Close
Faqja 13 prej 22 FillimFillim ... 31112131415 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 260 prej 435
  1. #241
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anėtarėsuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    Citim Postuar mė parė nga muslimani72 Lexo Postimin
    Ai qe humbe cdo here ka te drejte te idhnohet,ne kete rast po shohim disa tipa qe shpirtin e tyre te mbrendshem e shfaqin edhe jashte.

    Shoh ca persona si SHRTUMFI ketu qe edhe permes avatarit te tij e shpreh karakterin qe ka ,une e kuptoj ,ai ka te drejte te hidherohet ,por jo me mua apo me sabriun,ai duhet me se tepermi te hodherohet me vete skenderbeun sepse i shkreti i ka lene ne mes rruges,sikur qe e lane ate venediku dhe papa

    ju uroj pas dite te kendeshme

    p.s. nese doni qe te diskutojme ,diskutoni si njerez jo me ofendime
    Po ti dukesh qe nga emri kush je o bir,prandaj po e mbyll me kaq pergjigjen.Por po pranove te jap nje keshille merre fene tende ,palose ,fute te xhepi, dhe hop hidhu si lepurush te temat fetare.Ktu diskutohet per Shqiperine ,jo per meken.(opaaa erdhi shejtani)
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  2. #242
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    13-05-2009
    Postime
    795
    Citim Postuar mė parė nga medaur Lexo Postimin
    Po ti dukesh qe nga emri kush je o bir,prandaj po e mbyll me kaq pergjigjen.Por po pranove te jap nje keshille merre fene tende ,palose ,fute te xhepi, dhe hop hidhu si lepurush te temat fetare.Ktu diskutohet per Shqiperine ,jo per meken.(opaaa erdhi shejtani)
    si duket fillove te kuptosh se si duhen te sillen njerezit ne dialog,ani kadale kadele se nuk behen gjerat menjehre

    flm per keshillen,por per ti dhene dikujt keshille duhet te jeshe me pare shembull per tu dhene tjereve.

    ju nga njera ane ofendoni dhe nga tjetra jepni keshilla,jo,sju shkon ashtu

  3. #243
    Perjashtuar Maska e Sabriu
    Anėtarėsuar
    29-12-2005
    Postime
    1,283
    Citim Postuar mė parė nga medaur Lexo Postimin
    Po ti dukesh qe nga emri kush je o bir,prandaj po e mbyll me kaq pergjigjen.Por po pranove te jap nje keshille merre fene tende ,palose ,fute te xhepi, dhe hop hidhu si lepurush te temat fetare.Ktu diskutohet per Shqiperine ,jo per meken.(opaaa erdhi shejtani)
    Pasi po e kerkon panderprere , po te them hapur se:

    Puna e yte & Co eshte dhe do tė jetė sikur puna e qenit i cili kur ngopet dhe pinė gjuha e tij gulēon po edhe nėse ėshtė i etur apo uritur ai prapė gulēon me gjuhėn e tij.

  4. #244
    i/e regjistruar Maska e K.i EPERM
    Anėtarėsuar
    09-03-2009
    Postime
    924
    Chingy----Po a ka sjellje me te pahijshme se te fyesh gjith kombin shqiptar dhe simbolet e heronjt e ketij kombi sic ben ky Sabriu???

    Kjo duhet tė vlenė pėr te gjithė Shqiptarėt pa marr parasysh besimin fetar ;mysliman,katolik apo ateistė? nuk duhet tė lejohet asnjėri te fyej ndjėnjat kombtare Shqiptare nga tė ashtu-quajturit shqiptarė

    Pėrshėndetje VETEM pėr SHQIPTARĖT

  5. #245
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
    Edhe nje gje; nese edeh ne forumet e huaja luftoni keshtu me te njejtin pasion atehere ne qenkemi ne katastrof..;
    Nuk behet keshtu debati me gjakenxehtesi, JO !
    SHYQYR ZOTIT QE SE DINE DIJUNIN TIME ZOTNI KREKS,une ketu foli me gjuhe time dhe i pershtatem mentalitetit tone,sa per forume tjera,nuke shese mende,une kenaqna tue qeshur te forumat te gjuhes se huaj se qka shkruajne,mamer mendja se edhe ti do te qeshe nji dite sikur une.Me te thane te drejten une nuke fyej kerkende,me sharje,e dyta forumet ku diskutohet per Shqipetare nuke mundet te hyje Gjithkushi,e kame ceke njiher edhe Zotni XH Gashit,se aty ku e mbroje shqipetarizmin,nuke mundet te hyje gjithkushi,duhet pasur Titullin,e pastaj jane disa shkresa ku verifikohen,pastaj mundeshe te diskutoshe sa te duash e jo pralla tregime etj,ne grupin e trete te TEMPUSIT ndoshta dikushi kishte munder te hyje,NDOSHTA,se ma nalte ne diskutime per filozofi te ndryshme sa kam verejte ketu asnjeri nuke mundet,tue perfshimur edhe do Dr academika dhe shume te tjere,Neqofse them se 10 vjet baje lufte per dijuni te shqipetarit dhe e mbroje,atehere duhet ta dishe neqofse dikushi shkruen gabim per ne SHQIPETARET dhe vella imi me qene i thame se ka gabim,mirepo edhe dikushi te shkruen per shqipetare dhe i qone LARTE e nuke ashte ashtu edhe ma shume e sulmoje,sepse nuke deshiroje qe dikushi te baje me gishte popullit tim ,sikurse ju bahet popujve per reth,dhe kure kalojne ne holle ku rehet dijunia e ulit kryet,,UNE THEM RESPEKTE SHQIPETARIT POR ME ZORRE,mos ki gajle se po i kositi qe 10 vjet,dhe 10000000000 libra ti lexojne jane large meje shumica e ACADEMIKEVE TE HUEJ

  6. #246
    Iliro-Thrakas Maska e Sturmgewehr
    Anėtarėsuar
    12-03-2008
    Postime
    315
    Citim Postuar mė parė nga Gzim_Cool Lexo Postimin
    Ajjj..Pse duhesh me qen kaq idiot kunder muslimanve, kerkush nuk po thot me dasht ate fe, por shprehesh pak si djal i vogel dhe eshte mire me respektu te gjitha fejat.
    Une vet jam musliman nuk di ti a i ke lexuar postet e mija te me parshme apo nuk je ne rjedha fare???

    te sugjeroj qe te kthehesh nje faqe me mbas edhe te fillosh te lexosh postet e mija.

    Une nuk e shaj fene islame sepse vet jam musliman une nuk shaj as te krishteret sepse ketu ka plot veller shqiptar te krishtert, une shaj njerez si Sabriu ku kan nje qellim ketu qe te bejne percarje ndermjet shqiptareve.

    Skenderbeu eshte figuara me e madhe shqiptare askush nuk ka te drejte te shaje figuren me te madhe shqiptare njesoj sic askush nuk ka te drejte te shaje profetin Muahmetin ose Jezu Krishtin ne ketu duhet te ejmi tolerant edhe tipa qe vin me tema te keti tipi Skenderbeu qenka serb ose ka dashur te varoset ne Serbi ato tipa e din se do nxisin sher bash ne at moment kur permendin keto sende.

    Citim Postuar mė parė nga muslimani72 Lexo Postimin
    Ai qe humbe cdo here ka te drejte te idhnohet,ne kete rast po shohim disa tipa qe shpirtin e tyre te mbrendshem e shfaqin edhe jashte.

    Shoh ca persona si SHRTUMFI ketu qe edhe permes avatarit te tij e shpreh karakterin qe ka ,une e kuptoj ,ai ka te drejte te hidherohet ,por jo me mua apo me sabriun,ai duhet me se tepermi te hodherohet me vete skenderbeun sepse i shkreti i ka lene ne mes rruges,sikur qe e lane ate venediku dhe papa

    ju uroj pas dite te kendeshme

    p.s. nese doni qe te diskutojme ,diskutoni si njerez jo me ofendime
    un nuk e kuptoj se ku kemi humbur une dhe shume antare te tjere te forumit Sabriut ja kemi futur koken ne thes me fakte kurse ai eshte duke bere nje monolog dhe duke replikuar veten duke cituar postet e veta perderisa ne ja kemi kethyer pergjigjen 3 her ai prap vazhdon avazin e njejt disfata eshte e juaja.

    Nese ti mendon se ek Fituar edhe nese je aq i sinqert te lutem pergjigju posteve te mija dhe pyetjeve te mija qe i kam parashtruar poashtu kjo vlen per Sabriun edhe prap jam duke e thirur Sabriun ta mbroje tezen e vet se ne kemi lidhje me Turqin ose me Arabin une dua fakte jo fjale te kota une faktet ti kam postuar a kam edhe aq shume fakte te postoj saqe ne fund te keti diskutimi do me kerkoni falje.

    Ti per Karakterin tim nuk mund te flasish as 3 fjal se si e para nuk me njeh kush jam dhe si jam.

    Per at ke te drejt kur idhnoem e shfaq shpirtin qe e kam mbrenda e shfaq jasht dhe mua kur me preket identiteti Kombetar ose fetar un jam shum pak tolerant.

    kur e kemi fjalen per at qe Skenderbeu asnjer nuk i la shqiptaret ne Udhekryq ose ne lloc, skenderbeu per vite me radh ndejti me shpate ne dor duke mbrojtur trojet shqiptare Skenderbeun nuk e tradhtoj NAPOLI por vetem Venediku papa nuk e tradhtoi Skenderbeun por i ofroj ndihme te madhe papa vete erdhi ta pagezoje skenderbeun ne ballkan nuk e di sa ke lidhje me historine po keto fjale qe i thua ti duket sikur kane dale prej bothes jo prej nmjohurive historike edhe te sugjeroj te marish te lexosh pak me shume histori nga autore Frances ose Gjerman edhe leni literaturat Serbe ose ato te Al-Qaeda-s

    Skenderbeun me shume e tradhtuan vet shqiptaret dhe Princet shqiptar sesa papa i romes ose Mbreteria e Napolit nese vetem pak kishe lexuar histore per kohen kur Skenderbeu ka luftuar do e dije se Napoli i ka ofruar ndihma te medha dhe poashtu Skendebeu ka Luftuar ne ndihme te Napolit poashtu Alfonso shprehet si Aleati me i madh i Skenderbeut, te vetmit tradhtar kane qene Venedikasit ketu per te tjerit nuk ka cka folet, papa i Romes nuk arivi te takohet me Skenderbeun per shkak te vdekjes se tij te pa pritur.



    SILLEM FAKTE JO BROCKULLA
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sturmgewehr : 15-05-2009 mė 11:11
    Mia San Mia

  7. #247
    Perjashtuar Maska e Sabriu
    Anėtarėsuar
    29-12-2005
    Postime
    1,283
    Citim Postuar mė parė nga K.i EPERM Lexo Postimin
    Chingy----Po a ka sjellje me te pahijshme se te fyesh gjith kombin shqiptar dhe simbolet e heronjt e ketij kombi sic ben ky Sabriu???

    Kjo duhet tė vlenė pėr te gjithė Shqiptarėt pa marr parasysh besimin fetar ;mysliman,katolik apo ateistė? nuk duhet tė lejohet asnjėri te fyej ndjėnjat kombtare Shqiptare nga tė ashtu-quajturit shqiptarė

    Pėrshėndetje VETEM pėr SHQIPTARĖT
    Lakmia dhe animi kah historia romantike dhe kėnaqėsitė e kėsaj bote tė cilat nuk ndal kurrė janė tė pandalshme. Ky ėshtė njė shembull tė cili Allahu xh.sh. na tregon neve me shpresė qė ta ēlirojmė veten tonė nga kjo dyanshmėri ose me shpresė se do ta ēlirojmė veten tonė nga robėrimi i zemrės kur ajo ėshtė depo e karburantit shtytės kah epshet, egot dhe kėnaqėsitė e kėsaj bote se bashku me romatizmin historik.

  8. #248
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anėtarėsuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    Citim Postuar mė parė nga muslimani72 Lexo Postimin
    si duket fillove te kuptosh se si duhen te sillen njerezit ne dialog,ani kadale kadele se nuk behen gjerat menjehre

    flm per keshillen,por per ti dhene dikujt keshille duhet te jeshe me pare shembull per tu dhene tjereve.

    ju nga njera ane ofendoni dhe nga tjetra jepni keshilla,jo,sju shkon ashtu
    Xhaxhi abdullah ,po qe se edhe ti bashke me sabriun je ne xhenet(parajse) ,Une deklaroj se do heq dore nga xheneti ,e do shkoj me shejtanin ,.

    kurse per ty dhe per tipat si sabriu qe duan te na mbushin mendjen kemi nje vjershe te vjeter

    Nga mali erdhe
    te ne zune ven
    koken si ky i imi
    do me na dhon dhe men.

    po kur bo
    dhe si i zgjut
    sikur di hilet e zanatit
    po ca bo mer t`rafte pika
    se je vetem kokrra trapit.
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  9. #249
    Iliro-Thrakas Maska e Sturmgewehr
    Anėtarėsuar
    12-03-2008
    Postime
    315
    Citim Postuar mė parė nga Sabriu Lexo Postimin
    Lakmia dhe animi kah historia romantike dhe kėnaqėsitė e kėsaj bote tė cilat nuk ndal kurrė janė tė pandalshme. Ky ėshtė njė shembull tė cili Allahu xh.sh. na tregon neve me shpresė qė ta ēlirojmė veten tonė nga kjo dyanshmėri ose me shpresė se do ta ēlirojmė veten tonė nga robėrimi i zemrės kur ajo ėshtė depo e karburantit shtytės kah epshet, egot dhe kėnaqėsitė e kėsaj bote se bashku me romatizmin historik.
    o Sabri fakte mor lal se i gjith Brockulla je Fakte ndonje Reference ndonje AUtor ndonji historian permend o Dr.Dituria ti ket dituri duhet ta kesh mar prej dikund po prej nga eshte pyetje ajde Sabo tet shofi ti demantosh postet e mija shpejt. se nuk shofi te kesh asnji lloj referencash asnjilloj citim te ndonji autori te rendesishem shkur thene keto postet e tua jane nje vrime ne uj.

    une dua te me japish FAKTE HISTORIKE NGA AUTORE ME VEND.

    FAKTE GJENETIKE.

    edhe REFERENCA

    Shpejt nese je vertet dr.Diturija se sa kam per te thene per postet qe i ke postuar me pare per mua jan Qeni len ujku pjerdh

    Citim Postuar mė parė nga medaur Lexo Postimin
    Nga mali erdhe
    te ne zune ven
    koken si ky i imi
    do me na dhon dhe men.

    po kur bo
    dhe si i zgjut
    sikur di hilet e zanatit
    po ca bo mer t`rafte pika
    se je vetem kokrra trapit.
    e fort kjo LOL
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sturmgewehr : 15-05-2009 mė 11:10
    Mia San Mia

  10. #250
    Perjashtuar Maska e Sabriu
    Anėtarėsuar
    29-12-2005
    Postime
    1,283
    Citim Postuar mė parė nga Sabriu Lexo Postimin
    Lakmia dhe animi kah historia romantike dhe kėnaqėsitė e kėsaj bote tė cilat nuk ndal kurrė janė tė pandalshme. Ky ėshtė njė shembull tė cili Allahu xh.sh. na tregon neve me shpresė qė ta ēlirojmė veten tonė nga kjo dyanshmėri ose me shpresė se do ta ēlirojmė veten tonė nga robėrimi i zemrės kur ajo ėshtė depo e karburantit shtytės kah epshet, egot dhe kėnaqėsitė e kėsaj bote se bashku me romatizmin historik.
    Tani mund tė shtrohet pyetja: po si tė arrijmė qė tė lirohemi nga ky robėrim( romantizem historik) i cili e ka pėrjashtuar mendjen-logjikėn dhe na i ka mbuluar argumentet dhe faktet e saja? Kjo ēėshtje ėshtė shumė e lehtė. Mund tė jetė edhe e vėshtirė mirėpo pėr atė qė ka vullnet tė mirė dhe do Allahu ėshtė shumė lehtė. Kjo bėhet pėrmes pastrimit tė zemrės nga epshet e ndryshme siromantizmit historik) largimi i mendjes per te mbajtur dhe krijuar figura te rreme historike etj dhe furnizimi i saj me realizmin historik dhe tė pėrmendur tė Allahut xh.sh. Kėtu nuk kam pėr qėllim pėrmendjen e se vertetes e te Zotit pėrmes gjuhės ose pėrmes tėrheqjes sė tespive nė dorė, mirėpo kam pėr qėllim meditimin ashtu siē thotė Allahu xh.sh.

    "Dr.dituria" alias Sabri Selmani
    Kiel-Gjermani
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sabriu : 15-05-2009 mė 10:48

  11. #251
    shume mire

  12. #252
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Zotni Sabriu ,nji PYETJE,pse CITON tjeterkend, te theme diqka ,neqofse citon tjeterkendin,atehere nuke je ti ,ti e humbe vehten dhe shendrohesh ne tjeter kend,te foluna ka plote ,mirepo a ki ndonji mendje se ate qe e citon ti edhe ai e ka mare prej dikujte,saper fe rri mose hyne atje ,se ka boshnjake me 12 vjet e dine kuranin permendsh dhe e ka titullin e nalte,verifiko,ku jane Shqipetaret ne TURKI pse su KTHYEN,pse folin turqishte e nuke dine shqip?Brankoviqi qe e mer per goje ai ska jetue ne Kosove,shko vete Obrenoviqin sa e ka ble manastirin e hilandarit,Citime te huaja INVALIDORE me thote se nuke ki aftesi te komunikimit,teke e fundit po shohe se je tue prite ketu sikur lypsi,dhe pret dikushe me shkrue,dile pije nji cigare jashta se koha e mire ashte,ose pije nji qaje ,se te kenaqe,pore ashte dashte ta ndroshe emnin e jo sabriu ,se po ja prishe emnin dikujte,po mendoje ketu ne forum,Te gjitha fete vine dhe shkojne,pore populli do te jetoje,krejte ato libra qe jane shkrue ,per fe ,krejte i ka shkrue dora e njerit,jane ndrue fet pore ceremonite te vdekjes jane te njejta me tesha pa tesha te gjithe ne dhe,e disa ne uje e disa ne zjare,NE UJE SKA TOKE,NE DHE SKA UJE,NE ZJARE SMUNDJA NGJITESE.

  13. #253
    i/e regjistruar Maska e K.i EPERM
    Anėtarėsuar
    09-03-2009
    Postime
    924
    Sabriu---Lakmia dhe animi kah historia romantike --- nuk e kuptoj tani ku e morre kėtė definicion (ndoshta e ndryshove ) ndjenjat e mia shpirtėrore mbi kombin tim dhe origjinen janė shpirtėrore dhe te pa kontestueshme,dashuria ndaj atdheut ėshtė epshi mė i ndritur dhe zemra bėhėt me e fortė dhe dashuria rritet sebashku mė Kombin Shqiptarė.
    P.S---asnjėhere nuk e ofendoj askėnd pse ėshtė mysliman apo i krishtėrė ose i pa fe ; urrejtjet ndaj Kombit te cilit i perket nuk i lejon as Kurani as Bibla e as Shkenca e as Zoti yt ???????????????

    Pėrshėndetje VETEM pėr SHQIPTARĖT (nėse tė pengon kjo pėrshėndetje largohu nga F.SH)se do ta perseris prap

  14. #254
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anėtarėsuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    [/AME][/AME]

    Kjo eshte per sabriun me shoke ,digjojeni, hapin shpirtrat e nxira dhe veshet e mbyllura.dhe pastaj mbasi ta analizoni veten se kush jeni ejani beni replika po deshet.Degjoni si qan ky burre i vjeter per ate qe ju doni ta beni arabi.
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  15. #255
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    kjo tem pra si shifet po i Kushtohet Sabri Sulejmanit e jo Gjergj Kastriotit....

    Sa i famshem na duel Sabriu ej, pa mbytur as nje turk....
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  16. #256
    Harambash Killer Maska e Gameness
    Anėtarėsuar
    13-03-2006
    Vendndodhja
    Aty-ktu... por, parasegjithash nė "kullėn e fildisht".
    Postime
    623

    Dr. Dituria also know as "ta theftė Zoti qafėn"

    I dashuri Sabri.

    Ti e dinė mė mirė se unė qė ra Konstantini i madh, i lindur nė Nish, prej njė nga fiseve ilire, dhe historia botėrore u ndėrrua. Ky imperator iliro-romak e solli fenė e krishtit dhe e bėri institucion. Prej atij momenti kjo fe monoteiste u pėrhap me tė madhe nė tė gjitha viset europiane, duke e pėrfshirė kėtu natyrisht edhe tokėn ilire e lagur nga Adriatiku.

    Kur nė betejėn e Maricės (25-26 shtatot 1371) me vendndodhje nė Bulgari, serbėt u mundėn nga turku, atėherė turk-ziu filloj tė "interesohej" pėr tokat e shqiponjave. Pikėrisht, prej fillimit tė viteve Tetėdhjeta tė shekulli XIV (1380), turku filloj tė ndėrhyjė nė territoret arbėrore dhe nė pėrditshmėrinė e shqipeve, sistematikisht me fuqinė e tij tė fort dhe tė organizuar, duke shkaktuar destabilizim psiko-fizik, nė krye tė Muratit I. Nė atė kohė, ka mbretėruar nė Shqipėri dinastia e Balshave. Pra, prej kėtij momenti, njė popull i bardhė, bjondė dhe si "babė" i shum popojve dhe shum gjuhėve evropiane u OBLIGUA tė marr parasysh njė kėrcėnim tė madh, tė egėr i cili i shkonte deri nė palc gjithė popullit tonė shqiptar, i cili deri nė atė moment ka pasur besim nė Jezusin (pa marr parasyesh qė njė pjes ishte katolike kurse tjetra ortodokse). Kėrcėnimi dhe rreziku pėr t'i nėnshtruar turkut ka qenė shumė i rėndė ndėr aspektin kulturor, sepse ti e dinė mė mirė se unė Dr. Dituria, qė ne, po mendoj shqiptarėt, e kemi njė histori bukur tė lashtė nė Europė, kurse turku nuk ėshtė asgjė tjetėr veē se njė pasardhės i Gjengiz Kanit, qė siē e din mė mirė se unė Sabri-aga, ata aziatikė, nuk kanė pasur fare njohuri pėr vendbanime, pra ideėn pėr njė shtėpi ose njė kolib me kulm mbi kokė, pėrkundrazi, ata i kan njohur vetėm ēadrat e shatorret, sepse kan qenė njė popull me kulturė nomade/endacake.

    Pra nuk krahasohėt kultura e turkut me tė tanėn. Dhe kjo, ėshtė vetėm njė pikėpamje (dmth. qė i pėrket kulturės dhe racės dhe pusin pa fund qė e dallon natyrisht turkun prej shqipės). Pėr shembull, frikėn nga kėrcėnimi i turkut bashk me idetė ugurzeza tė atij pėr kombin tonė, ja ka pas ēdo djalosh dhe qupėz tė shqipeve pėr pasojat qė do t'i kishte kombi ynė nga kėta endacak. Ėshtė njė frikė e ngjajshme me tė timėn, kur nė shkollėn fillore, okupatori serb, erdhi dhe na tha qė nėse donim ta vazhdojmė shkollimin dhe mėsimin, andaj t'ja fillojmė tė shkruajmė CIRILIK. Kjo gjendje jonjerėzore dhe skamja e madhe ngase prindėrit tanė qenė tė detyruar ose t'i nėnshtroheshin Millosheviēit ose tė largoheshin nga puna, japi si rezultat qė ne qemė tė detyruar ti lėshojmė vatrat tona, sepse mungojke buka dhe shpresa.

    Me kėtė qė e thash pėrsipėr, arrij tė lidhem me Arbreshėt tanė qė, nė njė mėnyrė ose nė tjetrėn qenė tė obliguar ta marrin arratinė nė Itali, pėr shkak tė zotėrimit tė pamasė nė tė gjitha fushat e jetės tė turk-ziut.

    M'fal Sabri-aga se "mė detyrove" ta pėrmendi edhe shkaun kėtu, me rezultat qė e lash anash kėndvėshtrrimin e fejės. Pra, isha duke thėnė qė tmerri pėr ndytjėn e kulturės sonė nga endacakėt, ishte fare i madh -natyrisht. Por, paramendo ti, tė kishe qenė TI, personalisht, nė atė kohė, dhe pėrveē plot marrėzirave qe ishe qenė i obliguar pėr t'i u nėnshtru turkut tė kishe marr parasysh kėrcėnimin pėr me ndėrruar fenė. A din ēka do tė thotė me u "shėndėrru" prej katolikit/ortodoksit nė muliman? A po mundėsh, me diturinė tėnde ta marrėsh parasysh kėtė kalim nga njė anė nė anėn tjetėr? A ki pak empati pėr kėtė kalim dhe pėr traumat psikologjike qė kombi ynė ka qenė i obliguar t'i pėrballojė? Nuk mundėm tė krahasojmė kalimin prej katolikut tek ortodoksi, ose e kundėrta, me kalimin katastrofal katolik/ortodoks - musliman.

    Ti, Dr. Dituria, mos je nė gjendje tė mė tregosh si u shpreh konkretisht nė praktik ky kalim fatzezė? Me fjalė tjera, turku, na bėri mysliman duke na e ledhatuar kokėn, ose duke na e prerė kokėn? Sigurisht qė e dinė mė mirė se unė, qė shumė foshnja shqipe janė ngulur nė hunjė pėr arsye qė fisi ose farefisi nuk ka deshtė tė lidhet me fenė myslimane. Ti e dinė mė mirė se unė, ēka na ka shkaktuar nė tė kaluarėn, por sidomos edhe tani, etiketimi i shiptarve si mysliman tė "kulluar". E dinė, mė mirė se unė, se si serbėt dhe grekėt duke pėrfituar natyrisht turqit, si e kan keqpėrdorė lidhjen e fjalėve SHQIPTAR-MUSLIMAN. E dinė mė mirė se unė sa shpirti, sa individ shiptar ka shku nė thikė e nė bajonetė vetėm pėr faktin qa ka qen ose ska qen krishter ose mysliman. Kėto gjėra, janė dhimbje pėr backgroundin tonė kombėtar. E dinė mė mirė se unė, se si feja e ka dėmtuar dhe ka pas ndikim katastrofal tek kombi ynė. Edhe, duke i ditur Ti, tė gjitha kėto pėrdredhime anti-kombetaro-shqiptare, Ti, pa asnjė pikė turpi vjenė kėtu nė forum dhe mban ligjerata pėr fenė myslimane. Talebanėt me mjekrra nė trojet tona dhe nė perėndim, si rezultat shumė tė thjeshtė japin njė diskriminim fort tė madh ndaj gjithė shqiptarėve. Unė, mundem me kuptu shqiptarin nėn sundimin turk, qė ka qenė i obliguar tė shtihėt si njė taleban, por, tani, nė 2009, 88 vjetė pas largimit e aparatit otoman nga tokat tona, me dal njeri nė shesh, nė qendėr dhe mi pa kėto marrėzira, kėta mjekrrosha ėshtė jo turp, por ēmenduri daja Sabri. Apo jo?
    Ndoshta i ka hije popullit shqiptar qė ėshte duke u pregaditur pėr bashkimin kombėtar dhe hyrjėn nė BE? Ndoshta i ka hije qė nė njė epokė prej mė pozitive qė backgroundi ynė kombėtar e ka njoftė, ndoshta i ka hije popullit qė europianet dhe fqinjėt tanė gjakėpirės ta pėrdorin fenė si argument pėrqarės, ndoshta i ka hije pėr ty? A i ka hije? A je Ti i lumtur qė armiqtė tanė, dhe anekėndė bota tė na njeh si pėrkrahės tė Bin Ladenit, dhe ta shfrytėzoj kėtė muhabet plotėsisht kundėr neve, tė gjithėve? Tė lutem Sabri-aga, tė lutėm...

    Familja ime, vetėm para 5-6 brezave u DETYRUA tė bėhet myslimane, sepse ata qė e morrėn fenė e re nė fakt ishin lindur krishterė. E kjo, nė emėr tė kujt u bė?

    Unė, tani, jam mysliman, jam bė synet, e kam emrin nė kthizė dhe plot adete tjera. Kur i mbusha 11 vjetė, dhe e lexova "Kėshtjellėn" e Kadaresė, u rrėēetha! Ti nuk mundėsh me imagjinu ēfar pėrshtypje tė keqe dhe negative ma la ideja dhe plani i turkut qė e kishte ndaj neve...ēdo gjė ishte e pėrcjellur jo me dialog por me tirani e dhunė.

    Jam i bindur qė njeriu ka nevojė shumė tė madhe pėr besim. Feja pėr medimin tim nuk i ka hije qė tė ndėrrohet si njė par brega tė mbrendshme. Tani, nė 2009, unė jam krenar pėr fejėn time, dhe e luti Zotin kah tė sillem.

    Nėse njė arap, njė turk, njė iranian mban ligjerata pėr mysliman ėshtė nė rregull. Ose, nė anėn e kundėrt, nėse njė italian ose francez mban ligjerata pėr krishtin kjo ėshtė nė rregull. Por, nėse del njė individ si Ti, baca Sabri dhe, me tė MADHE i fut ēdokund porositjet e pejgamberave, kjo gjė, pėr mendimin tim nuk ka kurrfar kuptimi dhe ėshtė njė fyrje e madhe pėr shqipet qė e kan mbajt nė thellėsi Jezusin. M'fal qė ta them, ndoshta je me tė vėrtet Dr. Dituria, por, pėr plot gjėra, Ti, dy lidhje me tru si paske. Shqiptari, pėr rrethanat politiko-fetaro-sociale e tė kaluarės, duhėt ti mbledh mendėt dhe tė medonė shumė mirė kur gjindet nė njė debat fetar para se ta hap gojėn. Ndoshta shqiptari ėshtė aj njeri i fundit qė ka tė drejtė tė thotė diēka pėr fenė. Shqiptari ėshtė mė mirė qė tė mirret me punėt e kombit dhe pėrparimin e tij, pėrndryshe si ka thėnė dikush njė far kohe: "Mi ta"!!!!!!!

    (ma hupe ditėn Sabri-aga) Tani, nuk di a lexove ēka shkrova, por dua tė tė njoftojė, qė, ne, faktikisht gjindemi, nė njė shesh virtual i quajtur ALBASOUL, SHPIRTI I SHQIPTARIT: PĖR SHQIPTARĖ TĖ BASHKUAR PĖR NJĖ SHQIPĖRI TĖ BASHKUAR. Tani, mirė qė jemi nė demokraci e pordha t'tjera, por njė neri NORMAL, nėse ka qejf tė shkojė kundėr kombit, ndoshta e zgjedhė njė forum tjetėr e jo SHPIRTIN SHQIPTAR. Pra, ose je ABNORMAL, ose ose je bukur mirė i paguar me lekė tė ndytura (a ja qillova?!). Gjindemi pikėrisht nė njė temė tė forumit e cila ėshtė e hapur pėr tė folur pėr heroin tonė kombėtar tė JODISKUTUAR ēi ja ka *#*% nėnėn turkut i cili (qyre-qyre!!) e solli me DHUNĖ fenė myslimane. Pra, njerėzit e forumit, anėtarėt, 40'000 shpirta plus tė gjithė ata qė nuk janė tė identifikuar por thjesht lexojnė postimet, duke e ditur, pėr ēka ka luftuar Gjergj Kastrioti, dhe duke e ditur qė ne, shqiptarėt i "mbajtėm" nė shtėpitė tona aziatikėt plot 5 shekuj, nuk dojnė, tė lexojnė gjėra tė ndytura, qė e ndytin kombin tonė tė pastėr, me ndyrėsira aziatike.
    Ti, nėse me tė vėrtet je njė besimtar i fort, Ti, ato, maje pėr veti, nė zemrėn tėnde, mos i shko nerva njerėzve. A po kupton Dr. Dituria a, spo ta rrok hiē? Unė, personalisht, edhe tė kisha nė dorė fakte tė sigurta kundėr Skėnderbeut, kisha menduar mirė deri nė paranojė pėrpara qė ti qitja nė shesh, nė njė piktakimi virtual dhe me bė vetėn, qė tė qesh krejt bota me mua.


    tė jesh mirė Sabri

  17. #257
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anėtarėsuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    Citim Postuar mė parė nga medaur Lexo Postimin
    [/AME][/AME] http://www.youtube.com/watch?v=59K3xQm61Co

    Kjo eshte per sabriun me shoke ,digjojeni, hapin shpirtrat e nxira dhe veshet e mbyllura.dhe pastaj mbasi ta analizoni veten se kush jeni ejani beni replika po deshet.Degjoni si qan ky burre i vjeter per ate qe ju doni ta beni arabi.
    .....................
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  18. #258
    Iliro-Thrakas Maska e Sturmgewehr
    Anėtarėsuar
    12-03-2008
    Postime
    315
    Citim Postuar mė parė nga medaur Lexo Postimin
    [/AME][/AME] http://www.youtube.com/watch?v=59K3xQm61Co

    Kjo eshte per sabriun me shoke ,digjojeni, hapin shpirtrat e nxira dhe veshet e mbyllura.dhe pastaj mbasi ta analizoni veten se kush jeni ejani beni replika po deshet.Degjoni si qan ky burre i vjeter per ate qe ju doni ta beni arabi.
    ty MEDAUR te lumt kompjuteri Reshat Arabnes i lumt Goja dhe Pashko vases i Lumt Dora LOL
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sturmgewehr : 15-05-2009 mė 11:25
    Mia San Mia

  19. #259
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Aty ku nuke ka BORE aty ashte xhehnemi,ashte nji vende ,nder hije ulesh dhe krejte frytet i kie ,me hanger me pi uje te ftofte,dhe knaqesh prej te mirave ,VENDI PA BORE XHEHNEM,shume intersant GENERALI I PARE I PROFETIT muhamed, ILIRE me prejardhje ILIRE,qe sa nuke e ke pa boren dhe bjeshkat me bore,ate ka mare malli per LEJTHIJA,per MONA,per KUMBULLA,per dardha te EGRA ,per dru QARI,dru BUNGU,per dru BREDHI per dru FRASHI,per dru SHKOZE,e per THANA ,sa druni i mire i THANES a kie atje ku po jeton SHELJE dhe HITHA,?XHANARIKAT TE KANDSHME kena ne ketu ,edhe QERSHIJAT KANE QEL MOTI krejte keto mundesh me i gjetur te une ne XHENET,me trego se mose kame harue diqka ,?o po pite me KOse FLIJA ME MAZE KRELANE ME DUQA KRELANE ME SHEQER KRELANE ME MJALTE,UJI ME SHIJE TE MIRE MIDISE BUNARI ME UJE ME KOFE PO E PIJE SE ME TAS NUKE PO NGIHNA ME UJE KAJHERE ME KENATE KAJHERE PIJE UJE ME IBRIGE.u knaqa ket ne vise me ALPE PLOTE ME BORE...

  20. #260
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anėtarėsuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    Kurse kjo eshte per flamurin e Gjergj Kastriotit qe ju thoni se ka qene serb e tradhetar
    htpp://www.youtube.com/watch?v=Iogp-T6MOU
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga medaur : 15-05-2009 mė 12:02
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

Faqja 13 prej 22 FillimFillim ... 31112131415 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 109
    Postimi i Fundit: 30-11-2009, 05:18
  2. Historia kombtare
    Nga llokumi nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 14-02-2003, 20:51
  3. Major Gjergj Vata
    Nga Albo nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-12-2002, 20:31
  4. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
    Nga Kallmeti nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-08-2002, 14:58

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •