Close
Faqja 22 prej 22 FillimFillim ... 12202122
Duke shfaqur rezultatin 421 deri 433 prej 433
 1. #421
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Antarsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  36
  Postime
  1,153
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  _____________________________________
  I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 2. #422
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-06-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  467
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Gjergj Kastrioti eshte krenari e kombit shqiptar, luftetar per te ruajtur vlerat europiane te shqiptareve dhe kontriboj per mbrojtjen e europes nga pushtimi osman

 3. #423
  i/e regjistruar Maska e agonny
  Antarsuar
  02-08-2008
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  e urrej faktin qe kan fillu "shqiptart" te fejes islame ta njollosin figuren e gjergj kastriotit vetem per faktin se i ka luftu Muslimanet turk

  ka tendenca me paraqit Skenderben si Serb si Grek kinse emrin Georgis Kastriotis vetem e vetem se kan komplekse per tkalumen fetare tkombit shqiptar ma shume e urrej kur armiqt e shqiptarve kto argumente se edhe "shqiptart" e pranojn qe skenderbeu ska qene shqitpar i perdorin kundra shqiptarve ndebate blogje dhe forume tndryshme !  Urime 100 Vjetori te gjithe shqiptareve
  e kta tjeret qe i permenda ma lart mallku qofshi

 4. #424
  Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
  Antarsuar
  22-03-2012
  Postime
  3,368
  Faleminderit
  150
  153 falenderime n 133 postime

  Pr: Gjergj Kastriot Sknderbeu


 5. Anetart m posht kan falenderuar prishtina75 pr postimin:

  bili99 (23-02-2018)

 6. #425
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Gjergj Kastriot Sknderbeu

  A duhet te marrim guximin q ta korrigjojmi Barletin ?

  Fjalen e kam sa i'u perkete toponimeve dhe emrave tjere te njerzve, mendoj se duhet te rishikohet Barleti.
  Pa dyshim se, Barleti konsiderohet si burimi i par i historis s Skenderbeut, por, kurrsesi nuk duhet te themi se Barleti ishte "bashkohs i Skenderbeut" gj q sht e pa sakt, Marin Barleti
  ishte vetem 8 vjear kur vdes Skenderbeu, prandaj...nuk mund te themi se ky autor ishte bashkohs i Skenderbeut, dhe perpos kesaj, Barleti u largua nga Shqiperia qysh i ri, pas rrethimit te Shkodres, 1478, ne moshen 17 vjeare... si nxitojn disa historian tan, prandaj duhet evitohen kto gabime;
  Mirpo do flasim n kt tem arsyet e rishikimit te emrave te vendeve nga Barleti(do flasim edhe per emrin Voizva) por kt here do i analizojmi edhe njhere nga fillimi dy toponimet;
  =POLOGI= dhe
  =TRIPALDA= qe disa autor gabohen shum rreth ktyre dy interpretimeve;
  S pari PoLogu, q m nj veshtrim m t prer, emri "polog" ndahet, nuk sht emr vendi, por tregon perafersisht rrethin e nj vendit;
  =PO= do thot;= tek/ t, afr...nga gjuha arumune apo vllahe q nuk duhet ta konsiderojmi si gjuh e sllaveve por gjuh e veant e folur nga vllaht.
  =LOG= log, ose Lugi/Lugu, apo Lug, jan emra me kuptim shqip mirpo parashtesa sht vllahishte "po" gjithnj iu shtohet nj =po= para emrit, te shumten e rasteve, si psh;
  tek mali
  =PO STENA= me kalimin e kohs mori n fund emrin;
  = POSTENAN= q do thot, fshati bri Kodre/ Stene/krrshi ose Shkambi, pra Te Shkambi shqip...
  Mendoj se, edhe tek Barleti ka perplot gabime te interpretimeve te vendeve, njashtu si edhe;
  =VALIKARDI= q duhej te ishte;
  =Bali-Khardhi=Gardhi i Lugines=bali=vali, valle/ lugina...... duhet te kuptohemi se, ne shum raste, tek ata popuj q nuk kishin mundesi te shkruanin emrat e vendeve te tyre, gjithemon keto toponime interpretoheshin nga te tjeret, pra ata qe njihnin shkrimin...dhe, ne shume raste, gerrma "B" shqiptohet "V" e nganjhere edhe "P"..
  Nj autor i njohur i historis per Skenderbeut ktu n forum, nuk kishte arritur ta identifikonte emrin
  =Vitolina= q ishte;
  =Bitoli=Manastiri etj..
  Poashtu kemi dilemat(dyshimet) se, emri tripalda qe e hasim tek Bbarleti e q diskutohet ende, ku disa japin interpretime edhe m t luhatshme si;
  =TRIPALDA= disa tjer ngatrrojn me fisin e tribalve..
  =TRIBALDA= mirpo , mendoj se ka gabime n te dy interpretimet, si tek =POLOG=
  njashtu edhe ktu me toponimin TRIBALI q per mendimin tim, te kerkohet emri i Tribalve n rrethin e Dibres sht dika e pa mujtun, sepse kurrfare lidhje asnjher nuk pati kjo pjes e Maqedonis me Tribalt e famshm t Iliris, edhe se, dihet q, m von, vendet q pushtuan serbt, banoret i quanin Triballi..por jo kurrsesi edhe pjesen jugore te Maqedonis..

  Sipas disa autorve tjer, toponimi qe e gjejmi tek Barleti, Tribalda apo "Vojsava Tripalda e Pologut" ... edhe Tripalda apo Tribali sht gabim i interpretuar apo s paku, i shkruar gabimisht tek Barleti;
  Tek nj autor tjetr gjejmi nj toponim m t besueshm dhe perputhet perafersisht me toponimin qe e hasim tek Barleti; Autori rumun, Bolintineanu e permend nj toponim me emrin;
  =TRIPOLOJDIT= dhe kur mundohemi t'ia gjjmi spjegimin n shqipe, patjetr se duhet t kemi kujdes tek prefiksi="PO"= se aty kemi m par edhe rrokjen =TRI= q pr mendimin tim sht interpretim i huazuar nga trakishtja e vjetr, ku =BRI quhej vendi nn shtruher, bri nj shpati apo kodre, pra, BRI e VRRI jan te afrme, na mbetet rrokja tjeter qe ta zberthejmi;
  =POLOJDIT= si e permendem me siper rastin tek; POSTENAN, PO STENA, PO VROKOT, VROKOT, POLEANA, PO LEANA, etj...poashtu edhe tek;
  =Po LOJDIT= shohim se i ngatrrohet shum leht n dy toponimet e barletit, edhe pr
  =POLOGUT= edhe pr
  =TRIBALDA = apo
  =TRI BALDIT=
  =TRI PO LOJDIT=Bri/rrnx LOJDIT:
  =BRI PO LOJDIT= Pra nj vend n rrethin e Lojdit ?
  Parmi les habitants de cette contre, M. Bolintineanu signale encore les =Tripolojdt= hommes demi-sauvages=njerz gjysm te egr...!
  d'origine roumaine ils sont tablis non loin des Bruts, Peleohori et Velistas.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 04-05-2013 m 22:43
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #426
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Gjergj Kastriot Sknderbeu

  A duhet te marrim guximin q ta korrigjojmi Barletin ? (nj korrigjim )

  Fjalen e kemi ktu n lidhje me toponimet dhe emrave tjer te njerzve, mendoj se duhet te rishikohet Barleti.Pa dyshim se, Barleti konsiderohet si burimi i par i historis s Skenderbeut, por, kurrsesi nuk duhet te themi se Barleti ishte "bashkohs i Skenderbeut" gj q sht e pa sakt, Marin Barleti ishte vetem 8 vjear kur vdes Skenderbeu, prandaj...nuk mund te themi se ky autor ishte bashkohs i Skenderbeut, dhe perpos ksaj, Barleti u largua nga Shqiperia qysh i ri, pas rrethimit te Shkodres, 1478, ne moshen 17 vjeare... si nxitojn disa historian tan, prandaj duhet evitohen kto gabime;
  Mirpo do flasim n kt tem arsyet e rishikimit te emrave te vendeve nga Barleti(do flasim edhe per emrin Voizva) por kt here do ti analizojmi edhe njhere nga fillimi dy toponimet;
  =POLOGI= dhe...
  =TRIPALDA= qe disa autor gabohen shum rreth ktyre dy interpretimeve;
  S pari PoLogu, q m nj veshtrim m t prer, emri "polog" ndahet, nuk sht emr vendi, por tregon perafersisht rrethin e nj vendit;
  =PO= do thot;= tek/ t, afr...nga gjuha arumune apo vllahe q nuk duhet ta konsiderojmi si gjuh e sllaveve por gjuh e veant e folur nga vllaht.
  =LOG= log, ose Lugi/Lugu, apo Lug, jan emra me kuptim shqip mirpo parashtesa sht vllahishte "po" gjithnj iu shtohet nj =po= para emrit, te shumten e rasteve, si psh, tek mali:
  =PO STENA= me kalimin e kohs mori n fund emrin;
  = POSTENAN= q do thot, fshati bri Kodre/ Stene/krrshi ose

  Shkambi, pra, T Shkambi shqip...
  Mendoj se, edhe tek Barleti ka perplot gabime te interpretimeve te vendeve, njashtu si edhe;
  =VALIKARDI= q duhej te ishte;
  =Bali-Khardhi=Gardhi i Lugines=bali=vali, vall/ lugina/lugi......
  Duhet te kuptohemi se, ne shum raste, tek ata popuj q nuk kishin mundesi te shkruanin emrat e vendeve te tyre, gjithemon kto toponime interpretoheshin nga te tjeret, pra ata qe njihnin shkrimin...dhe, ne shume raste, gerrma "B" shqiptohet "V" e nganjhere edhe "P"..

  Nj autor i njohur i historis per Skenderbeut ktu n forum, nuk kishte arritur ta identifikonte emrin;
  =Vitolina= q ishte;
  =Bitoli=Manastiri etj..
  Poashtu kemi dilemat(dyshimet) se, emri tripalda qe e hasim tek Barleti e q diskutohet ende, ku disa japin interpretime edhe m t luhatshme si;
  =TRIPALDA= disa tjer ngatrrojn me fisin e Tribalve..
  =TRIBALDA= mirpo , mendoj se ka gabime n te dy interpretimet, si tek =POLOG= njashtu edhe ktu me toponimin TRIBALI q per mendimin tim, te kerkohet emri i Tribalve n rrethin e Dibres sht dika e pa mujtun, sepse kurrfare lidhje asnjher nuk pati kjo pjes e Maqedonis me Tribalt e famshm t Iliris, edhe se, dihet q, m von, vendet q pushtuan serbt, banoret i quanin Triballi..por jo kurrsesi edhe pjesen jugore te Maqedonis..

  Sipas disa autorve tjer, toponimi qe e gjejmi tek Barleti, Tribalda apo "Vojsava Tripalda e Pologut" ... edhe Tripalda apo Tribali sht gabim i interpretuar apo s paku, i shkruar gabimisht tek Barleti;
  Tek nj autor tjetr gjejmi nj toponim m t besueshm dhe perputhet perafersisht me toponimin qe e hasim tek Barleti; Autori rumun, Bolintineanu e permend nj toponim me emrin;
  =TRIPOLOJDIT= dhe kur mundohemi t'ia gjjmi spjegimin n shqipe, patjetr se duhet t kemi kujdes tek prefiksi="PO"= se aty kemi m par edhe rrokjen =TRI= q pr mendimin tim sht interpretim i huazuar nga trakishtja e vjetr, ku =BRI- quhej vendi nn shtruher, bri nj shpati apo kodre, pra, BRI e VRRI jan te afrme, na mbetet rrokja tjeter qe ta zberthejmi;
  =POLOJDIT= si e permendem me siper rastin tek;
  =STENA= shkmbi/krrshi.. iu shtua "PO"-ja "stenhes"
  =POSTENAN=
  = PO VROKOT, u shndrrua n VRO KOT, POLEANA, PO LEANA, etj...poashtu edhe tek;
  =Po LOJDIT= ose TRIPOLOJDIT= e shohim se i ngatrrohet shum leht n dy toponimet e Barletit, edhe pr;
  =PO LOGU-t= edhe pr
  =TRI BALDA-t = apo
  =TRI BALDA= (ktu tek barleti shihet se i mungon skajorja ne dy rastet; -it- si dhe -ut- q shipja i pervetson dhe e konfitrmon
  autori rumun tek toponimi TRIPOLOJDIT apo =POLOJDIT= ku kemi -it me rrjedh nga shqipja.
  =TRI BALDIT= it
  =TRI PO LOJDI T=Bri/rrnx LOJDIT:
  =BRI PO LOJDI T= Pra nj vend n rrethin e Lojdit ?
  =Palda= dhe =Balda, a nuk na duket mjaft te peraferta ?
  =Tribolojdit=nuk ka kurrfrar lidhje me Tribalt e Barletit n krahasim n kt rast nga ky burim i autorit rumun Bolintineanu, por m afr i mbetet emrit t nj lokaliteti t ktyre anve, sesa toponimi Tribaldet apo Tripaldet...
  Sido q ta quajmi kt toponim, pa marrur parasysh se kuptimi iu sht dhn n gjuhn vllahe, vertetohet se ky toponim mbett i permendur nga shqiptart si e vrejmi, emri Tripolojdit perfundon m -dit, kjo skajore "dit" apo "ut" sht e veant vetm tek gjuha shqipe, si shembull, Librazh-dit, polog-ut, Berat-it, etj, perfundimi me "t" verteton se edhe Polojdit ishte ishte i banuar me shqiptar.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 8. #427
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Gjergj Kastriot Sknderbeu

  Zbulime te reja...
  NJE VARESE ME PORTRETIN E SKENDERBEUT NE MUZEN BRITANIK
  Nga Ilir Seci:

  Ne muzeun Britanik ne Londer,i mirenjohur si British Museum,mes shume e shume objekteve te ekspozuara gjendet edhe nje varese e shekullit te 15-te,qe ne shenimin poshte e ka te shkruar se eshte e Heroit tone kombetar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu.Varesja eshte prej guri te gdhendur,me numrin e series se shenuar poshte:” SLBCameos.176”.Kur e sheh nga siper xhamit ngjan sikur te jete te jete prej kuarci,e gjate 1.62 inc sipas sistemit anglez ose 4.1 centimetra!Shenimi poshte thote se eshte nga nje lloj guri gjysem I cmuar!Eshte nje punim I realizuar me shume finese duke pase parasysh madhesine e objektit dhe portreti I Skenderbeut aty eshte mjaft me interes!Siper jelekut ka veshur nje mantel aristokratik me jake te nalte!Mbi krye ka dy kurora dhe ne qender te kurores eshte simboli i zambakut, “Fleur-de-lis”,simbolit mbreteror te Evropes se kohes,nje stoli qe gjendet ne kurorat dhe stemat mbreterore te te gjithe familjeve mbreterore te Evropes atehere edhe sot!...Simbolika e kesaj lule ne kurora mbreterore kishte domethenien se me tre petalet e veta perfaqesonte tre shtresat e shoqerise se kohes kur nisi te perdorej,pra perfaqeson ata qe punojne,ata qe luftojne dhe ata qe luten,falen!Kjo lule eshte simbol i lashte qe paraqitet ne heraldiken evropiane qe nga koha e Shen Zenobise, shenjtor italian nga Firence,(italisht San Zanobi, Zenobio) (337–417)…Simboli ne fjale eshte shume I perhapur,aq shume sa ne mjaft interpretime e marrin edhe si simbolike te Trinise se shenjte!Pra prania e ketij simboli deshmon njohjen e Skenderbeut si mbret neper oborret e Evropes pasi nje simbol I tille nuk I pranohej gjithkujt.Nje konfirmim te ketij simboli ne kuroren mbetreterore te Skenderbeut e thote edhe Marin Barleti ne vepren e tij,(Cf. Marius Barletius, Historia de vita et Gestis Scanderbegi Epirotarum Principis, Rome, 1501 or 1510, Frontispiece, opp. p. 1.)…dhe po ashtu edhe katalogu I Muzeut britanik ku gjendet kjo varese,( British Museum, Catalogue of Early Italian Engravings, by A.M. Hind, Section A. 1; and Stowe MS. 697. fol. 180.)…
  “Nga vjen kjo varese dhe si ka perfunduar aty?!”-shtrohet me te drejte pyetja…Muzeut Britsnik kjo varese e Skenderbeut I eshte dhuruar ne vitin 1753 nga Sir Hans Sloane (mjek, academik/intelektual; koleksionist I famshem britanik,(1660 - 1753) I cili ne prag te vdekjes I dhuroi Muzeut Britanik gjithe koleksionin e vet familjar qe vleresohet nga me te pasurit ne bote!ketu ky hulumtues I madh meriton te evidentohet se kush ka qene!Sir Hans Sloane eshte ne kuptimin e plote fjales babai I Muzeut Britanik sepse koleksioni I tij ishte embrioni nga nsisi plotesimin e vet Muzeu ndoshta me I pasur I botes sa I takon arkeologjise dhe historise!Nje shesh qdendror ne Londer mban emrin Sloane square ne nderim te tij,ka marre titullin “Sir’ eshte nderuar me gjithe titujt dhe dekoratat e kohes per kontributin e madh qe ka dhene ne kerkime ne fushen e arkeologjise dhe historise!Kush e ka pase mbajte kete varese!?E kujt ka qene,kush e kishte te veten?!Ne Muze shenohet se varesja eshte e shekullit te 15-te pra e kohes se Skenderbeut dhe eshte mbajte ne gjallje te tij sepse e permend edhe Marin Barleti!Shenohet se Sir Hans Sloane e ka blere diku ne Itali por nuk sqarohet me shume!A ka mundesi te kete qene e Donika Kastriotit!?Pra e familjes se Gjergj Kastriotit-Skenderbeut?!...
  Ishte befasi per mua kur e pashe ne ate Muzeun Britanik ne Londer sepse ishte hera e pare qe mesoja rreth saj!Asnjehere nuk na eshte permndur si objekt qe ne fakt eshte me mjaft vlere sepse eshte sjelle aty nga nje prej personaliteteve me te rendesishme te krejt historise boterore dhe Sir Hans Sloane nuk mund te mashtrohej lehte!...Ku kane qene historianet tane qe jo rrale kane vizituar kete Muze qe nuk e kane pikasurt dhe as kane shkruar per te!?  Uploaded with ImageShack.us
  Description
  Cameo; onyx; bust of king to right, with long forked beard, resembles Scanderbeg; wears coat over vest with high collar; on head is crown with two arches and fleur-de-lis in middle; in more recent gold pendant mount.

  Dimensions
  Length: 1.62 inches


  Curator's comments
  Text from Sloane's Manuscript catalogue: 'Antisthenes in onyche'.

  Text from Dalton 1915, Catalogue of Engraved Gems:
  Burlington Magazine, xxiv, 1913, p. 31.
  The head resembles that of Scanderbeg.
  Cf. Marius Barletius, Historia de vita et Gestis Scanderbegi Epirotarum Principis, Rome, 1501 or 1510, Frontispiece, opp. p. 1. Cf. also British Museum, Catalogue of Early Italian Engravings, by A.M. Hind, Section A. 1; and Stowe MS. 697. fol. 180.

  Subject
  king/queen (all objects)
  crown (all objects)
  heraldry (all objects)

  Associated name
  Representation of King Scanderbeg (?)


  shtesa;

  Nxjerrur nga profili Ilir Seci n fb;

  Katalogu nga British Muzeum;http://www.britishmuseum.org/researc...&currentPage=3
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #428
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Gjergj Kastriot Sknderbeu

  Te nderuar antar, ne duhet te bejmi kerkime te duhura paar se te percaktohemi se, a sht ky imazhi vertete iSkenderbeut apo jo, prandaj se bashku do ti analizojmi edhe disa probleme rreth kesaj varje, sepse, dis personazhe pik perputhen ne kto kohera te shekullit XVIII-t si ishin Stepan Zannovii Dukesha e Kingstonit dhe Sir hans Sloane,prandaj duhet te djekim edhe ket shtigje tjera qe e bejne te dushohet se, ky medajon ndoshta nuk eshte i epokes s Skenderbeut shekulli XV-t por i me vonshm dhe dyshoj se, kjo vjerrse eshet e montuar nga Stefan Kastrioti i cili e kishte dashnore Dukeshen e kingstonit apo e quajtur edhe e Bristolit.
  N katalog thuhet kjart se, punimi i pjeses s arit pra ramit eshet i m vonshm, jo i shekullit XV-t, pra mbetet vetem se guri, prej oniksi, apo albatri...? dhe kjo eshte arsyeja qe dyhojmi.  Elizabeth Chudleigh ose Dukesha e Kingstonit=dashnorja e
  Stepanit..
  Sir Hans Sloanedes n vitin=1753
  Stepan Kastrioti lind me 1753-1786
  Dukesha e Kingstonit lind m 1720-1788
  Pikat e vendtakimeve te perbashkta:
  Firenc
  Rom
  Paris

  Mandej, duhet marrur parasysh se, Sir Sloane dhe Dukesha Kingstone kane pika te perbashkta edhe me Bristolin si dhe vet interesimi i natyralistit pr Jamajken dhe kryqytetin Kingston, lidhen familiarisht, sepse kjo ishte e martuar mirepo iu ishte dhene e drejta ta mbaje emrin e familjes Kingston edhe pas shkurorizimi.


  Te shohim ktu pershkrimin e portretit te Skenderbeut n katalogun e British Muzeum:

  Previous 471 of 506

  Next
  pendant / cameo
  Cameo; onyx; bust of king to right, with long forked beard, resembles Scanderbeg; wears coat over vest with high collar; on head is crown with two arches and fleur-de-lis in middle; in more recent gold pendant mount.

  AN704696001

  The Trustees of the British Museum
  Full: BackFull: Back
  Department: Prehistory and Europe
  Registration number: SLBCameos.176
  Bibliographic reference
  Dalton 1915
  Location: G1/wp181

  Commission photography
  Object types
  pendant (scope note | all objects)

  Materials:
  onyx (all objects)gold (scope note all objects)
  Techniques: engraved
  Production place
  Made in Italy (engraved in) (all objects) (Europe,Italy)
  Date: 15thC

  Description:
  Cameo; onyx; bust of king to right, with long forked beard, resembles Scanderbeg; wears coat over vest with high collar; on head is crown with two arches and fleur-de-lis in middle; in more recent gold pendant mount.

  Dimensions:
  Length: 1.62 inches
  Curator's comments
  Text from Sloane's Manuscript catalogue: 'Antisthenes in onyche'.

  Text from Dalton 1915, Catalogue of Engraved Gems:
  Burlington Magazine, xxiv, 1913, p. 31.
  =The head resembles that of Scanderbeg.
  Cf. Marius Barletius, Historia de vita et Gestis Scanderbegi Epirotarum Principis, Rome, 1501 or 1510, Frontispiece, opp. p. 1. Cf. also British Museum, Catalogue of Early Italian Engravings, by A.M. Hind, Section A. 1; and Stowe MS. 697. fol. 180.

  Subject: king/queen (all objects) crown (all objects)
  heraldry (all objects)

  Associated names:
  Representation of King Scanderbeg (?)

  Acquisition date:1753
  Acquisition name:
  Bequeathed by Sir Hans Sloane (biographical details | all objects)
  Noticed a mistake? Have some extra information about this object?
  To bookmark this page select "Bookmark this page" or "Add to favourites" from the web browser menu.

  Previous:

  471 of 506
  =================================

  Sir Hans Sloane (medical; academic/intellectual; collector; British; Male; 1660 - 1753)
  Address

  Bloomsbury Place (the houses later numbered 3 and 4) Manor House, Chelsea
  Bibliography

  Arthur MacGregor (ed), 'Sir Hans Sloane', London 1994; 'Who Was Who in Egyptology', Dawson & Uphill, Ed. Bierbrier, Third Revised Edition, EES, London, 1995; A. Walker, A. Macgregor and M. Hunter (editors) 'From Books to Bezoars: Sir Hans Sloane and his Collections', London, British Library, 2012
  For his print collection, see Antony Griffiths in 'Landmarks in Print Collecting', BMP, London,1996, pp. 21-29.
  Biography

  Physician and collector. His library and collections of antiquities, works of art and natural curiosities was bequeathed to the nation in return for the sum of 20,000 to be paid to his daughters, Sarah Stanley and Elizabeth Cadogan, and formed the chief foundation collection of the British Museum. Although money changed hands, the amount was at most one-quarter of the value of the collections and the transfer is referred to as the Sloane Bequest.
  Born in Ireland; trained as a physician in London and France; 1687-89, to Jamaica as personal physician to the governor, Christopher Monck, Duke of Albemarle.1693 set up what was to become a highly successful medical practice in Bloomsbury; 1695, married Elizabeth Rose (d.1724), widow of a Jamaican planter who brought with her a substantial income from her late husband's estates; also made a considerable amount of money from promoting milk chocolate. 1695, elected secretary of the Royal Society which he was responsible for revitalising; 1727, succeeded Newton as President, retiring in 1741. 1696, published his catalogue of Jamaican plants, and in 1707 and 1725 the two volumes of his "Voyage to the islands Madera, Barbados, Nieves, S. Christophers, and Jamaica, with the natural history ... of the last of those islands" . 1712, appointed physician to Queen Anne (subsequently also to George I and George II); 1716, created baronet. 1719, President of the Royal College of Physicians. 1722, as landlord of the manor of Chelsea, conveyed the Physick Garden to the Society of Apothecaries in return for an annual payment of 5. 1742 retired to Chelsea where he
  died on 11 January 1753.
  Also Known As

  Sloane, Hans


  ==================================
  The Romantic Agony Book Auctions
  Antiquarian & Collectable Books & Manuscripts 50
  Castriotto ZANNOVICH, Stiepan Oeuvres
  Antiquarian & Collectable Books & Manuscripts #50
  by The Romantic Agony Book Auctions
  ===============================
  Lot 1351: Castriotto ZANNOVICH, Stiepan Oeuvres
  Description: Castriotto ZANNOVICH, Stiepan Oeuvres choisies du Prince Castriotto d'Albanie, contenant le portrait caractristique du Prince hrditaire de Prusse, revu & augment par l'Auteur, une lettre au Congrs de l'Amrique e plusieurs autres pieces...
  Le fragment d'un nouveau chapitre du Diable boiteux, envoy de l'autre monde par M. le Sage 1782, 8vo, contemp. half sheep (worn, paper of front cover partly gone), flat spine, 2 parts :96, 16 pp. (sm. wormtrack in blank bottom inner margin).
  ===============================
  Stiepan Zannovich (1751-1786), an impostor and adventurer, succeeded in duping notable members of the aristocracy across Europe. He befriended Frederick William, Frederick the Great's heir, he duped the Prince de Ligne, he charmed the Duchess of Kingston, and such was his belief in his own superiority that he sent insolent letters to Catherine the Great, Frederick, and Stanislas, King of Poland. When finally unmasked, he committed suicide at the age of thirty-five, leaving a total of twentyfour literary publications for posterity. Each time he reinvented himself, he would launch himself with a wellpublicized literary publication (and flattering reviews written by himself).
  =============================

  Engr. frontisp. "portrait". Ref. R. Mortier "Le 'Prince d'Albanie': un aventurier au Siecle des Lumieres" (Paris 2000). Conlon 82:1818. BL London (1). BN Paris (1). Not in STCN.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. #429
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Gjergj Kastriot Sknderbeu

  Kush ishte avanturieri Stefan kastrioto ?

  Nj sqarim t duhur, t nderuar miq, pasi e lexova m vmendje kt libr n t cilin bhet fjal pr nj avanturier i quajtur Stefan Kastrioto, ku ne oborret europiane paraqitej si pasardhesi i 11-t i t madhit Skenderbeg !

  Stefan Kastrioto jihej si poet autor, filozof dhe avanturier i madh, poashtu ishte mik i ngusht i t famshmit Kazanova, filozofve Volter e Ruso.... Stefan Kastrioto shetiti tr Europn q nga Padova, Venediku, Roma, Parisi, Londra, Berlini, Brukseli, Viena e Varshava me titullin si; "Princi i Shqiperis" i XI-ti trashgimtar nga gjenealogjia e familjs s Skenderbeut, Stefan Kastrioti, apo si i vetquajtur: Stjepan Kastroto princ d 'Albanie !
  Pas shum e shum aventurave t ndryshme q kishte prjetuar n shoqri m Kazanoven duke njohur zonja e zonjusha t famshme nga oborrt mbretrore npr tr Europn, ai kishte rn n dashuri n Dukeshn e famshme t Londrs, Dukeshn Kingston.

  Stefan Kastrioto konsiderohej si poet dhe filozof i shquar i gjysms s dyt t shekullit XVIII-t, ksihte botuar nj mori eseje filozofike npr gazetat e ksaj periudhe t "shekullit "Lumier" t "drits" n Padova q n moshn 20 vjeare, pastaj vijon avanturat e tij npr tr Europn, Dresdesn, Firenc, Paris, ku sipas letrave t gjetura m von, kohve t fundit npr biblioteka t ndryshme n mbar Europn, autori francez Roland Mortier boton nj liber shum interesante m titull nj avanturier n Shekullin e Drits, botuar n vitin 2000, ku autori Mortier sjell edhe shum letra nga korrespondenca e Stefan Kastrioto, pra dshmoht lidhja edhe m Volterin e Ruson, dy filozoft e shquar francez !

  Si e cekem edhe m siper, perpos q ishte autor e filozof poet ishte edhe aventurier i shekullit XVIII-t, kishte lidhje edhe me Kazanoven e shum personalitete t ndryshme t Europes, i shkruante letra Katrines II si e tham kishte korrespondenc edhe me Ruson e Volterin, ishte i kyur edhe ne shoqrin Fromasonve, pr Shqiperin ka kerkuar nga prijsit e epokes, kur ishte ne varshovi mbante nj emer tjetr Varta, kishte miqsi t madhe m Frederik Guijom i Prusis, pastaj edhe me mbretin e Norvegjis, permes letrave, poashtu me Kontin e Lituanis Wielhorski ...Stefan Kastiti apo Stefan Castrioto, gati se n do leter iu shkruante princave te europes per Skenderbeun e Madh, kerkonte arm nga ta si dhe shprehte deshiren t kthehej n Shqiperi si Skenderbeu...etj...jan t pa numerta edhe faqet e gazetave qe ka botuar, per nje mosh aq t re...Sa i perkete dorshkrimit per Skenderbeun nga nj autor anonim, ndoshta ka shkruar edhe ndonje syzhe per Skenderbeun por me sa e di q me vete mbante nj portret te Skenderbeut nga nje piktor anonim, gjithemon me vete. dhe iu thonte miqve se ai ishte strergjyshi i tij por ky portret eshte zhdukur, ndoshta kur vdes ne hag, ka mundesi t kete mbetur atje, me ka shkuar mendja disa her....por si ti besohet se sht autentik ?

  Sa i perkete librave te Zanoviit pr Skenderbeun, autori Mortier i permend dy tituj, por nuk nxjerr asnj fragmen nga keto dy vepr qe nuk jane Anonime por te shkruara nga Stjepan Zanovi por asnjeren nuk e kam lexuar perpos permbajtjes ku thuhet se eshte e shtuar nga autoret tjer...keto kerkime qe bera ne maj 2009 nuk me ofronin mundesi si sot ku shumica e vepres se Zanoviit tani m gjendet e lir n rrjet, poashtu edhe edicionet ne Ma te Zi i kushtuan koheve te fundit interesim ketij autori duke e perkthyer vepren me titull "Shqepani i Vogl"...Por mua m ka interesua me tepr origjina e Stjepan Kastriotit(stefan castriotto) a ishte vertete me periardhje nga Cernojevit apo jo dhe kush ishte ky person misterioz qe me vitetet e tija, vdes ne moshen 32 vjear, la pas vetes nj numer te madh veprash te botuara n gjuhen frenge e italiane.

  N nj letr i drejtohet Volterit t madh, derisa ky kishte ishte i shtrir n shtratin e tij pas nj smundje, megjithate Stefan Kastrioto, n kt fazen e par t jets s tij si autor njihej m nj emr tjetr, Konti i Zanojevive.

  Stefan Zani ka lindur n vitin 1751 n Babidon, afr Budvs n Mal t zi mirpo n kt koh i takonte zons s pamvarun t quajtur "Albania Veneciane" ku i ati i tij Anton Zani shprngulet n Venedik ku atje hap nj sall t lojrave t fatit. Edukimin shkollor ua mundson fmijve t tij khtuq edhe Stefani qysh i ri kishte treguar zgjuasi t veant, pr her t par n moshn 15 vjeare shkruan nj sonat, mirepo i ati largoht dhunshm nga Venediku pasi q ishte zn keq si mashtrues n biznesin e tij. Pas disa vitesh perseri Stefani kthehet n Venedik, kishte shtetsi venedikase kshtu q i lejohej t levizte kudo npr Itali dhe Europ.
  Mirpo nj ngatrres ia nderpreu hovin ktij princi. Ishte ngatrruar m nj kompani holandeze, t cilt n portin e Tivarit ishin plakiten nga disa kusar, ku iu kishin vjedhur disa gjera nga Japonia, n mesin e ktyre gjsendeve ishte edhe nj shpat e perandorit japonez, kshtu revandikohej n padin q i kishte br mbretnija holandeze republiks s Venedikut, i kerkonin m do kusht ti dorzohen kto vepra arti si dhe fajtort te arrestohshin dhe t denohshin para gjyqit, pra kjo ishte kerkesa holandeze.Nga ky incident ta quajmi diplomatik, q jan zhdukur kto gjsende, flota holandeze e cila ishte ndaaluar afr Budves e t zmruar nga ky akt piraterie, i lshojn disa zbrazje topi mbi anijet e peshkatarve pr rreth portit t Budvs, me ka Stefani pastaj ishte perbetuar se do iu kerkoje dm shperblim holandezve dhe iu kishte krkuar nj shum t madhe t hollash...

  Pas sa e sa tentativave q kishte br mbretnia holandeze q ta kapi dhe denoje Stefan Kastriotin, ky gjithnj ishte n levizje dhe ndrronte identitet shpeshher.

  Pas disa vitsh Stefan Zanojevi ktheht n Mal t Zi dhe nuk i dihet se si ia arrin t pajist ndoshta m ndihmn e vladiks, merr nj emr tjetr; Por tani e tutje do quhej Stefan Kastrioto dhe m vete mbante gjithnj vuln m portretin e Skenderbeut ku figuronte prejardhja e tij nga i madhi Sknderbeg. Sipas tij, Stefani i perkiste brezit t XI-t nga kjo familje z Kastriotve e shquar n tr Europn dhe tani i paisur m kt vertetim Stefani do konsiderohej dhe rrespektohj kudo si kont, dyert iu ishin hapur edhe si filozof e autor i veprave te panumrta por edhe ishte betuar se do ngreje padi kundr ksaj kompanie tregtare Holandeze, si e tham m lart, iu kerkonte disa mija florinta pr damet qe iu kishte shkaktuar flota detare holandeze bashkvendasve te tij n Budv, dhe tani ky me titullin si kont etrashigimtar i nj familjes s njohur, mendonte se do fitoje n kt proces ?

  Mirpo holandezt msojn se kush ishte ky princ apo e hetojn se ishte nj "princ i rrejshm" dhe posa kishte arritur n Hag, gjoja se pr ti marrur t hollat q mendonte se ishte ky dmshperblimi i merituar pr damet qe iu kishte shkaktuar peshkatarve e vndasve t tij n Budv disa vite m par, gjendarmeria holandeze e kapin dhe e mbyllin n burg i cili pa kurrfar shprese q te dali nga kthetrat e tyre, dhe pas shum torturave brenda n nj eli t izoluar, nj nat m thonjt e tij i hap venat e duarve dhe t nesrmn e gjejn t zbrazur nga gjaku i tij, kishte vdekur natn, kshtu perfundon jeta e tij n nj eli t Hags n vitin 1786. Ne realitet, ky sht njri prej disa versioneve q thurren rreth vdekjes s tij misterioze ne Holand.

  Mirpo 'sht edhe m e tmerrshme, holandezt nuk u ndalen m kaq, ashtu edhe t vdekur trupin e tij e lidhn pr kmbsh m litar dhe e terhoqn rrugve t qytetit, si shenj ndshkimi kundr kusarve, pastaj trupi i tij prfundon n nj grop varri t panjohur !
  Pas vdekjes s tij vetm Dukesha Kingston kishte derdhur lott pr t dashurin e tij, mirpo edhe botuesi i tij n Padov, nj njeri i mir e fillon punn e ketij filozofi t ri duke kompletuar veprat e ti filozofike m disa tregime interesante si dialoge rreth Shqiperis, rreth periardhjes s tij si pasardhes i Skenderbeut t Madh.

  Sa mund t ket t verteta rreth origjins s tij ?

  Mgjitha kerkimet rreth ktij princi t vet quajtur "Princi i Shqiperis" deri m sot asnj dshmi nuk del n drit se vrtet i ati i tij Anton Zani ishte m origjin shqiptare, por sipas mbiemrit Zani, m von kjo familje merr mrin Zanovi, pr mendimin tim duht t kt patur lidhje m origjinn shqiptare.

  Pastaj tjetr gj sht nse ky "princ" ishte m t vertet sternipi i motrs s Skenderbeut, ndoshta ishte nga ana e Marics ? Stefan Kastrioto, nj princ i rrejshm i Cernojevive ?

  Duhet pranuar realitetin, kjo familje asnjher Skenderbeun nuk e la vetun, as nuk e tradhtoij, n t gjitha betejat, sa her q ka patur nevoj Skenderbeu gjithmon i kan dalur zot dhe kan luftuar pr krah tij pr Shqiperi !
  Poashtu edhe familja Balsha ku pasardhsit e tyre jetojn edhe sot n Beograd, dhe, para ca vitsh nj gazetari serb ia shtron nj pyetje njrit prej trashigimtarve t fundit t ksaj gjenealogjie t famshme m origjin shqiptare dhe m kt rast gazetari e pyet:

  -A mund t na thuani, 'far gjaku rrjedh sot ne venat tuaja ?
  Pas nj heshtje, strnipi i Balshajve i sht pergjigjur gazetarit;
  - Po, n venat e mia qarkullon gjak i kuq !

  Do na interesonte te hulumtonim edhe n librin pr Shqepanin e Vogl nga Stefan Zanovii nga origjinali se kete vit nje botues nga Mali zi ka nxjerrur kete liber, edhe ketu kemi nj mister; Kush ishte Shqepani i Vogl apo si e quanin malazezt Stjepan Mali, prijsi i rrejshm i cili u paraqit n Mal t Zi n vitin 1766, (n kt vit Stefan Kastrioto apo Zanovii ishte 15 vjear) si dashnori i Katrines II t Rusis me emrin Pjetri i III t i Rusis, ky fillon t qeverisi Malin e zi, kishte vn rregull si dhe pajtim n kt mbretni. Por Katrina II njoftohet m vones dhe dergon nj lajmetar ne Mal t Zi per te njoftuar patriarshinse Pjetri i III-t kishte vdekur dhe se personi me emrin Stepan Mali qe ne realitet ksihte marrur emrin Etieni '=stefan) III t i Malit te zi por ne popull quhej Stepan Mali, pra ky ishte nje mashtrues. Ne vitin 1773 hapet lajmi se nj gek nga More ia kishte pre kokn dhe derguar sulltanit ne Stamboll, por tani disa vite me vone Stefan Kastrioti i dergon nj leter Frederikut II e prusis ku i thot se ai Stefani i Vogl nuk ishte tjeter po vet Stefan Kastrioti, i thote se e ema e tij quhej Franceska Laura Batori dhe vijon; " Jam Stefan Kastrioti i Shqipris, pasardhes i Cernovi Beg nga malet e veriut te Malit te zi, Duke qen se emri i babait tim sht Gjon Antoni knez i Pasto Vechio Kastriot Cernovii i Malit t zi. Emri i babait tim Gjon q n gjuhen iliriane thuhet Zani quhem Zanovi keshtu q e behet emer i pergjithshem tek ne dhe na quajn Zanovi...!

  Ndoshta rrjedh nga dega e Cernojevive, ka mundsi por ka shum mistere rreth ketij Stefano, ishte prin i rrejshm i mbiqujtur Kastrioto apo kishte lidhje vertete me familjen e kastriotve ? ..kjo end e nuk dihet edhepse koheve te fundit kane fillua te interesohen shum mediat ne Mal te zi ...kane botuar librin e fundit te tij me titull Shqepani i Vogl...ku edhe kete personalitet e merr persiper..se, pasi qe ketij i kputet kok pas nje viti ringjallet ne perendim dhe thoshte se ai ishte Shqepani i Vogl....mbi kt peron ka aq shum shnime sa qe sht shum veshtir te dihet nj dit e verteta...

  Stjepan Znovi gjithnj pretendon se vjen nga familja e Cernojeviqve, shpeshhere ne letrat e tij derguar personaliteteve te ndrysme ai prezentohet si pjestar i kesaj familje, mandej Zani deshmon se sht shqip...si dihet "ovi" iu eshte shtuar mbrapa si gjithkund ne ballkan ..
  .sht interesante edhe nj leter e Stefan Castriotto derguar kontit t Hornit, n gjuhn italiane ku i flete per Gustavin III dhe shpreh deshiren ta vizitoje, ne Bibliteken e Stokholmit gjendet kjo letr si dhe nje liber qe i ishte dedikuar Gustavit....

  Ktu mundohemi t pershtatim proces verbalin e perpiluar nga Van Biema m 13 Maj 1786
  disa dit para vdekjes s tij n Hag:

  -Cilin mr e mbani ju sot ?
  -Stjepan Anibal, princ i Shqipris !
  -Kur dhe ku keni lindur ?
  - N Babindon, n Ma t Zi, m 18 shkurt 1751.
  - A jeni baptizua, ku dhe m cilin emr ?
  - N Babindon, m mrin Stjepan Anibal.
  -A keni br komunionin, ku dhe n cilen fe ?
  -N fe Katolike, n vitin 1772 po 1773....
  - Ku e keni marrur edukimin ?
  - N shum vende t ndryshme t Shqiperis s veriut.
  - Si quhen prinderit tuaj ?
  - Babai im quhet Knez(princ) Antoni i Shqipris, nna quhet Franka Markovi.
  - A jan gjall ende prinderit tuaj ?
  - Nuk e di, nuk kam asnj lidhje me ta q nga viti 1774 q kur i ati im mori ann e Malazezve e m emruan patriarsh.
  - A keni vllzr e motra qj lidhin m emrin uaj ?
  - Jo !
  - Ku banonin prinderit tuaj kur ju keni lindur ?
  - N Pastro- Vechio n mes Shqiperis e Malit t Zi.
  - M 'far t drejte mbani ju titullin "princ i Shqipris" ?
  - Nga e drejta lindjes, pretendoj n principaten e Shqipris, e cila iu sht hjekur shtpis sime dhe q gjendet prej
  344 vitesh nn sundimin turk. M aftsit e mia t nj generali ushqenja plain pr t liruar vndin m nj revolt.
  - Mos e keni mbajtur disa here titullin kont ?
  - N oborrin e Berlinit quhesha konti Zanovi Cernovi, nganjeher aty ketu kam marrur emra t pa rendesishm.
  -Pr 'far arsyje e beje kt ?
  - Sepse Venedkasit m'akuzonin se gjoja kam marrur pjes n revolten kundr tyre m emrin e Pjetrit III-t t Rusis...mendoj q s shpeji mundem te japi prova t pafajsis sime.
  - A keni prova pr t vertetuar titujt tuaj, te princit, patriarshit ao te kapitenit t pergjithshm ?
  - T principats s Shqiperis mundem t japi prova sipas nj monitoriumi kmpatriotve t mi, te cilt m njohin si t till, ky dokument gjendet ne duart e dukeshs Kingston, kurse emertimi kapiten e patriarsh beht nga zgjedhja e lir sipas deshires s malazezve.
  - Na jpni nj pershkrim t Shqipris suaj dhe na tregoni se kugjendet !
  - Ajo gjindet n breg t detit n mes detit Egje e Adriatik ndersa nga toka n mes Bosnjes dhe Rumelis.
  - N cilin vend dhe nn sundimin e kujt gjenden pronat e babait tuaj dhe te ardhurat e tij ?
  - N territorin e Pastro Vechio !
  - Pse e qfaqeni me emrin Stefano Zanovi derisa e keni patur emrin Stefan Anibal ?
  -Pr t'iu shpetuar perndjekjeve t Rusve ?
  - Cili ishte roli i babait tuaj kur e keni par pr her t fundit ?
  - Me titullin knez Antoni !
  -Pse jeni aq t pa interesuar pr prinderit tuaj qe ti injoroni se a jan gjall apo t vdekur ?
  - Interesohem ende pr prindrit e mi por pr arsyet qe dhash m siper, ata nuk interesohen fare pr mua.

  " Edukimin e kam marrur n Ital q ne moshn e re, por n Londr duke mesuar historin greke me nj interesim t veant. Pasi q t drejtat e familjes sime ishin gjithemon mbi Mal te Zi dhe Shqipri, kshtu pra q nga mosha e re kam lindur me kto ambicje, kam br planin tim nga udhtimet pr tu kthyer dhe marrur ne dor me shembullin e Skenderbeut kto provinca t pushtuara nga patriarkt grek dhe nga turqit q nga pushtimi i Konstantinopojs nga Mahometi"

  Do na interesonte q te hulumtohej edhe n librin pr Shqepanin e Vogl shkruar po nga Stefan Zanovii nga origjinali sepse, kto vite nj botues nga Mali zi ka nxjerrur kt libr, edhe ktu kemi nj mister;

  Kush ishte Shqepani i Vogl ? perndryshe kshtu e quanin malazezt "Stjepan Mali", prijsi i rrejshm i cili u paraqit n Mal t Zi n vitin 1766, * njihet si dashnori i Katrines II t Rusis me emrin Pjetri i III t i Rusis, dhe n kt periudh Stjepani i Vogl fillon t qeverisi Malin e Zi i cili kishte vn rregull si dhe pajtim n kt mbretni.

  Por Katrina II njoftohet m vones pr kt (prijs te rrejshm) dhe dergon nj lajmtar n Mal t Zi pr t njoftuar patriarshin se, Pjetri i III-t i Malit t Zi kishte vdekur dhe se, personi me emrin "Stepan Mali" i cili n realitet ksihte marrur emrin Stefani III-t i Malit te Zi por n popull quhej Stepan Mali. N vitin 1773 hapet lajmi se nj gek nga Moreja ia kishte prer kokn dhe derguar sulltanit n Stamboll, por disa vite m von Stefan Kastrioti pra avanturieri q endej npr Europ i dergon nj letr Frederikut II te Prusis ku i thot se, ai Stefani i vogl" nuk ishte tjetr por ai vet, princi Stefan Kastrioti, kshtu i kishte thn Frederikut II dhe se e ma e tij quhej Franceska Laura Batori dhe vijon m tej;

  "Jam Stefan Kastrioti i Shqipris, pasardhes i Cernovi Begut nga malet e veriut te Malit te Zi, dhe duke qense emri i babait tim sht Gjon Antoni, knez i Pasto Vekios, Kastriot Cernovii i Malit t zi, pra emri i babait tim Gjon q n gjuhen iliriane thuht Zani*, por q tani quhmi Zanovi, kshtu q bht emr i pergjithshm tek ne dhe sot na quajn Zinovi...!

  1*(n kto vit Stefan Kastrioto apo Zanovii ishte 15 vjear)
  2*emri i babait tim Gjon q n gjuhen iliriane thuht Zani, por tani quhm Zanovi,
  sht pr tu habitur nganjher tek ky personazh...e pa besueshme se, nga i kishte nxjerrur te gjitha kto te dhna ?
  Burimi: Le "princ d' Albanie" Un aventurier au Sicle des Lumires, autor Roland Mortier,
  Paris, viti i botimit 2000
  ================================================== =====
  Ktu mund te gjeni edhe Albumin me disa kopje nga ky liber;
  ALBUMI Picasa: https://picasaweb.google.com/1150926...eat=directlink
  Bibloigrafia nga Stefan Kastriotto mund te konsultohet edhe ne google livres.com:

  Bibliographie biographique universelle: N-Z (27391-45666) - Page 1619
  books.google.frEdouard-Marie Oettinger - 1854 - Afficher la publication en entier
  Histoire de Scandcrbeg, roi d'Albanie. Par. 1709. 12. (P.) Le grand Castriotto, roi d'Albanie. Frf. 1779. 8. Geschichte Castriotto des Grossen, genannt Scander-
  Bec, Knig von Albanien und Grossherzog von Epirus, s. I. (Brandenb.) 1780. ...
  Ajouter Ma bibliothque Dans Ma bibliothque :
  Le canon de Scanderbeg au coeur du coutumier albanais - Page 300
  books.google.frXhyher Cani - 2008 - 300 pages - Aperu
  ZANNOWICH S., Abrg de l'histoire de la vie et des actions de Scanderbeg, roi d
  'Albanie et duc d'Epire, A Wever, Berlin, 1777. ZANNOWICH S., Le grand Castriotto d' Albanie, Histoire, Paris, 1779. ZHEJi P., Shqipja dhe Sanskritishtja, ...
  Ajouter Ma bibliothque Dans Ma bibliothque :
  La France littraire ou dictionnaire bibliographique des savants, ... - Page 563
  books.google.frJoseph-Marie Qurard - 1839 - Afficher la publication en entier

  Grand (le) Castriotto d'Albanie, histoire. Franqfort, J.-.. Kesler (Paris), 177g, in-8 de 1 1a pages. M. Weiss, dans la Biographie universelle, dit que cet ouvrage est ddi l'empereur Joseph Il, par une Eptre trs-remarquable; ...

  Le grand Castriotto, prince d'Albanie, capitaine gnral des Montngrins, et onzime descendant de Scanderberg, n'tait autre que Stipan Annibal Zannpwich, particulier de la Srnissime Rpublique de Venise, fils d'un cordonnier ..
  books.google.fr1861 - 458 pages -
  OEuvres cboisies du prince Castriotto d'Albanie, contenant le portrait du prince hrditaire de Prusse, et un fragment ... La France mourante et la chemise sanglante de Henri le Grand. Ch. Nodier : Questions de littrature lgale. ...
  uvres choisies du prince Castriotto d'Albanie, contenant le portrait du prince hrditaire de Prusse, et un fragment d'un ... La France mourante et la chemise sanglante de Henri le Grand. Ch. Nodier : Questions de littrature lgale. ...
  books.google.frFernand Drujon - 1888 - Extraits
  UVRES CHOISIESDU PRINCE CASTRIOTTO D'ALBANIE, contenant le portrait caractristique du prince hrditaire de Prusse, ... le grand-duc de Russie ; le comte de Slonim, c'est le comte Oginski ; Warta, c'est le prtendu prince d' Albanie.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 16-05-2013 m 08:18
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 11. #430
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Gjergj Kastriot Sknderbeu

  Pas te gjitha analizave, MENDOJ POR JO I SIGURT ENDE se, ky portret duhej te ishte i Frederik Guillome II-t t Prusis ?
  te cilin Stepan Kastrioti e kishte mik te ngushte dhe e krahasonte me Skenderbeun e Madh !

  ŒUVRES CHOISIES DU PRINCE
  CASTRIOTTO D-ALEANIE
  http://books.google.fr/books?pg=PA42...page&q&f=false
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 16-05-2013 m 23:00
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 12. #431
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime

  Pr: Gjergj Kastriot Sknderbeu  Nder tjera, Skenderbeu fliste 7 gjuhe...
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 13. #432
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Pr: Gjergj Kastriot Sknderbeu

  Mala: Sknderbeu e ngriti vlern e shqiptarve

  N 547 vjetorin e vdekjes s Gjergj Kastriotit Sknderbeut, vepra dhe rezistenca e tij cilsohet e lart, madje periudha kur kishte jetuar meriton t quhet epoka e tij, thot historiani Muhamet Mala.
  “Edhe flamuri kombtar i shqiptarve cilsohet si simbol i identitetit i cili buron pikrisht nga ky hero. Por, Sknderbeu nuk cilsohet vetm si lufttar, ai njihet edhe si themelues i shtetit mesjetar shqiptar”, thot ai pr KosovaPress.

  E, nse ndonj personalitet e meriton epitetin e kryetrimit nga historia kombtare e shqiptarve, sipas Mals ky pa dyshim sht Sknderbeu.

  “Sknderbeu e ngriti vlern e shqiptarve. Ai duhet t vlersohet nga aspekti shtet-formues, nga aspekti i marrdhnieve q i krijoi edhe q i ruajti me Evropn si pjes e pandashme e identiteti ton kulturor. Prandaj, kur kujtohet vepra e Sknderbeut, nuk mund t kujtohet vetm si vepr e nj rezistence t thjesht ose e luftrave, por si nj bazament i identitetit mesjetar, shtet-formues shqiptar, q vazhdon n periudha t ndryshme me vakume, pr shkak t periudhs s gjat t sundimit osman. Sido q t jet, zhvillimet e mvonshme kulturore e politike jan t lidhura me emrin e tij”, pohoi Mala.

  Ai tha se edhe sot, luftrat dhe epoka e tij vazhdojn t jen nj lloj ushqimi shpirtror.

  “Ishte rastsi ajo q Perandoria Osmane i takonte besimit islam, ndrsa shqiptart ishin t krishter. Ishte nj luft q pati nj qllim tjetr. Qllimi ishte mbrojtja e principats, e atij shteti q Sknderbeu e krijoi. Elementi fetar sht element shoqrues i cili nuk bn assesi t vendoset n rend t par. Sknderbeu zhvilloi luftra edhe kundr venedikasve, duke u nisur nga fakti q ata bnin tregti me Perandorin Osmane dhe i bnin rezistencn e Sknderbeut”, u shpreh Mala.

  Sipas tij, luftrat e Sknderbeut ishin pjes e nj koalicioni t gjer anti-osman pr faktin se Shqipria gjendej n udhkryqin e rrugve.

  “Shqipria ishte nj ur kaluese, nj trampolin drejt pushtimit t Italis, por edhe pjesve tjera t Evrops. N kt kuptim, Sknderbeu, duke e mbrojtur Shqiprin, e mbrojti edhe civilizimin italian, edhe kulturn italiane, por edhe kulturn evropiane - humanizmin dhe renesancn. Prandaj, lufta e Sknderbeut nuk sht luft vetm pr Shqiprin”, tha ai.

  KP
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 14. #433
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  57
  Postime
  1,805
  Faleminderit
  483
  46 falenderime n 33 postime

  Pr: Gjergj Kastriot Sknderbeu

  Viti 2018 per ne shqiptaret eshte Viti i Gjergj Kastrioti- Skenderbeut.
  550 Vjetori i ndarjes nga jeta.

  ***

  https://youtu.be/rdNCCKUsphU
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

Faqja 22 prej 22 FillimFillim ... 12202122

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 30-11-2009, 04:18
 2. Historia kombtare
  Nga llokumi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-02-2003, 19:51
 3. Major Gjergj Vata
  Nga Albo n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-12-2002, 19:31
 4. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
  Nga Kallmeti n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-08-2002, 14:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •