribalve nė rrethin e Dibres ėshtė diēka e pa mujtun, sepse kurrfare lidhje asnjėherė nuk pati kjo pjesė e Maqedonisė me Tribalėt e famshėm tė Ilirisė, edhe se, dihet qė, mė vonė, vendet qė pushtuan serbėt, banoret i quanin Triballi..por jo kurrėsesi edhe pjesen jugore te Maqedonisė..

  Sipas disa autorve tjerė, toponimi qe e gjejmi tek Barleti, Tribalda apo "Vojsava Tripalda e Pologut" ... edhe Tripalda apo Tribali ėshtė gabim i interpretuar apo sė paku, i shkruar gabimisht tek Barleti;
  Tek njė autor tjetėr gjejmi njė toponim mė tė besueshėm dhe perputhet perafersisht me toponimin qe e hasim tek Barleti; Autori rumun, Bolintineanu e permend njė toponim me emrin;
  =TRIPOLOJDIT= dhe kur mundohemi t'ia gjėjmi spjegimin nė shqipe, patjetėr se duhet tė kemi kujdes tek prefiksi="PO"= se aty kemi mė parė edhe rrokjen =TRI= qė pėr mendimin tim ėshtė interpretim i huazuar nga trakishtja e vjetėr, ku =BRI- quhej vendi nėn shtruherė, bri njė shpati apo kodre, pra, BRI e VRRI janė te afėrme, na mbetet rrokja tjeter qe ta zberthejmi;
  =POLOJDIT= siē e permendem me siper rastin tek;
  =STENA= shkāmbi/krrshi.. iu shtua "PO"-ja "stenhes"
  =POSTENAN=
  = PO VROKOT, u shėndrrua nė VRO KOT, POLEANA, PO LEANA, etj...poashtu edhe tek;
  =Po LOJDIT= ose TRIPOLOJDIT= e shohim se i ngatrrohet shumė lehtė nė dy toponimet e Barletit, edhe pėr;
  =PO LOGU-t= edhe pėr
  =TRI BALDA-t = apo
  =TRI BALDA= (kźtu tek barleti shihet se i mungon skajorja ne dy rastet; -it- si dhe -ut- qė shipja i pervetson dhe e konfitrmon
  autori rumun tek toponimi TRIPOLOJDIT apo =POLOJDIT= ku kemi -it me rrjedh nga shqipja.
  =TRI BALDIT= it
  =TRI PO LOJDI T=Bri/rrėnxė LOJDIT:
  =BRI PO LOJDI T= Pra njė vendė nė rrethin e Lojdit ?
  =Palda= dhe =Balda, a nuk na duket mjaftė te peraferta ?
  =Tribolojdit=nuk ka kurrfrarė lidhje me Tribalėt e Barletit nė krahasim nė kėtė rast nga ky burim i autorit rumun Bolintineanu, por mė afėr i mbetet emrit tė njė lokaliteti tė kėtyre anve, sesa toponimi Tribaldet apo Tripaldet...
  Sido qė ta quajmi kėtė toponim, pa marrur parasysh se kuptimi iu ėshtė dhėnė nė gjuhėn vėllahe, vertetohet se ky toponim mbetėt i permendur nga shqiptarėt siē e vrejmi, emri Tripolojdit perfundon mź -dit, kjo skajore "dit" apo "ut" ėshtė e veēant vetėm tek gjuha shqipe, si shembull, Librazh-dit, polog-ut, Berat-it, etj, perfundimi me "t" verteton se edhe Polojdit ishte ishte i banuar me shqiptar.
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 8. #427
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Gjergj Kastriot Skėnderbeu

  Zbulime te reja...
  NJE VARESE ME PORTRETIN E SKENDERBEUT NE MUZEN BRITANIK
  Nga Ilir Seci:

  Ne muzeun Britanik ne Londer,i mirenjohur si British Museum,mes shume e shume objekteve te ekspozuara gjendet edhe nje varese e shekullit te 15-te,qe ne shenimin poshte e ka te shkruar se eshte e Heroit tone kombetar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu.Varesja eshte prej guri te gdhendur,me numrin e series se shenuar poshte:” SLBCameos.176”.Kur e sheh nga siper xhamit ngjan sikur te jete te jete prej kuarci,e gjate 1.62 inc sipas sistemit anglez ose 4.1 centimetra!Shenimi poshte thote se eshte nga nje lloj guri gjysem I cmuar!Eshte nje punim I realizuar me shume finese duke pase parasysh madhesine e objektit dhe portreti I Skenderbeut aty eshte mjaft me interes!Siper jelekut ka veshur nje mantel aristokratik me jake te nalte!Mbi krye ka dy kurora dhe ne qender te kurores eshte simboli i zambakut, “Fleur-de-lis”,simbolit mbreteror te Evropes se kohes,nje stoli qe gjendet ne kurorat dhe stemat mbreterore te te gjithe familjeve mbreterore te Evropes atehere edhe sot!...Simbolika e kesaj lule ne kurora mbreterore kishte domethenien se me tre petalet e veta perfaqesonte tre shtresat e shoqerise se kohes kur nisi te perdorej,pra perfaqeson ata qe punojne,ata qe luftojne dhe ata qe luten,falen!Kjo lule eshte simbol i lashte qe paraqitet ne heraldiken evropiane qe nga koha e Shen Zenobise, shenjtor italian nga Firence,(italisht San Zanobi, Zenobio) (337–417)…Simboli ne fjale eshte shume I perhapur,aq shume sa ne mjaft interpretime e marrin edhe si simbolike te Trinise se shenjte!Pra prania e ketij simboli deshmon njohjen e Skenderbeut si mbret neper oborret e Evropes pasi nje simbol I tille nuk I pranohej gjithkujt.Nje konfirmim te ketij simboli ne kuroren mbetreterore te Skenderbeut e thote edhe Marin Barleti ne vepren e tij,(Cf. Marius Barletius, Historia de vita et Gestis Scanderbegi Epirotarum Principis, Rome, 1501 or 1510, Frontispiece, opp. p. 1.)…dhe po ashtu edhe katalogu I Muzeut britanik ku gjendet kjo varese,( British Museum, Catalogue of Early Italian Engravings, by A.M. Hind, Section A. 1; and Stowe MS. 697. fol. 180.)…
  “Nga vjen kjo varese dhe si ka perfunduar aty?!”-shtrohet me te drejte pyetja…Muzeut Britsnik kjo varese e Skenderbeut I eshte dhuruar ne vitin 1753 nga Sir Hans Sloane (mjek, academik/intelektual; koleksionist I famshem britanik,(1660 - 1753) I cili ne prag te vdekjes I dhuroi Muzeut Britanik gjithe koleksionin e vet familjar qe vleresohet nga me te pasurit ne bote!ketu ky hulumtues I madh meriton te evidentohet se kush ka qene!Sir Hans Sloane eshte ne kuptimin e plote fjales babai I Muzeut Britanik sepse koleksioni I tij ishte embrioni nga nsisi plotesimin e vet Muzeu ndoshta me I pasur I botes sa I takon arkeologjise dhe historise!Nje shesh qdendror ne Londer mban emrin Sloane square ne nderim te tij,ka marre titullin “Sir’ eshte nderuar me gjithe titujt dhe dekoratat e kohes per kontributin e madh qe ka dhene ne kerkime ne fushen e arkeologjise dhe historise!Kush e ka pase mbajte kete varese!?E kujt ka qene,kush e kishte te veten?!Ne Muze shenohet se varesja eshte e shekullit te 15-te pra e kohes se Skenderbeut dhe eshte mbajte ne gjallje te tij sepse e permend edhe Marin Barleti!Shenohet se Sir Hans Sloane e ka blere diku ne Itali por nuk sqarohet me shume!A ka mundesi te kete qene e Donika Kastriotit!?Pra e familjes se Gjergj Kastriotit-Skenderbeut?!...
  Ishte befasi per mua kur e pashe ne ate Muzeun Britanik ne Londer sepse ishte hera e pare qe mesoja rreth saj!Asnjehere nuk na eshte permndur si objekt qe ne fakt eshte me mjaft vlere sepse eshte sjelle aty nga nje prej personaliteteve me te rendesishme te krejt historise boterore dhe Sir Hans Sloane nuk mund te mashtrohej lehte!...Ku kane qene historianet tane qe jo rrale kane vizituar kete Muze qe nuk e kane pikasurt dhe as kane shkruar per te!?  Uploaded with ImageShack.us
  Description
  Cameo; onyx; bust of king to right, with long forked beard, resembles Scanderbeg; wears coat over vest with high collar; on head is crown with two arches and fleur-de-lis in middle; in more recent gold pendant mount.

  Dimensions
  Length: 1.62 inches


  Curator's comments
  Text from Sloane's Manuscript catalogue: 'Antisthenes in onyche'.

  Text from Dalton 1915, Catalogue of Engraved Gems:
  Burlington Magazine, xxiv, 1913, p. 31.
  The head resembles that of Scanderbeg.
  Cf. Marius Barletius, Historia de vita et Gestis Scanderbegi Epirotarum Principis, Rome, 1501 or 1510, Frontispiece, opp. p. 1. Cf. also British Museum, Catalogue of Early Italian Engravings, by A.M. Hind, Section A. 1; and Stowe MS. 697. fol. 180.

  Subject
  king/queen (all objects)
  crown (all objects)
  heraldry (all objects)

  Associated name
  Representation of King Scanderbeg (?)


  shtesa;

  Nxjerrur nga profili Ilir Seci nė fb;

  Katalogu nga British Muzeum;http://www.britishmuseum.org/researc...&currentPage=3
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #428
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Gjergj Kastriot Skėnderbeu

  Te nderuar anėtar, ne duhet te bejmi kerkime te duhura paar se te percaktohemi se, a ėshtė ky imazhi vertete iSkenderbeut apo jo, prandaj se bashku do ti analizojmi edhe disa probleme rreth kesaj varje, sepse, dis personazhe pik perputhen ne kėto kohera te shekullit XVIII-tė siē ishin Stepan Zannoviēi Dukesha e Kingstonit dhe Sir hans Sloane,prandaj duhet te djekim edhe ketŹ shtigje tjera qe e bejne te dushohet se, ky medajon ndoshta nuk eshte i epokes sė Skenderbeut shekulli XV-tź por i me vonshėm dhe dyshoj se, kjo vjerrse eshet e montuar nga Stefan Kastrioti i cili e kishte dashnore Dukeshen e kingstonit apo e quajtur edhe e Bristolit.
  Nė katalog thuhet kjartė se, punimi i pjeses sė arit pra ramit eshet i mź vonshėm, jo i shekullit XV-tė, pra mbetet vetem se guri, prej oniksi, apo albatri...? dhe kjo eshte arsyeja qe dyhojmi.  Elizabeth Chudleigh ose Dukesha e Kingstonit=dashnorja e
  Stepanit..
  Sir Hans Sloanedes nė vitin=1753
  Stepan Kastrioti lind me 1753-1786
  Dukesha e Kingstonit lind mė 1720-1788
  Pikat e vendtakimeve te perbashkėta:
  Firencė
  Romė
  Paris

  Mandej, duhet marrur parasysh se, Sir Sloane dhe Dukesha Kingstone kane pika te perbashkėta edhe me Bristolin si dhe vetė interesimi i natyralistit pėr Jamajken dhe kryqytetin Kingston, lidhen familiarishtė, sepse kjo ishte e martuar mirepo iu ishte dhene e drejta ta mbaje emrin e familjes Kingston edhe pas shkurorizimi.


  Te shohim kėtu pershkrimin e portretit te Skenderbeut nĖ katalogun e British Muzeum:

  Previous 471 of 506

  Next
  pendant / cameo
  Cameo; onyx; bust of king to right, with long forked beard, resembles Scanderbeg; wears coat over vest with high collar; on head is crown with two arches and fleur-de-lis in middle; in more recent gold pendant mount.

  AN704696001

  © The Trustees of the British Museum
  Full: BackFull: Back
  Department: Prehistory and Europe
  Registration number: SLBCameos.176
  Bibliographic reference
  Dalton 1915
  Location: G1/wp181

  Commission photography
  Object types
  pendant (scope note | all objects)

  Materials:
  onyx (all objects)gold (scope note all objects)
  Techniques: engraved
  Production place
  Made in Italy (engraved in) (all objects) (Europe,Italy)
  Date: 15thC

  Description:
  Cameo; onyx; bust of king to right, with long forked beard, resembles Scanderbeg; wears coat over vest with high collar; on head is crown with two arches and fleur-de-lis in middle; in more recent gold pendant mount.

  Dimensions:
  Length: 1.62 inches
  Curator's comments
  Text from Sloane's Manuscript catalogue: 'Antisthenes in onyche'.

  Text from Dalton 1915, Catalogue of Engraved Gems:
  Burlington Magazine, xxiv, 1913, p. 31.
  =The head resembles that of Scanderbeg.
  Cf. Marius Barletius, Historia de vita et Gestis Scanderbegi Epirotarum Principis, Rome, 1501 or 1510, Frontispiece, opp. p. 1. Cf. also British Museum, Catalogue of Early Italian Engravings, by A.M. Hind, Section A. 1; and Stowe MS. 697. fol. 180.

  Subject: king/queen (all objects) crown (all objects)
  heraldry (all objects)

  Associated names:
  Representation of King Scanderbeg (?)

  Acquisition date:1753
  Acquisition name:
  Bequeathed by Sir Hans Sloane (biographical details | all objects)
  Noticed a mistake? Have some extra information about this object?
  To bookmark this page select "Bookmark this page" or "Add to favourites" from the web browser menu.

  Previous:

  471 of 506
  =================================

  Sir Hans Sloane (medical; academic/intellectual; collector; British; Male; 1660 - 1753)
  Address

  Bloomsbury Place (the houses later numbered 3 and 4) Manor House, Chelsea
  Bibliography

  Arthur MacGregor (ed), 'Sir Hans Sloane', London 1994; 'Who Was Who in Egyptology', Dawson & Uphill, Ed. Bierbrier, Third Revised Edition, EES, London, 1995; A. Walker, A. Macgregor and M. Hunter (editors) 'From Books to Bezoars: Sir Hans Sloane and his Collections', London, British Library, 2012
  For his print collection, see Antony Griffiths in 'Landmarks in Print Collecting', BMP, London,1996, pp. 21-29.
  Biography

  Physician and collector. His library and collections of antiquities, works of art and natural curiosities was bequeathed to the nation in return for the sum of £20,000 to be paid to his daughters, Sarah Stanley and Elizabeth Cadogan, and formed the chief foundation collection of the British Museum. Although money changed hands, the amount was at most one-quarter of the value of the collections and the transfer is referred to as the Sloane Bequest.
  Born in Ireland; trained as a physician in London and France; 1687-89, to Jamaica as personal physician to the governor, Christopher Monck, Duke of Albemarle.1693 set up what was to become a highly successful medical practice in Bloomsbury; 1695, married Elizabeth Rose (d.1724), widow of a Jamaican planter who brought with her a substantial income from her late husband's estates; also made a considerable amount of money from promoting milk chocolate. 1695, elected secretary of the Royal Society which he was responsible for revitalising; 1727, succeeded Newton as President, retiring in 1741. 1696, published his catalogue of Jamaican plants, and in 1707 and 1725 the two volumes of his "Voyage to the islands Madera, Barbados, Nieves, S. Christophers, and Jamaica, with the natural history ... of the last of those islands" . 1712, appointed physician to Queen Anne (subsequently also to George I and George II); 1716, created baronet. 1719, President of the Royal College of Physicians. 1722, as landlord of the manor of Chelsea, conveyed the Physick Garden to the Society of Apothecaries in return for an annual payment of £5. 1742 retired to Chelsea where he
  died on 11 January 1753.
  Also Known As

  Sloane, Hans


  ==================================
  The Romantic Agony Book Auctions
  Antiquarian & Collectable Books & Manuscripts 50
  Castriotto ZANNOVICH, Stiepan Oeuvres
  Antiquarian & Collectable Books & Manuscripts #50
  by The Romantic Agony Book Auctions
  ===============================
  Lot 1351: Castriotto ZANNOVICH, Stiepan Oeuvres
  Description: Castriotto ZANNOVICH, Stiepan Oeuvres choisies du Prince Castriotto d'Albanie, contenant le portrait caractéristique du Prince héréditaire de Prusse, revu & augmenté par l'Auteur, une lettre au Congrčs de l'Amérique e plusieurs autres pieces...
  Le fragment d'un nouveau chapitre du Diable boiteux, envoyé de l'autre monde par M. le Sage 1782, 8vo, contemp. half sheep (worn, paper of front cover partly gone), flat spine, 2 parts :96, 16 pp. (sm. wormtrack in blank bottom inner margin).
  ===============================
  Stiepan Zannovich (1751-1786), an impostor and adventurer, succeeded in duping notable members of the aristocracy across Europe. He befriended Frederick William, Frederick the Great's heir, he duped the Prince de Ligne, he charmed the Duchess of Kingston, and such was his belief in his own superiority that he sent insolent letters to Catherine the Great, Frederick, and Stanislas, King of Poland. When finally unmasked, he committed suicide at the age of thirty-five, leaving a total of twentyfour literary publications for posterity. Each time he reinvented himself, he would launch himself with a wellpublicized literary publication (and flattering reviews written by himself).
  =============================

  Engr. frontisp. "portrait". Ref. R. Mortier "Le 'Prince d'Albanie': un aventurier au Siecle des Lumieres" (Paris 2000). Conlon 82:1818. BL London (1). BN Paris (1). Not in STCN.
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. #429
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Gjergj Kastriot Skėnderbeu

  Kush ishte avanturieri Stefan kastrioto ?

  Njė sqarim tė duhur, tė nderuar miq, pasi e lexova mė vėmendje kėtė libėr nė tė cilin bėhet fjalė pėr njė avanturier i quajtur Stefan Kastrioto, ku ne oborret europiane paraqitej si pasardhesi i 11-tė i tė madhit Skenderbeg !

  Stefan Kastrioto jihej si poet autor, filozof dhe avanturier i madh, poashtu ishte mik i ngushtė i tė famshmit Kazanova, filozofėve Volter e Ruso.... Stefan Kastrioto shetiti tėrė Europėn qė nga Padova, Venediku, Roma, Parisi, Londra, Berlini, Brukseli, Viena e Varshava me titullin si; "Princi i Shqiperisė" i XI-ti trashėgimtar nga gjenealogjia e familjės sė Skenderbeut, Stefan Kastrioti, apo si i vetquajtur: Stjepan Kastroto princ d 'Albanie !
  Pas shumė e shumė aventurave tė ndryshme qė kishte pėrjetuar nė shoqėri mė Kazanoven duke njohur zonja e zonjusha tė famshme nga oborrėt mbretrore nėpėr tėrė Europėn, ai kishte rėnė nė dashuri nė Dukeshėn e famshme tė Londrės, Dukeshėn Kingston.

  Stefan Kastrioto konsiderohej si poet dhe filozof i shquar i gjysmės sė dytė tė shekullit XVIII-tė, ksihte botuar njė mori eseje filozofike nėpėr gazetat e kėsaj periudhe tė "shekullit "Lumierė" tė "dritės" nė Padova qė nė moshėn 20 vjeēare, pastaj vijon avanturat e tij nėpėr tėrė Europėn, Dresdesn, Firencė, Parisė, ku sipas letrave tė gjetura mė vonė, kohėve tė fundit nėpėr biblioteka tė ndryshme nė mbarė Europėn, autori francez Roland Mortier boton njė liber shumė interesante mė titull njė avanturierė nė Shekullin e Dritės, botuar nė vitin 2000, ku autori Mortier sjellė edhe shumė letra nga korrespondenca e Stefan Kastrioto, pra dėshmohėt lidhja edhe mė Volterin e Ruson, dy filozofėt e shquar francez !

  Si e cekem edhe mė siper, perpos qė ishte autor e filozof poet ishte edhe aventurier i shekullit XVIII-tė, kishte lidhje edhe me Kazanoven e shumė personalitete tė ndryshme tė Europes, i shkruante letra Katrines II si e tham kishte korrespondenc edhe me Ruson e Volterin, ishte i kyēur edhe ne shoqėrinė Fromasonėve, pėr Shqiperinė ka kerkuar nga prijsit e epokes, kur ishte ne varshovi mbante njź emer tjetėr Varta, kishte miqėsi tė madhe mė Frederik Guijom i Prusisė, pastaj edhe me mbretin e Norvegjisė, permes letrave, poashtu me Kontin e Lituanisė Wielhorski ...Stefan Kastiti apo Stefan Castrioto, gati se nė ēdo leter iu shkruante princave te europes per Skenderbeun e Madh, kerkonte armė nga ta si dhe shprehte deshiren tź kthehej nė Shqiperi si Skenderbeu...etj...janė tė pa numerta edhe faqet e gazetave qe ka botuar, per nje mosh aqė tź re...Sa i perkete dorshkrimit per Skenderbeun nga njė autor anonim, ndoshta ka shkruar edhe ndonje syzhe per Skenderbeun por me sa e di qė me vete mbante njė portret te Skenderbeut nga nje piktor anonim, gjithemon me vete. dhe iu thonte miqve se ai ishte strergjyshi i tij por ky portret eshte zhdukur, ndoshta kur vdes ne hagė, ka mundesi tź kete mbetur atje, me ka shkuar mendja disa herė....por si ti besohet se ėshtė autentik ?

  Sa i perkete librave te Zanoviēit pėr Skenderbeun, autori Mortier i permend dy tituj, por nuk nxjerr asnjź fragmen nga keto dy vepr qe nuk jane Anonime por te shkruara nga Stjepan Zanoviē por asnjeren nuk e kam lexuar perpos permbajtjes ku thuhet se eshte e shtuar nga autoret tjerė...keto kerkime qe bera ne maj 2009 nuk me ofronin mundesi si sot ku shumica e vepres se Zanoviēit tani mė gjendet e lirė nė rrjetė, poashtu edhe edicionet ne Ma te Zi i kushtuan koheve te fundit interesim ketij autori duke e perkthyer vepren me titull "Shqepani i Vogėl"...Por mua mė ka interesua me tepėr origjina e Stjepan Kastriotit(stefan castriotto) a ishte vertete me periardhje nga Cernojeviēėt apo jo dhe kush ishte ky person misterioz qe me vitetet e tija, vdes ne moshen 32 vjeēar, la pas vetes njė numer te madh veprash te botuara nė gjuhen frenge e italiane.

  Nė njė letėr i drejtohet Volterit tė madh, derisa ky kishte ishte i shtrirė nė shtratin e tij pas njė sėmundje, megjithate Stefan Kastrioto, nė kėtė fazen e parė tė jetźs sė tij si autor njihej mė njė emėr tjetėr, Konti i Zanojeviēėve.

  Stefan Zani ka lindur nė vitin 1751 nė Babidon, afėr Budvės nė Mal tė zi mirėpo nė kėtė kohė i takonte zonės sė pamvarun tź quajtur "Albania Veneciane" ku i ati i tij Anton Zani shpėrngulet nė Venedikė ku atje hapė njė sall tź lojrave tė fatit. Edukimin shkollor ua mundėson fėmijve tė tij kėhtuqė edhe Stefani qysh i ri kishte treguar zgjuasi tė veēantė, pėr herė tė parė nė moshėn 15 vjeēare shkruan njė sonatė, mirepo i ati largohėt dhunshėm nga Venediku pasi qė ishte zėnė keq si mashtrues nė biznesin e tij. Pas disa vitesh perseri Stefani kthehet nė Venedikė, kishte shtetėsi venedikase kėshtu qė i lejohej tė levizte kudo nėpėr Itali dhe Europė.
  Mirėpo njė ngatrres ia nderpreu hovin kėtij princi. Ishte ngatrruar mė njė kompani holandeze, tė cilėt nė portin e Tivarit ishin plaēkiten nga disa kusar, ku iu kishin vjedhur disa gjera nga Japonia, nė mesin e kėtyre gjėsendeve ishte edhe njė shpat e perandorit japonez, kėshtu revandikohej nė padinė qė i kishte bėrė mbretnija holandeze republikės sė Venedikut, i kerkonin mė ēdo kushtė ti dorzohen kėto vepra arti si dhe fajtorėt te arrestohėshin dhe tė denohėshin para gjyqit, pra kjo ishte kerkesa holandeze.Nga ky incident ta quajmi diplomatik, qė janė zhdukur kėto gjėsende, flota holandeze e cila ishte ndaaluar afėr Budves e tė zėmruar nga ky akt piraterie, i lėshojnė disa zbrazje topi mbi anijet e peshkatarėve pėr rreth portit tė Budvės, me ēka Stefani pastaj ishte perbetuar se do iu kerkoje dėmė shperblimė holandezve dhe iu kishte kėrkuar njė shumė tė madhe tė hollash...

  Pas sa e sa tentativave qė kishte bėrė mbretnia holandeze qė ta kapi dhe denoje Stefan Kastriotin, ky gjithnjė ishte nė levizje dhe ndrronte identitet shpeshėherė.

  Pas disa vitėsh Stefan Zanojeviē kthehėt nė Mal tė Zi dhe nuk i dihet se si ia arrinė tė pajisėt ndoshta mė ndihmėn e vladikės, merrė njė emėr tjetėr; Por tani e tutje do quhej Stefan Kastrioto dhe mė vete mbante gjithnjė vulėn mė portretin e Skenderbeut ku figuronte prejardhja e tij nga i madhi Sknderbeg. Sipas tij, Stefani i perkiste brezit tė XI-tė nga kjo familje z Kastriotve e shquar nė tėrė Europėn dhe tani i paisur mė kėtė vertetim Stefani do konsiderohej dhe rrespektohėj kudo si kont, dyert iu ishin hapur edhe si filozof e autor i veprave te panumėrta por edhe ishte betuar se do ngreje padi kundėr kėsaj kompanie tregtare Holandeze, si e thamė mė lartė, iu kerkonte disa mija florinta pėr damet qe iu kishte shkaktuar flota detare holandeze bashkėvendasve te tij nĖ Budvė, dhe tani ky me titullin si kont etrashigimtar i njė familjes sė njohur, mendonte se do fitoje nė kėtė proces ?

  Mirėpo holandezėt mėsojnė se kush ishte ky princ apo e hetojnė se ishte njė "princ i rrejshėm" dhe posa kishte arritur nė Hagė, gjoja se pėr ti marrur tė hollat qė mendonte se ishte ky dėmshperblimi i merituar pėr damet qe iu kishte shkaktuar peshkatarve e vėndasve tė tij nė Budvė disa vite mė parė, gjendarmeria holandeze e kapin dhe e mbyllin nė burg i cili pa kurrfarė shprese qė te dali nga kthetrat e tyre, dhe pas shumė torturave brenda nė njė ēeli tė izoluar, njė natė mė thonjėt e tij i hap venat e duarve dhe tė nesėrmėn e gjejnė tė zbrazur nga gjaku i tij, kishte vdekur natėn, kėshtu perfundon jeta e tij nė njė ēeli tė Hagės nė vitin 1786. Ne realitet, ky ėshtė njėri prej disa versioneve qė thurren rreth vdekjes sė tij misterioze ne Holandė.

  Mirėpo ē'ėshtė edhe mė e tmerrshme, holandezėt nuk u ndalen mė kaqė, ashtu edhe tė vdekur trupin e tij e lidhėn pėr kėmbėsh mė litar dhe e terhoqėn rrugėve tė qytetit, si shenjė ndėshkimi kundėr kusarve, pastaj trupi i tij prfundon nė njė grop varri tė panjohur !
  Pas vdekjes sė tij vetėm Dukesha Kingston kishte derdhur lotėt pėr tė dashurin e tij, mirėpo edhe botuesi i tij nė Padovė, njė njeri i mirė e fillon punėn e ketij filozofi tė ri duke kompletuar veprat e ti filozofike mė disa tregime interesante si dialoge rreth Shqiperisė, rreth periardhjes sė tij si pasardhes i Skenderbeut tė Madh.

  Sa mund tė ketė tė verteta rreth origjinės sė tij ?

  Mėgjitha kerkimet rreth kėtij princi tė vetė quajtur "Princi i Shqiperisė" deri mė sot asnjė dėshmi nuk del nė dritė se vėrtetė i ati i tij Anton Zani ishte mė origjinė shqiptare, por sipas mbiemrit Zani, mė vonė kjo familje merrė ėmrin Zanoviē, pėr mendimin tim duhėt tė kėtė patur lidhje mė origjinėn shqiptare.

  Pastaj tjetėr gjė ėshtė nėse ky "princ" ishte mė tė vertetė sternipi i motrės sė Skenderbeut, ndoshta ishte nga ana e Maricės ? Stefan Kastrioto, njė princ i rrejshėm i Cernojeviēve ?

  Duhet pranuar realitetin, kjo familje asnjėherė Skenderbeun nuk e la vetun, as nuk e tradhtoij, nė tė gjitha betejat, sa herė qė ka patur nevoj Skenderbeu gjithėmonė i kan dalur zot dhe kanė luftuar pėr krah tij pėr Shqipeėri !
  Poashtu edhe familja Balsha ku pasardhėsit e tyre jetojnė edhe sot nė Beograd, dhe, para ca vitėsh njė gazetari serbė ia shtron njė pyetje njėrit prej trashigimtarėve tė fundit tė kėsaj gjenealogjie tė famshme mė origjinė shqiptare dhe mė kėtė rast gazetari e pyet:

  -A mund tė na thuani, ē'farė gjaku rrjedh sot ne venat tuaja ?
  Pas njė heshtje, stėrnipi i Balshajve i ėshtė pergjigjur gazetarit;
  - Po, nė venat e mia qarkullon gjakė i kuq !

  Do na interesonte te hulumtonim edhe nė librin pėr Shqepanin e Vogėl nga Stefan Zanoviēi nga origjinali se kete vitė nje botues nga Mali zi ka nxjerrur kete liber, edhe ketu kemi njė mister; Kush ishte Shqepani i Vogėl apo si e quanin malazezėt Stjepan Mali, prijsi i rrejshėm i cili u paraqit nė Mal tė Zi nė vitin 1766, (nė kėtė vitė Stefan Kastrioto apo Zanoviēi ishte 15 vjeēar) si dashnori i Katrines II tė Rusisė me emrin Pjetri i III tė i Rusisė, ky fillon tė qeverisi Malin e zi, kishte vėn rregull si dhe pajtim nė kėtė mbretni. Por Katrina II njoftohet mė vones dhe dergon njė lajmetar ne Mal tė Zi per te njoftuar patriarshinse Pjetri i III-tė kishte vdekur dhe se personi me emrin Stepan Mali qe ne realitet ksihte marrur emrin Etieni '=stefan) III tė i Malit te zi por ne popull quhej Stepan Mali, pra ky ishte nje mashtrues. Ne vitin 1773 hapet lajmi se njź gek nga More ia kishte pre kokn dhe derguar sulltanit ne Stamboll, por tani disa vite me vone Stefan Kastrioti i dergon njė leter Frederikut II e prusisė ku i thotė se ai Stefani i Vogėl nuk ishte tjeter po vetė Stefan Kastrioti, i thote se e ema e tij quhej Franceska Laura Batori dhe vijon; " Jam Stefan Kastrioti i Shqiprisė, pasardhes i Cernoviē Beg nga malet e veriut te Malit te zi, Duke qen se emri i babait tim ėshtė Gjon Antoni knez i Pasto Vechio Kastriot Cernoviēi i Malit tė zi. Emri i babait tim Gjon qė nź gjuhen iliriane thuhet Zani quhem Zanoviē keshtu q e behet emer i pergjithshem tek ne dhe na quajn Zanoviē...!

  Ndoshta rrjedh nga dega e Cernojeviēve, ka mundėsi por ka shumė mistere rreth ketij Stefano, ishte prin i rrejshėm i mbiqujtur Kastrioto apo kishte lidhje vertete me familjen e kastriotve ? ..kjo end e nuk dihet edhepse koheve te fundit kane fillua te interesohen shumź mediat ne Mal te zi ...kane botuar librin e fundit te tij me titull Shqepani i Vogźl...ku edhe kete personalitet e merr persiper..se, pasi qe ketij i kputet kok pas nje viti ringjallet ne perendim dhe thoshte se ai ishte Shqepani i Vogėl....mbi kėtź peron ka aqė shumė shėnime sa qe ėshtė shumė veshtir te dihet njė ditė e verteta...

  Stjepan Znoviē gjithnjė pretendon se vjen nga familja e Cernojeviqve, shpeshėhere ne letrat e tij derguar personaliteteve te ndrysme ai prezentohet si pjestar i kesaj familje, mandej Zani deshmon se ėshtź shqip...si dihet "oviē" iu eshte shtuar mbrapa si gjithkund ne ballkanė ..
  .Ėshtė interesante edhe njź leter e Stefan Castriotto derguar kontit tė Hornit, nė gjuhźn italiane ku i flete per Gustavin III dhe shpreh deshiren ta vizitoje, ne Bibliteken e Stokholmit gjendet kjo letėr si dhe nje liber qe i ishte dedikuar Gustavit....

  Kėtu mundohemi tė pershtatim proces verbalin e perpiluar nga Van Biema mė 13 Maj 1786
  disa ditė para vdekjes sė tij nė Hagė:

  -Cilin ėmėr e mbani ju sot ?
  -Stjepan Anibal, princ i Shqipėrisė !
  -Kur dhe ku keni lindur ?
  - Nė Babindon, nė Ma tė Zi, mė 18 shkurt 1751.
  - A jeni baptizua, ku dhe mė cilin emėr ?
  - Nė Babindon, mė ėmrin Stjepan Anibal.
  -A keni bėrź komunionin, ku dhe nė cilen fe ?
  -Nė fe Katolike, nė vitin 1772 po 1773....
  - Ku e keni marrur edukimin ?
  - Nė shumė vende tė ndryshme tė Shqiperisė sė veriut.
  - Si quhen prinderit tuaj ?
  - Babai im quhet Knez(princ) Antoni i Shqipėrisė, nėna quhet Franka Markoviē.
  - A janė gjallė ende prinderit tuaj ?
  - Nuk e di, nuk kam asnjė lidhje me ta qė nga viti 1774 qė kur i ati im mori anėn e Malazezve e mė emruan patriarsh.
  - A keni vllėzźr e motra qėj lidhin mė emrin uaj ?
  - Jo !
  - Ku banonin prinderit tuaj kur ju keni lindur ?
  - Nė Pastro- Vechio nė mes Shqiperisė e Malit tė Zi.
  - Mė ē'farė tė drejte mbani ju titullin "princ i Shqipėrisź" ?
  - Nga e drejta lindjes, pretendoj nė principaten e Shqipźrisė, e cila iu ėshtė hjekur shtėpis sime dhe qė gjendet prej
  344 vitesh nėnė sundimin turk. Mė aftėsit e mia tė njė generali ushqenja plain pėr tė ēliruar vėndin mė njė revolt.
  - Mos e keni mbajtur disa here titullin kont ?
  - Nė oborrin e Berlinit quhesha konti Zanoviē Cernoviē, nganjeher aty ketu kam marrur emra tė pa rendesishėm.
  -Pėr ē'farź arsyje e beje kėtė ?
  - Sepse Venedkasit m'akuzonin se gjoja kam marrur pjesė nė revolten kundėr tyre mė emrin e Pjetrit III-tź tė Rusisė...mendoj qė sė shpeji mundem te japi prova tė pafajsisė sime.
  - A keni prova pėr tė vertetuar titujt tuaj, te princit, patriarshit ao te kapitenit tė pergjithshėm ?
  - Tė principatźs sź Shqiperisė mundem tė japi prova sipas njė monitoriumi ź kmpatriotve tė mi, te cilźt mź njohin si tź till, ky dokument gjendet ne duart e dukeshės Kingston, kurse emertimi kapiten e patriarsh behėt nga zgjedhja e lirė sipas deshires sė malazezve.
  - Na jpni njė pershkrim tė Shqipėris suaj dhe na tregoni se kugjendet !
  - Ajo gjindet nė breg tė detit nė mes detit Egje e Adriatikė ndersa nga toka nė mes Bosnjes dhe Rumelisė.
  - Nė cilin vendė dhe nėnė sundimin e kujt gjenden pronat e babait tuaj dhe te ardhurat e tij ?
  - Nė territorin e Pastro Vechio !
  - Pse e qfaqeni me emrin Stefano Zanoviē derisa e keni patur emrin Stefan Anibal ?
  -Pėr t'iu shpetuar perndjekjeve tė Rusve ?
  - Cili ishte roli i babait tuaj kur e keni parė pėr herė tė fundit ?
  - Me titullin knez Antoni !
  -Pse jeni aqė tė pa interesuar pėr prinderit tuaj qe ti injoroni se a janė gjallė apo tė vdekur ?
  - Interesohem ende pėr prindrit e mi por pėr arsyet qe dhash mė siper, ata nuk interesohen fare pėr mua.

  " Edukimin e kam marrur nė Italė qė ne moshėn e re, por nė Londėr duke mesuar historinė greke me njź interesim tė veēantė. Pasi qė tź drejtat e familjes sime ishin gjithemon mbi Mal te Zi dhe Shqipėri, kėshtu pra qė nga mosha e re kam lindur me kėto ambicje, kam bėrė planin tim nga udhtimet pėr tu kthyer dhe marrur ne dorė me shembullin e Skenderbeut kėto provinca tė pushtuara nga patriarkėt grekė dhe nga turqit qė nga pushtimi i Konstantinopojės nga Mahometi"

  Do na interesonte qė te hulumtohej edhe nė librin pėr Shqepanin e Vogėl shkruar po nga Stefan Zanoviēi nga origjinali sepse, kėto vite njė botues nga Mali zi ka nxjerrur kėtė libėr, edhe kėtu kemi njė mister;

  Kush ishte Shqepani i Vogėl ? perndryshe kėshtu e quanin malazezėt "Stjepan Mali", prijsi i rrejshėm i cili u paraqit nė Mal tė Zi nė vitin 1766, * njihet si dashnori i Katrines II tė Rusisė me emrin Pjetri i III tė i Rusisė, dhe nė kėtė periudh Stjepani i Vogėl fillon tė qeverisi Malin e Zi i cili kishte vėn rregull si dhe pajtim nė kėtė mbretni.

  Por Katrina II njoftohet mė vones pėr kėtė (prijs te rrejshėm) dhe dergon njė lajmėtar nė Mal tė Zi pėr tė njoftuar patriarshin se, Pjetri i III-tė i Malit tė Zi kishte vdekur dhe se, personi me emrin "Stepan Mali" i cili nė realitet ksihte marrur emrin Stefani III-tė i Malit te Zi por nė popull quhej Stepan Mali. Nė vitin 1773 hapet lajmi se njė gek nga Moreja ia kishte prerė kokėn dhe derguar sulltanit nė Stamboll, por disa vite mė vonė Stefan Kastrioti pra avanturieri qė endej nėpėr Europė i dergon njė letėr Frederikut II te Prusisė ku i thotė se, ai Stefani i vogėl" nuk ishte tjetėr por ai vetė, princi Stefan Kastrioti, kėshtu i kishte thėnė Frederikut II dhe se e ėma e tij quhej Franceska Laura Batori dhe vijon mė tej;

  "Jam Stefan Kastrioti i Shqiprisė, pasardhes i Cernoviē Begut nga malet e veriut te Malit te Zi, dhe duke qense emri i babait tim ėshtė Gjon Antoni, knez i Pasto Vekios, Kastriot Cernoviēi i Malit tė zi, pra emri i babait tim Gjon qė nė gjuhen iliriane thuhėt Zani*, por qė tani quhėmi Zanoviē, kėshtu qė bėhėt emėr i pergjithshėm tek ne dhe sot na quajn Zinoviē...!

  1*(nė kėto vitė Stefan Kastrioto apo Zanoviēi ishte 15 vjeēar)
  2*emri i babait tim Gjon qė nė gjuhen iliriane thuhėt Zani, por tani quhėm Zanoviē,
  Ėshtė pėr tu habitur nganjėherė tek ky personazh...e pa besueshme se, nga i kishte nxjerrur te gjitha kėto te dhźna ?
  Burimi: Le "princ d' Albanie" Un aventurier au Sičcle des Lumičres, autor Roland Mortier,
  Paris, viti i botimit 2000
  ================================================== =====
  Kėtu mund te gjeni edhe Albumin me disa kopje nga ky liber;
  ALBUMI Picasa: https://picasaweb.google.com/1150926...eat=directlink
  Bibloigrafia nga Stefan Kastriotto mund te konsultohet edhe ne google livres.com:

  Bibliographie biographique universelle: N-Z (27391-45666) - Page 1619
  books.google.frEdouard-Marie Oettinger - 1854 - Afficher la publication en entier
  Histoire de Scandcrbeg, roi d'Albanie. Par. 1709. 12. (P.) Le grand Castriotto, roi d'Albanie. Frf. 1779. 8. Geschichte Castriotto des Grossen, genannt Scander-
  Bec, König von Albanien und Grossherzog von Epirus, s. I. (Brandenb.) 1780. ...
  Ajouter ą Ma bibliothčque Dans Ma bibliothčque :
  Le canon de Scanderbeg au coeur du coutumier albanais - Page 300
  books.google.frXhyher Cani - 2008 - 300 pages - Aperēu
  ZANNOWICH S., Abrégé de l'histoire de la vie et des actions de Scanderbeg, roi d
  'Albanie et duc d'Epire, A Wever, Berlin, 1777. ZANNOWICH S., Le grand Castriotto d' Albanie, Histoire, Paris, 1779. ZHEJi P., Shqipja dhe Sanskritishtja, ...
  Ajouter ą Ma bibliothčque Dans Ma bibliothčque :
  La France littéraire ou dictionnaire bibliographique des savants, ... - Page 563
  books.google.frJoseph-Marie Quérard - 1839 - Afficher la publication en entier

  Grand (le) Castriotto d'Albanie, histoire. Franqfort, J.-.Ļ. Kesler (Paris), 177g, in-8 de 1 1a pages. M. Weiss, dans la Biographie universelle, dit que cet ouvrage est dédié ą l'empereur Joseph Il, par une Epītre trčs-remarquable; ...

  Le grand Castriotto, prince d'Albanie, capitaine général des Monténégrins, et onzičme descendant de Scanderberg, n'était autre que Stiépan Annibal Zannpwich, particulier de la Sérénissime République de Venise, fils d'un cordonnier ..
  books.google.fr1861 - 458 pages -
  OEuvres cboisies du prince Castriotto d'Albanie, contenant le portrait du prince héréditaire de Prusse, et un fragment ... La France mourante et la chemise sanglante de Henri le Grand. — Ch. Nodier : Questions de littérature légale. ...
  Œuvres choisies du prince Castriotto d'Albanie, contenant le portrait du prince héréditaire de Prusse, et un fragment d'un ... La France mourante et la chemise sanglante de Henri le Grand. — Ch. Nodier : Questions de littérature légale. ...
  books.google.frFernand Drujon - 1888 - Extraits
  ŒUVRES CHOISIESDU PRINCE CASTRIOTTO D'ALBANIE, contenant le portrait caractéristique du prince héréditaire de Prusse, ... le grand-duc de Russie ; le comte de Slonim, c'est le comte Oginski ; Warta, c'est le prétendu prince d' Albanie.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 16-05-2013 mė 08:18
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 11. #430
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Gjergj Kastriot Skėnderbeu

  Pas te gjitha analizave, MENDOJ POR JO I SIGURT ENDE se, ky portret duhej te ishte i Frederik Guillome II-tė tė Prusisė ?
  te cilin Stepan Kastrioti e kishte mik te ngushte dhe e krahasonte me Skenderbeun e Madh !

  ŒUVRES CHOISIES DU PRINCE
  CASTRIOTTO D-ALEANIE
  http://books.google.fr/books?pg=PA42...page&q&f=false
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 16-05-2013 mė 23:00
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 12. #431
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime nė 190 postime

  Pėr: Gjergj Kastriot Skėnderbeu  Nder tjera, Skenderbeu fliste 7 gjuhe...
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 13. #432
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime

  Pėr: Gjergj Kastriot Skėnderbeu

  Mala: Skėnderbeu e ngriti vlerėn e shqiptarėve

  Nė 547 vjetorin e vdekjes sė Gjergj Kastriotit Skėnderbeut, vepra dhe rezistenca e tij cilėsohet e lartė, madje periudha kur kishte jetuar meriton tė quhet epoka e tij, thotė historiani Muhamet Mala.
  “Edhe flamuri kombėtar i shqiptarėve cilėsohet si simbol i identitetit i cili buron pikėrisht nga ky hero. Por, Skėnderbeu nuk cilėsohet vetėm si luftėtar, ai njihet edhe si themelues i shtetit mesjetar shqiptar”, thotė ai pėr KosovaPress.

  E, nėse ndonjė personalitet e meriton epitetin e kryetrimit nga historia kombėtare e shqiptarėve, sipas Malės ky pa dyshim ėshtė Skėnderbeu.

  “Skėnderbeu e ngriti vlerėn e shqiptarėve. Ai duhet tė vlerėsohet nga aspekti shtet-formues, nga aspekti i marrėdhėnieve qė i krijoi edhe qė i ruajti me Evropėn si pjesė e pandashme e identiteti tonė kulturor. Prandaj, kur kujtohet vepra e Skėnderbeut, nuk mund tė kujtohet vetėm si vepėr e njė rezistence tė thjeshtė ose e luftėrave, por si njė bazament i identitetit mesjetar, shtet-formues shqiptar, qė vazhdon nė periudha tė ndryshme me vakume, pėr shkak tė periudhės sė gjatė tė sundimit osman. Sido qė tė jetė, zhvillimet e mėvonshme kulturore e politike janė tė lidhura me emrin e tij”, pohoi Mala.

  Ai tha se edhe sot, luftėrat dhe epoka e tij vazhdojnė tė jenė njė lloj ushqimi shpirtėror.

  “Ishte rastėsi ajo qė Perandoria Osmane i takonte besimit islam, ndėrsa shqiptarėt ishin tė krishterė. Ishte njė luftė qė pati njė qėllim tjetėr. Qėllimi ishte mbrojtja e principatės, e atij shteti qė Skėnderbeu e krijoi. Elementi fetar ėshtė element shoqėrues i cili nuk bėnė assesi tė vendoset nė rend tė parė. Skėnderbeu zhvilloi luftėra edhe kundėr venedikasve, duke u nisur nga fakti qė ata bėnin tregti me Perandorinė Osmane dhe i bėnin rezistencėn e Skėnderbeut”, u shpreh Mala.

  Sipas tij, luftėrat e Skėnderbeut ishin pjesė e njė koalicioni tė gjerė anti-osman pėr faktin se Shqipėria gjendej nė udhėkryqin e rrugėve.

  “Shqipėria ishte njė urė kaluese, njė trampolinė drejt pushtimit tė Italisė, por edhe pjesėve tjera tė Evropės. Nė kėtė kuptim, Skėnderbeu, duke e mbrojtur Shqipėrinė, e mbrojti edhe civilizimin italian, edhe kulturėn italiane, por edhe kulturėn evropiane - humanizmin dhe renesancėn. Prandaj, lufta e Skėnderbeut nuk ėshtė luftė vetėm pėr Shqipėrinė”, tha ai.

  KP
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 14. #433
  mall Maska e bili99
  Anėtarėsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  57
  Postime
  1,805
  Faleminderit
  483
  46 falenderime nė 33 postime

  Pėr: Gjergj Kastriot Skėnderbeu

  Viti 2018 per ne shqiptaret eshte Viti i Gjergj Kastrioti- Skenderbeut.
  550 Vjetori i ndarjes nga jeta.

  ***

  https://youtu.be/rdNCCKUsphU
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

Faqja 22 prej 22 FillimFillim ... 12202122

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 30-11-2009, 04:18
 2. Historia kombtare
  Nga llokumi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-02-2003, 19:51
 3. Major Gjergj Vata
  Nga Albo nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-12-2002, 19:31
 4. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
  Nga Kallmeti nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-08-2002, 14:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •