Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 40
 1. #21
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Kerkoj kenge te vjetra popullore...

  Kerkoj kenge te vjetra popullore te te gjithe krahinave te shqiperise! Jeni te lutur te mundesoni kete kerkese dhe te postoni ketu tekste kengesh.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 2. #22
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  36
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Mina,
  Arkiva e forumit shqiptar ka ca tekste te kengeve popullore
  Ja disa kushtuar kurbetit

  http://www.forumishqiptar.com/archiv...p/t-21451.html

  Poashtu ne web faqen me poshte gjen disa kenge tjera:

  http://www.tirana-online.de/muzika.html

  Po tu deshen ende, na thuaj. Ketu jemi.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 3. #23
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Faleminderit! Me duhen kenge thuajse te humbura, qe nuk jane ezauruar.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Harudi
  Antarsuar
  08-09-2004
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Prshndetje!

  ELNI JU MOJ LULE

  Regjistruar nga Tefta Tashko-Koo n vitin 1937.

  I
  elni ju moj lule elni
  elni,hapni ca burbuqe
  Ca jeshile,ca t kuqe
  Ah!dynjan'(o) 'e zbukuroni

  II

  Vall Pashk,Bajram,a 'sht sot
  Tr bota po kndojn
  Un'a i mjeri po qaj me lot
  Se s'i plqej,(oh) zotris' s'ate
  (Aman jeta m t'u ngjat)

  III

  Dy,tri hallka mi ke shtir!
  Vall' si do bnet halli
  T donje donj m t mir
  Se mua s'm hante malli...

  Marr nga:
  KNGA LIRIKE QYTETARE SHQIPTARE N VITET 1930
  Autor-ENO KOO
  Botimet TOENA

  XHAMADANIN ME SHIRITA

  Xhamadanin moj me shirita moj,
  si s'ma veshe moj kurr' nji her.

  Sa i bukur moj ty t'raft pika,moj,
  s'ma ke rujtun - o pr pranver.

  Si me sy njashtu me vetulla
  shoqi shojt na i kemi gja.

  Kur mendoj se na u mbush vjeta,moj,
  plasa i mjeri moj tue kja.


  A DEL PR MU PRANVERA

  A del pr mu pranvera
  a zbardh pr mu kjo dit,
  a gzon kjo zemr mjera
  a po rrin kot tuj prit.

  E lypa kot te shtpia
  se lash krkend pa pvet,
  m'ka lodh m'ka kput vetmia
  por nana ku do t'jat

  O vjesht,vjesht e shmtueme
  si m'thave n'dit ma t'mir
  Q m'fike at drit t'bekueme
  dhe mi more syt e mi.

  Nji kunor dikush e vuni
  sa m'fali e m'dha qndres,
  sa zemrn n'vend ma pruni
  kur m'tha gjithkush do t'vdes.

  KUR HANA DEL

  Kur hana del mbi dhe ndrion,
  dy zemra na i bashkon.
  O shpirt o drit sa fort t du
  me gjith se m'ke harru

  Ate q deshta un ma shum,
  iku m la n gjum.
  O shpirt o drit sa fort t du,
  me gjith se m'ke harru.

  Zemra ime kjan,kjan e vajton
  pr at q dashuron.
  I mjeri un sa fort t du,
  me gjith se s'je me mu.

  MA SY M'SHIKON

  Me sy m'shikon me goj s'm flet - e
  pse zemrn time ma plcet - e.

  Hajde ta valona,ta valona
  me vajza t'bukura jetn ta kalona.

  Rrugs mbretnore kur kalove
  i ktheve syt e s'm shikove.

  Hajde ta valona,ta valona,
  me vajza t'bukura jetn ta kalona.

  KAM DYZET VJET

  Kam dyzet vjet,kam dyzet vjet
  e rri n burg.
  As njeri nuk vjen me m'pamun
  as njeri prej prind've t'mi.

  As nan as bab,as nan as bab
  as motr vlla.
  Prve se e dasht'nja ime,
  q m vjen ngaj'her me m'pa.

  Ajo m thot,ajo m thot
  -Ma jep shamin!
  Un shamin ty po ta napi
  t ma lajsh me lot' e tu.

  KAPITEN I RI

  -Kapiten i ri - e
  m'difto se ka po vjen?
  Ti q ke qen n'ushtri - e
  a ke pa burrin tem?

  .Burrin tand un e kam pa,
  bashk me te kam luftu.
  Burri yt ka ndrru jet' - e
  e ti ke m'marr mu.

  -Kapiten i ri - e
  porsi bora n mal.
  Un nuk ndrroj dashni - e
  as pr nji gjeneral.

  -O moj ti vejush -e
  por si molla n gem.
  T puthi n'faqe e n'gush - e
  se burri yt un jam.

  MOS MA PI RAKIN

  Mos ma pi rakin konjak,
  se ma plase moj zemrn n'bark.
  T du t du,t du t rrijsh
  me mu,me mu.

  Mos ma pi rakin mastik,
  paske mendjen po don me m'fik
  T du,t du,t du t rrijsh
  memu,memu.

  Kush t tha se un s't du
  dogje veten e m'fike mu.
  T du,t du,t du t rrijsh
  me mu,memu.

  VEMI O VEMI

  Vemi o vemi!N mes t pyllit t thell,
  ku nuk hyn dielli dhe bota nuk na sheh.
  Atje t shkojm jetn,
  me kang dhe puthje t nxehta.
  Se jan t meta,
  t gjitha prmbi dhe.

  Vemi o vemi!N mes t pyllit t thell
  ku nuk hyn dielli dhe bota nuk na sheh.
  Atje ku zogjt mshefin,
  folen dhe dashurin.
  Atje shtpin,
  ta ngrehim edhe ne.

  Njem,o njem!Njem sa fort guxova,
  t dashurova por si nji mituri.
  Dhe vet nuk desha
  por zemra s'u urdhroka.
  Kur dashuroka
  s'din nam as dituri.

  FLOKT E GOCS

  Flokt e gocs kunor,kunor,
  O,si s'ja preka nji her me dor.

  Jam jabanxhi jam vetm o,
  I mjeri si ta oj jetn o.

  Jam jabanxhi jam pa njeri,
  Si t'shkojka jeta pa dashuri*

  *)Verzioni tjetr:Su oka jeta pa dashuri.

  Marr nga:
  MARGARITART E KNGS POPULLORE
  Autor-Gjergj Kainari
  Kosov

  MOJ E MIRO SYT E ZI

  A moj e mejro me syet e zi
  Do ta vras moj couco enin ty
  Not'e dito lef n ato avllej
  Nuk m lej-o mou t vij-o ke ty
  Mo ma vra bre gjal at enin e zi
  Hajde mroma ke oun n shtpej
  Kum lidh enin gjal bre me shnxhejr
  Sofra vou darka t pret tey
  Ka shkou nona gjal bre n misej
  Baba n pazar mixha n mullej
  Porta el bre gjal dera pa dry
  Kreveti shtruj-o afafi prmy
  yj'e zezo nana i thot bre bi!
  Si t rreni bi aj gjali ri!
  T ka erdh-o bi moj n shtpej!
  Hesht bre none tej o mo m'shaj mou
  Se s'koum dert moj nono t'i ysh thu
  Se njizet vjet-o non i kum-o maru
  Me je pa moj non at gjalo t ri
  T shashtejset non menja n kry
  I le coullt-o n plesej!

  Marr nga:
  KNG T MOME KROVARE
  Autor-Dr.Qemal Murati
  Maqedoni
  Ndryshuar pr her t fundit nga Harudi : 04-04-2005 m 12:28
  Pijetoret jan vendet ku menduria shitet me shishe! (Uendell Filips)

  Lista e injorimit: Llapi

 5. #25
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Arrow Kenge e vjeter popullore-qytetare!

  Ne nje mal ku fryn veriu


  Ne nje mal ku fryn veriu,
  se kendon o mor bylbyli,
  as per gj s'ta kam ziline,
  vec per faqet qe ke ti
  as per gj s'ta kam ziline,
  vec per faqet qe ke ti

  Faqet qe kam te vene
  trendafil more me er,
  e kam te kuq te vene
  trendafil me er

  Ne nje mal ku fryn veriu,
  se kendon o mor bylbyli,
  as per gj s'ta kam ziline,
  vec per gushen qe ke ti
  as per gj s'ta kam ziline,
  vec per gushen qe ke ti

  Gushen qe kam te vene,
  trendafil more me ere,
  e kam gjerdan te vene,
  trendafil me ere

  Ne nje mal ku fryn veriu,
  se kendon o mor bylbyli,
  as per gj s'ta kam ziline,
  vec per belin qe ke ti
  as per gj s'ta kam ziline,
  vec per belin qe ke ti

  Belin qe kam te vene
  trendafil more me ere,
  e kam kollan te vene,
  trendafil me ere.

  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 6. #26
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  114 falenderime n 103 postime

  Kng t vjetra popullore - Korare

  C'jane keto fjale qe dalin nga fshati

  C'jane keto fjale moj xhania,
  Qe dalin nga fshati,
  Te verteta s'jane moj xhania,
  Dalin moj nga inati.

  Jane mbledhur fshati moj xhania,
  Te moj te bejne varre,
  Pleqte po punojne moj xhania,
  Beqaret po qajne.

  Ne qivur* te shtrine moj xhania,
  Dukeshe porsi nuse,
  Sa hije te kishin moj xhania,
  Te shkretat cullufe.

  Mu ne bahcet tende moj xhania,
  Rrinte moj kajmekami**,
  Shume e bukur s'ishe moj xhania,
  Por te doli nami.

  ---
  * - akrivol
  ** - (turqisht) atashe ushtarak  Marie moj syzeze

  Marie moj syzeze,
  Aman moj sa te dua,
  Ti qenke e pabese,
  Haret s'paske me mue.

  O lem moj se te dua,
  O lem moj se te dua,
  O lem moj se te dua,
  Moj do te marr per grua.

  Shtepine do ta shes,
  Per t'ngrene e per te pire,
  T'hidhemi ne nje shesh,
  Te pime nje gote birre.

  Dhe syri jot i zi,
  Per gushen e zoterise sate,
  Pa hidhu i here ketej,
  T'i puthi gushe e faqe.

  O pini ju moj zonja,
  Per turp te mos e kini,
  Me birra thoni viva,
  Per dashurine qe kemi.  Ke dyqani Tasit - e...

  Ke dyqani Tasit - e - Tasit - e,
  Karshi Mitropolise - Mitropolise,
  Dalin cupat prej skolise,
  Nga sevdaja bukurise...

  O moj ti belholle - belholle,
  Cdo mengjes kur shkon ne shkolle, shkon ne shkolle,
  Floket po m'i thurr gershet,
  Po me goje mua s'me flet...

  O moj ti e bukur - o, e bukur - o
  Me syrin e shkruar - o, e shkruar - o,
  Shume m'i paske ngjare mamase,
  Zemren time pse ma plas...

  Beme zonje dhenderr - o, dhenderr - o,
  Se jam djale i embel - o, i embel - o,
  Nuk pi veren as rakine,
  Me nje krah e mbaj shtepine...

  O moj ti qe rri ne porta - rri ne porta
  Mos degjo se c'te thone bota - c'te thone bota,
  Se bota na kane haset,
  M'plasi zemra qe s'me flet...

  Me ben zemra rrak - e tak, rrak - e tak,
  S'di se cfare xhevap t'i jap - xhevap t'i jap,
  Ty Allahu moj te vrafte,
  Qe s'me len mua rehate.  Te pashe moj te burimi

  Te pashe moj te burimi,
  Kur po laje
  Shamicken time dhe me lot
  Ma qaje

  Refreni:
  Moj Marika ime,
  Rritur me hidherime,
  Ketu jemi te dy
  Le te dashurohemi.

  Te thashe moj qe me pare
  Se une te dua,

  Dhe falmi ti ato
  Syckat e tua,

  Refreni:
  Moj Marika ime,
  Rritur me hidherime,
  Ketu jemi te dy,
  Le te dashurohemi.  Kenga e ures

  Na ishin tre vellezer,
  Pa na benin edhe nje ure,
  Kishin tre vjet qe punonin,
  Kete ure s'e qendronin.

  Vjen e ema dhe u thote
  Puna mbare o djemte e mi
  Miresevjen moj mema jone.
  Kemi tre vjet qe punojme.

  Kemi tre vjet qe punojme
  Kete ure s'e qendrojme
  Kemi tre vjet qe punojme.
  Dot ne kembe s'e qendrojme.

  A e dini se c'te beni
  Beni kurban grate e tua,
  Beni kurban grate e tua,
  A beni kurban grate e tua.

  Te tre vellezrit lidh ne nje bese,
  Por ata me te medhenjte,
  U rrefyen grave te tyre,
  Ua rrefyen grave te tyre,

  Cou e madhja te shpiesh buken,
  Kam kemisherat ne lume,
  Cou e dyta te shpiesh buken,
  Kam yrekt ne furre.

  Cou e vogla te shpiesh buken,
  Kam kostaqin ne gjume,
  Cou ti se ta mbaj une.
  Cou ti se ta tund une.

  PUna e mbare kuneterit e mi,
  Mieresevjen kunata jone,
  Kemi tre vjet qe punojme,
  Kete ure s'e qendrojme.

  Sic me dridhen leshrat mua,
  Ashtu u dridhte edhe kjo ure,
  Sic me bien leshrat mua,
  Ashtu rente dhe kjo ure.

  Mori ure e zeza ure,
  Me gelqere dhe me gure,
  Vene turq edhe kaure,
  Te shendoshe e te semure,

  Te m'i leni dy penxhere,
  Qe te me vije i ziu djale,
  Te me vije i ziu djale,
  Qe e kam bere ne mot'n e pare.

  Kostaq o bir i memes,
  Biri memes qe s'ka tjeter,
  Kostaq o bir i vetem,
  Mjer mamaja qe s'ka tjeter.

  ----
  Kenge e kenduar ne Leskovik. Ne kuptim dhe ne ngjarje i pershtatet kenges se kalase se Shkodres, por nuk ka vjetersine e saj, sepse ne nje nga strofat e saj thote vine turq edhe kaure.
  Dy rreshtat e fundit te cdo strofe kendohen dy here sipas melodise se kenges.

 7. #27
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Lightbulb Kenge e vjeter popullore!

  Mori vjollc

  Mori vjollce qe el ne saksi,
  Mori vjollce qe el ne saksi
  Lule e pare o per djemte e ri
  Lule e pare o per djemte e ri

  Ooo, oh moj ledhatare
  lule e pare o per djemte beqar

  Te keputa e te morra ere,
  te keputa e te mora ere,
  lule e pare o qe el n'pranvere
  lule e pare o qe el n'pranvere

  Ooo, oh moj ledhatare
  lule e pare o per djemte beqar


  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 8. #28
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime n 133 postime
  kosovarce a tetovarce?...ah, ska dert...hajt se afrohet koha e dasmave tash....nese ka nje rubrik te pershtatshme, hudhnja atje....tung


  nje potpuri...


  oj lulije me ni pik
  se ti naten ma ban dit
  syt e zi moj faqe t'kuqe
  ma e bukura je per nuse
  sa t'jem gjall moj ne ket jet
  nuk te ndroj moj kur per jet

  oj lulije me shami me shami
  mos e msheh at bukuri bukuri
  hiqe pak moj at shami
  sa ta shoh moj bukurin
  sa ta shoh moj bukurin
  do ta fali moj dashnin

  vajzat hedhin vallen
  vallen me shum defe
  po martojm ne vllaun ton
  sot po bojna qejfe

  lum kush e hek vallen
  me mindil ne dore
  eshte kjo motr'e madhe
  vallja rredh kurore

  po i cojna gotat
  gotat nji mbas nji
  na u trashegoft
  aman cifti i ri

  luje vallen me mindil
  kur te shoh ma hek merzin
  ma e bukra je nder shoqe
  moj e bukra sy kaltroshe

  prej at dit qe te kam par
  pervec teje tjeter smar
  tregoj ciko prindve tu
  se me mu don me u martu

  luje vallen luje
  shpirtin me ma gzue
  msitit do ti coj moj cik
  ty per me t'kerkue
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  albanish by nature

 9. #29
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Fragment nga nje kenge Gjirokastrite, viti 1959, NE KRUA TE QESORATIT.

  Ne krua te Qesoratit
  daline cupat e fshatit
  me cullufe si te atit,
  fryn era ia heth surratit.

  Kete kengen ma ka mesuar Humdingeri (lol) E MIR' BOLL - Rubik, Mirdite 1971

  - E mir' boll-o, del ku blini,
  t'qenka shqy' kmisha tu xhini,
  t'paska dal' cica pahiri,
  bash si guri xhevahiri.
  As ja fal, bre, kti' jetimi!
  - Jetimzeza shka po lyp!
  - Nji cop' buk' e 'i kokerr krype,
  vjamt'[*] nen gush' e njanen cice.
  - Tutem, djal', se t'jet ne fyt.
  - Ne ma baft' zoti kismet,
  cica jote n'fyt me m'mete,
  n'prenin tan o me nru jete!
  N'prenin tan o me jet' nrue,
  me sy t'zes o me lotue,
  me goj' t'vogel me m'vajtue,
  n'kofsha dek', s'e la pa u cue!

  [*] Dhjamet.

  Keto dy te tjerat jane kenge nga Elbasani, tek lagjja e Kalase, viti 1947. E para, DY TE BUKURAT ME NJI DERE, eshte kenge qe e kendonin kur shtepia kishte nje lehone. Tamam me theks Elbasanas, pervec se ne kete rast perdorin dialekt jugor kur thone "ua" ne vend te "u," sic thone Elbasanllinjte zakonisht. E dyta, QOSHK O QOSHK O I MJERI QOSHK!, eshte nje nder kenget erotike me te vjetra dhe me te kenduara ne qytet. Erotike, thone, po une s'e shoh erotizmin. Perndryshe 3/4 e kengeve te dashurise nga folklori Shqiptar jane erotike. "Hak e pek" dmth shperblim.

  1.
  O zot, me ban rras' ne krua,
  t'laj' e bukura mi mua!
  Te dy t'bukrat me nji shpi
  nuk dojn' as drit' as wiri;
  dy te bukrat me nji dere,
  dimenin e bajin vere.
  O zot, me ban zok pellumi,
  t'i bi t'bukres mu ke gjuni!
  O zot, me ban nji skifter,
  t'shof te bukren ke te bjere!
  O zot, me ban nji shamnan,
  te shof t'bukren ke ka rane!

  2.
  - Qoshk, o qoshk, o i mjeri qoshk,
  zansh te bukuren reposh, -
  duje lalen-e![*]
  Zansh te bukuren reposh,
  i thefsh kam' e i thefsh gjuj,
  i thefsh kam' e i thefsh gjuj,
  hyqymxhi t'u bafsha une;
  hyqymxhi t'u bafsha une;
  hak e pek nuk te du,
  kam' e gju me ta shiru; [**]
  kamn e gju ne ta shirofsha,
  hak e pek mos ta kerkofsha.
  Dalnadal' n'ato shkalle,
  kur me hypen si dai,
  kur me hypen si dai,
  si karafil ne saksi.
  Nreu, moj goce, n'at saba,
  karafil me shtat' cata; [***]
  nreu, moj goce, heret vete,
  karafili plot me vese.

  [*] Refren pas c'do dy vargjesh.
  [**] Sheruar.
  [***] Dege.

  Versioni i dyte i kenges, qe ka gjasa 5 rreshtat e fundit mund t'i kete nga ndo nje kenge tjeter, por keshtu e kane ruajtur --

  - Qoshk, o qoshk, o i mjeri qoshk,
  zanc te bukuren reposh,
  i thefsh kame ene gju!
  - Me thy kame ene gju,
  hyqym do te bahem une.
  - Te m'sherosh kamen e gjune,
  car te dush te te jap une.
  - Ta sheroj kamen e gjune,
  hak e pek un' nuk te du.
  Ren' me ren', hyp pr' ato shkalle,
  me hypen posi dai,
  qi te myti zeheri.
  - Car' do t'jap, t'dali zeheri?
  - Lang limoni, caj sheqeri.

  Do ju tregoj ndo nje dite tjeter historine e Minese se eshte shume romantike.
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 02-09-2005 m 20:18
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-02-2005
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Zana e malit
  A kane uje ato burime  Nem cik uje me buze te buceles
  Ti moj vajza e Tepelenes,
  Ti moj vajza e Tepelens
  oooo, aman, aman, aman eee, o per belin e
  per koken tende, aman aman, eee  Kenge popullore nga Shqiperia
  zana e malit nje korigjim te vogel

  Nem njer uje o me doren tende
  ti moj vajza Permetare
  ti moj vajza Permetare
  oooo,aman aman eee,o per belin e
  per koken tende,aman aman e

  Dhe vazhdon

  Shihemi o me goje sflasim
  si durojme,si spelcasim
  si durojme,si spelcasim
  oooo.aman aman eee,o per belin e
  per koken tende,aman aman e

  Kenge shume te bukura
  Mendimet jane si grate:me mire te ushqesh 10 se sa te veshesh 1

 11. #31
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  Bien tupanat

  ǒjan kta gure tbardh e tzi?
  Dikush krushqit na i ka ngri
  na i ka ngri e i ka ba gur
  Krushqit tono ne flamur
  NDardani bjen nji tupan
  krushqit vin me kapu tbardhe
  - Cili a krushku i par qe prin?
  - O asht flamuri kuq e zi
  - Cili a krushku i dyt ne rradhe?
  - Skenderbeu me shpaten zjarr
  krushku i tret o asht Naimi
  Mic Sokoli thrret kushtrimin
  Nje mij vjet ecen kta krushq
  - Si e ka emrin kjo nuse?
  - Liri emrin asaj ia thone
  lind e rrit ne gjakun tone
  Nusja jon kurr nuk vritet
  ndo pik gjaku ajo rritet
  ku e derdh shqiptari gjakun
  nalt liria ngre bajrakun

  Kam Tropoje
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 12. #32
  ♪ @)-/-- ♪ Maska e Krovare1
  Antarsuar
  20-07-2005
  Vendndodhja
  ...aty afr...
  Postime
  222
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Dy lule te bardha!

  Dy lule te bardha moj dalin nga xheneti
  ta marr moj nene, ta marr mos e marr
  merre bije nenes o djalit mos ju ndaj

  Si s'te erdhi keq moj bije kur u bene nuse
  ta marr moj nene, ta marr mos e marr
  merre bije nenes o djalit mos ju ndaj


  Isha shume e vogel kur e kam degjuar per here te pare kete kende, e kendonin ca xhaxhallare te mi ne nje dasem familjare. I degjoja me vemendje dhe syhapur, mund te them qe eshte kenga qe me ka bere ta dua muziken dhe ta cmoj vleren e saj. Eshte nje kenge qe kendohet kudo dhe s'vdes kurre.

  Happiness is: ME & YOU ;)


 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-06-2003
  Vendndodhja
  Po ku ta di une. Diku ne bote nese nuk gaboj.
  Mosha
  39
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Zana e malit
  MAGDALENA

  Se floket e verdha,
  dhe syte e zi moj Magdalena,
  Se floket e verdha,
  dhe syte e zi moj Magdalena

  S'ti haroj moj, dot per jete,
  Magdalene moj Magdalena
  Ia do t'marr e ja do t'vdes
  Magdalene moj Magdalena

  Se ne ballkon,
  lulet kane el moj Magdalena,
  Se ne ballkon,
  lulet kane el moj Magdalena,

  Kepute nji dhe falma mu,
  Magdalene moj Magdalena,
  te kam dasht dhe prap te du,
  magdalene moj Magdalena

  Se rruges sate,
  nuk kaloj dot moj Magdalena,
  Se rruges sate,
  nuk kaloj dot moj Magdalena,

  Shikoj ballkonin dhe qaj me lot,
  Magdalene moj Magdalena,
  Se pa ty nuk jetoj dot,
  Magdalene moj Magdalena.


  Kenduar nga: Ramadan Krasniqi- Kosov
  Moj Zane, kjo kenge eshte kenge popullore nga shqiperia e mesme, keshtuqe nuk mund te jete kenge nga kosova, dhe ky ramadan krasnii njifet per "vjedhje dhe kopime" kengesh... (kam degjuar qe ky krasnii kopjon shume kenge dhe ben sikur i ka kompozuar dhe shkruar vete)!
  Une e njof kete kenge qe kur kam qene 6 vje, dhe atehere ky fare krasnii nuk ka kenduar akoma...
  Kjo me duket nje fenomen shume negativ, sepse kam vene re, qe shume kosovar vjedhin kenge nga shqiperia dhe i "kosovarizojne" ato dhe pastaj te gjithe mendojne se psh. kenga madgalena eshte kenge kosovare... Kosova ka kenget e veta dhe nuk duhet te kete nevoje te vjedhi kenget tona!!!
  "HASTA LA VITORIA SIEMPRE!" (ERNESTO CHE GUEVARA)
  SOLIDARITETI ESHTE FORCA E NJEREZIMIT.

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-06-2003
  Vendndodhja
  HEE? OOOOOOPS!
  Mosha
  36
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Zana e malit
  Nje dite

  Per nje dite
  kur del goca ne pazar, aman, aman,
  per me ble o lal shami o per beqar

  Kush te tha moj se s'te du,
  kush te tha moj se s'te du,
  dikush don me na ngaterru

  Per nji dite
  kur del goca ne ardak aman, aman,
  sec i hodha nje trendafil o per marak

  Kush te tha moj se s'te du,
  kush te tha moj se s'te du,
  dikush don me na ngaterru

  Per nje dite
  o kur mbush goca uje ne pus aman, aman,
  sa bukur i ri o lal fustani i kuq

  kenduar nga: Nazmije Hoxha- Kosove

  ZeM
  Moj Zana, kjo kenge nuk mund ta kete kenduar Nazmie Hoxha nga Kosova, sepse kjo eshte kenge Tironse!
  Ndoshta e ke gabim, ose aj fenomen, te cilin militanti e ka pershkruar, eshte me te vertete shume i perhapur ne Kosove!
  DERI SA TE EGSISTOJNE SHTETET NACIONALE, DERI SA BOTA TE REZIKOHEJ NGA FUNDAMENTALIZMI ISLAMIK, DERI SA TE EGSISTOJ SUPERFUQIA AMERIKANE DHE DERI SA SECILI SHTET DO TE SHPENZOJE ME SHUME PARA PER USHTRINE SE SA PER INSTITUCIONET SOCIALE PAQJA BOTERORE KURRE NUK DO TE ARRIHET.

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-06-2003
  Vendndodhja
  Po ku ta di une. Diku ne bote nese nuk gaboj.
  Mosha
  39
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Zana e malit
  anja, jo, s'e kisha per Nexhmije Hoxhen, por per Nazmijen, nje kengetare nga Kosova!...
  Perndryshe, kjo kengetare e ka kenduar edhe kengen "Moj Zogo"!

  MOJ ZOGO

  Moj zogo
  moj zogo jelek me vija,
  moj zogo,
  moj zogo jelek me vija

  A i ke ba,
  a i ke ba corap't e mija
  a i ke ba,
  a i ke ba corap't e mija

  I kam ba,
  i kam ba e i kam qendise,
  lule m'lule i kam ujdise  Moj zogo
  moj zogo jelek me vija,
  moj zogo,
  moj zogo jelek me vija

  A i ke pa,
  a i ke pa shoqet e mia
  a i ke pa,
  a i ke pa shoqet e mia

  I kam pa,
  i kam pa o nen nje hije,
  tuj u ba gati per nusnije.

  Plasi vallja,
  plasi vallja hore, hore,
  nusja jone si lule bore

  Kenduar nga Nazmie Hoxha-Kosove


  ROKA MANDOLINEN

  Rroka mandolinen
  dola ne cardak,
  o moj cuca e vogel
  c'mu ke be marak

  Vaj, vaj, vaj
  gishtat me kajmak,
  o moj cuca e vogel
  c'mu ke be marak

  Rroka mandolinen
  dola ne obor
  o moj cuca e vogel
  pse ma ben me dore

  Vaj, vaj, vaj
  gishtat me kajmak,
  o moj cuca e vogel
  c'mu ke be marak

  Rroka mandolinen
  dola ne carshi
  o moj cuca e vogel
  pse ma ben me sy

  Vaj, vaj, vaj
  gishtat me kajmak,
  o moj cuca e vogel
  c'mu ke be marak.


  Kenduar nga Luan Hajra-Kosove


  Pershendetje per adhuruesit e kengeve te vjetra popullore!...
  As keto dy kenge nuk jane kenge kosovare, sepse kenga e pare "Moj Zogo" eshte kenge Tironse (kendohet edhe nga Parashqevi Simaku, ejt.) dhe kenga e dyte eshte kenge permetare (dhe kendohet nga Laver Bariu dhe bilbilat e Permetit)... Po ashtu ne kengen e dyte nuk thuhet "rroka", por "morra mandolinen" (edhe ky eshte fakt, qe ne Permet kendohen dhe jane kenduar me qindra vite kenge me mandoline!)

  Teksti original i kenges se mandolines kendohet keshtu:

  Mora mandolinen
  dola ne oborr
  o moj vajze e vogel
  pse ma ben me dore

  mora mandolinen
  dola ne oborr
  o moj vajze e vogel
  pse ma ben me dore

  vaj vaj vaj
  gishtat me kajmak
  o moj vajze e vogel
  mos me bej merak
  vaj vaj vaj
  gishtat me kajmak
  o moj vajze e vogel
  mos me bej merak

  Mora mandolinen
  dola ne qarshi
  o moj vajze e vogel
  pse ma ben me sy

  mora madolinen
  dola ne qarshi
  o moj vajze e vogel
  pse ma ben me sy

  Vaj vaj vaj
  gishtat me kajmak
  o moj vajze e vogel
  mos me bej merak
  vaj vaj vaj
  gishtat me kajmak
  o moj vajze e vogel
  mos me bej merak

  Kjo per mua eshte nje skandal, kur vidhen kenge!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga militanti1980 : 09-12-2005 m 11:23
  "HASTA LA VITORIA SIEMPRE!" (ERNESTO CHE GUEVARA)
  SOLIDARITETI ESHTE FORCA E NJEREZIMIT.

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Antarsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 18 postime
  Citim Postuar m par nga militanti1980
  As keto dy kenge nuk jane kenge kosovare, sepse kenga e pare "Moj Zogo" eshte kenge Tironse (kendohet edhe nga Parashqevi Simaku, ejt.) dhe kenga e dyte eshte kenge permetare (dhe kendohet nga Laver Bariu dhe bilbilat e Permetit)... Po ashtu ne kengen e dyte nuk thuhet "rroka", por "morra mandolinen" (edhe ky eshte fakt, qe ne Permet kendohen dhe jane kenduar me qindra vite kenge me mandoline!)

  Teksti original i kenges se mandolines kendohet keshtu:

  Mora mandolinen
  dola ne oborr
  o moj vajze e vogel
  pse ma ben me dore

  mora mandolinen
  dola ne oborr
  o moj vajze e vogel
  pse ma ben me dore

  vaj vaj vaj
  gishtat me kajmak
  o moj vajze e vogel
  mos me bej merak
  vaj vaj vaj
  gishtat me kajmak
  o moj vajze e vogel
  mos me bej merak

  Mora mandolinen
  dola ne qarshi
  o moj vajze e vogel
  pse ma ben me sy

  mora madolinen
  dola ne qarshi
  o moj vajze e vogel
  pse ma ben me sy

  Vaj vaj vaj
  gishtat me kajmak
  o moj vajze e vogel
  mos me bej merak
  vaj vaj vaj
  gishtat me kajmak
  o moj vajze e vogel
  mos me bej merak

  Kjo per mua eshte nje skandal, kur vidhen kenge!!!

  Skandal eshte vertet, kur hajduti bertet kapeni hajdutin si puna jote o militant.

  Tashti degjo ketu dhe meso se: "Mora mandolinen" ne origjinal eshte kenge orientale (ka shume mundesi turke), ne Shqiperi i perket ose Shqiperise se mesme ose Beratit.
  Laver bariu nuk e ka nxjerre kete kembe te vjeter por e ka "huajtur" nga te tjere:

  Teksi origjinal eshte keshtu (pjeserisht se nuk e mbaj mend te gjithe):

  Jarm, Jarm, Jarm,
  gusha me flori,
  Jarm me shkoi burri,
  nano n'Itali

  .....
  O ti mi marrsh te ligat,
  e mu bafsh kurban,
  se me burrin isha,
  me jaranin jam
  ......

  Jarem, jarm, jarm
  etj etj

  Me vone e modifikuan dhe ndoshta varianti permetar, eshte si thua ti, sepse sidomos 50 vjeteve te shkuara nuk pelqeheshin tekstet e "degjeneruara" qe i kishin kenduar romet (ingiet) neper mejhana apo dasma.

 17. #37
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  Nuk eshte hera e pare apo e fundit qe nje kenge kur ka popullaritet kendohet nga kengetar te ndryshem, ku secili i jep notat dhe ngjyrat e krahines se vet. Me sa di une kenga "Oj zogo" eshte kenge kosovare. Ndersa per "Mora mandolinen", nisur nga melodia dhe teksti (perdorimi i fjales - sokak), do te thoja qe eshte kenge beratase.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 18. #38
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Antarsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,333
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime
  Me duket se kenga "Oj Zogo" eshte kenga orgjinale e ber nga Parashqevi Simaku them se ajo ishte qe e beri se eshte kenge Tiranase.

  Nga kenge popullore qe kendoen nga kengetar te ndryshem mu me pelqen "Lulebore" dhe "Fustanin qe ta solla mbereme", por te gjitha te mira jan kur kendoen nga zera te ndryshem!

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-06-2003
  Vendndodhja
  HEE? OOOOOOPS!
  Mosha
  36
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Labeati
  Skandal eshte vertet, kur hajduti bertet kapeni hajdutin si puna jote o militant.

  Tashti degjo ketu dhe meso se: "Mora mandolinen" ne origjinal eshte kenge orientale (ka shume mundesi turke), ne Shqiperi i perket ose Shqiperise se mesme ose Beratit.
  Laver bariu nuk e ka nxjerre kete kembe te vjeter por e ka "huajtur" nga te tjere:

  Teksi origjinal eshte keshtu (pjeserisht se nuk e mbaj mend te gjithe):

  Jarm, Jarm, Jarm,
  gusha me flori,
  Jarm me shkoi burri,
  nano n'Itali

  .....
  O ti mi marrsh te ligat,
  e mu bafsh kurban,
  se me burrin isha,
  me jaranin jam
  ......

  Jarem, jarm, jarm
  etj etj

  Me vone e modifikuan dhe ndoshta varianti permetar, eshte si thua ti, sepse sidomos 50 vjeteve te shkuara nuk pelqeheshin tekstet e "degjeneruara" qe i kishin kenduar romet (ingiet) neper mejhana apo dasma.
  une nuk shof asnje element te perafert mes kesaj kenge arabe ketu dhe kenges "morra mandolinen"!
  po ashtu edhe une mendoj, qe "versioni" kosovar eshte vjedhur nga kenga permetare, qe kendohet nga laver bariu!
  plus deshta te veoj edhe nje here, qe "moj zogo" eshte nga melodia dhe nga menyra e se kenduares kenge tipike tiranase!
  DERI SA TE EGSISTOJNE SHTETET NACIONALE, DERI SA BOTA TE REZIKOHEJ NGA FUNDAMENTALIZMI ISLAMIK, DERI SA TE EGSISTOJ SUPERFUQIA AMERIKANE DHE DERI SA SECILI SHTET DO TE SHPENZOJE ME SHUME PARA PER USHTRINE SE SA PER INSTITUCIONET SOCIALE PAQJA BOTERORE KURRE NUK DO TE ARRIHET.

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-07-2017
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Këngë të vjetra popullore

  Kerkoj nje kenge me tekstin

  Saher qe kujtohem ah sa permallohem
  qeli syt dhe nuk te shoh
  pa ty jete kjo nuk esht

  a e ka najkush nje pergjegje?

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Polifonia Popullore
  Nga Eni n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-07-2012, 16:27
 2. Muzika popullore ne dileme.
  Nga ChuChu n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 17:00
 3. kostumet popullore
  Nga olimpiadisti n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-03-2009, 20:27
 4. Zgjedhjet lokale 2005
  Nga babadimri n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 07-03-2005, 13:52
 5. Implikimi i pushtetareve ne krimin e organizuar
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-08-2002, 05:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •