Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,038
  Postimet n Bllog
  3

  Petersen: Ndarja e Kosovs nuk sht opsion

  Kryeadministratori i Kosovs sht takuar t hnn n Bruksel me ministrat e jashtm t 25 vendeve antare t Bashkimit Evropian.

  Pas ktij takimi, ai i tha BBC-s se pret nga Bashkimi Evropian q t zhvilloj nj politik koherente dhe proaktive dhe se ndarja e Kosovs nuk sht nj opsion me t cilin mund t ecim prpara.

  Ragip Luta bisedoi me zotin Jessen Petersen dhe fillimisht e pyeti se me far mendimi kishte dal nga takimi i sotm me ministrat e jashtm t Bashkimit Evropian?

  BBC. Zoti Petersen, sa i knaqur jeni me takimin e sotm me ministrat e jashtm t Bashkimit Evropian?

  Petersen. S pari sht shum e qart se jam i lumtur q pata dy or me 25 ministrat e jashtm t BE-s pr Kosovn; e dyta jam i lumtur, sepse kjo u b nj dit para takimit t BE-s me presidentin Bush ku Kosova do t jet n axhend dhe si e dgjuat ktu nga zoti Solana, do t jet pjes me rndsi n axhend.

  Sigurisht, jam i lumtur q pata shansin t'i them BE-s se un pres q BE-ja q t zhvilloj nj politik koherente, proaktive, unike, se nuk mund t pres shum, sepse do t ngec prapa, dhe s katrti prsri sht rast i mir q t'u them ministrave t jashtm t BE-s se para se t kalojm n bisedimet pr statusin, duhet t pajtohemi pr nj shtje: ajo sht se ndarja e Kosovs nuk sht opsion n rrugn prpara. M duhet t them se ky ishte rast shum i mir pr Kosovn.

  BBC. Jeni n rrug pr n Nju-Jork ku do t paraqisni raportin pr gjendjen aktuale n Kosov para Kshillit t Sigurimit t OKB-s dhe raporti do t jet pozitiv?

  Petersen. Raporti sht br publik tashm. dokush mund ta lexoj dhe nse e lexoni, ai sht raport shum i balancuar. Ne flasim pr shum zhvillime pozitive e inkurajuese q nga raporti i fundit n nntor n fushn e implementimit t standardeve, decentralizimit, transferimin e kompetencave dhe fusha t tjera. Por raporti po ashtu v n dukje disa t meta q jan kryesisht t lidhura me implementimin e disa prej standardeve pr minoritetet, kryesisht lirin e qarkullimit dhe kthimin e t zhvendosurve ku kemi par shum pak progres. sht raport i balancuar dhe pozitiv q tregon rrugn prpara, por q po ashtu thot se ka shum pun t rndsishme pr t'u kryer pr raportin e ardhshm pr t theksuar qart se kemi vepruar lidhur me disa shtje t minoriteteve.

  BBC. Por ju jeni optimist se kto t meta nuk do t ndikojn n marrjen e nj vendimi pozitiv pr fillimin e bisedimeve pr statusin?

  Petersen. Nse qeveria vazhdon t punoj, ashtu si ka punuar q nga tre dhjetori, nse komunat vazhdojn t punojn po ashtu, dhe pas edhe udhzimeve t kryeministrit, besoj se do fillojn t shihen rezultatet.

  Nse puna e zellshme vazhdon dhe nse, nuk ndodh ndonj rregullim i madh n Kosov, ather un kam shum besim se do t jemi t gatshm pr nj vlersim pozitiv kt ver.

  BBC. far rregullimi t madh keni parasysh kur thoni kt?

  Petersen. N kt etap nuk sht sekret, sepse thuhet publikisht, sht folur shum pr ngritje padish. Shpresoj se kjo nuk do t ndodh. Nse ndodh, natyrisht ekziston rreziku se n ndonj mnyr mund t vonoj apo rregulloj procesin. Un kam besim se t gjith tani e din se cili sht rreziku, prandaj nuk do t rregullohet apo vonohet procesi.

  Ka edhe zhvillime t tjera q mund t ven kt proces n rrezik. Un gjithmon e kam thn se jam i shqetsuar pr dhunn nga ata q shohin dhunn si rrug t vetme pr t bllokuar progresin.

  Por sht po aq e qart se nse do t ket dhun nga ata q thjesht kan pr qllim t bllokojn procesin, ather kjo nuk do t prdoret kundr atyre q duan ta ojn prpara Kosovn.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Duke pasur parasysh gjithmone realitetin ballkanik jam i mendimit qe Kosova duhet te ndahet dhe te fitoje pavarsine...
  Si e kuptoj une kete ndarje?
  Mendoj qe duhet te jete nje ndarje territoriale...Ti jepet Serbise nje pjese e vogel e Veriut te Kosoves pra nje enklave serbe qe ndodhet atje dhe ti bashkohen Kosoves rajonet e Medvegjes, Bujanocit dhe Presheves...

  Nese nuk realizohet kjo nuk do te kete paqe ne rajon....
  Personalisht do me pelqente qe te mos kishte nacionalizma ne rajon dhe popujt te jetonin ne paqe por tani per tani shqiptaret me serbet nuk jane te gatshem per bashkejetese paqesore....
  Nuk e di cfare mendimi do te kishte hapesi i temes per kete ceshtje, mgjse. ai tani nuk ndodhet ne Ballkan por nga njera ane kjo e ndihmon ti shohe gjerat nga nje kendveshtrim tjeter dhe kjo mund ta ndihmoje te kete nje mendim me realist....
  Miqesisht..
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 3. #3
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Le te vazhdoj qendrimi dhe influenca e rolit nderkombetar, por statusi duhet zgjidhur.
  __________________________________________________ _____
  James Dobbins: Zgjidhja e statusit t Kosovs, urgjente


  Mirela Bruk
  20-02-2005
  VOA


  Nj ekspert dhe ish zyrtar i administrats amerikane thot se ka ardhur koha q Kosova t vihet n krye t lists s shqetsimeve dhe q vemendja t drejtohet tek zgjidhja e statusit t saj prfundimtar. Komentet i bri pr Zrin e Ameriks James Dobbins, Drejtor i Qendrs s Studimeve Ndrkombtare pr Politikat e Sigurimit dhe t Mbrojtjes n Korporatn Rand. Ai ka qen i drguar i posam i administrats amerikane pr Kosovn, Bosnjn, Haitin, Somalin dhe Afganistanin.

  42 Mendoj se aktualisht, gjendja n Kosov sht m e paqendrueshmja n Ballkan. Kjo, n nj far kuptimi sht nj lajm i mir sepse nnkupton q disa nga vendet e tjer q ishin m t paqendrueshm 5 vjet m par jan br m pak t tilla. Pr shembull, Maqedonia, Mali i Zi dhe Bosnja, jan m t qendrueshme sot se sa ishin para 5 vjetsh. Ne e shtym vendimin pr statusin prfundimtar t Kosovs 5 vjet m par sepse ishim t shqetsuar pr efektet q mund t kishte pavarsia e Kosovs mbi kto vende t tjera. Por sot, ka ardhur koha q Kosova t vihet n krye t lists s shqetsimeve tona dhe q vemendja t drejtohet tek zgjidhja e statusit t saj prfundimtar. Mendoj se ky status prfundimtar do t jet dhe duhet t jet pavarsi brenda kufijve t saj t tanishm, por nj pavarsi n t ciln pakicat, duke prfshir pakicn serbe, t ken garanci dhe siguri. Pr kt ndoshta do t duhet vazhdimi i rolit ndrkombtar.

  I pyetur nse Shtetet e Bashkuara duhet t vazhdojn t tregohen aktive n Ballkan megjithse Lindja e Mesme sht n krye t prparsive t tyre, ish zyrtari i Departamentit amerikan t Shtetit, James Dobbis, tha: "Natyrisht, sht dika e mir q Ballkani nuk sht burim konflikti tani pr tani. sht dika e mir q Ballkani nuk dominon m titujt e lajmeve. Por mendoj megjithat se sidomos Kosova krkon vazhdimin e vemendjes amerikane. Ky nuk sht nj problem q mund ti lihet vetm Evrops, por krkon bashkpunimin amerikano-evropian. Megjithat, n pjesn m t madhe, Ballkani sht br nj rajon m i qet dhe m normal q krkon m pak vemendje nga Shtetet e Bashkuara dhe kjo sht dika e mir".
  Ndryshuar pr her t fundit nga Veshtrusja : 22-02-2005 m 19:18

 4. #4
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,883
  Ndarja e kosoves eshte nje gjykim absurd ne mendjet nacionaliste ekstreme dhe besoj se do rrise me teper urrejtjen kundrejt dy nacioneve gje e cila eshte e pa tolerueshme si zgjidhje, te mendojme faktin e thjeshte qe shume familje jane te detyruara me pas te braktisin vendlindjet e tyre nga te dy kahet e krahines qe do ndahet, e kujt i sherben kjo?! Mendoj se duhet te udhehiqemi nga nje politike e kujdesshme paqedashese dhe mirekuptimi per gjithcka ndodhi dhe te hedhim pas kraheve te shkuaren, perse mos jetojme si dy fqinje te mire kushdo qofshin ata serbe, greke, maqedonas, apo italiane.

  Dito.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Antarsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Mua me duket se burimi i te gjith gjakut qe eshte derdhur ne Kosove eshte se edhe serbet e duan gjith kosoven per vete edhe ne te gjith per vete. Historia ne njeqind vjetet e fundit na meson se bashkejetesa nuk funksionon per arsye te ndryshme dhe ka pas beteje pas beteje. Prandaj ndaheni token dhe shpetoni jete se mos plase lufte tjeter.

  Besoj se pakica serbe ne Kosove do jet gjithmone problem per qeverine e Kosoves. Sic ankoheshin shqiptaret kur kosova ishte nen administraten serbe, ashtu do ankohen dhe serbet nga qeveria kosovare (nuk do ishte surprize te ankoheshin kot). Edhe Serbia do jet gjithmone gjemb ne prapanice per mbrojtjen e serbeve atje.

  Provojeni nje here te ndani popullsine. Ne nje ane te kufirit te kete vetem shqiptare, e ne anen tjeter vetem serbe. Besoj se keshtu plaget do te mbyllen me shpejt dhe bashkepunimi midis vendeve ballkanike do te lulezoje.

  Do na duhej nje ballkan tjeter te kenaqnim aspiratat e gjith vendeve ballkanike. Arrini nje kompromis.

  Dhe mos u kini shum besim europianeve se ata duan ta zgjidhin ceshtjen sic u intereson me shum atyre dhe jo kosovareve. Menyra qe ata duan ta zgjidhin eshte e tille qe ata te mund te nderhyjne vazhdimisht ne punet tona. Kete mund ta bejne ne qofte se ekziston nje pakice serbe qe ata do pretendojne se duan te mbrojne.
  Ndryshuar pr her t fundit nga King_Gentius : 22-02-2005 m 20:51

 6. #6
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Ne t gjith do pajtoheshim me ndarjen mbi baza etnike por kjo nnkupton shkmbimin e Lugins s Preshevs (qytetet e Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs q ende qeverisen nga Serbia) me qytetet e Leposaviqit, Zubin Potokut, dhe Zveanit q qeverisen nga shqiptart. Serbt nuk besoj q do t pajtoheshin me nj ndarje t till sepse Lugina e Preshevs sht pik shum strategjike dhe npr t kalon edhe korridori i 10-t paneuropian. Nse do t pajtoheshin me nj ndarje t till, nuk besoj q dikush nga ne do ta refuzonte kt.

  Por nse ata duan t qeverisin me Luginn e Preshevs ather duhet t pajtohen me faktin q kto komuna serbe (Leposaviqi, Zubin Potoku dhe Zveani)t qeverisen nga shqiptart.

  Megjithse, nuk besoj q do kemi ndarje t tilla, por pakica serbe do t detyrohet t respektoj autoritetet shqiptare dhe Dardania do fitoj pavarsin kt vit. Pastaj, na ngelet q pas disa kohsh ta ribashkojm me Shqiprin.

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,038
  Postimet n Bllog
  3
  Duke pasur parasysh gjithmone realitetin ballkanik jam i mendimit qe Kosova duhet te ndahet dhe te fitoje pavarsine...
  Vetem me kete rreshte qe ke shkruajtur, tregon se sa perciptas e njeh situaten ne Kosove. Po te bej tre gjera te qarta:

  1. Qeveria e Beogradit, eshte e vetmia inisiatore e ndarjes territoriale apo ne enklava brenda territorit te Kosoves. As qeveria e Kosoves, as faktori nderkombetar nuk e kane hedhur apo marre ne shqyrtim nje ide te tille. As vete qeveria e Greqise nuk eshte per "ndarjen e Kosoves", vend qe ti jeton dhe me poshte do te shpjegoj pse.

  2. Faktori nderkombetar dhe shtetet ballkanike i tremben "ndarjeve territoriale" per dy arsye: a) Precedenteve te keqija te ndarjeve territoriale Ballkanike, qe jane gjeneza e konflikteve qe ne po hasim dhe po mundohemi te zgjidhim sot. b) Nese ndarja e Kosoves merret ne shqyrtim, kjo hap kutine e Pandores ne Ballkan, pasi te gjithe popujt dhe shtetet Ballkanike jane te ndare: Mali i Zi (Serbi + Shqiperi), Maqedoni (Bullgari + Greqi + Shqiperi), Cameri (Shqiperi + Greqi), Bosnja + Hercegovina (Serbi + Kroaci + Bosnje). Nese ndarja ofrohet si zgjidhje, atehere te gjithe popujt Ballkanike do te kerkojne ndarje dhe kjo nuk e stabilizon por e destabilizon Ballkanin dhe me gjere.

  3. Komuniteti nderkombetar e ve theksin tek krijimi i shteteve demokratike ne Ballkan krahas prezences 10-vjecare te tyre ushtarake ne Bosnje + Maqedoni + Kosove. Ideja eshte qe tu ofroje vendeve sigurine dhe stabilitetin e nevojshem politik, ne menyre qe keta popuj te mund te hedhin themelet e shoqerive demokratike, pra krijimin e shteteve demokratike. Vete prezenca ushtarake e NATO ben qe ballkanasit te heqin dore tashme nga lufta dhe ti kthehen punes. Nese vitet 90 ishin vitet e shkaterrimit te Balkanit, mijevjecari i ri duhet te jete mijevjecari i ndertimit te Ballkanit te Ri.

  Ajo qe e mban pezull tashme realitetin e ri Ballkanik eshte fati i unionit Serbi-Mali i Zi. Shpallja e pritshme e pavaresise nga Mali i Zi vitin qe vjen, do te shenonte mbylljen e procesit te shperberjes se ish-Jugosllavise.

  Prandaj tregohuni me te kujdesshem kur ofroni ndarjen si zgjidhje pasi ndarja nuk ka per te ndalur pretendimet serbe ndaj Kosoves.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 23-02-2005 m 06:18

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Citim Postuar m par nga Albo
  Vetem me kete rreshte qe ke shkruajtur, tregon se sa perciptas e njeh situaten ne Kosove. Po te bej tre gjera te qarta:

  1. Qeveria e Beogradit, eshte e vetmia inisiatore e ndarjes territoriale apo ne enklava brenda territorit te Kosoves. As qeveria e Kosoves, as faktori nderkombetar nuk e kane hedhur apo marre ne shqyrtim nje ide te tille. As vete qeveria e Greqise nuk eshte per "ndarjen e Kosoves", vend qe ti jeton dhe me poshte do te shpjegoj pse.

  2. Faktori nderkombetar dhe shtetet ballkanike i tremben "ndarjeve territoriale" per dy arsye: a) Precedenteve te keqija te ndarjeve territoriale Ballkanike, qe jane gjeneza e konflikteve qe ne po hasim dhe po mundohemi te zgjidhim sot. b) Nese ndarja e Kosoves merret ne shqyrtim, kjo hap kutine e Pandores ne Ballkan, pasi te gjithe popujt dhe shtetet Ballkanike jane te ndare: Mali i Zi (Serbi + Shqiperi), Maqedoni (Bullgari + Greqi + Shqiperi), Cameri (Shqiperi + Greqi), Bosnja + Hercegovina (Serbi + Kroaci + Bosnje). Nese ndarja ofrohet si zgjidhje, atehere te gjithe popujt Ballkanike do te kerkojne ndarje dhe kjo nuk e stabilizon por e destabilizon Ballkanin dhe me gjere.

  3. Komuniteti nderkombetar e ve theksin tek krijimi i shteteve demokratike ne Ballkan krahas prezences 10-vjecare te tyre ushtarake ne Bosnje + Maqedoni + Kosove. Ideja eshte qe tu ofroje vendeve sigurine dhe stabilitetin e nevojshem politik, ne menyre qe keta popuj te mund te hedhin themelet e shoqerive demokratike, pra krijimin e shteteve demokratike. Vete prezenca ushtarake e NATO ben qe ballkanasit te heqin dore tashme nga lufta dhe ti kthehen punes. Nese vitet 90 ishin vitet e shkaterrimit te Balkanit, mijevjecari i ri duhet te jete mijevjecari i ndertimit te Ballkanit te Ri.

  Ajo qe e mban pezull tashme realitetin e ri Ballkanik eshte fati i unionit Serbi-Mali i Zi. Shpallja e pritshme e pavaresise nga Mali i Zi vitin qe vjen, do te shenonte mbylljen e procesit te shperberjes se ish-Jugosllavise.

  Prandaj tregohuni me te kujdesshem kur ofroni ndarjen si zgjidhje pasi ndarja nuk ka per te ndalur pretendimet serbe ndaj Kosoves.

  Albo
  Qeveria e Beogradit nuk kerkon ndarje territoriale por ndarje ne enklava.....

  Une e shpjegova ndarjen, nese nuk e kuptove lexoje prape....

  Persa i perket Ballkanit, ky do te gjente qetesi nese zgjidhej drejt ceshtja shqiptare....
  Une nuk besoj se do kete qetesi Kosova ne kete pozite qe eshte sot, por nese ajo do ndahej dhe fitonte pavaresine sic e shpjegova me siper atehere kjo pjese e Ballkanit do qetesohej....
  Megjithate mbetet problem FYROM pasi atje shqiptaret jane rreth 35-40%...

  Persa i perket Greqise kjo e fundit duket se nuk ka nje politike te qarte per Kosoven...I trembet nje Kosove te pavarur por nga ana tjeter kohet e fundit nuk e permend si pjese te Serbise...As mish as peshk me pak fjale..

  Komunitetit nderkombetar me qendrimin qe mban duket se me teper i "intereson" destabiliteti se sa stabiliteti ne Ballkan..,,,Perderisa ky Komunitet nuk i njeh pavarsine Kosoves nuk ka per te patur stabilitet ne Ballkan..Vete qendrimi i trupave te NATOS ne keto momente do te thote se ky rajon eshte i destabilizuar dhe nese nuk do kete ndryshim kufijsh menjehere pas largimit te ketyre trupave do nisnin prape konfliktet.....

  Eshte e drejte qe sllavet e Maqedonise (bashke me shqiptaret e atjeshem )me nje popullsi 2milion banoresh te kene shtet te pavarur kurse shqiptaret e Kosoves afro 2 milion te mos kene shtet?

  Sllovenet, kroatet, boshnjaket, "maqedonasit" qe jane popuj sllave u ndane prej Serbise, shqiptaret qe jane nje komb tjeter pse duhet te qendrojne nen Serbi?
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,038
  Postimet n Bllog
  3
  Qeveria e Beogradit nuk kerkon ndarje territoriale por ndarje ne enklava....
  Qeveria e Beogradit i ka planet gati ne sirtare per ndarjen e Kosoves dhe pervetesimin e Kosoves veriore, sidomos qytetit te Mitrovices, qe eshte nje prej zonave me pasuri dhe me te indrustrializuara ne Kosove. Teoria e Koshtunices per "enklavat serbe brenda Kosoves", eshte plani B i serbeve, kur u perballen me nje JO te prere te faktorit nderkombetar per ndarje territoriale te Kosoves.


  Une nuk besoj se do kete qetesi Kosova ne kete pozite qe eshte sot, por nese ajo do ndahej dhe fitonte pavaresine sic e shpjegova me siper atehere kjo pjese e Ballkanit do qetesohej....
  Ti mund te besosh shume gjera, por kjo nuk do te thote se ajo qe beson ti eshte ajo qe besojne palet ne rajon dhe faktori nderkombetar qe thote fjalen e fundit per gjithcka. Nga te ka lindur kjo ide se nese u jepet nje thele serbve, Kosova do te fitoje pavaresine? Kush ka qene ai burre shteti qe ka dale me nje plan te tille? Cili eshte ai shqiptar qe ka dale me parullen e ndarjes se Kosoves pervec Tanit nga Athina? As vete qeveria e Beogradit nuk ka dale me nje plan te tille, pasi nese nuk e di, Beogradi nuk ka hequr dore nga pretendimet e tij mbi Kosoven.


  Komunitetit nderkombetar me qendrimin qe mban duket se me teper i "intereson" destabiliteti se sa stabiliteti ne Ballkan..,,,Perderisa ky Komunitet nuk i njeh pavarsine Kosoves nuk ka per te patur stabilitet ne Ballkan..Vete qendrimi i trupave te NATOS ne keto momente do te thote se ky rajon eshte i destabilizuar dhe nese nuk do kete ndryshim kufijsh menjehere pas largimit te ketyre trupave do nisnin prape konfliktet.....

  Kosova eshte problemi me i vogel i Ballkanit krahasuar me Bosnje Hercegovinen dhe Maqedonine. Kosova eshte e banuar 90% nga shqiptare dhe eshte nje popullsi homogjene jo heterogjene sic eshte Bosnja apo Maqedonia. Pavaresia e Kosoves nuk vjen nga faktori nderkombetar, vjen nga puna dhe perkushtimi i qeverise se Kosoves ne reformat demokratike ne vend qe ngrejne dhe konsolidojne institucionet e vendit. Dhe faktori nderkombetar e ka bere pikerisht ate, e ka asistuar dhe vazhdon te asistoje qeverine e Kosoves ne rrugen e nisur. Pavaresia nuk eshte nje akt, as nje referendum, as nje firme dhe as nje vule, eshte nje proces i shtrire ne kohe qe fillon me ngritjen e shtetit, dhe kurorezohet me njohjen nga komuniteti nderkombetar i realitetit ne Kosove, sovranitetit te vendit qe mbrohet nga institucionet demokratike te Kosoves.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Citim Postuar m par nga Albo
  Qeveria e Beogradit i ka planet gati ne sirtare per ndarjen e Kosoves dhe pervetesimin e Kosoves veriore, sidomos qytetit te Mitrovices, qe eshte nje prej zonave me pasuri dhe me te indrustrializuara ne Kosove. Teoria e Koshtunices per "enklavat serbe brenda Kosoves", eshte plani B i serbeve, kur u perballen me nje JO te prere te faktorit nderkombetar per ndarje territoriale te Kosoves.
  Ti mund te besosh shume gjera, por kjo nuk do te thote se ajo qe beson ti eshte ajo qe besojne palet ne rajon dhe faktori nderkombetar qe thote fjalen e fundit per gjithcka. Nga te ka lindur kjo ide se nese u jepet nje thele serbve, Kosova do te fitoje pavaresine? Kush ka qene ai burre shteti qe ka dale me nje plan te tille? Cili eshte ai shqiptar qe ka dale me parullen e ndarjes se Kosoves pervec Tanit nga Athina? As vete qeveria e Beogradit nuk ka dale me nje plan te tille, pasi nese nuk e di, Beogradi nuk ka hequr dore nga pretendimet e tij mbi Kosoven.

  Kosova eshte problemi me i vogel i Ballkanit krahasuar me Bosnje Hercegovinen dhe Maqedonine. Kosova eshte e banuar 90% nga shqiptare dhe eshte nje popullsi homogjene jo heterogjene sic eshte Bosnja apo Maqedonia. Pavaresia e Kosoves nuk vjen nga faktori nderkombetar, vjen nga puna dhe perkushtimi i qeverise se Kosoves ne reformat demokratike ne vend qe ngrejne dhe konsolidojne institucionet e vendit. Dhe faktori nderkombetar e ka bere pikerisht ate, e ka asistuar dhe vazhdon te asistoje qeverine e Kosoves ne rrugen e nisur. Pavaresia nuk eshte nje akt, as nje referendum, as nje firme dhe as nje vule, eshte nje proces i shtrire ne kohe qe fillon me ngritjen e shtetit, dhe kurorezohet me njohjen nga komuniteti nderkombetar i realitetit ne Kosove, sovranitetit te vendit qe mbrohet nga institucionet demokratike te Kosoves.

  Skrimi i mesiperm ka kunderthenie dhe nga deshira per te treguar influnce gjykimi kalohet ne cektesi.....
  Nuk e di nese z. Pappa per shkak se dikur rreth disa temave te shkuara se kishte replikuar me mua vazhdon te kete akoma "meri" dhe cdo mendim te timin e gjykon si negativ

  Anyway keshilla ime do ishte qe prepara se te replikohesha te lexohesha me me teper kujdes....

  Thuhej me siper....
  Qeveria e Beogradit i ka gati planet ne sirtare per ndarjen e Kosoves......

  me poshte thuhet ,,,
  as vete qeveria e Beogradit nuk ka dale me nje plan te tille.....

  Nese nuk ke dijeni me mire hesht se sa te thuash gjera te pasakta...

  Milloshevici e afroi kete ndarje por kerkonte gati gjysmen e Kosoves, ndersa sipas mendimit tim personal une mendoja qe te behej ndarja e mesiperme(postimi)...

  Gjithashtu ISH KRYEMINISTRI GREK MICOTAQIS E PUBLIKOI KETE FAKT PARA PAK KOHESH, duke thene se Milloshevici ne vitet '90 i propozoi ndarjen e Kosoves dhe Maqedonise..
  Kosova jugore sipas tij do ti dhurohej Shqiperise ndersa Maqedonia Jugore Greqise.... Vetem se Greqia duhet te ishte e gateshme te pranonte nje vale te shperngulurish nga kjo ndarje territoresh.....Sigurisht pala greke nuk e pranoi kete propozim, gjithmone sipas Micotaqis....


  Mendoj se gjithekush ka te drejte te kete mendimin personal dhe ta shprehe ate se ketu shprehim mendimet personale e jo ate cka thone pale te ndryshme...Jemi ketu ne kete forum si persona e jo si "burra shtetesh" apo zedhenes te paleve te ndryshme....
  Ti nese e mendon veten si te tille mund te thosha se jeton me iluzion dhe keshilla ime do te ishte ti futeshe politikes se vertete e jo forumit...

  E dyta, une nuk di te jete krijuar ndonje shtet para se te fitoje pavaresine?!!!!

  Me sa di une ne fillim fitohet pavaresia e me vone ndertohet shteti........

  Krijohet shteti duke patur ne territorin e tij nje ushtri te huaj? Nje udheheqje te huaj?
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,038
  Postimet n Bllog
  3
  Kur une shkruaj ne kete forum qe injoranca e shqiptareve per ceshtjen tone kombetare eshte rreziku me i madh per ceshtjen tone kombetare dhe per pavaresine e Kosoves, disa e marrin si ofendim, disa e marrin si sharrje, kur nuk eshte as njera dhe as tjetra.

  Kjo eshte nje nga temat e shumta qe kjo ilustrohet dukshem: Kryeadministratori nderkombetar Petersen i UNMIK ne Kosove shprehet ne publik se ndarja e Kosoves nuk eshte fare opsion, mirepo na del nje shqiptar si Tani nga Athina apo Dodoni nga Amerika qe na e kthejne ndarjen e Kosoves ne opsion.

  Mesoni te lexoni prononcimet e burrave te shtetit dhe te ndiqni zhvillimet hap pas hapi, ne menyre qe te keni idene se per cfare behet fjale dhe te mos filloni e trilloni skenare fantastiko-shkencore ne mendjet tuaja.

  Albo

 12. #12
  Perjashtuar Maska e Hit`Em-Up
  Antarsuar
  29-12-2004
  Mosha
  38
  Postime
  33
  Fjale me vend Albo zduhet marre me gojedhena kot e duke pa media jo serioze.

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,038
  Postimet n Bllog
  3
  Petersen: Ndarja e Kosovs nuk sht alternativ

  Shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen Petersen, ka paraqitur raportin e tij tremujor pr gjendjen n Kosov para Kshillit t Sigurimit.

  N takimin e mbajtur n Nju-Jork, zoti Petersen vlersoi se bisedimet pr statusin prfundimtar t Kosovs mund t hapen n gjysmn e dyt t ktij viti.

  Ai kt pohim e mbshteti n si vlersoi "prparimet q jan br n prmbushjen e standardeve", megjithse si tha ai, mbetet mjaft pr t punuar n kthimin e t zhvendosurve dhe lirin e lvizjes s pakicave.

  "Vlersimi im sht q kemi gjasa t mira t'i prmbahemi kalendarit dhe q procesi q on te bisedimet pr statusin do t mund t fillonte n gjysmn e dyt t ktij viti," tha zoti Petersen.
  Ndarja e Kosovs nuk sht alternativ reale derisa ecim prpara.


  Kreu i UNMIK-ut Petersen

  "N t njejtn koh duhet t kuptojm se duke ecur drejt procesit t statusit mund t krijohen edhe tensione," tha ai.

  Kryeadministratori i Kosovs tha se nuk dshironte t paragjykonte statusin prfundimtar t Kosovs, por pohoi se ndarja e Kosovs nuk sht alternativ reale.

  Sipas tij, kjo zgjidhje vetm sa do t tensiononte raportet ndrmjet shqiptarve dhe serbve dhe do t hapte plagt.

  "Ndarja e Kosovs nuk sht alternativ reale derisa ecim prpara, shoqria t ciln mundohemi ta ndrtojm n Kosov duhet t ket hapsir pr t gjitha komunitetet si nj demokraci shumetnike dhe tolerante," tha zoti Petersen para Kshillit t Sigurimit.

  "Ndarja do t tradhtonte vlerat evropiane t integrimit dhe bashkjetess, ndarja po ashtu do t sakrifikonte 60 prqind t serbve t Kosovs q nuk jetojn n veri dhe t njejtn koh do t rihapte plagt q kan filluar t shrohen aneknd rajonit," tha ai.

  Duke folur pr gjendjen n Kosov gjat muajit nntor, dhjetor dhe janar, zoti Petersen nnvizoi se shtja e siguris mbetet nj shtje e ndjeshme.

  N kt kuadr ai theksoi se pakicat shpeshher ndjehen t pasigurta dhe si u shpreh jan edhe viktim e informacioneve joreale.

  Jessen Petersen mirpriti vendimin e NATO-s q n Kosov t vazhdoj t mbaj nj numr t njejt t paqruajtsve.

  Nga ana tjetr numri nj i adminisrtars s OKB-s n Kosov, pohoi se kryeministri Ramush Haradinaj sht br shembull pr t tjert duke iu qasur pakicave me deklarata publike dhe me takimet q ka mbajtur me personat e kthyer n pronat e tyre.

  Zoti Petersen ka prshndetur edhe vendimin e presidentit Ibrahim Rugova q t trhiqet nga posti i kryetarit t Lidhjes Demokratike t Kosovs, por ka shprehur keqardhje q prfaqsuesit serb po bojkotojn punn e institucioneve t Kosovs.

  "Pr fat t keq serbt jan duke qndruar jasht shum proceseve politike dhe demokratike pas mbajtjes s zgjedhjeve," tha zoti Petersen.

  "Megjithat sht br nj prparim," shtoi ai. "Nj serb i Kosovs i sht bashkuar qeveris s Kosovs si Ministr pr Kthim."

  "Un kam prshtypjen se shum serb t Kosovs jan t zhgnjyer dhe kan duke pritur sinjale m pozitive nga Beogradi, ata e din se e ardhmja e tyr sht n Kosov," tha zoti Petersen.

  Ai i ka kumtuar ambasadorve t Kshillit t Sigurimit rifillimin e dialogut ndrmjet Prishtins dhe Beogradit m 10 mars pas 12 muajsh t mosgadishmris s Beogradit zyrtar.

  Ai poashtu ka folur pr punn e br n procesin e decetralizimit.

  Kreu I UNMIK-ut ka theksur nevojn e prfshirjes s t gjitha palve n kt proces, duke aluduar n opozitn.

  Zoti Petersen tha se pas krijimit t tri ministrive t reja dhe bartjes s disa kompetencave n fushn e ekonomis, UNMIK-u sht duke shqyrtuar mundsin e kalimit t kompetencave edhe n fushn e policis dhe drejtsis.

  Nga ana tjetr ai ka shprehur shqetsim pr ngecjen e zhvillimit ekonomik.

  "Papunsia sht e madhe, nuk ekziston ndonj struktur e duhur sociale dhe gjith kjo paraqet nj krcnim pr stabilitet," nnvizoi kreu i UNMIK-ut.

  Pas fjalimit t zotit Petersen, fjaln n Kshillin e Sigurimit e ka marr shefi I Qendrs Bashkrenduese Serbe pr Kosovs, Nebojsha oviq.

  Ai sht prpjekur t minimizoj prparimet e bra n Kosov, ndrkoh q edhe ambasador t shteteve tjera kan folur pr gjendjen n Kosov.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Harudi
  Antarsuar
  08-09-2004
  Postime
  622
  Prshndetje!

  Meq sht tema pr dhe rreth Kosovs,po i jap t drejt vetes q edhe un t shtoj disa fakte,fakte t cilat nuk prkasin me dshirn e serbeve pr ndarje territoriale t Kosovs dhe,poashtu prse nuk ka gadishmri t institucioneve t Kosovs s bashku me Bashksin Ndrkombtare pr nj qasje t till.
  T kthehemi m hert,kur n ish-Jugosllavin filluan luftrat.
  Menjher pas Sllovenis,ku "lufta" zgjati jo m shum se dy jav,arena luftarake u prqndrua n Kroaci.Mes kroatve dhe serbve.
  Nj pjes e mir e Kroacis u "pushtua" nga serbet dhe ushtria jugosllave.Bashksia (Diplomacia) ndrkombtare ndrhyni pr ndrprerjen e lufts dhe propozoi marrveshjen n mes palve pr zbatimin e planit Z4 (katr pika).Kroatt pranuan,kurse serbet jo.Pra dshtoi ky plan dhe luftimet vazhduan deri te largimi i gjith serbve t uniformuar (ushtri,paramilitar,polici,rezervist etj) dhe civilve serb,e gjith kjo ndodhi gjat aksionit-operacionit ushtarak "oluja"e drejtuar nga ushtria kroate.
  N ndrkoh filloi lufta n Bosnj e Hercegovin mes serbeve t bosnjes dhe boshnjakve (muslimanve),kurse m von n luft prfshihen edhe kroatt.Pra bhet nj luft n mes t serbeve,kroatve dhe boshnjakve (muslimanve) dhe kjo luft vazhdon deri kur arrihet marrveshja e Deytonit.
  Fillon lufta n Kosov dhe prfundon me marrveshjen e Rambujes(Parisit).
  Fillon lufta n Maqedoni mes shqiptarve dhe maqedonasve.Prfundon me arritjen e marrveshjes s Ohrit.
  -Marrveshja e Deytonit u nnshkrua nga kroatt(Kroacia)-serbet(Serbia) dhe boshnjakt musliman(B e H).Prej t gjitha pikave t ksaj marrveshje po e prmendi at q na intereson neve.
  Nuk ka ndarje t B e H (ruhen-garantohen kufijt administarativ q i kishte n ish-Jugosllavi).Pjesa e kontrolluar nga forcat serbe nuk guxon t'i bashkohet Serbis,sikurse vlen edhe pr teritoret e kontrolluara nga kroatt q nuk guxojn t'i bashkohen Kroacis.Konfederata mes Boshnjakve (Bosns) dhe Kroacis,me kt marrveshje bjen posht.
  -Marrveshja e Rambujes (si dhe marrveshja ushtarake e Kumanovs n mes t KFOR-it dhe UJ) pr Kosovn,poashtu garanton kufijt administartiv t Kosovs q i kishte n ish-federatn jugosllave.Pra nuk ka ndarje.
  -Marrveshja e Ohrit,poashtu nuk lejon ndarje-coptimin e teritorit t Maqedonis n mes t maqedonasve dhe shqiptarve.Pra nuk ka ndarje.
  Pra,si po shihet t gjitha luftrat n teritorin e ish-Jugosllavis,kan prfunduar me nj marrveshje mes palve n luft me ndrmjetsimin dhe garantimin nga Bashksia Ndrkombtare,t cilin garantim e kontrollon dhe e mbron nprmjet organizmave administartiv-civil si dhe me forca ushtarake-policore ndrkombtare.
  Kur jemi tek Kosova,BN prveq garantimit t trsis territoriale i'a ka br me dije Serbis se Kosova m nuk do t kthehet tek atje ku ishte n vitin 1999.(Dje n NY pran KS t OKB-s i'a bn t ditur edhe prfaqsuesit serb Qoviq,t gjitha shtetet e BE (edhe Greqia).Raportin e lexoi prfaqsuei i Luksemburgut q kryeson BE-n).
  Meq Serbia e ka t kjart se Kosova sht e humbur pr t,ather vjen n shprehje se,thiut t paktn hiqja nj qime,ose ta themi m kjart: Kosova u humb,por t paktn t heqim nj pjes territori nga Kosova.
  Nqoftse Institucionet e Kosovs do t pranonin nj krkes apo m mir t themi nj provokim t till nga ana e Serbis,pr shkmbim territoresh,Kosova do t bjen ndesh me Bashksin Ndrkombtare e cila ka br aq investime n njerz dhe financa q t arrij ktu ku jan,si me Kosovn B e H,Kroacin e Maqedonin.
  Andaj pr fund,t'i bashkangjitemi dshirs s Serbis pr ndarje apo shkmbim territoresh don t thot t bjm Kosovn q t ngjaj si lkura e Leopardit,gj q Serbia do ta bnte me gjith dshir!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Harudi : 25-02-2005 m 19:40
  Pijetoret jan vendet ku menduria shitet me shishe! (Uendell Filips)

  Lista e injorimit: Llapi

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Citim Postuar m par nga Albo
  Kur une shkruaj ne kete forum qe injoranca e shqiptareve per ceshtjen tone kombetare eshte rreziku me i madh per ceshtjen tone kombetare dhe per pavaresine e Kosoves, disa e marrin si ofendim, disa e marrin si sharrje, kur nuk eshte as njera dhe as tjetra.

  Kjo eshte nje nga temat e shumta qe kjo ilustrohet dukshem: Kryeadministratori nderkombetar Petersen i UNMIK ne Kosove shprehet ne publik se ndarja e Kosoves nuk eshte fare opsion, mirepo na del nje shqiptar si Tani nga Athina apo Dodoni nga Amerika qe na e kthejne ndarjen e Kosoves ne opsion.

  Mesoni te lexoni prononcimet e burrave te shtetit dhe te ndiqni zhvillimet hap pas hapi, ne menyre qe te keni idene se per cfare behet fjale dhe te mos filloni e trilloni skenare fantastiko-shkencore ne mendjet tuaja.

  Albo

  Ketu themi mendimet tona dhe nuk jemi zedhenesat e atyre "burrave te shtetit"....

  Sa per ceshtjen kombetare, me mire te mos permendej sepse ketu kemi lexuar per mendimet dhe pikepamjet e disave rreth, ngritjes se lapidareve greke ne territorin e Republikes se Shqiperise e shume gjera te tjera......

  Qe te mos zgjatem une kam pikepamjen time rreth Kosoves....

  Ishte Europa ajo qe e ndau nga trungu i Shqiperise dhe eshte deryre e kesaj Europe qe ti jape pavarsine....
  Filozofirat e tipit Albo jane kotesira......
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 16. #16
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Ish Sekretari Amerikan i Mbrojtjes Karlui komenton mbi Kosovn


  Isabela ooli
  Washington
  28-02-2005

  Frank Carlucci, ish sekretar i Mbrojtjes s Shteteve t Bashkuara dhe kryetar nderi i firms investuese Carlyle Group, thot se e vetmja zgjidhje afat gjat pr shtjen e Kosovs sht vetm pavarsia e saj, q eventualisht do t sillte edhe stabilitetin n Ballkan. Ai e ka trajtuar ditt e fundit kt shtje n nj artikull t botuar n gazetn The New York Times me titull Lufta q ne nuk kemi prfunduar.

  Zri i Ameriks: Zoti Sekretar, koht e fundit ju keni br nj deklarat fare t hapur n mbshtetje t pavarsis s Kosovs. far ju nxiti q ta bni kt deklarat?

  CARLUCCI: Kjo ka qn dika pr t ciln kam menduar pr nj koh t gjat. Kam biseduar me kolegt e mi n ish Kshillin pr Veprim n Ballkan dhe n Grupin Ndrkombtar pr Parandalimin e Krizave. sht e qart se tensionet po shtohen dhe mund t mbrrijn nj pik shprthimi n pranver, kur n rajon fillojn trazirat. Mendova se do t ishte e dobishme pr t br nj paralajmrim, n mnyr q njerzit ti presin rrugn dhuns dhe t angazhohen n at proces q do t onte n zgjidhjen e disa prej tensioneve etnike.

  Zri i Ameriks: Natyrisht kjo sht e dshirueshme pr shqiptart e Kosovs, por jo pr srbt. Si mund ti pajtojn t dy palt qendrimet lidhur me kt shtje?

  CARLUCCI: Nuk duhet harruar se nj nga shtjet q un kam trajtuar sht nj proces pr t garantuar t drejtat e pakicave. Ky duhet t jet nj nga kriterit q duhen plotsuar gjat procesit pr prcaktimin e statusit prfundimtar t Kosovs. Ky nuk sht nj proces q u jep vetm shqiptarve t Kosovs at q duan, por sht nj proces q on drejt pajtimit t fraksioneve t ndyshme etnike.

  Zri i Ameriks: Zoti Sekretar, ju jeni i mendimit se pavarsia sht e vetmja zgjidhje e shtjes s Kosovs. Ju prjashtoni do variant tjetr, ndarjen e saj, bashkimin me Shqiprin dhe kshtu me radh. A mund t flisni pak m gjat lidhur me kt ide?

  CARLUCCI: Shumica e ekspertve jan dakord se ndarja e Kosovs do ti acaronte tensionet etnike ekzistuese. Ndarja teritoriale nuk sht nj zgjidhje e mir. Ndoshta pas negocimit t statusit prfundimtar, n qoft se entitetet e pavarura duan t shkmbejn teritore, apo t arrijn ndonj tjetr marrveshje, kjo sht nj shtje krejt tjetr. Por pr mendimin tim, prpjekjet pr ndarjen e vendit tani do t ishin nj proces zjarrvns.

  Zri i Ameriks: Administrata e tanishme amerikane ka folur mjaft pr plotsimin e standardeve para diskutimit t statusit. A jeni i mendimit se administrata duhet t bj nj deklarat edhe m t hapur lidhur me far do t jet statusi i Kosovs?

  CARLUCCI: Patjetr. Ekziston rreziku i rnies n letargji, duke u prqendruar n standardet, q jan t shumt, dhe pa krijuar nj proces q do tu ngjallte shpresat t dy palve, shqiptarve dhe srbve t Kosovs, nj proces q do tu jepte zgjidhje disa prej shtjeve q ata kan prball. Pr mendimin tim, kjo sht koha e prshtatshme pr t folur pr statusin prfundimtar. Jam i mendimit se Grupi i Kontaktit ka prgjegjsin pr ta br kt, prandaj dhe duhet t veproj. Ndoshta rust do t kundrshtojn, por ne duhet t merremi me kt shtje kur t vij koha.

  Zri i Ameriks: A do ti shrbente zgjidhja e statusit t Kosovs stabilitetet n Ballkan dhe m tej?

  CARLUCCI: Ne e dim se statusi i tanishm sht faktor destabiliteti. Askush nuk mund t parashikoj me siguri nse pavarsia e Kosovs do ta stabilizoj gjendjen, por patjetr q do ta prmirsoj at, gj q eventualisht do t onte n stabilizimin e saj. Aktualisht, de-jure, Kosova sht pjes e Srbis dhe sht nn kontrollin e saj, gj q kosovart e kundrshtojn. Tensionet jan n ngritje, dhe n qoft se do t bheshin prpjekje pr tia kthyer Kosovn Srbis, do t dilnin probleme t tjera, si pr shembull prfaqsimi n parlament, ndrra ekonomike, mnyra e prdorimit t forcs ushtarake, e shum t tjera, q mund t ojn n nj gjendje shprthyese, si ishin trazirat e marsit t vitit t kaluar. N nj rast t till srbt mund t krkojn ndrhyrjen e Srbis, dhe kshtu do t kishim prsri nj luft n shkall t gjer. Pr ti prer rrugn ksaj, t paktn si e shikoj un, duhet prvijuar nj proces pr negociatat mbi statusin prfundimtar t Kosovs.

  Zri i Ameriks: Zoti Sekretar, si do ta vlersonit rolin e Kombeve t Bashkura n Kosov?

  CARLUCCI: UNMIK-u ka patur vshtirsi me qeverin e prkohshme. Ajo ka tani disa prfaqsues t rinj q po mbajn nj qendrim t ri. Tani UNMIK-u po ndjek nj strategji veprimi me statusin prfundimtar si objektivin e saj final. Pr mendimin tim, UNMIK-u po ecn n drejtimin e duhur.

Tema t Ngjashme

 1. Vrasja e Kolonel Ahmet Krasniqit..
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 04-10-2010, 04:41
 2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 3. Kush jane vrasesit?
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 10-03-2004, 21:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •