Close
Faqja 2 prej 14 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 268
  1. #21
    Forever and a day...
    Anëtarësuar
    11-02-2003
    Vendndodhja
    Ju-Es-Ej
    Postime
    54
    Ngrije dhe njehere flamurin ti Ismail....po nuk u kthyen te tere sa ta marrin vesh po....

    Jetes asnjehere nuk i dihet.....do kete prej atyre qe mund te kthehen do kete dhe prej atyre qe nuk do kthehen ndonjehere.....

    Ca do ndihmojne ne ndertimin e kapitalizmit kurse te tjeret do i thurin poezi dhe fjale te urta nga dheu i huaj....ky eshte realiteti.....
    Ndryshuar për herë të fundit nga Justin : 03-02-2007 më 19:27
    p3rf3<+!0n 15 4 r@r!+y

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e saimiri-uk
    Anëtarësuar
    13-01-2003
    Vendndodhja
    All over Albania
    Postime
    252

    2007 ose heret 2008

    Guri i rende ne vend te vet!
    Ne mendimin tim kam qendruar larg deri tani pasi ketu ne UK me ka ecur financiarisht dhe ne Shqiperi kurresesi nuk di ti kisha keto mundesi! Por gjithsesi na merr malli dhe per arsye financiare do e shtyj dhe disa kohe ne UK! Qellimi kryesor eshte berja e parave, pas mesimit te gjuhes Angleze dhe integrimit, studimit etj etj!
    Nje shprehje e huaj thote "kush krenohet me prejardhjen e vet, lavderohet me bemat e tjereve"
    Keshtu qe ne duhet te behemi dikushi per veten dhe bejme dicka serioze ne jete vete tani!
    Tung

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anëtarësuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    Aman si te kthehen studentat ne shqiperi kur kan harxhuar gjithato lek per tu arsimuar. Nese flas per veten time mua do me duhen vite e vite te bej leket e harxhuara per shkollen e jo me te ve lek me rrogat qe jan ne shqiperi...eshte keq por ky ash realiteti
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-01-2006
    Vendndodhja
    elbasan
    Postime
    182
    sa me shpejt ardhshit ishalla edhe pse un vet jam duke ik ejani me zevendesoni te pakten mos ma lini venin bosh.mos e leni shqiperine ne meshire te fatit.per sa koh qe jam une esht ne rregull po kur te iki . ateher do ju mari lumi po nuk erdhet!!!

  5. #25
    i/e larguar Maska e selina_21
    Anëtarësuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
    Postime
    1,099
    Citim Postuar më parë nga YaSmiN
    Lexova nje postim ne nje gazete shqipetare ketu ku jetoj edhe eshte nje postim interesant eshte shkruar nga Pandeli Simsia Nju Jork, SHBA

    Ne ikem atehere nga Shqiperia ne fillimin e viteve 90-te,duke shqyer dyert e ambasadave te huaja dhe duke kacavjere e gjakosur ne kangjellat e hekurta te mureve rrethues te tyre.Ne ikem atehere si te babezitur drejt shteteve te huaja,te uritur per te pare boten e jashteme,pa e ditur se kush na priste.
    Ne ikem atehere,duke kapercyer malet,duke ecur dite e nete te tera,e duke fjetur ne pyje mes egersirave.
    Ne ikem atehere duke care detin e qete e te trazuar me vapore e me anije,duke pare se si shoket qe kishim ne krahe binin ne det per t`u bere ushqim per peshqit dhe per te mos u gjedur me kurre.........
    Ne po ikim tani perseri nga malet,nga deti me gomone.... duke pare se si shoku qe kemi prane e perpin dallga e detit,se si foshja qe qan ne krahet e nenes pa grene e pa pire e remben e njejta dallge e mallkuar dhe nena e pafuqishme mes nates se erret dhe te ftohte nuk ka force t`a rriktheje e t`a marre perseri prane gjirit te saj.
    Ne po ikim perseri me nje vize turistike per te mos u kthyer me.
    Ne ikem e po ikim nga atdheu yne,nga toka jone,cdo vite,cdo jave,cdo ore.....
    Ne erdhem ne toke te huaj,se dhe ajo ka nevoje per ne.Jane metrote per t`u ndertuar,jane dhent e dhit per t`u kullotur,jane ullinjt per t`u shkundur e per t`u mbledhur,jane pleqte,jane njerezit e semure qe kane per sherbim shqipetar,jane pjatat dhe tenxheret e restoranteve per t`u lare e ferkuar nga duar shqipetare,jane.......
    Ne erdhem ne toke te huaj duke gjetur vendin qe na takon te jemi ne jete.Po studjojme,po shkollohemipo mbarojme shkollen ne universitet me me emer ne bote me rezultate te shelqyera.Ne erdhem ne toke te huaj per te mbajtur ne xhep diplomat e Masters Degree dhe ate te Profesor e Doktorit.
    Ne erdhem ne toke te huaj per te cuditur profesoret,mesimdhenesit tane,duke u treguar atyre racen e bukur e te zgjuar shqipetare,Shqiperine e panjohur.......
    Ne erdhem ne toke te huaj per t`i dhene lirise njerezimin bijte tane me te mire,ushtaret,marinsat,heronjt tane ne luften kunder terrorizmit.
    Ne erdhem ne toke te huaj,por edhe duam te kthehemi,po ku do shkojme,kush na pret?(Sa keq!Te mendosh kush na pret ne shtepine tone).
    Po hyjme ne vitin e 15-te qe jemi larguar nga Shqiperia,ndoshta dhe jemi rritur edhe plakur pak nga vuajtjet dhe streset e mergimit e atdheu yne ndoshta nuk do na njohe,por ne duam te kthehemi te punojme per nenen tone,se kaloresit e saj te keqinj qe e drejtojne , i kane hipur mashkes xanxare,duke e bere nje Nene te vuajtur,te mberdhire,pa drita,pa uje,te permbytyr mes shiut,llumit dhe baltes.
    Ne duam te kthehemi perseri,po ku do vemi?Nuk mund te blejme dot nje apartament banimi ne periferi te qytetit a kryeqytetit,me leket qe kemi kursyer gjate ketyre viteve ne toke te huaj.Ato leke nuk majfojne,se kaloresit xanxare te shtetit tone i kane "blere" apartamentet e tyre ne qender te kryeqytetit sa trefishi i siperfaqes i atij qe duam te blejme ne me nje trefish me pak lekesh se ato qe kerkojme ne.
    Ne duam te kthehemi po ku do kthehemi?
    Kaloresit kane filluar te "shtrojne" rruget per t`a bere udhetimin e tyre me makinat e shtrejta sa me te rehatshem per te shkuar drejt vilave te tyre te "blera"ne Shkembin e Pellumbave,ne Malin e Robit a ne Kalane e Lekuresit....
    Ne duam te kthehemi ,po ku do kthehemi ?
    Nese Shqiperia eshte i vetmi vend pa metro ,vijme ne e i ndertojme metrote ne shtetin tone.Nese ka ullinjper te shkudur e per t`i mbledhur Shqiperia,vijme ne e t`a bejme ate pune ne token tone.Nese ka piata dhe tenxhere ne restorantet shqipetare vijme ne i lajme.
    Nese shqiperia eshte vertet shtet ligjor demokratik,vijme ne e t`a drejtojme ate, por a do na pranojne valle kaloresit xanxare qe e kane privatizuar edhe drejtimin e Shqiperise e nuk zbresin kollaj mushka ku kane hipur?
    Ne duam te kthehemi nje dite ne shqiperi dhe do kthehemi,po kur?As vete nuk e dime.

    Everything is true.......Shume Bukur e ka Shkru...
    Por aman nje gje nuk eshte e vertete qe nje dite do kthena ne Shqiperi...
    Eshte shume e veshtire te pakten per ne qe erdhem ne nje moshe teper-teper te vogel te kthehena ne Shqiperi...Filluam nje jete shume ndryshe ne USA / na pelqen shume jasht mase ..dhe e kemi shume te veshtire ta leme kete vend...qe kemi pothuajse shume kujtime te bukura..eh cte kujtosh Shqiperine..kur kisha frik me shku te Takoja Dajen/Tezen apo Gjyshen time.....Nuk mundem te kthehem me.........................JooooooooooooooooooooO


    Mos e merni per ters nuk e thom se nuk e dua Shqiperine...gjithmone e kujtoi & derdh Pika Lot...me ka marre malli shume ta shof...Por kam shume frik me shku te jetoi...
    Nje muaj ndenja Vitin e kalume & te thuash te verteten..mezi prisja Sec..min..oren ...diten e kthimit perseri ne Amerik.



    Albania always is going to be in our heart...Always...no matter where we're going..always...we think of youuuuuuu...

    Ju pershendes te gjitheve me kengen.

    ~~~ Une e Dua Shqiperine ~~~


    http://muzika.albasoul.com/album.php?&id=28

  6. #26
    kur te qethen kecat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-01-2006
    Vendndodhja
    elbasan
    Postime
    182
    selina ik mi te hangert mortja.paske frik ti.pse moj ne qe jetokemi ktu kshu duhet me ja fut vrapit?ktu ska gje per te pas frik.iku ajo kur kishim frik me leviz,me shku ke tezja apo ke halla.tani vajzat dalin edhe vetem fare ne cdo lloj orari dhe nuk ngacmohen.ne kerkojm te hyjm ne europ lal dhe po te kishim ato probleme qe thua ti as nuk i shkonte menja njeriu me e ber kerkesen. gjithsesi mendimi ngelet po i joti. rrespekte all!!!

  8. #28
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Sapo te Mbaroj shkollen atje e kam Koken.

  9. #29
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga saimiri-uk
    Guri i rende ne vend te vet!
    Ne mendimin tim kam qendruar larg deri tani pasi ketu ne UK me ka ecur financiarisht dhe ne Shqiperi kurresesi nuk di ti kisha keto mundesi! Por gjithsesi na merr malli dhe per arsye financiare do e shtyj dhe disa kohe ne UK! Qellimi kryesor eshte berja e parave, pas mesimit te gjuhes Angleze dhe integrimit, studimit etj etj!
    Nje shprehje e huaj thote "kush krenohet me prejardhjen e vet, lavderohet me bemat e tjereve"
    Keshtu qe ne duhet te behemi dikushi per veten dhe bejme dicka serioze ne jete vete tani!
    Tung
    AShtu eshte kur nuk i pranon baballaret e tu.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  10. #30
    Te them te drejten une dhe time shoqe kemi 9 vjet ne USA. Ne fillim na merrte mallin, pastaj u mesuam, e tani pas kaq vjetesh shume gjera ketu ne USA nuk na hyjne ne sy. Sido qe te jete puna, te mirat materiale te ngopin vetem derin ne nje nivel. Nuk ka si familja dhe miqte. Tani besoj se sapo te mbaroj shkollen e mjeksise do mundohemi te levizim njehere dhe ta provojme te jetojme ne Shqiperi.
    Se shpejti, doktor.

  11. #31
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Shqipëria është një ëndërr e paarrirë. Nuk ka si vendi yt. Jo më kot i kënduan dhe i thurrën vargje të parët tanë.


    Kur i lexonim krijimet e tyre plot mall për Shqipërinë, të them të drejtën nuk i kuptoja, por kur provuam mërgimin atëhere e kutpova se çdo të thotë të kesh mall e zjarr për vendin tënd.


    Nuk e di se kur do të kthehem, megjithëse zemra më djeg nga malli për të. E dua Shqipërinë ashtu siç është, me të mirat dhe me të këqijat e saj sepse ai është vendi im.



    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  12. #32
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    Citim Postuar më parë nga alnosa
    kato mendimet jo pozitive po na mbysin dit e nat jo vetem ty sis !!
    por mendohem ndonjeher mos ti kthej syte me mbrapa po te shoh perpara !!
    dhe kthimi nuk eshte i lehte po te shohim cfar eshte shkruar dhe per ne qe jemi jashte shtetit !!! koha do e tregoi

    gjith te mirat sis
    alnosa cdo emigrant do te kthet sidomos ata q ekan vite ne mergim sa flasim ne per shqiperin nuk flasin as ata ne shqiperi se nuk e duan sa e duam ne edhe ne jemi ata qe themi shqiperia kshu shqiperia ashtu

    po te jap nje shembull ktu shumica kan bler shpi makina kan krijuar nje jet
    ku femia e tyre vete ne shkoll
    neve jemi vet tani edhe kur vemi ne shqiperi ndihemi si emigrant edhe mezi presim te vim prap ktu pse vall kjo ndodh e ke pyet veten


    un nuk mendoj se do kthehem tani per tani ne shqiperi daten e kthimit per gjithmon se di ndoshta kur/?
    por nje gje di qe cdo dit cdo moment mendjen e kemi anej
    Partizoni

  13. #33
    lydia18
    Anëtarësuar
    31-01-2007
    Vendndodhja
    ATHINE
    Postime
    4
    Si Teme Eshte Shume Interesante, Por Per Te Marre Vendimin Per Tu Kthyer Ne Shqiperi Eshte Shume E Veshtire.edhe Te Duash Te Kthehesh....ku Do Te Vesh?nuk Eshte Veshtiresia Vetem Tek Puna Apo Tek Shtepia.femijet Qe Kane Lindur E Rritur Ne Vende Te Huaja Ndihen Me Te Huaj Se Te Huajt Ne Shqiperi.gjuhe Te Ndryshme,mentalitete Te Ndryshme.po Te Bashkohen Te Gjithe Bashke Do Te Behemi (turli)te Gjithe.une Besoj Se Shteti Shqipetar Nuk Ben Azgje Per Kthimin E Emigrandeve...se Shqiperia Nga Emigrandet Po Ndertohet.u Leverdis Politikaneve Shqipetare Mos Te Merren Fare Me Jashte-atdhetaret...........

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
    Anëtarësuar
    29-09-2004
    Vendndodhja
    Bangkok
    Postime
    2,614
    Citim Postuar më parë nga selina_21
    Everything is true.......Shume Bukur e ka Shkru...
    Por aman nje gje nuk eshte e vertete qe nje dite do kthena ne Shqiperi...
    Eshte shume e veshtire te pakten per ne qe erdhem ne nje moshe teper-teper te vogel te kthehena ne Shqiperi...Filluam nje jete shume ndryshe ne USA / na pelqen shume jasht mase ..dhe e kemi shume te veshtire ta leme kete vend...qe kemi pothuajse shume kujtime te bukura..eh cte kujtosh Shqiperine..kur kisha frik me shku te Takoja Dajen/Tezen apo Gjyshen time.....Nuk mundem te kthehem me.........................JooooooooooooooooooooO


    Mos e merni per ters nuk e thom se nuk e dua Shqiperine...gjithmone e kujtoi & derdh Pika Lot...me ka marre malli shume ta shof...Por kam shume frik me shku te jetoi...
    Nje muaj ndenja Vitin e kalume & te thuash te verteten..mezi prisja Sec..min..oren ...diten e kthimit perseri ne Amerik.



    Albania always is going to be in our heart...Always...no matter where we're going..always...we think of youuuuuuu...

    Ju pershendes te gjitheve me kengen.

    ~~~ Une e Dua Shqiperine ~~~


    http://muzika.albasoul.com/album.php?&id=28
    Kot fare ja ke fut tani!

    Pse moj cfare eshte shqiperia ferr? Qe na e thua me aq frike dhe aq ndrojtje...
    Te rrofshin fjalet "e dua shqiperi", se po ta doje megjithmend sdo i thoje keto llafe...

    Te kthehesh ne Shqiperi eshte shume e veshtire,por ama sado qe e veshtire te jete besoj se do i beni balle. Kur i bet balle amerikes ku vajtet dhe e niset nga 0, sdo i beni balle shqiperise?
    If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga KOKASHTA
    Kot fare ja ke fut tani!

    Pse moj cfare eshte shqiperia ferr? Qe na e thua me aq frike dhe aq ndrojtje...
    Te rrofshin fjalet "e dua shqiperi", se po ta doje megjithmend sdo i thoje keto llafe...

    Te kthehesh ne Shqiperi eshte shume e veshtire,por ama sado qe e veshtire te jete besoj se do i beni balle. Kur i bet balle amerikes ku vajtet dhe e niset nga 0, sdo i beni balle shqiperise?
    ESHTE E VERTET S'KAM C'TE SHTOI TJETER .
    te drejte erdhem ne nje vend te huaj dhe ja dolem mbane jo ne vendin tone qe e njohim shume me mire ,po duhet te kesh tru qe te kthehesh asgje tjeter ,se po i pate keto tru dhe ti vesh ne punim dhe ne shqiperi e arrin te behesh mire ..
    eshte e veshtir nuk diskutohet ,po ne u mesuam pak ndryshe dhe si na duket kthimi tani ......

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
    Anëtarësuar
    29-09-2004
    Vendndodhja
    Bangkok
    Postime
    2,614
    Citim Postuar më parë nga alnosa
    ESHTE E VERTET S'KAM C'TE SHTOI TJETER .
    te drejte erdhem ne nje vend te huaj dhe ja dolem mbane jo ne vendin tone qe e njohim shume me mire ,po duhet te kesh tru qe te kthehesh asgje tjeter ,se po i pate keto tru dhe ti vesh ne punim dhe ne shqiperi e arrin te behesh mire ..
    eshte e veshtir nuk diskutohet ,po ne u mesuam pak ndryshe dhe si na duket kthimi tani ......
    E pra,po bej cudi me ata qe thone eshte shume shume shume shume shume e veshtire te kthehesh ne shqiperi! Pse valle na qenka kaq shume e veshtire te ngresh nje biznes apo te punosh ne vendin tend?
    Politika dhe korrupsioni ska te beje shume nese je njeri i zoti dhe i zgjuar...

    Hajt gjith te mirat dhe uroj qe te ktheheni ne shqiperi. Ne mos ju, te pakten femijet tuaj se shqiperia tek brezi i ri i ka shpresat
    If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

  17. #37
    Wilma Maska e xhuliana
    Anëtarësuar
    15-12-2006
    Vendndodhja
    Emilia-Romagna
    Postime
    824
    Ne shqiperi do kthehem kur merkata e punes se shtetit shqiptar te jete ne gjendje te me ofroje pune....deri atehere nuk mendoj se do kthehem pasi nuk dua te shtoj numrin e te papuneve ne shqiperi...
    La Lussuria, La Superbia e L'Avarizia ostacolano il Pentimento

  18. #38
    PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
    Anëtarësuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Chelsea
    Postime
    1,688
    Citim Postuar më parë nga xhuliana
    Ne shqiperi do kthehem kur merkata e punes se shtetit shqiptar te jete ne gjendje te me ofroje pune....deri atehere nuk mendoj se do kthehem pasi nuk dua te shtoj numrin e te papuneve ne shqiperi...
    lol. Ta meshtes mendimin..
    Jam JETUS jo TREGUS!.

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-01-2007
    Postime
    112
    Kush nga ata shqiptar qe stundjone apo punojne jashte shtetit shqiptar do kthehet ne shqiperi ??
    Mos fol me kopetenca se deri tani qe po flas jane te pakten 20 studenta qe kane qene ne usa, itali, france, bulgari qe jane kthyer ne shqiperi dhe sduan tia dine me per ate shtet ku ishin.Nje nga keta do jem dhe une qe per disa muaj do kthehem per gjithmone.Une jo vetem bera shkollen ketu por krijova dhe familjen ketu dhe qe te gjithe ne mezi presim te ikim.
    Qe keshtu here tjeter fol per veten jo ne pergjithsi se ska vend me te pershtatshem per te krijuar nje jete te lumtur e me dinjtet sesa shqiperia per shqiptaret.
    Me mendje e shpirt ne Vlore.

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-01-2007
    Postime
    112
    Citim Postuar më parë nga Ervisa
    Aman si te kthehen studentat ne shqiperi kur kan harxhuar gjithato lek per tu arsimuar. Nese flas per veten time mua do me duhen vite e vite te bej leket e harxhuara per shkollen e jo me te ve lek me rrogat qe jan ne shqiperi...eshte keq por ky ash realiteti
    Ervisa qe te jemi tamam realist eshte se ai qe pati mundesine te paguaj shkollen e femijes jashte vendit se ka problem kthimin ne shqiperi se ato leke jane investim ne formimin tend ne kete rast sbesoj se keto leke ti kane dhen huaj.
    Me mendje e shpirt ne Vlore.

Faqja 2 prej 14 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
  2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
  3. Guerilasit e LANC
    Nga Tannhauser në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
  4. Debat mes anti liberalëve dhe liberalëve
    Nga liridashes në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26
  5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
    Nga Seminarist në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •