Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 174
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anėtarėsuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Po ta marrim nga ana gjenetike nuk e di sa DNA te perbashket do te kishim patur me iliret

    Kane kaluar 2000 vjet dhe ka patur levizje dhe dyndje popujsh ne Ballkan...

    Gjithashtu gjuha ilire nuk ekziston sot, thjesht ne shqiptaret pretendojme qe shqipja eshte vazhdim i saj, gje te cilen "glosologet" e huaj nuk e pranojne...

    Mos te permendim dyndjet sllave...Mos ti ngaterojme gjerat pushtim me dyndje, pushtimi behet me ushtri kurse dyndjet jane emigrim apo zhvendosje popullsish....
    Me kete dua te them se ajo pastertia e gjakut nuk me duket fort e besueshme....
    Ndoshta etnikisht jemi me te paster se te tjeret per shkak te relievit malor....

    Nejse edhe pse e hapa vete kete teme, dhe mora shkak nga nacionalizmi shqiptar, te them drejten kur mendon globalizimin kjo duket si nje pike uje ne Oqean......
    Globalizimi ka gjasa te sheshoje, tradita, kombe, gjuhe dhe rraca....
    Nejse koha do ta tregoje....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tani_26 : 02-03-2005 mė 13:51
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  2. #22
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Citim Postuar mė parė nga Tani Athine
    Gjithashtu gjuha ilire nuk ekziston sot, thjesht ne shqiptaret pretendojme qe shqipja eshte vazhdim i saj, gje te cilen "glosologet" e huaj nuk e pranojne...
    Ore Tani! Si ta kuptojme kete more djale?
    Ju i matni fjalet qe shkruani ketu, apo na postoni ēfare lexoni neper forume dhe ēfare ju thone neper diskutime? Pse nuk filloni e te merrni nje qendrim te qarte ketu, e mos na hidhni te tilla fjale per postulate(na i prezantoni dhe si fakt te kryer, pa le te tjerat!). Po mire mor zemer, ne te tjeret nuk dime te lexojme sipas jush? A thua flasim qiqra ne hell ketu? Ka shume menyra per te na ofenduar; mund edhe te perdorni fjale direkte, nuk eshte e nevojshme te na beni idjota keshtu.Me mire na flisni qarte, Hapni more djale nje enciklopedi autoritare, Britaniken, apo ke t'u doje zemra. Dakord, mos ia vini veshin fjaleve qe flasim ne ketu; po si mund te hidhni poshte mendimin e qindra akademive boterore me ze, dhe punen e qindra shkencetareve, gjuhetareve dhe historianeve te botes? A thua keto enciklopedi te jene shkruar nga gazetare, humoriste, apo paparace ne kerkim te scoop-it? Po jane pune dhe studime shekullore qe kane dale ne keto perfundime, nuk eshte deshira nacionaliste shqiptare, e as pretendimet e budallenjve te pashkolluar shqiptare. Ne nuk jemi as serve e as greqer qe te shohim prejardhjen tone ilire si te drejte egzistence dhe per te ligjeruar shtypjen e kombeve te tjera, ose me keq, per te trasheguar token ku jemi sot! Filloni e mbani nje qendrim te qarte vella, mbase jeni ju ai shqiptar qe pretendon per prejardhjen e shqipes nga ilirishtja, une per vete, jo vetem qe jam i bindur, por jam edhe ne gjendje ta vertetoj! Mire une nuk jam kerrkushi, po eshte nje akademi shkencash edhe ne Tirane qe ka orteqe dhe oqeane me studime dhe fakte qe i vertetojne keto gjera! Ndajeni mendjen, nuk mund te vazhdoni me te tilla medyshje ketu, ne nje kohe qe po therrisni me te madhe qe gjoja na qenkeni edhe nacionalist i madh; dhe qe e paskeni nisur kete teme i shtyre nga ky nacionalizem!!!
    Cilet jane keta glosologe te huaj mor shpirt?
    A e dini ju se studimet me te shumta per shqipen dhe albanologet me te shquar jane te huaj? Duke u nisur nga gjermanet, austriaket, suedezet, RUSET madje edhe servet, italianet, francezet, etj etj etj? A nuk e dini ju se te gjithe jane te nje mendimi, dhe mbrojne me autoritet te plote teorine e rrjedhjes natyrale te shqipes nga ilirishtja? A e dini ju se albanologet shqiptare jane bazuar ne studimet e ketyre te fundit? Mbase ju nuk keni degjuar kurre per akademine dhe universitetin e San Petersburgut/Leningrad ne Rusi. Ai eshte universiteti me autoritar i gjithe sllaveve, dhe ka nje mal me studime mbi shqipen dhe ilirishten, dhe prej atyre katedrave kane dale disa nga albanologet me te shquar te historise. A nuk e dini ju qe akademia e shkencave Kroate i konsideron kroatet si pasardhes te ilireve, por qe kroatet jane sllavizuar, ndersa per shqiptaret thone qe jane ilire te pasllavizuar?
    Ne po themi si ta zhvillojme studimin e kesaj historie, ju qenkeni akoma tek ura e pretendimeve, dhe endč ju duhet te vertetoni zeron e gjerave?
    Shikoni kete tabelen ketu:familja e gjuheve indoeuropiane; grupet
    Gjithnje, nese jeni i interesuar.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Darius : 29-06-2007 mė 23:56
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anėtarėsuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Ilirishtja dhe shqipja nuk jane dy gjuhe te njejta por e dyta rrjedh prej te pares....

    Gjuha shqipe gjthmone ka evoluar apo ndryshuar.....

    Fakt me i mire per kete eshte "meshari i Gjon Buzukut", pra aty e kupton ndryshimin e gjuhes....

    Nese latinishtja dhe greqishtja e lashte jane dy gjuhe qe njihen sot kjo ndodh sepse keto dy gjuhe u shkruajten ndersa ilirishtja jo...Ndoshta diku mund te kete dhe shkrime mbi kete gjuhe por deri me sot nuk ka dale ne drite asnje shkrim.....
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  4. #24
    kunder racizmit
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    215
    MIREDITA

    tani, pashe qe kishe shkruar dicka per adn me siper. Do te deshiroja me pak fjale se gjithe ajo ka nje shpjegim me pak fjale dhe ne shqip.
    Sa per problemin e gjuhes qe evolon dhe ndryshon jam dakord me ty. Per kete po ju jap nje shembull. Gjuha qe flasin sot arbereshet e Italise perputhem me shqipen qe flasim ne ne masen 45%. Rreth 15% e kesaj gjuhe ka fjale te formuara nga tabani i vet (shqipja jone ka formuar te tjera) dhe pjesa tjeter jane huazuara nga italishtja.

  5. #25
    Doktor:Profesor Maska e Gjergji i II
    Anėtarėsuar
    26-02-2005
    Vendndodhja
    Ireland
    Postime
    1
    Teme interesante kjo...

    Para se te shkruaj ato qe di, apo mendoj rreth kesaj teme desha te thoja qe ......gjuha......eshte ajo qe na ben Shqipetare dhe Ilire pa patur nevoje per te tjera. Eshte gjea me e cmuar qe mund te kemi si komb.

    Persa i perket temes une di se Shqipetaret quhen Alban per shkak se shumica jemi pasardhes te fisit te vetem Ilir qe nuk u asimilua,.. Albanet.... Provinca e tyre shtrihej nga diku mbi Shkoder deri ne afersi te Tiranes duke patu lidhje me detin vetem ne Shkoder. Ata jane cilesuar nga pushtues te shumte si njerez barbare qe jetonin vetem ne male dhe merreshin kryesisht me blegtori. Albanet ishin te vetmit qe rruajten gjuhen e paster shqip/ilire. Pa ata nuk do kishte Shqip apo Shqiperi sot. Pas renies te Romes/P.Bizantit ishin Albane dhe Epiriot qe akoma nuk ishin asimiluar nga Iliret e lashte ne vecanti Albanet. Epiri kishte pakica Greke me shumice dhe gjuha Greke perdorej per tregti histori letersi pra per artet letrare dhe valuta qe perdorej ishte greke per shkak te zhvillimit te madh te Greqise te asaj kohe. Gjate mesjetes kur mbreteria e Epirit u shkaterua ngelen vetemBijte e Shqipes(Piros qe quhej shqiponje nga luftetaret/shtetasit e tij ) Arberia u krijua kryesisht nga pasardhesit e Albaneve per pjesen jugore te Ilireve Bijte e Shqipes behet shume pak fjale ne ate kohe pervec disa fiseve jo te Grekezuar..

    Diku vone me perpjekjet e shumta te sllaveve e turqeve shkateruan pasardhesit e paster Alban. Cfare ngelen u bashkuan me pjesen jugore /Bijte e Shqipes/ Albanet/arberit dhe Bijte e Shqipes u bashkuan ne nje dhe e quajten veten Shqipetare (bijte e Shqipes) pasi pas mbreterise se Gjergjit te Madh dhe alban/arber e konsideronin veten te tille.

    Dardanet si nje nga fiset me te medhenj dhe me shtrirje me te madhe dhe lidhje gjaku deri ne arabine e sotme kane mbijetuar perpjekjet me te medha te asimilimit si komb, gjuhe dhe gjak. Ata kurre nuk paten me mundesine te bashkohen me pjeset e tjera te trojeve Ilire pas dyndjeve te sllaveve ne ballkan.


    respekt
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gjergji i II : 03-03-2005 mė 16:10

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e mexiro
    Anėtarėsuar
    01-01-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    14
    Une besoj se Tani i Athines Ka te drejte edhe eshte nje mendim jo i ulet. Gjuha por me teper edhe Historia e Popullit tone eshte ajo qe na ka mbajtur edhe vazhdon te na baje te lidhur ne shqipetareve.
    Sic dihet pak kohe me pare greket kane pasur disa kerkesa nga ana e Shqipetareve edhe sidomos atyre qe punojne ne ministrine e arsimit. Keto kerkesa ishin aq absurde sa qe kur e lexova lajmin ne gazete nuk dija ē'te beja te qesh apo te qaj. Une e di mire por edhe Historia tregon vete per qendrimin armik te greqise qe ka mbajtur ajo gjate shekujve.
    Keshtu qe edhe mendimi i Tanit eshte fare me vend pasi me kete identitet te ri mund ti bejme greket te terhiqin nje hap mbrapa. Por jo vetem Greket edhe armiqte e tjere qe qe ka Shqiperia. Mos te na shkelin me me kembe. ...

    Mexiro

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anėtarėsuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Citim Postuar mė parė nga mexiro
    Une besoj se Tani i Athines Ka te drejte edhe eshte nje mendim jo i ulet. Gjuha por me teper edhe Historia e Popullit tone eshte ajo qe na ka mbajtur edhe vazhdon te na baje te lidhur ne shqipetareve.
    Sic dihet pak kohe me pare greket kane pasur disa kerkesa nga ana e Shqipetareve edhe sidomos atyre qe punojne ne ministrine e arsimit. Keto kerkesa ishin aq absurde sa qe kur e lexova lajmin ne gazete nuk dija ē'te beja te qesh apo te qaj. Une e di mire por edhe Historia tregon vete per qendrimin armik te greqise qe ka mbajtur ajo gjate shekujve.
    Keshtu qe edhe mendimi i Tanit eshte fare me vend pasi me kete identitet te ri mund ti bejme greket te terhiqin nje hap mbrapa. Por jo vetem Greket edhe armiqte e tjere qe qe ka Shqiperia. Mos te na shkelin me me kembe. ...

    Mexiro
    Pse i jap kaq rendesi ilirizimit te Shqiperise apo shqiptareve:

    I kushtoj kaq rendesi pasi cdo komb ka si pikenisje identitetin e tij si dhe i referohet asaj epoke te historise me te cilen ndihet krenare dhe e "konsideron si epoka e arte...."

    Ne si shqiptare fatmiresisht apo fatkeqesisht te vetmen epoke te ndritur mund te kemi vetem epoken e ilireve? PSE?

    Sepse vetem iliret per kohen e atehershme arriten te krijonin nje shtet apo bashkesi ilire e cila atehere mund te konkuronte "superfuqite" e kohes pra Romen e lashte si dhe Greqine e lashte...

    Iliret kishin arritur nje zhvillim ekonomik, kulturor dhe politik qe eshte per tu patur zili edhe sot...

    Fatkeqesisht shekujt e mevonshem nuk ishin dhe aq te arte per kombin tone, qe nga ajo kohe e deri ne vitin 1912 pothuajse trojet dhe kombi yne njohen shume pushtime....

    Sidomos periudha e dyndjes se sllaveve dhe pushtimi osman ishin periudhat me te errta te historise se kombit tone....

    Pushtuesit sllave pothuajse shkaterruan qytetrimin ilir, kurse turqit jo vetem qe shkterruan cfare kishte mbetur por ne te njejten kohe nuk lejuan shqiptaret qe te rigjenin vetveten sic ndodhi me disa popuj te tjere te Ballkanit...Ne saj te ketij pushtimi Iliria e dikurshme u izolua plotesisht nga Europa perendimore....

    Ia vlen te theksoj ketu se pas dyndjes se sllaveve iliret e rigjeten perseri veten dhe ndoshta atehere ndeshet dhe emri Alban apo Arban ndoshta i vetmi fis i madh ilir i cili i shpetoi asimilimit sllav......

    Argument me i mire per kete eshte qytetrimi mesjetar pra formimi i principatave te atehershme arberore.....Pra arberit-iliret e kishin ruajtur identitetin ilir dhe ishin vazhdim i tyre.....

    Ky identitet ilir duket se humbi krejtesisht ne periudhen osmane periudhe ne te cilen shfaqet dhe emertimi shqiptar...Shqiptaret filluan ta therritnin vetveten me kete emer ndersa nga ana tjeter te huajt vazhdonin ti therritnin me emrin e lashte ilir-alban.....

    Me fillimin e Rilindjes Kombetare duket se Rilindasit rane ne gjurme te "identitetit te vjeter ilir" dhe kete e vertetojne me se miri veprat e tyre....


    Ne kohet e sotme kur cdo komb ka pike referimi periudhen e ndritur te historise se tij edhe ne duhet te identifikohemi me ate cfare jemi ne te vertete pra ilire, ta pervetesojme kete identitet pasi eshte pjese e se kaluares se kombit tone.....
    Shume shqiptare sot nuk jane te vetedijshem per kete identitet dhe kjo eshte dicka negative...Nese shqiptaret do te ishin te identifikuar me kete identitet do te ishin edhe ne pozite me te forte ndaj asimilimit te sotem...
    Kur themi asimilim te sotem e kam fjalen per ata miliona shqiptare qe jane ne te kater anet e botes....

    Vihet re se shqiptaret e sotem jane me te prirur ndaj asimilimit te huaj.. PSE?

    Sepse shqiptaret e sotem nuk nuk jane te vetdijshem se nga rrjedhin dhe per shkak se identifikohen me Shqiperine e sotme, pra realitetin e sotem kjo i ben qe te ndihen me te ulet se popujt e vendeve te tjera ne te cilat jetojne, dmth. kryesisht ne Europe dhe USA.....

    Nese keta shqiptare do te ishin te identifikuar si ilire dhe ishin te vetedijshem se dikur radhiteshin nder me te qytetruarit e Europes do te perpiqeshin qe te realizonin nje qyteterim te ri por gjithmone pikenisje qytetrimin dhe zhvillimin e dikurshem....

    Ftekeqesisht shqiptaro-iliret e sotem identifikohen me shqiptarin dhe realitetin e sotem, nje realitet negativ ky sot per sot dhe kjo shpeshhere i ben "te ndihen keq" qe jane shqiptare....

    Personalisht ngaqe jam i vetedijshem se nga rrjedh dhe si "kam qene dikur", kjo me ben qe te ngushellohem me ate ckam qene dhe te perpiqem qe te behem si atehere....Por fatekeqesisht kete vetedije nuk e kane te gjithe shqiptaret te cilet per tu "hakmarre" ndaj realitetit te sotem zgjedhin rrugen e thjeshte te asimilimit gradual...
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  8. #28
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Citim Postuar mė parė nga Tani Athine
    Shume shqiptare sot nuk jane te vetedijshem per kete identitet dhe kjo eshte dicka negative...Nese shqiptaret do te ishin te identifikuar me kete identitet do te ishin edhe ne pozite me te forte ndaj asimilimit te sotem...Sepse shqiptaret e sotem nuk nuk jane te vetdijshem se nga rrjedhin dhe per shkak se identifikohen me Shqiperine e sotme...Por fatekeqesisht kete vetedije nuk e kane te gjithe shqiptaret te cilet per tu "hakmarre" ndaj realitetit te sotem zgjedhin rrugen e thjeshte te asimilimit gradual...
    Keni shume te drejte Tani... +,

    Citim Postuar mė parė nga Tani Athine
    Personalisht ngaqe jam i vetedijshem se nga rrjedh dhe si "kam qene dikur", kjo me ben qe te ngushellohem me ate ckam qene dhe te perpiqem qe te behem si atehere....
    Duket vella; ja ku e keni:
    Citim Postuar mė parė nga Tani Athine: 23-02-2005 00:58
    Shqiptaret jane pasardhes te ilireve...Kete gje thote historia e Shqiperise, kete gje mbeshtetin shumica e albanologeve.....
    dhe:
    Citim Postuar mė parė nga Tani Athine: 03-03-2005 02:46
    Gjithashtu gjuha ilire nuk ekziston sot, thjesht ne shqiptaret pretendojme qe shqipja eshte vazhdim i saj, gje te cilen "glosologet" e huaj nuk e pranojne...
    Jam shume dakord me ju qe "shume" shqiptare nuk jane te vetedijshem se kush jane dhe ēfare prejardhjeje kane. Madje, disa ndoshta kane degjuar,por endč nuk jane te sigurte, apo te bindur.
    Prandaj ju thashe, vendosni me perpara se ēfare qendrimi keni; bejeni te qarte kete qendrim, qe te mos lini vend per keqkuptime... "Heret a vone edhe gjarperi i nxjerr kembet."; po une shpresoja se do t'i kuptonit verejtjet e mia, te pakten para se te thonit troē qe shqiptaret nuk e dine se kush jane!
    Gjithe te mirat...
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  9. #29
    ..She is so cute... Maska e jessi89
    Anėtarėsuar
    25-08-2003
    Postime
    955
    ..me vjen inat qe e kam mesuar historine ,kur isha ne shkolle ,me shkelma ,si i thone fjales
    E sikur ta dinte robi i shkrete se historia do behej corap.Pytje te llojeve te # dalin.E historia historia....
    Wild and crazy can't be lazy

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anėtarėsuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Citim Postuar mė parė nga banished


    Keni shume te drejte Tani... +,



    Duket vella; ja ku e keni:
    dhe:

    Jam shume dakord me ju qe "shume" shqiptare nuk jane te vetedijshem se kush jane dhe ēfare prejardhjeje kane. Madje, disa ndoshta kane degjuar,por endč nuk jane te sigurte, apo te bindur.
    Prandaj ju thashe, vendosni me perpara se ēfare qendrimi keni; bejeni te qarte kete qendrim, qe te mos lini vend per keqkuptime... "Heret a vone edhe gjarperi i nxjerr kembet."; po une shpresoja se do t'i kuptonit verejtjet e mia, te pakten para se te thonit troē qe shqiptaret nuk e dine se kush jane!
    Gjithe te mirat...

    Une gjithmone them mendimin tim(duke u mbeshtetur gjthmone tek historia) dhe nuk pres qe te gjithe te jene dakort me kete mendim, thjesht do me pelqente qe te shihja mendimet e shqiptareve te tjere.....
    Por fakti qe diskutuesit jane te pakte me ben te mendoj se jo te gjithe kane njohuri te mjaftueshme per iliret, se perndryshe do ishin shprehur ketu...

    Nga ana tjeter mendoj se tema eshte interesante dhe nuk duhet injoruar dhe nuk dua te besoj se ka shqiptaro-ilire ketu ne forum qe kane lexuar temen dhe nuk duan te shprehin mendimin e tyre....
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anėtarėsuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Citim Postuar mė parė nga banished


    Keni shume te drejte Tani... +,



    Duket vella; ja ku e keni:
    dhe:

    Jam shume dakord me ju qe "shume" shqiptare nuk jane te vetedijshem se kush jane dhe ēfare prejardhjeje kane. Madje, disa ndoshta kane degjuar,por endč nuk jane te sigurte, apo te bindur.
    Prandaj ju thashe, vendosni me perpara se ēfare qendrimi keni; bejeni te qarte kete qendrim, qe te mos lini vend per keqkuptime... "Heret a vone edhe gjarperi i nxjerr kembet."; po une shpresoja se do t'i kuptonit verejtjet e mia, te pakten para se te thonit troē qe shqiptaret nuk e dine se kush jane!
    Gjithe te mirat...

    Une gjithmone them mendimin tim(duke u mbeshtetur gjthmone tek historia) dhe nuk pres qe te gjithe te jene dakort me kete mendim, thjesht do me pelqente qe te shihja mendimet e shqiptareve te tjere.....
    Por fakti qe diskutuesit jane te pakte me ben te mendoj se jo te gjithe kane njohuri te mjaftueshme per iliret, se perndryshe do ishin shprehur ketu...

    Nga ana tjeter mendoj se tema eshte interesante dhe nuk duhet injoruar dhe nuk dua te besoj se ka shqiptaro-ilire ketu ne forum qe kane lexuar temen dhe nuk duan te shprehin mendimin e tyre....

    Gjithashtu, nje komb qe eshte i vetedijshem se c'ka qene dikur eshte i vetedijshem gjithashtu se c'do te behet, kurse nje komb qe nuk di se nga rrjedh nuk di as edhe ku shkon, por mbetet thjesh nje spektator i historise......
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  12. #32
    I Harruar Maska e AldoWeb
    Anėtarėsuar
    29-06-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    79
    Per sa i perket gjuhes shqipe apo "Albanian" sic e njohin te tjeret
    Shihni kete imazh


    The Albanian language is the oldest Indo-European idiom according to WEBSTERS NEW TWENTIETH CENTURY DICTIONARY, Unabridged Second Edition, De Luxe Color, William Collins and World ,Publishing Co.,Inc., 1975, ISBN: 0-539-048523-3

    Flasin per "Albanian" se keshtu e njohin gjuhen tone te tjeret. Por me qe "Albanian" eshte konsideruar si me e vjetra e me e pa ndryshuara a mund te mendojme se eshte me afer Ilirishtes? Apo ndoshta (meqe nuk e shohim ketu) ilirishtja e famshme nuk eshte gje tjeter vecse fillimi i gjuhes "Albanian"
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga AldoWeb : 15-03-2005 mė 08:06
    -------------------------------------
    Be to be! If you can't just be!

  13. #33
    ..She is so cute... Maska e jessi89
    Anėtarėsuar
    25-08-2003
    Postime
    955
    Shume interesante kjo peme e gjuheve.Po ku e ke gjet mo AldoWeb?
    Uaaa cvend qe zekemi ee?Krenar per gjuhen tone jemi shume,e kemi si shpirt...shiko pa sa te pakte jemi ne nr e sa me vlere qe i kemi gjerat....siiiii floririiiiiiiii
    Wild and crazy can't be lazy

  14. #34
    I Harruar Maska e AldoWeb
    Anėtarėsuar
    29-06-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    79
    Citim Postuar mė parė nga jessi89
    Shume interesante kjo peme e gjuheve.Po ku e ke gjet mo AldoWeb?
    Uaaa cvend qe zekemi ee?Krenar per gjuhen tone jemi shume,e kemi si shpirt...shiko pa sa te pakte jemi ne nr e sa me vlere qe i kemi gjerat....siiiii floririiiiiiiii
    Ka dhe te tjera
    Sa per te rrespektuar shume burimesine




    Ajo qe duket eshte njesoj.

    PS: Ma shihni pak Modern Greek. a ka ndonje tjeter gjuhe te vdekur qe te kete gjeneruar nje tjeter
    -------------------------------------
    Be to be! If you can't just be!

  15. #35
    I Harruar Maska e AldoWeb
    Anėtarėsuar
    29-06-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    79
    Kjo harte Tekst eshte vetem per Tanin si pergjijge per temen
    ndodhet ne http://www.krysstal.com/langfams_indoeuro.html

    Celtic Branch
    Welsh : Irish Gaelic : Scottish Gaelic : Breton
    Cornish : Gaulish : Cumbrian : Manx : Galatian

    Germanic Branch
    English : Dutch : Flemish : Frisian : Afrikaans
    German : Yiddish : Danish : Swedish : Norwegian
    Faroes : Icelandic
    Anglo Saxon : Old Norse : Frankish : Gothic
    Lombardo : Visigoth : Vandal

    Romance (Latin) Branch
    Italian : Sardinian : French : Provencal : Catalonian
    Spanish : Ladino : Galician : Portuguese : Romansh
    Romanian : Moldavian
    Latin : Oscan : Umbrian : Faliscan : Sabine : Dalmatian

    Slavic Branch
    Russian : Belorussian : Ukrainian : Polish : Sorbian
    Czech : Slovak : Slovene : Croatian : Serbian
    Kashubian : Bulgarian : Macedonian : Bosnian
    Old Church Slavic

    Baltic Branch
    Lithuanian : Latvian
    Prussian

    Hellenic Branch
    Modern Greek
    Mycenaean : Koine : Byzantine Greek
    Classical Greek (Attic : Doric, Ionic, Aeolic)

    Illyric Branch
    Albanian
    Dacian : Illyric

    Anatolian Branch
    Hittite : Lydian : Lycian: Luwian : Palaic

    Thracian Branch
    Armenian
    Thracian : Phrygian

    Iranian Branch
    Farsi : Kurdish : Pashto : Baluchi : Ossetian : Tadzhik
    Persian : Avestan : Scythian

    Indic Branch
    Hindi : Urdu : Nepali : Bengali : Assamese : Oriya
    Kashmiri : Punjabi : Sindhi : Marathi : Gujarati
    Bhili : Lahnda : Maithili : Magahi
    Konkani : Sinhalese : Maldivian : Romany
    Sanskrit : Pali : Ardhamagadhi
    Tokharian Branch
    Turfanian : Kuchean
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga AldoWeb : 15-03-2005 mė 14:19
    -------------------------------------
    Be to be! If you can't just be!

  16. #36
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    AldoWeb... Inrteresant ky lloj kerkimi, por, une vura re, se gjuhe "te zhdukura" si thrakishtja, doreshkrimet e vetme te se ciles perkthehen vetem me shqipen, jane perfshire ne nje grup me armenishten. Une nuk e di se si e bejne studimin disa historiane, por me duket se lihen jashte shume gjera me vlere kyce, dhe nuk merren fare ne konsiderate. Nuk mund te perfshihet armenishtja me thrakishten ne nje grup vetem e vetem se perndryshe armenishtja na mbetka vetem. Thrakishten, shume studiues te tjere(qe ndoshta nuk bien dakord me prejardhjen e shqipes nga ilirishtja) e kane cilesuar si paraardhesja e shqipes moderne. E pra, nese merren parasysh te dyja studimet paralelisht, dilet ne nje perfundim paksa me te pelqyeshem: Thrakishtja, ilirishtja dhe daakishtja ishin e njejta gjuhe...
    Nejse, te pakten edhe ata studiuesit aty kane shprehur nje mendim te bazuar diku, por, jo ne teresine e fakteve. Ka dhe teori te tjera qe thone qe shqipja dhe gjuha hitite te kene qene te njejta... po ashtu ka dhe teori qe filistinet e lashte te kene qene nje popull me iliret... Por keto duhet te kenaqin llogjiken, pastaj te shtrohen si teori.
    Sa per pyetjen qe shtruat me siper ne lidhje me greqishten... shihni pakez edhe persishten e lashte qe gjeneron persishten e re.... por, persishtja e lashte me te rene, nuk kane ndryshim aq te madh sa greqishtja e lashte me te rene.
    Pershendetje te gjitheve.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 16-03-2005 mė 08:06
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anėtarėsuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Citim Postuar mė parė nga AldoWeb
    Kjo harte Tekst eshte vetem per Tanin si pergjijge per temen
    ndodhet ne http://www.krysstal.com/langfams_indoeuro.html

    Celtic Branch
    Welsh : Irish Gaelic : Scottish Gaelic : Breton
    Cornish : Gaulish : Cumbrian : Manx : Galatian

    Germanic Branch
    English : Dutch : Flemish : Frisian : Afrikaans
    German : Yiddish : Danish : Swedish : Norwegian
    Faroes : Icelandic
    Anglo Saxon : Old Norse : Frankish : Gothic
    Lombardo : Visigoth : Vandal

    Romance (Latin) Branch
    Italian : Sardinian : French : Provencal : Catalonian
    Spanish : Ladino : Galician : Portuguese : Romansh
    Romanian : Moldavian
    Latin : Oscan : Umbrian : Faliscan : Sabine : Dalmatian

    Slavic Branch
    Russian : Belorussian : Ukrainian : Polish : Sorbian
    Czech : Slovak : Slovene : Croatian : Serbian
    Kashubian : Bulgarian : Macedonian : Bosnian
    Old Church Slavic

    Baltic Branch
    Lithuanian : Latvian
    Prussian

    Hellenic Branch
    Modern Greek
    Mycenaean : Koine : Byzantine Greek
    Classical Greek (Attic : Doric, Ionic, Aeolic)

    Illyric Branch
    Albanian
    Dacian : Illyric

    Anatolian Branch
    Hittite : Lydian : Lycian: Luwian : Palaic

    Thracian Branch
    Armenian
    Thracian : Phrygian

    Iranian Branch
    Farsi : Kurdish : Pashto : Baluchi : Ossetian : Tadzhik
    Persian : Avestan : Scythian

    Indic Branch
    Hindi : Urdu : Nepali : Bengali : Assamese : Oriya
    Kashmiri : Punjabi : Sindhi : Marathi : Gujarati
    Bhili : Lahnda : Maithili : Magahi
    Konkani : Sinhalese : Maldivian : Romany
    Sanskrit : Pali : Ardhamagadhi
    Tokharian Branch
    Turfanian : Kuchean

    Nuk e kuptova pse pikerisht keto harta qenkan posacerisht per mua apo temen qe hapa une.....

    Qe shqipja eshte renditur ne gjuhet indoevropiane kete e dinte gjithkush kshu qe keto harta nuk jane ndonje zbulim i ri....

    Gjithashtu shumica e glosologeve jane te mendimit qe shqipja rrjedh prej ilirishtes por ka akoma nje pjese qe e kundershtojne kete dhe pretendojne se shqipja rrjedh prej trakishtes.....

    Personalisht jam i bindur qe shqipja rrjedh prej ilirishtes por ne te njejten kohe jam i bindur qe nuk eshte e njejta gjuhe pasi nje pretendim i tille do te ishte absurd.....

    Argument me i mire per kete "MESHARI" te cilin shqiptari modern e ka te veshtire ta kuptoje menjehere......

    Gjithashtu rreth ilirishtes dime shume pak pasi kjo gjuhe nuk u shkruajt kurre ose te pakten deri me sot nuk jane gjetur mbishkrime ne kete gjuhe........

    Nese eshte dikush ketu qe me kundershton le te postoje ketu ndonje mbishkrim ne ilirisht....Thjesht ilirisht dime per emra qytetesh, njerezish apo toponimesh....


    Persa i perket gjuheve me lashta te vetmet qe mbijetuan deri ne ditet tona eshte greqishtja e lashte dhe latinishtja dhe kjo sepse keto gjuhe u shkruan ndersa ilirishtja jo, ose te pakten tani per tani nuk eshte zbuluar ndonje mbishkrim ne kete gjuhe.......
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  18. #38
    I Harruar Maska e AldoWeb
    Anėtarėsuar
    29-06-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    79
    Citim Postuar mė parė nga banished
    AldoWeb... Inrteresant ky lloj kerkimi, por, une vura re, se gjuhe "te zhdukura" si thrakishtja, doreshkrimet e vetme te se ciles perkthehen vetem me shqipen, jane perfshire ne nje grup me armenishten. Une nuk e di se si e bejne studimin disa historiane, por me duket se lihen jashte shume gjera me vlere kyce, dhe nuk merren fare ne konsiderate. Nuk mund te perfshihet armenishtja me thrakishten ne nje grup vetem e vetem se perndryshe armenishtja na mbetka vetem. Thrakishten, shume studiues te tjere(qe ndoshta nuk bien dakord me prejardhjen e shqipes nga ilirishtja) e kane cilesuar si paraardhesja e shqipes moderne. E pra, nese merren parasysh te dyja studimet paralelisht, dilet ne nje perfundim paksa me te pelqyeshem: Thrakishtja, ilirishtja dhe daakishtja ishin e njejta gjuhe...
    Nejse, te pakten edhe ata studiuesit aty kane shprehur nje mendim te bazuar diku, por, jo ne teresine e fakteve. Ka dhe teori te tjera qe thone qe shqipja dhe gjuha hitite te kene qene te njejta... po ashtu ka dhe teori qe filistinet e lashte te kene qene nje popull me iliret... Por keto duhet te kenaqin llogjiken, pastaj te shtrohen si teori.
    Sa per pyetjen qe shtruat me siper ne lidhje me greqishten... shihni pakez edhe persishten e lashte qe gjeneron persishten e re.... por, persishtja e lashte me te rene, nuk kane ndryshim aq te madh sa greqishtja e lashte me te rene.
    Pershendetje te gjitheve.
    Banished
    Une nuk thashe se jam dakord me te gjitha keto studime
    Jam dakord me ju kur thoni se keto studime jane bere me baza te kontestueshme apo jo te plota(te mos harrojme propagabnden 50-60 vjecare te lobeve greke) packa se disa nga perfundimet jane mund te jene te sakta.
    Tek ajo skema e fundit(text) me pelqeu se ishte trajtuar ilirishtja si dege e gjuheve indo-europiane dhe pastaj prej saj dalin Dacian : Illyric si gjuhe te rena apo te zhdukura dhe Albanian si pjese e kesaj dege.

    Per sa i perket persishtes ajo ndodhet ne nje dege me te zhvilluar te gjuheve I.E.
    pra Persishtja e re nuk eshte gje tjeter vecse E vjetra e ndikuar nga gjuhet motra.
    Kurse Greqishtja e vjeter nuk ka ndonje moter????
    Gjithashtu ka goxha probleme ne keto studime(psh asnje nga keta studiues nuk provon te niset nga shqipja apo "Albanian" se kush e di ku bitiset pastaj e na merziten greqerit)por per te mos dale nga tema une nuk i shtjellova ketu. Ajo pyetja per greqishten ishte retorike
    Gjithashtu per Hititet thuhet ne disa qarqe historianesh se jane shume te perafert me Iliret e se prej tyre ne Iliri erdhi kultura fenikase?!!!
    -------------------------------------
    Be to be! If you can't just be!

  19. #39
    I Harruar Maska e AldoWeb
    Anėtarėsuar
    29-06-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    79
    Citim Postuar mė parė nga Tani Athine
    Nuk e kuptova pse pikerisht keto harta qenkan posacerisht per mua apo temen qe hapa une.....

    Qe shqipja eshte renditur ne gjuhet indoevropiane kete e dinte gjithkush kshu qe keto harta nuk jane ndonje zbulim i ri....

    Gjithashtu shumica e glosologeve jane te mendimit qe shqipja rrjedh prej ilirishtes por ka akoma nje pjese qe e kundershtojne kete dhe pretendojne se shqipja rrjedh prej trakishtes.....

    Personalisht jam i bindur qe shqipja rrjedh prej ilirishtes por ne te njejten kohe jam i bindur qe nuk eshte e njejta gjuhe pasi nje pretendim i tille do te ishte absurd.....

    Argument me i mire per kete "MESHARI" te cilin shqiptari modern e ka te veshtire ta kuptoje menjehere......

    Gjithashtu rreth ilirishtes dime shume pak pasi kjo gjuhe nuk u shkruajt kurre ose te pakten deri me sot nuk jane gjetur mbishkrime ne kete gjuhe........

    Nese eshte dikush ketu qe me kundershton le te postoje ketu ndonje mbishkrim ne ilirisht....Thjesht ilirisht dime per emra qytetesh, njerezish apo toponimesh....


    Persa i perket gjuheve me lashta te vetmet qe mbijetuan deri ne ditet tona eshte greqishtja e lashte dhe latinishtja dhe kjo sepse keto gjuhe u shkruan ndersa ilirishtja jo, ose te pakten tani per tani nuk eshte zbuluar ndonje mbishkrim ne kete gjuhe.......
    Nuk besoj qe dikush ketu pretendon se Shqip = Ilirisht
    Por se Ilirisht -> Shqip dhe se asnje gjuhe tjeter nuk ka te njejten prejardhje.
    Gjithashtu askush nuk e diskuton faktin qe brenda shqipes te jete dhe ndonje cope e mire e Trakishtes apo Dakishtes por nuk perjashtohet edhe mundesia qe keto te jene variante te ilirishtes(gjithmone nga studiuesit) dhe prandaj dhe gjenden ne shqipen e sotme.

    Per sa i perket ilirishtes nuk eshte e vertete qe nuk njihet por per ndonje aresye asnje autor shqipetar ose me njohuri te thella ne shqip nuk e ka studiuar ate, shihe pak kete faqen ketu http://pokorny.freewebpage.org/lexicon.htm dhe shiko se me ke gjuhe te ngjan me shume.
    -------------------------------------
    Be to be! If you can't just be!

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Gjermani - Leipzig
    Postime
    148
    Paaa sa budallenj paskan qene keta kroatet qe e paskan dhe e mbajne vetenIlire pale pale qysh me Ludjevit Gajin e me shoke. Ne flasim ate gjuhe e nuk e mbajme veten te tille sipas Vehbirave e akademikeve te tjere qe bejne ligjin dhe maliqin ne shqiperi.

    Ja disa tituj rreth kesaj gjuhe "te humbur" qe paska vetem disa emra qytetesh:

    ---------
    Ardelio della Bella, Instruzioni della lingua illirica, in:
    Dizionario Italiano—Latino—Illirico, Venezia 1728

    Jerolim Sutina, Principi di grammatica illirica esposti da Girolamo Suttina, in: Vocaboli di prima necessita. 1850

    Andrija Stazić, Grammatica illirica pratica secondo il metodo di Ahne di Ollendorff, Split 1855

    Les Illyriens en Grčce et in Italie : étude linguistique et mythologique / par Willy Borgeaud. Geneve 1943

    Die Sprache der Illyrier / Hans Krahe

    Lexikon altillyrischer personennamen, bearbeitet von Hans Krahe

    Die Sprache der alten Illyrier, hrsg. von Anton Mayer, Zagreb


    etjere(nuk jam duke te permendur librat e revistat konferencat etj te Arberesheve qe jane me qindra qysh para Camarda-it)
    "Ju lutem mos ushqeni asnje iluzion. Mua mė vrane dhe keshtu kane vepruar edhe me dy kryetaret tjere te Shoqates sė Shqiptareve "Marko Boēari", te cilet vdiqen, edhe keta, nga "leuēemia". Keto fjale ua kam thene edhe miqve te tjere te mij"...
    Fjalet e fundit te Aristidh Kola-s

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •