Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,852
  Postimet n Bllog
  4

  Predikime: E diela e par e Kreshms s Madhe - E Diela e Orthodhoksis

  Pas fillimit t Kreshms s Pashkve, e diela e par pas saj, sht e Diela e Orthodhoksis. Ajo sht e Kremtja e falnderimit pr triumfin e Orthodhoksis mbi ikonostaset. Por, si nisi kjo e kremte? N vitin 787, Perandoresha Irini, s bashku me Patrikun e Konstandinopojs, Tarasin thirrn n Nikea Sinodin e VII-t Ekumenik. N t, 300 episkopt pjesmarrs rivendosn prdorimin e ikonave dhe prcaktuan, se ikonave nuk u takon adhurim, por vetm nderim. Adhurimi i takon vetm Zotit. Gjithashtu, Sinodi sqaroi, se vet nderimi i takon asaj ka tregon ikona dhe jo imazhit dhe lnds s saj. Por, edhe pas ktij Sinodi rishprtheu nj periudh prndjekjeje kundr ikonave. Ishte Perandoresha Theodhora, q rivendosi prfundimisht ikonat dhe nderimin pr to, n nj sinod q u mbajt n Konstandinopoj. N t Dieln e par t Kreshmve t mdha, m 11 mars 843, ikonat u rivendosn npr kisha me ceremoni madhshtore. Q nga ajo dit Kisha jon Orthodhokse e kremton kt t diel, si E Diela e Orthodhoksis, duke kujtuar jo vetm rivendosjen e ikonave, por n prgjithsi fitoren e besimit t vrtet mbi t gjitha herezit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-03-2005 m 17:19

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,852
  Postimet n Bllog
  4
  E Diela e Orthodhoksis

  Nga Protopresviteri Alexander Schmemann

  N emr t Atit, Birit dhe Shpirtit t Shenjt. Amin.

  Duke festuar sot Triumfin e Orthodhoksis n t Dieln e par t Kreshms s Madhe, ne prkujtojm me gzim tre ngjarje: nj ngjarje q i prket t shkuars; nj q i prket t tashmes; dhe nj q i prket s ardhmes.

  Sa her q kemi nj fest apo gzim n Kish, ne orthodhokst ne fillim i kthejm syt prapa - sepse n jetn e tanishme ne varemi nga ajo q ka ndodhur n t shkuarn. Sigurisht, q para s gjithash varemi nga triumfi i par dhe m i madhi - triumfi i Vet Krishtit. Besimi yn i ka rrnjt tek ajo mposhtja e uditshme q u kthye n fitoren m t lavdishme -- mposhtja e nj njeriu t mbrthyer n kryq i cili u ngjall s vdekuri, dhe sht Perndi dhe Zot i bots. Ky sht triumfi i par i Orthodhoksis. Kjo sht prmbajtja e t gjith prkujtimeve dhe gjith gzimit ton. Ky njeri zgjodhi dhe caktoi 12 burra, u dha fuqi q t predikonin pr at mposhtjen dhe fitoren, dhe i drgoi n gjith botn duke u thn t predikoni dhe pagzoni, ngrini Kishn, jepni lajmin e Mbretris s Perndis. Dhe si e dini, vllezr dhe motra, si kta 12 burrat - shum njerz t thjesht, peshkatar t thjesht - u shprndan dhe predikuan. Bota i urreu, Perandoria Romake i persekutoi, dhe u mbuluan me gjak. Por ai gjaku i tyre ishte nj fitore tjetr. Kisha u rrit, Kisha mbuloi universin me besimin e vrtet. Pas 300 vjetsh n nj konflikt nga m t pabarabartt midis Perandoris s fuqishme Romake dhe Kishs s pafuqishme t Krishter, Perandoria Romake pranoi Krishtin si Perndi dhe Zot. Ky ishte triumfi i dyt i Orthodhoksis. Perandoria Romake njohu at t cilin ajo kryqzoi dhe ata q persekutoi si mbartsit e s vrtets, dhe msimet e tyre si msimet e jets s prjetshme. Kisha triumfoi. Po pastaj periudha e dyt e probleme nisi.

  Shekujt q rrodhn m pas u shoqruan me shum prpjekje pr t shtrembruar besimin, pr tua prshtatur nevojave njerzore, pr ta mbushur me prmbajte njerzore. N do brez kish nga ata q nuk do t pranonin mesazhin e kryqit dhe ringjalljes edhe jets s prjetshme. Ata u prpoqn ta ndryshonin besimin ton dhe ndryshimet e tyre ne i quajm herezi. Prsri pati persekutime. Prsri, peshkop, murgj dhe besimtar t thjesht e mbrojtn besimin dhe u dnuan, internuan dhe u mbuluan me gjak. Dhe pas 5 shekujsh konfliktesh, persekutimesh dhe diskutimesh, erdhi dita q ne prkujtojm sot, dita e fitores prfundimtare t Orthodhoksis si besimi i vrtet mbi t gjitha herezit. Ndodhi t dieln e par t Kreshms s Madhe n Konstandinopoj n vitin 843. Pas pothuajse 100 vjet persekutimi drejtuar nderimit t ikonave t shenjta, Kisha m n fund shpalli se e vrteta u prcaktua, se e vrteta ishte plotsisht n zotrim t Kishs. Dhe q prej asaj dite, t gjith besimtart orthodhoks, kudo q ata jetojn, mblidhen n kt t diel q t shpallin prpara bots besimin e tyre n kt t vrtet, besimin se Kisha e tyre sht me t vrtet Apostolike, me t vrtet Orthodhokse, me t vrtet universale. Kjo sht ngjarja e s shkuars q prkujtojm sot.

  Por le ti bjm vetes nj pyetje: A i takojn t gjitha triumfet, t gjitha fitoret e Orthodhoksis s shkuars? Po ti kthejm syt nga e tashmia, shpresh her na duket sikur ngushllimi yn i vetm sht t kujtojm t shkuarn. Athere Orthodhoksia ishte e lavdishme, athere Kisha Orthodhokse ishte fuqishme, athere ajo dominonte. Po tani n t tashmen? Miq t dashur, nse triumfi i Orthodhoksis i prket t shkuars vetm, nse nuk na ka ngelur gj tjetr pr t br prve prkujtimit, apo ti prsrisim vetes se sa e lavdishme ishte n t shkuarn, ather Orthodhoksia ka vdekur. Por ne jemi mbledhur sot ktu pr t qn dshmitar se Orthodhoksia jo vetm q nuk ka vdekur por po kremton prsri dhe gjithnj triumfin e saj - triumfin e Orthodhoksis. Ne nuk kemi prse luftojm herezit brenda vetes, por kemi gjra t tjera q prsri sfidojn besimin ton Orthodhoks.

  Sot, t mbledhur ktu s bashku, orthodhoks me prejardhje t ndryshme kombtare, shpallim dhe lavdrojm para s gjithash unitetin n Orthodhoksi. Ky sht triumfi i Orthodhoksis n t tashmen. Kjo sht ngjarja m e mrekullueshme: q t gjith ne, me t gjitha dallimet tona, me gjith kufizimet tona, me gjith dobsit tona, mund t mblidhemi s bashku dhe t themi se i prkasim besimit Orthodhoks, q jemi nj n Krisht dhe n Orthodhoksi. Ne po jetojm shum larg nga qendrat tradicionale t Orthodhoksis. Ne e quajm veten Orthodhoks Lindor edhe pse jetojm ktu n Perndim, kaq larg nga ato qytete t lavdishme q ishin qendra t besimit Orthodhoks pr shekuj me rradh - Konstandinopoja, Aleksandria, Antioku, Jeruzalemi, Moska. Sa larg q jan ato qytete. Ama prsri, a nuk e ndjeni se nj far mrekullie ka ndodhur, se Perndia na ka sjell ne ktu larg n Perndim, jo thjesht q t jetojm ktu, jo vetm q t rrisim t ardhurat tona, e jo vetm t ngrejm nj komunitet. Ai na ka drguar edhe si apostuj t Orthodhoksis, q ky besim, q historikisht ishte i kufizuar vetm n Lindje, tani t bhet nj besim plotsisht dhe me t vrtet universal.

  Ky sht nj moment ngashrrues n historin e Orthodhoksis. Kjo sht arsyeja prse sht kaq e rndsishme pr ne q t mblidhemi ktu sot dhe t kuptojm, t sjellim ndr mend, t kemi vizionin e duhur se far po ndodh. Njerzit kaluan oqeanin pr t ardhur ktu, pa menduar shum pr besimin e tyre se sa pr veten e tyre, pr jetn e tyre, pr t ardhmen e tyre. Shumica ishin njerz t varfr, kaluan nj jet t vshtir, dhe ndrtuan ato Kishat e vogla Orthodhokse kudo n Amerik jo pr njerzit e tjer por pr vete, sa pr t kujtuar vendlindjen, pr t vazhduar traditn. Ata nuk menduan pr t ardhmen. Ama ja se far ndodhi: Kisha Orthodhokse u drgua ktu me dhe nprmjet ktyre njerzve t varfr. Vet e vrteta, plotsia e besimit apostolik -- e gjith kjo erdhi ktu e ja tek jemi ne sot, kemi mbushur kt holl dhe po shpallim besimin apostolik -- besimit q ka fuqizuar universin. Dhe kjo na nxjerr tek ngjarrja q i prket t ardhmes.

  Nse sot ne vetm mund t shpallim, nse vetm lutemi pr ardhjen e triumfit t Orthodhoksis edhe n kt vend dhe n mbar botn, besimi yn Orthodhoks na shtyn q t besojm se kjo nuk ka ndodhur rastsisht por fal prkujdesjes hyjnore kur shohim se besimi Orthodhoks ka arritur n do vend, n do qytet, n t gjitha kontinentet e universit. Pas atij dobsimi historik t besimit ton, pas persekutimeve nga Perandoria Romake, nga Turqit, nga ateistt e pafe, pasi gjith problemeve q na u desh t kalonim, sot nj dit e re fillon. Dika e re ka pr t ndodhur. Dhe sht kjo e ardhmja e Orthodhoksis pr t ciln duhet t gzohemi sot.

  Ne e kemi tashm nj vizion t s ardhmes ktu n Perndim, nj Kish e fort Orthodhoks ka lindur. Ne mund t shohim se si kjo fe, q pr nj koh t gjat ishte fe e huaj n kt vend, do t bhet plotsisht dhe me t vrtet universale n kuptimin q do ti japi prgjigje pyetjeve t gjith njerzve dhe gjith pyetjeve q ata do t ken. Sepse nse besojme me t vrtet n at fjaln "Orthodhoksi", "besimi i vrtet", ;sepse nse pr nj moment prpiqemi q t kuptojm se far do t thot: Krishtrimi i vrtet, i plot, ashtu si u shpall nga Krishti dhe dishepujt e Tij; nse Kisha jon e ka ruajtur n t gjitha epokat mesazhin e apostujve dhe t etrve e shenjtorve n formn m t pastrt, ather, miqt e mi t dashur, ja tek e keni prgjigjen e pyetjeve dhe problemeve edhe t vuajtjeve t bots son. Ju e dini se bota jon sot sht kaq e komplikuar. sht duke ndryshuar gjat gjith kohs. Dhe sa m shum ndryshon, aq m shum i z frika njerzit, aq m shum i tremb e ardhmia, aq m shum shqetsohen nga mendimi se far ka pr tu ndodhur. Dhe ktu duhet t ndrhyj Orthodhoksia dhe duhet ti japi prgjigje problemit t tyre: ktu duhet q Orthodhoksia t pranoj sfidn e nj qytetrimi modern dhe tu zbuloj njerzve t gjith kombeve, njerzve n gjith botn, se ajo ka mbetur forca e Perndis n histori pr transformimin, pr hyjnizimin, pr shprfytyrimin e jets njerzore.

  E shkuara, e tashmia, e ardhmia: N fillim, nj burr i vetm mbi kryq -- mposhtja e plot. Dhe nse at koh do t kishim qen atje sipas prllogaritjeve tona njerzore ne do t mund t kishim thn: "Ky shte fundi. Asgj tjetr nuk ka pr t ndodhur." Ata 12 dishepujt e lan At. Nuk kish ngelur njeri, nuk kish ngelur njeri q shpresonte. Bota ishte n errsir. Gjithka dukej sikur kish marr fund. Dhe ju e dini se far ndodhi tre dit m pas. Tre dit m von Ai u shfaq. Ai iu shfaq dishepujve t Tij dhe zemrat e tyre po digjeshin flak brenda tyre sepse e dinin se Ai ishte Zoti i ringjallur. Dhe q prej ather, n do brezni, ka patur njerz me zemra t zjarrta, njerz q e kan ndier se kjo fitore e Krishtit duhet t kryej prsri her pas here n kt bot, t shpallet n mnyr q t fitoj shpirtra t rinj njerzor dhe t bhet forca transformuese n histori.

  Sot kjo prgjegjsi na takon ne. Ne e ndiejm veten t dobt. Ndihemi t kufizuar, t prar, jemi akoma t ndar n kaq shum grupe, kemi kaq shum pengesa pr t tejkaluar. Por sot, n ditn e s Diels s Orthodhoksis, ne i mbyllim syt pr nj sekond dhe gzojm n at unitet q sht ktu mes nesh: priftrinj te kishave t ndryshme kombtare duke u lutur s bashku, njerz t origjinave t ndryshme duke u bashkuar n lutje pr triumfin e Orthodhoksis. Ne jemi tashm n nj triumf, dhe Perndia na ndihmoft q ta mbajm kt triumf n zemrat tona, n mnyr q t mos na humbi kurr shpresa n at ngjarjen e s ardhmes n historin e Orthodhoksis kur Orthodhoksia do t bhet fitoria e cila do t tejkaloj n prjetsi t gjitha pengesat, sepse kjo fitore sht fitoria e Vet Krishtit.

  Teksa i afrohemi momentin m t rndsishm t Eukaristit, prifti thot, "Le ta duam njri-tjetrin, q n nj mendje t mund t rrfejm..." Cili sht kushti i triumfit t vrtet t Orthodhoksis? Cila sht rruga q na shpie tek fitoria e vrtet, prfundimtare dhe m e madhe e besimit ton? Prgjigjia vjen nga Ungjilli. Prgjigjia vjen nga Vet Krishti dhe nga vet tradita e Orthodhoksis. Prgjigjia sht dashuria. Le ta duam njri-tjetrin, q n nj mendje t rrfejm... t rrfejm besimin ton, Orthodhoksin ton. Q tani e tutje, le t ndihemi prgjegjs pr njri-tjetrin. Le ta kuptojm se edhe nse jemi t ndar n enori t vogla, n dioqeza te vogla, para s gjithash ne i prkasim njri-tjetrit. Ne i prkasim s bashku Krishtit, Trupit t Tij, Kishs. Le t ndihemi prgjegjs pr njri-tjetrin dhe le ta duam njri-tjetrin. Le t vendosim mbi gjithka tjetr interesin e Orthodhoksin n kt vend. Le ta kuptojm se secili prej nesh sot duhet t jet apostulli i Orthodhoksis n nj vend q nuk sht akoma Orthodhoks, n nj shoqri q na pyet: "far besoni ju?", "Cili sht besimi juaj?". Dhe mbi t gjitha, le t ruajm kujtimin, t ruajm prjetimin, t ruajm shijen e unitetit q po paraprijm sot.

  N fund t shekullit t par -- kur Kisha ishte ende nj grup shum i vogl, nj minoritet shum i vogl, n nj shoqri q ishte pa dyshim anti-krishter dhe n nj koh kur persekutimi po fillonte -- Shn Joani Hyjnor, dishepulli i dashur i Krishtit, shkruajti kto fjal: "Dhe kjo sht fitorja, besimi yn sht fitorja." Nuk kish fitore n at koh, dhe prap s prapri ai e dinte se n besimin e tij ai kish at fitoren q na aplikohet ne sot. Ne kemi premtimin e Krishtit, q dyert e ferrit kurr nuk do t sundojn mbi Kishn. Ne kemi premtimin e Krishtit se nse kemi besim, t gjitha gjrat jan t mundura. Ne kemi premtimin e Shpirtit t Shenjt, q Ai do t mbush gjithka q sht e dobt, q Ai do t na ndihmoj n momentin q do t kemi nevoj pr ndihm. Me fjal t tjera, ne kemi t gjitha mundsit, kemi gjithka q na duhet, prandaj fitorja sht e jona. Nuk sht nj fitore njerzore q mund t caktohet n baz parash, suksesi njerzor, apo arritjesh njerzore. Ajo q ne po predikojm sot, ajo q ne po shpallim sot, ajo q ne po lutemi sot, sht fitorja e Krishtit brenda meje, brenda nesh, brenda t gjithve ju n Kishn Orthodhokse t Ameriks. Dhe kjo fitore e Krishtit brenda nesh, e Atij q pr ne u kryqzua dhe u ngjall prsri s vdekuri, kjo fitore do t jet fitoria e Kishs s Tij.

  Sot sht triumfi i Orthodhoksis, dhe nj himn q u kndua sot deklaron solemnisht dhe thjeshtsisht: "Ky sht besimi Apostolik, ky shte besimi Orthodhoks, ky sht besimi i Etrve, ky sht besimi q sht themel i bots." Motra dhe vllezrit e mi t dashur, ky sht edhe besimi yn. Ne jemi przgjedhur. Ne jemi t zgjedhurit. Ne jemi ata t lumturit e pakt q mund ti themi besimit ton "apostolik", "universal", "besimi i etrve tan", "Orthodhoksi", "e vrteta". Duke pasur kt thesar t mrekullueshm, le ta ruajm, le ta mbajm, dhe le ta prdorim n nj mnyr t till q ky thesar t kthehet n fitoren e Krishtit brenda nesh dhe brenda Kishs s Tij. Amin.

  Protopresbiteri Alexander Schmemann
  Mars 1985  Prktheu: Ilirjan Papa
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-04-2006 m 00:37

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pr: E Diela e Orthodhoksis

  Kete vit e diela e orthodhoksise u festua me madheshti ne daten 24 mars.

  Me poshte disa foto nga ceremonia e mbajtur ne qytetin e Korces.


 4. #4
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,204

  Pr: E Diela e Orthodhoksis

  Mos harroni te vini dhe disa fotografi nga e premtja e zeze + te dielen e pashkes
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,852
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: E Diela e Orthodhoksis

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  E Diela e Orthodhoksis

  Nga Protopresviteri Alexander Schmemann

  N emr t Atit, Birit dhe Shpirtit t Shenjt. Amin.

  Duke festuar sot Triumfin e Orthodhoksis n t Dieln e par t Kreshms s Madhe, ne prkujtojm me gzim tre ngjarje: nj ngjarje q i prket t shkuars; nj q i prket t tashmes; dhe nj q i prket s ardhmes.

  Sa her q kemi nj fest apo gzim n Kish, ne orthodhokst ne fillim i kthejm syt prapa - sepse n jetn e tanishme ne varemi nga ajo q ka ndodhur n t shkuarn. Sigurisht, q para s gjithash varemi nga triumfi i par dhe m i madhi - triumfi i Vet Krishtit. Besimi yn i ka rrnjt tek ajo mposhtja e uditshme q u kthye n fitoren m t lavdishme -- mposhtja e nj njeriu t mbrthyer n kryq i cili u ngjall s vdekuri, dhe sht Perndi dhe Zot i bots. Ky sht triumfi i par i Orthodhoksis. Kjo sht prmbajtja e t gjith prkujtimeve dhe gjith gzimit ton. Ky njeri zgjodhi dhe caktoi 12 burra, u dha fuqi q t predikonin pr at mposhtjen dhe fitoren, dhe i drgoi n gjith botn duke u thn t predikoni dhe pagzoni, ngrini Kishn, jepni lajmin e Mbretris s Perndis. Dhe si e dini, vllezr dhe motra, si kta 12 burrat - shum njerz t thjesht, peshkatar t thjesht - u shprndan dhe predikuan. Bota i urreu, Perandoria Romake i persekutoi, dhe u mbuluan me gjak. Por ai gjaku i tyre ishte nj fitore tjetr. Kisha u rrit, Kisha mbuloi universin me besimin e vrtet. Pas 300 vjetsh n nj konflikt nga m t pabarabartt midis Perandoris s fuqishme Romake dhe Kishs s pafuqishme t Krishter, Perandoria Romake pranoi Krishtin si Perndi dhe Zot. Ky ishte triumfi i dyt i Orthodhoksis. Perandoria Romake njohu at t cilin ajo kryqzoi dhe ata q persekutoi si mbartsit e s vrtets, dhe msimet e tyre si msimet e jets s prjetshme. Kisha triumfoi. Po pastaj periudha e dyt e probleme nisi.

  Shekujt q rrodhn m pas u shoqruan me shum prpjekje pr t shtrembruar besimin, pr tua prshtatur nevojave njerzore, pr ta mbushur me prmbajte njerzore. N do brez kish nga ata q nuk do t pranonin mesazhin e kryqit dhe ringjalljes edhe jets s prjetshme. Ata u prpoqn ta ndryshonin besimin ton dhe ndryshimet e tyre ne i quajm herezi. Prsri pati persekutime. Prsri, peshkop, murgj dhe besimtar t thjesht e mbrojtn besimin dhe u dnuan, internuan dhe u mbuluan me gjak. Dhe pas 5 shekujsh konfliktesh, persekutimesh dhe diskutimesh, erdhi dita q ne prkujtojm sot, dita e fitores prfundimtare t Orthodhoksis si besimi i vrtet mbi t gjitha herezit. Ndodhi t dieln e par t Kreshms s Madhe n Konstandinopoj n vitin 843. Pas pothuajse 100 vjet persekutimi drejtuar nderimit t ikonave t shenjta, Kisha m n fund shpalli se e vrteta u prcaktua, se e vrteta ishte plotsisht n zotrim t Kishs. Dhe q prej asaj dite, t gjith besimtart orthodhoks, kudo q ata jetojn, mblidhen n kt t diel q t shpallin prpara bots besimin e tyre n kt t vrtet, besimin se Kisha e tyre sht me t vrtet Apostolike, me t vrtet Orthodhokse, me t vrtet universale. Kjo sht ngjarja e s shkuars q prkujtojm sot.

  Por le ti bjm vetes nj pyetje: A i takojn t gjitha triumfet, t gjitha fitoret e Orthodhoksis s shkuars? Po ti kthejm syt nga e tashmia, shpresh her na duket sikur ngushllimi yn i vetm sht t kujtojm t shkuarn. Athere Orthodhoksia ishte e lavdishme, athere Kisha Orthodhokse ishte fuqishme, athere ajo dominonte. Po tani n t tashmen? Miq t dashur, nse triumfi i Orthodhoksis i prket t shkuars vetm, nse nuk na ka ngelur gj tjetr pr t br prve prkujtimit, apo ti prsrisim vetes se sa e lavdishme ishte n t shkuarn, ather Orthodhoksia ka vdekur. Por ne jemi mbledhur sot ktu pr t qn dshmitar se Orthodhoksia jo vetm q nuk ka vdekur por po kremton prsri dhe gjithnj triumfin e saj - triumfin e Orthodhoksis. Ne nuk kemi prse luftojm herezit brenda vetes, por kemi gjra t tjera q prsri sfidojn besimin ton Orthodhoks.

  Sot, t mbledhur ktu s bashku, orthodhoks me prejardhje t ndryshme kombtare, shpallim dhe lavdrojm para s gjithash unitetin n Orthodhoksi. Ky sht triumfi i Orthodhoksis n t tashmen. Kjo sht ngjarja m e mrekullueshme: q t gjith ne, me t gjitha dallimet tona, me gjith kufizimet tona, me gjith dobsit tona, mund t mblidhemi s bashku dhe t themi se i prkasim besimit Orthodhoks, q jemi nj n Krisht dhe n Orthodhoksi. Ne po jetojm shum larg nga qendrat tradicionale t Orthodhoksis. Ne e quajm veten Orthodhoks Lindor edhe pse jetojm ktu n Perndim, kaq larg nga ato qytete t lavdishme q ishin qendra t besimit Orthodhoks pr shekuj me rradh - Konstandinopoja, Aleksandria, Antioku, Jeruzalemi, Moska. Sa larg q jan ato qytete. Ama prsri, a nuk e ndjeni se nj far mrekullie ka ndodhur, se Perndia na ka sjell ne ktu larg n Perndim, jo thjesht q t jetojm ktu, jo vetm q t rrisim t ardhurat tona, e jo vetm t ngrejm nj komunitet. Ai na ka drguar edhe si apostuj t Orthodhoksis, q ky besim, q historikisht ishte i kufizuar vetm n Lindje, tani t bhet nj besim plotsisht dhe me t vrtet universal.

  Ky sht nj moment ngashrrues n historin e Orthodhoksis. Kjo sht arsyeja prse sht kaq e rndsishme pr ne q t mblidhemi ktu sot dhe t kuptojm, t sjellim ndr mend, t kemi vizionin e duhur se far po ndodh. Njerzit kaluan oqeanin pr t ardhur ktu, pa menduar shum pr besimin e tyre se sa pr veten e tyre, pr jetn e tyre, pr t ardhmen e tyre. Shumica ishin njerz t varfr, kaluan nj jet t vshtir, dhe ndrtuan ato Kishat e vogla Orthodhokse kudo n Amerik jo pr njerzit e tjer por pr vete, sa pr t kujtuar vendlindjen, pr t vazhduar traditn. Ata nuk menduan pr t ardhmen. Ama ja se far ndodhi: Kisha Orthodhokse u drgua ktu me dhe nprmjet ktyre njerzve t varfr. Vet e vrteta, plotsia e besimit apostolik -- e gjith kjo erdhi ktu e ja tek jemi ne sot, kemi mbushur kt holl dhe po shpallim besimin apostolik -- besimit q ka fuqizuar universin. Dhe kjo na nxjerr tek ngjarrja q i prket t ardhmes.

  Nse sot ne vetm mund t shpallim, nse vetm lutemi pr ardhjen e triumfit t Orthodhoksis edhe n kt vend dhe n mbar botn, besimi yn Orthodhoks na shtyn q t besojm se kjo nuk ka ndodhur rastsisht por fal prkujdesjes hyjnore kur shohim se besimi Orthodhoks ka arritur n do vend, n do qytet, n t gjitha kontinentet e universit. Pas atij dobsimi historik t besimit ton, pas persekutimeve nga Perandoria Romake, nga Turqit, nga ateistt e pafe, pasi gjith problemeve q na u desh t kalonim, sot nj dit e re fillon. Dika e re ka pr t ndodhur. Dhe sht kjo e ardhmja e Orthodhoksis pr t ciln duhet t gzohemi sot.

  Ne e kemi tashm nj vizion t s ardhmes ktu n Perndim, nj Kish e fort Orthodhoks ka lindur. Ne mund t shohim se si kjo fe, q pr nj koh t gjat ishte fe e huaj n kt vend, do t bhet plotsisht dhe me t vrtet universale n kuptimin q do ti japi prgjigje pyetjeve t gjith njerzve dhe gjith pyetjeve q ata do t ken. Sepse nse besojme me t vrtet n at fjaln "Orthodhoksi", "besimi i vrtet", ;sepse nse pr nj moment prpiqemi q t kuptojm se far do t thot: Krishtrimi i vrtet, i plot, ashtu si u shpall nga Krishti dhe dishepujt e Tij; nse Kisha jon e ka ruajtur n t gjitha epokat mesazhin e apostujve dhe t etrve e shenjtorve n formn m t pastrt, ather, miqt e mi t dashur, ja tek e keni prgjigjen e pyetjeve dhe problemeve edhe t vuajtjeve t bots son. Ju e dini se bota jon sot sht kaq e komplikuar. sht duke ndryshuar gjat gjith kohs. Dhe sa m shum ndryshon, aq m shum i z frika njerzit, aq m shum i tremb e ardhmia, aq m shum shqetsohen nga mendimi se far ka pr tu ndodhur. Dhe ktu duhet t ndrhyj Orthodhoksia dhe duhet ti japi prgjigje problemit t tyre: ktu duhet q Orthodhoksia t pranoj sfidn e nj qytetrimi modern dhe tu zbuloj njerzve t gjith kombeve, njerzve n gjith botn, se ajo ka mbetur forca e Perndis n histori pr transformimin, pr hyjnizimin, pr shprfytyrimin e jets njerzore.

  E shkuara, e tashmia, e ardhmia: N fillim, nj burr i vetm mbi kryq -- mposhtja e plot. Dhe nse at koh do t kishim qen atje sipas prllogaritjeve tona njerzore ne do t mund t kishim thn: "Ky shte fundi. Asgj tjetr nuk ka pr t ndodhur." Ata 12 dishepujt e lan At. Nuk kish ngelur njeri, nuk kish ngelur njeri q shpresonte. Bota ishte n errsir. Gjithka dukej sikur kish marr fund. Dhe ju e dini se far ndodhi tre dit m pas. Tre dit m von Ai u shfaq. Ai iu shfaq dishepujve t Tij dhe zemrat e tyre po digjeshin flak brenda tyre sepse e dinin se Ai ishte Zoti i ringjallur. Dhe q prej ather, n do brezni, ka patur njerz me zemra t zjarrta, njerz q e kan ndier se kjo fitore e Krishtit duhet t kryej prsri her pas here n kt bot, t shpallet n mnyr q t fitoj shpirtra t rinj njerzor dhe t bhet forca transformuese n histori.

  Sot kjo prgjegjsi na takon ne. Ne e ndiejm veten t dobt. Ndihemi t kufizuar, t prar, jemi akoma t ndar n kaq shum grupe, kemi kaq shum pengesa pr t tejkaluar. Por sot, n ditn e s Diels s Orthodhoksis, ne i mbyllim syt pr nj sekond dhe gzojm n at unitet q sht ktu mes nesh: priftrinj te kishave t ndryshme kombtare duke u lutur s bashku, njerz t origjinave t ndryshme duke u bashkuar n lutje pr triumfin e Orthodhoksis. Ne jemi tashm n nj triumf, dhe Perndia na ndihmoft q ta mbajm kt triumf n zemrat tona, n mnyr q t mos na humbi kurr shpresa n at ngjarjen e s ardhmes n historin e Orthodhoksis kur Orthodhoksia do t bhet fitoria e cila do t tejkaloj n prjetsi t gjitha pengesat, sepse kjo fitore sht fitoria e Vet Krishtit.

  Teksa i afrohemi momentin m t rndsishm t Eukaristit, prifti thot, "Le ta duam njri-tjetrin, q n nj mendje t mund t rrfejm..." Cili sht kushti i triumfit t vrtet t Orthodhoksis? Cila sht rruga q na shpie tek fitoria e vrtet, prfundimtare dhe m e madhe e besimit ton? Prgjigjia vjen nga Ungjilli. Prgjigjia vjen nga Vet Krishti dhe nga vet tradita e Orthodhoksis. Prgjigjia sht dashuria. Le ta duam njri-tjetrin, q n nj mendje t rrfejm... t rrfejm besimin ton, Orthodhoksin ton. Q tani e tutje, le t ndihemi prgjegjs pr njri-tjetrin. Le ta kuptojm se edhe nse jemi t ndar n enori t vogla, n dioqeza te vogla, para s gjithash ne i prkasim njri-tjetrit. Ne i prkasim s bashku Krishtit, Trupit t Tij, Kishs. Le t ndihemi prgjegjs pr njri-tjetrin dhe le ta duam njri-tjetrin. Le t vendosim mbi gjithka tjetr interesin e Orthodhoksin n kt vend. Le ta kuptojm se secili prej nesh sot duhet t jet apostulli i Orthodhoksis n nj vend q nuk sht akoma Orthodhoks, n nj shoqri q na pyet: "far besoni ju?", "Cili sht besimi juaj?". Dhe mbi t gjitha, le t ruajm kujtimin, t ruajm prjetimin, t ruajm shijen e unitetit q po paraprijm sot.

  N fund t shekullit t par -- kur Kisha ishte ende nj grup shum i vogl, nj minoritet shum i vogl, n nj shoqri q ishte pa dyshim anti-krishter dhe n nj koh kur persekutimi po fillonte -- Shn Joani Hyjnor, dishepulli i dashur i Krishtit, shkruajti kto fjal: "Dhe kjo sht fitorja, besimi yn sht fitorja." Nuk kish fitore n at koh, dhe prap s prapri ai e dinte se n besimin e tij ai kish at fitoren q na aplikohet ne sot. Ne kemi premtimin e Krishtit, q dyert e ferrit kurr nuk do t sundojn mbi Kishn. Ne kemi premtimin e Krishtit se nse kemi besim, t gjitha gjrat jan t mundura. Ne kemi premtimin e Shpirtit t Shenjt, q Ai do t mbush gjithka q sht e dobt, q Ai do t na ndihmoj n momentin q do t kemi nevoj pr ndihm. Me fjal t tjera, ne kemi t gjitha mundsit, kemi gjithka q na duhet, prandaj fitorja sht e jona. Nuk sht nj fitore njerzore q mund t caktohet n baz parash, suksesi njerzor, apo arritjesh njerzore. Ajo q ne po predikojm sot, ajo q ne po shpallim sot, ajo q ne po lutemi sot, sht fitorja e Krishtit brenda meje, brenda nesh, brenda t gjithve ju n Kishn Orthodhokse t Ameriks. Dhe kjo fitore e Krishtit brenda nesh, e Atij q pr ne u kryqzua dhe u ngjall prsri s vdekuri, kjo fitore do t jet fitoria e Kishs s Tij.

  Sot sht triumfi i Orthodhoksis, dhe nj himn q u kndua sot deklaron solemnisht dhe thjeshtsisht: "Ky sht besimi Apostolik, ky shte besimi Orthodhoks, ky sht besimi i Etrve, ky sht besimi q sht themel i bots." Motra dhe vllezrit e mi t dashur, ky sht edhe besimi yn. Ne jemi przgjedhur. Ne jemi t zgjedhurit. Ne jemi ata t lumturit e pakt q mund ti themi besimit ton "apostolik", "universal", "besimi i etrve tan", "Orthodhoksi", "e vrteta". Duke pasur kt thesar t mrekullueshm, le ta ruajm, le ta mbajm, dhe le ta prdorim n nj mnyr t till q ky thesar t kthehet n fitoren e Krishtit brenda nesh dhe brenda Kishs s Tij. Amin.

  Protopresbiteri Alexander Schmemann
  Mars 1985  Prktheu: Ilirjan Papa
  Ne kete dite, mundohem te lexoj dhe rilexoj mesazhin e priftit Alexander Schmemann ne Amerike, 3 dekada me pare. Edhe pse kane kaluar plot 30 vjet nga ajo dite, mesazhi i tij eshte sa universal dhe aktual. Cdo i krishtere orthodhoks duhet ta lexoje e perkujtoje kete mesazh, pasi shpesh ne harrojme se sa te bekuar jemi nga Zoti qe na ka bere te denje te trashegojme besimin e vertete, Orthodhoksine. Ne kembim, Perendia pret nga ne qe jo vetem ta ruajme trashegojme Orthodhoksine, por te kthehemi ne qirinj qe me flaken e tyre ndricojne gjithe boten. Gjithcka e bejme jo per lavdine tone, por per lavdine e Nenes sone, Kishes se Shenjte Katolike dhe Apostolike, qe bota e njeh si Kishe Orthodhokse.

  Albo

 6. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  arbereshi_niko (12-03-2014)

 7. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,126

  Pr: E Diela e Orthodhoksis


 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,126

  Pr: E Diela e Orthodhoksis


 9. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,126

  Pr: E Diela e Orthodhoksis


 10. Anetart m posht kan falenderuar neokastra pr postimin:

  arbereshi_niko (12-03-2014)

 11. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,852
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: E Diela e Orthodhoksis

  Predikimi i s Diels E Orthodhoksis (Joani 1:44-52) - nga Episkopi i Krujs, Andoni, Tiran, 01.03.2015.


 12. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,852
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Predikime: E diela e par e Kreshms s Madhe - E Diela e Orthodhoksis

  E diela e par e Kreshms s Madhe, sht e Diela e Orthodhoksis. E diela e Triumfit t Besimit t Vrtet!

  N nj dit t till, krahas gzimit q sjell premtimi i madh i Zotit ton Krisht, se Ai kurr nuk ka pr t braktisur Kishn e Tij, dhe historia 2000 vjeare e Kishs e provon kt gj, m vin ndr mend edhe devotshmria, prkushtimi dhe sakrifica e t parve tan, si n vendlindje, por edhe n diaspor. Historia e Krishtrimit Orthodhoks n trojet tona sht e mbushur me martir, q nga koht e lashta, n mesjet, edhe n ditt e sotme. N prillin e 1939, italia fashiste e Musolinit pushtoi Shqiprin t parn. N listn e planeve t dhndrit t tij q udhhiqte kte operacion, ishte edhe shtnia n dor, kontrolli dhe uniatizimi i Kishs Orthodhokse shqiptare. Peshkop e priftrinj t Kishs son u internuan n Itali n at periudh. Pr t kaluar n epokn komuniste, ku rregjimi komunist helmoi, dhunoi, infiltroi Sinodin e Kishs dhe peshkopt e saj, derisa i mbylli Kishat e ndaloi me ligj besimin n Zot, duke i shpallur t gjith shqiptart ateist e komunist. Persekutimi i Kishs e besimit nuk mbaroi as me rnien e komunizmit n 1991. U deshn t kalonin plot 17 vjet nga rrnia e komunizmit, q shteti shqiptar t njihte ligjrisht ekzistencn e Kishs Orthodhokse n Shqipri. Por edhe pas ktij vendimi historik, Kisha ende e gjen veten t nprkmbur, sulmuar, vjedhur nga autoritetet e shtetit shqiptar. Edhe sot e ksaj dite kishat e manastiret tona orthodhokse, vazhdojn t jen pron e shtetit e t quhen "shtpi muze". Edhe sot e ksaj dite, trashgimia jon ikonografike, nuk nderohet nga besimtart npr Kisha, por mbahet e mbyllur n bodrumet e muzeumeve t kohs s komunizmit. Dhe sot Shqiprin e drejton nj hajdut e trafikant ordiner ikonash orthodhokse, si Edi Rama!

  Por nse gjith kto persekutimeve ndodhn mes shqiptarve n Shqipri, Zoti solli Flakn e Orthodhoksis n Amerikn e largt. T gjith ata emigrantt e varfr shqiptar q i ikn lufts e varfris n vendlindje, apo persekutimit t turqve n Stamboll, erdhn n Amerikn e largt n krkim t nj jete m t mir. Vetm rruga pr t ardhur n Amerik me vapor zgjaste plot nj muaj. Askush nuk i priste n brigjet e Ameriks. Asnj fjal nuk dinin anglisht dhe kultura e ktij populli ishte huaj pr ta. Por para gjith ktyre vshtirsive dhe peripecive, kta njerz kishin besim n Zot! Ky besim u jepte shpres e forc! Zoti nuk do t na braktisi por do t na ndihmoj. Dhe cila ishte gjja e par q bn kur erdhn n Amerik? Edhe pse punonin n pun t rndomta q nuk i paguanin mir, ata mblodhn lek, dhe gjja e par q bn ishte blerja e nj godine dhe hapja e Kishs. Kjo ishte mnyra e tyre se si falenderonin Perndin q nuk i braktisi n kontinentin e largt. Edhe pse jeta nuk ishte e leht apo e pasur pr ta n kontinentin e ri amerikan, ata gjetn n kt vend at t shenjtn q nuk e gzonin dot n vendin e tyre: lirin pr t jetuar e ndrtuar jett e tyre. Kisha ishte vendtakimi i tyre, puqja me Zotin dhe me njeri-tjetrin. Kjo ishte tradita e tyre, tradita e trashguar e t parve t tyre. Sot n gjith Amerikn gjen kisha orthodhokse shqiptare t hapura 100 vjet m par! Ky besim i shenjt orthodhoks, ishte edhe dhurata e muar q kta emigrant shqiptar i solln Atdheut t tyre t ri, Ameriks. Ashtu si pa e kuptuar, Zoti bekoi jett e tyre me lirin n tokn e bekuar amerikane, por prmbushi edhe misionin e Tij, t ungjillizimit t popullit amerikan me besimin e vrtet t Krishter, besimin orthodhoks. I vetmi besim katolik dhe apostolik, i trashguar nga brezat q nga koha e Krishtit e deri n dit tona, i plot dhe i pacnuar.

  N nj dit t till, krahas gzimit t Triumfit t Orthodhoksis, nuk duhet t harrojm se Drita e Orthodhoksis nuk mbahet e mbuluar dhe e fshehur. Ajo duhet t ngrihet lart e n nj vend t hapur, q t ndrioj gjith mendjet dhe zemrat e bots. Ky sht misioni q Zoti Krisht u caktoi apostujve t Tij, ky sht misioni i Kishs Orthodhokse, por ky duhet t jet edhe misioni i do besimtari orthodhoks t vrtet. Le t jet jeta juaj nj qiri q ndrion errsirn e ksaj bote!

  Perndia sht me ne!

 13. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,852
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Predikime: E diela e par e Kreshms s Madhe - E Diela e Orthodhoksis


 14. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,852
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Predikime: E diela e par e Kreshms s Madhe - E Diela e Orthodhoksis

  17 vjet me pare e perktheva predikimin e At Alexander Schmemann postuar me lart nga anglishtja me idene qe shqiptaret te mund ta lexonin ne shqip. Por ja qe perkthimi me ka ndihmuar mua me shume se shqiptaret. I rikthehem atij predikimi per ta lexuar me endje cdo vit. Nese nuk e keni lexuar, ju ftoj ta lexoni.

  Albo

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •