Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Mustafa Greblleshi: Dshirat e tua jan (ar) miku yt, o i burgosur

  Botimi i Njmij e nj net i prkthyer nga Mustafa Greblleshi sht vetm fillimi pr botimin e veprs origjinale t shkrimtarit. Puna m pak e rnd q bri n regjimin hoxhist ishte bojaxhi

  Mustafa Greblleshi: Dshirat e tua jan (ar) miku yt, o i burgosur


  Elsa Demo


  Meq drita e mngjesit nuk kishte zbardhur ende, Sheherazadja filloi nj histori tjetr. Kshtu tirren nj pas nj prrallat n Njmij e nj net, me nj fjal ato i tremben drits. Ky fenomen okult q patn krkuar historit e Sheherazades sht i njjt me at q pasksh krkuar fati pr botimin e tyre n shqip, n regjimin hoxhist. U prkthyen nga Mustafa Greblleshi dhe u botuan me shum vshtirsi n vitin 1986, kur edhe pse autori kishte vdekur, me zor u pranua t vendosej emri i tij si prkthyes. Kjo na bn t besojm se regjimet jo vetm nuk e duan dritn, sepse nuk do tiu leverdiste, por as nuk e meritojn at. Vajza e shkrimtarit dhe prkthyesit Greblleshi, Azylka Xholi me rastin e paraqitjes s botimit n tri vllime, gati t plot, t Njmij e nj netve nga shtpia botuese abej, ekspozoi edhe dorshkrime t t atit. Mes tyre bie n sy fletorja e burgut t Tirans. Viti 1948: Dshirat e tua jan armiku yt o i burgosur, shkruhet n krye. Shnimet ishin shkruar n fillim n flett e cigareve, t cilat i fuste n kllfin e jastkut. Kur i erdhi blloku ishte m i lumturi. Kto shnime, kujtime pr gjendjen e t burgosurve dhe njerze t shquar si Vinenc Prenushi me t cilt Greblleshi vuajti dnimin, e bija mendon ti botoj n nj t ardhme.
  Punt q bri ky njeri, pasi u shpall i padenj pr t dhn msime gjuhe, ishin nga ato t hamallit q ngrinte thas me imento n kombinatin Josif Pashko deri tek bojaxhiu, pr shum vjet.
  E bija Azylka tregon se ky njeri mbylli syt tek lexonte Monteskjen n ballkonin e shtpis, me dhimbjet e kancerit n kock.


  Monografi
  Mustafa Greblleshi u lind m 15 dhjetor 1922 n Tiran. Rridhte nga nj familje e mesme qytetare: nna analfabete, ndrsa babai kishte mbaruar akademin ushtarake n Turqi. Msimet fillestare i ka kryer n Vlor, ndrsa ato t mesme n Liceun e Tirans. Ka marr pjes aktive n t gjitha demonstratat e ditve t para t prillit 1939. Prkthimet e tij nga italishtja e frngjishtja do t botoheshin n faqen e tret t gazets Tomorri, e cila drejtohej nga kritiku i njohur Vangjel Koa. Skicat letrare e tregimet i botonte me pseudonimet Mustafa Mustafai, Memli, Mano dhe me emrin e tij t vrtet, ndrsa shkrimet satirike me pseudonimin Liu i Cakut.
  Kam shkruar edhe vargje, por si do poet i vrtet prfundova n prozator, shnon Greblleshi n monografin e tij. Boton skica e tregime n revistat: Kultura Islame, Njeriu, Vatra, Drini, Revista Letrare dhe sidomos n Bleta. Reflekset e trishtimit do ti trashgonte nga penat gjeniale si Mantegazza, Flamarioni, Carrelli, Waininger, Lombroso.
  N vitin 1941 shkruan romanin e tij t par Gremina e dashuris. Pas lirimit sht redaktor i gazets Bashkimi nga dita e par e botimit t saj deri n vitin 1946, kur u arrestua si armik i popullit. Pas lirimit nga burgu punon disa vjet si msues gjuhe n disa qytete. Nuk zgjati shum pasi u konsiderua i padenj pr t ushtruar nj profesion t till. Kshtu q u deturua t punoj puntor krahu deri n vitin 1974.
  Boton vllimin me tregime Albumi i nj bojaxhiu dhe vllimin pr fmij Shalli i kuq. Prkthen novelat e Pirandelos botuar me titullin Jeta lakuriq dhe dramat e de Filipos botuar me tullin Filumena Marturano
  Letrsia nuk m bri t pasur. Prkundrazi m solli shum kokarje dhe peripeci n jet. Me gjith kt nuk jam penduar,- do t shkruante ai. Sipas s bijs Azylka Xholi, kjo monografi do ti nisej dorazi n vitin 1974 prof. Rexhep Qoses pr botimin e romanit Gremina e dashuris, por q nuk i ra n dor.


  Intervista
  Botuesja Brikena abej sjell at njohje personale q pati me autorin dhe prkthyesin e prjashtuar n regjim, t cilit brenda 2 viteve do ti botoj nj pjes krijimtarie

  abej: Prkthyesi i anatemuar
  U dashksh paraqitja e botimit thuajse t plot t Njmij e nj net q vmendja t kthehet prnjher, tek prkthyesi. Ka ndodhur shpesh q kto vite t postkomunizmit pr kryepra t letrsis botrore t vihet theksi m shum tek prkthyesit. Pyetja sht e thjesht: Kush ishin njerzit q u shfrytzuan q letrsia e huaj t flas shqip? Shfrytzuar sepse shprblimi pr punn ishte anonimati. N rastin e Njmij e nj netve, prkthyesi i prrallave orientale, Mustafa Greblleshi, jo vetm nuk e pa n gjallje veprn e botuar, por deri n vitin kur u b botimi i pjesshm i saj, n 1986, ky intelektual, punn m t leht t detyruar q kishte br nga viti 1951 ishte ajo e bojaxhiut.
  Botuesja Brikena abej e bri s fundi paraqitjen e tri vllimeve n publik, si nderim pr prkthyesin Greblleshi, mik i familjes dhe gjuhtarit Eqrem abej. Ajo sjell n kt intervist edhe at njohje personale q pati me autorin dhe prkthyesin e prjashtuar n regjim, t cilit brenda 2 viteve do ti botoj nj pjes krijimtarie. Patjetr edhe at librth t muar, me at titull q vetm n ditt kur gjith letrsia e madhe mendohet t jet shkruar, mund t jap nj shenj se dika ka mbetur pa u thn nga Albumi i nj bojaxhiu.

  Prse abej bri kt ribotim t Njmij e nj net?
  Nuk do ta quaja thjesht ribotim. sht pr her t par nj botim thuajse i plot. Ka qen botuar i przgjedhur, n vitet 80, ndrsa prkthimi sht br disa dekada m prpara. Un do t thoshja pse tani dhe pse jo m prpara. N t vrtet un kam botuar vetm nj przgjedhje t vogl, nj vllim t par, kshtu e kam quajtur, para disa vjetsh. Dhe thjesht nuk kisha arritur deri m sot q t botoja tri vllime, pr arsye nga m t ndryshmet. Skisha pasur as mundsi t shtypja tri libra prnjher, q sht nj investim m i madh. Pastaj jan edhe rastsit e pashpjegueshme t jets. Nuk e di pse pikrisht tani.

  Cilit prkthimi frngjisht i sht referuar Greblleshi?
  Ky sht nj prkthim q Mustafa Greblleshi e ka br nga botimi shum i njohur francez, i prkthyer nga Gallan q njihet gati si autor, ktu e tre shekuj m par. Mustafai ka marr tre vllimet e Gallan-it pr kt botim.

  Ather kemi t bjm me nj prkthim q i referohet nj prej botimeve m t para q sht br n Evrop.
  M vjen keq, sepse u nisa duke menduar se po botoja maksimumin. Botimi nuk sht i plot, megjithse prkthyesi e ka pasur t plot Gallan-in, sepse njri nga vllimet, q ai kishte t daktilografuar ka humbur n shtpin botuese Naim Frashri me rastin e botimit n vitet 80, nj pjes e t cilit mungon n kt botim dhe un do ti shtoj nj vllim t katrt s shpejti, besoj. Un e zbulova rastsisht n shtpin e Greblleshit. Mendoja se kishte humbur.

  Humbja n Naim Frashri ka qen e rastsishme?
  E rastsishme. U futn n nj raft, n nj dollap q sgjendej m, besoj, njri nga kta. Un kam qen n shtpin botuese n at koh dhe nuk e di mir. Nuk e kujtoj nse arriti ta shoh t botuar apo jo. Kur familja nisi t krkoj pjest q mbetn t pabotuara, nuk gjendeshin m.

  ǒmund t thoni pr prkthimin e Njmij e nj net, aq m tepr kur Greblleshi i sht referuar prkthimit nga arabishtja n frngjisht t 3 shekujve m par?
  Sigurisht un nuk mund t flas si specialiste, nuk m mbetet ta them un, kt e kan thn t tjer. Prkthimi sht brilant. Ti i lexon ato sikur t ishin shkruar n shqip dhe kjo sht prova q sht nj prkthim shum, shum i mir, me nj gjuh shum t pasur, q i prshtatet atmosfers q prshkruan. Prkthime si kto sot, pr fat t keq, pothuajse nuk bhen m. Esht nj prkthim i denj pr nj vepr t till klasike, nj nga kryeveprat e letrsis botrore. Jemi me fat q kemi nj prkthim t till t Njmij e nj net.

  Mustafa Greblleshi nuk sht se ka prkthyer shum autor, megjithat emri i tij u vulos me Njmij e nj net.
  Greblleshi ka prkthyer dhe autor t tjer, gjithmon gjra q ka dashur. Nuk ka qen prkthyes nga ata q prkthente me porosi, se ndoshta do ta kishte bre me dshir dhe at pun, n vend q t bnte bojaxhiun. Po ka prkthyer autor q ai i ndiente afr. Ka nj przgjedhje mjaft t gjer t tregimeve t Pirandelos, q ishte nj autor q ai e adhuronte, sepse ka qen nj autor q ngjante me t n t vrtet.

  N kuptim?
  Sepse e shoh Greblleshin, n radh t par, kryesisht tregimtar. N zgjedhjen e situatave n at ironin e holl, n stilin, ngjante si qndrim ndaj jets, ndaj shoqris. Them q Mustafai ishte i asaj shkolle, ai ishte edukuar me autor si Pirandelo. Ka prkthyer Eduardo de Filipon.
  Ather ka pasur vetm nj shtpi botuese shtetrore, Naim Frashri dhe do gj q botohej n kt vend do t kalonte prej andej. Gjrat zgjidheshin e przgjidheshin, njerzit nuk e kuptojn at situat q ishte ather, q ti nuk shikoje nj drit n fund t tunelit. Sigurisht kishte njerz q i futeshin nj pune apo nj prkthimi pa pasur asnj shpres botimi. Po kjo nuk ishte e leht q ti t punoje me nj libr 300 faqe dy vjet dhe ta lije t flinte n nj sirtar. Njeriu ka nevoj pr nj nxitje gjithmon dhe kt nxitje Mustafai nuk e ka pasur. Prkundrazi. At pun q kishte br e sillte dhe nuk ia botonin, nuk e qaste njeri Mustafain. sht nj krim kur e mendon tani, sepse mund ti kishin ofruar kryevepra.
  Madje edhe kur e kan porositur nuk ia botonin. Ky ishte nj kamzhik.

  Si shpjegohet ky anatemim i Greblleshit n krahasim me t tjer t cilt shfrytzoheshin me mditje pr prkthimin q gjithsesi ua botonin qoft edhe me anonimat?
  Ka dy shpjegime. S pari, ai quhej person non-grata politikisht, njeri q shihej keq, megjithse ishte shum demokrat. Ka pasur histori familjare. I ati u pushkatua ditt e fundit kur po lirohej Tirana. Mustafai ishte vetm 20 e ca vje. T atin e thrresin dhe ai nuk kthehet m. Ata si familje u trajtuan si nj familje armike.

  Dhe arsye tjetr?
  Gjithmon n kto lloj regjimesh ka njerz q jan m fanatik se Papa, ndoshta dhe pr xhelozira personale. Me nj fjal, nuk mjafton goditja e regjimit, por varet dhe me far njerzish ke t bsh q nganjher t japin dorn pr t t ndihmuar dhe ke t tjer q sduan t t ndihmojn. Dhe Mustafai nuk pati fat. Nuk e afruan.

  Ju that se e keni njohur personalisht.
  Nga shum afr. Mbaj mend q ai bashk me t shoqen kan qen ndr miqt m t afrt t familjes, na vinin vazhdimisht n shtpi. Bnim biseda t gjata. Ka qen nj brez i tr, nj grup shoqror, si Dhimitr Pasko, Nonda Bulka, Sterjo Spase dhe disa t tjer. Nj brez q jepnin e merrnin me njri-tjetrin, njri m i talentuar se tjetri. Dhe kta t gjith, im at i kishte miq. Kishin nevoj t gjenin dika ndryshe nga ajo q gjenin n jetn e prditshme.
  Mendoni q Mustafai shkonte e punonte bojaxhi dhe pastaj vinte bisedonte me Paskon e abejn pr letrsi. Ai gjente nj bot tjetr.

  Keni ndrmend ta ribotoni Albumi i nj bojaxhiu?
  Po, po mendohet t ket nj numr faqesh dyfish me kt botim, sepse ka shum tregime q kan mbetur jasht. Dua t ribotoj Greminn e dashuris q edhe ai ka pasur Jan fate nganjher t uditshme. Edhe ai megjithse sht botuar kur Greblleshi ishte i njohur n vitet 40, pr nj rastsi t uditshme nuk u botua varianti final i ripunuar. Esht ribotuar tri her n Kosov. Kshtu q do t botohet varianti q nxori prfundimisht nga dora. Ka edhe nj roman tjetr q un se kam lexuar Muzgu i bregut tjetr. Jam kureshtare. Kam dshir ti botoj n nj periudh 2-vjeare.

  Ju ktheheni papritur me Njmij e nj net. Prse abej pati nj lloj heshtje kto 4-5 vitet e fundit?
  Pr disa arsye. sht e vrtet. Ishte nj lloj tuneli. Nj arsye dhe krysorja sht se kto botime jan botime artizanale. Nuk mund ta quaj q sht biznes kjo q bj un. do botim q bj e kaloj vet n duar nga zgjedhja, redaktimi, korrektimi, faqosja, pra e kuroj vet, punoj si artizane. N qoft se un nuk kam mundsi t gjej koh, thjesht nuk ka botime abej. Pra nuk ka struktur. N kto 2-3 vjet jam marr shum pak me botimet, sepse mu desh t merrem me librat e tim eti Studime etimologjike. I hapa vetes nj pun shum t madhe, mu desh ti konfrontoj me dorshkrimet origjinale tre vllime, ti bj gati pr shtyp. Kaloi koha. Mbeti nj bashkpunim q un kisha me nj kolegun tim italian.
  Kam rifilluar tani duke i shtypur librat tashm n Shqipri dhe jo n Itali, ku pr dhjet vjet jan shtypur botimet abej.

  Nj t mir dhe dy t kqija q gjeni n tregun shqiptar t librit?
  Nj e mir sht: m n fund po hapen librari. Dhe si kudo n bot lexuesit kan mundsi ta prekin librin, ta shfletojn, ta lexojn. Kjo sht nj gj e re n Shqipri q mua m ka entuziasmuar kur e pash pr her t par. Nj e keqe sht se kjo gj sht ende n fillim dhe sht shum pak akoma, duhet ecur prpara. E keqja tjetr sht se ka shum pak shprndarje t vrtet t librit. Bhet akoma n mnyr rastsore dhe t paorganizuar.

  far do t nxirrni s shpejti nga vepra e Eqrem abejt?
  Do t nxjerr s shpejti nj vepr t rinis s hershme t tij, ka qen tez e doktorats, e shkruar gjermanisht pr t mbrojtur titullin doktor i shkencave n Universitetin e Vjens n vitet 33-34. Ai vet sarriti kurr ta prgatiste pr shtyp, pr shum arsye. Kjo sht br n bashkpunim me Ardian Klosin i cili ka realizuar prkthim-deshifrimin nga gjermanishtja. Dhe do t dal shum shpejt. sht Studime italo-shqiptare. Nj histori e mrgimit shqiptar n Itali duke filluar nga fundi i 1300-s deri n fillim t shek.XX, nga t gjitha pikpamjet, duke ndjekur historin, prhapjen dhe duke shfrytzuar pastaj zakonet, gjuhn, foklorin, ngulimet, historin e lindjes dhe zhdukjes s shum ngulimeve. Me nj fjal sht nj libr mjaft interesant.


  Intervistoi E.Demo
  13/02/2005
  KATEGORIA: Kultur

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Ja Tirana e hershme dhe fminia jon e mjer

  Na ishte nj her

  Ja Tirana e hershme dhe fminia jon e mjer


  Mustafa Greblleshi


  E kam t gjall Tirann e vogl me nj grusht shtpish qerpii e me nj hotel t vetm po prej qerpii, po me nji emn me nam: Hotel Stambolli. Se qysh i ka qndrue furis s moteve e ka mbet n kamb edhe sot e ksaj dite, i qofsha fal. E ke aty mbas Mapos ushqimore, ku po ngrihen apartamentet e reja, ku nis Rruga e Durrsit. Konaqe me oxhak kishin vetm Toptanasit. Elektriku nuk njihej. Edhe llamba me vojguri e rrall ish. At e gjeje vetm n zyrat e hyqymetit e n odat e shtpive me oxhak. Te votrat tona, ku ngrihej tymi fjoll, mu aty te carani, ngjat flaks s druve, digjej pishtari a flaka e bishtukut. Nji fjoll e zez tymi, ngjitej prpjet prtueshm e me prdredhimeElektrik nuk kish as xhadeve. Kandila me voj, rrall e tek, xixllonin rrugve e ndrionin nji sofr vend. N do drushta t shtrembta vareshin fenert, Mbramjeve, nji rrogtar i ngarkuem, me nji vojnik n dor, i qasej drushtave. Ulte fenerin me an t nji sixhimi, e ushqente me voj, e ndizte e kalonte te tjetri, tue shkel me hap t rand npr gurt e shrregullt t kalldrameve. Kalldrame, vija uji, vorre e ullij ka pas motit Tirana. Vorrez e ullij ish i gjith Pazari i Ri. Vorrez e ullij, Sheshi Sknderbej, vorrez e selvi Sheshi i monumentit t Partizanit. Gjithkund vorrez. N do lagje. M kujtohen mir ato fushat e vorreve, se un e moshatart e mij i vizitojshim shpesh, pr t mos than pr dit.
  -A di prse na t vegjlit silleshim vorreve? - vijoi Shyqri Beqir Fuga -Te hymja e vorrezve, me t pernduem t diellit, do t takojshim patjetr ndonji plak t mbshtjellun me napn e bardh. Plaka e mbshtjellun me nap t bardh dhe e ulun kambkryq, shtronte prpara nji kuze t madhe me topa hallve dhe pran kuzes nji ibrik dheje me uj. Me zanin e saj t mekun e t mbytun ajo ftonte kalimtart e rrall t marrin rahmet pr t afrmin e saj, q kish shkue ksaj bote. Kalimtari kthehej, prkulej mbi kuzen, merrte nji shuk hallv, pinte edhe nji hurm uj me at yn e trash tibrikut si kaarrum dhe largohej n pun t vet, si i lshonte nji rahmet shpirtit t t vdekunit. Po kshtu prkuleshim edhe na t vegjlit, prlanim sikush nga nji shuk hallv t ngroht e nga nxitimi voji na rridhte npr buz. Pijshim nga nji her uj e me radh i lshojshim nga nji rahmet atij q kish shkue me t shumtt. Ja kshtu bridhshim vorrez me vorrez. Ku t gjejshim ndonji plak me tepsi prpara se ishim, si thon, me lug n brez. Nji grue tjetr, po e shtpis s przishme, e mbshtjellun gjith me nap t bardh e me tepsi prpara, rrinte n krye t rrugs s lagjes. Edhe ajo u kish zan shteg kalimtarve e i priste si n prit. Na t vegjlit, si t mdhajt, dy her n nji tepsi nuk bajshim kabull me marr, se e kishim pr keq e pr gjynah. Dy her i urojshim prehje e paqe t vdekunit, po t marrim dy topa hallv n nji tepsi, se pat than Zoti.
  Prani e dalldisi n mendime Shyqri Beqir Fuga. Si t rrekej me i rendit n mend kujtimet e largta q i vijshin me vrull. Ai pat fol si nji nxans i prgatitun mir, q sdon ta ndrpresish. Po ashtu nisi e foli srish:
  -Rrall e tek u eln do dyqane n Rrugn 28 Nandor. N njanin syresh, n nji dyqan me harqe prball Sahatit, pash nji nat nji grumbull njerzish q ishin mahnit si u mahnita edhe un, prej drits s fort t nji llambe q spatm pa kurr parandej. Ish nji petromaks. Sngiheshim tue sodit ato dy mshikza mndafshi, q ndriojshin aq fort, e sdijshim si me e spjegue at zhurm si zhuzhurima e blets. Elektrik si sot pam pr her t par kur patn qen ktu austriakt, nemselit si i quejshim na. Kur ndizeshin elektrikt e nemselive, nana ime binte n shehadet, se i ngatrronte me shkreptimat. Asokohe shkeli s pari kalldramet tona automobili. I madh e i vogl, t rij e pleq, i shkojshin mbas automobilit t par. Ish nji automobil me rrota t nalta, si qerre. Pat edhe asish q e quejtn qerrja e qoftlargut e i ndrsyen qent e lshuem, qent e kasapve. Po kshtu i fuguen pas edhe Shazivar beut kur pat sjell nga Vjena biikletn e par.
  E till ish Tirana kur kremtohej Nevruzi, Moti i Ri allaturka, kur njerzit vritshin mendjen pr t sajue nji byrek me lakna e su shkonte ndrmend se do t vij nji dit q do t rendin rrugve e dyqaneve pr t ble amblsina, fruta, lojna e kuklla pr fmije - tha Shyqri Beqir Fuga tue e pa me t qeshun shokun e tij. - Pr t kremten e Nevruzit e kisha fjaln. Na t vegjlit e pritshim darkn me padurim, vetm pr at byrekun me spinaq q e bajshim der pr der e q e quejshim byrek me pare. Thrriste hoxha n minare, ja niste me gjmue lodra me topuz e tallamazi me kaish. Uleshim t gjith rreth e qark byrekut. Ndrmjet petve t laknorit fshihej nji koron sermi, i mbshtjell me nji shuk brumi. I pari i shtpis e sillte vrdall tri her tepsin. Mandej zejshim fill me hangr. Kujt ti takonte pr rrisk koroni kishte t drejt me e prvetsue. Hej kismet kishte ai q peshkonte at koron t mbshtjell me nji guask brumi, si karavidhe! Ajo pare e vogl sermi t bante zot pr disa aste, se me ballin nalt, e ndaloje n vend, n da sheqerxhiun, n da simitxhiun. Kur ta shihshin n dor at pare sermi, si njani tjetri, ishin gati me t shrbye si tishe ti bir oxhaku. I pari ulte tavlln e t lente t zgjedhish, me dorn tande, copa hallve, moll sheqeri t kuqe, tasa hashuresh, lule Stambolli. Tjetri i kthente simitet prmbys, pr me t prish mendjen me avullin e ngroht e me ern e kandshme t qiqrs.
  Gjell pr dark e pr davet ish byreku me spinaq, byreku me pare sermi. Bam bum e dum dum, bubullonte tej e prtej daullja me topuz e Zhing zhang, tallamazi me kaish. Tak tak, trokitte zemra jon e vogl q dridhej e dshirueme pr t gjet, n petat e byrekut me spinaq, paren e vogl prej sermi. At pare sermi, q t bante me hangr simite t ardhuna me brum qiqre e copa hallve me susam, kurr nuk e pata gjet n petat e byrekut me spinaq. M kujtohet ashtu si npr gjum se nji moti e gjet nana ime. Mirpo ajo nuk u krenue si bajshin t tjert, heshti dhe me marifet e vu n pjesn e laknave t mija. Q t gzohesha edhe un. Se i pat mbet gozhd n zemr kur m pat rrejt disa her: kur kalonte sheqerxhiu me tavlln plot hallv, hashure e lule Stambolli. Zani i fort i hallvaxhiut buiste e ushtonte s largu e na e dridhte shpirtin ne t vegjlve.
  Sheqerxhiu! ulrija un s vogli, tha Shyqri Beqir Fuga - e doja pa derman nji grosh, se goja m lshonte larg pr t lpim nj aso mollsh sheqeri, gjak t kuqe. Po nana, drit i past shpirti - se t thash o Maksut vdiq e re; nuk vdiq, plasi - nana, me at zanin e saj t ambl e gjith ankim m thosh: Jo bir, nuk asht sheqerxhiu, asht hoxha. Thrret hoxha n minare, se u ba vakt dreke. Hajde t t jap nana nji cop buk! Me ka e do, me gjiz apo me ullij? Me gjiz, jo me ullij, e doja bukn. Se ullijt i kisha mbledh vet, kokrra kokrra, kur i shtronte era prmbi vorret. M plqejshin fort ullijt e regjun me kryp e me voj, po nuk i haja. M dukeshin ullij t vdekunish. Ullij t njomun me ves vorresh. Nji dit tjetr, kur nana ish shtrue - e su ue ma - n rrug buiti srish zani i fort i sheqerxhiut. Ajo u drodh e m pa me ata sy t fikun. Mandej nxori nga gjini nji grosh e ma dha:
  Merre bir e shko blej nji moll sheqeri.
  Ai grosh ish i ngroht. Mu ba sikur ma dogj e ma prvloi dorn. Ja ktheva prap e i thash: nuk e due nan. Nuk asht sheqerxhiu. Po thrret hoxha n minare. Nana nuk foli. Ve nga ata sy t fikun, riguen urk lott e zbritn faqeve t zbehta. Me faqen time ja tera, e zjarri i etheve q digjte at, m dogji edhe mue. Ky zjarr m dogji mir nji dit, kur te kryet e rrugs son, nji plak e mbshtjellun me nap t bardh, me tepsi hallve prpara e me ibrik dheje, me za luts u kujtonte kalimtarve t marrin nga nji top hallv pr ti lshue rahmet shpirtit t nji grueje t re. Kjo grue e re q u fik prgjithmon e q m la rrugve, ishte nana ime. Ajo i mbylli syt zemrplasun.
  Ja Tirana e hershme dhe fminia jon e mjer, - prfundoi Shyqri Beqir Fuga - Byreku me spinaq ish gjell e rrall. Sot kalamajt ton e presin Motin e Ri t veshun e t qeshun. E presin me t gjitha t mirat. Kur qesh i vogl, i vogl si Ndue Gjok Frroku, su gjet kush t m sjell nji peshqesh. Sot, edhe pse im bir asht midis t gjitha t mirave n Kin, un mendoja dhurat ti oj, se m mbetej peks po ta ndaja nga kta pes t tjert. Ashtu si ti, q spo t pritet gjersa t blejsh nji kukull t bukur pr vajzn tande. Kujtoj se u lodhm, o Maksut Hasan. Shi nuk po bie ma. ohemi e shkojm bashk dyqaneve pr t zgjedh nji kukull t bukur.
  N Rrugn e Posts, prball magazive t valuts, qen grumbullue plot njerz. Qndruen edhe t dy bojaxhinjt.
  - Me fal shoqe, far ka dal ktu?
  - Kukulla shok, kukulla t bukura pr fmij.
  Hyn. Shitsja hapte kutit dhe nxirrte gjithfar kukullash t bukura, me flok t gjat e t shkurtn, me flok t zes e t verdh. Nji pal me fustane t gjata, nji pal me tuta, nji pal me veshje marine.
  - Sa kushtojn? - pyeti Maksut Hasani nji grue t re, e cila tue dal nga dyqani i buzqeshte kuklls ashtu si nji nan e re i buzqesh bebes.
  - Katrqind lek - tha grueja e re. -E vlen pr gazin q i fal fmijs.
  Maksut Hasani iu vardis shitses:
  - T lutem shoqe, m jep nji kukull! At me flok t zes e me prparse t bardh. Duket kukull puntore.


  Ky fragment sht marr nga tregimi Kukulla n vllimin Albumi i nj bojaxhiu,- botim i Rilindja, Prishtin 1971
  13/02/2005
  KATEGORIA: Kultur

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  atje me lart mes tjerash lexojme:

  "Sipas s bijs Azylka Xholi, kjo monografi do ti nisej dorazi n vitin 1974 prof. Rexhep Qoses pr botimin e romanit Gremina e dashuris, por q nuk i ra n dor. "


  .. i ngrati ka gjetur qish(kishe) ku te falet..

  Qosja e ka dorzuar ku "duhet " vepren e te ndjerit.. tek ata palltosunat e hotel Dajtit qe punonin ne KQ e perball teatrit dhopullor..

 4. #4
  bgjghjgjghjjghjgh

Tema t Ngjashme

 1. Mustafa Merlika-Kruja
  Nga DYDRINAS n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 15:59
 2. Ligji pr dmshprblimin e t persekutuarve, prfitojn 24 mij veta $417 milion USD
  Nga Duaje Siveten n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 24-01-2010, 21:51
 3. Mustafa Mahmud.
  Nga INDRITI n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-12-2005, 11:55
 4. Analistt shqiptar mbi skenaret e 3 korrikut
  Nga Iliriani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-06-2005, 03:43
 5. Mustafa Gjinishi
  Nga Brari n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-09-2002, 13:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •