Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 24
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Haradinaj nuk do t shkoj n KS t OKB-s

  Pse more athue?
  Paska vend ma me randesi ku po u vendsoka per Kosoven se ne KS te OKB athue a?
  Mos me ta marre mendja!!!!
  Cka mendoni ju bashkkombas per kete?


  Haradinaj nuk do te shkoje ne KS te OKB-se


  PRISHTINE (18 Shkurt) -Kryeministri i Kosoves, Ramush Haradinaj, gjate takimit te sotem me kryeadministratorin Soren Jesen Petersen deklaroi se nuk do shkoje ne Keshillin e Sigurimit te OKB, arsye per kete vendim eshte axhenda e tij e ngjeshur politike. Ne kete takim kryeministri Haradinaj tha nder te tjera se dy muajt e ardhshem jane te rendesishem per Kosoven ne planin e permbushjes se standardeve . em/em (Rtk/BalkanWeb

 2. #2
  You'll never wallk alone
  Antarsuar
  06-12-2004
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  42
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me siguri se i ka perfunduar qeshtjet e interesave te Kosoves, edhe nuk i beri pershtypje ajo, ka pune te tjera, eshte kurgjo hic per te!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga sagittarius
  Me siguri se i ka perfunduar qeshtjet e interesave te Kosoves, edhe nuk i beri pershtypje ajo, ka pune te tjera, eshte kurgjo hic per te!
  E ke me vend!
  E i ashtuqujturi Kryeminister ka pune me me rendesi private ne prishtine,mjer ne!


  Qeveria e Kosoves: Raporti i sekretarit te pergjithshem te KB-se, Anan, joreal

  PRISHTINE (18 Shkurt) - Qeveria e Kosoves dhe perfaqesuesit e partive politike shqiptare e kane vleresuar joreal raportin e fundit te Sekretarit te Pergjithshem te KB, Kofi Anan ku eshte vleresuar se serbet ne Kosove po jetojne ne frike. Qeveria e Kosoves sipas pohimeve te zedhenesit te te qeverise, Arben Qirezi eshte e angazhuar aktivisht ne integrimin e serbeve ne strukturat e qeverise, perkunder obskursioneve nga Beogradi. Kritikave te politikaneve u jane bashkuar edhe mediat shqiptare duke vleresuar se konstatimi i Ananit se asnjeri nga standardet nuk eshte permbushur, ne teresi eshte i tepruar. Mediat kane percjellur vleresimin e Ananit se ne Kosove serbet po jetojne ne frike dhe se ndarjet etnike po shtrihen ne Kosove, dhe se qeveria e Kosoves nuk ka bere sa duhet per ti denuar te gjithe krimet me motive etnike. em/em(Beta/BalkanWeb)

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga mani
  Pse more athue?
  Paska vend ma me randesi ku po u vendsoka per Kosoven se ne KS te OKB athue a?
  Mos me ta marre mendja!!!!
  Cka mendoni ju bashkkombas per kete?


  Haradinaj nuk do te shkoje ne KS te OKB-se


  PRISHTINE (18 Shkurt) -Kryeministri i Kosoves, Ramush Haradinaj, gjate takimit te sotem me kryeadministratorin Soren Jesen Petersen deklaroi se nuk do shkoje ne Keshillin e Sigurimit te OKB, arsye per kete vendim eshte axhenda e tij e ngjeshur politike. Ne kete takim kryeministri Haradinaj tha nder te tjera se dy muajt e ardhshem jane te rendesishem per Kosoven ne planin e permbushjes se standardeve . em/em (Rtk/BalkanWeb
  Cfare planesh me te rendesishme ka pasur ky ne axhende sa te anulloje viziten ne Keshillin e Sigurimit?! Edhe nqs ka pakenaqesi prej Ananit per deklaratat e ketij te fundit se po anashkalohen serbet, ku ka me mire se kontakti personal per tu sqaruar dhe per te patur nje raport miqesor.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga D&G Feminine
  Cfare planesh me te rendesishme ka pasur ky ne axhende sa te anulloje viziten ne Keshillin e Sigurimit?! Edhe nqs ka pakenaqesi prej Ananit per deklaratat e ketij te fundit se po anashkalohen serbet, ku ka me mire se kontakti personal per tu sqaruar dhe per te patur nje raport miqesor.

  Mjer Kosova ne duart e kujt ka mbete!
  Kujt ti besohet me pare KS te KB apo ketyre dezinformuesve tan qe e bejne politiken sipas qefit te tyre.
  Le te mbetet te shihet po populli thot:"Rrena i ka kmebet e shkurtera"

  Haradinaj prfundimisht nuk do t shkoj n Nju Jork n takimin e KS t OKB-s

  Prishtin, 18 shkurt - Kryeministri i Kosovs, Ramush Haradinaj, deklaroi sot se prfundimisht nuk do shkoj n Nju Jork pr t marr pjes n mbledhjen e Kshillit t Sigurimit kushtuar Kosovs. Haradinaj mosshkuarjen e arsyetoi pr shkak t axhends s ngjeshur politike q e ka kto dit. Ai kt vendim e bri t ditur pas nj takimi me kryeadministratorin, Soren Jesen Petersen.
  Haradinaj tha se dy muajt e ardhshm jan shum t rndsishm pr Kosovn n planin e prmbushjes s standardeve.
  Kshtu, tha ai, gjat javs s ardhshme pritet t aprovohet buxheti pr vitin 2005, do t mbahet mbledhja e Kshillit Ekonimik Fiskal si dhe pritet q Qeveria t aprovoj planin pr komunat pilot ku do t testohet procesi i decentralizimit n vend.
  "Shkuarja e kryeministrit me kryeadministratorin n Nju Jork nuk do t ndodh, pra un do t qndroj n Prishtin do t vazhdoj me pun. Fillimisht aktiviteti yn duhet t vazhdoj m ritmin e duhur pr vlersimin e ardhshm dhe po ashtu n javn q vjen kemi nj vizitor me rndsi q vijn n Prishtin dhe un do t jem ktu", u shpreh Haradinaj.
  Ai sqaroi se po t shkonte n Nju Jork do t ishte vetm shoqrues i Petersenit, por pa t drejt fjale.
  "Atje flet vetm nj prfaqsues nga Kosova, ndrsa n baz t 1244-shit prfaqsues yni sht kryeadministratori. Un n kt rast me prezencn time do t isha shoqrues dhe meqense kam besim se ai prezanton mnyrn q ne e kemi vertetuar, ather sht m rndsi q t vazhdojm me pun n Kosov".
  Petersen prshndeti vendimin e kryeministrit t Kosovs, duke thn se kjo axhend sht e mjaftueshme q Haradinaj ta marr nj vendim t till. Njherit ai njoftoi se n Kshillin e Sigurimit do t paraqes nj raport pr zhvillimet m t reja n Kosov, t cilat i cilsoi pozitive.
  "Un do t jem atje pr t prezantuar Kosovn dhe do t flas n emr t Kosovs. Nj gj tjetr e rndsishme sht axhenda ktu. Un mendoj se kjo axhend do t ec prpara nse kryeministri sht i angazhuar n t", tha Petersen, duke shtuar se askush nuk mund ta zvndsoj kryeministrin n Kosov. Por ai tha se shpreson q nj dit kryeministri i Kosovs do ta zvndsoj at n Nju Jork.

 6. #6
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Antarsuar
  03-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,027
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Kjo sht hera e dyte q Kosova humb rastin historik q prfaqsuesi i saj legjitim t jet n mbledhjen e KS t OKB-s ku edhe do t diskutohet pr gjendjen n Kosov.

  Kryeministri Ramush Haradinaj nuk mund t arsyetohet se atje nuk do t shkoj pr shkak t obligimeve q ka. Kjo eshte shum e pavrtet. T gjith e dim se prderisa nuk ndrpritet procedura e Tribunalit t Hags ndaj tij, ai nuk do t ket mundsi t ushtroj t gjitha detyrat q ka si kryeministr vendi.

  N ann tjetr, edhe bashksia ndrkombtare sht treguar shum e pafytyr n lidhje me kt ftes, sepse mu kta q e ftojn Haradinajn n OKB ia pamundsoj udhtimin n Nju Jork me hetimet e nisura...

  Po t ishte e interesuar bashksia ndrkombtare q Kosova ta drgoj prfaqsuesin e vet n Kshillin e Sigurimit, ather n pamundsi t Haradinajt do t mund ta ftonte kryetarin e Kosovs, zv.kryeministrin, kryeparlamentarin apo edhe ndonj ministr.

  Kjo q ka ndodhur sht pr tu shqetsuar...

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Drini
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Dukagjin
  Postime
  50
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ftesa per shkuarje dhe mosshkuarja e Kryeministrit ne KS, me sy te par ngjan ne nje truk propagandistik. Por druaj se ketu ka dicka me te madhe, qe per opinionin e gjere mbetet ende e panjohur.

  Une mendoj se Kryeministrit do t'i eshte bere presion nga Beogradi per te mos shkuar atje. Jane dokrra ato qe thuhen se gjoja ai paska "pune me te medha"! Po sikur vertet te jet keshtu, ashtu sic u shpreh paradiskutuesi im, a do te mund te shkonte ndonje tjeter ne vend te Kryeministrit? Sado formale qe te duket ftesa, KS i OKBs eshte porta me e madhe e shtetesise qe deri me tani i eshte hapur Kosoves, prandaj nuk ka asnje arsye per te mos u shfrytezuar ky rast.

  Tanime u njoftua edhe publikisht se Kryeministri mban kontakte me serbin Koshtunica. Edhe deklarata e tij se "shqiptaret duhet t'iu kerkojne falje serbeve", eshte bere nen presionin e Koshtunices.

  Deri me tani u vertetua se te gjithe ata qe jane karrabythave me shkije, ne situate kyce kane mbajtur qendrime dhe bere deklarata te percudshme. Nano greku eshte i njohur per kete gje. Keshtu shume here pat vepruar Veton Surroi e me pastaj edhe Hashimi.

  Me deklaratat e tij denigruese per shqiptaret, Surroi perpiqej te perfitonte poena tek nderkombetaret, se goja ai nuk ishte "nacionalist" shqiptar, por edhe duhej mbajtur ison Serbise per shkak te vellazerise permanente qe kishte patur ai me shkije.

  Hashimi, se bashku me Qosjen kishin bere pazarlleqe te hapta me shkije menjehere pas perfundimit te luftes. Si rezultat i atyre pazarlleqeve sot kemi gjendjen ne Mitrovice. Pastaj dalja e Hashimit ne uren e Ibrit per te penguar popullin qe te marrshonte ne anen tjeter. Ku mbeten premtimet e tij te famshme mbi uren e Ibrit? Cfare koncesionesh do te kete perfituar Hashimi kur beri dorezimin e Limajt ne Hage, tashti per tashti vetem ai e din. (???)

  Po rremuja e marsit te para nje viti, perkrahjen e kujt e kishte?

  Serbet luajne bukur sipas nevojave e situatave me karten e Hages. Aktpadine e kane bere ata, dhe serbet kur te deshirojne e aktivizojne apo e pezullojne ate. Fati i Ramushit ndoshta eshte ne doren e shkijeve, prandaj Kryeministri i Kosoves eshte i detyruar te veproje sipas instruksioneve te tyre. Mos zot me keq!

  Shkuarja apo mosshkuarja e Kryeministrit ne KS eshte gje shume e vogel ne krahasim me hapat dhe vendimet qe do te duhet te mirren gjate ketij viti.

  Dhente zoti qe fati i njerezve me hipoteka te mos jete edhe fati i Kosoves.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Drini : 18-02-2005 m 20:20
  Komunistet edhe m.... qe e bejne vet mundohen te na e servojne si desert patriotik

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime
  Mos qelloni me automatik me pare, dhe pyesni viktimen me pas, pasi nuk keni per te mesuar gje nga i vdekuri. Prandaj pyesni ne fillim dhe qelloni me pas, qe te mos vrisni edhe korrierin e lajmit te mire.

  Mos vajtja e kryeministrit Hajradinaj ne OKB nuk eshte dicka qe duhet denoncuar, por duhet pershendetur nga ne shqiptaret. Kjo levizje e tij nuk eshte nje teke e kryeministrit por nje vendim i marre nga qeveria e Kosoves dhe gjithe institucionet e saj. Duhet te keni disa gjera te qarta per te kuptuar se perse Haradinaj nuk duhet te shkonte ne Kosove.


  1. OKB nuk njeh autoritetin e qeverise shqiptare ne Kosove, por autoritetin e UNMIK

  Keshilli i Sigurimit me rezolutat e veta vazhdon te mos njohi sic duhet qeverine e Kosoves, por vazhdon ti meshoje idese se UNMIK eshte autoriteti qeverises i vendit dhe jo qeveria demokratike e Kosoves. Si mund te shkosh ne nje Keshill Sigurimi per te perfaqesuar interesat shqiptare kur ky Keshill nuk njeh ende autoritetin ligjor dhe demokratik te qeverise se Kosoves dhe popullit te Kosoves qe e ka zgjedhur kete qeveri? Qeveria e Kosoves e njeh autoritetin e UNMIK dhe OKB me mandatin e se ciles UNMIK vepron ne Kosove. Prandaj nuk duhet te jete kryeministri i Kosoves qe duhet te beje nje hap drejt Keshillit te Sigurise, por duhet te jete Keshilli i Sigurise qe te beje nje hap drejt Kosoves. Nese Haradinaj te kish shkuar ne NY, ai nuk do ti raportonte keshillit ne pozitat e perfaqesuesit te Kosoves, por ne pozitat e ndihmesit te Petersonit.


  2. Rusia, Kina dhe Franca, tre vetot e Keshillit te Sigurimit

  Nuk ka asnje dyshim per palen shqiptare dhe faktoret nderkombetare ne bote qe punojne per nje Kosove demokratike dhe te pavarur, qe pavaresia e Kosoves nuk ka per te ardhur ne Keshillin e Sigurimit te OKB-se. Tre vetot e anetareve permanente te ketij Keshilli, Rusi, Kina, Franca, kane qene, jane dhe do te jene blloqe te pakapercyeshme per avancimin e interesave tona kombetare ne ate front. Nese Haradinaj do te shkonte ne NY, gje qe pala serbe do te deshironte te ndodhte, ai do te sulmohej hapur nga perfaqesueset e treshes me qellim acarimin e maredhenieve midis komunitetit nderkombetar dhe qeverise shqiptare. OKB, eshte fushebeteja e fundit ku shpreset kane nje shprese per te ndalur planet e shqiptareve dhe miqve te tyre ne bote per pavaresi.

  Kryeministri Hardinaj nuk eshte shqiptari me inteligjent ne rradhet e shqiptareve te Kosoves, por per aq sa kam mundur te degjoj nga intervistat e tij dhe te lexoj ne shtyp, ai gezon dy cilesi te admirueshme: perkushtimin ndaj procesit demokratik ne Kosove, frymen e bashkepunimit dhe gjitheperfshirjes ne qeverine e tij, qe do te thote, se ai nuk merr vendime personale subjektive te castit, por peshon sic duhet mendimin e njerezve rreth tij per ceshtje te nje rendesie te jashtezakonshme kombetare.

  Albo

 9. #9
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Antarsuar
  03-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,027
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Albo,

  Konstatimet tuaja jan plotsisht t pavend. sht qesharake t mendohet se Haradinaj dhe institucionet e Kosovs nuk dshirojn te shkojn ne KS t OKB-s sepse ne kt mnyre do te rrezikohen interesat tona.

  Kto institucione ka disa vjet q nuk rreshtin s krkuari pr t marr pjes n takimet do tre muaj t KS t OKB-s.

  S shpejti do t prononcohen vet lidert e institucioneve dhe do ti dgjosh nga goja e tyre...

  Nuk sht e vrtet ajo q thua ti se OKB dhe KS nuk e njohin autoritetin apo legjitimitetin e institucioneve t Kosovs kur ato jan themeluar n baz t Kornizs Kushtetuese (e pranuar nga Rugova dhe Haradinaj), kurse kjo korniz sht hartuar n baz t Rezoluts 1244 e miratuar nga Kshilli i Sigurimit.

  Zgjedhjet e lira n Kosov (t gjitha deri m tani), jan organizuar, mbikqyrur, votat jan numruar, dhe n fund rezultati sht certifikuar nga vet Kryeadministratori, q sht njeriu numr nj i OKB-s n Kosov (fatkeqsisht).

  Pra kto zgjedhje jan t njohura ndrkombtarisht, dhe kan qen zgjedhjet m suksesshme s paku n Ballkan, kurse Qeverin e Kosovs e njeh do qeveri ne bot, prve ndonj etniku t krisur..

  Nse ke dashur t thuash q ende KS nuk ua lejon institucioneve t Kosovs t gjitha kompetencat, ather kjo sht tjetr gj...

  Edhe nj gj, KS i OKB-s nuk ka nxjerrur asnj rezolut pr Kosovn q nga 10 qershori 1999. Kjo duhet t dallohet q t mos ngarrohen gjrat.

 10. #10
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Per mua ka bere mire qe nuk ka shkuar. Aresyet jane ato qe thote Albo, por ky njeri nuk eshte larguar kurre nga Kosova, me keto urdhera arresti qe pergatiten andeja, cfare nuk mund te ndodhi e te haj dhe ndonje **** plumbi, gje qe perseri do acaronte marredheniet.
  Nuk eshte e thene se te behesh i pavarur do te thote te antaresohesh kudo e te marresh pjese ne keto vende. Me karar cdo gje, sepse karta qe luhet kundra Kosoves eshte per trazira.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime
  Konstatimet tuaja jan plotsisht t pavend. sht qesharake t mendohet se Haradinaj dhe institucionet e Kosovs nuk dshirojn te shkojn ne KS t OKB-s sepse ne kt mnyre do te rrezikohen interesat tona.
  1. Kosova nuk u clirua nga forcat paqeruajtese te OKB, por nga forcat e NATO pa aprovimin e Keshillit te Sigurimit te OKB-se. Vrije pak mendjen perse presidenti Klinton i beri bisht KS ne OKB se mbase e shikon se kush e ka mire dhe kush e ka keq.

  2. Statusi final i Kosoves nuk eshte ne doren e Keshillit te Sigurimit, eshte ne doren e Grupit te Kontaktit, qe perbehet nga ministrat e jashtem te atyre qe organizuan Rambujene dhe luften ne Kosove. Nje tjeter mekanizem per te shmangur Keshillin e Sigurimit.

  Dhe per me teper, zgjidhja e statusit te Kosoves nuk eshte me nje ceshtje nen kontrollin diplomatik nderkombetar, eshte 99.99% ne doren e vete institucioneve te Kosoves, qe qe neser mund te shpallin pavaresine dhe askush nuk i pengon dot.

  Koha nuk punon me per llogari te serbve, por per llogari te shqiptareve, dhe ndryshe nga 6 vjet me pare ne Rambuje, me te prirur per "takime", "konferenca", "debate" nderkombetare jane serbet dhe jo pala shqiptare.

  Kryeministri i Kosoves duhet te shkeli ne Keshillin e Sigurimit te OKB vetem kur Kosova te kete fituar pavaresine e saj, dhe vetem kur Kosova te jete pranuar si anetare me te drejta te plota te OKB. Qeveria shqiptare ne Kosove do te vazhdoje kontaktet me UNMIK ne permbushjen e standarteve demokratike ne vend. Por kur vjen fjala tek Pavaresia, ashtu sic ndodhi me luften, ajo nuk do te njihet nga Keshilli i Sigurimit, por nga partneret tane nderkombetare, te njejten partnere qe u vune ne krye te luftes ne Kosove.

  Mosshkuarja e kryeministrit shqiptar ne NY shmangu nje maskarade qe qarqet anti-shqiptare pergatisnin ne te vetmin institucion nderkombetar sic eshte OKB, ku ata ende kane nje ze te forte.

  Albo

 12. #12
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Antarsuar
  03-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,027
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Albo,

  Nuk e kam te qarte pse paske shkruar kshtu sepse kto skan te bjn aspak me pergjigjen time ndaj konstatimeve tuaja te gabueshme. Nuk eshte turp te mos ia qelloj njeriu si ke br ti...,por sht keq te dalsh plotsisht nga ceshtjet te cilat vet i ke shtruar.

  Nejse!

  Edhe njher paske gabuar kur thua qe kryeministri i Kosovs duhet te shkoj ne KS te OKB-se vetm pas njohjes se pavarsis.

  Dgjo:- Politika e izolimit dhe prjashtimit qe ti n kt rast e konsideron te drejte sht praktik e qeverise se Fidel Kastros, Kores se Veriut, e ish-regjimit te Irakut, dhe e ndonj shteti tjetr totalitar...kurse me hert e Enver Hoxhs.

  Institucionet e Kosovs dhe prfaqsuesit e saj legjitim duhet te jene te pranishm kudo, e sidomos aty ku ekskluzivisht flitet pr gjendjen ne Kosove, si do te bhet me 24 shkurt.

  Haradinaj ishte i penguar te shkoj ne kt takim nga Tribunali i Hags dhe jo qe ai dhe kabineti i tij e kan par te arsyeshme te mos jen atje. Edhe kryetari Rugova vuan pr te shkuar atje, dhe jo vetm atje... po ku ta ftojn. Te gjith lidert institucional jan tejet te zhgnjyer qe ndodhi ksisoj... Haradinaj tha q at dit ka shume pun n Kosov (sic).....po ska pasur se si te arsyetohet i shkreti se i ka ra n qaf Karla del Ponte me shpifje e fabrikime serbe, por edhe t bashkepunetoreve t UDB-s ne Kosov.


  Pasi qe ja nisa me shkru po ta plotsoj edhe nj konstatim te ri qe edhe kt ta kesh te qarte ne te ardhmen: - Grupi i Kontaktit, nuk prbhet (vetm) nga ministrat e punve te jashtme te gjasht vendeve me tw fuqishme ne bot, por nga qeverit e tyre. Ai mblidhet nw lloj-lloj nivelesh. Pas lufts gati gjithher sht mbledhur ne nivel te drejtoreve te drejtorive te ministrive te jashtme prkatse ose nndrejtorve. Vetm pas ngjarjeve te marsit sht mbledhur ne nivel zv.ministrash te punve te jashtme. SHBA prfaqsohej nga nnsekretari Marc Grossman.

  Nse don te tregoje edhe kush, pse, dhe kur e ka themeluar ket Grup si dhe cfare roli ka. Kush i fton mbledhjet, ne cfare mnyre, etj.

  Un ne shkrimin tim nuk kam thne se KS do te vendose pr pavarsin e Kosovs..., as qe e kam prmendur kt gj bile...

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Marinari
  Albo,

  Nuk e kam te qarte pse paske shkruar kshtu sepse kto skan te bjn aspak me pergjigjen time ndaj konstatimeve tuaja te gabueshme. Nuk eshte turp te mos ia qelloj njeriu si ke br ti...,por sht keq te dalsh plotsisht nga ceshtjet te cilat vet i ke shtruar.

  Nejse!

  Edhe njher paske gabuar kur thua qe kryeministri i Kosovs duhet te shkoj ne KS te OKB-se vetm pas njohjes se pavarsis.

  Dgjo:- Politika e izolimit dhe prjashtimit qe ti n kt rast e konsideron te drejte sht praktik e qeverise se Fidel Kastros, Kores se Veriut, e ish-regjimit te Irakut, dhe e ndonj shteti tjetr totalitar...kurse me hert e Enver Hoxhs.

  Institucionet e Kosovs dhe prfaqsuesit e saj legjitim duhet te jene te pranishm kudo, e sidomos aty ku ekskluzivisht flitet pr gjendjen ne Kosove, si do te bhet me 24 shkurt.

  Haradinaj ishte i penguar te shkoj ne kt takim nga Tribunali i Hags dhe jo qe ai dhe kabineti i tij e kan par te arsyeshme te mos jen atje. Edhe kryetari Rugova vuan pr te shkuar atje, dhe jo vetm atje... po ku ta ftojn. Te gjith lidert institucional jan tejet te zhgnjyer qe ndodhi ksisoj... Haradinaj tha q at dit ka shume pun n Kosov (sic).....po ska pasur se si te arsyetohet i shkreti se i ka ra n qaf Karla del Ponte me shpifje e fabrikime serbe, por edhe t bashkepunetoreve t UDB-s ne Kosov.


  Pasi qe ja nisa me shkru po ta plotsoj edhe nj konstatim te ri qe edhe kt ta kesh te qarte ne te ardhmen: - Grupi i Kontaktit, nuk prbhet (vetm) nga ministrat e punve te jashtme te gjasht vendeve me tw fuqishme ne bot, por nga qeverit e tyre. Ai mblidhet nw lloj-lloj nivelesh. Pas lufts gati gjithher sht mbledhur ne nivel te drejtoreve te drejtorive te ministrive te jashtme prkatse ose nndrejtorve. Vetm pas ngjarjeve te marsit sht mbledhur ne nivel zv.ministrash te punve te jashtme. SHBA prfaqsohej nga nnsekretari Marc Grossman.

  Nse don te tregoje edhe kush, pse, dhe kur e ka themeluar ket Grup si dhe cfare roli ka. Kush i fton mbledhjet, ne cfare mnyre, etj.

  Un ne shkrimin tim nuk kam thne se KS do te vendose pr pavarsin e Kosovs..., as qe e kam prmendur kt gj bile...

  Si duket po del ne sheshe e gjithe ajo marri qe eshte bere dhe po behete edhe sot.
  Mjere Kosova se nu duart e kujt ka mbete,se nuk jane keto te verteta asnje po me analfabet dhe njeresz qe njk kan lidhje ne shtetsi dhe politike njk ke ku shkon.
  Noj Kosove te marrte pusi e Drini po te sundon Ramushi - Peterseni - Ibrahimi,pra kjo eshte ajo cka ka ndodhe dhe po ndodhe sot ne Kosove.Pra atje zhvillohet beteeja per shtetsi e jo ne qeverin e Ramushit qe nuk ka asfare kompetencash soty,cfar bugjeti do aprovoj ai ato jan donacione qe i jepin te huajt se ekonomi ram ushi nuk ka,pra jane ato paftyrsit e tyre per kete.Atje ne Ks mbohet shtetsia e Kosoves.Pra kryetari e kryeministrti jane veteem emra ne leter apa kurfar funksioni sepse shteti mungon se pari.E ti leme perrallat e disave ketui se nuk eshte ashtu.

 14. #14
  une jam
  Antarsuar
  09-01-2003
  Postime
  292
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Analistet nuk e mirepresin refuzimin e Haradinajt per pjesemarrje ne KS te OKB-se

  PRISHTINE (19 Shkurt) -Analistet nuk e kane mirepritur refuzimin e kryeministrit Ramush Haradinaj per te marre pjesen ne mbledhjen e Keshillit te Sigurimit te Kombeve te Bashkuara ku do te diskutohet per Kosoven. Sipas shefit te Departamentit te Shkencave Politike ne Universitetin e Prishtines, Bernard Zeneli, mos shkuarja e Hardinajt ne Nju Jork me shume ishte humbje e Jesen-Petersenit dhe ne te njejten kohe tregon se qeveria e vendit ka legjitimitet te kufizuar. Nderkaq analisti Milazim Krasniqi, eshte i mendimit se pjesemarrja e Hardinajt ne Nju Jork do te duhej te ndodhte gjithsesi. Vendimi i kryeministrit Haradinaj per mos shkuarje ne Nju Jork eshte vleresuar si irritues nga analistet ne Kosove. Bernard Zeneli, shef i Departamentit te Shkencave Politike ne Universitetin e Prishtines thote se vendimi i kryeministrit per mosshkuarje ne seline e Kombeve te Bashkuara gjithnje e me qarte tregon se kjo qeveri eshte me legjitimitet te kufizuar. Sipas Zenelit, ftesa qe i eshte bere kryeministrit ka qene nje hap i parakohshem dhe pervec faktit qe tregon se qeveria ka legjitimitet te kufizuar ketu del ne siperfaqe edhe fakti se kemi te bejme me nje mision nderkombetare te papjekur politikisht: Nese deri ne keto momente ne patem menduar dhe ne pergjithesi ne shtypin kosovare zoti Petersen eshte pare me ngjyra shume pozitive une do te thoja qe ne kete rast nuk eshte nje humbje per Hardinajn por eshte nje humbje per Petersenin. Puna e tij deri me tash tregon qe ai nuk ka arritur deri aty ku duhej arritur dhe ky refuzim qe i behet tregon qe ne fund te fundit elemente te caktuar qofshin edhe nderkombetare per sa i takon ceshtjes se Kosoves ende nuk jane gati per ta shtruara ne agjendat e tyre" Nderkohe sipas analistit Milazim Krasniqi, arsyet per mosshkuarje ne Nju Jork qe u paraqiten nga kryeministri nuk jane bindese dhe jane teper irrituese. Nderkaq sipas Bernard Zenelit nuk eshte i rendesishem fakti i shkuarjes apo mosshkuarjes por eshte shqetesues fakti se me kete qeveri po luhet. balkanweb

 15. #15
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 21 postime
  Perse duhet te shkoje kryeministri i Kosoves ne KS te OKB? Per te dhene llogari se perse institucionet nuk funksionojne ne Kosove? Per hapat nje para e nje mbrapa qe ka bere Kosova? Apo te kerkoje ndjese qe nuk ka mundur ti beje keto institucione te mundshme , sepse vete OKB nuk i jep autoritet ti beje?

  Si mund ti kerkohet Kosoves te ndertoje institucione politike kur nuk ka autonomine te veproje? "Kriminelet" shqiptare qe kishin bere krime, dolen ne gjyqe, u denuan , madje ky veprim i qeverise se Kosoves shikohet nga shume shqiptare si tradheti. Po kriminelat serbe qe fshihen pas minoritetit serb ne Kosove dhe mbrohen nga OKB dhe qe kane bere krime gjate luftes si mund te denohen? Si mund te verproje Kosova si shtet ne teresine territoriale te saj, kur ajo pengohet nga vete OKB!!!! Minoriteti serb ne Kosove, nuk e njeh as qeverine e saj, as legjitimitetin e kesaj qeverie , qe erdhi me vota demokratike. Por ama OKB nuk ben asgje per kete....Thjesht kritikon....Kercenon....Dhe kryeministri i Kosoves, u dashka te shkoje ne KS qe te "haje nje dush te ftohte"....Perse? Le te shkoje administratori, i cili ka pergjegjesi per kete gjendje.

  Kam bindjen se Haradinaj nuk e ka marre me koke te vet kete vendim. Dikush e perkrah....Dikush qe ka dhe ai te drejte vetoje ne KS te OKB dhe qe do ti shkoje kunder Frances , Rusise dhe Kines.....Ndofta SHBA!
  "Who is John Galt?"

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-02-2005
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ju t gjithve po ju duket e uditshme se prse nuk shkoi Haradinaj n OKB,
  kurse mua m duket e uditshme q OKB fton Haradinajn, n nj koh q ka qen prfolur pr akuza nga Haga.
  M duket se nuk i kemi t gjitha elementet pr t diskutuar pr kt shtje dhe kam prshtypjen q luhej dika e madhe dhe jo medoemos n favor t shqiptarve.
  Shtrohet pyetja: a sht pozitive pr Kosovn q kryeministri i saj t fliste n OKB apo jo?
  Dhe far t mire do t kishte?
  Po prpara se t'i prgjigjemi ksaj pyetje, m duket se ka nj tjetr pyetje akoma m me rndsi:
  Prse OKB nuk ftoi Rugovn?
  N nj koh q Rugova ka kaq vite q sht bashkbiseduesi i preferuar i komunitetit ndrkombtar dhe q sht Presidenti i Kosovs?

 17. #17
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  Citim Postuar m par nga Ballisti
  Prse OKB nuk ftoi Rugovn?
  N nj koh q Rugova ka kaq vite q sht bashkbiseduesi i preferuar i komunitetit ndrkombtar dhe q sht Presidenti i Kosovs?
  ballist atje ata te okb-se kur te kan naj fest qe vetem pihet raki do ta ftoin presidentin tan rugoven dhe ky pa dyshim do tju shperndaj atyre kur te dehet e te behet drraas gur e guralec.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Mani

  Si hapes i temes qe je,me dukesh se goxha ngacmon biseden dhe e drejton ne nje humnere..

  Pajtohem me Ballistin

  Se a shkon,apo nuk shkon Ramushi ne mbledhjen e ftueme,
  vendos ai dhe qeveria e Kosoves (me dyer te mbyllura)
  e shyqyr qe nuk vendosim ne neper forume!

  pershendetje
  rtp-ja

 19. #19
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  DUHET NDIHMUAR QEVERIN E IZOLUAR Q T VETRRZOHET M SHPEJT

  Haradinaj, simbol izolimi  Asnj agjend e ngjeshur nuk mund ta arsyetoj mungesn e prfaqsimit t Kosovs n New York apo kudo tjetr nga prfaqsuesit e institucioneve t saj. Kt sigurisht q e di edhe vet Haradinaj. Porse kjo tregon se ai edhe m tutje po ka vshtirsi dhe i mungojn kapacitetet e nevojshme menaxhuese q ta kuptoj drejt porosin e Bashksis Ndrkombtare, t drguar prmes karantins politike n t ciln e ka futur qeverin e tij.

  Opozita duhet br m e guximshme dhe m zemrgjer- t gjej mnyrat dhe mekanizmat m demokratik t mundshm dhe t ndihmoj Qeverin Haradinaj q ta prshpejtoj procesin e vetrrzimit.  Shkruan : LULZIM ETEMAJ  M n fund, kryeministri i Kosovs, Ramush Haradinaj, ka konfirmuar t premten pas takimit q ka pasur me PSSP-n, Soren Jesen-Petersen, se nuk do t udhtoj n Nju Jork pr t raportuar para Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara, pr shkak t agjends s tij t ngjeshur.

  Faktikisht, n kt mnyr Haradinaj e ka hequr dilemn e ngritur vet para mediave dhe opinionit pr qllime politike personale, rreth shkuarjes apo jo t tij n Kshillin e Sigurimit t OKB-s. Pr shumknd, sidomos pr ata q vmendshm e prcjellin punn e Qeveris Haradinaj, n kt rast edhe raportet e saj me qendrat e politikave ndrkombtare si dhe opinionin vendor, mosshkuarja e kryeministrit n Nju Jork nuk paraqet asnj befasi.

  Duke qen se kjo qeveri fillimisht sht konstruktuar dhe ndrtuar kryekput mbi bazn e jointeresit t qytetarve t Kosovs dhe joprogresit t proceseve demokratike n vend, ajo q nga hapat e par n raport me qytetart e Kosovs ka preferuar dhe aplikuar filozofin e jotransparencs, t megallomanis dhe injorimit.

  Jotransparenca ka filluar qysh me pazarin (n kuptimin e plot t fjals) q kan br LDK dhe AAK (dy armiq pr t cilt dihet publikisht se pas lufts mes vete kan qen n armiqsi vrasse, posarisht n Dukagjin) pr t ardhur gjer tek ndrtimi i saj, ka vazhduar- me pazaret dhe mimet, n euro, me t cilat thuhet se jan bler postet, jo vetm nga zv.kryeministri Salihaj por edhe nga ministra t caktuar t ksaj qeverie; me shpenzimet e milionave gjat dhjetorit; pilot-projektin e decentralizimit; me bashkdhnien e vizs pr ardhjen e kryeministrit t Serbis, Vojisllav Koshtunica, e tash von edhe jo m pak sesa presidentit t Serbis, Boris Tadiq n Kosov dhe shtosin e pakrip t zhvendosjes n Austri t kryeministrit Haradinaj, e pr t arritur gjer tek kontaktet q zyra e kryeministrit t Kosovs paska me zyrat e Koshtunics dhe Tadiqit, gj t ciln votuesit n Kosov patn privilegjin pr ta msuar nga der Standardi austriak, e dje edhe nga vet Haradinaj n paraqitjen para mediave.

  Megallomania qeverin Haradinaj e ka shoqruar po ashtu q nga hapat e par; zgjedhja dhe vendosja e ministrave t saj npr zyra dhe kabinete. Shpenzimi enorm i milonave t buxhetit t Kosovs, ky sht mimi q kan paguar qytetart e ktij vendi, n mnyr q qeveritart kompleksin e iks mungesave n lmin profesional, moral dhe n rrafshin politik kombtar ta kompensojn me enterier xixllues. Darkat e drekat e vizitat, zakonisht mes vet krerve t koalicionit qeveriss dhe paraqitja para mediave si dhe raportet me to dhe opozitn gjithashtu jan shoqruar nga megallomania trashamane qeveritare.

  Si jotransparenca ashtu dhe megallomania, n vete prmbajn injorimin. Kuptohet, edhe ky ka shkallt dhe fazat e tij t paraqitjes dhe zhvillimit tek kjo qeveri e Kosovs. sht injorimi shum i trash dhe pr m tepr tejet skandaloz i s kaluars dhe po ashtu edhe i s ardhmes s qytetarve shumic t Kosovs, shqiptarve, ai q qndron n bazn e krkess s kryeministrit Haradinaj, br n adres t tyre prmes der Standardit austriak, q t ket krkim falje edhe nga pala kosovare.

  Shkuarja ime me administratorin e Kosovs n Nju Jork nuk do t ndodh. Pra un do t qndroj n Prishtin, do t vazhdoj me punn, sepse aktiviteti yn duhet t vazhdoj me ritmin e duhur pr vlersimin e ardhshm. Kshtu sht shprehur t premten kryeministri Haradinaj pas takimit me Jesen Petersenin. Q t tria bashk; Jotransparenca, megallomania dhe injorimi, e dominojn edhe kt deklarat t Haradinajt. Asnj agjend e ngjeshur nuk mund ta arsyetoj mungesn e prfaqsimit t Kosovs n Nju Jork apo kudo tjetr nga prfaqsuesit e institucioneve t saj. Kt sigurisht q e di edhe vet Haradinaj. Porse kjo tregon se ai edhe m tutje po ka vshtirsi dhe i mungojn kapacitetet e nevojshme menaxhuese q ta kuptoj drejt porosin e Bashksis Ndrkombtare, t drguar prmes karantins politike n t ciln e ka futur qeverin e tij. Gjithsesi, pr shkak t konfliktit t interesave sht e teprt t pritet q atij edhe n kt drejtim ti ndihmoj dikush nga koalicioni qeveriss, aq m pak Daci apo Rugova. Kt duhet ta bj opozita; PDK-ja, si forca m e madhe opozitare, s bashku me partin ORA, OJQ-t dhe qytetart e Kosovs. Pra, opozita duhet br m e guximshme dhe m zemrgjer- t gjej mnyrat dhe mekanizmat m demokratik t mundshm dhe t ndihmoj qeverin Haradinaj q ta prshpejtoj procesin e vetrrzimit. Pr kt tashm ajo i ka prmbushur t gjitha standardet. Kjo duhet br pr hir t mbarvajtjes s proceseve demokratike n Kosov, t tanishme dhe t ardhshme, t cilat as q mund t paramendohen nse n krye t vendit vazhdojm t kemi nj qeveri t vendosur n karantin politike nga ana e Brukselit dhe New Yorkut.

  Nuk sht pritur gj e mir nga Haradinaj, jo pse ai nuk do t donte, por pr shkak t pozicionit t tij dmtues pr Kosovn, ama, se kaq pa mendje do t bhet kaq shpejt simbol i izolimit t Kosovs n vend se simbol i prkrahjes s proceseve mbi baz t forcs partiake, nuk sht pritur nga shumkush. Simbol i izolimit dhe ndarjeve t brendshme, pa pikn e nevojs, nuk kishte pse t bhej. Ka pasur pun m t menura q do t mund tu dilte zot.

  20 shkurt 2005

  epoka e re

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime
  Lexoni ketu lajmin e raportit te mbajtur ne Keshillin e Sigurimit nga shefi i UNMIK Petersen dhe vleresimin e tij per ecurine e reformave drejt permbushjes se standarteve.

  Nje vleresim i kenaqshem dhe pozitiv, aqsa Petersen mendon se bisedimet per statusin final te Kosoves duhet te fillojne gjysmen e dyte te 2005, pas nje raporti te dyte qe do mbahet ne KS ne muajin maj, qe pritet te jete pozitiv.

  Albo

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Hag: Ramush Haradinaj shpallet i pafajshm
  Nga RTP n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 103
  Postimi i Fundit: 29-11-2012, 16:32
 2. Haradinaj, Qeveria ime zgjidh problemet
  Nga ARIANI_TB n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 29-12-2008, 10:18
 3. Nnshkruaj peticionin pr gjykim n liri t R. Haradinaj
  Nga RTP n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 15-06-2005, 03:26
 4. Aktakuza e tribunalit t Hags pr Haradinaj
  Nga I-amshuar n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 13:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •