Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19
 1. #1
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Islami: Feja q prhapet m s shpejti n Evrop

  Islami: Feja q prhapet m s shpejti n Evrop

  HARUN JAHJA
  Gjat 20 viteve t fundit, numri i Muslimanve n bot sht rritur vazhdimisht. T dhnat statistikore pr vitin 1973 tregojn se popullsia Muslimane n bot numronte 500 milion; tani, ajo ka arritur n 1.5 miliard. Sot, do i katrti person sht Musliman. sht e mundshme q popullsia Muslimane do t vazhdoj t rritet dhe q Islami do t bhet feja m e prhapur n bot. Arsyeja pr kt rritje t vazhdueshme nuk ka t bj vetm me rritjen e popullsis n vendet Muslimane, por gjithashtu edhe me numrat n rritje t njerzve t cilt po kthehen n Islam, nj dukuri q ka marr vrull, posarisht pas sulmit n Qendrn Botrore t Tregtis m 11 Shtator 2001 (q m tej do t'i referohemi si 9/11). Ky sulm, pr t cilin i erdh keq dokujt, n veanti Muslimanve, papritur ka trhequr vmendjen e njerzve (n veanti t Amerikanve) pr Islamin. Njerzit n Perndim po flasin shum pr at se far feje sht Islami, 'thot Kur'ani, far prgjegjsi rezultojn me t qenit Musliman dhe si duhet Muslimant t'i udhheqin/drejtojn punt e tyre. Ky interesim ka shkaktuar n mnyr t natyrshme nj rritje t numrit t njerzve q kthehen n Islam n mbar botn. Pra, parashikimi rndom i dgjuar pas 9/11 se "ky sulm do t ndryshoj rrjedhn e historis botrore" n nj mnyr, ka filluar t realizohet. Procesi i kthimit drejt vlerave fetare dhe shpirtrore, t cilin bota sht duke e prjetuar pr nj koh t gjat, sht shndrruar n nj kthim n Islam.

  Natyra e mrekullueshme e asaj q po ndodh mund t shihet kur njeriu i kupton kto zhvillime q kan lidhje me kt tendenc, pr t ciln kemi filluar t lexojm n gazeta apo t dgjojm n raportet televizive. Kto zhvillime, prgjithsisht t raportuara si vetm nj element i rendit t dits, jan n t vrtet tregues shum t rndsishm se vlerat morale Islamike kan filluar t prhapen shum shpejt n mbar botn. Si edhe n pjest e tjera t bots, Islami sht duke prjetuar nj rritje t shpejt n Evrop. Ky zhvillim ka trhequr m shum vmendjen n vitet e fundit, si dshmohet nga shum teza, raporte dhe artikuj t botuar pr "vendin e Muslimanve n Evrop" dhe "dialogu n mes t shoqris Evropiane dhe Muslimanve." Bashk me kto raporte akademike, mjetet e informimit kan bartur raporte t shpeshta pr Islamin dhe Muslimant. Zanafilla e ktij interesimi qndron n rritjen e vazhdueshme t numrit t popullsis Muslimane n Evrop dhe n arsyen se kjo rritje nuk mund t'i prshkruhet vetm imigrimit. Derisa imigrimi me siguri ka pasur ndikim t rndsishm n rritjen e popullsis Muslimane, aq shum hulumtues e kan adresuar kt shtje pr nj arsye krejt tjetr: shkalln e lart t konvertimit. Nj histori e vitit 2004 n NTV News, e titulluar "Islami sht religjioni q prhapet m s shpejti n Evrop," u muar me nj raport t nxjerrur nga shrbimi i brendshm sekret Francez. Raporti prmendi se numri i atyre q konvertohen n Islam n vendet Perndimore ishte rritur edhe m shum, n veanti menjher pas sulmeve t 9/11. Pr shembull, numri i t konvertuarve n Islam n Franc u rrit pr rreth 30 dhe 40,000 vetm vitin e kaluar.

  Kisha Katolike dhe Ngritja e Islamit

  Kisha Katolike e Roms, me qendr n Qytetin e Vatikanit, sht njri prej institucioneve q prcjell rrjedhat e konvertimit. Njra prej temave kryesore gjat takimit t Tetorit t vitit 1999 t sinodit t Evrops, n t cili muar pjes gadi i tr kleri Katolik, ishte pozita e Kishs n mijvjearin e ri. Tema kryesore e konferencs ishte rritja e shpejt e Islamit n Evrop. The National Catholic Reporter raportoi se disa individ radikal pohuan se e vetmja mnyr pr t ndaluar Muslimant q t bhen t fuqishm n Evrop ishte q t'i japet fund tolerimit t Muslimanve dhe Islamit; individ t tjer m objektiv dhe m t arsyeshm nnvizuan faktin se pasiq dy religjionet besojn n nj Zot, nuk do t duhej t kishte vend pr fardo konflikti apo lufte n mes tyre. N nj seanc, Kryepeshkopi Karl Lehmann i Gjermanis theksoi se ka m shum pluralizm t brendshm brenda Islamit se q shum t Krishter mund t prfytyrojn dhe se pohimet e radikalve pr Islamin nuk kishin baz n t vrtetn. (1)

  Marrja parasysh e pozits s Muslimanve duke e ditur pozitn e Kishs n mijvjearin e ri ishte mjaft me vend, sepse nj analiz e vitit 1999 e KB-s tregonte se n mes t viteve 1989 dhe 1998, popullata Muslimane e Evrops u rrit pr m shum se 100 prqind. Raportohet se ka rreth 13 milion Musliman q jetojn n Evrop: 3.2 milion n Gjermani, 2 milion n Britani t Madhe, 4 - 5 milion n Franc dhe t tjert t shprndar npr tr Evropn, n veanti n Ballkan. Ky numr prfaqson m shum se 2% t popullsis s prgjithshme t Evrops. (2)

  Vetdija Fetare e Muslimanve po rritet n Evrop

  Nj hulumtim lidhur me kt ka zbuluar poashtu se prderisa numri i Muslimanve n Evrop vazhdon t rritet, ka nj thellim t vetdijes fetare n mesin e Muslimanve. Sipas nj studimi t br nga gazeta franceze Le Monde n Tetor t vitit 2001, krahasuar me t dhnat e grumbulluara n vitin 1994, shum Musliman vazhdojn t kryejn faljet e tyre, t shkojn n xhami dhe t agjrojn. Kjo vetdije sht vn re shum m tepr n mesin e studentve t universitetit. (3)

  N nj raport t bazuar n raportet e shtypit t huaj n vitin 1999, revista Turke Aktel njoftoi se hulumtuesit Perndimor llogarisin se n 50 vitet e ardhshme Evropa do t bhet njra prej qendrave kryesore pr prhapjen e Islamit.

  Islami sht pjes e pandashme e Evrops

  Bashk me kt hulumtim sociologjik dhe demografik, ne poashtu nuk duhet t harrojm se Evropa nuk sht njohur me Islamin vetm n koht e fundit, por se Islami sht n t vrtet nj pjes e pandashme e Evrops.

  Evropa dhe bota Islamike kan pasur marrdhnie t ngushta me njra tjetrn me shekuj t tr. S pari, shteti i Andaluzis (756-1492) n Gadishullin Iberik dhe m von Kryqzatat (1095-1291) dhe pushtimi Otoman i Ballkanit (1389), shkaktuan nj marrdhnie reciproke t qndrueshme n mes t dy shoqrive. Shum historian dhe sociolog sot pohojn se Islami ishte shkaku kryesor i lvizjes s Evrops nga errsira e Mesjets drejt shklqimit t Renesanss (Rilindjes) s saj. N nj koh kur Evropa ishte e prapambetur n mjeksi, astronomi, matematik dhe shum fusha tjera, Muslimant posedonin nj thesar t pafund t dijes dhe mundsi t mdha zhvillimi.

  Bashkimi mbi nj Baz t Prbashkt: "Monoteizm"

  Rritja e Islamit pasqyrohet gjithashtu n rritjen e fundit t dialogut ndrfetar. Kto dialogje fillojn duke pohuar se tri religjionet monoteiste kan nj fillim t prbashkt dhe mund t bashkohen n nj pik t prbashkt. Dialogje t tilla kan qen mjaft t suksesshme dhe kan shkaktuar nj afrim t rndsishm, posarisht n mes t Krishterve dhe Muslimanve. N Kur'an, Zoti na bn me dije se Muslimant i ftojn Ithtart e Librit (t Krishtert dhe ifutt) t bashkohen n nj baz t prbashkt:

  Thuaju (o i Drguar): "O ithtar t librit (Tevrat e Inxhil), ejani (t bashkohemi) te nj fjal q sht e njjt (e drejt) mes nesh dhe mes jush: t mos adhurojm tjetr pos All-llahut, t mos i shoqrojm Atij asnj shok, t mos konsiderojm njri - tjetrin zotr pos All-llahut!" E n qoft se ata refuzojn, ju thoni: "Dshmoni pra, se ne jemi Musliman (besuam nj Zot)!" (Kur'an, 3:64)

  T tri religjionet monoteiste kan besime t prbashkta dhe t njjtat vlera morale. Besimi n Ekzistencn dhe Njsin e Zotit, n engjuj, n Profet, n Ditn e Fundit, n Parajsn dhe Ferrin jan parimet e tyre themelore t besimit. Ve ksaj, vetflijimi, nnshtrimi, dashuria, toleranca, respekti, mshira, ndershmria, shmangja nga keqbrja dhe padrejtsis dhe t vepruarit n pajtim me ndrgjegjen jan t gjitha cilsi morale prgjithsisht t pranuara. Prandaj, pasiq kto tri religjione jan n t njjtin nivel, ato duhet t punojn s bashku pr ta rrnjosur mosmarrveshjen, konfliktin dhe dhimbjen q shkaktojn ideologjit jofetare. Kur t gjykohet nga ky kndvshtrim, dialogu ndrfetar fiton shum m tepr rndsi. Seminaret dhe konferencat q bashkojn prfaqsuesit e ktyre feve dhe mesazhet e paqs dhe vllazris q rezultojn prej tyre, kan vazhduar rregullisht q nga mesi i viteve t 1990-ta.

  Lajme t gzuara pr nj epok t shenjt

  Kur bashkohen gjith kto fakte, bhet e qart se ekziston nj lvizje e fuqishme drejt Islamit n shum vende dhe se Islami sht duke u br gjithnj e m shum tema m e rndsishme e interesimit n bot. Kto zhvillime tregojn se bota sht duke lvizur drejt nj epoke krejtsisht t re, epok n t ciln, me vullnetin e Zotit, Islami do t fitoj n rndsi dhe msimet morale t Kur'anit do t prhapen si nj val q rritet. sht e rndsishme t kuptohet se ky zhvillim tejet i rndsishm u shpall n Kur'an 14 shekuj m par:

  Ata prpiqen me gojt e tyre ta shuajn dritn e All-llahut, e All-llahu nuk do tjetr, pos ta prsos dritn e Tij ndonse jobesimtart e urrejn. Ai (All-llahu) sht q e drgoi t Drguarin e Tij me udhzim t drejt e fe t vrtet, e pr ta br q t dominoj mbi t gjitha fet, edhe pse e urrejtn idhujtart. (Kur'an, 9:32-33)

  Prhapja e parimeve morale t Islamit sht njri prej premtimeve t Zotit dhn besimtarve. Ve ktyre vargjeve, shum thnie t Profetit ton, paqja dhe mshira e Allahut qofshin mbi t, pohojn se msimet morale t Kur'anit do t mbizotrojn. N ditt e fundit para fundit t bots, njerzimi do t prjetoj nj periudh n t ciln keqbrja, padrejtsia, mashtrimi, hilja, luftrat, mosmarrveshjet, konflikti dhe degjenerimi moral do t jen t prhapura n mbar botn. Pastaj do t vie Epoka e Art, n t ciln kto msime morale do t fillojn t prhapen midis njerzve si nj val q rritet dhe prfundimisht do t mbizotrojn n mbar botn. Disa prej ktyre thnieve, si edhe komentimet e msuara mir pr to, jan dhn m posht:

  Gjat ksaj (periudhe), umeti (populli) im do t jetoj nj jet aq t rehatshme dhe t lumtur q kurr m par nuk e kishin jetuar. (Toka) do t jap frutet e saj dhe s'do t mbaj asgj dhe pasuria n at koh do t jet e bollshme. (Sunan Ibn-i Majah)

  Banort e qiejve dhe t toks do t jen t knaqur. Toka do t nxjerr gjithka q rritet dhe qiejt do t lshojn shi me bollk. Prej gjith t mirave q Zoti do t'u dhuroj banorve t toks, t gjallt do t dshirojn q t vdekurit t rikthehen prap n jet. (Muhkhtasar Tazkirah Qurtubi, faqe 437)

  Toka do t shndrrohet n nj tabaka t argjent t bimsis q rritet (Sunan Ibn-i Majah)

  Toka do t jet prplot barazi dhe drejtsi sikurse q ishte m par prplot shtypje dhe tirani. (Abu Davud)

  Nuk do t ket padrejtsi apo tirani. (ad-Dani)

  Drejtsia do t mbizotroj deri n at mas sa q do pron e marrur me forc do t'i kthehet pronarit t saj; gjithashtu, gjja e nj personi tjetr edhe nse ajo gjendet n gojn e dikujt, do t'i kthehet pronarit t saj... Siguria do t prhapet gjithandej n Tok dhe madje femrat do t jen n gjendje ta kryejn haxhin e tyre pa shoqrimin e meshkujve. (Ibn Hajar al-Haythami, Al-Qal al-Mukhtasar, faqe 23)

  Bazuar n kto thnie, Epoka e Art do t jet nj epok n t ciln do t mbizotrojn drejtsia, bollku, begatia, mirqenia, siguria, paqja dhe vllazria midis njerzve, dhe epok n t ciln njerzit do t prjetojn dashurin, vetflijimin, tolerancn, dhembshurin, mshirn dhe besnikrin. N thniet e tij, Profeti jon, paqja dhe mshira e Allahut qofshin mbi t, thot se kjo periudh e bekuar do t prjetohet prmes ndrhyrjes s Mahdit i cili do t vie n fundin e kohs pr ta shptuar botn nga kaosi, padrejtsia dhe shkatrrimi moral. Ai do t'i rrnjos ideologjit e pafe dhe do t'i jap fund padrejtsis q mbisundon. Pr m tepr, ai do ta bj religjionin si ishte n ditt e Profetit ton (paqja qoft mbi t), do t bj q msimet morale t Kur'anit t mbizotrojn midis njerzve dhe do t vendos paq dhe mirqenie n mbar botn.

  Ngritja e Islamit q po prjetohet sot n bot, si edhe roli i Turqis n epokn e re jan shenja t rndsishme se epoka e paralajmruar n Kur'an dhe n thniet e Profetit ton sht shum afr. sht dshir e thekshme e jona q Zoti do t'na lejoj t jemi dshmitar t ksaj kohe t bekuar.

  Referencat:
  1. " Muslimant e Evrops brengosin Peshkopt," National Catholic Reporter, 22 Tetor 1999
  2. "Muslimant n Evrop," The Economist, 18 Tetor 2001.
  3. Time, 24 Dhjetor 2001.

 2. #2
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Islami n Gjermani  Islami n Gjermani sht feja e dyt m e madhe, pas krishterizmit me 2.8 - 2.9 milion antar t saj me origjin t huaj. N Gjermani ka shum musliman, kryesisht nga Turqia, Tunizia dhe Afganistani, pastaj nga Kosova, maqedonia, Shqipria, Algjeria, Bosna, Jordani, Iraku, Libani, Maroku, Pakistani. Vlersohet, se shifra e muslimanve gjerman sht rreth 200.000.  Islami pr her t par n Gjermani mendohet se erdhi me emigrimin e lidhur me punn. Megjithat, muslimant n Gjermani kan jetuar pr m shum se 300 vite. Por, kto ishin grupe t vogla dhe kan luajtur nj rol minor. Me bumin ekonomik t viteve 1950 dhe me nevojn e mbushjs s tregut t brenshm t puns me an t puntorve t huaj, n Gjermani muslimant erdhen n numr shum t madh.  Nga vitet 1960, prve muslimanve t ardhur nga Turqia, Tunisia dhe Maroko, n vitin 1970 nisi nj val e re emigrimi nga nj numr i madh shtetesh, e sidomos nga ato shtete t prfshira n luft si Libani, Palestina,Afganistani dhe Algjeria. N vitin 1980 n Gjermani filluan t vijn refugjat nga Irani dhe kurd nga Iraku dhe Turqia. Me shprbrjen e ish Jugosallavis dhe luftn e cila prfshiu at vend, refugjat t ri filluan rrugn pr n Gjermani, kshtu q n fillim t vitit 1990 emigrantt nga Bosna u bn grupi i dyt m i madh i muslimanve pas turqve.  N Gjermani popullsia emigrante zakonisht jeton n qendra urbane. Kjo ka t bj me afrsin e vendeve t puns, aeroporte etj. Xhamit dhe dyqanet e muslimanve u prqendruan kryesisht n kto zona. Kshtu q popullsia muslimane u b e dukshshme. Sot pr sot turqit jan grupi m i madh i muslimanve (dhe emigruesve) n Gjermani me 70.2%, pastaj vijn muslimant nga Bosna, Irani, Afganistani, Libani, Maroku, Pakistani dhe Tunizia.  Vitet e fundit praktika e Islamit pr shoqrin e shumics ka qen pak a shum e pa dukshme muslimant sot gjithnj e m shum po krkojn t drejtn e tyre pr t praktikuar fen e tyre hapur dhe i artikullojn interesat e tyre nprmjet ndrtimit t xhamive, t qendrave islame duke festuar festat e tyre fetare etj. Pasi q nj numr i madh muslimansh vendosin t qndrojn n Gjermani prgjithmon, shtja e bashkekzistencs s kristianve dhe muslimanve fiton nj rndsi edhe m t madhe. N lidhje me kt shtje, zhvillimet socio-ekonomike dhe politike n Gjermani n kto vitet e fundit nuk duhet anashkaluar, pasi kto jan shkak i politiks s imigrimit, politiks s jashtme, politiks s puns dhe politiks sociale dhe kshtu interaksionet midis shoqris pritse dhe shoqris imigruese. N kt aspekt bashkimi i Gjermanis n vitin 1990 shnoi fillimin e nj kapitulli t ri n historin e imigrimit n Gjermani. Pr grupet e emigrantve Islami shrben si nj mjet identifikimi. Ndrkoh q muslimant vendosen gjithnj e m shum n Gjermani dhe konsolidojn strukturn e tyre organizative, interes i publikut gjerman pr subjektin Islam dhe muslimant n Gjermani sht rritur. Studimet e br deri tani zakonisht kan qent fokusuara n organizimin sociologjik t Islamit. Ndrsa subjekte si prjashtimi social dhe diskriminimi fetar nuk e kan trhequr aspak vmendjen. Arsye pr kt mund t jet fakti se diskriminimi kundr emigrantve n Gjermani shihet deri diku i lidhur ngusht me origjinn etnike ose vendin e origjins s minoritetit n fjal. Me dukshmrin n rritje t Islamit n Gjermani n vitet e fundit, q e shfaq veten me ndrtimit t xhamive, n njfar mnyre n shoqrin pritse vrehet frik e infiltrimit t huaj, gj q i bn tendencat e reja drejt prjashtimit edhe m t dallueshme.  N kontrast me bashksit ifute dhe t krishtere, komunitetet muslimane n t gjith vendin von filluan t dizajnonin objektet e tyre fetare. Shum emigrant musliamn duke kuptuar se nuk do t kthehen n vendet e tyre t origjins, si pasoj filluan ti ln xhamit e sajuara, q deri m sot numrohen deri n 2000, dhe filluan t kalojn n xhami t reja m t prshtatshme. Pas lufts s Dyt Botrore, deri n fillim t vitit 1999 ishin ndrtuar vetm tri Qendra Islame. Ato mund t gjenden edhe sot n Aachen, Hamburg dhe Munich. Procesi i planifikimit t tyre nisi n vitet e 50-ta. Kto jan xhami t para t vrteta (dhe jo pseudoxhami si ato t shekullit 19), dhe sfondi etnik i komuniteteve sht pak a shum heterogjen. Nj val tjetr e ndrtimit t xhamive filloi para 10 vitesh. N 1992, nj komunitet turk n Pforzheim pruroi nj xhami n stilin osman, me kube t madhe dhe me minaret. Tre vjet m von, n Mannheim, u prfundua edhe nj xhami tjetr turke e cila ende sht m e madhja n Gjermani, me kapacitet t rregullt pr 2500 besimtar. Mund t shihet se xhamit e brezit t par jan shum t larmishme n stilin dhe gjuhn arkitekturore, ndrsa xhamit e ndrtuara m von i prshtaten pak a shum stilit tradicional t arkitekturs osmane.  Intergrimi gjithashtu prfshin edhe mundsin e msimit t fes tnde, kjo sht motoja pas lvizjes pr futjen e msimit islam n shkollat e Gjermanis. Rreth 17% t nxnsve turq n kryeqytet ndjekin shkollat Kuranore, zakonisht pas shkolle. Tre milon musliman t gjermanis, shumica nga Turqia ia kalojn me 1/3 muslimanve nga Franca dhe poashtu jan tre her m shum se muslimant n Britani. Por, prapseprap besohet se muslimant n Gjermani jan m pak t intergruar n shoqrin mikpritse se ata n Britani dhe Franc.

  Shum shtete nn sistemin federal t edukimit po bjn hapa prpara n drejtim t futjes s Islamit n shkolla si nj alternativ ndaj shkollave n xhami. N Bavari, ku feja sht e detyrueshme n shkolla, shteti ka ofruar disa or msimi t Islamit n gjuhn turke nn nj marveshje me qeverin turke. Por kjo do t zgjerohet me msime n gjuhen gjermane.

  Q nga shtatori i vitit 2002 n shkollat e Berlinit ka fiiluar msim besimi i fes Islame vetm n dy shkollat elementare, por pritet q t zgjerohet edhe n 20 shkolla t tjera.

  Gjermanishtja sht br gjuha e par e muslimanve q jetojn n Gjermani, qofshin ata arab, turq, apo boshnjak. Ndrkoh Unioni i qendrave Kulturore Islame pr nxnsit e vet ka siguruar msimet e shkollave kuranore n gjuhn gjermane. Ky union kohve t fundit botoi edhe versionin n gjuhn gjermane t Ilmihalit, nj manual lutjesh, pr tu prdorur n kto shkolla.

  Fmij nga e gjith bota islame ndjekin Institutin pr Pedagogjin dge Diktatikn Internacionale, nj qendr private e studimit t Kuranit n Kln, ku msuesit jo q vetm japin msim n gjermanisht por prdorin metoda inovative pr t paraqitur bazat themelore t Islamit.  Studimet orientale dhe studimi i Islamit kan standarde t larta akademike. N shum fusha, si gjuhsore, kulturore dhe t historis fetare si dhe gjeografi, kontributi gjerman zotron nj prestigj t lart, madje edhe n vet botn islame. Sot, 24 universitete gjermane ofrojn kurse studimi pr Islamin dhe t gjuhve orientale dhe me rreth 3.000 student t regjistruar. Pr shembull, n Universitetin e Erfurtit, i cili u rihap n vitin 1999, studimi i Islamit mbulon krkime t fokusuara n minorancat islame n Evrop. Ditt kur studimi i Islamit shihej si subjekt ekzotik kan mbaruar.

  Institute t tilla prfshijn Gjerman Orient-Institut n Hamburg, Zentrum Moderner Orient N Berlin dhe Institutin qeveritar Orient-Institut i lidhur me German Oriental Society n Beirut, me nje department t jashtm n Stamboll, ku krkimet n burimet historike q lidhen me studimin e Islamit kombinohen m studimet moderne t vendeve bashkpunuese. Shoqria m e vjetr pr krkime akademike pr gjithka islame sht n Gjermani Oriental Society e themeluar n 1845.  Pr shum vjet n Gjermani nj pjes e madhe e krkimeve i kushtohej studimeve t Islamit prqndruar m shum n shqyrtimin e dokumenteve tradicionale dhe t historis kulturore t bots islame. Perspektiva e sotme tregon se hulumtimet e sotme synojn m shum mentalitetin islam n realitetin e sotm, duke marr n konsiderat burimet historike dhe standarde t kulturs islame.

  Akademikt islamist gjerman me vmendje t madhe po ndjekin debatin e sotm mbi justifikimet teologjike dhe sociale pr nj Islam Evropian dhe po hyjn n debat me akademikt musliman nga e gjith Evropa.

 3. #3
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Pakica muslimane n Itali


  Italia sht nj ndr shtetet e pellgut t detit Mesdhe, mbshtetet, ose u takon shteteve t Europs Jugore. Siprfaqja e saj arrin 301 267 km, e numri i banorve t saj n vitin 1401 h. (1981 m.), arriti 56 243 953.
  Kryeqyteti i saj sht Roma me m shum se 3 milion banor. Qytete t tjera t rndsishme jan Milano, Napoli, Palermo n Sicili etj.
  Italis iu bashkua edhe shteti i Vatikanit, qendr e sektit t krishter katolik. Prve ktij shteti, Italis iu bashkuan edhe ujdhesat. M t rndsishmet jan dy, Sicilia dhe Sardenja1.
  Italia kufizohet n veri me Zvicrn, n verilindje me Austrin e Sllovenin, n veriprendim me Francn. N lindje ka detin Adriatik, kurse n jug e ka detin Mesdhe.

  Si arriti Islami n Itali?

  Islami arriti n tri krahina q tash i takojn Italis. Krahina e par sht ujdhesa Sicili, e tjetra sht ujdhesa Sardenja.
  N Sicili Islami arriti n vitin 212 h. (827 m.), ather kur kt ujdhes e nshtroi Ibrahim Aglebi, valiu i Tunisit. Ekspeditn e udhhoqi Esed Ibni Furrati. Aglebinjt e kishin edhe flotn e tyre t fort n detin Mesdhe. Sardenja u nnshtrua n vitin 194 h. (809 m.).
  N vitin 297 h. (909 m.), Sardenjn e trashguan Fatiminjt nga Aglebinjt, pas nj shekulli sundimi t Aglebinjve. Sardenja mbetet nn sundimin fatimi edhe nj shekull tjetr, derisa e morn sundimin muluku tawaif-muslimant e Endelusit n vitin 406 h. (1025 m.). Mirpo sundimi i ktyre t fundit nuk zgjati shum koh, pr shkak t aleancs krishtere. N t njjtin vit n duart e aleancs ra Sardenja, e cila prbhej nga dy shtete: Piza dhe Gjenova.
  Pushteti i drejt i islam, i cili zgjati m shum se dy shekuj, bri t mundur prhapjen e fes islame n ujdhes.
  Pas fitores s aleancs krishtere, ndryshoi gjendja e muslimanve n Sardenj. U shtuan shprnguljet e muslimanve, po edhe filloi lufta pr largimin e muslimanve nga ujdhesa.
  Territori i dyt n Itali, ku arriti Islami, sht siujdhesa e Italis. N kt an u drejtuan Aglebinjt pasi liruan ujdhesn e Sicilis.
  N vitin 221 h. (836 m), muslimant sulmuan qytetin Brindizi, e pastaj n vitin vijues nnshtruan Napolin; n vitin 227 h. (841 m), muslimant nnshtruan Torinon. N vitin 232 h. (846 m.), ushtria e Muhammedit t Par aglebi hyri n Rom dhe Papa u detyrua t jepte xhizjen. Pas nj periudhe, aleanca krishtere arriti t kthente disa qytete italiane, pas disa kundrshtimeve q u bn n forcat muslimane n Lindje dhe Perndim. N vitin 257 h. (870 m.), aleanca krishtere arriti t kthente qytetet Brindizi, Bari dhe Torino.
  Fatiminjt dhe Hafsenjt u prpoqn t rikthenin Jugun e Italis n shekullin e pest hixhri. Hafsenijt e sulmuan Napolin dhe Gjatien, kurse Fatiminjt n vitin 323 h. (934 m.), e sulmuan Gjenovn, edhe turit osman u prpoqn t nnshtronin Jugun e Italis n vitin 886 h. (1481 m.)2.

  Muslimant sot n Itali

  N Itali dallohet gjenerata muslimane pas Lufts s Dyt Botrore, kur me shprnguljen e disa muslimanve nga Evropa Lindore, ata u vendosn n Itali. Pastaj vijojn disa shprngulje t kufizuara nga disa vende islame, t cilat iu nnshtruan kolonializmit italian n Afrik. Atje u vendosn edhe disa puntor musliman nga Tunizia. Ktij numri vlen ti shtohet edhe prqafimi i fes islame nga disa italian. Atje sht edhe nj numr i studentve musliman, t cilt studiojn n universitetet italiane. At e kan shprehur n qendrn Islame n Rom. Numri i muslimanve n kohn e tanishme arrin 70 mij n gjith Italin.

  Xhamit dhe shoqatat islame n Rom

  Pas Lufts s Dyt Botrore u themelua shoqria a Shoqata Islame pr prkujdesjen e refugjatve musliman nga Evropa Lindore. Ajo quhej Xhemijetul-it-tihadil-Islami filgarb (Shoqata e Bashkimit Islam n Perendim). Ajo ishte shoqata e par Islame n Itali, dhe at e kryesoi dr. Mentor oku, avokat shqiptar. Pastaj e kryesoi haxhi Muhammed Es-sifat. Rezidenca e ksaj shoqate sht n Rom. Kjo shoqat e ka themeluar nj medrese islame me ndihmn e Rabitas Ligs Islame.
  Kjo qendr islame u b e njohur n vitin 1386 h. (1966 m). N kt qendr kontribuoi Liga Islame n prkrahjen dhe ndihmn q i dha. Kjo qendr u b m aktivja n Evrop.
  Kuvendi ekzekutues i ksaj qendre prbhet nga ambasador arab dhe musliman joarab. Kjo qendr nxjerr nj revist mujore dhe boton libra t tjer me prmbajtje islame n gjuhn italiane, q t din edhe italiant pr Islamin.
  N Itali gjendet edhe Unioni i Studentve musliman me pes nndeg n gjith Italin3.

  Ndrtesa e Qendrs Islame n Rom

  Kur mbreti Fejsal ibni Abdul-Aziz (i ndjer) vizitoi Romn n vitin 1393 h. (1972 m), derdhi mund t siguronte nj cop toke dhe mundi nuk i shkoi kot, ngase ia arriti qllimit pr nj siprfaqe prej 30 mij metrash katror pr ndrtimin e Qendrs Islame n Rom. N shpenzimet e krkuara pr ndrtim kan marr pjes disa shtete Islame. Mirpo, projekti mbeti nj koh t gjat vetm vizatim plani. M von u b realitet.
  Qendra Islame ka xhamin, salln pr simpoziume, bibliotekn, hotelin pr delegacione nga Bota Islame. Ajo sht qendr e plot e qytetrimit islam. Projektin e ka br inxhinieri italian Porto Xhizi. Mbikqyrs t projektit ishin komisioni prej 15 ambasadorsh t shteteve islame. Vendi i ksaj qendre islame sht n fund t parkut Safva. Kjo do t thot shum dhnia e plqimit pr ndrtimin e Qendrs Islame mu n kryeqytetin e sektit katolik4.

  Adresat e shoqatave islame:
  Unioni Islam n perendim 55 Rr. Buxhumubani, Roma; El-Merkezul-Islami Eth-thekafi (Qendra Islame kulturore) n Itali 51 Rr. Kasila, Roma5.


  ____________________
  Fusnotat:

  1. The New Encyclopedia p. 105, Ali Muntesir El-Kenani: El-Muslimune fi Uroba ve amerika, f. 125, The Europa year book vol. 1. 1983. p. 839.
  2. Mahmud Shakir: El-Muslimune tahtes sejtarreturr-rresmalije, f. 42, El-Kenani El-muslimune fi Uroba ve amerika, vll. 1 f. 155156.
  3. El-Kenani: El-Muslimune fi Uroba ve Amerika, f. 158-159, Delil En-neshatil-islami
  4. Ktu nuk prfshihet xhamia e cila u hap viteve t fundit, ngase kto shnime jan dhn para se t hapej xhamia e madhe n Rom.
  5. Taha El-Velijj: El-Islam vel muslimune fi-Allamnia f. 4, Delil Neshatil-Islam fil-Alem (Rabitatul-El-Alemi-Islami).
  copy paste"klevis2000"

 4. #4
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Evropiant e tjer - musliman  Me gjith faktin se kan jetuar dhe jetojn gjeografikisht, politikisht dhe n kuptimin social n Evrop aq gjat, kto komunitete gjithnj e m tepr po vetdijsohen pr identitetin e tyre. N kt proces ata akoma po e pasurojn Evropn, kt mozaik t pasur t gjuhve, kulturave dhe identiteteve, si sht dhe si ka qen gjithmon.
  Problemin e muslimanve n Perndim e kan studiuar shum autor perndimor vends dhe me prejardhje muslimane. sht me rndsi q problemit ti qasemi pa paragjykime, t cilat jan aq t shumta dhe t rrnjosura q prej kohsh tek njerzit e Perndimit pr muslimant. Kt e ilustron gazetari Adam Lebor, i cili ka punuar me sukses nj libr mbi kt tematik:
  Sikurse secili udhtar para meje, edhe un mbaja bagazhin tim t stereotipeve dhe paragjykimeve pr Islamin dhe muslimant, i cili gradualisht u tkurr dhe humbi ndrsa u bija kryq e trthor kontinenteve dhe hyra, s paku pr nj koh t shkurtr, n jett e tyre, dhe ata n timen. Ndr ta gjeta nj diversitet t jashtzakonshm kombtar dhe kulturor, q e pasuron jetn n Evrop dhe n SHBA. Muslimant perndimor jan ushtar boshnjak n Sarajev, muzikant turk n Berlin, artist algjerian n Marsej (Marseilles), jurist pakistanez n Bradford, disident arab t mrguar, shkollar t moderuar n Londr dhe veprimtar politik n Uashington. Jett e secilit nga ata jan t modeluara nga Islami, por gjithashtu jan brumosur nga shtpit e tyre t reja. Prej tyre nj gj e re dhe unike po del n shesh: Islami modern perndimor. (Adam Lebor, A Heart Turned East Among the Muslims in Eurpe and America, arner books 1998).

  Si erdhn n Evrop

  Rrfimi i Islamit n Evrop ka t bj me migrime. Pas periudhs s kolonizimit Britania dhe Franca iu kthyen kolonive t tyre t vjetra n Azin Jugore dhe Afrikn Veriore pr t plotsuar mangsit e tyre n fuqi puntore, prderisa Gjermania u hapi dyert mysafirve puntor nga Turqia. Shumica nga kta mysafir nuk u kthyen kurr n shtpi, dhe fmijt e tyre u lindn dhe u rritn si evropian. Sot, komunitetet m t mdha muslimane n Evrop gjenden n kto vende. Kta numra jan shtuar nga valt e reja t migrimit n Spanj, Holand, Itali, Belgjik dhe n rajonin skandinav.
  Por, vet Islami n Evrop nuk sht dika e re. Q nga viti 732, arabt mbetn n Spanj deri m 1492, kur u zmbrapsn nga Granada. Prgjat ktyre shekujve ata ndikuan n shum sfera t shkencs dhe t jets, jo vetm n Spanj por n tr Evropn. N ann tjetr ushtrit osmane deprtuan n Gadishullin Ballkanik n shekullin XIV, ku formuan komunitete muslimane, t cilat ekzistojn edhe sot.

  Vendi ----------------- Muslimant -------------------- Popullata
  ------------------------------------------------------------------ e prgjithshme

  Franca --------- 5 milion ---------- 60 milion
  Gjermania --------- 3.2 milion ---------- 83 milion
  Britania ----------- 2 milion ----------- 60 milion
  Italia ------------- 1 milion ----------- 57 milion
  Holanda ------------ 800.000 ------------- 16 milion
  Belgjika ---------- 400.000 ----------- 10 milion
  Danimarka --------- 160.000 ---------- 5 milion
  Suedia -------- 130.000 ----------- 9 milion

  Numri i muslimanve n disa shtete evropiane

  Si u gjetn n at mjedis t ri dhe t huaj
  Meq n shoqrin civile ndasit, shumllojshmria dhe balanci jan kryesoret; pushteti politik mnjanohet nga pushteti kulturor, pushteti nuk e sjell autoritetin kulturor dhe pozita shoqrore nuk e l trashgim ndikimin kulturor apo politik, dhe kisha dhe shteti jan t ndara; kurrfar feje civile nuk imponohet dhe as mbshtetet, bile toleranca dhe pluralizmi fetar ishin parakushte t domosdoshme pr at shpirt t lir t shoqris n fjal1, pakicat muslimane gzojn t drejtn e ruajtjes s kulturs s tyre dhe duke vepruar si shoqri e lir, prmes medieve dhe organizimeve t ndryshme, ushtrojn ndikimin e tyre. N kt drejtim u ndihmojn edhe vllezrit e tyre n fe, evropiant e konvertuar, t cilt Islamin e shohin si zgjidhje t vetme pr problemet e shumta shoqrore. Ata, s bashku me njohjen e m shum gjuhve dhe arsimimin m cilsor, kundrshtojn dukshm mediet perndimore, t cilat sulmojn Islamin pandprer.
  Ashtu sikur Islami u zhvillua varsisht nga mjedisi n t cilin u gjet, sepse jeta n Spanjn muslimane mesjetare ishte skajshmrisht e ndryshme nga kjo e sotmja n shoqrin saudite, secila nga pakicat muslimane t Perndimit po ballafaqohet me shtje specifike t toks n t ciln jetojn tani.
  N Sarajev, gjat tre vjetve muslimant luftuan q t mbeteshin gjall, ndrsa gjenocidi i par q shfaqej drejtprdrejt n qendrat m t shikuara televizive n bot, ngjante, thn tro, n pragjet e tyre t prgjakura. N Franc muslimant duhet t prballen me islamofobin. Megjithat, muslimant francez kurr nuk kan vuajtur nga sulmet vrasse t neonacistve gjerman mbi emigrantt musliman. Shumica e muslimanve t Francs jan n t vrtet shtetas francez. Vetm nj pakic e vogl e emigrantve turq n Gjermani kan shtetsin gjermane, nj rezultat i manis nga idet e shekullit t nntmbdhjet pr gjakun e pastr dhe e ligjit mbi shtetsin, q daton nga viti 1913, akt ky q sht prcaktuar t ruaj Volk-un t pastr nga gjaku i huaj.
  Ajo q i mundon muslimant francez sht shtja e dinjitetit dhe respektit, kurse ata gjerman siguria q duhet ta gzoj qytetaria. Muslimant britanez, shumica e t cilve vijn nga gjysmkontinenti i Indis, i mundojn t dyjat. Ata luftojn trashgimin (kulturore) imperialiste, e cila u imponua nga ish-territoret e Perandoris Britaneze n Indin dhe Pakistanin e sotm, q t kryejn pun t flliqura n fabrikat e Bradfordit. N Britani, sikurse n ShBA, muslimant po ndrtojn ngadal lobet dhe organizatat e tyre politike, n mnyr q t dgjohet zri i tyre n korridoret e fuqis t Perndimit.2
  Pa dyshim, nj nga shtjet q ka shkaktuar grindje t mdha, sht praktika islame e veshjes s mbuless s koks te femrat. Popullarizimi i shamive t koks ndr femrat e reja muslimane, nuk sht rezultat i presionit nga klerikt mendje-ngusht. ǒsht e vrteta, shamit n shum komunitete muslimane jan t padetyrueshme. Prkundrazi, ajo buron nga nj vetdije e krenaris fetare. Gjashtmbdhjetvjearja berlinase, Rabia Lekesiz, e cila ka filluar ta vesh shamin para dy vjetve, thot: Ndihem shum e lidhur me Gjermanin dhe nuk dua t kthehem n Turqi. Mirpo, feja luan nj rol t rndsishm n jetn time dhe veshja e shamis sht shenj e fes sime. Por, pr shum jomusliman n Evropn Perndimore, shamia, posarisht kur vishet n shkolla shtetrore, ndjell frik nga fundamentalizmi islamik.
  N nj qytez daneze, t quajtur Dalum, n ujdhesn e Funenit dy msues jan prjashtuar nga puna n qershor t vitit 1998, sepse nuk kan pranuar ti msojn tri vajza somaleze q vishnin shamit e koks.
  Dukuria e shndrrimit t objekteve t ndryshme (t bodrumeve t vers, bile edhe t kishave) n vend pr falje (xhami t improvizuara), sht e shpesht ndr muslimant e Evrops. Jo rrall kto vende kan edhe bibliotekn, ambulancn, foshnjoren dhe dhomn e grave pr t ushtruar hobi t ndryshme. Pavarsisht nga jeta e ngjeshur me mund pr ekzistenc, do t premte ln t gjitha punt, shtrojn sexhadet dhe u bashkohen qindra besimtarve t tjer pr t dgjuar kshilln dhe ligjratn javore t hoxhs, i veshur me kmish t gjat allaturka e me takije n kok a me setr, kravat e pantallona allafranga.
  N kt mnyr Islami lshon rrnjt n vendet kryesisht t krishtera t Evrops Perndimore. Muslimanve u sht dashur t mbijetojn problemin e t qenit i kulturuar dhe fetar n t njjtn koh q t msohen t jetojn si komunitete pakic brenda shoqrive q shpeshher i shohin ata si t dyshimt, nse jo si armiq.
  Por, Evropa Perndimore nuk sht m sinonim i Krishterimit, nse ka qen ndonjher. Ndrkoh q shtetet e BE-s synojn nj bashkim m t fort, Islami dhe vlerat e tij kulturore me t madhe po pranohen si pjes e brendshme e Evrops, e jo si ndikim i jashtm, pra dhe i huaj. Vetm BE-ja ka m tepr se 17 milion musliman prbrenda kufijve t saj.
  Islami n Evropn Perndimore nuk sht ekskluzivisht, dhe as n rend t par, arabishtfols, sikur edhe vet kjo fe. Ai sht mozaik i shum ngjyrave. N Holand, komuniteti indonezian me 440.000 banor prbn shumicn e popullat muslimane atje, ndrkaq n Gjermani Islami dominon me 2.1 milion turq. Dhe shumica e ktyre komuniteteve nuk prbhen nga emigrantt, por, nga gjenerata e dyt a e tret e lindur dhe e rritur n Evropn perndimore. sht koha q t mos i shohim m muslimant si t huaj. Gjenerata e dyt dhe e tret nuk jan emigrant. Pyetja sht: Si do t ekzistoj kjo mori? A dshirojm sistem getoje, apo dshirojn q t gjitha komponentet e komunitetit t lulzojn n respekt t ndrsjell?, thot nj rektor i nj xhamie n Paris. Ajo q po ndryshon sht mnyra se si po e formon kjo gjenerat e re identitetin e ri nga trashgimia e tyre perndimore dhe islamike.
  Pr shekuj Islami ka qen i pranishm n Evropn Perndimore. Andaluzia, civilizim islam n Spanj, Perandoria Osmane, muslimant n Ballkan, - kan histori t gjat e t rndsishme n Evrop. Pr ata q din t hetojn, ndikimi islam mund t gjendet kudo. Islami ishte lidhje e domosdoshme mes civilizimit greko-romak dhe civilizimit bashkkohor evropian, - thot Ferhan Nizam, drejtor i Qendrs s Oksfordit pr studime islame.
  N kt kuptim, Islami nuk sht i huaj pr Evropn.Megjith protestat e grupeve djathtiste n Evrop, Islami atje tani sht, dhe gjithmon ka qen, prani e fort dhe me ndikim n Evrop. Kur mysafirt puntor arritn n numr t madh nga vendet muslimane, si Turqia, Pakistani dhe Algjeria, gjat viteve 1960 pr t ndihmuar ndrtimin e kontinentit t rrnuar nga lufta, t cilit i mungonte fuqia puntore, ata solln me vete dika m tepr se punn e krahut. Shum njerz besuan se puntort do t ktheheshin n shtpi pasi t mbaronin kontratat e tyre dhe se kushdo q t vij, do t asimilohet n frymn e kulturs dhe shoqris s kombit nikoqir, por punt nuk vajtn asisoj. Gjeneratat e para t emigrantve musliman n Evrop zakonisht kan banuar n lagje t izoluara dhe her pas here ngriheshin kundr diskriminimit n pun. Lindja e Islamit militant dhe raportimet pr konfliktin n Izrael dhe Afganistan ushqyen termin islamofobia. N mendjen e popullit t Evrops Perndimore Islami u identifikua me fundamentalizm fetar, me praktika shoqrore t dala nga moda dhe me terrorizm.3

  Nga buron prirja pr identifikim si musliman


  Prgjat njzet vjetve t kaluar, nj ndryshim i madh ka ngjar tek gjenerata e re muslimane n Evrop. Gjysm shekulli m par, shumica e muslimanve ishin emigrant q kishin ardhur n kt kontinent pr t krkuar pun dhe planifikonin t ktheheshin n shtpi sa m par. T shumtn, kjo gjenerat kishte nj shkall t ult kulturore. Meq nuk kishin br ndonj studim kushedi se far t Islamit, ata vazhduan praktikat fetare, t cilat ishin zhvilluar nga kultura e tyre, qoft ajo indo-pakistaneze, veriafrikane apo turke.
  Duke menduar se qndrimi i tyre aty ishte i prkohshm, prindrit, n rend t par prpiqeshin t mbronin veten nga ky mjedis i panjohur evropian, m par sesa t integroheshin n t. Por, shumica nga kta emigrant kurr nuk e lshuan Evropn. Fmijt e tyre lindn n Evrop, msuan gjuhn e shtetit ku jetonin, dhe u bn m t arsimuar sesa prindrit e tyre. ndrra e prindrve pr tu kthyer n shtpi, u venit. Shfaqja e ksaj gjenerate t re muslimane evropiane rezultoi n nj mnyr t re t kuptimit dhe t folurit pr natyrn e komuniteteve islame atje.
  Shum musliman evropian gjithnj e m tepr po e heqin turpin pr t treguar rrnjt e tyre islame. Nse gjenerata e par turprohej t shihej se po agjronte n Ramazan, gjeneratat e reja e definojn veten guximshm si musliman.
  Si fmij, Ipek Cetinkaya 21-vjeare, studente e gjuhve n Universitetin Teknik t Berlinit, kishte vetm shok gjerman dhe turprohej q n shtpi i duhej t fliste turqisht. Pr nj koh t gjat, thot ajo, nuk pranova t jem turke. Tani Cetinkaya i takon nj grupi t studentve turq n Berlin dhe sht lidhur me Islamin, fal namazet ditore etj. Ky besim m jep fuqin t qndroj dhe t mos dorzohem n jet, thot ajo, si dhe t jem e vetdijshme se nuk jam vetm. Cetinkaya sht shembull i nj trendi n mesin e muslimanve t rinj. Gjithnj e m shum njerzit q rrethojn xhamit dhe formojn grupe pr msim anemban Evrops Perndimore, nuk jan t momit q po synojn t lidhen me traditat e vendlindjes s tyre, por jan m t rinjt t lindur n Evrop, t cilt po e krkojn kuptimin e jets s tyre t thyer nga trashgimia e tyre e dyfisht. Kta t rinj nuk konsiderohen as vetm evropian dhe as vetm arab, sikurse prindrit e tyre., thot sociologu francez Farhad Khosrtokhavar. Islami ofron nj lloj identiteti t prbashkt, q z vend diku n mes t ktyre dy ekstremeve. Aneknd Evrops, muslimant e rinj nuk po refuzojn t jen francez, gjerman apo belg; ata po imponojn trend t kombinuar, q sht edhe evropian edhe islam. Pr kt gjenerat t re, kjo nuk sht dika e paarritshme: sht e mundur t jesh musliman dhe evropian n t njjtn koh. N fakt, n dallim nga feja e fqijnjve t tyre t krishter, feja e evropianve musliman sht duke u forcuar. Nj hulumtim i botuar nga Le Monde n tetor t 2001-shit, v n pah se muslimant luten m tepr, frekuentojn xhamit m shpesh dhe agjrojn muajin e Ramazanit m me kmbngulje sesa n vitin 1994 kur hulumtimi u b pr her t fundit. Devotshmria m e shtuar hetohet tek studentt universitar. N Britani m shum gra veshin hixhabin (veshje karakteristike pr grat muslimane) sot se para 10 vjetsh.
  Fuad Imraine, i cili udhheq Qendrn kulturore Tawheed n periferi t Parisit, shpjegon se si qndrimet e muslimanve t Evrops kan ndryshuar. Kur shkuam n Afrikn Veriore pr vizit n pushime, kuptuam se lidhje m t forta kemi n Franc, shpjegon ai. Nj numr i vogl nga gjenerata ime ia doli t vijoj studimet n universitet. Islami na siguronte nj ngushllim nga mossuksesi n shkoll dhe nga ndjenja e t qenit jasht nga shoqria. Por, tani ekziston nj gjenerat e re, e cila Islamin e prdor si mnyr pr t krijuar vlerat universale q i kan t prbashkta me ata q i rrethojn. Definimi i identitetit t tyre si musliman sht mnyr e tyre e ndrveprimit me t tjert.
  Ky far evroislami sht ur ndrmjet dy kulturave, e cila u siguron besimtarve musliman mnyrn pr t respektuar traditat e trashguara prsa jetojn n nj bot tjetr. Ai gjithashtu u jep atyre vetbesim t praktikojn fen e tyre m haptazi, n dallim nga prindrit a gjysht e tyre, t cilt mendonin se qndrimi i tyre n Evrop ishte i prkohshm, ashtu q ishin t knaqur t manifestonin besimin e tyre vetm n jetn e tyre private. Fmijt e tyre Evropn e shohin si shtpin e tyre dhe nuk shohin arsye q t mos adhurojn Zotin edhe publikisht.4

  ___________________
  Fusnotat:

  1. Ernest.Gellner, Konditat e liris, Dukagjini Pej 2002.
  2. Adam Lebor, A Heart Turned East Among the Muslims in Eurpe and America, Warner books 1998.
  3. Intervistat dhe t dhnat pr numrin e banorve jan marr nga Time magazine, A Special Issue, Winter 1998-1999.
  4. Intervistat jan marr nga Time magazine, A Special Issue, Winter 1998-1999 dhe edicioni i dats 26 December.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Klevis2000 : 04-04-2005 m 19:18

 5. #5
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Nj studim mbi konvertimin e danezve n Islam

  Nga dy hulumtues sht krkuar t zbulojn pse 3.000 deri n 5.000 danez etnik jan konvertuar n fen islame vitet e fundit. Kta dy hulumtues kan filluar nj studim n shkall t lart pr t nxjerr nj prfundim n pyetjen se pse mijra etnik danez me vetdshir jan konvertuar n islam q nga viti 1990.

  Megjithse nuk ka nj numr ekzakt t figurave t konvertuarve danez n islam, hulumtuesit nga projekti Islamic Conversion in Denmark thon se numri i tyre sht prafrsisht midis 3.000 deri n 5.000 vet.

  Hulumtuesit kan br intervista kualitative me disa qindra danez t konvertuar dhe jan duke shpresuar q nj pyetsor q do ti shprndahet 500 t konvertuarve do t hedh drit mbi motivet e tjera pr konvertimin n fen muslimane.

  Tina G. Jensen, PhD, e Institutit Antropologjik t Danimarks, ka br studime n kt fush dhe i ka ofruar gazets ditore Jyllands-Posten mendimin e saj mbi kt: Un mendoj q shum njerz ndjejn q nj far religjoziteti sht i mangt n jett e tyre ditore. Angazhimi fetar sht i konsideruar si jasht mode n shoqrin ton. Njerzit gjithmon kan pretenduar se feja sht n rnie n shoqrit moderne dhe laike por ajo sa po ka marr forma t tjera. Islami sht nj nga fet m t mdha n Danimark, e dyta pas krishterimit dhe ofron nj sens fetar komuniteti dhe gjithashtu edhe m tepr vlera tradicionale ka shpjeguar Jensen.

  Krkuesja e prshkroi kovertimin danez n islam si nj lloj tjetr integrimi. Danezt aktualisht kan prqafuar fen dhe kulturn e emigrantve. T rinjt, n veanti ata t moshs midis 15 dhe 30 vje, jan duke u konvertuar. Kta jan shpesh shum reflektiv, t edukuar mir pr t cilt konvertimi ka qen nj mjet pr t qn nj person modern dhe q aktivisht ti prkas nj feje. Konvertimi mund gjithashtu t jet nj ndshkim kundr bots moderne n t ciln bot gjrat jan t paqndrueshme, vlerat jan t shmtuara dhe asgj nuk sht e sigurt ka thn Tina Jensen.

  Imami Abdul Vahid Pendersen u kthye n islam para m tepr se 12 vjet. N at koh, ai ka njohur 15-20 danez n t njjtn situat por ka shnuar disa shkaqe pr interesin n rritje pr islamin. Nj arsye sht q ne kemi nj gjenerat t tr t t rinjve n Danimark t cilt jan rritur prkrah muslimanve ka thn Abdul Vahid Pedersen.

  sht kjo nj influenc reciproke. Ndrsa shum t lindur dhe t rritur musliman nuk e ndjenj si di t veant afrsin ndaj fes, jo-muslimant jan t thelluar n bindje t fuqishme fetare t fes. Ka gjithashtu shtje t zemrs q veprojn-disa njerz bien n dashuri me fen e dikujt tjetr ka thn Pendersen.

  Tina G. Jensen dhe Abdul Vahid Pendersen kan thn se kan par shtje m shtje konvertimin e danezve n islam n prag t kritikimit masiv t fes. Shum njerz lexojn Kuranin vetm pr t par se a sht aq i keq sa thuhet. Prqndrimi madhor n islam ka nj efekt ngjits madje prkundr asaj se shtypi n prgjithsi sht negativ ndaj tij. Njerzit eksplorojn fen sepse ata duan t din se far sht ajo q tr bota nga ajo sht e friksuar ka thn Abdul Vahid Pendersen.

  Projekti i krkimit i udhhequr nga PhD Tina G. Jensen dhe Kate Ostergaard sht i finacuar nga Kshilli i krkimeve humanitare t shtetit (danez sh.r.) dhe sht thn se do t prfundoj n vitin 2006.

  Marr nga: The Copenhagen Post

 6. #6
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Islami trheqs pr nj numr t madh t britanezve t dalluar

  Sipas gazets britanike Sunday Times mbi 14.000 britanez kan prqafuar islamin. Duke cituar studimin e par autoritativ t fenomenit, gazeta ka thn q ata kan vepruar kshtu pasi kan qen t paknaqur me vlerat perndimore. Disa britanez t dallluar si pronar tokash, njerz me fam dhe fmij t figurave m t dalluara t establishmentit kan pranuar islamin.

  Gjrsia e ktij konvertimi sht inkurajues pr lidert musliman t cilt jan t bindur se konvertimi i figurave t njohura do t ndihmoj pr t mbrojtur komunitetin e njollosur me etiketime t terrorizmit dhe fundamentalizmit.

  Zeki Badaui, kryetari i Imamve t kshillit t xhamiave, ka thn: Komuniteti ka qen i vn n shnjestr pa t drejt dhe kto zhvillime e inkurajojn at n kt koh t vshtir.

  Ndr t tjerash, Muslim Council of Britan i ka dhn postin e kryetarit n nj sektor t saj, Joe Ahmed Dobson, t birit t Frank Dobson, ish-sekretar e Labor-ve t shndetit.

  Studimi i Yahya (ish Jonathan) Birt, i biri i Lord Birt, ish-drejtor i BBC-s, sjell t dhnat m t besueshme n kt tem tepr t ndieshme; kalimin e t krishterve n Islaml. Ai pas studimit t kryer ka nxjerr prfundimin se numri i britanezve t konvertuar n islam sht tani 14.200 vet.

  Birt, i cili sht diplomuar n Oxford University sht n rradht e Young British Muslims.

  Besimi ka hyr thell n establishment. Kt jav sht publikuar se mbesa e madhe e nj kryeministri britanik sht konvertuar. Emma Clark, trashgimtare e kryeministrit liberal Herbert Asquith, q udhhoqi me Britanin n kohn e Lufts s Par botrore.

  Clark e cila ka ndihmuar t ndrtohet nj erdhe islamike pr Princin e Uellsit n Highgrove, n shtpin e tij n Glocestreshire, tani sht duke ndihmuar t ndrtoj nj kopsht t till pr nj xhami n Uorking, Surrey n an t nj parkingu.

  Charles Le Gai Eaton, nj ish-diplomat i Foreign Office ka thn: un kam marr shum letra nga njerz t cilat jan vendosur t qndrojn mnjan nga standartet e bastardhuara t krishterimit bashkkohor dhe ata jan duk par nj fe e cila nuk kompromentohet shum me botn moderne.

  Ka t tjer q jan konvertuar nga dashuria dhe martesa. Kristiane Barker, nj ish-mike e Imran Khan (lojtar i njohur i kriketit) ka thn se islami i sht prezantuar nga ana e tij. Ajo nuk e ka br publike deri tani konvertimin n islam nga frika se kjo gj do ket efekt n punn e saj.

  T tjert jan edhe m shum t friksuar. Earli i Yarborough, 40 vje, i cili ka n pronsi 28.000 hektar tok n Lincolnshire ka refuzuar t tregoj ndonj gj pr fen e tij.

  Faktet m t freskta q kan ardhur rrishtazi dshmojn se islami edhe formalisht sht i pranueshm n zemr t establishmentit. Mbretresha ka aprovuar disa rregulla pr ti lejuar stafit musliman n Buckingham Pallace nj pushim pr t mund ata t marrin pjes n t falurit t Xhumas n xhami, nj antar i stafit n departamentin e Financave sht i pari q ka prfituar prej ksaj.

 7. #7
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Islami n Suedi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Zot i lindjes dhe i perndimit, nuk ka zot tjetr vetm Ai, pra At merre pr mbshtetje. Ku`ran 73:9

  Kontaktet e para

  Ndr prshkrimet m t hershme pr vikingt, para ardhsit t popujve skandinav sidomos t suedezve, danezve dhe norvegjesve, sht nj musliman i quajtur Ibn Fadlan. N librin e tij Risala n vitin 922, si i drguar i kalifit t Bagdatit do ta prshkruante nj varrim t nj prijsi viking.[i] Jo vetm kaq, ai do t prshkruaj edhe ritet dhe traditat e vikingve sic i kishte vshtruar afr brigjeve t Volgs, lum n Rusin e sotshme. Gjith teksti i tij mund t lexohet t prkthyer n gjuhn suedeze n librin Araber, Vikingar, vنringar nga Stig Wikander, Stockholm 1978. Mund t paramendohet se si i ka par cuditshm Ibn Fadlani pagant, vikingt, skandinav. Fjetja e disa meshkujve radhazi me nj grua, mos pastrimi, pija e madhe alkoholike etj, etj, d m th rite tipike pagane e kishin tmerruar at. Vlen t theksohet se skandinavia nuk u krishtrua para shekujve X, Suedia p sh. u krishtrua afr viteve 1100.

  Rrfimi pr vikingt njifet si nj ndr prshkrimet m t hershme dhe m autentike t vikingve n Suedi dhe Skandinavi. Vikingt karakterizohen si njerz t lundrimeve npr dete dhe lumenj. Si t till, duke pasur parasysh klimn e ftoht t Skandinavis, gjithmon ishin t prkushtuar ndaj plackitjeve detare por edhe marrdhnjeve tregtare. Pr plackitje pr shembull, nami i tyre do t mbrij deri n Andalusi kurse pr tregti me muslimant prreth kalifatit t Bagdatit. Kjo dshmohet nga zbulimet arkeologjike pr monedhat dhe zbukurimet t gjetura prreth qarkut lindor t Suedis, pikerisht reth brigjeve t detit Baltik.

  Faktet e siprthna jan kontaktet e para me Islamin dhe muslimant nga ana Suedeze dhe Skandinave. Do t ket nj ngecje kontakti gjat shekujve t ardhshm por jo prgjithmon.

  Mreti Karli XII-t dhe muslimant

  Mbreti suedez, Karli XII-ti, ishte shum i ri kur disa mbretri prreth Suedis do ti shpallin luft n krye me Danimarkn[ii]. Shpejt do ti shpartalloj kundrshtart dhe duke e nnshtruar nj pjes t madhe t Danimarks, nj pjes t Gjermanis, shtetet Baltike dhe filloj nnshtrimin e Rusis. Kjo periudh, fillimi i viteve 1700-ta, njifet si Suedia e Madhe ose Suedia e Plotfuqishme. Fati deshti ndryshe. N betejn e Poltavs m 1709, mes trupave t tij dhe asaj ruse[iii], do t humb thell. Mbas disfats, pr t shptuar jetn, mer udhn pr te Sulltani n Stamboll. N takimin e tij me Sulltanin do ti propozoj q t fillojn luftn kundr rusve, tentimi do t dshtoj, por ai do t qndroj pr disa vjet n kryeqendrn e perandoris Osmane.

  N kt takim do t vihen marrdhniet e para diplomatike. Miqsia e krijuar do t kurorzohet p. sh. me letrn mbretrore m 1718, ku udhheqsve n qytetin bregdetar n Karlskrona, ju urdhrohet q muslimanve tju lejohet falja e namazit n mnyrn Islame[iv]. Kt privilegj duhet theksuar nuk e kishin pr shembull Katolikt e Suedis mbas shizmz dhe ndarjes mes katolikve dhe protestantve gjat shekullit 1600-t.

  Ky gjest i Karlit t XII-t ishte koha m e hert pr lejimin e besimit dhe faljes s namazit Islam n tokn suedeze. Dhe marrdhniet e shklqyera q pasuan mbas qndrimit t tij disa vjecare n kryeqendrn e kalifatit Islam n Stamboll do t mbetet si njlloj tradite bashkpunimi dhe mirbesimi t ndrsjellt.

  Konvertimet e para dhe Kur`ani

  Ky mirbesim i krijuar n kt koh do t shtoj interesimin pr Islamin si fe. Shkrimtari dhe diplomati Gustaf Noring (1861-1937) n vitin 1884 konvertoj n Islam, me emrin Ali Nouri dhe prfundimisht u vendos n Stamboll.[v] Njeriu i artit, sidomos i dhn pas kubizmit n art, Ivan Aguli (1869-1917) sht nj tjetr shembull i prqafimit t fes Islame dhe emri i tij musliman do t jet Abdul Hadi al-Maghrabi.[vi] Prkthimet e Kuranit t Shenjt datojn q nga Fredrik Crusenstolpe m 1843, nga Carl Johan Torneberg m 1874 dhe versioni i Karl Vilhelm Zettersten m 1917.[vii] Ky i fundit do t jet nj ndr m t mirt, shikuar nga aspekti gjuhsor, mangsia qndron n at se mungon teksti origjinal i Kuranit, arabishtja. Pr kt gj sht kritikuar nga shkenctart musliman n Suedi.

  Sic vrrehet pr nga koha e prkthimeve shifet qart se sht koha e studimeve t gjuhve semitike dhe orientalistika n prgjithsi. Dhe kshtu fillon edhe studimi i Islamit dhe profetit t lavdruar Muhammed a.s. Ndr t part q e studijoi jetn dhe veprn e Muhammedit a.s do t jet Tor Andre Muhammed-hans liv och hans tro[viii], kjo vepr do t ripunohet dhe do t shtohet nga materiali, s bashku me Geo Widengren t ribotuar m 1950 n Stockholm. Kjo vepr e tij do t cmohet shum nga studijuesit e Islamit n t gjith Evropn prandaj edhe prkthehet n gjuht kryesor si n gjermanisht, anglisht etj. Nj vepr tjetr t Tor Andre, q do t mbetet klasike sot e ksaj dite, sht libri I Myrten Trنdgهrden- studier i sufisk mystik[ix] botuar m 1947 n Stockholm. Edhe kjo vepr publikohet n disa gjuh t bots.

  Kjo koh sht gjeneza e par n studimet Islame n Suedi kurse musliman si banonjs n kt shtet mund t njifeshin 15 veta m 1930-tn dhe afro 500 musliman m 1950-tn. Numri i muslimanve do t rritet sic do t shofim m posht.

  Organizatat muslimane dhe xhamit 1960-2000

  Industria prodhuese e shteteve evropiane ishte n rritje q nga vitet 1960-ta dhe si rezultat kjo industri kishte nevoj pr prodhues d m th fuqi puntore. Importi produktiv ishte e koncentruar n lindje q nga muslimant e ish-Jugosllavis, Turqis dhe vendeve t tjera muslimane. Kshtu fillon rritja e muslimanve n numr n Suedi.

  Numri i muslimanve n Suedi pr t parn her sht dhn m 1977 ku thuhej se kishte prafrsisht mse 10 000 mij musliman[x]. Kta musliman ishin t koncentruar m s shumti npr qytete t mdha si n Stockholm, Gtenburg, Upsal, Malme etj. Prej ksaj kohe fillon edhe gjeneza e par e organizatorike nga ana e muslimanve, sidomos ata nga Turqia.

  N vitet 1980-ta krijohen organizatat Bashkimi i Shoqatave Islamike n Suedi (suedisht -Fِrenade Islamiska Fِrsamlingar i Sverige-FIFS) dhe Shoqata Muslimane n Suedi (suedisht- Sveriges Muslimska Fِrbund- SMUF).[xi] Nga mesi i viteve 1990-ta krijohet edhe Bashkimi Islamik i Bosns- Hercegovins.[xii]

  Edhe xhamia fillojn t ndrtohen, prkatsisht m 1983 n Malme mbas shum prpjekjeve ndrtohet xhamia nn prkujdesjen dhe udhheqjen e shqiptarit nga Maqedonia, Begzat Beqiri i cili sht ndrkoh edhe udhheqs i shoqats ose organizats Islamic Center n Malme[xiii]. Kjo xhami u djeg n pranver t 2003-shs, dikush ka hedhur lnd djegse dhe autori ende nuk sht gjetur deri n kt moment. Xhami ka edhe n Upsal, Gteburg dhe Trolhetan q edhe kjo u djeg m 1993[xiv]. Shkaktar ishin nj grup nazist t rinj. N vitin 2000-j u inagurua edhe xhamia n kryeqytetin e Suedis, Stockholm. Prndryshe npr qytete t vogla falja e namazit, festat e Bajramit, falja e Taravis, namazi i gjumas etj. mbahen npr podrume dhe lokale t tjera.

  Shtypi Islam

  Q nga viti 1986 botohet revista Islame Salaam nn prkujdesjen e Kshillit Musliman n Suedi[xv]. Kjo revist drejtohet nga konvertitt suedez n Islam. Revista tjetr sht Minaret po edhe kjo drejtohet nga suedez t konvertuar n Islam nn drejtimin e Abd al-Haqq Kielan.

  Arsimi pr Islamin

  M 1998 Kurani i Madhrishm prkthehet edhe nj her po nga nj ish-diplomat n OKB dhe ambasador n vendet muslimane, Knut Muhammed Bernstrِm. Ky konvertoi n Islam ka mse dy dekata dhe m von do t filloj ta prkthej Kuranin e Shenjt n gjuhn suedeze duke ja shtuar edhe tekstin origjinal, arabishten. Dhe duke e plotsuar edhe me komentime dhe fusnota t gjra nga dijetar musliman si p. sh. Muhammed Asad etj. Ky do t jet bashk me Abd al-Haqq Kielan, suedez i konvertuar n Islam, iniciator pr hapjen e Akademis Islame n Stockholm. Kjo akademi sht menduar t jet shkoll pr t shkolluar imam pr xhamit n Suedi dhe ju drejtohet sidomos gjenerats s dyt imigrant dhe t konvertuarve suedez musliman. Poashtu edhe atyre q jan t interesuar pr fen Islame dhe muslimant n prgjithsi.

  N dekatn e fundit sht br e mundshme nga ana e shtetit Suedez t hapjes s shkollave t lira fetare nuslimane pr klasat fillore. Dhe muslimant kan disa dhjetra shkolla t tilla n Suedi dhe nxns nuk mungojn. Sipas prindrve kjo sht lehtsim pr ta se fmijt e tyre msojn fejn Islame dhe moralin Islam. Kta m par preferojn kso shkollash sesa shkollat sekulare komunale t suedezve pr fmijt. Kjo, sipas prindrve, mundson q fmijt t rruhen nga degradimi moral i fmijve sic jan droga, seksi, alkoholi etj. N shkollat sekulare suedeze jipet edhe lnda e fes q nnkupton t gjitha fet e bots prfshir ktu edhe fejn Islame.

  Pran universiteteve n Upsal e sidomos n at t Lundit ka kurse q mund t studijohet pr Islam. Studimet jan sekulare d m th q ktu msohet historia, arkeologjia, filozofia, predikimi, msimi etj. Islami n mnyr kritike. N universitetin e Lundit pr shembull ekziston edhe profesori i islamologjis q sht Jan Hjنrpe. Ky sht nj ndr njohsit m t mir t Islamit jo vetm n Suedi por edhe n Skandinavi. Kritika e muslimanve ndaj tij bazohet n at se studimet i ka drejtuar drejt Islamit sic shfaqet dhe praktikohet tek muslimant n praktik dhe jo se cfar thot Islami d m th Kurani i Shenjt dhe Sunna e Muhammedit a.s.

  Nse n kt pik ka baz pr kritik duhet t mendohet edhe nj gj tjetr q lidhet me faktin se cdo vjet m tepr se 100 student suedez dhe t tjer msojn pr historin e Islamit dhe muslimanve. Dhe kjo duhet t kuptohet si njohje me vlerat m t pasura t Islamit gjat historis dhe kshtu hidhet posht demagogjia anti-islame q po mbretron n bot. Suedezt duke studijuar Islamin dhe sidomos historin islame t kaluar msojn se Islami nuk sht fe e dhuns, e padijes, e territ por sht qytetrimit musliman n Andaluzi, n Bagdad dhe Stamboll. Prfitimi i ksaj dije natyrshm i drejton studentt tek pyetja e tjetr se pse jan katandisur muslimant e sotshm n kt prapambetje q indirekt shton kritikn ndaj vetvets. E kam fjaln pr kolonializmin dhe intrigat perndimore sot e ksaj dite n botn muslimane. Kt fakt kritikuesit e kursit t islamologjis n universitetin e Lundit dhe t Upsals e anashkalojn. Nj fakt tjetr sht se npr kto kurse ju ipet mundsia edhe gjeneratave t dyta dhe treta t imigrantve musliman q rrjedhin nga familje laike t msojn pr t kaluarn e lavdishme Islame dhe muslimane. Do me thn luan nj rrol t rrndsishm edhe n prvetsimin e identitetit t ktyre muslimanve.

  Numri i muslimanve n Suedi

  Supozohet se sot ka mbi 300 mij musliman n Suedi. Dija sakte e shums s muslimanve sht problematike sipas suedezve. Arsya qndron n at se Suedia sht shtet sekular ku feja sht qshtje e individit dhe jo e shoqris. Kjo nnkupton se nj person nuk mund t karakterizohet n baz t identitetit fetar po n at kombtar. Arsyja tjetr sht se nse musliman mund t identifikohet personi q i prcjell ritet fetare rregullisht, s paku falja e namazit t xhumas. Kto jan pra shkaqet q mungon statistika e sakt e muslimanve n Suedi.

  Sido q t jet nj fakt sht pranuar se Islami sht feja q m s shumti rritet pr nga ithtart. Poashtu sht pranuar se pas protestantizmit Islami sht feja e dyt n Suedi pr nga numri i besimtarve.

  Prfundim

  Q nga kontaktet e para n vitin 922 e deri n ditt e sotshme, ku muslimant jan t dytt pr nga numri n Suedi, sic e pam Islami jo q nuk sht nj dukuri e huaj n Suedi por sht filluar t flitet pr Islamin si nj ndr fet suedeze, krahas me protestantizmin. Kur t kihen parasysh numri i t konvertuarve suedez n Islam, shkollat Islame, kurset e islamologjis npr universitetet m t njohura suedeze, numri i muslimanve etj. N fakt Islami n Suedi sht n rritje dhe afrimi ndaj Islamit nga ana suedeze mund t thuhet se po bhet m tolerante. Edhe prkundr faktit t djegjeve t dy xhamiave n Trolhetan dhe Malme.

  N kontekstin ton shqiptar sht pr tu kritikuar se muslimant shqiptar nuk jan t konsoliduar. Me sa di un nuk ekziston asnj organizim gjithprfshirs t muslimanve shqiptar n Suedi. Kjo nuk do t thot se shqiptart musliman e kan neglizhuar fejn si t till por nuk ka ndonj organizim t mirrfillt. Shpesh aktivistt shqiptar musliman jan bashkangjitur muslimanve nga Turqia, Bosnja etj. Nuk dua t ofendoj asnj komunitet musliman n Suedi por dua t theksoj se, edhe Shqiptart duhet t ken Bashksin Islame Shqiptare n Suedi krahas t tjerve mbasiq, pr nga numri jemi pothuaj sa t tjert.
  __________________Indriti

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e astrit nallbani
  Antarsuar
  21-12-2004
  Vendndodhja
  gjermani
  Mosha
  48
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Klevis2000
  Islami n Gjermani  Islami n Gjermani sht feja e dyt m e madhe, pas krishterizmit me 2.8 - 2.9 milion antar t saj me origjin t huaj. N Gjermani ka shum musliman, kryesisht nga Turqia, Tunizia dhe Afganistani, pastaj nga Kosova, maqedonia, Shqipria, Algjeria, Bosna, Jordani, Iraku, Libani, Maroku, Pakistani. Vlersohet, se shifra e muslimanve gjerman sht rreth 200.000.  Islami pr her t par n Gjermani mendohet se erdhi me emigrimin e lidhur me punn. Megjithat, muslimant n Gjermani kan jetuar pr m shum se 300 vite. Por, kto ishin grupe t vogla dhe kan luajtur nj rol minor. Me bumin ekonomik t viteve 1950 dhe me nevojn e mbushjs s tregut t brenshm t puns me an t puntorve t huaj, n Gjermani muslimant erdhen n numr shum t madh.  Nga vitet 1960, prve muslimanve t ardhur nga Turqia, Tunisia dhe Maroko, n vitin 1970 nisi nj val e re emigrimi nga nj numr i madh shtetesh, e sidomos nga ato shtete t prfshira n luft si Libani, Palestina,Afganistani dhe Algjeria. N vitin 1980 n Gjermani filluan t vijn refugjat nga Irani dhe kurd nga Iraku dhe Turqia. Me shprbrjen e ish Jugosallavis dhe luftn e cila prfshiu at vend, refugjat t ri filluan rrugn pr n Gjermani, kshtu q n fillim t vitit 1990 emigrantt nga Bosna u bn grupi i dyt m i madh i muslimanve pas turqve.  N Gjermani popullsia emigrante zakonisht jeton n qendra urbane. Kjo ka t bj me afrsin e vendeve t puns, aeroporte etj. Xhamit dhe dyqanet e muslimanve u prqendruan kryesisht n kto zona. Kshtu q popullsia muslimane u b e dukshshme. Sot pr sot turqit jan grupi m i madh i muslimanve (dhe emigruesve) n Gjermani me 70.2%, pastaj vijn muslimant nga Bosna, Irani, Afganistani, Libani, Maroku, Pakistani dhe Tunizia.  Vitet e fundit praktika e Islamit pr shoqrin e shumics ka qen pak a shum e pa dukshme muslimant sot gjithnj e m shum po krkojn t drejtn e tyre pr t praktikuar fen e tyre hapur dhe i artikullojn interesat e tyre nprmjet ndrtimit t xhamive, t qendrave islame duke festuar festat e tyre fetare etj. Pasi q nj numr i madh muslimansh vendosin t qndrojn n Gjermani prgjithmon, shtja e bashkekzistencs s kristianve dhe muslimanve fiton nj rndsi edhe m t madhe. N lidhje me kt shtje, zhvillimet socio-ekonomike dhe politike n Gjermani n kto vitet e fundit nuk duhet anashkaluar, pasi kto jan shkak i politiks s imigrimit, politiks s jashtme, politiks s puns dhe politiks sociale dhe kshtu interaksionet midis shoqris pritse dhe shoqris imigruese. N kt aspekt bashkimi i Gjermanis n vitin 1990 shnoi fillimin e nj kapitulli t ri n historin e imigrimit n Gjermani. Pr grupet e emigrantve Islami shrben si nj mjet identifikimi. Ndrkoh q muslimant vendosen gjithnj e m shum n Gjermani dhe konsolidojn strukturn e tyre organizative, interes i publikut gjerman pr subjektin Islam dhe muslimant n Gjermani sht rritur. Studimet e br deri tani zakonisht kan qent fokusuara n organizimin sociologjik t Islamit. Ndrsa subjekte si prjashtimi social dhe diskriminimi fetar nuk e kan trhequr aspak vmendjen. Arsye pr kt mund t jet fakti se diskriminimi kundr emigrantve n Gjermani shihet deri diku i lidhur ngusht me origjinn etnike ose vendin e origjins s minoritetit n fjal. Me dukshmrin n rritje t Islamit n Gjermani n vitet e fundit, q e shfaq veten me ndrtimit t xhamive, n njfar mnyre n shoqrin pritse vrehet frik e infiltrimit t huaj, gj q i bn tendencat e reja drejt prjashtimit edhe m t dallueshme.  N kontrast me bashksit ifute dhe t krishtere, komunitetet muslimane n t gjith vendin von filluan t dizajnonin objektet e tyre fetare. Shum emigrant musliamn duke kuptuar se nuk do t kthehen n vendet e tyre t origjins, si pasoj filluan ti ln xhamit e sajuara, q deri m sot numrohen deri n 2000, dhe filluan t kalojn n xhami t reja m t prshtatshme. Pas lufts s Dyt Botrore, deri n fillim t vitit 1999 ishin ndrtuar vetm tri Qendra Islame. Ato mund t gjenden edhe sot n Aachen, Hamburg dhe Munich. Procesi i planifikimit t tyre nisi n vitet e 50-ta. Kto jan xhami t para t vrteta (dhe jo pseudoxhami si ato t shekullit 19), dhe sfondi etnik i komuniteteve sht pak a shum heterogjen. Nj val tjetr e ndrtimit t xhamive filloi para 10 vitesh. N 1992, nj komunitet turk n Pforzheim pruroi nj xhami n stilin osman, me kube t madhe dhe me minaret. Tre vjet m von, n Mannheim, u prfundua edhe nj xhami tjetr turke e cila ende sht m e madhja n Gjermani, me kapacitet t rregullt pr 2500 besimtar. Mund t shihet se xhamit e brezit t par jan shum t larmishme n stilin dhe gjuhn arkitekturore, ndrsa xhamit e ndrtuara m von i prshtaten pak a shum stilit tradicional t arkitekturs osmane.  Intergrimi gjithashtu prfshin edhe mundsin e msimit t fes tnde, kjo sht motoja pas lvizjes pr futjen e msimit islam n shkollat e Gjermanis. Rreth 17% t nxnsve turq n kryeqytet ndjekin shkollat Kuranore, zakonisht pas shkolle. Tre milon musliman t gjermanis, shumica nga Turqia ia kalojn me 1/3 muslimanve nga Franca dhe poashtu jan tre her m shum se muslimant n Britani. Por, prapseprap besohet se muslimant n Gjermani jan m pak t intergruar n shoqrin mikpritse se ata n Britani dhe Franc.

  Shum shtete nn sistemin federal t edukimit po bjn hapa prpara n drejtim t futjes s Islamit n shkolla si nj alternativ ndaj shkollave n xhami. N Bavari, ku feja sht e detyrueshme n shkolla, shteti ka ofruar disa or msimi t Islamit n gjuhn turke nn nj marveshje me qeverin turke. Por kjo do t zgjerohet me msime n gjuhen gjermane.

  Q nga shtatori i vitit 2002 n shkollat e Berlinit ka fiiluar msim besimi i fes Islame vetm n dy shkollat elementare, por pritet q t zgjerohet edhe n 20 shkolla t tjera.

  Gjermanishtja sht br gjuha e par e muslimanve q jetojn n Gjermani, qofshin ata arab, turq, apo boshnjak. Ndrkoh Unioni i qendrave Kulturore Islame pr nxnsit e vet ka siguruar msimet e shkollave kuranore n gjuhn gjermane. Ky union kohve t fundit botoi edhe versionin n gjuhn gjermane t Ilmihalit, nj manual lutjesh, pr tu prdorur n kto shkolla.

  Fmij nga e gjith bota islame ndjekin Institutin pr Pedagogjin dge Diktatikn Internacionale, nj qendr private e studimit t Kuranit n Kln, ku msuesit jo q vetm japin msim n gjermanisht por prdorin metoda inovative pr t paraqitur bazat themelore t Islamit.  Studimet orientale dhe studimi i Islamit kan standarde t larta akademike. N shum fusha, si gjuhsore, kulturore dhe t historis fetare si dhe gjeografi, kontributi gjerman zotron nj prestigj t lart, madje edhe n vet botn islame. Sot, 24 universitete gjermane ofrojn kurse studimi pr Islamin dhe t gjuhve orientale dhe me rreth 3.000 student t regjistruar. Pr shembull, n Universitetin e Erfurtit, i cili u rihap n vitin 1999, studimi i Islamit mbulon krkime t fokusuara n minorancat islame n Evrop. Ditt kur studimi i Islamit shihej si subjekt ekzotik kan mbaruar.

  Institute t tilla prfshijn Gjerman Orient-Institut n Hamburg, Zentrum Moderner Orient N Berlin dhe Institutin qeveritar Orient-Institut i lidhur me German Oriental Society n Beirut, me nje department t jashtm n Stamboll, ku krkimet n burimet historike q lidhen me studimin e Islamit kombinohen m studimet moderne t vendeve bashkpunuese. Shoqria m e vjetr pr krkime akademike pr gjithka islame sht n Gjermani Oriental Society e themeluar n 1845.  Pr shum vjet n Gjermani nj pjes e madhe e krkimeve i kushtohej studimeve t Islamit prqndruar m shum n shqyrtimin e dokumenteve tradicionale dhe t historis kulturore t bots islame. Perspektiva e sotme tregon se hulumtimet e sotme synojn m shum mentalitetin islam n realitetin e sotm, duke marr n konsiderat burimet historike dhe standarde t kulturs islame.

  Akademikt islamist gjerman me vmendje t madhe po ndjekin debatin e sotm mbi justifikimet teologjike dhe sociale pr nj Islam Evropian dhe po hyjn n debat me akademikt musliman nga e gjith Evropa.
  klevi 2000 , ne gjermani ka shum ma shum musliman se sa ki ke permed aty 200.000. ketu se paku ike 1.500.000 turq e mos te flasim per tjera kombe me fe muslimane, per afersisht ja diku kah 700 gjami ne gjermani, faliminderit per mir kuptim, selam alejkum
  ERDHA

 9. #9
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Statistikat per populsine muslimane ne bote

  http://www.bashkesiaislame.net/Takvi...neper_bote.HTM

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-12-2004
  Postime
  50
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Astrit, n gjermani jetojn mbi 3 milion turq (nj pjes gogja e ktyre jan kurd), e mendoj se mbi 90% e tyre jan musliman.

  Pasi q vet kam jetuar n gjermani, dhe sipas informatav q kam mbi popullsin muslimane n gjermani, sod jetojn mbi 5-6 milion musliman n gjermani.

 11. #11
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Numri i muslimaneve me se shumti rritet shkaku i muslimaneve te ardhur , por sesht i pakt edhe numri i te konvertuarve.
  Ka te tjer qe konvertohen pasi qe dashurohen ne ndonje musliman. Por edhe meshkuj qe dashurohen ne ndonje muslimane pranojn Islamin .psh. futbollisti francez Frank Ribery .

 12. #12
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Islami ne Norvegji

  Muslimanet ne Norvegji perbejn 2% te popullsis se Norvegjis ( 150.000) , shumica me prejardhje nga Pakistani , Iraku , Somalia , Bosnja dhe Hercegovina , Irani , Turqia etj , por edhe perskaj llojllojshmeris , shumica e muslimaneve jan te organizuar ne "Keshillin Islam te Norvegjis" dhe organizata tjera me te vogla.

  Ne vitin 2000 numeroheshin 500 norvegjez te konvertuar .

  Numri i muslimaneve gjithnje eshte ne rritje , fal edhe asaj se shumica e muslimaneve te Norvegjis martohen me muslimanet nga vendet e tyre (Pakistani , Turqia , Irani...)

 13. #13
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Islami ne Zvicerr

  Sipas cenzusit te vitit 2001 ne Zvicerr jetonin 310,807 musliman , qe eshte 4.26% e popullsis zvicrrane.
  Muslimanet me se shumti jan te perqendruar ne pjesen gjermanisht folese te Zvicrres , me se shumti gjinden ne kantonin e Baselit ku perbejn 6.72% te popullsis se ketij kantoni.
  Shumica e muslimaneve jan me prejardhje nga ish Jugosllavia (shqiptar) dhe nga Turqia.

 14. #14
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Disa te dhena nga BBC

  Muslims in Europe: Country guide
  Islam is widely considered Europe's fastest growing religion, with immigration and above average birth rates leading to a rapid increase in the Muslim population.

  The exact number of Muslims is difficult to establish however, as census figures are often questioned and many countries choose not to compile such information anyway.

  ALBANIA

  Total population: 3.1 million

  Muslim population: 2.2 million (70%)

  Background: Religious worship was banned in Albania until the transition from Stalinist state to democracy in the 1990s. Islam is now openly recognised as the country's major religion and most Albanians are Sunni Muslim by virtue of the nation's history: The Balkans has had centuries of association with the faith as many parts of it were part of the Turkish Ottoman Empire. While the empire is long gone, the culture remained in place. Significant populations of Albanian Muslims exist in a number of other European countries.

  Sources: Total population - Albanian Institute of Statistics, 2005; Muslim population - UK Foreign Office.  AUSTRIA

  Total population: 8.2 million

  Muslim population: 339,000 (4.1%)

  Background: Large numbers of Muslims lived under Austrian rule when Bosnia-Hercegovina was annexed by Austria-Hungary in 1908. Many of Austria's Muslims have roots in Turkey and others arrived from the Balkans during the 1990s wars - partly because of historical ties. Islam has been recognised as an official religion in Austria for many years, meaning that it has a role in the religious teaching in schools. Vienna has historically been regarded as the point where the Islamic world reached its most western point, a critical battle in Austria in the 16th century marking the beginning of the decline of the Turkish Ottoman Empire.

  Sources: Total population - Statistics Austria, 2005 figures; Muslim population - Statistics Austria, 2001 figures.  BELGIUM

  Total population: 10.3 million

  Muslim population: 0.4 million (4%)

  Background: Islam is one of seven recognised religions in Belgium, a status that brings it a number of subsidies and official roles, such as providing teachers. Despite this there have been complaints of discrimination. Unemployment and poor housing have been one such cause of tension. There have also been claims of discrimination against women in traditional dress. A majority of Belgium's Muslims are of Moroccan or Turkish origin; many others are from Albania. (Citizenship is available after seven years).

  Sources: Total population - Statistics Belgium 2001; Muslim population - US State Department.  BOSNIA-HERCEGOVINA

  Total population: 3.8 million

  Muslim population: 1.5 million (40%)

  Background: Bosnia-Hercegovina is still recovering from the bloody inter-ethnic war of 1992-95. Around 250,000 people died in the conflict between Bosnian Muslims, Croats and Serbs. Almost 8,000 Muslims were killed by Bosnian Serbs at Srebrenica in 1995 - Europe's worst atrocity since World War II. Many Muslims were displaced, as were members of other communities. A peacekeeping force remains in the country, whose frontiers have long been considered the western borders of the Islamic faith in Europe.

  Sources: Total population - Agency for Statistics Bosnia and Herzegovina, 2003 figures; Muslim population - US State Department.  DENMARK

  Total population: 5.4 million

  Muslim population: 270,000 (5%)

  Background: In the 1970s Muslims arrived from Turkey, Pakistan, Morocco and the former Yugoslavia to work. In the 1980s and 90s the majority of Muslim arrivals were refugees and asylum seekers from Iran, Iraq, Somalia and Bosnia. Access to housing and employment have been sources of concern for Muslims in Denmark. (A minority have citizenship).

  Sources: Total population - Statistics Denmark, 2004 figures; Muslim population - US State Department.  FRANCE

  Total population: 62.3 million

  Muslim population: Five to six million (8-9.6%)

  Background: The French Muslim population is the largest in western Europe. About 70% have their heritage in former north African colonies of Algeria, Morocco and Tunisia. France favours integration and many Muslims are citizens. Nevertheless, the growth of the community has challenged the French ideal of strict separation of religion and public life. There has been criticism that Muslims face high unemployment and often live in poor suburbs. A ban on religious symbols in public schools provoked a major national row as it was widely regarded as being a ban on the Islamic headscarf. Late 2005 saw widespread and prolonged rioting among mainly immigrant communities across France.

  Sources: Total population - National Institute for Statistics and Economic Studies, 2004 figures; Muslim population - French government estimate.

 15. #15
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  GERMANY

  Total population: 82.5 million

  Muslim population: 3 million (3.6%)

  Background: The majority of the Muslim population is Turkish, with many retaining strong links to Turkey. Others arrived from Bosnia and Kosovo during the Balkan wars. Until recently Muslims were considered "guest workers", who would one day leave the country - a view that is changing. Racist violence is a sensitive issue, with the authorities trying a range of strategies to beat it. Steps are being taken to improve integration.

  Sources: Total population - Federal Statistical Office, 2004 figures; Muslim population - Federal Ministry of the Interior estimate.

  Background:  ITALY

  Total population: 58.4 million

  Muslim population: 825,000 (1.4%)

  Background: The Muslim population is diverse, the largest group coming from Morocco. Others are from elsewhere in North Africa, south Asia, Albania, and the Middle East. Most arrived from the 1980s onwards, many of them as students. Italy is working to formalise relations between the state and the Muslim community. Up to 160,000 Muslims are Italian born. Most Muslims have the right to reside and work in Italy, but are not citizens.

  Sources: Total population - Italian National Statistical Institute; Muslim population - UK Foreign Office.  MACEDONIA

  Total population: 2.1 million

  Muslim population: 630,000 (30%)

  Background: Macedonia's largest religion is Macedonian Orthodox, but almost one third of the population describe themselves as Muslim. Macedonia was spared the inter-ethnic violence that affected much of the Balkans following the break-up of Yugoslavia. But in early 2001 rebels staged an uprising demanding greater rights for the ethnic Albanian minority - a group which includes most Muslims. With EU and Nato support a deal was reached offering them greater rights, although some have been unhappy with the pace of change. The US State Department suggests that religious freedom is generally respected and that "societal discrimination is more likely to be based upon ethnic bias" than religion.

  Sources: Total population - UK Foreign Office; Muslim population - UK Foreign Office.  NETHERLANDS

  Total population: 16.3 million

  Muslim population: 945,000 or 5.8%

  Background: The integration of Muslims remains a concern for the Dutch government, particularly after a film-maker critical of Islam was murdered in 2004 by a radical Islamist. Further tensions surround the view held by some that there is a high level of crime among Muslim youths and a problem with unemployment. In the 1950s Muslims arrived from the former colonies of Suriname and Indonesia. One of the most important groups is the substantial Somali minority. Others are from Turkey and Morocco. The Netherlands favours multiculturalism, essentially the accommodation of different groups on equal terms.

  Sources: Total population - Statistics Netherlands, 2005 figures; Muslim population - Statistics Netherlands, 2004 figures.


  SPAIN

  Total population: 43.1 million

  Muslim population: 1 million (2.3%)

  Background: Almost eight centuries of Moorish rule over Spain came to an end in 1492, providing the country with a strong Islamic legacy, particularly in its architecture. The modern Muslim population started to arrive in significant numbers in the 1970s. Many were Moroccans coming to work in tourism and subsequent growth came when their families joined them. The state recognises Islam, affording it a number of privileges including the teaching of Islam in schools and religious holidays. There have been some reports of tension towards Muslim immigrants. Spain was shaken in 2004 when terror attacks by suspected radical Islamists killed 191 people on Madrid commuter trains.

  Sources: Total population - Spanish National Institute of Statistics, 2005 figures; Muslim population - US State Department.  SWEDEN

  Total population: 9 million

  Muslim population: 300,000 (3%)

  Background: The Muslim population is broad - with significant groups from Turkey, Bosnia, Iraq, Iran, Lebanon and Syria. The size of the Muslim population is such that representative bodies receive state funding. Sweden favours multiculturalism and immigrants can become citizens after five years. Sweden prides itself on its tolerance, but there has been criticism that Muslims are too often blamed for society's problems.

  Sources: Total population - Statistics Sweden, 2005 figures; Muslim population - US State Department.  SWITZERLAND

  Total population: 7.4 million

  Muslim population: 310,800 (4.2%)

  Background: Official figures suggest the Muslim population has doubled in recent years, but some sources say there are also about 150,000 Muslims in the country illegally. The first Muslims arrived as workers in the 1960s, mostly from Turkey, the former Yugoslavia and Albania. They were joined by their families in the 1970s and, in recent years, by asylum seekers. (Comparatively few have citizenship.)

  Sources: Total population - Swiss Federal Statistical Office, 2003 figures; Muslim population - Swiss Federal Statistical Office, 2000 figures.


  TURKEY

  Total population: 68.7 million

  Muslim population: 68 million (99%)

  Background: Although Turkey is a secular state, Islam is an important part of Turkish life. Its application to join the EU divided existing members, some of which questioned whether a poor, Muslim country could fit in. Turkey accused its EU opponents of favouring a "Christian club". Membership talks were formally launched in October 2005, with negotiations expected to take 10 years. Most Turks are Sunni Muslim, but a significant number are of the Alevi branch of Shias.

  Sources: Total population - Turkish State Institute of Statistics, 2003 figures; Muslim population - US State Department.  UNITED KINGDOM

  Total population: 58.8 million

  Muslim population: 1.6 million (2.8%)

  Background: The UK has a long history of contact with Muslims, with links forged from the Middle Ages onwards. In the 19th Century Yemeni men came to work on ships, forming one of the country's first Muslim communities. In the 1960s, significant numbers of Muslims arrived as people in the former colonies took up offers of work. Some of the first were East African Asians, while many came from south Asia. Permanent communities formed and at least 50% of the current population was born in the UK. Significant communities with links to Turkey, Iran, Iraq, Afghanistan, Somalia and the Balkans also exist. The 2001 Census showed one third of the Muslim population was under 16 - the highest proportion for any group. It also highlighted high levels of unemployment, low levels of qualifications and low home ownership. The UK favours multiculturalism, an idea shared by other countries which, in general terms, accepts all cultures as having equal value and has influence over how government engages with minorities.

  Sources: Total population - Office for National Statistics, 2001 figures; Muslim population - Office for National Statistics, 2001 figures.

 16. #16
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  ISLAM FASTEST GROWING RELIGION IN IRELAND

  Fascinating to read that Muslims now make up the third largest religious grouping in Ireland, latest statistics have revealed.

  The figures show a 70% increase in the Muslim population between 2002-2006.

  Last year's Census revealed that in the previous decade 420,000 of the population were born outside the country. Immigration and returning Irish emigrants meant the population rose to 4,172,013 - the highest since 1861. Ireland's Central Statistics Office (CSO) said Islam was the third largest faith group after Catholicism and Protestantism, with 32,500 people saying they were Muslims. More than 55% of those said they were either Asian or African nationals, while 30.7% had Irish nationality, said the Census

 17. #17
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Sinqerisht une mendoj qe sa me shume urrehet dhe luftohet Islami ,aq me i fort dhe dominues do jete.

  Une brengosem kur vie ajo situate kur nuk e urrehet dhe luftohet Islami ,sepse vetem ateher duhet te brengosemi.

  Shembull tipik eshte edhe ne kete forum ,pothuajse shumica dermuese e temave qe diskutohen dhe hapen ne kete forum jan Anti Islame apo me mire te them se urrehet islami ne at menyre ,sa qe ka arritur te behet analogji me armiqesin qe kemi ndaj serbeve.
  Mirpo te gjithe mund ta pranojn se dita dites nenforumi qe me se shumti lexohet eshte padyshim Nenfroumi Islam. Keshtu qe efektet e ketij trendi mund te verehen edhe ketu dhe poashtu edhe ne kosove ,shqiperi dhe mos te flas per e gjithe globin.

  Keshtu qe une e urrej heshtjen ,sidomos ate heshtjen qe mbreteron ne nenforumet e feve tjera qe gjenden ne kete forum.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 18. #18
  ...........
  Antarsuar
  04-05-2007
  Vendndodhja
  para dyerve t vdekjes
  Postime
  99
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nuk ka kurfar dyshimi se islami do t mbizotron botn n do aspekt dhe ksaj i friken t gjith fajtort,dhe kjo sht mrekullia e ksaj feje q pa derdhur asnji dinar dhe pa plcitur asnji plumb lvron botn n tkatr ant.
  Dhe islami do ti shkatrron krejt ato shtete mendjemdhenj q mendojn se jan dikushi dhe kto don kishott tan q mendojn se mullinjt e ers jan armiq,kurse nuk po vrejn se tjera era po fryejn n drejtim t kundrt t tyre.

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  14-11-2008
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Padyshim se Islami do sundon Boten, heret apo vone ....

  Krishterizmi ka deshtuar, shembull: keta me par lidhen me nje shtaze se sa njeri, keta jan pervers, keta jan pedofile, keta jan injorante, keta jan te humbur ...
  Nuk flas per te krishteret Shqipetar apo Kosovar, nejse sa i perket te pareve, mendoj krishtereve Shqipetar nga Shqiperia jan mbush rruget dhe shtepit publike me femra-prostetuta, qe pasha zoten te vie me plas ku takon ndonje Magjup dhe te tregon se per 5 euro ka q. nje Shqiptare.


  Un kam ardh ne perfundim se zgjidhja me e mire dhe me e mencur e Shqipetarve ka qen perqafimi i Islamit.
Tema t Ngjashme

 1. Islami Sot Dhe Nesr
  Nga llokumi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 22-09-2012, 11:50
 2. Sheikh Muhamed Nasuridin Albani
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 12:01
 3. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
 4. Evropa dhe Islami: Perspektiva dhe e ardhmja
  Nga ~Geri~ n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2005, 14:37
 5. Islami Ndrmjet Lindjes E Perndimit
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-05-2005, 05:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •