Close
Faqja 3 prej 17 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 332
  1. #41
    Citim Postuar mė parė nga banished


    Ku jetonte Adami me Even para se te dallonin te miren nga e keqja?
    Shpresoj qe kjo do te ishte nje pergjigje e mjaftueshme...
    Shume pergjigje e mrekullueshme! Faleminderit shume!
    Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-02-2005
    Postime
    139
    Banished,

    Besoj se duhet ta kisha sqaruar pyetjen me qarte.

    Per mua eshte e qarte qe femijet nuk mund te shkojne ne ferr sepse perderisa nuk njohin dot mekatin, atehere s'ka si te gjykohen si te tille.

    Romaket 5:13

    sepse, derisa u shpall ligji, mėkati ekzistonte nė botė; por mėkati nuk numėrohet nėse nuk ka ligj;

    Rom 4:15

    sepse ligji prodhon zemėrimin; nė fakt atje ku nuk ka ligj, nuk ka as shkelje.

    Por pyetja ime nuk kishte te bente me "a do shkojne ne ferr", por me sakte "a do shkojne ne parajse"?

    Gjoni 3:5

    Jezusi u pėrgjigj: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po tė them se kush nuk ka lindur nga uji dhe nga Fryma, nuk mund tė hyjė nė mbretėrinė e Perėndisė.


    Lindja e dyte eshte e domosdoshme per te hyre ne mbreterine e Perendise, por femijet megjithese te pafajshem dhe te shfaqesuar nga ferri, pa lindjen e dyte nuk shkojne dot ne parajse (sipas vargut me lart). Atehere ku shkojne?

    Ai duhet tė rritet dhe unė tė zvogėlohem. (Gjoni 3:30)

  3. #43
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Per kete thashe Elton; nese pyetja eshte kjo, dhe keshtu si e keni shtruar ju.
    Fundi i fundit:
    Citim Postuar mė parė nga Elton80
    Lindja e dyte eshte e domosdoshme per te hyre ne mbreterine e Perendise, por femijet megjithese te pafajshem dhe te shfaqesuar nga ferri, pa lindjen e dyte nuk shkojne dot ne parajse (sipas vargut me lart). Atehere ku shkojne?
    Kush thote qe keta femije kane vdekur per heren e pare, dhe duhet te linden perseri? A nuk ishte dallimi i te mires dhe te keqes qe solli vdekjen e pare?
    Atehere, a nuk dalim perseri tek Adami dhe Eva para njohjes se te mires dhe te keqes? Pastaj, si mund te gjykohet nje qe nuk ka jetuar nen Ligj; - femija?
    Fundi i fundit, per ta kuptuar me mire;
    Pse ishin femijet ata qe therrisnin HOZANA kur pane Krishtin? Pse nuk therrisnin te rriturit? Si ka mundesi qe keta(femijet) qe nuk dallojne dot te miren nga e keqja arrinin te njihnin Zotin dhe ta pershendesnin???
    Gjejeni vete ku shkojne atehere; por eshte humbje kohe, dhe mund te quhet si dyshim ndaj aftesise gjykuese te Zotit; siē e tha dhe Manu me lart: ..."Ajo qe di eshte qe ZOTI ESHTE I DREJTE."
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-02-2005
    Postime
    139
    Kush thote qe keta femije kane vdekur per heren e pare, dhe duhet te linden perseri? A nuk ishte dallimi i te mires dhe te keqes qe solli vdekjen e pare?

    Cdo njeri lind pa frymen, nese e njeh apo jo mekatin! Mekati nuk numerohet, por nuk do thote se ata nuk trashegojne te njejten natyre mekatare.

    Pastaj Jezusi tha:

    Jezusi u pėrgjigj: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po tė them se kush nuk ka lindur nga uji dhe nga Fryma, nuk mund tė hyjė nė mbretėrinė e Perėndisė.

    Ata kane lindur nga uji, por jo nga Fryma.


    Atehere, a nuk dalim perseri tek Adami dhe Eva para njohjes se te mires dhe te keqes?
    Jo nuk dalim tek Adami dhe Eva, pasi ata ishin pa natyre mekatare, nuk eshte e njejta gje.

    Pastaj, si mund te gjykohet nje qe nuk ka jetuar nen Ligj; - femija?
    Me fal, po kush tha qe do gjykohet? A nuk citova une ato vargje qe thone qarte qe mekati nuk numerohet nese s'ka ligj, dhe perderisa ata s'e dallojne dot te miren nga e keqja nuk jane nen ligj.

    Une e di qe Zoti eshte i drejte, dhe jam i sigurt se nuk do kete padrejtesi ne kete mes, por mos valle nuk duhet ta bejme kete pyetje sepse s'ja dime pergjigjen?

    Edhe nje gje tjeter, a kane shenjtoret e dhjates se vjeter te njejten trashegimi ne perjetesi si Kisha e Krishtit?

    Ai duhet tė rritet dhe unė tė zvogėlohem. (Gjoni 3:30)

  5. #45
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga banished
    Elton... Kam nje pyetje per ju. Po ua bej per here te dyte:
    Po ju, vertete nuk i dini keto gjera, apo pyesni sa per te hapur nje teme?
    Sinqerisht po ju pyes... mos ma merrni me te keq
    .
    Nuk ia vlen te dalim ne diskutime doktrinore tani, dihet se nuk do jemi kurre ne teme. As une, nuk kam ēfare te pergjigjem kur nuk shoh ndonje pyetje. Nejse, me falni qe ju ngaterrova me pergjigje pa lidhje. Falemnderit
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-02-2005
    Postime
    139
    Banished,

    Nuk eshte puna nese e di apo nuk e di une pergjigjen. Kjo teme u hap per te diskutuar pyetje te veshtira, dhe megjithese une mund te kem idene time se si eshte pergjigja, kam deshire te degjoj edhe prej vellezerve/motrave te tjere se si mendojne ata.

    Dmth mos e shih kete si ballafaqim, por si nje ndihme per te forcuar apo analizuar mendimet ekzistuese.

    Shpresoj te me kesh kuptuar. Faleminderit.

    Ai duhet tė rritet dhe unė tė zvogėlohem. (Gjoni 3:30)

  7. #47
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Ju kuptoj; por di dhe kete tjetren, qe nuk eshte hera e pare qe degjenerohet ne debate te kota. Dhe une, debatet midis kristianeve i kam alergji, e aq me pak te marr pjese ne to. Do te kishte qene me e kendshme sikur ju te kishit vazhduar me pyetje tjeter, ose ta kishit riformuluar pyetjen e meparshme, sesa te niste nje debat.
    Eshte mesč e llogjikshme qe njeriu te beje pyetje, nga te gjitha gjerat qe i terheqin kuriozitetin. Gjithashtu, shpesh here pergjigjet i kemi para syve, dhe duhet te vije dikush tjeter te na i tregoje. Psh, ju nuk e thate mendimin tuaj, dhe une thjesht u hutova nga pergjigja juaj. Prandaj edhe une citova veten time me siper...
    Sa per pyetjen:
    Citim Postuar mė parė nga Elton80
    Edhe nje gje tjeter, a kane shenjtoret e dhjates se vjeter te njejten trashegimi ne perjetesi si Kisha e Krishtit?
    Vella.. pergjigjuni vete i pari ketyre pyetjeve... nuk do benit keq sikur edhe ne ta dinim si mendoni ju.
    Per mendimin tim; me aq sa di nga Bibla dhe nga Fryma... Kane te njejten trashegimi si Kisha, madje, mund t'i quaj pjesetare te trupit te Krishtit njesoj sa ne. Jo me kot ne Zbulese thuhet qe shenjtoret po kendonin nje kenge te re, te kompozuar nga vete Mojsiu. Jo me kot thuhet qe Abrahami u shpetua prej besimit; dhe ka qindra shembuj te tille ne Bibel. Por, jo me kot pershkruhet edhe zbritja e Krishtit ne zemer te ferrit dhe ēlirimit qe i beri atyre qe mbaheshin me zinxhire. Mos valle Abrahami i besoi nje Zoti tjeter? A nuk "U GEZUA ABRAHAMI KUR PA BIRIN E NJERIUT"?(dhe i besoi). A nuk flitet gjate gjithe dhjates se vjeter qe "FJALA E ZOTIT(krishti) IU DREJTUA..." filanit, etj, etj, etj. Ata thjesht nuk njohen misterin siē e njohim ne sot, por prej te njejtes Fjale(Krishtit) shpetohen te gjithe. Dhe: "Asnje nuk mund te shkoje tek Ati perveēse nepermjet Meje..." , pra edhe ata te dhjates se vjeter, nuk bejne perjashtim. Ata i besuan Premtimit, kurse ne, e pame Premtimin, dhe morem nje premtim tjeter; ardhjen e dyte.
    Shpresoj qe kesaj rradhe te mos i kem devijuar pyetjes...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 03-03-2005 mė 16:47
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-02-2005
    Postime
    139
    Ok, te kuptoj edhe une dhe te jap te drejte. E vetmja gje qe do thosha eshte se nuk duhet quajtur DEBAT nje bashkebisedim qofte edhe nqs nuk biem dakord per ndonje gje. Fjala debat eshte e ashper, prandaj nuk besoj se ka vend ne kete kontekst. Megjithate nese biseda hyn ne rruge te parendesishme apo te merzitshme, atehere nderhyjra eshte me vend dhe mund te kalojme ne pyetje te tjera.

    Jam dakord me ty qe kjo pyetje nuk eshte me ndonje interes te madh, megjithate mendova qe mund te kete interes per disa njerez.

    Tani ne lidhje me shenjtoret e dhjates se vjeter; le te te them cfare mendoj une.

    Une di qe ne fund te mbreterimit te 1000 vjecarit, Zoti do krijoje 3 gjera te reja.

    1. Qielli i Ri.
    2. Toka e Re.
    3. Jeruzalemi i Ri.

    Keto jane 3 trashegimite ne perjetesi. Gjithashtu di qe Jeruzalemi i Ri eshte vendi qe ne e quajme parajse, qe eshte pergatitur per Nusen e Krishtit, pra Kishen. Ketu shkojne te gjithe ata te shpetuar ne periudhen e kishes.

    Toka e Re, me sa di une, eshte trashegimia e popullit te izraelit ne perjetesi (jo izraeliteve te shpetuar ne periudhen e kishes, pasi ata nuk jane me izraelite, por te krishtere).

    Qielli i Ri, me sa di une eshte trashegimia e te gjithe shenjtoreve jocifute te shpetuar jashte (para apo pas) kohes se kishes.

    Prandaj pyetja ime origjinale kishte te bente ne cilen trashegimi (nga keto te treja) shkojne femijet. Mendimi im eshte se trashegimia e tyre eshte ajo e para, pasi qe te futesh tek e treta duhet te kesh lindur dy here dhe te jesh bere pjese e kishes se Krishtit me vullnet te lire.

    Ky eshte mendimi im, ndoshta jo shume popullor, por ky eshte. Nese nuk doni te bisedojme me tej per kete, mund te flasim per nje pyetje tjeter.

    Faleminderit.

    Ai duhet tė rritet dhe unė tė zvogėlohem. (Gjoni 3:30)

  9. #49
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Elton...
    Une nuk e di pse duhet te ngaterrohen gjerat keshtu.
    Per mua, ka vetem parajse dhe ferr.
    Di gjithashtu nga Bibla, se ne parajse do te hyjne vetem bijte e Zotit. Dhe jo vetem do te hyjne ne parajse, por, do te ulen ne Fron me Zotin vete.
    Nuk e di pse duhet ta ndajme Qiellin me stade apo te tjera.
    Sa veta ka qe nuk hyjne hiē aty... si mund te shtyhemi e t'i thellojme keto gjera kaq shume? Jo se jam kunder qe te dihen keto gjera... Por, ju lutem, merrni nje minute te shkurter fare dhe imagjinoni ēdo te thote te shohesh Zotin e gjalle ne Fytyre, gje qe engjejt, kerubinet dhe serafinet nuk e kane bere kurre!
    Vella, une thjesht e humb kujtesen kur mendoj nje gje te tille.
    Ne lidhje me pyetjen; ēfare eshte njeri dhe ka hyre ne pranine e Zotit, do te jete vella i imi, bir i te njejtit Ate... Nuk me interesojne fare ato kurorerat qe permenden ne Bibel, as te medhate, e as te vocklat, e as te fundit qe do te jene te paret... Le te jem une i fundit, boll te jem me tim Ate.
    Sa per gjerat e reja qe do te vijne pas atyre 1000 vjeteve...
    Une nuk flas dot per Zbulesen. Une nuk kam kuptuar gje ne te. Kam kuptuar profecite qe po vijne, di t'i shoh ne zbatim ne kohen tone apo ate te ardhme te afert, thjesht duke bere llogarite e shenjave dhe duke krahasuar me profetet; por, se ēfare ka pare Gjoni, vetem Zoti e di, dhe mbase as Gjoni nuk ka marre vesh gje ne te. Megjithate, ky eshte thjesht mendimi im, dhe aspak nuk dua qe te mendoni si une.
    Sa per "debatin"... me vjen keq, por mua vertet qe nuk me kane pelqyer disa diskutime ketu. Ku dy vetat qe diskutonin thoshin pothuaj te njejtat gjera, dhe perseri nuk merreshin vesh. Ose citonin Biblen, dhe nuk ishin te gatshem te pranonin qe mund te mendohet dhe si tjetri. Nejse, edhe ky eshte mendimi im shume personal.
    (e ndjej qe kam devijuar jashte teme...me falni)
    Pershendetje te gjitheve.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-02-2005
    Postime
    139
    Banished,

    Te kuptoj plotesisht vella, dhe nuk kemi pse ta leme nje pyetje e tille te behet gur pengese. Ne fund te fundit jemi dakord qe Zoti eshte i drejte dhe trashegimia ne perjetesi e femijeve te vdekur para njohjes te se mires dhe te keqes eshte me Perendine. Nuk besoj se ia vlen ta cojme me gjate diskutimin e hollesive.

    Atehere, ju ftoj te kalojme ne nje pyetje tjeter, qe besoj ka nje rendesi te madhe ne te kuptuarit e shpetimit, cfare ndodh me nje njeri kur shpetohet, dhe ndryshimi nga dhjata e vjeter.


    Kolosianet 2

    11 nė tė cilin ju edhe u rrethpretė me njė rrethprerje qė nuk u bė me dorė, por me rrethprerjen e Krishtit, me anė tė zhveshjes sė trupit nga mėkatet e mishit:
    12 tė varrosur bashkė nė tė nė pagėzim, ju edhe u ringjallėt bashkė nė tė, me anė tė besimit nė fuqinė e Perėndisė qė e ka ringjallur prej sė vdekurish.
    13 Dhe bashkė me tė Perėndia ju dha jetė ju, qė kishit vdekur nė mėkate dhe nė parrethprerjen e mishit, duke jua falur tė gjitha mėkatet.


    Pyetja ime eshte kjo: cfare eshte kjo rrethprerje per te cilen flitet ketu? Si ndodh kjo, dhe me sakte cfare ndodh tamam, si dhe kur ndodh kjo?

    Banished, pepara se te me pyesesh nese e di pergjigjen , le te them se MENDOJ se e di, megjithate besoj se ia vlen te diskutohet per te nxjerre ne pah ato gjera qe permenda me lart, qe kane vlere ne te kuptuarit e madheshtise se shpetimit, por edhe praktikalitetit te jetes se perditshme me Zotin.

    Faleminderit.

    Ai duhet tė rritet dhe unė tė zvogėlohem. (Gjoni 3:30)

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-02-2005
    Postime
    139
    Po bej nje pyetje tjeter tani, qe ne fakt nuk eshte e veshtire eshte e lehte fare.

    Sa here nje jave duhet te mblidhen besimtaret?

    Ka kisha qe mblidhen nje here ne jave, te tjera 2 here ne jave, te tjera 3 here ne jave, e te tjera mbi 4 here ne jave?

    Pyetja ime nuk ka te beje me nje ligj, por me nevojshmerine e te mbledhurit se bashku?

    Sa here ne jave?

    Ai duhet tė rritet dhe unė tė zvogėlohem. (Gjoni 3:30)

  12. #52
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Po bej nje pyetje tjeter tani, qe ne fakt nuk eshte e veshtire eshte e lehte fare.

    Sa here nje jave duhet te mblidhen besimtaret?

    Ka kisha qe mblidhen nje here ne jave, te tjera 2 here ne jave, te tjera 3 here ne jave, e te tjera mbi 4 here ne jave?

    Pyetja ime nuk ka te beje me nje ligj, por me nevojshmerine e te mbledhurit se bashku?

    Sa here ne jave?


    Mendoj se me teper se sa fakti se sa here duhet te mblidhet Kisha, eshte fakti se kush duhet te vendose se sa here duhet te mblidhet Kisha.

    Eshte e vertete se ka Kisha qe mblidhen nje here, dy here apo me shume ne jave, por kjo nuk ndodh sepse besimtaret kane nevoje te rrine bashke, por thjesht per te respektuar nje tradite apo nje urdher qe Kisha merr nga pleqte e Saj.


    Pra pasi pyetja e pare gjen pergjigjen (Pra kush vendos sa here duhet te mblidhet Kisha?), kalojme tek pyetja jote se sa here duhet te mblidhet Kisha.

    Kisha eshte e gjalle dhe Ajo vendos vete se sa here do te mblidhet, kur do te mblidhet,
    si do te mblidhet apo cfare do te beje kur te mblidhet.
    Ne kohe te ndryshme, takimet mund te jene me te shpeshta, ne kohe te tjera takimet me te rralla. Kjo varet nga fryma e shenjtoreve, por dhe nga problemet e mishit qe shenjtoret mund te kene.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Matrix : 25-05-2005 mė 12:43
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-02-2005
    Postime
    139
    Matrix,

    Une thashe shume qarte:

    Pyetja ime nuk ka te beje me nje ligj, por me nevojshmerine e te mbledhurit se bashku?


    Pra une po pyes per nevojshmerine, jo per kush vendos apo pse vendos.

    Ai duhet tė rritet dhe unė tė zvogėlohem. (Gjoni 3:30)

  14. #54
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Te pyesesh se sa here eshte e nevojshme te mblidhet Kisha, eshte njesoj sikur te pyesesh se sa here eshte e nevojshme te marre ushqim dikush.Dikush ka nevoje te haje ushqim dy here ne dite, dikush tjeter 3 here, dikush me shume e dikush me pak.

    Pra Kisha eshte nje organizem i gjalle, dhe si e tille ka nevojat e Saj per te jetuar. Ne rast se ne do e shohim Kishen ne kete prizem, besoj se cdo pyetje do jete shume e lehte per t'ju pergjigjur.
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar mė parė nga Elton80
    Sa here nje jave duhet te mblidhen besimtaret?

    Ka kisha qe mblidhen nje here ne jave, te tjera 2 here ne jave, te tjera 3 here ne jave, e te tjera mbi 4 here ne jave?

    Pyetja ime nuk ka te beje me nje ligj, por me nevojshmerine e te mbledhurit se bashku?

    Sa here ne jave?
    Vėlla Elton, vetė fjala "duhet" mendoj se na vė nė ligj, megjithatė unė e kuptoj plotėsisht se pyetja jote nuk ka tė bėjė me njė ligj. Por siē e tha edhe Matrix, ėshtė kisha vetė ajo qė vendos se sa herė do mblidhen dhe kur, apo mė mirė, ėshtė kisha qė duhet tė vendosė. Kisha duhet tė mblidhet, dhe tė shohė mundėsite e vėllezėrve dhe motrave dhe tė vendosė sipas mundėsive tė tyre.

    Kishat qė unė njoh tė paktėn, kėshtu bėjnė. Jo vetėm kaq, por kur kisha sheh se ndonjė motėr p.sh. ka vėshtirėsi tė jetė nė takime, psh pėr arsye baby-sitting, mblidhen vėllezėrit dhe vendosin qė secili me radhė tė shkojė nė shtėpinė e asaj motre dhe tė kujdeset ai pėr feminė/jėt e saj pėr sa kohė ajo do jetė nė takim.

    Me kėtė shėmbull dua tė tregoj se si funksionon kisha. Ajo nuk ka rregulla strikte. Ka periudha qė ajo mblidhet ēdo ditė, ka periudha qė mblidhet 3, 2 apo 1 herė nė javė. Gjithashtu edhe orėt, nuk janė strikte. Njė takim mund tė shkojė nga 20 minuta deri nė gjithė natėn.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-02-2005
    Postime
    139
    Faleminderit per pergjigjet. Jam dakord me mendimet qe keni shprehur.

    Tani nje pyetje tjeter. A ka nevoje nje i krishtere te rrefeje mekatet pas shpetimit?

    Disa mendojne se meqe Zoti na i fal te gjtha mekatet pse duhet nje i krishtere te rrefeje mekatet per te cilat eshte falur?

    Pervec 1Gjonit1:9 a ka ndonje varg tjeter qe i drejtohet kishave qe te thote te njejten gje?

    Faleminderit.

    Ai duhet tė rritet dhe unė tė zvogėlohem. (Gjoni 3:30)

  17. #57
    Te rrefesh nje mekat, nuk do te thote se nuk je shpetuar, dhe te jesh i/e shpetuar nuk do te thote se nuk bie ne mekat. Mos ndoshta nga momenti qe shpetohemi, ndalojme dhe se gabuari? Kur ne pranojme nje gabim, nje rrezim, nje mekat, ne thjesht i hapim rrugen Hirit te Perendise te veproje mbi ne. Nese ecim me mendimin: "E s'ka gje, jam i/e shpetuar, pune e madhe se gabova" atehere nuk jemi duke bere asgje, vecse duke shkelur vepren e hirit. Nese t'i e ndan jeten tende (me te mirat dhe gabimet) me nje moter, apo vella, prift, apo pastor... kjo nuk ka rendesi, rendesi ka ndarja, rrefimi i mekatit, lavderimi i Perendise per faljen dhe per vepren e Tij ne jeten tende. Rendesi ka rrefimi i jetes me gjithe sa jetojme ne te.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Manulaki : 26-05-2005 mė 11:21
    Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-02-2005
    Postime
    139
    Me fal se nuk e sqarova plotesisht pyetjen.

    Ky mendim ka te beje me faktin se shume besimtare rrefejne mekatet cdo jave por nuk heqin dore prej tyre. Prandaj disa veta thone qe rrefimi nuk eshte i nevojshem pas shpetimit. Ajo qe Zoti kerkon eshte qe ne te heqim dore nga mekati dhe jo t'i themi atij "Me fal, me fal" dhe te vazhdojme te ecim ne mekat.

    Zotit i intereson me teper qe te mos mekatojme! A eshte rrefimi i nevojshem atehere?

    Ai duhet tė rritet dhe unė tė zvogėlohem. (Gjoni 3:30)

  19. #59
    Citim Postuar mė parė nga Elton80
    Me fal se nuk e sqarova plotesisht pyetjen.

    Ky mendim ka te beje me faktin se shume besimtare rrefejne mekatet cdo jave por nuk heqin dore prej tyre. Prandaj disa veta thone qe rrefimi nuk eshte i nevojshem pas shpetimit. Ajo qe Zoti kerkon eshte qe ne te heqim dore nga mekati dhe jo t'i themi atij "Me fal, me fal" dhe te vazhdojme te ecim ne mekat.

    Zotit i intereson me teper qe te mos mekatojme! A eshte rrefimi i nevojshem atehere?
    Me duket se ke hyre ne gjykim. Ku e di ti se c'mekate rrefejne njerezit dhe c'mekate vazhdojne te bejne?
    Zotit i pelqen perulja dhe pendimi. Njeriu eshte i dobet persa kohe eshte ne mish. Kuptohet qe kur shpetohemi, Perendia e ka fituar luften kunder mishit, por kjo s'do te thote se kjo lufte ka mbaruar. Fitorja eshte e lehte, ta mbash ate fitore eshte veshtire. (ka thene dikush) Pra, pas fitores, ke pastrime te te humburve, ke te burgosur qe duhet t'i clirosh, ke kriminele lufte qe duhet t'i ekzekutosh, gjykosh... e me the e te thashe.
    Rrefimi nuk eshte nje tradite, apo "ecje ne mekat", rrefimi eshte deshmia qe ne bejme si te Krishtere cdo dite.
    Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar mė parė nga Elton80
    Zotit i intereson me teper qe te mos mekatojme! A eshte rrefimi i nevojshem atehere?
    Unė mendoj se nuk ėshtė se Zotit i intereson me tepėr qė ne tė mos mėkatojmė. Ati e di shumė mirė qė ne mėkatojmė dhe do mėkatojmė. Ai nuk befasohet nga mėkatet tona, pasi Ai na njeh mė mirė se ne njohim veten tonė. Qėllimi i Perėndisė ėshtė qė ne tė mėsojmė tė jetojmė nėpėrmjet Tij. Sa mė shumė mėsojmė tė jetojmė nėpėrmjet Tij, aq mė pak do mėkatojmė. Ai nuk pret ndonjė gjė tė mirė prej nesh. Nėse do priste diēka tė mirė prej nesh, Krishti nuk do kishte nevojė tė kryqėzohej. Ai do qė ne tė vdesim, nė mėnyrė qė tė jetojė Ai.

    Shpesh herė ne bėjmė njė gabim shumė tė madh. Ne mundohemi tė mos mėkatojmė, ne mundohemi tė bėjmė vepra qė sipas mendimit tonė i pėlqejnė Perėndisė. E vetmja gjė qė arrijmė ne tė bėjmė nėpėrmjet kėtyre pėrpjekjeve, ėshtė qė ne tė aktivizojmė mishin mė shumė. Sa mė shumė e aktivizojmė mishin, aq mė shumė e ushqejmė dhe aq mė i fortė bėhet ai nė krahasim me frymėn.

    Ēfarė duhet tė bėjmė ne atėherė, tė mėkatojmė sa mė shumė? Jo! Kurrė! Ajo qė duhet tė bėjmė ne ėshtė qė tė kthehemi tek Ai sa mė shpesh dhe shumė tė kemi mundėsinė. Ne duhet tė kuptojmė plotėsisht se nuk mund tė jetojmė pa Tė. Ne duhet tė kthehemi tek Ai qė ndodhet brėnda nesh dhe tė lejojmė Atė tė jetojė nė vėndin tonė. Kjo gjė ėshtė mė e vėshtirė se sa tė mundohesh tė mos mėkatosh, por rezultati do jetė shumė herė mė i madh. (nė fakt, tė mundohesh tė mos mėkatosh ėshtė e pamunudur, por ne jemi kaq tė vegjėl dhe hipokritė sa qė ja mbushim vetes sonė mėndjen se nuk mėkatojmė. Madje sjellim edhe vargje nga bibla pėr tė bindur veten tonė dhe tė tjerėt pėr kėtė gjė.)

    Gjithashtu do doja tė them edhe diēka nė lidhje me faktin qė sa herė ne mėkatojmė kėrkojmė falje. Ajo qė dua tė them ėshtė se ne jemi falur pėr tė gjitha mėkatet, pėr ato qė kemi bėrė nė tė shkuarėn si dhe pėr ato qė do tė bėjmė. Ēėshtja nuk ėshtė nėse do tė kėrkojmė falje apo jo, por nėse do rrėfejmė mėkatet tona para Perėndisė apo jo. Ėshtė tjetėr gjė thjesht tė kėrkosh falje dhe tjetėr tė rrėfesh mėkatet tua.

    Le tė marrim njė shembull nga jeta e pėrditshme. Shpesh herė djali im mė kėrkon falje pėr gabime qė unė i vė nė dukje por zakonisht kėrkon falje atėhere kur sheh se po e kėrcėnon ndonjė ndėshkim dhe e bėn kėtė gjė pėr t'ju shmangur dėnimit. Pra, falja qė ai mė kėrkon ėshtė me interes.

    Pėr sa i pėrket lidhjes sonė me Atin tonė qiellor, pėr ne nuk ka mė asnjė ndėshkim. Ne jemi nėn Hir dhe jo nėn ligj, dhe ne i kemi shpėtuar ndėshkimit nėpėrmjet vdekjes sė Krishtit nė kryq. Kėshtu qė tė kėrkosh falje pėr mėkatet qė bėn, mua mė duket diēka sipėrfaqėsore. Ndėrsa rrėfimi ėshtė shumė mė i thellė se sa tė kėrkosh falje. T'i rrėfesh mėkatin tėnd Perėndisė, do tė thotė se ka ndodhur puna e Frymės sė Shenjtė brėnda teje dhe ti e ke kuptuar se sa gabim ke bėrė. Ėshtė pikėrisht pra, ajo qė ka ndodhur brėnda teje qė tė bėn tė biesh nė gjunjė para Perėndisė tėnd dhe t'i thuash se mėkatova. Perėndia sheh zemrėn dhe jo fjalėt e gojės. Por mėkati mė i madh sipas mendimit tim ėshtė qė ndėrkohė qė Krishti banon nė ne, ne tė qėndrojmė larg Tij dhe tė mos bisedojmė me Tė. Ėshtė njėsoj sikur tė vij njė mik nė shtėpinė tėnde dhe ti tė mos ja varėsh fare por tė merresh me punė tė ndryshme. Kėshtu ndodh edhe me ne. Ne kujtohemi pėr Tė, nė njė orė tė caktuar tė mėngjesit apo tė mbrėmjes, kur ne kemi kohėn e lutjes, duke harruar se Ai ėshtė nė ēdo ēast me ne.

    Pėrsa i pėrket rrėfimit tė mėkateve tona vėllezėrve tė tjerė, pėrsėri kjo ėshtė diēka inkurajuese pėr neve. Nė kėtė mėnyrė, ne lutemi pėr njėri tjetrin si dhe dikush qė mund tė ketė kaluar nga i njėjti shteg kohė mė parė mund tė inkurajojė vėllain duke e mėsuar se si tė qėndrojė nė Krisht. Pra, tė rrėfesh mėkatet, nuk ėshtė si njė ligj qė tė krishterėt duhet tė bėjnė, por luan njė rol praktik nė jetėn e kishės. Megjithatė, nė njė kishė qė ti shkon dhe dėgjon predikimin e sė Djelės, njė gjė e tillė ėshtė pothuajse e pamundur. Gjithashtu rrėfimi qė i bėhet pastorit apo priftit, mua nuk mė duket i drejtė pasi nuk ndodh edhe e kundėrta. Prifti apo pastori nuk i rrėfejnė mėkatet e tyre njė besimtari tė thjeshtė.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

Faqja 3 prej 17 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Prifeterinjte Pyesin Hoxhallaret Pergjigjen
    Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 05-02-2009, 07:33
  2. Pensionet, si ndahen profesionet nė tė thjeshta dhe tė vėshtira
    Nga Zemrushja nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 14-07-2007, 21:28
  3. Del nė shitje "Njė dosje pėr Kadarenė"
    Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 17-03-2007, 01:53
  4. Pyetje shkencore , por
    Nga Anton nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 03-07-2004, 02:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •