Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046

  Sollaku: Lesi ska asnj prov ndaj Nanos

  Organi qendror i akuzs ka depozituar tek Servet Pllumbi krkesn pr heqjen e imunitetit t Lesit.

  TIRAN- Prokuroria e Prgjithshme i krkon Kuvendit heqjen e imunitetit t deputetit Nikoll Lesi me qllim fillimin e procedimit penal n ngarkim t tij. Krkesa e firmosur nga kreu i prokuroris shqiptare, Theodhori Sollaku, i sht dorzuar t premten kreut t kuvendit, Servet Pllumbi. Sipas ksaj krkese, organi qendror i akuzs krkon heqjen e imunitetit dhe fillimin e procedimit pr veprn penale t shpifjes. shtja pr t ciln prokuroria do t filloj procedimin penal pr shpifje sht akuza q Nikoll Lesi ka br n drejtim t kryeministrit Nano sikur ky i fundit dhe Fehmi Abdiu jan regjistruar duke biseduar pr t zhvilluar trafik armsh n Shqipri. Lajmi sht pohuar dje nga stafi i ngusht i kreut t Kuvendit, Servet Pllumbi.

  Krkesa
  Paraditen e s premtes, kreu i prokuroris Shqiptare ka firmosur nj krkes drejtuar Kuvendit t Shqipris pr heqjen e imunitetit t deputetit pr Nikoll Lesin. Kjo krkes sht dorzuar n dor t kryetarit t Kuvendit, Servet Pllumbi. Burime nga stafi i ngusht i Pllumbit pohuan dje se Prokuroria e Prgjithshme e argumenton krkesn e saj pr deputetin Nikoll Lesi duke krkuar q t filloj ndaj tij procedimin penal pr shpifje. N kt krkes kreu i prokuroris ka shpjeguar se ndaj deputetit Lesi jan t gjitha kushtet q t fillohet nj procedim penal pr shpifje. Ai ka shpifur duke prezantuar si t vrtet nj kaset, ku sipas tij, ishte prgjuar kryeministri Fatos Nano dhe ish- kryetari i komisionit t ligjeve, Fehmi Abdiu, duke biseduar pr t zhvilluar nj trafik armsh n Shqipri. N kt bised, sipas materialeve t servirura nga Nikoll Lesi, Nano i krkonte Abdiut ndryshimin e disa ligjeve pr t lehtsuar trafikun e armve q do t zhvillohej pak muaj m von. Tashm kjo krkes pr heqjen e imunitetit sht regjistruar nga ana e Servet Pllumbit dhe pritet q t shqyrtohet. Pas ksaj, do t caktohet edhe dita kur parlamenti do t vendos pr heqjen apo jo t imunitetit t deputetit Lesi.

  Hetimet.
  Prpara prpilimit t krkess pr heqjen e imunitetit t Lesit, prokurori i prgjithshm zhvilloi nj mbledhje me grupin hetimor t ngarkur pr shtjen e trafikut t armve. N kt mbledhje, antart e grupit hetimor i kan shpjeguar kryeprokurorit Sollaku se pas gati katr muaj hetimesh nuk kishin arritur q t gjenin asgj t vrtet n lidhje me akuzat e bra nga Nikoll Lesi. Sipas tyre, ishin verifikuar t gjitha gjrat e lexuara n dokumentin e paraqitur si transkriptimi i prgjimit por asnjra pej tyre nuk kishte rezultuar e vrtet. Deputetit Lesi i ishte krkuar q t sillej kaseta audio ku ndodhej zri i Fatos Nanos dhe Fehmi Abdiut por ai nuk e kishte br kt gj. Sipas dokumenteve t dorzuara nga Lesi, kjo kaset ishte transkriptuar nga majori i policis dhe shefi i policis s Kuovs n at koh, Sokol Koiu. Hetimet e mtejshme t prokuroris nuk arritn q t zbulojn nse kjo kaset ekziston apo jo n t vrtet dhe se kush e ka urdhruar prgjimin n fjal. Pasi kan kryer t gjitha veprimet hetimore t nevojshme, prokurort kan vendosur q t bjn mbylljen e hetimeve pr shkak t mungess s elementve t veprs penale. Kto gjera ata i kan raportuar prpara shefit t tyre si dhe kan krkuar q t fillojn procedimin penal pr Nikoll Lesin me akuzn e shpifjes. Duke qen se Nikoll Lesi gzon imunitetin e deputetit, prokurort i kan krkuar Sollakut q ti bj nj krkes kuvendit pr heqjen e tij. Kjo pasi pr sa koh q Lesi gzon imunitetin e deputetit, prokuroria nuk mund t zhvilloj asnj veprim kundr tij.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 2. #2
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Lesi: Kasetn ma solli nj njeri q nuk e njihja.

  TIRAN- M 16 nntor t vitit t kaluar, Nikoll Lesit i jan krkuar shpjegime n prokurori n lidhje me kasetn tjetr, at ku thuhet se jan prgjuar Fatos Nano dhe Fehmi Abdiu duke biseduar n lidhje me organizimin e nj trafiku armsh. N lidhje me kt tem Nikoll Lesi ka dorzuar n prokurori at q ai e konsideron transkriptimin e kasets audio q sht regjistruar n Hotel Rogner. Ndrkoh, prsa i prket vet kasets audio, Lesi nuk ka pranuar q ta dorzoj n prokurori. Ai ka deklaruar se transkriptimin ia ka dhn nj person q ai nuk e njihte. Ma ka sjell nj njeri q un nuk e njihja n zyrn time. Ishte nj person q fliste gjysm shqip e gjysm anglisht. Ai m dha materialet dhe m pas u largua pa m thn se kush ishte. Un e pash teksa po dilte jasht dhe ai u ngjit n nj makin me targa CD, makin t trupit diplomatik. Nuk e di se kush ishte ai njeri,- ka thn prpara prokurorve Nikoll Lesi. Ai nuk ka dorzuar n organin qendror t akuzs asnj kaset n lidhje me bisedn Nano- Abdiu pr trafikun e armve. Ndrkoh, prokuroria ka marr n dor vetm transkriptimin e saj t firmosur n fund nga major Sokol Koiu.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  kuth.. gjeje ktu ne forum at biseden nano abdiu e fute ktu..

  KJ

  ---------

  E Enjte, 24 Shkurt 2005


  "VETEVRASJA" E PROKURORIT TE PERGJITHSHEM, SOLLAKU

  Pas keqperdorimit qe i beri kryeministri Nano, Kolegjit Penal te Gjykates se Larte vitin e kaluar, ku per t'i plotesuar deshirat inatcore gruas se tij, per faktet e botuara ne gazeten "Koha Jone", dje u be publik edhe fakti tjeter i dhimbshem per drejtesine e ketij vendi, ai i shperdorimit te kryeprokurorit te Republikes, zotit Sollaku. I detyruar nga presionet e kryeministrit qe te kenaqet me hakmarrjen personale e familjare ndaj deputetit botues, Nikolle Lesi, zoti Sollaku ka firmosur me 18 shkurt 2005 kerkesen per te filluar procedimin penal ndaj deputetit Lesi, qe nenkupton heqjen e imunitetit te tij. Tashme dihet se vjet ne seancen e 8 nentorit, kryeministri Nano deshtoi ne orvatjen e tij per t'i hequr imunitetin deputetit dhe botuesit te "Koha Jone", Lesi. Mbi bazen e fakteve te pakontestueshme te permendura ne kete seance, por edhe mbi bazen e padise se Fatos Nanos e te Fehmi Abdiut, Prokuroria e Pergjithshme filloi hetimin e akuzave te bera nga deputeti Lesi. Dy ishin akuzat; e para qe lidhej me nje dokument te transkriptuar nga Sokol Kociu mbi biseden e zotit Nano dhe Abdiu ne hotel "Ronger", qe lidhej me uljen e denimeve per trafikantet e armeve dhe disa ndryshime ne Kodin Penal qe lidheshin me keto trafiqe. Akuza tjeter lidhet me aksidentin e Shkallnuerit ne Durres, ku akuzohej kryeministri Nano si autor i aksidentit pa dashje, por i fshehjes se tij me dashje, veper qe denohet nga Kodi Penal. Ne lidhje me keto akuza, deputeti Lesi, me vullnetin e tij te lire, ka deshmuar ne organin e Prokurorise se Pergjithshme, vjet, per mbi kater ore dhe ka kerkuar bashke me 34 deputete te tjere ngritjen e nje komisioni hetimor parlamentar per te hetuar keto akuza publike e te verifikueshme. Sic dihet, mazhoranca me ne krye kryeministrin, e rrezoi kerkesen kushtetuese per ngritjen e komisionit hetimor parlamentar per keto akuza me pretekste absurde, nderkohe qe Kushtetuta e ka ne menyre taksative se me firmen e 35 deputeteve komisioni hetimor quhet i ngritur dhe nuk ka nevoje te votohet ne seance parlamentare. Zoti Nano, duke pasur friken e diskretitimit politik dhe publik, ia doli te mos lejonte ngritjen e tij. Kur kishte interes per veten e tij, zoti Nano e pranoi ngritjen e komisionit hetimor per Edi Ramen ne vitin 2003. Ishte e njejta procedure edhe atehere, vecse akuzohej Edi dhe jo Nano. Pra, rrezimi i komisionit hetimor parlamentar i dha krahe Prokurorit te Pergjithshem te Republikes, zotit Sollaku, i cili ne tre te shtuna te javes, dy te tilla i kalon me kryeministrin Nano, sa ne Sarande aq dhe ne Tirane tek restoranti ku iu vjen trofta e perzgjedhur. Pra, nuk mund te ishte ndryshe konkluzioni i Prokurorit Sollaku vecse pro Nanos dhe kunder drejtesise. Edhe ne kerkesen e tij qe po e botojme te plote sot ne "Koha Jone", ai ne menyre krejt amatoreske dhe aspak profesionale shprehet si gazetar amator dhe jo si jurist. "Nuk mund te jete firma e tij",- thote ai ne disa fragmente, nderkohe qe ekspertiza dhe Prokuroria kurrsesi s'mund te shprehen ne kete menyre. Prokuroria thote ose eshte ose nuk eshte firma e dikujt, pe te cilin behet fjale ne akuze. Duhet ta thote ne menyre te prere dhe jo evazive. Kerkesa e firmosur prej tij duket si e hartuar nga keshilltaret politike te kryeministrit, pasi keshilltaret juridike te Nanos nuk mund te lejonin gafa te tilla. Autori i transkriptimit, Sokol Kociu, asokohe zyrtar i larte i Prokurorise se Pergjithshme, thote edhe ne shkresen e kryeprokurorit Sollaku: "E kam bere vete transkriptimin e pergjimit te bisedes Nano-Abdiu", ndersa zoti Sollaku thekson se "nuk mund te jete firma e Kociut!". Tamam si ajo shprehja "Une them ja ujku, e ti thua ja gjurma!".

  Zoti Sollaku ne kerkesen e tij nuk thote asnje fjale se cfare u be me kaseten dhe dosjen e aksidentit te Shkallnuerit, ku Nano akuzohet per krimin dhe fshehjen e tij, bashke me percudnimin e kufomes pas hedhjes ne kanal. Perse nuk shkruan asnje rresht per kete ngjarje dhe hetim? Edhe Shkallnueri ishte pjese e kesaj ceshtjeje penale, porse zoti Sollaku e ka fshire fare kete pjese. Cka ndodhur qe edhe per kete hetim ai hesht, perderisa ishte pjese e akuzes ne te njejten ceshtje dhe pjese e dosjes hetimore? Nese e ka mbyllur ceshtjen penale zoti Sollaku, ai nuk mund te mbylle ate per pergjimin Nano-Abdiu dhe te heshte per Shkallnuerin. Ose e kunderta. Ndaj jane shkelje te theksuara juridike ne kete kerkese te hartuar e te firmosur nen presion e urdhra te kryeministrit.

  Prandaj duhej komisioni hetimor parlamentar qe te hetonte ne menyre te paanshme si Prokurorine e Pergjithshme, si kryeministrin, ashtu dhe deputetin Lesi. Nje gje e tille do behet pas zgjedhjeve parlamentare si per zotin Nano, ashtu dhe per Prokurorin e Pergjithshem te Republikes, zotin Sollaku, i cili eshte i vetmi zyrtar i larte qe nuk ka mandat kufizues, mund te rrije derisa te vdese. Ne lidhje me kete lapsus kushtetues po pergatitet edhe amandamenti i nevojshem nga nje grup deputetesh, qe te kufizohet nje mandat qe del se keqperdoret si nga ai qe e mban, si nga kryeministri.

  Dje zoti Sollaku u zgjua nga gjumi tre vjecar mbi dosjet e krimit. I vrane shoferin e tij ne prani te gruas dhe femijes dhe nuk guxon te arrestoje e te gjeje autorin. I ka plot denoncimet per ish-ministra, ministra, deputete e zyrtare te larte per vjedhje e shkelje ligjore e nuk bezan. Vetem dje ai u zgjua duke vetevrare veten e tij juridikisht dhe politikisht duke u pozicionuar ne krahun e zotit Nano, gje qe shkel kushtetueshmerine, profesionalizmin dhe qytetarine e tij.

  Alban Mati

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Kociu: Biseden Nano-Abdiu e pergjova krejt rastesisht

  Lajmi i ores 8:15 AM


  TIRANE (24 Shkurt) -Ky eshte materiali i plote qe Prokuroria e Pergjithshme i ka paraqitur pak dite me pare parlamentit, duke kerkuar autorizim per ndjekje penale ndaj deputetit Nikolle Lesi, per akuzen "shpifje per shkak te detyres". Materiali mban daten 18 shkurt 2005. Te nderuar deputete! Ne date 10 nentor 2004, zyra e Prokurorit te Pergjithshem ka regjistruar procedimin penal per veprat penale te trafikimit te armeve, te shpifjes per shkak te detyres dhe te shperdorimit te detyres, vepra penale keto te parashikuara nga nenet 278/a, 240/2 dhe 248 te Kodit Penal. Si baze per regjistrimin e ketij procedimi kane sherbyer njoftimet e marra nga deklarimet e shtetasit Nikoll Lesi, ne cilesine e deputetit, te bera ne seancen plenare te Kuvendit te dates 8 nentor 2004. Thelbi i ketyre deklarimeve ishte: "Zoti Fatos Nano, me detyre kryeminister, me date 15 dhjetor 1997 ka zhvilluar nje bisede me zotin Fehmi Abdiu, ish-deputet, per te inicuar shfuqizimin e ndryshimeve te Kodit Penal te bera ne dhjetor te vitit 1996, me qellim qe te krijonin vakuum ligjor per te mos u denuar veprimtaria e trafikut te armeve. Ne kete menyre, ata do t'i krijonin mundesi vetes te kryenin trafik armesh, te fitonin para nga kjo veprimtari dhe t'i shmangeshin pergjegjesise penale"?(red) ?Hetimet e deritanishme te ketij procedimi kane provuar se ajo qe eshte deklaruar nga z. Nikoll Lesi ne seancen e dates 8 nentor 2004 dhe qe u permend me siper, nuk eshte e vertete. Nuk ka asnje fakt qe te provoje se biseda e mesiperme eshte zhvilluar. Duke iu referuar deklarimeve te z. Nikoll Lesi ne prokurori dhe materialeve te dorezuara prej tij, rezulton se ai disponon vetem nje dokument te perbere nga pese flete te faksuara. Prej tij nuk eshte dorezuar as kasete, ku te jete incizuar biseda e pretenduar midis zoterinjve Fatos Nano dhe Fehmi Abdiu, dhe as procesverbal origjinal te transkriptimit te kesaj bisede. Sipas tij, tekstin e dokumentit qe lexoi para Kuvendit ia kishte dhene nje shtetas i huaj, perfaqesues i nje ambasade mike ne Tirane. Shtetasit Fatos Nano dhe Fehmi Abdiu, te pyetur nga organi i akuzes, deklaruan se asgje nuk eshte e vertete ne lidhje me deklarimet e zotit Lesi, te cituara me siper. Nga hetimet e zhvilluara ne lidhje me dokumentin e paraqitur nga z. Nikoll Lesi, ka rezultuar se ai nuk paraqet te dhena reale dhe eshte dokument i manipuluar. Ky konkluzion arrihet nga provat e meposhtme: 1-Dokumenti i disponuar nga z. Nikoll Lesi dhe i lexuar ne seancen e Kuvendit te dates 8.11.2004 eshte nje dokument i faksuar dhe i prejardhur nga nje dokument qe disponohej nga shtetasi Mero Baze, dorezuar ne prokurori prej ketij te fundit. Dokumenti nga i cili ka prejardhjen dokumenti i lexuar ne Kuvend nga z. Nikoll Lesi, nuk eshte dokument origjinal, por eshte dokument i kaluar ne proceset e skanimit, printimit dhe fotokopjimit, gje qe te krijon bindjen per manipulimin e permbajtjes se tij. 2-Ekspertimi provoi se nenshkrimi dhe data qe ndodhen ne faqen e pare te dokumentit te prezantuar nga z. Nikoll Lesi dhe te deklaruara si te shkruara nga z. Arben Rakipi, nuk duhet te jene te tij. 3-Nga ekspertimi i nenshkrimeve ne fund te cdo faqeje te dokumentit, ka rezultuar se nenshkrimi ne faqen e pare nuk ka elemente te mjaftueshme per krahasim, nenshkrimet ne tre faqet pasardhese duhet te jene te shtetasit Sokol Kociu, ndersa nenshkrimi ne faqen e fundit nuk duhet te jete i shtetasit Sokol Kociu. 4-Nga deklarimet e shtetasit Arben Rakipi, rezulton se ai nuk ka asnje dijeni rreth ketij materiali dhe se nuk i eshte dorezuar nga asnje person nje material me permbajtjen e dokumentit te prezantuar nga z. Nikoll Lesi. 5-Nga hetimi i kryer ne arkivat e institucioneve te Prokurorise se Pergjithshme, SHISH-it, Ministrise se Rendit Publik dhe Ministrise se Mbrojtjes, rezultoi se nje material i tille (dokument apo kasete) nuk disponohet as fizikisht dhe as i evidentuar ne regjistra? (red). I pyetur rreth kesaj ceshtjeje, shtetasi Sokol Kociu pranon se ai ka pergjuar nje bisede te tille ne hotel "Rogner" midis z. Fatos Nano dhe z. Fehmi Abdiu. Sipas tij, pergjimi ka ndodhur rastesisht, ai e kishte montuar aparaturen e pergjimit per te incizuar biseden midis nje miku te tij dhe nje zyrtari, sepse ky i fundit i kishte kerkuar te parit nje shume parash per te mbaruar nje pune. Sipas deklarimeve te shtetasit Sokol Kociu, nje kopje te kasetes dhe procesverbalit te transkriptimit ia dorezoi ish-Prokurorit te Pergjithshem Arben Rakipi, dhe nje kopje e mbajti per vete ne shtepi. Hetimi ka provuar se deklarimet e Sokol Kociut nuk jane te verteta. 1-Ndersa ne dokumentin e lexuar nga z. Lesi thuhet se regjistrimi i bisedes eshte bere ne date 15 janar 1998, ora 17.20-17.40, provohet se ne kete date kryeministri ka qene me sherbim jashte shtetit. 2-Deklarimi i tij se nje kopje te kasetes dhe procesverbalit te transkriptimit ia ka dorezuar ish-Prokurorit te Pergjithshem dhe se ai ka nenshkruar mbi dokument, provohet se nuk eshte i vertete. Kjo per faktin se shtetasi Arben Rakipi mohon nje fakt te tille, per faktin se nga akti i ekspertimit rezulton se firma dhe data ne faqen e pare te dokumentit nuk duhet te jene te Arben Rakipit, dhe per faktin se ne arkiven e Prokurorise se Pergjithshme nuk ka asnje material te tille te depozituar. 3-Gjithashtu, deklarimi i tij se nje kopje te materialeve te pergjimit i ka pasur ne shtepi, provohet se nuk eshte i vertete. Shtetesja Filjana Veizi, bashkeshortja e tij, deklaron se nuk ka asnje dijeni per materialet e pergjimit objekt hetimi. Sipas saj, nese do te disponoheshin keto materiale, ajo nuk do te ngurronte t'i perdorte per te ndikuar ne shmangien nga pergjegjesia penale e te shoqit, ne procedimin penal ne ngarkim te tij. 4-Deklarimi i shtetasit Sokol Kociu se nenshkrimet ne fund te cdo faqeje te dokumentit te paraqitur nga z. Nikoll Lesi jane te tij, eshte ne kundershtim me konkluzionin e aktit te ekspertimit se nenshkrimi ne fund te faqes pese te dokumentit nuk duhet te jete i tij. Vec sa me siper, z. Nikolle Lesi ne fjalen e tij ne Kuvend, per te bere te besueshem deklarimin se midis zoterinjve Fatos Nano e Fehmi Abdiu eshte bere nje bisede me permbajtjen e permendur me lart, u referohet ndryshimeve te bera ne Kodin Penal me nisme te z. Fehmi Abdiu, te cilat, sipas tij, e bejne te padenueshem fenomenin e trafikimit te armeve dhe shmangin konfiskimin e te ardhurave qe rrjedhin nga ky trafik. Nga hetimi eshte provuar se ? (red) ?keto ndryshime nuk e kane bere te padenueshem as fenomenin e trafikut te armeve dhe as konfiskimin e te ardhurave nga ky trafik? ?Gjithashtu, hetimet kane provuar se kryeministri Fatos Nano dhe ish-deputeti Fehmi Abdiu nuk kane kryer veprimtari kriminale qe ka te beje me trafik armesh. Vepra penale e shpifjes e konsumuar nga z. Nikoll Lesi, per te cilen kerkojme autorizim per procedim, konsiston ne faktin se ai, publikisht, perhapi thenie te paverteta dhe me qellim diskreditimi te punonjesve shteterore, zoterinjve Fatos Nano dhe Fehmi Abdiu, sikur ne 15 dhjetor te vitit 1997 midis tyre eshte zhvilluar nje bisede, ne thelb te se ciles qendron gjoja perpjekja kriminale e tyre per te inicuar shfuqizimin e ndryshimeve te Kodit Penal? (red). Ne kete menyre, ata do t'i krijonin mundesi vetes te kryenin trafik armesh, te fitonin para nga kjo veprimtari dhe t'i shmangeshin pergjegjesise penale. Per kete veprim te deputetit Nikoll Lesi kane paraqitur ankim per te ushtruar ndjekje penale zoterinjte Fatos Nano dhe Fehmi Abdiu. Ne kete menyre, z. Nikoll Lesi ka konsumuar elementet e vepres penale te shpifjes per shkak te detyres, e kryer boterisht, ne dem te punonjesit shteteror, ne rastin konkret ne dem te kryeministrit z. Fatos Nano dhe ish-deputetit Fehmi Abdiu, parashikuar si veper penale nga neni 240/2 i Kodit Penal. Z. Nikoll Lesi ka qene i ndergjegjshem se po bente publike thenie te paverteta per biseden Nano-Abdiu. Ky fakt provohet me leximin dhe komentimin ne menyre denigruese te nje dokumenti, qe dinte se ishte fotokopje, i faksuar dhe i perpiluar nga nje autor ku ishte i fshire identiteti i tij dhe ishte i palexueshem me sy te lire, qe nuk i ra ne dore ne rruge zyrtare apo nga ndonje person a burim i identifikueshem. Vec sa me siper, kjo provohet edhe me faktin se z. Lesi, duke qene profesionist ne gazetari dhe ne politike, nuk mund te bente publike dhe ta paraqiste si te vertete nje dokument i cili jo vetem qe nuk eshte ne origjinal, por nuk ka asnje element te nje dokumenti zyrtar. Hetimet kane provuar se dokumenti qe eshte lexuar nga z. Lesi per gjoja biseden e pergjuar Nano-Abdiu, para se te disponohej nga z. Lesi, eshte disponuar nga z. Mero Baze, i cili ka deklaruar se nuk e ka publikuar ate para leximit te z. Lesi ne seancen e Kuvendit, pasi ne mungese te kasetes dhe te dokumentit origjinal, nuk ishte bindes. Ai deklaron se e ka publikuar ate vetem pasi ka degjuar ne Kuvend se z. Lesi zoteronte kaseten perkatese. Qe z. Nikoll Lesi ka pasur si qellim diskreditimin e figures se punonjesve te larte shteterore dhe asnje qellim tjeter pozitiv, sikurse pretendon ai, provohet edhe me sa me poshte: Se pari: Me disponimin e dokumentit nuk ka bere asnje perpjekje per ta paraqitur ate ne organet kompetente, por e publikon ate ne diten dhe seancen e Kuvendit ku diskutohej imuniteti i tij. Se dyti: Edhe pse i bindur se dispononte nje dokument me permbajtje joreale, per te realizuar qellimin tij denigrues, gjate leximit te tij ne seancen e Kuvendit, ben deklarime qe realisht nuk ishin te pasqyruara as ne dokument, duke i atribuar z. Fatos Nano shprehje qe jane diskredituese per figuren e tij. Se treti? (red). Vepren penale te shpifjes z. Lesi e ka konsumuar nisur nga motive qe, duke diskredituar figuren e dy funksionareve te larte shteterore, e vecanerisht te kryeministrit z. Fatos Nano, te terheqe vemendjen e deputeteve per te mos e votuar kerkesen e Gjykates se Larte per dhenie leje per procedim ndaj tij, ne nje proces ku e demtuar ishte bashkeshortja e kryeministrit. Per sa me siper, bazuar ne nenin 288/1 te Kodit te Procedures Penale, kerkojme autorizim per procedim penal ne ngarkim te deputetit te Kuvendit te Shqiperise, z. Nikoll Lesi. Prokurori i Pergjithshem. db/db (GazetaShqiptare/BalkanWeb)
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Teksti i lexuar nga deputeti Lesi ne seancen e 8 nentorit ne Kuvend.

  Transkriptimi

  Sot ne Tirane, me date 15.12.1997, u krye transkriptimi midis shtetasve Fatos Nano dhe Fehmi Abdiu, regjistruar gjate pergjimit ne ambjentet e bar hotel "Rogner", tavolina A20. Regjistrimi i pergjimit fillon ne oren 17.40 te dates 15.12.1997 dhe mbaron ne oren 18.05 te dates 15.12.1997.

  FEHMI ABDIU: "Sidoqofte bere shume mire zoti Kryeminister, ai shtangu kur te pa. Sic duket mendoi se do ta shaje".

  FATOS NANO: "E kush e can ****** per ate. Me shume i fola prej teje, plehres. Do t'ia tregoj mire se kush jam, pasi ka ardhur radha, kam hesape te tjera tani..."

  KAMARIERJA: "Mirembrema, do te porosisni tani, apo te vije me vone?"

  FATOS NANO: "Jo jo, tani se nuk kam kohe. Per mua nje uje xhin-tonik dhe nje kafe te mire, keshtu sic je ti bukuroshe".

  FEHMI ABDIU: "Per mua nje leng portokalli dhe nje kafe".

  KAMARIERJA: "Si urdheron!"

  FEHMI ABDIU: "Zoti Kryeminister, kot u munduat, se e kishim lene per neser".

  FATOS NANO: "Jo jo, nuk ka problem, ti ke ardhur apostafat me urgjence dhe mua me intereson shume kjo ceshtje. Si ja bere? E gjete zgjidhjen?"

  FEHMI ABDIU: "Po! Besoj se e kam gjetur per te gjitha ato qe me ke thene, vetem po qe se me kundershton Thimio (Kondi)".

  FATOS NANO: "Vazhdo, se nuk ka ***** ai te te kundershtoje".

  FEHMI ABDIU: "Atehere po flas me shkurt, meqenese nuk kemi kohe. Une e kam gjetur zgjidhjen me te mire te mundshme dhe e kam gati materialin. Po si fillim duhet te shfuqizojme nje ligj te Saliut (Berishes)".

  FATOS NANO: "Akoma me ate kafshen ti?"

  FEHMI ABDIU: "Nuk mund te veprojme dot ndryshe, eshte shume e rendesishme kjo ceshtje dhe perben rrezik per neser. Vjet ne dhjetor, Parlamenti ka miratuar disa shtesa ne Kodin Penal, ku jane shtuar dhe ndryshuar 40 dispozita. Eshte shtuar trafiku i njerezve me konfiskim te mjeteve, si per shembull makinat qe transportojne klandestinet, gomonet, skafe, etj. Eshte shtuar fshehja e pasurise se vene nga krimet dhe kjo me konfiskim te pasurise nese provohet. Eshte shtuar trafiku i narkotikeve".

  FATOS NANO: "Ne c'kuptim? Pse deri para ketij ligji nuk ka patur denim per trafikantet?"

  FEHMI ABDIU: "Jo! Sipas ligjit tone, import-eksporti dhe tranzitimi nuk denoheshin".

  FATOS NANO: "Vazhdo, vazhdo".

  FEHMI ABDIU: "Jane shtuar dispozitat per doganat, fshehjen e te ardhurave, konfiskime lokaleve per prostituta, etj".

  KAMARIERJA: "Me falni, doni gje tjeter?"

  FATOS NANO: "Ik ore pirdhu!"

  FEHMI ABDIU: "Po ajo qe eshte me e rendesishmja, ka ndryshuar ne nenet 280 te Kodit Penal dhe e ka trajtuar si dispozite te vecante vetem per trafikun e armeve. I ka futur nje sanksion deri ne 15 vjet burg dhe me konfiskim te pasurise per trafikun e armeve. Prandaj duhet ta shfuqizojme kete ligj dhe mundesisht menjehere, qe cdo gje te jete e sigurte, sidomos per problemin e armeve, ato je i interesuar zoti Kryeminister".

  FATOS NANO: "Cfare inventar leshi, depot jane shperthyer nga te gjitha anet".

  FEHMI ABDIU: "Por te gjitha jane me numer te stampuar dhe shumica jane neper depo, qe nuk jane prekur. Le pastaj qe Gramshi nuk eshte prekur fare".

  FATOS NANO: "Po, ke te drejte. He per he, Gramshin nuk do ta ngacmojme deri sa te gjejme nje zgjidhje. Kemi qene boll ne opozite, duhen ca para".

  FEHMI ABDIU: "Meqenese eshte shfuqizimi i ligjit, qe te pakten po ndodhi gje, askush te mos mbaje pergjegjesi penale, por te mbetet histori gazetash, e shoqeruar me ndonje koke turku".

  FATOS NANO: "Bukur! Atehere cfare do nga une?"

  FEHMI ABDIU: "Dua vetem qe te mos kete ndonje reagim nga deputetet socialiste".

  FATOS NANO: "Kaq pak kerkon?"

  FEHMI ABDIU: "Per mua eshte kryesorja".

  FATOS NANO: "Deputetet e mi? Nuk ua mban ***** atyre. Po te dua, i tredh te gjithe. Dakort?! Na vafte mbare! Ne qofte se do te funksionoje sic duhet dhe ne qofte se nuk na perzihet ndonje ... neper kembe, veme bast se do ta mbajme 50 vjete te tjera pushtetin. Po per doganat si ia bere?"

  FEHMI ABDIU: "Aty jane te gjitha. Po u shfuqizua ligji, hapen dyert per gjithcka dhe mbyllen kur te duam ne".

  FATOS NANO: "Kuptoj! Edhe ti ke friken e nje pederasti, qe i shpeton shurra kur me shikon mua!?"

  FEHMI ABDIU: "Nuk eshte puna aty. Thimio (Kondi) i ka te gjitha, egoist, grindavec, inatci dhe do te dale ai para teje si shpetimtari i situates".

  FATOS NANO: "Mor cfare t'i bej qe eshte spiun ... dhe ti e di mire qe me detyruan qe ta bej kryetar. Por po te ishte per mua, ai kishte marre arratine, qeni".

  FEHMI ABDIU: "E di, e di. Tani jam i qete dhe e quaj kete pune te mbaruar".

  FATOS NANO: "Meqe kete pune e quan te mbaruar, quaje te mbaruar edhe punen e Kryetarit te Gjykates Kushtetuese. Keshtu qe nuk do te kete bir kurve qe te te beje pordhe, jo Thimio *****, por as Bill Klintoni. Vetem se shiko te zgjedhesh ushtare qe ... nenen, se ndryshe nuk te thone baba. Nuk behet shaka aty. Ndodhi gje ne Parlament, te pakten te kemi nje sigurese ne Gjykaten Kushtetuese. Boll kemi mbajtur ***** ne opozite. Tani te fitojme para, o Fehmi se nje jete kemi".

  FEHMI ABDIU: "Ta them kete, se aty e kam pak te veshtire qe t'i ve nje here e pastaj t'i heq. Nuk eshte njesoj si me keta te tjeret, qe jane nje laps plumbi".

  FATOS NANO: "Mos u bej merak, se nuk do te te zhgenjej. Por per pak desh harrova. Kam degjuar se ata te (Bujar) Bukoshit jane lidhur me Saliun, keshtu qe mund te na prishin pazaret".

  FEHMI ABDIU: "Per cfare e ke fjalen?"

  KAMARIERJA: "Do te porosisni dicka tjeter?"

  FATOS NANO: "Ik ore pirdhu!"

  FATOS NANO: "Na bej llogarine".

  FEHMI ABDIU: "Jo do paguaj une, se kam sebep".

  FATOS NANO: "Une e kam lajmin me te mire se ti. Do fitojme para".

  FATOS NANO: "Mbaji, mbaji ti kamariere. Per cfare e kishe fjalen Fehmi?"

  FEHMI ABDIU: "Mendoj se do te perzihen edhe ata ne lojen e armeve dhe me siguri qe do te na prishin pazaret. Ose akoma me keq, mund te na bejne gjeme te madhe".

  FATOS NANO: "Faktikisht, ne nje fare menyre ke te drejte. Por jo per ate kafshen. Dikush tjeter eshte perzier ne kete histori. Ai ********** me ben te mendohem pak. (Fatos) Klosi me ka thene se kane bere nje lidhje me nje deputet te PD-se. Por akoma nuk di gje te sakte. Sipas tij, behet fjale ne lidhje edhe per Ahmet Krasniqin. Po (Fatos) Klosi eshte kurve e keqe, intrige e gjalle. Sidoqofte deri tani, cdo gje eshte ne kontroll, por nuk jam plotesisht i sigurte. Prandaj ia kam lene ne dore ketij pisi, qe edhe po ndodhi gje, ta coj ne te semes. Nejse, ku e lame?"

  FEHMI ABDIU: "Mbaruam. Une jam gati qe ne janar te paraqese ne Kuvend kerkesen per shfyqizimin e ligjit".

  FATOS NANO: "Jo, jo, me shpejt".

  FEHMI ABDIU: "E kam veshtire".

  FATOS NANO: "S'ka problem. Me mire keshtu, shikoje edhe nje here me kujdes. Kemi gje tjeter?"

  FEHMI ABDIU: "Kisha nje kerkese te vogel".

  FATOS NANO: "Vetem mes nesh kerko, se do kesh mundesi te fitosh ti dhe yt bir".

  FEHMI ABDIU: "Jo, jo. Behet fjale per t'i rregulluar nje vend pune nje juristeje. E kam porosi nga miku im i ngushte".

  FATOS NANO: "......"

  FEHMI ABDIU: "C'eshte ajo fjale, jam burre i vjeter, nuk e bej dot".

  FATOS NANO: "U be Buqja katunare. Per Ministrine e Drejtesise, kur te duash me thuaj. Per andej nga Gjykata, mundohu vete tani, ose kur te fillosh ne Gjykaten Kushtetuese. Une vete nuk i them atij legenit, se nuk ia rris vlerat".

  FEHMI ABDIU: "Jo, jo, per Xhepin s'ka problem se flas vete".

  FATOS NANO: "Kujdes me ate Rexhep ******. Eshte ****, por merri anen".

  FEHMI ABDIU: "E rregulloj une me ate".

  FATOS NANO: "Megjithate kujdes, qe te mos kuptoj gje. Eshte shtrige ai, **** eshte. Nje *** jane, si ai, si Serveti dhe Namiku. Me keto te dy mos fol".
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 6. #6
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Koiu: Prgjuesi n Rogner, pr nj zyrtar q krkoi ryshfet.

  TIRAN- Sokol Koiu sht i vetmi person q ka mbshtetur deklaratn e Lesit si dhe ka pranuar q t ket br prgjimin dhe transkriptimin e biseds pr trafikun e armve. N at koh Sokol Koiu ishte major dhe shefi i policis s Kuovs ndrsa tashm sht i dnuar pr trafik ndrkombtar lndsh narkotike. I pyetur rreth ksaj shtjeje nga prokuroria ai ka pohuar se ka prgjuar bisedn e kryer n hotel Rogner ndrmjet Fatos Nanos dhe Fehmi Abdiut. Sipas tij, prgjimi ka ndodhur krejt rastsisht dhe nuk ishte i planifikuar. Ai kishte montuar aparaturn e prgjimit pr t regjistruar bisedn ndrmjet nj mikut t tij dhe nj zyrtari, sepse ky i fundit i kishte krkuar mikut t Koiut nj shum parash pr t mbaruar nj pun. M pas ai ka pohuar se nj kopje t kasets dhe procesverbalit origjinal t prgjimit ia ka dorzuar ish- prokurorit t prgjithshm, Arben Rakipi. Ndrkoh kopjen tjetr ai e ka mbajtur pr vete n shtpin e tij. Madje Koiu pretendon se t gjitha nnshkrimet n do faqe t kasets jan t tijat dhe ai n faqen e par i Arben Rakipit. Vet Rakipi e mohon kt fakt ndrsa ekspertimet e kaligrafis kan treguar se firma nuk sht e ish- kryeprokurorit. Sipas ekspertve, as firma e faqes s fundit t transkriptimit nuk sht e shtetasit Sokol Koiu. Edhe kontrollet n shtpin e Sokol Koiut dhe marrja n pyetje e bashkshortes s tij tregojn se nuk ekziston asnj kaset ose transkriptim i biseds s pretenduar t Nano- Abdiu.

  Arben Rakipi
  Nga deklarimet e tij n prokurori rezulton se nuk ka pasur asnj her dijeni rreth materialit t lexuar nga Nikoll Lesi n Parlament. Ish- prokurorit t prgjithshm asnjher nuk i sht dorzuar nga asnj person nj material me prmbajtje t till.

  Fatos Nano
  I pyetur nga prokurort e shtjes, kryeministri ka mohuar ekzistencn e nj bisede t till ndrmjet tij dhe Fehmi Abdiut. Sipas tij, nuk ka asgj t vrtet n deklarimet e Lesit n Parlament. Pr m tepr at dit ai ndodhej jasht Shqipris.

  Fehmi Abdiu
  Pasi sht pyetur nga Prokuroria e Prgjithshme ish- kreu i Gjykats Kushtetuese dhe kryetari i komisionit parlamentar t Ligjeve ka pohuar se biseda e pretenduar nga Nikoll Lesi nuk sht zhvilluar asnjher. Kur sht njohur me pretendimet ai ka br kallzim penal pr Lesin.

  Filjana Veizaj
  Bashkshortja e Sokol Koiut ka deklaruar prpara prokurorve se nuk ka asnj dijeni pr materialet e prgjimit, t cilat jan edhe objekti i hetimit. Sipas saj, nse do t dispononte kto materiale nuk do t nguronte ti publikonte pr t shptuar t shoqin.
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  shekulli

  ---

  Deputeti Lesi:


  Do perballem me drejtesine, kryeprokurori Sollaku i varur nga politika

  23/02/2005 - TIRANE

  -Lajmi per kerkesen e heqjes se imunitetit te deputetit Nikoll Lesi konfirmohet nga burime zyrtare te Prokurorise se Pergjithshme, ndersa kreu i PDK dhe botuesi i te perditshmes, "Koha Jone" shprehet se nuk ka frike nga e verteta dhe se do te perballet me drejtesine per te mbrojtur imunitetin e tij.

  "Theodhori Sollaku ka 3 vjet qe fle mbi dosjet e krimit. Ai nuk ka mundur te zbardhe as vrasesin e shoferit te tij. Sollaku eshte nje prokuror i varur nga politika. Une fillimisht dua te njihem zyrtarisht me kerkesen edhe nga pikpamja juridike", u shperh deputeti Lesi. Prokuroria e Pergjithshme i kerkon Kuvendit heqjen e imunitetit te deputetit Nikolle Lesi me qellim fillimin e procedimit penal ne ngarkim te tij. Kerkesa eshte firmosur nga kreu i prokurorise shqiptare, Theodhori Sollaku, dhe i eshte dorezuar te premten kreut te kuvendit, Servet Pellumbi. Sipas kesaj kerkese, organi qendror i akuzes kerkon heqjen e imunitetit dhe fillimin e procedimit per vepren penale te shpifjes. Ceshtja per te cilen prokuroria do te filloje procedimin penal per shpifje eshte akuza qe Nikolle Lesi ka bere ne drejtim te kryeministrit Nano sikur ky i fundit dhe Fehmi Abdiu jane regjistruar duke biseduar per te zhvilluar trafik armesh ne Shqiperi.
  ----
  hmmmm...


  altini i arapajve shum lehte vrau.. shum lehte u zhduk.. shume lehte kaptoj Kufijte dhe shum lehte i mori "letrat" ne bruksel..

  dhe imelda "mat Harrja" e Bandes hakmarrja shum te lehte e pati hetuesine dhe fare lehte mori qendrim ne shtepi ne vend te biruces..


  a behen kto pa ndihmen e nje b.ole madhi te nivelit nano-vin.. ?

  jooo tha Lopa kali delja e gomari.. edhe brari.. si thu ti Kutho.. cthon tironcit ..apo heshtin cne me lazem thojn besoj...

  vin - shkurtim i ed-vin.. rames..
  Altini kot per qejf nuk e vrau shoferin e Dhor Dhj.ers Sallakut..

  I mjeri Dhor sa ne hall eshte..

  Koburet e Mafies te zen prit ku nuk e pret..

  Te shikojm Lesin ..edhe i vetem.. a do te jete .. trim ne Lufte..

  Kam frik mos ja gjen qose Veton Hashim Xha-viti.. ndoj tip "Llapi " me ja fut ndoj k.oqe plumb te ngratit Les..


  Dramatike eshte situata..

  Biseda Nano Abdi eshte aq e vertete sa 1 e 1 qe bejn dy...por problemi eshte se do e thyejn Kociun qe e kan ne biruc.. por ishallah e ka Lesi diku Kaseten Akustike..  Kjo eshte ngjarja e Vitit..


  Ky eshte "ROGNERGEJTI" Shqiptar.. i nanos .. bile me interesant se "uotergejt" i Niksonit..

  Mbahu Nikoll !!!!!!!!!!!!!!!

 8. #8
  ErionB
  Antarsuar
  05-05-2004
  Vendndodhja
  Ne toke!!
  Mosha
  41
  Postime
  125
  ndonese nuk ja kam haberin ceshtjeve juridike dhe si shkruhet nje akt-akuze, por pa ekzagjerim c'fare lexova me siper eshte nje tragji-komedi. Ku e kane shpordhur vendin tone te dashur keta kriminele eshte per te vrare veten. Institucionet me te larta shteterore mos te jene ne gjendje te formulojne nje akuze si duhet???????
  obobobobo ika se smundem me

 9. #9
  Survivor Maska e Orku
  Antarsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  40
  Postime
  981
  Nese ligji eshte ndryshuar dhe ekzsiton nje deshmitar qe deshmon pergjimin e bisedes me duket pak e cuditshme qe prokuroria ne vend qe te kerkoje heqjen e imunitetit per te akuzuarin e kerkon per akuzuesin ....

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  KJ


  ---

  E Premte, 25 Shkurt 2005


  LETER E HAPUR

  Zoti Lesi,

  Duke ndjekur debatin tuaj me kryeministrin e tanishem (po i permend vetem postin se nuk ia ze dot emrin), perpiqem t'i analizoj gjerat me thelle, per te kuptuar deri ku shkon e keqja qe na ka kapluar prej kohesh. uk i di motivet e perpjekjeve tuaja per te ndricuar disa gjera te renda e te hidhura qe lidhen drejtpersedrejti me kryeministrin, por jam i bindur se edhe nese ne deklarimet tuaja mund te kete gjera te paqarta, zullumet e atyre njerezve ne krye te pushtetit (jo te shtetit, se ky nuk ekziston ose nuk funskionon) jane aq te renda sa justifikojne cdo reagim. Kryetari i pushtetit aktual i ka hipur kalit se prapthi dhe nje Zot e di se ku do ta mbaje turrin. Por nje gje eshte e sigurte; per te arritur atje ku do ai, nuk do te ngurroje ta gropose kete vend edhe me thelle nga sa e ka groposur. Se nga i vjen kjo aftesi nuk jam ne gjendje ta kuptoj; se nga i vjen kjo perbuzje dhe mllef per kete vend qe quhet Shqiperi dhe njerezit e saj, as psikanaliza frojdiane nuk me ndihmon. E ka ndare mendjen qe te beje cfare te doje dhe i eshte mbushur mendja se askush nuk mund ta pengoje. Jeniceret e partise se tij i ka tredhur deri aty sa i peshtyn e i akuzon per nje mije te zezat, e ata nuk guxojne te kene dinjitetin me minimal. U fyen edhe familjet e pastaj i fut ne qeveri. Ndonje qe iu kundervu, e largoi nga partia. Sic duket ne oborrin e tij e keqja ka arritur ne piken e ngopjes dhe nuk ka prapakthehu. E ka ndare mendjen t'i bjere botes kryq e terthor me taborrin e tij per qejfe e me parate e mjeraneve te ketij vendi, kur keta te fundit mbyten ne det, rrezikohen nga uria prej fatkeqesive natyrore, dhe ku te rinjte vetem enderrojne te largohen per nje fat me te mire ne vende te tjera.

  Pasi ka bere sus partine e tij, me ata fare burrash qe nuk shkojne as ne ....pa lejen e tij, administraten qe e ka kthyer ne oborrin e vet, duket se ka vendosur te nenshtroje perfundimisht edhe vete popullin e ketij vendi, ose te pakten keshtu enderron. Eksperienca e nje gjeje te tille ekziston sepse eshte jo shume e larget, me pak se dy dekada. Dhe ai e njeh mire ate lloj psikologjie. Institucionet prej kohesh i ka nenshtruar, perfshire edhe Prokurorine. Kjo e fundit nuk ka arritur ne gjithe keto vite te hape nje dosje korrupsioni, i cili po i merr shpirtin ketij vendi dhe Shqiperia tregohet me gisht per nje gje te tille. Para etheve te tij per pushtet, para e sundim, eshte i pafuqishem edhe kryetari i shtetit.

  Pasi disa muajsh pushteti do vihet ne prove. Kryetari i pushtetit te tanishem ka pergatitur skenaret per ta ruajtur ate. Tani po nxjerr nga menga nje karte te tmerrshme me te cilen kercenon duke paralajmeruar tmerrin e madh nese ndokush tjeter, pervec atij, vjen ne pushtet. Nese fiton dikush tjeter, vendin e pret lufta veri-jug, domethene shkaterrimi, gjakderdhja, coptimi e cdo gje tjeter qe i prodhon mendja e zeze e pushtetarit kryesor te vendit. Prandaj, ti zoti Lesi mos u habit se si merr guximin ai te te padise e te fuse ne burg, kur ai eshte gati t'i vere zjarrin vendit per hir te parase. Natyrisht ai do te ike per vete dhe zjarrin qe do ndizte do ta kundronte nga larg, e pastaj do te kthehej, apo do ta dergonin ne rolin e zjarrfikesit. Ne lufte ai nuk eshte trim dhe i mbush mire b.... Le te tjere budallenj te luftojne. Eshte i sigurte qe e ka nje tabor fanatikesh pas vetes qe jane gati te ndezin pishtaret. Pak kohe me pare na kercenoi me skenarin e Qipros, kurse tani e thote hapur ate qe mendon te pergatise nese humbet parajsen e vjedhur nga kafshata e mjeraneve te ketij vendi. Skenari i tij nuk eshte pjelle e imagjinates, por skenar i perpunuar diku e qe ne 97-n u perpoqen ta provojne, fatkeqesisht edhe me duart tona. Na ishin errur yte nga humbja dhe nuk shihnim se po luhej me fatkeqesine tone. Beme vetvrasje, por nuk u shuam se ndoshta akoma e kemi instiktin e mbijeteses dhe nuhatjen e rrezikut. Por demi qe shkaktuam ishte i madh, dhe me kete dem na kercenon edhe ai qe eshte betuar te te fuse ne burg. Edhe une qe shkruaj tani kam faj ne 97-n. Godisja me gure policet se me dukeshim si ata qe me kishin rrembyer parate. U terhoqa shpejt se pashe se te tjeret kishin te tjera hesape. Pasojat po i vuajme edhe sot. Jo sepse protestuam. Per kete beme mire dhe perseri duhet te ngrihemi. Por nuk e kuptuam shpejt se po perdoreshim, dhe tani duan te na perdorin perseri, por kesaj radhe qe te mos revoltohemi, te mos votojme kunder se perndryshe.....

  Ata qe na mashtruan kerkojne te ruajne thesaret dhe jane gati te na shkrumbojne nese u ikin karriget. Skenari eshte i zi. Pakkush po e ngre zerin per t'i prere hovin kesaj hordhie plackitese mongole qe pergatit mynxyre. Ku jane intelektualet, akademiket, publicistet. Si nuk del dikush ta padise ate kryepushtetar hajdut qe per te ruajtur karriken dhe parate na kercenon me lufte gjeografike. Ku eshte Prokuroria, Presidenti, Parlamenti? Kane veshe te degjojne? Ku jane ata qe flasin per ndergjegje kombetare, qe ulerijne per patriotizem, kur kryepushtetari kerkon te na korrigjoje edhe historine, se keshtu i thone te tjeret.

  Prandaj zoti Lesi, mos u cudit qe ai po perpiqet te te fuse ne burg. Mos u cudit se si e perdor kryeprokurorin, e te tjere si ai. Nje njeri qe eshte gati t'i heqe vendit historine, qe tallet me mbytjen ne det bashkekombasve te tij, qe kundron ngricen dhe fatkeqesine e shqiptareve nga Dubai, qe po nxiton t'ua shese te tjereve edhe ato pak gjera qe i kane mbetur ketij vendi, per hesap te vet, qe eshte gati te na fuse ne gjakderdhje nese nuk ia lejojme perjetesisht pushtetin, nuk i hyn ne sy jeta jote. Ti thjesht je nje gjemb qe e ngacmon e tani po perpiqet te te heqe qafe me mllef se i ke sjelle shume andrralla. Do te donte te te shqyente e te te thithte gjakun, instinkt i shtuar edhe nga dikush tjeter ne krah te tij. Me kete rast u jep nje mesim perfundimtar atyre qe perpiqen ta pengojne. Por ai eshte nga ata qe nuk pyet as per dinjitetin e vet dhe te ngre ty ne post te larte nese i intereson. E ka bere me te tijte; me Bacin, Nacin e te tjere. Vetem se si duket ti nuk je perlyer si ata te tjeret dhe nuk ka ku te te kape per te te mbyllur gojen, prandaj ka mbushur koburen e kryeprokurorit.

  I dashur z. Lesi, eshte koha per te dhene alarmin qe neser te mos pendohemi nese e shohim veten viktima te skenarit te pergjakshem te kryepushtetarit.  Ylber Mesini  Tirane, 24 shkurt, 2005

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Sollaku: Nano e Abdiu s'kan kryer veprimtari kriminale
  BASIR OLLAKU


  24 Shkurt Mbyllen hetimet pr pretendimin e Lesit, krkohet imuniteti i tij

  Sollaku i krkon Kuvendit imunitetin e deputetit Nikoll Lesi, pasi ka br hetime dhe ka provuar se pretendimet e tij, publikuar m 8 nntor 2004, n adres t Kryeministrit Fatos Nano dhe ish-kreut t Gjykats Kushtetuese, Fehmi Abdiu, ishin shpifje. M dat 18 shkurt, Prokurori i Prgjithshm ka nisur nj shkres-krkes drejt Parlamentit, duke krkuar nj votim tjetr pr heqjen e mandatit t Lesit. Pas hetimeve del se Nano dhe Abdiu nuk kan kryer veprimtari kriminale, saktson Sollaku n krkesn pr autorizim, drejtuar Kuvendit.

  Motivet

  N dokumentin e firmosur nga Sollaku, thuhet se shtetasit Fatos Nano dhe Fehmi Abdiu, t pyetur nga organi i akuzs, deklaruan se asgj nuk sht e vrtet n lidhje me deklarimet e zotit Lesi. Institucioni i drejtuar nga Sollaku, pohon se nga hetimet e zhvilluara lidhur me dokumentin e paraqitur nga Nikoll Lesi, ka rezultuar se ai nuk paraqet t dhna reale dhe sht dokument i manipuluar. Hetuesit, pohojn se, Sokol Koiu pranon se ka prgjuar nj bised n "Rogner" mes Kryeministrit Fatos Nano dhe Fehmi Abdiut, por kt e ka br rastsisht, dhe materialet ia ka dorzuar ish-prokurorit Rakipi. Prokuroria thot n relacionin e saj se, kjo nuk rezulton e vrtet nga hetimet. N relacionin e institucionit, drejtuar nga Sollaku, thuhet se sht e vrtet q n janar t vitit 1998, me nism t deputetit Abdiu, jna br ndryshime t disa neneve n Kodin Penal, por ato s'e kan br t padnueshm fenomenin e trafikut t armve.

  Hetimet

  Hetimet, deklaron Prokuroria, kan provuar se, "Kryeministri Fatos Nano dhe deputeti Fehmi Abdiu, nuk kan kryer veprimtari kriminale, q ka t bj me trafik armsh". N kt mnyr, sipas akuzs, Nikoll Lesi ka konsumuar elementt e veprs penale t shpifjes pr shkak t detyrs, nisur nga motive, q duke deskritituar figurn e dy funksionarve t lart shtetror, veanrisht t Kryeministrit Fatos Nano, t trheq vmendjen e deputetve pr t mos votuar krkesn e Gjykats s Lart pr dhnie leje pr procedim penal ndaj tij, n nj proces ku e dmtuar ishte bashkshortja e Kryeministrit. "Pr sa m sipr, bazuar n nenin 288/1 t Kodit t Procedurs Penale, krkojm autorizimin pr procedim poenal n ngarkim t deputetit t Kuvendit t Shqipris, Nikoll Lesi".

  Disa nga provat e akuzs

  1-Dokumenti i disponuar nga zoti Lesi dhe i lexuar nga ai n Kuvend, m 8 nntor 2004, sht nj dokument i faksuar dhe prejardhur nga nj dokument q disponohej nga shtetasi Mero Baze, dorzuar n Prokurori prej ktij t fundit

  2-Dokumenti nga i cili ka prejardhjen, dokumenti i lexuar n Kuvend, nuk sht origjinal, por sht dokument i kaluar n proceset e skanimit, printimit dhe fotokopjimit, gj q t krijon bindjen pr manipulimin e prmbajtjes s tij

  3-Ekspertimi provoi se nnshkrimi dhe datat q ndodhen n faqen e par t dokumentit t prezantuar nga Nikoll Lesi dhe t deklaruara si t shkruara nga Arben Rakipi, nuk duhet t jen t tij

  4-Nga ekspertimi i nnshkrimeve n fund t do faqeje, ka rezultuar se nnshkrimi n faqen e par, nuk ka element t mjaftueshm pr krahasim, nnshkrimet n tri faqet pasardhse duhet t jen t shtetasit Sokol Koiu, ndrsa ai n faqen e fundit nuk duhet t jet i Sokol Koiut

  5-Nga deklarimet e shtetasit Arben Rakipi, rezulton se ai nuk ka asnj dijeni rreth ktij materiali dhe se nuk i sht dorzuar nga asnj person nj material me prmbajtjen e dokumentit t prezantuar nga Nikoll Lesi

  6- Nga hetimi i kryer n arkivat e institucioneve t Prokuroris s Prgjithshme, SHISH-it, Ministris s Rendit, Ministris s Mbrojtjes, rezultoi se nj material i till nuk disponohet as fizikisht, as i evidentuar n regjistrat e protokolleve t ktyre institucioneve

  Versioni zyrtar i Prokuroris s Prgjithshme

  Prokuroria e Prgjithshme: Krkohet autorizim pr procedim penal ndaj deputetit Nikkoll Lesi

  Prokuroria e Prgjithshme ka depozituar n Kuvendin Popullor krkesen pr autorizim pr procedim penal pr veprn penale t shpifjes parashikuar nga neni 240/2 t Kodit Penal ndaj deputetit Nikoll Lesi. Si baz pr regjistrimin dhe hetimin e ktij procedimi, shrbyen deklarimet e shtetasit Nikoll Lesi n cilsin e deputetit t bra n seancn plenare t Kuvendit t dats 8.11.2004. Nga hetimet e deritanishme rezulton se, z.Nikoll Lesi ka konsumuar veprn penale t shpifjes pr shkak t detyrs, parashikuar nga neni 240/2 t Kodit Penal. Kjo vepr penale konsiston n faktin se z.Nikoll Lesi, publikisht prhapi thnie t pavrteta dhe me qllim diskretitimi t punonjsve shtetror, zotrinjve Fatos Nano dhe Fehmi Abdiu, duke pretenduar: m 15.12.1997 midis tyre sht zhvilluar nj bised, n thelb t s cils qndron prpjekja kriminale e tyre, pr t iniciuar shfuqizimin e ndryshimeve t Kodit Penal, t bra n dhjetor t vitit 1996, me qllim q t krijonin vakum ligjor pr t mos u dnuar veprimtaria e trafikut t armve. N kt mnyr, ata do ti krijonin mundsi vetes t kryenin trafik armsh, t fitonin para nga kjo veprimtari dhe ti shmangeshin prgjegjsis penale. Pr veprn penale t shpifjes nga deputeti Nikoll Lesi, kan paraqitur ankim n Prokurori zotrinjt Fatos Nano dhe Fehmi Abdiu. Hetimet e ktij procedimi penal kan provuar se ajo q sht deklaruar nga z.Nikoll Lesi n seancn e Kuvendit t dats 08.11.2004, nuk sht e vrtet. Nuk ka asnj fakt q t provoj se biseda e msiprme sht zhvilluar. Vazhdon

  2

  Duke iu referuar deklarimeve t z.Nikoll Lesi n Prokurori dhe materialeve t dorzuara prej tij, rezulton se ai disponon vetm nj dokument t prbr nga pes flet t faksuara dhe t manipuluara. Prej tij nuk sht dorzuar as kaset, ku t jet incizuar biseda e pretenduar midis zotrinjve Fatos Nano dhe Fehmi Abdiu dhe as procesverbal origjinal transkriptimi t ksaj bisede. Zoti Nikoll Lesi ka br publike nj dokument q nuk i ka rn n dor n rrug zyrtare apo burim i identifikueshm. Nga hetimet e zhvilluara sht provuar se, n janar 1998, me nism t deputetit Fehmi Abdiu, ish-Kryetar i Komisionit t Ligjeve, jan br ndrhyrje n disa nene t Kodit Penal, por kto ndryshime nuk e kan br t padnueshm as fenomenin e trafikimit t armve dhe as konfiskimin e t ardhurave nga ky trafik, pasi ai dnohej nprmjet neneve 171, 278, 333 dhe 334 t Kodit Penal. Ndrsa konfiskimi i t ardhurave nga ky trafik realizohej nga neni 36 i Kodit Penal.

  Pjes nga prgjimi i lexuar n Kuvend nga deputeti Lesi

  ......Abdiu: Z.Kryeministr, kot u munduat, e kishim ln pr nesr.

  Nano: Jo, jo. Nuk ka problem. Ti ke ardhur apostafat me urgjenc dhe mua m intereson shum kjo shtje. Si ja bre, a gjete zgjidhje?

  Abdiu: Po! Besoj se ja kam gjetur pr t gjitha ato q m ke thn. Vetm po qe se m kundrshton Thimio. Po flas me ngut meqnse nuk kemi koh. Un kam gjetur zgjidhjen m t mir e t mundshme dhe e kam gati materialin. Por si fillim duhet t shfuqizojm nj ligj pr Saliun.

  Nano: Akoma me at kafshn ti?

  Abdiu: Nuk mund t veprojm dot ndryshe. Esht shum e rndsishme kjo shtje dhe prbn rrezik nesr. Vjet n dhjetor parlamenti ka votuar disa shtesa n Kodin Penal kur jan shtuar dhe ndryshuar 40 dispozita. Esht shtuar trafiku i njerzve me konfiskim t mjeteve, si makinat q transportojn klandestin, gomone, skafe dh t tjera. (Esht shtuar pra n kohn e ish-presidentit q ka marr masat sipas dekretit q lexova). Esht shtuar fshehja e pasuris s zn nga krimet dhe kjo me konfiskim nse provohet. Esht shtuar trafiku i narkotikve.

  Nano: N 'kuptim. Pse deri para ktij ligji nuk ka patur dnim pr trafikantt?

  Abdiu: Jo, sipas ligjit ton, eksport importi dhe tranzitimi nuk dnoheshin.

  Nano: Vazhdo, vazhdo.

  Abdiu: Jan ftuar dispozita pr dogann, pr prostitutat e t tjer. Po ajo, q sht m rndsishme sht se kan ndryshuar nenet 250 t Kodit Penal dhe ka drejtuar si dispozit t veant vetm pr trafikun e armve. I ka futur nj sanksion me 15 vjet burg dhe konfiskim t pasuris, pr trafik armsh, ndaj duhet ta shfuqizojm kt ligj dhe mundsisht menjher, q do gj t jet e sigurt, sidomos pr problemin e armve, si ato q je i interesuar zoti Kryeministr.

  Nano: far inventar leshi. Depo jan shprthyer nga t gjith ant.

  Abdiu: E di, e di. Por t gjith jan me numr t stampuar dhe shumica jan npr depo q nuk jan prekur. Le pastaj q Gramshi nuk sht prekur fare.

  Nano: Po, ke t drejt. H pr h pr Gramshin nuk do ta ngacmojm, derisa t gjej nj zgjidhje. Kemi qen boll n opozit, duhen ca para.

  Abdiu: Meqense shfuqizimi i ligjit q t paktn po ndodhi q asnj mos t mbaj prgjegjsi penale, por t mbetet histori gazetash e shoqruar dhe nga nj kok turku.

  Nano: Bukur. Ather far do nga un.

  Abdiu: Dua q t mos ket asnj reagim nga deputett socialist.

  ....

  Abdiu: E di, e di. Tani jam i qet dhe e shikoj kt pun t mbaruar.

  Nano: Meq kt pun e quan t mbaruar, quaj t mbaruar edhe punn e kryetarit t Gjykats Kushtetuese. Kshtu q nuk do kesh m kurvn q t t bj pordh, jo Thimio *****, por as Bill Klinton. Vetm se shiko t zgjedhesh ushtart q .... nnn, se ndryshe nuk t thojn baba. Nuk bhet shaka aty. Ndodhi gj n parlament, t paktn t kemi nj sigures me Gjykatn Kushtetuese. Boll kemi mbajtur ***** n opozit. Tani t fitojm para o Femi se nj jet kemi.

  Abdiu: Ta them shef se aty e kam pak t vshtir, q t'i vej nj her e pastaj t'i heq, nuk sht njsoj si kta t tjert q jan nj laps plumbi.

  Nano: Mos u bj merak se nuk do t zhgnjej. Por pr pak desh harrova. Kam dgjuar se ata t Bukoshit jan lidhur me Saliun, kshtu mund t na prishin pazaret.

  Abdiu: Pr far e ke fjaln?

  ....

  Nano: Un e kam lajmin m t mir se ty. Do t fitojm para.

  Nano: Mbaji, mbaji ti kamariere. Pr far e kishe fjaln Fehmi?

  Abdiu: Mendoj se do t przihen dhe ata n lojn e armve dhe me siguri do t na prishin pazaret, dhe akoma m keq mund t na bjn gjm t madhe.

  Nano: Faktikisht i tham ne, ke t drejt, por jo pr at kafshn. Dikush tjetr sht przier n kt histori. Ai shkrdhat m bn t mendohem pak. Klosi m ka thn se kan br nj lidhje me nj deputet t PD-s, por deri tani nuk ka asgj t sakt. (Sipas tij bhet fjal pr nj lidhje me Ahmet Krasniqin, ministr i Mbrojtjes n qeveri e Bukoshit dhe sht vrar n Tiran). Por Klosi ...

  Shkallnueri, Prokuroria e Prgjithshme

  delegon dosjen n Policin e Durrsit

  Prokuroria e Prgjithshme ka deleguar n Policin e Durrsit kryerjen e veprimeve t reja hetimore, lidhur me aksidentin e Shkallnuerit, ku mbeti i vdekur 70-vjeari Petrit Islami banues n kt fshat. Lajmi bhet i ditur pr gazetn Metropol, nga burime pran organit qendror t akuzs, t cilat than se ndonse pr kt shtje po heton nj grup i posam prokurorsh, ende nuk sht arritur n ndponj emr konkret si t dyshuar pr shkaktimin e ktij aksidenti rrugor me pasoj vdekjen. Burimet sqarojn se ndonse jan pyetur e ripyetur t gjith personat q kan pasur dijeni mbi ngjarjen nuk sht gjetur ndonj prov materiale. Kshtu, pas denoncimit q bri deputeti dhe botuesi i Koha Jon, Nikoll Lesi n nntor t vitit t kaluar, ku akuzonte Kryeministrin Fatos Nano si autor t ngjarjes, Prokuroria e Prgjithshme mori n pyetje disa persona. Si hetuesi i mparshm e aksidentit t Shkallnuerit Ilir Nurellari. Ky person, sipas pretendimeve t Lesit, sht rregjistruar n kaset duke marr n pyetje Robert Qirjon, ish-shef i policis s Qarkullimit Rrugor t Durrsit. Edhe Qirjo sht pyetur nga hetuesit e Prokuroris s Prgjithshme. Por ndonse u morn dshmi edhe t personave t tjer, Prokuroria e Prgjithshme nuk ka mundur t konkludoj n nj emr konkret si t dyshuar pr aksidentin. Pr kt arsye msohet se dosja disa jav m par i sht deleguar policis s qytetit bregdetar pr plotsim me prova. Ndrsa materialet e kallzimit penal ndaj Nanos t dorzuara n prokurori nga Lesi duket se nuk kan hedhur drit mbi ngjarjen e nats s 3 shkurtit t vitit 2001 n Shkallnuer t Durrsit. Nga burimet msohet se policis i sht krkuar q t siguroj dshmi t reja, veprime hetimore q jan vlersuar se nuk jan kryer m par. Si dhe t siguroj informacione operative dhe prgjime telefonike t personave q mendohet se kan dijeni mbi ngjarjen.
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 12. #12
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  24.02.05

  Spiralet e habitshme nga sulmet n konsensus


  Paradokset politike n Shqipri skan t sosur, por nj nga rastet q m ka ln m shum mbresa, sht ky konflikti i fundit mes zotit Lesi dhe kryeministrit t vendit. Pas gjith atyre akuzave q botuesi i Koha Jon lshoi n Parlament dhe pas tentativs s kryeministrit pr ti hequr imunitetin, (gj e cila n raundin e par dshtoi), do gj prfundoi n nj barazim t pastr pa gola, gj e cila nuk kishte si t mos habiste pjesn m t madhe t shqiptarve. Kjo ishte njsoj si lvizja Nano ik e cila prfundoi pikrisht ather kur duhej t thellohej akoma m tej.
  Por paradoksi nuk prfundon ktu. Mbasi beteja parlamentare mes zotrinjve Nano dhe Lesi mbaroi dhe shtja kaloi n prokurori, nj marrveshje e hapur u arrit mes zotit Lesi dhe kryeredaktorit t ZP, z. Erion Brae q njihet nga t gjith si njeri i kryeministrit. Kjo marrveshje konsistonte n vnien e nj mimi dysheme pr gazetat, gj e cila jo vetm cnon rnd lirin e shtypit, por edhe bie ndesh me parametrat kryesor t ekonomis s tregut.
  Nj marrveshje e dyshimt kjo, e br pr interesa t vogla dhe meskine, nga dy njerz q n fakt duhet t ishin n dy pole krejt t kundrta prsa i prket pozicionimit politik. Pa kaluar as muaji nga dshtimi i ksaj pseudomarrveshjeje, shikojm nj ftohje publike ndrmjet z.Brae dhe kryeministrit, nj ftohje q arriti deri tek paraqitja e dorheqjes nga ana e kryeredaktorit t ZP. Letra mbyllej me fjalt Pa respekt.
  Por, vetm disa dit m von, pam n emisionin Opinion, nj Brae q mbronte kryeministrin me nj ton agresiv dhe aspak n koherenc me qndrimin e para disa ditve, ku n fjalt e nj analisti t njohur, ai doli si nj limon i shtrydhur. Po ashtu z.Brae vazhdon ta mbaj postin e kryeredaktorit t ZP, duke pranuar sipas t gjitha gjasave ndonj premtim t heshtur. Dhe udia e udirave ndodhi dje, ku kryeprokurori i prgjithshm, z. Theodhori Sollaku, i krkoi Kuvendit, heqjen e imunitetit pr deputetin Nikolle Lesi, pr arsye t fillimit t procedimit pr veprn penale t shpifjes lidhur me deklaratat e bra publike t botuesit t Kohs n lidhje me shtjen Abdiu.
  Pra, si e shohim t habitur dhe me pak keqardhje kt histori n dukje t koklavitur, i vetmi konkluzion q mund t nxjerrim sht se politikant tan sulmojn dhe kundrsulmojn njri-tjetrin, por kur vjen puna pr interesa t ngushta, personale dhe fitimprurse, arrijn t gjejn gjuhn e prbashkt dhe konsensusin politik. Z.Nano edhe njher tregon q ai sht i gatshm t shfrytzoj pr qllimet e tij politike kta kundrshtar politik dhe n fund t hakmerret ose ti ofroj kompromis, cilitdo prej tyre.

  Pra, si e kam theksuar edhe her tjetr, z. Nano mbetet lojtar i denj i kazinos s politiks shqiptare. Dhe paradokset e politiks feudale alla shqiptare gjithashtu nuk kan t sosur. Jo m kot na ka dal nami si vend i udirave

  Ilir Kalemaj
  24/02/2005
  Shekulli
  Ndryshuar pr her t fundit nga RTP : 25-02-2005 m 06:37
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Kryeprokurori krkon n Parlament heqjen e imunitetit t deputetit Nikoll Lesi


  Sollaku: Lesi ska asnj prov ndaj Nanos


  Ska asnj kaset dhe material origjinal pr akuzat pr trafik armsh


  Bledar Hoti

  Prokuroria e Prgjithshme ende nuk ka marr akoma nj prgjigje t sakt n lidhje me faktin nse firmat e ish-kryeprokurorit Arben Rakipi dhe t Sokol Koiut jan t sakta ose jo n procesverbalin e transkriptimit t biseds Nano-Abdiu t paraqitur nga deputeti Lesi n Kuvend.

  Kryeprokurori i prgjithshm, Theodhori Sollaku n raportimin e tij n Kshillin e Rregullores dhe t Mandateve e ka cilsuar si t pamundur verifikimin e firmave nga fotokopjet, por nisur nga kto pamundsi Prokuroria ka pyetur direkt njerzit e prfshir n kt histori, si kryeministrin Nano, ish-kreun e Gjykats Kushtetuese, Abdiu, ish-krye-prokurorin, Rakipi dhe ish-shefin e policis, Sokol Koiu. Tre t pyeturit e par Rakipi, Nano dhe Abdiu e kan mohuar ekzistencn e nj bisede t till, ndrsa vetm Koiu e ka pranuar at. Kemi prdorur edhe kt pjes t ekspertve, t cilt sipas shkencs s kriminalistiks nuk japin mendime kategorike pr fotokopjet e firmat e dhna. Por me nj vshtrim t par shihet se firmat jan br me dridhjet e dors, theksoi Sollaku. Kryeprokurori n takimin me deputett ka krkuar heqjen e imunitetit t deputetit t PDK-s, Nikoll Lesi pasi, sipas tij, akuzat e ngritura nga ai n adres t kryeministrit Nano dhe ish-deputetit Abdiu jan false dhe t pavrteta.


  Pretendimet e Sollakut

  Kryeprokurori Sollaku n mbrojtjen e krkess s tij shprehet se nuk ekziston asnj kaset e incizuar apo ndonj material origjinal, si dhe n kohn kur sht pretenduar zhvillimi i biseds kryeministri Nano ka qen me vizit jasht shtetit. Hetimet dshmuan se askush nuk kishte argumente pr t mbshtetur nj deklarim t till nga ana e deputetit Lesi. Ne shpresonim se zoti Lesi do t ndihmonte organin e Prokuroris pr t sqaruar kt akuz q ai bn n drejtim t zotit Nano dhe t zotit Abdiu. Por fatkeqsisht u shokuam kur zoti Lesi n Prokurori dha pes flet faksi, t cilat edhe nuk lexoheshin mir nga ato q u deklaruan para zyrs s Prokuroris s Prgjithshme. Ai na premtoi se nuk kishte materiale t tjera prve atij materiali t prmendur m sipr. Megjithat ne hetuam pr t shkuar te burimi i ktij materiali pr t gjetur t vrtetn e tij dhe n t gjitha hetimet tona rezultoi se materiali sht i pavrtet. Nuk ekziston asnj kaset dhe nuk ekziston asnj material origjinal. Nuk ekziston asnj fakt q t hedh drit mbi mbrojtjen e asaj bisede t pretenduar, deklaroi Sollaku. Deputett n kt Kshill nuk kan marr ndonj vendim pr shkak t mungess s deputetit Lesi, si dhe kan krkuar dgjimin e pretendimeve t tij pr akuzat e ngritura ndaj kryeministrit Nano.  Arsyeja e mungess
  Lesi: Jam jasht Shqipris

  N mbledhjen e djeshme t Kshillit kuvendor pr Rregulloren dhe Imunitetin ka qen e parashikuar edhe prania e deputetit t PDK-s, Nikoll Lesi. Mungesa e Lesit n kt mbledhje msohet se ka qen pr arsye objektive. Sipas kryeparlamentarit Pllumbi, Lesi ishte njoftuar pr kt mbledhje, por kreu i PDK-s ka paraqitur nj shkres n t ciln theksohej se ndodhej me vizit pune jasht shtetit.  Debati
  Kur u paraqitn akuzat

  N seancn e dats 8 nntor t vitit t kaluar kur Kuvendi diskutonte heqjen e imunitetit t mandatit t Lesit, ai bri publike bisedn e incizuar n Rogner mes Nanos dhe Abdiut. Sipas tij bisesa midis tyre sht zhvilluar m 15.12.1997, n thelb t s cils qndron prpjekja kriminale e tyre, pr t iniciuar shfuqizimin e ndryshimeve t Kodit Penal t bra n dhjetor t vitit 1996, me qllim q t krijonin vakum ligjor pr t mos u dnuar veprimtaria e trafikut t armve.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  926
  Perplasja e Lesit me Nanon eshte ne te njejta pozita qe eshte Lepuri me Gjahtarin.

  Lepuri nuk mund ti lejoj vetes asnje gabim,sepse gabimi me i vogel i kushton jeten.

  Gjahtari pervec inatit qe i vjen ne qoft se nuk e vret dot lepurin, ka edhe nje hall qe mund ti ndodh, pra te mbetet pa darke.


  Lesi,ne qofte se Nano nuk rrezohet nga pushteti, duhet te marr valixhet dhe te iki nga Shqiperia,se perndryshe do e coj Nano tek Azem Hajdari (ndjes past) dhe tek Amet Krasniqi (ndjes paste).

  Nano, po humbi zgjedhjet, nuk do kete mundesi te marr pjese ne ceremonite zyrtare me si kryeminister (pra te luaj rrolin e Kllounit) dhe nuk do i shkoj me nga pas Shpetim Idrizi apo Leonard Koka , qe ti paguaj faturrat neper buzuqet greke ne ditet e zise kombetare.


  Do pyesni ju, po zagarin e harrove ne kete histori?!?!?!

  Zagari ketu eshte Theodhoraqis Sallakaqis.

  Ne qofte se fiton gjahtari, zagari do haj kockat e Lepuri (ose pronat e Lesit).
  Ne qofte se humbet gjahtari, zagari do haj ca shkelma qe nuk do i shoh dot se nga do i vine.Do fus bishtin nder shale dhe do largohet duke angullire.
  Ne fund do jete i lumtur po nuk hengri ndonje plumb HAKMARRJE te blere ne Belgjike nga "trimat" e Orikumit.

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Partia Demokratike akuzon kryeprokurorin e Shqipris pr njanshmri

  Topi: Jemi t zhgnjyer nga Sollaku

  Lesi: Materialet e paraqitura n Prokurori, t vrteta

  Eva GJura

  Demokratt kan mbetur t zhgnjyer nga zgjedhja e Theodhori Sollakut n krye t Prokuroris shqiptare.

  Ne e zgjodhm pa paragjykime dhe besuam se ai do t mbroj interesat e shtetit dhe jo t kryeministrit Nano, kshtu sht shprehur nnkryetari i PD-s, Bamir Topi dje gjat nj konference pr shtyp, duke akuzuar prokurorin Sollaku dhe duke mbrojtur kryetarin e PDK-s, Nikoll Lesi. Topi tha se: Kryeprokurori Sollaku nuk ka mbajtur nj qndrim korrekt, nga njra an u mundua t mbroj pozicioin e tij si kryeprokuror dhe nga ana tjetr u mundua t vendos qart rolin e avokatit t Fatos Nanos. Sipas tij qndrimi i Sollakut ishte i paprcaktur profesionalisht, por i prcaktuar mjaft qart politikisht. Ndrkoh q Sollaku n mbrojtje t krkess s tij nj dit m par sht shprehur se nuk ekziston asnj kaset e incizuar apo ndonj material origjinal, si dhe n kohn kur sht pretenduar zhvillimi i biseds kryeministri Nano ka qen me vizit jasht shtetit. Hetimet dshmuan se askush nuk kishte argumente pr t mbshtetur nj deklarim t till nga ana e deputetit Lesi. Ne shpresonim se zoti Lesi do t ndihmonte organin e Prokuroris pr t sqaruar kt akuz q ai bn n drejtim t zotit Nano dhe t zotit Abdiu. Por fatkeqsisht u shokuam kur zoti Lesi n Prokurori dha pes flet faksi, t cilat edhe nuk lexoheshin mir nga ato q u deklaruan para zyrs s Prokuroris s Prgjithshme. Ai na premtoi se nuk kishte materiale t tjera prve atij materiali t prmendur m lart, sht shprehur Sollaku.

  Deklarimi i Lesit

  Deputeti Nikoll Lesi ka deklaruar dje se t gjitha materialet e paraqitura n Prokurori jan t vrteta dhe se sht gati t mbaj prgjegjsi pr gjithka. Ai u shpreh se: Ju garantoj se n ato q ndodhen n dosjen hetimore n Prokurorin e Prgjithshme duhej q jo vetm ti hiqej imuniteti Fatos Nanos, por dhe t arrestohej pr krim me vrasjen e nj viktime, hedhjen e saj n nj kanal dhe m pas me largimin e tij nga vendi i krimit. Gjithashtu, vazhdon m tej Lesi, kryeministri duhet ndshkuar edhe pr trafikun e armve q vrtetohet nga plot materiale t ndodhura n dosjen hetimore n Prokurori.  Votimi
  Topalli votoi kundr Sollakut

  E vetmja q votoi kundr n Parlament, pr kandidaturn e Thodhori Sollakut n postin e kryeprokurorit t Shqipris ka qen nnkryetarja e PD-s, Jozefina Topali.
  Arsyeja e saj pr mosvotimin e tij ka qen fare e thjesht. Ky njeri nuk ofron besimin e duhur pr tu mbshtetur nga PD-ja.

Tema t Ngjashme

 1. Gjykata zbardh vendimin: SHIK-u vrau Remzi Hoxhn si agjent serb
  Nga ex-x n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 384
  Postimi i Fundit: 26-09-2013, 08:45
 2. Moisiu: Nuk nnshkruaj shkarkimin e kryeprokurorit Sollaku
  Nga Antimafia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 30-09-2007, 18:11
 3. Aldo Bare: Dokumentat do ti bjm nprmjet Gjermenit
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 75
  Postimi i Fundit: 21-05-2007, 00:58
 4. Sollaku: Ne 2004, krimi u rrit 18%
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-03-2005, 07:43
 5. Sollaku: Ne vend prodhohen droga te forta
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 19-11-2004, 00:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •