Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708

  Prcaktimi i kufirit midis Kosovs dhe Maqedonis

  Sot Shekulli shkruante se kryeministri Maqedonas Bukovski po diskuton me Soren Jessen-Petersen eshtjen e percaktimit te kufijve Maqedoni-Kosove. Si dihet kufiri u vendos ne 2001 pas negociatave Serbi-Maqedoni por nuk eshte pranuar nga qeveria dhe parlamenti Kosovar.
  A mendoni se UNMIK ka te drejte te vendose per kufirin Kosove-Shqiperi, apo do te ishte me mire qe kjo eshtje te lihej pas vendosjes se statusit final te Kosoves?
  Pershendetje
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 2. #2
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Kryeministri maqedonas bisedon n Prishtin pr kufirin ndrmjet Kosovs dhe Maqedonis

  Besim Abazi
  02-03-2005
  VOA


  Kryeministri i Maqedonis Vllado Bukovski, krkoi t mrkurn n Prishtin q kufiri ndrmjet Kosovs dhe vendit t tij t shnohet sa m par q sht e mundur. Ai i bri kto komente gjat vizits n Prishtin n kuadr t s cils sht hapur edhe zyra ekonomike e Maqedonis.

  Kryeministri Bukovski tha se partner n bisedime pr shnimin e kufirit duhet t jet misioni i Kombeve t Bashkuara, ndrsa nnvizoi se zgjidhja e ksaj shtjeje do t ndihmonte jo vetm Republikn e Maqedonis por edhe mbar rajonin.

  Do t jet mir edhe pr Kosovn sepse qytetart e saj dhe n veanti shqiptart do t dshmonin se nuk ekziston nj ide pr Kosovn e Madhe ose Shqiprin e Madhe, q do t zvoglonte gjasat e tyre para bisedimeve pr statusin prfundimtar, tha ai duke shtuar se me kt do t respektohej edhe Rezoluta 1244 e Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara.

  Kryeministri Bukovski, i cili n Prishtin erdhi pas vizits n Beograd, theksoi se qeveria e tij do t pranoj do zgjidhje pr Kosovn, q respekton integritetin toksor dhe sovranitetin e Maqedonis, q do t arrihej me kompromis ndrmjet Prishtins dhe Beogradit dhe me ndrmjetsimin e bashksis ndrkombtare.

  Ai tha se Maqedonia dshiron t ket nj vend fqinj t qndrueshm dhe demokratik por statusi i Kosovs nuk varet prej saj.

  Shkupi zyrtar ka nnshkruar nj marrveshje me Beogradin n shkurt t vitit 2001 pr kufirin me Kosovn sipas s cils rreth 2 mij e 500 hektar t Kosovs i kalonin Maqedonis.

  Kjo zemroi shqiptart e Kosovs dhe posarisht banort e zons kufitare. Institucionet vendse kundrshtuan edhe zyrtarisht kt marrveshje e cila u njoh si e ligjshme nga Kombet e Bashkuara.

  Shefi i UNMIK-ut Soren Jessen Petersen tha t mrkurn se shnimi i kufirit me Maqedonin nuk do t mbetet i pazgjidhur n kohn kur po prgatiten bisedimet pr statusin prfundimtar t Kosovs.

  Kjo krkon nj dialog t drejtprdrejt, nprmjet bisedimeve edhe jozyrtare ndrmjet Shkupit dhe Prishtins, por n t njjtn koh edhe Beogradi do t mbahet i informuar pr kto bisedime.

  Ai tha se me nj qasje konstruktive dhe pragmatike s shpejti do t arrihet marrveshje rreth ksaj shtjeje.

  Kryeministri i Kosovs Ramush Haradinaj tha shkurtazi se shnimi i kufirit ndrmjet Kosovs dhe Maqedonis, duhet t pres dit m t mira.

  Kemi gatishmri q Prishtina dhe Shkupi t bjn demarkacionin n kohn e duhur n nj proces, pra n kuadr t zgjidhjes s shum shtjeve t ndrsjella. Ka nj vullnet tumir dhe t gjitha shkojn drejt nj bashkpunimi edhe m t mir ndrmjet Kosovs dhe Maqedonis, tha kryeministri Haradinaj.

  Presidenti i Kosovs, Ibrahim Rugova anuloi ndrkaq takimin me kryeministrin Bukovski pr shkak si u tha t punve t shumta q kishte. Por besohet se takimi sht anuluar pr shkak se Presidenti Rugova ka mbajtur nj qndrim m t ashpr ndaj shtjes s kufirit me Maqedonin, duke zemruar zyrtart e atjeshm.

 3. #3
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Peterson eshte dakort me Buckovskin:

  Mospajtim midis Petersenit dhe Bukovskit mbi prfshrjen e Beogradit n shtjen e kufirit

  02.03.2005
  Deutsche Welle
  Bekim Shehu


  Kryeministri i Maqedonis, Vllado Bukovski, tha sot n Prishtin se shtja e shnimit t vijs kufitare midis Kosovs dhe Maqedonis duhet t prfundoj para se t vendoset pr statusin final t Kosovs. Kryeministri Bukovski po qndron sot n Kosov s bashku me shefen e diplomacis maqedonase, Ilinka Mitreva. Ata marrin pjes n hapjen e nj zyre ekonomike t Maqedonis n Prishtin.

  Kryeministri i Maqedonis, Vllado Bukovski, tha sot se n bisedimet pr shnimin e vijs kufitare midis Kosovs dhe Maqedonis do t marr pjes edhe nj prfaqsues i Prishtins nga institucionet e Kosovs, mirpo, sipas tij, baz pr kt marrveshje mbetet rezoluta 1244 e Kshillit t Sigurimit. Kt deklarat kryeministri maqedonas, Vllado Bukovski, e bri sot n Prishtin, gjat nj vizite q po realizon n Kosov.

  "shtja e shnimit t vijs kufitare sht nj shtje teknike. Kjo pr faktin q Maqedonia ka arritur nj marrveshje n shkurt t vitit 2001 m autoritetet e Serbis dhe Malit t Zi n prcaktimin e ksaj vije kufitare, e cila sht bazuar n rezolutn 1244 t KS-it. Mirpo, n bisedimet pr jetsimin e ksaj marrveshjeje duhet t prfshihen edhe institucionet e Kosovs si edhe autoritetet e Beogradit", tha Vllado Buckovski. Ndrkoh, jo krejtsisht qndrim t njjt pr sa i prket prfshirjes s Beogradit n kt shtje shfaqi kryeadministratori i Kosovs, Soren Jessen Petersen:

  "Ne jemi dakorduar dhe sht e rndsishme q pr kt shtje t zhvillohen bisedime dypalshe dhe shnimi i vijs kufitare midis Maqedonis dhe Kosovs sht mir q t prfundoj para se t vendoset pr statusin final t Kosovs", tha Soren Jesen Petersen. Po ashtu, sipas tij, sht e rendsishme q n kt dialog t prfshihet drejprdrejt Shkupi dhe Prishtina, ndrsa Beogradi t informohet pr kt shtje. Sidoqoft, shtja e shnimit t vijs kufitare midis Kosovs dhe Maqedonis, ishte tema kryesore e bisedave t sotme n Prishtin midis kryeministrit maqedonas Vllado Bukovski dhe autoriteteve kosovare.

  Mirpo, kryeministri Vllado Bukovsi s bashku me shefen e diplomacis maqedonase, Ilinka Mitreva, dhe ministrin e ekonomis, Fatmir Besimi, do t inaugurojn hapjen e nj zyre ekonomike t Maqedonis n Kosov. Hapja e ksaj zyreje sipas autoritetve maqedonase, do t luaj rol t rndsishm n drejtim t forcimit t marrdhnieve ekonomike, si dhe do t prmirsoj mundsin pr rritjen e produktivitetit dhe stabilitetit financiar midis dy vendeve.

 4. #4
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Citim Postuar m par nga SuiGeneris
  Sot Shekulli shkruante se kryeministri Maqedonas Bukovski po diskuton me Soren Jessen-Petersen eshtjen e percaktimit te kufijve Maqedoni-Kosove. Si dihet kufiri u vendos ne 2001 pas negociatave Serbi-Maqedoni por nuk eshte pranuar nga qeveria dhe parlamenti Kosovar.
  A mendoni se UNMIK ka te drejte te vendose per kufirin Kosove-Shqiperi, apo do te ishte me mire qe kjo eshtje te lihej pas vendosjes se statusit final te Kosoves?
  Pershendetje

  Mos doje te pyese per kufirin Kosove-Maqedoni, apo thjeshte po pyet per Kosove-Shqiperi?

  Me sa duket, ne lidhje me kufirin Kosove-Maqedoni, Petersoni eshte pro-vendosjes se ketij kufiri perpara caktimit te statusit, por Petersoni poashtu po mundohet qe edhe vete Kosova te je dakort mbi marreveshjen.

  Se si ka per te vepruar Rugova, do shohim. Sidoqoft, UNMIKU nuk duhet te vendosi pa ren edhe Kosova dakort.

 5. #5
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar m par nga Veshtrusja
  Mos doje te pyese per kufirin Kosove-Maqedoni, apo thjeshte po pyet per Kosove-Shqiperi?

  Me sa duket, ne lidhje me kufirin Kosove-Maqedoni, Petersoni eshte pro-vendosjes se ketij kufiri perpara caktimit te statusit, por Petersoni poashtu po mundohet qe edhe vete Kosova te je dakort mbi marreveshjen.

  Se si ka per te vepruar Rugova, do shohim. Sidoqoft, UNMIKU nuk duhet te vendosi pa ren edhe Kosova dakort.
  Pyetja ishte per kufirin Kosove-Maqedoni, e kam shkruar gabimisht.

  Rugova refuzoi te takohej me Bukovskin.
  Mendoj se kompetenca per vendosjen e kufirit i duhet lene qeverise se Kosoves. Kosova kerkon vetem ruajtjen e kufirit te meparshem i cili u ndryshuar ne 2001 ne dem te Kosoves.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 6. #6

  Arrow Edhe nje padrejtesi per Kosoven!

  Eshte tejmase nje padrejtesi e madhe qe iu be dhe akoma vazhdon t'i behet Kosoves!
  Marreveshtja ne lidhje me kufirin Kosove- Maqedoni eshte nje gabim i madh i bere nga ana e administratoreve nderkombetare te asaj kohe ne Kosove. Pse?
  Nje, Kosoves akoma pa iu sherruar plaget e luftes iu be nje padrejtesi e ketille, dy, duke e ditur qe Kosova luftoi per te arritur pavaresine dhe edhe pse kjo nuk u arrit akoma, te pakten ka qene dhe eshte e qarte se Kosova NUK eshte me pjese e Serbise, pra gabimi qendron aty se per nje marreveshtje te ketille eshte dashur te pyetet Kosova dhe jo Serbia!Shtrohet pyetja, a thua edhe sa padrejtesi do t'i behen Kosoves derisa te arrije pavaresine e saj te plote?!A nuk eshte mesim i mjaftueshem masakrimi i qindra mijera njerezve per te bindur nje komunitet nderkombetar se eshte e padrejte kjo qe iu be Kosoves?!...Po pergjigjen, nga kush ta kerkojme, nga komuniteti nderkombetare?Nga ai komunitet qe e beri (me deshire e vetedije) kete padrejtesi?!...

  Nderkohe qe nderkombetaret pa rreshtur thone te respektohen kufijte, te mos behen ndryshime, te mos flitet per Shqiperi apo Kosove te madhe, ata ne kete rast e bene kete, e bene ate qe nuk pritej asnjehere: "Maqedoni te madhe"...!!!

  KJo, padiskutim eshte nje padrejtesi qe i behet Kosoves, e cila sakrifikoi cdo gje, edhe popullin e saj per te arritur nje liri te pergjysmuar, "te pergjysmuar" per shkak te nderkombetareve te cilet dine vetem te flasin dhe aspak te veprojne sipas asaj qe thone vazhdimisht: "Te drejtat e njeriut", e ne anen tjter te drejtat e njeriut nuk respektohen aspak. Ato le qe nuk respektohen por edhe shkilen ne kete rast, duke e bere qe nje pjese te popullates se Kosoves, ne menyre te dhunshme, pa deshiren e vet e me deshire te nderkombetareve (kjo eshte e drejta per te cilen flasin ata gjithmone e na shurdhojne veshet?!!!) te behen tash banore te Maqedonise!..TURP!!!

  Le te shpresojme qe kjo ceshtje te zgjidhet ne te mire te Kosoves se pervuajtur!

  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 7. #7

  Arrow Demarkacioni pasi te zgjidhet statusi i Kosoves...

  Solana me Qendrim te prere


  Demarkacioni pasi te zgjidhet statusi i Kosoves


  Perfaqesuesi i BE-se per Politike te Jashtme dhe Siguri, Havier Solana ka kundershtuar insistimin e Shkupit qe demarkacioni i vijes kufitare ndermjet Maqedonise dhe Kosoves te behet para hapjes se bisedimeve per statusin final te Kosoves.
  Per Solanen, demarkacioni i vijes kufitare duhet te perfundoje kur te zgjidhet statusi perfundimtar i Kosoves, ngaqe sipas tij, kjo ceshtje nuk mund te nxise konflikt te ri.

  Demarkaconi do te perfundoje kur do te zgjidhet statusi i Kosoves.Nuk shohim se nga aspekti i sotem me pjekurine e shumices se qytetareve dhe te lidereve te rajonit mund te kete rrezik per stabilitetin e rajonit ne te ardhmen. E di se do te kete analiza se si Kosova do te sillet ne aspektin e standardeve. Kjo nenkupton shume gjera, por me rendesi eshte respektimi i pakicave dhe se respektimi i te drejtave te tyre duhet ne teresi te zbatohet, eshte shprehur Havier Solana per mediat maqedonase.

  Sipas Solanes, vendimi per fillimin e zgjidhjes se statusit te Kosoves duhet te merret nga Sekretari i Pergjithshem i KB-se ne bashkepunim me Keshillin e Sigurimit dhe ne bashkepunim te mire me autoritetet e Kosoves .

  Nje qendrim te Solanes sa i perket shenimit te kufirit Kosove-Maqedoni tashme e ka shprehur edhe Presidenti i Kosoves Ibrahim Rugova.
  Nderkaq qendrimi i Shkupit zyrtar ne shenimin e demarkacionit te vijes kufitare eshte qe ai te zgjidhet para fillimit te negociatave per statusin perfundimtar te Kosoves. (QIK)

  *********************

  Marre nga gazeta ditore e dates se sotme "FAKTI"

  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

Tema t Ngjashme

 1. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
 2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
 3. Interviste e Fadil Tolaj-t
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-01-2004, 06:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •