Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 108
 1. #41
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Dmth edhe ketu jeni te shpejte per ti shly mesazhet , po nuk fol per fe , ketu aman , jap mendimin tim dhe me vjen per tu habitur kur shikoj se sa shum persona naiv ka ketu qe i besojne keto prallat e "Adobe Photoshopit " per Marsin.
  Eshte e qarte qe ne Mars nuk ka pasur jete te pakten jete me baze karbonike . Andaj keto biseda jane vetem per te profituar nga njerezit naiv , nuk shiten revistat , gazetat pa ndonje senzacion . Kur behet pune per senzacionet e Marsit dhe gjitha jane te shkipuka nga trupi i njeriut , asgje me shum .
  Lene ate po edhe kafke njeriu paskan gjetur ne mars !!! Gjepura !!!
  Po nejse urdheroni e besoni Adobe Photoshopin

 2. #42
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Gostivar pash zotin mos ja fut kot tani dhe mos prish temat me komente pa vend. Ca dreq photoshop flet ne vitet 70-te pash zotin? Fotoja e Fytyres ne Mars ka qe ne vitin 1976 realizuar nga sonda Viking dhe kur nuk ekzistonte Photoshop dhe asnje program tjeter fotografia. Nese njerezit qe marrin pjese ne kete teme te duken naiv ti me njohurite e tua kaq te medhaja do besh mire mos marresh pjese fare dhe i kursen vetes konluzione naive. Ata qe i studiojne keto foto jane jo mjeshtra po eksperte ne photo editing dhe photo analysis. Dole ti tani dhe po i ve gishtin gjerave me emra jo naiv jo keshtu jo ashtu. Nese se ke idene per cfare flitet ne teme do beje mire ta lexoje me vemendje se mbase meson dicka me shume.

 3. #43
  Durrsak-Rob Zoti Maska e Sherri
  Anėtarėsuar
  25-03-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  35
  Postime
  932
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa
  Dmth edhe ketu jeni te shpejte per ti shly mesazhet , po nuk fol per fe , ketu aman , jap mendimin tim dhe me vjen per tu habitur kur shikoj se sa shum persona naiv ka ketu qe i besojne keto prallat e "Adobe Photoshopit " per Marsin.
  Eshte e qarte qe ne Mars nuk ka pasur jete te pakten jete me baze karbonike . Andaj keto biseda jane vetem per te profituar nga njerezit naiv , nuk shiten revistat , gazetat pa ndonje senzacion . Kur behet pune per senzacionet e Marsit dhe gjitha jane te shkipuka nga trupi i njeriut , asgje me shum .
  Lene ate po edhe kafke njeriu paskan gjetur ne mars !!! Gjepura !!!
  Po nejse urdheroni e besoni Adobe Photoshopin
  Po ta kishe lexu temen qe nga fillimi ; te kishe pare shkenctaret qe komentojne per fenomenet e ndryshme qe ndodhin ne Mars mase s'do e kishe marre munimin te jepje komentin.Nuk jemi vetem ne qe shkruajme ketu qe besojme ne vertetesine e atyre fotove , por jane dhe miliona te tjere nga e gjithe bota , eksperta e jo.
  Lene ate po edhe kafke njeriu paskan gjetur ne mars !!! Gjepura !!!
  Kafke humanoide ndryshon icik nga humane.

  Bej nje kerkim te thjeshte ne google ose shko tek website i Nasa dhe mbase do duket dhe aty perdorimi photoshop.
  Divide Et Impera
  " Yo soy cubano, latinoamericano
  y pa’ todos mis hermanos yo les quiero cantar"

 4. #44
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Shume lajme nga Marsi kohet e fundit, madje po te ndjekesh website qe trajtojne anomalite ne planetin e "kuq" keto lajme jane gati te perditshme. Zbulime te reja,prani uji, kanalesh uji dhe tani dhe disa foto te realizuara nga anija qe po orbiton Marsin. Ose ata qe kontrollojne informacionin kane vendosur qe pak nga pak te hapin para publikut ate qe kane mbajtur te mbyllur per kaq kohe ose nuk jane me ne gjendje te ruajne sekretin dhe per tju shmangur diskreditimit kane vendosur te edukojne publikun gradualisht.

  Sipas lajmit te diteve te fundit nje anije qe po orbiton Marsin ka skanuar depozita gjigande uji te akullt ne polin e jugut te planetit. Sasia eshte e tille qe nese do shkrihej atehere do mbulonte siperfaqen e planetit me nje shtrese uji prej me shume se 10 metrash.

  Shkenctaret perdoren nje instrument radar te perbashket NASA-Italian Space Agency ne anijen e quajtur European Space Agency Mars Express dhe maten trashesine dhe volumin e depozitave te akullit ne polin e jugut te Marsit i cili mbulon nje zone te madhe sa Teksasi.
  Depozitat te cilat jane 2.3 milje te trasha ndodhen poshte kupes polare te perbere nga karbon dioksid dhe uje te ngrire dhe duket se perbehen ne 90 % nga uje i ngrire i perzjere me pluhur.

  Shkenctaret e kane ditur prej kohesh (ndonese nuk e kane shprehur) qe uji ne forme te ngrire ekzistonte ne polet e Marsit por ky studim tani ka arritur te kryeje matje te sakta.
  Ata jane te etur te mesojne me shume per historine e ujit ne Mars pasi uji eshte nje nga pyetjet thelbesore nese nje planet ka patur ose jo ndonjehere forma jetesore. Uji i lenget eshte i domosdoshem per jeten sic e njohim ne.

  Fotot e meposhtme tregojne jo vetem akullin ne pole por dhe liqene me uje te ngrire.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 5. #45
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga murik
  Sumeret ishin ne dijeni te fytyres marsiale 4500 vjet me pare?
  Pergjigja eshte po,e detajuar ne librin e Zecharia Sitchin,"The lost book of Enki"
  Ne fakt ngjashmeria e nje figurine e gjetur ne tabletat sumere eshte shume e madhe me fytyren marsiale.Duket sikur eshte koka e nje personi me helmete.Ne fakt libri jep shume shpjegime te tjera dhe nuk bazohet vetem ne ngjashmerine e figurave.Sidoqofte,libri eshte interesant..

  Per nje lidhje me te nderlikuar te sumereve dhe "marsianeve" lexo David Icke "The Biggest Secret."

  Duhet shume durim ta lexosh, nqs ke bindje te tjera, gjithesesi interesante (per mua personalisht i pabesueshem, por ka bere shume buje.)

 6. #46
  Desert Fox Maska e bayern
  Anėtarėsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,029
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime
  Ma nis ma nis at librin lol
  Po e pate sigurisht.

  Persa i perket ketij relievit une do thoja qe eshte komplet rastesi. Sa here krijohen forma ne reliev qe ngjasaojne me gjera te tjera. Faktoret kimik qe trasnformojne shkembinjte si duket kane prirje per skulptora.
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 7. #47
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Nese doni te dini me shume per fotot e Marsit une po ju postoj disa te tjera te cilat jane shume kontroversiale dhe relativisht te reja. Fotot sjane te edituara por vijne direkt nga JPL ne California (Jet Propulsion Laboratory. Pjesa me interesante jane fotot te cilat titullohen MARS FOREST LIFE BIO-DIVERSITY. Keto foto jane shkeputur nga raw material sic mund ta quaj dhe qe gjendet ketu: MOC narrow-angle image R07-02245

  Mbasi jane shkeputur jane zmadhuar dhe studiuar. Ne pamje te pare duken thjesht si foto me konture shkembinjsh dhe rere por mjafton vetem nje sekonde qe te dallohet dicka e ngjashme me vegjetacionin. Po ashtu ka dhe disa pjese ku dallohen jo vetem akuj dhe gjurme kanalesh uji por dhe vete rrjedha uji madje te pastra fare. Te gjitha fotot qe do postoj mbajne siglen e JPL dhe sbehet fjale per asnje falsifikim grafik.  Citim Postuar mė parė nga Lioness
  Per nje lidhje me te nderlikuar te sumereve dhe "marsianeve" lexo David Icke "The Biggest Secret."

  Duhet shume durim ta lexosh, nqs ke bindje te tjera, gjithesesi interesante (per mua personalisht i pabesueshem, por ka bere shume buje.)

  Lioness se dija qe te pelqente Icke. Kujtoja se nuk e duroje dot Conspiracy Theory.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 8. #48
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Ja dhe tre foto te tjera
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 9. #49
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Perseri 3 foto
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 10. #50
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius
  p.s. lioness se dija qe te pelqente Icke. Kujtoja se nuk e duroje dot Conspiracy Theory.
  Nese e lexove me hollesisht postimin tim do lexoje edhe fjalet brenda kllapave.
  Pastaj nuk thashe qe me pelqen ... por argetohem ndonjehere me te tilla teori.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lioness : 22-03-2007 mė 02:29

 11. #51
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga bayern

  Persa i perket ketij relievit une do thoja qe eshte komplet rastesi. Sa here krijohen forma ne reliev qe ngjasaojne me gjera te tjera. Faktoret kimik qe trasnformojne shkembinjte si duket kane prirje per skulptora.
  Per ke reliev e ke fjalen?

 12. #52
  Desert Fox Maska e bayern
  Anėtarėsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,029
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime
  Ate qe ngjan me ftyre njeriu pra.
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 13. #53
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Oh e ke fjalen per fillimin e temes. Studimi qe i eshte bere asaj forme per mua ja kalon dhe analizes apo hetimit te 9/11 qe nga teori konspirative po shnderrohet 0 theory, all conspiracy !!!

  Puna eshte qe me 3 rrjeshta qe kam postuar une ketu nuk arrin dot te shpjegosh gjithe analizen qe i eshte bere. Po mund te kerkosh te lexosh dicka me shume online (shiko per Richard Hoagland) si dhe ndonje nga librat qe ka bere ky ne lidhje me fytyren ne Mars. Mbase analiza e vetmuar e fytyres sdo ishte perseri e mjaftueshme nese pozicioni i skeptikut eshte i forte por e pare ne teresi dhe me artifakte te tjera atehere vetem mbetesh te krruash koken dhe te thuash W** !!!.

  Po ashtu mund te perpiqesh te gjesh online ne torrent file nje film dokumentar te quajtur Project RedStar. Eshte nga me te realizuarit dhe ka ca fakte qe sdi ca emri te ve po te ngjethin. Ke me shume informacion ketu: Project RedStar

 14. #54
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  okey , kesaj i thuan " Ja nxoret fundin " , jo juve por ata "shkencetaret " . Ajo pamje e atij malit , kodres qe i ngjan njeriut deri diku mund te thuhet se me te vertete eshte per tu habitur .
  Per veten time nuk e ve ne diskutim fare qe ne nje periudhe te kohes ne mars ka pasur jete , kete e vertetojne shum gjera , si psh korozioni siperfaqes se arsit qe duket se eshte bere nga redhja e lumejve .
  Por kjo ka qene ne kohen e kalur , sot ne Mars nuk ka jete dhe ato fotografi qe i sjelli qe tregojne nje bote bimore te zhvilluar nuk mund te jene te verteta . Marsi nuk ka oksigjen , andaj nuk mund te kete bote bimore . Pra fotot jane "fake" te shpikura me adobe photoshop !!!
  Te pakten shkenca ka aritur deri aty qe permes metodes te analizes spektrale te tregoj se nje trup nga cfar substancash -elementesh eshte i perbere . Analizat spektrale nuk tregojne prezence oksigjeni ne Mars andaj ajo bota bimore nuk ekziston .
  Mundet te kete ekzistuar me pare dhe dikush ka shkipur "time machine" ( me siguri John Titor ) ka vajtur ne te kaluaren e Marsit , ka bere fotografite dhe i ka sjell ne kohen e tashme .

  Me respekt Gostivari_usa

 15. #55
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Prape ti me photoshop? Epo me shqip se aq sa e kam shkruar nuk ka ku te shkoje. Lexo me vemendje siglen neper foto. Thone JPL qe do te thote Jet Propulsion Laboratory ne California. Ne cdo foto e ke kete sigel ose thjesht JPL ose JPL-NASA.

  Analizat spektrale nuk tregojne prezence oksigjeni ne Mars andaj ajo bota bimore nuk ekziston .
  Kjo nuk eshte aspak e vertete. Marsi ka prezence oksigjeni ndonese shume te vogel dhe po ashtu ka prani fare minimale atmosfere. Te ishte ndryshe nuk do gjehej uje i rrjedhshem. Ne kushtet e mungeses se plote te atmosferes uji nuk do mund te qendronte ne siperfaqe te planetit.

  Po e perseris me te madhe. Fotot jane nga faqet zyrtare te NASA. Ska asnje perpunim me photoshop. Mjafton te klikosh ne links qe kam vene siper dhe do bindesh se ne cfare faqe te cojne. Direkt tek ajo e NASA-s.

 16. #56
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Hyrje Shpellash Ne Siperfaqen e Marsit

  Nje tjeter zbulim 'trondites' ne siperfaqen e Marsit.

  Lajmi qe i perket dates 23 maj 2007 dhe eshte publikuar nga shkenctaret e The Planetary Society te cilet prej kohesh studiojne fotot e realizuara nga mjeti Mars Odyssey THEMIS qe orbiton planetin prej kohesh.

  Seria e fotove e nxjerre nga grupi i Mars Reconnaissance Orbiter HiRISE perfshin dhe disa foto ku dallohet qarte hyrja per ne nje shpelle nentokesore ne siperfaqen e planetit dhe pikerisht ne zonen e quajtur Arsia Mons. Ne momentin qe fotoja u hap, pyetja qe shtangu te gjithe ishte: Cfare eshte pika e zeze? Pergjigja erdhi menjehere ne vazhden e studimeve (jane identifikuar shtate te tilla) te bera: Eshte nje dritare per ne boten e nendheshme.
  Kjo pike e zeze eshte njera nga shtate hyrjet e mundeshme per ne shpellat e nendheshme te identifikuara ne Mars nga Glen Cushing, Tim Titus, J. Judson Wynne dhe Phil Christensen ne nje material te prezantuar ne Lunar and Planetary Science Conference ne mars te ketij viti. Kjo eshte figura nga materiali e cila tregon shtate shpellat te cilat jane mbiquajtur: Dena, Chloe, Wendy, Annie, Abbey, Nikki dhe Jeanne
  Identifikimi i tyre u bazua ne imazhet e Mars Odyssey THEMIS i cili arrin nje rezolucion pak me te mire sesa 20 metra per piksel. Mbasi hasen shpellat ata kerkuan qe kamera HIRISE e vendosur ne Mars Reconnaissance Orbiter te fokusohej mbi vendet e caktuara per imazhe me te detajuara. Imazhi i mesiperm eshte i pari nga keto dhe tregon hyrjen per ne shpelle e quajtur Jeanne.

  Shpresa per imazhet HIRISE ishte qe mund te arrihej te shikohej ndonje detaj nga brenda vrimes. Por kjo eshte e pamundur. Eshte teresisht e zeze. HIRISE eshte nje instrument shume i ndjeshem dhe atmosfera me pluhur e Marsit bllokon depertimin e drites. Sidoqofte duket qe shpella eshte shume e madhe. Sa e madhe? Kjo mbetet te studiohet edhe me tej nderkohe qe ekipi studimor i HIRISE eshte duke punuar intensivisht per te perpunuar te dhenat dhe nxjerre me shume informacion.


 17. #57
  zhapik buster Maska e drity
  Anėtarėsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Sa eshte propabiliteti i kesaj ?

  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 18. #58
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Me fal po nuk ta kuptoj pyetjen. Cili probabilitet dhe i kujt?

 19. #59
  zhapik buster Maska e drity
  Anėtarėsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius
  Me fal po nuk ta kuptoj pyetjen. Cili probabilitet dhe i kujt?
  Po te ngacmoja (pa te keq) duke ju referuar nje postimi te mesiperm

  Fotot jane analizuar nga shkenctare te ndryshem dhe probabiliteti qe kjo kafke te jete nje formacion natyror guri eshte 1 ne 10 miliarde.
  Pyetja ishte mbi foton qe kisha postuar.
  Sa eshte propabiliteti qe nje formacion natyror te marri formen e fytyres se nje njeriu qe qesh. Dhe jo vetem kaq, por qe shkel dhe syrin

  Ne nje ton serioz, problemet themelore qe kam une me keto teorira jane dy.
  1. Mungesa e motivit per ti mbajtur te fshehura keto zbulime.
  2. Pamundesia per ti fshehur keto zbulime.
  (flas per teorine ku NASA e di qe ka pasur jete ne Mars por po ja fsheh opinionit)
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 20. #60
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Te dy problemet qe ke ti ne fakt sjane fare probleme.

  Motivi per te mbajtur te fshehte keto zbulime eshte tejet madhore. (Lexo Lufta Dulces).

  Mundesia jo pamundesia, per te fshehur keto zbulime eshte e madhe. Pse? Mjaftojne njerezit me mosbesimin e tyre per ti bere gjerat me te thjeshta.

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Adem Demaēi
  Nga lum lumi nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
 2. Balsami i lumturisė
  Nga E_LUMTURA nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2007, 18:59
 3. Nje pyetje rreth krishterimit ...
  Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 23-11-2006, 08:19
 4. Introspeksion
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-06-2006, 07:03
 5. Emrat Ilire
  Nga Leila nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 12-05-2006, 21:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •