Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
  1. #1
    gone Maska e helene
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913

    Si te "lexojme" bashkebiseduesin:

    Nese ne takimin e pare, ajo prek buzet ndersa ai rregullon kravaten
    nuk eshte thjesht nje ēeshtje kruajtje ose veshjeje te gabuar.
    Sipas eksperteve gjate "gjuajtjes" perdorim gjuhen e trupit per te
    komunikuar ato qe vihemi ne siklet po ti themi me fjale.
    Pra, kembet ,duart,krahet flasin per ne dhe tregojne
    nese po genjejme,nese personi perballe na intereson vertete,
    ose ndihemi ne siklet.

    Per meshkujt:

    Ulur me kembe te hapura duke rregulluar kravaten


    -Kjo tregon nje njeri qe ne pavetedije ve ne dukje
    virilitetin e vete.S'ka dyshim qe i intereson personi
    qe ka perballe.Nese rregullon kravaten dhe floket
    do te thote qe ka deshire te jete i bukur dhe njekohesisht
    te uli tensionin e situates.

    Prek majen e hundes

    -Betohem qe jam i sinqerte! Kujdes!
    eshte shenje mashtrimi. Genjeshtrat s'duhet te thuhen
    dhe femijet kur genjejne vene doren ne buze,si per te
    mos lene fjalet te dalin.Tek te rriturit instikti eshte
    i njejte, vetem se po te prekeshin buzet do kuptoheshin
    ndaj gjesti shkon te hunda

    Ne kembe, me kembet e hapura

    -Jam i forte!
    Ashtu si kafshet qe drejtojne qimet per tu dukur me te medhenj,
    kembet e hapura tek nje mashkull sherbejne per ta bere te duket
    te qendrueshem dhe te forte dhe ndonjehere mund te jete terheqese
    per nje femer.Shpesh ky pozicion tregon agresivitet dhe dominim.
    Me pak fjale do te thote qe personi perballe nuk paraqitet"paqesisht"

    Duke lozur me ēelesat mbeshtetet ne mur.

    -Ky pozicion,ne momente te veēanta,lexohet si disponibilitet i mashkullit
    kundrejt femres.Prekja e sendeve duke lozur,terheq vemendjen dhe eshte
    nje kerkese shoqerie,por edhe kerkese kuptimi dhe pranimi.

    Ulur,ve njeren kembe mbi tjetren duke formuar nje trekendesh me kembet

    -nuk me pelqen ajo qe po thua!
    nje mbyllje pothuajse kercenuese.Kush vepron keshtu zakonisht
    nuk eshte dakort me ate qe tjetri po thote dhe eshte gati
    te "sulmoje"sapo ti jepet mundesia.Duart qe mbajne kemben
    mund te jene provaam gati te te jap nje "shkelm" zanor.

    spostohet ne ane te karriges

    -S'po duroj dot me!
    Personave pak te vemendshem ky u duket si nje veprim
    pozitiv qe anon nga ata.Ne te vertete do te thote
    qe personi mezi po pret te mbaroje biseda dhe te iki
    Nje keshille: me mire te mbyllet biseda shpejt dhe te ngriheni
    per te mos ngelur keq.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga helene : 20-02-2005 mė 08:15

  2. #2
    gone Maska e helene
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    prek qafen pas

    -Me perkund Me perkedhel!
    Gjestet me te cilat perkedhelim veten gjate nje bisede
    shpesh fshehin kerkese embelsie dhe perkujdesjeje.
    Perkedhelja ne nje vend kaq delikat si ky rast,
    tregon nevoje per te qene i sigurte per personin qe na rri perballe.

    prek veshin

    -personi qe prek veshin edhe pse e ben pa e vene re
    zakonisht po degjon me shume vemendje ate qe po i themi
    nje menyre e pavetedijshme per te na thene qe po na degjon
    Shume studime kane treguar qe femrave u pelqen ti degjojne
    ndaj kjo eshte gjeja e pare qe vene re te nje mashkull

  3. #3
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Gjuha joverbale nuk ben kurre gabime. Personalisht jam shume e ndjeshme dhe perpiqem ta deshifroj.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  4. #4
    gone Maska e helene
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    mungon pjesa e shpjegimit te sjelljeve te femrave, po s'e lashe kastile, thjesht s'kisha kohe , ndaj po e shkruaj tani

    Per femrat ath

    nese nje femer eshte duke lozur me floket e saj gjate bashkebisedimit

    Deshire per mbrojtje:Sipas disa ekspetreve gjesti tregon ne disa raste deshire per
    dashuri dhe mbrojtje.Ky gjest, pak a shume feminor qe behet shpesh n ga femrat
    edhe shume terheqes per meshkujt sepse zgjon instiktin e atesise.

    Ulur me kembe nje mbi tjetren, pulpa e kembes prek gjurin nen te

    Shif ēfare kembesh! Te tregojne qe jane ne forme eshte e rendesishme per dy veta qe duan te terheqin vemendjen e njeri tjetrit.Gjeste te tilla te pavetedijshme perdoren shpesh.
    ne kete rast duke shtypur pulpen pas gjurit,ajo(pulpa) behet me "interesante" ne syte e personit tjeter.

    kembet njera mbi tjetren dhe duarkryq

    Eshte nje menyre mbrojtjeje ne te gjitha anet.Me ane te kraheve mbrohet zemra
    me kembet pjeset intime.Kur jemi te vegjel fshihemi pas mamit, ndersa kur rritemi
    fshihemi me ane te kufijve qe krijojne gjymtyret tona, si te duam te themi qe ato qe degjojme s'na pelqejne.

    kembet njera mbi tjetren,e sipermja pak a shume e lirene lekundje,duke lozur me unazen

    Kembet njera mbi tjetren s'jane gjithnje shenj mbrojtjeje,sidomos nese e sipermja eshte e lire dhe lekundet lehtas, qe eshte sinjal terheqes.Loja me unazen duke e rrotulluar ne gisht tregon interes te veēante per personin perballe.

    prek veshin

    s'dua te degjoj me.
    zakonisht kur s'duam te degjojme mbyllim veshet me duar, po jo gjithnje situata na e lejon kete gje.Prekja e veshit si papritur tregon qe personi s'do te degjoje me,ose qe do te thote diēka.

    ne kembe kembet te kqyrezuara dhe dora te mesi

    nje pozicion ne dukje i shkujdesur por qe ne te vertete tregon siklet dhe bezdi per situaten.
    eshte dhe kjo nje menyre mbrojtjeje e vetes.

    prek buzet me dore

    deshire per te hapur gojen per gjume.
    kjo ndodh shpesh gjate mesimit apo ne pune,por ne nje bashkebisedim eshte shenje merzie.tregon ne disa raste dhe dyshim per fjalet e personit qe po flet.


    ok have fun njerez. vetem mos u mendoni shume se harroni ēa kishit per te thene

  5. #5
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Interesante helena! Megjithate s'para besoj ne keto lloj shenjash. Jeta s'eshte calculated!!
    Dua te them, nese dikush prek veshin, ndoshta e ben se i kruhet. Nese prek qafen, ndoshta i ka ngrire
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  6. #6
    gone Maska e helene
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    Hi congy,
    qellimi i ketyre shenjave nuk eshte llogaritja e jetes,dallohet kur dikush prek veshin sepse i kruhet
    jane te verteta aq sa jane sjelljet e kafsheve gjate periudhes qe kerkojne partneret e tyre per tu riprodhuar ,sidoqofte nuk jane keto te vetmet dhe nuk mund te lexohen te gjitha pasi s'do kishte asgje te bukur "gjujtja" pa surprizen:P

  7. #7
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Te kuptoj helena qe "gjuajtja" ka vendin e vet...por ca nga ato shpjegimet s'mu duken te sakta ne fushen e gjuetise. Lol. . Psh, thote qe nese nje djale ne kembe me kembet hapur...do te thote qe eshte i forte. Oh, please! S'e di po me ben te qesh kjo.
    Ose psh, thote qe nese nje vajze luan me unazen e saj, tregon interes te vecante per personin perballe. S'e di por une kur luaj me unazen, e bej kur jam ne siklet...s'ka rendesi kush eshte perpara meje...mund te jete nje mesues, shok, shoqe etj.
    Nejse, pak rendesi ka. Muhabet po bejme. Por mendoj se per njerez te ndryshem, sjellja eshte e ndryshme. Shiko filmin HITCH dhe do e kuptosh se njeriu ca here harron dhe te marre fryme kur e pelqen ate tjetrin.
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  8. #8
    gjithmone e me larg
    Anėtarėsuar
    22-10-2004
    Vendndodhja
    tirana
    Postime
    572
    edhe per mua komunikimi joverbal eshte shume i rendesishem, arrin te thote ate qe nuk e thojne fjalet. megjithate jam e idese qe secili ka nje menyre te tijen se si shpreh ndjenja apo mesazhe te caktuara me ane te ketij komunikimi keshtu qe besoj se duhet studiuar individi dhe pastaj te arrish ne perfundime per ate individ te caktuar.
    cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

  9. #9
    gone Maska e helene
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    Psh, thote qe nese nje djale ne kembe me kembet hapur...do te thote qe eshte i forte. Oh, please! S'e di po me ben te qesh kjo.
    jo nuk do te thote qe eshte i forte, po do te thote qe ne pavetedije do te tregoje epersi ose fortesi.gjithshka qe behet me shenjat joverbale eshte per te terhequr vemendjen e personit tjeter ose per te treguar antipati ndaj personit tjeter,dhe jo per te treguar karakterin tend mos e ngaterro.
    une psh e kam zakon qe prek qafen kur flas me njerezit, meshkuj e femra. Dmth i bie qe heshturazi u kerkoj atyre te me perkundin, perkedhelin?
    teorikisht po, do te thote qe ti ne pergjithesi je person qe ke deshire per kontaktin fizik me njerezit dhe per perkedheljet e tyre,dhe perkedheljet s'jane vetem ne sekse te kunderta po dhe nga nje shoqe

  10. #10
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Citim Postuar mė parė nga helene
    jo nuk do te thote qe eshte i forte, po do te thote qe ne pavetedije do te tregoje epersi ose fortesi.gjithshka qe behet me shenjat joverbale eshte per te terhequr vemendjen e personit tjeter ose per te treguar antipati ndaj personit tjeter,dhe jo per te treguar karakterin tend mos e ngaterro.
    Sorry, po per mua eshte budallallek nese nje cun e tregon-mendon fortesine ne ate lloj menyre. Fjala ka me shume peshe tek nje mashkull dhe fare thjesht tregon epersi apo fortesi Te pakten per mua!!

    Citim Postuar mė parė nga helene
    teorikisht po, do te thote qe ti ne pergjithesi je person qe ke deshire per kontaktin fizik me njerezit dhe per perkedheljet e tyre,dhe perkedheljet s'jane vetem ne sekse te kunderta po dhe nga nje shoqe
    Nejse se kjo pyetja i takon Kuqes dhe ajo ta kthen vete pergjigjen porrrrrr me sa kuptova une ti po flisje per "riprodhimin", apo jo?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gurl : 27-02-2005 mė 14:57 Arsyeja: Ju lutem shkruani shqip!!
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  11. #11
    gone Maska e helene
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    me vjen keq qe ti nuk po kupton ate qe them,sepse eshte e kunderta e asaj qe thua ti.
    Nuk flitet per mendim ne kete rast,nuk eshte mashkulli qe MENDON po thjesht vepron,nuk jane veprime qe njeriu i ben me vetedije,jane pak a shume reminishenca te kafsheve.

    per sa i perket asaj qe i thashe Kuqes ishte meqenese ajo tha qe bente te njejtin veprim ne bashkebisedim me femrat, dhe sjelljet joverbale disa i perkasin ēdo rasti dhe disa ne veēanti "riprodhimit" nese do ishte kjo menyra me afer instiktit per tu shprehur.

  12. #12
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Hahahahahahaaa
    Sa kollaj e kane psikologet per te vertetuar "teorite" e tyre,,, he?
    Mjafton qe nje gje te mos jene ne gjendje ta vertetojne, dhe menjehere deklarojne se kjo shenje, veprim, apo gjest behet ne menyre te pavetedijshme!!!
    Si nuk arriti njeri te me "lexoje" drejt mua deri tani? Sa te pakte jane personat qe kane arritur te "lexojne" ndonje gjest te rralle timin!!!! U ben 27 vjet keto te shkreta, dhe jam quajtur genjeshtar kur nuk kam qene, jam quajtur i vertete, kur kam dashur te genjej, e keshtu me rradhe...
    Eshte e vertete qe shenjat e trupit dhe gjestet jane te rendesishme, nganjehere ato duan te thone diēka, dhe edhe mund te perkthehen, por kurrsesi nuk mund te shkruhen manuale per keto gjera.
    Lexojini mire ato qe na keni rreshtuar aty, dhe do e kuptoni drejt ku e kam fjalen.
    Psh, nese dikush ben dy prej ketyre gjesteve ne te njejten kohe? Shume prej tyre jane te kunderta fare!
    Une, psh, di te lexoj syte, mimiken dhe gjestet e nje personi, por rralle here ato jane te njejta ne kuptim me gjestet egzakte qe mund te beje nje person tjeter.
    Te tille libra, e dashur Helene, mund t'i lexoni per kuriozitet, por, ju keshilloj te mos e beni nese e dini se mund te ndikoheni prej tyre. Kjo eshte qe te evitoni ndonje situate te sikletshme qe mund te linde pas ndonje keqkuptimi nga ana juaj. Prandaj, disa situata kontradiktore mund edhe te evitohen.
    Psh, ndonje djale qe i lexoi keto gjera tani,,, a jeni e sigurte qe neser kur te takohet me ju nuk po i ben gjestet "apostafat" per te te "blere" zemren? Mbase edhe i ka lexuar me pare. Apo psikologet qenkan gjahtaret me te suksesshem dhe te gjithe qenkan Don Zhuane? Per mua jane njerezit me mizerje dhe te panevojshem qe ecin mbi kete toke...
    Prandaj, lerjani ne dore shancit, dhe te kini me besim ne instinktet dhe ne zemren tuaj...
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  13. #13
    gone Maska e helene
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    lol une i kam shkruar per kuriozitet, dhe jo per mesime manuali dhe ne fund po te shikosh kam thene qe ne fund te fundit me mire te mos mendosh sepse gjerat jane me mire kur nuk parashikohen dhe kur s'e vret mendjen.
    Eshte e vertete qe ka njerez qe sillen enkas ne nje menyre te caktuar,apo sepse ndoshta kane lexuar keto me lart si i kam lexuar une etj etj.
    Asnje nese s'eshte psikolog apo s'ka lexuar s'mund te interpretoje gjestet e trupit,po gjithnje instiktivisht u perjgigjet atyre,ndaj nese ty deri tani s'te ka kuptuar asnjehere ndonje person tjeter,shok apo shoqe qofte ndoshta si shumica e njerezve ne kete bote s'ke takuar personin e duhur?
    kishte me shume shaka ne postimin tim sesa mund te mendosh,po ama dhe besim qe ato me lart jane te verteta,pavaresisht se trajtat e tyre nga personi ne person ndryshojne,po kjo eshte kompetence e personave te specializuar qe ti kuptojne,ndoshta dhe personave qe kane shume eksperience ne komunikimin me njerezit,ndryshe do ishim te gjithe psikologe.
    Te dish te gjitha keto edhe me shume si thua ti per psikologet,nuk eshte gjithnje avantazh,sepse te lexosh personin perballe te ben edhe te ndihesh ne siklet,dhe te mos jesh spontan prandaj psikologet s'jane dot Don Zhuane si thua ti,por nese pyetja do ishte mund te jene apo jo ath pergjigja eshte PO, ashtu si jane Don Zhuane ata meshkuj qe kane nje stil te veēante ne njohjen e femrave,dhe qe shume shume veprime dine ti bejne enkas

  14. #14
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Citim Postuar mė parė nga banished
    Hahahahahahaaa
    Sa kollaj e kane psikologet per te vertetuar "teorite" e tyre,,, he?
    Mjafton qe nje gje te mos jene ne gjendje ta vertetojne, dhe menjehere deklarojne se kjo shenje, veprim, apo gjest behet ne menyre te pavetedijshme!!!
    Si nuk arriti njeri te me "lexoje" drejt mua deri tani? Sa te pakte jane personat qe kane arritur te "lexojne" ndonje gjest te rralle timin!!!! U ben 27 vjet keto te shkreta, dhe jam quajtur genjeshtar kur nuk kam qene, jam quajtur i vertete, kur kam dashur te genjej, e keshtu me rradhe...
    Eshte e vertete qe shenjat e trupit dhe gjestet jane te rendesishme, nganjehere ato duan te thone diēka, dhe edhe mund te perkthehen, por kurrsesi nuk mund te shkruhen manuale per keto gjera.
    Lexojini mire ato qe na keni rreshtuar aty, dhe do e kuptoni drejt ku e kam fjalen.
    Psh, nese dikush ben dy prej ketyre gjesteve ne te njejten kohe? Shume prej tyre jane te kunderta fare!
    Une, psh, di te lexoj syte, mimiken dhe gjestet e nje personi, por rralle here ato jane te njejta ne kuptim me gjestet egzakte qe mund te beje nje person tjeter.
    Te tille libra, e dashur Helene, mund t'i lexoni per kuriozitet, por, ju keshilloj te mos e beni nese e dini se mund te ndikoheni prej tyre. Kjo eshte qe te evitoni ndonje situate te sikletshme qe mund te linde pas ndonje keqkuptimi nga ana juaj. Prandaj, disa situata kontradiktore mund edhe te evitohen.
    Psh, ndonje djale qe i lexoi keto gjera tani,,, a jeni e sigurte qe neser kur te takohet me ju nuk po i ben gjestet "apostafat" per te te "blere" zemren? Mbase edhe i ka lexuar me pare. Apo psikologet qenkan gjahtaret me te suksesshem dhe te gjithe qenkan Don Zhuane? Per mua jane njerezit me mizerje dhe te panevojshem qe ecin mbi kete toke...
    Prandaj, lerjani ne dore shancit, dhe te kini me besim ne instinktet dhe ne zemren tuaj...
    This is exactly what I was talking about!!! Te pergezoj se paske durim ne shtjellimin e mendimit tend dhe eshte teper llogjik!!
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  15. #15
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Mire me shpirti, se nuk ju kam korrigjuar, jo... Jam dakord edhe me ate shkrimin e pare, thjesht desha t'i beja nje saktesim nga ana ime...
    Gjithsesi, psikologet mund te jene don Juane, por shume me pak se meshkujt e tjere. Ne me te shumten e rasteve, psikologet jane njerezit me te mbyllur dhe qe jetojne me larg realitetit se gjithe te tjeret... Dmth, per mendimin tim, nese thellohemi shume ne keto "praktika" vetem sa e izolojme veten nga realiteti dhe do t'u japim shume rruge te lire paragjykimeve; perderisą nuk do te jemi kurre te perkryer per t'i "lexuar" te gjitha gjestet perkatese...(siē e thate dhe ju me siper; ato ndryshojne nga njeriu ne njeri)...
    Me pelqeu ajo qe thate ne filim; SPONTANITETI... ajo eshte shija e nje marredhenieje ose lidhjeje, qofte edhe e momentit. Nese gjithshka eshte e llogaritur... pah! ēfare vuajne ata qe e dine te ardhmen, apo jo?
    Por, jam dakord me te gjithe ketu. Dhe ky nuk eshte afirmim kontradiktor.
    te gjitheve...(me gjest kaq te qarte sa s'ka nevoje per "lexim" )
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 27-02-2005 mė 15:50
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  16. #16
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Mendoj qe verpimet qe behen ne menyre automatike (non-verbal behavior) jane mjaft signifikante, dhe ne varesi te situates, ato ka raste qe studiohen edhe shkencerisht (p.sh. ne raste te patologjive te ndryshme te ankthit, si ankth social, etj.) megjithese nuk diskutohet qe eshet e veshtire te krijosh 'manuale' per te tilla gjera. Shpesh here keto gjera studiohen duke u bazuar ne obzervime dhe nxirren konkluzione qe ndodhin, por eshte e veshtire te detajohen si dhe pse, pasi jane pak a shume automatike dhe nuk jane vullnetare; p.sh. njerezit qe kane veshtiresi ne fjalime publike gelltiten shpesh, ose levizin pjese te trupit kuturu, etj.

    Citim Postuar mė parė nga banished
    ....Sa te pakte jane personat qe kane arritur te "lexojne" ndonje gjest te rralle timin!!!! U ben 27 vjet keto te shkreta, dhe jam quajtur genjeshtar kur nuk kam qene, jam quajtur i vertete, kur kam dashur te genjej, e keshtu me rradhe...
    ...
    hahahahha, ti je tip interesant plako
    Thjesht te uroj fat dhe optimizem, se nuk besoj te jesh kaq i vecante sa te mos gjendet dikush te te 'deshifroje'

    Sa per mendimin tend per psikologet, ky eshte stereotip tipik tek ne shqiptaret, apo edhe me gjere ne popuj...(no offense). Psikologet jane njerez te shkences dhe jo tip alla-magjike sic mendojne disa, dhe natyrisht ata materialet e tyre te studimit i marin nga jeta, edhe eksperimentet i kryejne me njerez (ose kafshe te marre po nga jeta. Nuk eshte shkence egzakte, por gjithsesi eshet shkence dhe metodat dhe protokollet jane shume rigoroze (te pakten ne SHBA).

    P.S. Kujt i referohet firma jote, nese i referohet dickaje?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga diikush : 27-02-2005 mė 16:22

  17. #17
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Nuk jam i veēante, vella... Dhashe si shembull veten time, per te folur konkretisht.
    Mendoj qe jane te shumte personat qe keqkuptohen si puna ime.(pothuaj te gjithe jemi keqkuptuar nganjehere)
    Nejse, edhe une kam degjuar qe psikologjine e quajne nje dege te mjekesise, madje edhe shkence... Por, le te rrije brenda ketyre mureve, e te mos kaloje kufinjte natyrore dhe te perdoret nga dikush per te kontrolluar jeten e nje tjetri, siē bejne zakonisht psikologet qe veprojne brenda disa skemave te shkruara dhe disa formulave teorike.
    Nuk jam aq i humbur sa te mendoj qe ka te beje me magjite apo banalitete te tilla...
    Gjithsesi, eshte e vertete qe shume veta jane ndihmuar prej psikologeve... Por eshte e vertete gjithashtu qe shumica e ketyre te ndihmuarve, me shume eshte demtuar prej psikologeve sesa eshte ndihmuar realisht.
    Sepse, problemet marrin shpesh here zgjidhje "llogjike" me disa seanca, shtrire ne poltronat e ketyre te fundit, prandaj, edhe keta persona rralle here jane ne gjendje te zgjidhin vete ndonje problem; e pse ta bejne? - Kur eshte kaq e thjeshte te besh nje xhiro nga psikologu, te zbrazesh portofolin, e ēdo gje duket me e lehte?
    Me teper e kam fjalen se psikologu, nuk eshte aspak i interesuar ne personin qe po analizon... eshte njesoj si t'i hapesh zemren nje makine, e mbase edhe me keq, dikujt qe po ju analizon dhe ne masen e tij, po eksperimenton me ju.
    Pikerisht, per faktin se ne 6 miljard njerez, kemi te bejme me 6 miljard individe te ndryshem, kjo e ben edhe me te mundshem qe pacienti te bjere pre e "eksperimenteve", ose studimit te sjelljes.
    Nejse, gjithkush eshte i lire te veproje si te doje, apo jo? Dhe nuk jam une qe do te shpall si praktike te ndaluar profesionin e psikologut; shumica e te cileve frekuentojne psikologe te tjere... E ku mbyllet rrethi ketu?
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  18. #18
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar mė parė nga banished
    ........ E ku mbyllet rrethi ketu?
    E shoh qe debati midis nesh do ishte i kote ne aspektin e psikologjise...pa krye e kam fjalen.... tek e fundit te gjithe kemi te drejten e shprehjes se opinionit tone per CDO GJE, sidomos ne forum

    Te uroj shendet.

  19. #19
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Citim Postuar mė parė nga diikush
    E shoh qe debati midis nesh do ishte i kote ne aspektin e psikologjise...pa krye e kam fjalen.... tek e fundit te gjithe kemi te drejten e shprehjes se opinionit tone per CDO GJE, sidomos ne forum
    Te uroj shendet.
    Epo vella, mjere forumi nese shkruaj vetem une aty, dhe mjere forumi nese te gjithe do te mendonin si une!!!
    Une nuk shkrova qe t'ju ndaloj mendimin... me vjen keq nese e keni marre ne kete menyre.
    Sa per firmen, "Zoti flet edhe shqip"... per kete e keni fjalen?
    Eshte thjeshte firma ime, nuk i referohem askujt, as po citoj ndokend tjeter... Mbase, rastesisht, mund ta kete shkruar ndonje tjeter para meje, nuk e di... di thjesht qe nuk e kam lexuar kund. Mmmmm,tjeter , s'di ē'te them.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  20. #20
    gone Maska e helene
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    ... Por eshte e vertete gjithashtu qe shumica e ketyre te ndihmuarve, me shume eshte demtuar prej psikologeve sesa eshte ndihmuar realisht.
    po te ishte kollaj beheshim te gjithe psikologe,sikur te ishte thjesht duke lexuar internetin. ka dhe mjeke qe te vdesin ore

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •